O Van middernachttot middernacht door FRANZ Geautor. GOUDEN EN ZILVEREN voorwerpen 1414 KLOKKEN EN HORLOGES H. VENBROEK „DASBO” hernieuwt heerendassen BUITENLAND BINNENLAND LAATSTE BERICHTEN FEUILLETON F STADSNIEUWS fa dan tierikj/ie teteef? N.V. QUTO-SERVICE Snelle Duitsche troepen in Albanië HAAGSCHE COURANT Zaterdag 11 SeplejnBer 1943- le bl. pag. 2 Nieuwe Geallieerde operaties op komst? KEEREN BURGERLIJKE STAND Verplicht borreluur voor sommige café’s WENDELMUTH Italiaansche sleutelposities in Duitsche handen militaire Oorlogsproductie onder eenhoofdige leiding Georganiseerde diefstallen bij expeditieonderneming ,,De Cirkel” Duitsche luchtactie bij Golf van Salemo Vlooien belagen onze rust Rome geen „open stad” meer Groote partijen goederen ontvreemd k .rr» coANtuswoH wn» sTs' Wordt gehaald en bezorgd. Zendt briefkrt. De Italiaansche arbeiders in Duitschland Italië is voorgevallen. Voorbereidingen aan overzijde van het Kanaal 2891 0.30 ƒ0.50 vertaling van B. L. Venzelaar v Ub- den Boekhorststraat 12 Telefoon 11.65.54 Répara tie-Inrichting soneel en liet daarbij dóórschemeren, dat aelf voor, wijn moesten wel uit de eemof andere ontvreemden. lie een zoo groote rol in Eigenaar had de leiding en zette personeel aan Chemisch reinigen Met reparatie ZIEKEN 183,Telef. 11.14.15 TENTOONSTELLING 1 „JELFBESCHERMINE'*/. aans^he valschermtroepen keurtroepen, zoowel in Italië als Zuidoost-Europa verzocht hebben in gelederen der Duitsche Weermacht worden opgenomen. 30 8CHOLSN - 30 JAAR SftVARlM» 'oen haag Dot Hikt al heel onwooncrftjnink. Iedere pter zult U ooh 1 don moeten uitbuiten Dot kon olleerfgll U achter U* rrochtwogen» aanhangwagen» hongt ot met oplegger» vervoert.Vraag» nu reed» Inlichtingen bij HOOGEWAl 13 OEN MAAG TEL 115930 was het geringste lichtpuntje nemen. Het was een ondoor- over Op een desbetreffende vraag werd gis teren in de Wilhelmstrasse verklaard, dat in kringen van de Italiaansche ar beiders in Duitschland geen enkel in cident als gevolg van de gebeurtenissen in Italië is voorgevallen. DE MOORD EN BEHOOVING TE RUI NEN: Voor de Asser rechtbank stond we derom terecht de 20-jarige landbouwers- knecht G. J. O„ uit Ruinerwold, die in September van het vorige jaar den alleenwonenden landbouwer Albert Dek ker te Armweide (Ruinen) heeft gewurgd en daarna het slachtoffer had beroofd. De officier persisteerde bij zijn eisch, n.l. 15 jaar. Na raadkamer veroordeelde de rechtbank verdachte tot een gevan genisstraf van 5J jaar met aftrek van een voorarrest van pl.na. 11 maanden. INBREKERS STALEN VOOR 50.000 AAN TAPIJTEN: In den afgeloopen nacht is ingebroken in het Oostersch tapijten huis aan de Leidschestraat te Amsterdam. Er werden ongeveer dertig tapijten gesto. len tot een gezamenlijke waarde van vijf tigduizend gulden. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door een deur van een huis op de Prinsengracht te verbre ken. Via dit huis konden zij den winkel in de Leidschestraat bereiken. JUBILEA Met een toepasselijk woord werd door den directeur van den Rei nigingsdienst namefrs den burgemeester aan den opzichter le klasse M. Veer man de gebruikelijke eervolle vermel ding in gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. De heer Vermindering tewerkstelling van buiten- landsche arbeiders in Duitsche bedrijven Op grond van een decreef van Hitler van 2 September j.l. wofden de bevoegd heden van den minister voor bewapening en munitie en van den minister van eco nomische zaken duidelijk afgepaald. Alle grondstoffen- en productiekwesties zullen voor den duur van den oorlog onder Speer, deh minister van bewapening en munitie ressotteeren, die in verband daar mede voortaan den titel van minister van bewapening en oorlogsproductie zal dra gen. De correspondent van het Alg. Han- delsblad te Berlijn voegt hier aan toe, dat de door dit decreet ingeluide nieuwe ordening in de industrie een verminde ring van de tewerkstelling van buiten- landsche arbeiders in Duitsche bedrijven zal meebrengen. Men zal er echter zorg voor dragen, dat de bewapeningsproduc. tie in haar geheel (d.w.z. in Duitschland en de door Duitschland bezette gebieden tezamen) ook niet tijdelijk zal worden verminderd. k plank had gekraakt, alsof iemand teenen daarover had geloopen. „stond ze op en snelde naar de deur~ welke ze eerst op een kier en daarna geheel opende. Ze ging in de hal. Waarom ga je niet Slapen? vroeg ze met fluisterende stem in het dpnker. Een half onderdrukt, boosaardig ge mompel was het antwoord. Ze trachtte nog iets te zeggen, maar het gelukte haar niet, een woord uit te brengen. Toen ze in de kamer terugkeerde, kwamen opnieuw de tranen. Snikkende wierp ze zich op het bed; haar lichaam kromde zielmis in een smartelijke wor steling met den aTigst, waaraan ze ten prooi was. Op den landweg van Mölln danste een Door het Staatsbedrijf der Posterijen. Telegrafie en Telefonie zal 16 Sep tember a.s. een nieuwe postzegel wor den uitgegeven van 20 cent met de beel tenis van Witte de With (C.N.F.-P.T.T.) I— TXPEN-STENO-BOEKHf TALEN j MIOOENST. OPLEID. AHq INSTITLIUTgf 2 Nadruk verboden op de Vlug De 31-jarige A. M., die poogde in te breken in een perceel aan den Haagweg, werd’door de vrouw des huizes verrast en aan de politie overgeleverd. Terzake van diefstal in haar dienstbetrekking van 4 flesschen slaolie en een gouden ring is aangehouden mej. M. Aon vangt 13 Sept. "'HOOFDKANTOOR Naar het D.N.B. verneemt, hebben sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht in verscheidene golven haar krachtige aan vallen op de Britsch-Amerikaansche landingsschepen in de Golf van Salerno herhaald. Volgens tot nu toe beschik bare rapporten zijn bij dezen aanval wederom 2 schepen tot zinken, ge bracht en talrijke andere ernstig ge troffen. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In de Golf van Salerno zijn reeds sterke strijdkrachten ontscheept en volgens de laatste berichten duren de landingen nog voort. De gelande troepen maken deel uit van het Amerikaansche 7de leger, dat evenwel niet in zjjn geheel aan land schijnt gezet te worden. Sergius patriarch van de Sovjet-Unie Naar de Britsche berichtendienst uit Moskou meldt is metropoliet Sergius „met algemeene stemmen” tot patriarch van Moskou en de Sovjet-Unie „ge kozen” INlICHTlNfeEN HIEROVER worden U gaarne verstrakt door:, den Heer K. G. Clomp welke eiken Woensdag van 9—12 uur zitting houdt in het Land'standshuis te Rot terdam Wcstersingel 46 slechts ƒ18 ter hand, zeggende, dat de maatschappij niet meer had uitgekeerd. Dikwijls is, het voorgekomen, dat F. goederen opkocht, welke door zijn per soneel waren gestolen. De directeur or ganiseerde eens een feestje voor zijn per-' de feestgangers zorgen, welke zij ’zendiag konden. Chef van S„ a: deze misdadige praktijken heeft gespeeld, vervoerde het gestolene naar de ouder lijke woning; waar met medeweten van zijn ouders, de buit werd verdeeld. In verband hiermede zijn zijn 50-jarige vader F. W. van S. en zijn 48-jarige moedor D. van S geb. J. terzake heling eveneens ingesloten. Voorts bevinden zich nog in hechtenis de 19-jarige B Rde 19-jarige W. B„ de 20-jarige W. R. en de J. H. Sybrandy; tech, ambtenaar le kl. 23-jarige H. F. van S„ allen behoorende tot het personeel van ,.De Cirkel" Zooals gezegd heeft F. de brutaliteit gehad zich in een brief aan den politie- president te beklagen over het uitblijven van succes bij het doör de politie inge stelde onderzoek en stelde voor, als chef van zijn zaak een rechercheur aan te stellen. koppen boven op. De windwijzer op het dak liet een kla- genden "toon hooren in de duisternis. Apollonia was rustig; haar ademhaling was^ diep porta'ët’fiSdcërdênU’ais de vlammetjes ’door een zucht van den wind, door de spleten ondei» de deuren en ra men doorkwam, werden beroerd. Slagschaduwen vielen op Jiet portret, zoodat het scheen, alsof het friet potlood izeteekende gclaut vun den man zich be* woog. Haar aUemhalizfg werd sneller, toen ze het, goedgevormde, edele man- DISTRIBUTIE VAN VULMATERIAAL:' Voor de distributie van vulmateriaal Is door het Rijksbureau .Distex” in overleg met het Rijkstextielbureau en de betrok ken bedrijfsorganisaties de volgende rege. ling gëtroffen: Het publiek kan vulmate riaal bij den detailhandel betrekken op door den plaatselijken distributiedienst verstrekte leveringsvergunningen, die geen herbevoorradingswaarde hebben. De groothandel en de verwerkende industrie ontvangen vulmateriaal op toewijzing van de vakgroepen waarbij zij dienen te zijn aangesloten De kleinhandel, stoffeerders e.d. ontvangen het vulmateriaal naar rato van de ontvangstefi van hun leveranciers in het basisjaar 1 Juli 19381 Juli 1939). De puntenwaardeering voor vulmateriaal is hiermede dus vervallen. Nergens waar te dringbare duisternis, welke over net meer en het land lag uitgespreid. Plot seling kwamen er tranen in haar oogen. Ze rolden over de ronde, gloeiende wan gen en druppelden op den vloer. Haar mond vertrok zich op merkwaardige geel licht door den storm en den regen. Nu eens scheen het in den nacht als een groot, vreedzaam oog, dan was het eensklaps verdwenen, alsof 'de wind het had verwaaid of uitgedoofd. Maar steeds kwam het terug, als een dwaal licht in den nacht in een grotesken dans, en het bewoog zich daarbij onophoude lijk voorwaarts. Apollonia Kargel zag dit licht wel, toen ze in haar kamer voor het venster stond en het vermoeide hoofd tegen de koude ruiten drukte. Onwillekeurig hield ze den adem m; haar oogen werden kleiner. Een oogenblik- sloeg ze het merkwaardige licht opmerkzaam gade, daarna trok ze. zich snel van het ven ster terug en sloot de gordijnen. Zwaar Overgave bif Napel» Volgens betrouwbare berichten kon den ook de in het gebied van Napels liggende Italiaansche formaties na plaatselijke gevechten van tijdelijken aard voor het grootste deel ertoe be wogen worden de wapens neer te leg gen. Terwijl een aantal Italiaansche eenheden zich onder Duitsche leiding plaatste, liepen andere Italiaansche troepenonderdeelen naar.de in de Golf van Salerno gelande Amerikanen over en jjamen met de wapens in de hand deel aan de gevechten tegen de Duit sche formaties. Zij leden daarbij zwjare verliezen. wijze, toen ze heftiger weende en de smart haar geheele lichaam deed sid deren. Langzamerhand werd ze kalmer, greep met bevende vingers naar een doosje lucifers en stak de kaarsen op het zwartbedekte kleedje aan. Daarna ging ze naar het ledikant, knielde er voor neer en liet haar hoofd in de dekens rusten. Geruimen tijd bleef ze zoo liggen; haar bevende lippen prevelden onver staanbare woorden, haar sidderende ge stalte kwam langzamerhand tot rust en tenslotte zat ze zóó bèwegingloog, zoo dat het scheen, alsof ze sliep. Eensklaps schrok ze op door een zacht geluid, dat uit de vestibule kwam. Een De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldtDe voortdurende bombardementen door Geallieerde vliegtuigen van plaat sen in Noord-Frankrijk. waarvan vooral de vliegvelden en havens het doel zijn doen de vraag opkomen of hierin niet de voorbode van operaties op groote schaal moeten worden gezien. De Franschfe Kanaalhaven Boulogne heeft op het oogenblik vrijwel onafgebroken bomaan vallen te verduren en dit zou een aan- 'wijzing kunnen zijn omtrent de plaats, waar een nieuwe actie der^Anglo-Ameri- kanen kan worden verwacht. Ook van Duitsche zijde houdt men erdstig reke ning met de mogelijkheid, dat de tegen stander bepaalde plannen voorbereidt om de invasie in Italië door andere maat regelen aan te vullen, in welke verwach ting men gestérkt wordt door de aan de andere zijde van het Kanaal waarge nomen troepenconcentraties en scheeps- bewegingen. De voorbereidingen der En- gelschen en Amerikanen geschieden zoo openlijk, dat ook rekening gehouden dient te worden met de mogelijkheid, dat het hier een (hisleidlfrgsmanoeuv^e betreft, tenzjj de Geallieerden zich zoo sterk achten, dat zij meenen niets be hoeven te verbergen. Zjj zouden c^an echter, naar men te Berlijn verklaart, de verdedigingskracht van de Duitsche troe pen in het Westen ten zeerste onder schatten. ,,Er staat geschreven en gedrukt: Je moet krabbelen, waar het jukt”. Een spreekwoord, dat Grootmoeder gebruikte als zij meende een vloo bij zich te heb ben en deze onschadelijk trachtte te ma ken. Jarenlang hebben wij dat spreek woord niet meer gehoord. Volkomen lo gisch niet waar Een vloo is een beest, waarover men in Nederland, waar rein heid en zindelijkheid eenq der vóórnaam ste deugden is, niet sprak. Waagde in ge zelschap iemand het toch het fatale zin netje: „Gut, ik heb een vloo”, uit te spreken, dan kon hij zeker zijn van een zwijgende minachting. Er trad, een dui delijk zichtbare verwijdering in. Niet al leen omdat de anderen zich'ter dege be wust waren van de formidabele spring- capaciteiten van het op menschenbloed beluste diertje, maar pok omdat men zich min of meer gegeneerd voelde. Immers over een vloo sprak men niet. Deu-strijd met de vloo werd alleen gestreden.Hn het verborgene, onder het motto: ..Jouw bloed voor mijn bloed”. Wat zijn de tijden veranderd! Is het gesprek over den oorlog uitgeput, dan treedt de vloo in het middelpunt van de belangstelling. Ieder spreekt over vlooien, want iedereen heeft vlooien. Waren er voor den oorlog enkele duizenden vlooien in ons land, die het front van onze rein heid en zindelijkheid trachtten te door breken, thans zijn zij aangegroeid t°t een millioenenleger en hebben zij zich overal genesteld, zoodat wij min of meer aan de vlooien zijn overgeleverd. Er wordt nu reëds gesproken van een vlooienplaag. Momenteel staat de mensch vrijwel mach teloos tegenover deze bloeddorstigen, aan gezien het ons aan deugdelijke bestrij dingsmiddelen ontbreekt Wel kunnen wij hen zooveel mogelijk afbreuk doen, maar ze uitroeien is momenteel onmogelijk. Beidt uw tijd dus. Wanneer wij eenmaal weer zeep, insec. tenpoeder en flit in overvlo.ed hebben, zal het ook wel gauw afgeloopen zijn met deze belagers van onze rust. Tot zoolang echter moeten wij trachten de verspreiding zooveel mogelijk tegen te gaan. Heeft/nen een bad thuis en meent men vlooien bij zich te hebben, dan moet men zich in het bad van zijn onderkleeren ontdoen en deze tot den volgenden ochtend in het bad laten liggen. Men vangt dan de vlooien het best met een propje watten. Heeft men geen bad, dan moet men de nog warme onderkleeren nazoeken met een watje. Vooral in de plooien. Het beddegoed behoort geregeld in de zon tiitgeklopt en afgeschuierd te worden. De 'noppen van de matrassen verdienen ome bijzondere zorg, want dat kunnen ware broedplaatsen van vlooien zijn. Het zeil op den vloer moet geregeld met water ge. reinigd worden, vooral de naden. Verbor. gen hoekjes van onze meubelen kan men het best bereiken met den stofzuiger. Nu de flitspuit ontbreekt, vormt deze een niet te onderschatten hulpmiddel. Een veel verbreide misvatting is. dat lysol een goed bestrijdingsmiddel is. Volgens het oordeel van deskundigen helpt lysol niet, wel lysolzeepwater. Bestrijdingsmid delen zijn echter, wij wezen er reeds op, schaarsch. Uiterste reinheid op huis, beddegoed en kleeren en onvermoeide jacht op deze springers is dus het parool Vangen en dan dooden is noodzakelijk, aangfezien een vloo- gemiddeld tien eieren per dag legt en een vloo in een maand volwassen is. Men lette bij het nazoeken van de bedden dus ook goed op de eieren. Overigens is spoedig het .ernstigste geleden, want in den winter sterven de meeste vlooien een natuurlijken dood. Reuter, het officieele Britsche pers bureau, deelde gisteravond mede, dat Rome weer zal worden gebombardeerd in dien de Italiaansche hoofdstad door de Duitsche troepen zou worden ingenomen en aldus het karakter eener open stad verliest, Het transport van bommen naar een Ju 88 en het laden daarvan in het vliegtuig. (P.K. Jacobi-We. C.N.F.) ademhalend bleef ze in het midden van de kamer staan. In dit oogenblik, Ze voelde het, was het noodlot in haar hand. Ze moest nu 'spoedig een beslissing flemen, indien ze iets wilde doen, maar ze bewoog zich niet van ha!ir plaats en ze was ervan overtuigd, dat ze daar goed aan deed. Apollonia Kargel haalde diep adem, vouwde de roode handen over de borst en ging op den rartB yan het ledikant zitten. Daar bleef ze zitten met licht voorovergebogen hoofd, luisterend en wachtend. 9 Onafgebroken raasde de storm buiten om het huis. De vrouw dacht aan het water van het meer; hoe. het er nu zou uitzien, terwijl de storm het opzweepte. 11 September BEVALLENZ. H. Rittersma geb bens, z. E. D. Gruber geb. van Bergh, d. H. J. van Enkhuijzen geb' Memel, z. M. E. Sas geb. Ledain, d. M. J. de Bruijne geb. Heijdra, d’ M. P. van den Ende geb. Blok, z. H. Deden geb. van Heijning^n, d. C. dé Gelder geb. Beuzenberg, d. A Maes geb. Fokke, z. M. van den Ende geb, van den Berg d. J. A. M. van der Togt geb. Beijersbergen van Henegouwen, d. M. W. Gerse geb Kamphuis, z» P. J. Baan geb. Janssen, d. J. E.- M. Polak geb. de Boer, d. G. A van Dijk geb. Weeldenburg, d W. J. P. Per- - - reijn geb. van der Geer, d. J. E. van was ontvreemd, stak F. het grootste dee der Hoorn geb. Casteleijn, d - M hiervan in eigen zak en stelde zijn chefc Beijer geb van Straaten z C Ver' deektc ,1. ter He. |eb; Molenaar, d?’ - W C GaL Igst geb. van Hagen, z. M. Leebeek geb. Roos, z. M. E. Roodhuizen geb, Remmerswaal, z. B. E. Hils geb. Theijn, z. P. J. Vorwald geb. de Zwart, i z. C. M. Oonk geb. Riezebeek, d. J. E. Hornstra geb Verwer, d. M. H. H. Leget geb. Knegtel, d. M. J. M. Kou- wenhoven geb. Steijn, d. M. Toet geb. de Best, z. G. J. Mieterse geb. Jan sen d i OVERLEDEN Fr. O Kerdel. man van M E. de Joflg, 57 j. C A. A. J. var^ Gelder, vro« van H. Knuttel. 67 j. P KooymartSnnan van C. J. van der Stei. 69 j J. B van der Spek, man van A. K Weber. 58 j. -r M. J. de Nys, vrouw van F. Ophuijsen. 70 j. W P. Jansen, man van A van Vulpen, 61 J. H. Wolf, weduwe van G. Verschoor. ,86 j. Fr. J. M. van der Spek, man van E. J. Seffelaar, 72 j. G J. G van Enst, ongehuwde vrouw, 74 j. H. J. Vogel, ongehuwde man, 66 j. P. Fr. Hoole. man van H. Kraayenbelt, 61 j. C. J. M. Zom. weduwe van W. L. van der Mark, 80 j. F W. Looijensteln. 2000. 15 j. A. Messemaker. dochter. 7 W J Keizers, zoon 18 d. C J. Arentt. ongehuwde vrouw, 47 j. J. M. van Dartelen, weduwe van F Bruin 72 1 Vaalgrauw, met onheilspellende schuim- De windwijzer*op het dak liet een kla- genden "toon hooren in de duisternis. Apollonia was eensklaps onnatuurlijk rustig; haar ademhaling was diep en regelmatig. De kaarsen voor het rnans- "'t de vlammetjes door een zucht van den wind, welke door de sr' men Be luchtbeschermings-tentoonstellihgs- tram is 11. 12. 13 14 en 15 September gestationneerd op het Lange Voorhout. VERDUISTEREN Van 20 uur tot 7 uur Maan: 11 Sept, on der 3.06 u.. op 18.59 u. 12 Sept, onder 4.24 u., ‘op 19.37 u. 13 Sept, onder 5.46 U.. op 20.07 u. 14 Sept. V. M. H. van K. geb. E. Gisteravond te kwart over 10 werd op de Groenmarkt de 58-jarige wiel. rijdster E. van de Suezkade. aangereden door een onbekenden wielrijder Zij brak den rechterenkel en is opgenomeji in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Ge tuigen van dit ongeval en den onbeken den wielrijder wordt verzocht zich te meü den aan het bureau Alexanderpl^in 15a. speciale Duitsche formaties overgeno men. De bevolking gedraagt zich over al kalm. In Albanië en Montenegro werd spontaan een vrijcorps, bestaande uit de ipheemsche mannelijke bevolking opgericht, dat zich onder Duitsche lei ding heeft geplaatst. Voorts wordt nog gemeld, dat Itali- en andere in de te en mej. M. J. Pauptit, adui. ambtenaar B, beiden in dienst van he| G.E.B., herdenken den dag, waarop zij vóór 25 jaar in gemeentedienst traden. Zij werden door de directie gelukge- wensc-ht, die hun de door den burge meester toegekende eervolle vermelding en een gratificatie overhandigde. Dezer dagen hebben wi/melding ge maakt van de arrestatie van den direc teur en eenige leden van het personeel van de expeditie-onderneming „De Cirkel”, gevestigd*in de Pieterstraat en Vondelstraat, terzake ’van gepleegde diefstallen. Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, daf onder leiding van den 23 -jarigen directeur A. L. M. F. op groote schaal diefstallen hebben plaats gevonden. Voornamelijk werden goederen ontvreemd uit zendin gen, bestemd voor menschen, die mo menteel in het buitenland werken. Een en ander heeft zich uitgestrekt over een ttfdvak van ruim een jaar. Als ge volg hiervan heeft het klachten bjj de politie geregend, waarbjj ook de direc teur zich niet onbetuigd liet en zelfs de brutaliteit had zich er bij den politie- president over te beklagen, dat het po litioneel onderzoek geen resultaat op leverde? Het is komen vast te“ staan, dat F. on geveer een jaar geleden twee van zijn loopknechts heeft aangezet om een bak fiets te stelen. Het tweetal heeft zich prompt vari deze opdracht gekweten en na de ontvreemding van het vehikel voor een zacht prijsje aan F. verkocht. De twee hebben elders nog ie’der 7 fietsen weten te stelen en toen de politie de hee- ren op het spoor kwam, zijn zij naar hét buitenland gegaan. Ook hierin heeft F. de hahd gehad Hij beschikte n.l. over relaties, die volkomen te goeder trouw den dieven den weg naar ’t buitenland openden. De gestolen bakfiets werd in dertijd in het pakhuis van F. teruggevon den geheel overgeschildêrd. F. toonde bij de komst van de politie een brief van de daders, waarin ze den diefstal bekenden en mededeelden naar het buitenland te zijn vertrokken F. zeide van het ge beurde geheel onkundig te zijn, maar nu is uitgekomen, dat hij zelf den brief had gedicteerd, maar dat deze.door de daders was geschreven. Steeds als in verband met de binnen gekomen klachten door de recherche een onderzoek werd ingesteld,, heeft F. kans gezien de politiemenschen op een dwaal spoor te brengen. Zoo kon het niet an ders of elk onderzoek bleef zonder re* sultaat. Dank zij de arrestatie van zijn chef, L. van S. .is de zaak aan het rollen gebracht. Toen kwam uit, dat de di recteur in alles zelf de hand had, waar bij nog kwam, dat de chef en enkele leden van het personeel op eigen houtje uit de zendingen stalen. Diverse lijf goederen, lakens, sloopen, dekens en onderkleeding verdwenen uit de aan de onderneming toevertrouwde zendingen. Vrijwel alles werd gebracht naar het hffofdkantoor in de Pieterstraat en daar werd er naar hartelust geroofd. De beste goederen hield F. voor zich. Het gebeurde, dat een loopknecht opdrachj kreeg een zending af te halen aan een adres aan het Spui. Een en ander moest afgeleverd wórden aan het station, maar F. gaf den knecht opdracht de zending naar de Pieterstraat te brengen. Groote zendingen schoenen, die regel matig ter expeditie werden afgeleverd door een schoenenwinkeliersvereeniging hebben nimmer haar plaats van bestem ming bereikt. Een groot deel ervan werd verkocht aan zekeren W. J M. te Delft, die eveneens in arrest is gesteld. F deelde de gestolen schoenen jnet zijn chef L, van S., terwijl de loopknechts zoo nu en dan eenig geld kregen. Gebleken is, dat dezen en de chef, zich buiten medeweten van F. ook afzon derlijk aan diverse diefstallen hebben schuldig gemaakt Verzekeringsmaatschappij opgelicht F. ging zoo ver, dat hij met zijn chef het plan beraamde om een verzekerings maatschappij op te lichten. Zij zouden goederen verzenden en lieten deze voor 500 verzekeren. De kist met de artikelen werd evenwel nooit verzonden en toen de verzekeringsmaatschappij het geld uit keerde. op klacht van F.., dat de partij Snelle Duitsche troepen zjjn bij de tenuitvoerlegging van de maatregelen, die door de onvoorwaardelijke capitu latie en het verraad van Badoglio nood- zakclijk werden, Albanië binnengerukt. Zij bezetten, veelal door de bevolking hartelijk toegejuicht, de havensteden Valona en Durazzo, alsmede de stad El Basan. Aan de Adriatisehe kust van Kroatië werd de havenstad Ragusa bezet. De aangelegde kustbatterijen en an dere verdedigingsinstallaties zijn >door Nieuwe regeling om misstanden uit te roeien Dikwijls wordt de klacht van den ca fébezoeker gehoord, dat vele café's geen borrel meer uitschenken of dat een borrel alleen maar te krijgen is tegen een veel te hoogen prijs. Ver der zou o‘ok de kwaliteit van den bor rel. indien hij al verkrijgbaar is, zeer hard achteruit zijn gegaan. Vele bezoe kers hebben zelfs het idee gekregen, dat men in een café of restaurant geen aan spraak meer zou kunnen maken op een borrel van vooroorlogsche samenstel ling. Niets is minder waar. De distilla teurs leveren het gedistilleerd nog steeds af in de oude samenstelling en met hetzelfde alcoholpercentage als voorheen. Indian de borrel in sommige café’s dan ook „wat watérachtig smaakt”, moet de schuld daarvan niet bij den distillateur gezocht woorden. Wel is de voor het publiek beschik bare hoeveelheid zeer beperkt, wat de noodzakelijkheid van een scherpe rant- soeneering met zich medebrengt. De caféhouder kan het publiek daardoor geen onbeperkte hoeveelheid ter be schikking stellen, maar de beperkte hoeveelheid, die hij ontvangt, dient hij op normale wijze en tegen noripale prij zen in zijn café uit te schenken. Dit is de reden, waarom de klacht, dat het aan den caféhouder ter beschik king gestelde gedistilleerd niet of tegen te hooge prijzen uitgeschonken wordt, sterk de aandacht van de bevoegde autoriteiten heeft. Vele caféhouders heb ben dit op gevoelige wijze kunnen er varen. Het valt echter lang niet altijd ge makkelijk overtredingen te constatee- ren. Men wijzigt bijv, den drank in samenstelling een weinig en biedt hem als cocktail aan, waardoor het gedistil leerd in een hoogere prijsklasse komt te vallen. Daarom heeft het Rantsoenee- ringsbureau voor gedistilleerde dran ken in overleg en in samenwerking met met de Bedrijfshoreca besloten om aan café’s, restaurants en hotels, van welke, bekend is, dat zij het aan hen ter be schikking gestelde gedistilleerd niet te gen de normale prijzen en op de nor male wijze aan hun bezoekers verstrek ken, bepaalde voorwaaxden op te leg gen, welke ten doel hebben deze bedrij ven te dwingen hun gedistilleerd op nor male wijze uit te schenken. •Een bepaald uur van uitschénking Dergelijke bedrijven zullen namelijk verplicht worden op iederen dag, waar op zij geopend zijn, op een vast tijdstip, bijvoorbeeld tusschen 5.45 uur en 7 uur des middags, een gelijk gedeelte van het maandrantsoen uit te schenken. Het tijdstip, waarop dit moet gebeuren, moet" duidelijk zichtbaar op een bordje in de localiteit aangegeven staan. Op andere uren van den dag zal An een dergelijke localiteit geen binnenlandsch gedistilleerd mogen worden uitgeschon ken. Dit laatste is noodzakelijk, omdat anders controle onmogelijk wordt. Ambtenaren van het „R.D.G.” en van de Rijks-, resp.’ Bedrijfshoreca zullen namelijk tijdens de voor uitschénking vastgestelde tijdstippen zich door steek proeven ervan overtuigen, of het voor uitschénking beschikbare kwantum dan ook inderdaad uitgegeven wordt. Voor buitenlandsch gedistilleerd geldt deze regeling nog niet. Den 'bonafide caféhouder, die het gedistilleerd ook thans ^og öp normale wijze en tegen normale prijzen aan zijn bezoekers ver strekt, zal niet een bepaald uur van uitschénking opgelegd worden. Voorloo- pig zal deze verplichting alleen worden opgelegd aan die bedrijven, van welke bekend is, dat zij het gedistilleerd niet op de juiste wijze ten verkoop brengen. Het publiek zal er wel rekening mede moeten houden, dat in dergelijke bedrijven niet op een ander tijdstip dan het verplichte, binnenlandsch gedistil leerd mag worden uitgeschonken. Regeling in Den Haag al ingevoerd. Met ingang van 1 September j.l. is in eenige cafébedrijven in Den Haag het systeem, dat hierboven uiteengezet is, ingevoerd. Bovendien zullen nog meer café’s worden verplicht. Op deze wjjze hoopt men te bereiken, dat het gedistil leerd tegen normale prijzen in de café’s verkocht wordt. Of het systeem van uitschénking van een dagelijks gelijk gedeelte van het maandrantsoen op een vast tijdstip in alle bedrijven zal worden ingevosrd, zal afhangen van de exploitanten der be drijven zelve. Op het oogenblik wil men daartoe nog niet overgaan, omdat een vast borreluur, waarbuiten geen binnen landsch gedistilleerd mag worden ge schonken, ook zijn bezwaren heeft. Het zal namelijk niet mogelijk zyn voor spe^ ciale bijeenkomsten (vergaderingen? bruiloften e.d.) uitzonderingen te maken. Mochten de klachten echter blijven aan houden, dan zal het syteem over de ge heele linie worden ingevoerd, daar men ervan overtuigd is, dat het publiek er meer mede gebaat is, dat het gedistil leerd op de juiste wijze wordt uitge schonken, dan dat het weliswaar^ in theorie op ieder tijdstip van den dag (behalve dan natuurlijk na 7 uur des avonds) op gedistilleerd aanspraak zou kunnen maken, maar dit in de praktijk toch niet, of tegen veel te hooge prijzen krijgt. BETER WERK. COSTUUM^25.— WINTERJAS ƒ20 A. DADEMA, 1812 Zuiderparklaan 211 Telefoon 33.1<16 De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft over de gebeurtenissen in Italië, dat er van militaire zijde geen nauwkeurige plaatsaanduidingen over de operaties gegeven konden worden. Niet temin verluidt uit militaire kringen der Rijkshoofdstad. dat de operaties goed ver- loopen. De sleutelposities der afzonder lijke Italiaansche gebieden bevinden zich in handen der Duitsche troepen. Volgens mededeelingen in de Wilhelm strasse heerscht, na'ar S.P.T. uit Berlijn meldt, in de Italiaansche gebieden, waar de veiligheid door het Duitsche leger wordt gewaarborgd, volkomen rust. Dit geldt vooral voor Noord-Italië. Aldaar hebben de Duitsche troepen de bescher ming van de strategisch en voor de ver zorging van de bevolking belangrijke in richtingen op zich genomen. De spoor- weglijnen worden door militairen bewaakt. In de fabrieken vindt het werk voortgang. De verhouding tusschen de Duitsche sol daten en de Italiaansche burgers valt als goed te kenschetsen. Ook alle verkeers- en étappeverbindingen van de in Midden- en Zuid-Italië staande troepen, zijn be schermd. Sedert de ochtenduren van den 9n September waaien van het voormalige Italiaansche g?ensstation aan den Bren ner de hakenkruisvlag en de vlag der Waffen-S.S., meldt het D.N.B. Toen in den vroegen ochtend de treinen met Duitsche troepen uit het Rijk op het. Brennerstation aankwamen, volgde het verkeer reeds weer normale banen. Waar gisteren nog Italiaansche posten en grens politie stonden, doet thans de Duitsche soldaat dienst. Na een kort oponthoud rolde de transporttrein verder naar het Zuiden naar het strijdende Europa-f^^t Langs de spoorlijn trekken eindejjStt colonnes ontwapende Italiaansche öCf.»- cieren en soldaten door slechts wefnfëé Duitsche soldaten» bewaakt. Onafgebroken beweegt zich de leger- slang van de Duitsche Weermacht naar het ZuidenGemotoriseerde formaties van het leger en de Waffen-S.S., ge- veêhtsklare troepen, afdeelingen en com pagnieën bergjagers. munitiecolonnes en tankwagens, paarden- en bagagewagens. Aan den pas staat zware gemotoriseerde luchtdoeiartillerie gereed tot vuren. Vrachtauto’s met Italiaansche wapens, met munitie en dvnamiet geladen, trek ken voorbij. Zij vormden kort geleden nog een dreigend gevaar voor ons front in het Zuiden. In den middag heeft Duitsch spoorweg personeel het station van Bozen overge nomen. Het is met een extra trein uit ’t Rijk gekomen en zal in enkele uren ook verder Zuidelijk de belangrijkste stations en spoorlijnen onder zijn' contröle heb ben gebracht De beste Duitsche forma ties staan echter gereed om den Engel- schen en Amerikanen daar een halt toe te roepen.’ waar de Duitsche leiding den muur voor het Etlropeesche Zuidelijke front denkt op te richten De ontwapening in Griekenland Gisteren in den loop van den dag was de ontwapening op het Grieksche vasteland over het algemeen voltooid. Ook op Kreta legden de Italiaansche formaties zonder incidenten de wapens neer. Enkele troepenonderdeelen ver zochten in de gelederen der Duitsche Weermacht te worden opg^nomen. De in Grieksclie havens liggende Itali aansche oorlogs- en koopvaardijschepen werden door jie Duitsche troepen over genomen. Alle Italiaansche vliegvelden in het Zuidoostelijke gebied bevinden zich in Duitsche handen, waarbij tevens alle vliegtuigen in veiligheid werden ge bracht. flB Moeilijkheden van redelijken aard wa ren er alleen in de Dodecanesos, waar van de bevelhebber' eerst weigerde ge volg te geven *aan het bevel om de wa pens neer te leggen. Na een korten strijd werd ook hier de ontwapening volkomen uitgevoerd.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2