ITALIË WERKT WEER Dr. Göbbels over den oorlogstoestand top van het Rijk te zien, wiens inner lijke kracht en geloovigheid iedere moei lijkheid en iedere belastingproef meester zal worden.” BUITENLAND KUNST EN LETTEREN SPORT Redevoering op den Oogstdankdag HAAGSCHE COURANT Maandag 4 October 1943 2e bl. pag. 2 Britsche aanval op Noorsch vaartuig Drie Haagsche overwinningen Aanval op Parijs BURGERLIJKE STAND Verklaring van Knox Radioprogramma’s t in II (Radio-centralen.) 17.Con- BNO be- verwachtingen en moest gisteren in den verrassing bezorgd door uitspelende Marti- FRANZ OTTO WREDE. VOETBAL politiek niemand Anglo-Amerikaansche bommenwerpers hebben gistermiddag een aanval gedaan op Parijs, zoo meldt het agentschap Ofi. Tot nu toe zijn er 8 dooden en 40 gewon den. volkscon- en W. te 4 4 3 4 4 4 4 4 3 4 4 3 3 4 4 3 4 4 4 3 4 2 1 2 2 1 1 1 0 0 4 5 4 3 2 2 1 1 4 4 2 2 2 1 0 1 0 0 0 0 1 1 2 2 2 3 2 3 0 0 0 1 1 1 2 2 2.00 1.66 1 33 1.25 1.25 1.00 0.75 0.75 Ter gelegenheid van den Oogstdank dag van het Duitsche volk is gisteren in het Sportpalast -te Berlijn een massabetooging gehouden, waar Rijks- minister dr, Göbbels en Staatssecre taris Backe het woord hebben ge- voerd. 0 1 2 1 1 1 1 1 0 4 0 3 9-7 4-5 3-4 6-9 8-16 0.00 3-12 0.00 2.00 2.00 1.33 1.25 1.00 0.75 Volgens den Britschen berichtendienst heeft de Amerikaansche minister van ma rine. Knox, bij een bezoek aan het Mid- dellandsche Zee-gebied verklaard dat de vesting Europa nog niet bestormd is. Het moeilijkste en kostbaarste deel van den oorlog ligt nog voor ons aldus Knox. Het is volkomen ongemotiveerd te verwach ten, dat de oorlog spoedig ten einde is. Ten aanzien van den duikbootoorlog zeide hij dat die op den Atlantischen Oceaan weer met volle kracht is ontbrand. net [Nationaai-bociahsusche Rijk zal gebruik weten te maken van deze moge lijkheid. De Führer is ons daarvoor het meest overtuigende voorbeeld. Toen ik kortgeleden weer verscheidene dagen in zijn omgeving vertoefde werd in mij op nieuw het diepe en gelukbrengende ge voel bevestigd, in hem een man aan den GEORGI: de leden Zondag- ••"r” een V.U.C. V.S.V. Feijenoord Ajax Haarlem Blauw Wit D.H.C. Emma R.F.C. 't Gooi In de tweede Göbbels deelde ter inleiding mede, dat de Führer niet aan deze betooging deel neemt omdat hij in het hoofdkwartier vertoeft. Hij, Göbbels, heeft van den Führer opdracht gekregen den dank en de waardeering van den Führer tot uit drukking te brengen voor alle Duitsche boeren en boerinnen. Het doet bijna als een wonder aan, zoo ging spr. voort, dat Duitschland in het begin van het 5de oorlogsjaar het broodrantsoen honderd gram hooger heeft kunnen stellen dan bij het begin van den oorlog. De voedingspolitieke situatie staat op hechten grondslag. Ook in het 5de oorlogsjaar zal het Duitsche volk geen hónger lijden. Brood en wapens zijn de onmisbare voorwaarden voor een succes volle oorlogvoering. Zooals de Duitsche boer voor het brood, zoo zorgt de Duitsche arbeider voor de wapens. De vijand is er niet in geslaagd door luchtoorlog en terroriseering van de civiele bevolking ook de Duitsche bewa- peningsproductie vernielend te treffen. Door rationaliseering en vereenvoudiging zijn de wapenproductie nieuwe impulsen gegeven. Voortgaande ^eide spr., dat de vijand zich zeer zou vergissen wanneer hij ge loofde aan een herhaling van het experi ment met Badoglio in Duitschland. Na de bittere leer van November 1918 zal het Duitsche volk niet nogmaals de schijn heilige leugens van zijn vijanden gelooven. Omtrent den luchtoorlog zeide spr. o.a., dat de aanzienlijk versterkte en verbe terde Duitsche afweer den vijand steeds grootere verliezen berokkenen zal, welke zoo zwaar zullen worden dat zij niet meer tegen de resultaten opwegen. Er kan en zal heelemaal niet tegengespro ken worden, dat de luchtoorlog Duitsch land groote moeilijkheden bereidt. Die liggen echter op heel ander gebied dan de vijand beweert. In ieder geval heeft de vijand de Duitsche bewapeningsindustrie geen schade toegebracht, die de verdere zegevierende voortzetting van den oorlog in ernstig gevaar zou kunnen brengen. Over de omvangrijke verhuizingsmaat- regelen in de grdote steden zeide spr., dat die door de bevolking algemeen goed gekeurd worden. Bij een van de laatste aanvallen op Berlijn zijn slechts 2 kin deren, gedood, dank zij de evacuatie van kinderen. Wat de vergelding voor de vijandelijke luchtterreur betreft zeide spr. dat hij om begrijpelijke redenen daarover slechts kon zeggen dat de Engelschen zich fataal zou den vergissen wanneer zij meenden, dat dit geen werkelijkheid zal worden. Enge land zal die werkelijkheid eens leeren kennen. Het zal zijn regeering dan dank kunnen zeggen. De duikbootoorlog zal in niet al te verre toekomst weer in zijn ouden omvang voor de Engelschen en Amerikanen staan. Ook hier heeft de Duitsche techniek den strijd niet opgegeven, integendeel BEVALLEN: G. S. C. Felix geb. Boom, d. G. Wiskerke geb. van Dien, z. T. J van Dalen geb Pardoen, d*. M. Simonis geb. Bogers, z. E. J. van Nis pen tot Sevenaer geb. Brokmeier. d. J. van Roon geb. Wieling z. A. W. C. van Schalkwijk geb Damen z J. P. Schuurhof geb. Falck z. T. M. Ver- hage geb Heinhuis d. A. F. Pfeijffer geb. Polman, z. A. A. C. G. M. Hen driks geb van der Knaap, z. M. D. Niewold geb. Bus, z. J. H. M. A. Don ders geb. van de Beek, z. T. Honselaar geb. Looijen. d. D. M. E. van der Meer geb. Haksteèn, z. A. A. M. van der Hut geb. van den Ende. d. M. A. Vel- ders geb. de Jong, d. M. B. van Harts- kamp geb. Speijk Storm, d. J. Jasper geb. Jasper, z. M, S. van Beek geb. Schnepper. d. J. F. A. B. van Staal geb. Jacobs d. H. van Daalen geb. van BeeiK, d. C. Clardey geb, v. Beele, d. J. M. van Rooij geb. Horstkamp. z. C. W. Burger geb. van der Touw, z. P. M. de Wild geb. Outshoorn, z. R. M Harreman geb. van Reeken, z. H. Hendriks geb. Bos. d. B. A. Dietz geb. Koblischek, d. M. C. Vrolijk geb. de Kreek d. A. Vrijman geb. Klok, d. F. van der Velden geb. Piekert, z. H P. van der Spiegel geb. de Bruin, z. OVERLEDEN: H. van der Sluis, man van M. Grinwis, 63 j. P G. Bakker, ongeh. vrouw 58 j. A. Rotthier, gesch. man, 69 j. Fr. P H. P. Valks, weduw naar van C. Kooger 78 j. J. H. Sche pers, ongeh. vrouw 86 j. H. Siemeling gescheiden vrouw 50 j. M. C. Perk, ongeh vrouw 81 j. H. Ar L. M. van Diejie, ongeh. man 26 j. A. Lut. man man G. van Pleur sen, 80 j. C. J. Evers weduwe van D. Swarttouw, 81 j. J Fr. W Doorten, man van G. J. Janusch, 37 j H. L C. van der Groen, man van L. J. H. G. van Kats, 71 j. JA tiding, man van M. Huyser 66 j. G. M Dames weduwe van J J. B. Wunnink 80 j J. C. van der Velde, man van C Neele- man, 48 j. R. J. Th. de Bruijn. ongeh vrouw 16 j J. Chr. P.Ulrich, ongehuw de vrouw 69 j. M A Fr. Lenterman, vrouw van J. Th van der Wilk 64 j. -- J. A Schreijer, man van C. P. Haverkamp 47 j J. J. van der Klugt, weduwnaar van E. M. Mink 82 j. MATINÉE DANSGROEP MULLER-VAN GIJEN: Reeds meermalen hebben leer lingen van mev. H. Muller-van Gijen de resultaten van het zeer toegewijde en technisch welgefundeerde werk van hun danspaedagoge ten tooneele gebracht. Gistermiddag werd dit onderwijs nog maals in „Diligentia” belicht en wel door een kleine groep, bestaande uit acht danseresjes, waarvan Hanny Bouman, Inge Biesmeijer en in het bijzonder Kit ty, die technisch sterk vooruit is gegaan sinds ik haar de laatste maal zag optreden de meest talentvolle krachten vormden. Weliswaar was het geheel niet direct int de muziek geboren en van daaruit beleefd, zoodat de zin van vele raaie. soms ietwat slappe bewegingen in het duister heeft gelegen, doch technisch vielen een zeer veel belovend inzicht en kunnen te waardeeren. Aan den Spaan- schen dans bleek echter geen der „baila- rinas” en aangekleede „bailadores” toe te zijn. De costumeering getuigde overi gens van smaak en afwerking. De be- begeleiding werd verzorgd door Gusta Bruyn-Koch, die eenige voor een musi cienne hoogst onmuzikale fouten tegen de rhythmiek maakte, doch haar taak slagvaardig vervulde. K Brinkman. Over den Britschen overval op het Noorsche kustvaartuig „Svithun," ver. neemt het Noorsche telegraafagentschap. dat het schip door zes Britsche vliegtuigen werd bestookt met brand- en bri i itbom- men. Na enkele minuten stone net in brand en liep aan den grond. De i idings werkzaamheden, waaraan door Noren en Duitschers werd deelgenomen, warden be moeilijkt door storm en hooge zee Men gelooft, dat ongeveer de helft der 150 op varenden gered is. De toestand in Denemarken S.P.T. meldt uit Kopenhagen: Op vel van de bevoegde Duitsche autoritei ten zullen de tot dusver geïnterneerde Deensche soldaten in de komende dagen worden vrijgelaten. Volgens een Duitsche publicatie van Zondag, heeft men nu met het vrijlaten van Deensche krijgsgevan genen aan de wenschen der bevolking tegemoet kunnen komen daar de elemen ten, die voortdurend de atmosfeer in Denemarken hebben vergiftigd, uit de samenleving zijn verwilderd. Dit laatste verwijt betreft, volgens de Duitsche pu blicatie, vooral de joden van wie ge zegd wordt, dat zij door een anti-Duitsch gestook en het moreel en materieel on dersteunen van terreur- en sabotagedaden voor het grootste gedeelte schuldig zijn aan het feit, dat de toestand in Dene- markei? zich de laatste weken had ver scherpt. Door de Duitsche maatregelen is hun voorgoed de invloed op het Deen sche volk ontnomen. geraakt. Dat gisteren nog wel zonder aan. voerder Walhain Herklots kwam nu p de backplaats en K. v. 't Oever viel in alg spil gewonnen kon worden na -en over het geheel genomen meer spannenden dan fraaien kamp, waarin de eerste helft beter was dan de tweede, zegt voldoende, ook al nemen we dan in aanmerking, dat D. F.C. er aanvallend weinig van terecht bracht. De gasten, die Mijnders na rust teveel negeerden overigens had de Dordtsche linksbuiten in Vervloet een hardnekkigen bewaker hielden het spel veel te kort en noode werd hie»’ de scherp, schutter in 't Veld gemist. Bovendien kan hier Punt, bij wien de jaren gaan spre-, ken, niet meer behoorlijk mee. Na 35 mi. nuten werd het uit een kopbal van mid. voor Dominicus 10, doch v. d. Gijp maak, te op gelijke wijze 1—1. Tien minuten na rust profiteerde Dutrieux van een mis trap in de Dordtsche defensie (21), waarbij het bleef, ondanks felle aanval len van D.F.C., toen H.B.S. haar kruit ver. schoten had. Vóór den aanvang werden van Dordtsche zijde een ets en een ge denkbord aangeboden, in verband met het gouden jubileum der Hagenaars. Volewij- ckers heeft zich zonder puntenverlies op de eerste plaats gehandhaafd, door thuis tegen Sparta met 31 de verwachte over winning te behalen. Kermes bleef even eens zonder puntenverlies en heeft het op eigen grond tegen D.W.S. verre van ge makkelijk gehad en slechts door het be. nutten van een strafschop kon zij met 32 winnen. Xerxes nam thuis tegen E. D.O. een 20 voorsprong, doch na de pauze gaf zij dezen prijs en zij verloor tenslotte met 23 van de Haarlemmers. De stand is nu: Volewijckers H.D.V.S. H.B.S E.D.O. D.W.S, A.D.O. D.F.C. Stormvogels Xerxes Sparta 0 0 0 1 0 1 2 0 1 1 In het tweede district blijft haar zegetocht voortzetten en In het Oosten Over den strijd in het Oosten zeide spr., dat de Duitsche Weermacht be schikt over voldoende verdedigingskracht om het militante bolsjewisme ver van de Duitsche grenzen geboeid te houden. Wanneer wij de laatste weken aan het Oostelijke front distancieeringsbewegin- gen uitgevoerd hebben, vinden die haar oorzaak in een even stoutmoedige als za kelijk gefundeerde overweging. Wat de uitvoering ervan voor onze oorlogvoering te beteekenen heeft, zal de vijand eens nog te merken krijgen. Het Duitsche volk kan de ontwikkeling in het Oosten kalm en gelaten tegemoet zien Nergens is het Duitsche front in het Oosten gescheurd of hebben de Duitsche troepen zich niet opgewassen getoond tegen de buitengewone belastingen van een zoo groot opgezette elastische oorlog voering. Het Oosten zal steeds een bedrei ging voor Duitschland vormen, zoolang daar geen duidelijke beslissing is geval len. Het gevaar in het Oosten is echter verschillende malen tijdens dezen oorlog veel grooter geweest dan thaps en ook toen is de Duitsche oorlogvoering steeds er mede gereed gekomen. Hét is overbodig nog woorden te ver liezen aan het probleem van het bolsje wisme als zoodanig. Het gevaar er van wordt overal ingezien. Het is dus te ho pen, dat in de neutrale staten en ook in enkele deelen van het Westelijke kamp van den vijand deze problemen in de toekomst ie.ts nuchterder en realistischer worden gezien dan het geval was. toen de Duitsche soldaten aan de Wolga stre den. .,Ik zeg da» niet”, aldus de minister, om begrip en hulp te zoeken, waar die niet te verwachten zijn. Wij voelen ons sterk genoeg om ons in het Oosten te handhaven Maar een latere histprische waardeering van dezen strijd zal stellig eenmaal volledig te onzen gunste beslis sen en ook de kleine neutrale staten zou den er goed aan doen, Duitschland iets dankbaarder te zijn in plaats van critiek uit te oefenen. Over den toestand in het Zuiden van Europa zeide de minister vervolgens, dat het verraad van het Huis van Savoye en Badoglio door de Duitsche politieke en militaire maatregelen is doorkruist. Po litiek is de bevrijding van den Duce het sein geweest voor de oprichting van een republikeinsch-fascistisch Italië. De capi tulatievoorwaarden bewijzen, dat niemand zich met zwendel uit den oorlog kan los maken. De oorlog is als een sneltrein: wie onderweg wil uitstappen breekt den nek, wie de wapens neerlegt heeft verloren. Het gaat in dezen oorlog niet om regime •of opvatting, maar om volken, om hun leven, hun toekomst, hun bestaansrecht en bestaansmogelijkheid. Dat moge ieder zich voor gezegd houden. Deze oorlog moet uitgevochten worden. Duitschland heeft niet de keus tusschen oorlog of vrede, maar alleen tusschen overwinning of vernietiging. De Engelschen en Amerikanen hebben tot dusver slechts aan den rand van Europa gestreden. De kern van de Duit sche verdedigingslinies zijn zij in het ge heel nog niet genaderd. „Wij leven thans in het geweldigste drama der geschiedenis van ons volk”, zoo besloot de minister zijn rede, die steeds weer onderbroken werd dpor storm- achtigen bijval, „misschien wel van de geheele geschiedenis der menschheid. In dit drama ligt de mogelijkheid der defi nitieve oplossing van het Europeesche probleem. Het Nationaal-Socialistische Rijk Italiaansche formaties sluiten zich bij Duitschers aan Ook in Dalmatië hebben zich bij de ont wapening van de Italiaansche divisies talrijke formaties, vooral die van de fas cistische militie, bij de Duitsche Weer macht aangesloten, waarna zij hun wa penen konden behouden. Een bataljon zwarthemden b.v. onderneemt succesvolle zuiveringsacties tegen communistische benden in Herzegowina. Andere militie- formaties beveiligen de Adriatische kust. Vele andere Italianen verklaarden bij de Duitsche troepen te willen werken. Zij zijn te werk gesteld als chauffeur, werktuig kundige of handwerker. Alleen al in den sector van een Duitsch regiment in Dal matië meldden zich binnen enkele dagen 1000 man voor arbeid aan Duitsche zijde. V.U.C. BEHOUDT FRAAI DE LEIDING De Haagsche eerste klassers hebben onze verwachtingen voor den vierden competitiedag niet beschaamd, althans in zooverre, dat zij alle drie een overwin ning wisten te behalen. Bepaalde verras singen kwamen in het Westen niet voor, doch vermeldenswaard is nog wel, dat van de afdeelingskampioenen Enschedé haar tweede nederlaag kreeg te incassee- ren en dat Eindhoven door P.S.V. werd geklopt In het eerste district heeft A.D.O. dan eindelijk haar eerste overwinning ge boekt, maar erg overtuigend was de zege niet, noch in cijfers, noch in de manier, waarop zij werd behaald. Al was de overwinning niet geheel en al onverdiend, toch mogen de Zuiderparkers de handen nog dicht knijpen, want met een heel klein beetje meer geluk, hadden de be zoekende Stormvogels den gelijkmaker kunnen verwerven. Over het geheel ge nomen speelden de Hagenaars wel iets beter dan de IJmuidenaren, die het voor namelijk van enthousiaste uitvallen moes ten hebben en die zich verder kunnen beroemen op het bezit van den uitnemen- den doelman Kraak, die een grootere nederlaag verhoedde. Het begin beloofde wel wat goeds, want toen speelde A.D.O. een vlpt partijtje, dat binnen een kwar tier twee doelpunten van J. Eversteyn opleverde, doch toen was het gedaan, want daarna presteerde de aanval niets meer De voorhoede van de Stormvogels had nog minder in te brengen en in de 24e min scoorde Kuiper de eenige goal der IJmuidenaren. Op het spel van A.D.O. is ongetwijfeld van invloed ge weest het feit, dat het elftal noodgedwon gen veranderingen moest ondergaan. Choufoer was nog niet beschikbaar na zijn blessure van de vorige weekvoor hem viel Kortekaas in, die zich weldra moest laten vervangen. Roosenburg be zette de backplaats, Clavan ging half spelen, Vreken rechtsbinnen en Rosma len viel als rechtsbuiten in. De midden- linie speelde daarom voorzichtiger en het verband raakte zoek. Toen na de rust Neuteboom zich liet vervangen door Mar tens was de fut er heelemaal uit Met 21 voor A.D.O., welke stand reeds voor de rust was bereikt, kwam het einde. H.B.S. doet het gelukkig toch beter, dan na de verzwakking .welke de Kraaien door de omstandigheden hebben ondergaan, vrijwel algemeen werd verwacht. Het gisteren tegen D.F.C. vertoonde spel was nog wel niet ideaal, maar toch zit er „muziek” in de hardwerkende, jonge ploeg, vooral wanneer men in de voor hoede. waarin gisteren Dutrieux de bes te man was, wat op elkaar ingespeeld PRINCESSE-SCHOUWBURG. „Een hu welijk onder Lodewijk XV”, door Alexandre Dumas. Een allercharmantste avond! Het Residentietooneel heeft onder de knappe regie van Johan de Meester, in een sober maar zeer smaakvol décor van Willem Deering, het blijspel van Alexandre Dumas-père uit de oude doos gehaald en het nog eens door moderne spelers van een jonge generatie over het voetlicht laten brengen. Het was een voortreffelijk samenspel in een lichte, tintelende en toch stijlvol gehouden voorstelling En in een bezetting, die klonk als een klok! Paul Steenbergen als de graaf de Candale, zwierig, elegant en met den lichten, speelschen toets, dien het stuk vereischt, (Wat een veelzijdig talent, deze rol zoo vlak na den Hamlet!) Ank van der Moer als de zoo uit de klooster- kostschool geïmporteerde gravin de Can- dale Jan Retèl als een superbe chevalier de Valdos (deze acteur moet eens op de planken met een Cyrano! Hij heeft er alle middelen voor, ook den zwier en de fantasie!). Piet Bron een pracht van een commandeur, een markante „ouderwet- sche” oude heer, met in Louis XIV-ver- schijning en allonge pruik in een Louis XV-milieu (een zeer mooie rol van hem!), Bob van Leersum: een smeuïge kamerdienaar van den graaf, de Jasmin-rol en Mimi Boesnach als een guitige, levens lustige en onweerstaanbare Marton. Bert Dijkstra voldeed goed als portier en offi cier Het plezierige stuk met zijn dwaze situaties en spelenderwijs opgediende moraal deed het in deze voortreffelijke vertooniing nog uitstekend. Het publiek toonde zich enthousiast. En geen wonder! „Het huwelijk onder Lodewijk XV” brengt een amusanten avond van uit spanning en gul lachen. Men kan het een lange reeks opvoeringen voorspellen. B. v. Eysselsteijn. AMSTEROAMSCHE OPERA: Met een reprise van Puccini’s Tosca hebben de Amsterdammers hier het seizoen ingezet. De bezetting was vrijwel dezelfde als bij de eerste opvoering in April j.l. De rol van Scarpia, die toen door Otto Couperus werd vertolkt, was nu toevertrouwd aan der. bariton Theo Baylé, die er met zijn fameuse. de vocale ensembles der eerste acte domineerende stem een vocaal be langwekkende, imposante creatie van heeft gegeven. Een enkele maal gaf hij misschien wel eens wel te veel aan kracht, maar als geheel was het een voortreffelijke prestatie Zijn psychologi sche uitbeelding zal begrijpelijkerwijze nog kunnen groeien, in opvatting en actie was echter nu reeds veel, dat in de goede richting wees. Ruth Horna en Chris Reumer voldeden wederom resp. in de titelrol en als Cavaradossi, eveneens in de eerste plaats wat het vocale betreft. Aan stralende hoogte ontbreekt het geen van beiden Het expressief gezongen „Vissi d’arte” van de zangeres en de beide lyrische dramatische fragmenten van den tenor in I en III waren hoogte punten. Uitstekend getypeerd in spel en zang werden ook nu weer de figuren van Angelotti en den koster, resp. door Sie- men Jongsma en Henk Angenent. Jeanne van de Rosière zong ditmaal de stem van den herdersjongen in het begin van de derde acte en drong daarmee ondanks den grooten afstand van de zaalruimte. voldoende door. Spoletta. Sciarrone en de cipier vonden in Jan Voogt, F. Bosch en F Mahn bevredigende vertolkers. De koren in de processie en in de cantate klonken welluidend en bleven in hecht contact met het door Glastra van Loon knap geleide orkest. De geheele opvoe ring was, ook uiterlijk, welverzorgd en had een voornaam cachet. Het succes was uitbundig. In de geestdriftige applaus- hulde moest ook de muzikale leider dee len Mr A J. F. J. Jung 8 14-2 8 18-7 6- 4 7- 7 6-6 6-7 5-10 0.50 4-15 0.50 3-6 0.33 8- 13 0.25 V.U.C. dank zij een 42 overwinning, gisteren te Dor drecht op Emma behaald, zijn de Haag, sche zwart-witten fraai op de eerst<| plaats blijven staan zonder ook maar één puntje te hebben verspeeld en met de veelzeggende deelcijfers 187. Zouden de Stadiowbewoners dit seizoen de plaats van A.D.O. gaan innemen? Het is nog wel wat vroeg om reeds te juichen maar wie weet! In het eerste kwartier had het er allen schijn van, dat het ongeslagen record van de Hagenaars in het Dordtsche Sportpark een einde zou vinden. De gast, heeren trokken zich zoo weinig van de reputatie der gasten aan. dat zij het spel in handen namen en vrij spoedig, door den linksbuiten van Ockenburgh, pok de leiding namen. Toen echter voltrok zich geleidelijk aan een volslagen verandering; in plaats van fnet 3 voorwaartsen en een sterk teruggetrokken Stam, kon V.U.C, alle aanvalskrachten in den strijd werpen en zich via het afstraffen van fouten der tegenpartij het initiatief veroveren, Bertus de Harder mag dan een strafschop gemist hebben, hij was het toch, die nog voor de rust den achterstand in een 31 voorsprong omzette. Zoo rijk aan afwis- seling de eerste helft was, zoo saai werd de tweede. Stam voerde den stand uit een vrijen schop tot 14 op en toen had ook .V.U.C. haar kruit verschoten. F. v. d. Gijp gelukte het tenslotte nog een tegen- punt te scoren, zoodat V.U.C. met 42 won De Hagenaars worden op den voet gevolgd door V.S.Vwelke ploeg een wedstrijd minder speelde en gisteren on verwacht een punt moest afstaan aan het bezoekende D.H.C., dat het tot een 22 gelijkspel wist te brengen. Gelijk A.D.O. in het eerste district, behaalde hier gis teren de kampioensclub Feijenoord haar eerste overwinning en wel met dezelfde ■cijfers als de Hagenaars, in den uitwed strijd tegen R.F.C. Ajax blijft onder de verwachtingen en moest gisteren in den uitwedstrijd tegen Haarlem met 1—1 ge noegen nemen. De stand is hier: - 8 18-7 5 12-8 4 3-2 5 13-9 5 3 3 3 0 0 klasse A van district H heeft Quick haar aanhang een onaange name verrassing bezorgd door uitspelende met 23 te verliezen van Elinkwijk. Dat H.V.V. het te Gouda zwaar te verant woorden zou krijgen, was te voorzien en 00 was het resultaat. Desondanks be zetten de Leeuwtjes de eerste plaats en Quick is derde geworden. B.M.T. voldeed aan de verwachtingen en won met 52 den uitwedstrijd tegen V.D.L., doch Vios schoot wel zeer onverwacht geducht uit haar slof, door, na 3 achtereenvolgende nederlagen, in den uitwedstrijd tegen U.V.V met niet minder dan 81 te win nen. Ü.V.S. handhaafde zich in de hoogere regionen door thuis met 51 baas te blij ven over Velox. KORFBAL DEETOS KRUIPT DOOR HET OOG VAN EEN NAALD; Zonder Allman heeft Achilles de landskampioenen voor groote moeilijkheden geplaatst. Wel veroverde Deetos vóór rust een 40 voorsprong, maar in de tweede helft waren de zwart- witten over alle linies de meerderen. Door Moulijn werd het 41 en 42; na 5—2 scoorde invaller K. Wassenaar 5—3, waar» op Burgel voor 54 zorgdroeg. Toen al> gemeen de verdiende gelijkmaker ver wacht werd, had de Rooy met een verren worp van de lijn af geluk (64). Ons Eibernest en Gymnasiasten hebben een goede partij gespeeld, waarin de thuisclub zoo onfortuunlijk was, dat Beh rens reeds na 5 minuten, als gevolg vab een verwonding, moest uitvallen. H. de Boone kwam hem vervangen. Met rust leidden de gasten met 03; daarna werd het 13. 1—4, 15, H.S.V. won maar op het nippertje van D.K.C., dat met rust zelfs een 2—9 voor sprong had. Moeizaam werd bet 2—3. H.K.V., zonder H. Korsen en met Nell, die niet fit was, liet het tegen Het Zui den leelijk liggen. Met niet minder dan 110 (rust 50) werden de blauw-witten gekraakt. WATERPOLO TOURNOOI VAN Z.I.A.N.: Het nationaal waterpolo-tournooi, dat Zondag door Z.I.A.N. in de Regentes was georgani' seerd, is een middag van goede sport geworden. Er was spanning te over. Te betreuren viel het. dat het damesteam „De Meeuwen" niet uitkwam, wegens verschil van meening over de beslissing voor hert kampioenschap, zoodat een groote attractie, de wedstrijd Dé_ Meeu wenOtter, niet gespeeld kon worden. Inplaats van het Amsterdamsche zeven tal was H.D.Z. bereid gevonden, als derde damesteam mede te dingen. De uitslagen van het tournooi van de dames, dat evenals van de heeren, werd gehouden in den vorm van een halve competitie, luidden als volgt: 1 ZIAN, 2. HDZ, 3. Otter, Voor de heeren was da volgorde: 1 ZIAN, 2. HPC, 3. Het LJ. Door deze plaatsing kwamen beide team* in het bezit van den Regentesbeker Een aardig moment was de huldiging van mevr, de Grootv. Gelder, die de waterp&losport vaarwel gaat zeggen. De voorzitter van ZIAN, de heer B. de Lan ge. sprak de scheidende zwemster die 20 jaar lang voor ZIAN heeft gespeeld, in hartelijke bewoordingen toe. De oogst Staatssecretaris Backe gaf een overzicht over de prestaties van het Duitsche land volk en den stand van de Duitsche volks voeding en de opbrengsten van den oogst van dit jaar Volgens goedgefundeerde ramingen zul. len deze niet alleen de oorlogsgraanoog- sten tot dusver overtreffen, maar zelfs boven het gemiddelde der vredesjaren liggen. Spr. trok o.a. een vergelijking met de oogsten van 1918 voor dezelfde gebie den van het oude Rijk; thans 7,4 millioen ton rogge, toen 6,1 millioen. thans 4,2 mil lioen ton tarwe, toen slechts 2,3 millioen. Hij besprak de nationaal-socialistische maatregelen, die de voorwaarden voor deze successen hebben geschapen, in den Duitschen landbouw evenals in de nieuw ingeschakelde gebieden, resp. de bezette landen, hetgeen spr. o.m. aantoonde met het voorbeeld van hert protectoraat Bohe- men en Moravië. Aan dit gebied had Duitschland in 1940 en 1941 nog 354.000 ton broodgraan geleverd, terwijl in 1942- 1943 het land reeds in staat was een over, schot van 174.000 ton aan Duitschland te leveren. Hetzelfde is het geval met vleesch Hooge onderscheidingen Als zichtbare uitdrukking van den dank van den Führer voor deze unieke presta ties van het Duitsche landvolk zijn 100 boeren, en boerinnen onderscheiden met de hooge orde van het Kriegsverdienstkreuz eerste klasse. Als slot van zijn rede maakte spr. een bepaling van den Führer bekend volgen’s welke 3 mannen onderscheiden worden met het ridderkruis van het Kriegs verdienstkreuz. De uitreiking der onder scheidingen geschiedde door ridderkruis drager SS-Sturmbannführer Skorzeny, den bevrijder van den Duce. die onze kameraden met de camera vroo- lijk toewuiven en toeroepen. Zij dragen koffers in plaats van wapens en verheu gen zich op de naderende laatste akte van hun militaire loopbaan. Wij rijden omhoog naar de citadel, welker 15 centi meter lange middeleeuwsche sleutel al plechtig is overgegeven. Hier treffen we nog meerdere bataljons ontwapende solda. ten aan evenals Italiaansche officieren in de hyper-elegante uniform met de rijlaar zen en de onvermijdelijke sigaret Dit officierskorps schijnt ons op dit oogenblik een symbool voor het geheele Italiaansche volk Daar zijn er die ons open toeknikken, die de ontwapening en de tijdelijke uitsluiting van de buitenwe reld als vanzelfsprekende formaliteiten opvatten, en die ons met den fascistischen groet, met opgeheven hand begroeten En daar zijn de anderen die met bleeke ge zichten voor zich uitstaren, zooals die generaal, die zich vannacht meer door zijn eed aan een verraders-clique in Rome dan met de eeuwigheid van zijn volk verbon den voelde. Openlijke vijandschap straalt ons tegen uit de oogen van hen, aan wie thans het handelen onmogelijk is gewor den. En tenslotte zijn er nog diegenen, die dit alles nog niet kunnen begrijpen en doorzien, omdat men hen al te lang om den tuin geleid heeft. Zullen we nog van de menschen in de stad spreken die de schier eindelooze rijen voertuigen en kanonnen nastaren, van de vrouwen, die van ons willen weten, of er in het vervolg nog brood te krijgen zal zijn tot we ze ook op dit punt, zoowel als in vele andere dingen gerust kunnen stellen. Eenstemmig wordt de daad der regeering-Badoglio afgekeurd. „We heb ben allemaal gedacht, dat hij zoo iets slechts samen met Hitler zou doen”, wordt er gezegd. Eenstemmig hooren wij dit van zakenlieden en arbeiders, die we vandaag in grooten getale op straat ontmoeten, omdat bijna iedere arbeid rust. Men is het niet met Badoglio eens en waarschuwt tegen de communistische elementen, tot wie zich beurtelings Londen en Moskou wenden Zoo gaat deze dag voorbij. Den volgen den morgen zijn deze menschen vol ver trouwen naar hun werk teruggekeerd om. dat zij, dat voelen wij duidelijk in enkele uren weer vertrouwen hebben ge schept. De spanning der laatste weken is voorbij Nog zijn de parolen van het fas cisme aan muren en huizen niet verdwe nen. Het komt nauwelijks voor, dat ze ergens overgeschilderd zijn. Zij verlangen van het Italiaansche volk: „Gelooven, ge hoorzamen, werken en strijden. En dat zal dit volk ook doen, daarvan zijn wij over tuigd. Juist de beste krachten wenden zich nu met vertrouwen tot de nieuwe fascistische regeering. En evenzeer geldt dit vertrouwen de Duitsche soldaten die nu met de sterke handen de bescherming van dit land op zich hebben genomen. Het onfeilbaar werkend precisie-apparaat, dank zij hetwelk in dezen nacht op ontel bare strategische punten van dit land de macht in onze handen overging, heeft er evenveel toe bijgedragen hen te overtui gen, als het zelfverzekerde; rustige op treden van den Duitschen soldaat dat nog steeds hetzelfde gebleven is Europa mag het weten: Ook hier in het Zuiden staan de fronten duidelijk en sterk! Dinsdag 5 October Hi 1 v. II. 414 4 m.: 6.45 Gr muz. 7.— BNO. 7.10 Gymn 7.15 Gr.muz. 7.40 Sport. 7.50 Pro- gramma-overz. 8.BNO. 8.10 Schubert- muziek. 8.30 Orgel 8.45 Voor de vrouw. 8.50 Walsen. 9.— Godsd. uitz. 9.30 Ma- 18ndo. 10.30 Lezing. 10.45 Orgel en zang 11.15 Otto Hendriks 12.— Alm. 12.15 So listen 12 45 BNO. 13.Land en volk brengt... 13.05 Musette en orgelspel. 14 Reportage. 14.15 Orkest 15.Noorsch progr. 15.30 Zonnestralen in ziekenzalen 16.Sted. orkest van Maastricht 16.45 BNO. 17— Lichte Toets. 18.— BNO. 18,05 Eerste acte uit de operette Baron Trenck” 18.45 De N.S.B. antwoordt. 19 BNO. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Verschei. denheid 22.BNO. (Van 22.15 radio-cen. tralen). 22.1524.Gr.muz. H i 1 v. II (Radio-centralen.) 17.Con cert 17.45. Orgel 18.Orkest van Dinte- ren. 18.35 Orgel en zang. 19.BNO. 19.10 Voor kleuters. 19.15 Orkest. 20.15 Duit sche taalcursus. 20.40 Operaconcert. 21.45 Wijding. 22— BNO. Woensdag 6 October. Hilv. I, 414.4 m. 6.45 Gr.muz. 7.BNO. 7.10 Gymn. 7.15 Gr.muz. 7.Sport. 7.50 Pro- gramma-overz. 8.BNO. 8.10 Musette. (8.458.50 Voor de vrouw.) 9.Godsd. uitz. 9.30 Opera-orkest. 10.15 Orkest Car- cassola. 10.35 Voordracht. 11.G. van Krevelerv 11.30 Sopraan. 12.Alm. 12,15 Otto Hendriks. 12.45 BNO. 13.- Land en volk brengt.. 13.10 Otto Hendriks. 13.45 Voor de jeugd 15.Godsd. uitz. j5.15 Solisten 16.Georges Boulanger 16.15 Masman 16.45 BNO. 17.— Solisten, 18 Brabantsch praatje. 18.05 G, v. Krevelen. 18.45 Neerlands stem van het front. 19. BNO. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Viool 19.45 Fam. Speelman. 20.15 Orkest 21. — Uit 't jonge hart. 22.— BNO. (Van 22.15 radio-centralen.) 22.1524.Melo dieën. Hilv II (Radio-centralen.) 17.Con cert. 18— Orkest. 19.— BNO. 19.10 Voor kleuters. 19.15 Licht amusement. 20.15 Voor zelftuinders 20.30 Fr. Wouters. 21.15 Kwartet. 21.45 Wijding. 22— BNO. Donderdag 7 October. Hilv. I. 414.4 m.: 6.45 Gr.muz. 7— BNO. 7.10 Gymn. 7.15 Gr.muz. 7.40 Sport. 7.50 Pro- gr.overz. 8.BNO. 8.10 Gr.muz. (8.45 8.50 Voor de vrouw). 9.Godsd. uitz. 9.15 Gr.muz. 9.45 Orkest Keths (10.15 10.30 Voor de vrouw.) 11.50 jaren her, 11.15 Viool. 12.Alm. 12.15 Rumba-Tan. go. 12.45 BNO. 13.— Bloemenliefhebbers opgelet. 13.05 Concert. 14.Reportage. 14.15 Otto Hendriks. 15.— Fluit. 15.30 De koffergramofoon. 16.Melodisten. 16,45 BNO. 17.Masman. 17.30 Departementen houden spreekuur. 17.40 Orgel. 18.BNO. 18.05 Uit Mozart’s opera „Le nozzo di Figaro”. 18,45 Brandende kwesties. 19.BNO. 19.10 Spiegel v. d. dag. 19.15 Concertgebouworkest. (20.2020.45 Voor dracht). 21.30 Onbekend maakt onbemind. 22. BNO. (Van 22.15 radio-centralen). 22.1524.Gr.muz. Hilv. II (Radio-centralen)17.Kwar tet 17.45 Piano. 18— Uit de film. 19 BNO. 19.10 Voor kleuters. 19.15 Hon- gaarsch orkest. 19.45 Gr.muz. 20.15 Sprookjes. 20.30 Orkest Rambour. 2145 Wijding. 22— BNO. Vrijdag 8 October. Hilv. I. 414.4 m. 6.45 Gr.muz. 7.BNÓ. 7.10 Gymn. 7.15 Gr.muz. 7.40 Sport 7.50 Progr,-overz 8BNO. 8.10 Walsen, (8.45—8.50 Voor de vrouw.) 9.— Godsd. uitz 9.30 Orkest Keth. 10.15 Voordracht. 10.30 Orgel. 11. Voor kleuters. 11.30 Piano. 12— Alm. 12.15 Masman. 12.45 BNO. 13.Land en volk brengt13.05 Tusschen de bedrij ven 15.Godsd uitz 15.30 Luisterspel 16.25 Orgel. 16,45 BNO. 17Opera-ork. 18.De Jordaner vertelt. 18.05 Gron. Or- kestver. 18.45 De directie van den land bouw., 19.BNO. 19.10 Spiegel v d. dag. 19.15 Van ’t een op het ander. 22.BNO. (Van 22.15 radiopentralen). 22.1524. Gr.muz. Zaterdag 9 October. Hilv. 414.4 m_: 6.45 Gr.muz. 7.BNO. BALLETPARADE YVONNE Evenals verleden jaar hebben van het Yvonne-Georgi-ballet avond in een zeer gevuld „Gebouw' balletparade gegeven. Dat Yvonne Georgi met een op deze wijze voor het voetlicht brengen van haar groep de kloof tus schen de balletkunst en den solodans heeft overbrugd en haar kunstenaars daarmede heeft .aangespoord tol het zoeken naar een persoonlijke uitdruk kingswijze en een mededeelen uit eigen innerlijk, is ditmaal duidelijk gebleken uit het zeer hooge artistieke plan van het geheel en uit den enormen vooruit gang, welke door vergelijking met de vo rige balletparade valt op te maken Elk werk is dan ook een uiting van een der gelijk technisch kunnen en van een dus danig artistiek en muzikaal bewustzijn geweest dat een gedetailleerde bespreking hier volkomen gerechtvaardigd zou zijn. Slechts in verband met gebrek aan plaats ruimte moet zij achterwege blijven Wan neer ik voorts een „Krijgsdans” van Pierre Cammingha, die er geen bezwaar in bleek te .hebben gezien om Chopin’s Polonaise in ‘fis voor het „goede” doel te laten verknippen en verknoeien en „Strijd” van Mascha ter Weema, die de juiste uitdrukkingsvormen voor haar zelf en voor Chopin’s Etude op 10 no. 12 niet bleek te hebben gevonden buiten be schouwing laat, bleek een zeer opmerke lijke harmonie tusschen klank en bewe ging te zijn geschapen. In het sublieme onvergetelijk mooie, technisch volmaak te „Narcissus” van Tony Raedt, in een griezelig geheimzinnigen en demonisch sterken „Rattenvanger van Hameln” van Mittertreiner, in een uiterst pittige ,Mi- dinette” van Nota de Wal en een drama tische prachtig bewogen „Ariadne” van Titia van Teeseling vond de balletparade haar bekroning. Peter Kellenbach bege leidde slagvaardig en gaf blijk van op merkelijk compositorisch talent K Brinkman In den kunsthandel nus Liernur wordt tot en met 23 dezer een tentoonstelling gehouden van werken van Paul Arntzenius. S.S.-P.K. Zwoel drukte de hitte op het land en rekte den tijd, die onder den druk der gebeurtenissen soms toch reeds stil scheen te staan, tot in het oneindige daaraan kon zelfs de in dit ongecom pliceerde vroolijke volk aanwezige onbe kommerdheid niets veranderen. Wii Duit sche waarnemers hebben deze vibreeren- de zwoelte en het grommen van een naderend onweer even duidelijk gevoeld, als wie dan ook in dit land - We zijn hier pas een paar weken, sedert de gebeurtenissen op Sicilië en het ver raad aan Mussolini een grootsch opge zette samenzwering tegen de oorlogvoe ring der Europeesche volken onder Duitsche leiding deden vermoeden. Wij kunnen over de ontvangst hier nauwe lijks klagen. De man van de straat in Italië heeft de soldaten van den Führer met vriendelijkheid en een zekere satis factie opgenomen. Maar een zekere ver- radersregeering samengesteld uit ver grijsde, pro-Engelsche elementen, heeft het klaargespeeld, dat dit volk op een der gritiekste oogenblikken zijner ge schiedenis niet weet, wat vrede wat hoogverraad, wie vriend en wie vijand was Systematisch heeft men een geheel volk sinds dien dag van het verraad aan Mussolini *ln het donker laten tasten. Men heeft fantastische wissels op de toekomst vermengd met oncontroleerbare lasterpraatjes over de mannen, die tot nogtoe de leiding hadden en heeft in ver band met de buitenlandsche slechts dingen gezegd, die wezenlijk bonden. Als de avondschaduwen zich als een treurfloers over het land leggen, komt door de Italiaansche radio het eerste nieuws van een waarschijnlijken vrede, waarachter men het brutale feit van de onvoorwaardelijke overgave, ja de uit levering in de hand van den vijand ver bergt. Grodtendeels voltrekt de overgave der wapens, versterkingen en militaire installaties zich zonder storing. Nu vol trekt zich alles heel vlug in dezen don keren en inhoudsvollen nacht. Dof ratelen pantsers over gladde, mooigebouwde heer wegen en door de smalle straten der slapende steden, rommelend gaan pant- serafweerkanonnen en infanteriegeschut in stelling bij bruggen en spoorwegover gangen. Dan is het zoover. Hier, evenals in alle andere Italiaansche steden, wor den korte gesprekken gehouden met de officieren van een leger, dat zich slechts door de Anglo-Amerikanen mocht laten ontwapenen. In ons radiotoestel, dat wii in onzen voortrollenden wagen hebben ingeschakeld hooren wij de olieachtige stem van den Engelschen spreker, die dit parool opneemt en de Italiaansche bevolking tot tegenstand en sabotage tegen de Duitsche troepen uitnoodigt. Grootendeels voltrekt zich de overgave der wapens, versterkingen en militaire installaties zonder storing, maar er zijn uitzonderingen. Voordat de nieuwe dag aanbreekt, zijn met een donderende echo op het marktplein enkele schoten geval len. De stalen monden van onze pantsers hebben gesproken. Daar en daar en daar het bliksemt en kraakt, dan heerscht er weer zwijgen en ’s morgens glimlacht de zon over enkele puinhoopen. die door een gapende menschenmenigte worden bezich. tigd. Bij het aanbreken van den dag is van een tegenstand nergens meer sprake. In de straten der stad ontmoeten we lange colonnes ontwapende Italiaansche soldaten, HET RESIDENTIE ORKEST IN OCTO BER Daar in verband met de omstan digheden de tournée van de Italiaansche Opera, in samenwerking met het Resi- dentie-orkest in October niet kan door gaan. heeft de leiding van het Residentie orkest besloten on 12. 19 en 26 October en 2 November paedagogische certen in het Gebouw voor K geven. I 7.1Ó Gymn. 7.15 Gr.m. 7.40 Sport. 7.50 Progr.. overz. 8.BNO. 8.10 Concert. (8.458.50 Voor de vrouw). 9.— Godsd. uitz. 9.15 Mozart-progr 10.Ger. Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.— Orkest Decker. 12. Alm. 12.15 Orkest v. Dijk. 12.45 BNO. 13.Land en volk brengt13.05 Or kest. (13.3013.40 Wekelijksche wande ling). 14.Rott. Philh. ork. 15.Bonte middag. 16.45 BNO. 17.Voor Ned, zee lieden. 17.20 Otto Hendriks. 18.BNO. 18.10 Jonny Ombach. 18.45 Hier W.A. 19— BNO. 19.10 Spiegel v. d. dag. 19.15 Orgel. 19.30 Luisterspel. 20.— Vroolijk progr. 22.BNO. (Van 22.15 radio-cen tralen). 22.1524.Gr.muz.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 6