Gevechten in Italië nemen in omvang toe r |i No. 18594. S.S.-Sturmbannführer Skorzeny mannen 1 Zaterdag 18 September! 1943. NOTITIES en zijn i Britsche aanvallen in de Zeeuwsche wateren’ De strijd bij Salerno het Duitsche troepen uit Calabrië brengen verbinding tot stand met divisies te Salerno De toestand aan Oostfront Een gesprek met de bevrijders van den Duce BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 wint eerste ronde Badoglio De botérbonnen VERDUISTEREN Van 19.15 uur tot 7.15 uur en 4 De luchtaanvallen in Doorbraakpogingen bij Wjasma mislukt Zevende dagorder van den Duce uur. Dam uur. De vleeschbonnen Terreur en Vaderlandsliefde en de Koning aan gevangen neming ontsnapt Radiorede van Pavolini Lijsten van niet-ingeleverde radiotoestellen Frankrijk Kesselring .Boodschap van Roosevelt aan het Congres Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S. de Landwacht Knox over de duikbooten j-fre Amerikaansche minister van Marine, JY’ox, die thans te Londen vertoeft, waar kJ, 2611 bezoek brengt aan den opperbevel- k,.. r?r van de Amerikaansche zeestrijd- vo?cb^en in Europa, admiraal Stark, heeft Ve LHns den Britschen berichtendienst In'aard, dat hs een zeer ernstige dwa- dr<? ZOU z’*n aan nemen, dat men^het Uit 5ende sevaar van de duikbooten reeds den weg zou hebben geruimd. i HAAGSCHE COURANT i carabinieri bewaakt verkenningsmachine, en 9—12 Zwolle, hotel Gij ten uur. ontdekte hij vierentwintig De Duce verlaat, begeleid door zijn bevr Ijders, zijn gevangenis. (Telefoto-Hoffman-Stapf) De Stem der S.S. Luistert op Zondag 19 September van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hil versum I op golflengte 415 meter naar de stem der S.S. onderwerp: Meine Ehre heisst Treue. Tijdens de zittingen in kort gedirtg door het Landesgericht ijl verschillende deelen van het land! gehouden, is ge bleken, dat vele bezitters van radio toestellen meenden, aan hun inleve- ringsplicht te kunnen ontkomen, door van verschillende in hun bezit zijnde toestellen het oudste en slechtste in te leveren. Doordat de politie in het bezit is van de garantielijst der Nederland- sche radiohandelaren, kan echter in die gevallen en bij een systematisch onder zoek in de toekomst zonder meer wor den vastgesteld of inderdaad alle toe stellen zijn ingeleverd. Op de zittingen worden beweringen, dat toestellen voor de uitvaardiging der beschikking van de hand werden gedaan, uitvoerig onderzocht. Wanneer het onwraakbare bewijs, dat tot opsporing van het toe stel leidt, niet kan worden geleverd, volgt bestraffing overeenkomstig de be palingen. De meldt: Het De Britsche vliegtuigverlieien Het aantal neergfschoten vijandelijke vliegtuigen, die deelgenomen hebben aan de storingsvluchten in den vorigen nacht, is met 2 gestegen tot 30. De Duce heeft dagorder no. 7 uitgevaar digd, dje den volgenden tekst heeft: ,,De fascistische nationale regeering ont slaat de officieren der weermacht van den eed, dien zij aan den Koniag hebben afge legd. Door de onder de bekende voörwaar- den voltrokken capitulatie en door zijn vlucht heeft de koning de natie aan den vijand uitgeleverd en haar in schande en ellende gedompeld, (w.g.) Mussolini. oo op op 9—14 Haag. Pol. De vleeschbonnen, welke beschikbaar zullen worden gesteld voor het tijdvak van 19 September tot'en met 2 October a.s., zullen Maandag a.s. worden bekend gemaakt. Zooals reeds is gemeld, is de geldigheidsduur van de vleeschbonnen 37 en 38 verlengd tot en met 25 Septem ber a.s. Bon 35 is na 18 September niet meer geldig. Het strijdgebied •k" bezettingsoverheid heeft toegepast na ge- op leden van de Duit- heeft Mussert van de De bladen te Gibraltar melden, dat Ba doglio en de Italiaansche koning op 8 Sep tember j.l. als door een wonder aan ge vangenneming ontsnapt zijn. Zij verlieten Rome per auto en reden naar het hoofd kwartier van een Italiaansche divisie Kort voordat de Duitschers daar kwamen, slaagden Badoglio en de koning erin, per vliegtuig naar Palermo te ontkomen. PRIJS DETER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikerïki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.’’’ en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ5.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Voortaan’ geldig gedurende de geheele gebruiksperiode Zooals bekend, kan men op die boter bonnen, welke eens per zes of acht weken worden aangewezen slechts gedurende veertien dagen koopen. Aangezien boter en margarine niet onbeperkt houdbaar zijn is men daardoor gedwongen deze artikelen in betrekkelijk korten tijd te consumeeren. Ten einde dit bezwaar te ondervangen, is thans de regeling getrof fen, dat de boterbonnen geldig zullen zijn gedurende de geheele verbruiksfieriode. In verband hiermede is de geldig heidsduur van de bonnen „40A Boter” en „40B Boter”, die respectievelijk op het koopen van 125 gram boter en van 125 grpm margarine recht geven, ver lengd tot en met 30 October. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 re».) elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) /0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsh. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.), 0.57. aanvallen vurende batterijen buit! brach ten colonnes vr&chtauto’s op en deden als koeriers dienst. In elk opzicht bewe zen zij zoo, voor hun toekomstige taak, waarvan men alleen wist, dat zij ge vaarlijk zou zijnr berekend te zijn. Zij hebben allen iets grootsch gepresteerd Sfurmbannführer Skorzeny ging met een vliegtuig naar Corsica om nog een paar mannen voor zijn onderneming aan te monsteren. Onderweg weigerden fenge- beslissende volge van sabotage, beide motoren Het vliegtuig stortte naar beneden. De be manning kon zich door een wonder uit de zinkende machine bevrijden en werd dpor een Italiaansch schip opgepikt en in Sardinië adn land gezet. Vandaar vloog Skorzeny naar Corsica terug, zocht zijn mannen uit en kwam mét hen gelukkig op het vasteland terug. Hij lacht, terwijl hij dit alles vertelt., herinnert zich levendig de kleinste details en is verheugd als een schooljongen, dat het hem gelukt is. Hij schildert, hoe de Duce een gewénden valschermjager de hand drukte en hem toeriep: „Ik dank u kameraad”. En dan spreekt hij, zonder dat wij het hem vragen, over zijn levens weg, die hem tenslotte tot deze laatste prestatie heeft geleid. Reeds in zijn jonge jaren was hij poli ticus en soldaat. Als leerling van de mid delbare school was hij lid van een Duit- stehen Bond, die zich in 1922 bij de zwart- wit-roode vlag aansloot. Als student werd hij in het Steirische vrijcorps opgeleid en als jong Burschenschaftslid was hij natio. naal.socialist geworden, zonder dat’ hij nog wist, dat die nat.-soc. beweging Bf. Stond, waarin hij zoo volkomen thuis zou blijken te hjjoren. Uit het vrijcorps is hij dan later in de SS overgegaan. Zijn' eer ste opmerkelijke prestatie was de bevrij. ding in 1938 van den door een garde com pagnie streng bewaakten Bonds-president. Met bescheiden woorden spreekt hij van deze dingen, als was alles vanzelf gegaan. Welsprekend wordt hij eerst als het zijn mannen betreft. "Elk van hen is voor hem een ander ik. Met zijn kameraden deelt hij niet alleen het gevaar, maar ook de wereldbeschouwing en het politieke ge loof. Zoo willen'ook wij deze figuur be grijpen, hem niet op goedkoopë wijze ^ot held van den dag proclameeren, maar in hem slechts een voorbeeld zien voor hen die volgen willen. Dat is met den dajik van den Führer, de besteen tegelijk rfleest soldateske ma nier’, waarop wij hem kunnen eeren. SS.Oorlogsverslaggever i ROBERT KROETS. 18 Sept, onder 12.23 u„ Sept, onder 13.34 u„ onder 14.39 u„ Maan: 22.18 u.; 19 22.51 u.; 20 Sept. 23.27 u. 21 Sept L.K. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. 7 u (No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364. z.g. Stadspatiënten No. 49. Ziekerwervoer (Ziekendienst Den Haag)' No. 115995 A.N.^„correspondent te Berlijn ^heele Oostfront is op heit oogenblik in beweging en bolsjewistische aanvallen wisselen af met Duitsche tegen aanvallen, zoodat de strijd voortdurend, heen en weer golft. Van de bolsjewistische aanvallen zijn die in het Centrale deel van •het front op het oogenblik wel het belangrijkst. Hier zetten de aanvallers er blijkbaar alles op. de Oekrainsche hoofd stad Kief te bereiken, waartoe zij een wig in de Duitsche linie trachten te drijven. Meer naar het Noorden schijnen de bolsje wieken naar' Smolensk te willen doorbre ken, terwijl als derde zwaartepunt van het bolsjewistische offensief het Koebangebied genoemd moet worden. De Sovjetlegerlei- ding zet, naar men te Berlijn verklaart, haar aanvallen voort zonder te letten op de enorme verliezen aan menschen en ma teriaal, welke deze kosten. Van Duitsche zijde verklaart men daarentegen, de voor keur eraan te geven ter vermijding van al te hooge offers het front te verkorten, waartoe men desnoods ook economisch be langrijk terrein wil prijsgeven. V„n offi- cieele puitsche zijde heeft men dan ook reeds meermalen doen doorschemeren, dat men er rekening mede houdt, nog meer terrein te moeten prijsgeven. In dit licht bezien komen de ontruiming van Briansk en Novorossiisk niet .onverwacht. uit persoonlijk initiatief precies datgene deden, wat het oogenblik eischte. Zoo kon het gebeuren, dat, toen de Duce be vrijd was en het commando zich terug trok, de commandant der bewakende troepen, met een glas rooden wijn in de hand, op SS-Sturmbannführer Skorzeny toekwam, de houding aannam en hem den dronk reikte met de woorden: ..Voor den overwinnaar”. Zij allen, van de piloten, die tegen elk gebod der voorzichtigheid in, hun ma chine op den bodem stortten, tpt de mannen aan bet machinegeweer, zij allen hebben den slag op de Gran-Sasso gewonnen. Dat daarbij geen schot geval len is. spreekt slechts voor hun kunnen. Wat zij tot stand hebben gebracht, zal eerst een latere tijd, die de balans van dezen oorlog öpmaakt. voor de geschie denis kunnen vaststellen. Wat reeds heden over hen gezegd kan worden, omvat veel meer dan deze eene. zoo wel geslaagde onderneming. In het uur van het verraad, stonden de man nen van dit bijzondere commando, naast de soldaten der Weermacht en die van het luchtwapen. Zij maakten in koene capitulatie het verblijf van den Ducé, een villa op een klein eiland. Op den dag van het vercaad, toen uit de taak van het ver blijf van den gevangene op de hoogte te komen, de politieke noodzakelijkheid groei de, hem aan de klauwen der verraders te ontrukken, begaf zich de S.S.-Sturmbann führer Skorzeny in een Schnellboot naar het eiland om de bevrijding voor te be reiden. Te laat hij vond een leeg nest! In de vroege morgenuren was de Duce met een watervliegtuig naar een nieuw asyl gebracht. Zoo moest het speurwerk opnieuw beginnen. Ditmaal waren er zwakke aanwijzingen, die de aandacht ves tigden op een berghotel in het Gran-Sasso- massief. Weer werden speurders uitgezon den en wel ditmaal menschen, die van hun werkelijke taak niets wisten omdat zij daarvan niets weten mochten Zij kwa men terug met de melding, dat het dal- station van den bergspoorweg. die naar het vermoedelijke verblijf van den Duce voer de. voor het publiek gesloten was en door een sterken troep werd Op zeer groote hoogte vloog daarop Skorzeny in een verkenningsmachine, die de generaal der valschermjagers, Student, te zijner beschikking stelde, over het gebied van actie. (De verteller voegt hieraan toe, dat de medewerking van generaal Student van 1 beteekenis is geweest voor het slagen van zijn plan.) Uit de gemaakte opna men bleek, dat een landing op het ter rein, rondom het hotel, levensgevaarlijk was. Toch is deze landing later gewaagd en door voorzichtige en dappere vlie gers tot een goed einde gebracht. Toen moesten nog de reddingsman- schappen uitgekozen worden. Achttien mannen van den Sicherheitsdienst en de Waffen-SS moesten, krachtig onder steund door een sterkere formatie val schermjagers, het waagstuk ten uitvoer brengen. Het was onmogelijk, aan vrij willigers de voorkeur te 'geven, want allen meldden zich. „Daarom heb ik tenslotte alleen dien mannen onrecht ge* daan”, zegt Skorzeny, „die ik niet fne- nemen kon” en voegt hieraan toe, dat hij geen der deelnemers, zij het SS-offi- cieren, SS-mannen of valschermjagers bijzonder vermelden kan, omdat zij allen met hun beste kunnen de onder neming gediend en die koelbloedig en voorzichtig hebben uitgeyoafd. Onder hen bevond zich een Unterscharführer. die niet tegen vliegen kon. Tijden’ de vlucht moest hij meermalen overgeven, maar toen de machine eenmaal geland was, sprong hij als een wilde uit de machine en stond op voorbeeldige wijze zijn man. In groote trekken zijn de gebeurtenis sen, die zich tusschen den start en den terugkeer afspeelden, bekend. Alleen moet nog worden opgehelderd, hoe het kwam, dat de bewaking, die over een groote overmacht beschikte, geen schot loste en zich zonder meer aan de Duit sche bevelen onderwierp. Beslissend daarbij was wel het verrassingsmoment. De vliegtuigen stortten zich door het wolkendek, als arenden op hun prooi. Wat verder ook gewerkt heeft, waren het vastbesloten toegrijpen en de ijzeren zenuwen van de mannen, die conde de situatie beheerschten. iwraar wederzijds dekten, en onder de moei- lijkste omstandigheden, zonder bevel, 20-9-43, 912 uur. Assen, Concerthuis a. d. Vaart. 20- 9-43, 15—18 uur, Groningen, Concert huis, Poelestraat. 21- 9-43, 9—12 uur, Leeuwarden, Hui ze Schaaf, Breed- straat. 22- 9-43. 9—14 Amsterdam, no. 4. 23- 9-43. 9—13 Utrecht, N.V. Huis Oude Gracht 245. 14-9-43, 9—14 Amersfoort, Durchgangslager, Lèusderweg. 25-9-43, 914 uur, den Haag, café Den Hout, Bezui- denhout 11—13. DUITSCH WEERM A CHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 18 September. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In den Zuidelijken sector van het Oos telijk front worden de gevechtshande lingen belemmerd door de sinds dagen aanhoudende regenbuien,. De vijand pro beerde tevergeefs zich in de aftrekkende 9 bewegingen van onze troepen te mengen Hij werd in verbitterde gevechten afge slagen. In het gebied ten Westen van Wjasma mislukten alle doorbraakpogingen van massale Sovjet-strijdkrachten dank zij den vastberaden tegenstand van de Duit sche divisies, die daarbij 70 pantser wagens kapotschoten. Van *de overige frontseetóren wordt slechts plaatseliike gevechtsactie gemeld met uitzondering van de den geheelen dag voortdurende aanvallen van den vijand ten Zuiden van het Ladogameer. In de Zwarte Zee bracht een aan Duitsche zijde doorstrijdende Italiaansche duikboot een door torpedo- motorbooten beschermden vijandelijken mijnenveger tot zinken. t In het strijdgebied van Salerno’wis selden gisteren eigen aanvallen af met hevige tegenaanvallen van den vijand, die door sterile luchtstrijdkrachten en zware scheepsartillerie werden ge steund. Vooral in den ZuidoAteljjken sector van het front hebben de ge vechten met de versch gelande supe rieure vijandelijke strijdkrachten aan omvang toegenomen. Onze bewakings- troepen, die onder voortdurende ge vechten en na grondige verwoesting van alle verkeersverbindingen uit Calabrië terugkeeren, hebben gisteren de verbinding tot stand gebracht met de divisie, die in het gebied van Sa lerno strijden. De aan Badoglio onder danige bezetting van het eiland Elba ter sterkte van 7000 soldaten heeft on- voorwaardclijk gecapituleerd en werd ontwapend Enkele vijandelijke vliegtuigen vlogen overdag en des nachts boven het gebied van het Duitsche Rijk. Door hier en daar uitgeworpen bommen werd slechts onbe- teekenende schade aangericht. Het aantal dooden als gevolg van het bombardement van Nantes door Engelsch- Amerikaansche vliegtuigen is volgens Ofi tot meer dan 500 gestegen. Het aan tal gewonden bedraagt’ 1000. van wie er 300 zwaar gewond zijn. 10.000 Menschen zijn dakloos. Naar een bijzondere verslaggever van de ..Petit Parisien” meldt biedt de stad een troosteloozen aanblik. Het geheele centrum bestaat slechts uit puinhoopen en rookendè ruïnes. Te Parijs worden vandaag de 291 slacht offers teraardebsteld van den luchtaanval in den nacht van Woensdag op Donderdag. Staatschef maarschalk Pétain is gister middag van zijn tocht naar Montlucon te Vichy teruggekeerd. Uit zijn omgeving ver luidt, dat de maarschalk sterk onder den utdrük was van hetgeen hij op zijn tocht had gezien. Bij eet) uitgebreiden tocht door de straten van Montlucón heeft hij de Schade in oogenschouw genomen, welke J’as aangericht door het Anglo-Ameri- Kaansche luchtwapen. In het stede- ujke ziekenhuis heeft hij de gewon den bezocht en in de ontvangzaal van de Kamer van koophandel eenige minuten vertoefd voor de daar opgebaarde dooden. Officieele kringen spreken met de gróót ste verontwaardiging van de luchtaanval- pn waaraan Frankrijk de laatste dagen y. blootgesteld. Het gaat daarbij, zeggen om een systematisch werk van moord vn vernieling. Het voortdurend toenemen ®n deze aanvallen is klaarblijkelijk in yereenstemming met een lang voorbereid P'an der Geallieerden, die in deze lucht invallen een algemeen offensief tegen rankrijk zien. Naar in militaire kringen verluidt, meldt het D.N.B. uit Berlijn, kan na 7 dagen van verbitterde gevechten, in het gebied van Salerno, thans worden ge constateerd, dat de eerste ronde van den slag door maarschalk Kesselring is gewonnen. Generaal Clark heeft een zwart nederlaag moeten incasseeren en heeft bij'die operaties het grootste deel der gelande formaties en van zijn ma teriaal verloren. Op het kritieke oogenblik zijn kenne lijk niet alleen militaire, doch ook poli tieke gezichtspunten beslissend geweest voor het, om eiken prijs handhaven van het bruggehoofd Salerno. De tweede phase, die thans begint, zoo verklaart men, staat in het teeken van wederzijd- sche versterkingen. Hoe hopeloos de po sitie der Geallieerde strijdkrachten is, blijkt wel uit het feit, dat zij, om ver lichting te brengen aan de op Jhet brug gehoofd strijdende troepen, een deel der formaties van Montgomery hebben moe ten inschepen, om die zoo spoedig mo gelijk naar het gebied van Salerno te brengen. Naar men tot dusver heeft kun nen pagaan, schijnen de, iru het Zuide lijke deel van de Golf van Salerno ge- voorloopig ongeveer een divisie uit te maken. van Salerno wordt gekenmerkt door een driehoek, die ge vormd wordt door de steden Salerno, Eboli, Castella, Bate, Licosa. De be langrijkste plaatsen in het voorterrein worden door de Duitsche troepen be- heerscht, die in het Noorden Salerno in bézit genomen hebben en in het Oosten Eboli, Altavllla en Albanella beheer- schen. Uit militaire kringen der Rijks- hoofdstad verluidt, dat binnenkort cij fers zullen worden bekend gemaakt over de verliezen, die de Engelschen en Amerikanen tot dusver geleden hebben. Bij onze Vrijwilligers. Een gewonde kameraad wordt op de snelst mogeüike wlize naar de verbandplaats gebracht (S.S.-P.K. Mitschke-O.tf.) 1 ‘iR worden sedert eenigen tijd in ons Lj land daden van terreur bedreven 4 onder het mom van patriottisme. Een grootere dwaling is moeilijk ■denkbaar terrorisme en vaderlandsliefde verdragën elkaar niet. Zelfs binnen het kader van het meest vertroebelde ideaal vallen daden van terreur niet goed te praten. Mussert heeft in zijn jongste oproeo aan ons volk, waarvan wij den tekst Donderdag hebben afgedrukt en waarin hij de gevallen van sluipmoord op natio- naal-socialisten en van brandstichting in ons land als misdaden karakteriseerde, bedreven door een kleine bende van ont wortelde elementen, opgemerkt, dat het Nederlandsche volk, als zoodanig, staat buiten dit duistere bedrijf van moreel en geestelijk ontwortelde individuen. Als zijn standpunt heeft hij uiteengezet, dat sluip moord onder alle omstandigheden laf en gemeen is en dat geen behoorlijk mensch daarover een andere meening kan heb ben. Vergeldingsmaatregelen, zooals de pleegde moorden sche Weermacht hand gewezen Nog gaat een rilling van ont zetting door ons heen bij de her innering aan de Nederlanders, die als gijzelaars hun leven lieten als bevolen vergelding voor de misdaden van deze ge- deracineerde elementen. Mussert wenscht dat geen onschuldig Nederlandsch bloed zal vloeien als vergelding voor den gewelddadigen dood van Nederland sche nationaal-socialisten. omdat hij weet, dat het Nederlandsche volk daarvoor niet aansprakelijk kan worden gesteld. Maar wèl eischt hij van ons volk, dat het zijn volle medewerking zal verleenen om de moordenaars en brandstichters aan de Justitie uit te leveren. Dit is een zede lijke plicht^ waaraan 'niemand zich mag onttrekken. Tegen moord en brandstich ting neemt ieder weldenkend burger stelling dit is een kwestie van zedeliik inzicht, dat met het begrip van vader landsliefde niets heeft uit te staan. De nationaal-socialisten wenschen terreur niet met terreur te bestrijden het wapen der tegenterreur zullen wij niet hanteeren. zoo verklaarde ons een vooraanstaand nationaal-socialist. Wij gelooven, ver volgde hij, in rechtvaardigheid Geen der sluipmoordenaars en brandstichters zal zijn gerechte straf ontloopen. Gesterkt door onze zelfbeheersching beschikken- wij over discipline en offervaardigheid. Dat is voldoende. De nuchterheid van ons volk heeft men altijd, terecht, een van zijn kenmerkende eigenschappen genoemd. Deze nuchter heid bepaalt ook zijn oordeelvermogen en dit vermogen is. ondanks alle moreele en stoffelijke ellenden waarin het verkeert. maar waaruit het zich eenmaal weer vernieuwd en gelouterd verheffen zal in kracht en zuiverheid onaangetast ge bleven. De zedelijke zelfbeheersching van ons*volk is bewonderenswaardie en wan neer J. A. v.x d. Made in „De •Waag” getuigt „hét volk” is: die klont burgerman- hen en burgervrouwen, die ook kans zag. tevreden met zichzelf te blijven, toen zij het meest alzijdige failliet van onze geschiedenis had geslagen, dat stel lieden, wier-meest opvallen de kenmerk hun burgermansfatsoen was, maar die thans ook dat kwijt zijn en de bijlen slijpen en als jak halzen alvast vechten om de lijken: wie er straks in onze huizen wonen zal, wie dit krijgt en wie dat. wie de leeggemoorde plaatsen zal mogen be zetten,” President Roosevelt heeft, in een bood schap aan het Congres verklaard, dat» de groote gevechten in Europa en Azië op het punt staan op elkaar afgestemd te wor den. y Nadat president een overzicht gege ven had van het front in de Sovjet-Unie en de Middellandsche Zee en na gewag te hébben gemaakt van de steunpunten op de Britsche eilanden, die bestemd zijn voor de uitgangsbasis van nieuwe acties, verklaarde hij: ,.Wij moeten voorbereid zijn op zware verliezen. De macht van Japan zal niet ineenstorten, voordat het in den waren zin van het wóórd in het stof terneer ligt. Het zou de grootste dwaasheid van ons zijn, indien wij voor gaven dat dit anders was”. 5.5. -P.K. De bevrijding van den Duce, waarvan het verloop intusschen reeds be kend is geworden, vestigt de aandacht op een type koena vastberaden mannen, die aan een geruilchloos .front zich tot het uiterste inzettend, het bijna onmogelijke presteeren. Wat de op 12 September tot S.S.-Sturmbannführer bevorderde S.D.- Führer Skorzeny en de zijnen hebben weten te bereiken is in zijn gevolgen ongetwijfeld van even groote beteekenis als een gewone veldslag en geeft ons ge- reede aanleiding, hier de persoonlijkheid te schetsen van deze mannen, die in nauwe kameraadschappelijke samenwer king met valschermjagers een daad hebben volbracht, die als maatstaf voor den geest van dapperheid en trouw van de S.S.. kan worden aangelegd. Aan het verhaal van den leider der hiervoor ingezette mannen, die aan een S.S.-oorlogsverslaggever een uitvoerig onderhoud toestond, zijn de hier volgende bijzonderheden, die een fel licht werpen op deze waaghalzig-koene onder neming en de helden, die daarin een rol speelden, ontleend, 5.5. -Sturmbannführer D. R. Skorzeny is vijfendertig jaar oud. Zijn beminnelijke, levendige verteltrant verraadt den Wee ner dien het politieke leven in zijn ge boortestad al vroeg heeft gerijpt. Zijn burgerberoep was ingenieur. Reeds in zijn jonge jaren nam de strijd op leven en dood van zijn gekweld vaderland hem ge heel in beslag. Later ging hij als soldaat bij de WaffemS.S. door den vuurdoop van den tweeden wereldoorlog. Zijn uit zonderlijke dapperheid, zijn bijzondere po litieke en menschelijke kwaliteiten stek den hem tenslotte voor opgaven, die als een strenge voorbereiding voor een taak als de bevrijding van den Duce kunnen gelden. Deze prachtige daad, die naar zijn plannen en onder zijn vastbesloten leiding werd uitgevoerd, bracht hem als uiterlijk teeken der erkentelijkheid van den Führer, het Ridderkruis. Hij heeflt zijn werkkririg in het Reichssicherheitshaupt- amt. Zijn naaste medewerkers theoretisch en practisch door hem geschoold, zijn uit de Waffen-S.S. en den Sicherheitsdienst gerecrufteerd. Tezamen met de valscherm jagers hebben zij ons nu een nieuw type strijder laten zien, dat van den totalen politieken soldaat. In de dagen van de gevangenneming van den Duce, toen het toekomstig verraad reeds duidelijke vormen aannam, begaf S.S.-Sturmbannführer Skorzeny zich met een klein commando naar Rome en bracht in moeizaam geheimen arbeid de gegevens bijeen, die de uitvoering zijner^ toen nog niet bekende, opdracht mogelijk maakten. Opgevangen geruchten, stoutmoedige ver kenningen en de enge samenwerking met de plaatselijke Duitsche en Italiaansche Nachrichtendienststellen brachten hen op het spoor van den Duce. dat zij echter telkens weer kwijtraakten, omdat de zenuwachti'g geworden bewakers hun ge vangene veertien maal hals over kop van verblijf deden veranderen. Bij'idit speurwerk heeft in het bijzonder een Italiaansch sprekend Untersturm führer zich verdienstelijk gemaakt. Ver momd met Italiaansche matrozen drinkend, uur voor de Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt, met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht, of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig «ün voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrijge steld. 19-9-43, 912 uur, Hengelo, café Mo dern, Spoorstraat 18. 19-9-43, 1518 uur, Zwolle, hotel Gijten. beek. De secretaris van de republikeinsche fascistische partij, Pavolini, heeft gis teren voor de radio gesproken. Hij zeide o.a.: ,,Ik spreek uit /naam van Mussolini, dien de soldaten van den Führer uit de gevangenschap door een heldhaftige .daad hebben bevrijd en dien ik gisteren zelf heb gezien. Hij is gezond en zal spoedig tot het volk spreken”. Pavolini herinnerde er aan, dat Mus solini 20 jaar geleden Italië voor het bolsjewisme behoedde en het verander de in een groot, modern, gedisciplineerd tand. Dat is het wonder, dat Mussolini heeft volbracht. Mussolini is de genius van Italië; zijn leven behoort Italië en het leven van de Italianen behoort hem. Wie zich thans overgeeft, laadt eeuwi gen smaad op zich en de zijnen. Men moet werken, strijden en den wil heb ben te overwinnen. Pavolini eindigde met' de woorden: „Romeinen, Italianen. Schaart u rond Mussolini en de vlag van Italië. Wij ver raden de gevallenen van Italië niet en Italië zal niet vallen”. dan bewijst hij daarmede, dat hii niet boven de blinde verwarring van zijn om geving is kunnen uitkomen en dat hii een daemagogie dient, die even verwer pelijk is als het terrorisme der ontwortel de elementen, die werken onder het mom van patriottisme Hier is geen plaats voor compromissen, die op het oogenblik in al te veel vormen tieren op het gebied van het volksmoreel en van het indivi- dueele geweten. lande formaties Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 <ïtro flo. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319. Tel. 550310. Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, rif 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. U4. Tel. 778038; N.V. Kanloorb, Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 j)ienstaanb ƒ0.38. Pers. gevr. ?Ö.'48 Adv.'„Br. bur! v d. bl.” 10 c.' meer! Nederlanders gedood of gewond Donderdagavond werd op de Ooster- Schelde een boot aangevallen en be schoten. Er zijn vijf Nederlanders licht gewond. Ook het stoomschip „Zuiderzee”, dat den dienst op Zie; rikzee onderhoudt, is aangevallen. De 2e machinist en een Nederland sche passagier werden gedoog De kapitein en een Neder^mdsche’pas- sagier werden gewond. Vrijdag werden de boot, welke den dienst onderhoudt op den Perkpol- der Kruiningen beschoten. Hierbij waren eenige Nederlandsche gewon- den en dooden.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1