L No. 18598. Donderdag 23 Sent^mber. Ingrijpende maatregelen in Japan 1943. in alle van Zware gevechten in het centrum van het Oostfront Mobiliseering krachten des lands Beschikking van den Admiraal in de Nederlanden van De stad Poltawa opgegeven en KUNST EN LETTEREN STADSSCHOUWBURG STADSNIEUWS De luchtaanvallen op Duitschland Systematische opsporing radiotoestellen. Groentenbon elfde periode inleveren VERDUISTEREN Van 19.457.15 u. Scheepsbewegingen te Gibraltar „DE AMERIKAANSCHE ECONOMI SCHE SiRUCTUUR EN DE HUIDIGE WERELDOORLOG” BURGERLIJKE STAND Rede van Tojo Werk- en beroepskleeding Engeland en Spanje. Afhalen distributiebescheiden De Engelsch-Amerikaansche leur encampagne rond den Paus. COURANT HAAGSCHE SBSS Eden „De De geschoten van „Bewaar uw aardappelschillen - De koe maakt er melk van” de een van Vrolijk geb. Maas geb. Koele- heer van van «e- J M vrouw Maan: 23 Sent op 1 uonder 17.10 U.; 24 Sept, op 1.54 uonder 17.47 u. 29 Sept NM verdere oor- opmerkelijke i oorlog regeering derhalve, dat streven der gedwongen De zware af weer ge vechten In het Oos ten. Gereed om op te springen wacht de ..Oberfeldwebel” die hier als .Zue- führer" optreedt met het machine pistool in de hand op den aanval tP.K. Vorpahl-H.H -St.) Wegens niet-inleveren van radiotoe stellen hebben de Duitsche politie-auto- riteiten alsmede technische speciale troepen in verschillende gemeenten sys tematisch opsporingen verricht, die tot arrestatie van talrijke personen en tot in beslagneming van niet ingeleverde radiotoestellen leidden. De meeste over treders van de beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer van den 13en Mei 1943 werden tot het eindvon nis van het Deutsche Landesgericht in voorloopige hechtenis gehouden. Er zijn ook talrijke gevallen bekend geworden, waarin bezitters van radiotoestellen deze aan bloedverwanten, meest oudere personen, die als „onverdacht” konden worden beschouwd, .in bewaring heb ben gegeven. Vaak wisten deze per sonen in het geheel niet, wat zich m de in bewaring genomen pakketten o^ kof fers bevond. Daar echter ’t bezit alleen reeds strafbaar is, hebben zich daar door behalve de eigenaren ook de be waarders strafbaar gemaakt. BEGRAFENIS J R GRAVELOTTE Gis termiddag is op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen het van den heer J R Naar uit La Linea wordt gemeld wer den Zondag groote scheepsbewegingen in de haven van Gibraltar opgemerkt Drie groote convooien bestaande uit transport en tankbooten. hebben de haven verlaten. Een der convooien voer in de richting van de Middellandsche Zee, de beide andere naar den Atlantischen Oceaan In Pulchri Studio neeft gistermiddag dr ir. M D Dijt voor het Sociaal-Economisch Genootschap ..Nederland en Europa” een voordracht gehouden over „De Ameri- kaansche economische structuur en de huidige wereldoorlog” nadat de voorzit ter prot. van Loon, een kort welkomst woord haa gesproken. In zijn betoog zette dr Dijt kort samengevat uiteen, dat de Amerikaansche economische structuur een excessieve vorm van kapitalisme is en ging nij na welke gronden er pestaan kunnen hebben voor het verklaren van den oorlog door Engeland en Frankrijk aan Duitschland, een oorlogsverklaring die, gelijk achteraf gebleken is, door Amerika was geïnspireerd Het zijn hoofdzakelijk economische gronden geweest. Na 1918 had Amerika 6 milliard dollar te vorderen van Europa, waarvoor het zelfs de rente niet kon innen Als Amerika deze had willen krijgen, had het zijn uitvoer moeten verminderen of zijn invoer vergrooten Doch dit laatste zou een grootere con currentie ten nadeele van de Amerikaan sche industrie nebben veroorzaakt Beide zouden een crisis tengevolge hebben ge had Amerika ging door met de vergroo- ting van zijn export en inkrimping van den import. Zoo werden de vorderingen op de rest van de wereld steeds grooter Toen Roosevelts pogingen om met binnen- landsche middelen de crisis te bestrijden, mislukt waren richtte hij zich weer tot de wereld, welke hij niet alleen economisch maar ook politiek wilde verbeteren Van 1937 eigenlijk af wordt de oorlog in Europa door Amerika aangestookt. Ame rika hoopt de erfgenaam van het Britschs imperium te worden, van Engeland, dat als credietland heeft afgedaan. Van Ame rika. dat rekent op export voor het her stel van alles wat in dezen oorlog wordt vernietigd, kan men niet verwachten, dat het na dezen oorlog zijn actieve handels- balans zal omzetten in een passieve Dat zou alleen een volks denkende regeering kunnen. Indien de blanke volkeren zich tegenover de Aziatische willen handhaven moeten zij bereid zij‘n ter verkrijging van een harmonische economische structuur, hun schulden te schrappen. Als geen rente ii) den vorm van goederen wordt opgebracht, mag er geen sprake zijn van rente en schuld. „Op iedere las een vlinder maakt veler zorgen minder”. Onder deze leuze zal de Nederlandsche Winterhulp dit iaar haar collectes op. nieuw beginnen Op 2 October a.s zal de eerste groote straat- collecte plaats vin den met speldjes in den vorm van vlinders (Stapf) heeft gezien» tot uitvoering van drasti sche maatregelen, verstrekkend en met het grootste begrip zal steunen. Twijfel aan de eindoverwinning bestaat er niet en de dag zal komen/ waarop vrede en orde in alle gebieden van Groot- Oost-Azië gewaarborgd zullen zijn. Tojo zeide bij deze gelegegtieid dank aan de verschillende volken en bond- genooten in Oost-Azië, voor hun harte- lijkg.. en nauwe samenwerking in den strijd voor een gemeenschappelijk doel. In Europa, aldus Tojo verder, heb ben Duitschland en de overige verbon den landen, die schouder aan schouder met Japan strijden, schitterende mili taire successen kunnen behalen. ’Hij wenschte de verbonden landen in Euro pa hiermede geluk en gelooft stellig aan hun verdere successen. Op grond van par. 5, alinea 1 sub 2 van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 100/41 over bijzondere maatregelen voor de kustbescherrriing wordt het volgende bepaald: In de haven van Rotterdam, op den Nieuwe Waterweg van Rotterdam tot de zeegrens, in de aan den Nieuwe Wa terweg gelegen zeehavens en in de havens IJmuiden. Der Helder. Harlingen. Delf zijl. Vlissingen Amsterdam, alsmede in het Noordzeekanaal moeten roeibooten. sloepen van elke soort en open motorboo. ten voor zoover zij zich volgens par. 2 alinea 2 der verordening nr 100/41 in het verboden gebied mogen ophouden, van één uur na zonsondergang tot één uur voor zonsopkomst aan land gebracht op- geheschen of aan dek bewaard worden. Uit de aan land gebrachte booten moe ten de roeiriemen en dollen verwijderd en achter slot opgeborgen worden. De bevoegde havenbewakingsinstanties kunnen in speciale gevallen ontheffing van deze beschikking verieenen Overtredingen van deze beschikking worden volgens par 7 der verordening nr. 100/41 gestraft met gevangenis, in ernstige gevallen met tuchthuis tot 5 jaar. Deze beschikking treedt een week na de publicatie in werking Negus eischt uitlevering van Badoglio De Ned Corresp dienst meldt: Op het zelfde oogenbük dat Badoglio door gene raal Eisenhower voor de microfoon, werd geroepen, om de Italianen als kanonnen- vleesch te mobiliseeren voor ..de oude wa penbroeders van de Piave” heeft de Abessijnsche negus in Washington en Londen den eisch ingediend, dat deze zelf de maarschalk aan hem zal worden uit geleverd Haile Selassi wil Badoglio ter verantwoording roepen wegens „oorlogs misdaden in Abessinië” die hij tijdens den Italiaanschen veldtocht en nadien als hertog van Addis Abeba in zijn rol van gouverneur-generaal zou hebben begaan Voorloopig hebben de Geallieerden den verrader, dien zij nog voor hun plannen willen gebruiken, benoemd tof .regee. ringschef van het bezette Italië” De negus heeft door tusschenkomst van zijn diplomatieken vertegenwoordiger te Londen bij de Engelsche regeering er te gen geprotesteerd, dat koning Victor Emanuel, III de» titel Keizer van Abe< siniiT voert, terwijl hij. de negus, de rechtmatige heerscher over Abessinië is. Tevens verklaart de negus er tegen te protesteeren. dat maarschalk Badoglio den titel „hertog van Addis Abeba” voert, zonder dat deze hem rechtmatig door den negus is verleend. ir. de vorige nistributieneriode een sne- ciale regeling getroffen met het Rijks- inkoopbureau te ’s-Gravenhage Perso nen werkzaam bij Rijks- gemeente of provinciale instellingen de Nederland sche spoorwegen de daaronder ressor- teerende bus- en tramdiensten e.d. moe ten zich, ook al vallen zij niet onder het Rijkskleedingbesluit dienaangaande via hun diensthoofd met voornoemd bu reau in verbinding stellen Door hen in gediende individueele aanvragen kunnen derhalve niet door de plaatseliike distri- butiediensten in behandeling worden ge nomen arbeidsterscorpsen” te vormen, de munitiefabrieken zullen wer- Een lezer maakt ons attent op de ge dragingen van een deel der bezoekers, dat voordat het slotnummer (César Franck’s 3e Choral) ten eintje was reeds C. F. Gerritsma geb Neep, d. H. H Hol geb. Singer ling. d. M. E Bur ger geb. Pronk, z. K. Grootveld, z. G. J meijer. z. BEVALLEN: J Rietema geb. van Leen hof. d. A. E M. M Tuijll Schuitema- ker geb. Regout, d. P. W. Boxmeer geb, Groenewegen z. J C Bleijen- berg geb Lange, z A. Bots geb. Dan ker. d N van der Zwan geb. Pronk, z. A. Schrijnder geb Plugge. z. M. H. van Zwienen geb. Koek, z. S. Crooij geb. van Gaaien d. F. H. Rijke geb. van Oosterom, z. B J van Kuijeren geb. Koolmees, z. A G Schrijver geb. Swikker. d. C J. Treffers geb. van Sorge, d. J A. F. van Niel geb Seijf- fer. d H. A M. van Houdt geb. van Vlerken, d P J. Keijzer geb. Bouman, z. M. Waasdorp geb. Meyrink, z. G. de Jager geb. de Ruiter d. A. Samuels geb. Bocek, d M. J Staal geb. van Kralingen, z A. H. Luijer geb. Akkerman» d. T. Dekker geb. Paap z. OVERLEDEN: P J. Meijlink, man Schouten, 46 j. M B. Einfeld, van W Ouwejan 43 j. J. Borsje, weduwnaar van’J. B Hogewoning. 85 j. ■+- M A. J. Intres. ongehuwde vrouw, 33 j P. de Heer man van A. L. van Dokkum 76 j A Bakkerus man van A Chr. van der Meer. 70 j. L. C. van der Rest weduwe van A Kooij, 67 j N Dikhout, gescheiden man. 78 j. D. Heyne, weduwe van J. Chr Limburg, 81 j. C. P. Beringer. vrouw van Th. O. Schutte,^ 32 j. JUBILEUM: 1 October a.s herdenkt de heer H A. v. d. Spek, bureauchef B bij den Dienst der Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting wonende Tomatenstraat 39, den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de gemeente ’s-Gravenhage Aan het bureau Laan Copes van Cattenburch 33 bevinden zich 2 da- mesrijwielen. resp gemerkt Bereas Cycle’,’ en „Luéas”. Beide fietsen zijn ver. moedelijk van misdrijf afkomstig. Johan Koning zal Zaterdag, middag cm 2 uur in Excelsior voor de Haagsche afdeeling van „Oost en West” spreken over „Ons eigen mooie Neder land”. UITSCH THEATER: PRINZ FRIEDRICH VON HOMBURG Heinrich von Kleist neeft in zijn foo- neelspel ..Prinz Friedrich von Homburg’’ een greep gedaan, die in wezen ver boven zijr eigen leven uifgine In den prins von Homburg schiep hij een jongen, overge- voeligen droomer en hartstochtelijk over, schuimenden schwarmer”. een typischen romanticus cmbeheerscht in temperament en gevoel, intuïtief en onevenwichtig, kortom: een mensch zooals hij zelf er een was Als het drama begint meent men in de eerste acte eerder met een Prins Ham let te doen te hebben, dan met eert Brar.. denburgschen cavalerie-generaal. De maan zuchtige. slaapwandelende verliefde jon geman komt den lezer (of toeschouwer) bijna onaanvaardbaar voor Zal deze, in zijn verbeeldingswereld, van onbeheersch. te. weeke sentimenten overloópende knaap, ruiterij moeten aanvoeren? Nog sterker wordt die twijfel als de cavalerie-generaal. bij het ontvangen van zijn instructies, vlak voor den veldslag meer aandacht blijkt te hebben voor een dameshand- schoen. dan voor de consignes van zijn maarschalk en zijn vorst Homburg’s moed en heroiek. waarmede hij ..tollkühn’’ den vijand te lijf gaat, wordt door von Kleist dan ook teruggebracht tot iets dat met mannelijken moed niets van doen heeft en dat tenslotte tot het tegendeel van rnoed voert, in de scène waarin de Prins von Homburg op zijn knieën rondkruipt, smeekend zijn leven te redden. Doch dan neemt het spel zijn keer en komt Klei^t tot zijn eigenlijke bedoeling. Het is tra gisch dat Homburg, de creatie van Kleist’s verlangende fantasie, tenslotte tot een niveau stijgt van zelftucht en man. nelijke beheersching. die de dichter zelf niet heeft kunnen bereiken, aan welk ge mis hij op een bepaalde manier mensche- lijk moest ondergaan. De- regie van den Prinz von Homburg” stelt zware eischen Dr. Hannes Rasum heeft echter voortref felijk geregisseerd. Vooral voor de beroem de. maar uiterst hachelijke scène in de zaal, waar de maarschalk het parool geeft voor den komenden strijd had hij een superbe oplossing gevonden. Men kan niet anders zeggen dan dat deze opvoering een zeer indrukwekkende was. De talentvolle, Heine Lorscheidt was een imponeerende keurvorst. Gertrud Burg een ontroerende vorstin. Inge Conradi maakte van Natalie Prinses van Oranje een onvergetelijke creatie Egon Müller.Franken (als gast) was een sterke Homburg-vertolker de geest van de romantiek in haar strijd tus- schen onbeheerscht „laissez-aller” en evenwicht incarneerde zich in hem Fritz Günzel. die als gast destijds de Pedro Crespo in Calderon’s „De rechter van Za- lamea’ speelde, was ditmaal een ruige, soldateske Kotfwi'z. Zeer in het bijzon der moeten de décors van Ernst Rufer worden genoemd, die een niet gering aandeel hadden aan het groote succes van deze opvoering Zij waren stijlvol en voornaam. B. van Eysselsteijn. dêfl- Tod” Hallen" Schubert de dochter bekeek er is vader geschetst en namens die in Ratsvia vertoeft be Het voorlichtingsbureau van Japansche regeering heeft nauwkeurig overzicht gegeven de tallooze maatregelen, waartoe m de op 21 Sept, gehouden bijeen komst van het kabinet is besloten ter verdere versterking van het thuisfront. Uit het overzicht blijkt, dat vrijwel alle deelen der bevolking bij deze maatregelen betrokken zijn. De maatregelen hebben een nationale oorlogsstructuur ten doel, die „recht doet wedervaren aan den ernst vaA den tegenwoordigen toe stand en de eindoverwinning be veiligt.” de kerk verliet. Dit getuigt niet van. veel hoffelijkheid ten opzichte van den gast- organist maar tevens is het niet ere respectvol tegenover de muziek van Ffanck In de eerste plaats is besloten tot mobiliseering van alle krachten van het land, voor een zoo snel mogelijke uitbreiding der munitie- en vliegtuig- productie. De verdediging van het land moet aanzienlijk versterkt en vooral de luchtafweer uitgebreid worden. Talrijke instellingen van bestuur, die niet on voorwaardelijk te Tokio, of in andere groote steden moeten zetelen, zullen naar andere streken borden overgebracht. Een andere maatregel heeft de uit breiding van het transport te land en ter zee ten doel. Voorts is besloten, dat voor het werk in grootere mate vrouwen zullen worden aangesteld. Het prijs- en distributiestelsel zal vereen voudigd worden. De nieuwe maatregelen tot vereen voudiging van het bestuursapparaat, hebben alleen in groot Tokio al be trekking op ongeveer 12.000 ambtenaren en beambten, die elders te werk zul len worden gesteld. Het voornemen be staat ---- die in ken. stoffelijk overschot Gravelotte die vele jaren daar zijn groote eave als organist hoeve var, overheidspersoneel is evenals ’heeft doen kennen ter aarde besteld Den groot aantal collega’s-organisten an dere musici schi'ders vrienden van den overledene en personen uit de wereld van het begrafeniswezen bewezen door hun aanwezigheid dat de heer Gravelotte een geziene figuur was De plechtigheid droeg een zeer eenvoudig karakter Dn verzoek waren er geen bloemen en wer den geen toespraken gehouden Voordat de kist grafwaarts werd gedragen heeft in de aula een 'eerlin? van Gravelotte Komm siiszer Rach In diesen heiligen Mozart en Litanei” var speeld Aan het eraf heeft ir enkele bewoordingen de van haar vader geschetst haar broer dankt voor de belangstelling Verklaringen van den premier door de regeering besloten maatregelen, ter versterking van het thuisfront en de nationale oorlogsstruc- tuur des lands, hebben slechts één doel, n.l. dezen oorloste winnen”, al dus heeft de eerste minister Tojo gis teren Jn een radiorede verklaard. De algemêene toestand is ernstig en de ontwikkeling is in een stadium getreden, dat geen verslappen der tot dusver aan den dag gelegde inspanningen duldt. Met overtuigingskracht en geloof aan de overwinning alleen, is het niet gedaan. De Engelschen en Amerikanen trach ten, zonder rekening te houden met eigen, zware verliezen, door steeds nieuwe offensieven het Japansche Rijk op de knieën te krijgen. Zware gevech ten zijn derhalve aan den gang en nog te verwachten. Derhalve ii voor het Japansche volk de tijd gekomen, zich in te stellen op alle gebieden des levens, op den huldigen oorlogstoestand en zijn vastberadenheid en kracht, ter uitvoering van den oorlog en voor de overwinning te versterken. De regeering heeft zich, met het oog op dezen toestand, gedwongen gezien, ingrijpende maatregelen te nemen en terstond in de practijk in te voeren. Zoo is ten eerste zorg gedragen voor de nauwste samenwerking tusschen de hoogste militaire autoriteiten en de staatsleiding. Ten tweede zal men in het binnenland een vastberaden strijd- front vormen, dat in ieder opzicht de eindoverwinning waarborgt, door steun van de oorlogvoering. Ten derde wor den snelle en omvangrijke diplomatieke maatregelen genomen. Tenslotte heeft men maatregelen onder oogen gezien, welke een geweldige opvoering der oorlogsproductie en vooral der munitie- en vliegtuigproductie beveiligen. De regeering neemt de verantwoor delijkheid op zich voor de snelle en succesvolle uitvoering dezer maatrege len en zal het volk met goed voor beeld voorga.an. Alle onnood ige werk zaamheden en maatregelen, die niet rechtstreeks in verband staan met de oorlogvoering, moeten achterwege blij ven. Ook de voorgenomen mobilisatie der werkkrachten, de inzet der studen ten en van alle lagen der bevolking, moet uiterst vérstrekkend genoemd worden. By de ontworpen versterkmg der verdediging van het moederland, zal de regeering het initiatief op zich nemen- Aangezien al deze plannen snel en prompt ten uitvoer worden gelegd, zullen waarschijnlijk directe en indirec te uitwerkingen verwacht kunnen wor den op de militaire gebeurtenissen, welke de wereld opnieuw in verbazing zuilen kunnen brengen. In ieder geval is net thans geen tijd meer, om vast te houden aan oude gewaardeerde ge woonten, arbeidsmethoden, enz. Het gaat er veeleer om, zich met zijn geheele levensinstelling te oriënteeren op de behoefte van dezen oorlog. De oorlog neemt dagelijks toe in felheid. De vijand tracht met alle mid delen, door tegenoffensieven successen te behalen. Daarom zal de toekomst in het verloop van het logsgebeuren, nog vele gebeurtenissen brengen. Op deze keerpunten van den verwacht de J de oevolking het geheele staatsleiding, welke zich Met ingang van 23 Sept 1943 kunnen wederom in zeer dringende g e- v a lien individueele aanvragen voor werk- en beroepskleeding bii de nlaatse- lijke distributiediensten worden inge diend. In tegenstelling echter met de voorschriften gegeven, in de vorige dis- tributieperiode is thans bepaald dat be drijven e.d. met 100 of meer werkkle ding dragende werknemers en/of werk neemsters de noodzakeliike werk- of be roepskleeding voor hun personeel collec tief bii de distributiediensten moeten aan vragen Alvorens de bedrijven instellingen e.d. zulke aanvragen bij den distributiedienst kunnen indienen moeten zij daarvoor toestemming ontvangen van de afdeeling speciale vergunnjngen van het Rijks- bureau voor de distributie van textiel producten door den handel postadres Ancy-ies Bickerweg 4 's-Gravenhage Ter verkriiging van deze toestemming dienen zij zich rechtstreeks met voornoemd bu reau in verbinding te stellen. Een uitzondering op het bovenstaande is gemaakt ten aanzien van het personeel in ziekenhuizen sanatoria e d. aangezien d#ze personen hun beroeps- of werkklee ding steeds individueel dus op hun naam moeten aanvragen bij den distributie dienst der gemeente waar het ziekenhuis is- gevestigd Voor werk en beroepskleeding ten oe- Desgewenscht over twee handelaren te verdeelen Inwoners van de gemeenten, behoorende tot de distributiekringen Amsterdam. Beverwijk Bloemendaal, Bussum. Haar lem Heemstede Hilversum, Landsmeer. Laren (N.-H Nieuwer Amstel Velsen, Weesp Wormerveer Zaandam Kapelle a. d. IJssel, Delft Dordrecht Gouda, ’s-Gravenhage, Katwijk. Leiden, Oegst- geest. Rijswijk (Z -H.) Rotterdam. Schie dam Vlaardingen Voorburg. Wassenaar, de Bilt. Utrecht Zeist en Zuilen dienen bon groente elfde periode 1943 op Vrijdag 24 of Zaterdag 25 September a.s. in te leveren bij den handelaar van wien zij in de periode van 3 t.m 30 October groen, ten en fruit wenschen te betrekken In afwijking van de tot dusverre gel dende regeling kunnen ditmaal de groentenbonnen, waarover een gezin be schikt. desgewenscht bij twee verschil lende handelaren worden ingeleverd. Men is dus niet meer verplicht alle eroentenbonnen waaroor het gezin de beschikking heeft bij denzelfden hande laar in te leveren In het Lagerhuis heeft minister gisteren een aantal vragen van afgevaar digden beantwoord over de Engelsch— Spaansche verhoudingen. De minister zei de o a„ zoo meldt S.P T. uit Londen, dat de Britsche ambassadeur te Madrid. Sir Samuel Hoare, den Spaanschen staatschef. generaal Franco, bij verschillende gele genheden de bezwaren van zijn regeering over een schenden van haar belangen door Spanje onder de oogen heeft gebracht. De ambassadeur heeft de Spaansche re. geering gewezen op een aantal feiten die in tegenstelling staan met de door Franco geproclameerde verzekering ten aanfcien van de gelijke behandeling van alle oor logvoerende mogendheden Sir Samuel heeft bijvoorbeeld verklaard, dat de aan wezigheid van de Spaansche Blauwe di visie aan het Oostfront een zware be lasting beteekent voor de betrekkingen tusschen Engeland en Spanje Ten aanzien van de geruchten dat eenige Spaansche havens den Duitschen duikbooten ter beschikking staan, z^i Eden dat hem hierover niets bekend was. Op de vraag, hoe het antwoord van Fran co heeft geluid en welke stappen door de Britsche regeering, ingeval van een ont kennend antwoord, zullen worden onder nomen, zeide de minister, dat de regee ring te Madrid heeft beloofd de bezwaren aan een onderzoek te onderwerpen en 'Londen verwacht dan ook een spoedige verbetering in den toestand. Hiernaar ge vraagd zeide Eden, dat de situatie op het oogenblik beter is dan vroeger. Inzake de kwestie-Tanger verklaarde hij, dat het modus vivendi tusschen de twee landen met betrekking tot Tanger in 1941 tot stand gekomen, slechts provisorisch is en dat een. uiteindelijke regeling moet getroffen worden Nadat de Engelschen gedurende ver scheidene weken bijna alleen maar sto- ringsvluchten boven het Rüksgebied neb ben ondernomen wierpen zii in de eerste nachteüj^ uren an den ?2stén Sentem ber vrii”terke strijdkrachten in den strijd voor het oombardeeren van Duit sche steden In verschillende golven drongen de vijandelijke bommenwerpers tot boven het Noordelijke Rijksgebied door Naar alle waarschijnlijkheid was ook Berlijn als aanvalsdoel uitgekozen Deze poging mislukte echter volkomen Eskaders nachtiagers sloegen de for- faties bommenwerpers uiteen die naar het D N B verneemt reeds boven zee hardnekkig aangevallen eh hevig achter volgd werden De uiteengeslagen zwaar geteisterde en van de aanvalsdoe’en veelal verdrongen vi.jandeliike vliegtuigen wierpen hun bommen op woonwijken var. enkele plaatsen in Noordwest-Duitsch- land deels echter ook lukraak en uit nood op het vlakke land De nieuw ge organiseerde en reeds zeer beproefde Duitsche afweertechniek bezorgde den vijand ook dezen keer zware verliezen Door de schitterende samenwerking van dapper aanstormende formaties Duitsche nachtjagers met luch*afweerdivi'ies en batterijen zoeklichten ging naar reed' vaststaat een zeer groot aantal voor het meerendeel zware Rrit|fhe bommenwer pers verloren Het branden van de neer- bommenweroers was in den donkeren nacht tot ver in den omtrek zichtbaar 21 Vijandelijke bommenwerpers neergeschoten DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: De distancieeringsbewegingen van ome troepen hebben ondanks de hevige Sovjet-Russische aanvallen, die vooral in het centrum van het Oostelijke front nog in kracht toenemen, het vastgestelde verloop. De stad Poltawa werd na ver nieling van de voor den oorlog belang rijkste installaties volgens de bevelen opgegeven. Ten Oosten van den Midden- Dnjepr tusschen Tsjerkassy en Tsjerni- kof volgt de vjjand met sterke strijd krachten onze distancieeringsbewegin gen. Zware gevechten zijn daar gaande Ten Zuid-Oosten van Gomel en in het gebied van Smolensk werden in verbit terde gevechten alle vijandelijke door braakpogingen verijdeld Daarbij -«nder- scheidden zich de Silezische 18e pant- sergrenadier-divisie de Würtembergsche 25e pantser-grenadier-divisie en de Bé- denschWürtembergsche 35e infanterie divisie bijzonder Tijdens plaatselijke gevechten in Zuid- Italië werd bij Contursi eén tijdelijk bin nendringen van den vijand in onze stel lingen in een tegenaanval ongedaan ge maakt De vijand voert nieuwe strijdkrach. ten aan in den Oostelijken sector van het Front zonder echter tot nu toe tot der. aanval over te gaan. Beveiligingsstrijdkrachten der marine beschadigden in een gevecht met Britsche motortorpedobooten in den nacht van 21 op 22 September bij Le Havre een vijan delijke motortorpedoboot zoo ernstig dat verwacht mag worden, dat zij vernietigd is, en plaatsten talrijke treffers op 3 an dere motortorpedobooten. Britsche luchtstrijdkrachten vielen in den afgeloopen nacht eenige plaatsen in het Noord-Westelijk deel van het Rijks gebied aan. Uit Hannover en Oldenburg worden verliezen onder de bevolking en vrij groote schade in woonwijken en aan openbare gebouwen gemeld Luchtverde- digingsstrijdkrachten schoten volgens tot nu toe beschikbare onvolledige rapporten 21 vijandelijke bommenwerpers neer. Formaties der Duitsche luchtmacht vie len in den nacht van 22 op 23 September doelen in Zuid, en ZuidoosLEngeland aan VOLKSCONCERT RESIDENTIE-ORKEST In een volkomen uitverkocht „Gebouw” heeft het Residentie-orkest met solisti sche medewerking van den pianist Simon Admiraal gisteravond o.l.v den dirigent Heinz Dressel het eerste volksconcert van het komende winterseizoen gegeven. Simon Admiraa, vertolkte het Pianocon cert in a kl t op. 54 van R Schumarfn. een compositie die niet in alle opzichten dankbaar is geschreven doch welks zóó zuiver pianistisch van opzet is dat zii het vakmanschap van den solist mee- doogenloos belicht De degelijkheid en de afwerking var Admiraal’» spel, ziin 'trefzekerheid en uiterst beheerschte. eenigszins cerebrale wiize van voor dragen zijn hierin dan ook zeer duide iik op den voorgrond getreden In het bij zonder waren de talrijke linkerhand-oas- sages tot volmaakte helderheid en door zichtigheid uitgewerkt Jammer was het echter dat de jonge instrumentalist in dit gegeven de dichterlijkheid heeft trachten te verhoogen door hier en daar de beide handen na elkaar aan te slaan: een wijze van voordragen welke slechts bij de >;ergrootsten van het klavier een heel enkele maal een ware poëzie kan schepper, Doch ook in dit correcte sa menspel met het orkest heeft Simon Ad miraal zich als een uitmuntend vakman doen kennen Het auditorium heeft hem dan ook met langdurig applaus hulde ge bracht Het orkest vertolkte o.l.v Heinz Dressel de Ouverture Oberon” van C. M von Weber en de Svmphonie no 5 op 67 in c kl t van L van Beethoven. Hginz Dressel heeft zich bii de uitvoe ring van deze werken als een zeer fijn zinnig dirigent, dje ziin orkest met spaarzame sobere aanduidingen tot een gloedvol diep doordacht musiceeren van ware grootschheid weet op te voeren, doen Kennen Weliswaar bleek Heinz Dressel de stuwing hier en daar in Beet hoven’s .vijfde” grooter te hebben ge dacht dan het Residentie-orkest daarom trent heeft weergegeven doch de zuiver Beethovensche dynamiek de klankkleur en de markante olastiek hebben de ver tolking op een hoog muzikaal nlan ge heven. Voor Heinz Dressel en orkest volgde een spontane ovatie -I K Brink mann ORGELCONCERT IN OE LUTHERSCHE KERK: Feike Asma. de organist van de Kerk der Evang Luth. Gemeente alhier, had ditmaal verstek laten gaan en zijn plaats in de orgelbank afgestaan aan een gast Simon Jansen, organist der Groote Kerk te Arnhem die een programma ten gehoore bracht, dat geopend werd met een Passacagiia en fuga in C van J S. Bach en besloten werd met het grootsche Choral III van César Franck. Daar- tusschen werden uitgevoerd het or- gelkoraal „In dulci jubilo” van den Leip- ziger cantor, een thema en drie variaties op Gez. 282 van den concertgever en een zesdeelige Koraalbewerking van Gez. 214 (Ach blijf met uw genade) van S. Karg- Elert. Door zijn vertolking van deze wer ken bewees de heer Jansen een vertegen woordiger van zijn instrument te zijn, wiens aanmerkelijk artistiek kunnen ge dragen wordt door een welgefundeerae techniek en een muzikaliteit van gedistin geerd karakter De fuga in Bachs werk werd mooi opgebouwd en duidelijk ge ëxponeerd het slotkoraal gaf hem ge legenheid zijn beheersching van het in strument ten volle te toonen. Zijn eigen knap gebouwde compositie maakte mede sympathieken indruk. Van de koraalbe werking van Karg-Elert mag m m. het zelfde worden getuigd al maakte een en ander althans bij eerste auditie, een soms wat cerebralen indruk Mr. A J F J. Jung Morgen van 3.30—16.30 (Groot-Herto- ginnelaan en voor bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1) de letters Mop t m Pa Morgen van 9—16.30 voor de bijkantoren Scheveningen-Noord en Scheveningen- Zuid (onderscheidenlijk Ooststraat 1 en dénh'ut Diepenburchscraal 1> de letters Mu t.m. Pi. Het volgende korte overzicht van be richten uit Engelsche en Amerikaansche bron wordt in het juiste 'icht genlaatst door het gisterer gepubliceerde bericht van de Osservatore Romano”, het offi- cieele orgaan var. het Vaticaan ">ver hetzelfde onderwerp Den 14den September schreet de Engel sche journalist Ward Price in de Dailv Mail”: .Het hoofd var. de Roomsch Katholieke Kerk loont gevaar.door de Duitschers gearresteerd en naar een cón centratiekamp overgebracht te worden Den 15den September meldde de onder EngelschAmerikaansche contröle staan de zender Palermo„In het gebied van Vaticaanstad zijr Duitsche valscherm jagers gedaald Op het St Pietersplein staan Duitsche pantserwagens”. Den 16der. September verspreidde de Londensche omroep in de Ifaliaansche taal het bericht: „De Paus heeft geweigerd een afgezant van veldmaarschalk Kesselring te ontvangen Hij heeft verklaard, dat de aanwezigheid van Duitsche troepen in Rpme een schending van het internatio nale recht vormt daar Rome tot open stad is verklaard Den 17den September meldde de Lon- densche omroep in de Nederlandsche taal Duitschers plunderen te Rome de kerken De Paus wordt thans als gevan gene behandeld”. Den 18den September nam het Zweed- sche blad ..Social Demokraten” aan deze agifatiecampagne deel met het bericht, dat de Paus tweemaal geweigerd had veldmaarschalk Kesselring te ontvangen Den 20sten September meldde de ..Neue Zürcher Nachrichten” dat de zender van Vaticaanstad door de Duitschers was bezet. Den 22sten September verspreidde het Engelsche agentschap Reuter het bericht: „De betrekkinger. tusschen het Vaticaan en de Duitschers zijn opnieuw slechter geworden, doordat de Duitschers Dinsdag 2 kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders arresteerden die het Vaticaansche gebied wilden betreden.” Al deze berichten en een groot aantal soortgelijke werden als leugens gebrand merkt door de publicatie van het Vaticaan in de .Osservatore Romano” vanden21en September, waarin wordt gezegd: „Er zijn veel geruchten in de wereld verspreid over den toestand in Vaticaanstad en de posi tie van den Paus na de Duitsche bezet ting van Rome Wij zien ons nogmaals genoodzaakt uitdrukkelijk te herhalen, dat weliswaar op het St. Pietersplein Duitsche patrouilles dienst doen en Duitsche wacht posten aan de grenzen van Vaticaanstad zijn geplaatst doch dat deze militaire maatregelen na voorafgaand telefonisch overleg van het Duitsche commando met den gouverneur van Vatipaanstad zijn ge nomen Op grond van een overeenkomst werd een demarcatielijn vastgesteld Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat deze lijn nooit is overschreden”.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1