Frontverkorting in het Oosten No. 18593. Mussolini van Gesprek met den bevrijder Vrijdag 17 September. en STADSNIEUWS BINNENLAND KUNST EN LETTEREN Novorossiisk en Brjansk volgens de plannen ontruimd De nieuwe bonnen De distributiebonnen 1943.' Skorzeny vertelt Afhalen distributiebescheiden Verbitterde gevechten bij Salerno Aanleeren' Otnscholen g- „ZELFBESCHERMING" KERKNIEUWS I nu en De opsporing van radio toestellen VERDUISTEREN Van 20 uur tot 7 uur 800 boete voor kruidenier Wielrijder door tram gedood Inlevering luistervergunningen Veelbelovend tweetal duttsch weermachtbericht Flinke kerels melden zich voor de Waffen-S.S. de Landwacht BURGERLIJKE STAND Nieuwe Soldatenzender HAAGSCHE COURANT TENTOONSTELLING Serviesg. enz. 2 pt. p.b. z Pol. een Bij onze Vrijwilligers. In een <3 Tijdens de actie tot opsporing van niet-ingeleverde radiotoestellen is gebleken, dat vele personen hebben gemeend aan de beschikking tot inlevering van radiotoestellen te kunnen ontkomen. Daar echter de politie-autoriteiten in het bezit zijn van de lijsten van radioluisteraars en van de ingeleverde toestellen is het te verwachten, dat tijdens de opsporingen de overtreders van ge noemde verordening achterhaald en ter verantwoording geroepen zullen worden. en de 39/40 A Brood 39/40B Brood 39 A Boter 39 B Boter 38A Boter 125 gram Peulvruchten 125 gram Havermout kg Aardappelen kg Aardappelen huis Poelestraat. 21-9-43. 9—12 uur, Schaaf, Breedstraat. 660 Algemeen 39/40 Melk Maan: 17 Sept, onder 11.10 U., op 21.50 u.; 18 Sept, onder 12.23 u.. op 22.18 u. 21 Sept. L.K. t van deze instelling, die haar voormalige be- slechts dankte aan de Uit zijn winkel „De Toko” aan de van Alkemadelaan 506a te ’s-Gravenhage verkocht de kruidenier J. Verdries allerlei levensmiddelen tegen te hoogen prijs. Voor gort berekende hij zelfs een dubbeltje per pond te veel. De Haagsche Inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft den winkelier veroordeeld tot een boete van /800, De luchtbeschermings-tentoonstellings. tram is op 18 19 en 20 September gesta- tionneerd Holïandsche Spoor, lijn 11. Y Y Waschpoeder JUBILEUM: Op 25 September a.s. hoopt de heer P. M. de Calavon, wonende Wal- nootstraat 265, den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst is getreden bij de N.V, Bataafsche Aan neming Maatschappij v.h. Firma J. van der Wal en Zn, brisantbommen hevige verwoestingen aan gericht. De bevolking leed aanzienlijke verliezen. Enkele VijandeLijke storinigsvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op het Noordelijke Rijksgebied, die geen schade aanrichtten. Door luchtmacht en marine werden gis teren 28 vijandelijke vliegtuigen, meeren- deels viermotorige zware bommenwerpers, neer geschoten. Duitsche jagers voor den langen afstand schoten midden boven den Atlantischen Oceaan een groote vijande lijke vliegboot omlaag. JONGETJE VERDRONKEN: Gisteren is het U-jarige jongetje A. J. uit de Ter- heydestraat in het water langs de Lijn baan geraakt. Het kind heeft vermoede lijk langs den waterkant gespeeld en is er door niemand opgemerkt inge vallen. Later is het lijkje opgehaald. Dit droevige ongeval heeft weer eens duide lijk het gevaar van het spelen van kin deren langs waterkanten gedemonstreerd. Waar het dikwijls niet mogeliik is. door allerlei omstandigheden, dat de ouders voldoende toezicht op hun kroost houden, verdient het aanbeveling, dat volwas senen, bemerkende dat bepaalde spel letjes voor de jeugd gevaar kunnen op leveren, de kinderen hiervan af houden. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duit sche Marine, Geen hoofdpijndoek, maar het binden bij wijze van proef van den zijden halsdoek, om te be reiken. dat deze netjes over den kraag.- zal vallen. (Andres-Stapf) Aanmelding van tooneelzalen De Nederlandsche Kultuurkamer deelt mede: Aangezien er te dezer zake nog eenig misverstand blijkt te bestaan, wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd dat ook houders van zalen met tooneel-accommodatie zich dienen aan te melden bij de Nederlandsche Kultuurka mer. Opgaven dienen vóór 30 September 1943 te worden gericht aan het adres: 2e van den Boschstraat np 44, ’s-Graven hage. Gistermiddag omstreeks twee uur is de 21-jarige T. A. V.. die met een driewielig transportrijwiel op de Wittebrug reed, doordat hij plotseling op de tramrails ging rijden, door lijn 9 aangereden. V. werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij vrijwel op slag dood was. Wie Verzuimd hebben de luisterver- gunning van hun verbeurd verklaarde radiotoestel, in de maand Augustus (de letters A tot en met D) in te leveren, worden alsnog in de gelegenheid gesteld dit in de maand September te doen. De inlevering is verplicht; het niet voldoen aan deze verplichting zal tot ernstige moeilijkheden voor de houders kunnen leiden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te s-Gra venhage (vacature wijlen ds. D. A. van den Bosch) ds. H. J. Groenewegen, te Alblasserdam. R. K, Kerk. Aan kapelaan P. J. Kops te Delft (bijkerk O. L. Vrouw) is eervol ontslag verleendaldaar werd benoemd kapelaan pater H. J. van Tol. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de Jiieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SStof de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt, met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht, of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, de Twee jongens uit de Groenesteynstraat, 12” en 13 jaar oud, hebben Woensdag i.l een kras staaltje geleverd Op het ach- terbalcon van een tramwagen van lijn 12 wisten zij aan een der passagiers diens portemonnaie met ruim 100 te rollen Het geld werd broederlijk gedeeld en verheugd over dit succes, besloten de twee het er eens goed van te nemen en een snoepreisje naar Utrecht te maken In de Domstad hebben zij eens rondge neusd en zich te goed gedaan aan drui ven. Samen hebben de jongens de terug reis aanvaard, doch eenmaal weer in den Haag terug, kreeg de 12-iarige heimwee naar Utrecht, nam weer den trein en zag kans in de 3e klasse coupé een dame haar portefeuille met ruim f 1000 afhandig te maken. Hij heeft in Utrecht wat rondge zworven en toen hij niet meer naar onze stad terug kon is hij maar naar Amers foort getogen, waar hij zich tot een brandweerman om onderdak heeft ge wend. Nu werd de politie in de zaak ge mengd en het jeugdige boefje dat maar heel weinig van de duizend gulden had opgemaakt, is den volgenden dag op transport naar hier gesteld De bena deelden hebben zich nog niet bij de po litie gemeld. TERAARDEBESTELLING H. G. SURIE: Op Oud Eik en Duinen is gisteren onder groote belangstelling het stoffelijk over schot van den gep. vice-admiraal tit. H. G. Surie ten grave gedragen. In de aula sprak de heer Boldin,gh, oud-zeeofficier, als een van de oudste vrienden een af scheidswoord. waarin hij de eervolle loop baan schilderde van den heer Surie. die zich vooral ook gewijd had aan het zee- oorlogsrecht en als adviseur van de re- geering aan ons land onschatbare diensten had bewezen. Na een werkzaam en ver dienstelijk leven was, aldus spr., éen ge ziene persoonlijkheid heengegaan. Namens de familie sprak een neef Van den over ledene. de heer Mouton, oud-zeeofficier, die den altijd opgewekten geest van den heer Surie, die voor velen een goed raads. man was geweest, in het licht stelde. Onder het spelen van het Wilhelmus werd daarna de met de nationale driekleur gedekte baar grafwaarts gedragen, waar de schoonzoon, mr. Trip uit Delft een woord van dank sprak voor de betoonde belangstelling. TERAARDEBESTELLING DR. R. H. J. BERENDS: Hedenmorgen is op de R.K. Begraafplaats te Wassenaar het stoffelijk overschot van dr. R. H. J Berends ter aarde besteld Tot de belangstellenden be hoorden mr. W. A. Telders, mr. J. H. Claessens, mr L. B. J. Vermeulen, adv.- generaal bij het Gerechtshof alhier, gep. generaal-majoor G. Vogelaar, dr. J. C. M. Bierens. dr. D. Bolsius, mr. E. Bolsius, wnd. commissaris in de provincie Zuid- Holland, F. H. van Nederveen Boersma J. Muller Brands, ds. E. J. a Campo, F. N. Charro van Kempen, mr. J. C. A. van Oudheusden van Achttienhoven De absoute en beaarding geschiedde door pastoor Buys Voor de teraardebe stelling werd een mis van requiem opge- dagen in de St. Willibrorduskerk te Was senaar. Bij onze Vrijwilligers. In een stil Ijoekje van de loopgraven wordt het ontbijt verorberd. (S.S.P.K. Wisniewski-O.H.) Aan het bureau Laan Cop s van Cattenburch 37 bevindt zich een in prima staat verkeerend rneisje.-rijwi 1 gemerkt „Rohda Warrington”; het boven einde van de zadelpenbuis is schuin af- gezsnvd 22- 9-43, 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 23- 9-43, 9—13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24- 9-43, 914 uur, Amersfoort, Durchgangslager, Leusderweg. 25- 9-43, 9—14 uur, den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. Morgen van 8.30—12.30 (Groot-Herto- ginnelaan en voor bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1) de letters Hal t.m. Hex. Morgen van 9—12 voor de bijkantoren Scheveningen-Noord en Scheveningen- Zuid (onderscheidenlijk Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) de letters Hof t.m. Ja en voor het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) de letters J t.m., Hae HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 17 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In den afweerslag, die sinds meer dan 2 maanden in het Oosten woedt, is het den Sovjets ondanks hun groote nume rieke superioriteit nergens gelukt, ons front kapot te maken en operatieve suc cessen te behalen. Waar onze troepen terrein hebben prijsgegeven, geschiedde èit altijd volgens de plannen, in vol ledige orde gn met behoud van den samenhang van het front. In den Zuidelijken en Centralen sec tor van het Oostelijke front, waar het rwaartepunt der vjjandelüke aanvallen ligt, is een grootscheepsche frontverkor ting aan den gang, waardoor nieuwe reserves gewonnen worden. In het kader van deze aftrekkende beweging werden de steden Novorossiisk en Brjansk na volkomen vernietiging van alle belangrijke inrichtingen volgens de plannen ontruimd. Ten Westen van Jelnja en ten Zuiden van Belyj werden aanvallen van sterke Sovjetstrijdkrachten afgeslagen, gepaard gaande met zware verliezen voor den vijand aan menschen en vooral met groote verliezen aan pantserwagens. Enkele bressen werden afgegrendeld. Ook ten Zuiden van het Ladogameer bleven den geheelen dag de voortdurende vijandelijke aanvallen zonder succes. Van het overige deel van het Oostelijke front wordt slechts melding gemaakt van plaatselijke ge- vechtsactie. Het jachteskader 52 behaalde aan het Oostelijke front eveneens zijn 7000e over winning in de lucht. De verbitterde gevechten op het arij- andelijke bruggehoofd in Midden-Italië duren met onverminderde hevigheid voort. Bij Salerno gelukte het, het vij- andeljjke bruggehoofd nog verder Ineen te krimpen. In het gebied van Eboli, waar het vüandelijke verzet aanmerke lijk krachtiger werd, vernietigden onze troepen afgesneden Amerikaansche ge vechtsgroepen en maakten daarbjj ge vangenen en buit. VUandeljjke val- schermtroepen, die in den rug van ons gevechtsfront omlaag sprongen, wer den vernietigd. Ter ontlasting van zijn afgeslagen landingstroepen heeft de vijand in het Zuidelijke deel van de Golf van Salerno nieuwe sterke strijdkrachten aan land gezet. Hier zijn hevige gevechten aan den gang. De luchtmacht viel de viiandelijke scheepsconcentraties herhaaldelijk aan. Daarbij kregen een groot oorlogsschip en een torpedojager zóó zware bomtreffers, dat zij als vernietigd beschouwd kunnen worden. Een aantal andere scheden werd beschadigd. Een groep Duitsche motor- torpedobooten bracht onder leiding van den luitenant ter zee eerste klasse Schmidt eenige dagen geleden in de Adriatische Zee een torpedoboot. 2 mij nenvegers en een bewakingsvaartuig van de regeering-Badogllo tot zinken. Voorts hebben de booten het troepen transportschip „Leopardi”, dat op zijn eerste reis was en 1000 Italiaansche sol daten aan boord had, alsmede 3 andere schepen opgebracht. Na het binnenloo- pen in een groote haven aan de Adria tische Zee dwongen zij den bevelheb ber en den stadsprefect aldaar de wa pens neer te leggen. Bewakingsva ar tuigen van een Duitsch eonvooi brachten voor de kust van Wes telijk Noorwegen een aanvallende Brit- sche mcutortorpedoboot tot zinken en schoten een torpedovliegtuig omlaag. Britsch-Amerikaansche formaties bom menwerpers vielen gisteren weer West en Zuid-Fransch gebied aan. Vooral in de binnenstad van Nantes werden door Voor de veertiendaagsche periode van 19 September tot 2 October zijn de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit melk en taptemelk verkrijgbaar gesteld op de bonnen 39 en 40op elk van deze bonnen kan 2 k.g. aardappelen worden gekocht en op de toeslagbonnen 1 k.g Voorts zijn de bonnen 39 en 40 van de tabakskaart elk geldig voor 1 rantsoen sigaren, tabak of sigaretten. Van de boterbonnen is 39A aangewezen voor het koopen van een half rantsoen boter en 39B voor een half rantsoen margarine. Bon 39 versnaperingen geeft recht o© 100 gram suikerwerk, bon 39A kinder- voedsel op 250 gram gort en 39B kinder- voedsel pp 250 gram rijst of gort. Verder zijn geldig verklaard de bon nen 656. 657 voor bloem, 658 voor 125 gram peulvruchten. 659 voor 125 gram havermout.. 660 voor 150 gram kaas. 661 voor 500 gram suiker, 662 voor 250 gram koffiesurrogaat. 663 voor 250 gram jam en 664 voor 1 rantsoen vervangingsmid delen. Voor koffiesurrogaat zal op 31 October een nieuwe bon worden aangewezen en voor vervangingsmiddelen op 17 October. Tenslotte zij er op gewezen, dat op bon 38A boter, voor zoover deze bon niet is ingeleverd voor bak- en braadvet, tot 30 October een half rantsoen margarine f kan worden gekocht en dat de bonnen 40A en B eveneens geldig blijven tot 30 October, terwijl de geldigheidsduur van de vleeschbonnen 37 en 38 is verlengd tot 25 September. voor de periode van 19 Sept. t.m. 2 Oct. rants. Br. of Geb, rants. Br. of Geb. rants. Br..Geb.,Besch. rants. Br., Geb. BL NIEUWE BURGEMEESTER VAN VLISSINGEN: Tot burgemeester van de gemeente Vlissingen, is benoemd de heer P. C. Callenfels. De heer Callenfels is in 1886 geboren. Hij is een afstamme ling van een bekende Zeeuwsche fami lie en diende aanvankelijk als zeeoffi cier. Na het verlaten van den militairen dienst, werd hij directeur van de Olveh in Zeeland. Van Goes vertrok hij naar Voorburg, terwijl hij thans te ’s:Herto- genbosch woonachtig is. De nieuw benoemde burgemeester is sinds 1933 lid van de N.S.B. BATTERIJEN VOOR ZAKLANTAARNS: Blijkens een officieele mededeeling van den directeur van het Rijksbureau voor de Metalen-Verwerkende Industrie, kunnen gebruikers, aan wie batterijen zijn toe gewezen, zich thans weder tot hun leve rancier wenden ter bekoming van de hun toegewezen batterijen. Leveranties van batterijen, gedaan op grond van koopver- gunningen, voorzien van het stempel ..Spe ciale Toewijzing”, mogen niet wórden herhaald. 4 1 39/40 Beschuit 1 656/657 Algem. 1 658 Algemeen 659 Algemeen 39A Kind.voeds250 gram Gort 39B Kind.voeds250 gram Rijst of Gort rants. Boter 1/2 rantsMargarine 1/2 rants. Bak- en br.V, of Margarine 150 gram Kaas 1% liter Melk 39/40 Taptemelk 13/4 liter Taptemelk 39/40 Aardapp. 2 39/40 Toeslag 661 Algemeen 662 Algemeen 663 Algemeen 664 Algemeen 39 Versnaper. 39/40 Tabak afgesloten was en bewaakt werd door een vrij sterke afdeeling carabinieri. Op zeer groote hoogte vloog vervolgens Skorzeny met een verkenningstoestel over het terrein. De opnamen deden blijken, dat een landing op het hotelterrein levens, gevaarlijk zou zijn. Zij is later onderno men en door den omzichtigen en waaghaL zigen vliegtuigcommandant met succes ten uitvoer gelegd. Resteerde nog de taak der selectie van de mannen. Achttien man van den Sicher- heitsdienst en de Waffen-SS zouden on dersteund door een vrij sterke formatie valschermjagers den overval ten uitvoer leggen. Het was onmogelijk de voorkeur te geven aan vrijwilligers, aangezien allen Zich aanmeldden. „Ik heb dus eigenlijk alleen dengenen onrecht gedaan, die ik niet kon mee nemen” zeide Skorzeny. En hij voegde hieraan toe, dat hij geen enkelen man der betrokkenen; SS-Führer, SS-mannen en valschermjagers in het bijzonder kon vermelden, aangezien zij allen met de grootste prestaties deelgeno men hadden aan het werk en het koel bloedig en omzichtig ten uitvoer hadden gelegd. J. C. KRENNING.GE- De die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden .gedurende hun ver- van de tewerkstelling vrtfge- 1 kg Aardappelen 500 gram Suiker 250 gram Koffiesurrogaat 250 gram Jam 1 rants. Verv.midd. 100 gram Suikerwerken 1 rants. Sig„ Tab., Sigt. Op deze bonnen mag reeds op 18 Sept, worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 38A Boter 19 Sept. t.m. 30 Oct.; 40A/B Boter 5 Sept. t.m. 30 Oct.; 37/38 Vleesch 5 Sept. t.m. 25 Sept, (verij Eerstvolgende bonaanwijzing op 3 Oct. voor alle artikelen uitgezonderd: Koffiesurrogaat op 31 October; Vervangingsmiddelen op 17 October, Overige bonnen: 2-14, 2-15 Serv. Serviesgoed enz. 4 pt.p b. 3, 4-48. 3. 4-49 Reserve Textiel 1 een V 115 654 Algem. 655 Algem. Y Toiletzeep 18 H. en k.br. U 215 petr. 15 t.m. 19 BV 1 eenh. Brandst. 31 Dec. BELANGWEKKENDE TENTOON STELLING In perceel Nassauplein 30 is de ten toonstelling „AnlernenUmschulen (Aan leeren Omscholen) geopend, die daar gehouden wordt door het Hauptamt für Technik in samenwerking met de Zentral Auftragstelle für die besetzten Niederlan. dischen Gebiete en de hoofdgroep in dustrie. De tentoonstelling is tot en met 30 September a.s. geopend. In de filmzaal waren daartoe gisteren velen bijeengekomen: vertegenwoordigers van Duitsche Rüstungs.instanties, van het Duitsche en Nederlandsche bedrijfsleven, van de hoofdgroep industrie, en practici uit de bedrijven zelf. Daar de Beauftragte voor Nederland van den Reichsminister für Bewaffnung und Munition om dienst- redenen verhinderd was, geschiedde de opening door zijn plaatsvervanger diplom, ing. Schmitz van het Hauptamt für Tech nik. Deze dankte voor de groote opkomst, waarin hij een bewijs zag voor de belang, stelling van het Nederlandsche bedrijfs leven voor de vraagstukken, waarop de tentoonstelling betrekking heeft. Voorts dankte hij de organisatoren voor den verrichten arbeid. Spr. zeide o.m„ dat wat hier in Neder land nog meer kan worden gedaan op het gebied van besparing van arbeids. kracht, een vraag is, die geen ingenieur voorbij kan gaan, die zijn verantwoorde, lijkheid tegenover zijn bedrijf beseft. Vooral niet in een tijd als deze, waarin belangrijke beslissingen vallen. Hierna was het woord aan dr. Krantz, plaatsvervangend voorzitter van de hoofd groep industrie, die er zijn gehoor op wees, dat het hier aangeroerde probleem van groote beteekenis is voor ons land. Het vraagstuk dat de tentoonstelling aanroert is bovendien belangrijk, omdat vele vaklieden uit onze bedrijven naar elders werden geroepen en vervangen moeten worden. Spreker bracht den Duitschen instan ties dank voor de beschikbaarstelling van het ervaringsmateriaal, en rffede hun resultaat toe met deze tentoonstelling. Het Nederlandsche volk aldus dr. Krantz, is immers niet lui maar vlijtig, hoewel mis schien iets langzamer dan andere vol ken. Het zal gaarne leeren uit de ervaring die gij in uw land hebt opgedaan. Nadat dr. irrProske nog een vpordracht had gehouden over „De vrouw in het be. drijfsleven”, bezichtigden de genoodigden onder leiding van Obering. Freitag, di recteur der Gas-Werke, Rhein.Main, de expositie. Op de tentoonstelling worden werk stukken geëxposeerd met gegevens omtrent: leertijd, bewerking, toegestanen bewerkingstijd en werkelijk besteden tijd. De werkstukken betreffen in hoofdzaak de metaalverwerkende industrie. Het Duit sche bedrijfsleven heeft daarbij zijn erva ring ter beschikking gesteld. De kern der tentoonstelling wordt ge vormd door de inzending der Rijksduitsche firma’s. Ook Bohemen en Moravië zijn ver tegenwoordigd. Daarnaast hebben Neder landsche firma’s materiaal ter beschikking gesteld. De expositie is voor bedrijfslei ders, ingenieurs, werkmeesters en perso- nèelchefs zeer belangwekkend. Zij trok in Praag reeds veler belangstelling. Zij behandelt niet louter een probleem, dat gesteld wordt door den oorlog, maar een dat nog lang na den oorlog aan de orde zal zijn, ja zelfs een der voornaam ste problemen van het Europeesche be drijfsleven mag genoemd worden. Want al is dan de inschakeling der vrouw op groote schaal in het bedrijfslêven een kwestie van oorlogsnoodzaak van nature ligt haar taak immers in gezin en huishouding nog vele jaren na den oorlog zal ons bedrijfsleven te kampen hebben met een tekort aan bekwame vaklieden. Geen schot gelost In groote trekken zoo gaat het verslag verder, zijn de gebeurtenissen die zich tusschen start en terugkeer afgespeeld hebben bekend. Opgehelderd moet nog worden de vraag, waarom de overmachtige bewaking geen schot heeft gelost en zich geschikt heeft naar de bevelen van de Duitschers. Beslissend was wel de factor der verrassing. De vliegtuigen schoten door de wolkenlaag in duikvlucht omlaag. Voorts heeft het vastberaden toegrijpen zijn uitwerking gehad. Zoo kon het gebeuren dat,' toen de Duce bevrijd was en het commando zich terUg. trok, de commandant der bewakers kwam aanloopen met een glas rooden wijn, voor den SS-Sturmbannführer in de houding ging staan en hem den dronk reikte met de woorden: „Voor den overwinnaar!” Zij allen van den piloot die in strijd met het eenvoudigste veiligheidsgebod om laag vloog t°t aan de mannen bij het machinegeweer, hebben den slag aan den Gran Sasso gewonnen. Dat daarbij geen sehot gevallen is, spreekt slechts voor hen Wat zij gepresteerd hebben zal een latere tijd, die de balans van dezen oor log eenmaal zal opmaken, vaststellen. bintenis van de tewerkstelling vrijge steld. 18-9-43, 912 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18- 9-43, 1518 uur, Arnhem, café Royal. 19- 9-43, 912 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstraat 18. 19- 9-43, 15—18 uur, Zwolle, hotel Gjjten- beek. 20- 9-43, 9—12 uur, Assen, Concerthuis a.d. Vaart. 45 gr. Scheerzeep 31 Dec. 1 st. eenh zeep 30 Sept. 30 Sept. 50 of 75 gr. toil.z. 30 Sep. Hond, en k.br. 30 Sept. 1 L. Petroleum 27 Sept. 11 t.m’ 15 KF 1 eenh. Br.st. 30 Apr.’Ü Brandstoffen een eenheid perioden 1. 2, 3, 4 1 eenh. Brandst. 30 April (voor bijzondere doeleinden). Textielkaart V 115, Kousenbonnen J, K, L en punten 51 t.m. 80 V 215, punten 80 t.m. 61/61 en Kousenbon M; V 315, punten 100 t.m. 61 en kousenbon M; V 415 punten 61 t.m. 100 en Kousenbon M; V 515 punten 61 t.m. 100; V 516 punten 100 t.m. 81/81; V 615 (alle punten), toeslag: V 815 en V 715 punten 30 t.m. 21/21. Uitreiking van levensmiddelenkaarten der elfde periode voor Rijksduitschen Op 20 September a.s. wordt een aan vang gemaakt met de uitgifte. Tegen overgave van de stamkaart met inlegvel zal een nieuwe bonkaart voor levensmid delen worden verstrekt. Een ieder is verplicht op den dag te komen, welke op het inlegvel is afgestem peld. Het kantoor Sophialaan IA is ge opend op alle werkdagen van 812 en van 2-5 u., ’s Zaterdags van 8-12 uur. Voor de Ortsgruppe Wassenaar zal de uitgifte plaats vinden op Woensdag 29 Sept, van 35 uur in het Ortsgruppen- haus, v. Oldenzbarneveltweg 30 te Wasse naar. Voor Voorburg op Donderdag 30 September van 35 en van 89 uur in het Ortsgruppenhaus Adm. de Ruyterweg 520 te Voorburg. Voor Delft op Vrijdag 1 October van 35 uur in het Ortsgrup- penhaus Hypolitusbuurt 43 te Delft. uur, 20-9-43, 15—18 uur, Groningen, Concert- Leeuwarden, Huize COMMISSARIS PENSIONNEERD De commissaris van politie te Amsterdam J. C. Krenning, die om gezondheidsredenen sinds 7 Februari j.l, buiten functie was, is thans, ge rekend te zijn ingegaan 1 September 1943.'bij besluit van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, gepen sionneerd. Een oorlogscorrespondent geeft een be schrijving van een gesprek met den be vrijder van den Duce SS-Sturmbannfüh rer Skorzeny. Daarin wordt o.m. gezegd: Reeds in de dagen van de arrestatie van den Duce, toen de aanwijzingen voor het latere verraad zich begonnen af te tee- kenen, begaf zich SS-Sturmbannführer Skorzeny met een klein commando naar Rome en verschafte zich in moeizamen gecamoufleerden arbeid de gegevens voor zijn latere, toen nog niet bekende optre. den. Opgevangen geruchten, stoutmoedige verkenningstroepen en nauwe samenwer king met de Duitsche en Italiaansche be- richten.instanties brachten het spoor van den Duce aan den dag, dat in den loop der dagen steeds weer verloren ging, aangezien de nerveuze bewaking haar ge vangene 14 maal bij verrassing naar een andere plaats bracht. Bij dit verkenningswerk heeft zich vooral een Italiaansch sprekend Unter sturmführer onderscheiden. Verkleed, drinkende met Italiaansche matrozen, vond hij ongeveer 24 uur vóór de capi tulatie, de verblijfplaats van den Duce, een villa op een klein eiland. Op den dag van het verraad toen uit de taak om op de hoogte te zijn van de verblijfplaats van den gevangene de po litieke noodzakelijkheid groeide hem aan de verraders te ontrukken, begaf zich SS- Sturmbannführer Skorzeny met een mo tortorpedoboot naar het eiland om de be. vrijding voor te bereiden. Hij vond den vogel gevlogen. Bij het aanbreken van den dag was de Duce per watervliegtuig naar een nieuwe verblijfplaats gesleept. Toen moest aldus gaat het verslag ver der het opsporingswerk onder den druk van de snel zich ontwikkelende gebeurte nissen van voren af aan beginnen. Verblijfplaats ontdekt Ditmaal wezen zwakke aanduidingen op een berghotel op den Gran Sasso. We. derom werden verkenningstroepen uitge zonden er. daarbij werd gebruik gemaakt van menschen, die niets mochten weten vamhun eigenlijke taak. Zij kwamen terug met het bericht, dat het dalstation van de bergspoor, die naar het vermoede. jgkc onderkomen van den Duce leidde BEVALLEN: M. H. E. van Duijn geb. de Looze, z. G. Plaat geb. Visscher. d. J. de Reede geb. Geenemans. z. M Broodman geb. Verheeke. d. M. C. Ma- thijsen geb. Krens. z. A. Zee geb Schoort, d. E. C. W. van den Broek geb van Zijderveld, z D. H. Gelauf geb Kerkhof, z. A. A. Kool geb. van der Hoeven, d. H. G. de Jong geb Pels. d. E. W. Honigh geb. Boer. z. A. Th. Meerts geb. van Heese. d. J van Lintelo de Geer geb. Lensvelt. z. C. J. van den Burg geb. Evers, z. H. Reijerse geb. Schouwenaars, d E. Graafmans geb. Croiset. d. J. E. Rui ter geb. Meijer, d. Th. M. Wijnands geb Souer, z. A. M. L. Steinz geb. de Vos, d. A. J. van der Salm geb. Fransen, d. M. C. J. Duffels geb. Put man, z. M. C. J. Ruhl geb. van Putten/ d Ch. E. Suijkerbuyk geb. Kerkvliet, d M. J. Bilderbeek geb. Simmes. z. M. G. S. van der Paardt geb. van der Meulen, d. W. J. van Duijn geb. Dee, d. G. Vos geb Boering. z A. A. M van Weenen geb. Caron, z. I. I. N. van den Berg geb. Nockemann. z. C W, Mak van Waay geb Zuiver, d. S, Horree geb. van Eijselsteiin. z. C. J. Zondervan geb Berger, z. A. Fongers geb. Blom, d. F. E. Wilbrennjnck geb Eschauzier. z. C. Stal geb. Doolaard, z. T. J. M. Peters geb. Woudenberg, z C. C. P. van Driel geb. Groenewegen. z. A M. H. van der Lans geb. van Koppen, z. M. S. Ros geb. van Nieu- lande. z. H. C. Grootendorst geb Bos. A. M. Bakkeren geb. Suvaal. d. OVERLEDEN: C. J. Links, ongehuwde man, 26 j. A H. Nauwelaerts de Agé, zich noemende de Agé Anna Helena, ge scheiden vrouw, 68 j. M. G. van Rooy, vrouw van W H. van der Meer. 60 j. W. J. Boone, weduwnaar van A. S. A. de Witte, 75 j. J. Vervloed, dochter, 6 j. T. A. Verhoeven, ongehuwde man, 21 j. C. de Haas man van Chr. A. Amsen, 67 j. Nieuwe fascistische partij breekt met Koningshuis In antwoord1» op een vraag, of welke gevolgen er ontstaan uit naamsverandering van de fascistische partij, werd gisteren in de Wilhelm- strasse verklaard, meldt het A.N.P. uit Berlijn, dat er van Duitsche zijde geen authentieke definitie gegeven kan wor den, daar zulks de taak is van de nieuwe fascistische regeering. In Berlijn huldigt men echter de opmerking, zoo werd verklaard, dat deze naamsveran dering het gevolg is van de duidelijke distancieering van hét fascisme van het Italiaansche Koningshuis. De monarchie van het Huis Savoye heeft een bestaans grond gehad, zoolang die monarchie een volksrnonarchie was, die kon steunen op de dragende krachten van het volk. Het kan slechts consequent genoemd wor den, dat de Duce, na het verraad van den Koning, zich heeft losgemaakt <*--- J-‘- -- staan tenslotte fascistische revolutie, en dat hij de fas cistische partij gemaakt heeft, tot een instelling in republikeinschen zin. De eigenaardige gesteldheid van het Nederlandsche gebied met zijn afgelegen steunpunten, eenzame kazematten en groot aantal eilanden, waaronder zeer kleine, heeft aan Ministerialdirektor Hin kel aanleiding gegeven de manschappen, die dit gedeelte van den Atlantikwall ver dedigen, door een eigen radiozender met het vaderland en onderling in contact te brengen. Dezer dagen is de soldatenzender Nordwest „Der Klingende Tornister” in bedrijf gesteld. Tevens zijn overal in den lande „Soldatenrundfunk-spielgemein- schaften” ontstaan, troepjes soldaten der. halve, die als ensemble voor de radio optreden en reeds met gunstig resultaat de vuurproef voor den microfoon achter den rug hebben HET VER. TOONEEL IN „SCALA”: Het Vereenigd Tooneel; omvattende het volkstooneelgezelschap van J. Boezer en Jacques van Bijlevelt met de zijnen, heeft gisteravond zijn eerste voorstelling ge geven En wel het Deensche „blijspel van het land” door Anton Hamink: „Antje”. Déénsch is het stuk niet, wel is het ver. wonderlijk precies geschreven in den geest van Ellen Durieux’s rollen. Een nieuwe ..Betje regeert”. Weer kon z« ZJch Oj ieven in de creatie van een nijdige oiar- fende juffrouw met een hart van goud, die. zij het ook op volkomen onaanne- melijke wijze een drietal boeren to "’«nsch maakt. Men kan niet zeggen, dat boeren in dit stuk een bepaald pretti- «en indruk maken. De moreele genezing ®«hijnt voor hen uit de stad moeten «omen. Enfin dit Deensche blijspel is Holïandsche klucht van het zuiver- water, waarin het met om eenige ^Pte of’idee gaat. Het is waarom de volle -Scala- -zaal braaf zitten schateren van het lachem Aan einde een daverend en oP«^ogen ap En een tuin vol bloemen Jacques y?? Bijlevelt, Alex Hoek, Adr. H«er‘lu^ *are” het dwaze drietal, waaJ,° Antje «e«'erd werd. Ellen Durieux een An^e aar de stukken afvlogen Lou ^tty Kapsenberg eln boeren-paar vq berekening, Nel Aenders een h ïïante Sanne, die met Just ChdUiev fcfdrik, de ’„liefde in 't «Pe’ die ban Boezer, de boerenburgemee. ai dik achter de ell®5°°«t^nh^er2 Christine van Meeteren speelde Stien aannemelijk (zij alleen *dwaren wanri^1 °p de Planken, de anderen en ter>n?eJende caricaturen op z n do pe plotte Willy van Hemert in een knaPP ^r«e, als de - in een klucht van deze arist^ natuurlijk onmisbare -— kra ^‘stocraat Ernst baron van ZuylmcM» van Eys^elsteijn. A- r

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1