ten Oosten Uil Vergeefsche aanvallen op bruggehoofden Dnjepr 1943. No. 18600. Terroristen ontvingen gerechte straf van De Duitsche strategie in het Oosten 25 September. Zaterd Smolensk en ontruimd Engelsche Einde zomertijd I Roslawl De toestand op den Balkan Tien doodvonnissen voltrokken Wijzigingen in Rede van minister Tanner regeenng j het Polizei- van J f Britsche aanval in sector- Salerno afgeslagen Uitspraken 'standgericht te Assen Turkije en de toestand in Oost-Europa Door lichtvaardigheid in de gevangenis 4 October, ’s morgens om 3 uur Postzegels buiten gebruik De aanvalsplannen tegen Japan BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 air» n®. 12500 Troepen vrijmaken voor andere doeleinden COURANT DUITSCH WEERMACHTBERÏCHT onderda- in ter qanvoer ceraken. Immers. de krijgen voor andere doeleinden. van Azof resultaat, buit ge- den Vis Extra-uitzending van de S.S. Op Zondag 26 September van 10 tot 11 uur wordt een extra-uitzending ge geven over den zender Hilversum l, over het onderwerp: Het S.S -opleidingskamp Avenr-- „Op iedere jas een vlinder, Maakt veler zorgen minder” Winterhulpcollecte 2-4 October Een aantal bezitters van radiotoestel len heeft gemeend, zich lichtvaardig niet te kunnen bekommeren om de be schikking van 13 Mei 1943 volgens welke radiotoestellen moesten worden ingeleverd. Volledig de feiten misken nend hebben zij blijkbaar aangenomen, dat of hun strafbare handelwijze ver borgen zou blijven, of dat de gevolgen niet al te erg zouden zijn. De licht vaardigheid van dergelijke opvattingen en handelwijzen moeten thans degenen, die hun radiotoestellen niet hebben in geleverd, duur betalen. Het Deutsche Landesgericht heeft in een groot aantal van dergelijke gevallen het eindvonnis geveld of zal dit in de komende weken doen. De vonnissen toonen aan, dat de Bezettende Macht ook in dit euvel niet geneigd is, vergrijpen tegen haar be schikkingen te dulden. Alle beklaagden kregen gevangenisstraffen, die al naar den aard van het geval weliswaar ver schillend uitvielen, doch eenige voor beelden, waarin gevangenisstraffen tot 2V4 jaar werden opgelegd, toonen aan, dat degenen, die hun toestel in strijd met de beschikking niet hebben inge leverd, door de wet in al haar gestreng heid worden getroffen. In alle gevallen moesten de beklaagden hun vergrijpen verder boeten met een geldstraf, die meestal een veelvoud van de aanschaf fingswaarde van het toestel bedroeg en met'verbeurdverklaring van het toestel. 30-jarigen uit Stadska- HAAGSCHE - a De huidige zomertijd eindigt Nederland, evenals in het Groot-Duit- sche Rijk, op 4 October 1943 des och tends om drie uur. Op dat tijdstip wor den de openbare uurwerken van 3 op 2 uur achteruitgezet. Van het op 4 October 1943 daardoor dubbel voorkomende uur van twee tot drie uur des ochtends wordt het eerste uur aangegeven als 2a. 2a een minuut, enz. tot 2a 59 minuten, het tweede als 2b. 2b een minuut enz. tot 2b 59 minuten. Commandant der SS-Junkertcbuie Tölz op bezoek bij den Leider Vrijdagmiddag heeft SS-Sturmbannfüh- rer Ritterkreuztrager Klingenberg, de commandant vim de SS-Junkerschule Tölz het instituut waar vele Nederlandsche vrij, willigers der Waffen-SS hun kaderoplei- ding genoten, een bezoek gebracht aan den Leider in het hoofdkwartier der N. S. B. te Utrecht. Het bezoek geschiedde in tegenwoordigheid van verschillende Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. Pensions met minder dan tien gasten Pensions met minder dan tien gasten kunnen in bepaalde gevallen in aanmer king komen voor een rantsoen kookkolen ten behoeve van hun bedrijf. Deze pen sions worden in twee groepen verdeeld. De eerste groep omvat die bedrijven, waar voor het. inwonende gezin van den pen sionhouder voor het jaar 1943-1944 een kookkaart _,U 115” of „U 215” is verstrekt. De exploitanten kunnen in den loop van Oct, 1943 bij den plaatselijken distributie, dienst een aanvraag indienen ter verkrij ging van brandstoffenbonnen voor kpok- doeleinden in het tijdvak van 1 Oct. tot en met 31 Dec. 1943. De afgifte der bon nen geschiedt na onderteekening van een door den distributiedienst beschikbaar te stellen verklaring. In de tweede helft van December zal ten aanzien van beschik baarstelling van kookkolen voor deze pen. sions in het tijdvak xlhn 1 Januari tot en met 30 April 1944 een nieuwe oublicatie verschijnen. De tweede groep omvat die oedrijven, welke, hoewel beschikkende over een gas aansluiting of een electrische kookaanslui.' ting, de maaltijden voor hun pensiongast ten uitsluitend op een kookfornuis plegen te bereiden, in verband waarmede geen kookrantsoen in gas of electriciteit voor bedrijfsdoeleinden is verstrekt. De betrok ken exploitanten kunnen voor het stook- seizoen 1 Oct. 1943 tot en met 30 April 1944 een rantsoen kookkolen aanvragen met gebruikmaking van formulier Br. C. 250. Toewijzing geschiedt eerst, nadat de Brandstoffencommissie ter plaatse een on derzoek heeft Onderlinge strijd van de partizanen De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De jongste gebeurtenissen in Italië hebben tot een verhoogde activiteit van de partisanen op den Balkan geleid, in het bijzondèr in het bergachtige gebied aan de AdriatischeiZeekust, dat eigenlijk sedert het einde van den veldtocht in Zuid-Slavië in het voorjaar van 1941 steeds het too- neel van een hardnekkige guerilla is ge weest, een gevolg van het feit, dat het zeer moeilijk is, de partisanen in dit ontoegankelijk gebiefl definitief tot capi tulatie te dwingen. Na het uiteenvallen van den Zuidslavischen staat zijn het vooral 2 groepen van partisanen geweest, die den tegenstand tegen den bezet ter hebben voortgezet, doch tot een samenwerking dezer beide partijen is het nooit gekomen, integendeel is geleidelijk tusschen hen een vrij stérke vijandige ge zindheid ontstaan. Daar is in de eerste plaats de groep onder generaal Mihailo- witsj, die de nationaal-Servische gedachte Vertegenwoordigt en in verbinding staat met de emigrantenregeering van koning Peter. De ideologieën van deze groep zijn onvereenigbaar met de als volksleger be titelde groep van Tito, die sterke commu nistische denkbeelden schijnt te koesteren. De partisanen van Tito opereerden aan vankelijk voornamelijk in de bergachtige streken van Montenegro en Bosnië, doch het schijnt, dat vooral van de gebeurtenis sen in Italië oproerige élementen gebruik hebben gemaakt om tegen de bezettings macht op te staan en zich aan de zijde van Tito’s partisanen te scharen, zoodart het operatieterrein der laatster, zich heeft uitgebreid. Het heeft niet aan pogingen ontbroken, beide groepen nader tot elkaar te brengen, doch in het najaar van 1942 konden deze als definitief mislukt worden beschouwd. Een onoverbrugbare kloof ontstond nadat de groep van Tito, die door de Duitsche afweermaatregelen sterk gedecimeerd was. de partisanen van Mihailowitsj er van be schuldigde door dezen in den rug te zijn aangevallen. Sindsdien bestrijden beide groepen behalve den bezetter ook elkaar. Vooral als gevolg van de verwarring, die de capitulatie van Italië noodzakelijker wijze meebracht, hebben de partisanen in sommige streken overwinningen kunnen boeken en zijn zij hier en daar tot de Dal- matijnsche kust doorgedrongen. Van Duit sche zijde wordt verklaard, dat deze over winningen door den teenstander, die de activiteit der partisanen blijkbaar in zijn krijgsplan heeft opgenomen getuige de eieren in het kamp der partisanen om propagandistische redenen sterk worden overdreven Men verklaart zich volkomen in staat, de steden en spoorlijnen, waar van de partisanen zich meester hebben kunnen maken, eerlang terug te kunnen winnen Zoodra dit het geval is ten deele hebben de Duitschers reeds eenige steden heroverd is het van minder be lang. of het verzet in de moeilijk toegan kelijke schuilhoeken in de bergen nog wordt voortgezet, daar strategische belan gen hierdoor nauwelijks worden geschaad. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden Dd ookchul vtuwer.ouae viscnoank.a aan de Riviervischmarkt in den Haag zijn in afbraak. Er worden rijwielstal lingen in. gebouwd. (Schimmelpenningh) De strijd op Nieuw-Guinea Naar het Japansche hoofdkwartier mededeelt, zijn den 22sten September krachtige Amerikaansche troepenforma ties in Finschhafen geland. Japansche bezettingstroepen dwongen haar tot den strijd. Op het oogenblik worden hevige gevechten geleverd. Drie kruisers, 2 torpedojagers en 1 groot transportschip zijn tot zinken gebracht, brand is veroorzaakt aan boord van 2 kruisers efc 2 transportschepen van mid delbare grootte en 2 kruisers zijn door bomtreffers beschadigd Tijdens luchtge vechten werden 22 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan Japansche zijde wor den 16 vliegtuigen vermist of hebben zich opzettelijk op vijandelijke doelen gestort. „Bewaar uw aardappelschillen De koe maakt er melk van” De Finsche minister van financiën heeft gisteravond op een arbeidersvergadering te Helsinki een rede gehouden over het on derwerp .Finland’s weg”. Spr. behandelde Uitvoerig den huicjgen verdedigingsoorlog tegen de Sovjet-Unie. Vervolgens sprak de minister over de z.g. vredesgeruchten en over het interview van den Finschen ministerpresident. Hij verklaarde: Men knoope aan dit interview niet een of an dere overijlde conclusie vast. Alleen een wensch naar vrede, hoe levendig ook onder het volk aanwezig, kan geen waarborg zijn voor het gewenschte resultaat. Als jongste voorbeeld kan het lot van Italië worden vermeld. Het valt moeilijk te be grijpen wat men met openlijke discussies over een vrede denkt te kunnen bereiken. De positie van Finland in ieder geval wordt hierdoor niet versterkt en men geeft den vijand den indruk, dat er in Finland misschien een capitulatiestemming bestaat, een denkbeeld, dat volkomen onjuist is. Ook de buitenlandsche propaganda wak kert dit vuurtje met alle kracht aan Op nieuw is een hevige zenuwoorlog tegen Finland aan den gang, zoowel in’het Oos ten als in ha* Westen. Aan de agitgtiè van het Oosten uit is Finland al gewend. Zij maakt in Finland geen indruk meer. Fin land echter, zoo verklaarde de minister, denkt alleen maar aan de eigen voordee- len. Ook de Zweedsche pers heeft in de laatste maanden een levendige belangstel ling getoond voor de positie van Finland. Het schijnt bijna alsof men in Zweden zenuwachtig is. omdat er in Finland geen zenuwachtige menschen zijn en de Fin zich volledig kalm gedraagt. Een dergelijkc in menging in de aangelegenheden van een nabuurland is niet aangenaam Er bestaat geen reden om raadgevingen uit te dee- len, die men in Finland niet aanvaar#*-. Dergelijk geschrijf heeft aan de positie van Finland veel afbreuk gedaan De minister zeide. dat hét voor Finland het verstan digste is de openbare discussie over den vrede te eindigen, daar zii alleen maar den vijand helpt. De minister keerde zich nogmaals tegen de buitenlandsche propaganda en hij ver klaarde dat men er thans niet eens meer genoegen mee neemt te spreken van z.g. vredesdemonstraties in Finland, doch dat men zel^ door de Sovjet-Unie opgestelde vredesvoorwaarden publiceert, dje op niets gebaseerd zijn. Dergelijke sensatieberich- ten laat de buitenlandsche propaganda als proefballonnetjes opstijgen. De minister verklaarde tenslotte, dat men een inmenging in de binnenlandsche toestanden van Finland niet anders dan een brutaliteit kan noemen. Op 1 Januari 1944 worded de volgende postzegels buiten gebruik gesteld: Zomer, postzegels 1938 (1$, 3, 4. 5 en 12$ cent): kinderzegels 1933 (ÏJ. 3, 4 5 en 12$ cent); Legioenpostzegels (7$ en 12$ cent) en de postzegels met opdruk „Europeesche P. T.T.-verecniging 19 October 1942” uitge. geven in 1943 (10 cent). PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0,51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. -t wrxog in net oosten is zoolang hij duurt weer gebleken datgene te zijn wai oorlogen in dit gebied van oudsher waren: Uiterste krachtsinspanningen om de oplos sing van de transport- en aanvoerproble- men. Er is reeds iets waars aan, wanneer som mige stemmen uit het vijandelijke kamp thans waarschuwend er op wijzen, dat de Duitschers doordat de Sovjets in het Zuiden naar dpn Dnjepr opdringen hun een „Sahara”-in hun rug hebben ge maakt. Bij deze waarschuwing speelt waar schijnlijk een rol mede, dat de tegenpartij geleidelijk den stationnairen Noordelijken vlèugel van het front als een zwaard van Damocles boven deze Sahara voelt dreigen. Nadere bijzonderheden over den defini- tieven loop der Duitsche stellingen worden van Duitsche zijde uiteraard nog niet be kend gemaakt. Uit het geheele verloop van de ontwikkeling ziet men evenwel thaps rèeds, dat de groote frontcorrectje voor de Duitsche verdediging in het Oosten in het bijzonder, voor de verdediging van Europa in het algemeen, een buitengewone ver sterking beteekent en wel een versterking vooral aan reserves. Het is niet zoo en daarop wordt in militaire krihgen van de Rijkshoofdstad terecht gewezen dat de Sovjets in hét kader van hun uiterste aan- val^nspanningen alle door hen bezette ge- bi Kundvleesch in blik in distributie Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch deelt mede, dat in de eerstkomende we ken, behalve versch vleesch eveneens een beperkte hoeveelheid rundvleesch in blik in distributie zal worden gebracht. De netto inhoud van deze blikken is ongeveer 850 gram. De consument zal hiervoor aan den slager moeten afgeven 11$ rantsoenen. De verkoopsprijs bedraagt ƒ1.40 per blik. Indien de consument niet over vol doende distributiebescheiden beschikt om deze blikken in ontvangst te kunnen nemen, zal de slager versch vleesch leveren, aangezien de blikken niet ui4 gewogen rpogen worden verkocht Zeep voor ruilen arbeid Met ingang van 1 Oct. a.s. komen perse, nen. die zoogenaamden vuilen arbeid ver richten, voor een tijdvak van twee maan den in aanmerking voor extra-rantsoenen eenheidszeep en waschpoeder. Zij dienen zich vóór 2 Oct. a.s. tot de plaatselijke distributiediensten te wenden ten einde een aanvraagformulier MD 238-71 af te halen, dat zij in de week van 4 t.m. 9 Oct a.s. moeten inleveren. Belangheb benden worden voor nadere bijzonderhe den verwezen naar de publicaties van der plaatselijken distributiedienst. De Stem der S.S. Luistert op Zbndag 26 September van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hil versum l, op golflengte 415 meter, naar de stem der TS.S., onderwerp: Bezoek aan het S.S.-Ersatzkommando te Amster. dam. „United Press” meldt, dat de Ge allieerden van plan zijn, luchtaanvallen op Japan te ondernemen, van Sovjet- steunpunten uit. Het Amerikaansche persbureau verneemt verder, dat de Sovjet-Unie het betreffende deze plan nen, met de Geallieerden eens zou zijn, indien de operaties in Europa voorbij zijn. Deze kwestie is, aldus U.P., van zeer groot belang en zal hoogstwaar schijnlijk op de aanstaande conferentie tusschen Churchill, Roosevelt en Stalin worden besproken. Verder zegt U.P., dat de Sovjet-Unie vroeger of later haar aanspraken zal bekend maken, betreffende de defini tieve invloedsferen in den Balkan, zon der daartusschen liggende bufferstaten, alsmede haar wenschen naar ijsvrije havens. keerd, dat rustig wi] werken en de groote moeilijkheden van dezen tijd kent. Nederland noch Duitschland kuift nen dit optreden van terroristen aan vaarden, daarom moeten de strengste straffen uitgesproken worden, opckit men eindelijk zal weten, wat dergelijke misdadigers te verwachten hebben. Het overlijden van Muti Van officieele Italiaansche zijde is gis teravond een bericht verspreid over den dood van den voormaligen secretaris generaal van de fascistische oartij. Hec tor Muti op 24 Augustus j.l. De Badoglio- xegeering had door haar persdienst het bericht verspreid, dat de „luitenant- Jcolonel en drager van hooge onderschei dingen voor dapperheid” Hector Muti ..gestorven” was. Later werd toegegeven, dat Muti door carabinieri op de vlucht was doodgeschoten, omdat hij zich aan het onderzoek der politie naar z.g. on regelmatigheden tijdens zijn functie wilde onttrekken. Volgens de officieele verklaringen van de fascistische autoriteiten werd Muti door 14 carabinieri onder bevel van lui tenant Taddei des nachts van zijn bed gelicht en medegenomen. In een bosch sleepte men hem uit de auto en ver moordde hem door schoten uit verschei dene automatische pistolen. doodstraf tegen Johannes e»n nu „veroverd” hebben. Om een zoodanige opvatting niet slechts te laten gelden voor een parool van agitatie, zou men van de fundamenteele vooronderstel ling moeten uitgaan, dat de Duitschers hert door hen ontruimde gebied onder alle om standigheden en met de uiterste krachts inspanning in hun bezit hadden willen boudten. Oogenschijnlijk is hét echter an ders. Het ir zoo. dat de Duitschers al vechtende ontruimd hebben met het stra tegische doel van hun leiding, troepen vrij VERDUISTEREN Van 19.30 uur tot 7.30 uur Maan: 25 Sept, op 2.51 u. onder 4818 u.: 2f> Sept, op 3.54 u.. onder 18 47 u; 27 Sept, op 4.59 u.. onder 19.10 u 29 Sept N.M Rede van Argenbjnschen president In een rede te Tucuman heeft de Argen. tünsche president, generaal Ramirez, ver. Waard. Argentinië eerbiedigt het zelfbe- stemmingsrecht van alle volken en ver dacht ten opzichte van zichzelf eenzelfde houding Argentinië's nationale houding 18 duidelijk en ondubbelzinnig: Vrede en Vriendschap met alle volken der wereld, "amirez onderstreepte de verbondenheid ,an Argentinië met zijn broedervolken en arWaarde tenslotte: Argentinië zal de ajtts in de wereld innemen, die het als d ',en- souvereinen staat toekomt. Inl ge2?n zin h°°Pt Argentinië op de gene-' 1 heid van alle volken, die zijn gevoe. ns en houding .begrijpen. Volgens den Britschen berichten dienst is door Downingstreet 10 de vol gende verklaring gepubliceerd: De Koning heeft zijn toestemming verleend voor de volgende mutaties in de regeering: Voorzitter van den Kroonraad: Attlee; minister van Financiën: Sir John An derson; minister voor de Dominions: Viscount Cranborne; lord-zegelbewaar- der: lord Beaverbrook; minister van Staat: R. K. Law. Attlee zal naast zijn functie van voor zitter vah den Kroonraad plaatsvervan gend ministerpresident blijven. De mi nister van Financiën wordt lid van het oorlogsjcabinet. De minister, voor de Dominions wordt leider van het Hooger- huis en zal in deze beide kwaliteiten toegang hebben tot het oorlogskabinet. De nieuwe minister van Staat zal den minister van Buitenlandsche Zaken bij zijn werkzaamheden assisteeren. Verdere mutaties, die uit boven genoemde veranderingen nog voort vloeien, zullen later worden gepubli ceerd. R. G. Casey zal voortaan officieel den titel voeren van resideerend minis- van Staat in het Midden-Oosten. Bijkant. Scbov. Kaikaratr. 319, Tel. 550310. FH.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119*61; M Voorb.. Boekh. H.E.G.Ruys, Heeronstr. 12*. Tel. 773038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Kening, Goudsbloem!. 3, Tel. Bij postkant, tegen de geld goedgek. abónn.pr Afz.nr 5 c.. fr. p. p. 10 c. 330263; Boekh. J. B, v. Seters Jr./Theresiaatr, 106a, Tel, 772***; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemaatr. 66, Tel.721187 Den laatsten tijd zijn er in de Sov- men toe- van An- EedsaflegRing van den Boelgaarschen Regentschaosraad. Na de verkiezing door de Sobranie legden de drie Re genten. die geduren- minderjarig- van II der zijn deed de vijand op talrijke plaatsen vergeefsche aanvallen op de bruggehoofden ten Oos ten van de rivier. Een vrü groot aantal pantserwagens werd daarbij vernield. Ten Noorden van Tsjerkassy sloegen Duitsche pantserstrijdkrachten kleinere vijandelijke groepen uiteen. In den Centralen frontsector kwam het ten Westen van het spoorwegknoop- punt Oenetsja en ten Zuiden van Smo lensk tot hevige afweergevechten, die nog voortduren. De steden Roslawl en Smolensk wer den na volledige vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties, volkomen ongehinderd door den vijand ontruimd. Ten Zuiden yan het Ladogameer be reikte een aanval van Duitsche iagers- divisies het bevolen aanvalsdoel. Door pantserwagens gesteunde tegenaanvallen der bolsjewieken mislukten. In het hooge Noorden sloegen Duitsche troepen in den sector Kandalaksja en aan het Moermau- front verscheidene vijandelijke aanvallen met verliezen voor den vijand af Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte ook gisteren een levendige gevechtsbeOTijvigheid. De aanvallen van Britsche troepen in den sector- Salerno werden na zware gevechten af geslagen. Drie bommenwerpers hebben in het Middellandsche Zeegebied een groote vjjandelijke torpedoboot tot zinken ge bracht en 2 vrachtschepen vernietigend getroffen. In den afgeloopen nacht lieten enkele vijandelijke stoorvliegtuigen zonder uit werking eenige bommen op Noordwest- Duitsch gebied vallen. Duitsche luchtver- dedigingsstrijdkrachten schoten gisteren boven het bezette gebied in het Westen 10 vijandelijke vliegtuigen en boven Duitsch gebied een snel Britsch verkenningsvlieg tuig neer. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Op het Koebanbruggehoofd zetten de bolsjewieken hun hevige aanvallen den geheelen dag zonder succes voort. Aan de Noordkust van de Zee leidde een eigen aanval tot Er werden gevangenen en maakt. Aan den Midden-Dnjepr PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. Telefoon 116396 (zeven lijnen) met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl,” en „Letterk Bijbl.” i ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. 6.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten!, ƒ9.45. aanwezigheid van hooge Engelsche offi jetpers artikelen verschenen, die te Ankara, althans gedeeltelijk schrijft aan Stalin. Naar aanleiding deze artikelen, heeft men het te kara’ wenschelijk gevonden, meldt S.P.T., dat de nieuwe Turksche ambas sadeur te Moskou, Hoeseyin Ragheb, spoedig naar de Sovjet-Unie vertrekt. In politieke kringen te Ankara, is over het algemeen den laatsten tijd, een ietwat nerveuze spanning te be merken, in verband met de gebeurte nissen aan het Oostfront, alsmede ten aanzien van de politieke ontwikkeling in Zuidoost-Europa, naar aanleiding van het gebeurde in Italië. Dezer da gen zijn in het Moskousche blad „De Oorlog en de Arbeidersklasse”, artike len gepubliceerd, welke den indruk ma ken, dat het Kremlin, ten aanzien van Zuidoost-Europa, f van de mede-Ge- allieerden de vrije hand heeft gekre gen. In verband hiermede schijnt men te Ankara elke verdere stabilisatie van de verhoudingen in Zuidoost-Europa, te willen goedkeuren. De Albaneesche en Montenegrijnsche onafhankelijkheids verklaringen, de ontvangst van den Servischen premier bij Hitler, alsmede de Duitsche verklaring over de toe komst van Griekenland, hebben te An kara daarom sterk de aandacht getrok ken, hetgeen mede het geval is geweest met de benoeming van Kirof, den Boel- gaarschen minister van Buitenlandsche Zaken. Onlangs nog heeft de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Menemendjogloe, Kirof „een oprecht vriend van Turkjje” genoemd. doel de tewerkstelling in Duitschland te saboteeren, verder waren het overval len op distributiekantoren met roof van levensmiddelen-, tabaks- en benzine- bonnen voor eigen gebruik, of ter on dersteuning van illegale personen, voorts moordaanslagen op Nederland sche nationaal-socialisten en pro-Duit- sche personen, die gevaarlijk konden worden voor de terroristen en illegale personen. Het speciale commando, dat door den bevelhebber der Sicherheitspolizei en van den SD, naar de Noordelijke pro vincies werd gezonden, kon snel een aantal aanslagen ophelderen en de da ders arresteeren. Leden der terreurben- de hebben gemeenschappelijk drie aan slagen gepleegd op het raadhuis van Stadskanaal, voorts heeft dezelfde groep een aanslag gepleegd op het raadhuis van Exloo, waardoor het ge heele gebouw in de asch werd gelegd. Dat deze mannen gevaarlijke misdadi gers waren, blijkt vooral uit den laf- fen en gemeenen moord, waarvoor zij niet zijn teruggeschrokken. Op 30 Juli 1943 vielen twee hunner den fabrikant W. Reilingh op het fietspad van Zuid- laren naar Midlaren aan en vermoord den hem met twee pistoolschoten, na dat zij tevoren zijn levensgewoonten hadden nagegaan en vastgesteld, dat Reilingh dagelijks op een bepaalden tijd van zijn woning naar zijn kantoor reed. Reilingh was oud-lid van de N.S.B. en stond bekend als pro-Duitsch. In de zitting van het Polizeistandge- richt in hét gerechtsgebouw te Assen, bleek Tiit de uitvoerige behandeling der zaak dezer misdadigers, hoe koel en met hoeveel overleg de leden dezer bende te werk gingen. Zij confereerden over de terroristische' aanslagen, alsof het ging om de gewoonste dingen ter wereld. Zij informeerden naar namen van N.S.B.-ërs,’ die in aanmerking kwa men om vermoord te worden en jonge menschen, vaak uit Christelijke krin gen, waren aanwezig bij de besprekin gen en brachten candidaten in contact rhet de groep. Ambtenaren werkten mede aan de voorbereidingen der brandstichtingen en een hunner, die vreesde, dat een politieman hem zou verhooren, stelde den leider der terreurgroep voor, dezen politieman uit den weg te ruimen. Zijn voorstel kwam te laat, want een an dere terreurgroep had reeds een aan slag op hem gepleegd, welke gelukkig geen doodelijke gevolgen had. De leden der benden schrokken voor niets terug. Onder den dekmantel der vaderlandsliefde, vergrepen zij zich steeds weer aan goed en bloed van Nederlanders, zij Ivekten daarbij den schijn, alsof zij zich keerden tegen de Duitsche Weermacht, in werkelijkheid schaadden zij alleen de Nederlandsche zaak. Dat deze misdaden met de strengste straffen gestraft moeten worden, is duidelijk voor ieder, die de tallooze waarschuwingen gehoord heeft. Het Po- lizéistandgericht heeft dan ook de al lerstrengste straffen uitgesproken. Tien van de elf misdadigers, die zich te verantwoorden hadden, moesten hun misdaden met den dood boeten. De openbare aanklager noemde hen allen lage misdadigers, die de gerechte straffen voor hun daden verdienen. Hij wilde hen als afschrikwekkend voor beeld gesteld zien voor hen, die geloo- ven te kunnen vertrouwen op de lank moedigheid der bezettingsautoriteiten. De voorzitter van het Polizeigericht zeide in zijn vonnis, dat voldoende waarschuwingen gegeven zijn. Dege nen, die desondanks niet willen hooren, moeten de consequenties hunner daden trekken. Deze monschen hebben zich, door de verstoring van de openbare orde, tegen het Nederlandsche volk ge- werken van Uit de zich thans afspelende operaties aan het Oostfront valt duidelijk op te maken, dat de hoogste Duitsche leiding naar een frontcorrectie streeft, die den oorlog een volkomen gewijzigd aanzien moet geven, zoo schrijft de militaire cor respondent van het D.N.B, Hij wijst er o.a. op. dat terwijl in den Zuidelijken sector en in deelen vun den centralen sec tor van het Oostfront de ontwikkeling nog in vollen gang is, welke zich onder voort durende controle van de hoogste leiding voltrekt, tot dusver de linker Duitsche vleugel van Opelij tot boven aan Le ningrad toe weinig bij de operaties betrok ken is gèraakt. Dit feit is van bijzondere beteekenis. Het opent voor het toekomstige verloop van het zomeroffensief der Sovjets aspecten, die een aanwijzing vormen voor de uiteindelijke bedoelingen van de Duit schers. Men moet dvt feit zien in samen hang met de dagelijks duidelijker aan het licht tredende tactièk van de Duitsche tegenaanvallen om ten volle te kunnen be seffen, in welke posities de groote Duit sche uitwijkbeweging de Sovjets gema noeuvreerd heeft. Stellig, er kan niet aan getwijfeld wor den. dat de bolsjewieken aanzienlijk ter rein gewonnen hebben, hoewel onder de bloedigste offers en de zwaarste verliezen aan oorlogsmateriaal. Maar toch, zij heb ben het gewonnen. Het is evenwel een uit gebrand gebied, dat de Duitschers hun aanbieden, waarbij laatstgenoemden van hun kant than^ met het oog op de spoedig aanbrekende-moddèrperiode en den ko menden winter voor het eerst in een gun- ■tige omdat de verkeersweeen er ruim aanwezig en de verbindingen kort zijn -I 1 de de heid van Koning Simeon II met de leiding der staats zaken zijn belast, den eed van trouw af aan den tongen Koning, de grondwet en het Boelgaarsche Volk. In 't midden Prins Cyril, de broe der van den over leden vorst, links de vroegere minister president prof. dr. Bogdan Filoff en rechts de vroegere minister van Oorlog, luitenant-,generaal Michoff. (Sehert-C.n.F.l Het speciale Polizeistandgericht heeft in Assen zijn eerste zitting gehouden tegen een groep terroris ten, die maandenlang de Noorde lijke provincies onvei’ig hebben gemaakt en door terreuraanslagen de Nederlandsche bevolking groote schade hebben toegebracht. Het Polizeistandgericht heeft, zooals reeds kort is medegedeeld, in deze zit ting tegen 11 Nederlandsche nen, de volgende vonnissen uitgespro ken: 1. handelaar naai. 2. doodstraf tegen den 32-jarigen rei ziger Anne Rutgers uit Stadskanaal. 3. doodstraf tegen den 25-jarigen boekhouder J. Toet uit Staphorst. 4. doodstraf tegen den 25-jarigen zie kenoppasser Gert-Por uit Zuidlaren. 5. doodstraf tegen den 24-jarigen ma chinist P. van Laarhoven uit Hasselt. 6. doodstraf tegen den 28-jarigen ge- meente-ambtenaar Wessel Knot uit Exloo. 7. doodstraf tegen dwi 35-jarigen lei der van een arbeidsbureau Rendert Poel uit Borger. 8. doodstraf tegen den 21-jarigen H.B.S.-ër Jans Diemer uit Borger. 9. doodstraf 'tegen den 37-jarigen landbouwer Roelof Tuin uit Valter- mond. 10. doodstraf tegen den 41-jarigen ge meentesecretaris Andries Diepenbrug uit Odoorn. 11. tuchthuisstraf van 10 jaar tegen den 26-jarigen gemeente-ambtenaar Harm Hooiveld uit Odoorn. De doodvonnissen zijn enkele uren na de uitspraak van het vonnis voltrokken. In Friesland, Groningen en Drenthe zijn de laatste maanden in stijgenden omvang en met groote brutaliteit da den Van sabotage en terreur gepleegd. In totaal werden niet minder dan 70 gevallen vastgesteld. Vooral hadden zij betrekking op aanslagen op kantoren van den burgerlijken stand, met het Dc tweede aanval op Nantcs tot dusver is vastgesteld, zijn aanveirdas’ ^en tweeden terreur- gers al der Anglo-Amerikaansche vlie- s°nen°P je stacl Na<ltes- rond 100 per- rr>eldt F ,°°d en 300 gewond, aldus ken 1 agentschap Ofi. De woonwij- stad ziJn door brisant- en «abommen zwaar --- 4 g

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1