Mussolini roept de Italianen op tot den strijd KORTERE WEERSTANDSLINIE IN ITALIË BETROKKEN Alleen bloed kan de schande uitwlsschen Maandag 20 September. No. 18595. het van Wederopbouw leger 1943. De Duce bij den Führer Jï Haven aan Westkust van Adriatische Zee bezet Twee wapenstilstanden Duitsche troepen maakten zich volgens de plannen los van den vijand en nu Gevangenisstraf wegens het achterhouden van radiotoestellen' Bonaanwijzing voor vleesch Duitsche pers over de rede Führer ontvangt Servischen premier BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro no. 12500 Tel. 550310. Fil.: Rijsw.. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; eerenstr. 124. Tel. - Flinke kerels melden zich voor de Waffen-S.S. en de Landwacht Ontruiming van Sardinië Afhalen distributiebescheiden Angio-Amerikanen verloren 10.000 man aan dooden en gewonden 4429 gevangenen; veel materiaal w.o. 153 pantserwagens vernietigd of buitgemaakt Duitsche Weermachtberichten van Savoye Vertrouwen in hulp van den Fiihrer Verraad van het huis HAAGSCHE COURANT t (Archief H.C.) 24 en uur. nog zoo zwaar, tijd om uur. Dam De staat, dien wij willen bouwen, moet nationaal en sociaal zijn, in den meest uitgebreiden zin van het woord een fascis tische staat in den geest van den begin tijd. In de verwachting, dat onze beweging onweerstaanbaar zal zijn, willen wij den onderstaanden eisch laten hooren: tot en 24-9-43, Amersfoort, Leusderweg. 9—14 Haag, Telefoan 11630# (zeven lijnen) Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Veerb., Boekh. H.E.G.Ruyt/Hi. 330263; Boekh. J. v. Seters jr„ Theresiastr. 101a, Tel Monarchie heeft het fascisme verraden Het is niet het fascisme geweest, dat de monarchie verraden heeft, doch de monarchie heeft het fascisme verraden Dit verraad bracht met zich mede, dat niemand van het Italiaansche volk meer geloof schenkt aan de monarchie. Toch is hierbjj de eenheid van het Italiaan sche volk niet te gronde gegaan. Wan neer de monarchie niet berekend is voor haar historische taak, verliest zij ieder bestaansrecht. De grondtendenties van Italië waren toch al meer republi- keinsch dan monarchistisch en tot het tijdstip van dc Italiaansche eenwording was het een republikeinsche eenwor ding, die tegen de Italiaansche monar chieën gestreden heeft, voor het mee- rendeel buitenlandsche monarchieën. 776039; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbl'oeml. 3, Tel. Sa, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721197 Wegens overtreding van de beschik king van den Höheren SS- und Polizei- führer over de verbeurdverklaring van radio-ontvangtoestellen van 13 Mei 1943 heeft het Duitsche Landesgericht in kort geding 25 beklaagden berecht. 24 Beklaagden werden gestraft met ge vangenisstraffen van 2 weken tot 4 maanden en boeten tot 600 gulden. Slechts in één geval werd van een vrij heidsstraf afgezien' en een boete van 350 gulden opgelegd. In alle gevallen werden de inbeslag genomen radiotoestellen verbeurd ver klaard. De Duce heeft onmiddellijk na zijn bevrijding een bezoek van verscheidene dagen aan den Führer gebracht. 1. Weer de wapens opnemen aan de zjjde van Duitschland, Japan en de an dere bondgenooten. Alleen bloed kan een dergelijke schandelijke bladzijde uit de geschiedenis van ons vaderland ver wijderen. 2. Onmiddelljjke wederopbouw van het leger, dat zich schaart om-de kern van de militie. Alleen hij, die wapens draagt en voor zyn geloof strydt, kan o ver winnen. 3. Opruiming der verraders, in bet bijzonder van diegenen, die op 25 Juli om 21.30 uur de nieuwe regeering heb ben aanvaard en zoodoende naar de ge lederen van den vjjand zijn overgegaan. 4. Terzijdestelling van de plutocratie en de oprichting van een sociale basis, waarop de staat kan worden opge bouwd, geschraagd door den arbeid van zijn burgers. 25-9-43, 914 uur den Haag, café Deh Hout, Bezui- denhout 1113. De voorzichtige doch dikwijls onvoor zichtige maakte zich alle speculatie van den vijand eigen, terwijl de erfgenaam het bevel over het Zuidelijke leger op zjch nam. doch niet op het slagveld ver scheen. Ik ben er van overtuigd, dat het huis Savoye den putsch tot in de klein ste bijzonderheden nauwkeurig heeft voorbereid, uitgewérkt en uitgevoerd, te zamen met de handlangers van Badoglio en al zijn laffe generaals, tezamen met sommige verraderlijke leden van de fas cistische partij. Er kan geen twijfel over bestaan, dat men hem onmiddellijk na mijn arres tatie gemachtigd heef# over den wapen stilstand te onderhandelen, wapenstil- standsonderhandelingen, die reeds voor mjjn arrestatie waren begonnen tus- schen het huis Savoye en Engeland. De koning heeft zoo op de meest erbarme lijke wijze Duitschland verraden en zelfs nog na onderteekening van den wapenstilstand heeft hij geloochend, dat deze onderhandelingen aan den gang waren. Daarbij was ’t juist de dynastie, die ik tw intig jaar geleden voor de in eenstorting heb gered, die nu een nieuwe regeering op het oude statuut van 1848 heeft gevormd, een vrijheid in het teeken van den staat van beleg en op de punten van de bajonetten. Alleen de luchtmacht heeft een be langrijk deel van haar materiaal kun nen redden, doch practisch bezit zij geen actieve kracht meer. Dit zijn de verantwoordelijkheden, die ook in de jongste rede van den Fiihrer opgesomd en gestaafd zijn en die ook den nadruk leggen op het verraad van Ba doglio, die nog na de capitulatie de groote en kleine steden in Midden, en Zuid-Italië liet bombardeeren om de Duitschers te misleiden. lichtingen verstrekt, met betrekking tot I 9—13 U"“ ■Utrecht. N.V. Huis, Oude Gracht 245. 914 uur, - Pol. Durchgangslager. Een Duitsche duikboot heeft in de Golf van Salerno een Engelschen torpedojager van de Jervis-klasse tot zinken gebracht en een groot tankschip door torpedotref- fers zwaar beschadigd. Formaties der luchtmacht brachten door bomtreffers aanzienlijke schade toe aan een torpedo- Gedurende het tijdvak van 20 Sept, tot en met 2 Oct. geeft elk der met „Vleesch 39A” en „40A” gemerkte bon nen recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van één rantsoen vleeschwaren. Gedurende het zelfde tijdvak geeft elk der met „39B” en „40B” vleesch” gemerkte bonnen recht op het koopen van 14 van boven genoemde hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. dat genoemd kan .worden: het drama van m(jn persoon. Doch dit is een kleinigheid vergeleken met de ontzettende tragedie, waarin de democratische regeering op 25 Juli het Italiaansche volk gestort heeft. Het onge looflijke optimisme zelfs van fascisten achtte het niet mogelijk, dat de regeering dergelijke catastrophale plannen jegens de partij, hét regime en de natie zelf zou koesteren Doch de maatregelen, die na den 25sten Juli genomen werden, laten een program zien, dat ten doel had het werk van 20 jaar te vernielen en twintig jaar van roem weg te vagen, om de her innering aan de vorming van een impe rium en aan den rang zooals het vaderland nog nooit gehad had, uit te wisschen. Thans bij den aanblik der ruïnes van den oorlog, die voortwoedt, zou men gaarne krampachtig naar mogelijkheden willen zoeken om een vorm van compromis te vinden en een rechtvaardiging voor hem, die de verantwoordelijkheid te dragen heeft, om zoodoende de keten van ver gissingen voort te zetten. Die thans de partij aanvallen, zijn dezelfde leegloopers, die reeds bij het begin van onzen opmarsch getracht hebben, den socialen vooruitgang te saboteeren en de nationale en imperiale successen te verkleinen. Schuldigen zullen zich moeten verantwoorden Terwijl wij daarentegen onze verant woordelijkheid geheel en al op ons nemen, zullen wij de verantwoordelijk heid van de anderen aan een onderzoek onderwerpen, door bij de verantwoorde lijkheid van de hoogste instanties te be ginnen. De koning, die zich ontdekt weet, doch geen afstand heeft gedaan, zooals het grootste deel der Italianen had ver wacht, moet onmiddellijk ter verant woording geroepen worden. Het was zuivel- en alleen de dynastie, die tijdens alle phasen van den oorlog, die toch door hem verklaard was, het centrum vormde van het defaitisme en de anti-Duitsche propaganda. niemand, ook de Führer niet, van plan was aan te vallen, bevindt zich in oor log om, overeenkomstig de door Chur chill gegeven belofte, Polen te redden. Sedert deze schande nu kan het gebeu ren, dat elke Italiaan, ook in zijn par ticuliere leven, door anderen verdacht wordt. Wanneer deze dingen alleen maar terugsloegen op de groep van de werkelijk verantwoordelijken, dan zou men hiermede vrede kunnen hebben, doch iedereen dient duidelijk te besef fen, dat de gevolgen van de schande eiken Italiaan, van den eersten tot den laatsten, treffen. Bezittingen verloren Nu wij de eer verloren hebben, heb ben wij ook alle landen verloren, die,.wij tijdens dezen oorlog verworven hadden: de bezittingen in de Adriatische zee. in de Ionische zee, in de Egeische zee, in Zuid-Frankrijk en op den Balkan. Het leger, dat vernederd en in den steek ge laten werd, is van vandaag op morgen uiteengevallen en door zijn eigen bond genoot, onder het gelach van de burger bevolking ontwapend. Deze vernedering moest geduld worden door soldaten, die op zoovele slagvelden, aan de zijde van hun Duitsche bondgenooten, dapper ge streden hebben. Ook op de heidenkerk hoven in Rusland en op de andere slag velden, waar Duitschers en Italianen naast elkaar rusten, wordt deze schan de gevoeld. De koninklijk-Italiaansche marine, die tijdens deze twintigjarige worsteling op gebouwd werd, werd aan Malta uitgele verd, het eiland, dat een hoeksteen w.as van het Engelsche imperialisme in de Mlddellandsche Zee en een voortdurende bedreiging vormde voor de Italiaansche levensbelangen. den vijand op onze steden zoo bemoei lijkt hebt, gij fascistische vrouwen, neemt weer de moreele en materieele ondersteuning voor ons volk ter hand, die het zoo noodig heeft. Boeren, arbeiders en handwerkslieden De staat, die uit dezen strijd zal ont staan, zal uw staat zijn. Verdedigt hem, opdat niemand hem weer in gevaar kan brengen. Onze moed en ons geloof en onze wil, zal aan Italië een nieuwe toe komst geven, zijn levensmogelijkheden en zijn plaats onder de zon. Maakt deze verwachting tot een rotsvaste zekerheid. Leve Italië! Leve de nieuwe fascisti sche republikeinsche partij! De „Völkischer Beobachter” schrijft: Benito Mussolini heeft zijn volk niet de bittere waarheid onthouden van de uitwerkingen van het verraad van het Koningshuis en het volk opgeroepen, de schande uit te wiisschen die over het va derland gekomen is. Deze openlijke be kentenis vormt niet slechts de hoogste aansporing voor het Italiaansche volk, doch tevens een aanspraak voor de toe komst. De rede is een echo van de jong ste van Adolf Hitler. De Duce heeft hard en meedoogenloos. doch ook vol vertrou wen de fascistische jeugd gewezen >op de haar thans opgelegde taak. De Führer heeft op 18 September in zijn hoofdkwartier den Servischen minister président kol.-generaal Milan Neditsj ont vangen. Voor de ontvangst bij den Führer had de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop een langdurig on derhoud met den Servischen premier over het probleèm der toekomstige vormgeving in Servië. Het bericht van de ontvangst van Neditsj door den Führer heeft in pólitiekë kringen te Belgrado groote vreugde gewekt en wordt op prijs gesteld als een gebeurtenis van vérstrekkende beteekenis voor de toe komst des lands De ministerpresident, die Zondagmiddag weer in Belgrado is aange komen, legde ten overstaan van de pers een korte verklaring af, waarin hij even eens van zijn ontvangst door Adolt Hitler en von Ribbentrop mededeelingen deed, wien hij op de meest hartelijke wijze dank had gezegd voor de eer, die zij hem als vertegenwoordiger van Servië en het Ser vische volk door deze ontvangst bewezen hadden. uur, Leeuwarden, Hui ze Schaaf, Breed, straat. 22- 9-43, 9—14 Amsterdam, no. 4. 23- 9-43, Het SS-Ersatzkommando deelt De oorlog in de Stille Zuidzee De Amerikaansche senator Chandler uit Kentucky, die een bezoek brengt aan de oorlogstooneelen, heeft tegenover pers vertegenwoordigers verklaard, dat het oorlogstooneei in de Stille Zuidzee wordt verwaarloosd. Hij drong sterk aan op versterking van de troepen en de ravitail- leering van elders, daar Tsjoengking an ders gedwongen zou kunnen zijn den oorlog te staken. De senator noemde Ja pan den voornaamsten vijand van de Ver. Staten en bepleitte, dat de Ver. Sta ten ook na den oorlog de buitenlandsche steunpunten zouden behouden. In ant woord op de vraag, of de Ver. Staten hun vliegtuigen en garnizoenen in Australië zouden behouden, antwoordde hij, dat de Ver. Staten „ankerplaatsen” in de StMle Zuidzee noodig hebben. Men moet na tuurlijk de toestemming van Australië hebben. Tenslotte bepleitte Chandler rsn veldtocht in Birma Senator Russell* verklaarde, dat de oor log in de Stille Zuidzee lijd» onder de politiek Duitschland aan te vallen. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijbl.’-’ en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buiten!, ƒ9.45 Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p. p. 10 c. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 20 September. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Tegen ons front van de Zee van Azof tot ten Noorden van Smolensk ondernam de vijand hevige aanvallen, die door onze troepen tezamen met sterke formaties der luchtmacht werden afgeslagen of opge vangen. Daarbij gelukte het verscheidene doorgedrongen vijandelijke gevechtsgroe pen door onmiddellijke ingezette tegen aanvallen te vernietigen. Van het overige Oostelijke front wordt slechts levendige plaatselijke gevechts- actie gemeld. In het gebied van Salerno hebben Britsche strijdkrachten onze stellingen tevergeefs aangevallen. Verder naar het Oosten volgt de vijand slechts aarzelend onze bewegingen. Voor de kust werd een Vijandelijke motortorpedoboot door vuur der luchtdoelartillerie tot zinken gebracht. Jachtvliegtuigen en snelie gevechtsvliegtuigen vernietigden vijandelijke toestellen. Duitsche troepen hebben het eiland Sardinië overeenkomstig de bevelen en ongehinderd door den vijand ontruimd. Slechts troepen van den verrader Ba doglio volgden op eerbiedigen afstand de bewegingen der eigen formaties naar de inschepingshavens. Eerst tegen de aller laatste troepen der achterhpede waagden zij het hier en daar het vuur te openen. Een kleine eenheid der marine be zette eenige dagen geleden door vast besloten toeslaan een haven aan de Westkust van de Adriatische Zee, ver zekerde zich daar van een vrij groot aantal oorlogs- en koopvaardijschepen en nam 4000 soldaten van 't leger van Badoglio met den bevelhebber en ver scheidene hoogere stafofficieren gevan gen. In de citadel der stad werden groote hoeveelheden wapens en munitie buitgemaakt. jager en een aantal schepen der vijan delijke transportvloot. Elf vliegtuigen wer. den boven het gevechtsgebied neergescho. ten. Duitsche vliegtuigen met grooten actie radius schoten gisteren ver boven den Atlantischen Oceaan een viermotorigen bommenwerper neer, alsmede eeii groot vrachtzweefvliegtuig.-dat door een vier motorig vliegtuig werd gesleept. Enkele vijandelijke stoorvliegtuigen lie. ten in den afgeloopen nacht boven Duitsch gebied lukraak eenige bommen vallen, die slechts geringe schade aanrichtten. VERDUISTEREN Van 19.45 uur tot 7.15 uur Maan: 20 Sept, onder 14.39 u.. op 23.27 u.; 21 Sept, onder 15 35 u. L.K.: 22 Sept, op 0.12 u.. onder 16.28 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u 7 u No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding No 116364: z.g. Stadspatiënten No 49 Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No 115995 1 - -U.- - --=3 PRIJS DER ADVERT.: 1—H m.M. (9 reg.) elke m.M. m. tot 2» m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel* /0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) /0.57, Dienstaanb. /0.38. Pers. gevr. /0.48. Adv. ,,Br. bur. v, d. bi.’-’ 10 C. meer. SS—SS———-s-===s—s-=-=-e-=-^ en vergelijking tusschen de bepalin* gen van den wapenstilstand, welker Frankrijk In '40 met Duitschland sloof en die welke Italië thans door de geallieer^ den is opgelegd, valt onmiskenbaar gun stig voor eerstgenoemde uit. De wapenstilstand door de Badoglio* regeering op 3 Sept. j.l. onderteekend. heeft het Italiaansche volk op genade en ongenade aan den vijand overgeleverd. Een voorproefje van de vernedering, welke den Italianen te wachten staat is het feit dat de wapenstilstand niet direct na de onderteekening van kracht werd, maar eerst 5 dagen later. Eerst op 8 Sept, wérden de bepalingen officieel gepubli ceerd op een tijdstip, dat voor de Anglo- Amerikaansche propaganda-behoefte het» gunstigst was. De landing in Calabrië (op 3 Sept, begonnen) geschiedde derhalve met goedkeuring van den Italiaanschen opperbevelhebber en nog sterker: de he vige luchtaanvallen op Napels, Frascati en andere Italiaansche steden, welke tal van burgers ’t leven kostten, geschiedden met geheime goedkeuring van Badoglio, ten doel hebbend zijn verraad te verbergen. Hij verplichtte zich zelfs in punt 2 van het wapenstilstandsverdrag „alles in het werk te stellen om den Duitschers facilitei ten te onthouden welke hun in den strijd tegen de vereenigde naties van nut zouden zijn”. Sabotage aan spoor, en telegraaf lijnen werd bedreven en afgesneden ver bindingen werden niet gerepareerd om de Duitsche troepen, die nog bondgenoo ten waren, te benadeelen. In punt 9 garan deert de Badogllo-regeering, dat haar be wapende strijdkrachten zullen worden ge bruikt om de voofwaarden van den wa penstilstand snel en nauwkeurig uit te voeren. Hierdoor werden de Italiaansche soldaten, die tot dusver op verschillende oorlogsterreinen met de Duitschers geza menlijk streden, tot uitvoerders van den wapenstilstand gemaakt. Dit wordt nog erger, doordien in punt 10 de geallieer den zich eiken maatregel voorbehouden, welken zij voor den strijd tegen de Duit schers noodzakelijk achten. Daar de ge wapende macht ook deze maatregelen moet uitvoeren, zou zij ook tegen de Duit, schers worden gebruikt. Het meest ver nederende voor het Italiaansche volk is echter punt 12 waarin voorwaarden van pölitieken, economischen en financieelen aard worden aangekondigd. welke in het zuiver militaire wapenstilstandsverdrag niet opgènomen zijn. Daarmede wordt Italië aan handen en voeten gebonden aan de Angio-Amerikanen en aan de Sovjets uitgeleverd. Al bij voorbaat heeft de Ba- doglio-regeering alle uitbuitingsmaatrege. len goedgekeurd, welke door deze rekbare bepalingen zouden worden opgelegd. Vol. lediger onderwerping aan den tegenstan der is wel niet denkbaar, die tevens de uitlevering van de geheele Italiaansche vloot eischte. Zoo zien de uiterst strenge en meedoo- ‘genlooze voorwaarden er uit, welke het lot van Italië zijn geworden Gunstig daartegenover steken af de wa. penstilstandsvoorwaarden, welke in 1940 door Duitschland aan het overwonnen Frankrijk werden opgelegd. Zes uren na de onderteekening, op 22 Juni 1940 in het bosch van Compiègne, werd het Duitsch- Fransche wapenstilstandsverdrag gepubli ceerd. Het verdrag behelsde harde voor waarden. overeenstemmend met ’t feit, dat Frankrijk overwonnen was in een oorlog aan de zijde van Engeland, terwijl Duitsch. land zich uit militaire noodzaak, waar borgen moest verschaffen voor zijn vei ligheid als verder strijdende overwinnaar, De wapenstilstand bracht voor Frankrijk slechts een gedeeltelijke bezetting van zijn gebied mede. De Duitsche regeering ver klaarde uitdrukkelijk niet het voornemen te hebben de Fransche oorlogsvloot te ge bruiken voor oorlogsdoeleinden en tevens, dat zij geen eisch zou stellen ten aanzien van de Fransche oorlogsvloot bij het slui ten van den vrede. Van demobilisatie was uitgesloten dat gedeelte van de Fransche vloot, hetwelk diende voor het waarbor gen van de Fransche belangen in het kolo niale rijk. Op grond van deze bepalingen gold dan ook in de pers destijds de op vatting, dat Frankrijk niet in zijn eer ge krenkt was en zoo kon ook maarschalk Pétain in een radiorede over het beëin digen van den strijd door Frankrijk o.a. verklaren: De eer is tenminste.gered. Wij zullen de noodige krachten bewaren om de orde in het moederland en in de kolo niën te handhaven. De Fransche regeering blijft vrij en Frankrijk zal slechts door Franschen bestuurd worden”. Morgen van ,8.30—16.30 (Groot Herto- gihne’.aan ‘en voor bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1> de letters Jonsbloed t.m. Kop Morgen van 916.30 voor de oii- kantoren Sbhevcningen-Noord én Scheve- nineon-Zuid (onderscheidenlijk Oost- stfa® 1 en Tesselschestraat 65) de letters Kno t,m. einde K en voor het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1), de letters Hop t.m. Kon. Radiopraatje Max Blokzijl Max Blokzijl spreekt hedenavond oxter den zender Hilversum I in ziin oolitiek weekpraatje over „Het blinde ver trouwen”. Italië in schande en ellende gestort Wat de voorwaarden van den wapen stilstand betreft, deze hadden eigenlijk zeer grootmoedig moeten zijn, doch zij waren de hardste, die men maar kan denken. De koning heeft noch tegen deze voorwaarden iets ingebracht, noch tegen de beraamde uitlevering van mijn persoon aan den vijand. Slechts uit angst voor zijn kroon, heeft hij Italië in chaos, schande en ellende gestort. Op alle continenten, van Jiet Verre Oosten tot aan Amerika, kent men de misdaden van het huis Savoye. Ook de vijanden, die ons tot deze smadelijke capitulatie gebracht hebben, verbergen hun verach ting niet voor ons. Engeland zelf, dat HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER, 19 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede:x In den Zuidelijken sector van het Ooste lijke front verloopen de eigen bewegingen volgens de plannen. De krachtig volgende vijand werd af geslagen. In den centralen frontsector worden *in het gebied ten Westen van Jelnija en ten Zuiden van Belyj voortdurende zware ge vechten geleverd. Aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten werden uiteen, geslagen. Van het overige Oostelijke front worden, afgezien van levendige plaatse lijke gevechtsactie op het Koebanbrugge. hoofd en heftige, maar vergeefsche, aan vallen der bolsjewieken ten Zuiden van het Ladogameer, geen gevechten van betee kenis gemeld. De zware gevechten, sedert 2 weken voortdurend geleverd in het gebied van Salerno hebben den BritschAmerikaan. schen landingstroepen niet het verwachte operatieve succes gebracht. Het is hun niet gelukt de Duitsche divisies in Zuid- Italië af te snijden. Tegen numeriek veel sterkere strijdkrachten hebben onze troe pen iedere uitbreiding van het vijande lijke bruggehoofd verhinderd. In den tegenaanval werd de vijand in weerwil van het krachtige vuur van het scheeps geschut op een smalle kuststrook opeen gedrongen. Hij leed daarbij zware verlie zen. Daardoor is het gelukt, de eigen troe pen, die na volkomen vernieling van alle belangrijke installaties uit Calabrië en Apulië terugtrokken, te vereenigen met de divisies in het gebied van Salerno. Het BritschAmerikaansche operatie, plan, opgebouwd op het verraad van Ba doglio. is daarmede volledig mislukt. De energieke Duitsche leiding en de voor beeldige houding der troepen, die in. weer wil van een groote vijandelijke superiori teit in lucht- en vlootstrijdkrachten stand hielden tegen den stormloop v’an 8 infan terie- en 2 pantserdivisies, hebben dit afweersucces mogelijk gemaakt Volgens de tot dusverre beschikbare, nog onvolledige, berichten verloor de vijand meer dan 10.000 man aan dooden en gewonden en 4429 aan gevangenen. 153 Pantserwagens, 54 stukken geschut, 62 granaat- en raketwerpers, alsmede talryke lichte en zware infanterie- wapenen en een ontelbare hoeveelheid oorlogsmateriaal werden vernietigd of buitgemaakt. In den strijd tegen de vij andelijke landingsvloot hebben lucht macht en marine in den tijd van 8 tot 17 September tot zinken gebracht: drie kruisers, 2 torpedojagers, 1 torpedoboot, 15 landingsbooten en 9 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 58.000 ton. Voorts Werden 2 kruisers, 3 torpedojagers, 1 landingsboot, 1 groot tankschip en 7 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 35.000 ton zoo zwaar getroffen, dat zij verloren geacht kunnen worden. Be halve eenige andere oorlogsschepen werden 125 transport- en tankschepen met een gezamenlijken inhoud van on geveer 600.000 ton, 9 landingsbooten en 1 bewakingsvaartuig door treffers be schadigd. Ook gisteren werd in het gebied van Salerno en Zuidelijk daarvan verbitterd gevochten. Na de vereeniging van alle in Ztiid-Italië staande Duitsche forma ties hebben onze troepen zich volgens de plannen van den vijand losgemaakt en een kortere weerstandslinie be trokken. Hef SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in. De Duce heeft Zaterdag via de Italiaan sche radio tot het Italiaansche volk ge sproken. In zijn rede verklaarde de Duce: „Zwarthemden, Italianen! Na een lang stilzwijgen hoort gij wederom mijn stem. Ik ben ervan over tuigd, dat gij haar herkennen zult, de stem, die u zoo dikwijls in moeilijke tijden bijeengeroepen heeft en met u de schoonste dagen van het vaderland ge vierd heeft. Ik heb eenigen tijd geaar zeld, alvorens weer tot u te spreken, want ik had behoefte aan een tijd van psychische teruggetrokkenheid, voordat ik opnieuw voor het forum der wereld verscheen, want na mijn moreele iso- leering was het noodig, dat ik het con tact met de wereld herstelde. De radio veroorlooft geen lange rede voeringen Ik wil ook niet lang stilstaan bij de voorgeschiedenis, doch ik begin met de gebeurtenissen van den 25sten Juli. Toen beleefde ik in mijn reeds zeer avontuurlijk leven het ongelooflijkste al ler avonturen. Het onderhoud met den koning duurde twintig minuten of mis schien zelfs nog korter. Iedere overeen komst was ónmogelijk, want hij had reeds zijn begluit genomen. Het uitbreken van de crisis stond vlak voor de deur. Het is in oorlogs- zoowel als in vredestijd V voorgekomen, dat een minister moet gaan, dat een generaal wordt neergeschoten Doch het is nog nooit voorgekomen, dat men een man als ik, die zijn koning meer dan twintig jaar in absolute trouw heeft gediend, op de stoep van het particuliere verblijf van den koning liet arresteeren, hem dwong in een Roode Kruis-auto te gaan zitten, onder voorwendsel, hem voor »jpn complot te willen redden en in een :zend .tempo van de eene naar de andere kazerne voerde. Ik had onmiddellijk den indruk, dat deze bescherming in werke lijkheid gevaar beteekende. Deze indruk werd versterkt, toen ik van Rome naar Ponza gevoerd werd en mijn verdenking werd zekerheid toen ik van Ponza naar het eiland Maddalena werd overgebracht en van Maddalena naar de Gran Sasso, zooals in het opgestelde plan om mij aan den vijand uit te leveren, was bepaald Ik had echter het zekere gevoel, dat de Fiihrer, hoewel ik van de overige wereld was af gesneden, voor mij zorg de, meer broederlijk dan kameraad schappelijk. Later zond de Fiihrer mij een prachtige editie van de werken van Nietsche. Het woord trouw heeft een diepe beteekenis, ik zou haast willen zeggen een eeuwige beteekenis voor het Duitsche hart, dat in het algemeen zoo wel als in het bijzonder de geestelijke wereld der Duitschers weerspiegelt. Ik was ervan overtuigd, dat ik hiervan een staaltje te zien zou krijgen. Op de hoogte van de wapenstilstandsvoorwaar den, koesterde ik niet den geringsten twij fel over hetgeen in artikel 12 van de voorwaarden schuilging. Een hooge ambte naar heeft mij gezegd, dat ik een gijzelaar was. Doch in den nacht van 11 op 12 Sep tember liet ik weten, dat de vijand tnij niet levend in handen zou krijgen. In de zuivere lucht van het gebergte hing een atmosfeer van verwachting. Het liep tegen 14.00 uur, toen ik de eer ste valschermjagers zag dalen, gevolgd door de anderen, vastbesloten om elk verzet te breken. De manschappen, die mij bewaakten, zagen dat in en scho ten niet. Dit alles speelde zich in vijf minuten af. De bevrjjding, die geheele onderneming was een voorbeeld van organisatie en besluitvaardigheid, dat in de geschiedenis gedenkwaardig zal blij ven. Mettertijd zal het een legende wor den. Dit is het einde van het hoofdstuk, de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht, of bij het SS-Wachtbafaillon in Amersfoort Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij die tot de Germaansche SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 19—30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk, stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden geduron. de hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. 21-9-43, 9—12 Zwarthemden en gij, trouwe aanhan gers in geheel Italië! Ik roep u opnieuw tot den arbeid en roep u opnieuyV onder de wapens. De vreugde van de vijanden over de capitulatie van Italië beteekent niet, dat zij de overwinning reeds in handen hebben, te minder, daar onze bondgenooten, Duitschland en Japan, de eindoverwinning zullen strijden nooit aan een capitulatie denken. Gij zwarthemden, stelt uwe bataljons opnieuw op, die zulke heldhaftige daden hebben volbracht. Gij, jonge fascisten, neemt uw plaats in in de divisies, die bij Bir el Gobi heldhaftig gestreden heb ben. Gij vliegers, die de aanvallen van Bij onz# Vrijwilligers. Al is de strijd voor onze mannen te eten vinden zij altiid. (SS.-P.K. Fritsch O.H.) X. i

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1