1943. No. 18606. De moordenaars van voor Nog gelegenheid achtergehouden radiotoestellen in te lev/eren luitenant-generaal Seyffardt voor het Polizeistandgericht Zaterdag 2 October. in Einde zomertijd Bekendmaking Gevechten aan Midden- Dnjepr duren voort Von Rundstedt op inspectie De moordenares van Politie- president Kerlen gegrepen Napels, na grondige vernieling van belangrijke installaties, ontruimd Bonaanwijzing zeep VERDUISTEREN Morgen van 19.30 u. tot 7.30 u.; van 4 Oct.-9 Oct. van 18.15 u. tot 6.30 u. Verduisteringstijden t. IIAAGSCHE COURANT DUITSCH WEERM ACHTBERICHT Den Haag, 2 October 1943. (Midden-Europeesphe tijd, hetgeen 24 Vijandelijke bommenwerpers neergeschoten 4 October, ’s morgens 3 uur Wij herinneren eraan, dat de hui dige Zomertijd op 4 October a.s. des ochtends om 3 uur eindigt. Men zette dus morgenavond vóór het naar bed gaan, zijn klok één uur achteruit. Der Höhere SS- und Polizeifiihrer (w.g.) R AU TER, SS-Obergruppenführer und General der Polizei. I Officieel wordt bekend gemaakt, dat de moordenares van Politie-president Kerlen uit Utrecht reeds kort nadat de daad was gepleegd, door de Sicherheits- polizei in Amsterdam kon worden ge arresteerd. De arrestatie kan pas nu openbaar worden bekend gemaakt, om dat anders het onderzoek inzake de personen op den achtergrond en de medeplichtigheid van de moordenares gevaar zou hebben geloopen. De moor denares is de 22-jarige studente in de rechten Gertruida van Lier. Zy is een half-jodin. Bij haar arrestatie droeg zij drie geladen pistolen by zich. Geen visscherslatijn. Een inwoner van Hoogwoud ving een dezer dagen een snoek, welke een lengte had van bijna een meter en een gewicht van 81 k.g. (C.N.F.-Kuiper) van 12/12—18/12 van 16.30 u.—08.30 u.; van 19/1225/12 van 16.30 u.08.30 u.J van 26/12—1 1/*44 van 16.45 u.—08.45 u. 1000 Ton aardappelschillen beteekent een week voedsel voor 5000 koeien —geleverde vrijgestelde -toebehoo- ren en -onderdeden onverwijld, dat beteekent dus binnen den kortst mo- gelijken termijn na het bekend wor den der nieuwe beschikking, het feit van het bezit schriftelijk met de in de nieuwe beschikking genoemde bij zonderheden aan het aang^geven bu reau der P.T.T, opgeeft. Over de be voegde inleveringsbuseaux, waar deze voorwerpen dan tot en met 20 Octo ber 1943 moeten worden ingeleverd zullen nog plaatselijke bekendmakin gen volgen. De plaatselijke bureaux van de Nederlandsche Politie in plattdands-gemeenten de burge meester geven op verzoek ook in lichtingen waar zich de inleverings- bureaux bevinden, Zooals reeds ge zegd, zijn tot dusverre slechts steek, proeven genomen. Tot en met 31 October a.s. geven bon Algemeen 674 van de bonkaart voor voe dingsmiddelen en bon Z eenheidszeep van de aan kinderen beneden 8 jaar uitge reikte kaarten, recht op een stukje lucht- gevulde eenheidstoiletzeep (40 pCt. of 57 pCt.) of op een stukje eenheidstoiletzeep (14. 15 of 21 pCt.) of op het doen wasu schen van 5 kg droge vuile wasch. Voorts geven bon Algemeen 675 van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon Z wasch- Poeder van de aan kinderen beneden 8 jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 Oc tober a.s. recht op 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van 9 kg droge vuile wasch. Zon Z-toiletzeep van de aan kinderen beneden 2 jaar uitgereikte kaarten, geven tot en met meergenoemden datum recht op een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude sa menstelling). PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 ree.) ƒ1.06. elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m M. m. 21 ct. Helve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 Ct., fr. p. p. 10ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. ..Br, bur. v. d. bi." 10 e. meer. nistische Partij Nederland bezig gehou den met het tot stand brengen van het contact der illegale communisten met de kringen van nationalistische studenten eenerzijds en met sabotagegroepen ander zijds. Jarenlang heeft hij verboden poli tieke redevoeringen voor Nederlandsche e studenten gehouden en studenten gere- cruteerd voor terreurjp-oepen. Pooters heeft deel gehad in de oprich ting der op 30 September 1943 veroor deelde terreurgroep en heeft van al haar handelingen kennis gekregen zonder dat hij zelf actief aan daden van geweld deel nam. Wegens het oprichten van een ge heime organisatie en wegens het niet aan geven der hem bekende gewelddelicten. dat wordt voorgeschreven door de Veror dening tot bescherming der orde, is hij eveneens ter dood veroordeeld. De behandeling tegen verscheidene vrou wen, die als leden der terreurgroep gear resteerd zijn, alsmede tegen andere mede plichtigen zal op bijzondere wijze geschie den. Petroleum voor verlichting Van 3 tot en met 30 October 1943 geeft ®<k van de bonnen „37 Verlichting” „38 Verlichting” en „39 Verlichting” van de bonkaart S 121 en de bon „61 Verlich ting” van de bonkaart S 221 recht op het koopen van 1 liter petroleum. Der Höhere SS- und Polizeifiihrer deelt mede: Bij beschikking van 13 Mei 1943 is door den Höheren SSL und Polizei fiihrer de inleveringsplicht voor alle radio-ontvangtoestellen afgekondigd. De kring van personen, die van den inleveringsplicht waren vrijgesteld, was nader aangegeven. De inleveringstermijn is intusschen verstreken en verreweg het grootste deel van de bevolking heeft aan zijn plicht voldaan. Het onrechtmatig achterhouden van toestellen werd zooals reeds her- haaldelijk in de pers is gepubliceerd na een snel ingrypen der Duitsche justitie gestraft. Behalve dat het toestel verbeurd werd verklaard, werden telkens ook hooge geldboeten en gevangenisstraffen opgelegd. Teneinde dien personen, die uit wanbegrip, onbedachtzaamheid of om andere redenen niet tydig hun inleveringsplicht z(jn nagekomen, gelegenheid te gewen dit als nog te doen, zonder zich bloot te stellen aan het gevaar van bestraffing, deelt der Höhere SS- und Polizeifiihrer in overeenstemming met den Rykscommissaris het volgende mede: Onder den inleveringsplicht vallende, echter nog niet' ingeleverde radio-ontvangtoestellen, moeten onverwyid schrifteiyk aan het volgende adres worden aangegeven: Hoofdbestuur der P. T. T„ Arnhem, Rogge straat 13. Bij deze aanmelding moeten de naam, woonplaats en straat van den eigenaar en het merk en het nummer van het toestel worden op gegeven. Wanneer een aanmelding wordt gedaan, vindt geen enkele straf vervolging plaats, mits het toestel dan tot en met 20 October 1943 op het betreffende bureau van de Nederlandsche politie, in plattelandsgemeenten by den betreffenden burgemeester, wordt ingeleverd. Tegen personen, die ook na ’t verstryken van dezen termyn nog in het bezit zün van een radio- ontvangtoestel zonder de officieele speciale toestemming te hebben, zal met byzondere strengheid worden opgetreden. De Stem der S.S. Luistert of> Zondag 3 October van i1.30 tot 11.45 uur over den sender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de Stem SS. onderwerp: Opgenomen in de ^ermaansche SS, HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH_ R1ER, 2 Öct. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Ten Zuidoosten van Saporosje ondernam de vijand, onder den indruk van zijn zware verliezen bij de mislukte groote aanvallen der laatste dagen, slechts eenige plaatselijke aanvallen, zonder resultaat. Aan den Midden-Dnjepr duren de ge vechten om de bruggenhoofden der bolsje wieken voort. Bij deze tegenaanvallen werden verscheidene vijandelijke ge vechtsgroepen uiteengeslagen. Van de rest van het öostelijke front wordt slechts uit den Centralen sector levendige gevechts- actie gemeld. In de maand September zijn door de luchtmacht en het leger aan het Ooste lijke front 1464 Sovjetvliegtuigen ver nietigd. In de gevechten in den Cen tralen frontsector hebben zich de laatste weken de Silesische 102de, de Nedersak- sische 216de en de ThOringsch-Heséïsche 299ste divisie infanterie bijzonder onder scheiden. In Zuid-Italië viel de vijand slechts met vrij kleine afdeelingen langs de wegen bij den Vesuvius en aan den West rand der vlakte van Foggia zonder suc ces aan. Slechts om één plaats ten Noor den van Foggia, waar de vijand is bin nengedrongen. wordt nog gevochten Het terugtrekken onzer troepen op een voor bereide bergstelling verloopt volgens de plannen. Na grondige vernieling van alle voor den oörlog belangrijke installaties te Na pels en het wegvoeren der ravitaillee- ringsgoederen werd destad aan den voor zichtig volgenden vijand overgelaten. In de Middellandsche Zee hebben for maties gevechtsvliegers door bomtreffers - zware schade toegebracht aan een vijan- delijken torpedojager en een koopvaardij schip van middelbare tonnage. Formaties Amerikaansche bommenwer pers trachtten gisteren overdag doelen in Zuid-Duitschland aan te vallen. Zij wer den door krachtigen jachtafweer al ver voor de Duitsche grens aangevallen en gedeeltelijk tot het laten vallen van haar bommen boven zee en, tot omkeeren ge dwongen. ^nkele formaties, dié er in slaagden dieper in Duitsch gebied door te dringen, werden hardnekkig achtervolgd en voor het grootste deel van haar doelen weggedrongen. Door het werpen van bom men op eenige plaatsen ontstonden ver liezen onder de bevolking en schade aan woonhuizen. In den afgeloopen nacht ondernamen Britsche bommenwerpers een terreuraan- val op RijnlandschWestfaalsch gebied. Vooral te Hagen ontstonden aanzienlijke schade in woonwijken en verliezen on der de bevolking. Volgens de tot dus verre binnengekomen rapporten werden bij deze aanvallen 24 viermotorige bom menwerpers neergeschoten. Telefoon 116309 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro NO. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 650310. Fll.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenetr. 124. Tel. 776036; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh, J. B, v. Beters jr„ Theresiastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721167 Geschutstelling In een zonnebloemen- veld. Aan den rand van een der groote zonnebloemen velden, die in het Oosten groote uitge strektheden bedek ken, is deze ..Wesn” een der sevréèsde Duitsche houwitsers met eigen voortbe- wegingskracht opgesteld. (P.K. Etzold- CNJ-Sch.) PRIJS DEZER COURANT: Voor 'a-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl. en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, x. Modobl. ƒ3.95. Buiten!, ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Maan: 2 Oct op 10.41 u.. onder 21 u_; 3 Oct. op 11.53 u„ onder 21.29 u.: 4 Oct. op 12 05 u., onder 21.06 u. 6 Oct. E K Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No 113058. Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49 Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No. 115995 chinistenschool. die een leidende rol it de terreurgroep speelde, heeft in op dracht van den halfjood Hans Katan en van den journalist Maarten van Gilse en met hulp van de eveneens gearresteerde studente Reina Prinsen-Geerlings op 3 Juli 1943 te Enschedé den eerste lui tenant der Nederlandsche politie Kaav doodgeschoten. Louis Boissevain heeft voorts op 20 Augustus 1943 met hulp van de intusschen gearresteerde Gertruida van Lier twee schoten gelost op den Ne- derlandschen politiekapitein Woerts in Bussum. waardoor deze zwaar gewond werd. Deze moordaanslag is gepleegd op verlangen van een andere terreurgroep, die als belooning had beloofd vuurwa penen te zullen leveren. (Binnenkort zal deze andere terreurgroep zich voor het Polizeistandgericht te verantwoorden hebben). Tenslotte heeft Louis Boissevain als leider van een speciale terreurgroep aanwijzingen gegeven voor het ten uit voer leggen van spoorwegaanslagen en een reeks andere spoorwegaanslagen voorbereid De student Antoon Pleyte heeft zich langen tijd mei den werktuigkundige Jan Karei Boissevain bezig gehouden met het vervaardigen van helsche machines en ontplofbare stoffen; beiden hebben zich ook vijandelijke ontplofbare stoffen weten te verschaffen. Antoon Pleyte en Jan Karei Boissevain hebben eind Mei, 1943 door het aanbrengen van ontplofbare ladingen een aanslag gepleegd op een Duitschen frontverlofgangerstrein, die niet gelukt is. Tezamen met onbekende perso nen heeft Antoon Pleyte nog een anderen aanslag op een Duitschen verlofgangers- trein beproefd. Een derde aanslag op een Duitsch militair transport is hem even min gelukt. De door Jan Karei Boissevain vervaardigde ontplofbare stoffen zijn ge bruikt bij andere aanslagen. De kantoorbediende Gideon Boissevain, de letterkundige Walter Brandligt en de- journalist Maarten van Gilse hebben zich als leden dér terreurgroep jaren lang be zig gehouden met het vervaardigen en in omloop brengen van vervalschte persoons bewijzen voor in illegaliteit levende Ne derlanders. Zij hebben verder in radiotoe stellen, die moesten worden ingeleverd, brandsassen ingebouwd met het doel, dat gebouwen met de daarin bijeengebrachte radiotoestellen in brand zouden geraken. Gideon Boissevain en Maarten v. Gilse hebben voor ontplofbare middelen gezorgd en twee aanslagen op spoorlijnen uitge voerd, die niet gelukt zijn. Gideon Bois sevain heeft ook voor den moord op een politie-ambtenaar een afspraak gemaakt met andere leden der groep. De pikeur Remiens en de radiotechni cus Antoine Th. Broeckman waren reeds sinds jaren lid van communistische sabo tagegroepen In Maart en Mei 1943 heb ben zij twee mislukte spoorwegaansla gen gepleegd. Zij hebben verder in het voorjaar van 1943 met andere daders overvallen gepleegd op den bankier Lo- keren-Campagne in Blaricum, den make laar Honing in Soest op het huis Witte Bin-cht in Soest, op een vrouw in Laren' en’op een villa in Lage Vuursche, om geld, levensmiddelen, kleedingstukken en persoonsbewijzen op te eischen. In de eerste drie gevallen hebben zij zich toe gang tot de huizen verschaft, door zich uit te geven voor leden van de Duitsche Sicherheitspolizei. Eind Juni 1943 hebben zij een roofoverval gepleegd op een transport distributiebescheiden in Lage Vuursche. Remiens, die ook aan de vervaardiging van valsche persoonsbewijzen heeft mede gewerkt, heeft bovendien reeds eind Mei 1942 een opslagplaats van stroo van de Duitsche Weermacht in brand gestoken, brandstichting gepleegd in het Arbeids bureau te Amsterdam en heeft deelgeno men aan den aanslag op het Bevolkings register te Amsterdam op 27 Maart 1943. De kantoorbediende Anton J. Th. Ko- reman is ter dood veroordeeld, omdat hij den pikeur Remiens, na diens deelneming aan den aanslag op het Amsterdamsche bevolkingsregister, in zijn huis heeft od- genomen en diens pistool in bewaring heeft genomen, hoewel hij op de hoogte was van diens medewerking aan de actie van sabotage Tegen den monteur Viktor van Swieten is de" doodstraf uitgesproken omdat hö sinds jaren een pistool in bezit had en dit wapen, ondanks het desbetreffende bevel, dat de bezettende overheid heeft uitgevaardigd, niet heeft ingeleverd, voorts omdat hij zijn pistool heeft over handigd aan de mede-ver oordeel den Re miens en Broeckman voor eventueele verdediging tegen Duitsche politie-.be- ambten en tenslotte omdat hii een pis tool van Remiens in bezit heeft genomen om dit wapen te repareeren. De student in de medicijnen Johann Roemer heeft zich vergrepen aan de Verordening tot bescherming van.de openbare orde door dat hij op 10 April 1943 door het aan brengen van een brandsas gepoogd heeft brand te stichten in de Universiteit te Amsterdam, ten einde de door dé Neder landsche studenten afgelegde verklarin gen van loyaliteit te vernietigen en tégen de loyaliteitsverklaringen te oro- testeeren. Ook zijn handeling is door het Standgericht beschouwd als dienende om de openbare rust en orde in Nederland te verstoren. Het geestelijke contact van de door het Polizeistandgericht Amsterdam op 30 Sep tember 1943 veroordeelde Nederlanders met de illegale communisten is vooral tot stand gebracht door den 32-jarigen Pe trus Pooters, zonder beroep. Pooters is reeds op jeugdigen leeftijd, lid der Com munistische Partij Nederland geweest, heeft leidende functies in deze partij be kleed en zich na ontbinding der Commu- Bij het verhoor door de politie heeft zij behalve het vermoorden van Politie- president Kerlen ook reeds de voorberei ding van andere moordaanslagen bekend. Opmerkelijk is het feit, dat de moorde nares met cynische openhartigheid ver klaarde ook een belangrijk aandeel te hebben gehad in de voorbereidingen voor den moordaanslag op den kapitein Woerts, te Bussum. Aanvankelijk heeft zij het voornemen gehad ook dezen aanslag zelf te plegen. De moordaanslag op den ka pitein van politie Woerts in Bussum heeft, zooals bekend, reeds in de zitting van het Polizeistandgericht te Amsterdam op 30 September 1943 zijn vergelding gevon den. i De medeplichtigen van de moordenares en de personen op den achtergrond zijn inmiddels eveneens gearresteerd en ge vonnist De opperbevelhebber overtuigde zich op de plaatsen, die in het brandpunt van de luchtaanvallen hebben gestaan, van de sterkte der vestingwerken en sprak zijn waardeering uit over den tot dusver verrichten arbeid. Inzake de vandaag gepubliceerde beschikking van den Höheren SS- und Polizeifiihrer, verneemt het A.N.P. nog het volgende De beschikking van den Höheren SS- und Polizeifiihrer van 13 Mei 1943 inzake de inlevering \ran radio- ontvangtoestellen bepaalde*dat alle radio-ontvangtoestellen, -toebehoo. ren en -onderdeelen onmiddellijk in gaande verbeurd verklaard werden. Van den dag der publicatie dezer beschikking af mocht derhalve noch de eigenaar noch de bezitter vrij over de verbeurd- verklaarde voor werpen beschikken. Deze voorwerpen moesten veeleer binnen de officieel medegedeelde termijnen ingeleverd worden, voorzoover de bezitter geen verzoek om vrijstelling had inge diend en in het bezit was van de behoorlijk geteekende en gestempel de, van een loopend nummer voor ziene strook van het verzoek tot vrij stelling. Van 13 Mei 1943 af was der halve zónder bijzondere toestemming het afstaan of in bezit nemen en daarenboven ook het vervaardigen, doch ook het beschadigen van radio. ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen verboden. Derhalve heeft iedereen, die een radio-ont- vangtoestel verkocht weggegeven of uitgeleend heeft zich evenzeer aan een strafbaar feit schuldig gemaakt als diegene, die een dergelijk toe stel gekocht, geleend of als geschenk aangenomen heeft. De toestellen f moesten voorts op grond van de plaatselijke publicaties op de inleve- ringsbureaux worden ingeleverd. Hij, die zijn toestel om de een of andere reden niet op den vastgestelden tijd op het betreffende inleveringsbureau heeft ingeleverd, heeft zich eveneens strafbaar gemaakt. Deze bepaling gold natuurlijk niet alleen voor de eigenaars, doch ook voor de bezit ters of bewaarders van een dergelijk toestel, die in elk geval den plicht hadden voor de tijdige inlevering zorg te dragen. In het bijzonder was ook b.v. ieder gezinshoofd verplicht voor een eventueel afwezig familielid of medegebruiker van de woning de be schikking tot inlevering na te komen Na het verstrijken van de vastgestel de inleveringstermijnen hebben de bureaux der politie en posterijen steekproeven genomen en daarbij vastgesteld, dat weliswaar verreweg het grootste deel van de bevolking aan de genoemde beschikking had voldaan, doch daf echter in vele ge vallen uit wanbegrip, onbedachtzaam heid ten deele ook uit angst voor een financiëel verlies of om het toestel voor later te behouden aan den in leveringsplicht niet was voldaan. Overeenkomstig de geldende bepalin gen moesten deze gevallen aan het Duitsche Landesgericht voor berech ting worden aangegeven, zooals het publiek ook door herhaalde berich ten in de dagbladen heeft vernomen Der Höhere SS- und Polizeifiihrer heeft thans besloten een naderen termijn voor de inlevering vast te stellen tot en met 20 October 1943, binnen welken tijd de eigenaars en bezitters resp. bewaarders in staat zijn tot inlevering over te gaan, zon der zich ahn een strafvervolging bloot te stellen. Principieele voor waarde voor vrijdom van straf is daarbij, dat de eigenaar, bezitter en bewaarder van nog niet ingeleverde en niet uitdrukkelijk rad io-ontva ngtoes tellen De opperbevelhebber-West, generaal- veldmaarschalk von Rundstedt, heeft een dezer dagen een belangrijken sec tor van de Kanaalkust geïnspecteerd, om ter plaatse een overzicht te krijgen van de sterke verdedigingswerken al daar. De veldmaarschalk stelde vooral belang in het opstellen en de mogelijk heden van Me zware wapens, vooral van de zware luchtdoelartillerie. De sterkte van deze vestingwerken juist in dit gebied, dat in het gezicht van de Britsche kust bijzondere taken te ver vullen heeft, is onlangs bij een zwaren vijandelijken bomaanval op een opmer kelijke, doch succesrijke wijze op de proef gesteld. De door het Polizeistandgericht in Am sterdam op 30 September 1943 op grond van de Verordening tot bescherming van de openbare orde van 9 Januari 1943 ter dood veroordeelde 19 Nederlanders, heb ben deel uitgemaakt van een terreurgroep, die vooral op het oog had moorden te plegen op vooraanstaande Nederlandsche personen, alsmede aanslagen te doen op spoorlijnen en daardoor indirect de Duit sche bezettende overheid te treffen. De lei ders van de terreurgroep zijn deels na tionalistische, deels joodsche studenten geweest, die zich onder leiding van vroe gere leden der Communistische Partij Nederland verbonden hadden om daden van geweld te plegen. De terroristen hebben het klaar gespeeld zich te voorzien van wapenen en ontplofbare stoffen, die ten deele van buitenlandsche herkomst waren. De groep stond onder - leiding van den communistischen arts dr. Kastijn en van een student in de medicijnen en halfjood Hans Katan. De halfjood Hans Katan heeft de opdracht gegeven tot den moord op luitenant-generaal Seyffardt, comman dant van het Nederlandsche Vrijwilligers legioen. De voljood Leo Frijda heeft te zamen met den communistischen arts dr. Kastijn op 5 Februari 1943' in den Haag den moord op luitenant-generaal Seyf fardt -uitgevoerd De arts dr. Kastijn die het doodelijke schot op luit.-generaal Seyffardt heeft gelost en zich bovendien heeft schuldig gemaakt aan den moord op den leider van het departement van Volksvoorlichting, mr. Reydon op 9 Fe bruari 1943 in Voorschoten, heeft bij zijn arrestatie zelfmoord gepleegd. Hans Katan heeft bovendien samen met den voljood Leo Frijda, deelgenomen aan den moord op den Nederlander van Blom op 25 Juni 1943 in Amsterdam en bovendien aan de moorden op den vroegeren Nederland- schen minister van Landbouw, dr. Post- huma, 3 Juni 1943 in Hengelo, op den lei der van het departement van Volksvoor lichting, mr. Reydon op 9 Februari 1943 in Voorschoten, op den politie-vaandrig Post man op 24 Juni 1943 in Amsterdam, op den rijwielstaller Hoff op 2 Juni 1943 in A’dam, op den Nederlandschen len luit, van pol. Kaay op 3 Juli 1943 in Enschedé, op den Nederlandschen tandarts de Jonge-Cohen op 22 Juli 1943 in Amster dam, alsmede aan de poging tot moord op den Nederlandschen politie-agent Blonk en diens echtgenoote op 15 Juli 1943, terwijl hij voorts opdracht heeft gegeven tot een reeks andere moorden op vooraanstaande Nederlandsche personen, welke niet zijn uitgevoerd. Hans Katan is de drijfveer van alle door leden der terreurgroep uit gevoerde spoorwegaanslagen en brand- r stichtingen geweest en heeft zelf' aan verscheidene handelingen deelgenomen. De vel-joodsche student in de medi cijnen, Leo Frijda. die heeft deelgenomen aan de oprichting van de terreurgroep, heeft behalve de moorden op luitenant- generaal Seyffardt en op den Nederlan der Blom, den moordaanslag gepleegd op den rijwielstaller Hoff te Amsterdam Hij heeft het doodelijke schot op Hoff gelost. De veroordeelde leeraar in de nauurkunde Johannes van Mierlo heeft op de plek van de misdaad hulp ver leend. Leo Frijda heeft voorts santen met Katan. twee spporwegaanslagen tóit- gevoerd en in Juni 1943 geprobeerd om in een bioscooptheater te den Haag door middel van een brandbom brand te stichten. De student Sape Kuiper heeft op 22 Juli 1943 den Nederlandschen tandarts de Jonge-Cohen in diens spreekkamer dood geschoten en twee schoten gelost op diens echtgenoote, die gewond werd. Medeplich tige is de gymnastiekleraar Henri Geul, die eveneens met een pistool gewapend is geweest. Geul had zich pas op 20 Juli .’43 bij de terreurgroep aangesloten en zich bereid verklaard tot medewerking bij elk soort daden van terreur. Op 15 Juli 1943 heeft Sape Kuiper tezamen met den stu dent Johannes Kalshoven. die zich in Mei 1.943 tot medewerking bij daden van ter reur bereid had verklaard, den moordaan. slag gepleegd op den Nederlandschen po litie-agent en diens echtgenoote. Johannes Kalshoven heeft op den politie-agent Blonk geschoten, terwijl Sape Kuiper ver scheidene schoten heeft gelost op de echt genoote van Blonk, die haar man te hulp snelde en voorts nog een schot op den politie-agent. Blonk. Blonk en zijn echtgenoote werden zwaar gewond. Kuiper heeft ook medewerking verleend aan den moord op den rijwiel staller Hoff. Op 24 Juni 1943 heeft Kuiper geprobeerd brand te stichten in een bioscooptheater te Amsterdam, waar hij een brandbom had verstopt in een door hem opengesneden logezitplaats. Door dat de helsche machine tijdig kon worden verwijderd, is de brand voorkomen. Te zamen met den jood Leo Frijda en den eveneens veroordeelden student in de medicijnen Olaf Thomsen heeft Kuiper in een huis te Amsterdam een groot aan tal brandsassen gemaakt. In den veroordeelde Johannes van Mierlo. die werkzaam is geweest als leeraar aan de machinistenschool te Am sterdam en die nauwe betrekkingen on derhield met de Communistische Partij, hebben de jonge terroristen een hunner geestelijke leiders gevonden. Van Mierlo heeft een speciale sabotage-groep georga niseerd. Behalve dat hij medeplichtig was aan den moord op Hoff, den eigenaar van de fietsenstalling, heeft hij opdracht ge geven voor den op 20 Augustus 1943 ge-' pleegden moord op den Nederlandschen politie-kapitein Woerts in Bussum, in En- gelsche opdracht schikkingen getroffen voor den moord op een vooraanstaande Nederlandsche persoonlijkheid en in 3 gevallen informaties ingewonnen voor voorgenomen moordaanslagen. Louis Boissevain. leerling op de ma- Hieronder volgen de door de Luftgau- kommando Holland verstrekte verduiste- ringstijcren voor de bezette Nederlandsche gebieden voor den tijd van 3 October 1943 tot 1 Januari 1944: Op 3.10 van 19.30 u.07.30 u. (Duitsche zomertijd); van 4/109/10 van 18.15 u.06.30 u. (Midden-Europeesphe tijd, hetgeen even eens geldt voor de volgende tijdstippen); van 10/1016/10 van 18.00 u.06.45 u; van 17/10—23/10 van 17.45 u.—07.00 u.; van 24/10—30/10 van 17.30 u.—07.15 u.J van 31/10—6/11 van 17.15 u.—07.30 u.; van 7/11—13/11 Van 17.00 u.—07.45 u.; van 14/1120/11 van 16.45 u.07.45 u.; van 21/1127/11 van 16.45 u.08.00 u.; van 28/11—4/W van 16.45 u.08.15 u.; van 5/1211/12 van 16.30^1.08.30 u.; Na het verstrijken van den naderen inleveringstermijn zullen de bevoegde autoriteiten alle gevallen van inbreuk op de beschikking van 13 Mei- 1943 met bijzondere strengheid vervolgen, daar dan niemand meer de mogelijk heid heeft te beweren dat hij zich van de draagwijdte van zijn hande ling niet bewust geweest is. De be voegde autoriteiten zijn in het bezit van de voormalige radioluisterver- gunningen, de afleveringsbewijzen en garantielijsten van de radiohandela- ren en van andere overeenkomstige bewijsstukken en zijn derhalve ook in staat om te controleeren of bepaalde wat betreft het type en fabrieksnum. mer nauwkeurig bekende toestellen pok daadwerkelijk zijn ingeleverd. Daarenboven mag het als bekend ver ondersteld worden, dat er voldoende mogelijkheden van technischen en po. litioneelen aard zijn om elk radiotoe stel op te sporen. Bij een beweerde ter beschikkingstelling van een radio, toestel aan een ander persoon vóór 13 Mei 1943 zal de oorspronkelijke koo- ,per van het toestel moeten kunnen aantoonen aan wien hij het betref fende toestel heeft gegeven. Ook die personen die ’n radfio-ontvangtoestel om iemand een plezier te doen in be waring genomen hebben of bij wie verpakte of gesloten voorwerpen zijn gedeponeerd, waarin zich een radio- ontvangtoestel zou kunnen bevinden, dienen wel te beseffen, dat zij zich dan ook door een niet-inlevering als medeplichtige of mede-dader straf baar maken wanneer zij het nalaten zich te overtuigen van den werkelij- ken inhoud van het bij hen achterge bleven voorwerp. Het spreekt vanzelf, dat een ver bergen van voorwerpen die vallen onder den plicht tot inlevering het geen herhaaldelijk op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen in huizen en tuinen is vastgesteld, alleen maar een dienovereenkomstige verzwaring van straf met zich moet medebrengen. Voorts spreekt het vanzelf, dat de plicht van inlevertn niet alleen be trekking heeft op één toestel van ver. scheidene toestellen in het bezit of eigendom van den betreffenden per soon doch ook op alle niet uitdruk kelijk officieel vrijgestelde toestellen. Hij, die zijn toestel na 13 Mei 1943 gratis of tegen vergoeding heeft afge geven. doet er goed aan eveneens on. verwijld aan het in de nieuwe be schikking genoemde bureau van de P T.T het feit van de afgifte van het toestfl met nauwkeurige gegevens omtrent dengene aan wien men het heeft afgestaan met nauwkeurige om. schrijving van het toestel op te ge ven. Hij kan, wanneer het toestel dan tijdig wordt ingeleverd, eveneens op vrijdom van straf rekenen Om on duidelijkheden over verkregen vrij stellingen van toestellen te vermij den wordt nadrukkelijk verklaard, dat alleen die toestellen als vrijge steld kunnen worden beschouwd waarvoor de bezitter het onderste strookje' van het genummerde offi cieele vrijstelling-formulier voor het indienen van een verzoek tot vrijstel, ling bezit, dat door de daartoe ge rechtigde instantie van handteekening en dienststempel moet zijn voorzien. Deze strookjes vormen de voorloo- pige vrijstelling; als definitieve^el- den de nieuwe radio-luisterver- gunningen die thans door de P.T.T. worden verstrekt en die nauwkeurige gegevens bevatten over den bezitter der vergunning en over het vrijge stelde toestel. Andere b.v schrifte lijke vri.istellingspapieren van een of andere instantie zijn niet geldig. Al leen deze genoemde voorloopig of definitief vrijgestelde radio-ontvang toestellen toebehooren en -onderdee. len behoeven derhalve niet te worden ingeleverd. De beschikking van den Höheren SS- und Polizeifiihrer van 13 Mei 1943 voorziet in gevangenis straf of geldboeten tot een onbeperkt bedrag, niet alleen voor den directen Hnder1 doch ook tegen iederen mede dader, aanstichter of medeplichtige. Daar na 20 Oct 1943 tegen de schul digen met bijzondere strengheid zal worden opgetreden, is te verwachten, dat de strafmaat vergeleken met de tot dusver behandelde gevallen nog belangrijk zal worden verhoogd. x-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1