Dè N.S.B. wordt bewapend Vrijdag 1 October. No. 18605. 1943. tëD0 Doodvonnissen vrouwen BINNENLAND STADSNIEUWS AGENDA E SPORT Afweersucces ten Zuid oosten van Saporosje Mussert sprak der frontstrijders toe RK Verduisteringsplicht Bekendmaking Vertrek 140 Sovjettanks vernietigd e.a. De groote Winterhulpcollecte den Nederlandsche krijgsgevangenen op Java VERDUISTEREN Van 19.30 uur tot 7.30 uur Eervol ontslag van Boerenleider De strijd in Italië Drie moorden te Meppel De nieuwe bonnen Vleeschbonnen worden Maandag bekend gemaakt tden Arrestant neergeschöten van vrijwilligers naar het Oosten Honderden geweren en revolvers uitgereikt aan de boeren BURGERLIJKE STAND Voor Duitschers ter kennisneming Straf voor den moord op generaal Seyffardt, minister Posthuma Op bon „boter 43A” des- gewenscht rundvet verkrijgbaar HAAGSCHE COURANT Resultaten van zeeoorlog in September alleen De de vlinderspeldjes. Op iedere jas oorlogs- werden 55 koop- E BEWEGING MOET GEWAPEND ZIJN 1000 Ton aardappelschillen beteekent een week voedsel voor 5000 koelen de en 16 Th heeft thans aan- Blora op Java: 6. Maar om een voorbeeld te noemen: dat den N.S.B.-ers hoogere Rantsoenen zouden worden toeBedeeld, heb ik met opzet niet gewild. Omdat ik van het standpunt uitga, dat wjj een stuk van het volk zijn en dat onder alle omstan digheden ook behooren te blijven. worden, autoriteiten zooals ik op hen aan het front zij op mij kunnen bouwen en wen (Applaus). Vóór de rede van den Leider landelijk leidster der N.S.V.O. M. Couzy een rede uitgesproken, in den aanvang waarvan zij eraan herinnerde, dat wij thans in moeilijke zware tijden leven. Wij van de 1J.S.V O zullen u hel pen als hef offer u soms te zwaar mocht vallen, doo’- u te sterken. Wanneer straks de mannen van de fronten terug- keeren worden wij vrouwen ter verant woording geroepen. Ons volk valt en staat met u. vrouwen van Nederlandsche frontstrijders (Applaus) Deze kameraadschapsmiddag werd ge opend door de districtsleidster mevr C W Japing-Jansen De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft met ingang van 30. September 1943 den heer E. J. Roskam op diens verzoek eervol ontslagen uit zijn functie van Boerenleider van den Nederlandschen Landstand. heeft de mei L Het betreden van het „Verteidigungs- bereich” Hoek van Holland Blijkens de bekendmaking van den Ge- neral-Kommissar für das Sicherheitswesen d.d. 28 Augustus 1943 dienen zij (uitge zonderd Rijks-Duitschers, of burgers van het Protectoraat Bohemen en Moravië en burgers in dienst van een binnen het af gesloten gebied liggende instantie van de Weermacht, Waffen-SS, Duitsche politie, O.T. enz. voor wie een speciale regeling geldt), die het ..Verteidigungsberéich Hoek van Holland” wenschen te betreden, daar, toe vergunningen bij mij aan te vragen. Tot dat „Verteidigungsbereich” behoort niet alleen Hoek van Holland, maar ook het grootste gedeelte van de gemeente ’s-G ravenzande en een deel van de gemeente N a a 1 dw ij k. Ik wijs erop dat alleen aanvragen in behan deling worden genomen, welke naam en volledige voornamen, geboortedatum en -plaats, woonplaats en adres, alsmede het nummer van het persoonsbewijs van de(n) gene te wiens (wier) behoeve de vergun, ning wordt aangevraagd, bevatten. Indien de geldigheidsduur van de eventueel ver leende vergunning is verstreken moeten de .Ausweise” oogenblikkelijk aan mij worden toegezonden. Indien op de aan vraag geen antwoord volgt moet worden aangenomen, dat geen vergunning is ver leend Rotterdam 24 September 1943 De politie-president J. J. Boelstra. Want ik weet het, zoo riep de Leider uit, honderdduizenden zjjn nog met blindheid geslagen. Daarom ook zijn wjj er dezer dagen toe overgegaan om hon derden geweren en revolvers uit te reiken aan onze boeren. En nog hon derden van onze leden na hen zullen wjj van wapens voorzien: De Beweging moet gewapend zjjn! (langdurig applaus). COURSES OP DUINDIGT; Morgen te 14 uur worden op Duindigt wederom courses gehouden. We tippen volgende kanspaarden: le c.: Donna M._ Fran- cisca Humpie Scott. 2e c.: Sirdar. Ali Pepée. 3e c.: Akron B, Darius G. Captain Norton. Evening Star. 4e c.: Presto. Bibi 5e c.: Keuze J. Kruithof keuze W Geer- sen. 6e c.: Rose Queen Stal Marika. 7e c.: Cisca B Donum Vita. Colombine S. 8e c.: Edel Scott Flying Guy. Nemetor. 9e c.: Mariolet, Little May Dun. Napo. A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De krijgsverrichtingen in Italië on dervinden in toenemende mate hinder van den regen. Tot den te verwachten groe ten aanval is het nog steeds niet gekomen en de gevechtent die t°t dusver een min of meer plaatselijk karakter droegen, heb ben dan ook van beide zijden meer ten doel de gunstigst mogelijke positie voor den komenden strijd te kiezen. Ten Noordoosten van Salerno hebben de, Duitschers zich van den tegenstander los gemaakt en een verkorte linie in de ber gen betrokken, waar zij over uitstekende stellingen beschikken. San Giorgio, Ba- ronnissi en Monturo werden ontruimd. Op den Oostelijken vleugel van het front, iiï het gebied van Foggia, distancieeren de Duitschers zich volgens de plannen, van den tegenstander. KOLONEL G. R. FAUCHEY ft In den leeftijd van 72 jaar is overleden de gep. kol. tit. der Infanterie, G. R. Fauchey. De begrafenis vindt morgen omstreeks half twee, op Oud Eik en Duinen plaats Gij verheugt u over dezen maatregel, aldus Mussert, en ook ik ben blij, dat het er nu van gekomen is, dat wij wa pens dragen, maar in ons hart moeten wij droevig zijn over het tragische feit, dat wij bewapend moesten worden tegen ons eigen volk. De laatste doodvonnissen van hqt Poli- zeistandgericht te Assen in herinnering brengend zei Mussert: Alle ter dood ver oordeelden hebben verklaard, dat zij wa ren aangezet door anderen, die zelf buiten schot zijn gebleven. Zoo is het, slechts een kleine groep zet anderen aan tot moord, en doodslag. Het dagblad ,.De Standaard” moge dan nog kort geleden geschreven hebben dat in zijn kringen geen sluipmoordenaars te vinden zijn, maar dan moge ter illustratie dienen, dat van de elf veroordeelden er negen gere formeerd en twee Chr. Gereformeerd wa ren. Een bewijs, dat ook de kerken haar tekortkomingen hebben. Honderdduizenden volksgenooten haten ons. Maar zij blijven toch on^e volksge nooten. Wij vervolgen onzen weg en op dezen weg heb ik alles gedaan om ver der onheil te voorkomen Als Leider van de Beweging zou ik ve'rmoedelijk meer succes hebben gehad met een maatregel van hard terugslaan dan met den oproep om nu voor den allerlaatsten keer ge waarschuwd te zijn, maar toch meende ik goed te doen nog eens de waarschuwen de stem te laten weerklinken, in de op rechte hoop, dat die terreurdaden tegen ons nu zullen ophouden. Onze tegenstanders werpen ons graag voor de voeten, dat wij er alleen maar op uit zijn om baantjes te krijgen Als dat zoo was, dan zouden wij ons ook wel an dere dingen kunnen veroorloven. In den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn in Meppgl en omgeving drie moorden gepleegd omtrent welker motie ven de politie in het duister tast, aldus meldt het „Volk”. In den tijd van 23.30 tot 1 uur hebben onbekenden, die met een auto waren, deze drie moorden gepleegd op een chirurg van een ziekenhuis te Meppel, Roelfsema, op den garagehouder Dijkstra te Meppel en op het hoofd van de Christelijke school te Staphorst, den heer Boldewijn. De chirurg was de 37-ja- rige dr. E. J. Roelfsema, vroeger een be kende figuur in de Haagsche sportwereld als speler van H.V.V. en H.C.C; hij was ook een bekend schaatsenrijder en deel nemer aan de Friesche Elfstedentochten. Letters Ko tot en met Me Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen, bene den den rang van officier, beginnende met de letters Ko tot en met de letters Me, Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het Informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, ’s-Gravenhage, onder opgave van naam, voornamen, geboorte datum en -plaats en zoo mogelijk stam- boeknummer, militairen rang en laatst be. kende standplaats. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN: Mor genmiddag om 14 uur wordt in het lokaal van de 's-Grav. B.C een aanvang ge maakt met het tournooi om het kampioen schap van Nederland driebanden 3e kl. Deelnemers zijn: J. C v. Hooft (Utrecht), C. Meynders G. Medendorp en M Waal boer (allen R’dam).. B. Willig en D Mout (beiden Hoorn), B. Postman (A’dam) en J. A Bruning (alhier). De wedstrijden worden Zondagmiddag om 13.30 u. voort gezet. Op een kameraadschapsmiddag voor de vrouwen en andere familieleden van de frontstrijders welke gisteren te Arnhem werd georganiseerd onder auspiciën van de Nat Soc. Vrouwen Organisatie (N. S.V.O.) hebben de Leider Mussert en de landelijk leidster der N.S.V.O., mej. L. M. Co.uzy de ruim driehonderd vrouwen en móeders toegesproken Nadat in het begin van den middag een programma van zang, muziek en decla matie ten gehoore was gebracht, werd de Leider na de pauze op enthousiaste wijze bij zijn binnenkomst toegejuicht. De Lei der was in gezelschap v5n zqn echtge- noote, den Gemachtigde voor Gelderland, den heer Borggreven, de landelijk leidster mej. Couzy en den .adjudant v. d. Arend. Toen wij in 1931 met de Beweging be gonnen aldus Mussert ging het er om van ons volk weer een sterk volk te ma ken, ons volk naar een betere toekomst te leiden. Wat daar voor slechts in zit is mij nog altijd niet duidelijk Natuurlijk, ook de N.S.B. heeft vele tekortkomingen. Is dat niet normaal, indien we bedenken, dat de kerk zelfs in haar tweeduizendste jaar nog fouten heeft, terwijl wij pas in’ ons twaalfde jaar zijn? Wij hebben der halve het recht om niet volmaakt te zijn. Op oüzen weg naar de sociale gerech tigheid voor ons volk hebben wij weinig bloemen ontmoet wel veel doornen. En men kan nu ook niet bepaald zeggen, dat wij altijd den wind in de zeilen hebben gehad. Het is dan ook geen wonder, dat sommige N.S.B ’ers met lange gezichten rondloopen Maar, zoo vervolgde Mussert, we hebben ook wel eens den wind in de zeilen b.v. toen de Duce op zoo meesterlijke wijze uit zijn gevangenschap werd bevrijd. Na zulk een feit kunnen we er weer een tijdje tegen Het weegt op tegen een maand van narigheid, we zijn zulke verschijnselen in den loop der tijden gewend geraakt. Strij. dende zijn wij hard geworden Ook gij, Nederlandsche vrouw hebt het harder dan de Duitsche vrouw Valt in Duitschland een man aan het front, dan weten de ach- terblijvenden zich immers omringd door de zorgen van alle andere volksgenooten, terwijl hier in ons land zulk een moeder of vrouw nog wordt gehoond. Men zegt tot haar: „Dat heb je van je nat.-socialis me dan had je ook maar nooit N.S B 'er moeten worden”. In deze dagen worden zelfs brandstich ters en sluipmoordenaars op ons losgela ten, iets waar men in Duitschland niets van heeft te vreezen. Door al deze feiten zijn we gehard tegen veel, wat ons wel licht nog te wachten staat. Voor de volgende periode van veertien dagen zijn voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk en aardappelen aangewe zen de bonnen 41 en 42, terwijl op deze bonnummers sigaren, tabak of sigaretten gekocht zullen kunnen worden. Voorts is op bon-41A boter verkrijgbaar een half rantsoen ooter en op 41B boter een half rantsoen margarine. Voor een bijzonder half rantsoen mar garine is aangewezen bon ‘44A boter en wel voor kinderen van 0 tot 21 jaar. Verder zijn geldig verklaard de .bonnen 667 en 668 voor bloem, 669 voor 250 gram gort, 670 voor 100 gram vermicelli, 671 voor 150 gram kaas en 673 voor 250 gram jam. Op bon 41 versnaperingen is 100 gram suikerwerk verkrijgbaar, op bon 41A kin- dervoedsel 250 gram gort en op bon 41B kindervoedsel 250 gram rijst of gort. Tenslotte zij er aan herinnerd, dat de bonnen 38A, 40A en 40B boter geldig blij ven tot 30 October en dat voor koffie- surrogaat en vermicelli de volgende bon- aanwijzing zal geschieden op 31 October. Bon Algemeen 672 voor 500 gram suiker aangewezen Van 2 t.m 16 October is bon 672 van de bonkaart voor voedingsmiddelen aan gewezen voor het koopen van 500 gram suiker. ZATERDAG 2 OCTOBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant** Voordracht over„Kometen en meteo ren”. 15.45 en 19.30 u. Princesse* Schouwburg. „Een huwelijk onder Lode- wijk XV”. 19.15 u. Geb. v. K. en W. „Theo Uden Masman”. 19.30 u. City. „Toktoktok....... alweer een ei’1 14 en 19 u. Capitol „De onbekende vrouw” 14.30 en 19.30 u. Métronol®. „Koning Lach”. 19.30 u. Scala. .Het hoedje van Marius”. 19.30 u. Paarden Courses op Duindigt. 14 u. Biljarten: Kamp, van Ned. 3e klasse driebanden. Heerengracht. 14 u. HondenWind- hondenrennen, Schenkkade. 17.30 u. (C.N.F.-Meyer) met Het Winterhulpwerk van* den Neder landschen Volksdienst is met ingang van. heden voor het komende seizoen weer begonnen. Het zal zijn taak jegens de hulpbehoevende volksgenooten met kracht voortzetten, zijn werk ten bate van de noodlijdende Nederlanders weer met animo vervullen. Veel moet er geholpen worden. De winter stelt vooral voor die gezinnen, die het in het koude jaargetijde met een laag inkomen al dubbel moeilijk hebben, zoo hooge eischen, dat men er vaak zonder hulp niet kan komen. Hier biedt Winterhulp de helpende hand. Zij kan dit doen, zoo goed mogelijk en zoo veel als noodig mocht zijn, indien een ieder zijn plicht ten opzichte van dit werk kent. Er komt weer een goede gelegenheid dit te toonen. De roode bussen zullen u weer toegestoken worden, opdat u uw steentje bijdraagt aan dit zoo belangrijke werk van den Nederlandschen Volksdienst. Morgen begint de groote collecte, met de vlinderspeldjes. Op iedere jas een vlinder, maakt veler zorgen minder Op aanwijzing van een burger werd op den Rijswijkscheweg door een wachtmees ter van de politie, terzake van rijwiel diefstal aangehouden de 26-jarige W. F. H. Gedurende het overbrengen naar het btireau Huygenspark, ging H. er plotse ling vandoor en sprong op een juist pas- seerende vrachtauto. De politieman trok zijn revolver en loste ter waarschuwing twee schoten in de lucht, waarop H. niet reageerde. Hierop richtte de wachtmeester zijn vuurwapen op den vluchteling, die werd getroffen. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan den Zuidwal is H. aan de bekomen verwondingen overleden. 1VAN DEN «WEN VOICTENCT Gisteren is weder een groep van eenige honderden vrijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme naar het Oosten vertrokken, om. na de noodige militaire opleiding te hebben ontvangen, actief aan dien strijd voor het nieuwe Europa deel te nemen. In de op de gebruikelijke wijze met Nederlandsche en Duitsche vlaggen ver sierde zaal werd afscheid genomen, waar bij ’n militair muziekcorps ter opluistering aanwezig was. SS-Obergruppenführer und General der Polizei Rauter en de plaats vervangend Leider der Nationaal-Socia- listische Beweging van Geelkerken inr- specteerden, terwijl het muziekcorps op wekkende marschen deed hooren, den in carrévorm opgestelden troep en spraken daarna de mannen toe De hee van Geelkerken, namens den Leider het woord voerend, herinnerde eraan, dat reeds duizenden en duizenden zich vrijwillig hebben opgegeven om bij de Waffen-SS dienst te nemen voor den De Commissaris-Generaal vpor de Vei ligheid wijst erop, dat, nu de duisternis intreedt, het nauwlettend inachtnemen der verduisteringsvoorschriften van nog meer gewicht is. Den laatsten tijd heeft men vaak moeten constateeren, dat, in weerwil van alle vermaningen, door onvoldoende inacht neming der verduisteringsvoorschriften de veiligheid van de gemeenschap licht zinnig in gevaar werd gebracht op een wijze, die gelaakt moet worden. Een strenger optreden der autoriteiten is daardoor onvermijdelijk. Terwijl totdusverre meestal slechts ge ringe boeten aan verduisteringszondaren werden opgelegd, waarbij men rekening hield met de omstandigheid, dat veelal ver geetachtigheid en nalatigheid de overtre dingen tegen de verduisteringsvoorschrif. ten hadden veroorzaakt, moet voortaan in alle gevallen in beginsel een mimmum- boete van 25 gulden worden opgelegd. Bo vendien zal in bepaalde gevallen, ™°ra‘ bij herhaalde overtredingen, de rtroom- toevoer bij den overtreder voor minstens veertien dagen worden afgesneden en te vens de verbeurdverklaring der gloeilam pen worden bevolen. In gevallen van bijzonder grove nat tigheid en van herhaling zal de ^oom toevoer voor nog langeren tud wordenat gesneden en bovendien door het gerecht straf worden opgelegd In d>t verband wordt er op gewezen, dat overtredmge van de verduisteringsvoorschriften tevs «en delict tegen de algemeene lwchtb •cherm ingsplichten in den zin van par. ‘der Luchtbeschermingsverorden ng - J«n> kunnen worden bevolen. Bovendien ^handigheden voor geheele J afzon- d“I ao?. worden bereikt. OD t ^en mag aannemen, dat met het gevaar- dat voor een grootere geme i ,lntap de stroomtoevoer zou worde alle belanghebbenden uitzichzelf wederkeerige hulp en contr^e zor« ®illen dragen voor het juiste inachtnemen verduisteringsvoorschriften. Gevleugelde helpsters van de Weer macht Uit de loopgraaf stijgt de postduif met een belangrijke melding hoog in de lucht. Meestal laat men twee duiven met de zelfde melding los. om de grootet mogelijke zekerheid te hebbdn, dat zij aankomt (P.K. Mielke-Atl. H.) RE VA LI .EN: J. van Wingerden geb. Tom, d. M. P Zanoni geb. Stahlecker, z. G. A. Hiep geb. Greve, d. C. D. J. Tas geb. Bordewijk. d. E. van der Ham geb. Kreeft, d C. H. Staas geb. Koelemij, z. A. Feller geb. van Lith, d. J. C. Haneveld geb. Boonstra, d. A. C. J. van Spanje geb. van Schendel, d. W B. Harmens geb. Volmer, d. W. P. Brinkman geb. Mioch, z. H. J. Dau- dey geb. Stele, d A. van der Zwan geb. Roeleveld d. A. A. M. van Sproru sen geb. Vogelzang d. E. M. Beukers geb. Kelder, z. E. van Tongeren geb. de Visser, d. E Sterk geb. van den Berg, d. E. Jaakke geb. Amersfoort, d. A. M. Zieck geb. Sleijser, z. A. Jongkind geb. Bus, z. W. C. J Kapel geb. Verhagen, z. A. J. van Wijngaar den geb. Boxen, d. M. Geerdink geb. van Beveren, z. J. L de Man geb. van der Toorn, z. A. Spaans geb. Groen, z. A. B. W. Haas geb. van der Ree, d. F. A. Vierhout geb. Zoutenbier, z. H. Burbo geb. van fielden, d. J. C. BABYBEDKRUIKJE EN WASCHTEIL Onlangs isgemeld, dat aanstaande moe ders in aanmerking kunnen komen voor speciale punten ter verkrijging van een baby-bedkruikje en een waschteil Naar aanleidihg van deze mededeeling de mededeeling postgevat dat ieder, die een baby verwacht in merking kan komen voor deze punten, in. tegenstelling met de tot nu toe gel dende regeling Deze meening is echter niet juist. Slechts voor a.s. moeders, die haar éérste baby verwachten, dan wel een baby, wiens geboorte vermoedelijk zal plaats hebben op het tijdstip, waar op het laatstgeboren kind ten minste vijf jaar oud zaf zijn, bestaat de mogelijk heid het bovenvermelde aan te vragen. Dat de te verwachten baby het eerste kind is, moet blijken uit een schriftelijke verklaring van den behandelenden arts of vroedvrouw. In het geval dat de te verwachten baby een in leeftijd opvol gend broertje of zusje heeft, dat op den vermoedelijken datum van de bevalling ten minste 5 jaar oud' is. moet zulks blijken uit een uittreksel uit het bevol kingsregister. Pleegdng geb. Gregoire, z. J. Verweij geb. Bogaard z OVERLEDEN M J Smits, weduwe van W. Mens. 69 j. L. Sons, ongehuwde man. 24 j. A. Fr. Gips, man van C. J H. James 82 j. H. A. Zwennes, vrouw van A. den Boer. 37 j. M. H. J van Dam. weduwe van J G Pex. 60 j. V Rosanoff. ongehuwde vrouw. 46 1. J. Scharroo. man van W Kant 82 j. G. R Fauchey. man van E M. C. Ribbius 72 j. De Commissaris-Generaal voor Openbare Veiligheid en Hoogere S.S. Politieleider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder, landsche gebied betreffende de registra tie der Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde re gistratiebureau aan te' melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijks- duitschers tengevolge van onbekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer verorde ning niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de verordening be dreigde straffen, op, zich bij het bureau van den politie-officier bij den Gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats bij vesti ging uit het buitenland, bij verhuizing binnen Nederland en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor per sonen, die tot het Duitsche volk behoo ren, maar in het onzekere zijn betreffen de hun nationaliteit of als statenloos wor den aangemerkt. De verplichting t°t aan melding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudeten- Duitschers en voor Volksduitschërs uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter ver vulling van hun dienstplicht voor de Weermacht worden opgeroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke ver tegenwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verant woordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebureaux bij de „Ortsgrup- pen der N.S.D.A.P.” S.S.-Obergruppenführer und General der Polizei, (get.) RAUTER. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 1 October. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Aan het landfront van het Koeban- brtiggenhoofd sloegen onze troepen ver scheidene krachtige aanvallen van de bolsjewieken af. Vijandelijke gevechts groepen. die opnieuw poogden te landen, werden vernietigd. In het gevechtsgebied ten Zuidoosten van Saporosje leverden de gevechten van gisteren een volledig afweersucces op. De met zeer sterke infanterie- en pant- serstrijdkrachten ondernomen doorbraak pogingen van den vijand werden afge- r’agen. De bolsjewieken leden groote, bloedige verliezen van 250 aanvallende pantserwagens werden er 140 vernietigd. Aan den Midden-Dnjepr zijn nog verbit terde gevechten gaande om afzonderlijke, vijandelijke bruggenhoofden. In verschillende sectoren van het Mid den en het Noorden van het Oostelijke front werden plaatselijke aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. De luchtmacht kwam met geconcen treerde formaties gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en slagvliegtuigen op doeltreffende wijze in de gevechten ten Zuidoosten van Saporosje en aan den Midden-Dnjepr tusschenbeide. Een duikboot bracht in de Zwarte Zee een vijandelijk stoomschip van* 800 brt. tot zinken. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het gisteren slechts ten Zuiden van den Vesuvius tot noemenswaardige gevechten. Aanvallen van Britsche pantserstrijd- krachten werden daar afgeslagen In de Middellandsche Zee plaatste de luchtmacht bomtreffers op 2 vijandelijke oorlogsvaartuigen en beschadigden deze ernstig. Begeleidende jagers schoten daar, bij 3 vijandelijke vliegtuigen neer. Tijdens de vijandelijke luchtaanvallen op 29 September en in den nacht van 29 op 30 September werden ondanks het on gunstige weer boven West-Duitschland en het Nederlandsche kustgebied 14 vijan. delijke vliegtuigen, neergeschoten. Marine en luchtmacht brachten in September tot zinken: Een slagschip, 3 kruisers, 20 torpedojagers, 3 torpedo- booten, 13 motortorpedobooten, 1 duik boot en verscheidene duikbooten van het kleinste type, 2 mijnzoekers, 2 be- wakingsvaartuigen en 20 landings- booten. Beschadigd werden: Een slag schip, 18 kruisers, 17 torpedojagers, 1 torpedoboot, 8 motortorpedobooten, 15 landingsbooten en 5 andere vaartuigen. Voorts vaardljschepen met een gezamenljjken inhoud van 315.700 brt. en een trans- portzeilschip tot zinken gebracht of ver nietigd en 133 andere schepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 600.000 brt. beschadigd. De schade aan talrijke getroffen oorlogs- en koop vaardijschepen is zoo groot, dat ook een deel dezer schepen als vernietigd kan worden beschouwd. strijd tegen het bolsjewisme Degenen, die hierin reeds zijn voorgeeaan. ver richten trouw hun plicht op alle oosten en zij hebben elkander als kameraden gevonden Wij zijn aldus spr.. ook u dankbaar voor uw inzet Het feit, dat we hier veilig kunnen leven danken wil aan de mannen, die aan de fronten het nieuwe Europa tegen zijn belagers be schermen Het ooeenblik zal komen, waarop honderdduizenden uit het Neder landsche volk bereid zullen worden ge vonden om het voorbeeld van uw voor gangers en van u te volgen. Spr. achtte dit een eereplicht voor die honderdduizenden, die thans nog achter blijven en den strijd voor ons land en ons volk tot nu toe aan de tienduizend Neder landsche strijders in het Oosten van Europa hebben overgelaten. Zij kunnen een voorbeeld nemen aan het Duitsche volk, dat in zijn geheel voor het nieuwe Europa strijdt. Men denke niet door sluip moorden het nationaal-socialisme te kun nen verpletteren Van de duizenden Ne derlanders die reeds in den d^adwerkelij. ken strijd zijn voorgegaan, hebben velen zich reeds door hun dapperheid onder scheiden en ook gij. aldus spr. moogt er trotsch op zijn, aan dezen strijd te kun nen deelnemen, om onder de opperste lei ding van den Fühier het nieuwe Europa te helpen, tot stand brengen. Namens den Leider eindigde spr. met de beste wen schen voor hun succes in dezen strijd. Hierna werd het Wilhelmus ten gehoore gebracht. Generaal Rauter dankte den heer van Geelkerken voor de uit naam van den Leider gesproken woorden en zeide zich er over te verheugen, dat wederom hon derden pioniers uit het Nederlandsche volk waren eangetreden voor den strijd om het bestaan van de Germaansche vol keren. Spr. bracht in herinnering, dat de jonge vrijwilliger Mooyman met het Rid derkruis werd onderscheiden en dat ver schillende Nederlanders aan het Oostfront reeds op verantwoordelijke posten konden worden geplaatst. De trouw waarvan de Führer onlangs door de bevrijding van Mussolini heeft doen blijken, moge aldus spr., ook u allen stimuleeren. Deze trouw is een oud Germaansch begrip, dat wij allen hebben hoog te houden en dat ons tot de overwinning zal leiden, wanneer wij allen met dapperheid onzen plicht vervul len De socialistische gemeenschap, waar voor wij strijden is het waard, dat wij bereid zijn ons leven er voor te offeren. Namens den Reichsführer SS uitte spre ker de beste wenschen en hij eindigde met een Sieg Heil op Adolf Hitler, waarmede alle aangetredenen driewerf hun instem ming betuigden. De plechtigheid eindigde met de Duit sche volksliederen, waarna de troep, voor afgegaan door het muziekcorps, dat onder, weg verschillende marschen speelde zich naar het station begaf, waar familie en vrienden nogmaals in de gelegenheid wa ren, afscheid van de vertrekkende vrijwil ligers te nemen. Naar de höhere SS- und Polizeiführer Nordwest mededeelt heeft het Polizei- standgericht Amsterdam den 30sten Sep tember 1943 de volgende Nederlanders ter dood veroordeeld 1. den joodschen student in de medi-, cijnen Leo F r ij d a uit Amsterdam, geb 1 Augustus 192t te Amsterdam 2. den student in de biologie (half- jood) Hans Ka tan, uit Amsterdam, geb. 9 Augustus 1919 te Hilversum 3. den student Sape Kuiper, uit Delft: geb. 3 Februari 1924 te Arnhem 4. den natuurkundeleeraar Johannes van Mierlo. uit Nw. Amstel, geb. 21 October 1907 te den Helder 5. den gymnastiekleraar Henri H. Geul, uit Amsterdam, geb. 12 Mei 1916 te den student Johannes Kalsho. ven, uit Amsterdam, geb. 31 December 1922 te Amsterdam 7. den leerling der machinistenschool Louis Boissevain. ui* Bussum, geb 27 Juni 1922 te Arnhem; 8. den student Antoon Pleyte, uit Delft, geb. 8 Juni 1917 te Amsterdam; 9. den kantoorbediehde Gideon Bois sevain. uit Amsterdam geb. 6 Juni 1921 te Schiedam; 10. den werktuigkundige Jan Karei Boissevain. uit Amsterdam, geb 24 Mei 1920 te Schiedam; 11. den letterkundige Walter Brand- 1 i g t. uit Epe (Gelderland) geb. 14 Mei 1901, te Kampen; 12. den journalist Maarten v. Gil- s e, uit Amsterdam ’geb 12 Juni 1916 te München; 13. den pikeur Dionysius Remiens uit Amsterdam geb 6 Sept. 1919 te Schoorl; 14 den radiotechnicus Antoine Th. Broeckman uit Blaricum, geb 18 Juli 1911 te Laren; 15. Petrus Pooters. zonder be roep uit Amsterdam, geb 28 Augustus 1911 te Amsterdam den student in de medicijnen Olaf Thomsen uit Amsterdam, geb. 17 December 1919 in Bantang (Ned - Indië): 17. den kantoorbediende Anton J. T h. K o r e m a n uit Amsterdam, geb. 15 December 1915 te Semarang, op Java; 18. den monteur Victor van S wie. ten, uit Eemnes geb. 11 November 1906. te Rijswijk; 19. den student in de medicijnen Jo hann Roemer, uit Amsterdam, geb. 24 Februari 1921 te Amsterdam. De doodvonnissen zijn na onderzoek van de gratiekwestie in de vroege ochtenduren van den Isten October 1943 voltrokken Daarfnede hebben de moorden op lui- tenant-generaal Se y f f a r d t. Comman dant van het Vrijwilligerslegioen „Neder land” en op minister Posthuma en andere leidende persoonlijkheden in Ne derland. een aantal spoorwegaanslagen en een aantal roofovervallen hun vergelding verkregen. Een uitvoerig verslag over de behande ling voor het Polizeistandgericht Amster dam op 30 September 1943 zal nog volgen. 125 gram margarine voor personen tot en met 20 jaar Ter toelichting op de heden gepubli ceerde bonnenlij st wordt medegedeeld dat de vleeschbonnen voor het tijdvak van 3 t.m. 16 October op Maandag 4 October bekend zullen worden gemaakt. De bon voor chocolade, die op 3 Octo ber behoorde te worden aangewezen, zal op 16 October worden bekend gemaakt Voorts is voor het tijdvak van 3 t.m. 16 October een half rantsoen 4 125 gram mar garine op bon Boter 44A voor personen van 0 t.m. 20 jaar beschikbaar gesteld, naast de voor de geheele bevolking aan gewezen bonnen 41A Boter, waarop 125 gram boter en 41B Boter, waarop 125 gr. margarine verkrijgbaar ïs. Van 2 tot en met 6 October bij slager inleveren Op de bonnen „Boter 43A” van de bon kaart voor voedingsmiddelen, welke bon nen gedurende het tijdvak van 16 October tot en met 30 October geldig zullen zijn, is desgewenscht rundvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram rundvet kunnen verkrijgen. Zij, die rundvet wen schen te ontvangen, moeten de genoem de bonnen bij hun slager inleveren, des gewenscht tegen ontvangstbewijs en wel van Zaterdag 2 October tot en met Woensdag 6 October. Indien men gedurende dit tijdvak bon „Boter 43A” niet bli zijn slager heeft ingelever'd kan men daarop eeen rund vet verkrijgen, maar slechts de arti kelen, waarvoor deze bon later geldig verklaard zal worden De aflevering van het rundvet is eerst van 16 October af tot en met 30 October a.s. toegestaan VOOR OF TEGEN HET BOLSJEWISME Bij een oorlog tusschen Engeland en Duitschland alleen zou ik me kunnen denken, zoo sprak Mussert verder, dat de een voor Duitschland. de ander voor Engeland is. Waarom niet, ieder zijn keus. Maar daar gaat het hier niet om Hier is het voor of tegen het bolsje wisme En omdat wij in deze keuze tegen Sovjet-Rusland hebben gekozen, hebben wij gelijk. Want het gaat in uiterste consequentie om onze kinderen. En bii alle politieke verwarring in ons land hebben onze tegenstanders zich niet over ons te beklagen, maar wij over hen. (Applaus). Waar thans mannen van ons volk vallen, daar vallen zü voor onze jeugd. Voor de jeugd en eigenlijk voor haar en haar alleen, wordt eeleden en gestreden Ook door u. familieleden van onze frontstrijders Bedenkt echter allen wel: zoolang er nog een Nederlandsch soldaat buiten onze grenzen staat, zoo lang zal ik als Leider der Beweging nal staan. Schrijft hun in uw brieven, dat vertrouw vertrou-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1