DE TOESTAND AAN DE FRONTEN Hevige gevechten bij Salerno en ten Zuiden van Eboli stormloop genomen No. 18590. Dinsdag 14 September. '1943. KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS SPORT BINNENLAND Vijandelijke stelling van Toenemende Duitsche tegenaanvallen in het Oosten De bevrijding van Mussolini De Dierentuin in Waka T overgedragen aan de Nederlandsche Oost-Compagnie Afhalen distributiebescheiden In het Zuiden is de regenval begonnen De A.N.P.-correspondent Sportrevue Anglo-Amerikanen naar landings plaatsen teruggeworpen BURGERLIJKE STAND OFFICIEELE, BERICHTEN uit de Staatscourant Stoutmoedige onderneming Textielpunten en een kousenbon voor jongens van 3 tot 15 Met ingang van 15 Sept. a.s. zijn dB punten 61 tot en met 80 van de textiel- kaart V 315 voor jongens van 3 tot 15 jarêr geldig verklaard. Van hetzelfde tijdstip af is van dezelfde textielkaart V 315 voor jongens van 3 tot 15 jaar bor M voor den aankoop van een paar kousen geldig verklaard. Bij inlevering van bon M dient tevens het vereischte aantal punten te worden afgegeven. De omscholing van arbeidskrachten Vrijheid van handelen voor de Duitsche leiding I COURANT Uitgebreide hulp van Overheidswege i trekken (Telefoto Weltbild-C.N.F.) De Duce telefoneerde met Hitler Hoogre onderscheidingen 'i De Führer heeft den mannen van den Sicherheitsdienst, van de Waffen SS en van de valschermtroepen, die aan de bevrijding van Mussolini hebben deel genomen, hooge onderscheidingen ver leend. INRICHTING VAN EEN TENTOON. STELLING Morgen van 8.3016.30 (Groot Herto- ginnelaan en voor bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1) de letters Bro t.m. Dh HAAGSCHE OorloRswark van dan R.A.D In Neder, land. Mannen van den Rüksarbeids- dienst bü het bou wen van een over dekte loopgraaf. Ook het metselaars, werk doen zij zelf, (R.A.D.-opname: P.KL Wöhr.P.B.Z.-R.), Hockey: Op het MRHC-terrein te Laag- Zestienhoven is een tournooi gehouden, waarvan de resultaten waren: Dames: 1, Kieviten: 2. Togo; 3 HHYC. Heeren: 1. Togo: 2. MRHC; 3. Victoria. Juniores: 1. Aeolus; 2. SOS 3. Hudito. Schaken: In den tweeden degradatiewed strijd heeft de R.S.C. met 5J44 gewon nen van de H. Chr. S. V. Daar laatstge noemde club den eersten wedstrijd met 6.}—34 heeft gewonnen is een beslissings wedstrijd noodig. Wielrennen: Op 26 September zal onze landgenoot Kees Bakker achter den mo tor starten te Neurenberg; op 3 October rijdt hij met v. d. Voort te Hannover. De Groote Sprintprijs vatj den Franschen Wielerbond is Zondag gewonnen door den Belg Gosselin, die in de finale Gerardin versloeg; deze beiden hadden in de demi- finale resp. v. Looveren en Scherens ge wipt. Wintersport: De wereldkampioen, skiloo- pen 1939. de Duitscher Albert Pfeiffer, is als onderofficiervlieger gesneuveld. De vermaarde Duitsche skilooper Josef Jen- newein. onderofficler-vlieger is niet terug gekeerd van een vlucht naar den vijand. Handbal: De Duitsche handbal-internatio- nal de doelman Kurt Kockrick, is aan het Oostfront gesneuveld. Pas in den laatsten tijd gelukte het. den weggevoerde zoo te stellen, dat niet verblijfplaatsen, de tegenwoordige verblijf- Gevechtsvliegtuigen voor den langen af stand brachten op den Atlantischen Oceaan ernstige schade toe door bom- treffers aan een groot vijandelijk trans portschip. Enkele Britsche storingsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht zonder resul taat eenige bommen laten vallen in West- Duitschland. Naar het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt, heeft de Duce onmiddellijk na zijn bevrijding, telefonisch met den Führer gesproken. Het is moeilijk, om met woorden de gevoelens weer te geven, die den Führer en den Duce bij dit his torische gesprek bezielden. Later heeft de Duce zich naar zijn gezin begeven, dat eveneens door een speciaal - dienst der SS, uit de interneering werd bevrijd. Italiaansche oorlogsbodems in Spanje De Ned. Corr.-dienst meldt uit Ma drid: Volgens Spaansche meldingen, moeten 1 Italiaansche kruiser en 6 tor pedojagers, in verschillende havens der Balearen zijn gevlucht. De bemanningen zijn door de Spaansche militaire autori teiten geïnterneerd. toren Scheveningen-Noord en Schevenin- gen-Zuid (onderscheidenlijk Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) de letters C t.m. eintje D en voor het bijkantoor Benoor denhout (van Diepenburchstraat 1) de letters Bru Lm. Di. ALS JONGENS VECHTEN: Twee kna pen in den leeftijd van 11 en 14 jaar kregen gisteren op den Schenkweg hoog- loopende ruzie. De kleinste van de twee ontstak zoo in woede dat hij een stuk hout nam en dit op onzachte wijze op het hoofd van zijn kameraadje deed neer getreden is bij de politijk Donderdag dolen. De 14-jarige J. 6. moest door den geneeskundigen dienst naar het Rijks- hospitaal worden overgebracht, waar bü hem een hersenschudding en een bloed uitstorting Werden geconstateerd. GEP. SCHOUT BIJ NACHT M. M. JUNGt: Op 85-jarigen leeftijd is over leden de gep. schout bij nacht titulair M M. Jung, gep hoofdofficier van gezond heid le kl. der Ned Marine. De. begra fenis vindt morgen te 3 uur op Oud Eik en Duinen plaats REVUE „KONING LACH”: Van Vrijdag a.s, af zullen in Metropole Palace door het revue-gezelschap van Ben ter Hall voorstellingen worden gegeven van de revue „Koning Lach”. In de hoofdrollen spelen: Octave van Aerschot, Emmy Ar- b-ous, Rob Milton en Fred Fa gel. DR. P. BERENOS t: In den ouderdom van 75 jaar is te Wassenaar overleden dr. P. Berends, rustend geneesheer. De teraarde bestelling zal Vrijdag plaats vinden op het R.K. Kerkhof te Wassenaar. Tevoren wordt om 10.30 uur een plechtige Re- quiem-mis gehouden in de St. Willibror. duskerk. „WAT MOET EEN VOORTREKKER LEEREN?”: Op de „voortrekkers-cursus- sen”, die door de Jeugdherberg Centrale van October af in Amsterdam Rotterdam en den Haag gehouden worden, zullen de volgende vakken onderwezen worden: zang, volksdans, spreken in het openbaar natuurkennis, vertellen en voordragen, spel en sport en E.H.B.O. De cursus wordt besloten met een examen, waarop de titel „voortrekker” verworven wordt. Deze voortrekkers” zullen binnen het raam van de N.J.H.C. gelden als het leidende kader en in de toekomst met belangrijke taken belast worden. Jongens en meisjes, die voor dit mooie werk voelen, kunnen zich alsnog opgeven bij de N.J.H.C., Tulp straat 4. Amsterdam. Scholings- en modelbedrijf voor Nederlandsche boeren en tuinders Uit Wilna wordt gemeld, dat Zaterdag 11 September door den generaal-commis- saris von Kenteln het staatsgoed Waka T. officieel is overgedragen aan den presi dent der Nederlandsche Oost Compagnie, mr. M. M. Rost van Tonningen, als scho- lings. en modelbedrijf voor de Nederland sche boeren en tuinders, die in het Noor delijk deel van de bezette Oostelijke ge bieden zullen worden ingezet. Bij deze gelegenheid waren alle Neder landers uit de omgeving, die uit hun werk gemist konden worden, op Waka T. ver- eenigd aan een oogstfeest. Van Duitsche zijde was, behalve de Generalkommissar, een aantal autoriteiten aanwezig, waar onder Gebietskommissar van Wilna-land, Wulff, dank zij wiens krachtigen steun vooral het plan tot stichting van het scho- lingsbedrijf practisch verwezenlijkt kon worden. Het Rijksministerium voor de bezette Oostelijke gebieden was vertegenwoor digd door een delegatie onder leiding van den Beauftragte für Sonderfragent Ober- bereichsleiter Mallotke. Van de zijde der Nederlandsche Oostcompagnie nam even eens een delegatie aan de plechtigheid deel onder leiding van den president, mr. M. M. Rost van Tonningen en den direc teur mr. D. Krantz. Het in vervallen toe stand verkeerende slot is door een Neder landsche ploeg bouwvakarbeiders^onder leiding van den architect Hoekstra in het afgeloopen jaar geheel hersteld en in stijl volgens Nederlandsche begrippen inge richt. Het is de bedoeling, dat niet alleen de uitgezonden Nederlanders in Waka T een scholing van twee maanden onder gaan, om hen voor hun taak geschikt te maken, maar daarenboven dat dit bedrijf een middelpunt zal zijn voor alle Neder landers. die in dit deel der Oostelijke gebieden werken, een stukje Nederland, waar zij hun vacantie kunnen doorbren gen. Het slot Waka T. zal daartoe worden voorzien van alles wat tot het versterken van den band met het vaderland dienstig kan zijn. J. H. B. SPAANDERMAN t: Hier ter stede is op 79-jarigen leeftijd overleden de toonkunstenaar J. H. B Spaanderman. Hij werti te Rotterdam geboren en maakte naam alS organist en dirigent. Na aan de Muziekschool van Toonkunst in de Maas stad te hebben gestudeerd, was hij van 188389 werkzaam als organist te Woer den. Daarna werd hij benoemd tot leeraar aan de Muziekschool te Gouda, waarvan hij in 1910 directeur werd. Tévens was hij dirigent van de orkestvereeniging Ex celsior en van de zangver. „Arnold Spoel”, terwijl hij’ tevens organist was van de Groote of Sint Janskerk. Sedert eenige jaren had de heer Spaanderman vich uit het openbare leven teruggetrokken en had hij zich hier ter stede gevestigd. Hij is de vader van Jaap Spaanderman. De be grafenis heeft plaats Donderdag a.s. om 11 uur op Nieuw Eik en Duinen. „Het Vereenigd Tooneel1' een fusie van „De Schouwspelers” en „Het gezelschap van Bijlevelt” zal van Donderdag a.a. af in Scala een serie voor, stellingen geven van .Antje”, blijspel uib het Deensch van Anton Hamink. Hierin zullen optreden de dames: Ellen Durieux, Nel Aenders, Betty Kapsenberg, Christien „van Meteren en de heeren: Jac. van Bijle velt, Joh Boezer. *Lex Hoek Ad. Heerings, Jus+ Chaulet, Willy van Hemert en Lou Poolman. BEVALLEN: J. R. Czanik geb. de Wilde, z. G. J. C. Vreeburg geb. Hooijmans. z. A. Mars geb. van Doornik, d. F. C. Rehnsch geb. Knotter. z M. W. van der Lubbe geb. van Wingerden, z. A. van Buiten geb van Doornik, z. M. F. P. A. van Puffelen geb. Kalfneijer, d. E. O. P. van der Waart geb. Evertse. z. P. M Verhuist geb. Wortel, d. E. H. van Veen geb. Matla, z. C. J. van Brakel geb. van Es d. H. Kuiper geb. Schouten d. J. van Driessen geb. Plomp d. P. M. van Vliet geb. Ever- steijn, z. A. P. Boer geb. Eijkelenboom, z. M, Keuskamp geb. Boel, z. W. D. Drosten geb. Biesot, d. J. Lindhout geb. van der Tang, d. C. W. Koning geb. Roos, z. G. M. Bogaards geb. van Klaveren, d. C. J. Wubben geb. Osen- darp d. H. W. van der Linde geb. Morel, d. R, H. Jongejan geb. Elferink, z Th. W. J. Raats geb. Kampshoff. d. G. Barbier geb. van Lit, z. B. Hee- ringa geb. Wijbenga. z. W. Pronk geb. Vrije, d. C. E dé Rooij geb, Cüppers, z. A. Mulder geb. de Jonge, z. M. Valkenburg geb. de Jong, d. C. Jong geb. Stam. z. C. Smith geb. Huijser. z. J. Bléumers geb 't Hart, z. OVERLEDEN M. Beekhuizen, dochter. 15 j. E. M Nuijen, dochter. 2 j. P. Penning, echtgehoote van T. van der Weiden. 76 j. J. A. Kock, man van C. J Mulder. 74 j. J H. Chr. Muijs. man van C. Baltussen. 55 j. H. Esche. we duwe van G. A. Platt. 77 j. H. C. v-n der Laan, man van M. M VeenendaaL 84 j. Fr. Weijde. vrouw van C. Hollan der. 73 j. A. Gerz weduwe van P. R. W. Staakman, 79 j. G Triemstra, man van S. Bos. 67 j. H. A. Kuijpers doch ter, 9 j. Th. van Geldorp, ongehuwda man, 51 j. J. Visser, man van Cl. M, Ket, 65 j. M. Griek, man van Cl. J, van Meerten, 83 j. M. M. Jung, man van A. C. H. Sehlmacher. 85 j. J. M. H. Hopman', man van H. H. Baisermann. 68 j. W. Goudkamp. man van P. Dijk stra, 66 j. M. Ros, man van A. C. Har- teveld, 44 j. W. B J. Oosterveer. vrouw van C. Onderwater. 46 j. C. E. Chr. Wesseling, man van G. Huvgen. 61 j. M. de Jong, vrouw van M van der Zwan, 56 j. J. J. Leeuwma, dochter. 3-j. P. Farla. vrouw van J. D. van der Beek. 68 j. C. de Haas, ongehuwde vrouw. 29 j. JUBILEA Op 7 October a.s herdenkt de heer M. J. Kok, opperwachtmeester van politie wonende Kempstraat 273. het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst De oorlogsontwikkeling stelt het be drijfsleven voor voortdurend nieuwe pro. blemen. Meer dan ooit gaat het er thans om met behulp van de beschikbare ar beidskrachten en grondstoffen een zoo nuttig mogelijk rendement te bereiken. De door het stilleggen van voor de oor logvoering van minder belang zijnde be drijven vrijgekomen arbeidskrachten die. nen uiteraard opnieuw in het productie proces te worden ingeschakeld. Dit zal veelal niet zonder omscholing kunnen ge. schieden, terwijl, wanneer ongeschoolde krachten worden aangewezen voor het verrichten van arbeid, die een bepaalde vakbekwaamheid vereischt. hieraan even- eens een aanleer.proces zal moeten voor afgaan. Heeft de ondernemer dus eener- zijds te maken met krachten die op hun nieuwe arbeidsterrein niet thuis zijn, anderzijds dcet zich het feit voor, dat de toevloed van jeugdige bedrijfsleerlingen te wenschen overlaat, terwijl bovendien nog menigmaal geschoolde arbeiders aan zijn bedrijf worden onttrokken. Het komt er nu op aan, dat deze ontwikkeling met zoo min mogelijk wrijving verloopt, wil men een aantasting van de bedrijfspro. ductivifeit voorkomen. Twee dingen zijn hierbij vooral van belang: een efficiënte bedrijfsinrichting naast een weloverwogen aanwending der beschikbare arbeidskrach ten. Wat dit laatste betreft’zal vooral een doelmatige omscholing baat kunnen bren gen. In dit verband is het stellig niet zon der beteekenis, dat de afdeeling Vakont wikkeling en Sociale Jeugdzorg van het Rijksarbeidsbureau op dit gebied een jarenlange ervaring bezit. Haar bemoeie nissen met herscholing in de bedrijven en met cursussen en werkplaatsen begon, nen reeds in den tijd der groote werkloos heid. toen het noodig bleek om aan werk, loozen, door herscholing, omscholing of door het bijbrengen van nog nimmer ver kregen i vakbekwaamheid, een nieuwe plaats in het productieproces te verzeke ren. De daarmede opgedane ervaringen kun nen thans zij het dan, nu de werkloosheid is overwonnen, onder andere omstandig heden. opnieuw ten nutte van het bedrijfs. leven worden gebracht.. Hierbij zij echter vooropgesteld, dat de omscholing in de meeste gevallen beter in een bedrijf dan in een overheidswerkplaats kan geschie den. Toch zal men bij de omscholing, die thans voor zoo menige onderneming een zaak van klemmend belang is geworden, het niet buiten de overheidswerkplaats kunnen stellen. Immers, er zullen bedrij ven zijn, die gaarne gelegenheid tot om scholing zouden willen bieden, doch hier aan niet kunnen voldoen, fmdat zij niet over de hiervoor benoodigde ruimte, werk tuigen en opleidingskrachten beschikken In zulke gevallen is de overheidswerk plaats onmisbaar al zal daarnaast ook gebruik kunnen worden gemaakt van an dere (eventueel stilgelegde) bedrijven wanneer de mogelijkheden tot omscholing daar gunstiger zijn. De hulp, die de afdee. link Vakontwikkeling en Sociale Jeugd zorg van het Rijksarbeidsbureau hier heeft te bieden, zal zich intusschen beperken tot de noodzakelijke gevallen. Slechts daar zal bijstand worden verleend, waar uit een in te stellen onderzoek blijkt, dat omscholing zonder overheidshulp niet bereikbaar is. Deze hulpverleening kan van uiteenloo- penden aard zijn Zij kan o.a. bestaan in het ontwerpen van omscholingsprogram- ma’s, of in het toekennen van een trai- ningstoelage aan de om te scholen arbei ders, indien dit voor de omscholing in het bedrijf onontbeerlijk mocht zijn. Blijkt omscholing in een overheidswerkplaats de aangewezen oplossing, dan zullen de om te scholen arbeiders in loondienst bij hun werkgevers moeten blijven. De overheid neemt echter de omscholing voor haar rekening, terwijl van het bedrijfsleven medewerking zal worden gevraagd in den vorm eener beschikbaarstelling van het benoodigde materiaal. Uit een en ander moge blijken hoezeer men er van over heidswege op uit is het bedrijfsleven bij zijn moeilijkheden op dit gebied de hand te reiken. Ook van Duitsche zijde wordt er naar gestreefd hier behulpzaam te zijn met de ervaringen, die men op dit terrein reeds eerder in Duitschland heeft opge daan. Dit gezamenlijk streven manifesteert zich mede in een van 1630 September a.s. te ’s-Gravenhage te houden tentoon stelling. alwaar Nederlandsche en Duit sche ingenieurs zullen toonen wat in het belang der productiviteit van de onder neming valt te bereiken, ook indien het vraagstuk van grondstoffen en arbeids krachten aan de vindingrijkheid van den ondernemer hooge eischen stelt. Mr. E. G. van Bissel ick is uit den dienst als referendaris bij den pensioen raad eervol ontslagen, wegens verande ring in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is. WIE IS BILDERDIJK? De commissaris van de Rijkspolitie eerste klas, hoofd van directie II van de Recherchecentrale. Hooftskade 1, te ’s-Gravenhage (telefoon 399900 toestel 157) verzoekt bekend te worden gemaakt met de identiteit van het lijk van een onbekenden man, op 26 Aug 1943 in de Nieuwe Merwede onder de ge meente Hooge en Lage Zwaluwe opge haald. Op het lijk werden eenige met pot lood geschreven brieven gevonden, welke slechts ten deele leesbaar zijn. In deze brieven is sprake van eenige personen, met name van C. Dingemans Rens en tante Bets. Voorts wordt er in geschreven over twee handdoeken van moe, scheer zeep en vischhaakjes. In een dezer brie ven wordt gevraagd „O." je mij Zondags wil schrijven, dan heb ik Dinsdag ant woord en of je als afzender geen Bildér- djjk meer wilt schrijven maar b.v. mej. van Galen” Uit dezen brief blijkt, dat hij is afgezonden door zekere Annie. Het signalement van het lijk is als volgt: lang ongeveer 1.75 m_. vrij gaaf ge-" bit. Het was slechts gekleed in korte on derbroek. donkerblauw gestreepte broek met elastieken broekband met metalen Morgen van'9.00—16.30 "voor "de bijkan- klemsluiting, gestreept overhemd met I'S- - - genden kraag eigen gebreide sokken en lage bruine schoenen. Op^het lijk werd gevonden een portemonnaie, tevens por tefeuille. met ritssluiting. Mededeelingen, welke kunnen leiden tot de vaststelling van de identiteit van be doelden man worden ten spoedigste inge wacht bij bovengenoemden commissaris van Rijkspolitie. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 1$ September. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Novorossiisk mislukten vijandelijke aanvallen in hevige straatgevechten. Aan het front van Krass. nodarmeiskoje tot Wjasma viel de vijand op de oude zwaartepunten met sterke infanterie, en pantserstrijdkrachten aan. De vijand werd in hoofdzaak afge slagen. Plaatselijke bressen zijn afge grendeld. In het gebied van Salerno zijn ten Noorden der stad nog hevige gevechten met de zich wanhopig verwerende Brit sche divisies aan den gang. Nadat in de ochtenduren van gisteren vijandelijke aanvallen op de heuvelstellingen ten Zuiden van Eboli in feilen strijd bloedig waren afgeslagen, gingen ook hier onze troepen over een breed front tot den aanval over. De vaandelijke stellingen werden in stormloop genomen, de vjjand werd naar zijn landingsplaatsen terug gedreven. Ten Zuidoosten van Eboli zijn nog felle gevechten aan den gang. De bloedige verliezen der Britten en Amerikanen zijn zeer zwaar. De luchtmacht viel herhaaldelijk scheepsconcentraties in de Baai van Salerno met goed gevolg aan. Een krui ser werd in brand geworpen, 3 trans portschepen van middelbare grootte werden door bomtreffers beschadigd. In Calabrië en Apulië zijn onze zwakke bewakingsformaties er in geslaagd, zich ongehinderd van den vijand te ver wijderen. Sterk opgehouden door uit gebreide verwoestingen aan de wegen en hevigen tegenstand der achterhoeden volgt de vijand slechts aarzelend. Verlichting van luchtoorlog Ook in den luchtoorlog Is een aanmer kelijke verlichting ontstaan Dit feit vlöeit. voor wat het front in het vader land betreft voort uit de aanzienlijk ver sterkte, nieuwe Duitsche afweermiddelen en -methoden. Dat Duitschland aan het begin van het vijfde oorlogsjaar aan alle 'Vonten met zijn luchtmacht doeltreffend Bptreedt en bovendien nog in West- en Zuidoost-Europa in de lucht op de ver- eischte wijze aanwezig is. bewijst hoe ■weinig de tegenstander kan verwachten. dien kant ook maar een gedeeltelijke k beslissing te kunnen bewerken. De capa citeit van de Duitsche luchtmacht neemt naar men van deskundige zijde verneemt. n°Z steeds toe. Men verwacht dat ze spoedig het hoogtepunt zal bereiken, dat beoogd werd met het productie- en op leidingsplan. De wapenstilstand In politieke kringen te Berlijn wordt Voote aandacht geschonken aan de, p" vijandelijke zijde gepubliceerde mi- ntaire wapenstilstands-voorwaarden ^°or Italië. Men wijst op het buitenge woon smadelijke karakter van deze be palingen, welker buitengewone rekbaar heid, den decreteerendcn mogendheden ®lken gewenschten uitleg toestaat, en den yerslagene daarvoor echter des te meer ‘n verplichtingen verstrikt. Bijzondere aandacht wordt in dit verband geschon den, aan den politieken en economi- schen sector, welke bepalingen pas la- er meegedeeld zullen worden. Het is de moeite waard, zoo werd in 1 W'lhelmstrasse verklaard, de duide- 'Jke en fatsoenlijke voorwaarden van et Duitsch-Fransche wapenstilstands- ccoord, dat 6 uur na de onderteekening erd gepubliceerd, met deze onteerende overeenkomst te vergeMjken. te Berlijn meldt: In het Noorden van het Oostfront heerschte gisteren vrijwel volkomen rust. Ook in het midden kan slechts over een aantal gevechten van plaatselijk karakter gesproken worden. In het Zuiden daaren tegen, waar de regenval begonnen is, hieldén ook gisteren de aanvallen der bol sjewieken onafgebroken aan. De laatste dagen, zoo verklaart men in militaire krin gen te Berlijn, kan men echter constatee- ren, dat het aantal Duitsche tegenaanval len vooral met pantsergroepen, zeer sterk toeneemt. Zoo werd o.m. een brüggehoofd, dat de bolsjewieken ten Westen van de Desna hadden gevormd, door pantserfor- maties volkomen ingedrukt en ten deele reeds vernietigd. De rest der bolsjewieken die poogden over dé rivier versterkingen te krijgen, zal vermoedelijk ook wel het veld moéten ruimen. Ten Noordwesten van Charkof woedt de slag nog steeds met onverminderde hevigheid voort. Een ver opgerukte groep bolsjewistische pantser wagens kon, zooals dit den laatsten tijd veelal gebeurt, van haar achterwaartsche verbindingen worden afgesneden en ver nietigd. De opmarsch in Italië. Gemotoriseer de eenheden trekken in Zuidelijke richting op. Over de omstandigheden, waaronder de bevrijding van den Duce werd voor bereid en tenslotte gelukte, verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: De bevrijdingsactie, die tot een zoo sen sationeel succes heeft geleid, is door een speciaal commando van den Sicher heitsdienst der SS en de valschermtroe pen, met de grootste moeilijkheden voor bereid. De regeering-Badoglio heeft de verblijfplaats van den Duce, door bui tengewone maatregelen, onder alle om standigheden probeeren geheim te hou den. In het streven, om elk spoor van de verblijfplaats van den Duce uit te wisschen, werd zijn verblijfplaats sedert 25 Juli herhaaldelijk gewijzigd. In den laatsten tijd werd hij om de 2 5 3 dagen naar een andere gevahgenis, naar kazernes, op eilanden en oorlogs schepen overgebracht. Steeds werden voor de bewaking groote militaire for maties gebruikt, die eveneens geregeld werden afgelost. De directe bewaking werd gevormd door een afdeeling cara binieri, die bevel had, den Duce, bij een eventueele poging tot ontvluchting, on middellijk te vermoorden. het spoor van nauwkeurig vast alleen de vroegere doch ook plaats van den Duce konden worden op gespoord. Tenslotte werd met zekerheid vastgesteld, dat de Duce naar een vol komen ontoegankelijk bergmassief was overgebracht en dat hij daar, onder de smadelijkste omstandigheden en onder versterkte bewaking, gevangen gehou den werd. Deze zekerheid gaf het signaal voor het begin van deze stoutmoedige onder neming, die werd uitgevoerd door een van de beste, uit de Oostmark afkom stige, SS-Hauptsturmführer van den Si cherheitsdienst. De Duce is, ondanks het feit, dat zijn bewakers van Badoglio bevel hadddh gekregen, om Mussolini bij een poging tot ontsnappen te vermoorden, bij de op 12 Sept, uitgevoerde onderneming, niet gewond. Celleetie voerloepig bij bevriendp Dierentuinen ondergebracht De Haagsche Dierentuin is in het be gin van dezen zomer een nieuw tijdperk ingegaan. Op het laatste ©ogenblik slaag de men er in dezen voor de Haagsche bevolking te behouden en een stijgend aantal ‘bezoekers heeft zijn ingenomen heid daarmede betuigd. Alleen de kin derboerderij reeds was een attractie, die oud en jong met ingenomenheid be groetten. Daarnaast is er dezen zomer een serie concerten gegeven, welke drukker bezocht werden dan in de meest bloeiende jaren van het Haagsche mu ziekleven het geval was. Zooals bekend verondersteld mag worden, zou de Die rentuin reeds in den herfst van dit jaar een aanvang maken met zijn verhuizing naar de door de Gemeente beschikbaar gestelde terreinen in het Zuiderpark, zoodat naast den ouden aanleg den vol genden zomer daar reeds een gedeelte voor het publiek zou kunnen worden opengesteld. Tegen 20 September echter moet de Dierentuin geheel ontruimd zijn. Het is ten eenenmale onmogelijk, zelfs in normalen tijd, op zoo’n korten ter mijn voor een behuizing, zooals de Haagsche fauna en flora behoeft, een passend onderdak te stichten. In verband hiermede heeft de Stichting Haagsche Dierentuin in overleg met de autoriteiten het besluit genomen haar kostbaar bezit door een provisorische huis vesting niet in de waagschaal te stellen, maar haar collectie voorloopig bij be vriende Dierentuinen in ons land onder te brengen. Intusschen zijn hiermede de plannen van het Zuidejpark niet van de baan. Zoodra de architecten onder leiding van dr. ir. Blok gereed zijn met hun ont werpen, zal het Haagsche publiek in de gelegenheid gesteld worden hiervan ken nis te nemen. Wanneer de bouwmateria lenpositie het maar eenigermate toelaat zal, zij het op misschien beperkte schaal, met de oprichting van den nieuwen Die rentuin in het Zuiderpark een aanvang gemaakt worden. Alle maatregelen zijn thans getroffen om de collectie van dieren en planten voorloopig onder deskundige en zorgzame toewijding voor de Haagsche bevolking bewaard te doen blijven tot de instelling in het Zuiderpark haar poorten voor het publiek kap openstellen. I VERDUISTEREN Van 20 uur tot 7 uur Maan: 14 Sept, on der 7.10 u„ on 20.33 u. V M 15 Sent, on der 831 uur. oo 21,01 u. AFZWEMFEEST .VREUGDE EN AR BEID”: Zooals gebruikelijk was er ten besluite van den zwemeprsus. georgani seerd door de gemeenschap „Vreugde en Arbeid”, in de zweminrichting ..De Re gentes” een afzwemfeest georganiseerd. Er was een flink aantal belangstellenden toen de heer Simonis namens „Vreugde qn Arbeid” een inleidend woord sprak. Begonnen werd met het verplicht zwem men ter verkrijging van diploma A. Het verdere gedeelte van den avond bestond voornamelijk ujt komische nummers terwijl het programma ook vermeldde de monstratie zwemslagen, duikoefenihgen. demonstratie reddend zwemmen en een partij waterpolo. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: De toestand in Italië, aan het Oostfront en in de gebieden van den luchtoorlog kan van Duitsch standpunt uit bezien als voldoende ontlast worden beschouwd om weder voldoende vrijheid van handelen te veroorloven voor komende oorlogs- operaties van de Duitsche leiding. Hierdoor onderschat men geenszins de mogelijkheden aan den kant van den vijand. De ontwikkeling zal natuurlijk tij delijk weer een sterkeren druk kunnen brengen, doch slechts tijdelijk, want de Duitsche oorlogsleiding schijnt bezig te zijn met de voorbereiding van maatregelen waarvan hef- eenige dagen geleden nog onzeker scheen of zij wel veilig ten uit voer konden worden gebracht. In Italië heeft de bevrijding van den Duce uit zijn rotsgevangenis een volkomen onverwachten keer gebracht. Natuurlijk zijn op het oogenblik de militaire gevol gen daarvan minder te ovërzien dan de zeker onmiddellijk volgende politieke. Doch reeds het feit, dat in het Zuiden van Europa, waarvan de vijand reeds meende dat de flank was opengereten, weer een krachtige ordefactor zichtbaar wordt, réchtvaardigt militaire gevolgtrekkingen. De Duitsche Weermacht zal zich binnen kort weer bijna uitsluitend kunnen con- «entreeren op haar gevechtstaak tegen de Anglo-Amerikaarische indringers. Daar door komen krachten vrij die de stoot kracht en geve'chtssterkte der Duitsche formaties nog aanzienlijk zullen vergroo- ten. Daar komt voor de Anglo-Amerika- nen nog het gevaar van sabotage in eigen rug bij. Zij wilden dit voor Duitschland doen ontstaan, doch staan er thans zelf voor. Wat dit voor van overzee aan land gezette eenheden beteekent, behoeft wel niet te worden onderstreept. Vijandelijke formaties ernstig getroffen De gelande vijandelijke formaties zijn reeds door de gevechtshandelingen der laatste 48 uur zeer ernstig getroffen. De Duitsche leiding wist zich door bliksem snel toe te slaan meester te maken van de beste sleutelposities van Italië. Dat draagt thans vruchten; de Anglo-Amerikaausche verliezen gaan alle verwachtingen te boven. Geheele divisies zijn reeds ongerold en uiteengeslagen, in het gebied ten Zuid oosten van Salerno alleen al een geheele divisie Amerikanen. De vüandelijke for maties bevinden zich reeds sedert Maan dagmiddag in volle vlucht naar de kust, naar de reddende schepen. Hun roen om versterkingen was vergeefsch. Intusschen knaagt de Duitsche luchtmacht aan het merg van de landingsvloten. die door de gevluchte Italiaansche oorlogsschepen niet de gewenschte versterking hebben verkregen. Dat zal ook in de naaste toer komst niet het geval zijn, want wat voor de Duitschers deze vloot onbruikbaar maakte, geldt niet minder voor de Brit ten en AmerikanenConstructie en be wapening van de Italiaansche schepen zijn zoodanig, dat zij voor eigen doel einden eerst na langdurige verbouwingen geschikt voor den strijd kunnen worden gemaakt Dit geldt vooral voor de klasse der slagschepen. Britsche berichten om trent het vrijkomen van vijandelijke oor logsschepen voor het oorlogstooneel in Oost-Azië worden te Berlijn reeds daar om slechts opgevat als een ooging tot geruststelling’ van den Amerikaanschen partner, die getroost moet worden we gens zijn zware verliezen in de Middel- landsche Zee De oorlogstoestand in de Middellandsche Zee geeft concrete aan leiding tot vrijmaking van zware of ook zelfs maar lichte schenen uit deze wa teren, waar met het oogtop de eischen. die de landingen stellen zeer sterk be schermend geleide noodzakelük is. Aan het Oostfront teekent zich bii de Duitschers steeds sterker een tactiek van offensieven afweer, vooral in de Noorde lijke Oekraïne af. Thans wordt de zin van de huidige Duitsche strategie duide lijk Deze is niet slechts ingesteld on slijtage van de krachten van den vijand en sparen van eigen krachten, doch heel klaarblijkelijk ook op afmatten van den vijand door den dwang tot bewegingen over groote gebieden. De voorste linies r van beide partijen loopen dermate in el kander, dat geen duidelijk beeld gevormd kan worden uit positievermeldingen. De onoverzichtelijkheid \s echter geen succes van de Sovjetleiding, doch v^n den on gevoelige plekken van het front bevolen Duitschen tegenstand en tegenaanval. De beteekenis daarvan zal tijdens de komen de ontwikkeling blijken, ondanks alle berichten omtrent successen van de tegenpartij. commando van den Sicherheits- a.s. herdenkt de heer F H. Poortvlièt den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst is getreden bij de firma Heldring en Pierson. De heer R. Brulnsma is Donderdag a.s. 25 jaren in dienstbetrekking bij P. Slootweg en Zoon Vleeschwarenbedrijf, als boekhouder.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1