AAN ONS VOLK Het Italiaansche Fascisme Donderdag 16 September. Gevechten ten Westen Jein ja van No. T8592. het ^943. E5- ‘Hd het bolsiewM.eh. thans reeds 2 maanden duurt, kan, vol gens Duitsche mededeelingen, hel steeds niet gezegd w“rd®P’ f Niet. hoogtepunt reeds overschred t tegenstaande het front, onder den voo t durenden druk der hoIsjewi HHikt uit ’telijk wordt teruggenomen, blykt n,ets. dat het Duitsche opp _,ou beb- sjtUatie niet meer in de haI^hiedt dan hen en het terugtrekken ge De aard ook geenszins zonder syst Duit- der uitwijkbeweging 1S' verklaard, in Sche militaire zijde wordt beteekent, ruimte begrensd en wat dit b^teKHe[ Jiet men bij een blik op de ujt. front vertoont in hot.f'ijT.u achter het springende boog, terwijl ujteraard front de Dnjepr bevindt, d pdjgings- een bij uitstek geschifte verded gm^_ bnie vormt. In het kader van grkorten. sche streven, het front te ckenjng jr>°et men dan ook .®rJJstig bet houden met de mogelijkheid. c nog Duitsche opperbevel in de Oekr eenig terrein zal prijsgeven. en RECHTZAKEN Mussolini herneemt BINNENLAND STADSNIEUWS aan van gevechtsgroepen bij Salerno Eboli vernietigd Vijandelijke Wanhopige tegenstand bij Salerno opperste leiding De bevrijding Mussolini De gevechten Oostfront agentschappen gesloten Nederlandsche Volksdienst BURGERLIJKE STAND De moord op drie vrouwen te Schiedam De nieuwe bonnen Afhalen distributiebescheiden f 800 boete voor kruidenier De aanval op Londen VERDUISTEREN Van 20 uur tot 7 uur Ontdekking van verboden bezit van radiotoestellen Italiaansche consulaten en TEGEN MEDEPLICHTIGE EVENEENS LEVENSLANG GEEISCHT Volksgenooten! Gebied van Londen gebombardeerd c. COURANT DUFTSCH WEERMACHTBERICHT 215e die wel en te Berlijn BEVALLEN Wat men voor had met Mussolini Telefonische inlichtingen over nieuw aangewezen distributie-bonnen voor al Vrijdags zijn onze telefoons daardoor geblokkeerd mogen niet gegeven worden. Terrein prijsgegeven In het jongste bericht van het hoofd kwartier der Geallieerden in Noord-Afrika wordt medegedeeld, dat de Geallieerden bij Salerno terrein hebben prijsgegeven. (van Diepenburchstraat 1) de letters F1 t.m. einde I. 16 September N. Dijkhuizen geb. van Morgen van 8.3016.30 (Groot-Herto- ginnelaan en voor bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1) de letters Fo t.m. Hak. Morgen van 9.00—16.30 voor de bijkan toren Scheveningen-Noord en Schevenin- gen-Zuid (onderscheidenlijk Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) de letters Gu t.m. den aanval, welke Duitsche vliegtuigen van nacht op Londen hebben ondernomen, schade aangericht en zijn er dooden gevallen”. Vanuit zijn winkel „De Toko” aan de van Alkemadelaan 506a te ’s-Gravenhage verkocht de kruidenier J. Verdries allerlei levensmiddelen tegen te hoogen prijs. Voor gort berekende hij zelfs een dubbeltje per pond te veel. De Haagsche Inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft den winkelier veroordeeld tot een boete van /800. die op gemeen- Naar Radio-Londen meldt, is bij „Twee vrouwen over weerbaarheid” Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in de serie .Bran dende kwesties” over het onderwerp: „Twee vrouwen over weerbaarheid”. Maan: 16 Sept, onder 9.51 u„ op 21.25 u 17 Sept, on der 11.10 u., op 21.50 u. 21 Sept. L.K. Uit de talrijke foto’s van het berg- hotel, waarin de Duce gevangen werd gehouden en van het moeilijk toeganke lijke bergmassief in de omgeving daar van, blijkt, welke moeilijkheden aan de onderneming waren verbonden. Door tusschenkomst van den Neder- landschen Volksdienst zijn in de provin cie Limburg pleegouders bereid gevon den, weer velen kinderen een prettige va- cantie te bezorgen. Dat hiervan gaarne een gebruik wordt gemaakt, spreekt van zelf en morgen zal dan ook een transport van 90 kinderen om 10.10 uur v.m. van het Staatsspoorstation vertrekken om een fijne vacantie van 6 weken te gaan door brengen. no. 1 heel Aan de kust van de Golf van Salerno boden gisteren de in 2 vrij groote groepen verdeelde en sedert den 14en Sept, van alle kanten aangevallen resten der Brit- sche en Amerikaansche landingsstrijd- krachten nog wanhopigen tegenstand, zoo verneemt het D.N.B. Hoewel vijandelijke scheepsartillerie rond het kleine landings, hoofd in de omgeving van Salerno een krachtige vuurversperring legde kon zij daarmede niet het elan der onophoudelijk Oprukkende Duitsche aanvalsformaties ver minderen. Door concentrische aanvallen wordt het kleine landingshoofd bij Salerno steeds nauwer ingesnoerd. Na de vernietiging, van sterke deelen der Britsch-Amerikaansche landingsstrijd. krachten in de omgeving van Salerno blijkt thans op verrassende wijze, naar het D.N.B, werd medegedeeld, dat de door in den strijd gebrabhte Britsch-Amerikaan- BEGRAFENIS J. H. B. SPAANDERMAN: Op Nieuw Eik en Duinen heeft hedenmor gen onder groote belangstelling de ter aardebestelling plaats gehad van wijlen den heer J. H. B. Spaanderman, in leven bokend toonkunstenaar, hier ter stede op 79-jarigen leeftijd overleden. Aan het graf dankte de zoon, de heer Jaap Spaander man, voorde laatste eer, bewezen aan zijn vader, dien nij scheftte als een begaafden en harden werker, die nog lang in veler herinnering zal blijven voortleven. Namens den Bond van Chr. zang- en oratoriumvereenigingen sprak de heer J. Pieterson Moens die er aan herinnerde, dat de overledene ruim dertig jaar den bond in tal van functies heeft gediend. Spr. liet vooral het licht vallen op een van de schoonste kwaliteiten van den heer Spaanderman, n.l. die van zangpaedagoog, als hoedanig hij onschatbare diensten heeft bewezen. Veertig jaar lang had spreker in den heer Spaanderman een goed vriend gehad, die bij talloos velen in dankbare herinnering zal blijven. BRANDBLUSSCHING NA LUCHTAAN VAL BELEMMERD: Voor het Vredege- rechtshof alhier is behandeld de zaak tegen den 3(Ljarigen L. Wiertz, destijds hoofd van de luchtbescherming en brand weer te Vaals in Limburg, die verdacht wordt van het opzettelijk verhinderen en belemmeren van de blussching van bran den. die na een luchtaanval waren ont staan. De proc,-generaal achtte verdachte schuldig aan het hem ten laste gelegde en eischte zes maanden gevangenisstraf. WA.-MAN SLOEG MET SCHOUDER* RIEM: De W.A.-man K. v. d. Woude te Zuylen had op 11 Sept. Ï940 A. C. Koster man neergeslagen met een schouderriem. Hij was deswege veroordeeld door de Utrechtsche rechtbank. In hooger beroep voor het Vredegerechtshof alhier requi- roerde de proc.-generaal vrijspraak om dat de grens der toelaatbaarheid van noodweer niet overschreden werd. Het Vredegerechtshof, arrest wijzend, achtte verdachte niet strafbaar en ontsloeg hem deswege van rechtsvervolging. S.S.-officier deelt bijzonderheden mede De bevrijder van Mussolini, heeft te genover een vertegenwoordiger van het internationale informatiebureau te Ber lijn, hoogst interessante persoonlijke bij zonderheden, omtrent zijn eerste ont moeting met den Duce, op den 2000 m.. hoogen rots van den Gran Sasso be schreven. De Hauptsturmführer, een groot, gespierd maft, met harde, vast beraden gelaatstrekken, ongeveer 30 jaar oud, en gekleed in de veldgrijze uniform der Waffen-SS, droeg reeds het ridderkruis, dat de Führer hem voor zijn buitengewone daad, een dag tevo ren had verleend. ,,Ik was diep onder den indruk van het beeld, dat ik aanschouwde, toen ik het vertrek openstootte, waarin de Duce gevangen gehouden werd”, verklaarde de jonge officier. „Kale wanden, een brits, een tafel en.een paar stoelen, zoo- als in een gevangeniscel. Midden in de kamer stond de Duce, hoog opgericht, de hand tot groet opgeheven. Achter hem waren 2 leden der geheime politie van hun stoel opgesprongen. Toen zij mijn uniform en’ de op hen gerichte machinepistolen zagen, hieven zij zeer snel de armen op. Mijn beide begelei ders namen hun dc wapens af en ver- De politie-autoriteiten hebben in alle deelen van het land een groot aantal personen ontdekt, die in strijd met de beschikking van den Höheren SS. und Polizeiführer van den 13en Mei 1943 hun radiotoestellen niet hebben inge leverd. De radiotoestellen zijn in be slag genomen en de betrokken personen aan de justitie overgeleverd. Rome in Duitsche handen. Duitsche paraahutisten ne men maatregelen ter beveiliging van de straten. (Telefoto Orbis- Holland) sche troepen numeriek belangrijk Sterker waren dan oorspronkelijk werd aangeno men. Tegenover de onstuimig aanvallende Duitsche divisies pantsers en pantsergre- nadiers stond een numeriek superieure vijand Desondanks is het den Duitschen aanvalsdivisies in weinige dagen gelukt den vijand vernietigend te verslaan. Strijd reeds beslist De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Zooals in het Weermachtbericht van 14 Sept, reeds werd aangeduid, heeft de slag bij Salerno zijn hoogtepunt over schreden en is deze volgens Duitsche mededeelingen practisch reeds beslist, hoewel volgens, opgave der geallieerden n„g steeds reserves worden aangevoerd,, die moeten trachten, de 7 divisies van generaal Clark voor den ondergang te be hoeden. Het ziet er naar uit dat het 8ste leger, dat in het Zuiden onder Montgo mery, opereert en uit verschillende rich tingen naar het Noorden oprukt, waar schijnlijk te laat zal komen om bij de ge vechten in het gebied van Salerno nog een rol te spelen. Het 8ste leger is van het gevechtsgebied Salerno nog gescheiden door de Zuidelijke Apennijnen, met hun tot 2300 meter hooge toppen. Van het in han den der geallieerden zijnde Tarente leidt een spoorweg over het gebergte via Po- tenza naar Salerno, terwijl een tweede spoorweg,dien de geallieerden bij Altamura beheerschen, eveneens naar Salerno leidt, Van laatstgenoemde plaats is het 8ste le ger echter nog door 150 k.m. moeilijk bergachtig terrein gescheiden en het ziet er niet naar uit dat het, ondanks zijn snellen opmarsch, dezen afstand snel ge noeg kan overwinnen om bij de gevechten in het gebied van Salerno nog te kunnen ingrijpen. Hetzelfde geldt voor dat deel van het 8ste leger, dat in Calabrië, den „neus” van de Italiaansche laars, naar het Noorden oprukt. geïnstrueerd, om passende propaganda- maatreg^len, ook in de Ver. Staten, te nemen, opdat een zoo groot mogelijk deel van het Amerikaansche publiek kon deelnemen aan alles, wat zich zou afspelen op Amerikaanschen bodem, na dé aankomst van Mussolini. Dit alles was met Badoglio afgesproken. Otto Skorzeny S.S.-Sturmbannführer De Reichsführer-SS heeft den Haupt sturmführer der Waffen-SS van het Sicherheitshauptamt. Otto Skorzeny, met ingang van den 12den September, den dag der bevrijding van den Duce. bevor derd tot SS-Sturmbannführer. Duitsche diplomatieke vertegen woordiging naar Rome terug De Duitsche diplomatieke vertegen woordiging in Ro'hie, zoo wordt in de Wilhelmstrasse medegedeeld, is naar de Italiaansche hoofdstad teruggekeerd, nadat de stad, in het kader van de mi litaire operatie«k onder de bescherming van de Duitscne Weermacht was ge nomen, wijderden de politiemannen uit het ver trek. Eerst toen wij een oogenblik alleen waren, trad de Due? bewogen op mij toe en omarmde mij. Hij droeg een blauw burgercostuum. Hij zeide mij, dat het hem, toen hij buiten de onrust on der de bewakingsmanschappen had ge zien, bliksemsnel duidelijk was gewor den, dat thans het oogenblik van zijn bevrijding Was gekomen. Toen alles voor het vertrek gereed was, hielp ik hem een donkerbruine jas, die over de brits lag, aan te trekken. Wij begaven ons* daarop naar het vliegtuig, dat op een smallen. uitspringenden rots op ons wachtte. Omtrent de eerste woorden, die de Duce spjjak, verklaarde de bevrijder: „Er was een bevende klank in de stem van Mussolini, toen hij zeide, dat hij ge weten had, dat Adolf Hitler hem zou redden. Met hem, zoo zeide hij, is het Italiaansche volk gered. De Duce infor meerde vervolgens naar het lot van zijn vrouw. Tijdens de vlucht moest ik hem antwoorden op de vragen, waarmede hij qjij bestormde. Uit mijn mond vernam hij pas, wat sedert 25 Juli in Italië was gebeurd. Toen ik hem vertelde van den schandelijken wapenstilstand, gloeide hij van toorn. Zijn rechterhand, die tot dat oogenblik ongedwongen op zijn knie had gelegen, werd tot een vuist samen gebald. De eerste personen, die de Duce na zijn gelukkige landing opzocht, waren zijn vrouw en de leden van zijn gezin. Intusschen had hij ook zijn zoon Vittorio begroet, den vroegeren leider van de |xHoe en voor het bijkantoor Benoordenhout Italiaansche bokssport, die reeds spoe dig na zijn arrestatie had kunnen ont komen aan de mannen van Badoglio. Tenslotte vertelde de SS-officier nog, hoezeer de onderneming aan een zijden draad had gehangen. Reeds toén de Duce op het eiland Sint Maddalena on dergebracht was, was een Duitsche be vrijdingspoging voorbereid, maar door dat Mussolini reeds op 28 Augustus naar een andere plaats werd gebracht in een Roode Kruisvliegtuig, was alle moeite vergeefsch. Er ontstond nu een wedloop met den tijd. Slechts enkele uren later en de bevrijding zou mislukt geweest zijn, want het radiobevel tot het ver voer van Mussolini naar Sicilië, lag reeds klaar. LI. A. W. Röell geb. Matthieu, d. H. E. F. van Bommel geb. Maas, d. L. de Jong geb. van Vliet, z. J. E. Taal geb. Roeleveld, z. J. M. van Hooff geb. Gerrits, d. A. S. M. Althuijzen geb. van Spanje, d. P. C. Steijn geb. Dries sen, d. A. H. Bergenhenegouwen geb. Kraan, d. M. Groen geb. Groen, z. Ch. van der Linde geb. van der Meijde, z. J. Westra geb. Dekker, d. E. C. Lier geb. Hooft, z. A van der Leeden geb. Radstake. z. C. J. den Heijer geb dén Engelsman, z. P. Brus geb. Sinte- maartensdijk, z. J. H. van Lit geb. Edelaar, z. E. Schlick geij. Stolba, z. P. Koks geb. Wit, z. M. P Meeu- wisse geb. Bremmer, d, H. W. M. Poos geb Rotteveel, z. C. J. Ros geb. den Heijer. z. OVERLEDEN: J. H. B. Spaanderman, weduwnaar van L. van Eijk. 79 j, H. Gerritsen, weduwnaar van J. H. van der Graaf, 68 j. E. J. C. M. ten Brumme- ler. ongehuwde vrouw, 76 j. G. Re- meijer, ongehuwde vronw, 67 j. H. A. Ziekemeijer. weduwn-. van G. Weiman. 69 j. J. H. Heemskerk, man van C. Pie ters, 70 j L. A. Damen, vrouw van J. v. d. Bos, 77 j. J, C. Heyning, m. v, M. E, Halkcma, 86 j. In Anglo-Amerikaansche kringen te Lissabon sijpelen langzamerhand be richten, over hetgeen men voor had met Mussolini. Men verklaart, dat het in het voornemen had gelegen, Musso lini naar Washington te brengen, waar Churchill en Roosevelt op hem wacht ten. Alleen daarom was Churchill nog in Washington gebleven. Mussolini zoo daar voor beiden hebben moeten ver schijnen. Bovendien wilde Roosevelt het transport van Mussolini naar de Ver. Staten uitbuiten, als een groote propa gandamanoeuvre, met het oog op de presidentsverkiezingen voor het volgen de jaar. Tot dit doel had Roosevelt het geheele Amerikaansche propaganda- apparaat reeds in beweging gezet. Filmoperateurs, persfotografen en ver slaggevers, evenals radioreporters, wa ren reeds in de omgeving van Eisen hower, om van het eerste oogenblik der uitlevering van Mussolini af, in woord en beeld alle bijzonderheden nauwkeu rig vast te leggen en den Geallieerden, vooral echter het Amerikaansche pu bliek, een „schouwspel zonder weerga” te bieden. Intusschen was door Roose velt dc directeur voor d* Amerikaan sche oorlogsinlichtingen, Elmer Davis, BEGRAFENIS W. GOUOKAMP Onder groote belangstelling van vrienden en ken nissen is gisteren op Nieuw Eik en Duinen het stoffelijke overschot van den heer W. Goudkamp, schatbewaarder van het museum Bredius, teraardebesteld. Namens den stichter van het museum dr. A. Bre dius, die in het buitenland vertoeft, heeft gesproken mr. C. J. G. Bredius, die er op wees, dat de heer Goudkamp zijn nëef een menschenleven lang heeft gediend. Door plichtsbetrachting en toewijding is hun verhouding zeer vriendschappelijk gewor den. Namens de geheele familie dankte J. W. A. Klinkhamer Bredius em. predikant, Goudkamp voor zijn medeleven in alles wat de»famihe betrof, voor zijn hulpvaar digheid, trouw en zachtheid. Df. H. E. van Gelder, oud-directeur van het Ge meentemuseum releveerde Goudkamp’s be- teekenis als bewaarder van het museum Bredius. Tenslotte heeft dr. F. J. Br'oeijer, Ned. Herv. predikant, gesproken naar aan leiding van ps. 23, „De Heer is mijn her der”. Bij de groeve heeft de oudste broer bedankt voor de belangstelling. Het Gerechtshof hier ter stede behan delde gisteren in afzonderlijke zitting de zaak betreffende den moord met berooving in den nacht van 12 op 13 Augustus 1942, gepleegd op drie vrouwen te Schiedam de dames de Vries en Rebecca Schnitzler, die, na neergeslagen te zijn, in de Maas wer den geworpen. Terecht stonden nog P. Hartland, die wegens medeplichtigheid aan moord tot 20 jaar is veroordeeld en- mej. M. Ligthart uit Scniedam, die 6 jaar gevangenisstraf heeft gekregen. Na de pauze werden de zaken tegen de medeplichtigen behandeld in de eerste plaats tegen den 40-jarigen P. Hart land die door de Rotterdamsche recht bank is veroordeeld tot 20 jaar. Verd. verklaarde alleen meegeholpen te hebben met het overbrengen van goede ren uit het huis van de dames de Vries. Woltering en Bemond, als ge tuigen gehoord, verklaarden gezien te hebben dat Hartland de jongste vrouw bij de keel had. Verdachte Hartland ontkende dit. Vol gens hem beschuldigden Woltering en Be mond hem maar, uit wraak. De president: Maar ook Leni zegt, dat ze u heeft zien slaan. Beschuldigt zij U óók uit wraak? Verdachte: Zij kan wel een afspraak met de anderen hebben gemaakt, om dit vol te houden. De procureur-generaal achtte de bewe ring van verd., dat Bemond en Woltering hem uit wraak beschuldigen, onaanvaard baar. Als de vermoording der vrouwen niet snel in haar werk is gegaan, moet de jongste van haar, die zag wat er met haar moeder en zuster gebeurde, zijn gaan gil len. Dat is ze pas gaan doen, toen zij in het water lag (waarop Bemond en Wol tering te water zijn gegaan). Dat zij eerst niet gilde, komt dus doordat haar keel werd dichtgeknepen. Spr. achtte verdachte Hartland precies even schuldig als de beide anderen en was daarom van oordeel, dat verdachte even eens tot levenslange gevangenisstraf be* hoort te worden veroordeeld. De raadsman van verdachte, mr. H. W. A. van Toen, uit Rotterdam, wees er op, dat de verd. „hardstikke doof” is en dat is voor deze zaak van belang. Men moet tegen hem schreeuwen en het is niet aan te nemen, dat het plan van den moord tegen hem uitgeschreeuwd zou zijn. In dien het hem op gewonen toon is mede gedeeld kan hij het nooit hebben ver staan. Pleiter wees er vervolgens op. dat verd. H. het eerst is gearresteerd en dat het bestaan van wraakgevoelens bij de an. deren, die waren gevlucht, gezien hun mentaliteit zeer te aanvaarden is, omdat zij dachten, er bij te zijn gelapt. PI. wees tenslotte nog met nadruk erop, dat er twijfelpunten in deze zaak zijn. Tenslotte werd de vierde verdachte in deze zaak gehoord, de 26-jarige dienstbode Magdalena (Leni) Ligthart, wie- mede plichtigheid is ten laste gelegd. Zij is veroordeeld tot 6 jaar. Verd. ont kent medeplichtig te zijn aan moord. Zij heeft voor de politie en voor den rechter-commissaris maar .ja” gezegd op allerlei vragen. Zij wist niet anders of het ging er om den drie vrouwen een schuil plaats te bezorgen. Zij verklaarde thans haar gewijzigde houding doordat zij bij de politie en den rechtercommissaris zoo x van streek was. De president: De rechter-commissaris heeft, als getuige gehoord, juist verklaard, dat u bij hem zoo kalm was. Als getuige werd gehoord de ver dachte Woltering. Deze verklaarde beslist, dat mej. Ligthart alles van de afspraak afwist en ook dat de vrouwen in de Maas zouden worden gegooid, alleen niet waar en hoe. Verdachte Ligthart ontkende dit en vertelde ook nog. dat Woltering haar bedreigd had haar bij de zaak te sleepen als zij zou verklaren dat hij en Bemond bij den moord betrokken waren, Bemond als getuige gehoord, legde ver klaringen af, die grootendeels met die van Woltering overeen stemden. De procureur-generaal zeide niet te hebben kunnen ontkomen aan den indruk, dat verd. Ligthart de meest geraffineerde rol in deze zaak heeft gespeeld. De rechtbank heeft blijkbaar gemeend, dat er eenige lichtpunten yoor verdachte waren geweest en heeft haar daarom een lichtere straf opgelegd, maar het Hof mag bedenken, dat deze moord nooit zou zijn geschied als zij niet het vertrouwen der vrouwen had opgewekt. Spr. vorderde tegen haar de maximumstraf, nl. 15 jaar gevangenisstraf. Mr. E. Bourlier, wees erop, dat deze vrouw altijd fatsoenlijk is ge weest, braaf en ijverig in haar werk. Een straf van 15 jaar is ,heel lang; 5 jaar is al’heel lang en zeker voor een meisje. De procureur-generaal: Ik weet het. Ik heb ook in de gevangenis gezeten. Mr. Bourlier: Maar niet zoo lang! De Proc.-generaal: Dat is zoo. Mr. Bourlier betoogde vervolgens, dat verd. geen medeplichtigheid aan moord kon worden ten laste gelegd; zij heeft al leen maar op de tasschen gepast. De straf van deze vrouw behoort eer der te worden verlicht dan verzwaard. Na re. en dupliek werd de uitspraak vastgesteld op 29 September. In het eerste jaar der bezetting kwa men enkele moorden voor, gepleegd op leden der Duitsche Weermacht. De Be zettingsoverheid heeft, toen de daders niet gevonden werden, gijzelaars doen vastnemen en als vergelding voor iede- ren gepleegden moord, een aantal hun ner doen fusilleeren. Daarna zijn deze moorden op militairen niet meer voor gekomen. Toen in de eerste maanden van dit jaar Nederlandsche nationaal-socialisten werden vermoord, heb ik verzocht, de vergelding niet op deze wijze te doen geschieden (zie „Volk en Vaderland” van 12 Februari 1943). De Bezettende Over heid heeft aan dit verzoek gevolg gege ven. De in Januari van dit jaar begon nen stelselmatige campagne in het ver moorden van vooraanstaande Neder landsche nationaal-socialisten, die gere kend kunnen worden te behooren tot de allerbeste vaderlanders, die naar eer en geweten hun plicht vervullen in deze, zoo moeilijke tijden, heeft echter niet opgehouden. De Bezettende Overheid, die het recht en den plicht heeft te vorderen, dat, in het belang van de handhaving der orde, aan deze sluipmoorden een einde komt, heeft mij. de vraag gesteld, of ik blijf bij mijn afwijzend standpunt, inzake de vergeldingsmaatregelen. Deze vraag heb ik ook nu nog bevestigend beant woord, niettegenstaande het tot mijn eersten plicht behoort, mijn kameraden zooveel mogelijk te beveiligen en Het aan hen toegebrachte leed om vergel ding roept. Gij hebt als mijn volksgenooten het recht, mijn standpunt te kennen. Ik ben van meening, dat sluipmoo’rd onder alle omstandigheden laf en gemeen is en dat geen behoorlijk mensch daarover een andere meening kan hebben. Deze mis daden worden dan ook bedreven door een kleine bende van ontwortelde ele menten, die grootendeels niet begrijpen, dat zij in dienst staan van Moskou. Het Nederlandsche volk, als zoodanig, staat daar, God zij dank, buiten. Benito Mussolini heeft gisteren weer de opperste leiding over het fascisme in Italië op zich genomen. De Duce heeft, naar het D.N.B uit Berlijn meldt» op 15 Sept. 1943 de volgende 6 dagorders van de regeering uitgevaardigd Dagorder van „Aan de trouwe Italië! Met ingang van heden, 15 September 1943, neem ik weer de opperste leiding van het fascisme in Italië op mij. Mus solini.” Dagorder van de regeering no. 2 „Ik benoem Alessandro Pavolini tot voorloopigen secre.taris van de fascisti sche nationale partij, die vanaf heden zal heeten Republikeinsche fascistische partij. Mussolini.” Dagorder van de regeering no. 3 „Ik beveel, dat alle militaire, politieke, bestuurs- en schoolautoriteiten, alsmede alle anderen, die door de capitulatie-re- geering uit hun ambt zijn gezet, onver wijld hun plaatsen" weer zullen gaan' in nemen. Mussolini.” 4 Dagorder van de regeering no. 4 „Ik beveel de onverwijlde wederoprich ting van alle partij-instanties, met de volgende taak a. De Duitsche Weermacht, Italiaanschen bodem met den schappelijken vijand in strijd is gewik keld. doeltreffend en kameraadschappe lijk te steunen. b. Het volk terstond doeltreffenden moree'en en materieelen bijstand te ver- leenen. c. Een onderzoek in te stellen naar de partijleden met betrekking tot hun hou ding bij den staatsgreep der capitulatie en der oneer, en de lafaards en verraders voorbeeldig te straffen. Mussolini.” Dagorder van de regeering no. 5 „Ik beveel de wederoprichting van alle formaties en speciale afdeelin.gen der vrijwillige militie voor de nationale vei ligheid. Mussolini.” De Duce heeft dagorder nr. 6 afge- kondigd, die als volgt luidt: „Dagorder van de regeering nr. 6: In aanvulling op de voorafgaande dagor ders, belast ik den luitenant-generaal Renato Ricci, met het opperbevel over de vrijwilligers militie, voor de natio nale veiligheid. Mussolini”. De verwarring van de geesten, die kenmerkend is voor dezen tijd, heeft echter op velen dezen invloed gehad, dat zij het kwaad niet zoodanig bestrij den, als onder normale omstandigheden het geval zou zijn. Tenslotte is er een betrekkelijk kleine categorie, die de ge pleegde brandstichtingen en sluipmoor den toejuicht. Deze laatste categorie heeft haar bezinning ventoren en bestaat uit moreel en geestelijk ontwortelden, die de spanning van dezen tijd niet kon den verdragen. De veiligheid van onze samenleving eischt, dat zij tijdelijk uit onze maatschappij verdwijnen en door geregelden inspannenden arbeid herop gevoed worden. Op grond van deze overwegingen, heb ik den Rijkscommissaris medegedeeld van meening te zijn, dat het inderdaad onontkoombaar is, dat de ontwortelden in verzekerde bewaring worden geno men, doch dat ik blijf bij mijn stand punt om, zoolang dit eenigszins moge lijk is, het leven van Nederlandsche menschen te sparen. De Rijkscommissa- ris heeft dit verzoek wederom ingewü- ligd, waarvoor ik hem ten zeerste er kentelijk jjen. Ik doe hieroij een dringend beroep op ieder behoorlijk Nederlander, om te hel* pen voorkomen, dat ons vaderland een land van moordenaars wordt. Niet alleen ieder, lid der politiemacht, doch iedereen heeft den zedelijken plicht, te helpen de daders van sluipmoorden en brandstichtingen te vinden en aan de justitie uit te leveren, opdat zij hun ge rechte straf zullen ondergaan, en niet anderen voor hun euveldaden moeten boeten. De Bezettende Overheid heeft het recht en den plicht te eischen, dat de orde volkomen gehandhaafd wordt; wanneer dus deze sluipmoord-campagne niet eindigt, kan het niet anders, of het komt zoover, dat de Nederlandsche be volking de gevolgen daarvan zal moeten dragen. Dit te helpen voorkomen, is ons aller plicht in dezen moeilijken tijd van ons volksbestaan. Utrecht, 14 September 1943 MUSSERT der Harst, z. I. Sinteur geb. Spaans, z. H. C. van der Beek geb. van den Broek, z. M Haazebroek geb. den Duik, d. P. J. Ale geb. Verkroost, d. Telegrammenwisseling met den Duce en den Führer 1. De voormalige Koninklijke en Kei. zerlijke Italiaansche consulaten en con sulaire agentschappen in de Nederlanden zijn gesloten. De behartiging der be langen van de in de Nederlanden wo nende Italianen geschiedt door de plaat selijke groepen van de nieuw opgerichte Republikeinsche Fascistische Partij. 2. De leider van de nieuw opgerichte Republikeinsche Fascistische Partij in de Nederlanden, de oude Fascistische strij der dr. Carlo Rotelli. heeft aan den be vrijden Duce en aan den Führer de vol gende telegrammen gezonden Al Duce. Squadristi legionari fiumant e_t camicie nere Olanda esultanti vostra liberazione giurano eterna fedelita causa fascists et si stfingono vostri ordini per lottasenza quartiere contro barbaro nemico la vit- toria illuminera i segni del littorio. Viva il Duce. Viva il Führer. SQUADRISTA ROTELLI. Al Führer. Squadristi et camicie nere Olanda esultanti miracolosa liberazione Duce da vo^voluta et da valorosi camerati Ger- manici attuata vi esprimono riconoscenza et giurano proseguire lotta fino vittoria. Viva il Führer. Viva il Duce. SQUADRISTA ROTELLI. Aan den Duce. Overgelukkige squadristi, legionairs en zwarthemden in Nederland jubelen over Uwe bevrijding, zweren eeuwige trouw aan de fascistische zaak en staan gereed Uw bevelen in den strijd tegen den barbaarschen vijand uit te voeren. De overwinning zal de lictorenteekens hel doen oplichten. Leve de Duce. Leve de Führer. - SQUADRISTA ROTELLI. Aan den Führer. Squadristi en zwarthemden in Neder land jubelen over de wonderbaarlijke, volgens Uw wil door kranige Düitsche kameraden tot stand gebrachte bevrijding van den Duce. Zij geven tegenover U uitdrukking aan hun diepe dankbaarheid en zweren den strijd tot de overwinning voort te zetten. Leve de Führer, Leve de Duce. SQUADRISTA ROTELLI. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan weerskanten van den Koeban en in dén Zuidelijken sector van het Oos telijke front werden talrijke vijande lijke aanvallen afgeslagen. Bij de ver nietiging van een strijdmacht, die van haar achterwaartsche verbindingen was afgesneden, verloor de vijand verschei dene duizenden dooden, 600 gevange nen, 110 pantserwagens en 84 stukken geschut. In den Centralen frontsector gingen de Sovjets ten Westen van Jelnja met krachtige ondersteuning van pant serwagens en luchtstrijdkrachten tot den verwachten aanval over. Zij wer den na verbitterde gevechten onder zware bloedige verliezen afgeslagen of opgevangen. De gevechten zijn nog in vollen gang. Ook ten Zuiden van Belyj en ten Zuiden van het Ladogameer viel de vijand na sterke voorbereiding met artillerie tevergeefs aan. De laatste twee dagen verloren de Sovjets 201 vlieg tuigen. In het gebied van Salerno en Eboli werd ook gisteren verbitterd gestreden. Eenige vijandelijke gevechtsgroepen werden in de pan gehakt, de brugge- hoofden te land verder ingekrompen. Bij de verovering van Altavilla verlo ren de Amerikanen talrijke dooden en gevangenen. De luchtmacht vernietigde gisteren een transportschip van 8000 brt. en beschadigde 11 andere schepen van de landingsvloot. Sterke BritschAmerikaansche forma, ties vliegtuigen vielen gisteren in de late avonduren Noord- en West-Fransch ge bied aan. Vooral in woonwijken der stad Parijs ontstonden aanzienlijke ver. woestingen en verliezen onder de bevol king. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vijandelijke vliegtuigen Noord- en West-Duitschland binnen. Er werden hier en daar bommen uitgeworpen, die slechts onbeteekenende schade aanrichtten. Vol gens de voorloopige berichten werden 9 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden vannacht afzonderlijke doe len in het gebied van Londen. Het jachteskader Mölders heeft op 15 September zijn 7000e vliegtuig omlaag geschoten. De eerste luitenant Nowotny. commandant van een groep jachtvliegers. heeft de laatste 2 dagen aan het Ooste lijke front 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en daarmede zijn overwinning in de lucht behaald. HAAGSCHE de regeering kameraden in De A.N.P.-correspondent meldt: Aan het Oostfront zetten de Duit- schers de uitwijkbeweging, in het kader Van de z.g. elastische verdediging, nog steeds voort en nergens zijn de bolsje wieken er nog in geslaagd, een door braak tot stand te breien, niettegen staande hun voortdurende hevige aan vallen. Als centra dezer aanvallen wor den van Duitsche zijde genoemd: Kras- nodarmeiskoje in de Oostelijke Oekraine. het gebied ten Zuiden en Western van Charkof, het dal van de Desna, herder het tusschen Wjasma en Brjansk gele gen Kirof en tenslotte het gebied ten Zuidwesten van Belyi. De gevechten in het gebied van Novorossnsk, in welke stad de bolsjewieken waren drongen, die echter op een klein deel

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1