KUNSTGEBITTEN seïrsrïï:; <.s,,..1ï?d.rrüïx«rt ™r- F- BÉTAVÉ GOUDen ZILVER R INKOOP PIANO’S JS SPORT BUITENLAND De jeugdopleiding STADSNIEUWS BINNENLAND KUNST EN LETTEREN Manfred en Manuela Plan voor een strenge^ school van KERKNIEUWS INLICHTINGEN VERZOCHT Circus Giesen FEUILLETON Fanny Blankers evenaart het wereldrecord 3-r. SI (GEEF MU 1 I^IAAQ .MOOR" HÈT KOFFIESURROGAAT NIET ECHTE K.OFFI Loosduinsdieweg647 Directeur van expeditiebedrijf aangehouden Hoofdprijzen Staatsloterij. Vergoeding van gevorderde rijwielen STAATSEXAMEN HAAGSCHE COURANT Maandag 6 September 1943 le bl. pag. 2 Ziekenfondsenbesluit O. Lapize en Tomi wonnen K i (S MewU PoHtiecommandant A. M. J. van Dijk ten grave gedragen Van de Dungen amateur- kampioen •Telegram van den Führer - - *««r DE den Führer, bezettingsschade school i. ATHLETIEK Manuela r-rr als een stalen van de muziek Aan- minuten, aou het t en ANDERE MON 0 VERZ ORG ING Valkenboschlaan 56A - Tel. 33.4l.3g behoeven, bestaat reeds geruimen tijd een regeling. De commissaris1, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft voor verkoopvon^ 3 Bij ofe "Regentessel. -Te/. 39. 03.24 3 Gevestigd sinds 1924 f.verschureh (Politiefoto) De commissaris der Staatsrecherche, cjjef van het Commissariaat II, Alexander- ƒ1000: 11011 15706 400: 13910 200: 100: Vertoef buiten woonplaats Voor ingevolge het Ziekenfondsenbesluit verplicht verzekerden, die meer dan dertig dagen achtereen buiten hun woon. Terzake diefstal van goederen De politie heeft in arrest gesteld de 28-jarige-A, L. M. F., directeur van het expeditiebedrijf „De Cirkel”, waarvan het hoofdkantoorin de Vondelstraat en een filiaal in de Pieter straat is gevestigd. Hij wordt er .van verdacht gedurende IJ jaar diverse goederen, welke voor bezorging waren af gegeven, te hebben ontvreemd. Het onderzoek naar den omvang van het gestolene is nog gaande. Ook eenige leden van het personeel zijn in verband hiermede in bewaring ge nomen ;seq enz, 33«23j L. C. JACOBI 125. Regentesselaan 123 Tel. 33,14 n. Verzoekschrift indienen vóór 1 Oct Een deel der 'personen, van wie in 1942 door de Duitsche Weermacht een rijwiel gevorderd is. heeft -niet tijdig een ver zoek om schadeloosstelling ingediend, daar zij niet met de voorschriften b end waren Thans wordt voor de laatste maal gelegenheid gegeven een verzoek om schadeloosstelling in te dienen. Daartoe dienen de gemeenten öp grond van de zich in het bezit van de politie bevin dende gegevens over de vordering vast te stellen, welke inwoners der gemeente hiervoor in aanmerking komen. De ver zoekschriften moeten voor 1 October 1943 bij den hoofdintendant worden in. gediend. Voor alles, maak je niet zenuwach tig. Het schijnt, alsof daar beneden tweeduizend wilde dieren zitten, gereed om uit hun kooi te ontsnappen en op hun prooi toe te springen, zoodra deze, zich vertoont. Maar ze mogen niet over het vcetlicht komen. Als je geen lust meer hebt, dan verdwijn je van het too- neel en het doek valt. We gaan dan samen ergens heen, waar het schoon en .rustig is en waar geen comedie en geen 'publ.ek is... Neen! zei Manuela hardnekkig. Het helpt mij niets, wat je daar zegt. Als het scherm vallen moet, dan laat ik mij van je scheiden en jij trouwt met Marjorie... De'rentrée van het Circus Giezen op het Malieveld ging reeds dadelijk met groot succes gepaard. De tot boven toe met' toeschouwers gevulde tent heeft op ondubbelzinnige wijze te kennen gegeven, hoezeer zij het rijke programma, dat in een vlot tempo zonder pauze werd afge werkt. waardeerde. Daar was dan in de eerste plaats de paardendressuur onder leiding van den directeur Giezen ar. De vrijheidsdressuur van de zeer fraaie Frie- sche hengsten en van de twee prachtige Ardenner hengsten, imposant-en machtig, had aller bewondering. De dressuur van Adolphi van Os deed echter niet voor hem onder. Bijzonder fraai was het num mer met de 6 Groningsche schimmels en 6 bonten. Ook voor de kunst van het Hoogeschoolrijden was een ruime plaats ingedeeld Mej. X. op Sunshine en mej. Valesca concurreerden in élégance en soepelheid. Verbluffende staaltjes acroba. tiek op de paardenr gaven de twee Wilke’s te zien. Zekerheid en lenigheid gingen hier hand in hand. Er was echter ook an dere acrobatiek, de Hellers vertoonden kunsten op het stalen ros, die zeker niet eenvoudig waren. Mej. Willy Huberto is een koelbloedige trapèzewerkster die als luchtacrobate zich in het nokje volkomen op haar gemak voelde. Het welvoorziene programma werd afgewisseld met clow- neriën onder aanvoering van den zeer komischen Little Tyke en vele balletten onder leiding van Seraphine Giezen Het geheel was een welverzorgd programma, in echte circussfeer. P. H. de Wit Voor slecht willende kinderen Wij hebben er reeds meermalen op ge wezen, dat de baldadigheid onder de jeugd de laatste jaren zeer is toegenomen. Deze grootere baldadigheid heeft natuurlijk een remmenden invloed op den gang van het onderwijs Meer nog dan anders is het probleem van het orde houden in de klasse op de lagere school op den voor grond getreden. Teneinde een normalen gang van zaken zooveel mogelijk te be vorderen. is het plan opgeworpen te ko men tot een gemeentelijke school voor de grootste belhamels, een zoogenaamde strenge school dus. Hoewel nog niet be paald is. waar die school zal komen en wanneer zij geopend wordt, verkeeren de voorbereidende werkzaamheden toch reeds in een vrij ver gevorderd stadium. Zoo worden door een der gemeentelijke in specteurs van het onderlijs en een arts in samenwerking met de onderwijzers de kinderen uitgezocht die in aanmerking niet deelge- in een man, van wie de Bosschenaar v. d. Dungen de snelste bleek te zijn en derhalve beslag wist te leggen op den titel. Nadat het vertreksein was gegeven door Dirk Mooy. den kampioen van het vorig jaar, die op zoo tragische wijze af scheid heeft moeten nemen van de sport, namen spoedig Boskemper, Berlips en Badsma de vlucht, om door T" weer te worden teruggehagld. k.m verder was de heele r'“ bijeen en’ toen deed zich voor, waarbij ongeveer betrokken. Dit incident, dat Bijster sleutelbeenbreuk bezorgde, is niet der invloed geweest op het verder? KERKELIJKE EXAMENS: Het prov. kerkbestuur van Gelderland heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk tor-gelaten o.a. den heer A. J. Wijnmalen, cand. te Delft. NOCTUA. Dag- en Avondlyceum, Opleiding Gymn. en H.B.S A B. Aanv. cursus. v bezitters v. dipl. HBS. HDS, MMS Directeur Dr. C. Zijderveld. Inl.: bij het secr. Beukstraat 75, t. ONGEVALLEN: Op het Buitenhof is de 41-jarige wielrijdsfer J. R U.F. uit de Mesdagstraat gevallen doordat een kind tegen haar fiets liep. De wielrijdster kreeg een hersenschudding en een wonde boven het linkeroog. Zij werd opgenomen in het ziekenhuis Westeinde. Op de Brouwers, gracht liep de 66-jarigé H. J. R., wonen de aan de Hoefkade, die onder drankin- vlóed verkeerde, tegen lijn 6. Hij werd met een hoofdwonde opgenomen in het zieken, huis Zuiawal. SUIKERBONNEN VERVALSCHT: De 25- jarige J. M. had kans gezien 17 suiker- bpnnen te vervalschen. Hiervan gaf hij er 13 aan zijn 18-jarige vrouw, die er suiker op trachtte te koopen. Het bedrog werd ontdekt en de politie heeft het on eerlijke echtpaar in bewaring gesteld. Het meisje Ch. H„ wonend aan de Eerbeeklaan, kwam op de Apel- doornschelaan bij het rolschaatsen te val len en brak het rechteronderbeen. Het kind is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. plein 13 te ’s-Gravenhage, verzoekt bekend te worden gemaakt met den naam en de verblijfplaats van den man, wiens foto hierbij is afgedrukt, benevens- met alle gegevens, welke kunnen leiden tot zijn opsporing. Hij wordt verdacht van oplichting van een belangrijk bedrag aan geld, waarbij hij zich uitgaf voor politie-ambtenaar. de zich er nauwelijks' meer over, h°e goed zij tekst en melodie beheersen Hij steunde slechts, toen ze begon dansen toen hij zag, hoe haar lichaam de sprongen en glijbewegingen in v° maaktheid volbracht; hoe iedere lijn e rhythme haar uitdrukking vertolkt* Neen, dat was Marjorie net, maar zee zeker was het geen zwakke nabootsins Dat was iets nieuws, iets grootsch, 1 ongelooflijks. Hij hijgde moeilijk naai adem vergat bijna, dat het zijn W was om, in te springen, in het applau». dat Manuela nabruiste. Verkleeden! Snel! Opzij... verkie® (Wordt venxjtfiKÜ VOORTREKKERSCURSUSSEN N.J.H.C. Aan de Voortrekkers-cursussen van de N.J.H.C.. die van October af in Amster dam. Rotterdam en den Haag gehouden zullen worden, kunnen alle Nederlandsche jongens en meisjes van 17 jaar af deel nemen, die voor jeugdleider!ster) opge leid willen worden Zij zullen in het ko mende voorjaar binnen het raam van het jeugdherbergwerk de gelegenheid krijgen, er op uit te trekken met groepen jonge ren, zoowel met weekeinden als op langere tochten en zelfs van vaste kampen uit Aanmeldingen met alle gegevens ten spoedigste bjj de N.J.H.C., Tulpstraat 4 Amsterdam. EEN HÓNDERD-EN-TWEEJARIGE TE PURMEREND: Op 1D September a.s. hoopt mevr, de wed. C. A. Gör- lach-Rauh tp Purmerend, haar honderd- en-tweeden verjaardag te vieren. Mevrouw Görlach-Rauh is Belgische van geboorte, door haar huwelijk werd zij Hollandsche. Met haar echtgenoot, 1 den scheepskapitein Görlach, heeft zij de wereld verscheidene malen door- kruist. k x VAN ln den ouderdom van 41 jaar is overleden de heer J F M" van Dijk, directeur van hotel „De Leêreii Doedel” te Oosterbeek, Van 19301934 was hij directeur van café-réstaurant „Royal te Arnhem en van 1934 tot 1942 directeur van het Kurhaus Hotel te Sche veningen. MR. H. J. M. TIJSSENS t: In den ouder dom van 91 jaar is overleden mr H J M. Tijssens, oud lid van het Hoog MilL tair Gerechtshof De verassching is heden op Westerveld geschied. Rijksinspecteur J. Brink van het N.A.F. onderscheidde zich te Hamburg In „Krasnapolsky” te Amsterdam is Zaterdag in een groote bijeenkomst van hoofdstedelijke medewerkers van het Nederlandsche Arbeidsfront de rijksin specteur bij de ..Niederlandische Ver- bindungsstelle’’, J. Brink, die wegens moedig gedrag bij de luchtaanvallen op Hamburg met het oorlogskruis van ver dienste is onderscheiden, door den Ar. beidsfrontleider gehuldigd. De huldiging in de met vlaggen en bloemen versierde zaal werd bijgewoond door den Gevolmachtigde voor den Rijks. commissaris voor de stad Amsterdam, dr. Schröder en den Stellvértretend Ob- mann van het D.A F., Kretschmar. Arbeidsfrontleider H. J. Woudenberg zeide in zijn toespraak, dat de glans van de eer terug valt op alle medewerkers van het Arbeidsfront en dat deze dus ook deel hebben aan de onderscheiding en aan de vreugde daarover. Hij schetste vervolgens de taak van alle werkers van het N A.F., die culmineert in wat Brink deedmet koel hoofd de men- schen leiden en hun geloof en houvast geven in de moeilijke dagen. In Duitschland is nu een organisatie van het Nederlandsche Arbeidsfront ontstaan die door het „Betreuungswerk” de arbeiders bijstaat en den lust tot leven bij hen opwekt. Die „Betreuers” zorgen voor ontspanning. Zij organiseeren elke week voetbaL en athletiekwedstrijden. filmtournée’s, excursies en ontwikkelings cursussen. Midden ln dit „Betreuungswerk” staat rijksinspecteur Brink, die zeer veel voor de menschen heeft gedaan. Hij heeft met ijver en nauwgezetheid zijn plicht vervuld en toen de piratenaanvallen op Hamburg kwamen, de menschen en hun bezittingen met fosfor werden begoten en er ook onder de Nederlandsche arbei ders een vertwijfelde toestand ontstond, {oen stond Brink gereed om zijn land- genooten te* helpen. Hij wist orde te brengen, hij wist hen in die oogenblikken weer te bezielen, hen te ^sterken en hun opnieuw geloof en vertrouwen te schen ken. Hij kreeg daarvoor het ooriogskruis van verdienste. Wij zullen, zoo zeide de heer Woudenberg, niet vergeten de wijze waaron Brink deze onderscheiding ver diende, en wij zullen hem als voorbeeld stellen. Als bewijs van waardeering overhan digde de Arbeidsfrontleider tenslotte aan Brink een gegraveerd zilveren bord als gevolg van pech, of doordat vele deelnemers zichzelf als kansloos waren gaan beschouwen. De vier leiders bleven tot het einde bijeen en kampten, zooafe gezegd, in de eindspurt om de zege. Achter deze leiders hadden in de voor, laatste ronde Pepels en de Hagenaar B% zich weten los te maken en dit tweetal blijf van derfig dagen of minder De rechtstreeks of indirect verplicht verzekerde, die zich voor een verblijf van dertig dagen of minder buiteh zijn woonplaats bevindt en geneeskundige verzorging van noode heeft, dient, zoo hij rich tot een arts, tandarts, apotheker l* of vroedvrouw wendt, zich aanstonds als verplicht verzekerde bekend te maken, met het verzoek om op de af te geven rekening of kwitantie den naam van het algemeen ziekenfonds te vermelden. Deze stukken moeten door den ver plicht verzekerde aan het algemeen ziekenfonds, waarbij hij is aangesloten, worden overgelegd, onder bijvoeging van een verklaring van den huisarts, specia list of tandarts, die de hulp verleende, dat deze uit medisch oogpunt zoo nood zakelijk was, dat daarmede niet kon worden gewacht tot den terugkeer van den betrokkene in zijn eigen woonplaats. Voor de op dezen grondslag te yer- leenen geneeskundige verzorging gelden verder de gewone vcwrschriften en be perkingen. Voor opnéming op medisch voorschrift in een ziekenhuis in de tijdelijke verblijf plaats geldt niet de eisch, dat het alge meen ziekenfonds vooraf een machtiging moet hebben verleend, doch wel is het in dit geval noodzakelijk, dat de recht- streeks-verzekerde zoo mogelijk vóór de opneming en anders uiterlijk binnen een week een schriftelijke kennisgeving aan zijn ziekenfonds doet toekomen. Het zelfde geldt «oor het ziekenvervoer. Met een te late kennisgeving kan alleen ge noegen worden genomen, indien de ziekte toestand van den verzekerde dit onver mijdelijk maakte. Betreft het een geval, waarin de ziekte toestand reeds in de eigenlijke woon plaats was geconstateerd, terwijl het verblijf elders niet om gezondheidsrede nen noodzakelijk was gebleken, dan wor den de gemaakte kosten niet door het algemeen ziekenfonds vergoed. Hierop is echter één uitzondering toegelaten, n.l. wanneer de behandelende geneesheer opneming van den verzekerde in een ziekenhuis in zijn tijdelijke verblijfplaats noodzakelijk .jicht. In dit geval neemt het algemeen ziekenfonds de ziekenhuis- verpleging tot op feekere hoogte voor zijn rekening. Wanneer een verplicht verzekerde zich voor ten hoogste dertig dagen naar een andere verblijfplaats in Nederland be geeft en zijn .verblijf daar tegen zijn aanvankelijke verwachting in langer duurt dan dient de rechtstreeks verzekerde hiervan onverwijld aan zijn algemeen zie kenfonds kennis te geven. Gaat iemand buiten de woonplaats van zijn gezin gedurende meer dan dertig da gen werkzaamheden verrichten en komt hij door de aanvaarding van deze werk zaamheden onder het Ziekenfondsenbe- sluit te vallen, dan moet hij beginnen met zich aan te melden bij een algemeen zie kenfonds in de woonplaas van zijn gezin Een punt van bijzonder belang is ten slotte nog. dat indirecte verzekering van gezinsleden -van een rechtstreeks-ver- zekerde ontstaat of voortduurt, indien de wil tot samenwoning van den recht. streeks-verzekerde en die gezinsleden aan. wezig is, doch niet kan worden ver. wezenlijkt tengevolge van oorlog/ oor logsgevaar of andere buitengewone om standigheden als evacuatie, woningnood en dergelijke, of doordat de rechtstreeks- verzekerde buiten de woonplaats van zijn gezin werkzaamheden verricht. Geweldige belangstelling gisteren op de Wassenaarsche renbaan, waar niet mihder dan 11 courses de aandacht vroe gen, omdat de Heat van Duindigt eerst na 4 ritten beshst was, waarbij Jan Kruithof die net openingsnummer ook had gewonnen met O. Lapize beslag legde op den eersten prijs van 5000 gul den. terwijl Mesnü Cher na feilen strijd tweede werd. Allouez overtrof allen in de eerste heat, maar zag zioh in den 3den rit gedistanceerd. Het hoofdnummer van de rennen, de Gouden Droomprijs, werd gewonnen door Tomi van stal Prospero, bekwaam gereden door Ricard, die later op den middag met Little May Dun ook zegevierde in den hordenren. Plaisir de France, die favoriet was in het hoofd nummer, werd niet gereden door den Belgischen crack-jockey Morjau, doch door een heel wat mindere Zuidelijke ster, Recoules, die de course voor stal Marika volkomen verreed. Hij had de leiding, toen hij Tomi binnendoor liet doorkomen, 'een grove en kostbare fout, die hem den len prijs van 3000 gulden kostte. Het was- overigens een dag van ver, rassingen, niet gunstig dus voor de voor spellers. In den heerrijdersren was er al weer een disquailificatie van den winner, die buiten de baan zou hebben gereden. Het wordt hoog tijd, dat er een behoor lijke reeling komt. Dan kunnen dergelijke onaangename incidenten niet meer ge beuren. Goede 'Uitbetalingen, hetgeen wil zeggen, dat er meer verliezers dan win ners waren, doordat veelal de favorieten teleurstelden, maar er was volop span, ning en goede sport. Hier volgen de resultaten le C.: 1 Gretha Bascom (J. Kruithof) 4.80—1 50, 2 Dos Palos 1.40, 3 Gretchen M 3.4 Hanover’s Pete 2.40; 2e C.: I Ali Pepée (Hr. H. G. Dekkers) 3.90- 1.50, 2 Princesse d’Auberge 1.50, 3 Po- priano 2.3e C.: 1 Dalver (Hr. Engle- bert) 7.10—1.80, 2 Cisca B 2.20. 3 Darnon 9 60; 4e C.: 1 Cassagnac (J. Pex), 2 Etna II 3.—; 3 Parabola 6.90; 5e C.: 1 Hol- landia (J. de Vlieger) 2.70—1.30, 2 Her man J 2.10, 3 Happy Saint 2.10; 6e C s 1 Tomi (Ricard) 5.30—2, 2 Plaisir de France 1.60; 7e C.: le heat1 Allouez 1.50—1,20, 2 Akxit 2.70, 3 Premier kfaj® 1.70 2e heat 1 O Lapize 3.50-1.60, 2 Allegheny 4.70, 3 Premier Mars 1.20 3e heat: 1 Mesnil Cher 13.20—1.80,J O. Lapize 1.10, 3 Premier Mars 1. card) 2.20—1.30, 2 Napo 2.— HANDBAL HANDBAL-COMPETITIE De resultaten van den eersten competitiedag zijn Da mes le kl Turnlust—AHC 10HV 36 —Athene 02; DonarHellas 33. 2e kl. A feeslissing Animo (R.)Rotterdam 2—0 (Animo kamp.); SOSCWP 31. B: VDV—Athene 2 0—1; HMS—Spoor wegen 3, Heeren le kl.: DWSHellas HAT '36—Donar 3—3; Rotterdam- 10—5. 2e kl.; Olympia 2Hellas 2 AHCDonar 2 251. (Zie verder blad pap planken kon zijn, haar erin helpen, als ze uit haar rol was, haar in zijn sterke armen nemen, als ze in onmacht dreig de te vallen, een ongeschreven rol spe len, als er hiaten ontstonden. Niemand was er om haar te helpen; het koude zweet parelde op zijn voorhoofd, stonas, binnen enkele schandaal losbreken. Manuela sprong op het tooneel, lenig veer. Drie, vier maten - stond ze stildat was v.oor het applaus berekend, dat Marjo rie eiken avond bij haar verschijning ten deel viel. Stralend schoon zag ze eruit; dat moest zelfs het woedende publiek toegeven. Warempel, een paar menschen Tenslotte 1^ het slechts comedie zei hij geruststellend. Om elf uur is alles voorbij! Ik weet het! Manuela knikte met een glimlachje, zonder hem aan te zien. Juist daarom. Als het een zesdaag- •che was, zou mijn kans grooter zyn. Met enkele middelmatige sprinters als gangmakers deed Fanny Blankers- Koen op de Sintelbaan te Amsterdam een aanval op het wereldrecord 100 m. van Helen Stephens’, dat deze tijdens de Olympische Spelen in 1936 te Berlijn vestigde. Tot een verbetering kwam zij niet. Misschien evenaarde zij wel het record, dat staat op 11.5 sec., .mis schien want in November 1942 heeft de Amerikaansche Alice Cothman in Philadelphia 11.1 sec. geloopen, welke tijd echter nog niet erkend is. In d? tweede plaats bestaat er verschil van meening over den gemaakten tijd, waarbij de opinies verdeeld zijn over 11.5 en 11.8 sec. De uiteindelijke beslissing van den scheidsrechter was echter 11.5 sec., welke tijd evenaring van het wereld record en een nieuw Europeesch record zou beteekenen. Het Nederlandsch record stond met 11.7 reeds op naam van mevr. Blankers en het Europeesche record met 11.6 sec. op naam van Stella Walsh. Zaterdagmiddag werd onder groote be langstelling het stoffelijk overschot van wijlen den commandant van de gemeente, politie te Nijmegen majoor A. J. M. van Dijk ter aarde besteld. Onder de aanwe zigen waren SS-Obergruppenführer Gene ral der Polizei Rauter, dr. Snijders, Beauf- tragte van oen Rijkscpmmissaris voor Gelderland, de secretaris-generaal van het departement van Justitie, prof. dr. Schrickc. C. van Geelkerken, plaatsver vanger van den Leider, de voorman der Cermaansche SS in Nederland, Feldmeijer. en tal van Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. Op Rustoord begaf zich de stoet naar het. Heldenfriedhof, waar het stoffelijke overschot werd bijgezet. Talrijke kransen ■werden op het graf neergelegd, waaronder een van den Rijkscommissaris. Het eerst sprak prof. dr. Schrieke. Wij herdenken hier een makker gevallen door sluipmoordenaarshand. Wij denken hier aan geen wraak; de dader zal zijn gerech te straf wel ontvangen. Spr. schetste wijlen den heer van Dijk als een persoon lijkheid; steeds stond hij vooraan in het gelid om zijn plicht te doen, vroeger reeds als jonge burgerwachter, later als reserve. officler ook in oorlogstijd, daarna weer als inspecteur van politie. Tot de Beweging toegetreden was hij steeds een vurig lid, die zijr. taak hoogst ernstig opvatte. Ook als commandant van het Nijmeegsche poli tiecorps ontzag hij zich zelf niet. Hij deed steeds zijn plicht en het Nijmeegsch poli tiecorps verliest in hem een trouw kame raad. De burgemeester van Nijmegen, de heer van Lokhorst, schetste hoe commandant van Dijk gevallen is als slachtoffer van een terreur, welke men vroeger alleen in Amerika en Rusland kende. Wat hier ge beurd is, wordt door iederen eerlijken Nederlander afgekeurd. Niet de slechtsten in den lande vallen door sluipmoorde naarshanden. Zij die thans voor hun ideaal vallen, zullen later beschouwd worden als pioniers voor een betere toekomst. De heer Feldmeijer herinnerde aan de vele gevallen kameraden aan het Oost front. Hij heeft daar aan het graf van menigen held gestaan. Hier staat hij thans aan de groeve van kameraad van Dijk, die ook als man van plicht gevallen is. In den geest blijft hij bij ons. De heer van Geelkerken, die mede na- meps den Leider sprak, schetste den heer van Dijk als offer van zijn plicht. Hij was energiek politieman die in harde plichts vervulling het algemeen belang diende, ook al werd hij niet altijd begrepen door het volk Van Dijk volgt in de rij van mannen als Seyffardt, Reydon, Posthuma en zoo vele andere stille werkers, die dra gers waren van een grootsch ideaal, t Ine laatste spreker, SS-Obergruppenfüh rer, General der Polizei Rauter herdacht mede in opdracht van den Rijkscommis saris in dankbaarheid de trouw en de eerlijkheid van dezen gevallen politielei der. Hij was een goed politieofficier, die zijn vollen plicht deed. Jn den geest zal hij steeds bij ons blijven. Hij zal met ons mee marcheeren tot den dag van de zege. De waarnemend kabinetschef van des burgemeester dankte namens de ge meente en de familie voor de groote en waardeerende belangstelling. De muziek speelde tenslotte „Ik had een wapenbroeder” en een eerepeloton loste drie eereschoten boven het graf. dat terzake van Verord. heeft voor de oor- De jury van aankomst bestond uit vier personen. Twee hunner drukten hun chronometer in op 11.5, de anderen rësp. op 11.8 en 11.9 sec. Aan de hand hiervan besliste de jury, dat Fanny 11.8 geloo pen had. De scheidsrechter, de heer Moerman, was het hiermede echter niet eens en besliste 11.5 sec. Van dit meeningsverschil was voor namelijk het feit, dat de jury uit vier personen bestond, de oorzaak. Waren er drie geweest, dan zou er geen enkele aanleiding toe geweest zijn. Het regle ment bepaalt namelijk, dat van de drie cpgenomen tijden de middelste geldt en hebben twee denzelfden tijd, dan is deze de werkelijke. Hier waren echter vier tijden, waarvan de jury de middelste (11.8) nam. De heer Moerman had vier personen voor het opnemen van den tijd aan gewezen, voor het geval er een klokje zou weigeren. Een voorzorgsmaatregel dus. Hij ging thans van het standpunt uit, dat één hunner als reserve fun geerde en beschouwde als zoodanig den man, die. den slechtsten tijd opgenomen had. Van de drie overigen hadden er twee 11.5 en deze was naar het oordeel van den heer Moerman de werkelijke. Tot dit definitieve besluit,kwam hij mede naar aanleiding van het feit, dat meer dere erkende tijdopnemers van de N.A.U. officieus eveneens 11.5 opnamen. Als resultaat dient dus vooralsnog aange nomen te worden 11.5 sec. Aanvragen tot erkenning .van het wereldrecord en Nederlandsch record zullen ingediend worden. Fanny Blankers-Koen werd vierde in de race achter 1. J. de Vries (A.V. ’23); 2. W. Egas (A.V. ’23) en 3. Steemeyer (G.A.C.). Tevens werden diverse invitatienum- mers afgewerkt, benevens de 200 meter horden om het kampioenschap van Nederland, dat gewonnen werd door Wim Kaan. De uitslagen waren: 100 m.: 1. J. Zwaan (AAC) 11.1; 2. van Beveren (Ajax); 3. Muller (Enschedé). 200 m.; 1'. Zwaan (AAC) 22.4; 2. Blok (AAC); 3. B. Nusse (AAC). 1500 m.: 1. de Bruyn (Trekv.) 4 m. 7.7; 2. van Olffen (AAC); 3. van öog (Haarlem). 200 m. horden: kampioen van Nederland: W. Kaan (Haarlem) 26 sec.; 2. Weller- dieck (Hellas); 3. Takken (A.V. ’23). Olympische estafette: 1. AV '23 3 m. 39.5; 2. Haarlem. 4 x 200 m.: 1. AV ’23. l m. 37.6; 2. AAC. Kogelstooten: 1. De- richs (AV ’23) 12.24 m.; 2. ten Bruggen- cate (ACA); 3. Hunting (AV ’23). Dis cuswerpen: 1. Derichs (AV ’23) 39.95 m.; 2. ten Bruggencate (ACA); 3. Weller- dieck (Hellas). Verspringen; 1. Hout man (AV ’23) 6.95 m.; 2. Lamoree (Haarlem). Middeltnk Enkele ploeg weer een valpartij 10 man waren een zon. ver loop van den strijd. Van de verwarring profiteerden vijf renners, namelijk Ver hoeven, Rutten, Blaauw, Croonen en'v. d. Dungen, die ee^. voorsprong wisten te nemen Aan he"einde van de eerste ronde zat v. Markenstein alleen tusschen dit vijftal en het door van Beek aange voerde pelot®, dat toen reeds ver uiV een gerukt was. Aan het einde van de tweede ronde zaten deze vijf, goed sa menwerkend, nog bijeen en zij hadden hun voorsprong opgevoerd tot *5 sec. In de derde ronde sneuvelde Rutten bij de leiders, doch Kunst na cen «r00!® krachtsinspanning aansluiting/ weten te verkrijgen. In deze ronde moest Ver hoeven lossen, zóodat nog vier man voor op gingen op 'de helft van den strijd, die inmiddels al vele uitvallers had gebracht DANSAVOND HAN RIJNBECK ANS HESTERMAN EN CHRISTL VAN BER GEN Zaterdag heeft Han Rijnbeek met medewerking van de danseressen Ans Hesterman en Christi van Bersen in Di- ligentia een dansavond geseven. Han Rijnbeek vulde haar gedeelte van den avond met repertoirenummers. welke zij reeds eerder in Diligentia ten tooneele heeft gebracht en die ook nu weer ge tuigden van een persoonlijke vormgeving en smaak. Ondanks het feit, dat het werk van Han Rijnbeek velen reeds bekerfd zal zijn gewfeest, heef de kunsenares daar mede haar toeschouwers stellig meer ge boden dan haar in technisch opzicht ge lijkwaardige kunstzusters Ans Hesterman was naast Han Rijnbeek in ..Rosen aus dem Süden” (Strauss) namelijk weliswaar een verschijning van voorbeeldige gratie, uitmuntend door haar lichaa'tnsbeheet- sching, doch haar fraai gecostumeerde „Strijddans” vormde met de muziek wan Delibes een bijna sfóotend. hoogst on muzikaal gedacht, onsamenhangend ge heel Bovendien is het thema voor „Wals” (Lanner) reeds te variëteiten vertoond oom iets aantrekkelijks bleef verder bijeen. De uitslag luidt1 F. v. d. Dungen (den Bosch) 84 km. in 2 uur 18 min. 16 sec.2 G. Blaauw (Zaandam)3 H. Croonen (Beuningen); 4 J Kunst (Stok- kum); 5 C. Bijl (den Haag) op 2 min, 32 sec.; 6 L. Pepels (Elsloo); 7 H. Sta kenburg (A’dam) op 2 min. 42 sec.; 8 G. van Beek (Oostzaan)9 P. Peters (Haarlem) 10 H. Berlips (A’dam); 11 J. v. Bussel (den Haag); 12 R van Za- linge (Bussum) op 5 min. 54 sec.; 13 J. van Riel (R'dam); 14 A van Marken, ïtein (IJmuiden) op 8 min. 25 sec.; 15 J. Krever (Duivendrecht)16 J. de Troye (Hoensbroek). De overige renne« gaven op. PAARDEN NIEUW JEUGDRECORD DISCUSWER PEN In den eindstrijd om den Wouter Groenesteyn-beker wonnen de juniores van A.A.C. met 58 p„ vóór A.V. ’23. 43 p„ 3 en .4 DEM. (Beverwijk) en S.H.O.T. (den Haag) 25 p„ 5 Pro Patria 23 p.. 6 Holland 13 p. Zwaan een jongere broer van den sprinter verbeterde het Ned. record juniores discuswerpen tot 41.17 m. WIELRENNEN Op een mooi 14 k.m. lang parcours, dat zesmaal moest worden afgelegd, is Zon dag in den Haarlemmermeerpolder het wegkampioenschap van Nederland voor amateurs verreden, waaraan door minder dan 95 renners werd nojnen. De strijd werd beslist felle eindspurt tusschen vier v. d. Dungen 115 Nadruk verboden Roman van Anna Elizabeth Weirauch NederL bewerking van B. L. Venzelaar Ik denk er niet aan! Stil nu; je moogt mij niet afleiden Ze wenkte ongeduldig met de hand. Misschien was ze opgewonden; wel licht had ze plankenkoorts, maar dat was niets, vergeleken bij den doode- Ijjken angst, welken Manfred uitstond Nog steeds was het in de zaal rumoe rig en beweeglijk. Ongeduldige bewe ging. vijandelijk gemompel. Tweedui zend menschen wachtten er op. aan hun teleurstelling en hun misnoegen lucht te geven en voor de woedend knorrende massa moest hij Manuela het tooneel op laten gaan, zonder bescherming en alleen. Als hij tenminste maar geduren de haar eerste optreden bij haar op de thema voor de vaak in al zijn neden nog als te kunnen boeien Christi van Bergen bracht met lofwaar dige toewijding een kleurigen Hongaar- schen dans (Brahms) en tezamen met Han Rijnbeek een Oekrainschen dans ten tooneele. Op een hooge artistieke waarde hebben haar dansen evenwel geen aanspraak kunnen maken. De pianist blico Ringels verzorgde in overeenstemming met zijn kleine techniek de begeleidingen en een tweetal soli en deelde daarvoor in de applaus-hulde. Vele bloemen werden ten tooneele gebracht. K. Brinkmann. DEBUTANTENCONCERT GEMEENTE MUSEUM De serie debutantenconcerten voor he» komende winterseizoen werd Zaerdagmiddag geopend door de pianiste Corry Koppen en de alt-mezzo Ans Dol in de groote zaal van „Pulchri Studio" Met ’de Sonate in C van Mozart. Schu mann’s Kinderszenen en de Fantasie in f van Chopin toonde Corry Koppen zich een weliswaar niet virtuoze, doch technisch goed onderlegde instrumentaliste. Haar vaak ietwat te breed uitgesponnen en daardoor eenigszins „zwaartillende” voor dracht getuigde van een neiging tot con templatie en een knap analyseeren dér phraseeringen. Het spel is een belofte tolkte aria’s van Bach, Hasse en liederen voor de toekomst geweest Ans Dol ver- van Schumann, Brahms ea. De plaatsing van de aangenaam klinkende stem bleek in het lage register niet gelukkig te zijn, zoodat de egaliteit van het geluid te wen- schen overliet. Doch in haar voordracht heeft Ans Dol zich, ondanks het feit, dat zij nog niet tot de hoogte, waarin Brahms’ liederen leven is opgeklommen, zich als een sensitieve, muzikale kunstenares met gevoel voor klankexpressie onderschei den. Hans Schouwman verzorgde met tooewijding de hem toevertrouwde bege leidingen. terwijl K*w Peterse eenige alt- viool-obligaatpartijen voordroeg. Het rhythmisch slappe, vibratolooze en niet oonberispelijk zuivere spel van den strij ker was echter een meer afbrekende, dan verrijkende bijdrage. K. Brinkmann. klapten. Dat waren natuurlijk de dwa zen, xiie niets hadden begrepen van het geen Langen had medegedeeld of laat komers, die de toespraak niet hadden ge hoord. Nu... nu móest ze Inzetten. Een oogen- blik stond Manfreds hart stil. Daar klonk een stem, sterk en helder, vol warmte en gevoel. Geen zweem van angst lag erin. Was dat werkelijk Manilla? Zoo vreemd klonk deze stem, maar zoo won derlijk schoon. Manfred kreeg een eigenaardig ge voel, een kriebelen in zijn keel, alsof zfch tranen in zijn oogep wilden dringen... alleen, omdat deze %tem zoo schoon was, zoo heerlijk schoon. Hij verwonder- Op den „Tag der Wehrertüchtigung” plaats vertoeven en geneeskundige hulp op 4 en 5 September, heeft de Führer het volgende telegram doeh toekomen aan den Jugendführer van het Duitsche »Rijk, Artur Axmann: tüchtigung” op 4 en 5 September, legt de Hitler-Jugend in alle gebieden van het Rijk, voor het Duitsche volk getui genis af van haar kunnen in de mili taire vooropleiding, als voorbereiding voor den wapendienst in de Weermacht. Terwijl deze in een voorbeeldeloozen heldenstrijd, haar uiterste krachten in spant voor de toekomst van Groot- Duitschland, staat in het vaderland de jeugd, Hchaam en geest. Voortaan wordt iedere opgroeiende jaarklasse in de Wehrertüchtigunglager opgevoed door soldaten, die aan het front hun sporen verdiend hebben en voor het grootste deel zelf leider bij de Hitler- Jugend zijn geweest.soldatesk denken en hameien op nationaal-socialistischen grondslag zijn het doel van deze opvoe ding. .De 'tot dusver door de Hitler-Ju gend opgeleide jongens, bewijzen reeds hun kunnen in de gelederen der Weer macht. Daarvoor betuig ik de Rijksre- geering mijn dank. Zooals de prestatiewedstrijden der marine-Hitler-Jugend, resp. der Flieger- Hitler-Jugend, te Stralsund und Quedlin burg het gedenken van de dappere man nen ter zee en in de lucht golden, zoo zij in alle Duitsche gouwen de Tag der Wehrertüchtigung in het bijzonder ge wijd aan het stille heldendom der front soldaten, die onbaatzuchtig strijden in de divisies van leger en Waffen-SS. Het front verwacht, dat de Hitler-Ju gend in den zwaarsten historischen strijd, ook voortaan haar hoogste tak ziet in den toevoer van de beste solda- tenreserve voor de strijdende troepen. Naticnaal-socialistisch willen en hande len moeten steeds sterker tot uiting ko men in houding en optreden van de jeugd. Dan groeit het harde geslacht op, dat tenslotte alle taken, die het lot ons volk bestemd heeft, met succes zal volbrengen. 33iU,03 VEREEN. VAN HUISEIGeTÏarÈn voor 's-Gravenhage en Omstr. Contr /6.— p, j. benevens /0.40 p per woning waarin begr. kostel. toez Bondsorg. en Ver.blad, adv. en bijst hl huur, en hypoth.-. bel. en verz.zaken r; leden zijn kost verz, tegen de proce«k in ontruimingszaken Vr. nad. inl aan on' bur. Bazarstr. 41, Tel. 33.58.60 3 lijnen) Onze prop.dienst Is steeds ter beschikking 6260 12241 13840 4156 4981 9653 9838 10809 13194 13218 14449 19046 Ingebruikneming onroerende goederen voor verdedigingswerken Door de Duitsche Weermacht is in vele gevallen ten behoede van den aanleg van verdedigingswerken beslag gelegd Op on roerende goederen, zonder een vergoeding op grond 144/40 wordt toegekend. Thans de algetpeen gemachtigde logs- en defensiesefhaden besloten, dat in bedoelde gevallen de geheele huur- of - pachtwaarde als bezettingsschade wor- komen voor de plaatsing op de strenge den beschouwd. school

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2