I No. 18601. Zware gevechten ten Zuidoosten van Saporosjè wSS Maandag 27 September. 1943. Oostfront Duitsche tegenaanvallen bij den Dnjepr Verjaardag van drie- mogendhedenpact Radiorede van Graziani De strijd aan het BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 om nageleefd Noorwegen’s plaats in Europa Radiotoestellen in konijnen hokken Beauvais gebombardeerd Souvereiniteit en integriteit van Vaticaanstad Nederlandsche Arbeidsmannen ook daarginds Republikeinse!) Fascistische Partij Verordeningen zijn er te worden Sumner Welles afgetreden Zware vijandelijke verliezen in het gebied van Salemo De Dag van den Ouden Jeugdstorm Hoogtepunt bereikt HAAGSCHE COURANT Sinds Rome zijn vijandelijke aanmerkelijk duren is te van Overzicht tijdens de rede van den heer Max Blokzijl. (C.N.F.-C1NO) l „Op iedere jas een vlinder, Maakt veler zorgen minder” Wintertyilpcollecte 2-4 October Telefoon 118300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Gfo No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310. Fil.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 de het „Bewaar uw aardappelschillen - De koe maakt er melk van" publiek af. waarbij de m^e hebben post gevat, dat Japan erkent fascistisch-republikeinsche regeering De Japansche regeering heeft vanoch tend in een buitengewone bijeenkomst de nieuwe fascistischrepublikeinsche re geering van Italië, onder leiding van den Duce. erkend. Amerikaansche verliezen bij Salerno t/olgens een communiqué van het Ame- rikaansche ministerie van Oorlog bedra gen de Amerikaansche verliezen bij Sa lerno tot en met 15 September 3.497 doo- den.. gewonden en vermisten. worden gebleven VERDUISTEREN Van 19.30 uur tot 7.30 uur Maan: 27 Sept, op 4.59 u„ onder 19.10 u. 28 Sept, op 6.05 u„ onder 19.30 u. 29 Sept. N.M. Naar Ofi meldt, is op 24 Sept. Beauvais de stad Beauvais door Engelsch-Ameri- kaansche vliegtuigen gebombardeerd. Talrijke woonhuizen, een school en het gebouw der sociale verzekering werden verwoest. Het aantal dooden bedraagt 21, dat der zwaargewonden 35 en dat der lichtgewonden 15. Oostinzet op 1250 k.m. afstand Dat de mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst zich sedert midden Augus tus van dit jaar krachtig inzetten voor het binnenhalen van den aardappeloogst hier te lande, is algemeen bekend. Maar dat er thans 750 Nederlandsche arbeidsman nen, gegroepeerd in vier N.A D.-Oostaf- deelingen. op ruim 1250 k.m. afstand van onze Oostgrens vrijwillig arbeiden, weten witlicht slechtsweinigen. En toch is de aanwezigheid van die mannen daarginds in het Bezirk Bialystok (N.O.-deel van voormalig Polen) zoowel als hun werk al daar eveneens van zeer groot belang voor Nederland. De staf van het korps Oost 10, waarin de bedoelde afdeelinjen organisatorisch zijn ondergebracht, heeft zijn intrek geno men in het plaatsje Bielsk, 50 k.m. ten Zuiden van de stad Bialystok en van daar uit wordt een nauw contact onderhouden met de Oostafdeelingen, die respectieve lijk in Bialowiezza, Klesczcele en Czicha- nowiec zijn gelegerd. Onze arbeidsmannen en kaderleden werken daar in hun NAD.- kleeding dus onder Nederlandsch com mando en de arbeid, dien zij daar verrich ten. bestaat uit ontwatering, riviernorma. lisatie en wegverbetering Deze vrijwillige Oostinzet van den Ne derlandschen Arbeidsdienst is geen toe vallige tewerkstelling in het thans onder PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c.. fr. p. p. 10 c. Actie aan het Finsche front Het Finsche weermachtbericht 26 Sept, luidt: Op de Karelische land engte ietwat levendiger verkenningsbe- drijvigheid dan gewoonlijk. In het Wes telijk deel van de landengte van Aunus werd de poging van een kleine afdee- ling» om de Swir over te steken afge- slagén. Op de landengte van Maaselkae viel de vijand op 3 plaatsen aan ter sterkte van een compagnie, doch werd overal afgeslagen. Duitsch bewind staand Noord-Oostelijk deel van Oost-Pruisen, doch het is de aanvang der uitvoering van een weldoor dacht plan. Reeds geruimen tijd geleden heeft de Duitsche Rijksregeering bekend gemaakt, dat zij de kolonisatie van Ne derlanders naar de Oostgebieden ten zeer ste toejuicht en daadwerkelijk zal steu nen. De oprichting van de Nederlandsche Oost-compagnie was daarvan het onmid dellijk gevolg en de vestiging van tal rijke Nederlandsche boeren o.a. in de om geving van Rowno. In het Bezirk Bioa- ]ystok liggen evenwel ook prachtige ge bieden, welke na ontwatering uitermate goede veeteelt’anderijen voor Nederland sche boeren zouden kunnen leveren. O.m. is dit het geval langs de rivier Nurzec. waar men aldus 25.000 h.a. weideland kan winnen en tevens langs de Orlanka ert in het groote woud van Bialowiezza. Bijna zevenhonderdvijftig mannen van den Ne derlandschen Arbeidsdienst hebben zich daar vrijwillig heen begeven om er pio nierswerk ten behoeve van de toekomsti ge Nederlandsche kolonisten te verrichten, anderdeels om er zelf ervaringen op te doen betreffende de geografische en kli matologisch gunstige kolonisatiemogelijk heden. Gedurende den winter kan de bodem in die gebieden wegens de vorst niet worden bewerkt en de arbeidsmannen komen, met uitzondering van een vrijwillig bewa- kingsdetachement, derhalve in den aan-*' vang van November a.s. terug. Het ko mende voorjaar zal echter getuige zijn van een versterkten Oostinzet van den Nederlandschen Arbeidsdienst. vechtsgroepen na vernieling der verkeers. installaties, ongehinderd door den vijand gedistancieerd en nieuwe stellingen be trokken. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers. hebben in de Egeïsche Zee 2 tor pedojagers zwaar besthadigd, 1 koopvaar dijschip tot zinken gebracht en een twee de groot vrachtschip in brand gebombar deerd. Afzonderlijke vijandelijke stoorvliegtui- gen lieten in den afgeloopen nacht.eenige bommen op WesKDuitsch gebied vallen. Er werd slechts geringe schade aange richt. Radiopraatje Max Blokzijl De titel van het politiek weekpraatje van Max Blokzijl vandaag over Hilversum I. om 18.45 uur, luidt: „Inlichtingen voor Londen” PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.85. elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct.. fr p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve o-pl.) ƒ0.57, Dienstaanb. /0.38. Pers. gevr. 0.48. Adv. ..Br. bur. v. d. bl.” 10 C. meer. Jeugdstorm. Wellicht zullen degenen, die ons thans nog als verraders schelden, la ter. wanneer wellicht eens een eerezaal van het museum de namen van onze dap pere jongens voor het nageslacht zal be waren, den hoed afnemen, als zij den onderdoorgang van het Rijksmuseum zul len passeeren. Vaak schijnt het. dat jullie eenzaam bent, maar in werkelijkheid is dat niet zoo Want achter jullie staan honderddui zenden mannen en vrouwen, onder leiding van Mussert. Alleen moed beslist over het leven en sterven van een volk. Als voor beeld haalde spreker het optreden aan van die dappere Duitschers, die Mussolini hébben bevrijd. Neemt een voorbeeld aan de trouw van den Führer, die zijn vriend niet in den steek liet. Ónze strijd zoo vervolgde Max Blokzijl, is niet ver- geefsch. Wel trachten thans laffe sluip moordenaars de besten onder onp, weg te knallen hetgeen hun helaas zoo nu en dan ook gelukt maar de leege plaatsen zullen worden ingenomen door de Jeugd- stormers. Weest dapper en trouw, opdat Nederland, Germanje, Europa zullen le ven. Met een heil op den Führer en een driewerf houzee op den Leider besloot de spreker zijn bezielende toespraak. Tenslotte sprak stafleider Quispel uit naam van den hoofdstormer een woord van opwekking. Nadat het zesde couplet van het Wil helmus was gezongen, marcheerden de ongeveer 1500 Jeugdstormers langs de genoodigden en vervolgens naar den Dam, waar, na het zingen van eenige lie deren, de stoet werd ontbonden. Ook hier trokken de blauwhemden groote publieke belangstelling. Van de bijeenkomst op het Museum plein geeft Hilversum II vanavond een reportage-uitzending van 19.15 tot 19.30 uur. Bij het politie-onderzoek naar het on rechtmatige bezit ygn radio-ontvangtoe- stellen is geconstateerd, dat de radiotoe stellen. die in strijd met de beschikking van den Höheren SS. und Polizeiführer van 13 Mei 1943 niet zijn ingeleverd, voor het grootste deel steeds op dezelfde wijze verstopt zijn. Zoo werden b.v. radiotoe stellen gevonden in schuren onder stroo en hooi, in voerkisten, konijnenhokken, op zolders -onder den vloer. In waschman- den, onder bedden en bekleede meubelen, in kachels en haarden, in leege toege dekte tuinvijvers, in prieeltjes, in niet- gebruikte voertuigen, onder kolen en aardappelen, in schoorsteenen, in inge bouwde kasten, waarvoor tapijten waren gehangen, in bloemstukken, in waterdichte kisten in den tuin begraven, in licht installaties en ten deele zelfs in sanitaire inrichtingen of andere, nog minder ge schikte bergplaatsen. In vele g^-allen wa ren de bezitters der toestellen ten zeer ste verrast, als zij tot de ontdekking moes, ten komen, dat het ondoelmatige verber gen der toestellen had geleid tot aanzien lijke beschadigingen, en zelfs tot onbruik baarheid. leidelijk ook de Krim met afsluiting bedreigd wordt, zijn er geen teekenen, die wijzen op een ontruiming van dit, o.a. voor het beheerschen van de Zwar te Zee, belangrijke schiereiland. Naar aanleiding van den derden ver jaardag van het tot stand komen van het driemogendhedenverdrag, publicee- ren de Japansche bladen een uitvoerig interview met den Duitschen ambassa deur Heinrich Stahmer, Daarin ver klaart de Duitsche ambassadeur o.a.: „Meer dan .ooit zijn wij er thans van doordrongen, dat ons verdrag op den langst mogelijken termijn gesloten is en bestemd is het dragende fundament van een nieuwe wereldorde te worden. Van het driemogendhedenverdrag viel niet Italië af, doch slechts een kleine groep, door zelfzuchtige motieven ge leide intriganten zonder verantwoorde lijkheidsgevoel. Het ware Italië, het Italië van het driemogendhedenverdrag, schaart zich thans voor en na rond de groote historische figuur van Mussolini. Zoowel Duitschland en Italië in Euro pa, als Japan in Oost-Azië, hebben bij het begin van den oorlog in snelle sla- gen en met een verrassend gering ver- het oogénblik geliquideerd. Hoewel ge bruik van krachten, reusachtige gebie- - den veroverd en op die wijze het strij dende front overal naar voren gescho ven. Dit heeft tot gevolg, dat de mo gendheden van het pact van drie vol doende speling hebben, om zich tijde lijk een oorlogvoering te kunnen per- mitteeren, gericht op sparen van eigen krachten en zoo groot mogelijke uitput ting van den vijand. Het meest indruk wekkend teekent zich dit wel af aan het Duitsche Oostelijke front. Hier is het de Duitsche leiding gelukt door es- sentieele frontverkortingen krachten te besparen, die te zijner tijd zeer goed een voor den oorlog beslissende betee- kenis kunnen krijgen. Het Duitsche volk heeft uit de vier jaren van den eersten wereldoorlog en uit de geschie denis van zijn nationaalsocialistische verheffing geleerd, dat er in eiken lots- strijd moeilijkheden en crises moeien komen en dat deze crises er zijn, om te worden overwonnen. Meer dan ooit is het doordrongen van de allesbeheer- schende noodzakelijkheid dezen oorlog, hoe groot de persoonlijke offers ook mogen zijn, tot het zegevierende einde te doorstaan.” HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 27 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Op het Koeban-bruggehoofd bleven plaatselijke Sovjetaanvallen zonder resul taat. Nieuwe achter het front gelande vijandelijke troepen werden vernietigd. Tep Zuidoosten van Saporosjè viel de vijand met sterke infanterie- en pantser. strijdkrachten, <^oor slagvliegtuigen ge steund aan. De enkele punten, waar de Sovjets plaatselijk konden binnendringen, werden afgegrendeld. Eigen krachtige tegenaanvallen hadden een geslaagd ver loop. Daarbij vernietigde een pantserdivi sie door in de gereedstaande Sovjetstrijd. krachten te stoeten 11 pantserwagens en 62 stukken geschut. De zware gevechten duren nog voort. Van de bocht in den Dnjepr tot aan den mond van de Pripet trachtte de vijand gis. teren weer op talrijke plaatsen over den Dnjepr te trekken. De meestal in de duis ternis gelande gevechtstroepen werden door onmiddellijk ondernomen tegenaan vallen vernietigd of teruggeworpen en op een zeer klein gebied opeengedrongen. In den Centralen frontsector duren de afweergevechten in de gebieden waar tot dusverre het zwaartepunt lag. met onver minderde hevigheid voort De bolsjewie ken. die hier deels nieuwe strijdkrachten in het vuur brachten, leden bij de zware gevechten zware verliezen. Aan de rest van het Oostelijke front had de dag over het algemeen een rustig verloop. Aan het Zuid-Italiaansche front onder nam de vijand in het gebergte ten Noord westen en ten Noordoosten van Salerno talrijke plaatselijke aanvallen die echter met zware verliezen mislukten. In den Oostelijken sector hebben zich onze ge- Intergeallieerde commissie te Algiers De Moskousche zender heeft bekend ge maakt. meldt het D.N.B., dat een inter. geallieerde commissie is gevormd met haar zetel in Algiers. De instelling dezer commissie is het resultaat van besprekin gen in Augustus, zoo merkte de zender verder op. S.P.T. meldt, dat deze commissie be staat uit vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, de Ver. Staten en de Sovjet- Unie, terwijl ook het de GaulleGirdud comité er in zal zijn vertegenwoordigd Gedelegeerde der SovjeUUnie in deze commissie zal zijn de plaatsvervangende commissaris van buitenlandsche zaken Wyschinski. De voornaamste taak van dit nieuwe instituut bestaat uit het behande len en oplossen der belangrijkste kwesues in het gebied van de Middellandsche Zee, Duitsche troepen in Pisa. Grenadiers der Waffen-SS voor den wereldberoem- den scheeven teren (S.S. P.K. Büschel-O.-H.) De Republikeinsch Fascistische Partij te Amsterdam heeft gisteren, Zondag, haar eerste bijeenkomst gehouden, die zeer druk bezocht wgrd Na een kort inleidend woord van den plaatselijken leider der Republikeinsch Fascistische Partij te Am sterdam kameraad Stefanelli sprak de Landsgroepenleider. dr. Roteïli, over zin en doel van den immer voortdurenden strijd der fascisten, die juist op dit mo ment met de grootste vastbeslotenheid moet worden ter hand genomen. De naamsverandering der Fascistische Partij in Republikeinsch Fascistische Par tij is niet slechts uiterlijk, zij brengt de nieuwe, grootere opgaven, die de Duce haar gesteld heeft tot uitdrukking, en de verplichting alle krachten te geven aan de vernieuwing. De bijeenkomst die ook werd bijge woond door kameraden uit Utrecht en Arnhem, eindigde in een krachtige betui ging van trouw aan Duce en Fünrer. der van de oorlogvoering. Toen bleek, dat de sjewieken, gelijktijdig met een allieerd offensief in Zuid-Europa, uiterste krachtsinspanning wilden dernemen, om met een groote i In een radiorede aan het Italiaan- sche volk heeft de Italiaansche minis ter van defensie, maarschalk Graziani, verklaard, dat hij zijn functie op dit tragische oogénblik op zich heeft geno men, teneinde de schande van het ver raad van de pationale vlag te wisschen. De basis van iedere militaire traditie is net voorbeeld van de eer. Des te verwerpelijker is de handelwijze van Badoglio, die den Duitschen bondgenoot nog de verzekering heeft gegeven van zijn trouw, terwijl hij reeds 5 dagen tevoren de overeenkomst met den vijan^ hadonderteekend. Jarenlang is Badoglio chef geweest van den genera- len staf en daarom is alleen hij ver antwoordelijk voor de militaire fouten van dien tijd. In dit verband herinner de spr. aan de mislukkingen in Alba nië, Griekenland en tijdens de eerste phase van den veldtocht in Noord-Afri- ka. Betreffende de houding van den Koning verklaarde hij, dat ook deze door zijn vlucht zijn koningseed gebro ken heeft. Tenslotte riep Graziani het geheele Italiaansche volk op, mede te werken om de onafhankelijkheid van het volk te herwinnen. Het lot biedt nog éénmaal de mogelijkheid, de vrijheid van het vaderland te bevechten. Met de hulp Gods en met zuiver geweten gaat het Italiaansche volk aan het werk. Een groep vrijwilli gers van den Ne derlandschen Ar beidsdienst werk gesteld bij den opbouw in de nieuwe Duitsche gebieden in het Oosten Na het middageten een ge. noegelijk praatje aan het open venster. (RAD Kock-CN.F.) Er teekent zich een zeker deel van het leening schijnt te men het bij het naieven van afgekondigde verordeningen niet zoo nauw behoeft te- nemen. Hoe dom deze opvatting is blijkt wel zeer bijzon der in de laatste weken, nu velen joot Duitsche rechtsinstanties worden gé bracht die nalatig zijn gebleven hun radiotoestel in te leveren. De straf volgt in vrijwel alle gevallen direct op het von nis en velen zijn thans in de gelegenheid op een allesbehalve aangename wijze over hun zonden na te denken. Op de dagelijksche persconferentie werd heden door Oberstaatsanwalter dr. Oegg nogeens gewezen op het feit, dat de door de bezettende macht afgekondigde veror deningen op geen enkele wijze ontdokén mogen worden en dat zij. die dit wél doen gestraft worden met de gestrengheid die de oorlogsomstandigheden voorschrijven. De radio-verordening van 30 Mej j.l. was voor iedereen volkomen duidelijk; er komt niets in voor, dat aanleiding tot woord- zifterij zou kunnen geven. Zij spreekt vol komen duidelijke taal en de uitvluchten die op de terechtzittingen door delinquen. ten worden gemaakt, kan men dan ook niet anders als jammerlijke smoesjes qualificeeren. Er kan geen twijfel over den uitleg der bepalingen bestaan. Wie deze bepalingen niet heeft nageleefd, ver speelt. zijn recht op vergoeding en ziet zich bovendien een geldboete en vrij heidsstraf toegewezen. Verordeningen zijn er om nageleefd te worden en wie den kop in het zand steekt, brengt slechts ellende over zich zelf en vaak ook over onschuldige naaste betrekkingen. Dit is de harde les van de radio-verordening voor zoover men meen de Tiaar te kunnen ontduiken. Men zij voor het vervolg gewaarschuwd. President Roosevelt heeft bekend ge maakt, dat Sumner Welles, onder staatssecretaris van Buitenlandsche Za ken, is afgetreden. Als zijn opvolger is benoemd Edward Stettinius. Roosevelt verklaarde, dat hij het verzoek om ontslag van Sumner Welles, met „oprecht en diep betreuren” heeft aanvaard. De uit den diplomatieken dienst voortgekomen Sumner Welles heeft hem, Roosevelt, den wensch voor gelegd, wegens den gezondheidstoe* stand zijner vrouw on^ieven te worden van „zijn zware regeeringsplichten”. Roosevelt merkte hierover op, dat hij dit kon begrijpen en derhalve rekening hield met den wensch van Welles. De viering van den ..Dag van den ouden Jeugdstorm” te Amsterdam werd reeds Zaterdagmiddag ingezet met een feeste lijke bijeenkomst in Krasnapolsky. Zondagochtend bracht de Jeugdstorm muziekkapel een bezoek aan het Luft- waffenlazarett. waar zij den daar ver pleegden Duitschen en Nederlandschen militairen een concert aanbood. Op het Museumplein warén des middags behalve de talrijke stormers en storm- sters, meeuwen en meeuwkes. die zich daar hadden opgesteld, ook zeer vele be langstellenden aanwezig. Als genoodigden bevonden zich hierbij o.m. Bannführer Peters van de Hitlerjugend. de Beauftrag. te für die Stadt Amsterdam, dr. Schro der. het hoofd van de afd. perswezen van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Max Blokzijl Kreisleiter der N.S.D.A.P. Pott. vertegenwoordigers van de S.S. en de Duitsche politie, de staf leider van den Nationalen Jeugdstorm, opperbanheer Quispel, opperstamheer Reinde'rs en hoofdstormheer Ferney. Nadat de muziekkapel en het corps tamboers en hoornblazers zich hadden doen hooren. werden de opgestelde for maties door de autoriteiten geïnspecteerd. De streekleider vpor Amsterdam, opper- hopman E. Zilver, sprak een begroetings woord en daarna hield Max Blokzijl een rede, waarin hij o.m. zeide. dat ons Ne derlandsche volk in de eerste rij der be schaafde volkeren staat. Zoo zal het ook blijven wanneer de jeugd het devies van den Jeugdstorm volgt: in Godsvertrouwen alles voor het vaderland. Spreker bracht vervolgens in herinne ring de gesneuvelden uit de rijen van den Verklaring van Terboven Een wilsuiting van den Führer over Noorwegen’s plaats in Europa, is gis teren voor het leiderscorps van Nasjo- nal Samling en van den Noorschen staat bekend gemaakt door rijkscom- missaris Terboven, in aanwezigheid van ministerpresident Quisling. Deze verklaring luidt als volgt: „Wij bevinden ons in een strijd op leven en dood met het bolsjewisme en zijn plutocratische helpers. De prijs, dien het Engelsch-Amerikaansche kapi talisme nu al aan den joodschen bond genoot in Moskou beloofd heeft voor den massalen stormloop der bolsjewis tische machinemonschen op de avond- landsche cultuur en beschaving, heet: Europa. Het beslissende gewicht van dien strijd met zijn zware offers aan bloed en goed, draagt het Duitsche volk. In het besef, dat de afloop van dezen strijd niet alleen het lot van het Duitsche Rijk, maar ook dat van de Germaansche volken en bovendien van het geheele continent voor eeuwen zal bepalen, is het fanatiek besloten, de offers op zich te blijven nemen in de onwrikbare zekerheid, dat deze vastbe radenheid tenslotte de overwinning zal brengen en daarmede de voorwaarde voor de inrichting van een in vrede levend Europa, dat zich met al zijn krachten kan wijden aan de uitbreiding van zijn moreelen en materieelen wel stand. Daarbij is het de onafwijsbare wil van den Führer, om na den zege vierenden afloop van dezen strijd, een nationaal en sociaal Noorwegen in vrij heid en zelfstandigheid te laten ont staan, dat ten behoeve van de Euro- peesche gemeenschap die functies be kleedt, die voor de bescherming van Europa te allen tijde noodig zijn, om dat die gemeenschap alleen de beslis sende draagster en waarborg van deze veiligheid zijn kan en zijn zal”. De A.N.P. -correspondent te Berlijn meldt: Nu Smolensk, een der sterkste bol werken aan het Oostfront, in handen van de bolsjewieken is overgegaan, kan met recht van een hoogtepunt in den strijd aan dit front worden gespro ken. Hoewel de strijd nog in alle he vigheid voortwoedt, hebben de Duitsche bladen deze gebeurtenis, die voor niet- ingewijden vrij onverwacht is gekomen, aangegrepen om de situatie aan het Oostfront nog eens de revue te laten passeeren. Algemeen wordt in het licht gesteld, dat het front in de Sovjet-Unie, dat nog steeds het belangrijkste wordt geacht, gezien moet worden in het ka- algemeene Europeesche bol- Ge- eën on om met een groote over macht aan menschen en materiaal het Duitsche front onder den voet te loo- pen, heeft de Duitsche legerleiding het besluit genomen, het Oostfront te ver korten. Gezegd kan worden, dat dit doel reeds thans verwezenlijkt is, of schoon het wellicht noodig zal blijken, dat de Duitsche legers nog verder te rugtrekken. De bladen wijzen op voordeelen van de verkorting van front, waarvan in de eerste plaats ge noemd moeten worden het vrijkomen van reserves voor nieuwe operaties en het verkorten der verbindingslinies, die in de Sovjet-Unie en vooral in het ko mende koude jaargetijde, zulk een be langrijke rol spelen. Een probleem, dat thans aanmerkelijk vereenvoudigd wordt, is de bestrijding der partisanen achter het front, die de Duitsche ravi- tailleering vaak ernstig bemoeilijkten. Dit alles helpt het ongetwijfeld voor de Duitschers smartelijke verlies van in den wintertijd na zulken zwaren strijd veroverde gebieden verzachten. Daarbij komt, zooals de „Völkischer Beobach- ter” schrijft, dat een terugtocht te eer der gewaagd kon worden, daar ook na het afsluiten dezer beweging nog steeds een buitengewoon groot gebied tus- schen het Duitsche front en het Duit sche vaderland zal 'liggen. Voorts schrijft het blad, dat nog geen oorlog uitsluitend in de verdediging is gewon nen en dat men er derhalve zeker van kan zijn, dat ook het Duitsche leger in het Oosten niet steeds in de verdedi ging zal blijven. In gelijken zin schrij ven ook de andere bladen. Intusschen zetten de bolsjewieken hun aanvallen met onverminderde he vigheid voort en op verschillende plaat sen hebben zij thans den Dnjepr be reikt. Deze rivier, welker Westelijke oever hooger ligt dan de Oostelijke, vormt een duchtige barrière voor de oprukkende Sovjets. Slechts aan den bovenloop, bij Smolensk, is de Djnepr tot dusver overschreden. Verder stroomafwaarts zijn alle overzetpogin- gen tot nu toe verijdeld. Het bruggehoofd in het Koebange- bied, dat thans zijn beteekenis heeft verloren, wordt door de Duitschers op De romp van een Amerikaansohen viermotorigeri bon> menwerper Boeing „Fortress”, die door het Duitsche afweergeschut tot een noodlanding jn Nederland gedwon gen werd. (P.K. Herrmann-St.) Duitsche troepen binnengetrokken, probeert de vijande lijke propaganda om door fantasieën van allerlei aard de stad van het' Va- ticaan en haar bewoners voor te stel len als slachtoffers van Duitsche ge- weldheerschappij. Daarmee moeten, al dus het ,D.N.B„. de Duitsche Weer macht en de Duitsche politiek bt de Katholieken over de geheele wereld in een kwaad daglicht geplaatst worden. Deze pogingen zijn vergeefsch. Het spreekt vanzelf, dat van Duitsche zijde (Je- souvereiniteit en integriteit van den Vaticaanschen staat in vollen omvang wordt gerespecteerd en dat de weinige Duitsche soldaten, die in Rome alleen aanwezig zijn tot handhaving van de openbare orde, zich dienovereenkomstig gedragen. DUITSCHE WEERMACHT- BERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 26 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Een bolsjewistische landingspoging aan de kust van de Zee van Azof is er mede geëindigd, dat de geheele lan dingstroep ter sterkte van ruim 800 man in de pan werd gehakt. Aan weerszijden van den Koeban mis lukten ook gisteren alle, met steun van tanks ondernomen vijandelijke aan vallen. Ook aan den Midden-Dnjepr bleven nieuwe aanvallen der bolsjewieken op de Duitsche bruggehoofden vergeefs. Vrij zwakke vijandelijke groepen, die in het onoverzichtelijke terrein op en kele plaatsen de rivier hadden over schreden, werden in tegenaanvallen te ruggeworpen. In den Centralen sector zette de vijand, vooral in het gebied ten Wes ten van het spoorwegknooppunt Oenet- sja en in het strijdgebied van Smo lensk, zijn aanvallen met sterke strijd krachten voort. Onder moeilijke weers- en wegenomstandigheden werden de aanvallen in hoofdzaak afgeslagen. Op eenige plaatsen duren de gevechten voort. Het luchtwapen heeft met geconcen treerde strijdkrachten, vooral ten Noor den van de Zee van Azof en ten Oos ten van den Midden-Dnjepr, vijandelijke troepenconcentraties aangevallen en haar gevoelige verliezen toegebracht. Op 24 en 25 September werden aan het .Oostelijke front 105 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. Vijf eigen toe stellen worden vermist. Ih Zuid-Italië vielen Britsch-Ameri- kaansche strijdkrachten onze stellingen tusschen de Golf van Salerno en de Baai van Manfredonia aan. De aanval len werden afgeslagen; opnieuw ingeno men aanvalsposities werden door artil lerievuur uiteengeslagen. Het luchtwapen heeft gisteren in het gebied van de Middellandsche Zee 6 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en een vrachtschip van 3000 brt. met bomtreffers vernietigend geraakt. In den nacht van 24 op 25 September hebben Duitsche motortorpedobooten aan de Bngelsche kust Britsche bewa- kingsvaartuigen aangevallen, waarvan er 1 tot zinken werd gebracht. Ter ont lasting van hun ernstig in het nauw gebrachte beveiligingsstrijdkrachten, vielen Britsche motortorpedobooten aan. Een harer werd, terwijl het zicht plot seling slechter werd, door een Duitsche motortorpedoboot geramd. Zij werd door de eigen bemanning tot zinken ge bracht. Britsche torpedovliegtuigen en jacht- kruisers hebben ten Zuiden van den Helder een Duitsch convooi vergeefs aangevallen. Zes der vijandelijke vlieg tuigen werden daarbij neergeschoten. Boven den Atlantischen Oceaan en bij aanvallen van vrij zwakke Britsch- Amerikaansche luchtstrijdkrachten op de bezette Westelijke gebieden, heeft de vijand nog 5 vliegtuigen verloren. Afzonderlijk vliegende storingsvlieg- tuigen hebben in den afgeloopen nacht in West-Duitsch gebied blindelings eeni ge bommen neergeworpen, waardoor slechts onaanzienlijke schade aan ge bouwen ontstond.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1