SLAG m HET DONETZBEKKEN 6 No. 18585. Ambtenaar van het O.M. staat terecht DUURT VOORT wegens verduistering Woensdag 8 September. 1943. STADSNIEUWS Stalino volgens de plannen ontruimd KUNST EN LETTEREN BINNENLAND VAN OVERAL AGENDA StA. boeten gedeeltelijk in eigen zak Brussel aanbevallen van De lachtoorlog aangevallen Japansche maatregelen op Java KERKNIEUWS Aanval op Bizerta ONDERWIJS Landingstroepen in de Golf Eufemia concentrisch OFFTC1EELE BERICHTEN uit de Staatscourant Bij oesluit van den secr. gen. van Het ri_* Wordt r u‘t 1564 st*igers. Frontzorgavond in het Gebouw voor K. en W. Hoofdprijzen Staatsloterij 400 1002. '4995, 10932. 19475 200 2833, 20556 100 10274 13441. 15896, 16563. 1W65, Overgang van militair bewind naar ambtelijk bestuur in voorbereiding De operaties in de Stille Zuidzee De strijd in Calabrië De groote Winterhulp-collecte van 2 tot en met 4 October De besprekingen Roosevelt-Churchill f (Malieveld). Poppenkast” (Voorschoten). „Impromptu”. 19.30 u. VERDUISTEREN Van 20.15 tot 7 uur „Op iedere jas een vlinder, maakt veler zorgen minder” De heer Damave ontheven uit functie van Commissaris van R.K. Boeren- en Tuindersbond ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT De aanval op Napels HAAGSCHE C 0 UR A N T Frontzorg is Eefe- DRIE JAAR GEËISCHT DUITSCH WEERMACHTBERICHT wordt stoor. Zij de halt I Zij is aan de gevolgen overleden. van van Het in de (C.N.F.-Meyer)- verdachte ten Jaste ambtenaar deze Vierde klasse 20080 DIVERSE EXAMENS Notarieel examen. Geslaagd voor’ het eerste gedeelte de heer J. H. Goudstikker, te den Haag. Struycken-v. d. Adel, sopraan en Th Groen, tenor 19,15 u Geret. kerk (Voorburg), Orgelconcert door Jar. Baas m.m.v. mevr. Warnaar-Bink Cis Taselaar, alt. 19 30 u. - Schouwburg. „Om een l— 1. 19,15 u. Scala. Vrijdag 19 30 u. Circus Giezen I 19 Boerderij „De (Voorschoten) Vijandelijke formaties hebben Salerno. 3enevento en eenige plaatsen in de pro vincies Salerno en Bari gebombardeerd Zij verloren in totaal JO vliegtuigen: Drie werden neergeschoten door Italiaansche en Duitsche jagers en 7 door het luchtdoel geschut. r'. DONDERDAG 9 SEPTEMBER Zeiss Planetarium „Haagsche Courant". Voordracht over „De Herfststerren. hemel''. 15.45 en 20 u. Bethlehemkerk. Bach-avond o.l.v. Alex Schellevis. orgel m.m.v Willem Ravelli. bas. Jaap Stotijn, hobo en het a Capella Kamerkoor. 19.30 ou Kerk 3e v. d. Boschstraat. Orgèlcon. Binnenlandsche Zaken, is de voorloopig 'i cert door Hubert Cuypers m.m.v. Jtfaria verlengde ambtsperiode van den burge-1 meester var. Steenbergen, H. P. M. van Etten, beëindigd. Uit een ongenoemde Japansche basis in de Stille Zuidzee wordt gemeld:*Een nieuwe vijandelijke aanvalspoging op Japansche stellingen, waarbij ditmaal gebruik werd gerrtaakt van parachutis ten, is mislukt, daar het grootste deel der parachutisten, die den 6en Septem ber in het gebied aan den Zuidelijken oever van de rivier Markham, dertig k.m. ten Noordoosten van Lae op Nieuw-Guinea waren gedaald, vernie tigd werd door de krachtige aanvallen van de Japansche troepen. Bij het aanbreken van den dag op 6 September, daalden ongeveer duizend parachutisten, die beschermd werden door bommenwerpers en jachtvliegtui gen, in het dal van de Markham ngibij Mazhab. Zij openden den aanval teza men met sterke vijandelijke troepen met loopgraafmortieren. De Japansche troepen sloegen de vijandelijke troepen af, evenals het meerendeel der parachu tisten. Zij zijn thans bezig met de zuive ring van het terrein. Volgens frontberichten probeeren de Amerikanen hun bruggehoofden op het eiland Vella la Vella, door het aanvoe ren'van ‘manschappen en materiaal, te versterken en uit te breiden en zich in het bezit van het eiland te stellen. Ja pansche verkenners ontdekten op 6 Sep tember in de wateren aldaar, een vrij groot convooi, dat door kruisers en tor pedojagers werd beschermd. Japansche torpedovliegtuigen beschadigden 1 krui ser en 1 torpedojager ernstig en schoten 2 vijandelijke jagers neer. De Japan sche verliezen bedroegen daarbij 3 ma chines. Vrij sterke formaties van het Britsch- Amerikaansche luchtwapen hebben, naar het D.N.B. verneemt, in de och tenduren van 7 September, de stad Brus sel aangevallen. Zij wierpen talrijke bri sant- en brandbommen op de dichtbe volkte woonwijken der stad, i Ofschoon de opruimingswerkzaamheden nog niet zijn geëindigd, zijn reeds thans meer dan 200 slachtoffers onder de bur gerbevolking geteld. Het aantal der ge- doode vrouwen en kinderen is bijzonder groot, dat der gewonden laat zich op het oogenblik nog niet bij benadering .schatten Bij den aanval is ook een der bekend ste kerkhoven door talrijke treffers om gewoeld. Vele graven bieden een af- schuwelijken aanblik van verwoesting. Waar eerst graven waren, is op vele plaatsen nog slechts een bomtrechter 'te zien. Hij spaarde voor zijn toekomst Verdachte, die ’n -zeer timiden indruk maakte, erkende in groote trekken het hem ten laste gelegde en vertelde, onder broken door hevig gesnik, van zijn moei lijke jeugd. Hij verklaarde het verduis. terde geld op zijn spaarbankboekje te Bilthoven te hebben gestort, omdat hij een paar centen wilde oversparen voor zijn toekomst REQUISITOIR Nadat eenige getuigen waren gehoord, waarbij o.m. was gebleken, dat verdachte van een door hem opgelegde boete van PLEIDOOI Mr. Wierda bracht in zijn verdediging naar voren, dat hij deze affaire als zuiver zakelijk wilde bezien. Volgens spr. Waren de gelden welke verdachte onder zich had, niet van den staat, althans juridisch ge zien, terwijl de daad van de toeëigenmg (het storten van het geld op. het spaar bankboekje) niet geschiedde in Utrecht, zooals in de dagvaarding staat maar in Bilthoven. Alleen reeds uit vormgebrek zal verdachte moeten worden vrijgespro ken Er is. zoo vervolgde spreker zijn pleidooi, in deze zaak voortdurend sprake geweest dat verdachte een a-sociaal mensch, zelfs een misdadig wezen is. dat erfelijk is belast Maar waarom heeft men dat niet naar voren gebracht toen mijn cliënt benoemd moest worden? Deze man is een eenvoudige, hardwerkende jongen, zeer ambitieus, die naast'-slechte eigen schappen ook goede kwaliteiten bezit. Zijn carrière is gebroken, hoe deze zaak ook voor hem afloopt. Bovendien lijdt hij aan een ernstige hartkwaal. Alles bijeenge nomen, luidde sprekers conclusie, dat ver dachte op juridische gronden moet wor den vrijgesproken, terwijl hij in het an dere geval de uiterste clementie bepleitte. De uitspraak van deze zaak is bepaald op 21 September. Op het perron van de stoomtram te Winschoten wilde de 40-jarige mej. van der Laan, wonende te Wedderheide in de reeds in beweging zijnde tram stappen. Zij sprong mis er. kwam tus- schen den wagen en het perron terecht. Een been werd haar afgekneld terwijl zij zware inwendige kneuzingen opliep Krachtens een verordening van het Japansche militaire bewind op Java zijn er centrale en locale raden van bestuur in het leven geroepen, die de deelneming der inheemsche bevolking aan de regee. ring van Java waarborgen, aldus meldt de C.'D uit Lissabon d.d 8 dezer. Deze maatregel was reeds in Juni j.l. aange- kondigd door den Japanschen minister president Tojo. De verordening bepaalt, dat er voor het bestuur van Java een centrale Raad van Bestuur wordt opge richt. die 43 leden telt. Van deze 43 leden worden er 23 benoemd door het' Japansche militaire bewind. 2 voorge steld door de Sultans en 18 gekozen door Raden van Bestuur der verschillende provincies en de groote steden. Alle leden der Raden van Bestuur zullen in landers zijn, terwijl uitsluitend het se- cretariaat-generaal der raden wordt waar genomen door Japanners, die dan tevens het contact met de Japansche militaire autoriteiten onderhouden. Ambtenaren van het Binnenlandsch Bestuur kunnen geen lid zijn van de verschillende raden, aangezien het de bedoeling is, dat hierin uitsluitend het volk zeggenschap zal heb ben. De provinciale en stedelijke Raden van Bestuur zullen uiteraard kleiner zijn dan de centrale raad. Hun ledenaantal hangt af van het gebied, dat er onder ressorteert en kan ten hoogste 12 be dragen. Zij worden voor een deel be noemd door de gouverneurs der betref fende provincies of door de burgemees ters der betreffende steden. De taak van de centrale en plaatselijke Raden van Bestuur bestaat daarin, dat zij het cen traal of plaatselijk militair bewind van advies dienen. Het is de bedoeling, dat zij zoowel voorstellen indienen bij het militaire bewind, als plannen van het militaire bewind beoordeelen en daar over hun meening kenbaar maken. Krach tens dezelfde verordening wordt tevens een systeem van adviseurs bij de ver schillende takken van het militaire be wind ingericht. De begrafenis Koning Boris Boelgarije. (Telefoto Hoffmann-Stapf) De vijandelijke invasietroepen, die uit het gebied van Palmi (Calabrië) naar het Noorden waren opgetrokken, werden op 6 September tot den strijd genoopt en bloedig afgeslagen. In den centralen frontsector zag de vijand zich in het ge bied van Calanna tegengehouden door het gebergte, dat voor hem een ware barrière vormde. Ook aan de Zuidkust is de vijand voorloopig niet verder opge drongen. Het verloop, dat de strijd aan de Zuidpunt van Calabrië tot dusver heeft genomen, wettigt de conclusie, dat de vijand deze actie slechts heeft uitge voerd als een schijnaanval, om andere operaties te camoufleeren. Winterhulp! In hoevele gezinnen, waar, in men het leven van den ernstigen kant heeft leeren kennen, het zorgelijke. be_ slommerde leven met rekenen en cijferen, met piekeren over getallen om de eind jes aan elkaar te knoopen, zal deze hulp weer zeer hard van noode zijn In vele sombere levens van arme en. minderbe deelde medemenschen iullen juist in de wintermaanden, die maanden van duis ternis en somberheid, de zorgen nog meer stijgen. De zorgen voor dit en voor dat. Bij den één de zorg voor dikkere dekens op bed. bij den ander voor brand stoffen enz. De wintermaanden brengen hoogere uitgaven mede, welke voornanïè- lijk liggen op het terrein van de voe ding, kleeding, dekking en brandstof. Ja, allerlei extra-kosten komen er in den winter bij. En wie dus 's zomers maar net genoeg heeft on; rond te komen, zal, als hij in den winter evenveel verdient als in den zomer, dan onherroepelijk te kort komen. Zoo’n gezin raakt spoedig achterop. Het eene gat moet met het andere gestopt worden, met. alle misère van dien, het begin van veel tobben en lijden, dat uitloopt op een langzaam maar' zeker wegzakken in een afgrond van ar moede. Het Winterhulpwerk van den Ne derlandschen Vol'ksdienst is er om dit alles te voorkomen Het staat op de bres om bij te springen waar zulks noodig is en het wil een aanvulling geven waaruit de extra kosten, welke dè wintermaanden met Zich brengen, bestreden kunnen wor den. De bestrijding dus van de winterge. volgen van een te laag inkomen. Het Winterhulpwerk van den N.V.D. is partij-politiek noch confessioneel ge bonden Het is er voor alle volksge- nooten. Daarom moet ieder zijn plicht kennen, dit werk zijn steun geven, opdat zooveel en zoo goed mogelijk geholpen kan worden. Zooveel gaat langs ons denken. We denken te weinig aan de moeilijkheden en de zorgen van onze medemenschen, bij velen van wie vaak de nood hoog gestegen is. Maar als we er even dieper op ingaan, als ons duide lijk is dat er nog zoo heel veel nood te lenigen valt, dan oordeelt het verstand, dat hier hulp moet worden verleend. En hieraan kan weer een ieder mede werken. Er komt n.l. wederom een groote Win terhulp-collecte. Door het geheele land zullen de bussen rondgaan om de giften in ontvangst te nemen, welke de zorgen van velen van den winter zullen ont lasten Zaterdag 2 October is de eerste dag van de collecte. Zij zal duren tot en met Maandag 4 October, waarbij ge collecteerd wordt met vlinders onder het motto„Op iedere jas een vlin der, maakt veler zorgen minder’*. Bij een dergelijke groote collecte is de medewerking van zeer velen drin gend noodzakelijk.. Daarom wordt allen, die zich in wilïènzettëft hun volk als collectant (collectrice) verzocht zich hiervoor op te geven bij de kantoren of buurtschapshoofden van den Nederlandschen Volksdienst. Opdat het Winterhulpwerk, waarvan in de komende maanden zoo veel ge vraagd zal worden, aan velen, die dat noodig hebben, de helpende hand kan toesteken „Het is wel een buitengewoon treurige zaak, welke deze rechtbank thans te be rechten krijgt n.l. die van een ambte naar van het openbaar ministerie, die zich aan de gelden van den staat heeft vergrepen Wat moet het Nederlandsche volk v|el denken van personen, die op zulk een tragische wijze den goeden naam van de rechterlijke macht in Nederland door het slijk halen Deze woorden, gesproken door den pre sident van de Utrechtsche rechtbank, mr. Loef, waren gericht tot den 27-jarigen verdachte mr. dr. C H. Plaatstelijk ambtenaar van het O M. bij het kanton gerecht te Utrecht, aan wien ten laste was gelegd het verduisteren van gelden van den staat In de dagvaarding stond vermeld, dat verdachte in de maanden Juni en Juli van dit jaar bedragen, welke den staat töe- behooren, zich wederrechtelijk had toege. eigend Verdachte liet als ambtenaar ver schillende personen, die iets hadden mis-, dreven, bij zich op het parket komen, om' eens nader over die of gene overtreding te spreken Mr. P bepaalde dan de straf van de voor hem verschenen personen z g om hun zaak met geld af te koopen, maar in plaats dat de kwestie van de schikking als te doen gebruikelijk is. werd gere geld via de griffie inde verdachte zelf het bedrag dat hij als boete had opgelegd stortte daarvan een klein gedeelte op de giro van de griffie en stak de rest in zijn eigen zak Gisterochtend is Churchill naar Washington teruggekeerd. Roosevelts secretaris, Early, deelde mede, dat de besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill voortduren. Early weigerde, zich over den vermoedelijken duur van Churchills verblijf in de Ver. Staten uit te laten. Alleen merkte hij op, geen dringende reden te zien voor Churchills terugkeer naar Engeland. Roosevelt heeft verklaard, dat vooral de laatste paar dagen, sedert de confe rentie van Quebec, vorderingen gemaakt zijn in de aangelegenheid eener confe rentie tusschen Stalin, Churchill en hem zelf. Roosevelt heeft hieraan toegevoegd, dat verdere vorderingen spoedig ver wacht kunnen worden. De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat van „bevoegde zijde” wordt vernomen, dat Engeland en de Ver. Staten inderdaad overeengekomen zijn, dat het gemeenschappelijke comité der chefs der generale staven behouden zal blijven, op zijn minst voor een ze keren tijd na den oorlog. Voorts meldt de Britsche berichtendienst, dat de Sov- jet-Unie vertegenwoordigd zal zijn in de ,,Middellandsche Zeecommissie”. 13.548 gasten. Uit een statistiek van het Departement van opvoeding, weten schap en kultuurbescherming blijkt voorts, dat de belangstelling vpor de ruine van Brederode met 4500 gasten, ongeveer het midden hield tusschen het Volkenkundig museum te Leiden (5376) en het museum Twenthe te Enschedé (4007). Dr. Hans Kari Böhm, r e g i s- seur van het Saksische staatstheater te Dresden, die hier het afgeloopen seizoen reeds als &ast bij het Duitsche Theater „Was ihr wollt” van Shakespeare heeft geregisseerd, zal de regie van het blij spel ..Florentiner Brokat” van Forzano voeren, waarvan de première binnenkort hier gaat. MUSEUMBEZÓEK: Het Openlucht museum te Arnhem, heeft het grootste aantal bezoekers van alle Rijksmusea en Rijksmonumenten, in het tweede kwartaal van dit jaar getrokken en wel 15.311. Vlak daarop volgt het Rijksmu- seum te Amsterdam met 14.068 en TENTOONSTELLINGSTRAM VOOR ZELFBESCHERMING Vandaag en mor gen is de tot expositieruimte ingerichte tramwagen, ten dienste van de zelfbe scherming, gestationneerd aan het eind punt van lijn 5 aan de Appelstraat. 25.000 3999 5.000 2180 2.000 21269 1.500 8585. 19181 1.000 1 13888 14730, 19058 Onder het motto „Frontzorg is Ee?e- plicht”, vond gisteren in het Gebouw voor K. en W. een bonte avond plaats, georganiseerd door den Nederlandschen Omroep, in samenwerking met de W.A., waarvan de opbrengst ten bate kwam van Frontzorg. Een zeer aantrekkelijk' programma wachtte den talrijken be zoekers, die de zaal tot de laatste plaats vulden en o.w. zich verscheidene, met verlof zijnde Nederlandsche vrijwilli gers, gewonden en verwanten van* hen, die aan het front staren, bevonden. On der de autoriteiten, die door aanwezig heid van medeleven blijk gaven, werden o.m. opgemerkt de commandant van de W.A., mr. A. Zondervan en de Beauf- tragte van den Rijkscommissaris voor de provincie ZulH-Holland, dr. Schwebel. De avond werd geopend met een con cert door het Stafmuziekcorps van den Nederlandschen Arbeidsdienst, onder leiding van L. H. Leistikow, dat met pittige marschmuziek en andere popu laire nummers wist te boeien. Na de pauze trad op het overbekende dans- orkest van Theo Uden Masman, dat eveneens een aandachtig gehoor vond. Voorts verleenden aan den zoo geslaag den avond solistische medewerking de voordrachtkunstenaar Adriaan van Hees, die met een aantal soldatenliederen den ernstigen ondertoon van het bijeenzijn beroerde. Joke Suers met liedjes en To by, een komische excentriek. In de pau ze werd gecollecteerd, waarbij een be langrijk bedrag voor Frontzorg werd opgehaald. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeester benoemd-: den hèer A. v. d. Graaff te Bergen op Zoom tot burgemeester van Steenbergen den heer Th. A. L. Dijksma te Hilver sum tot burgemeester van Rhenenden heer J. W Zuyderhoudt te Amstelveen tot burgemeester van Hardinxveld en den heer C. I. v. d. Weele te Gouda tot burgemeester van Sas van Gent. KLANTENBINDING VOOR GROENTE UITGEBREID Met ingang van 19 Sep tember a.s. zal ook in de gemeènten. welke behooren tot de distributiekringen Almelo, Apeldoorn. Arnhem, Deventer, Eindhoven, Enschedé, Groningen. Haren, Heerlen, Hengelo (O.), Kerkrade, Leeu warden. Maastricht. Nijmegen, Roer mond. Tilburg en Zwolle klantenbinding voor groente worden ingevoerd. De regeling js geheel gelijk aan die. welke geldt in de gemeenten, waar reeds klantenbinding voor groente bestaat. OOGSTHULP DOOR DE SCHOOL. JEUGD Het bureau ..Jeugdhulp in Oor logstijd”. ressorteerende onder het depar. tement van Opvoeding. Wetenschap en Kultuurbescherming, heeft ten behoeve van de medewerking der scholen bij het oogsten eenige richtlijnen uitgevaardigd, welke uitsluitend gelden in de gevallen, waarin de gemachtigde voor den oogst de hulp van scholieren in schoolverband heeft ingeroepen. sopraan en PrinoesM. millioen”. de 13de”. Maan 8 Sept, on der 0.06 u., op 16.21 u. 9 Sept onder 0.55 U„ op 17.22 u 14 Sept V. M... Nachtdienst dokters tusschen 22 uur er, 7 uur No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364z.g. Sfadspa- ‘tienten No. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No 115995 De luchtaanvallen op Hamburg Volgens een bericht uit New York van Stockholms Tidningen”, heeft de Ame- rikaansche minister van Financiën, Morgenthau, verklaard, dat de lucht aanvallen op Hamburg, met inbegrip van de voorbereidingen, den Anglo- Amerikanen in totaal 346 millioen dol lar hebben gekost. KERKELIJKE,, EXAMENS Het prov. Kerkbestuur van Overijssel heeft tot de Evangelisatiebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten o.a. den heer M Wa- beke. den Haag. Weer een spoorwegongeluk in Amerika Binnen vierentwintig uur, heeft zich op de lijnen van de Pennsylvanische spoorwegmaatschappij eén tweede spoorwegongeluk voorgedaan, ditmaal op ongeveer 20 mijl afstand van Syra cuse in Kansas. Bij dit ongeluk zijn 71 personen gedood en 123 gewond. 400 niet minder dan f 360 in eigen zak had gestoken, en nadat voorlezing was gedaan van allerlei kleine knoeierijen o.m. had mr. P. een overtreder be’dreigd met zending naar Duitschland en na dat uit het psychiatrisch rapport was ko men vast te staan, dat verdachte vol komen toerekeningsvatbaar was, was het woord aan den officier van justitie,' jhr mr. Quintus. In den aanvang van zijn requisitoir zeide de officier, dat de rechters in hun loopbaan niet of heel zelden een derge lijke zaak te berechten zullen hebben ge had. Wat deze zaak betreft, heeft toegegeven wat hem is aangerekend. Hij heeft als van het OM (verd. werd tot functie geroepen in Nov. van het vorige jaar) gelden van den staat verduisterd. Hierop staat wettelijk een maximum straf van 8 jaar. Verdachte heeft zich in zijn functie van ambtenaar van het O.M. volkomen misdragen Als vertegenwoordiger van het O.M. dient men volkomen te vertrouwen te zijn, onkreukbaar te zijn, rechtschapen en in levenshouding een voorbeeld Hij, die dit in hem’gestelde vertrouwen be schaamt en op het O.M. de meest ern stige smet werpt, die dehkbaar is. den eerbied en het ontzag van de justitiabelen voor het OM aan het wankelen brengt en naar beneden haalt, dient in het al gemeen belang, de scherpte van het zwaard van vrouwe Justitia in al haar hardheid te gevoelen. Hier gelden geen persoonlijke of an dere belangen meer. Hier kan slechts sprake zijn van het algemeen belang, ter handhaving van de eer en onkreukbaar heid van de rechterlijke macht in Neder land. Ik ben er trotsch op. aldus spreker, f® behooren tpt het O M. en de rechterlijke macht in het bijzonder. Ik wil het nog sterker zeggen het Nederlandsche volk in al zijn geledingen is er trotsch op, een rechterlijke macht te bezitten, die onkreukbaar is en deswege een «yoem en traditie heeft, die zijn weerga niet kent. Maar de verantwoordelijkheid van ver dachte is nog zwaarder, daar hij sympa- thiseerend lid van de N.S.B. was en als drager van en strijder vóór de nieuwe orde de bijzondere aandacht had van dat deel van ons volk, dat vijandig staat tegenover die orde. Wanneer dezulken zich misdragen, treft in zijn gevolgen hun wangedrag de Na- tionaal-Socialistische Beweging en het natiqnaal-socialisme mede. Verdachte heeft de brutaliteit gehad zelfs het verweer te voeren, dat hij de door hem verduisterde gelden weer als gewe- tensgeld terug zou storten, zoodra hij be noemd zou worden tot substituut-officier van (justitie, welke benoeming, volgens hem, wel spoedig zou volgen en om er nog een schepje bovenop te doen is van zijn zijde zelfs het verzoek tot den secre- taris-generaal van Justitie gericht zijn .gaak te willen doen seponeeren en toen dit geferi èffeet had. zijn zaak met gesloten deuren te willen doen behandelen, alles zoogenaamd in verband met het algemeen belang. Dit is de brutaliteit en onbe schaamdheid ten top gedreven. Juist het algemeen belang eischt, dat zaken als deze in het volle licht der openbaarheid be handeld worden Het nationaal-socialisme behoeft geens zins de openbaarheid te schuwen. Zij, die de nieuwe orde veroordeelen. kunnen er van verzekerd zijn dat zij wellicht in een bevoorrechte positie verkeeren; boven de dragers van de nieuwe orde, wanneer de zen en de laatstgenoemden, in welk op zicht dan ook. zich vergrijpen. Het psychiatrisch rapport De officier besprak hierna aan de hand van het uitgebrachte psychiatrisch rapport den persoon van verdachte. Spr. kwam tot de conclusie, dat men m verdachte te doen heeft met een a-sociaal, misdadig en erfe lijk belast persoon die gevaar oplevert voor de maatschappij. Verdachte was en is, aldus spreker, echter ten volle toereke. ningsvatbaar en hem zal derhalve de volle straf toegemeten moeten worden. Verzachtende omstandigheden zijn hier niet aanwezig. Aan het einde van zijn requisitoir eisch- te de officier een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar, met aftrek van de voorloopige hechtenis, ontzegging van het recht om eenig ambt te bekleeden bij de rechterlijke macht gedurende acht jaar en verbeurdverklaring van het in beslag ge nomen spaarbankboekje. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette NederlancLche gebied heeft op grond van par. 1 al*2 van de Verordening nr. 3/ 1940 de benoeming van den heer Otto Frans Josephus Damave tot Commissaris van den Roomsch-Katholieken Boeren en Tuindersbond en de nevenorganisaties, vereenigingen van personen en stich tingen, waarop door dezen invloed wordt geoefend, herroepen De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den heer Bernard Hendrik van ’’’il belast met de afwikkeling van de destijds aan den heer Damave gegeven opdracht als com missaris. Tegelijkertijd werd de heer Otto Frans Josephus Damave ontslagen uit zijn ambt van Stafleider van den Nederland schen Landstand. ROME. 8 September. Aan het front in Calabrië belemmeren Italiaansche en Duit. I sche detachementen door plaatselijke ge- vechten de vorderingen der Britsche troe pen. De Italiaahsch-Duitsche luchtmacht heeft in de haven, van Bizerta 'ware schade toegebracht aan 5 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 28,000 I ton. In de nabijheid van het eiland ’•’avig- nana is een vrachtschip van 15.000 ton ioor een onzer vliegtuigen getorpedeerd Buitenland Bij Peniche, m de omgeving van Lissabop, heeft Dinsdag een Engelsche viermotorige bommenwerper een nood landing gemaakt. De uit 6 koppen be staande bemanning stak de machine in brand, voordat de Portugeesche autori teiten aanwezig waren. De nieuwe Geallieerde opperbevel hebber in het Zuiden van den Stillen Oceaan, Lord Louis Mountbatten, heeft gisteren te Londen een onderhoud gehad met den vroegeren Ambassadeur der Sovjet-Unie in Engeland, Maiski, den Chineeschen ambassadeur Wellington Koo, en met Hen nieuwen onderkoning van Indië, generaal Wavell. Minister Huil heeft het verzoek, be treffende ondersteuning op den grond slag van het leen- en pachtprogram, af gewezen. Een groot contingent Oostafrikaan- sche negertroepen is uit Kenya naar Britsch-Indië gezonden. Binnenkort zul len negersoldaten naar het eiland Cey lon scheep gaan. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is admiraal Browning, die vroe ger als vermist is opgegeven, waarschijn lijk om hert leven gekomen als comman dant van een convooi. stadhuis aan. de Groenmarkt J.^SedeéltelijÉ gerestaureerd dateerende gebouw INBREKERS GEARRESTEERD De vo rige week werd in een perceel aan de Hekkelaan beslag gelegd op een aantal costumes, linnengoederen en een partij tafelzilver, ter totale waarde van 3000. Een 'en ander was afkomstig van een in braak in een woning in de Parsifalstraat Geen der bewoners van het huis aan de Hekkelaan was bij de komst van de po litie aanwezig. Na eenig speuren heeft men hen evenwel weten op te sporen en wel in een woonschuit te Leidschen- dam. Als verdacht van inbraak zijn aan gehouden zekere G. G., T. H. J. B. en P. v d B Zij zijn in bewaring gesteld. JUBILEUM Morgen herdenkt de heer J. H Sybrandy, technisch ambtenaar le klasse bij het GemeentelijkElectrisch Bedrijf, het feit, dat hij 25 jaar in dienst van de gemeente zal zijn. HOOFDKWARTTER VAN DEN FÜHRER, 8 September. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: De slag in het Donetzbekken duurt met onverminderde hevigheid voort. In het verloop der bewegelijke gevoerde gevechten werd ter verkorting van het front de stad Stalino na de vernieling van alle voor den oorlog belangrijke in stallaties volgens de plannen ontruimd. Ook in het gevechtsgebied van Char- kof viel de vjjand, zonder zijn troepen ook maar eenigszins te ontzien, onze stellingen aan. Hij werd echter in ver bitterde gevechten met zware, bloedige verliezen teruggeslagen. Op talrijke punten van den centralen frontsector werden krachtige, doch plaatselijk be grensde aanvallen der bolsjewieken na zwaren strijd afgeslagen. Aan de rest van het Oostelijk front vonden nog ■slechts op het Koebanbruggehoofd levendige plaatselijke gevechten plaats. Op de brandpunten van den afweerslag mengde de luchtmacht zich met sterke formaties op doeltreffende wijze in de gevechten te land. De vijand verloor gis teren aan het Oostelijke front 106 pant serwagens en 77 vliegtuigen.In de zware afweergevechten in het gebied van Orel en van Sefsk heeft zich het Westfaalsche 58ste régiment grenadiers bijzonder on derscheiden In het Zuiden van Calabrië ondernam de vijand gisteren slechts op enkele punten verkenningsMkvallen tegen onze gevechtsvoorposten. Zijn pogingen, de Duitsch-Italiaansche bewakings- troepen af te snijden, mislukten. Vijan delijke strijdkrachten, die in den afge loopen nacht in de Golf van Eufemia landden, worden sedert vanochtend vroeg concentrisch aangevallen. Bij een aanval op de haven van Bizerta in den nacht van 6 op 7 September plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen treffers op 5 vijandelijke transport- en koopvaardijschepen met een gezamen lijken inhoud van 23.000 ton. Een deel dezer schepen kan als vernietigd worden beschouwd. Door overdag ondernomen aanvallen van formaties vijandelijke bommenwer pers ,op het gebied van Brussel leed de burgerbevolking zware verliezen, terwijl in woonwijken groote vernielingen wer den aangericht Bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi schoten voor de Noorsche kust van de 8 vruchteloos aanvallende vijan delijke torpedovliegtuigen er 3 neer. Boven het bezette gebied in het Westen werden 4 vijandelijke bommenwerpers en in den afgeloopen nacht aan de Duit sche Westgrens een snej Britsch vliegtuig neergeschoten. Stefani meldt, dat de luchtaanval. Zon dag op Napels ondernomen, uitsluitend was gericht op wijken, waarin geen mili taire doelen te vinden zijn en dat be halve het internationale en het Pellegrini- ziekenhuis ook een kliniek werd ver woest. Voorts zijn kerk en klooster der Carmelieten vernield en is brand ont staan in het Trinita.ziekenhuis en de kerken San Verficieli en Santo Spirito Het historische kasteel Capuano, dat in de tweede helft van de twaalfde eeuw door den Noorman nenkoning Willem I is gebouwd, is opnieuw getroffen, terwijl ook het San Ferdinando-theater zware schade heeft geleden. Voorts zijn tal rijke om hun architectuur of in de his torie bekende paleizen en vele woon huizen beschadigd of verwoest. De „Messagero” schrijft, dat op eenige plaatsen de burgerbevolking met machinegeweren is beschoten. Onder de vernielde kerken bevindt zich ook de schoone Santa Maria in Portico.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1