HAAGSCHE COURANT Maandag 4 October 1943. kan middernacht tot middernacht door FRANZ WENDELMUTH Geautor. vertaling van B. L. Venzelaar TWEEDE BLAD BINNENLAND RECHTZAKEN STADSNIEUWS FEUILLETON Weest niet eigenwijs? Van 4 tot en met 30 October FRONTZORGACTIE DER W.A. Drie jaren opvoedersgilde de (Wordt vervolgd) Aanmelding vrijwilligers Ned. Arbeidsdienst Diefstallen in Centraal Ziekenhuis te Alkmaar Vonnissen in de Rumpunex- zaak „Onze Jeugdstorm” Nieuwe rantsoenbonnen voor brood en vleesch ^chrunck kwam weer Vleeschbon 41 en 42 aangewezen Hoofdprijzen Staatsloterij Inspectiereis van generaal-veldmaarscbalk Von Rundetedt naar den AtlantlkwaL Bespreking van den toestand aan de hand van een groote kaart. (P.K. VaUingojer H.H.) Uitreiking van de bonkaarten Dag van den Postzegel Hoe ver is het van hier naar Mölln? Hat kan u duur te staan komen De Oost-inzet van den N.A.D. in 18535 No. 18607 TRAMtyOTSING: Vanochtend omstreeks 8 van blik naar Oost-Europa te wenden op pen ge- de be- Günzel dacht f 16132 7793 21714 18454 5477 20598 21922 8662 13781 20956'21202 18499 9465 16427 15836 21649 200: 100: een soort roof- irroanks bespeurt men ook hier een onverantwoord vast- aan 21 Nadruk verboden cent, waarop het zwanensymbool is afge- beeld in donkerblauwe kleur naar een geschilderd ontwerp van Pyke Koch. Nieuwe postzegel van 2 cent In de serie nieuwe postzegels, die leidelijk verschijnt zal op 16 October ver. krijgbaar worden gesteld de zegel van 2 met gemeenschappelijk zingen van het STAMKAART ONBEVOEGD GEBRUIKT: A. C. Pluyser alhier heeft gedurende een jaar lang op de distributiestamkaart van zijn zoon die bij de N.S.K.K. in België diende, distributiebescheiden afgehaald en deze ten eigen bate aangewend. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 14 dagen als advocaat en procureur werkzaam zijn De heer A. Nolte, tabakskerver. her denkt Zaterdag a.s. het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst getreden is bij den koffie-, thee- en tabakshandel van de firma P D. Schilte. alhier. 1000: 400: Hedenavond spreekt Max Blokzijl over de zender Hilversum I, in de serie „Bran dende kwesties” over „Onze Jeugdstorm" GROOTE INBRAAK" TE AMSTERDAM OPGEHELDERD: In den nacht van Vrij dag op Zaterdag is een inbraak gepleegd in een kantoor en opslagplaats op de Prinsengracht te Amsterdam, waar 12 schrijf, en rekenmachines, ter gezamen lijke, waarde van pl.m. 20 duizend gulden zijn gestolen De recherche is er reeds in den loop van den Zaterdag in geslaagd, de daders van deze inbraak aan té houden. Het zijn jonge mannen in den leeftijd van omstreeks 20 jaar, te weten een brillen slijper. een stoffeerder, een kelner en een zandhandelaar. De ontvreemde machines zijn in beslag genomen Met ingang van 3 Oct. zijn ook voor de artikelen brood (voor vier rantsoenen en voor een rantsoen) en vleesch (voor een rantsoen), de rantsoenbonnen nieuw model in gebruik genomen. De thans voor deze artikelen in om loop zijnde rantsoenbonnen blijven geldig tot 27 November a.s. Voor de wisselbon- nen voor een half en een kwart rantsoen brood en voor een kwart rantsoen vleesch worden geen nieuwe modellen in omloop gebracht zcodat deze ook na 27 November a.s. geldig blijven. Wasserschutzpolizel in actie in de Finsche Golf. Red ding van een in nood verkeerende vliegtuigbemannlng. De politieboot is op de plaats van het ongeluk aangekomen en neemt de kameraden van de Luftwaffe aan boord. (P.K. Lilienthal-Atl. H.) Goed drie uur loopen, schatte hij. Is mevrouw Bernstein met een auto daarheen gegaan? Ja, met een taxi. De Bernsteins zijn toch rijke men- schen? Heeft mevrouw dan geen eigen wagen? Neen, zei Günzel. Mijnheer Bern stein heeft een grooten wagen en een chauffeur, die hem steeds naar de stad rijdt, als hij daar iets te doen heeft. Dien wagen mag mevrouw nooit gebrui ken. En dan heeft de jongeheer nog een kleineren wagen, maar die is weinig thuis. Mevrouw moest steeds een taxi nemen, als ze ergens heen wilde. 1000 Ton aardappelschillen beteekent een week voedsel voor 5000 koeien Begrafenis H. Oosterveen Onder groote belangstelling had Don derdagmiddag te de Wijk de teraarde bestelling plaats van den landbouwer H. Oosterveen, die begin vorige week op lafhartige wijze is vermoord Aan de geopende groeve sprak allereerst de ge machtigde van den Leider de heer J. Maarsingh. die. een krans van Mussert neerlegde Vervolgens sprak namens de Germaan sche SS, Opperstormleider van Efferen een afscheidswoord. Hierna legde aspirant-hopman Blom een krans op de kist namens de afdeeling 222 van den Ned. Arbeidsdienst. De gew. propaganda leider der N.S.B., de heer Jans, sprak vervolgens een kort woord, waarna groepsleider A. v. d. Berg namens de fa milie een dankwoord tot de aanwezigen richtte. Lever uw radiotoestel in! Schriftelijke aangifte: Hoofd bestuur P. T. T„ Roggestraat 13, Arnhem. Inlevering te Den Haag (ook Loosduinen): Zonnebloem- straat 68; Rijswijk: Heerenstr. 77; Voorburg: Parkweg 121; Wasse naar: gemeentehuis. Deze oplossing schijnt mij de beste, omdat ze van het begin af alle misver standen uitsluit uur is op het Spui, ter hoogte' van het Belastingkantoor, een tramwagen van fijn 8 op een aanhangwagen van lijn 4, welke stilstond, gereden. Vier personen, die op het achterbalcon stonden, werden licht gewond. Een vrouw bekwam een hersenschudding en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. Op Donderdagavond 7 Octo- ber zal in de Kievitkerk te Wassenaar een bijeenkomst worden gehouden, waar in prof. dr. J, H. Bavinck, hoogleeraar te Amsterdam en te Kampen, spreken zal over het onderwerp: „Christus sn de we- reldstorm”. De samenkomst gaat uit van de gezamenlijke Hervormde en Gerefor meerde predikanten van Wassenaar. DIRECTRICE LEGT BEKENTENIS AF. Dezer dagen werd te Alkmaar gear resteerd de 57-jarige mej. K„ directrice van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar verdacht van diefstal en verduistering van levens- en genotmiddelen ten na- deele van dat ziekenhuis. Reeds eenige jaren gebeurden er in het ziekenhuis on verklaarbare dingen. Geregeld verdwe nen er aanzienlijke hoeveelheden thee, koffie, slaolie, suiker en textielwaren Er stond wel vast dat de schuldige moest worden gezocht onder het personeel en verschillenden werden ook verdacht, maar den dader vond men niet. Thans is echter gebleken, dat het per soneel en ook anderen ten onrechte van deze diefstallen zijn verdacht, want het is uitgekomen, dat de directrice zelf zich op zeer geraffineerde wijze al deze goe deren heeft toegeëigend. Mej. K. heeft inmiddels bekend onder meer ongeveer 50 k.g. thee. 30 k.g. koffie en 100 liter slaolie te hebben weggeno men en ten eigen bate voor hoogen prijs te hebben verkocht Verder moest zij ook erkennen katoenen en linnen stoffen te hebben ontvreemd. Zij ging zelfs zoo ver, dat zij deze ontvreemde stoffen door het personeel van de naaikamer voor haar zelf of vöbr familieleden tot klee- dingstukken liet verwerken. Dit werk ge schiedde ook met het materiaal van de naaikamer en in den normalen diensttijd Het ziekenhuispersoneel, wien deze vreemde dingen natuurlijk opvielen durfde dikwijls uit angst voor positie of terecht wijzingen hierover niet spreken Het on derzoek is nog in vollen gang en strekt zich ook tot buiten de gemeente uit Het is niet onwaarschijnlijk, dat nog meer onregelmatigheden aan het licht komen Mej. K. die reeds 22 jaar de functie van directrice van genoemd ziekenhuis ver vult, is thans geschorst. de belangstelling bedankt ONTSPANNING bid „VREUGD EN AR. BEID”: Na de zomergenoegens is de acti viteit van „Vreugde en Arbeid” ten v.olle gericht op de organisatie van ontspanning voor de wintermaanden. Daarover deelde de provinciale leider, de heer Simonis, gisterochtend in Asta-theater een en an der mede Spr vroeg de aandacht voor de cursussen in geestelijke ontwikkeling er lichamelijke opvoeding, welke deze maand aanvangen en waar voor een luttel be drag de leden zich geestelijk kunnen ver rijken en lichamelijk sterken. Voorts ver meldde spr den bonten radio-avond op 12 October a.s. in den Dierentuin. Zooals ge bruikelijk werd de bijeenkomst gevuld met de vertooning van een film waarvoor was gekozen het romantische spel .Isa bella” met Hilde Krahl e a BEGRAFENIS G. R. FAUCHEY: Ln allen eenvoud is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen de gep. kolonel tit. der infan terie G. R. Fauehey ter aarde besteld Van de aanwezigen noemen wij de gep generaals-majoor E. J. M. Ochsendorf en E. J. Groothof, den gep. kolonel H. van Dam en den gep. luit-kolonel M. G La brie. den gep. majoor M. Tydeman en het oud-lid van der Raad van Indië J. R. Erdbrink. Er werd niet gesproken in de aula. Een zoon heeftaan het eraf vn- de belanes’tell'np JUBILEA Een ovKena stadgenoot mr J H. G. Bekker zal Woensdag a.s. 40 jaar aan te brengen, waar de wet de een of andere clausule voorschrijft of verbiedt. In elk geval moet uit mijn nieuwe tes tament onomstootelijk blijken, dat mijn vrouw, Clara Bernstein, geboren von Saaland, door mij is onterfd. De reden voor de onterving zal wel in den tekst van mijn laatsten wil aan gegeven moeten worden, hetgeen ik dan ook gelijktijdig heb gedaan. Daarmede zal mijn zoon uit mijn eerste huwelijk eenig erfgenaam worden. Zou ik door de wet worden gedwon gen, mijn vrouw naar legitieme portie toe te kennen, dan ben ik voornemens, mij van haar te laten scheiden, zoodra ik daarvoor de noodzakelijke bewijzen Neem aeze oeide brieven uit de map, beval Bötefür. In de gelaatstrekken van Johann Gün zel lag onverholen nieuwsgierigheid. De commissaris wilde hem juist laten gaan, toen Emanuel Bernstein met alle teekenen van opwinding, de kamer bin nen stormde. De bruine Mexicaansche misdruk is verdwenen! riep hij en zwaaide op gewonden met beide armen. De plaatselijke distributiediensten rei ken van 4. tot en met 30 October a.s. te gen overlegging van de stamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel bonkaarten voor voe dingsmiddelen uit. en wel aan houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart K 122; aan houders van een inlegvel K 2 of L2 een bonkaart K 222; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 322; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 422, Zij, die geboren zijn tusschen 3 October en 1 November van de jaren 1922 1929 en 1939 dienen hun inlegvel te ruilen, alvo rens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Men kan zijn Kaarten uitsluitend afha len bij den distributiedienst der gemeen te, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven. Een uitzondering wordt ge maakt voor schippers, woonwagenbewo ners «voor zoover zij zijn opgenomen in het Centraal Bevolkingsregister), gedeta cheerde marechaussee’s de vaste bevol king van kostscholen e. d en voor hen, die tengevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven Bij de uitreiking der kaarten wordt die bon van het inlegvel verwijderd waarvan het nummer overeenkomt met het num mer der uitgereikte bonkaart voor voe dingsmiddelen. Voorts wordt rechts naast het vakje S 12 der stamkaart een kruis geplaatst. Bij uitreiking van oonKaarten voor bij zonderen arbeid, welke gedurende deze periode eveneens plaats heeft, wordt rechts naast het vakje S 12 een aanteeke- ning geplaatst. Men ga direct bij ontvangst der kaarten na of men alle bescheiden, waarop men recht heeft ontvangen heeft. Latere recla mes worden niet in behandeling genomen Kindervoorstelling in oen Dierentuin In het kader der W.A. Frontzorgactie 19431944 zullen tevens ongeveer 200 kin dervoorstellingen worden gegeven, gra tis toegankelijk voor kindèren van front strijders, van in het Oostland werkende boeren en van de in het buitenland wer kende arbeiders. Op 9 October a.s. zijn de kinderen in Den Haag aan de beurt om in den Dierentuin te genieten van het optreden van den komiek mr. Jbpi Aanvang 14.15 uur. De Nederlandsche Volksdienst zorgt voor versnaperingen en ververschinsé’’ Van 5 October tot en met 16 October geven de met „Vleesch 41A” en de met „Vleesch 42A” gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van een rantsoen vleeschwaren. Gedurende hetzelfde tijdvak geven de met „Vleesch 41B” en de met „Vleesch 42B” gemerkte bonnen recht op het koopen van ’4 gedeelte van voornoemde hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. MELKDIEVEGGE: Een melkboer, die bij ’t krieken van den dag zijn zuivelproduc ten in de omgeving van 't Pieter de Hoog- plein te Loosduinen aflevert, moest er varen. dat al geruimen tijd lang, er melk werd gestolen uit de bussen, welke op zijn wagen staan. En hoe de man die noodgedwongen zijn wagen wel eens on beheerd moest laten, ook speurde, geen dief of dievegge kon worden ontdekt Hij broedde een plan uit. dat eindelijk van ochtend tot de zoo begeerde oplossing leidde. Het bleek, dat zoodra de melkboer zijn wagen had verlaten, uit een der wo ningen een vrouw op kousen naderbij sloop, de deksel van een der busser afrukte en een kan er in liet plonzen Dat alles was het werk van enkele se conden en even snel als de vrouw ge komen was verdween zij nu met een volle kan melk ih haar woning De po litie heeft haar o- v-->-- mar- aangehou den BtGRArcsio rnui i-uour» Zaterdagmiddag schot va n hoogleeraar aan de school te Delft, op Vijfde Klasse 15253 3289 19145 14343 4214 17321 BEGRAFENIS DR. J. BIERENS DE HAAN: Zaterdag is op de Algemeene Be graafplaats te Bloemendaal de teraarde bestelling geschied van wijlen dr. J. Bie- rens de Haan. In de aula hadden zich eenige honderden vrienden verzameld oin den bekenden wijsgeer naar de laatste rustplaats te geleiden. Onder hen waren o.a. vertegenwoordigers van de Vereeni- ging voor Wijsbegeerte, het Tijdschrift voor Wijsbegeerte, de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort en de Vereeniging van Volksuniversiteiten. In de aula sprak prof. dr. G. A van den Berg van Eijsinga. Hij schetste den overledene als een man met een veelzij dige belangstelling, wiens grootste liefde U'itging naar de wijsbegeerte en die door zijn werken op dit gebied talloos velen aan zich heeft verplicht. Vervolgens spra ken drie zoons een persoonlijk van groote waardeering getuigend afscheidswoord, waarna ds. J. C. van Dijk voorlas Cor. 13 1, waaraan hij een korte beschouwing over het wezen van dr Bierens de Haan verbond. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, ging ds. van Dijk voor in gebed, waarna de oudste zoon tenslotte namens de familie dank betuigde voor de belang stelling en deelneming. Opengesteld tot en met 13 October 1943 Zij, die als vrijwilligers wenschen te worden' opgenomen in de Januari-kam- pen 1944, kunnenzich tot en met t3 October a.s. schriftelijk of in persoon aanmelden. Vrijwilligers moeten zich voor den duur van 1 jaar dienstverrich ting verbinden, uitgezonderd zij, die naar een functie in overheidsdienst of het bij zonder onderwijs wenschen te sollicitee- ren, die zich voor een half jaar verbin den Gegadigden moeten op het moment van indiensttreding tenminste den leef tijd van 17 jaar hebben bereikt en die van 23 jaar niet hebben overschreden Gehuwden, tenzij zij in aanmerking wen schen te komen voor een aanstelling in overheidsdienst of bij het bijzonder on derwijs. worden niet aangenomen De aanmelding tot vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst kan geschieden bij het Arbeidsbureau, bij het gemeentehuis in de eigen gemeente of bij de N.A.D.-aanmeldingsbureaux gevestigd te Almelo. Amsterdam, Apeldoorn. Em men, den Haag Groningen, den Bosch Maastricht. Rotterdam, of Utrecht VEE GESTOLEN EN CLANDESTIEN GESLACHT: J. v. d. Sleen en R J. de Wit, uit Leiden, hadden in Augustus van dit jaar een koe en een kalf gestolen en deze clandestien geslacht. Zij stonden voor den economischen rechter alhier terecht. In zijn reouisitoir merkte de officier van Justitie dat de koe in de weide in den nacht van 27 op 28 Augustus op af schuwwekkende wijze gedood is. Zij had den het. dier aan een paal gebonden en het een kwartier lang met een mes bewerkt, tot dat hèt dood bloedde. Hij vorderde 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman van beide verdach :en wees er op, dat zij uit armoede gehandeld had den. Hun kinderen leden aan ondervoe ding. Daar hun inkomen laag was waren zij niet in staat dit te ondervangen De economische rechter legde beiden een gevangenisstraf op van 1 jaar en 6 maan den met aftrek van Hp nrev»n‘iêve hech tenis. P. Herver (Leiden), te wiens nuize de koe is geslacht, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. J. J de Haas (Leiden), had v. d. SI. en de W. geholpen met het uitbeenen van hèt kalfsvleesch en daarna het vleesch ver kocht. Ook hij werd tot 6 maanden gevan genisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis veroordeeld bibliotheek binnen, een briefregister on der zijn arm geklemd. Hij sloeg den klapper op een bepaalde plaats open en gaf hem aan Bötefür. Lees deze beide copieën eens. Het zijn brieven van Bernstein aan zijn ad vocaat in Hamburg. De eerste brief is gedateerd 2 November; de andere 5 No vember. Bötefür nam den klapper in zijn hand en las: Den Heer Advocaat Dr. J. Colln Hamburg. „Hierbij zend ik u net ontwerp van mijn nieuwe testament. Ik verzoek u, eventueele veranderingen slechts daar Koopen en afleveren van hout alleen op „koopbrief’ Met ingang van 1 October is het koo pen verkoopen en afleveren van vrijwel alle hout verboden zonder overlegging van een z.g. koopbrief. Eveneens zijn met ingang van denzelfden datum de be staande verboden tot het be- en ver werken van hout uitgebreid tot practisch alle hout Voor den dag van den postzegel wordt van 9 October t.m. 8 November a.s. een bijzondere postzeger verkrijgbaar gesteld in de frankeerwaarde van 74 cent, maar tegen een verkoopsprijs van 15 cent. De netto-opbrengst boven de frankeerwaarde is bestemd voor philatelistische doel einden "De zegel draagt de afbeelding van een Nfederlandsche postkar uit de 19e eeuw De geldigheidsduur loopt t.m. 31 Decem ber 1943 Een bijzonder stempel zal wor den gebruikt op de postzegel tentoonstel lingen van de postzegelvereeniging Breda op 10 October en van de Amsterdajnsche postzegelvereeniging ..de Philatelist” 9 en 10 October MISHANDELING: Voor het Vredege- rechtshof hier ter stede is in hooger be roep behandeld de zaak tegen den 59-ja- rigen Johannes Josephus Brandsma, gep. mijnbouwtechnisch ambtenaar te Den Dol- der (gem Zeist), aan wièn ten laste was gelegd, dat hij in den nacht van den 30en op den 31en Augustus 1941 den 56-jarigen kruidenkweeker A. v. d. Vijzel, aldaar, met een bijl had mishandeld. De verdachte zeide in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij zich door he.t vonnis van een maand gevangenisstraf hem door den vrederechter te Utrecht opgelegd be zwaard en benadeeld achtte. Zijn verkla ringen kwamen hierop neer. Tijdens de V-actie werd er dien avond en nacht in de buurtschap door N.S.B.’ers gecolporteerd en geplakt. Omstreeks vier uur in den nacht was hij door rumoer in zijn tuin en geroep wakker geschrikt. Er werd geroe pen: ,Jood. kom eruit, ik sla je dood!” Verd., wien het bekend was, dat men hem voor een jood hield en deswege last on dervonden had, had door zijn stamboom kunnen aantóonen. dat hij geen jood was. Hevig verschrikt waren verd. en zijn echt- genoote in nachtgewaad naar buiten ge sneld. verd. had een bijl gegrepenen daarmede geslagen waardoor eenige per sonen werden verwond, het ergst genoem. de v. d. Vijzel Verd. had op zijn ramen en op het tuinhek pamfletten aangetroffen, welke er dien nacht waren opgeplakt Bij het getuigenverhoor kwam niet vast te staan, hoeveel en welke personen er precies op het erf van verdachte waren geweest en ook niet of er iets geroepen was De procureur-generaai ihr. van Vloten, destijds vrederechter te Utrecht, zeide. dat men uit het getuigenverhoor geen juist beeld had gekregen omtrent het gebeurde. We weten, dat verd. iemand was die geheel ten onrechte voor jood werd gehouden. Hem was de toezegging gedaan, dat hij niet lastig gevallen zou worden Desondanks is het toch dien nacht gebeurd De 6 a 8 personen die op verdachte’s erf zijn geweest, moeten ongetwijfeld eenig rumoer hebben ’e- maakt. Verd. heeft zich bedreigd ge voeld, een bijl gegrepen, met zoo’n langen steel dat ze niet met één hand kon worden gehanteerd Wanneer daar mede hard geslagen was zou een schedel ermede gespleten moeten zijn. Daar er slechts lichte wonden mede zijn toege bracht, moet men aannemen, dat verd. de menschen ermee heeft willen weg jagen en wegduwen De ten laste gelegde mishandeling staat vast Snr is thans echter tot de overtuiging gekomen dat verdachte uit noodweer heeft gehandeld en zich terecht daarop mocht beroepen. Derhalve vroeg spr. ontslag van rechts vervolging Uitspraak 14 Oct GROENTEHANDELAAR VEROORDEELD J. A. Leeuwestijn, groentehandelaar al- hier, had groente en fruit buiten de vei ling om gekocht en wèer clandestien ver kocht. Verdachte die het ten laste gelegde bekende had al eens eerder terecht ge staan voor' prijsopdrijving van appelen. Hij werd veroordeeld door den Economi schen Rechter tot 3 maanden gevangenis straf me‘ aftrek var de nreventieve hechten- Een klein millioen aan geldstraffen; sluiting der bedrijven voor 5 jaren In de Rumpunex-Noordster-affaire, welke reeds in het voorjaar eenig stof heeft doen opwaaien, zijn nu door den inspecteur voor de Prjjsbeheersching te Amsterdam, wien deze zaak ter afdoe ning was opgedragen, vonnissen gewe zen tegen 3 van de hoofdpersonen. G. A. Wilbrink te Stadskanaal, de hui dige eigenaar van de „Noordster”, is beboet met 300.000, zijn bedrijven worden voor 5 jaar gesloten, terwijl het hem tevens gedurende dezen tijd verboden is op te treden als fabrikant van of handelaar in spijzen en dranken voor menschelijke consumptie bestemd. J. Wesselink, eveneens uit Stadskanaal en oud-firmant van de „Noordster”, die kort voor het ingrijpen van de prijsbe- heerschingsinstanties door zijn mede vennoot Wilbrink voor eenige honderd duizenden guldens was uitgekocht, ziet zich bestraft met een boete van een half millioen gulden. De derde veroor deelde A. Wilbrink, likeurstoker te Nieuw-Buinen, die al eerder met een schadeloosstelling uit de leiding van de „Noordster” was getreden, krijgt 5000 boete en moet zijn bedrijf ook voor 5 jaren sluiten en gedurende dezen tijd zich tevens onthouden van de fabricage van of handel in spijzen en dranken. De overtredingen der prijs voorschrif ten die de ,,Noordster”-firmanten wa ren ten laste gelegd, zijn van zeer grooten omvang geweest. De prijzen, welke berekend werden voor Rumpu- nex en haar zusterproducten Limonex en Likorex waren buitensporig hoog en vooral aan den export van Rumpunex zijn enorme bedragen verdiend. Deze uitvoer, die gedurende 11 maanden 3% millioen gulden beliep, werd in de boe ken slechts voor iy4 millioen verant woord. Het grootste gedeelte van de niet verantwoorde gelden werd besteed voor den clandestienen aankoop van grondstoffen, waarbij ook veel hoogere dan de toelaatbare prijzen zijn betaald. Aan de overtredingen van de „Noord ster”,, die gedurende geruimen tijd op zoo groote schaal zijn begaan, kon slechts een definitief einde worden ge maakt, door den huldigen eigenaar G. A. Wilbrink, de voortzetting van zijn bedrijf voor de komende 5 jaren on- mögelük te maken. Druckfnann. De man is, geloof ik, vroeger upepteur geweest op het land goed, órai tuebeb n-de aan de ouders van mevrouw is net landgoed, dat in Mecklenbui t. net eigendom van Bernstein. Men heeft in ons blad van Zaterdag kun nen lezen, dat tot 20 dezer alsnog.de ge legenheid is opengesteld achtergehouden radiotoestellen in te leveren. Er zijn inderdaad menschen, die hun radio-apparaat niet hebben weggebrachrt. toen de termijn daarvoor was aangegeven. Bij velen is voor deze terughoudendheid" een psychologische verklaring te geven, die overigens allerminst een verontschuldiging bedoelt te zijn. Maar, niet waar, he<t ligt zoo voor de hand, dat er menschen zijn, die het zonde-en-jammer vinden hun mooie toestel in te leveren, anderen vin den den maatregel overdreven, weer an-< deren „gelooven het wel” en bergen tot nader „ergens in Nederland” hun toestel op. Al deze menschen vergeten, dat het in tijd van oorlog er niet om gaat, wat zij er van denken, maar dart het vóór alles de oorlogvoerende partij is die datgene te ordonneeren heeft wat zij in het belang van de uiteindelijke zege noodig oordeelt. Daaraan heeft men zich te houden. De be schikking van 13 Mei j.l. van den Höhe- ren S.S.- und Polizeiführer inzake den inleveringsplicht spreekit duidelijke taal. Daaraan heeft men zichtte houden. Men kan het nu zonde-en-jammer vinden of niet, verordeningen zijn er om nage leefd. te worden. Wie ook nu nog eigenwijs blijft, heeft het zichzelf te verwijken wan néér hij straks tot zware straffen wordt veroordeeld, waarvan uiteraard ook on- schuldigen heit slachtoffer zullen worden. heb. In dat geval zal ik u tijdig richten.” De tweede brief aan denzelfden advo caat luidde; toch liever het oorspronkelijke tes tament, tot na voltrokken scheiding, wil behouden. Na voltrokken scheiding, welke u na ontvangst der bescheiden, welke ik u dezer dagen zal doen toe komen, tot eiken prijs moet oewerkstel- ligen, maken wij een nieuw testament op, waarvan aan mijn gewezen vrouw vooraf geen kennis behoeft te worden gegeven Daar mijn vrouw ais de schuldige zal worden verklaard, verdwijnen al haar aanspraken op mij Herdenkingssamenkomst te Utrecht Het Opvoedersgilde der Nationaal- Socialistische Beweging herdacht Za terdag zijn driejarig bestaan, ter gele genheid waarvan in een der zalen van het N.V.-Huls te Utrecht een groote samenkomst werd gehouden. Het po dium was met spandoeken in de natio nale kleuren, met de emblemen van de N.S.B. en Opvoedersgilde en met plan tengroen en bloemen op smaakvolle wijze versierd. De secretaris van net Opvoeders gilde, de heer J. Hettema, heette in het bijzonder welkom den commissaris der prov. Utrecht, den heer W. B. Engel brecht, prof. Nieschulz, Kreisleiter der N.S.D.A.P. en dr. Breedvelt, wethouder van onderwijs en kunstzaken der ge meente Utrecht. Hij herinnerde met een enkel woord aan het stormachtige jaar 1940, toen het Opvoedersgilde werd opgericht. Reeds dadelijk hield het de belofte van groei jn zich. Die groei is gevorderd van enkele honderden tot eenige duizenden, die thans een kern van vastberaden strijders vormen. Tenslotte herdacht spreker de in het afgeloopen jaar gevallen kameraden. De vertegenwoordiger van den Natio- nal-Sozialistischer Lehrerbund, de heer Heinrich, bracht de groeten van zijn organisatie over en wees op de banden, die de Duitsche en Nederlandsche Na- tionaal-Socialisten binden. Vervolgens sprak de heer G. R. Vlek- ke, hoofdinspecteur van het lager on derwijs in de eerste hoofdinspectie, die het onderscheid schetste tusschen de vroegere onderwijzersorganisaties en bet thans driejarige Opvoedersgilde. Terwijl die vroegere organisaties haar ontstaan dankten aan de verdeeldheid, flie in ons volk heerschte, wil het Op voedersgilde allen vereenigen, die als natuurlijke of professioneele opvoeders in het Nederlandsche volk aanwezig zijn. Naast de behartiging van de vak belangen stelt het Opvoedersgilde zich tot taak, de belangen van het kind te verzorgen. In de komende jaren zaï nei Opvoe- dersgilae den strijd voor een reorgani satie van ons schoolwezen en van ons onderwijs moeten voeren. Die reorgani satie zal betere waarborgen bieden voor de juiste plaatsing van onze man nen en vrouwen in de maatschappij. Als laatste spreker trad op prof. dr. J. Jeswiet, hoogleeraar aan de Land bouwhogeschool te Wagenirtgen, tevens waarnemend hoofd van het Opvoeders gilde, die een voordracht hield over: „De mensch en zijn omgeving’”. Prof. Jeswiet behandelde dit onderwerp in hoofdzaak van den biologischen kant en eindigde met een beroep op de op voeders, om hun leerlingen de liefde tot de natuur en het besef van de verbondenheid van volk en grond zoo veel mogelijk bij te brengen. De samenkomst werd besloten een zesde couplet van het Wilhelmus. VERDUISTEREN Van 18.15 uur tot 6.30 uur Maan: 4 Oct op 12.05 u.. onder 2106 u.; 5 Oct. op 13.13 u. onder 21.50 u. 6 Oct. E K. Nachtdienst dokters tusschen 22 u en 7 u. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag)' No. 115995 a. r GIPS is het stoffelijke over- professor A. F. Gips, oud- Technische Hooge- te Delft, op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen ter aarde besteld Van de Technische Hoogeschool waren o.a aanwezig professor ir. E. C. von Pritzelwitz v. d. Horst. wnd. rector magnificus, prof. dr. ir. D F Slothou wer, namens de afdeeling Bouwkunde, prof, dr ir H. G. Nolen, secretaris van den Senaat en jhr H. C Strick van Lin- schoten. secretaris van het college van Curatoren. In de aula heeft allereerst een familielid van den overledene, de heer F. James, enkele woorden gesproken. De heer James zeide, dat ir. Gips een fijne geest en kunstenaar was. Hoe hebben wij niet kunnen genieten van zijn weel de, als hij sprak over zijn kunst. Prof von Pritzelwitz v d. Horst zeide. dat talloos de leerlingen zijn, voor wie de uren, onder leiding van ir. Gips doorge bracht. een onuitwischbare herinnering hebben achtergelaten. Professor Slothou wer schertste de groote beteekenis, die ir. Gips heeft gehau voor de afdeeling Bouwkunde van de T.H. Hij was een kunstenaar in den waren zin des woords. Aan het graf heeft een familielid voor Een weg én een weg zijn tweemaar waarover onze panjewagen. een lang gerekt en smal typisch Poolsch voertuig thans door twee stevige Oostpruisische paarden wordt voortgetrokken om ons met een belangrijke en zwafe lading naar de in het dorp Kleszczele (Bezirk Bialy stok) gelegerde Oostafdeeling 103 van den Nederlandschen Arbeidsdienst te brengen, is nauwelijks met dien naam aan te dui den I Van Bielsk uit, de standplaats van den staf van het N.A.D.-korps Oost 10. leidt een mulle zandbaan in Zuidelijke richting naar dat op ongeveer 25 k.m. af stand gelegen plaatsje. Het is mooi droog weeW en daardoor is het zand extra los, zoodat de wielen van ons voertuig er diep in wegzakken. Maar dank zij de twee sterke paarden komen we er doorheen Bij den ouden toestand van den weg toen de egaliseerende zandlaag nog niet was aangebracht en de onderliggende grond door de zware regens <ïer afge loopen dagen tot één modderpoel zou zijn geworden zou dat echter zeer twijfelach tig zijn geweest De zware lading had den wagen tot aan zijn assen wegge drukt. Afwatering is in vele deelen van het voormalige Polen een onbekend be grip; zoo ook hier. Binnen afzienbaren tijd, als de verbetering van den weg inclusief de verharding is voltooid, zullen de bewoners van deze streek in belang rijke mate de voordeelen van de aldus verkregen gebiedsontsluiting ondervin den. En toch heeft de bevolking, die dat werk thans ond.fr Duitsche leiding uit voert. hiervoor zelf nimmer de minste animo getoond De langzame tocht voert ons door een gegolfd terrein (’t doet denken aan midden-Limburg) met loof, en naald- houtbosschen en akkers. In de lage deelen zien wij uitgestrekte weiden, die over matig vochtig ten deele zelfs moerassig zijn. Ook al weer het gevolg van gebrek aan afwatering. Toch maakt de omgeving hier een iets meer gecultiveerden indruk dan de Noordelijker streken van het Be zirk ^jalystok en dat is hetfcevolg van de samenstelling der bevolking. In dit gebied wonen namelijk meer Wit-Russen en Roethenen dan eigenlijke Polen, welke laatsten feitelijk slechts bouw plegen. Maar desoi rr.zr. eek h:“ houden aan verouderde begrippen De Poolsche Staat heeft nagelaten om zijn bevolking met den tijd te doen meeleven, vandaar ook bet veelal prullerig instru mentarium van den landbouwer in deze streken, waarvoor de Nederlandsche boer medelijdend zijn schouders zou ophalen. Vermoedelijk is’van de Wit-Russen en de Roethenen door juiste leiding een goede en arbeidzame boerenbevolking te maken; aan de Polen moet echter wel bijzonder veel worden ve^nderd. Beter gezegd i n de Polen, want bij hen is de luiheid geen aanwendse}., doch een natuurtrek geworden gevormd door de tragische his torische ontwikkeling van hun land, welks bevolking door alle eeuwen heen werd uitgeperst en uitgeknepen door haar Poolsche en Russische regeerders. Het loopt reeds tegen den avond als wij Kleszczele bereiken het doel van onzen tocht. Vergeleken mfet het stadje Bielsk ziet het er hier wel zeer primitief uit Stond er in eerstgenoemde plaats bijv nog hier en daar een steenen woning of gebouw in Kleszczele is, uitgezonderd een prachtig gevormde, vrij groote Grieksch-Katholieke kerk alles van hout en zonder verdiepingen Een overeen komst met Bielsk vertoónen de bewoners van dit landelijke dorp in hun neiging voor den drempel der huizen op den grond te zitten. Zit men in Bielsk dikwijls ge zellig samen op de steenen of tegels van de als trottoir bedoelde straatdeelen. te Kleszczele doet men zulks op het zand. De Oostafdeeling heeft het met de le gering buitengewoon goed getroffen De N.A.D kreeg twee ruime scholen toege wezen alsmede enkele kleine huizen. Bovendien zal in de zeer nabije toekomst een derde schoolgebouw, aan welks vol tooiing een geheele groep van de Oostaf deeling 103 de laatste hand legt eveneens ter beschikking komen. Van barakken, zooals in de N.A.D.- kampen in Nederland, is hier dus geen sprake, maar desondanks maakt de af deeling te Kleszczele een zeer ordelijken indruk. Voor, een der schoolgebouwen staat de hooge vlaggemast waaraan ’s morgens onder het schallen van de trompet en voor de oogen van alle leden der kampgemeenschap de Nederlandsche driekleur wordt geheschen. De mannen van de afdeeling voelen zich hier heel goed thuis en ze zijn trotsch op hun vrijwillig pionierswerk ten behoeve van de Nederlanders, die. hun koloniën in Oost- en West-Indië ver loren hebbend, wel gedwongen zijn den V fA f-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 5