m e Levendige gevechten in Zuid-Calabrië Hevige afweergevediten in het Oosten 1943 j No. 18584. Dinsdag 7 September. 1 I KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS Cambridge aangevallen AGENDA De oorlog in de lucht BINNENLAND SPORT Rede van Churchill De gevechten aan het Oostfront KERKNIEUWS 1 Bij aanvallen op Zuidwest- Duitschland 53 Anglo-Ameri- kaansche bommenwerpers vernietigd Winterhulpwerk Nederlandschen Volksdienst Dé Kessler overleden OOK DE PRIJSBEHEERSCHING LEEST DE ADVERTENTIES Napels opnieuw gebombardeerd Arbeidersverloven uitgesteld Herdenking sterfdag» Peter Ton Zware verliezen van Anglo- Amerikanen Rouaan opnieuw aangevallen Vele personen wegens prijsopdrijving berecht OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant BURGERLIJKE STAND De kwestie-Rome HAAGSCHE COURANT DUITSCH WEERMACHTBERICHT vuur. van d van Merkwaardigerwijs is hij Zwitserland be- VOETBAL luchtsteunpunten van den vijand in de omgeving van Cambridge aangevallen. Twee Duitsche vliegtuigen worden ver mist. Van 1909 tot 1922 een-en-twintig ma! international Na een kortstondige, maar érnstige ziekte is in den afgeloopen nacht, op 52-jarigen leeftijd hij was op-11 Aug. 1891 geboren in zijn woonplaats, Bilthoven, overleden mr. dr. J. H. H. Kessler, in de sportwereld vroeger al gemeen bekend als Dé Kessler. den van F. het van Uitsluitend margarine op bon 40-B boter en reserve 2-S5, 3-55 en 4-55 De aandacht van het publiek wordt er nogmaals op gevestigd, dat op elk der bonnen 40B boter en reserve 2-55, 3-55, 4-55 uitsluitend 125 gram margarine, dus géén boter, verkrijgbaar is. NEO. I i al verdedigde Ita- Groote collecte Op 1 October opent het seizoen van het Winterhulpwerk van den Neder landschen Volksdienst. Den dag daarop, namelijk op Zaterdag 2 October, zal er in het geheele land een groote collecte worden gehouden, die duurt tot en met Maandag 4 October. Er zal gecollec teerd worden met vlinders onder het motto: Op iedere jas een vlinder, maakt veler zorgen minder. SEYFFARDTLAAN EN REYDONPLEIN: De burgemeester van Heemstede heeft be. sloten de namen Herman Heij’ermanslaan en Jozef laraëlsplein te veranderen in Generaal Seyffardtlaan en Reydonplein. Aangbzien in Duitschland een nieuwe verlofregeling in voorbereiding is, zijn, naar Het Volk meldt, alle verloven der Nederlandsche arbeiders uitgesteld tot na 15 October a.s. Familieleden in ons land, die in de ko mende dagen vader of zoon thuii ver wachten behoeven zich dus niet ongerust te maken, wanneer hun mannen weg blijven. WOENSDAG 8 SEPTEMBER Zeiss. Planetarium „Haagsche Courant", over: „De Herfst sterren. - Luthersche Feike Stichting Herlevend Nederland Op Zondag 12 Sept. a.s. zal te Arnhem de tentoonstelling Herlevend Nederland gesloten worden met een groote open luchtdemonstratie op het Velperplein Des morgens om 11 uur zal op het Vel perplein een muziek- en zanguitvoering worden gegeven, waarna om ongeveer 14 uur de waarnemend propagandaleider der N.S.B., de heer C. Thoen, het woord voert. Tot slot wordt om 17 uur in Musis Sacrum door den heer Max Blok zijl de tentoonstelling officieel gesloten. Tevens zal dezer dagen de 100.000ste be zoeker van de tentoonstelling worden verwacht. Frontzorg-kindervoorstellingen In het kader van de W.A. Frontzorg- actie 19431944 zullen tevens ongeveer 200 kindervoorstellingen worden gegeven, welke gratis toegankelijk zijn voor de kinderen van frontstrijders, Van Oostland- boeren en arbeiders en van de in het buitenland werkende arbeiders. Op 11 September a.s. zal hier ter stede in den Dierentuin een voorstelling gegeven wor den. Aanvang 14.15 uur. Het kleinkunst gezelschap Carter zal optreden met een speciaal kinderprogramma. In de Broedmachine, opgesteld in het aperlhuis van de Diergaarde Blljdorp te Rotterdam, zijn twee emu-eieren uitgebroed. Nadat de dieren de eerste dagen in de koesterende warmte van hun* kunstmoeder hebben doorgebracht zijn ze thans overgebracht naar hun nieuwe verblijf. Stevig vasthouden blijft geboden, want ondanks hun jeugd, trachten de emu’s zich met alle kracht vrij te worstelen. (C.N.F.-Hof) Dinsdagavond 14 dezer om half acht geeft Adri Fonteijn ’n orgelcon cert in de Ned. Herv. Kerk In Voorburg met medewerking van Henk Kiekens, hobo Maandagavond a.s. om half acht geeft dr. H. L. Oussoren, organist der Dorpskerk in Wassenaar een orgel concert met medewerking van Jaap St<^ tijn. hobo. Het R u y s-En sem ble zal Zon dag a.s. het Gebouw voor K. en W. be spelen. Zondagmiddag zal de 162ste opvoe. ring worden gegeven van Theo Lingena blijspel Johan, uw onderdanige dienaar" en Zondagavond zal voor de 240ste maal worden opgevoerd „Het meisje met de 9 punten!”, kluchtig blijspel van Franz Gribitz. In beide stukken zal Cor Ruys wederom de hoofdrol spelen. Morgenmiddag zal In den Princesse-Schouwburg door de leden vaU het Residentie-Tooneel nog slechts één en. kele kindervoorstelling gegeven worden van het sprookje ..Zwaan kleef aan". Van Woensdagavond toten met Dinsdag a.s. zal door het Residentie- Tooneel in den Princesse-Schouwburg worden cpgevoerd „Om een half millioen”. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche Marine. De schiet- en ter- reinoefeningen nemen een belangrijke plaats in, want ook de Marine moet wel eens bij landingen met de wapens m de hand strijden. (Stapf-Hoffmann) zijn wellicht nog andere redenen beslis send, dan de toestand van het oogenblik aan het geheele Oostfront. Er kan aan herinnerd worden, dat binnen enkele weken de modderperiode begint, die de gevechten wel niet tot staan zal bren gen, maar ze toch wel aanzienlijk zal vertragen, en op den achtergrond teekent zich reeds de winter af. Na de ervarin gen van de groote wintergevechten van 1941-’42 en 1942-’43 mag men aannemen, dat op ieder gebied de noodige maat regelen zijn voorbereid, van de winter- verdedigingsstelling af, tot aan de win- teruitrusting. Dit feit kan mede van be lang zijn voor de kalmte, waarmede men in toonaangevende kringen den afloop van den slijtageslag in het .Oosten gade slaat De gevechten ten Westen van Charkof waren ook 5 Sept, nog zeer zwaar, ten gevolge van het feit, dat onophoudelijk bolsjewistische pantserafdeelingen in den strijd werden geworpen. De Duit sche afdeelingen sloegen, in samenwer king met de luchtmacht, alle aanvallen af. Ten Zuidwesten en ten Zuiden van Sewsk, bestormen de bolsjewistische di visies den Duitschen afweermuur. De heen-en-weergolvende gevechten wijzen er op, dat de bolsjewieken voor het oogenblik, het zwaartepunt van hup krachtsinspanning naar dit gebied heb ben verplaatst. Ook ten Zuiden van Wjasma en langs den spoorweg Mos kouSmolensk, werpen zij steeds I nieuwe regimenten in het vuur. Maar ondanks hun ononderbroken aanvallen, konden zij ook hier geen successen van beteekenis behalen. van igstuig m ch dat ten •gerbevolking, het tran- Rome zal moeten blij- Voordracht over„De hemel”. 15.45 en 20 u. kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 20 u. Princesse-Schouwburg. Zwaan kleef aan". 14 u. ,,Om een half mil lioen”. 1915 u. Scala. „Vrijdag, de 13de”. 19.30 u. Circus Giezen (Malie veld). 14.30 en 19 u. Boerderij „De Poppenkast” (Voorschoten), ,’t Vrouw tje van Stavoren” (kinderbewerking) 15 u. „Impromptu”. 19 30 u. Churchill is te Cambridge (Massachu setts) door de universiteit Harvard het eeredoctoraat verleend. De Engelsche pre mier hield bij deze gelegenheid een toe spraak, waarin hij o.a. verklaarde dat het volk der Ver. Staten de verantwoordelijk heid jegens de wereld niet van zich kan afwijzen, ja, de verantwoordelijkheid, die de Ver. Staten dragen neemt van dag tot dag toe. Op den weg, dien Amerika en Engeland gemeenschappelijk zijn opge gaan. is geen stilhouden mogelijk. Er is thans een phaze bereikt, waarin geen pauze kan ontstaan. In de samenwerking tusschen den Britschen ministerpresident en den president der Ver. Staten, zoo zei- de Churchill, wordt een groote rol ge speeld door een commissie, die recht streeks onder hun leiding werkt. De aard van deze samenwerking mag ook na den porlog niet worden prijsgegeven, totdat er iets anders voor in de plaats kan komen, dat de veiligheid van de geallieerde»- waarborgt. De gemeenschappelijke taal van Enge- i*nd en de Ver Staten is een erfenis van onschatbare waarde, die zeide spreker, ®P zekeren dag wellicht den grondslag kan vormen voor een gemeenschappelijk staatsburgerschap. Spr. gaf vervolgens als *?)n tneening te kennen, dat er sterkere, doeltreffender en fellere inrichtingen ter '*ereld moeten worden gesticht, om den /’’ede te waarborgen en oorzaken van toe komstige oorlogen uit den weg te ruimen, ^aartoe moeten de „sterkste zegevierende •Jpties” zich aaneensluiten, alsmede ook *Jle8enen, die „den last en hitte van den oag gedragen en onder den geesel van het noodlot geleden hebben". Al deze kwesties tin ondanks den oorlog voor de geallieer. da? Pn belani- Niemand kan beweren, "a.*.d oorlog reeds zijn hoogtepunt be- heeft. Integendeel, de oorlog treedt de Britten en de Amerikanen wellicht H. ’n heftigste en kostbaarste sta- h-iT1, toekomstige stelsel der veilig- of d.Van de wereld zal niet doeltreffend in<sna'f,Urzaarn z*5n zonder de vereenigde nïenvVan het Britsche en het *£rj^ns<*e’volk- Wanneer wij ver- wij vanZ nlets onmo«elijk. Wanneer orislukke* kaar v<rwijd*rd ^es NED. Ï30T. BOND Vanwege de Haag- scheafdceling van den Ned. Prot. Bond is een zangkoor opgericht. Als koorleider zal optreden de heer J D. v. Ramshorst. Treinramp tusschen* New York en Washington Naar United Press meldt, is de ex- pressetrein New-York—Washington ont spoord, waarbij 150 tot 200 mensehen om gekomen en vele gewond zijn. Tien van de 11 wagons van den trein liepen uit de rails en schoven over elkan der. Arbeiders zijn met snijbranders in de weer om slachtoffers te bereiken. Tot de reizigers, die ongedeerd zijn gebleven, behooren de bekende Amerikaansche pu blicist Roy Howard en zijn vrouw en de Chineesche schrijver Lin-Joe-Tang. Volgens de verklaringen van personen, die de ramp overleefd hebben, scheidde de trein zich kort voor het ongeluk in twee deelen. Spoorwegbeambten hebben verklaard, dat volgens het voorloopige onderzoek een defect wiel een asbreuk heeft veroorzaakt Hedenochtend werd op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen de sterfdag van Peter Ton herdacht. Behalve de moeder en zuster van Peter Ton waren aanwezig de waarnemend Heerbancommandant, banleider A. Henken, J. J. van der Hout van sfafkwartier der W A„ stamheer Hamond en ondervluchtleidster van Res teren, van den Jeugdstorm. Nadat kransen van den commandant van de W.A.. van het Vendel Peter Ton, den kring Centrum en den Natiónalen Jeugdstorm op het graf waren gelegd, nam banleider Henken het woord Spr. bracht den dood van Peter Ton in her innering als eerste bloedoffer der Be weging. Ook thans tiert de sluipmoord welig, zoo zeide banleider Henken, maar als men denkt hiermede de kracht van de Beweging te breken of verwarring te stichten, dan vergist men zich. Wij blijven onversaagd, wij blijven trouw. Wij hebben slechts te denken aan offers, door anderen in hun overtuiging voor het ideaal gebracht, aldus besloot ban leider Henken Vervolgen^ sprak oanleider van der Hout Hij hekelde scherp den sluip moord, die thans door verblinde volks- genöoten wordt aangewend om de kracht van de Beweging te breken. Wat ook moge gebeuren, de kameraden aan het oorlogs- en thuisfront zullen blijven staan. Moord noch iets anders zullen ons kunnen breken zoo besloot banleider v. d. Hopt. Hierna wërd het t appèl gehouden, waarna langs het graf werd gedefileerd' JUBILEUM: Op 9 September a.s. herdenkt de heer WA Kans kantoorknecht der P.T.T., het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst getreden is bij de P,T.T. Terzake van diefstal va.n jasjes uit een school aan de' Beeklaan is de 15-jarige scholier F. L de H. aange houden. VERDUISTEREN Van 20.15 uur tot 7 uur Maan: 7 Sept, op 15.12 u. E.K. 8 Sept onder 0-06 u.. op 16.21 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 uur ea 7 uur No 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst den HaaM No. 115995. (Archief H. Crt.) Déetje was de representant van een periode in de voetbalgeschiedenis, welke I zoo langzamerhand legendarisch is ge- 1 worden, een periode, waarin spelers als de Korver, Beeuwkes, Otten, Heijting Bosschart Weicker, Francken, Snethlage Ruffel^ wij doen maar een greep op den voor grond traden. Déetje was tal I van jaren de ziel van den aanval van H.V.V., welke vereeniging hij meermalen den landelijken kampioenstitel mee heeft helpen veroveren Als schooljongen van 17 jaar maakte hij zijn debuut in het Nederlandsch elftal. Dat was in 1909 te Antwerpen tegen België, welke wedstrijd met 41 gewonnen werd. Nadien heeft hij nog vele malen de oranjetrui ge dragen tot 1914 speelde hij bijna ge. I regeld in het Nederlandsch elftal en voorts maakte hij tal van buitenlandsche toeren mee. Merkwaardigerwijs is hij evenwel nooit op de Olympische Spelen uitgekomen In zijn prachtigen staat van dienst hij was 21 maal international kwam een onderbreking door den oorlog 1914 I ’18. Na 1919 heeft hij echter nog vrij regelmatig voor het vertegenwoordigend elftal gespeeld tot 1922. In dat jaar speek de hij zijn laatste internationale ont moeting, opnieuw tegen België, maar nu in Amsterdam, waar met 12 verloren werd. Daarna heeft Déetje, die in het Nederlandsch elftal 13 x de linksbuiten-, 3 x de linksbinnen-, 3 x de midvoor. en 2 x de rechtsbinnenplaats bezette, niet meer gevoetbald, nog wel gecricket. In latere jaren speelde hij alleen nog maar golf en tennis en af en toe nog wel eens een tam partijtje cricket. Dé Kessler maakte ook, als linksbuiten, deel uit van het Nederlandsch elftal, dat 24 Maart 1913 op Houtrust met 21 van Engeland won, naast wijlen Jan Vos van U.V.V. Van 1907 tot 1923 heeft hij voor H.V.V. gespeeld in 287 wedstrijden, waarin hij 184 doelpunten maakte De thans ontslapene heeft aanvankelijk te Leiden gestudeerd in de rechten. Toen hij den meestertitel had behaald heeft hij echter een andere studie gekozen, die meer zijn genegenheid had. n.l. de kunstgeschiedenis. Hij studeerde in dit vak aan de Utrechtsche Universiteit en promoveerde cum laude op een proef schrift over Geertgen tot Sint Jans. De crematie zal plaats vinden te VeL. zen, a.s. Vrijdag na aankomst van trein 12.49 halte Driehuis-Westerveld. regeeringen, die er belang bij hebben, een nota doen overhandigen, waarin de maatregelen ten aanzien van Rome worden opgesomd. Tot deze maatregelen beijooren het slechten Van alle verdedi gingswerken, het verbod van schieten voor de luchtdoelartillerie, indien vijan delijke toestellen in de toekomst de stad mochten aanvallen en het verbod aan de jachtpiloten, bpven de stad Rome vijandelijke vliegtuigen aan te vallen. Het moeilijkste probleem was verder, naar wordt verklaard, dat van het spoorwègverkeer. In de nota heeft de Italiaansche regeering meegedeeld, dat in de toekomst geen in- of uitlading- troepentransporten of oorlor"1"" Rome zal plaats hebben, doe! bate van de burgerbevolking, het tran- sitoverkeer door 1 ven voortbestaan. Rome is thans een niet stad geworden, waaruit zich alle liaansche en Duitsche militaire com mando’s en bureaux hebben terugge trokken. Het normale garnizoen is ge handhaafd. In de nota, die door bemid deling van het neutrale Zwitserland, den vijanden van Italië is overhandigd, komt verder een plattegrond voor, waarop de Italiaansche regeering met rood het ge bied, dat als open stad kan worden be schouwd, heeft aangegeven. De roode lijn omsluit de geheele stad Rome, als mede talrijke historische monumenten, paleizen, kerken, enz. Vanzelfsprekend ligt ook Vaticaanstad in dit gebied, dat in het Zuidoosten nog een deel van den historischen Via Appia Antica met het beroemde graf van Cecilia Metella om vat. Niet ingesloten in het open gebied zijn alle vliegvelden van de Italiaansche hoofdstad. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is van officieele Engelsche zijde toege. geven, dat bij de aanvallen op Mannheim en Ludwigshafen 34 bommenwerpers en 1 jager verloren gegaan zijn. De Amerikaansche formaties bommen werpers. die in de ochtenduren van gis teren via Noord-Frankrijk naar Zuid- Duifschland zijn gevlogen, werden door de terstond voor afweer opgestegen Duitsche jachteskaders belemmerd haar aanvalsvoornemens uit te voeren. De vijandelijke formaties bommenwerpers werden, meldt het D.N.Bverstrooid en gedwongen, haar bommen voor het grootste deel lukraak boven de landelijke gemeenten van Zuid.Duitschland uit te werpen. Tot nu toe heeft men 40 neergeschoten viermotorige bommenwerpers geteld. Dit aantal zal waarschijnlijk nog wel veel grooter worden. Schending Zwitsersche neutraliteit Officieel wordt te Bern medegedeeld Op 6 September om 10’uur vloog een Amerikaansche „vliegende vesting” bij Waldshut Zwitserland binnen en verliet het land bij Rheinfelden. In de buurt van Frick werd een Amerikaansche ’val schermjager gearresteerd, die uit een pen nacht met goed gevolg sterk bezette „vliegende vesting” was gesprongen. Voorts landden in den loop van dezen ochtend nog 4 Amerikaansche „vliegende vestingen” op Zwitsersch gebied, waar van 1 bij Magadino en 1 bij Dübendorf. De bemanningen van deze vliegtuigen wérden geïnterneerd. Een viermotorige Amerikaansche bommenwerper stortte bij Romanshorn in het Bodenmeer. Negen leden van de bemanning konden gered worden en werden geïnterneerd Ook Zweedsche neutraliteit geschonden De jongste terreuraanval op Berlijn is, naar men in Duitsche politieke kringen verklaart, meldt het A.N.P. uit Berlijn, uitgevoerd met schending van de Zweed sche neutraliteit; daar 300 Anglo-Ameri. kaansche bommenwerpers zoowel op den heen- als op den terugweg over Zweedsch souverein gebied gevlogen hebben. Dit feit wordt te Berlijn beschouwd als een nieuw bewijs voor het niet-respecteeren van de rechten van andere staten door de Anglo-Amerikanen, die. zooals de steeds weer terugkeerende schending van de Zweedsche neutraliteit door vijande lijke vliegtuigen bewijst, een bijzondere opvatting schijnen te hebben van de heerschappij in de lucht Deze kwestie vertoont, naar men in de Wilhelmstrasse verklaart, ook nog een ander aspect I wanneer men de reactie van de Zweed sche pers op soortgelijke gebeurtenissen bekijkt De stad Rouaan, die reeds j.l. Zaterdag door Engelsch-Amerikaansche bommen werpers hevig werd aangevallen, is gister ochtend opnieuw het doel geweest van vijandelijke formaties bommenwerpers. Naar „Paris Soir” meldt, hebben talrijke vliegtuigen boven de stad gevlogen en een I groot aantal brisantbommen uitgeworpen. Gezien de hevigheid van den aanval, moet weer op oen groot aantal dooden gerekend I worden.x Bij het begin der nieuwe week van het Sovjetoffensief, aldus de militaire correspondent van het D.N.B.is het den vijand, iri weerwil van de geweldige ge vechten, die een verplaatsing van de k zwaartepunten ten doel hebben, nog steeds niet gelukt,, een doorbraak te for- ceeren en daardoor zijn aanval werkelijk op gang te brengen. Door een ervaring van meer dan 2 jaar, heeft de Duitsche leiding een nauwkeurig inzicht in de Sovjetstrategie gekregen; zij weet van de mogelijkheden ten aanzien van mensehen en materiaal, gebruik te maken. Uit dit inzicht zijn de maatregelen van het Duitsche commando te verklaren, die eenerzijds betrekking hebben op de verdediging en de verde- digingstactiek en anderzijds de belang rijke rol van het gebied, in den zin van een elastische oorlogvoering bewijzen. Voor het feit, dat in toonaangevende Duitsche kringen, de toestand de laatste dagen optimistischer wordt beoordeeld, CLANDESTIENE DISTILLEERDERIJ Ambtenaren van de Invoerrechten en Accijnzen hebben in samenwerking met de politie een inval gedaan in een per ceel aan de Molenstraat, op vermoeden, dat er op clandestiene wijze spiritualiën werden vervaardigd. Twee distilleertoe. stelïen benevens hoeveelheden spiritus en sterke drank werden in de woning aangetroffen op een en ander werd be slag gelegd. De bewoner, de 28-jarige H. G. K„ werd aangehouden Het bleek bovendien, dat hij gas buiten den meter om betrok. ROULETTESPELERS VERRAST Gister, avond heeft de politie een inval gedaan in een woning aan het Stationsplein Bij de binnenkomst van de politiemannen zaten 15 personen rond een tafel en hielden zich bezig met roulettespel. Het gezelschap werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar allen, op den hoofdbewoner, den 42-jarigen L. J.- van T. en den bankhouder, den 28-jarigen A. Ch. H. B„ na weer zijn heengezonden. Het genoemde tweetal is in arrest ge steld. Door de politie werd beslag ge legd op het speelmateriaal benevens op 5000. N A-UITREIK ING DISTRIBUTIEKAAR TEN TE VOORBURG: Morgen zal van 14 tot 16.30 uur in het centraal uitreiklokaal aan de Vlietstraat te Voorburg nog ge legenheid bestaan tot het afhalen van dis tributiebescheiden door hen, die zulks ver zuimd hadden te doen op den voor hen bepaalden dag. Nadrukkelijk wordt er op gewezen dat zulks alléén Woensdag zal geschieden, en niet meer zooals voorheen gedurende een viertal dagen aan het distributiekantoor. Na dien dag zullen geen kaarten meer uitgereikt worden DE DERTIENDE Uit de gang van de woning van den heer S. P. J. C. werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een rijwiel .ontvreemd Dat is de dertiende fiets, welke hem reeds ontstolen werd. De twaqlfde verdween veertien dagen ge. leden, toep hij deze, op slot, voor een winkel in de Edfsonstraat had neergezet. DAHLIA-TENTOONSTELLING: De volks- tuinvereeniging „Nut en Genoegen” houdt Zaterdag en Zondag a.s. een dahlia-ten- toonstelling op het terrein in de Vrees- wijkstraat, naast de schooltuinen. De 61-jarige voetgangster C. P van het Abrikozenplein, is op den Bezuidenhoutscheweg aangereden door een bestelauto. Zij bekwam een hersen schudding en een gat in het hoofd en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 7 September. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In het Zuidelijk deel van het Ooste- lijk front waren onze troepen gisteren in zeer hevige afweergevechten gewik keld met sterke Sovjet-Rnssische In fanterie- en pantserstrjjdkrachten. Van het overige Oostelijke front wor den behalve plaatselijke gevechtsactie aan het Kqebanbruggehoofd en in het hooge Noorden geen bijzondere gebeurtenissen gemeld. Eenheden van de marine sloegen in de Finsche Golf aan de Oostkust van de Lu- gabaai landingspogingen van Sövjet-Russi- sche stoottroepen af en schoten daarbij 2 kleine landingsbooten in brand. Tijdens een nachtelijk gevecht werd een vijandelijke motortorpedoboot in den grond geboord. De vijand verloor gisteren aan het Oos telijk front 144 pantserwagens en 59 vlieg, tuigen. Op het Calabrische schiereiland hadden «nze beveiligingstroepen slechts weinig gevechtscontact met den vijand. Ten Noorden van Palmi werd een Britsche aanval afgeslagen. Formaties vijandelijke bommenwerpers drongen gisteren, begunstigd door het heiige weder, het Zuidwest-Duitsche ge bied binnen. Zij werden door jachtvlieg tuigen en luchtdoelartillerie uiteenge slagen en kwamen daardoor niet tot een gesloten aanval. Verscheidene zwaar be schadigde vijandelijke vliegtuigen land den op Zwitsersch gebied. Op de steden Stuttgart en Straatsburg uitgeworpen bommen veroorzaakten ver liezen aan mensehen en richtten schade aan. In derf afgeloopen nacht hebben Brit sche bommenwerpers het gebied München aangevallen. Ook deze werden reeds vóór het bereiken van het doel uiteengeslagen. Er ontstond schade in woonwijken en aan openbare gebouwen der stad, alsmede in eenige plaatsjes in Zuid-Beieren. De bevolking leed ver liezen. Tjjdens de aanvallen gisteren overdag en des nachts hebben luchtverdedigings- strjjdkrachteri volgens tot nu toe ont vangen onvolledige rapporten 53 vier motorige Britsche en Amerikaansche bommenwerpers vernietigd. Formaties der luchtmacht hebben in den afgeloo- Graaf Ciano In verband metde uit Zwitserland ontvangen berichten, volgens welke-graaf Ciano zou hebben getracht een onder komen te zoeken in de Argentijnsche ambassade te Rome heeft het Argentijn sche ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat het hierover geen infor maties bezit, meldt S.P.T. uit Buenos Aires. Het schijnt, dat vele mensehen in de meening verkeeren, dat de opsporings ambtenaren van de Prijsbeheersching geen oog hébben voor de advertenties, waarin 2e hands goederen te koop wor den aangeboden. Hoe is hef anders te verklaren, dat zij denken de goederen meestal tegen veel te hooge prijzen te kunnen verkoopen, zonder dat daartegen iets gedaan wordt. Zij vergissen zich echter heel erg. De Prijsbeheersching volgt al langen tijd nauwlettend deze advertenties. Ten einde den sluikhandel door middel van advertenties tegen te gaan werd eerst bepaald, dat prijs en adres ver meld moesten worden Deze bepaling kon als een ernstige waarschuwing gel den, een waarschuwing, welke echter in den wind geslagen werd, getuige de veel te hooge prijzen, die gevraagd worden. Thans is het geduld van de Prijsbeheersching echter uitgeput. Er wordt nu met krachtige hand opgetreden tegen hen, die voor hun goederen meer dan i van den winkelprijs vragen. Zoo had zich thans een groot aantal personen, die goederen te koop hadden aangeboden in advertenties, te verant woorden voor den Inspecteur van de Prijsbeheersching. Een juffrouw, die een deken van f 30, voor 100 had ver kocht, kreeg een'boete van 110; een man, die een vloerkleed en rijglaarzen te koop aanbood voor 270, zal 400 boete hebben te betalen een moeder, die een zwempakje van haar dochtertje, dat f 5.50 had gekost voor 25 wilde ver- kóopen. kreeg een boete van f 5 met verbeurdverklaring van het voorwerp een jongeman, die 1 paar rijglaarzen 1 paar rubberlaarzen en een dinnerjacket voor f 315 had verkocht, moest350 boete betalen. De verkoop van een wollen damesjapon, waarvan de waarde 65 was, voor 100, had een boete van 65 tengevolge. Wij volstaan met slechts enkele van de gevallen op te noemen. Wel willen wij er nog op wijzen, «lat de inspecteur snel en onbarmhartig straft, zonder rekening te houden met de prachtige verklaringen en veront schuldigingen, waarmede bijna iedere adspirant-veroordeelde komt aandragen. Bovengenoemde straffen zijn nog aan den lagen kant, aangezien pas met de berechting van dergelijke gevallen be gonnen is Mocht het kwaad echter blijven voortwoekeren, dan zal niet ge aarzeld worden steeds zwaardere straf fen uit te deelen. De hoogleeraar ir. J Muysken is voor het studiejaar 1943/1944 benoemd tot rec tor magnificus der Technische Hooge- school te Delft. 7 September I BEVALLEN A. C M. Laarhoven geb d’ V P’ Brabander geb. DÏrkse, ld J. M. Marijnissen geb van Berg. z. W. M. Overkleeft geb I M W. A. Vlek geb. Zaal, d. d' C I van der Meij geb. Revet, d S 3' Pronk geb. Peiht, d. A. A. E M. Dingjan geb. van de Zandt, d. M A Spaans geb Verheij. z. P. W. Duparc geb Maas, z. D. Toet geb. Pronk, z. J. W. Molhoek geb. Spoel, d. H. Krassenburg geb. Hoogduijn, z. J. Land wier geb. Hozee, d. S. W. Voor- ham geb. Lemckert, d H van Asselt geb. de Hoog. z. E. te Slaa geb. Stapel, d. H. C. G. Hamsma geb. Slot, 2 z. J. M. Steenvoort geb. Horstman'shoff, z. G W A. Verboom geb. Kelfkens, d. M. T. Been geb. Hamelink. z. L. J. Noorman van der Dussen geb. Fortmann, d. S. A. Hetzler geb. Rijns- bergen. d. W. Harthoorn geb Koole, z J. C. Satter geb. van der Helm, z. H. de Jong geb. van Drunick, z. M, Kort geb. Roland, z. W. den Hol lander geb. Hilbrandfs, z. C C. van der Linde geb. Schildknegt, z.‘ P. Manintveld geb. Snoey, d. A J. Hj Leunis geb. de Graaff, z. L F. van der Kleij geb. Hiemstra, z. G Snee vliet geb. van Es, z. P. J. Walraven geb. Honkoop, d. C. P Beekman geb. van Mechelen, 2 d. C. G Verver geb. Parlevliet. d J. M. Tseng geb. van Rijsbergen, d. M. J. E. Hendriks geb van Nuland, z. J. Boogert geb. van der Hulle, z. J. M. A. de Jongh geb. Hinfelaar. z. M. G Badouz geb Volle. bregt, d. C. van der Kleij geb. van Wouwen, d. H. Th. Wiek geb. Vaas sen, d. OVERLEDEND. M. Oort weduwe van D. Bruins, 80 j' Th J. Verbeek, man van M. KI. S. de Wit, 55 j. R. H. H. de Granada, weduwe van E. J de la Parra, 77 j F. van Brakel man van H. A. Prins, 72 j. W. R. L. Oudshoorn, zoon, 7 w. D. Verbove, man van J M. Voortman, 61 j W. van Leeuwen, dochter, 7 j, J. Kooman, ongehuwde man. 18 j. Th C. Ligtvoet. man van C. W. H. Luneman, 57 J. A. S. Fr. Th. van Tienen, ongehuwde vrouw. 70 j. I A. E. A. Winter, vrouw van W. Vink, I 48 j. A. van Spall, man van H H. E. Termijtelen, 82 j. A. Nieuwhoff, dochter, 1 j. 1 ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 7 September. Tijdens de orde lijke, langzame terugtrekkingsmanoeuvre in het kustgebied van Zuid-Calabrië heb ben zich tusschen vijandelijke voorhoeden en achterhoeden van de verdediging leven dige gevechten ontwikkeld. In de wateren van Sicilië is een schip door onze vliegtuigen getorpedeerd. Duitsche vliegtuigen hebben boven de haven van Bizerta talrijke bommen uit geworpen. Een groot aantal viermotorige vijande lijke vliegtuigen heeft het centrum van de stad Napels aangevallen en ernstige schade veroorzaakt. Ook plaatsen in de provincie Napels en Salerno werden aan gevallen. waarbij groote schade ontstaan is. -Drie yijandelijke vliegtuigen werden door Italiaansch-Duitsche jagers neerge schoten. Een ander toestel werd vernield door de artillerie van een convooi. I Van bevoegde zijde is, naar S.P.T. meldt, Maandagavond te Rome ver klaard, dat de Italiaansche hoofdstad op het oogenblik volkenrechtelijk nog met als open stad kan worden schouwd. Tegelijk met deze mededeeling, var. bevoegde zijde bijzonderheden kendgemaakt over de maatregelen, die zijn genomen, om Rome het karakter van een open stad te geven. De Italiaan sche regeering heeft op 23 Augustus den vijandelijken machten, alsmede aan alle Wesseling, d. C. V dé Zwart geb. Kul J. M. Marijnissen geb. - - v V exil Wijk, a. G. Joostema geb. Drost, d. der Meij geb. Revet d S j' - a. a. e. m. Dingjan geb. van de Zandt, d M A 1

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1