No. 18S97. Woensdag 22 September. Churchill over den oorlogstoestand Macht 1943. Notities Doorbraakaanvallen aan het Oostfront opgevangen Bekendmaking Rede in het Lagerhuis BINNENLAND Radiotoestellen niet ingeleverd STADSNIEUWS Actie tegen Sloveensche opstandelingen Invoering normalen tyd 1 1 Let op geldigheidsduur der bonnen Afhalen distributiebescheiden BURGERLIJKE STAND Nieuwe beschikking omtrent de visscherij in het Scheldegebied Meevaller bij de suikerdistributie Flinke kerels melden zich na voor de Waffen-S.S. en de Landwacht Hoofdprijzen Staatsloterij. VERDUISTEREN Van 19.45—7.15 n. Kolen voor familieleden van Vrijwilligers Krijgsgevangenen op Java JM HAAGSCHE COURANT I I de blazen. De „Haagsche de geen 2939 Drie vijandelijke torpedojagers tot zinken gebracht „Bewaar uw aardappelschillen - De koe maakt er melk van’’ Onmlddellilk na zijn bevrijding heeft de Duee een bezoek van verscheidene da gen aan den Führer gebracht. (Telefoto Hoffmann-Stapf) 400: 200: 100: de alle op De zoon :t voor de BIJ onze Vrijwilligers. HU heeft het zich gemakkelijk gemaakt om het eten naar de voorste stellingen te brengen. (S.S.P.K. Hoppe-O.H.) als in een De ministerraad voor de Rijksver- dediging heeft besloten, in den winter 1943-’44 iwederom den nor malen tijd in te voeren. De over- gang van zomertijd op normalen tijd geschiedt op Maandag 4 Oct. 1943, des ochtends te 3 uur. Op dat oogenblik worden alle klókken een uur achteruitgezet. ^erklaarde dat de Geallieerden "*eer gedaap zouden hebben om hij woordelijk De Marshal! generalissimus Uit Washington meldt de Britsche be richtendienst ..Een hooggeplaatste offi- t verklaard, generaal voor van strijdkrachten de verschillende oorlogstooneelen 1000: f Nieuwe vonnissen van het Deutsche Landesgericht Door het Deutsche Landesgericht is en zal de komende weken nog voortdu rend een groot aantal gevallen worden behandeld van beklaagden, die in strijd met de beschikking van 13 Mei 1943 hun radiotoestellen niet hebben ingeleverd. Zoo zijn b.v. op een zitting van het Deut sche Landesgericht in den Haag niet min der dan 13 van dergelijke gevallen behan. deld. Alle beklaagden moesten het over treden der beschikking boeten met ver beurdverklaring van hun toestellen en kregen behalve gevangenisstraffen ook geldstraffen, die meestal een veelvoud be droegen van de aanschaffingswaarde van de toestellen. Van de in den Haag behandelde zaken is vooral belangwekkend die Van den koopman B. te D B. had een oud radio toestel ingeleverd en zijn nieuwe radio toestel verstopt onder het dak van het huis van zijn buurman, zonder dat deze daar lets van wist. Hij was er dus niet voor teruggeschrokken ook zijn buurman aan een vervolging bloot te stellen. Tentoonstelling „Zelfbescherming” De luchtbeschermings-tentoonstellings. tram staat 23 en 24 September aan buitenboog van het Stuyvesantplein. keukengerei voor BEGRAFENIS DS. G. HEERINGA: In al len eenvoud is gistermiddag het stoffelijk overschot van ds G. Heeringa, em. predi kant op Oud-Eik en Duinen ter aarde be steld. De plechtigheid werd o.m. bijge- woord door ds. N. v. d. Zijpp. Almelo, voorzitter van den Ring %an Doopsgezinde gemeenten van Twente, ds. J. J G. Wuite Utrecht, Th. Ligthart en G. Scholten resp. voorzitter en secretaris van den Haag- schen kerkeraad der Doopsgezinde ge meente, ds. P J. Smidts, opvolger van ds. Heeringa te Hengelo en een deputatie van den Hengeloschen kerkeraad In de aula werden liederen van de Doopsgezinde Gemeente ten gehoore ge bracht. Ds. H. W Meihuizen ging bij de geopende groeve voor in gebed, van ds. Heeringa heeft bedank' bewijzen van medeleven. De Bond van Gereformeerde Vrouwenvereenigingen vergadert morgen in de Oosterkerk. Zuid-Oost Buitensingel 232A. In de morgenvergadering aanvang 10.30 uur spreekt ds. F. de Vries, in de middagvergadering, aanvang 14 uur: prof, dr. K. Dijk. Ameri-. vertegenwoordigers. 1 zei Churchill, vol daarop volgende chili zich over den ernst van de aan staande taak terecht geen illusies maakt. Of Churchill de groote verwachtingen van zijn 'Geallieerde toehoorders, met zijn rede heeft kunnen bevredigen, zoo verklaart men tenslotte te Berlijn, moet op zijn minst genomen sterk betwijfeld worden. cieele persoonlijkheid” heeft dat Roosevelt en Churchill Marshall hebben uitverkoren functie van opperbevelhebber Anglo-Amerikaansche Conductrices in lange pantalon Komende wintermaanden zullen de Ha. genaars in de gelegenheid zijn een ver gelijking te maken tusschen conductrices, in-rok en conductrices-in-lange.pantalon. Volgens de aanvankelijk gemaakte plannen zouden tot de uitrusting van de H.T.M. conductrices namelijk een rok en een lange pantalon behooren, welke laatste ter betere bescherming tegen de koude in den winter zou worden gedragen. Voor de eerste groep conductrices is deze pan talon aangemeten en vervaardigd. Of ook de. overige nog een dergelijk kleeding- stuk zullen ontvangen is een vraag waar over de textielpositie beslist. Daar gebleken is, dat omtrent den gel digheidsduur der bonnen nog steeds mis. verstanden bestaan, wordt van bevoegde zijde met nadruk op het volgende gewe zen: De bonnen, die iedere twee weken des Vrijdags worden bekend gemaakt (le vensmiddelen-, versnaperingen- en tabaks bonnen) zijn, tenzij uitdrukkelijk anders is vermeld gedurende slechts 14 dagen geldig, ook al zal men in sommige ge vallen met de daarop verkrijgbare arti kelen langer moeten toekomen. Zoo wordt b.v. voor koffiesurrogaat eens in de zes weken een bon aangewezen, waarop men slechts gedusende twee weken kan koo- pen. In de tusschenliggende periode kan men dus geen koffiesurrogaat verkrijgen. De bonnen voor vermicelli, vervangings middelen en chocoladewerk worden eens in de vier weken bekend gemaakt, doch blijven eveneens slechts 14 dagen geldig. Men houde dit nauwlettend in het oog en koope de verkrijgbare artikelen gedu. rende het tijdvak van 14 dagen, waarin de bon geldig is, daar deze anders verloopt. Textielproducten en aanstaande moeders Evenals voor de verstrekking van extra rantspenen levensmiddelen is voorgeschre. ven. kunnen aanstaande moeders in den vervolge reeds 26 weken vóór den ver- moedelijken datum der bevalling in aan merking komen voor een textielkaart V 815 (voor haarzelf) benevens een baby, textielkaart V 615 (ten behoeve van de te verwachten baby), alsmede voor de be- noodigde punten en vergunningen. Even eens gunnen zij in aanmerking komen voor speciale punten, ter verkrijging van een baby bedkruikje en een waschteil. Zoowel ter verkrijging van de boven genoemde textielkaarten, textielpunten en vergunningen, als van speciale puntert voor een baby bedkruikje en waschteil, moeten zij, evenals tot dusverre, de schrif. telijke verklaring van den behandelenden arts of vroedvrouw overleggen. Morgen van 8.3016.30 (Groot Herto- ginnelaan en voor bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1) de letters Li t.m. Moo. Morgen van 9.0016.30 voor de bijkan toren Scheveningen-Noord en Schevenin- gen-Zuid (onderscheidenlijk Oosrstraat 1 en Tesselschestraat 65) de letters Mon t.m. einde O en voor het bijkantoor Benoor denhout (van Diepenburchstraat 1) de let. ters Lig t.m Mo. BEVALLEN: E. van der Bol geb. Suchs. land, z. E. Koome geb. Soesan, z. JL Debeus geb. Stil, d. F. E. Cremers geb. Dalrymple, z. M. C. W. Michel geb. in ’t Veld. d. B. H. Terlingen geb. v. d. Schans, d. A. G. Buijsrogge geb. Rijghard, z. 3. Rijneke geb. Riender. OUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWjytTIER VAN DEN FÜHRER, 22 September" Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Aan het Oostelijke front bleef de vijand gisteren aanvallen doen met het zwaarte punt in de gebieden van Poltawa, Ross- lawl en Smolensk. Zijn met sterke strijd krachten ondernomen doorbraakaanvallen werden opgevangen. In de wateren bij de Noordkaap werden van 38 aanvallende SovjeLvliegtuigen er 21 neergeschoten door formaties Duitsche jachtvliegtuigen en jachtkruisers in sa menwerking met het afweergeschut van een convooi. Aan het Zuid-Italiaansche front kwamen slechts plaatselijke gevechtshandelingen voor. Sloveensche opstandelingen, tezamen met Italiaansche communisten en benden, groepen uit het Kroatische gebied, tracht ten in het Oostelijk deel van Venetië in Istrië en Slovenië zich van de macht mees, ter te maken, gebruik makende van het verraad van Badoglio. Duitsche troepen, gesteund door nationaal-fascistische afdee- lingen en vrijwilligers uit de bevolking, hebben de belangrijkste plaatsen en ver- keerslijnen bezet en vallen de roovende en plunderende opstandelingen aan. In het Middellandsche Zeegebied viel de luchtmacht herhaaldelijk met goed ge volg vliegvelden, ma^heerende colonnes en vijandelijke stellingen aan en vernie tigde 2 groote torpedomotorbooten. Bij Gibraltar brachten onze duikbooten 3 vijandelijke torpedojagers tot zinken, torpedeerden een krachtig beschermd koel, schip en vernietigden een zeilvrachtschip, alsmede een vijandelijk vliegtuig. In de Thyrreensche Zee brachten vaar tuigen der marine een 14,500 ton metend stoomschip der regeering-Badoglio, dat zich bij den vijand wilde voegen t°t zin ken en beschadigden een ander groot schip, alsmede een mijnenlegger en een ander klein oorlogsvaartuig zwaar. In de Egeischeuïee vernietigde een duik, bootjager de in Britsehen dienst varende Grieksche duikboot „Katsonis” en nam een deel der bemanning gevangen. In den afgeloopen nacht vielen snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen afzonderlijke doelen in Zuid-Engeland aan. Bij vrije jacht boven den Aflantischen Oceaan werd een groote Britsche vliegboot neer, geschoten. Het bureau van den Admiraal in Neder land deelt mede: Op grond van par. 5. alinea 1, nr. 2, tweede alinea van de Verordening van den Rijkscofhmissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied nr. 100/41 inzake bij zondere maatregelen voor de kustbe- scherming wordt het volgende beschikt: Bij de uitoefening van de visscherij op de Schelde is het den Nederlandschen vis schers verboden de NederlandschBelgi. sche watergrens te overschrijden. Den Belgischen visschers, wier thuis, havens gelegen zijn tusschen Antwerpen en de BelgischNederlandsche water grens, is het binnenloopen van Nederland sche havens en het contact zoeken met Nederlandsche visschers en vaartuigen van allerlei aard verboden. Zij moeten zich voortaan bij elk overschrijden van de watergrens voor inklaring en contröle aan. melden bij de Nederlandsche douanepost in Bath. Bij het aandoen van een nood haven moet zich de kapitein onmiddellijk melden bij het naastbijzijnde bureau van de V.G.A.D. Ovytreding van deze beschikking wordt overeenkomstig par. 7 van de Verordening nr. 100/41 gestraft met gevangenisstraf, in ernstige gevallen ook faet tuchthuis tot 5 jaar. Deze beschikking treedt In werking op den dag van publicatie. hoff, d. C. M. J. Roeten geb. van der Laan, d. J. G. Götte geb. Geelen, d. Th. M. Duquesnoy geb. van den Bosch, z. C. D. Tuit geb. Philips, d. W. v. Vliet geb. Pruijs, d. J. J. v. Berkel geb. v. Lunteren, .z. P. Tulleners geb. La- Bruijere d. D. J. C. Commissaris geb. Honselaar, z. J. C Hoofdman geb. Rill, d. W. Simon geb. Braad, d. B. M. Th. Dames geb. Kuppens, z. E. v. Sie. renberg de Boer geb. Hassink, d. - J. M. Jerph'anion geb. Buchrnhornen, d. H. M v. Loenen geb. Borsboom. d OVERLEDEN S. den Elzen man van H. M. J. A. Swinkels, 67 j P Elker- bout, man van C H. de Ridder. 65 j. N. Buis, weduwe van A. den Heijer. 82 j. L. W. C. de Zeeuw vrouw van J. F. L. van de Ruit. 65 j, J R. Gravelotte. man van W. C H. Verheul. 68 j- H. van den Engel, man van N. Roelfzema, 75 j. N Dubbelman, weduwe van A. van den Heuvel, 85 j. J. van Dijk, vrouw van A. W. Toet. 58 i M. Kloot, vrouw van P. L. J. Evers. 60 1 Fr. Zuijdwijk, man van J. van der Veen. 534. De Höhere SS- und Polizeiführer Nordwest deelt mede: Door het Polizeistandgericht Assen zijn den 20sten September 1943 wegens drie overvallen op het gemeentehuis van Stadskanaal, wegens een overval op het gemeentehuis van Exloo en we gens den moord op Reilingh, die reeds jarenlang lid van de N.S.B. was, de hieronder genoemde Nederlanders ter dood veroordeeld:^ de handelaar Johannes Vis, uit Stads kanaal; de ziekenverpleger Gert Por, uit Zuidlaren; de reiziger Anne Rutgers, uit Stads kanaal; de boekhouder Jan Toet, uit Stap horst; de machinist Pieter van Laarhoven, uit Hasselt; de gemeente-ambtenaar Wessel Knot, uit Zuidlaren; de leider van het Arbeidsbureau Ren- dert Poel, uit Grijpskerk; de H.B.S.-leerling Jans Diemer, ifit Botger; de landbouwer Roelof Tuin, uit Val- thermond; de gemeentesecretaris Andries Die- penbrug, uit Odoom. Het vonnis werd 2 uur na de uit spraak voltrokken. Een verslag van de rechtzitting zal nader gepubliceerd worden. De Höhere SS- und Polizeiführer Nordwest, (w.g.) RAUTER, SS-Obergruppenführer und General der Polizei. Indertijd heeft het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd de be volking aangemaand zuinig te zijn met suiker, omdat de “eschikbare voorraden consumptie.suiker naar alle waarschijn lijkheid niet toereikend zouden zijn om tot den nieuwen suikeroogst het volle rant soen te verzekeren. Als gevolg van enkele maatregelen heeft de suikerpositie zich evenwel zoodanig ontwikkeld, dat het in ieder geval niet noodig zal zijn, hetgeen aanvankelijk in de bedoeling lag, de sui- kerverstrekking gedurende een periode van vier weken stop te zetten. Het staat nog te bezien, of de thans geschapen mo gelijkheden het Rijksbureau in staat zul. len stellen over voldoende suiker te be schikken voor een onverminderde rant- soeneering gedurende den nog voor den nieuwen oogst resteerenden tijd, maar de meevaller beteekent al wel, dat de aan- gekondigde korting van een kilo op het rantsoen piet zal doorgaan. Het is evenwel mogelijk, dat het voor de eerste helft van October bestemde halve kilogram pas later beschikbaar gesteld zal kunnen worden. Tevens moet nu met de kans van eenige stagnatie in de bevoorrading en derhalve in den ver koop rekening worden gehouden. Het SS-Ersatzkommando deelt mede» Iedere gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen- worden alle in. lichtingen verstrekt, met betrekking tot do verzorging van familieleden, duur der op. leiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht, of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Ne derland (toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 Jaar, die aan. meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel, ling, kunrfen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. 23- 9-43, 913 uur, Utrecht, N.VHuis, Oude Gracht 245. 24- 9-43, 914 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25- 9-43, 914 uur. den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 1113. Vijfde klasse 1218 11058 11631 12045 2104 13053 13174 20565 21102 2605 9173 20548 2361 2939 9556 11819 15768 15971 17777 17877 21512 Maan: 22 Sept op 0.12 u„ onder 16.28 u.; 23 Sept, op 1 u„ onder 17.10 u. 29 Sept. N.M. Duitsche bevestiging De verklaring van Churchill in het Lagerhuis, dat er de laatste 4 maanden geen koopvaardijschip der Geallieerden in het Noordelijke deel van den Atlanti- schen Oceaan tot zinken gebracht is, wordt in bevoegde militaire kringen te Berlijn bevestigd, meldt het A.N.P. Tevens wordt van welingelichte Duit sche zijde Churchill’s mededeeling in het Lagerhuis bevestigd, dat Duitsche duik booten een Geallieerd convooi hebben aangevallen. Te zijner tijd zullen hier over nadere bijzonderheden worden be kend gemaakt. „Kennis is macht” is een aloude wijs heid; zij sluit echter niet in, dat in alle gevallen macht tevens kermis waarborgt. Een of andere duistere speling van het lot heeft aan iemand met wiens ..kennis” het wel heel bedenkelijk gesteld moet zijn, ook al beweert hij Freud te hebben gelezen de macht gegeten als scri- bentje in „Het Nationale Dagblad” hoog van den toren te blazen. De „Haagsche Courant” heeft zijn toorn en ver ontwaardiging opgewekt bij de lectuur van ons artikel van Za terdag j.l.: „Ter reur en vaderlandsliefde” De schrijver van dit stuk, zegt hij, bedient zich van den stijl van beware! Joodsché kamergeleerden” en hij geeft blijk horribile dictu van een „judaïstische mentaliteit”. Aan het slot van zijn artikel zegt hij; '■Het is nog niet de tijd om te publi- ceeren, hoeveel fascisten er in Italië, tijdens het verraad van Badoglio, ver. moord zijn, maar wij weten wel, dat gezien Italië de „bijltjesdag" geen gezwets is. doch een moordfestijn, ge vierd door het gepeupel, tijdens welke viering het grootste deel van ons volk, waarvan de zédelijke zelfbeheersching, volgens de „Haagsche Courant” zoo be- wonderenswaardig is, in huis zal blij ven. Dat deel wascht dan de handen in onschuld, zoo denkt het. Maar ieder, die heden ten dage niet den moed kan vinden, zich openlijk tegen beestachtig, heden van dergelijk soort uit te spre ken, is in feite schuldig aan datgene, wat op een eventueelen „bijltjesdag” zou kunnen gebeuren Zoo staan de zaken en niet anders En zij, die blijk geven niet te willen medewerken aan het uitroeien van een misdadige men taliteit, hebben zichzelf geteekend. Men dient niet te wachten totdat deze heeren hun demissie aanvragen, neen, men dient hun deze te geven! Dat het departement van Volksvoorlichting en Kunsten zich zijn macht bewust worde! Deze machtige scribent hoopt dus, dat het departement van Volksvoorlichting en Kunsten „zich zijn macht bewust wor de!” Het zou werkelijk grappig zij* er niet ook een tragische noot stik het feit, dat het machtsbewustzijn geestelijk zwakke persoonlijkheid als den schrijver in „Het Nat. Dagblad’* zoo grondig van de wijs kan brengen. Ge noemd departement kent echter zijn macht bijzonder goedhet heeft deze macht ook altijd op vruchtbare wijze aan gewend. Het zal dus wel even verwonderd zijn thans te moeten vernemen dat het zijn macht niet bewust is. Wij weten, dat het departement geregeld de bladen op hun inhoud controleert. Het zou ech ter kunnen zijn, dat het artikel van den machtigen man in „Het Nationale Dag blad” aan zijn aandacht is ontsnapt. Daarom wijzen wij er hier nog even op. Op gevaar af dat de Machtige ook hierin iets judaïstisch ziet Het SS-Ersatzkommando deelt mede: De bewijzen voor extra kolentoewijzing voor familieleden van vrijwilligers in de Waf- fen SS, SS Grenadierbrigade Nederland en Landwacht, zullen dit jaar bij het Ar- beitsbereich der N.S.D.A.P. in den idie- derlanden den Haag, worden uitgereikt. De kantoren der N.S.D.A.P. zijn geopend lederen Dinsdag en Vrijdag van 20 tot 22 uur- Noord: Agathastraat 160; Zuid: Elle- comstraat 77; Centrum: Laan Copes van Cattenburch 84. West: Groot Hertoglnne- Faan 248; Oost: Haagweg 140; Schevemn- laan Tnhan van Oldenbarneveltlaan 89, ien: .n«r Johan van Oldebarneveltweg Voorburg' Admiraal de Ruytérlaan 30; Voorbu de groep Noord op 22 --%!fjfiX 20 tot 22 uur in de Toen Churchill gisteren de vergaderzaal van het Lagerhuis betrad, is hij door de afgevaardigden met lang aangehouden bij. val verwelkomd, meldt de Engelsche nieuwsdienst. In zijn rapport over de oorlogssituatie verklaarde de premier, dat de operaties in Noord-Afrika en de opening van een nieuw front in de Middellandsche Zee door hem nooit zijn beschouwd als vervanging voor een rechtstreekschen aanval op Duitschland via het Kanaal in Frankrijk en de lage landen. Het front in de Mid dellandsche Zee is veeleer gedacht als „voorlooper voor den hoofdaanval” op Duitschland en zijn bondgenooten. Bij zijn bezoek aan Washington in Juni 1942 is alleen besloten Noord-Afrika te bezetten. Toen heeft juist de terugtocht naar El Alamein plaats gehad met een verlies van 80.000 man der Geallieerde troepen. Daar. or waren „zeer ernstige besluiten” noo. dig geworden. In November 1942 is toen besloten Noord-Afrika niet te gebruiken als verblijfplaats doch als springplank en alle voorbereidingen te treffen voor den inval op Sicilië, teneinde te pogen, Italië van den oorlog uit te schakelen. Spr. maakte bekend, dat er de laatste 4 maanden geen enkel koopvaardijschip der Geallieerden door optreden van den vijand in het Noordelijke deel van den At- lantischen Oceaan tot zinken is gebracht. Thans zijn de Duitsche duikbooten weer actief geworden en op het oogenblik wordt een Geallieerd convooi door Duitsche on derzeeërs aangevallen. Voorts deelde hij mede, dat de Britsche en Amerikaansche luchtmacht de stel selmatige verwoesting van Duitsche ste. den door bomaanvallen zal voortzetten. Verder verklaarde Churchill, dat het nieuwe Geallieerde commando voor Zuid- oost-Azië in Britsch-Indië wordt ingericht om de oorlogvoering tegen Japan te ver sterken. De nieuwe Geallieerde opperbe velhebber, admiraal Mountbatten, zal bin nenkort met een staf in Indië aankomen. Het Geallieerde hoofdkwartier voor Zuid. Oost-Azië zal in Delhi worden geïnstal leerd. De gebeurtenissen in Italië Over de gebeurtenissen in Italië ver klaarde spr„ dat na den val van Musso lini de Geallieerden er naar hadden ge streefd in Italië een autoriteit te vinden, met wien zij konden onderhandelen, ten einde de onvoorwaardelijke capitulatie van Italië in den kortsten tijd en met zoo weinig offers aan bloed aan den kant der Geallieerden als maar mogelijk tót stand te brengen. Geleidelijk strekte de regeering-Ba doglio langs verschillende kanalen haar voelhorens uit. informeerde naar de Ge allieerde voorwaarden voor een capitu latie. terwijl de Geallieerden op alle toe naderingspogingen echter slechts dït eefie antwoord gaven„De capitulatie moet onvoorwaardelijk zijn” Omtrent het verder verloop van de ge beurtenissen na den val van Mussolini zeide Churchill, dat op 15 Augustus een afgezant van Badoglio. een officier met den rang van generaal,, een bezoek bracht aan den Britsehen ambassadeur in Madrid, Sir Samuel Hoare. met een ge loofsbrief, waaruit bleek, dat hij in op dracht van Badoglio kwam en dat Ba doglio bereid was aan den kant van de Geallieerden tegen Duitschland te treden, zoodra de Geallieerden in Italië geland waren. Spr. verklaarde, dat het geen toeval was, dat hij zich juist op dat oogenblik in Quebec voor conferentiedoeleinden bü Roosevelt bevond In overeenstemming met Roosevelt en met goedkeuring van het Britsche oorlogskabinet werd toen het besluit genomen generaal Eisenhower instructie te geven Britsche en -1 kaansche- officieren van den generalen staf uit te zenden, die met de afgezanten van Badoglio in Lissabon een samen komst moesten hebben. Voorts werd Sta lin van de gebeurtenissen in Italië ter stond op de hoogte gebracht. Op ia Augustus werd een conferentie gehouden tusschen de officieren van den Geallieerden generalen staf en den afge zant van Badoglio in Lissabon. Op deze conferentie werden den afgezant van Badoglio de capitulatievoorwaarden voor gelegd, welke reeds eenige weken tevoren in een uitvoerige bespreking tusschen Washington, Londen en het hoofdkwartier van Eisenhower waren vastgelegd. „Hoe drastisch de capitulatievoorwaar den ook waren, de afgezant van Badoglio wees ze niet van de hand en verklaarde tegelijkertijd, dat zijn bezoek ten doel had te bespreken, hoe Italië zich met de Geallieerden kon vereenigen bij den oorlog tegen Duitschland”. De afgezant van Badoglio. een gene raal, was met de voorwaarden der Ge allieerden op 23 Augustus uit Lissabon vertrokken. Daarbij werd hem onom wonden van den kant der Geallieerden verklaard, dat dp capitulatie-voorwaarden voor de civiele en bestuursaangelegen heden later zouden wqrden voorgelegd. De afgezant van Badoglio was toen onder de grootste geheimhouding naar Ro8he teruggekeerd. Hij beloofde vóór 31 Augustus antwoord te geven aan het hoofdkwartier van generaal Eisenhower In dien tusschentijd kwam een tweede Italiaansche generaal in opdracht van Badoglio aan. die bij wijze van geloofs brief den Britsehen generaal Carton de Wiart meebracht Deze tweede delegatie van Badoglio kon echter, naar Churchill verklaarde, den loop der gebeurtenissen niet beïnvloeden, zoodat generaal de Wiart in de gevangenschap wilde trt’ug- keeren. De lasthebber van Badoglio wees dit voorstel echter van de hand, zoodat generaal de Wiart zich in vrijheid naar /Engeland kon begeven. Op 31 Augustus kwam de afgezant van Badoglio met een vertegenwoordiger van generaal Eisenhower in Syracuse bijeen en verklaarde, dat Badoglio bereid was de onvoorwaardelijke capitulatie te aan vaarden. De bekendmaking van den wapenstilstand werd door de Geallieer den vastgesteld op het oogenblik. dat •jaar hun opvatting de beste militaire kansen bood om zich aan den Duitschen aanval te onttrekken. Dit beteekende. wapenstilstand eerst op het oogen- riik van de landing der Geallieerden op “et Italiaansche vasteland of kort hier voor van kracht zou worden. Churchjll orklaarde dat de Geallieerden gaarne 2Peer gedaan zouden hebben om deze. aar hij woordelijk zeide „rampzalige r««eenng” te helpen. r* £Yertegenwoordiger van de Badoglio- de« r onderteekende op 3 September von>-avon^s *n Syracuse de capitulatie-» dan/raaJd€n Van dlt tijdstip af heeft RomJ1 het geheim een vliegtuig tusschen op en het Geallieerde hoofdkwartier regepriJ1*6! gevlogen. Nadat de Soviet- bestuHcJ1 capitulatievoorwaarden had bower machtigde zij generaal Eisen- oeze ook namens de Sovjetregee- ring te onderteekenen en generaal Eisen hower deed dit niet alleen in opdracht van de Ver. Staten en Groot-Brittannië. doch ook in opdracht van de Sovjet unie en alle Geallieerden Mussolini zon uitgeleverd worden Betreffende de voorgenomen uitleve ring van Mussolini aan de Geallieerden, verklaarde Churchill, dat de onvoorwaar delijke capitulatie der Badoglio-regee- ring, een speciale clausule behelsde voor de uitlevering van Mussolini. Het was echter niet mogelijk geweest, Mus solini speciaal en gescheiden van den wapenstilstand en vóór de Geallieerde landing op het Italiaansche vasteland, te doen uitleveren. De Geallieerden hadden echter reden te gelooven, dat men Mussolini onder sterke bewaking, op een veilige plaats in bewaring zou houden en het was stellig volstrekt in hét belang der regee ring-Badoglio, een vlucht van den Duce onmogelijk te maken. De uitlevering van Mussolini heeft stellig in het voornemen der Geallieer den gelegen, wanneer niet omstandighe den waren ingetreden, die ongelukkiger wijze buiten het machtsbereik der Ge allieerden lagen. De maatregelen, die de regeering-Badoglio had genomen, waren zorgvuldig overlegd. Zij waren voldoen- dev geweest voor de gevangenhouding van Mussolini, maar Badoglio kon geen rekening houden met een landing van Duitsche valschermtroepen, juist op het punt, waar de Duce het laatst gevangen wera gehouden. Churchill stelde in het licht, dat, naar zijn meening, geen gebrek aan vooruit ziendheid of inbreuk op vertrouwen van den kant van de regeering-Badoglio er schuld aan is, dat Mussolini bevrijd werd, aangezien de regeering-Badoglio nog een tweeden troef dacht uit te spe len, n.l. naar Churchill woordelijk zeide: „De met de bewaking belaste carabi nieri, hadden het bevel Mussolini dood te schieten, wanneer eenigerlei reddings poging gedaan mocht worden”. Het derde front „Ik noem, zeide Churchill verder, het front, dat de Geallieerden eerst in Afri ka, vervolgens op Sicilië en thans in Italië gevormd hebben, het „derde front”. Het „tweede front”, dat reeds bestaat, is nog niet in gebruik. Over het tijdstip», waarop dit front actief zal blij ken te zijn, wilde spr. geen mededeeling doen. Op zekeren dag, wanneer Enge land en de Ver. Staten het juiste oogen blik gekomen achten, zal ook op dit front „de poort worden opengeworpen” en zal een „massale invasie van het continent van het Westen uit, tegelijk met een invasie van het Zuiden uit” be ginnen. De Engelsche regeering zal zich niet tot grootsch opgezette oorlogsoperaties, tegen beter weten in laten dwingen of overhalen, om een politieke eenstem migheid of bijval uit alle kringen te ver krijgen. Het bloedigste deel van dezen oorlog, zoo verklaarde Churchill, het bloedigste hoofdstuk v<M>r Groot-Brittannië en de Ver. Staten ligt nog voor ons. De 3 landen-conferentie Uit de verdere uitlatingen van Chur chill bleek, dat de vorming van een in- ter-Geallieerde Middellandsche Zee- commissie, berust op een verzoek van Stalin. De Engelsche vertegenwoordiger in deze commissie is Harold Mc.Millan. Op het oogenblik worden de noodige voorbereidingen getroffen voor een con ferentie van de ministers van Buiten- landsche Zaken der drie landen, of hun „Wij zien voorts, vertrouwen een conferentie tusschen Roosevelt, Stalin en mijn persoon, nog voor het einde van het jaar tegemoet”. In dit verband meende spr., dat „zon der het nauwe, hartelijke en duurzame deelgenootschap tusschen de Sovjet unie, Engeland en de Ver. Staten, de Geallieerden aan het einde van dezen oorlog zouden moeten vaststellen, dat zij zich in een periode van nog groo- tere verwarring bevinden”. Berlijn over de rede Churchill’s rede trekt in Berlijnsche politieke kringen, als gevolg van de schamelheid van den inhoud, geen over matige belangstelling./Naar het oordeel van de Wilhelmstrasse, aldus meldt het A.N.P., onderscheidt 'zij zich voor het grootste deel weer eens te meer door datgene, wat Churchill voor zijn toehoor ders moest verzwijgen, dan door hetgeen hij zeide. Dat hij niet over militaire dingen sprak, zoo verklaart men, zal hem om begrijpelijke rédenen niemand kwalijk nemen; dat hij echter de politieke doel stelling in zijn rede zoo opzettelijk heeft vermedèn, moet tenslotte de aandacht trekken van den meest onbevangen waarnemer. Dit opmerkelijke feit is ten slotte een bewijs, zoo verklaart men te Berlijn, dat hij bepaalde dingen niet durft uit te spreken, om van het duide lijke fiasco van de Atlantische charter niet den laatsten sluier weg te nemen en om zoodoende den kleinen naties deze bekentenis te onthouden. Van een zeker historisch belang zijn de uitlatingen van Churchill over het Italiaansche verrlad. Opvallend snel werd maarschalk Badoglio gelogenstraft die gisteren in zijn oproep tot de Ita- lianeir*nog had beweerd, dat hij en zijn aanhangers met het sluiten van den wa penstilstand het voornemen hadden om de wapens neer te leggen en zich van élke verdere oorlogshandeling te onthou den. Thans echter deelt Churchill mede, dat reeds lang voor het sluiten van den wapenstilstand, de afgezanten van den verrader Badoglio, tijdens de inleidende besprekingen te Madrid, overeenkom stig hun opdracht verzekerden, dat de Italiaansche regeering bereid was, zich aan de zijde der Anglo-Amerikanen tegen Duitschland te scharen. Men kan dus, zoo verklaart men te Berlijn, den Engelschen premier met dezen bondsbroeder alleen maar geluk- wenschen. In tegenstelling hiermede, doen de verklaringen van Churchill over de heldhaftige bevrijding van Mussolini, waardoor d$ uitlevering van den eigen landgenoot i-> waarin "Badoglio had toe gestemd werd verhinderd, aan, als een erkenning van een groote teleurstel ling. Het feit, dat Churchill met bijzon deren nadruk heeft gewezen op de behaal de successen, is in de eerste plaats daarom geschied, om den Sovjets de En gelsche krachtsinspanningen voor den oorlog zoo drastisch mogelljk bij te 0 Aandacht verdient voorts, dat Chur-j Duitsche*’schóól Dreibholzstraat. Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen, be ginnende met de letter I tot en mèt de letters Le. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelie ven zich te wenden tot het informatie bureau van het Nederlandsche fcoode Kruis, Korte Voorhout 14 ’s-Gravenhage, onder opgave van naam, voornamen, ge boortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, militairen rang en laatst bekende standplaats.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1