J j Van middernacht tot middernacht door FRANZ WENDELMÜTH Geautor. vertaling van B. L. Venzelaar Al AKKERUE (O 1® Piano's en Vleugels Opgaven met merk en prijs aan NOORBERGEN v. HOUTE ZOUTMANSTRAAT 22A TEL. 33.6g.77 STADSNIEUWS BUITENLAND SPORT BINNENLAND FEUILLETON GOUD en ZILVER ssü Loosduinscheweg 647 a Bij da Regenfessel. - 7ê/. 39 93.24 a Gevestigdsinds >024 F. VERSCHUREH HAAGSCHE COURANT Maandag 20 September 1943 le bl. pag. 2 INSTITUUT ANDRIESSE Kóu gevut? -rx 1 - KERKNIEUWS OPENINGSWOORD VAN IR. VAN DER VEGTE Nieuw wereldrecord van Fanny Blankers Barones Spencer zegevierde STAATSLOTERIJ Vijfde klasse 4571 De honderdduizend is er uit A.D.O. liet een 2-0 voorsprong glippen BOKSEN I VAN SCHEERS 2540 3141 3736 6318 10706 11076 11853 14091 16979 18483 19567 20330 P.T.T.’ers exposeeren y „ZELFBESCHERMING”/ Bedrijfssportdag 100: 14145 op de ge- verkocht te Rotterdam. Ar- door het 2 uur 45 rit ATHLETIEK er voetbaltournöoi Nederlandschen kroop viel ieder en 1 1.000: 400: 200; INKOOP VAN 516 ‘‘“•cïSHI voor verkoop van 9 Nadruk verboden De Britsche berichtendienst meldt, dat Churchill gisteren weer in Engeland is aangekomen. Hij werd vergezeld van zijn vrouw, zijn dochter en den minister voor de inlichtingen. Na zijn aankomst te Londen heeft de premier zich naar Dow ningstreet begeven. PAARDEN ƒ100.000: 5.000: 11397 8587 12301 16917 5059 12378 13556 17829 6924 12932 14392 16021 Huisvlijt: eerste prijs J. Roose, nacht- H. L. MEDEDEELING. Door de groote drukte verzoekt het Ser vice. en Transportbedrijf „TÓT UW DIENST” aan haar clientèle indien moge lijk de opdrachten minstens één dag te voren op te geven. Wij garandeeren U betrouwbaar personeel en correcte bedie ning. Vondelstraat 232, Tel. 335803. Alg. Secr Tomatenstr. 131, tel. 33.85.36 In Sept vangen cursussen aan voor: FRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN STAATSPRAKTIJKDIPLOMA ACTE MO. BOEKHOUDEN FIN. REKENKUNDE N.I.V.A, Inschr en spreekuur op Maandagav. Alarm in een bunker voor de manschappen. Als de wind zijn de mannen er juit en op hun gevechtsstandplaatsen. (P. K. Muller (Karl) We-C. N. F.) De Engelsche steenkolenpositie De secretaris van de Engelsche mijn- werkersvereeniging, Edwards, heeft gis teren verklaard, dat of de bevolking dezen winter kou lijden moet of dat de troepen gebrek zullen hebben aan belangrijke uitrustingsstukken, wanneer niet meer ko len geproduceerd worden. De kolenposi tie is thans slechter dan ooit sedert het uitbreken van den oorlog. Het draverijkampioensohap van Neder land op Duindigt Baronesse Spencer met berijder Geer sen won dit kam- Schimmelpenningh)', De luchtaanvallen op Frankrijk Het aantal dooden te Nantes als volg van den laatsten Anglo-Amerikaan- schen bomaanval, bedraagt thans 700. „La France Socialiste” deelt mede, dat het aantal door Anglo-Amerikaansche bom menwerpers gedoode Fransche burgers de laatste 4 dagen 1100 bedraagt. De stalhouder dacht lang over dit zonderlinge, nachtelijke bezoek bij zijn buurman na, 'tot hij zich eindelijk, ril lend van de kou, weer naar zijn slaap kamer begaf. Met een snellen blik op zijn nog rustig slapende vrouw, hjj eveneens onder de dekens en weldra in een droomloozen slaap. van ta- zonder dat er Ong boven bevond, viel den commis- staanbaars en liet ook de andere man nen binnen. Ze gingen door de korte hal en kwa men in een tweede soort van vestibule. Achter een deur was het onderdrukte snikken van een vrouw hoorbaar. Jo hann ving den vragenden blik van den commissaris op. Het is de keukenmeid en de beide andere meisjes. Ze durfden niet in haar kamer te blijven en daarom heb ik jiaar maar in de bibliotheek opgesloten, ver klaarde hij. Bötefür keek den man belangstellend aan. De bediende droeg een kor’ baardje naar oud-Engelsche mode. Hij had smalle lippen en een brutaal voor uitspringenden haakneus. De ietwat sla- Voedingsgewassen in stadsparken Op uitgebreide schaal zijn door den Ge meentelijken Dienst voor Teelf yan Voe dingsgewassen voedingsproducten ver bouwd in de stadsparken en op terrei nen, welke braak lagen. Het resultaat daarvan is, dat nu al eenige weken ach tereen geoogst is kunnen worden. De heer G. J. van Bommel heeft ons in een on derhoud medegedeeld, dat reeds 60 wa gons aardappelen, 9 wagons peulvruch ten, een paar wagons spinazie, 1 wagon haver, 2500 kilo blauwmaanzaad, een paar duizend kilo uien afgeleverd zyn aan de Gemeentelijke kindertehuizen de school- kindervoeding, het Gemeente ziekenhuis en de armlastigen. In totaal was 120 H.A. bebouwd. De kwantiteit was niet alleen overvloedig, ook de kwaliteit was be hoorlijk, verzekerde ons de heer v. Bom mel. Dit strekt dengenen, die aan dezen tot eer, want de grond was op verschillende plaatsen allerminst geschikt voor de teelt van voedingsgewassen. Bovendien moesten tal van ziekten overwonnen wer den. Allen hebben echter hun uiterste best gedaan. Van groot belang was het, dat het ge heel onder leiding stond van een staf van ambtenaren, die een speciale studie van land- en tuinbouw had gemaakt. De dienst werkte met vele non-valide arbeiders. Zij hebben uitstekend voldaan. Ook voor henzelf beteekent de inschakeling in het arbeidsproces natuurlijk zeer veel. Zij krijgen hierdoor hun gevoel van eigen waarde weer terug. Hoewel reeds weken lang geoogst is, is het einde nög lang niet in zicht. Er is zooveel, dat niet alles direct verdeeld kan worden, waardoor de dienst zelf opslag plaatsen heeft moeten vervaardigen. Wij hebben o.m. een aardappelkelder bezichtigd, die wel zeer sterk afweek van de in ons land bestaande. De kelder is gebouwd volgens een Russisch systeem, dat de heer van Bommel tijdens zijn verblijf in de Oekraine had leeren kennen Over eenigen tijd zal begonnen worden met den nabouw van meiknollen, prei en koolsoorten. De honderdduizend van de Staatsloterij is heden gevallen op no. 4571. Het lot is In Nederland in September 1943. Een nieuw contingent Neder.andsche Vrijwilligers vangt zijn opleiding voor de Duitsche Marine aan. (SS. Bildberichter S. Fritz-St,) MAKELAARS, HANDELSAGENTEN EN DE ONDERNEMINGSBELASTING Naar wij' vernemen zullen door het departe ment van Financiën eenige proefprocessen worden gevoerd betreffende de vraag, of makelaars en handelsagenten aan de on- dernemingsbelasting zijn onderworpen In verband hiermede hebben de inspec teurs der belastingen de beslissing op desbetreffende bezwaarschriften aange houden. VOETBAL GROOTE OVERWINNING VAN V.UjC. De tweede competitiedag heeft weer een goeden oogst opgeleverd, want bijna alle vastgestelde ontmoetingen gingen door. Vele ploegen zijn nog op zoek naar een‘ constanten vorm, hetgeen gisteren weer bleek uit een aantal merkwaardige resultaten. Verscheidene ploegen, welke goed waren gestart, moesten nu het hoofd buigen voor elftallen, waarvan men niet veel verwachtte. Dezen keer werd geen der kampioenen van het vo rige seizoen geslagen, doch de beide Westelijke titelhouders leden toch ver lies, doordat zoowel A.D.O. als Feyen- oord, zich met een gelijkspel tevreden moesten stellen. Drie seizoenen achtereen is het A.D.O. nu gelukt, in een eindspurt zooveel pun ten te vergaren, dat het kampioenschap op het nippertje kon worden behaald, in den allerlaatsten wedstrijd. Gaan de rood-groenen een beetje speculeeren op deze gewoonte? Dat zou gevaarlyk kun nen worden. Gisteren kregen de Hage naars hun derde verliespunt uit twee wedstryden te noteeren. Nadat zij den vorigen Zondag, niet geheel verdiend, hadden verloren in den uitwedstryd tegen D.W.S., kwamen zü gisteren zonder Neuteboom op eigen veld te staan tegenover een gehavend D.F.C., dat met een nederlaag was gestart en ook nu als verliezer werd gedoodverfd. Het resultaat is echter een 33 geluk spel geworden en dat geeft de verhou ding vrij goed weer. Het was een aar dige en vooral spannende strijd, waarin de Hagenaars zich de overwinning heb ben laten ontglippen, door in één mi nuut tijd een 20 voorsprong te verspe len. De Dordtenaren waren in technisch opzicht wel de minderen van onze stad- genooten, maar de bezoekers speelden met zooveel enthousiasme, dat het ver schil volkomen werd gecompenseerd. De kansen, die de Dordtenaren zich wisten te scheppen, waren aanvankeiyk talrijker en ook wat gevaariyker dan die der Hagenaars, die met de, uit 3 backs de spil was geheel terugge trokken bestaande verdediging, geen raad wisten. Het was voornamelijk aan perige en toch brutale oogen, waren van een onbestemde kleur. Bent u de bediende in dit huis? vroeg de commissaris. Jawel. Ik ben Johann; Johann Günzel is myn naam. Johannus Günzel £oe>ang u al hier in huis? Op den eersten October was het een jaar. Goed. Waar is de doode? Johann maakte een ingestudeerde bui ging en opende een tweede deur bi?nenP nen traden een kamer Het was een vierkante ruimte melijke grootte en bezat zich nog een verdiepi een glazen dak. Dit tn«chr!jvtng voor d« nieaw* «lubleaaea geopend* Ook k voor de Gym nart lek-. JiuJitrt* en Schermclubt Meldt U spoedig aan< Ingang f Corel van By landt) aan I. INSTITUUT en de fotograaf moesten eerst hun zeven instrumenten by elkaar zoeken, eer zij de anderen konden volgen. Toen Bötefür den drempel van de voordeur .overschreed, wierp hij den be diende, die de deur voor hem openhield, een korten, onderzoekenden blik toe. Johann ontweek onwillekeurig dezen scherpen blik. Bötefür was een groote, sterke man, met grijze, scherpziende oogen en sneeuwwit, borstelig, opstaand haar. Gaat u voor en wijs ons den weg! beval hij, minder op een scherpen toon den wel op een wyze, welke er op wees, dat hij niet gewend was, tegengesproken te worden. De bediende mompelde iets onver- te deelen, dat de uitslag nog niet officieel is, voordat het roode signaal op het bord van aankomst is gestreken. Een kleine moeite, die veel narigheid voorkomt. Ver keerd is o.a. ook, dat men na een val- schen start den verkoop van toto-tickets stop zet, terwijl men gevoegelijk het pu. bliek de gelegenheid moet bieden ticket» te koopen, totdat er werkelijk gestart ih hetgeen vaak een 10-tal minuten later ge schiedt. Er valt dus nog veel te verbe teren. le c.1. Gretchen M (J. M. v. d. Berg) 7.901.80; 2 Gretha Bascom 1.80; 3. E. Lady G 4.30- 4. Donna Bella 2.10; 2e c.: I 1. Neosho (iir. Verkade) 5.101.80, 2. Zoon van Silladar 1.50, 3. Donum Vita 2. 3e c.: 1 Indian Prince (Hr. H. G. Dekkers) 3.6Ó—1.50 2. Pampelune 1.40; 4e c.1. Oeagre (J. M. v. d. Berg) 4.50— 1.30; 2 Nemetor 1.30, 3. Lex K 1.90; 5e c.1. La Vie Rose (Ricard) 5.80—1.30, 2. Cambrai 1.20, 3. Rimini 1.40; 6e c.: (Kamp. v. Ned.) 1. Barones Spencer 3.20 —1.10 2. O Lapize 1.10, 3. Mesnil Cher 1.10. 7e c.: 1. Etna II (Ricard) 3—1.60. 2 Nicette 2.8e c.: 1. Darius G. (L. Ea sing) 6.en 2.2. Calumet Don Juan 3.20, 3. Graaf Norbert G 5.20 en 4 Dirk Norton 2.90; 9e c.: 1. Napo (J. van Vpe. ren) 11.70—1.20. 2. Little May Dun 1.-, 3. Bily 1.10. cui ook Sport le blad, pap. 3.J Japansche aanval op Munda Japanschë marinevliegtuigen hebben 18 September wederom felle aanvallen ge daan op Amerikaansche stellingen bij Munda op Nieuw-Georgië en zware ver nielingen veroorzaakt. Nadat de Japan sche vliegers op 4 plaatsen branden hadden veroorzaakt, keerden zij allé ongedeerd naar hun basis terug. Barones Spencer won 10.000 gulden* O. Lapize legde beslag op den 2en prils ad 4000 gld., Mesnil Cher verdiende 3000 gld. Voor de drie plaatsen werd bij den toto het geringe bedrag van 1.10 uitbe taald. Zoo groot was het vertrouwen van het publiek in dit drietal. Dutch Hanover evenals Barones Spencer een nationaa, product legde beslag on den 4n prijs (2000 gld.) en Allegheny werd 5e. maar verdiende toch nog 1000 gld. De k.m.tijd van de winster viel oogenschijn- lijk voor deze course der kampioenen tegen, n.l. 1.26. De baan liet echter geen betere tijden toe. doordat het gras veel te hoog stond, de baan dientengevolge zwaar was. Had de wedstrijd gevende vereeniging. gezien de groote inkomsten, dit niet kunnen voorkomen of moet de verhuurder der baan daarvoor aanspra kelijk worden gesteld In elk geval is de tijd, gezien den toestand der baan, buitengewoon. Na afloop is Geersen met een groeten krans gehuldigd en op de baan toege sproken door Baron van Heemstra, die zijn bewondering uitsprak over de buitenge, wone prestatie van berijder en paard.' die dit seizoen drie kampioenschappen ver overden. Onder geweldig gejuich werd tenslotte een eere.ronde gereden. De overige nummers waren vooral wat de draverijen betreft flink bezet en leverden naast goede sport ook verras singen en daardoor eenige flinke betalin gen bij den toto op. De 2400 meter ren werd gewonnen door Moneron, die echter naar de vierde plaats werd teruggezet wegens coupeeren. Zoo werd Etna II winner, een tweede zege op dezen dag voor stal Prospero en jockey Ricard. Het publiek werd niet tijdig op de hoogte gebracht, dat er een protest tegen Moneron liep, weshalve er bezoekers waren, die hun tickets op Etna II genomen verscheurden. Het zou een kleine moeite 4642 20605 EEN SPRONG VAN 6.25 METER De laatste atletiekwedstrijden van dit ^ijn via den luidspreker aanstonds^mede seizoen, georganiseerd door „Holland” te Leiden, hebben twee nieuwe Nederland- sche. een Europeesch en een nieuw we reldrecord opgeleverd. Mevrouw Blan- kers-Koen, die onlangs met een sprong van 6.08 m. slechts vier centimeter be neden het wereldrecord van mej. Schulz (Duitschland) bleef, was gisteren in bui tengewone conditie Haar eerste sprong van 5.91 m. bewees dit al direct. In haar tweeden sprong van 6.115 m. benaderde zij het wereldrecord en de derde van 6.25 m overtrof dit met niet minder dan 13 c.m. De tweede recordverbetering was bij het hoogspringen voor juniores, waar Lankhorst met een sprong van 1.78 m het record met 2 c.m. omhoog bracht. Een vermei denswaardige prestatie bracht verder de 80 m. hordenloop voor junio res, waarbij J. Zwaan en E. Nelissen bei den het Nederlandsch record van 11.3 sec. evenaarden. Niezen en de Jong te danken, dat de bezoekers geen voorsprong konden ne men, o.a. door een aantal fraaie scho ten van Punt. A.D.O. was in het eerste half uur niet onfortuiniyk, wBnt de beide doelpunten, welke resp. na 10 fen 31 min. werden gescoord met een kopbal door Piet Eversteyn en een ver hoog schot van de Heer dankte zij, voor een niet onbelangrijk deel, aan doelman Liefaard, die beide keeren den bal te pakken had, doch hem weer uit de handen liet glippen. De bezoekers waren door dezen achterstand waar schijnlijk wat gedeprimeerd; in geval werd A.D.O. nu sterker en dé Dordtsche nederlaag scheen nu wel vast te staan. De bezoekers herstelden zich echter en in de 40e min. beleefde men de groote sensatie, dat D.F.C. door twee doelpunten gelijk maakte. Uit een voor zet van den snellen Mijnders, scoorde de Roo 21 en onmiddellijk na den af trap benutte Punt een mooien voorzet van v. Twist. Met dezen stand werd ge draaid. Na de hervatting was D.F.C. aanvankelijk sterker, doch in de Jong en Niezen vonden de aanvallers onover komelijke struikelblokken, totdat in de 16e min. van Twist opnieuw een voorzet van Mijndérs benutte, 23. De gemoe deren begonnen wat verhit te geraken, doch gelukkig kon arbiter Twisterling de situatie baas. J. Eversteyn en Roo- senburg hadden inmiddels van plaats gewisseld en bij D.F.C. moest Punt zich laten vervangen door C. in ’t Veld. In de 21e min. hadden de hardnekkige po gingen van A.D.O. succes, toen de Heer uit een keiharden voorzet vap Roosen- burg, gelijk maakte. Aangemoedigd door dit succes trok A.D.O. fel ten aan val, om te trachten alsnog tie overwin ning te behalen. De aanval leed echter aan zün oude kwaal en bovendien had doelman Liefaard zich zoodanig her steld, dat er geen doorkomen aan was. verrassende uitvallen van D.F.C. bleven verder ook zonder resultaat, zoo- dat het 33 bleef. De Kraaien hebben gisteren hun eersten wedstrijd gespeeld. Met hun geschonden ploeg hebben zij, overeenkomstig de verwachting, verlo ren, maar het stemt niettemin tot vol doening, dat de Hagenaars in den lasti- gen uitwedstrijd tegen het sterk geachte Hermes, met slechts 23 ten onder gin gen, na met 03 te hebben achterge- staan. De Kr aaien, werden in den be ginne door een vlot, goed sluitend spel, volkomen overrompeld door Hermes; binnen 20 min. had Borrani tweemaal en Janse een keer gescoord. Toen her vond H.B.S. zichzelf. Er werd van Haag- sche züde steviger aangepakt en het Schie. damsche overwicht ging verloren. De veste der gastheeren werd nu ook meer malen bedreigd en dat was voor de thuis club des te gevaarlijker, omdat doélman Landegem geen al te betrouwbaren in druk maakte. De beide backs wisten ech ter stand te houden, zü het dan, dat hun optreden eenmaal een strafschop .ten gevolge had, welke door v. d. Vegt in een doelpunt werd omgezet. Na de her vatting wogen de partijen aardig tegen elkaar op. Veel geluk hadden de Schie dammers toen niet meer en na ca. 25 min. benutte v. d. Vegt een voorzet van Bijl- stra. Het begon er nu leelijk uit te zien voor de thuisclub, maar de verdediging wist zich te handhalven. Aan den anderen kant bleef het trio Boas, Walhain en van ’t Oever ook meester van de situatie, zoo. dat de stand onveranderd bleef en Her mes met 32 een benauwde overwinning behaalde. Stormvogels heeft, na haar zwa re nederlaag van de vorige week, voor een groote verrassing gezorgd door uit met 32 te winnen van Sparta. Vole. wijekers behaalde thuisspelende haar tweede overwinning door E.D.O. met 31 te slaan. Ook. D.W.S. boekte haar tweede succesde Amsterdammers zegevierden in den uitwedstrijd tegen Xerxes met 20. In het tweede district heeft V.U.C. de leiding veroverd door haar tweede over winning te boeken. De eerste Haagsche zege was van bescheiden aard, doch gis teren hebben de zwart-witten, min of meer tegen de verwachting in, een groote 72 overwinning geboekt in den uitwed.' strüd tegen ‘t Gooi, dat» er geheel uit was en waarvan ook de verdediging dezen keer volkomen faalde. De Hagenaars speelden een vlot partijtje en hadden reeds by hun eersten aanval succes, toen Bran des profiteerde van een misstap van "den Gooischen doelman Mosterd. Enkele min. later benutte B. de Harder een strafschop. Hoewel onze stadgenooten sterker ble ven, wisten zy voor de pauze toch niet meer te doelpunten. Kort na de hervat ting scoorde Remmerswaal, waarna Hol leman nummer vier inkopte. Geheel on verwacht scoorde de thuisclub toen bij een plotselingen uitval door Levért tegen. De Hagenaars gooiden er toen nog een schepje op en resp. met een hard' schot van Brandes, een mooien kopbal van den. zelfden speler en een soloren van B. de Harder voerden zü den stand bp tot 1—7. en'baarTaVner In de laatste mna. kon Kreumng nog een tweede doelpunt voor de Gooilanders ma ken. Door een wat minder goed doelge- middelde staat V-s-V. met een gelijk aan tal punten als V.U.C. op de tweede plaats. De Velseroorders leverden giste ren de kranige prestatie het bezoekende Ajax met 42 te verslaan, aan welk resul taat de Amsterdamsche doelman Keizer niet vreemd. Met Feijenoord en vooral met de voorhoede der Rotterdamsche kam pioenen, wil het nog niet erg. Gisteren wa ren Paauwe c.s. op bezoek by Emma en met 00 moesten de Maasstedelingen zich tevreden stellen. In een spannenden en INBRAKEN: Ingebroken werd in den af. geloopen nacht in de openbare school in de Asstraat. Weggenomen werden 3 naai, ma'chines, een vloerkleed en een gas stel. Uit een schoenmakerswerkplaats aan de Oranjelaan werden 28 paar schoenen gestolen. De kostelooze inenting en herinenting, welke te Voorburg a.s. Don derdag plaats zou hebben, is tot nader aankondiging uitgesteld. In het Panorama-Mesdag wordt een tentoonstelling gehouden van kunstpro ducten, die door leden van het P.T.T.- personeel in hun vrijen tijd vervaardigd zijn. De expositie omvat vier groepen: a. schilderstukken, b. teekeningen, aqua rellen en etsen, c. boetseerwerken en d. huisvlijt. In de laatste categorie hoort de inzending van den jongsten deelne mer thuis, een 14-jarigen jongen, die een keurig schemerlampje heeft vervaar digd. Als men het werk van zijn oudere collega’s beziet, wordt het begjrijpfelijk, dat de heer Ed. Gerdes, hoofd der af- deeling beeldende kunsten van het De partement van Volksvoorlichting en Kunsten, die met den heer Pesjaar de inzendingen heeft beoordeeld, verklaar de, dat deze expositie geenszins een in druk van dilettantisme maakt. Vel? wer ken zouden tegen hqt oeuvre van be roepsschilders geenszins afsteken, al staat natuuriyk niet alles op zulk een hoog plan. In dezen tyd van aardewerk- schaarschte, wordt de aandacht getrok ken door een keurig theeservies, dat een P.T.T.-er met keramische ambities, ge heel zelf vervaardigd heeft. Opmerkeiyk zijn ook enkele postzegelontwerpen, landschappen, die beoogen, het natuur schoon van ons land te propageeren. In de practyk zal daarvan wel niet veel terechtkomen, als gevolg van de stem pels. r Zaterdagmiddag is de tentoonstelling geopend door den directeur-generaal der P.T.T., ir. van der Vegte, die het juist in dezen moeilijken tijd van belang acht te, dat men in zqn vrüen tijd een tegen wicht vindt voor alle onaangenaamhe den van het dagelijksch bestaan. Deze .productieslag hebben deelgenomen, tentoonstelling beoogt anderen aan te sporen, hun vrüen tijd eveneens goed te bestéden. Deze opzet heeft veel weer klank gevonden en het gehalte der ui zendingen is zoo goed, dat besloten is een aantal geldprijzen te verdeelen. In de afdeeling schilderstukken viel de eerste prijs ten deel aan C. A. Kem mers, assistent le kl. Postkantoor ’s-Gravenhage; de beide tweede aan T. Vredevoort, storingszoeker plaatse- lijken telefoondienst, ’s-Gravenhage en L. van Waegeningh, adj.comm. Roer mond; en de drie derde aan J. J. L. van Gaaien, kantoorknecht telefoon- district ’s-Gravenhage, mej. W. J. E. M. van Ling, telefoniste, Utrecht; A. Zuiderwijk, besteller ’s-Gravenhage; eervolle vermelding: J. J. L. van Gaa ien, kantoorknecht telefoondistrict ’s-Gravenhage, L. Neyenhuijs, instru mentmaker Postchèque- en Girodienst ’s-Gravenhage. Teekeningen; aquarellen en etsen: le prys W. van Beek, avondwerker, Post kantoor ’s-Gravenhage; 2e prqs P. Ver sluijs, adj.comm. Zutphen. JT. 4 4. -.*.4.*. 44- T waker te Goïs, tweede prijs: J„ Staffers, kantoorbediende bijkantoor v. Meerdervoort, ’s-Gravenhage. OSENDARP WON IN WILHELMSHAFEN: Osendarp verscheen gisteren aan den start in Wilhelmshafen en won zoo wel de 100 m. als de 200 m. Zqn tüd op de 100 m. was 11 sec. vóór Sonntag met H.2 sec. Hij won de 200 m. in 22.3 sec. met eveneens Sonntag als tweede in 23 sec. En dan den verbaasden uitroep: Om hemelswil... jy? Midden in den nacht? De onbekende mompelde iets, dat Busacker niet verstond, daarna deed Storcke een stap achteruit; de vreemde bezoeker volgde hem naar binnen en de deur werd gesloten. Toen de politie-auto voor villa Zee zicht stilhield, opende Johann, de huis bediende, de voordeur. Commissaris Bö tefür sprong als eerste uit den wagen; achter hem volgde inspecteur Schrunck en de assistent Dtesterbach. De andere mannen, dokter Randach, de politie-arts f TENTOONSTELLING 1 De luchtbeschermings-tentoonstellings. tram is morgen gestationneerd in de remise aan de Frans Halsstraat. TER BESCHERMING VAN JONGE MEIS JES TE DELFT: De burgemeester van Delft heeft een beschikking uitgevaardigd, waarbij het aan meisjes beneden de 16 jaar verboden is zich des avonds na 9 uur of indien de zon eer ondergaat na het tijdstip van zonsondergang op straat te begeven. Voor het volgen van lessen of het bezoeken van vereenigingen zijn uit zonderingen toegestaan. INSCHRIJVING LANOBOUWHOOGE- SCHOOL: De rector-magnificus der Landbouwhoogeschool te Wageningen, prof. mr. W C. Mees A.R.z., heeft be kend gemaakt, dat de inschrqving als student voor het studiejaar l$43-’44 op 21 September a.s. zal worden opengesteld. Op last van den secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbe. scherming zal nè 15 October a.s. geen ge legenheid meer tot inschrijving worden gegeven, behalve voor de personen, die thans rn den Arbeidsdienst zijn. FILMOCHTENO „VREUGDE EN AR BEID”: De onfspanningsbijeenkomsten van „Vreugde en Arbeid” zijn heel popu lair, doch de Werkgemeenschap streeft meer na dan louter lichte verstrooiing. Ook aan de ontwikkeling van geest en lichaam wordt gewerkt. Gisterochtend in Asfa vestigde de provinciale leider de heer A. L. Simonis daarom de aandacht op de cursussen volksontwikkeling en lichamelijke opvoeding, welke reeds de volgende maand aanvangen. Voorts vroeg spr. medewerksters voor het mooie werk om kinderen uit gezinnen, waar van de vader buitenslands werkzaam is, eènige uren per week bezig te houden om de taak der moeders te verlichten. Daarna volgde de vertooning van de knap pe film „Verdachte ontkent” met Olga Tschechowa, Schönhals. e a. ZWEMBAD ZUIDERPARK: Het Zwembad Zuiderpark boekte op Zaterdag j.l. zijn 350.000sten bezoeker, een aantal, dat se dert de oprichting van het bad nog nimmer bereikt werd. Meer dan 900 diploma’s werden uitgereikt. Woensdagavond a.s. wordt het bad gesloten. MET HOOFD TEGEN TRAMMAST: De 3>8-jarige G. B. van 't L. uit Wassenaar wilde op den Benoordenhoutscheweg op een rqdenden tramwagen springen, maar kwam met het hoofd tegen een trammast terecht. Hij bekwam een hersenschud ding en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal IN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Duindigt heeft gisteren alle records gebroken voorzoover bezoek en totali- satoromzet (ruim 3 ton) betreft. Deze groote toeloop betrof voornamelijk het draf-kampioenschap van Nederland otfer 2400 meter. Onder groot enthousiasme is dit een nationale overwinning gewor den voor de kranige merrie Barones Spen. __1en meester-pikeur W. H. Geersen. De merrie die dit jaar aan prijzen 45 mille heeft gewonnen had de binnenbaan en nam aanstonds de leiding om deze niet meer af te staan Achter haar ontspon zich een felle striid. maar geen der buitenlandsche paarden kon haar benaderen. Zelfs O Lapize niet, die na een niet al te gelukkige loting, aanvankelijk in.gesloten zat. zich weliswaar tijdig los maakte, maar het tegen onze nationale kampioene niet kon bolwerken, terwijl Mesnil Cher zien met de derde plaats moest tevreden stellen Zoo hebben de drie door ons aangegeven paarden de drie eerste plaatsen bezet 3141 3736 11853 DS. G. HEERINGA f: In den ouderdom van 68 jaar is te ’s-Gravenhage overleden ds. G. Heeringa, sedert Nov. 1940 em. -De pred. der Doopsgezinde gemeente te Hen gelo (O.), waar hij op cultureel en philan- tropisch gebied gedurende zijn 28-jarige werkzaamheid veel heeft tot stand ge bracht. Hij was ook aan het gymnasium en de rijkskweekschool aldaar als leeraar verbonden. De begrafenis zal morgenmid dag half 3 op Oud Eik en Duinen plaats vinden. DE FRIESCHE BIJBEL GEREED: Einde September zal de door dr. G. A. Wum- kes vervaardigde Friesche vertaling van den bijbel verschijnen dit zal de eerste complete bijbelvertaling in het Friesch zün. Ter gelegenheid van deze verschij ning zal het Kristlik Frysk Sel^kip in de groote kerk te Leeuwarden, onder leiding van zijn voorzitter, den heer S. E Wen- delaar Borge te Dokkum. op 29 Sept, een Bijbeldag houden. Dat de vertaling in een behoefte voorziet, wordt wel bewezen door het feit, dat thans reeds bijna de geheele oplaag van vijfduizend exem plaren is uitverkocht. Gisteren werd door „Vreugde en beid” op het sportpark Te Werve voor bedrijven in de provincie Zuid-Holland een bedrijfssportdag georganiseerd Hier aan werd deelgenomen door de firma’s Gazan, Esveha. Pander te Rotterdam Weller en Co.. Gerzon te Rotterdam Hol; land Nautic te Gouda. Krantz en Zn tè Leiden. Koole en Vis te Gouda. Klinge- lenberg te Rotterdam. Vereenigde Touw- fabrieken te Leiden en voorts het N.A.F te Rotterdam. Het programma bestond uit 400 m. hardloopen, verspringen en kogelstooten voor heeren en voor de damesver springen. 100 m. hardloopen en castiebal- werpen. Voorts waren er verschillende demonstraties en een Het staforkest van den Arbeidsdienst luisterde het geheel muzi kaal op. De bedrijfssportdag werd geopend door den heer M. H. v d. Hoeven, provinciaal frontleider. Omstreeks twee uur heeft professor Westra. burgemeester van den Haag, een korte toespraak gehouden, waarin hij de sport roemde, die de men- schen tot elkaar brengt en elkaar leert waardeeren. Dat er voor de bedrijfssoort belangstelling bestaat, bewijst de groote 1 opkomst Hij sprak de hoop uit dat de bedrijven, die nog afzijdig staan, zich aan zullen sluiten. Het geheel had een vlot verloop en de toeschouwers onder wie zich verschillen de autoriteiten bevonden, hebben dan ook kunnen zien welk een groote betee- kenis een bedrijfssportdag voor het per soneel van bedrijven kan hebben De uitslagen waren als volgt: Drie- kamp heeren1. Klingelenberg (R’dam) 287 p.; 2 Pander (den Haag) 280 p3 Holland Nautic (Gouda) 259 p. Driekamp dames: 1, Esveha en fa Gerzon ieder 300 p. (na loting kreeg Esveha den eer sten prijs); 3. Fa. Gazan (den Haag) 294 p 4 x 100 m. estafette heeren 1 Pander (den Haag) 50.1 sec.; 2 Klinge lenberg (R’dam) 51.3 sec.: 3. Holland Nautic (Gouda) 53.1 sec Eindstrijd voet bal Holland NauticKrantz en Zn. (Lei den) 30 met beryder pioenschap. saris dadeiyk op, omdat hu den weer- schün van een wil plafond miste en in plaats daarvan een donkergapenden vierhoek boven zich zag. Het maakte den indruk, alsof men onder den vrüen hemel stond. Merkwaardige bouwstijl, mompelde hü, waarbü hu zün blikken door het vertrek liet dwalen. De wanden waren volkomen ontdaan „„„versieringen en eenvoudig witge schilderd Rechts van de deur stond op scnuueiu. een rustbed, dat tot den achte g de nabyheid daarvan slapen nood f de tafel met een koperen gloten kast. (ggordt vervolgd). goedeq wedstrijd won Blauw Wit thuis van D.H.C. en Haarlem bleef op eigen grond na een pittig partütje met 32 baas over R.F.C. In de tweede klasse A vandistrict II kon de wedstrijd H.V.V.Elinkwük niet doorgaan, aangezien de Leeuwtjes niet de beschikking hebben over hun terrein. Ook Quick is zonder veld, doch de Haan tjes speelden gisteren op V.U.C. en daar behaalden zü een royale 5—0 zege op B.M.T., dat, in vergelyking met de gast heeren, een poover spelletje liet zien. Slechts was er de goede wil bij de Fruit- wegspelers. Bü het ingaan van de rust leidde Quick met 1—0. De doelpunten wer. den gemaakt door Arkema (3), Schoe nmaker en Kramer, De B.M.T. verdedi gers verdienen aller lof; helaas moesten de twee backs na een botsing uitvallen. In den uitwedstrijd tegen Gouda heeft V.I.O.S. met 06 het onderspit moeten delven. naars, die zelf ook niet ongevaarlijk wa ren, goed stand, doch na de rust was het verschil te groot en zesmaal werd de Haagsche portier gepasseerd, Velox be haalde ook een groote overwinning en wel met 6—1 op U.V.V. Tenslotte werd V.D.L. in den uitwedstrijd tegen U.V.S. met 4- -0 geslagen. Uitslagen District I, le klasse: Volewückers EDO 31. Sparta—Stormvogels 23, ADO DFC 3—3. Xerxes—DWS 0—2 HDVS— HBS 3—2. District II le klasse: ’t Gooi VUC 2—7, Bl. Wit—DHC 1—0, Emma— Feijenoord 0—0, VSV—Ajax 4—2, Haar lemRFC 32. Tweede klasse A: Gouda VIOS 6—0. Quick—BMT 5—0, ÜVV— Velox 1—6. ÜVS—VDL 4—0. Derde klasse A: HillinenWassenaar 10 Tonegido LFC 1—3, Bl. Zwart—Alphen 5—3. B: TerlaakPostduiven 35 Scheveningen Laakkw. 1—2, VCS—ONA 2—4, GDA— GSV 60, Cromvliet—Olympia 31. C: BECMartinit 33, Excelsior ’20—Hoek van Holland 10, ConcordiaHollandiaan 13 Viirde klasse A: AlphiaLisse 12, ZLC—VVSB 1—7. Teülingen—Hillegom 56. B: NaaldwijkCeleritas 32 VVLV —Archipel 2—4, VDS—RKAVV 1—8. C: MaasstraatRa va 07 BTCDSO 33, EsdoSpoorwijk 32, Quick StepsWIK 34, TexasTe Werve 44. D: Zw. Bl. Wilhelmus 36, Or. BlauwSOA 15, Postalia—Duno 1—3, VVP—RVC 2—4. F: DDVKTransvalia 24. Oliveo—Saturnus 1— 6. SFC—KRVO 1—4, DVC—Delft 2—6. Reserve le klasse: Excelsior 2Xerxes 2 44. Neptunus 2Overmaas 2 30, DFC 2— ADO 2 5—1, SVV 2—Feijenoord 2 3—1, Reserve 2e klasse A: HBS 2ADO 3 21, ONA 2Quick 2 35, VUC 3—Schevenin gen 2 11—2, Laakkw. 2HVV 2 20. B: RFC 3Feyenoord 4 22 Neptunus 3 HDVS 3 1—2, ADO 4—Musschen 2 2—0, SVV 3Sparta 3 03 Gouda 3Fortuna 2 1—3. Het Oosten, le klasse: Quick AGOVV 32 EnschedéTubantia 41, Go Ahead—PEC 4—0, Heracles—NEC 1—4 WageningenEnsch. Boys 41. HetZuidenle klasse: LongaNAC 05, SpechtenPSV 41, MVVMaurits 1O.’ RoermondWillem II 04. BW NOAD 30, Spekholzerh.Eindhov. 03. Het Noorden le klasse: Velocitas Sneek 12 Be Quick—Leeuwarden 33, LSCHSC 30, AchillesHeerenveen 1—7, Veendam—GVAV O—2.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2