SOVJETS ZETTEN AANVALLEN VOORT 8, No. 18583. Maandag 6 September. 1943 nieuwe Italiaansch - Duitsche troepen betrekken stellingen Koning Boris naar zijn laatste rustplaats „Heb belangrijke doelen voor U! VERDUISTEREN Kruiser zwaar getroffen Calabrië KJ& Kousenbon M voor meisjes van 3 tot 15 jaar geldig verklaard ®s GR Ciano gearresteerd Japansche luchtactie Vier Britsche motortorpedo- booten tot zinken gebracht Mannheim en Ludwigshafen aangevallen Politie-president Kerlen om het leven gekomen - r Vijandelijke duikboot in de Adriatische Zee tot zinken gebracht Na de landing in In het gebied van Mannheim en Ludwigshafen 37 bommen werpers neergeschoten Onderhoud Van Stalin met Sergius Bijzetting in het klooster Rila De „Flubo” roept, en daar gaan de Stuka’s reeds aan het duiken 4 1 COURANT V w» >wa, w, W »WW. w ww w W. WW V W M I Wil I 8 VI, 330263: Boekh. ,J. B. v. Seters jr.. Theresiastr. iosa, Tel 772444; Boekh. E.D. Couvée. v.Hoytemastr. 66, Tel.721i|7 *A& MOSKAU Pattewe •SJtlX IM KAART VAN PELT Van 20.15 uur tot 7 uur de Volharding no. 3 99 Wisselwerking, Voorheen; groot voo rwiel en klein achterwiel. Thans: klein voorwiel en groot achterwiel. 18 (C.N .FSchimmelpenningh) !>z»ik»v»ir» DUITSCHE WEERMACHT- BERICHTEN DNJEPROPETRO' OEKRAÏNER - j mnd en „Letterk. Bijjbl;’* p p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45 Bij postkant tegen de geld, goêdgek abonn.pr, Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c. Stalrao ngani dheids- niet in kom Ik '"heb HAAGSCHE 'isselburg *Tispmn PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk ƒ3.15. Fr ----- - - 'L -- - STALINGR. FkOrenefJ ZHARKCW, Isioem W< Met ingang v5n 1 September 1943 is van de textielkaart voor meisjes xvan 3 tot 15 jaar, gemerkt V 415, bon M voor den aankoop van één paar kousen geldig geworden. Bij inlevering van bon M dient het vereischte aantal punten tevens te worden afgegeven. *5>rostof ^KAUKASUS Achter? TWASNOOAR Orel e KOER: Lebedin Het Turijnsehe blad „Stampa” meldt, dat de vroegere Italiaansche minister van Italië en schoonzoon van Mussolini, graaf Ciano, is gearresteerd. Ciano was, naar men weet, sedert eenige dagen zoek. In het Wehrerfüchtigungslager der Ger. maansche jeugd. Aan het Millstadter Meer, waar zich het Wehrertüchtigungs- lager der Germaansche jeugd bevindt, zijn, Noorsche, Deensche. Vlaamsche, Neder- landsche en Duitsche jongens vrijwillig bijeengekomen om een militaire voorop leiding te genieten. In een leergang van vier weken in een van de mooiste stre ken van hét Groot-Duitsche Rijk worden terreinoefeningen gehouden en sport be oefend en vindt scholing plaats ten aan zien van de wereldbeschouwing, terwijl bij de jongelui door het gemeenschappe lijk beleven van dezen tijd een kameraad- schapsband wordt gelegd, welke ook daar na nog zal werken voor -de toekomst van Europa Boven de ingang van het) Wehrertüchtigungslager aan het Mill stadter Meer. Links Deelnemers afin een Wehrertüchtigungslager der H. J. bij; het schoonmaken der geweren {Sanden P.B.Z. Recla en Fritz Emde Stapf)] .1 het stoffelijk overschot van Tsaar Boris bijgezet. De eenvoudige marmeren plaat, waaronder thans de Tsaar zijn laatste rustplaats gevonden heeft, draagt het opschrift: „Boris III, Tsaar «ter Boelgaren, 3OÏ.1894” en daaronder ,8.8.1943. Onder de gezangen van de monniljen en de saluutschoten van alle garnizoe nen en onder het luiden der klokken van het klooster, werd de kist neerge laten. Göring ontvangt Schepmann Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft gisteren in zijn hoofdkwartier in het Oosten, den, door den Führer ipet de leiding van de zaken van den staf chef der S.A. belasten Obbengruppenfüh- rer Wilhelm Schepmann ontvangen en met. hem een vrij langdurig onderhoud gehad. Eenheden van de Japansche lucht macht hebpen den 3den September, in de wateren ten Zuiden van het eiland Koelambangra (Salomonseilanden), 2 vijandelijke torpedobooten in den grond geboord Het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat 2 September 40 vijan delijke vliegtuigen de in de haven van Wewak op Nieuw-Guinea liggende Ja pansche transportschepen aangevallen en er 1 van tot zinken gebracht hebben. Japansche jagers en luchtdoelartillerie vernietigden 19 vijandelijke vliegtuigen. 21 Bommenwerpers neergeschoten De steden Mannheim en Ludwigshafen zijn iri den afgeloopen nacht door de Britsche bomterreur zwaar getroffen. De vijand iiet groote hoeveelheden brisant- en fosforbommen op de dichtbevolkte woonwijken dezer steden vallen. De Duit sche luchtverdediging schoot volgens de tot dusver ontvangen rapporten 37 vier motorige bommenwerpers neer Hevige luchtgevechten In de ochtenduren van heden zijn, naar het D.N B. meldt, Amerikaansche vlieg tuigen naar Zuid-Duitschlandgevlogen. Eskaders Duitsche jachtvliegtuigen vielen de vijandelijke formaties reeds boyen het Noord-Fransche gebied aan en brachten haar aanzienlijke verliezen toe. Op het oogenblik worden boven .Wur- tèmberg en Baden hevige luchtgevechten geleverd. Tengevolge van moordaanslag Vrijdag 3 Sept., tegen half zes des avonds, is de waarnemende politie- president Gerardus Johannes Kerlen te Utrecht, het slachtoffer van een laaghartigen moordaanslag gewor den. Op weg naar huis werd hij in de nabijheid van zijn woning, door een ongeveer 20-jarigen persoon, met een vuurwapen zwaar gewond. Aan deze verwondingen is hij over leden. Wzjef Hfasma t Katoenga Maan 6 Sept, op 14.02 u„ onder 23.27 u. 7 Sept, op 15.12 u. E.K. 8 Sept, onder 0.06 u„ op 16 21 u Nachtdienst dokters tusschen 22 u eri 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No., 115995. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) fl.66, elke m.M. m. tot zi m.M. (10 reg.) /0.19, Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. /0.51 p. m.M.'Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb, ƒ0.38. Pers, gevr, ƒ0,48. Adv, ,,Br. bur, v, d. bl,” 10 c. meer. ITALIAANSCHE WEERMACHT- BERICHTEN ROME, 5 Sept. Aan het Calabrië-front 1 is de vijand, onder krachtige bescher ming van formaties vliegtuigen en ver- sterkteruaanvoer van troepen en pantser- strijdkrachten, verder het achterland 1 binnengedrongen en heeft terstond eenige i plaatsen bezet. Tusschen Palmi en Bagnara moesten de verdedigingstroe- pen zich terugtrekken, nadat zij een eer ste contingent Britsche troepen, dat ge land was, hadden verdreven. In het ge bied ten Oosten van Bagnara en in de vestingwerken van het gebergte van As- promonte, zijn hevige gevechten aan den gang. Italiaansche en Duitsche jacht- en gevechtsvliegtuigen hebben landingsvaar tuigen, op marsch zijnde afdeelingen en pantsertroepen van den vijand aange vallen. Een kruiser werd door bommen zwaar getroffen en talrijke kleine booten werden tot zinken gebracht. Aanvallen werdén ondernomen in de provincies Napels, Brindisi, Tarente en op Terracina, waar de vijandelijke vliegtuigen het centrum der stad gebom bardeerd %n de bevolking met boordwa- pens beschoten en daardoor» groote schade en talrijke verliezen hebben ver oorzaakt. Tijdens de operaties van dien dag werden 5 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Onderneming met beperkten strategischen omvang De Ned. Corr.-dienst meldt uit Berlyn: De landing, die troepen yan het 8ste Britsche leger en Canadeesphe formaties onder het ppperbevel van generaal Montgomery Vrijdagochtend onmiddel- hjk voor zonsopgang omstreeks half vijf in het uiterste Zuiden van Cala-, brie ondernamen, heeft de Duitsch- Italiaansche verdediging, geenszins ver- rast. Nu dient hier overigens aan toe gevoegd te worden. dat de Engelschen den factor der verrassing, die aan der gelijke operaties inhaerent pleegt te zijn in dit geval volkomen hebben laten varen’ Hun slagvloot m de Middellandsche Zee die aanvankelijk uit de „Rodney” en dé ..Nelson" bestond en die intusschen nog met de „George V” en de .Haw” is De Duitsche delegatie. Als vertegenwoordiger van den Füh rer nam een Duitsche delegatie aan de bijzettingsplechtigheden voor koning Bo ris deel. De delegatie, onder leiding van groot-admiraal Rader, bestond uit gene raal veldmaarschalk Keitel, staats secretaris von 'Steengracht, ambassa-, deur graaf Schulenburg, kol.-generaal Löhr, kol.-generaal Lindemann, admi raal Fricke, SS-Obergruppenführer Wür- renberg, gezant Beckerle, gezant Alten burg, schout bij nacht Bürkner, legatie- raad Ruhe, corvettenkapitein Culing, majoor von John en Landesgruppenlei- ter Drechsel. Groot-admiraal Rftder heeft Zaterdag avond aan de baar van koning Boris op plechtige wijze den krans neergelegd van den Führer van het Groot-Duitsche Rijk. Leden van de Duitsche delegatie woonden de plechtigheid bij. Telegram van Koning Ferdinand Kondig Ferdinand, de vader van den overleden koning Boris, heeft den mi nisterpresident Filof het‘volgende tele gram gezonden: „Wegens mijn hoogen leeftijd en mijn niet goeden gezonr"--’J- toestand betreur ik diep, dat i* staat ben, een laatste -afscheid te nemen van ipijn geliefden zoon. Mijn geest is echter met het Boelgaarsche volk ver bonden, dat treurt om rriijn geliefden zoon en hem beweent, die na zijn schit terenden en verstandigen regeeringstijd van 25 jaar, door het meedoogenlooze lot is weggeroepen. Laten wij ons diep buigen en gemeenschappelijk uitspre ken. dat zijn aandenken onvergetelijk zal zijn”. „Mijn vriend Jodewin” Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum 1, in zijn Politiek weekpraatje, over „Mijn vriend Jodewin”. overwegend deel der bevolking, werd hij gewaardeerd en geacht In politie-president Kerlen verliest de Utrechtsche politie een leider, die er in geslaagd is, de politie het aanzien en de positie te verschaffen, welke van haar in een groote stad, in het opnieuw ge ordende Europa moeten worden ver» langd. Niet slechts de Nederlandsche, ook de Duitsche politie zal de nagedachtenis van politie-president Kerlen in eere houden. De begrafenis van den waarn. politie- president G. J. Kerlen, die op Vrijdag 3 September j.l. door een revolveraanslag om het leven is ’gebracht, is vastgesteld ,op Woensdag a.s. op de Derde Algem. Begraafplaats aan de Tolsteeg te Utrecht. Tevoren zal er van 13.15 uur gelegen heid zijn om in de hal van het stadhuis (ingang Stadhuisbrug) langs de baar te defileeren. Om 16.30 utfr zal de lijkstoet van het stadhuis naar de begraafplaats vertrekken.. Deputaties, die.-aan de plechtigheid wen- schen deel te nemen, dienen uiterlijk om 15.15 uur achter het stadhuis aanwezig te zijn. Politie-president G. J. Kerlen, die op Aug. 1890 té Zutphen geboren is, be gon na zijn schooljaren zijn soldaten loopbaan als cadet. In de. lange jaren van zijn militairen diensttijd, bracht hij het tot luitenant-kolonel bij de infante rie. Vele jaren van zijn diensttijd bracht hij in de koloniën door. Onderscheiden •met de beste getuigenissen, ging hij op 30 Juni 1938 heen uit den dienst. Om zijn vaderland bij den nieuwen opbouw naar beste krachten te kunnen dienen, stelde hij zich in 1942 vrijwillig beschik baar voor de politie. Na een korte in- formatorische werkzaamheid, werd hij op 17 Juli 1942 .belast met de leiding der politie te Utrecht, die inmiddels staats politie was geworden. Dit ambt ver mocht hij met vaste hand en duidelijk succes te bekleeden. Niet alleen door zyn ondergeschikten, maar ook door een .EtSNGRAD Staraya-foesse aOamjansk Katinlfj Non- SoUinihi Wttebskx^ SMOLENSK SeatsJinifaJ ^gryanak^a Gamel Xkuef eensBegrepen verwittig op staan» den voet een ander escadrille Nu kan het wonderwerk der samenwer king tusschen leger en luchtwapefa in actie treden. Hier bij den „Flubo” voelt men den polsslag van den modernen oor log. Hier is hef punt van contact tus schen hemel en aarde. Hier wordt een brug gelegd van de aarde’ naar den hemel. Terwijl de grenadiers, daar voren, nog niet weten, hoe dat alles eindigen’ zal, terwijl zij op de tanden bijten en stand houden, wippen de vliegers, die den hulp- roep gehoord hebben, reeds in hun ma chines, zoeven de schroeven en starten de escadrilles. De „Flubo” zoekt wachtend den blau wen hemel af De melder spitst de ooren, of het bekende gezoem der Stuka’s nog niet te hooren is. Weer, komt een escadrille aangevlogen. „Habicht von Udo. Habicht von Udo. - vliegt gij voor mij?” „Heb juist een andere bijzondere opdracht gekregen”. Dus weer niets. De „Flubo” kijkt naar het uurjverk. Er zijn reeds acht minuten voor, bij, de escadrille zou elk oogenblik moeten aankomen. t En daar i? de lucht nu ook weer op nieuw gevuld met het helder gezang der motoren. Negen... achttien... zeven en twintig... De „Flubo” wuift zijn „Funker" toe de melder klopt van vreugde op zijn knieën „Habicht von Udo... vliegt gij nu voor mij?” Jawel, zij vliegen voor ons. Nog eens beschrijft de „Flubo” aan de vliegers den sector, waarin zich de vijandelijke pantsers bevinden. Dan komt een stem uit ,de lucht: „Wij vallep aan” Nu zullen d® grenadiers weer .vrij ademen. Zij zullen gelooven dat er plots een wonder gebeurd is. Daar duiken "de Stuka’s reeds naar beneden De „Flubo” volgt met den schaarverre- kijker den aanval der gevechtsmachines. Ginds bij de Sovjets is de'hel losgebroken. Rookpluimen stijgen op en eensklaps trult één van de vliegers in de keelkopnaicro- foon .voltreffer!" En een .weinig later: „Wij geven resultaatmeidina door: 12 vijande lijke pantsers verniet'gd. Wij vorderen nog een nieuw escadrille aan” Zoo woedt de stryd tusschen Orel en Bjelgorod Waar hij ook plaats grijpt ?n of het om pantser- of luchtgevechten gaat, te land of in de lucht, of wel in nauwe samenwerking tusschen luchtwapen en leger: Wil hebben en houden de overhandl S.S -krijgsberichter W. Dissm^pxj, ROME. 6 September. In Calabrië wijn de Italiaansch-Duitsche troepen, na dapper het terrein tegen den vijand, die wat manschappen en materiaal betreft, in de meerderheid was, te hebben ver dedigd, bezig nieuwe verdedigingstel- lingen te betrekken. De luchtmacht zet haar aanvallen voort op de ravitailleering van den vijand, en wikkelt de Anglo-Amerikaansche luchtfor maties. die tie operaties te land steunen in hevige gevechten. In de Adriatische Zee heeft een van onze corvetten, onder bevel van den luitenant ter zee Riccardo Gladi uit Triest een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht. Luchtaanvallen vonden plaats op de ge bieden van Aversa, Capua, Formia, Villa Literno en Viterbo; 2 viermotorige en een tweémotorig vijandelijk vliegtuig werden op zeer groote hoogte door Italiaansche' jagers opgevangén en vielen te pletter een 4de toestel, dat doorbet vuur der batterijen van Brindisi wrd getroffen, viel nabij Copertina (Lecce) neer. Aanvulling: Behalve het tot zinken bren gen van liuikboóten, waarvan in de com munique’s melding is gemaakt, heeft de Koninklijke nfarine* in de eerste 6 maan den van |943 17 vijandelijke duikbooten meer of minder ernstig beschadigd. En kele moeten als verloren worden be schouwd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 September. Het Opperbevel van de Weermacht dee^t mede: De krachtige aanvallen der bolsjewie ken in het Donctzbckken, het gebied van Charkof en ten Zuidwesten en ten Westen van Wjasma duren onvermin derd voort. De luchtmacht steunde op doeltreffende wijze de afdeelingen van het leger, die een ?waren afweerstryd leveren. In den tijd van 2. tot 5 Septem ber verloor de vijand 166 vliegtuigen. Op het schiereiland Calabrië traden de gelande Britsche strijdkrachten tegen de zwakke DuitschItaliaansche bewakings. afdeelingen slechts aarzelend op Slechts op enkele plaatsen kwam het tot ge vechten. In den afgeloopen nacht ondernamen formaties vijandelijke bommenwerpers terreuraanvallen op het gebied der steden Mannheim en Ludwigshafen. De bevolking leed verliezen. In eenige wijken werden aanzienlijke vernielingen aangericht, in hoofdzaak door uitgestrekte branden. Volgens de totdusver ontvangen rapporten werden door nachtjagers en luchtdoelge schut 37 der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Het sprekende licht De Duitsche bladen publiceeren af beeldingen van het „sprekende licht”, een nieuw Duitsch apparaat voor het overbrengen van berichten. Voor de mi crofoon van het zendapparaat wordt een bericht voorgelezen. De woorden worden in stralen omgezet, die in het 'ontvang apparaat weer tot geluid worden. Dit apparaat maakt het mogelijk op beslis sende oogenblikken van den strijd met buitengewone «nelheid bevelen over te brengen. Het is den vijand ónmogelijk de Uitgezonden berichten af te luisteren. Volgens eei officieele Sovjet-mededee- ling heeft Stalin in tegenwoordigheid van Molotof dezer dagen met „vertegenwoor digers van de Grieksch-orthodoxe kerk” onder leiding van den metropoliet Ser gius, een onderhoud gehad, tijdens het welk gesproken zou zijn over het bijeen roepen van een bisschopsconferentie voor de verkiezing van een „patriarch der Sovjet-Un»e” en over den „wederopbouw van de kerk in de Sovjet-Unie”. Politieke kringen te Berlijn zijn, naar het A.N.P. meldt, noch door deze mede- deeling, noch door de in hetzelfde be richt voorkomende bewering verrast, dat de Sovjet-regeering een welwillende houding in deze kwestie aanneemt. Het is bekend, ’dat Stalin zijn propaganda- en parade-priesters behouden heeft en dat nij deze van tijd tot tijd aan de ver getelheid ontrukt. Doch noch hierdoor boch door zijn nieuwste religieuze kron kelingen zal hij, naar men te Berlijn ver start, de massamoorden op geestelijken «1 den genadeloozen strijd tegen den gods dienst kunnen doen vergeten. De aan wezigheid van Molotof bij de bespre kingen toont aan, dat het hier een zuiver Politieke manoeuvre betreft, waardoor de reclamecampagne van de Anglo- Amerikanen en vooral van hun geeste lijke hoogwaardigheidsbekleders voor de bolsjewistische „cultuurbrengers” en Zoodoende voor de bolsjewistische aspi- taties vergemakkelijkt moet worden. Evenals de z.g. ontbinding der „Komin tern” is ook de plotselinge vriendelijk heid jegens de kerk niets anders dan een poging orn de wereld zand in de «ogen te strooien. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 5 September. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De afweergevechten in het Zuiden en in het midden van het Oostelijke front hielden ook gisteren den geheelen dag aan. In het Donetzbekken, ten Westen van Charkof en bij Ssefsk werden sterke vijandelijke aanvallen in felle gevechten afgeslagen. Bij herhaalde vergeefsche doorbraakpogingen der Sovjets ten Westen van Kirof en ten Zuidwesten van Bjely leed de v(jand bijzonder zware verliezen aan pantser wagens en manschappen. In de Finsche Golf brachten marine- kustbatterijen van het eiland Tytaers uit een bolsjewistische formatie oorlogssche pen een mijnenveger tot zinken en be schadigden een an'deren mijnenveger ernstig. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten schoten in dezelfde wateren gisteren 4 Sovjetbommenwerpers omlaag. De op het schiereiland Calabrië ge lande Engelsche strijdkrachten konden gisteren hun bruggenhoofd slechts onaan zienlijk uitbreiden, hoewel slechts zwakke Duitsche en Italiaansche strijdkrachten ziêh tegen hen teWeerstelden; Bij aan- l vallen der luchtmacht op de vijandelijke I landingsstrijdkrachten plaatsten snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtreffers van zwaar kaliber op een .vijandelijken kruiser. Door luchtaanvallen op plaatsen in de bezette Westelijke gebieden ontstonden in woonwijken der aangevallen steden aan zienlijke verliezen onder de burgerbevol king en verwoestingen aan gebouwen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neer, geschoten. Bewakingsstrijdkrachten der marine brachten in den afgeloopen inacht voor de Kanaalkust van Noord-Frankrijk 4 Britsche motortorpedobooten tot zinken Wm schoten een 5de boot in brand uitgebreid, nad herhaaldelijk dé Cala- breesche kustbatterijen gebombardeerd, terwijl het Engelsch-Amerikaanscift luchtwapen ecq activiteit aan den dag legde, welke kennelijk op een aanstaan de landing duidde. De Engelschen zetten in een groot aantal kleine landingsvaar tuigen troepen over ter sterkte van on- convoyeerd door 2 "kruisers en 4 dës- troyers. Nauwelijks waren de eerste landingsoperaties ten einde en hadden de Britsch-Canadeèsche troepen vasten voet gekregen, of reeds begonnen aanzienlijke versterkingen over te steken, een ver schijnsel, dat ook in den loop van Zater dag werd waargenomen en dat nog ver- der schijnt aan te houden. De gelande- troepen dringen van Villa San Giovanni uit langs de Oostkust van Calabrië op, terwijl zij zich naar het Zuiden klaarblijkelijk tot op de hoogte van Kaap Delle Armi hebben uitgebreid, kennelijk om vervolgens naar het Wes ten, voorloopig tot Kaap Spartivento, op te rukken. Waar de Duitsch-Italiaansche verdediging terug moet trekken, zet zij zich blijkens hef Italiaansche weer- machtbericht vast in de bergen van Aspromonte, die als een ruggegraat dwars door Calabrië loopen en waar zelfs een machtig landingsleger ze niet gemakkelijk zou kunnen verdrijven. Alles bij elkaar heeft men den indruk, vooral als men rekening houdt met hetgeen in den loop van de vorige week van be voegde Duitsche zijde over de landings- yoorbereidingen der Geallieerden werd gezegd, dat hier slechts sprake is van een onderneming met een beperkten stra tegischen omvang, die bedoeld is als een onderdeel van andere operaties het zij dan, dat de Engelschen zich werkelijk op het standpunt stellen een deel van hun pers houdt zich daarmee volgens de Italiaansche bladen ëTnstig bezig dat Italië nog maar een kaartenhuis is, dat bij de minste beroering ineen kan stor ten.. In dit laatste geval zouden zij spoe dig genoeg merken, dat Churchill’s eisch van „onvoorwaardelijke capitulatie” op de stemming van het Italiaansche volk voor de Geallieerden een averechische uitwerking heeft gehad. Italiaansche tegenspraken Officieel is te Rome de mededeeling van United Press, dat in de Italiaan sche hoofdstad demonstraties voor den vrede hebben plaats gehad, tegengespro- kvn. Het bericht, dat uit Madrid af komstig was, is, aldus officieele kringen te Rome, volkomen uit de lucht ge grepen. In een open brief aan de „Messagero”, door dit blad gisteren gepubliceerd, wendt maarschalk Rudolfo Graziani zich tegen de mededeeling van radio-Londen in de uitzending voor Frankrijk op Zater dagavond elf uur, volgens welke hij, de maarschalk, zou zijn gearresteerd. Ook is het onjuist, dat de maarschalk ziek is. Hij is gezond, werkt op het land en geniet volledige vrijheid. 1 Onder deelneming van de geheele be volking der hoofdstad, hadden gisteren de rouwplechtigheden plaats voor ko ning Boris III. De plechtigheden begonnen 'in* de ka thedraal Alexander Newski, waar de rouwmis werd opgedragen in tegen woordigheid van 11 metropolieten der orthodoxe kerk, met assistentie van honderd hooge geestelijken. In de ka thedraal waren aanwezig Koningin Jo hanna met Prins Cyril en de andere le den van de Koninklijke familie, de bui- tenlandsche dèlegaties, het diplomatieke corps, de regeering en andere hoog- waardigheidsbekleeders. Na de mis hield de metropoliet van Widin, Neophiet, een predicatie, waarin hij den persoon en het werk van den overleden Koning eerde. De kist met het stoffelijk overschot werd vervolgens deor leden van de regeering, van de ge neraliteit en van het presidium der So- branje, uit de kerk gedragen en op de affuit geheven. De rouwstoet trok van de kathedraal door de voornaamste stratgn der stad naar het station, terwijl honderdduizenden menschen het schouw spel gadesloegen. Achter het stoffelijk overschot volgden de Koningin met de andere leden der Koninklijke familie, terwijl de stoet besloten werd door de leiders der ouitenlandsche delegaties en de militaire formaties, aan het hoofd waarvan een Duitsch eerebataljon mar cheerde. De officieele plechtigheden ein digden op het station van Sofia, van waar het stoffelijk overschot per specia- len trein naar Kotsjerinowo en daarna naar het klooster Rila werd overge- bracht. Op den tocht, die verscheidene uren duurde, waren op alle stations, waar de trein stopte, de boeren en boe- rinnen toegestroomd, om aan hun ko- i ning de laatste eer te bewijzen. Te Kotsjerinowo werd de lijkkist op een lijkwagen geplaatst. De voor de bijzet ting in het kloostér Rila uitgenqodigde I gasten, een kleine kring van ihtieme vrienden der Koninklijke familie, bega ven zich met talrijke wagens naar het klooster, het Bqelgaarsche nationale heiligdom. De voltallige hooge geeste lijkheid van de nationale kerk, woonde de nu volgende plechtigheid bij. De monniken van het klooster namen het stoffelijk overschot van den Tsaar aan de poort in ontvangst. Achter de kist schreed de Koningin met de naaste familieleden, enkele leden der regeering en de hooge geestelijken. In de klooster kerk werd, in tegenwoordigheid van alle monniken van het klooster, een plech tige mis van requiem opgedragen. In een grafkelder aan de voeten van den geveer 1 divisie, diC. slechts werden ge-» heiligen Johannes, we;d het stoffelijk MBM K S.S.-P.K V „Habicht von Udo, Habicht von Üdokom spoedig, kom toch spoedig Ik '"heb belangrijke doelen voor u Midden in het zware vijandelijke artiL lerievuur staat, enkele meters achter de eerste linie, onze „Flubo” en herhaalt maar steeds denzelfden roep in zijr. keelkopmicrophoon Daarbij ligt hij over de borstwering van zijn manschapspantser geleund, en zoekt den hemel af. Alle drommels, is er dan nergens een. esca drille Stuka’s irt de buurt 'r Juist nu, dat 1 wij hen zoo broodnoodig hebben. De hielder. die daar pas dien nood kreet om luchtwapen-ondgrstêuning door- 1 seinde is nog heelemaal buiten adem. Op zijn bestoven en bezweet gezicht staat nóg duidelijk de opwinding te lezen die hij van voren meebrengt. Dg Sovjets vallen aan. Met sterke pantser. krachten willen zij ons in *de flanken stooten. om de heirbaan weer in handen te krijgen, waarpp de voorhoede van onze pantsers ten Noorden van Bjelgorod on ophoudelijk voortrukt. Tot nogtoe worden zij door een compagnie pantsergrenadiers der Waffen-SS tegengehouden. Doch hoe lang zal dat kleine hoopje nog aan dien geweldigen druk kunnen weerstaan Onze pantsers zijn aan de spits, zij stormen verder vooruit op de heirbaan en kunnen dus niet te hulp snellen. Er blijft ons niets anders over dan er Stuka’s bij te halen. Op staanden voet een melder naar den „Flubo”. den man. dien wij van het luchtwapen voor ons regiment toegewezen kregen en die ginds nu op zijn observatiepost staat. Habicht von UdoHabicht von Udo.. Kom spoedig, kom toch spoedig.” Zonder ophouden zendt de „Flubo” zijn kreet de lucht- in. Nog altijd geen Stuka’s in zicht Plots schreeuwt de melder „Daar zijn ze”. En wijst op een escadrille gevechts vliegtuigen, die rustig hun wee vervolgen. „Habicht vón Udo. kom spoedig heb belangrijke doelen voor u.” ..Hier Victorik luister wij heb ben reeds onze bommen uitgeworpen.” -»- Verduiveld, de escadrille had juist een inzet achter den rug. Toch gaat de ./Flu bo” verder „Verwittig a.u.b. een nieuw escadrille In den sector Xanthippe jot 9 Noordwestelijk 204. twintig tot dertig vijandelijke pantsers... ik herhaal T«ief«or> 11630? (zeven lijnen) BUREAUX. WAGENSTRAAT 35—37 Glr« No. 12500 Bijkant. Scbev. Keizetstr. 319. Tel. 550310 Fil.: Rijsw. Kantoorboekh. Leeuwendaal. Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb.. Boekh. H.E.G.Ruys. Heei»nstr. 124. Tel. 778039: N.V. Kantoirb. Tb J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. V

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1