militaire afweerkracht Duitschland’s onaangetast Wapenstilstand toegestaan No. 18586. Donderdag 9 September. LM Geen verrassing te Berlijn; noodige maatregelen reeds genomen 1943. Bekendmaking BINNENLAND Bekendmaking Fascistische nationale Italië regeering STADSNIEUWS LUCHTVAART KUNST EN LETTEREN Bij Charkof mislukten vijandelijke aanvallen .Voorbereid Verraad” in Radio-o|)roep tot het volk w. Zware Sovjetverliezen in Donetzbekken208 tanks vernield Nederlandsche krijgsgevangenen j op Java j en hij zelf nog dien aard als laster van de hand ge- Nieuwe aanval op Parijs Beschouwing Duitsche maatregelen in Zuid-Europa Ook ondersteunden krijgen uitkeering bij bevalling VERDUISTEREN Duitsche pers over Itaiiaansche capitulatie Democratische regeering zonder Badoglio Telefonische verbinding met Rome verbroken 10.000 gulden belooning Japansche verklaring De Duitsche maatregelen i& Italië van het D.N.B. 10.000 gulden belooning Het D.N.B. meldde d.d. 8 September uit Berlijn: De officieele Britsche berichtendienst heeft hedenavond uit het hoofdkwartier van generaal Eisenhower bekend gemaakt, dat de Itaiiaansche regeering de onvoorwaar delijke capitulatie van de Itaiiaansche strijdkrachten heeft aangeboden. Eisenhower heeft, volgens dit bericht, de capitulatie aanvaard en Italië een militairen wapenstilstand toegestaan, welke door zijn vertegen- woordiger en een lasthebber van maarschalk Badoglio is onderteekend. De wapenstilstand is met de onderteekening terstond van kracht geworden. Intusschen heeft ook Badoglio terwijl de Koning op 8 September iedere gedachte van wezen hadden in een communiqué voor den Romeinschen omroep de capitulatie bevestigd. Hij gaf toe Eisenhower om wapenstilstand gevraagd te hebben. In feite heeft de onderteekening reeds op 3 September plaats ge vonden. De Itaiiaansche strijdkrachten moeten dienovereenkomstig al dus verklaarde hij iedere vijandelijke handeling tegen de Engelsch- Amerikaansche strijdkrachten staken. Sedert den misdadigen aanval op den Duce op 25 Juli en den met de Engelschen en Amerikanen voorbereiden Putsch ter verwijdering van de aan het bondgenootschap trouwe fascistische regeering was de Duitsche leiding voorbereid op dit openlijke verraad van de huidige Itaiiaansche regeering en zij heeft derhalve alle tereischte militaire maatregelen ge nomen. De verraderlijke aanslag op de verdedigers van Europa zal ten slotte precies zoo mislukken als alle soortgelijke ondernemingen. IIAAGSCHE COURANT van DUITSCH WEERMACHTBERICHT belooning gers bleven feiten, wordt beter dan tot dus- i De de Volharding No. Onvoorwaarde’ijke capitulatie Italië eiland bolsjewistische en ook troepen als dat van ziek q^hi woe<-- Carmeiieten vernield en is Naar Ofi meldt hebben in den loop van den ochtend AngloAnjerikaansche vlieg tuigen boven het Noordwesten van het Parijsche gebied gevlogen en dit gebom bardeerd. Er zijn slachtoffers gevallen. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duit sche Marine. Hoe de vrije tijd wordt doorgebracht! Ditmaal brengt hij zijn vrijen tijd nu eens niet aan land door, maar besteedt dezen om naar huis te schrijven in een of ander Hollandsch stadje, waar de ouders reeds lang op een levensteeken van hun jongen wachten. (Andres-Stapf) „Twee vrouwen over weerbaarheid” Hedenavond om 18.45 uur spréékt Max Blokzijl, via Hilve/sum I in de serie brandende kwesties, over het onderwerp „Twee vróuwen over weerbaarheid” Terzake van diefstal van een paardentuig is aangehouden de 21-ja- rige M. T. De 16-jarige fabrieksarbeider W. M. had schoenen uit een zweminrich ting ontvreemd; oude schoenen had hij er voor in do plaats gezet. M. is aange houden. De 21-j.arige wielrijder C. S. van de Hoefkade slipte in de Jan Hen drikstraat en viel. Hij raakte met een der beenen bekneld tusschen het frame van zijn fiets en het achterwiel van een vrachtauto. S. brak het linker onderbeen en is opgenomen in het R.K. Ziekenhuis «an het Westeinde. De blauwmaanzaadooest in de Haar lemmermeer. Naast het koolzaad is ook het blauwmaanzaad zeer belangrijk voor de vetvoortiening van ons land. Het blauwmaanzaad wordt op de wagens geladen om naar de dorscltfnachine te worden vervoerd. (C.N.F.-Stevens. In Berlijn is uit Rome de bevestiging ontvangen, dat de Itaiiaansche regeering onvoorwaardelijk de wapens heeft neer gelegd Een offioieel Duitsch standpunt is tot dusver nog niet bekend. Uit wel ingelichte kringen der Wi'.helmstrasse verneemt men echter, meldt het D.N.B dat de Rijksregeering door dezen stap van den koning en maarschalk Badoglio niet verrast is en dat Duitschland voor- zorgsmaatrege’en heeft genomen, welke ter beveiliging van Duitschland en ztin bondgenooten ter voortzetting van den oorlog tot aan de overwinning noodzake lijk zijn. De secretaris-generaal van Sociale Zaken heeft in een rondschrijven aan de burge meesters medegedeeld, dat. te rekenen van 1 Aug 1943 af, ook de ondersteunde werk, loozen alsmede de kleine boeren en tuin ders, die socialen stepn ontvangen, bij be valling hunner echtgenooten, in aanmer king komen voor een uitkeering van 55, uiteraard voor zoover zij niet reeds uit anderen hoofde aanspraak op deze uitkeel ring kunnen doen gelden. De uitkeering zal boven het gewone steunbedrag wordep verstrekt Hiermede wordt bereikt, dat arbeiders, die door werkloosheid niet langer de voor, deelen genieten, die de Ziektewet aan haar verzekerden biedt toch niet verstoken worden van de uit sociaal oogpunt zoo belangrijke uitkeering van het bevallings- geld van 55. Er behoort geen profetische blik toe om thans reeds te kunnen voorzien, dat Italië, hetzij onder Badoglio, hetzij on der zijn opvolgers, het lot zal onder- Van 20.15 uur tot 7 uur Maan 9 Sept, onder 0.55 u„ op 17.22 u 10 Sept onder 155 u., op 18.15 u, 14 Sept. V. M Nachtdienst dokters tusschen 22 uur en 7 uur No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364: z.g. Stadspatiënten No. 49 Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No. 115995. De onvoorWaardelijke capitulatie van. Italië, publiceert de Duitsche pers zeer groot opgemaakt op de voorpagina’s en zij kenmerkt haar in de groote koppen als ,,Laf verraad vijn. Badoglio”. Zij wijst eenstemmig op het feit, dat de Duitsche leiding, die op het verraad is voorbereid geweest, alle noodzakelijke «maatregelen daartegen heeft genomen. In een commentaar onder het op schrift ,,De nieuwe woordbreuk”, schrijft de „Deutsche Allg. Ztg.” o.a.: De stap van Italië is een verraad aan Europa. Tevens wijst het op de officieele Duit sche mededeeling, dat deze aansla’g pre cies zoo zal mislukken, als alle soort gelijke ondernemingen. Het Informatiebureau te Berlijn meldt o.a.: De handelwijze van de huidige Itaiiaan sche machthebbers wordt te Berlijn en bovendien in de kringen te Berlijn, van de verbonden naties, gewaardeerd als laf verraad, welks eenig doel hetis Italië onvoorwaardelijk aan de vijanden van de As uit te leveren. Het feit van het ver raad op zichzelf blijkt openlijk ook vooral uit het verschil, hierin bestaande, dat koning Victor Emanuel en Badoglio nog op 8 September in verklaringen, die zij af legden aan de Duitsche Rijksregeering, iedere gedachte aan een capitulatie tegen over de Anglo-Amerikaansche indringers als gemeene laster ver van zich wierpen, terwijl zij in werkelijkheid reeds vóór 5 dagen n.l. op 3 September op Sicilië den wapenstilstand lieten onderteekenen. Er is echter voor dit verraad van we- reldhistorischen omvang naar men te Ber lijn verneemt ook nog ander, tastbaar militair bewijsmateriaal voorhanden, dat sedert het voor het eerst zichtbaar werd door de bevoegde Duitsche instanties, voortdurend met aandacht waargenomen en dienovereenkomstig in conclusies ver werkt is. Daartoe behoort o.m. het feit van het samentrekken van veel Itaiiaansche troepen in Noord-Italië aan de Duitsch- Italiaansche grens op een tijdstip toen Duitsche formaties op Sicilië en later in Calabrië Italiaanschen grond verdedig den en haar bloed voor den bondgenoot en zijn vrijheid offerden. Wanneer men kennis draagt van deze tot dusver voor het Europeesche publiek verborgen ge- Inlichtingen betreffende de namen beginnende met G tot en met Hij Aangezien door de beperkte plaats ruimte, de uit Japan ontvangen opga ven van Nederlandsche krijgsgevange nen niet meer op de gebruikelijke wijze - --zal duor het informatiebureau van het Neder- iandsche Roode Kruis, in den vervolge regelmatig worden bekend gemaakt, over welke groepen van krijgsgevange nen inlichtingen kunnen worden ver kregen. In verbandhiermede wordt meege deeld, dat thans üjlichtingep kunnen worden verstrekt omtrent krijgsgevange nen, beginnendemet de letter G tot cn met de letters Hij. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelie ven zich -te wenden tot het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, ’s-Graven- hage, onder opgave van naam, voorna- men, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk ’‘stamboeknummer, militairen - rang en laatst bekende standplaats. Zwitseriche grenstroepen gemobiliseerd De Zwitsersche bondsregeering heeft de grenstroepen gemobiliseerd, wordt offi cieel te Bern medegedeeld. De troepen rukken reeds op naar hun stellingen aan de grens. ver begrijpelijk, waarom de Duitsche leiding tenslotte Sicilië opgaf en haar heldhaftig strijdenden troepen in bet Zuidelijkste deel van Italië bevel tot ontruiming gaf, ofschoon de militaire situatie een dergelijke actie geenszins noodzakelijk maakte. Het bevel der Duitsche leiding was gegeven in voor onderstelling van een mogelijk verraad der tegenwoordige machthebbers in Rome, ten einde eventueel de Duitsche formaties niet afgesneden van het vaste land en daarmede van haar ravitaillee- ring te weten. Duitsche troepen tegen ver rassingen beveiligd Van militaire zijde verneemt men de betrouwbare mededeeling dat de Duitsche troepen in Italië voldoende tegen verras singen beveiligd zijn. Men beoordeelt der halve te Berlijn de militaire situatie rus tig en zegt, zonder tot dusver in bijzon derheden af te dalen, slechts dit, dat alle voorwaarden voor een mislukking van de aan het verraad ten grondslag liggende .bedoelingen aanwezig zijn. Maar ook het verraad als zoodanig zal mislukken, even als alle soortgelijke ondernemingen van de tegenstanders van Duitschland. In dit verband wijst men in welingelichte krin gen dei» Rijkshoofdstad naar parallelle ge beurtenissen in de jongste krijgsgeschie denis, in het bijzonder op het verraad van Zuid-Slavrë in Maart 1941. Alles bijeen is men in toonaangevende kringen te Berlijn van opvatting dat de onthulling van het verraad geleid heeft .tot de wenschelijke opheldering en daarmede ook tot een ver gemakkelijking van den algemeenen toe stand Londensche correspondent van „Svenska Dagbladet” kondigt de vorming van een democratische Itaiiaansche regee ring zonder maarschalk Badoglio aan. Van officieele zijde te Londen wordt met nadruk verklaard, dat men bij de aan den wapenstilstand voorafgaande onder- handelingen van den eisch tot onvoor waardelijke capitulatie nimmer is afgewe ken. „Het ging hier dus niet zoozeer om onderhandelingen als wel om een dictaat, om een zeer streng dictaat” aldus lieten welingelichte kringen zich uit. Tentoonstelling „Anlernen-Umschulen” In perceel Nassauplein 30 alhier, zal van 16 tot en met 30 Sept, een tentoon stelling worden gehouden, onder den naam „Anlernep-Umschulen”. Doel dezer tentoonstelling, welke georgani seerd wordt door het Haupt-Amt für Technik, in samenwerking met de Zen- tral Auftragstelle für die besetzten Nie- derlandischen Gebiete en de hoofdgroep Industrie, is: voorlichting te geven op het gebied van omscholing en herscho ling Vhn arbeidskrachten en daardoor te komen tot een voortdurende uitwisseling van desbetreffende ervaring tusschen het Duitsche en het Nederlandsche be drijfsleven. Hiermee wordt niet alleen tegemoet gekomen aan de eischen, welke de in schakeling van het bedrijfsleven in de oorlogvoering stelt, doch tevens een grondslag gelegd voor een zoo doelma tig en economisch mogelijk gebruik van arbeidskrachten na den oorlog. Op de expositie zullen werkstukken, foto’s en grafieken door deskundigen worden toe gelicht. Voorts worden er korte films vertoond en zal door Duitsche en Ne derlandsche specialisten een reeks voor drachten worden gehouden. Tentoonstel ling en voordr^chtlnreeks richten zich voornamelijk tot leiders van bedrijven, bedrijfsleiders, ingenieurs, leiders van scholingswerkplaatsen, werkmeesters, personeelchefs, sociale voormannen, kortom de practici van metaalverwer kende industrieën. Echter ook die van andere bedrijven kunnen hier waarde volle aanwijzingen bekomen. Te Berlijn wordt bekend gemaakt, dat tusschen Rome en het buitenland alle telefonjsche verbindingen zijn verbroken. Ook ijlgesprekken die van Boedapest en Zurich voor de Itaiiaansche hoofdstad zijn aangevraagd, zijn niet aangenomen. De aanval op Napels Stefani meldt, dat de luchtaanval. Zon dag op Napels ondernomen, uitsluitend was gericht op wijken, waarin geen mili taire doelen te vinden zijn en dat be halve het internationale en het Pellearini- ~.:<j^huis ook een kliniek werd ver- Voorts zijn kerk en klooster der -j brand ont- Ten aanzien van het wapenstilstands- aanbod van Italië schrijft de hoofdredac teur van het D.N.B., dr. Hermann Rau: Er oehoeft wel nauwelijks op gewezen te worden, dat het verzoek om een wapen stilstand van de regeering-Badoglio voor de Duitsche bevoegde kringen op geener- lei wijze als een verrassing is gekomen. Het was sedert den val van Mussolini reeds direct nog slechts een kwestie van tijd want deze Putsch van 25 Juli want daarom ging hot n.l. was door Badoglio en de achter hem staande kringen niet ondernomen om door sterker concentratie van de krachten den strijd om Italië met meer succes dan tot dusver te kunnen voortzetten, maar uitsluitend met het se. dert lang voorbereide doel onder verbre king van de bondgenootschapsovereen- komst met Duitschland en Japan het uit treden van Italië uit den oorlog tén uit voer te kunnen leggen. In de Itaiiaansche pers en in den Ita liaanschen omroep begon dan ook van dit tijdstip af steeds sterker, duidelijk aan het adres van den vijand gericht, het sol- liciteeren nagr gunstige vredesvoorwaar den. Reeds in dit stadium echter bleek, dat de regeering-Badoglio niet anders had gedaan dan de waanzinsdaad van de vroe gere Duitsche regceringen van 1918 te herhalen. Door den wensch van den vijand te vervullen, zich te ontdoen van de eigen leiding, bewijst zij haar feitelijke zwak heid en leverde zich daarmede op genade cn ongenade uit aan een onverbiddelijken naar de politieke en militaire vernietiging van het land strevenden tegenstander De val van het fascistische regime interes seerde Washington en Londen op het ©ogenblik waarop hij was geschied in het geheel niet meer. Het antwoord van Churchill op het v,ertrek van den Duce was, dat de Anglo-Amerikaansche mo gendheden Italië nu in zijn eigen vet wilden laten gaar smoren. Het nieuwe Itaiiaansche regime echter ontwikkelde zich volgens de wet van de zwakheid, na dat het begonnen was. verder. Het was de ondcrmijningselementén in het eigen volk niet meer meester, voor welke het met den 25sten Juli weer de poorten voor een toe nemenden invloed had geopend. Wat de regeering-Badoglio geloofd had te kunnen vermijden, is thans na enkele weken, een feit geworden. Nog op hetzelfde oogen- blik, waarop zij het Itaiiaansche volk in kennis bracht van haar wapenstilstands- aanbod, deelde de Anglo-Amerikaansche berichtendienst mede, dat een clausule der militaire voorwaarden van den wapen, stilstand de Itaiiaansche regeering ver plicht ',.z^fh accoord te verklaren met de Politieke, economische en financieele voo/waarden der geallieerden, die later °figelegd worden”. Maandag a. s. wordt in het Kerkgebouw Kempstraat de laatste orgel bespeling in dit seizoen gegeven, met medewerking van Albert Bruggeman, fluit. Aan het orgel Henk Herzog. Aan vang half acht. In de Kunstzalen Bennewitz wordt van 9 tot en met 30 dezer een ten toonstelling gehouden van werken van J. C Schouten, J. Mels en van wijlen Ans C. v. d. Berg. In „Kunst wan Onzen tijd”, Sweelinckstraat 6. zal op Zaterdagmiddag a.s. ^en tentoonstelling van werken van den schilder Henri Taverne worden geopend. De expositie duurt tot en met 2 October. zijn verraad van den staf bij de in- oorloa verant- Het D.N.B. meldt van dé Itaiiaansche grens De Itaiiaansche fascistische na tionale regeering 'heeft een Oproep ge richt tot het Itaiiaansche volk, die door de radio verspreid is. In dezen oproep wordt o.m. gezegd „Pietro Badoglio, heeft voltooid. Hij, die als chef Italiaanschen generalen trede van Italië in den woordelijk is voor zijn gebrekkige mili taire voorbereiding, staat thans op het punt om het vaderland aan de vijanden over te leveren. De man, die jarenlang den Duce heeft bedrogen pn die langs den weg van de nederlaag hardnekkig naar de macht heeft gestreefd, is thans voornemens om zijn monsterachtig plan uit te voeren, waardoor het vaderland voor altijd verminkt moet worden. Een vaderland zonder Sicilië, zonder Sardinië, zorlder de overzeesche bezittingen, waar schijnlijk ook zonder Zuid-Italië. dat is het sombere vooruitzicht van het vader- landsche lot Het verraad zal niet voltooid worden. Er is een Itaiiaansche fascistische natio nale regeering gevormd. Zij arbeidt in den naam van Mussolini. De fascistische nationale regeering zal onverbiddelijk alle verraders straffen, de eenige wer kelijk verantwoordelijken voor onze ne derlaag. Zij zal alle middelen aanwenden om Italië met ongeschonden eer en met de mogelijkheid van een blijven leven uit den oorlog te brengen. Het is afgeloopen met de treurige phraze van een z.g. vrij heid, die werd opgedwongen door den staat van beleg, politiemaatregelen en cen suur. Het zyivere bloed der squadristen en soldaten, die in de dagen der schande vermoord zijn, valt terug op de hoofden der moordenaars, van de geringe zoowel als van de hooggeplaatste. Het is afgeloo pen met het afglijden naar het bolsje wisme. Het is afgeloopen met het weer naar voren komen der oude mannen in'een Italië, dat de poorten der soldateske jeugd zal openen en de aanspraken, verworven door otters en oorlogsprestatie, zal erken nen. Om onze banieren scharen zich te zamen met de soldaten en de jeugd de krachten van den arbeid, welker marsch, op sociaal gebied met het fascisme aan gevangen, onder het fascisme het doel zal bei-eiken”. De oproep besluit met een appèl aan de Itaiiaansche soldaten: „Soldaten, gehoor zaamt niet aan valsche bevelen van het verraad, weigert aan den vijand te wor den overgeleverd, weigert ook tegen uw Duitsche kameraden te vechten. Al dege nen, wien dat mogelijk is, moeten den strijd aan de zijde der Duitschers voort zetten. De anderen moeten naar huis gaan, naar hun dorpen en steden in afwachting van yerdere bevelen. Uit leed en smaad moet krachtens onzen wil een rein en machtig Italië verrijzen.- De Itaiiaansche fascistische nationale regeering”. De politiepresident Kèrlen is op 3 Sep tember 1943, zooa[s gemeld. te Vlecht op den terugweg van zijn bureau naar zijn woning, in de onmiddellijke nabij heid van zijn woning inaehaald door een ongeveer 20-jarige wjelrijdster die twee schoten op hem loste. De daderes is on herkend ontkomen. Volgens een beschik baar signalement had zij donker haar en droeg zij een grijsgeruiten mantel. De bevolking wordt uitsenoodigd. aan de opsporing deel te nemen. Voor ter zake dienentó' inlichtingen, die kunnen leiden tot de aanhouding van de daderes, wordt een belooning van f 10,000 uitgeloofd. Der Leiter der Sicherheitspolizei und -des S.D. Amsterdam. LAGES. S.S.-Sturmbannführer. gaan van den overwonnene op de meest n.eedoogenlooze wijze. Wat Duitsch land betreft, zooals de dingen er voor, staan, zal wel niemand aannemen, dat de militaire afweerkracht van Duitsch land door het uittreden van Italië uit den oorlog op eenigerlei wijze bena deeld wordt. Het zal ook algemeen wel natuurlijk beschouwd worden, ook de militaire voornemens Duitschland, die gekenmerkt worden door een vastberaden en intransigente verdediging van het con tinent tot aan de overwinning door de gebeurtenissen van thans niet in het minst geraakt worden. De Japansche regeering heeft de vol gende verklaring afgelegd: „De Italiaan, sche regeering-Badoglio heeft zich on voorwaardelijk overgegeven aan de Engelschen en de Vereenigde Staten. Dit moet verraad worden genoemd aan het driemogendhedenverdrag en de overeen komst volgens welke geen der verdrags partijen een afzonderlijken vrede zal sluiten. De gebeurtenis wordt door het Japan sche keizerrijk ten zeerste betreurd. De Japansche regeering heeft echter een der gelijke ontwikkeling zien aankomen en heeft dienovereenkomstig tegenmaatrege len genomen, zoodat deze gebeurtenis geen beslissenden invloed op den totalen oorlogstoestand zal hebben. Japan gelooft meer dan ooit aan de definitieve overwin ning en zal de samenwerking met Duitsch land en de andere verbonden volken in Europa eq Groot-Oostazië versterken om de gemeenschappelijke vijanden Engeland en de Vereenigde Staten te vernietigen. Het Japansche volk van honderdmillioen zal in den geest van zijn drieduizendjarige geschiedenis zijn uiterste gevechtskracht ontwikkelen om het doel van den oorlog te bereiken”. De Duitsche maatregelen in Italië waarmede onmiddellijk na het bekend worden der capitulatie van Badoglio een begin wefd gemaakt, worden overal vol gens de plannen pitgevoerd. De Itaiiaan sche formaties hebben over het algemeen zonder ernstige incidenten de wapenen neergelegd, voor zoover zij zich niet be reid verklaarden onder Duitsch com mando te blijven vechten. Plaatselijk verzet werd snel gebroken. De; toestand wordt nog steeds gekenmerkt door het feit, dat de belangrijke verkeersliinen in vollen omvang gebruikt kunnen worden TOESL^CKAART BIJZONDEREN AR* kunnen worden gepubliceerd, BEID BEMANNINGEN BINNENSCHE- PEN, Tot dusverre konden aanvragen van toeslagkaarten *voor bijzonderen ar beid voor bemanning van btnwenïchepen bij de plaatselijke distributiediensten worden ingediend aedurènde de oeriode voorafgaande aan die voor welke de toe slag .werd gevraagd Met ingang van de distributieperiode. welke op 3 October a.s. begint, moeten deze aanvragen ech ter worden ingediend in de eerste week van de distributieperiode. voor welke de toeslag wordt gevraagd, dat is dus voor 3 t.m. 30 Oct a.s. in de week van 3 t.m; 9 Oct. a.s. Aanvragen, welke eerder worden ingediend, kunnen niet in behandeling worden genomen. - GEEN GROENTENAFVAL BÏJ AARDAPPELSCHILLEN: Aangezien aardappelscnillen, vermengd met groen- tenafvallen, niet bewaard kunnen wor den als veevoeder voor* den komenden winter, wordt een dringend beroep ge daan op de burgerij, om aardappelschil len afzonderlijk te bewaren en aan, van gemeentewege aangestelde schillenopha- lers af te geven. In de aardappelschil len, die door de ophalers aan grossiers of veehouders worden afgeleverS, mogen geen groentenafvallen voorkomen. De groentenafvallen kunnen door het publiek aan houders van kleinvee (geiten en ko nijnen) worden afgegeven. In den voormiddag van den 4den Sep tember 19431 is de Nederlandsche politie beambte Philippus Hendrikus Bruyn, uit Schiedam, door een onbekenden dader neergeschoten. Bruyn was per rijwiel op weg naar zijn bureau te Rotterdam. In de Vroesenlaan te Rotterdam-Overschie werd hij ingehaald dort- een 'Wielrijder, die van zeer korten afstand twee pistool schoten op hem loste, welke den beambte zoo ernstig troffen, dat hij enkele uren later overleed. Van den dader ontbreekt tot dusver elk spoor. De bevolking wordt uitgenoodigd. aan de opsporing deel te nemen. Voor ter zake dienendë inlichtingen, welke kunnen leiden tot aanhouding van den dader, wordt een belooning van /T0.000 uitgeloofd Der Leiter der Sicherheitspolizei und des S.D., Rotterdam (w.g.) WÖLK S.S.-Sturmbannführer. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 September. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Donetzbekken brengen de bolsjewieken nieuwe troepenformaties in dert strijd, die met bijzonder zware verliezen voor den vijand voortduurt. Ten Zuiden en ten Westen van Charkof mislukten verscheidene vijandelijke aanvallen. In den Centralen sector van het front vielen de bolsjewieken alleen in bet ge bied ten Westen van Kirof met vrij sterke strijdkrachten aan. In de overige sectoren was de vijandelijke aanvals- activiteit geringer dan op de vorige dagen. Een tijdens de afweergevechten inge sloten vijandelijke groep werd vernietigd Formaties Duitsche en Roemeensche vliegtuigen v steunden ook gisteren op talrijke vluchten de troepen van het leger. Hierbij behaalde eerste luitenant No- wotny. commandant van een groep jacht- vliegers. zijn 196ste tot 200ste overwin ning in de lucht. Aan het Oostelijke front werden gisteren 208 tanks stukgeschoten. In de Finsche Golf beschoten batteriien van de marine op het eiland Tuetters een formatie bolsjewistische mijnenve- brachten 1 mijnenveger tot zinken en beschadigden 2 andere zwaar. Bij de verbeten gevechten ten Westen van Charkof hebben zich de pantsergre- nadierdivisie „Grossdeutschland” de 11de HessenSche. de 19de Nedersaksische pant serdivisie en de 34ste Rijnlandsche in fanteriedivisie bijzonder onderscheiden In Zuid-Frankrijk, in Italië en op den Balkan, waar Duitsche en Itaiiaan sche troepen tot dusver gemeenschappe lijk gestreden hebben, zijn alle maat regelen aan den gang, die door het ver raad van de regeering-Badoglio nood zakelijk werden. Zjj vcrloopen volgens onze verwachtingen. Aan de Westkust van Calabrië viel een formatie Duitsche slagvliegtuigcn vijandelijke landingsstrijdkrachtcn in de Golf van Eufemia aan, bracht een troe- perjtransportschip tot zinken en plaatste treffers van zwaar kaliber op 4 groote schepen, waaronder een kruiser. Bij aanvallen van sterke formaties Britsch-Amerikaansche bommenwerpers op de bezette gebieden in het Westen en boven den Atlantischen Oceaan werden 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Snelle Düitsche gevechtsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op militaire doelen in Zuid, en Midden- Engeland. KAMPIOENSCHAP MODELVLIEGTUI GEN: De Ned. Vereen, voor Luchtvaart heeft op de heide te Hilversum haar wedstrijd om het kampioenschap zweef- modelvliegtuigen gehouden; 139 modellen moesteu starten. Ieder model vloog drie vluchten, waarvan de gemiddelde tijd beslissena was. Ook de Luchtvaart-W.A. en de Luchtvaart Jeugdstorm namen deel, ieder met een gesloten groep, waar van de leden echter individueel uit kwamen. Gevlogen werd in twee klassen klassé 1 voor beginnelingen en klasse 2 voor gevorderden' Er was vrij veel thermiek boven de heide, zoodat enkele toestellen in een cumuluswolk opgenomen werden en aan den horizon uit zicht verdwenen. Dit óverkwam o.a. den eersten-prijswin- naar in klasse 2 H de Bruin uit A’dam met zijn Stormvogel,* die zijn toestel na 622.3 sec. niet meer terug zag en der halve slechts één vlueht kon maken. Voorts J. B. Tjemkes uit A’dam, dié zijn Superstootkop per trein achtervolgde en in Bussum gelukkig, nog met een lichte kraak in den neus aantfof. De uitslagen luiden Klasse 1 1. J. W Mijnarends. A’dam 141.8 sec.; 2. D. Vriesman. A'dam 129.5 sec.; 3. C. de Visser. A’dam 115,5 sec.: 4 C. Verzee, R’dam 107.1 sec. (allen lid der Luwa). Klasse 2: 1. II. de Bruin (N.J.S.), A'dam 622.3 sec.; 2. J. B. Tjemkes. A’dam 607.1 sec.; 3. H. Timmerman, R’dam 445 s«c.; 4 J. Schenk, den Haag 441 sec. staan in het Trinita-ziekenhuis erf de kerken San Verticieli en Santo SDirito. He,t historische kasteel Capuano, dat in de tweede helft van de twaalfde eeuw door den Noormannenkohina Willem I is gebouwd, is opnieuw getroffen, terwijl- ook het San Ferdinando-theater zware schade heeft geleden. Voorts zijn tal rijke om hun architectuur of in de his torie bekende paleizen en vele woon huizen beschadigd of verwoest. De „Messaggero” schrijft, dat op eenige plaatsen de burgerbevolking met machinegeweren is beschoten. Onder de vernielde kerken bevindt zich ook de schoone Santa Maria in Portico. ra

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1