en VERGEEFSCHE SOVJETAANVALLEN De Rijkscommissaris en Mussert spraken op Oogstdankfeest te Groningen 194L. No. 18607. Maandag 4 October. Rede Rijkscommissaris 1 I een Leveranties aan Duitschland De vetverzorging van oorlogstijd kunnen de nationaal- niet worden doorgezet, maar het Anglo-Amerikaansche gevechts groepen bij' Napels en Foggia afgeslagen Land van veredelingsproductie ---f- DE LEIDERIn dezen socialistische beginselen niet worden doorgezet, maar het oog blijft gericht op een sterken doelbewusten Landstand - Ons fundament is, den bodem verzorgen DE RIJKSCOMMISSARISBolsjewisme beteekent slavernij van den boer - Voor Nederland is op landbouwkundig terrein een bijzondere taak weggelegd, die der veredelingsproductie - Tegen de moordaanslagen op N.S.B.-ers moeten de revolu- tionnaire krachten van de Nationaal-Socialistische gemeenschap optreden - De beslissing van den strijd valt in het Oosten COURANT clandestiene hebben Friesland moeilijkheden ontstaan bü de Tijdens de rede van den Riiks- Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Nederlandsche steden .Het te Groningen gehouden Oogstdankfeest commissaris Rijksminister Dr. geyss-Inqujrt. DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN werden ten HAAGSCHE Socialisten willen, dat deze zoo kost bare biologische substantie niet alleen behouden blijft, doch steeds sterker en grooter zal worden. In dit opzicht ken nen w(j in het geheel geen afgunst Wanneer ge kunt, wordt ge zoo sterk en machtig als ge wilt, want wjj zijn allen vereenigd in de Germaansche lots- gemeenschap. (Bijval). door een bevel van de over-i Iemand winnen voor het Nati'onaal- In tientallen grootere en kleinere plaatsen in ons land is gisteren het Oogst- dankfeest gevierd door Duitsche en Nederlandsche NationaRl-Socjalisten. Op elke bijeenkomst hebben een Duitsche en een Nederlandsche spreker het woord ge voerd. Verreweg de belangrijkste samenkomst was die in de „Harmonie” te Groningen, waar de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart en Mussert een duizendkoppige menigte hebben toegesproken. Voor dit indrukwekkende Oogstdankfeest in het Noorden van ons land waren honderden en honderden Duitsche en Nederlandsche Nat. Socialisten/laar de hoofdstad der provincie ge stroomd om getuige te zijn van het gesproken woord van de belangrijkste staats lieden van ons land. Op eenvoudige, sobere wijze was de versiering in de groote zaal aangebracht. Het podium was geheel met roode bekleeding gedrapeerd met rechts het haken kruis op lange, neerhangende banen en links de banen met het N.S.B.-embleem. Voor het spreekgestoelte en verder over de geheele breedte van het podium was een omlijsting van gele en rood-bruine herfstbloemen aangebracht, terwijl zoo wel op den achtergrond als ter afsluiting van hqt geheel naast het tooneel groote gebronsde adelaren zichtbaar waren. De stafmuziek van den Arbeidsdienst speelde onder leiding van kapel meester 'Leistikov voor den aanvang der vergadering vroolijke marschmuziek. Voor het podium waren opgesteld zangkoren van de Hitlerjugend en den Jeugdstorm. Reeds geruimen tijd voor de aankomst van de hooge gasten was de groote zaal reeds tot in alle hoeken bezet. Vele honderden moesten zich met een staan plaats tevreden stellen, terwijl in neven-zalen en in den tuin alsmede voor het gebouw nog honderden en honderden het gesproken woord via de luidsprekers konden volgen. Op de eere-plaatsen zagen wij o.m. de Beauftragten van de provincies Groningen, Friesland en Drente, resp. dr. Couring, Ministerialrat Ross en Ober- bereichsleiter Sellmer, den commissaris van de provincie Groningen, den heer Staargaard, en den Gemachtigde van den Leider, den heer Jb. Maarsingh. Precies half twaalf kondigden juichkreten van buiten het gebouw aan, dat de Rijkscommissaris en de Leider met hun staven waren gearriveerd. Met -een donderend hou-zee geroep werdan dr. Seyss Inquart en Mussert verwelkomd bij hun binnentreden. Alle aanwezigen verhieven zich van hun plaatsen en brachten den gasten met opgeheven rechterarm den groet. Nadat op plechtige wijz# de vaandelintocht had plaats gevonden, opende Obergemeinschaftsleiter Paul dit Oogstdankfeest met enkele korte woorden. Vervolgens zongen zoowel de Hitler jugend als de Jeugdstorm oogstliederen en werden toepasselijke nationaal- socialistische spreuken gezegd. Het eerst sprak de Leider Mussert, vervolgens de Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart. Met het zingen van de volksliederen werd dit Oogstdankfeest besloten. worden. Daar- de Nederland- Thans is de toestand zoo, dat er niet genoeg op de Nederlandsche akkers kan groeien. Dit is een situatie, die ook zoo zal blijven, ’t Zal niet meer voorkomen, dat wereldmarktprijzen in de Vereenig- de Staten of op eenige andere beurs buiten Europa den doorslag geven, of de Nederlandsche boer zijn bestaan vindt of niet. Ik hoop, dat deze maatregel ertoe mag bijdragen om, voor zoover dit slechts op eenigerlei wjjze mogeljjk is, de voor de Nederlanders bijzonder belangrijke verzorging met vet te garandeeren. Dat de hier ter beschikking gestelde hoe veelheden voor een, laat ons zeggen op langeren termijn normaal gevoerde huishouding te gering n, is een betreuvenswaardig do ons vol- komen* erkend feit. Want het is verre van ons, de biologische substantie van het Nederlandsche volk op den duur op eenigerlei wjjze te willen ver, zwakken. Integendeel, wij Nationaal- (C.N.F.-Ótto) Ik heb den verantwoordelijken in stanties volledige vrijheid van spreken gegeven, en die kunnen u vertellen, wat er in werkelijkheid aan Duitschland ge leverd wordt. Daarbij zou ik echter reeds willen opmerken, dat de hoeveel heden, die juist in dit nieuwe oogstjaar voor de leverantie in aanmerking ko men, met het oog op de totale oogst- resultaten geringer zijn, dan in het vorig jaar. Zij zjjn niet grooter, dan hetgeen volgens de Haagsche Conven tie over den oorlog te land aan de be zettingstroepen toekomt en hetgeen nog voor het onderhoud van de in Duitschland werkende Nederlanders noodig is. Het is juist, dat de uitvoer van groente naar Duitschland omvang rijk is. Daarvoor wordt echter aan graan in het geheel niets verlangd. In tegendeel, al het broodgraan, dat de bezettende macht in Nederland noodig heeft, wordt uit Duitschland in Neder land ingevoerd. de oceanen verdiend kan van was het gevolg, dat sche landbouwer, in weerwil van zijn1 bui tengewone bekwaamheden en prestaties, toch altijd een onzeker bestaan heeft gehad en heel vaak alleen met pre mies op de been k<jn worden gehouden. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319. Tel/550310. Fll.s Rijsw. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb.. Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038: N.V, Kantoorb Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J B. v. Seters Jr.. Theresiastr, 108a Tel 772444; Boekh. E.D. Couvée v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 bewaren. Heel vaderlandlievend antwoordelijkheid ontkennen wil. Zij grijpt weer terug •tot de eeuw der ver lichting, de eeuw van ontdekkingen en uitvindingen. De mensch vindt de machine uit en waant zélf te kunneh scheppen, om te eindigen daar, waar thans en daarom heb ik u deze ontwikkeling der geschiedenis geschetst het bolsje wisme evenzeer eindigt ?ls het Amerika nisme, n.l. in de onder werping van den menschelijken geest aan de machine, in de massawaan van he: bolsjewisme of in het beschavingsschabloon van het Amerika nisme, En daarom, Nationaal-Sociaristen. moeten wij steeds weer worstelen om onzen levensvorm, die ons noch tot overmoed noch aan den anderen kant tot zelfver nietiging drijft, doch ons vrij en duidelijk en slechts door eigen besluit, plaatst on der de wetten van de natuur en die ons ook tot levenstaak stelt, uit vrijen wil te leven naar de wetten, 'die aan onzen aard eigen zijn. Zoo te leven, dat udt het moeten ons eigen willen groeit. Mijne kameraden, ik zeg dit juist nu op den Oogstdankdag omdat de boer degene is, die reeds altijd op grond van zijn arbeid volgens de wetten der natuur moet léven. De stedeling meent menigmaal, dat hij met behulp van zijn machines om zoo te zeggen het tempo van het natuurlijke kan overtreffen. Voor hem 'schijnen er geen tijden te zijn. Hij meent, door zijn machines boven het natuurlijk verloop van de dingen te kunnen uitgroeien. De boer niet. De boer weet, dat hij in het voorjaar, in elk geval in den herfst, moet zaaienhij weet, dat het zaad zijn tijd noodig heeft. Hij weet, dat het met zijn arbeid alleen niet gedaan is, doch dat de zegen daarbij moet komen, opdat het zaad opkome. Hij weet, dat de mensch eerst na het zaaien, na het planten en na het verzorgen tot den oogst kan ko men. En daarom meen ik. dat juist zop den Oogstdankdag een dergelijke bezin ning op het verloop van het natuurlijk gebeuren goed is. Ik heb ook gezegd, dat het niet slechts een dag van bezinning, doch ook een dag is, waarop wij ons bewust worden van de gemeenschap. Wij kunnen ons op dezen dag de harmonische en organische betrekt kingen tusschen de boeren en de andere lagen van 't volk, dus de gedachte der ge heele volksgemeenschap voor oogen stel len. Ook hier in de verantwoording voor de gemeenschap wijst een grondbeginsel ons weer den wegdat men eerst geven moet, om later te kunnen nemen, WAAR HET OM GAAT Het gaat in den huldigen strijd niet om variaties van het leven in de Europeesche landen. Het gaat er veeleer om of onze Europeesche levensorde überhaupt voort bestaan zal met den vrijen boer op den vrijen bodem, of dat de instellingen van het bolsjewisme, van de kQlchose, of die van het Amerikanisme, van de farmers, voor ons bindend zulten zijn. Het is ons duidelijk, dat het bolsjewisme het brute geweld, de volkomen slavernij van den boer beteekent, en dat de farmer, die zoo genaamd woont in het land der onbe grensde mogelijkheden en in volkomen vrijheid, zich toch geplaatst ziet tegen over de volkomen ongeremde vrijheid van kapitalistische uitbuiting. Vaak is reeds een kleine verandering van de graanprij zen, die degenen, die de touwtjes in han den hebben op de beurs der agrarische producten, bewerken, voldoende om het bestaan van honderdduizenden farmers op het spel te doen staan. Zij mooten hun land laten liggen en werkeloos naar de steden trekken. De natuurlijke ordening in het leven van den boer en in zijn positie in de volksgemeenschap, waarop thans onze ge dachten gericht worden, bevat ook de be ginselen volgens welke het boerendom hier in Nederland en, naar wij meenen, in elk Germaansch land geordend moet wor den. Daarin ligt de beteekenis en de taak van den Landstand. De Landstand moet de boeren bijeen brengen, hun volgens deze nationaal-socialistische grondbegin selen een plaats geven in de volksgemeen schap en de zorg voor elk afzonderlijk lid van den boerenstand op zich nemen. Het gaat er niet in de eerste plaats om, <fet de landbouwer individueel een volmaakt Nationaal-Socialist is want tot het Na- tionaal-Socialisme kan iemand nooit ge raken heid. Socialisme is een taak, die bepaald met de hartstocht eener missie in ons leeft, teneinde de medemenschen te overtuigen, dat de weg van de Nationaal-Socialisten de juiste is. In den Landstand is het de voor naamste taak, dat elkeen een goed en rede lijk landbouweris. De leiding van den Landstand richt zich naar de vereischten van het werkelijke en van de verantwoor delijkheid bewuste leven van, het boeren dom. De taak van den Landstand is er zoowel een van vakkundigen aard als ook een taak van menschelijke leiding. Mijn taak kan het slechts zijn, den weg voor den Landstand te effenen. Vortr de boe ren in den Landstand spreekt het van zelf dat zij dezen weg in eigen verant woordelijkheid opgaan, den weg die ten slotte leidt naar het welzijn van den boer alsook naar het welzijn van de geheele* volksgemeenschap. MOEILIJKHEDEN IN DEN LANDBOUW De boerenstand bevindt zich op het oogenblik inderdaad in geen gemakke lijke positie. Wij zjjn in het vijfde oor logsjaar geplaatst voor beperkingen op velerlei gebied, die ontstaan uit den to talen oorlog, welke door onze vijanden vooral was ondernomen, om ons door economische afsnoering te verstikken. Dat blijft natuurlijk ook niet zonder in vloed op den landbouw. Er zijn pro ductiebeperkingen en er zjjn verhoo- gingen in de kosten der productie. Er bestaan moeilijkheden in het verkrij gen van veevoeder, moeilijkheden, die in den Nederlandschen landbouw als veredelingsbedrijf van bijzonderen aard een bijzondere beteekenis hebben. Ge voelig zijn ook de moeilijkheden voor het verkrijgen van de noodige mest- stoffeij, omdat de hooge prestaties van den Neder landschen landbouw, die vooraan staan, niet alleen in Europa, maar in de geheele wereld, ook een rijkelijken aanvoer van meststoffen ver- eischen. Stikstof is ook van zeer groote beteêkenis voor de oorlogsindustrie. Phosfor is slechts in beperkte mate voorradig. Kali hebben wij nog ter be schikking in hoeveelheden zooals in vredestijd. Het is zeker, dat het tekort 'aan meststoffen mettertijd verlagingen in de opbrengsten van den Nederland- schen landbouw zal teweegbrengen. Van speciaal belang Ir den Neder- landschen landbouw is de kwestie van de tewerkstelling. Wij hebben er naar ge streefd, juist bij de terugvoering -Aran de krijgsgevangenen en bij de tewerkstelling in Duitschland, om den landbouw zooveel mogelijk in het bezit te laten van zijn werkkrachten. Het is namelijk een bui tengewoon belangrijke bijdrage in déh strijd om Europa, wanneer de Nederland sche landbouwer er voor zorgt, dat dit dichtst bevolkte land van Europa met 280 menschen per vierkanten K.M. zich om zoo te zeggen van eigen bodem voedt. Bij deze gelegenheid willen wij niet bui ten beschouwing laten, dat zich thans reeds 'tegenover deze door den oorlog op gelegde moeilijkheden van het oogenblik, de richting eener nieuwe ordening in Europa haar weg begint te banen, die aan den Nederlandschen landbouw een nieu wen en veiligen grondslag geeft. Töt dus ver lag de Nederlandsche landbouw ver- apkeTd in een stelsel van wereldvrijhandel en niet in een gemeenschap die er de grootste waarde aan- hecht, dat de eigen bodem 't noodige voedsel oplevert. Het we- reldvrijhandelsstelsel echter heeft slechts uitgerekend wat er aan den overkant van PRIJS DER ADVERT.: 1—11. m.M (5 reg.) ƒ1.65 elke m.M m. tot 22 m.M. (10 reg.) /0.19 Elke m M m 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p. m.M Bewijsn 5 ct., fr. p. p 10 ct KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb f0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv .Bt bur v d bl.” 10 c meer. aflevering van Vee Die moeilijkheden vielen toe te schrijven aan de omstandig heid. dat de aflevering van vee een tijd lang zeer traag heeft plaats gehad. Toen er daarna een versterkte aflevering ge- eischt werd, hegeen alleen reeds nood zakelijk was uit het beginsel der billijk heid tegenover de andere provinciën, was het voorjaar in het land gekomen en met de weer groen geworden weiden was de melkopbrengst gestegen. Men- schelijk gezien is begrijpelijk, dat de boer in zulk een tijd zijn melkkoe niet graag afstaat Er werd toen een systeem opgesteld, dat de aflevering van vee in een bepaalde, namelijk om gekeerde verhouding plaatst tot de af levering van melk. De boer, die de Ne derlandsche volksgemeenschap juist op het zoo belangrijke gebied van de ver zorging met vet helpt door van zijn boerderij zooveel mogelijk melk voor de vetproductie af te staar\ zal een zeker voorrechtkrijgen bij het afleveren van vee voor de vleeschproductie. Daar ik thans reeds bezig ben met over de aflevering te spreken, kan ik in dit verband, reeds wegens mijn verant woordelijke positie een bepaald hoofd stuk niet achteloos voorbijgaan. Dat is de clandestiene handel. Hier moeten de Nederlanders in hun eigen belang orde dikwijls wordt er een manteltje om dien clandestienen handel gehangen Men zegt dan. dat het beter is wanneer de levens middelen in den clandestienen handel terecht komen, omdat zij anders als leveranties naar Duitschland gaan Ik zal aan dit sprookje over de, naar men beweert, enorme leveranties aan Duitsch land. een einde maken Stellig neeft. de kleine boer heden ten dage zijn bijzondere zorgen, omdat hij vroeger met behulp van ingevoerd vee voeder zijn brood had met het fokken van varkens én het houden van kippen. Deze mogelijkheid is thans vervallen. Wat hem is overgebleven, dat is zijn werk kracht. Voorloopig kunnen wij er slechts toe aansporen, dat de kleine boer zijn werkkracht zoo intensief mogelijk in het bestek van zijn beperkten grond en bo dem gebruikt door het kweeken van groenten en knolgewassen of dat hij zijn arbeidskracht ter beschikking stelt van andere landbouwers, dié dringend werk krachten noodig hebben Op langen termijn, dus voor later ge zien, is het de overtuiging, niet alleen van de verantwoordelijke mannen hier in Nederland, hetgeen vanzelf spreekt, doch ook van 'de bevoegde mannen in Duitschland, dat Nederland in het nieuwe Europa moet worden opgenomen als het bijzondere land van de verede lingsproductie. Immers, de veefokkerij en de gToente- en fruitteelt staan hier op een zoo toonaangevend peil, dat Nederland juist op die gebieden in zijn volledig productievermogen behouden moet blijven. En ook voor den kleinen boer zal dan weer de mogelijkheid ont staan om in het bestek van de steeds grooter wordende ontsluiting der Oos telijke gebieden als producenten van veevoeder, overeenkomstig de gewijzig de omstandigheden, terug te keeren tot zijn eigen bedrijfsmethoden, vooral ech ter fruit en groenten te verbouwen, voorzoovA hij niet zelf uit eigen initia tief als pionier en kolonisator in het Oosten werkzaam wil zijn. Tijdens de rede van den Leider der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, Mussert. (C N.F.-Otto) PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s^Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol Bijbl en .Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr p p. met M^febl ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten! ƒ9.45 Bij postkant tegen de ge^r goed gek abonn.pr Afz -nr. 5 c.. fr p p 10 c Mijnheer Mussert, Nationaal-Socia listen, Nationaal-Socialistische Vrou wen! Telkenjare in den herfst, wanneer hert boerenjaar zijn einde nadert, en de voor bereidingen voor een nieuw worden ge troffen, wanneer een terugblik op den zegen van het verstreken jaar en een blik in de toekomst mogelijk zijn, vieren wij het oogstdankfeest als een dag van be zinning en tevens van de gemeenschap. Ik heb me eens voorges'eld, wat op een derge'ijken dag gebeurd zou zijn, wanneer de liberale economische en maatschappe lijke orde tot taak gesteld was een derge- lijken gedenkdag te vieren. Ik geloof, het •zou noch een feest, noch een dapk gewor den zijn, doch er zouden balansen opge maakt zijn, men zou de beursprijzen ge calculeerd en tenslotte de wins* vastge steld hebben. Degenen echter, die winst gemaakt hebben waren destijds het minste onze boeren. Óp deze wijze zou men zich ongeveer een liberaal Oogstdankfeest kun nen voorstellen Het zou er ook in het ge heel niet op aan gekomen zijn of het een slecht of een goed jaai* aan vruchten ge weest zou zijn, doch slechts of qpen goede prijzen op de beurs gemaakt zou hebben of niet. Nationaal-Socialisten! Uit een der gélijke vergelijking kan men duidélijk zien, hoe verschillend de fundamenteele opvartting is, waardoor tot voor kort zich nog de Europeesche volkeren hebben laten leiden, van die waartoe nu onder het Nationaal-Socialisme Europa; doch vooral de Germaansche volkeren, worden opge roepen. Deze Oogstdankdag is een dag van bezin ning. dus van verinnerlijking, van over weging. Het is goed wannéér men zich somtijds, doch tenminste eenmaal in' het jaar iets verwijdeR van hert leven van allen dag, vooral thans, nu dit leven van allen dag door oorlogsgebeurtenissen bijzonder afmatte» d is en ons niet tot nadenken laat komen. Wanneer men zoo eens nadenkt over den zin van ons wer ken en het doel van ons handelen, wan neer men eens uitgaat van het grondbe ginsel, dat wjj juist uirt dpn boerenarbeid kunnen leeren. van het grondbeginsel, van het leven kunnen afleiden, dat zaaien, rijp worden, oogsten en dan weer een tijd van rust beteekent, om den eeuwi gen kringloop der nabuur opnieuw te be ginnen, dan wordt het ons duidelijk, dat ons leven een zinvolle eenheid vormt, ’'aarin wij als werkende en verantwoor delijke menschen zijn geplaatst. Ons leidt die* het onbewuste instinct van een dier het veld of in het bosch, doch de gave van het inzicht, niet om ons uit de na tuur te rukken, doch om ons uirt vrijen wil *n deze wetten der natuur te voegen. HET BEGRIP VRIJHEID Vrijheid is een begrip, dat juist onder ons Germanen en arische volkeren een bij zondere beteekenis heeft. Het is in geen ander ras zoo levendig', doch ook onder omstandigheden zoo verward. De zoekende peest tracht ons steeds weer los te rukken van de natuurlijke banden, ook uit de banden der menschelijke gemeenschap. Wij verbeelden ons eert individu te zijn, dat eigen meester is en toch leidt deze ovefmoed tot de tweeslachtigheid die reeds de oude Grieken naar den ondergang heeft gevoerd. Dan slaa' deze menschelijke houding om tot het ‘egendeel. tot een dee moed, die juist het leven -en d« levensver- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 4 October. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Verscheidene plaatselijke Sovjetaanval- len op het verkleinde Koebanbruggen- hoofd werden bloedig-afgeslagen. Aan den Midden-Dnjepr leverden de eigen aanvallen op de vijandelijke ge vechtsgroepen, die de rivier waren over gestoken, in weerwil van den heftigen tegenstand goede resultaten op. In het gebied van de Pripjetmonding en in het gebied ten Westen van Smolensk vielen de bolsjewieken ook gisteren met vrij sterke strijdkrachten vergeefs aan. In de overige sectoren van het Oostelijke front vonden daarentegen slechts plaatselijke, zij het soms ook levendige, gevechten plaats. Aan het Zuid-Italiaansche front wer den in het gebied ten Noorden van Napels en ten Noordwesten van Foggia eenige door pantserwagens ondersteun de aanvallen van Britsch-Amerikaan- sche gevechtsgroepen afgeslagen en daarbij verscheidene pantserwagens vernietigd. Op het eiland Corsica viel de vijand gisteren meermalen de stellingen van onze achterhoede rondom Bastia aan; hij werd echter na korten strijd terug geslagen. Duitsche troepen zetten in Istrië de operaties tot vernietiging van communisti sche benden met succes voort. Na zuive ring van het gebied ten Oosten van Görz werden thans de gebieden ten Oosten en Zuidoosten van Triëst bevrijd en daarbij verscheidene bendengroepen tot den strijd gedwongen en vernietigd. Formaties vijandelijke vliegtuigen bombardeerden gisteren overdag plaat sen in het bezette gebied in het Westen. Er ontstonden verliezen aan menschen- levens en aanzienlijke vernielingen, vooral in de woonwijken van eenige Nederlandsche steden. In den afgeloopen nacht vielen vijan delijke bommenwerpers Kassei aan. De schade, hoofdzakelijk in de oude stad, is aanzienlijk. De bevolking leed ver liezen. Luchtverdediging&gtrijdkrachten vernie- tigdén bij deze aanvallen 44 vijandelijke vliegtuigen. Twee andere, waaronder een viermotorige vliegboot werden neerge schoten boven de wateren ten Westen van Engeland. De luchtmacht bombardeerde in den afgeloopen nacht vliegvelden en andere militaire installaties in Groot-Brittannië. Dqitsche vèrdragende batterijen beschoten in den afgeloopen nacht de Britsche kust en plaatsten treffers te Ramsgate, Deal, Dover en Folkestone. Men dient echter ook nog het vol gende te bedenken Wanneer Nederland als de voornaamste groente-producent van geheel Europa thans in deze tijden van nood voor Duitschland niet ter be schikking zou staan, zou men zich later in normale tijden ook niet meer her inneren. dat de Nederlanders als gr,oente- kweekers eigenlijk er toe uitverkoren zijn, de groeate-verzorgers van een groot deel van Europa te zjjn. Overigens is het een taak van de distributie om er voor te zorgen, dat de beschikbare hoeveelheden, die bijna het dubbele bedragen van het verbruik der Nederlanders in vredestijd, billijk en gelijkmatig onder de bevolking ver deeld worden. (Zte verder 2e blad pag i.f* HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 3 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Koebanbmggen- hoofd en in den Zuidelijken en CTntra- len sector van het Oostelijke front deed de vijand gisteren plaatselijke aanval len, die, hier en daar na harden strijd, afgeslagqn werden. De stad Tamaïi werd, zonder dat de vijajid het merkte, na vernieling van alle voor den oorlog belangrijke instal laties, ontruimd. Aan den midden-Dnjepr gelukte, het vijandelijke landingshoofden verder te verkleinen. Den taai strijdenden vijand werden daarbij zware verliezen toege bracht. Bij de afweergevechten ten Zuidoos ten van Saporosje hebben zich het ja- gerregiment no. 138, onder leiding van It. kol. graaf von der Goltz, een onder leiding van majoor von Gaza staande tankgroep en de stormgeschutafdeeling no. 243, benevens de leger-tankjageraf- deeling 721 bijzonder onderscheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte slechts geringe gevechtsacti- viteit. Anglo-Amerikaansche strijd krachten volgden onze achterhoedetroe- pen,'die na vernieling van alle voor den vijand belangrijke installaties lang zaam naar het Noorden uitwijken. In het Noordelijke deel van het eiland Corsica hebben Duitscne gevechtsgroe pen verscheidene aanvallen van troepen van Badoglio, benden en Gaullistische bataljons Marokkanen afgeslagen. Door tegenaanvallen werden den vijand zware, bloedige verliezen toegebracht. Talrijke gevangenen werden binnenge bracht. Vijandelijke vliegerstrijdkrachten heb ben overdag uit groote hoogte en onder bescherming van wolken, bommeh gei worpen op Emden en andere plaatsen in het kustgebied der Duitsche Bocht. In den afgeloopen nacht zijn sterke formaties Britsche bommenwerpers, on der nieuwe schending van Zwitsersch territoriaal gebied, naar* Zuidwest- Duitschland gevlogen. Een terreuraan- val op München veroorzaakte verliezen onder de bevolking en vrij groote scha de in de stad. Lucht-verdedigingsstrijd- krachten schoten, volgens de tot dusver ontvangen berichten, 7 vijandelijke vliegtuigen neer. Het luchtwapen heeft in den nacht van 2 op 3 Oct. vliegvelden en andere militaire doelen id ïiuid- en Midden- Engeland bestreden. Nederlandsche vaklieden hebben uit gerekend. dat ongeveer twee derde der 1 bewoners van dit land uit eigen bodem op toereikende wijze in stand kan wor- den gehouden. Een derde deel moet zijn behoefte aan voedingsmiddelen aldus dekken, dat er ofwel door het aange voerde veevoeder veredelingsproducten gemaakt worden, of dat als ruil voor de 1 goederen, die in de industriebedriiven worden gefabriceerd de noodige levens middelen worden ingevoerd. Een derde deel der Nederlanders is dus aangewezen op economisch contact binnen, een groot economisch gebied Daar wij die groote economische gebieden voor zeer zeer langen tijd niet nleer over zee kun nen zoeken, zal Nederland zich ’moe-' ten voegen in het groote economische gebied van het Europeesche conti nent. zooals dit thans wordt opgebouwd. Wij hebben evenwel ook tot taak, in ’t Oosten kolonisatiewerk te verrichten. Het zou evenwel volkomen verkeerd zjjn om in die richting eenigen dwang uit te oefenen. De Nederlanders weten zelf het allerbeste, dat alleen de flink- ste als kolonisator geschikt is. De flink ste is echter altijd diegene, die vrijwil lig een taak op zich neemt. (Groote bjjval). Tot de bijzondere arbeidsgebieden van den Nederlandschen landbouw, die het dichtst bevolkte gebied van Europa uit eigen bodem moet voe den, behoort natuurlijk ook. dat de gezamenlijke opbrengsten van het Jand zoo hoog mogelijk zullen zijn en ook zoo volledig mogelijk onder het totaal ver deeld zullen worden. Er zijn in dit ver fstreken boerenjaar vooral in de provincie

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1