Vele krachtproeven doorstaan Drie jaar Driemogenclhedenpac I No. 18602. Vergeefsche aanvallen op Duitsche bruggenhoofden^ Dinsdag 28 September. 1943. Korfoe bezet; Föggia ontruimd BINNENLAND KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS Afhalen distributiebescheiden 56 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten Hoofdprijzen Staatsloterij Himmler te Riga aan den Duce SPORT Nicolaas-Disch onbeslist RECHTZAKEN Telegram van den Fülirer De Oost-inzet van den N.A.D. Rede van von Ribbentrop Boodschap van Mussolini Rede van Sjigemitsoe Nieuwe burgemeesters BUKGERLTJ.KE STAND COURANT een i van DUITSCH WEERM ACHTBERICHT de 9 een waar nog klein de met van vol- Bewaar uw aardappelschillen De koe maakt er melk van” raai in Riga en Kauen. De betuigde allen aanwezigen zijnl dank en erkentelijkheid voor het tot dusver ver richte werk. Vervolgens begaf de Reichs fuhrer zich naar Reval. dikwijls de ïngewalst vloot en tegenstand verscheidene bezetten het „Op iedere jas een vlinder, Maakt veler zorgen minder” Winterhulpcollecte 2-4 October VERDUISTEREN Van 19.30 uur tot 7.30 uur Maan: 28 Sept, op 6.05 u.. onder 19,30 u.; 29 Sept, op 7.12 u., onder 19.51 u N.M naar as, hem de Führer, naar wij en van op- Drente middeljijn autorijden daaroverheen tamelijk zond (althans voor de auto’s) HAAGSCHE verheft zich aan een hoog steenen gel amt, En het is aan c den Landrat van den Kreis en van den bqrgemeester der stad te danken dat de staf van het N.A.D -korps Oost 10 de geheele parterre van dit ruime ge bouw te zijner beschikking kreeg voor het inrichten van bureaux en tevens een drietal houten woningen in de onmiddel lijke nabijheid daarvan voor' legerings- ruimte. Vijfde klasse f 1000 6156. 8505 10303; 14042 400: 1201. 4093. 14374. 17607. 17888 100 9906. 12526 14586. 16779. 17147. 20015 21720 Morgen van 8.30—16.30 (Groot Herto- ginnclaan en voor bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1) de letters St t.m. Vek. Morgen van 916.30 voor de bijkan toren Scheveningen-Noord en Schevc- ningen-Zuid (onderscheidenlijk Ooststraat 1 en Tesselschestraat 65) de letters T t.m. Vel en voor het bijkantoor Benoor denhout (van Diepenburchstraat 1) de letters Sto t.m. Vek. De Reichsführer SS, Rijksmir.ister van Binnenlandsche ^aken. Heinrich Himm'.er, is op 23 September te Riga aangekomen. Hij werd verwelkomd onder meer door den bevelhebber <ier Weermacht in Ost- land en den commandant van het Letland- sche SS-vrijwilligerslegioen. Er werd een bespreking van eenige uren gehouden, waaraan werd deelgenomen door den Rijkscommissaris voor het Ostland. gouw leider Lohse, en de commissaris§en-gene- raal in Riga en Kauen. De Reichsführer betuigde allen aanwezigen zijni dank In.een stad in Noord-Italië heeft op 27 September de eerste constitueerende zit ting der fascistische republikeinsche re- geering van ftalië onder voorzitterschap van den Duce plaats gehad. De Führer heeft het volgende telegram tot den Duce gericht: Aan het hoofd der fascistisch-republi- keihsche regeering van Italië. Benito Mus solini. Rome. Duce, met vreugde en vol doening heb ik uw mededeeling over de Vorming der fascistische republikeinsche regeering van Italië ontvangen. Ik heb de eer u. Duce, mede te deelen. dat de re geering van het Groot-Duitsche Rijk-de door u gevormde nieuwe fascistische repu. blikeinsctte regeering van Italië erkent en vastberaden is, in trouw bondgenootschap schouder aan schouder met u den oorlog tot het zegeVierende einde voort te zetten. Adolf Hitler De regeering-Mussolini is voorts erkend door Japan, Roemenië Boelgarije, Kroatië en Slowakije. De intendance in het Kare.lische Oer woud. In de ongebaande bosschen en moerasgebieden van Karelië is de verzorging der strijdende troepen dik wijls al'een mogeliik door gebruik making .van mui'ezels of paarden. Een voedseltransport op weg naar de voorste linies. (P.K. Kessler-We-C.N.F.) DANS. EN AMUSEMENTSORKESTEN. BESLUIT: De „Nederlandsche Staatscou rant” van 21 September j.l. bevat een aan. vullend besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten, waarin wordt bepaald, dat artikel 3 van het per 4 November '42 in de „Nederlandsche Staatscourant” ge publiceerde amateur dans- en amuse mentsorkestenbesluit vervalt, evenals het woord „amateur” in artikel 5 vdn ge noemd besluit. Dit heeft tot gevolg, dat alle dans, en amusementsorkesten, zoowel beroeps, als amateurorkesten. in het be zit dienen te zijn van een vergunning van genoemden secretaris-generaal om in het openbaar muziek ten gehoore te mogen brengen. Het besluit treedt op 21 October in werking In verband hiermede deelt het departement mede dat de orkestlei ders een verzoek om een vergunning kun. nen indienen tot uiterlijk 21 Oct. 1943 bij de afdeeling Muziek van genoemd depar tement. Dr. Kuyperstraat 3, den Haag. Tegen orkesten die na 31 October niet in het bezit zijn van een vergunning, zal worden opgetreden krachtens dè straf maatregelen. welke genoemd besluit be helzen en welke zijn bepaald op een boete van maximaal 1000 subs. 6 maanden hechtenis. Overtredingen van de voorwaarden, welke bij het verleenen der vergunningen worden gesteld, kunnen worden gestraft met geldboete van ten hoogste 500 of 3 maanden hechtenis. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 28 September. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Op het Koebanbruggehoofd werden ver scheidene plaatselijke aanvallen der bol sjewieken afgeslagen. De stad Temrjoek werd volgens de plannen vernield en ont ruimd. In het gevechtsgebied ten Zuidoosten en ten Oosten van Saparosje zette de vijand zijn doorbraakpogingen met mas sale, deels pas aangevoerde strijdkrach ten voort. Alle aanvallen mislukten in verbitterde gevechten met zware vjjan- delijkc verliezen. Een Sovjet-gevechts- groep, die tijdelijk in onze stellingen was binnen gedrongen, werd in den tegenaanval teruggeworpen. Aan den Midden-Dnjepr vielen bolsjewieken wederom tevergeefs de Duitsche bruggehoofden aan. De ge vechten tegen eenige zwakke Sovjet- afdeelingen, die onder bescherming van de duisternis over de rivier waren ge zet. zijn nog gaande. In den Centralen frontsector hield de dringen. Zij werden door eskaders Duit sche jagers tot den strijd gedwongen en verstrooid. Daardoor werd de geconcen treerde aanval, dien de vijand voornemens was te ondernemen, verijdeld. Bommen op verscheidene plaatsen en plattelandsge meenten in het kustgebied veroorzaakten verliezen onder de bevolking en scjiade aan woonhuizen. In den afgeloopen nacht ondernamen formaties Britsche bommenwerpers ter- reuraanvallen op Hannover en met zwak kere'strijdkrachten op Brunswijk. Daarbij ..ontstonden verkiezen onder de bevolking en vernielingen in eenige woondistricten. Jagers en luchtdoelgeschut der luchtmacht alsmede bescherniingsStrijdkrachten der marine schotten boven Duitschland en het Westelijke gebied 56 voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers neer. Onze nationale kampioen in het lichtge wicht. Jan Nicolaas en onze weiterkam- pioen Robert Disch stonden verleden jaar tweemaal tegenover elkaar en beide ma len bleet de strijd onbeslist. Op 15 Juni j.l. bekampten zij elkaar opnieuw en dezen keer won Nicolaas met miniem verschil. Gisteravond vormde hyn ontmoeting nog maals de hoofdpartij van de wedstrijden, welke in het Gebouw voor K. en W. wer den gehouden Beide boksers hebben heel veel in hun mars, hetgeên een waarborg is. dat er technisch het noodige valt te genieten, doch spectaculair was de strijd niet, zoodat in dat «plicht de ontmoeting is tegengevallen. Gednrende zes van de acht ronden maakten de boksers den in druk. dat zij zich niet ten volle gaven en slechts in de twee resteerende ronden werd met de noodige felheid gekampt, maar dat was niet voldoende om het pu bliek volledig te bevredigen. Het komt ons voor, dat de beide rivalen elkaar niet voldoende „liggen” óm er een werkelijk aantrekkelijke:! strijd van te maken. Te recht gaf de jury onbeslist, als uitspraak. Veel interessanter was de strijd tus- schen den Hagenaar Giel de Roode en den Amsterdammer Nol Klein. Onze stadge noot ging in de 2e ronde even down door een harden, zuiveren kaakslag doch hij herstelde zich prachtig en nadien verza melde hij zooveel punten, dat hij vejdiend tot overwinnaar werd uitgeroepen.. Het was jammer, dat Klein zich nogal eens bezondigde aan vasthouden. De kundige Rotterdammer Jan de Bruin maake 't niet lang met den Eindhovenaar G. v.d. Broek, die in de 2e ronde driemaal met de plan ken moest kennis maken en toen door de gong werd gered. In de 3e ronde werd hij binnen’ 20 sec. tweemaal neergeslagen en, toen intervenieerde de arbiter, zoödat de Bruin een sprekende overwinning behaal de. In een weinig fraai gevecht won de Groninger Mulder van den 8 kg lichter we genden zwaargewicht Willems. Tol slot bokste de Hagenaar Jan de Pauw tegen den Bosschenaar P. Doorenbosch. Reeds in de 2e ronde liep de Hagenaar een hin derlijke oogwonde op. doch hij hield stand en hij won op punten. II Per extra goederentrein is een groot aantal manner van den Nederlandschen Arbeidsdienst in de eigen groene uni form en onder N.A.D.-leiding dus als een Nederlandsche eenheid van Steen- wijk. uit dwars door het Grootduitsche Rijk, naar het Bezirk Bialystok gereisd, om daar als vrijwillige pionniers bodem- arbeid te verrichten. De reis verliep buitengewoon vlot. In de stad Bialvstok werd de 38 wagons tellende trein, waar mede de staf en drie afdeelingen van het N.A D.-korps Oost 10 waren vervoerd, in twee deelen gesplitst. De Oostafdeeling 102 (d.i. de 2e afdeeling van het Korps 10) was bestemd voor wegverbeterine en normaliseering van de rivier Nurzec nabij Czichanowicde rest, waarbij de korpsstaf en de Oostafdeelingen 101 en 103 gingen naar het Zuiden, afd. 103 ging naar het Roetheensch-Poolsche dorpje KleSzczele. afd, 101 (na verloop van veertien dagen tezamen met de dan ge arriveerde Oostafdeeling 104) naar Bialo- wiezza. dood in- het de toe- Onze troepen zullen den vijand steeds weer opnieuw aanvallen, waar zij hem te pakken krijgen en-hem zulke vernietigende nederlagen bezor gen, dat hij op zekeren dag van den, door hem ontketenden oorlog, defini tief genoeg zal hebben. Dan zal het einde van dezen harden en zwaren lots- strijd komen en de mogendheden van het pact van 3 zullen dan in staat zijn de nieuwe orde té vestigen, die recht zal laten wedervaren aan de, op de slagvelden en aam het heroieke thuisfront gebrachte bloedoffers en die hun volken een toekomst in vrijheid en geluk waarborgt. Dat deze overwinning aan onze wapens beschoren zij, is ons diepe geloof. Vandaag op den derden verjaardag van het Driemogendhedenpact echter, kijken wij vol trots naar de onverge lijkelijke heldendaden van onze troepen te land, ter zee en in de lucht, en scharen wij ons opnieuw dapper en trouw rondom onzen Führer en werpen wij alles in den strijd voor de .over winning en de toekomst van onze vol ken. Tenslotte zou ik nog in het bijzonder mijn groote vreugde en voldoening tot uiting willen brengen over de radio boodschappen van de ministers van buitenlandsche zaken van de mogend- hevige vijandelijke druk onverminderd aan. Verscheidene vijandelijke aanval len aan het Moermanfront werden uit eengeslagen. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten brachten in de Zwarte Zee voor de kust van Taman een Sovjet-kanonneerboo't en op de reede van Anapa verscheidene ravi. tailleeringsvaartuigen met een gezamen- lijken inhoud van 2100 ton tot zinken. In Zuid-Italië is de druk der Anglo- Amerikanen, die nieuwe strijdkrachten aan land hebben gebracht, aanzienlijk toegenomen. Terwijl in het gebied van Salerno alle aanvallen werden afgeslagen, hebben onze troepen zich in het gebied van Foggia, volgens de plannen, van den vijand losgemaakt en op voorbereide borgstellingen teruggetrokken. Foggia werd na de vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties ontruimd. In Noord-Oost Italië en Dalmatië wer den sterke bendengroepen ingesloten. Zij gaan haar vernietiging tegemoet. De Adriatische haven Split, die door troepen van Badoglio gemeenschappelijk met communistische bandieten werd verde digd, werd stormenderhand genomen. Op het eiland Korfoe, welks verraders- garnizoen contact had aangeknoopt met Anglo-Amerikanen, landden na afwijzing van een ultimatum Duitsche bergjagers. Met doeltreffenden steun van luchtmacht braken zij den van den vijand, maakten duizenden gevangenen en eiland. Beschermingsvaartuigen van een Duitsch convooi brachten voor de Fransche kust bij Fecamp 2 Britsche artilleriemotorboo- ten tot zinken. Formaties Amerikaansche vliegtuigen trachtten gisteren overdag onder bescher ming van het wolkendek over de Duitsche Bocht in Noord-West Duitschland door te UITSPRAKEN: De 29-jarige Rotterdam- sche musicus L. J. C. v. d. P„ die een vaL sche opgave zou hebben gedaan met be trekking tot goederen, welke bij het bom bardement verloren zouden zijn gegaan, werd door de Haagsche rechtbank vrij gesproken. Het O.M. had vijf maanden tegen hem gerequireerd. Zekere E. A. A. H., een oude bekende van de justitie had zich toegang verschaft tot een pakhuis aan de Nieuwe Haven, waar hij zich meester had gemaakt van een vat met 300 L. cognac. De Haagsche rechtbank veroordeelde hem tot vier maanden gevangenisstraf, Het bolsjewistische gevaar Toen Stalin in den zomer van 1941 opmarcheerde voor den, sedert 20 jaar Voorbereiden veroveringstocht Europa, k", -- - toen re^as met stelligheid wisten naar sindsdien door verklaringen gevangen Sovjetofficieren steeds Hieuw bevestigd werd, slechts enkele Veken vóór en sloeg de bolsjewistische asnvalsgolf terug. De Duitsche Weer macht zal de wapens niet eerder uit de hand leggen, voor het bolsjewistische ge- 'aar voor Europa definitief uit den "eg is geruimd. a. Tegenover de thans aan het bewind •*(jnde bekrompen regeeringen in Enge land en Amerika echter is slechts één barool, dat de Führer verkondigd heeft: Strjjd en opnieuw slechts strjjd, tot een keer duidelijke beslissing. Bet Italiaansche voorbeeld Wat overigens Europa van de Engel- *chen en Amerikanen te verwachten zou hebben, daarvoor kan Italië als voor beeld worden aangeh^ald. In weerwil Van het historisch weergalooze gemeene In de verschillende klompencentra in Nederland wordt hard gewerkt om aan de aanvraag te kunnen voldoen. Een kijkje in bedrijf, klompen de hand worden ver vaardigd. (C.N.F.-Stevens) GEEN GEHUWDE VROUWEN sAVONDS IN DE CAFÉS TE ZAANDAM: Door den burgemeester van Zaandam is een verordening in het leven geroenen. waar bij het aan gehuwde vrouwen verboden i.s zich na 18 uur als bezoekster in een café te bevinden, tenzij in gezelschap van haar echtgenoot. Deze maatregel b’eek noodzakelijk. daar hét den laatsten tijd eenige malen is voorgekomen dat gehuwde vrouwen, zonder in gezelschan te zijn van haar echtgenoot, zich in café’s hebben misdragen PAST OP IfW BAGAGE 1 Herhaaldelijk worden in den laatsten tijd aangiften ge daan over ontvreemdingen van koffers, tasschen e.d. van trambalcons. Ook bij het instappen zien gauwdieven kans, tijdens het gedrang, dames haar tasch te ontste len. Het publiek wordt aanèeraden nauw lettend op zijn bagage toe te zien. GANGLOOPERS GESTOLEN: De 18-jar, mej. A. de J. stal fen nadeele van haar hospita 2 gangloopers. Een 15-jarige loop jongen was ook aan den diefstal debet. Het tweetal werd aangehouden. JUBILEUM: Morgen herdenkt de heer K. L. Schön het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst getreden is bij N.V. Bührmann’s Papiergroothandel. Terzake van diefstal van een gouden ring werd het 17-jarige meisje C. K. aangehouden. Bielsk standplaats korpsstaf De stad heeft op enkele uitzonderingen na houten huizen van een parterre met een dak daarbovende huizen met een verdieping hebben dikwijls een ba lustrade. Het plaveisel van de enkele verharde wegen bestaat uit grof morainepuin. vrij groote keien uit den ijstijd, zooals men er ook in Neder land op de Veluwe en in Drente kan vinden. Soms 40 c.m. middellijnDat onge en dat fietsen een vermakeliike bezienswaardig heid is. zal een ieder wel begrijpen. Het Bezirk Bialystok, dat ongeveer zoo groot is als België (n.l. 31.400 vierk. k.m.j. is onderverdeeld in vijf zgn Krei- sen. waarvan er een Bielsk heet en dat het gelijknamige stadje op de grens tus- schen de Poolsche en de Wit-Russische bevolkingsgroepen tot hoofdplaats heeft. Bielsk is dus een belangrijke stad en men ziet overduidelijk, dat het Duitsche regime er sinds de definitieve bezetting in 1941 in menig opzicht groote ver beteringen heeft aangebracht. Zeer op vallend is. dat de plaats vrij schoon is en schoongehouden wordt, hetgeen voor Polen nogal iets zegt er. wat natuurlijk van uitermate groot belang is voor de gezondheid der stadsbevolking De Grieksch-Katholieke kerk heeft er meer volgelingen dan de Roomsche en in verband daarmede bezit de gemeente van de eerstgenoemde religie een' mooi steenen kerkje In dit stadje, dat een steenen hotel van zeer behoorlijke afmetingen rijk is de Hindenburgstrass^ „’bouw, het Kadaster- de medewerking van Naar aanleiding van den verjaar dag der sluiting van het Drie-, mogendhedenpact heeft de Rijks- minister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop via de radio het woord gevoerd tot de volken van het Driemogendhedenpact. De minister zeide o.a. het volgende-. „De volken, die thans vóór 3 jaar zien aaneensloten in het Driemogendhederpact waren zich ervan bewust dat zij daar mede een heilig bondgenootschap aan gingen, dat de hoogste verplichting be. teekent, en dat eens ook van hen zal kunnen eischen, dat de hoogste beproeving in den strijd zou worden aanvaard. Het doel van het pact, dat de volken van Duitschland, Italië, Japan, Hongarije, Roemenië, Slowakije, Boelgarije en Kroa tië bewoog tot sluiting over te gaan was dienovereehkomstig ook hoog gesteld. Het bestond in het naar voren brengen van het levensrecht van deze door de histo rische ontwikkeling onrechtvaardig be handelde volken en de beveiliging hunner levensbehoeften in de hun toekomende ruimte tegenover de volken, die het grootste deel van onze Aarde beheerschen en dienstbaar maakten aan hun weelderig welzijn. In Europa konden Duitschland en Italië opeen gedrongen in een smalle ruimte hun groeiende bevolking niet vol doende voeden en in Oost-Azië gold het zelfde voor Japan, welk volk op zijn eilandenrijk niet kon bestaan. Er is geen twijfel aan, dat bij eenigen goeden wil ten aanzien van deze rechtvaardige aan-- s-praken een overeenstemming mogelijk zou zijn geweest, maar alle stappen en pogingen van de niet verzadigde volken tot vreedzame oplossingen jegens de be- zittende, welke in den loop der jaren warbn ondernomen, waren vergeeisch. Steeds waren het Engeland. Amerika en vervolgens ook de Sovjet-Unie, die zich in den weg stelden aan dit streven, dat wil dus zeggen volken die meer dan rij kelijk gezegend zijn met materieele goe deren dezer Aarde, of tenminste beschik ten over leefgebieden, die zij door hun ontzaglijke uitgestrektheid niét eens bij benadering konden koloniseeren, bewer ken en uitbuiten en die zij daarom thans ten deele nog braak laten liggen, zonder eenigerlei voordeel daaruit te trekken. Egoïsme, afgunst en de naakte drang naar beheersching van vreemde landen en volken, dus Jiet puurste imperialisme en wel in den slechtsten zin zijn hierbij de drijfveeren geweest. Zoo kwam het tot de groote worsteling van thans,‘die voor de toekomst der in he^ pact van 3 verbonden staten voor generaties beslissend zal zijm Doelstelling van den vijand Terwijl men in ’t Oosten Japan in gebie den. waarin Engeland en Amerika in geo grafisch noch in ethnologisch opzicht iets te zoeken hadden, de noodzakelijke reor. ganisatie met geweld wilde verhinderen willen in onze oude wereld Engeland en Amerika aan den eenen kant en de Sov jet-Unie aan den anderen, gemeenschap pelijk en om zelfzuchtige motieven ieder weer voor zich alleen Europa veroveren Hun bedoeling is ons wereld deel te beheersche^en zijn bewoners tot slavernij te brengen. Hoe meedoogenloo< en afgrondelijk gemeen hun bedoelingen en methoden zijn, heeft, naar ons uit een document bekend is gewofden, een Ameri- kaansch. diplomaat in Zwitserland kort geleden op waarlijk cynische wijze ont huld. De tegenwoordige oorlog biedt een nx>it terugkeerende gelegenheid om de A nerikaansche exportindustrie van de Europeesche concurrentie op de wereld markten te bevrijden. Men moet du/ on der het voorwendsel van militaire oorlog voering de Europeesche industrieele en havensteden door bombardementsaanval- len zoo grondig mogelijk kapot slaan en daarmede'de concurrentie op langen ter mijn uitschakelen. Op die wijze zouden ook het best de werkloosheid en sociale moeilijkheden, waarin Amerika zith aan het einde van., den oorlog zou bevinden, opgeheven worden. Met andere woorden de Europeesche arbeiders moeten door vernietiging hun-ner werkplaatsen werk loos gemaakt en daarmede loonslaven worden van Anglo-Amerikaansch-kapita- listische of bolsjewistische belangen. Wanneer derhalve onze vijanden in hun propaganda den landen van het pact van 3 den drang paar overheer- sching in de schoenen schuiven, wordt een dergelijke propaganda weerlegd 1 door de feiten. Aan den eenen kant de landen van het pact van drie zonder voldoende ruimte in den strijd om hun bestaan en aan den anderen kant onze vijanden als beheerschers van gewel dige ruimten bij de poging den landen van het pact van 3 hun onvoldoende leefgebied nog te ontnemen en hun vol ken tot slavernij te brengen. De veronderstelling, dat de landen van heUpact van drie de wereld zouden wil len b^eerschen, is dus een van de dom ste p^paganda-leugens, die ooit verzon nen zijn. Niet de landen van het pact van drie, maar alloen Engeland, Amerika en Rusland streven naar de wereldheer schappij. heden van het pact van drie, die zoo- even uit Europa en Oost-Azië via den aether ons bereikt hebben. Alle hierin vervatte vriendschappelijke gevoelens, boodschappen en groeten voor den Füh rer en het Duitsche volk beantwoord ik hiermede op de hartelijkste wijze. De Duce heeft ter gelegenheid van den verjaardag van het Driemogendhedenpact de volgende boodschap tot het Italiaansche volk gericht: ,Ik houd het voor een goed teeken dat mijn terugkeer naar Italië samenvalt mët den verjaardag van de onderteekening van het pact, dat het fascistische Italië, het nationaal-socialistische Duitschland en het Rijk van den Tenno onverbrekelijk met zelfs dat accepteerde, wordt nu door-de, elkander heeft verbonden. De republi- keinsch-fascistische regeering is vastbeslo ten in het teeken van den lictorenbundel met alle krachten en in het geloof, dat Italië steeds vervuld heeft, tot de eind overwinning verder te strijden. De door een internationale kliek die samengezwo ren had met eeuige verraders op touw gezette episode heeft gevolgen opgeroepen, die voor den afloop van den oorlog be slissend zullen zijn. Want Italië kon zich nu van de ruïne die het bedreigde, een beeld vormen. Het republikeinsch-fascisti. sche Italië zal deze dagen der deemoedi- ging uit zijn geschiedenis wisschen en met zijn bloed de schande opheffen, die een ontaard monarch wilde brengen over de tradities en het roemrijke verleden van zijn land. De ifaliaansche troepen zullen tezamen met de Duitsche en Japansche troepen de wereld bevrijden van een inter nationale kliek, die geen middel, vooral echter het verraad niet schuwt om onder alle volken en hun overleveringen ver warring te stichten De Duitsche en Japan, sche kameraden kunnen er zeker van zijn dat het Driemogendhedenpact door het republikeinsch-fascistische Italië met den_ zelfden ijver en hetzelfde geloof gehou den zal worden, welke Italië in de verstre ken 3 jaar hebben .bezield. Dat is de wil der frontstrijders, die op zoo vele slag velden hun bloed voor het gemeenschap pelijke ideaal der 3. naties hebben vergo ten”. De Japansche minister van buitenland sche zaken. Sjigemitsoe, heeft gisteren, in uitwisseling met de rede van Zijn Duit- schen ambtsgenoot, von Ribbentrop radiorede tot Duitschland gericht. Hij zeide o.a., dat, wat er ook moge gebeuren, het bondgenootschap der As on wrikbaar blijft. Voor de ^smogendheden is deze oorlog niets ander" dan een oorlog van zelfverdediging. Japan ziet in de openlijk mèdegedeelde oorlogsdoelen der vijanden een bevestiging van hun doel, een wereldstructuur tot stand te brengen, die hen in staat stelt de andere volken naar goeddunken te regeeren en te be heerschen en de Asmogendheden, die zich tegenover hun plan plaatsten te vernietU gen. Sjigemitsoe zeide tenslotte, dat hij er niet genoeg den nadruk op kon leggen, hqe onvoorwaardelijk noodzakelijk het voor alle Opst-Aziatische volken is. dat deze oorlog gewonnen en daardoor hun levensrecht verzekerd wordt. Werp geen scherpe voorwerpen tusschen de aardappelschillen Wat doet u met uw oude scheermesjes Die vraag is nog nooit afdoende beant woord, maar één ding is zeker die oude mesjes mogen in géén geval geworpen worden in den emmer, waarin mofder-de- vrouw het huisafval bewaart, t.w aard appelschillen. etensresten, enz., want dit afval is bestemd om er ons vee mee te voederen. Eén mesje kan den dood van een melkkoe ten gevolge hebben, als het met de aardappelschillen in de maag van de koe terecht komt. Ook een naald of elk ander scherp voorwerp kan ernstige schade toebrengen aan het vee. In plaats van de melkproductie te verhoogen. door middel van de aardappelschillen, die zoo prachtig me’kdrijvend werken, zou men. door onachtzaamheid# niet alleen een stuk vee smartelijk doen lijden, maar, tevens de ‘melkproductie benadeelen. Wat’ u dus ook met uw oude scheermesjes doet, gooi ze nooit tusschen de aard appelschillen. „Scherp” is geen veevoe der „Scherp” vermoordt ons vee. aanbod van de Italiaansche verraders, van den ex-Koning, van den ex-Kroon- prins, Badoglio en consorten, om de Italiaansche geweren plotseling aan de £ljde van Engeland en Amerika teaen de eigen bondgenooten te laten keeren, in weerwil van het aanbod te helpen bij het afsnijden van de Duitsche troe pen in Zuid-Italië, in weerwil van het aanbod den Duce uit te leveren e. a. eer- looze voorstellen, werd den verraders door.de vijanden de eisch „önvoorwaar- delijke capitulatie” voorgehouden. Na dat echter deze laffe verraderskliek vijanden geheel openlijk de confiscatie van het Italiaansche bezit in Afrika, en in deels openlijken, deels ook achter- bakschen vorm, de verminking van Ita lië zelf geproclameerd. De verraders echter worden gevangen gehouden op een wijze, waarvan de vernederende om standigheden wel nauwelijks overtroffen kunnen worden. Dit is net klassieke lot .van verraders en toont tegelijk, welke gevolgen èen volk te verwachten heeft, dat gelooft, in dezen oorlog orfi het zijn of niet zijn, op iets anders te kunnen vertrouwen dan op eigen kracht en die van zijn bondgenooten. Intusschen heeft nu de Duce van Ita lië, na zijn bevrijding, het lot van zijn land weer in zijn sterke handen geno men. De verbonden regeeringen van het Driemogendhedenpact hebben deze ge lukkige wending met geestdrift yen de grootste voldoening toegejuicht. Als een van zijn eerste handelingen heeft Mus solini verklaard, dat het Driemogendhe denpact, evenals voorheen, ook voor Ita lië van kracht blieft en dat het fascis tische republikeinsche Italië weer schouder aan schouder met de andere bondgenooten in den strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden zal staan. Ik ben van meening, dat het feit, dat juist vandaag op den verjaardag van ons pact, de Duce naar Italië is terug gekeerd en dé eerste vergadering van de fascistische republikeinsche regee ring van Italië houdt, een gunstig omen voor de toekomst zal zijn. Vuurproef doorstaan Vandaag op den derden verjaardag van de sluiting van het Driemogendhe denpact kunnen wij vaststellen, dat dit pact in ieder opzicht de vuurproef heeft doorstaan. Het bondgenootschap dat oorspronkelijk gedacht was als een waarschuwing aan president Roosevelt, om zich niet te plaatsen tegenover de levensrechten van de niet verzadigde naties, webd door de oorlogsverklaring van Amerika tot een symbool dezen bevrijdingsoorlog van onze ken. Onder zijn symbool werdten alle door dit pact verbonden volken tot een strijdgemeenschap op leven en aaneengesmeed. Zoo was het verleden, zoo zal het ook in ■komst- zij» Ieder succes is voor de soldaten van de verbonden mogendheden een mijlpaal op weg naar de eindoverwinning en hoe awaarder en wisselvalliger de strijd, des te harder en vastberadener zijn zij, om ook het allerlaatste voor deze eindoverwinning in den strijd te werpen. Bijna een kwart milliard menschen van de tot het Driemogendhed.enpact behoorende naties staan thans, evenals voorheen, in Europa en Oost-Azië tot het uiterste bereid, om hun vaderlandschen grond te verdedigen en voor de vrij heid en toekomst van hun land en vol ken ook het laatste offer te brengen. Onwrikbaar vertrouwen in de overwinning troepen zullen den weer opnieuw aanvallen, hem te pakken krijgen De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft benoemd ir. H. A. Maas te Amsterdam tot burgemeester van Hel mond J. Timmermans te ’s-Hertogen- bosch tot burgemeester van DiessenH. R. Bruininga tot burgemeester van Odoorn met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Roden P ten Hoorn te Amsterdam tot burgemeester van SleenE A. ^van Daalen te Ermelo tot burgejneester" van den Ham; den' burgemeester Ph. A. J Schinner van Ouddorp tevens tot burgemeester van Goedereede en Stellendam P. C. Callen- fels te ’s-Hertogenbosch tot burgemeester van Vlissingen J. C. Koert te Wol- phaartsdijk tot burgemeester van Wol- phaartsdijk A. R. Dijkstra te Emmen tot burgemeester van Eelde. BEVALLEN: A. H. van Gilst geb. Kus- ter d. E. C. Fontein geb. van Enge len, d. E. van Haaien geb. Hes, z, H. 'M. Bont geb. Gertsen, d. A. L. Sla. ger geb. van de Leuv, d. B. J. Lub- berdink geb. van den Bosch, d. A. C. Vinkensteijn geb. Rudersdorff, d. M. A. van der Drift geb. van Santen, z. P. C. Barendrecht geb. van Haren, z. R. J. Steur geb. Jager Bruinir.g, d. J. W. G J. de Zwaan geb. Thiele, z. E. A. Schaaf geb. van den Berg. d. J. D. der Harst geb. Klok, d. A. van Winkelen geb. van der Wal, z. A. L. Willemsen geb. Smith, d. M. Blok geb. van der Zwan, d. L. A. M. de Gijzell geb. Debets, d. 1. J. Aarssen geb. vanf der Wansem, d. E. Schadee geb.a Uijlenbroek, z. H. M. P. van den Berg' geb. Nelemaat, d. C. M. van Heusdeh» geb. Lahnstein. z, M. Mirande geb, Bijleveld d L. W. M. Inslegers geb van de Poel, d, M. C. A. van Agterenf geb. Offermans, z. -* J. M. Snijder geb.. Wegner, d. J. E. Boers geb. Lubberts^ d c’ P. M. de Boer geb. van Welzen^jJ z’ p’ A. ten Brummeler geb. Brak, J C van Eijk geb. van der Helm, dj, G P. Smitskamp geb. de Jong, z. P Balster geb. JarJcnegt. z. G. Boo-, den geb. Oosting, d J. M. Samsoa,. geb Nathans, z. M. Servaas geb. Ik» kersheim, z. - N. S. O van den Arend geb von Pilgrim, z. J. G. H. Panne, vis ‘geb. Grijpink z. H. Veraar geb. Moonen, z. - J. KapteuAgeb Verburg, d C J L. de Recht geb. Hamerslag, z’ J N.’Rotteveel geb. Soyer d. M. j’ van der Lippe geb. Trumppie, z. - E. Hofland geb. van de Poel, z. -r J. Bregten geb. van der Velde, z. OVERLEDEN: G. Wehrmann. zoon, 5 mnd c. Jobse, echtg. van T. Swint, M L. Voortman, echtg. van A. A. Thijsse 72 j. H. ten Berge, ongeh. vr„ 84 j j p Pronk, echtg. van C. den Heiiér 55 j M. Th. Tieleman, echtg. v A H. Doesberg. 23 j. - G. W. Wacker, ongehuwde vrouw. 54 j. L. M. Trijsen laar zoon 11 j. M. Langendoen, ongeh« vrouw 84 j J Back, weduwnaar vad j H. 'Schregel, 78 j. A. Kool, echtg. van A. J. Vroom. 01 j.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1