No. 18603. Woensdag 29 September. Duitsche tegenaanvallen leveren succes op t 1943. STADSNIEUWS BINNENLAND regeenng RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN AGENDA SPORT De fc^cistisch- republikeinsche Vijand in Centralen sector tot staan gebracht De bestrijding van de terreur Juweliers-etalage geplunderd Weer drie brandstoffenbonnen Laffe moorden aangewezen N.S.B.-ers vragèn wapens WAARSCHUWING AAN WIELRIJDERS Sportrevue De drievoudige moord te Schiedam Afhalen distributiebescheiden. Voor f50.000 aan sieraden gestolen Hoofdprijzen Staatsloterij Vijfde klasse 2744 3039 12865 15131 16172 6517 10301 13416 17143 21582 2355 2469 3077 Dp premies voor de Ziektewet Herfstwedstrijden in Avegoor Conttitaeerende vergadering HAAGSCHE COURANT In het Noordeinde met 1000 Ton aardappelschillen beteekent een week voedsel voor 5000 koeien WB Italiaansche zwaar, een een die en van met de 30 met VOETBAL QUICK SPEELT OP HET A.D.O.-TER. REIN: De Haagsche tweede klasser Quick zal dit seizoen zijn wedstrijden spelen op het terrein van A.D.O. in het Zuider- park. <00: ƒ200: ƒ100: De „Atlantikwall” gereed voor den af. weer. Van deze luchtafweergeschut- atelling uit is de kustsec^or goed te overzien. (Opname tijdens 'n oefening), (P.K. Zoll-H.H.-St.) maand rantsoenbonnen met Van 26 tot 28 Sept, verloren de Sovjets 209 pantserwagens en 155 vliegtuigen DONDERDAG 30 SEPTEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over „De Herfststerren» hemel”. 15.45 en 20 u. Bethlehemkerk. Orgelconcert door Alex Schellevis m.m.v. het A capella kamerkoor o.l.v. Lili van Hoek 19 u. Princesse-Sohouwburg. „Hamlet”. 18.45 u. Geb. v. K. en W. ,.Cosi fan Tutte”. 19 u. City, „Tok toktok....... alweer een ei”. 14 en 19 u. Métropole. ..Koning Lach”. 14 en 19.30 u. Scala. .Antje”. 19.30 u. Boerderij „De Poppenkast” (Voorscho ten). „Impromptu”. 19.30 u Het Gerechtshof hier ter stede heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den 32-jarigen J. Bemond, den 50-jarigen J. M. Woltering,.den 4O-jarigen P. Hart land en de 20-jarige Magdalena Ligthart, betrokken bij den moord welke in den avond van den 12en Augustus 1942 aan den Maasoever onder de gemeente Schie dam op drie joodsche vrouwen, de 55- jarige en 51-^rige gezusters de Vries en de 81-jarige Rebecca Schnitzler is ge pleegd Nieuwe Italiaansche ambassadeur in Berlijn De door den Duce benoemde nieuwe Italiaansche ambassadeur te Bêrlijn, Filippo Anfuso, is gisteren in Berlijn aangekomen. Uit naam van den Rijks- minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, werd hij door den chef van het protocol, gezant von Dörnberg, op het vliegveld verwelkomd. Nu de avonuen zoo langzamernano be ginnen te lengen wordt het boek weer ter hand genomen en duizenden boeken worden door de bibliotheken uitgeleénd. In de Jeugdbibliotheek van de Openbare Leeszaal in den Haag heerscht eengroote drukte van de jeugd die hier haar.boek komt ruilen. (C.N.F.-Meyer) Morgen van 8.3016.30 (Groot Hertogin- nelaan en voor bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1) de letters Vel t/m Wap. Morgen van 9.00—16.30 voor de bijkanto ren Scheveningen-Noord en Scheveningen- Zuid (onderscheidenlijk Oostsfraat 1 en Tesselschestraat 65) de letters Ven t/m einde V en voor het bijkantoor Benoor denhout (van Diepenburchstraat 1) de let ters Vel t/m Wag. Rijtuigen vopr trouwpartijen Met ingang van 1 Oct. (voor Amsterdam 11 Oct.) is bepaald dat trouwpartijen slechts zullen mogen worden uitgevoerd met rijtuigen bespannen met één paard, terwijl het aantal volgrijtuigen tot twee moet worden beperkt. DE AMBTSPERIODE VAN TIJDELIJK AANGESTELOE AMBTENAREN De Rlikscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied heeft bepaald dat de ambtsperiode van in actieven dienst zijnde ambtenaren, die op grond van een rechts voorschrift die van publiekrechtelijke lichamen inbegrepen voor den duur van een bepaalden tijd zijn benoemd en na afloop van dezen tijd voor de voort zetting van hun functie herbenoemd moe ten worden, wordt verlengd tot 31 Maart 1944, voorzoover de bevoegde autoriteit hun geen.ontslag verleent. In den nacht van Maandag op Dins dag j.l. heeft een brutale juweelenroof plaats gevonden uit de étalage van het juweliersbedröf Lancelle, gevestigd in 't Noordeinde 36. Volgens een voorloo- pige opgave werd voor een bedrag van 50.000 aan allerlei sieraden weg genomen. Door een ijzeren hek zijn zpowel de étalage als de portiek na sluiting van de zaak van de straat afgescheiden In de portiek bevindt zich niet alleen de toe gang tot den winkel, maar ook die tot de woning op de- eerste étage. De daders hebben eerst het slot van de kleine deur in het hek geforceerd, vermoedelijk met een looper. Vervolgens hebben zij. toen ze eenmaal in de portiek waren een der houten luiken, die voor de étalage waren aar^gebracht, weggenomen om daarfta de groete ruit gedeeltelijk te verbrijzelen. Nu had men vrij spel; de inbrekers deden een greep in de groote étalagekast, waarinjzich voor een groote waarde aan div. juweelen bevond. .Kostbare hangers, gouden en zil veren broches en dito ringen, al dan niet met briljanten en paarlen bezet, vielen den inbrekers in handen, die ongetwijfeld goed op de hoogte moeten zijn geweest van het feit, dat de uitgestalde sieraden een zoo aanzienlijke waarde vertegenwoordigden. Wel is gebleken, dat de daders zeer uitge breide voorzorgsmaatregelen hebben ge troffen. want zoover is komen vast te staan heeft geen der omwonenden eenig verdacht geluid, zooals het breken van glas gehoord. Of de juwelenroof in den voor- of nanacht heeft plaats gehad is niet bekend. Eerst in den loop van gis terochtend is de plundering van de étalage ontdekt en wel door den meesterknecht van de firma. Volgens de voorloopige op gave heeft het gestolêne een waarde van 50,000. Een volledige lijst, van wat er precies vermist wordt, kon nog niet wor den verstrekt Het politioneele onderzoek staat onder leiding van inspecteur C. Struyck. Naar wij vernemen is door den eigenaar voor hem of haar, die inlichtin gen kan geven, welke leiden tot de aan houding van de daders en de inbeslagne ming van den buit, een belooning van 5000 uitgeloofd. i VERDUISTEREN Van 19.30 uur tot 7.30 uur Maan: 29 Sept, op 7.12 u., onder 19.51 u. N.M.; 30 Sept, op 8.20 u„ onder 20.12 u. Voetbal; Volewijckers zal haar thuiswed strijden spelen in het Ajax-stadion. Blauw Wit—'t Gooi gaat Zondag a.s, niet door. Zeilen: De Na-Kaag zal Zondag a.s. wor den gehouden. Kegelen: Te Amsterdam wordt Zondag a.s. eer. acht-bondenwedstrijd gehouden, waaraan ook de Haagsche K.B. zal deei- nemen. 4844 2469 3077 3280 4421 8039 18427 18436 21494 30 .16 KF” der kookkaarten voor vaste brandstof fen ,,U 115” recht op één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Den op kookkolen aangewezen gezin nen wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, gedurende het jaar 1 Mei 1943 tot en met 30 April 1944 in totaal 8 bonnen van de kookkaart ,,U 115” aan te wijzen, zoodat behalve bon „16 KF” nog tweemaal een bonaanwij- zing in genoemde periode zal plaats vinden en wei één bon óp 1 Nov. a.s. Staking op werven van de „Liberty”-schepen Op dé Jones-river werf te Jackson ville in Florida, waar «de z.g. „Liber- ty”-schepen gebouwd worden, zijn 15.000 werklieden in staking gegaan. De staking is gericht tegen de benoe ming van een opzichter uit een ande- ren staat „Op iedere jas een vlinder, Maakt veler zorgen minder” Winterhulpcollecte 2-4 October en één bon op 1 Februari 1944. GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF Van 1 tot en met 31 Oct. geeft elk der bonnen „generator-anthraciet twee en twintigste periode” recht op 1 hec toliter (max. 75 k.g.) anthracietnootjes IV of V. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen generatorturf twee en twintigste periode” recht op 50 stuks baggerturf. GOKKERS BETRAPT: Terzake van het wedden op paarden, die liepen op Belgische wedrennen is in bewaring gestéld de 49-jarige koopman B. H. Een en ander geschiedde in een café in de Rijnstraat. In verband hiermede wer den nog aangehouden de 63-jarige C P. H. D. en de 60-jarige J. A. H„ beiden sla. ger van beroep, die nadat proces-verbaal was opgemaakt, op vrije voeten werden gesteld. JUBILEA: Vrijdag a.s. herdenkt de heer C. J. M. van Duivenbode het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als bode bij het Kantongerecht. EP. VAN ALGEMEENE ZAKEN: Het adres van het departement van Algemeene Zaken is thans: Boschzichtlaan 4 telef. 2846. Apeldoorn. Burgergeïnterneerden Ter vermijding van verwarring en van administratieve moeilijkheden en tevens om aan belanghebbenden inlichtingen te kunnen verschaffen omtrent de mogelijk heden van correspondentie met burger geïnterneerden in Japan en in de door Japan bezette gebieden (Ned.-Indië en elders) verzoekt het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis allen die recht streeks eenig bericht van of omtrent deze geïnterneerden' mochten hebben ontvan gen, hiervan mededeeling te doen aan de Ve afdeeling van genoemd bureau, dr. Kuyperstraat 9 te 's-Gravenhage. Gevraagd wordt opgave van naam, kamp en eventueel interneerlngsnummer. alsmede van het adres van de naaste fa miliebetrekking in Nederland. RIJKSBUREAU VOOR GLAS, KERA MIEK. EN HOUTPRODUCTEN: In de Staatscourant van 28 Sept is afgekondigd de glas-, keramiek- en houtproductenbe schikking 1943 no. 1, waarbij is ingesteld het Rijksbureau voor glas-, keramiek- en houtproducten, dat de werkzaamheden overneemt van de sectie keramische in dustrie van het Rijksbureau voor verwer kende industrieën, uitgebreid met het be heer van de tot nu toe onder hét Rijks bureau voor hout te Amsterdam ressor- teerende houtproducten en van een aan tal artikelen, waarmede het Rijksbureau voor verwerkende industrieën zelf voor dien bemoeienis had. Het nieuwe Rijks bureau is gevestigd te 's-Gravenhage. Juliana van Stolberglaan 29. Tot nader order blijven alle door het Rijksbureau voor hout te Amsterdam, door de sectie keramische industrie van het Rijksbureau voor verwerkende in dustrieën te 's-Gravenhage zelf gegeven voorschriften omtrent de onder de nieuwe beschikking vallende producten van kracht zoo snel mogelijk bewapend te De Rotterdamsche rechtbank had Be- mond en Woltering uit Rotterdam, we gens het medeplegen van moord tot levenslange gevangenisstraf. Hartland uit Rotterdam, tot. 20 jaar en Leni Ligthart, uit Schiedam, tot 6 jaren gevangenisstraf, beiden wegena medeplichtigheid, veroor deeld. In hooger beroep eischte de procureur- generaal tegen beide hoofdverdachten be vestiging van het vonnis, tegen Hartland eveneens levenslange gevangenisstraf en tegen Leni Ligthart 15 jaren gevangenis straf. Ten aanzien van J. Bemond en J. M. Woltering overwoog het Hof, dat hun handelingen blijk hebben gegeven van een zoodanige misdadige gesteldheid en gewetenloosheid, dat daarvoor alleen de zwaarste straf kan gelden. Beiden werden dan ook veroordeeld wegens medeplich-, tigheid aan moord tot levenslange gevan genisstraf. Ten aanzien van P. Hartland werd overwogen, dat het Hof hier de zwaarste straf alleen niet wil toepassen omdat verdachte zeer hardhoorend is en voor hem eenzelfde straf zwaarder drukt dan voor een ander Bovendien is het plan voor het misdrijf niet van hem uitge gaan. Hartland werd daarom veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. Tenslotte werd Leni Ligthart wegens medeplichtigheid veroordeeld tot 9 jaar gevangenisstraf, eveneens met aftrek der voorloopige hechtenis. Hierbij heeft het Hof eenerzijds In aanmerking genomen haar gewetenloos karakter en de belang rijke rol welke zij bij de uitvoering van het misdrijf heeft gespeeld, anderzijds haar gunstig verleden en haar jeugdigen leeftijd. I Tot zoover het artikel in „Het Natio nale Dagblad”. Met honderd procent po sitivisme, wij drukken het nog majr eens in een cijfer uit, want van zekere zijde heeft men ons verweten niet positief (genoeg tp zijn hebben wij ons tegen de terreur, tegen sluipmoord en brand stichting terzet en dat doen wij nog. Maar met dezelfde mate van positiviteit wijzep wij de methode welke „Het Na tionale Dagblad” aan de hand doet, af en wel om de eenvoudige reden, dat hier mede een klap in het gezicht wordt ge geven van de Duitsche en Nederlandsche politie in ons land, welke men kennelijk niet vóór haar taak het handhaven van orde én rust en bescherming van persoon en goed berekend acht. Dit nu nemen wij van dit omvangrijke kostbare en goed geschoolde politie-apparaat der Overheid niet zoo maar zonder slat of stoot aan. Generaal Rauter heeft des tijds een aantal provincies tot spergebied verklaard met het doel de terreur te bestrijden en nog andere ingrijpende maatregelen met dit doel werden ge troffen. „Het Nationale Dagblad” betoogt thans, dat met deze maatregelen aan deze terreur'niet voldoende paal en perk kan worden gesteld en dit kunnen wij, zooals gezegd niet zonder meer accepteeren. de hier bedoelde geen recht op het betrekken van brieksturf. VASTE BRANDSTOFFEN KOOKDOELEINDEN Van 1 Oct. 1943 tot en April 1944 geven de bonnen DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER 29 September. Het Opperbevel van de Weermacht deelt méhe Op het Koebanbruggenhoofd hadden krachtige verkenningsaanvallen der bols jewieken geen resultaat. In het gevechtsgebied van Saporosje leverden onze troepen ook gisteren zware, maar succesrijke afweergetvechten Tij delijk verloren terrein werd door tegen aanvallen heroverd. Nieuwe pogingen van den vijand om op eenige plaatsen langs een Midden-Dnjepr^aan den Westelijken oever terrein te winnen, mislukten. In den Centralen frontsector bleven de bolsjewieken, in weerwil van het slech ter wordende weer aanvallen. Door den taaien tegenstand van onze troepen en energieke tegenaanvallen werden de vijandelijke aanvallen tot staan gebracht. Enkele plaatsen, waar de vijand was bin nengedrongen, werden afgegrendeld In de periode van 26 tot 28 September zijn aan het Oostelijkefront 209 Sovjet- parrtserWagens en 155 vliegtuigen ver nietigd. Van 6 Sovjetbommenwerpers. die de Roemeensche haven Constanza trachtten aan te vallen, werden er 4 neergeschoten door het Duitsche luchtdoelgeschut. Aanhoudende regenval verhinderde groote gevechtshandelingen aan het Zuid- Italiaansche front. De eigen bewegingen hadden in weerwil van groote moeilijk heden met de regens het voorgenomen verloop. In den afgeloopen nacht verschenen enkele vijandelijke vliegtuigen boven West-Duitsch gebied. Door eenige bom men werd slechts onbelangrijke schade aan gebouwen aangericht. Het aantal vliegtuigen, neergeschoten bij de vijande lijke luchtaanvallen op 27 September en in den nacht van 27 op 28 September, is gestegen tot 65. VICE ADMIRAAL A. TEN BROECKE HOEKSTRA OVERLEDEN: In den ouder, dom van 65 jaar is te Ronca in Zwitser land overleden de gep. vice-admiraal A. ten Broecke Hoekstra, die tot 1931 com mandant der zeemacht en hoofd van het departement van Marine in Ned -Indië was. NIEUyVE DISTRIBUTIEGOEDEREN: De volgende goederen, welke vallen onder het opgerichte Rijksbureau voor glas, keramiek en houtproducten, zijn aange wezen als distributiegoederen in den zin van art. 4 der distributiewet: huishoude lijke gebruiksvoorwerpen; kramerijen. muziekinstrumenten; kantoor-, school-, teeken. en schrijfbehoeften, uitgezonderd die, welke geheel qf voor het grootste deel uit papier vervaardigd zijn, alsmede met uitzondering van inkt, kanfoormachines en -instrumenten, copieerapparaten, enve- loppensluitmachines. numeroteurs en stempels; religieuze artikelen, uitgezon derd die welke geheel of voor het groot ste deel uit textiel of papier bestaan; speelgoederen en sporty en spelartikelen, uitgezonderd die. welke geheel of voor het grootste deel uit textiel of papier be staan; opticiensartikelenphotographische artikelen; uurwerken; gasmaskers; smelt kroezen van grafiet; étalagepoppen en wasfiguren; rendiermos; sponsen, pensee- len. kwasten, borstelwerk Reeds gedurende geruimen tijd bestaat een belangrijk onderscheid tusschen de premie die de Raden van Arbeid inge volge de Ziektewet heffen en de bij dragen die de bedrijfsvereenigingen voor dit doel van de werkgevers vorderen Terwijl de premie voor de bij de Raden van Arbeid aangeslotenen in het algemeen 1.7 pCt. bedraagt berekenen de bedrijfs vereenigingen premies van dooreenge- nomen 4 pCt Van deze premies mag maximaal 0.85 pCt. ten laste van. den werknemer worden gebracht. Bij oesluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken zijn de premies der Raden van Arbeid die uit financieel oogpunt niet langer verantwoord mochten heeten. thans aan een herziening onderworpen. Daarbij is de premie tot 3 pCt verhoogd. Voor 22 bedrijven die een meer dan nor maal gevaar voor ziekte opleveren, zal, evenals voorheen een hoogere premie in rekening worden gebracht. De premies varieeren hier tusschen 34 en 6 pCt. Voor de werkverruiming is de premie op 7 pCt. vastgesteld met uitzondering van de hoofdarbeirfers. waarvoor 3J pCt in re kening wordt gebracht. Ten aanzien van personen die werkzaamheden verrichten ten behoeve van voor de oorlogvoering direct van belang zijnde installaties (vliegvelden verdedigingswerken enz is de premie op 6 pCt gesteld voor zoo ver de werkzaamheden worden verricht ter plaatse waar de evengenoemde objec ten zich bevinden. Van de verhoogde premie wordt 2 pCt door den werkgever en 1 pCt. door den werkgever gedragen. Momenteel betalen beiden 0.85 fdt. .Ook bij de bedrijfsvereenigingen zaf de grens van het premie-verhaal op den arbeider tot 1 pCt. worden verhoogd Wat de uit een ep ander voor het be drijfsleven Voortvloeiende lasten betreft moge worden gewezen op het feit, dat de premies dér Raden van Arbeid verhou dingsgewijs al bijzonder voordeelig zijn geweest jerwijl zij. ook na de verhoo- ging, nog aan den lagen kant blijven. Voorts dient niet uit het oog te worden verloren dat de uitvoering vpn de Ziektewet slechts voor een gering deel bij de Raden van Arbeid berust. Van het totale loonbedrag, dat ingevolge de Ziektewet voor premieberekening in aan merking komt, is namelijk ongeveer zeven achtste bij de bedrijfsvereenigingen in administratie. Ten aanzien van de kosten, die de uitvoering der Ziektewet in totaal .voor het bedrijfsleven met zich brengt, heeft de thans ingevoerde premieverhoo- ging dan ook slechts een beperkte be- teekenis VOORDRACHT-AVOND ALBERT VOGEL JR.: Het is altijd weer een hachelijke onderneming, als de zoon van een groot man de voetstappen van zijn vader gaat drukken. Er zijn op velerlei gebied voorbeelden te over van de meest trieste mislukkingen. Slechts enkele keeren slaagt dit gevaarlijke ex periment en hoogst zelden ziet men, dat de zoon een beroemden vader over treft. Gisterenavond heeft Albert Vogel Jr. voor een goed gevulde „Diligentia”- zaal een voordracht-avond gegeven. En al dadelijk moet worden geconstateerd, dat deze jonge kunstenaar zijn moei lijken weg voor hem immers moei- lijker dan voor andere „beginnelin gen” op voortreffelijke wijze is aan gevangen. Het woord beginneling slaat hier eigenlijk uitsluitend op leeftijd, want Albert Vogel Jr. heeft zich serieus en bewonderenswaardig voorbereid. Zijn verschijnen op de planken is in derdaad verantwoord. En bovenal: hier is niet het minste appèl op dien ande ren naam, hier zijn eigen stijl, eigen persoonlijkheid bezig zich verrassend te ontwikkelen! Albert Vogel jr. bezit een nu reeds geschoold geluid, uitmuntende dictie en de kracht om het gesproken woord plastisch en visueel te maken. Hij spreekt een superbe Nederlandsch en brengt zijn kunst met den inzet en overgave van zijn geheele persoonlijk heid. Hij hoede zich voor uiterlijkhe den en barok pathos, waartoe Rogier van Aerde’s, ietwat te uitvoerig en te mooi gewild proza leidt en bezinne zich op de waarachtige schoonheid van Gor ter en Aart van der Leeuw („De vijf de dichter van Arcadië, Hubert Korne- lisz. Poot werd een juweeltje in deze voordracht!) en op innerlijke spanning als bij Rilke in diens „Cornet”, een proza, dat Vogel wel zeer moet liggen De avond werd een doorslaand succes Er was zeer veel jeugdig publiek voor den nog jeugdigen kunstenaar Een verheugend feit. Even verheugend was het, dat een modern dichter als Mars man door Vogel zoo suggestief en beel- de"d met ZO?’P diepe ^tentie en in- telligent aanvoelen wordt gebracht hiStel aV°np Van yijde beteekenis' Alle hulde! B. v. Eysselsteijn. Op Zondag 3 October a.s. zullen in het SS-Ausbildungslager Avegoor de eerste Germaafische herfstsportwedstrii- den in Nederland worden gehouden. Als punt één staan op het programma de herfstkampioehschappen der Germaan- sche-SS in Nederland, als punt, twee herfstkampioenschappen van de SS- und Polizeisportgemeinschaft Niederland en tenslotte vergelijkingswedstrijden tus schen de Hitlerjugend en Jeugdstorm Avegoor is voor de Nederlandsche SS- mannen een begrip geworden hier heb ben de meesten hun eerste opleiding ont- vangen. Een opleiding, die hen niet alleen maakte tot lichamelijk weerbare mannen, maar ook de gedachte meegaf voor het leven, van het Groot-Germaan- sche Rijk, waarvan de vormen moeten groeien en aan welks totstandkoming zii nu reeds kunnen werken door hun aan deel bij te dragen in den strijd voor de toekomst van Germanje. De lichamelijke opvoeding neemt in Avegoor een zeer belangrijke plaats in. als onderdeel yan de opvoeding tot een soldateske levenshouding. Zij moet laten aanvoelen, dat het iets heerlijks is. wanr neer men zich mag inzetten voor het bestaan van zijn volk zij moet vreugde wakker roepen over het feit dat men zich weerbaar weet en een geest' van weerbaarheid aankweeken. De lichame lijke opvoeding in Avegoor beoogt den jongen man die eigenschappen te doen verwerven, welke hij moet bezitten om den strijd te moeten doorstaan In dit licht moet men de komende wedstrijden in Avegoor zien, een spor tieve krachtmeting, die de kameraadschap doet groeien en bloeien tot nieuwe kracht van ons oude werelddeel. BESPOEDIGING VAN HET IN- EN UIT LADEN De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft aan de verordening ter bespoediging van het in_ en uitladen bij het spoorweg- en bin- nenscheepverkeér de volgende bepaling toegevoegd Indien ten aanzien van den belasting- o® douanedienst voorschriften in acht genomen moeten worden rust op den vervoerder de plicht dezelve na te komen dan wel zorg te dragen, dat deze worden nagekomen DR. J. D. BIERENS DE HAAN OVER LEDEN: In het Diaconessenhuis te Haar lem is in den leeftijd van 77 jaar de ook buiten ons land vermaarde wijsgeer en schrijver dr. J D Bierens de Haan, over leden. KAMERAADSCHAPSMIDDAG VOOR VROUWEN VAN FRONTSTRIJDERS: Morgen zal in het gebouw Musis Sa crum’’ aan het Velperplein te Arnhem een kameraadschapsmiddag voor de vrouwen van onze frontstrijders worden georgani seerd. De Leider en de landelijke leidster van de N.S.V.O. (Nationaal-Socialistische Vrouwen Organisatie), mej. L. M. Couzy, zullen het woord voeren. Aanvang 14.00 uur. VERBODEN HANDELSNAMEN: Bij be sluit van de secretarissen-generaal van Justitie en van Handel, Nijverheid en Soheepvaart is in de Handelsnaamwet het volgende nieuw artikel 2a ingevoegd: Het is verboden een handelsnaam te voeren, welke ertoe kan leiden, dat het publiek zich een onjuiste voorstelling vormt van de onder dien naam gedreven zaak. PAARLEN ENZ. ONDER DE DISTRIBU TIEWET: Bij beschikking van den secre taris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn paarlen, saffieren, ro bijnen en smaragden aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 der distributiewet. Uit een pakhuis in de Gilles van Ledenberchstraat te Amsterdam zijn op klaarlichten dag 1973 paar rubberlaarzen gestolen, die een waarde van ongeveer 20,000 vertegenwoordigen. Het achterlicht moet in orde rijn Het is gebleken, dat de rijwielen van vele Wielrijders tijdens de duisternis aan de achterzijde niet zijn voorzien van de voorgeschreven verlichting, het zij doordat het achterlicht ontbreekt of niet goed functionneert, hetzij doordat het niet op de juiste wijze is ver duisterd. In verband hiermede wprdt het pu bliek er in zijn eigen belang op ge wezen, dat de controleerende politie ambtenaren opdracht hebben om bij het constateeren van vorenbedoelde over tredingen proces-verbaal op te maken. Bestellingen op de vorige bonnen hebben voorrang Van 1 Oct. 1943 tot en met 29 Febr. 1944 geeft elk der bonnen „20 B.V.” „21 B.V.” en „22 B.V.” van de voor het stookseizoen 1943-’44 uitge reikte brandstoffenkaart „T 116” recht op één eenheid vaste brand-, stoffen met uitzondering van fabrieksturf. Ten aanzien van handelaren, die nog bestellingen op reeds eerder voor het stookseizoen 1943-’44 geldig verklaarde brandstoffenbonnen hebben uit te voe ren, geldt het voorschrift, dat deze be stellingen met voorrang moeten wor den uitgevoerd. Met betrekking tot de brandstoffen voorziening van kamerbewoners, die, in tegenstelling tot de overige huisbrand- vepbruikers, niet in de gelegenheid ken den worden gesteld een gedeelte van hun winterrantsoen reeds in de zomer maanden op te doen, is den handel medegedeeld, dat op de, aan deze ca tegorie van verbruikers in de October uit te reiken voor de eerste periode, eveneens voorrang moet worden geleverd. KLEINERE EN GROOTERE HUISBRANDVERBRUIKERS Van 1 Oct. 1943 tot April 1944 geeft elk „brandstoffen één eenheid periode 5”, „brandstoffen één eenheid periode 6”, ..brandstoffen één eenheid periode 7”, en „brandstoffen één eenheid periode 8” gemerkte bonnen eveneens recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fa brieksturf. Deze peViodebonnen zijn uit gereikt ten behoeve van kleinere huis brandverbruikers in de groepen B, C, D en E-rood, alsmede aan verbruikers, welke een rantsoen hebben ontvangen voor de verwarming van een, zich in hun woning bevindende ruimte voor bijzondere doeleinden. De grootere huisbrandverbruikers in dé groepen B, C, D en E-röod, dat zijn zij, die van de brandstoffencom missie, waaronder zij ressorteeren, een identiteitskaart hebben ontvangen, wor den binnenkort door den plaatselijken distributiedienst opgeroepen, teneinde op een, door dezen dienst nog nader bekend te maken dag, de toewijzingen voor de vijfde, zesde, zevende en acht ste periode in ontvangst te nemen. Ook de hier bedoelde toewijzingen geven fa- Wederom is een» lid der N.S.B. het slachtoffer geworden van een even af- schuwelijken als taffen aanslag. De boer Oosterveen in Dfente wiens boerderij eenigen tijd geleden door kwaadwilligen in brand werd gestoken is thans in koelen bloede vermoord. De moordenaar», die met hun slachtoffer eerst een kopje koffie hadden gedronken, losten op Oos terveen eenige doodelijke schoten Zijn vrouw kreeg een schot in de wang. Naar aanleiding van deze nieuwe laf hartige terreurdaad schrijft het Nationale Dagblad olm.1 „Het aantal slachtoffers van moord en terreurdaden loopt zeker a| in de tien tallen en nog steeds is er geen einde te zien ondanks de doodvonnissen die enkele dagen geleden zijn geveld. Wij meenen de mentaliteit onder de leden van de Beweging goed te kennen en te schetsen indien wij in verband met dit alles opmerken dat aan veler geduld thans een einde is gekomen. Wanneer eenige kringen in ons volk op ons idealis tische streven reageeren met moord en doodslag en brandstichting terwijl van de zijde der N.S.B. nog nooit of te nimmer één politieke tegenstander is doodge schoten op deze waarheid kan niet sterk genoeg de nadruk worden gelegd dan moeten wij zoo langzamerhand het recht verkrijgen om deze terreur met gelijke middelen tegemoet te treden. Met andere woorden de leden der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden dienef worden in het belang van hun eigen vei ligheid, maar in de eerste plaats in het belang van het goedwillende, dat is het grootste deel wan het Nederlandsche Volk.” In de constitueerende vergadering van de fascistisch-republikeinsche re- geering, onder voorzitterschap van den Duce, zijn, naar het D.N.B. uit Rome meldt, belangrijke beslissingen op poli tiek, administratief en militair gebied genomen. Voorts zijn verscheidene be sluiten van socialen aard genomen, waaruit, naar Mussolini bij de bespre kingen verklaarde, de verbondenheid van de fascistisch-republikeinsche re- geering met dé werkende klassen dui delijk blijkt. De Duc.e wees hierbij op de groote moeilijkheden, die de verwe zenlijking van zijn ideeën onder de hui dige omstandigheden nog in den weg staan, zoolang- de staat van beleg voortduurt en de regeering „gelaarsd en gespoord” 1 haar taak moet vervul len. De Duce herinnerde aan de cata strofale veranderingen in de positie van Italië sedert 25 Juli. Toen bevond Ita lië zich afgezien van dé bezetting van overzeesche gebiedsdeelen en af gezien van de vijandelijke landingspo gingen op het eiland Sicilië in het ongestoorde bezit van zijn nationaal ge bied, alsmede van de, tijdens den oor log verworven panden en bezat het een sterke weermacht. Door het verraad van het Huis Savoye en Badoglio is thans de weermacht verdwenen, het geheele nieuw verkregen gebied ont- ruipid en een derde vanzhet eigen land door den Vijand bezet. Dit is de treu rige erfenis van deze daad van slaaf- sche vernedering, waarmede Badoglio zichzelf en het land uitgeleverd heeft aan de joodsch-plutocratische vijanden. Voorts wees de Duce tijdens de be raadslagingen op het goede moreel van het Italiaansche volk, dat zich in deze beproeving voor de overgroote meer derheid schitterend gehouden heeft. Hoe dwaas is de hoop van Badoglio en z(jn clique geweest, zoo zeide Mus solini verder, toen deze verraders zich verbeeldden, dat zij de sporen van 21 jaar onvermoeiden opbouwenden arbeid van het fascisme met enkele penne- streken konden teniet doen. Die Italia nen echter, die zich als verraders heb ben ontpopt en uit laag winstbejag het ongeluk van het land te eigen bate wil den aanwenden, zien hun rechtvaardige straf tegemoet. Al deze elementen zul len voor hun rechter worden geleid. Ik wil niet, aldus Mussolini, vooruit- loopen op de nieuwe ontwikkeling van de fascistische republiek, wel kan ik echter verklaren, dat het nieuwe Italië een modern staatswezen eal zijn, hechte eenheidsstaat en tegelijk voorbeeldige sociale gemeenschap, het vertrouwen van de wereld weer zal weten te winnen. Tenslotte verklaarde de Duce, dat op deze wijze de thans gelukkig overwon nen crisis van het Italiaansche volk weliswaar onzegbaar zwaar, doch ook zeer heilzaam is geweest. Zij heeft het .Italiaansche volk gelouterd en het goede in het volk te voorschijn ge bracht. Mussolini eindigde met den uit roep: „Ons volk kan niet ondergaan, zoolang het ziA bewust blijft van zijn volksche kracht”.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1