No. 18591. Eboli Groote successen bij Salerno en HOE DE DUCE WERD BEVRIJD w 1943. Woensdag 15 September. RECHTZAKEN en hei D.N.B. STADSNIEUWS AGENDA Uit berghotel op den Gran Sasso Een vijandelijke Strijdmacht ingesloten tweede vernietigd Brjansk ontruimd Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S. de Landwacht een Vijand naar .de kust teruggedreven VERDUISTEREN Van 20 uur tot 7 uur Z Opnieuw levenslang geëischt tegen beide verdachten „ZELFBESCHERMING^/ De moord op drie vrouwen te Schiedam BURGERLIJKE STAND Bevoegdheid van het Polrzeistandgericht Beschouwing van Afhalen ''distributiebescheiden Vergeefsche doorbraakpogingen van de Sovjets 3 - •7 HAAGSCHE COURANT aangeduid. schijnt daarbij .een bijkantoor Concerthuis Assen, Leeuwarden, Huize PoL ,.De i Amerikaanschen generalen staf. Salerno werd tot een tweede Duinkerken. door Dat Brin- Getuigenverhoor De 40-jarige P. Hartland, als getuige verhoord zeide in. kennis gekomen te zijn met de drie Joodsche vrouwen, die hi; uit Rotterdam per tram naar Schiedam heeft gebracht naar de woning van zeke ren Korporaal. Daar waren o.a. Woltering en Bemond, die,er over spraken om de vrouwen te vermoorden en in de Maas te gooien. Hij, getuige, wenschte zich echter niet met dit plan te bemoeien. Wel is hij meegeweest om de vrouwen naar Rot terdam te brengen Hij is niet mee geweest om uit de wo ning der vrouwen goederen te halen; hij heeft buiten staan wachten. Hij weet niet van wien het plan tot den moord is uit gegaan en ook niet wie daartoe het sein heeftr gegeven. De 26-jarige dienstbode Magdalena Ligt. hart, te Schiedam, blijft bij haar oorspron kelijk afgelegde verklaring, dat zij, bij de Maas gekomen, de tasschen heeft gedra gen. Volgens haar heeft Woltering het sein tot den moord gegeven. In den loop van den 12en Augustus is het moordplan gemaakt; dat heeft zij pas achteraf gehoord. Toen zij ’s avonds met de anderen en de dames uit de wo ning van Korporaal te Schiedam ging, wist zij niet, dat men naar de rivier zou gaan. Hiermeiie Kwam get. terug op haar vroegere verklaring, dat de dames in den waan gelaten werden, dat zij gebracht werden naar de woning van haar (get.) moeder. Get. zeide, dat het onwaar was, dat zij de tasschen heeft leeg gehaald. We] wist zij, dat de oudste dochter geld op de borst droeg. Ook was haar bekend, dat Woltering een schriftelijke volmacht had, het huis der dames leeg te halen. Haar was niet bekend, dat Woltering het sein tot den moord zou geven. Pas achteraf vernam zij, dat het sein was: „Zullen we gaan”, wanneer de da mes bij de rivier zouden zijn aangeko men. Zij heeft dat Woltering hooren zeg gen. Ook zag zij hem en Bemond de vrou wen slaan. TENTOONSTELLING 1 lughtbeschermings-tentoonstellings. 6 en 17 September gestationneerd Laan v. N. O. Indië eindpunt Requisitoir De proc. generaal mr. van Vloten-, nam vervolgens het woord voor zijn re quisitoir. Hij verklaarde, dat een derge lijke lafhartige moord op een 81-jarige 55-jarige en 51-jarige vrouw zijn weerga niet heeft in de Nederlandlche recht spraak. Hij achtte het motief, dat de mannen gehandeld zouden hebben uit vrees voor ontdekking door de Duitsche Weermacht onaannemelijk. Het is moord met het oogmerk om zich van zekere goederen meester te maken. Bij de beoordeeling van de strafmaat is geen enkel lichtpunt. Spr requireerde dan ook bevestiging van het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, namelijk levenslange gevange nisstraf. Maan: 15 Sept, onder 8.31 u., op 214)1 u, 16 Sept, onder 9 51 u« op 21.25 u. De tram is 1 aan de lijn 7. De medeplichtigen Na de pauze werden de zaken tegen de medeplichtigen behandeld, in de eerste plaats tegen den 40-j. P. Hartland, die door de Rotterdamsche rechtbank is ver oordeeld tot 20 jaar, De proc.-generaal achtte verdachte precies even schuldig als de eerste twee Verdachten en eischte ook tegen hem levenslang. Van bevoegde zijde te Berlijn werd gisteren verklaard, meldt S.P.T.. dat de Duitsche troepen in den nacht van Zondag op Maandag j.l, de stad Brjansk hebben ontruimd. Deze stad in het Oosten is door den grooten slag van Wjasma en Brjansk in 1941 voor het eerst genoemd. Het is den Duitschers thans gelukt te voorkomen wat het lot der Sovjets destijds is geweest, n.l. een omsingeling en vernietiging of gevangenneming der omsingelde troepen Tegelijkertijd is het den Sovjets aldus de verklaring van officieele zijde, niet gelukt, den Duitschen troepen aan dit deel van het front schade te berokkenen. Alle alangrijke inrichtingen van de stad Brjansk, die den Duitschen troepen indertijd in handen zijn gevallen, zouden volkomen onklaar zijn gemaakt. Pleidooien De raadsman van verdachte Bemond, mr. R. F. Bordewijk. zeide als toegevoegd advocaat den plicht te hebben dezen ver dachte te verdedigen; vrijwillig zou hij het niet hebben gedaan. PI. betoogde, dat de daad van Bemond, hoe onvergeeflijk en gruwelijk ook op zichzelf, moet worden gezien als een vrucht van deze oorlogs jaren. Pl is er van overtuigd, dat verd. in normale omstandigheden nooit een moord zou hebben gepleegd. Hij verzocht oplegging van een tijdelijke gevangenis straf van minder dan 20 jaar met even tueel ter beschikkingstelling van de regee. ring, zulks mede met het oog op zijn nog jeugdigen leeftijd. De raadsman van verdachte Woltering, mr. v. d. Chijs uit Delft, die optrad in de plaats van den toegewezen verdediger, zeide eerst twee dagen geleden van deze zaak te hebben kunnen kennis nemen. Hij was getroffen door het groote drama en betoogde, dat verd. W. niet de bedoeling heeft gehad zich goederen of geld toe te eigenen. PI. wees erop, dat verd. W. (die al 20 jaar gevangenisstraf achter den rug heeft) niet normaal is. Hij is bezorgd voor een observatie omdat hij bang is, naar een krankzinnigengesticht gebracht te worden. De conclusie van het psychiatisch rapport is, dat ‘s mans geestelijke structuur is misvormd; hij wordt niet geheel toere kenbaar geacht. De proc.-generaal repliceerde en per sisteerde bij zijn eisch, omdat de volksge meenschap tegen menschen 'als dezen be schermd moet worden Na dupliek werd de uitspraak in de zaak tegen Bemond en Woltering bepaald op 29 Sept. BEVALLEN: J. C. J. C. Hattink geb. Arens, z. E. Kasten geb. van Drunic£, z. A. C. Somers geb. Smulders, d. A. v. Kuijck geb. Havermans. z. H. S. Kempen geb. van Dijk, z. A. S B. van Eden geb. Dijkmans, d. C. J. Hoogma geb. Kock, z. W. C. de Winter geb. Krakeel, z. H. J. M. Ferber geb. Vink, d. S. A. J. Olsthoorn geb, Jongerhuis, z. P. de Vries geb. Egberts, d. J. M. Baerends geb. van Roon, d. W. C, Luscuere geb Wijnants, z. P, C. M. Drost geb. Tubbing, d. A. M. Lauret geb. Hueck z. E. C. van der Bruggen geb. de Jongh. d. L. R. van der Ark geb. de Keyzer, z. M. Foppe geb. Dammers, d. H. J. M. Grooters geb. Sonnenberg, z. W. F. Kriek geb. Ha gendoorn, d. M. Herrewijnen geb. van de Vooren, d. P. C. G. Siebesma geb. Groen, z. E. Rijnhart geb. van Zwe den, d. A. C. Bruijnius geb. Arnold, z. J. M. C. Hagen geb. van den Bos, d. M. van Rijsbergen geb. Zonneveld, d. Th. M. Cassa geb. van Cuijlenborg, z. M. van der Spek geb. Aelterman, d. Th. J. Maas geb. Rijns, x. J. E. Sens geb. Bronkhorst, z. J. Th. van Meerkndonk geb. Nolten, d. A. L. van Schagen geb. Uding, d. C. E. van Gin- neken geb. Langeslag, z. J. C. E. J. Kraal geb. Simonis, z. L. de Ruiter geb. Korving d. H. Dekkers geb. van Mechelen, z. OVERLEDEN: H. J. C. de Jager gesch. vrouw 54 j. W, J. Roozeboom, wedn. I. M A. van Horn 60 j. A. J. West- dijk. vrouw van J. M. Jansen, 31 i. M, F. Mulder, ongehuwde vrouw, 70 j. L, H. G. van Beljouw, man van J. H. C. Goossens, 70 j. H. W. de Blonk vrouw /an H. Hildebrand, 74 j. H van del Heyden, man van A. J de Koning 72 j. E. W. Matla, vrouw van A. M. Bou- man 67 j. D. P. Langerak, zoon, 2 j. W Versluis, ongehuwde vrouw. 26 j. L. J. Deurloo man van J. Plugge 50 j Fr. Markveldt, man M. Luiten 28 j H. A. MeU, weduwe van A. G J. Ehren- ^ur«:,74 j T C Th- Rombouta, man van M. Wijmuaalen, 49 j. een Hauptmann van het luchtwapen, was. Tijdens den start moest het toestel over een gracht springen en zich vervolgens laten vallen in een 500 meter diepen rots kloof, tot de piloot de machine weer vol ledig beheerschend veilig door de dalen van de Abruzzen kon sturen Zoo werd ook deze laatste hinderpaal op den weg tfan den Duce naar de vrijheid overwon nen. Deel der redders neergestort Bij de actie ter bevrijding van Musso lini is een derde deel van de in actie ge brachte mannen der valscherm, en SS- troepen neergestort en verdwenen. Hoe- velen hunner nog in leven zijn kan op het oogenblik niet worden vastgesteld Mussolini in onwetendheid gehouden Naar het D.N.B. verneemt, droeg de Duce tot op het oogenbjik vafi zijn bevrij- ding geen kennis van de verraderlijke capitulatie der regeeringt-Badoglio. Be wust was hij tijdens zijn onwaardige ge vangenschap in volkomen onwetendheid gehouden omtrent de politieke en mili taire gebeurtenissen. De Duce was van ieder contact met de buitenwereld afge sneden. Het was zijn bewaking verboden met hem te spreken. Teneinde hep ook tijdens de herhaalde transporten tusschen de verschillende plaatsen van gevangenschap ieder con tact met de bevolking onmogelijk te ma ken, werd in de gebieden, waardoorheen de Duce reed, telkens loos luchtalarm ge geven en de Duce zelf werd in een zie. vkenauto vervoerd. Met zulke schandelijke methodes heeft de verraderskliek van Badoglio getracht den Duce verre te houden van zijn volk en hem zijn lot te verbergen. J Naar Radio Moskou hedenochtend meldde, geschiedde de bevrijding van Mussolini den dag vóór dien, waarop hij aan de Geallieerden zou worden uit geleverd. Het bureau van den Rljkscommissaria deelt mede: De rechtspraak over terroristische groepen heeft de Rijkscommissaris op grond van art. 58 van de verordening betreffende de handhaving van de open bare orde (Verordening nr. 1/19431 tot nader order overgedragen aan een Poli- zeistandgericht. Vervolgens meldde hij zich bij den Duce: „Duce, de Führer zendt mij om u te bevrijden. Gij staat thans onder mijn bescherming. Ik hoop, dat alles gelukt is.” Sprakeloos .trad de Duce op hem toe en omarmde hem ten diepste bewogen. Toen zeide hij: „Ik had er een voor gevoel van en heb er nooit aan getwij feld, dat de Führer alles zou doen om mij hier weer uit te halen.” De SS-Hauptsturmführer liet thans den Duce onder de bescherming van 2 zijner SS-commandanten achter en gaf verdere bevelen voor beveiliging van het huis en de voorbereidingen voor het vertrek. Terwijl de Duce zich op zijn kamer voor het vertrek gereed maakte, beual de Hauptsturmführer den commandant der carabiniert, dat de 'italiaansche bewakings- manschappen in de eetzaal van het ge bouw bijeen moesten komen. Hij deelde den commandant verder mede, dat aan de dalhalte van de kabelbaan een Duitsch bataljon valschermjagers gereed stond. Vervolgens werd de radioverbinding met de in het dal zijnde valschermjagers, die intusschen de dalhalte bezet hadden tot stand gebracht. Per vliegtuig in veiligheid Op het bergmassief was een half uur na de aankomst van de eerste Duitschers een Fieseler-Stroch vliegtuig onder uiterst moeilijke omstandigheden geland dat, aangezien een andere^ veilige mogelijkheid daartoe niet bestond; den Duce definitief in veiligheid moest brengen. De Duce stapte met zijn bevrijder in het toestel, welks 'tart op het uiterst kleine, met rotsblokken bezaaide oppervlak van het plateau een meesterstukje van den piloot, Bevrijder bij Führer De Führer heeft den Hauptsturmführer der Wafren-SS en van den Sicherheits- dienst (SD). Otto Skorzeny, die de actie ter bevrijding van den Duce heeft uitge voerd bét ridderkruis van het Ijzeren kruis verleend De Führer heeft Haupt sturmführer Skorzeny gisteren in zijn hoofdkwartier voor het uitbrengen van rapport over het verloop van de actie ont vangen. DONDERDAG 16 SEPTEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant**. Voordracht over„De Herfststerren- hemel”. 1545 u. Bethlehemkerk. Bachavond m.m.v. Willem Ravelli, bas en Jaap Stotiin. hobo. Koor en orkest o.l.v, Alex Schellevis. 19.30 u. Prin- cesse-Schouwburg. „Waar is mijn doch ter?” 19.15 u. - Scala. ..Antje”. 19 30 u. Boerderij „Da Poppenkast" (Voor schoten). „Impromptu". 19 30 u. Het Gerechtshof hier ter stede behan delde in afzonderlijke zitting de zaak be treffende den moord met berooving in den nacht van 12 op 13 Augustus 1942. ge pleegd op drie vrouwen te Schiedam, de dames de Vries en Rebecca' Schnitzler, die. na neergeslagen te zijn, in de Maas wer den geworpen. Terecht stonden J. Bemond en J. M Woltering, beiden uit Rotterdam die door de Rotterdamsche rechtbank tot levens lange gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens het medeplegen van moord. Voorts P Hartland, die wegens medeplichtigheid aan moord tot 20 jaar is veroordeeld en mej. M. Ligthart uit Schiedam, die 6 jaar gevangenisstraf heeft gekregen. Eerst werd de zaak behandeld tegen den 32-jarigen Bemond die Henriette de Vries, en tegen den 50-jarigen Woltering, die Sophia de Vries beroofd en vermoord heeft. Zij eigenden zich eenige tasschen met sieraden en geld toe Beide verdachten zeiden in hooger be roep te zijn gekomen, omdat zij niet er kenden, dat roof het motief was tot den moord. Zij hadden de vrouwen willen helpen ontvluchten en hadden haar uit den weg geruimd, omdat zij bang waren ontdekt en van sabotage beschuldigd te zullen worden door de Duitsche autori teiten. bezig zijn zich ^ani talrijke plaatsen van de Baai van Salerno in te schepen. Deze manoeuvres zouden, volgens Duitsche waarnemers, o.a. bij Kaap Licoso en ta melijk wanordelijk plaats hebben. Geal lieerde transportschepen en landingsboo. ten, die reeds klaar hadden 'gelegen, be vinden zich sedert Maandagmiddag op weg in Zuidwestelijke richting. Bij onze vrijwilligers. De telefonist aan het front. (S.S.P.K. Fritsch-O.H.) Het SS-Ersatzkommando deelt mede:] Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht, Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt, met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht, of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden cn worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrijge steld. 16- 9-43, 9—14 uur. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 17- 9-43, 912 uur, Breda, rest Modem, Markt. 17- 9-43, 1518 uur. den Bosch, hotel Noordbrabant, Markt 45. 18- 9-43, 912 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18- 9-43, 1518 uur, Arnhem, café RoyaL 19- 9-43, 912 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstraat 18. 19- 9-43, 1518 uur, Zwolle, hotel Gijten- beek» 20- 9-43, 912 uur, a.d. Vaart. 20- 9-43, 1518 uur, Groningen, Concert» huis Poelestraat. 21- 9-43, 912 uur. Schaaf, Breedstraat. 22- 9-43, 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 23- 9-43, 9—13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24- 9-43, 914 uur, Amersfoort Durchgangslager, Leusderweg. 25- 9-43, 914 uur, den Haag, .café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. Omtrent de bevrijding van den Duce en de stoutmoedige onderneming van de mannen der valschermtroepen, den Si- cherheitsdienst en de Waffen-SS ver neemt het D.N.B. de volgende bijzon derheden: De met de uitvoering van de bevrij- dingspnderneming belaste SS-Haupt- sturmiührer haji door verscheidene ge camoufleerde verkenningen vastge steld, dat de Duce op 28 Augustus van het eiland St. Maddalena naar het berg gebied van den ruim 2900 m. hoogen 'Gran Sasso in de Abruzzen (ten N.O. van Aquila, in Midden-Italië) was ge bracht, waar hij in een voormalig berg hotel door eenige honderden carabinieri gevangen werd gehouden. Het gebouw was uit het dal slechts be reikbaar langs een kabelbaan, welke voor ieder verkeer gestoten was en die te allen tijde van den top af kon worden stopgezet, zoodat de plaats van de ge vangenhouding uit het dal slechts na een moeilijke bestijging van verscheidene uren toegankelijk was. Duikvlucht oh bergmassief Nadat door luchtverkeriners en ver spieders de plaatselijke omstandighe den eenigermate waren vastgesteld, werd de 12e September vastgesteld als datum voor de uitvoering der bevrijding. De SS-Hauptsturmführer bereikte dien dag om 14 uur 10 met een groep van aan vankelijk slechts 9 man als eerste het bergmassief, nadat zijn vliegtuig van een hoogte van 4500 m.' een duikvlucht had gemaakt tot op enkele honderden meters in de richting van het doel. Met welke gevaren de landing op het met kloven doortrokken terrein gepaard was, blijkt uit de omstandigheid, dat het plateau, waarop de gevangenis stond, slechts een oppervlakte heeft van enkele honderden vierkante meters en dan steil afdaalt in de kloven. Terwijl zijn manschappen terstond na de landing voor het huis een machine geweer in stelling brachten tegen de op gewonden door elkaar loopende carabi nieri, drongen de SS-Hauptsturmführer en 2 man met machinepistolen in de hand allereerst binnen in den het dichtst- bij zijnden kelderingang dan den achter kant van het gebouw, welke, zooals bleek, naar de «radiokamer leidde. Met eenige slagen van de pistoolkolven werd het radiostation vernield. Een tweede Duinkerken en een mislukt Waterloo noemt de militaire correspon dent van het D.N.B de gebeurtenissen in het gebied van Salerno. Hij schrijft: De overwinning der Duitsche wapens, die zich bij de formaties van veldmaar schalk Kesselring, een van de voortref felijkste mannen van de Duitsche lucht macht, in den Noordelijken sector van de Westkust van Beneden-Italie begint af té teekerien, schijnt zoo omvangrijk te zijn dat haar gevolgen zeer ver uit stralen Wat hier eergisteren slechts kbn worden zekere, hoewel ook slechts Ondergeschikte rol, te hebben gespeeld:'de uitwerking van het feit, dat Benito Mussolini zich weder op vrije voeten bevindt. Het wapenstilstandsdictaat der Anglo Ameri kanen wondt klaarblijkelijk ook door die deelen van het Italiaansche leger ver worpen, op wier hulp het Geallieerde invasieplan voor Zuid-Europa ter bespa ring van eigen bloed had gebouwd. Aan dit verschijnsel kan nog worden toege voegd dat de vijandelijke voorlichtings dienst sedert Badoglianen uit de Italiaansche regeering voor de eerste maal ernstig 'heeft ge faald Anders zou hij geweten hebben, dat de aanval bij Salerno slechts onnut bloedvergieten zou beteekenen. Dan zou Eisenhower ook wel niet 7 van zijn beste divisies aan de vernietiging hebben bloot gesteld, zooals geschied is. Opvallend moet het genoemd worden, dat in dit van meet af aan gevaarloopende gebied bijna uitsluitend Amerikaansche en Ca- uadeesche strijdkrachten werden ge bruikt daaruit kan de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de Engelschen de dank zij de misrekening van den ^Anglo- onderneming van begin af aan op zijn minst genomen twijfelachtig vonden. Zij Morgen Van 8.3016.30 (Groot Her. toginnelaan en voor bijkanoor Loosduinen Alidastraat 1) de letters Di t/m Fl. Mor gen van 9.0016,30 voor de bijkantoren Scheveningen.Noord en Scheveningen- Zuid (onderscheidenlijk^Ooststraat 1 en Tesselsche,straat 6öf de letters E t/m Gr en voor liet bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) de letters Dj t/m Fj. Aangezien men langs dezen weg het huis niet verder k'pn binnendringen, snelde de groep, sp -4oek naar een an deren ingang, weer naar buiten. Intus schen was de compagniescommandant der valschermjagers, een eerste luite nant, met andere groepen versterking en zware wapens geland. Op de schou ders van zijn manschappen beklom de SS-Hauptsturmführer eep 3 meter hoo gen uitbouw, sprong over een muur en stond plotseling voor den hoofdingang van het huis, die door carabinieri met machinegeweren weid bewaakt. Met voorgehouden machinepistool riepende Hauptsturmführer en zijn mannen den carabinieri toe: •„Mani in alto” (Han den op). Verschrikt en volkomen ver ward volgden zij tersfond^dit bevel op. Duce aan het venster Op dit oogenblik zag de SS-Haupt sturmführer aan het venster van een kamer op de tweede verdieping de ge stalte van den Duce. Hij riep den Duce toe: „Duce, opgepast, weg van het raam!” Op hettelfde oogenblik was aan een venster van de daartegenover ge legen étage een eerste luitenant der carabinieri, die naar later bleek de com mandant van de wacht was, verschenen. De SS-Hauptsturmführer richtte terstond zijn machinepistool op hem en riep ook hem toe: „Handen omhoog”. De offi cier der carabinieri hief terstond de airmen omhoog en riep: „Niet schieten, niet schieten”. Door het verschijnen van den Duce aan het venster was de Hauptsturmführer in de gelukkige omstandigheid gekomen nauwkeurig te weten waar de gevangen Duce zich bevond. Aangezien intusschen nieuwe versterkingen geland waren, stormde hij met enkele mannen, terwijl hij de opgestelde Italiaansche machinege weren met den voet terzijde schopte het huis binnen en de trap op, rukte de deur naar het vertrek van den Duce open en stond plotseling tegenover den Duce, die ook in de kamer nog door 2 ambtenaren van de Italiaansche geheime politie werd bewaakt. De beide bewakers werden door SS-mannen met geweld uit de kamer ver wijderd. De Hauptsturmführer snelde naar het venster en riep zijn voor tipt huis in den aanslag staanden mannen nieuwe be velen toe zelf hebben zich dan ook meer beperkt tot die Italiaansche kustgebieden, die dicht bij de Siciliaansche basis liggen en behalve de het gemakkelijkst tot stand te brengen uitschakeling van ernstige be dreigingen. ook het voordeel hebben, in materieel opzicht Mets te beloven. Dat wil niet zeggen, dat de verdeeling van het werk: TarenteBrindisiBari voor de Engelschen. SalernoNapelsRome voor de Amerikanen niet in het gemeen schappelijk overeengekomen operatieplan lap Maar het is weer eens kenmerkend, want de Engelschen kennen Europa. Zij weten op zijrf minst beter dan de Ame rikaanse partner, dat het onderste deel van de Italiaansche laars voor een Duit sche verdediging reeds uit zuiver geogra fische redenen slechts weinig aantrekke lijks heeft, tenzij dan' de versperring van de Straat van Otranto Daar echter aan den tegenoverliggen'den kant van de Adriatische Zee de Duitschers gemakke lijker hun dbel kunnen bereikenden het aanbieden van de havens in het uiterste Zuiden van Italië voor hem. die dit aan bod aanvaardt, den dwang met zich brengt deze havens met eenheden van de vloot te bezetten wegens de noodza kelijkheid van het voeden der operaties te land, aangezien andere bruikbare ha vens niet beschikbaar zijh, wordt dit doel bereikt, want de Duitsche controle over den uitgang van de Adriatische Zee is verzekerd. In den slag van Salerno, die intusschen is beslist, moest* toen deze er dreigend voor de Amerikanen begon uit te zien ook Montgomery met zijn 8ste leger in grijpen. Hij had tot taak allereerst den weg naar Bari te verzekeren. Terwijl hij met de uitvoering vaff deze opdracht bezig was, bereikte hem kort v^or Alta mura de roep om hulp van den bevel hebber van het 5de Amerikaansche leger, generaal Clark, die zich inmiddels in een toestand bevond als Wellington bij Wa terloo, nog slechts hopend van de drei gende nederlaag gered te worden door de uitschakeling van de het snelle Ingrijpen van zijn strijdmakker jn het Zuiden Montgomery echter lokte het meer nabij gelegen Bari méér dan de nood van den verder af zijnden Clark. Hij nam Bari, terwijl zich het net om Clark steeds nauwer samentrok. Niet door „sppokdivisies" van Kesselring, met welk begrip de Britsche berichtendienst het verrassend^ opduiken van Duitsche divisies uit wijngaarden en pijnboorri- bosschen verontschuldigend meent te moeten aanduiden, achterhaalde Clark het noodlot. Het trof hem dank zij het niet-ingrijpen van den Engelschman en echtpaar G. J. Endlich-v. Onselen is 27 dezer 50 jaar getrouwdde bewoners van de Papestraat waar het bruidspaar woont, hebben het met eerèbogen ingchaald. (C.N.F. Mej/er) DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Koeban-bruggehoofd heerschte ook gisteren levendige gevechtsactie. Bij vergeefsche aanvallen in den sector van Kaymskaja verloren de Sovjets 32 pant serwagens. In het Zuiden en in het Midden van het Oostelijke front zette de vijanfl zijn doorbraakpogingen ii^de sectoren van Krassnodarmeiskoje, ten Zuiden, en ten Westen van Charkof, aan de Desna en bij Kirof voort. De pogin gen werden in een feilen strijd ver edeld. Aan verschillende bressen zijn eigen tegenaanvallen begonnen. Nieuwe hevige aanvallen der Sovjets ten Zuid westen van Belyi mislukten ondanks het optreden van sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten. In de Finsche^Golf brachten eenhedén van de marine een bolsjewistische motor torpedoboot tot zinken en haalden tijdens het gevecht 2 aanvallende bombarde mentsvliegtuigen omlaag. Bewakingsstrijdkrachten van een Duitsch convooi, afdeelingen jagers en torpedovliegtuigen van de luchtmacht schoten voor de kust van Noörd-Noor- wegen van 55 aanvallende Sovjet-jacht- bommenwerpers 34 omlaag. In de zware afweergevechten ten Noor den van de Zee van Azof heeft zich de Obergefreiter Riess in de compagnie pantserjagers van een regiment grena diers bijzonder onderscheiden. Hij ver nietigde op 11 September 10 van 27 4n den sector van zijn compagnie doorge- broken pantserwagens. De aanval op de Britsch-Amerikaan- sche landingsformaties bij Salerno en Eboli heeft gisteren tot groote succes sen geleid. Een vijandelijke strijdmacht werd ingesloten, een tweede werd ver nietigd. De cijfers van buit en gevange nen nemen voortdurend toe. De gisteren bij Eboli teruggeslagen vijand heeft zich onder de bescherming van zijn scheepsartillerie tot nieuwen weerstand bij de kust gereed gemaakt. De luchtmacht viel de vijandelijke landingsvloot voortdurend aan. Een transportschip van 4000 brt. ton werd vernietigend getroffen. Vijf andere schepen van middelbare grootte kregen bomtreffers van zwaar kaliber. Duitsche motortorpedobooten torpe deerden een vijandelijken kruiser en brachten 2 Italiaansche motorzeilsche- pen op. In aanvulling op het Weermacht- bericht van gisteren verneemt het D.N.B.: Bij galerno zijn volgens de laat ste rapporten de Duitsche pantser- en pantsergrenadierformaties over het ge heels front van het gebergte naar de laagvlakte aan de kust afgedaald. Zij bereikten in haar aanval de stad Salerno en de kust, sneden in een snelle achter volging sterke vijandelijke formaties van haar landingsplaatsen af en zjjn op het oogenblik bezig het laatste ver spreide verzet van den vijand op het zeestrand te breken. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De Amerikanen, <jie in den sector van het ten Zuidoosten van Salerno ge legen Eboli opereeren, hebben in den och tend van 13 Sept, nog een krachtigen aanval op de Duitsche stellingen onderno men, doch deze werd afgeslagen. In den namiddag gingen de Duitschers daarop tot een tegenaanval over, waarbij de stellin gen van de Amerikanen werden doorbro ken. De gevechten die volgens beide par tijen uiterst verbitterd gevoerd werden, kostten den Amerikanen tot dusver 8000 tot 10.000 dooden, terwijl eenzelfde aantal gewond werd of in Duitsche gevangen schap geraakte. Het schijnt, dat de strijd in dit gebied snel zijn einde tegemoet, gaat, want vol gens de laatste Duitsche berichten zijn de Amerikanen, wier terugtocht in eert vlucht ontaard is, begonnen, zich weder in te schepen, tot welk doel een vloot van 50 tot 60 transportschepen, begeleid door 2 slagschepen en verscheidene kruisers voor Salerno gereed ligt. De wijze, waarop het terugtrekken der Amerikanen geschiedt, is van dien aard, dat van Duitsche zijde vergelijkingen met Duinkerken of Dieppe worden gemaakt. Een gevolg van den terugtocht der Amerikanen is, dat thans ook de positie der Engelschen. die Salerno zelf bezet houden, onhoudbaar is geworden. Hieraan zal ook het feit, dat de in Calabrië en Apulië opereerende Geallieerde strijd krachten snel'naar het Noorderf oprukken, niets kunnen veranderen, daar de afstand, die hen nog van het gebied van Salerno scheidt vrij gróót is. Uiteraard toont men zich van Duitsche Jijde over het verloop van den strijd in aet gebied van Salerno zeer voldaan. De Geallieerden hadden strijdkrachten ter sterkte van bijna 2 legers o.a. van het niet over gevechtservaring beschik kende 5de, Amerikaansche leger ont scheept. doch blijkbaar heeft het hun aan de heerschappij in de lucht ontbroken, hetgeen wel een gevolg is van het ont breken van de noodige vliegvelden. Te Berlijn acht men thans de vroeger ’tgelegde verklaring, dat een invasie in ■talie niet zoo gemakkelijk is, als de geallieerden denken,.bevestig en met ver trouwen ziet men dan ook de verdere ont wikkeling van den strijd tegemoet. het Zuiden van het Apennijnsche Jehiereiland rukken Geallieerde strijd krachten verder op. Van Duitsche verklaart men, dat dit gebied niet wordt ''erdedigd. doch dat men zich ertoe be- Psait, den opmarsch der Geallieerden achterhoedegevechten te vertragen, “elangrijke havens als Tarente en «isi zo0 spoedig door de Geallieerden _P bezit genomen konden worden, wij rr'cn aan het verraad van de Italiaansche Het officieren. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt 'Crnomen. meldt S.P.T.. dat sedert Maan- aS 1.1. Britsche troepen van alle wapens PSEUDO-RECHERCHEUR: De 27- jarige M. C. M. had bezoek gekregen van iemand, die hem een coupon stof van goede kwaliteit kon leveren. M. had hier wel ooren naar en dag en uur van aflevering werd afgesproken. Juist toen de overdracht plaats vond, werd er ge beld en een „rechercheur” verzocht toe gang om huiszoeking te kunnen doen. Zulks geschiedde en natuurlijk werd de coupon gevonden en in beslag genomen. De adspirant kooper en verkooper keken leelijk op hun neus, maar toén laatst genoemde eens, ging nadenken kreeg hi. argwaan en deed aangifte bij de politie. Hier wist men van een opdracht tot huiszoeking niets af en het resultaat was. dat M. C. M. en de 38-jarige H. H„ die zich voor rechercheur had uitgegeven, werden aangehouden. Tusschen M. en H. was tevoren een afspraak gemaakt en zeker zouden hun plannen succes hebben gehad, ware het niet, dat de eigenaar zoo verstandig was geweest om eens br de. politie te gaan informeeren. JUBILEA: Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de heer W. C. Huyser als bezorger in dienst trad bij de N.V. MeeL en Broodfabrieken „De Zeeuw” B. Hus. Namens de Ned. Vereeniging van Werkge. vermin het bakkersbedrijf werd hem de zilveren medaille met diploma voor 25- jarigen trouwen dienst uitgereikt, ter wijl hij van de directie de gebruikelijke enveloppe met inhoud ontving en zijn echtgenoote een bloemenhulde in ont vangst mocht nemeri. -— Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat mej. H. Wendel als kantoorbediende in dienst /rad van de Algemeene Friesche Levensverz. Mij fcij is thans werkzaam op het Administratie kantoor den Haag. H. G. SURIE t: In den ouderdom van 71 jaar is te Utrecht overleden de heer H. G. Surie. gep. vice-admiraal tit. De be grafenis zal morgen geschieden om 12.15 uur op de begraafplaats aan de Kerkhof- laan. Aan het bureau Alexander- plein 12 bevinden zich en zijn Vrijdag a.s. van 9 tot 12 uur te bezichtigen een zwart gelakt dam esrijwiel, een slagers- mand, 2 transportbagagedragers en een zwart handkoffertje. Een en ander is vermoedelijk van diefstal afkomstig. H 'W i;'-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1