DUITSCHLAND MAAKT AANZIENLIJKE RESERVES VRIJ No. 18596. Dinsdag 21 September. „DE DRALERS VAN SALERNO” 1943. STADSNIEUWS BINNENLAND m RECHTZAKEN VAN OVERAL Zware afweergevechten het Oosten van Pelt Kaart van KERKNIEUWS Kingsley Wood overleden De gevechten in den Stillen Oceaan In spoedproces veroordeeld BRAND IN EEN KURKFABRIEK - Ambtenaar 0. M. wendde boeten ten eigen bate aan ERDUISTEREN an 19.457.15 u. Maan: 21 Sent, nder 15.35 u. L.K.J 22 Sept, op 0.12 U.( onder 16.28 u. Huisafval als veevoeder Plaatselijke actie in de sectoren Salerno en Potenza Afhalen distributiebescheiden Eerste bijeenkomsten van de nieuwe Republikeinsch-Fascistische Partij in Nederland Beëediging Nederlandsche Vrijwilligers DE AANSTAANDE COLLECTE VAN DEN NED. VOLKSDIENST Het gouvernement-generaal als agrarisch reservoir Strategie van'de Geallieerden BURGERLIJKE STAND Hoofdprijzen Staatsloterij Zal eerst de afrekening met de Anglo-Amerikanen komen Het Vaticaan en de bezetting van Rome Vrijwel geheel verwoest BENEVENTO .Canceïl AltavHta Pratea AVELL1 '0 km; 20 Marano NAPE Capua Casorta -Gaveta- H K~y=^=GOLF VAN- - A. J--- ^CastellammyA Ravello HAAGSCHE 7019 19757 7124 8022 3967 5558 100: vrijwel pantser en de Ss-5*» De koe maakt er melk van” Rijksdag zal g stadium militaire De Engelsche minister van financiën, Kingsley Wood, is heden overleden Naar Domei van een Japansch steunpunt in het Zuiden van den Stillen Oceaan meldt, hebben de keizerlijke eenheden de steunpunten Salamaua en Lae op Nieuw. Guinea, ongehinderd door de Amerikaan. sche troepen, ontruimd. De ontruimings- operaties werden snel en volgens de plan nen uitgevoerd, zoodat de geëvacueerde eenheden thans op nieuwe strijdplaatsen in stelling kunnen worden gebracht. Het Afvallenbesluit 1 en 2 van 1940 legt trouwens een ieder de verplichting op, alle afvallen van levensmiddelen te bewaren en ter beschikking te stellen van ophalers, die van gemeentewege zijn aangesteld. Alleen wanneer men die afvallen gebruikt in eigen huis of eigen bedrijf is men van dien plicht ontheven. Huismoeders, bewaart dus de aardappel, schillen, de koe maakt er melk van voor uw kinderen Wegens overtreding van de beschik king van den Höheren SS- und Polizei- führer over de verbeurdverklaring van radio-ontvangtoestellen van 13 Mei 1943 heeft het Duitsche Landesgericht in een spoedproces opnieuw 54 beklaag den berecht. Den meesten beklaagden werden naar mate van hun schuld ge vangenisstraffen van 2 weken tot 2*4 jaar en bovendien nog boeten tot 1000 gulden opgelegd. In eenige geval len, waarin het gerecht vaststelde, dat de tijdige inlevering niet zoozeer uit kwaadwilligheid als wel uit nalatigheid achterwege was gelaten, kwamen de beklaagden er vanaf met boeten van 60 tot 600 gulden. In alle gevallen wer den de radiotoestellen verbeurd ver klaard. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Drempt (toez.) ds J. P. de Graaf, te Naaldwijk. Geref. Kerken. Beroepen te ’s-Gra- venzande ds. E. Masseling te Sleeuwiik. TENTOONSTELLING 1 De luchtbeschermings-tentoonstellings- tram is morgen gestationneerd bij het viaduct Leidscheweg, lijn 4, NIET DE MANIER: De 38-jarige L. G. had geld van zijn kostbaas te vorderen. Hoe hij ook maande, de schuld werd niet voldaan. Toen nam G. een dom be sluit Tijdens de afwezigheid van den kostbaas pakte hij eenige stukken van diens onderkleeding in een koffertje en stal bovendien een vloerkleed, dat aan den hospes toebehoorde. G. maakte een en ander te gelde, maar werd even later door de politie ingerekend JUBILEA: Op 1 October a.s. is de heer W. G W v. Luyn, 25 jaar werkzaam als concierge aan de Prins Willemschool in de H. van Deventerstraat 43. Tevens is hij- dan 25 jaar verbonden aan de Kinderkerk. Op 1 October a.s. herdenkt de heer O F Lodestijn, portier aan het Gemeente ziekenhuis Zuidwal, het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst getreden is bij de Gemeente De veevoeder-positie in ons land is moeilijk. Geheel aangewezen als we zijn op eigen voorziening, is het onze plicht zorg te dragen, dat er voor ons vee nievs verloren gaat van het beschikbare, kost bare voeder. Er gaat Relaas nog veel ver loren: niet bij den boer, maar in het huis gezin, want het huisgezin isAiog altijd een belangrijke producent van veevoeder. Niet één huisgezin apart genomen, maar alle vereenigde huisgezinnen van Nederland tezamen, produceeren elke week vele dui zenden tonnen ?fval, waarvan het over- groote deel uitstekend geschikt is om er ons vee mede te voederen. Vooral de aardappelschillen zijn belangrijk, want deze werken sterk melkdrijvend. Ook nu velen aardappelen in de schil eten, blijven er nog genoeg afval en schillen over, die waarde hebben als veevoeder. Eigenlijk moest het niet noodig zijn de huismoeders nog eens aan te sporen géén schillen in de vuilnisemmers te doen ver. dwijnen, maar steeds te zorgen, dat zulk afval klaar staat voor den ophaler. regelen voor het gevat dat zij aanvallen. Het roode leger wil men intusschen laten stormloopen tegen de stellingen, waarop het Duitsche legër thans terugtrekt. Alles wat omtrent deze stellingen even! tueel wordt gezegd, is zuivere speculatie, daar zoowel de ligging als de vorm ervan militaire geheimen zijn. Het eenige wat men veilig kan aannemen is. dat zij na zorgvuldig overleg volgens de nieuwste ervaringen zijn opgeworpen. Het ligt voor de hand, dat men na een blik op de kaart in de eerste plaats aan den Dnjepr denkt. Men vergete echter niet, dat de Dnjepr, die overigens slechts tweederde van den langen afstand tusschen de Zwarte en de Barentszee beslaat. 2260 k.m. lang is, zoodat een zuivere Dnjeor- linie nu niet bepaald een frontverkorting zou zijn. Aan den anderen kant echter neemt dit geenszins weg. dat de Dnjepr misschien toch deel uitmaakt van het defensief systeem, waar volgens de plan nen van het Duitsche Opperbevel de stormloop van het roode leger moet worden opgehouden, terwijl Duitschland al zijn krachten inspant om de offensieve kracht van de Westersche democratieën te breken COURANT. Morgen van 8.3016.30 (Groot Hertogin- nelaan en voor bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1) de letters Kor t/m Lh. Morgen van 9.0016.30 voor de bijkan toren Scheveningen-Noord en Schevenin- gen-Zuid (onderscheidenlijk Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) de letters L t/m Mol en voor het bijkantoor Benoorden hout (van Diepenburchstraat 1) de let ters Koo t/m Lif. GEVAARLIJKE SPRONG: Op de Laan van Mieerdervoort, ter hoogte van de Wattstraat, is hedenochtend om half elf de 45-jarige S. M., uit Soest, van de in volle vaart rijdende tram van lijn 3 ge. sprongen. De man viel en kreeg een klap van de treeplank van den aanhangwagen, waardoor hij een schedelbasisfractuur opliep. Hij is ter verpleging in het R.K.- ziekenhuis aan het Westeinde opgenomen. Buitenland De neutrale staten zullen zich niet bij de geëmigreerde Badoglio-regeering. doch bij de fascistische regeering laten vertegenwoordigen, aldus meldt de „Daily Sketch”. Het blad geeft toe, dat daar mede ook Duitschland een politiek succes heeft behaald. Het civiele I Duitschland en Italiëzal De landsgroep Nederland van de nieuwe Republikeinsch Fascistische Partij heeft gireren in den Haag en Rotterdam haar eerste openbare bijeenkomsten gehouden. In den Haag, waarheen ook delegaties van de in. de provincies Utrecht en Gel derland Wonende Italianen gekomen wa. ren sprak de landsleider, dr. Rotelli. Hij brandmerkte ‘zeer scherp het verraad van de Badoglio-kliek. Door de bevrijding van den Duce dit bewijs van Duitsche trouw, heeft het Italiaansche volk zijn waren Lei der hervonden. Met onwankelbaar geloof, met zeer sterken wil en frisschen moed begint thans het werk van de nieuwe partij, waarin voor saboteurs geen plaats is In Rotterdam gaf kameraad Villibaldo Valenti een kort overzicht van de jongste politieke gebeurtenissen in Italië. Hij gaf een plastisch beeld van de reusachtige prestaties van den Duce en verlangde, dat men hem onvoorwaardëlijk trouw zou zijn. Het Italiaansche volk is den Führer van het Duitsche volk voor de bevrijding van den Duce uit het diepst van zijn hart dankbaar Het is de taak van allen de eer van het vaderland te herstellen. Tenslotte sprak ook te Rotterdam de landsleider, Rotelli, zeide, dat thans de tijd gekomen is de fascistische idealen in daden om te zetten. In den geest van den geredden Duce zal de nieuwe Republikeinsch-Fascistische Partij ook in Nederland haar plicht vervullen. Zondagmorgen werd een bataljon Ne derlandsche vrijwilligers der Waffen SS beëedigd, waarbij SS-Obergruppenführer und General der Polizei Rauter door zijn tegenwoordigheid aan de plechtigheid luis ter bijzette. Het terrein was met haken kruis- en SS-vlaggen versierd en bood een feesfelijken aanblik. De manschappen, alsmede een eerecompagnie, gevormd door de eerste compagnie van het SS-wacht- bataljon en een muziekkorps der Waffen SS, stonden in carré-vorm opgesteld. Vele familieleden en bekenden van de vrijwil ligers waren aanwezig, terwijl ook een aantal Duitsche militaire autoriteiten van hun belangstelling blijk gaf. Alvorens de bataljonscommandant, SS-Sfurmbannfüh. rer Helle tot de eedsaflegging overging, wees hij de Germaansche vrijwilligers op het gewicht van den eed. Juist in dez^ dagen, aldus SS-Sturmbannführer Helle, is gebleken, wat de Germaansche mensch onder trouw verstaat. Jullie kunt er trotsch op zijn, in de gemeenschap der Germaansche SS fe worden opgenomen. Mijn eer heet trouw. Op dezen grondslag zal de overwinning ons zijn. Daarna werd de eed van trouw op den Führer afgelegd en speelde het stafnfti- ziekkorps het SS-Treue-lied. SS-Obergruppenführer Rauter, die ver volgens het woord voerde, wees erop, dat wij in een grooten tijd leven. Wij ouderen hebben al een wereldoorlog achter den rug en jullie jonge kameraden, staan aan het begin van je soldatenloopbaan. Het is belangrijk dat jullie juist in deze dajjen trouw aan den Führer zweren zooals ook het Duitsche volk heeft gedaan. Trouw is eefi der voornaamste grondbeginselen van het nationaal-socialisme. Het nafio- naal-socialisme is echter gegrondvest in het geheele Duitsche volk en daarom zal in Duitschland nimmer een ineenstorting voorkomen, zooals in 1918 geschiedde. Wij zullen strijden voor een Germaansche eenheid tot de eindzege is bevochten. Wij zijn niets, ons volk is alles en wij kunnen ons verlaten op onzen Führer; Met hét uitbrengen van een driewerf Sieg Heil op den Führer aller Germanen besloot SS- Obergruppenführer Rauter zijn rede. Tot slot werden het Duitsche volkslied en het Horst Wessel lied gespeeld, waar na men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef. Op de kantoren van den Nederlandschen Volksdienst heerscht deze maand een groote bedrijvigheid Immers van 24 Oc tober wordt het nieuwe seizoen ingezet met een Winterhulpcollecte van den Ne derlandschen Volksdienst. Teneinde deze collecte te doen slagen, is een groote en intensieve voorbereiding noodig. Gezien de sympathie, welke de Nederlandsche Volksdienst tot nu toe heeft mogen ver werven, zijn de verwachtingen voor de collecte hoog gespannen. Werd niet in de maanden Juni, Juli en Augustus een be drag van ƒ227.513.90 aan giften ontvan gen? Maar niet alleen de vele functiona rissen en andere medewerkers van den Volksdienst, ook duizenden landgenooten, wachten gespannen de resultaten af. Wij bedoelen daarmede in de eerste plaats hen die zoo weinig met aardsche goede ren gezegend zijn, dat een winter vol ar moede en narigheid voor hun deur staat. Die winter moet buiten hun deur blijven. Maar dat is alleep mogelijk met medewer king van den Nederlandschen Volksdienst. Echter ook de Nederlandsche Volksdienst moet daarbij weer gesteund worden en door het geheele Nederlandsche Volk Het moet den Volksdienst den geldelijken en moreelen steun verschaffen, dien hij noodig heeft voor de uitoefening van zijn reus achtige taak. De speldjes, die verkocht worden op de aanstaande collecte hebben den vorm van een vlinder. Mogen de revers van honderd duizenden van 24 October versierd wor den met een vlinder van Winterhulp. Gouverneur-generaal dr. Frank heeft *n een toespraak tijdens een oogstdank- betooging verklaard, dat het gouverne- bient-generaal geworden is tot een der Prominente agrarische reservoirs van het Lrroot-Duitsche gebied. Dit heeft men kun. nen bereiken door de landbouwleiding in bet gouvénnement-generaal en door den p.eun. van alle instanties van Staat en artij, benevens van de Weermacht. In een artikel dat het opschrift draagt .De dralers van Salerno” schrijft de „Völ_ kischer Beobachter” omtrent de voorzich tige strategie der generaals Eisenhower en Montgomery, die op het oogenblik opereeren ter plaatse waar eens Fabius Cunctator het „heen en weer marcliee- ren” de hoogste militaire wijsheid achtte: „Ondanks het te hulp roepen van alle propagandistische middelen zijn de Anglo. Amerikaansche militairen er tot nu toe niet in geslaagd zelfs niet bij hun eigen volken zich den stralenkrans van veldheer schap te verwerven. Een man daarentegen als maarschalk Rommel, zoo verklaart het blad, heeft niet slechts het Duitsche volk en zijn vrienden in zijn ban gevangen, schoorvoetend hebben zich ook Britten en Amerikanen moeten buigen voor de be- toovering van zijn naam. daar hij het ge nie en de kunst heeft bewezen te bezitten, die alleen den bekwamen generaal tot veldheer verheffen: Het onmogelijk schij nende te wagen en te winnen, met onge dachte middelen tot dat moment onge kende effecten te bereiken en van de groote strategische momenten gebruik te maken. Sedert de Anglo-Amerikanen in Noord- Afrika hun offensief zijn begonnen, is bij hen niets waargenomen dat de kenmer ken van vermetelheid of ook maar van persoonlijke originaliteit droeg. Reeds de landing toonde aan- dat de generalissimus van Roosevelt vastbesloten was, niet het geringste risico te loopen. Niet op eigen kunnen of op de soldateske waarde van zijn divisies heeft hij zijn plannen ge- MET HOOFD TEGEN EEN BOOM: Op het Zieken kwam gisterochtend de 33- jarige tramconducteur B. v, d H uit de Rabarberstraat, die op de treeplank van een open wagen van lijn 8 stond, met het hoofd in botsing met een boom. Hij kreeg een hersenschudding en een hoofd wonde en is opgenomen in het ziekenhuis Westeinde bouwd, doch uitsluitend op de gedachte door overmacht aan menschen en mate riaal stap voor stap tot het doel te gera ken. Volgens dit recept hebben ook de Anglo-Amerikanen in het gebied van de Middellandsche Zee oorlog gevoerd en ook tijdens de laatste 4 weken gehandeld, toen de gunst van het lot hun moeilijk te taxeeren mogelijkheden in den schoot wierp. Eisenhower heeft echter gewacht, in plaats van tot verstrekkende operaties over te gaan, toen destijds het Italiaansche leger alle gevechtswaarde had verloren en „Bewaar uw aardappelschillen - er slechts zwakke Duitsche strijdkrachten in Italië stonden. Daarentegen heeft de Duitsche leiding opnieuw bewezen, dat zi; aan den grootsten durf het goed overleg paart. Zij heeft bij Salerno den eersten stoot der Geallieerden opgevangen, hun daar de zwaarste verliezen toegebracht en het geheele concept der Anglo-Ameri kanen van den Italiaanschen veldtocht doorkruist. Van dag tot dag. aldus besluit het artikel, is de Duitsche positie in Italië sterker geworden. Thans staan onder het bevel van de maarschalken van Adolf Hit ler de Duitsche divisies gereed den dralers nieuwe slagen toe te brengen. Engelsche critiek op Eisenhower „Dagens Nyheter” meldt uit Londen dat aldaar Eisenhower’s overdreven voor zichtigheid om zonder honderd procent zekerheid niet op te treden, sterk wordt becriticeerd In elk geval zal daaromtrent een vraag tot Churchill worden gericht. De militaire medewerker van de „Daily Mail”, Liddell Hart, schrijft, dat een over dreven voorzichtigheid bij de verkennings. actie den opmarsch van het 8ste leger meer dan noodzakelijk heeft vertraagd. ORGANIST GRAVELOTTE OVERLEDEN: Op 68-jarigen leeftijd is alhier overleden de organist J. R. Gravelotte. De begra fenis is vastgesteld op morgen kwart over drie op Nieuw Eik en Duinen. INBRAAK Ingebroken is in een perceel in de 3e v. d. Boschstraat. Ontvreemd werden een electrische hawaiian guitaar, 2 geluidsversterkers, een microfoon en een pick-up installatie. HET BEVALLINGSGELD: Ten behoeve van de ambtenaren en arbeidscontractan- ten die niet onder de Ziektewet vallen, omdat voor hen een andere regeling geldt, is bij besluit van de secretarissen-generaal van Sociale Zaken en van Financiën van 5 Sept. 1942 vastgesteld, dat de bepalin gen betreffende het bevallingsgeld van 55, ook op hen van toepassing zijn De Raden van Arbeid hebben thans hun ge dragslijn vastgesteld voor de terugbeta ling door het Rijk van op grond van dit besluit gedane uitkeeringen. De desbetref fende declaraties, zoowel voor de uitkee- ringen. welke reeds zijn gedaan als voor- die, welke nog zullen worden gedaan, moeten bij den betrokken Raad van Ar beid worden ingediend op een door dezen te verstrekken formulier. Dit formulier kan bij de Raden van Arbeid worden aan gevraagd door den werkgever die inge volge bovengenoemd besluit 55 heeft uitgekeerd Uitsluitend na volledige in vulling en inzending van dit formulier voor elk uitgekeerd bedrag van 55 af zonderlijk kan terugbetaling plaats vin den. BEVALLEN: M. J. Kroon geb. van den Hoek, d. J. Palache geb. Diender, z. J. M. Oosferwijk geb. Meelker, d. W. H. Toet geb. de Brons, z. H. van den Bovenkamp geb. Looijen, d. J. G. Veltrop geb. Wanrooij, d. P. Sies geb. van Rangelrooij, d. M. Brouwer geb. van den Brink, d. C. A. Th. M KL vits geb. van Lieshout, d. A. W. Stel ler geb. Jansen z. H. E. L. Kurpers- hoek geb. Segger, d. J. Kagie geb. Meliefste, d. M. E. H. Kort geb. Schel, d. G. J. H. Pepping geb. Lindeboom, z. Y. Sikken geb. Baarda, d. F. Hesselink geb. de Vries, z. J. W. van der Hulst geb. Groen, z. H. Blom •geb. Glaudemans d. M. D. Kooyman geb. Bakker, z. A. J. van den Berg> geb. Zurink, z. C. Dijkhuizen geb. Vro. lijk, d. L. Oosterbaan geb. van der Hoeven, d. G. Oosterbaan geb. Storm, d. C. de Mos geb. van der Harst, z. J. C. Dondorp geb. Lub. z. R. I, Praamsma geb. Broekema. d. A. A. Vrolijk geb. de Jong, z. D. C. de Wit geb. Pot, z. R. L. van Eek geb. Bege- manp z. M. de Gunst geb. Bokma, d. D. M. van Trigt geb. Dronkers. z. J. Spreij geb. de Jong, z. C. Visser geb. Boekestein, d. G. M. Blom geb. Vollebregt, z. C. J. Mes geb. Meijer, z. OVERLEDEN: G. Heeringa, man van M. C. Chr. Jansen, 68 j. J. Borgmeijer, man van L. H. Mallee, 54 j. L. Vis ser, man van A. Blankespoor, 62 j. Th. Fr. J. Rijntjes, ongeh. man, 23 j. G. A. van der Plas, man van E. M. Braken- hoff, 48 j. A. J. van der Zalm, ongeh. vrouw, 78 j. G. A. van de Weerd, vrouw van J. F. A. de Raadt, 63 j. W. Th. Nicolaas zoon, 3 m. C. A, Keijzer, man van J. van der Ende, 76 j. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Ten Noorden van de Zee van Azof, ten Oosten van den Midden-Dnjepr, aan de Desna en in het gebied van Smolensk leverden onze troepen ook gisteren zware afweergevechten tegen sterke vjjandelijke infanterie- strijdkrachten. In den sector van een legercorps werden daarbij van een vij- andeljjken stoottroep van ongeveer 100 pantserwagens er 76 vernietigd. In de zware gevechten ten Noorden van de Zee van Azof hebben zich de Franki sche 17e en de Nedersaksische lilde divisie infanterie bijzonder onder scheiden. Uit Zuid-Italië wordt plaatselijke ge- vechtsactie in de sectoren van Salerno en Potenza gemeld. Verscheidene vijandelijke aanvallen werden daar afgeslagen. In den afgeloopen nacht vlogen eenige vijandelijke stoofvliegtuigen boven Duitsch gebied en lieten hier en daar 'bommen vallen, waardoor slechts onbelangrijke schade werd aangericht. Vijfde klasse 1000: 10032 11092 14180 400: 3316 200: 20980 1188 8277 11057 12185 De Ned. Corresp.dienst meldt uit Ber lijn Het Duitsche Weermachtbericht spreekt in de laatste dagen een ernstige maar openhartige taal. In korte bewoor dingen geeft het op ondubbelzinnige wijze te verstaan, dat zoowel de, huidige als de komende operaties uit een geheel ande ren strategischen gezichtshoek bekeken jnoeten worden. De elastische verdedi ging, welke het kenmerk was der tactiek van het Duitsche Opperbevel, zoowel in de periode van den 19den November 1942 tot den 31sten Maart 1943 (het bolsjewis tische winteroffensief), als sinds den 13den Juli, toen het door den Duitschen aanval van den 5den Juli uitgelokte zomeroffensief van de Sovjets begon, gaat thans over in een distancieeren van den vijand en een systematisch uitwijken op voorbereide stellingen. Uiteraard valt het roode leger momenteel des te fana tieker aan -en men kan erop rekenen, dat het ook in de komende dagen er alles op zal zetten contact te houden met de Duitsche Weermacht. Maar wanneer de Duitsche bewegingen eenmaal op gang zijn en de Sovjets dus het vóór de ont ruiming volkomen verwoeste gebied bin nenrukken, dan zullen zij hun tempo be langrijk moeten verlangzamen, aangezien dat 'dan bepaald wordt door de snelheid, waarmee zij hun bevoorrading naar voren kunnen brengen. Het handhaven van het systeem der elastische verdediging tegen vooruitge schoven bolsjewistische formaties, die door de Duitsche achterhoede trachten te dringen het Weermachtbericht van Maandag maakt daar uitdrukkelijk ge wag van leert den Sovjets, dat zij niet aanrennen achter een verslagen leger, dat zich in een ongeregelde vlucht be vindt. Het Duitsche Opperbevel heeft officieel bekend gemaakt, dat het zijn strijdkrachten terugtrekt op een front, dat ten eerste smaller is en ten tweede dichter bij het binnenland ligt, twee fac toren, waardoor in grooten omvang re serves worden vrijgemaakt. Ofschoon er in het ljuidige van den oorlog in Duitsche kringen weinig neiging bestaat om nader in te gaan op de plannen voor, de naaste toekomst zoo heeft men toch weinig be zwaar tegen de overigens voor de hand liggende conclusie, dat het in de bedoe ling ligt deze vrijgemaakte reserves elders te gebruiken. Men wijst er in dit verband op, dat door het verloop van den strijd in het Oosten en het midden in den afweerslag terugtrekken van niet onaanzienlijke strijdkrachten voor de bezetting van Noord- en Midden-Italië en uitgestrekte gebieden, die totdusver door het Italiaansche leger werden bezet, voldoende is aangetoond, dat Duitschlands militaire kracht nog’ ongebroken is. Ter- zelfdertijd echter ziet men in het Duit sche hoofdkwartier volkomen realistisch het feit onder de oogen. dat de Wester sche democratieën intusschen een krijgs- apparaat hebben opgebouwd, hetwelk men niet meer als in de laatste jaren als quantité négligeable kan beschouwen. Met behulp van hun menschenpotentieel en hun industrie hebben Engeland en Amerika vrij sterke, goed uitgeruste strijdkrachten op de been gebracht, die door de overgave van de Italiaansche vloot en door de huidige uitschakeling van het Italiaansche luchtwapen aan de Zuidelijke stranden van de vesting Europa een niet te onderschatten vrijheid van beweging hebben verworven, terwijl ook de Atlantische Wal van de Noordkaap tot de Pyreneeën slechts aan de gestelde verwachtingen kan voldoen, wanneer er voor een toereikende bezetting wordt gezorgd De vraag, of de Duitsche legerleiding een geallieerden aanval verwacht in Noord-Italië, op den Balkan, in Zuid- Frankrijk of op de kust van West-Europa wordt begrijpelijkerwijze niet beant woord. Wel spreekt men te Berlijn onom wonden uit, dat men gaarne zijn krachten zou meten met de geallieerde legers die al Sinds geruimen tijd werkeloos in het Naburige Oosten, in Noord-Afrika en En geland staan opgesteld Zoodra Duitsch land erin slaagde, deze legers definitief te verslaan, zou het zijn handen vrij krijgen om onder vier oogen met de .Sov jets af te rekenen. Of de geallieerden zullen aanvallen of niet, dient te worden afgewacht. In elk geval neemt Duitschland thans zün maat- Stakingen in Engeland Naar de Bfitsche berichtendienst meldt zijn in Londen 150 electriciteitsarbeiders die in dienst zijn van het ministerie van 'arbeid, in staking gegaan. Zij verklaarden, dat nog 600 tot 700 arbeiders zich bij hen zullen aansluiten, wanneer hef ministerie niet snel optreedt om de oneenigheid on der de arbeiders op te heffen. De stakings- commissie verklaart, dat bij uitbreiding van de staking vele regeeringsgebouwen in Londen zonder electrisch licht en zon der verwarmingsstroom zullen komen te zitten. Ruim 2000 arbeiders hebben op scheepswerven aan de Clyde het werk neergelegd. Ook op andere werven zijn de arbeiders in staking gegaan om de reeds 2 weken durende staking van 1500 arbeiders te steunen. Tengevolge van een staking van jonge mijnwerkers ligt het werk in de steen koolmijn te Worksop (Nottinghamshire) sinds gisteravond stil. De stakers protes- teeren tegen het bestraffen van een ka meraad door den magistraat van Worksop wegens z.g. overdag gepleegde daden van geweld. In deze mijn zijn 2000 mijnwer kers te werk gesteld. In de Wilhelmstrasse heeft men giste ren na het zwijgen van de laatste dagen op de vragen in verband met de gevolgen, die de bezetting van Rome voor het Va ticaan met zich mede brengt, een desbe treffende verklaring afgegeven. Men deel, de mede, aldus S.P T., dat in tegenstelling met de Engelsche berichten, de gen -veld maarschalk Kesselring geen bezoek aan het Vaticaan heeft gebracht, noch een poging hiertoe heeft gedaan. Ook zou hij niet hebben getracht een gevolmachtigde, naar den Paus of diens staatssecretaris te zenden. Ook wordt van Duitsche zijde elk bericht, vojgens hetwelk door het Vati caan zou zijn 'geprotesteerd, als volkomen uit de lucht gegrepen gekenschetst. □e strijd in Zuid- Italië. Grenadiers springen van hun voertuigen en bezet ten een stelling om de gelande Anglo- Amerikanen onder vuur te nemen. (S.S.P.K Büschel- H.H.-St.) luchtverkeer tusschen T- - —1 weer worden hervat. Het eerst zal gevlogen worden de route Berlijn—München—Milaan. met aansluiting op Venetië en indien moge- lijk, op Rome. Zeven en zestig Marokkaansche na tionalisten zijn, naar „Paris Midi” mede deelt, door het Anglo-Amerikaansche mi litaire gerecht ter dood veroordeeld De bekende Marokkaansche nationalistenlei der Ibrahim Ouastani, werd bij verstek veroordeeld. De Amerikaansche ambassadeur te Moskou, admiraal Standley, is gisteren naar de Ver. Staten vertrokken. De gemeenteraad van Dublin heeft besloten het voor het gebouw van de Dail staande monument van koningin Victoria te verwijderen en in plaats daarvan een standbeeld op te richten voor den ler- schen patriot Lord Edward Fitzgerald De gouverneur van Vaticaanstad, Galeazzi is met een Clippervliegtuig uit de Vereenigde Staten te Lissabon aange komen -uDe Zyeedsche Rijksdag zal half October bijeengeroepen worden Op een van de eerste dagen zal een débat over de buitenlandsche politiek, waarschijnlijk in geheime zitting, worden gehouden Tot anderhalf jaar veroordeeld De Utrechtsche rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen mr. dr C. H. Pdie in zijn functie van ambtenaar van het Openbaar Minis terie bij het kantongerecht te Utrecht boeten, die door verdachten betaald wer den. in eigen zak stak. Öe eisch luidde drie jaar met aftrek, ontzetting uit zijn ambt voor een tijd van acht jaar en verbeurdverklaring van de door verdachte verduisterde gelden van den staat. De rechtbank nam in haar vonnis als bewezen aan. wat verdachte primair was ten laste gelegd en zij heeft daarbij het verweer van den verdediger als zou ver dachte moeten worden vrijgesproken, wegens vormgebrek van de dagvaarding, verworpen. De rechtbank heeft in haar vonnis de persoonlijke omstandigheden in aanmerking genomen en o.m. ook als verzachtende omstandigheid laten ge'den, de ziekelijke stoornis in verdachte’® geestvermogens, zooals deze in een psy chiatrisch rapport naar voren kwamen. De uitspraak luiddeeen jaar en zes maanden met aftrek van den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht en ont zetting uit de rechterlijke macht voor den tijd van zes jaar en zes maanden Verdachte hoorde dit vonnis zwijgend aan en verliet met gebogen hoofd de rechtszaal De verdachte heeft hooger beroep aan. geteekend. In de N.V. Kurkfabriek vh. J. J. van den Berg aan de Stille Veerkade, heeft gisterochtend een zware brand gewoed, waardoor de fabrieksruimten en de op slagplaatsen vrijwel geheel verwoest werden. Omstreeks nalf elf rook een magazijn. bediende. die zich vlakbij de opslagplaats van afval, welke gelijkvloers ligt, bevond een brandlucht. Onmiddellijk begaf hij zich naar die ruimte. Uit een der balen sloegen de vlammen. Snel werd de brand weer gewaarschuwd. In razende snelheid greep het vuur om zich heen, zoodat het personeel in de.fabriek nog maar nauwe lijks tijd had om een goed heenkomen te zoeken. Weldra verschenen een motorspuit van het bureau Prinsestraat en een van het bureau Rijswijkscheweg De motorspuit van het bureau Rijswijkscheweg werd opgesteld in de Nieuwe Molstraat, zoodat de vlammen ook aan den achterkant van het gebouw bestreden konden worden. Aangezien het vuur zich reeds over alle verdiepingen had uitgebreid, werd een groot aantal stralen ingezet. De groote massa’s water konden aanvankelijk ech ter weinig uitrichten tegen de vlammen zee. Na drie kwartier spuiten werd het vuur echter geleidelijk minder én toen nog een derde motorspuit aangerukt was. die met eenige stralen water gaf werd het vuur zienderoogen minder, zoodat omstreeks kwart voor twaalf het be^el gegeven kon worden Afmaken met zoo weinig mogelijk water. Uiteraard nam het nablusschen nog geruimen tijd in beslag. Veertig jaar geleden is de fabriek even eens door brand verwoest Oploopen voor Downingstreet De Britsche berichtendienst meldt uit Londen: De politie heeft een menigte van ongeveer 500 mensenen uiteengejaagd, <lie gisteravond op den hoek van Downing street en bij Whitehall bijeengekomen wa ren, nadat een delegatie toegang had ver zocht tot Churchill om hem het verzoek V>t vorming van een „tweede front” te overhandigen. De delegatie, die bestond uit vertegen, ^oordigers van ongeveer 40 vakvereeni. lingorganisaties en de communistische Par tij slaagde er niet in Churchill te breken te krijgen. Litemo Anenzo Somma 'icr hrredel 'ren •Amalfi Spoorwegen \Mercato ^SSeverino •tn\ VnuvrM S. Pompei Procida^

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1