1943. Duitschers bezetten het eiland Cos pïo. 18608. Dinsdag 5 October. SPORT KUNST EN LETTEREN BINNENLAND STADSNIEUWS VAN OVERAL RECHTZAKEN Distributie zaklantaarn- Metalen huishoudelijke artikelen batterijen afLeveringsverboo uitgebreid Corsica ontruimd den N.AJD. Weigering te verkoopen is strafbaar Stabsleiter Sündermann voor de Nederlandsche Pers Hoofdprijzen Staatsloterij Zeven koopvaarders en 1 torpedo jager tot zinken gebracht Bakkersarbeid en broodbezorging op Zaterdag Burgemeestersbenoemingen BURGERLIJKE STAND Buitenland Sportrevue Luch^acties in het Stille Zuidzeegebied Geef de aardappelschillen aan den ophaler mee! Overdracht sportveld aan S.S.-opleidingskamp Avegoor 'hoe de geldende regeling is De Oost-inzet van HAAGSCHE COURANT 6419 HERFSTWEDSTRIJDEN DER S.S. ciale opdrachten. In zijn plaats js Schriftelüke aangifte: Hoofd bestuur P. T. T., Roggestraat 13, Arnhem. Inlevering te Den Haag (ook Loosduinen): Zonnebloem- straat 68; Rijswijk: Heerenstr. 77; Voorburg: Parkweg 121; Wasse naar: gemeentehuis. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappelschillen voeden het vee 1 f 11645 19101 7807 4097 10733 13983 20301 8316 5160 13882 C, -i Vijfde klasse 16945 19306 DE DRIEVOUDIGE MOORD TE SCHIE DAM: De 40-jarige P. Hartland uit Rotter dam, die met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Rotterdam waarbij hij in de zaak van den moord op drie jood- sche vrouwen te Schiedam door het ge rechtshof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar, is van dit arrest in cassatie gegaan. Ook de Schiedamsche dienstbode mej M. Ligthart, die wegens medeplichtigheid in hooger beroep veroordeeld is tot 9 ja- ren gevangenisstraf, heeft cassatie aange- teekend. De 50-jarige J. M. Woltering, die als één der hoofddaders tot levenslang werd veroordeeld, ging eveneens in cassatie. 1000: 400: 200: 100: Cunningham volgt Pound op Tot eersten lord van de Britsche ad miraliteit en, chef van den staf van de vloot is benoemd admiraal Sir Andrew Cunningham, als opvolger van Sir Dud ley Pound. De laatste heeft om gezond heidsredenen ontslag aahgevraagd. Hij verblijft op het oogenblik in een zie kenhuis te Londen én zijn toestand is ernstig. AAN GEVOLGEN VAN AANRIJDING OVERLEDEN: De vorige week Woensdag, ochtend werd op den hoek van de Zee- •straat en de Kortenaerkade de 44-jarige wielrijder H R. R. van' de Schenkkade langereden door een/expeditie-auto. De man, die een hersenschudding had beko men werd overgebracht naar het R. K. Ziekenhuis Westeinde, waar hij aan de be. komen verwonding is bezweken. J. J. van der Klugt, weduwnaar van E. M. Mink, 82 j. G. J. Fokke, weduwnaar van A. A. van der Pol, 79 j: A. H. Mulder, weduwe van E V. Jeltes. 91 j. J. P. van Rossum, weduwe van G, P. Wesseling, 85 j. M. Keus, weduwnaar van KI. Toet 75 j. N. Korving. zoon, 4 j.. G M. L. Leeuwangh, vr. van J. H. de Boer, 60 j. M. M. A. van Dijk, vr. van A. Fr. Titulaer, 59 j. J J. Veurman man van G. C. Rijkmans. 68 j. G. W. J. Kruimel, weduwe van L. Ph. Hennequin, 68 j. E. Terlingen. doch ter, 1 j. M. M van der Tang ongeh. vrouw 18 j. D. Loffelt, weduwnaar van G. M. Iderhoff, 80 j. J. G. de Boom, gescheiden vrouw, 74 j. J. Brüsse, weduwnaar van M. Loenjers, 74 j. A. Tolk, weduwe van J. van Voorst. 82 j, De secretaris-generaal van Sociale Za ken heeft voor het tijdvak van 15 October 1943 tot 19 Maart ’44 een nadere regeling vastgesteld voor den bakkersarbeid en de broodbezorging op den Zaterdag. Deze regeling komt in hoofdzaak er op neer, dat ’s Zaterdags om 2 uur des och tends met den bakkersarbeid mag worden aangevangen. Voorts is, wat de broodbe zorging betreft, bepaald, dat de bakkers deeg eri brood, dat nè 8 uur des tjamiddags van den vorigen dag gebakken of opge warmd is, gedurende het tijdvak, waar voor deze regeling geldt, op Zaterdag des ochtends .van 8 uur af mogen vervoeren, terwijl de verkoop of aflevering om 9 uur mag beginnen. De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeester be noemd: den vroegeren burgemeester van de gemeente Noorbeek J. P. J. H. M. Brouwers, te Maastricht, tot burgemeester van Eysden; den gemeente-secretaris H. M. Verbeek, te Rossum, tot burgemeester in Schoonebeek; den gemeente-secretaris H. C. M. Peeze Binkhorst, te Delden, tot burgemeester van, Hellendoornden ge- meente-ambtenaar' L. J. Zandt, te Gro ningen, tot burgemeester van Gieten, en den leeraar P. J. Biemans, te Uden, tot burgemeester van Uden. Slechts de overwinning maakt het verdere nationale bestaan mogelijk De plaatsvervangende perschef van de Rijksregeering Stabsleiter Sündermann. heeft voor een grooten krihg van voor aanstaande journalisten gesproken. Zijn uiteenzettingen betroffen vooral den psy- chologischen kant van het oorlogsgebeu ren. In een strijd, die aan elke zijde eischt dat de laatste energieën in het spel ge bracht worden aldus verklaarde Sün dermann treedt de vraag naar de oor logsdoelen en de gevechtsmotieven steeds sterker op den voorgrond. Voor het Duitéche volk is er daarbij een duidelijk standpunt Thans weet de ge- heele wereld, dat deze oorlog niet begon nen is om Polen te redden, doch om Duitschland te vernietigen. Deze zekerheid en de poging der Vereenigde Staten om in bondgenootschap met het bolsjewisme Europa te veroveren, fundeert in het Duit- sche volk den sterksten moreelen impuls, die er in een strijd bestaat: het weten, dat het om zijn of niet-zijn gaat en dat slechts de overwinning het verdere nationale be staan mogelijk maakt. Juist omgekeerd is de toestand in Engeland en de Vereen. Staten. De oorlog van Churchill en Roo sevelt is noch voor het Engelsche noch voor het Amerikaansche volk ’n nationale noodzakelijkheid. In de volgende phase van den strijd om Europa waarin er geen Simowitsjen Dar. lans en Badoglios maar in plaats daarvan ook voor Engeland en de Vereenigde Sta ten zware offers en groote verliezen zul len zijn, zal waarschijnlijk het bloedige ontwaken van het Britsche en het Ameri kaansche volk, waarvan reeds thans vele teekenen zich aankondigen, verdere vor deringen maken. ..Niet Duitschland, doch Engeland en de Vereenigde Staten moeten een zenuwoor- log verwachten: het joodsche oorlogsdoel, Duitschland uit te roeien en Europa uit een te slaan, moge een tijdlang onoordeel. kundige massa’s in een roes brengen, de harde beproeving van een langen strijd vol opofferingerf zal het niet overleven. Thans demonstreeren Britten en Ameri kanen om geld of levensmiddelen, na ver dere bittere ervaring zullen zij hun stem verheffen om den oorlog te vervloeken, dien zij thans voor vreemde, joodsche belangen voeren”. De uiteenzettingen van Stabsleiter Sün dermann werden met grooten bijval ont vangen en vonden bij de Nederlandsche journalisten dep sterksten weerklank. BEVALLEN: W. P. G. van Beek geb. Kuipers, d. F. P. Bovet, geb. Panne- man d. J. v. Essen geb. v. Breda, z. M. C. Overberg geb Schulenberg, d. H. P. M. Hendiriks geb. Lelieveld, d. J. Rozendaal geb. de Ruiter d. G. J. Johanningmeijer geb. Scheen, z. E. Montfoort geb. Poons, d. W. M. Th. Keislair geb. Raimond, d. A. H. v. Tilborg geb. Hahlen, z. P. J. Behre geb. Wisman, d. J. Crans geb. Wols- heimer, z. W. H. C. Hennij geb. Blok land, z. J. L. Glansdorp geb. Rottier, z. J. J. v. Benschop geb. Kors, d. F. J. M. Scheffer geb. Barbier, d. A. J. Vermeulen geb. Storm, z. J. A. Schook geb. Rijnhout, z. C. H. M. Langezaal geb. Ritmeijer, ,d. Th. M. Heijmen geb. Kemperman, d. L. Knip- C. M. Holling geb. Brands, z. M. L. W. Rutges geb. America, z. A. v. d. Berg geb. Bakker, z. OVERLEDEN: W. Fr. J. Hakkaart, man van J. E. van Valen 26 j. G. M. Dames weduwe van J. J. B. Wunnink, 80 j. Herhaaldelijk ondervindt men bij een bezoek aan confectiekleedingmagazijnen, dat de winkelier de uitgestalde heeren- en jongenskleeding niet wil verkoopen. Verschillende voorwendsels worden dan als motief opgegeven. De onwil van den winkelier om te verkoopen vindt som tijds zijn oorzaak in de hoop op een nieuwe prijsregeling, die het uitzicht op hooger^ prijzen zou openen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het eigenmach tig stopzetten van den verkoop, onder welke voorwendsels ook. het' strafbare feit van verkoopweigering oplevert, in dien blijkt, dat het achterhouden van goederen geschiedt met het voornemen deze later tegen hoogere prijzen te "kun nen verkoopen. Ingevolge bekendmaking in de Staats courant van 4 October 1943 is het be staande verkoop- en afleveringsverbod voor bepaalde metalen huishoudelijke ar tikelen. voor zoover het betreft verkoop en aflevering door fabrikanten en hande laren. met uitzondering van de detailhan delaren, uitgebreid tot de volgende, ge heel of gedeeltelijk van metaal vervaar digde artikelen: bakvormen, beugels voor weckflesschen, broodmessen incl brood zagen. draadtreeften, draadzeven, flesch- openers. gieters, kachelpijpen incl. elle bogen, keukenmessen, koffiemolens, kolen, kitten, nachtpotten, pansponzen, paplepels, raspen, scheerapparafen, stofblikken, strijkijzers (niet electrisch), trechters, tuinharken en tuinschoppen (van kleine maat, bestemd voor gebruik door par ticulieren) voorraadbu.ssen, vuilnisem mers, waschstampers. Te zijner tijd zullen nadere mededee- lingen worden gedaan omtrent de wijze, waarop en de voorwaarden waaronder weder tot verkoop en aflevering van bo vengenoemde artikelen mag worden over gegaan. GASCOMFOREN VERDUISTERD: De 34. jarige A. A. N„ bedrijfschef van een groot handel te dezer stede, zag kans 392 gas- comforen ten nadeele van zijn firma te verduisteren. Hij heeft de toestellen ver- kochf en het geld in eigen zak gestoken. Reeds een tweede stel comforen had H. terzijde gelegd, teneinde die weer ten eigen bate te verkoopen. De politie heeft dit weten te voorkomen door den be drijfschef te arresteeren. REISE. UND GASTSTATTENMARKEN: In tegenstelling met hetgeen dezer dagen ,is gepubliceerd wordt er van bevoegde zijde met nadruk de aandacht op geves tigd, dat de Reise. und Gaststattenmar- ken met het opschrift „Gültig bis 30.9.43” (geldig tot 30 September 1943) in Neder land niet meer geldig zijn. De geldigheids duur van deze bonnen is derhalve niet verlengd tot 25 October. VOORKOMT MOEILIJKHEDEN! LEVERT UW RADIOTOESTEL IN! VERDUISTEREN Van 18.15 uur tot 6.30 uur Maan: 5 Oct op 13.13 u.. onder 21.50 u.; 6 Oct. op 14.16 u.. onder 22.44 u. (E. K.) Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding No 116364 z.g. Stadspatiënten No. 49. Ziekenvervoer (Ziekendiensj den Haag) No. 115995. f--- HOOFDINSPECTIE VOLKSGEZOND HEID: Met ingang van heden is de ge neeskundige hoofdinspectie van de Volks gezondheid Mauritskade 55 overgeplaatst naar Bilthoven Soestdijkschestraatweg 247. PARFUMLIEFHEBBER In bewaring is gesteld de 40-jarige chauffeur H. A. K., die ten nadeele van een expeditiefirma een honderdtal fleschjes parfum had ge stolen DIENSTBODE NAM HET ER VAN: De 18-jarige dienstbode A. M. F. stal ten nadeele van haar mevrouw een bedrag van ƒ200. Zij stapte met haar bezit in den trein naar Amsterdam en maakte in de hoofdstad in bioscopen en restaurants goede sier van het gestolen geld. Zij is daar gearresteerd en op transport gesteld naar hier, De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland deelt mede, dat de heer F. Schiff, wnd. voorzit ter van den Raad van Bijstand bij het Kantoor ’sGravenhage der Kamer, be noemd is tot correspondent voor het dis trict ’s-Gravenhage der Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België te Brpssel. CONCERT STAFMUZIEKCORPS HAAG SCHE POLITIE: Voor een zeer talrijk auditorium heeft het stafmuziekcorps der Haagsche politie gisteravond o.l.v. inspec- teur-kapelmeester H. J. A. Bokhove een symphonie-concert in „Diligentia” gege ven, waaraan de violiste Dulcina Ouwer- kerk als soliste medewerkte. De jonge kunstenares, een leerlinge van Herman v. d. Vegt, bracht het Vioolconcert in g kl. t. van M. Bruch ten gehoore. Haar technische ontwikkeling bleek zóó groot te zijn, dat zij bijna met vanzelfspre kendheid en bijzonder gemak haar veel- eischend gegeven voordroeg. Dulcina Ouwerkerk is dan ook een natuurtalent, dat geestelijk weliswaar nog moet groeien doch dat thans reeds weet te boeien door de natuurlijkheid en eerlijk heid der voordracht en de fraaie loon vorming. Het orkest, dat de soliste lof waardig begeleidde, vertolkte o.l.v. in- specteur-kapelmeester Bokhove de 2de Symphonic van Saint-Saëns, de ,,Roma- suite” van Bizet en de ouverture ,De Barbier van Sevilla” van Cornelius. De tempi werden hier en daar nogal opge voerd tot een virtuoze allure, welke meer dan in de uitvoeringen van verleden jaar de „gevoelige noot” naar den achtergrond drong en samenspel en detailleering niet steeds ten goede kwam. De muzikale in tenties waren zeer zeker weloverwogen, doch de klankwaarden der groepen en in het bijzonder die der strijkers vroegen om nadere aandacht. Een groepsgewijs en desnoods individueel repeteeren zal waarschijnlijk een vooruitgang beteeke- nen. Hartelijke applaushulde voor diri gent, soliste en orkest. K. Brinkman. PREMIÈRE BIJ HET DUITSCHE THEA TER: Zboals reeds gemeld, brengt het Duitsche theater als eerste operette- première in het nieuwe seizoen Nico Dostal’s „Clivia”. Deze voorstelling wordt morgen in den Stadsschouwburg gegeven. De titelrol wordt vervuld door de pas aan het gezelschap verbonden eerste operettezangeres Luise Rainer. De regie berust bij Paul Helmuth Schüssler, de muzikale lëiding bij Otto Erich Steeger. Het décor is van Alfred Sack terwijl de dansen zijn ingestudeerd door Franz Lutz. Donderdag 7 en Vrijdag 8 d e- zer geeft het Residentie-Tooneel in den Princesse-schouwburg de 25ste en 26ste voorstelling van Shakespeare’é „Ham let”, In de bewerking en onder regie van Johan de Meester, met Paul Steenbergen in de titelrol. COftIMANDO-WISSELING IN HET DIS TRICT ROTTERDAM DER N.S.B.: Ter gelegenheid van een commando-wisseling in het district Rotterdam der N.S.B.. heeft een led^n-appèl plaats gevonden in de Rivièra-hal van de Diergaarde Blijdorp aldaar op welk appèl de Leider een rede heeft uitgesproken. De burgemeester van Rotterdam, ir. F. E. Muller, die reeds sinds langen tijd te vens districtsleider der N.S.B. voor Rot terdam is. heeft thans afscheid 'van zijn kameraden genomen in ve/band met zijn benoeming tot Gemachtigde van den Lei der in algemeenen dienst, belast ipet spe ciale opdrachten. In zijn plaats js de districtsleider voor Zuid-Holland, gewes- telijk leider M. J. A. van lersel benoemd en in deze bijeenkomst geïnstalleerd. „Een huwelijk onder Lodewük XV” waarvan Zaterdag in den Princesse- schouwburg te den Haag de première ging. De beide hoofdvertolkers Paul Steenbergen en Ank van der Moer. (Schimmelpenningh) Roger Garreaux is door het de GaulleGiraudcomité met den titel van „gevolmachtigden vertegenwoordiger’ naar Moskou gezonden waar hij gisteren is aangekomen. Bij den jongsten luchtaanval op Nan tes, in de vorige week, zijn bommen ge vallen in de. nabijheid van de gevangenis De bewaarders lieten zich jn de heer- schende paniek de sleutels ontfutselen zoodat 23 gevangenen tijdens het lucht alarm konden ontvluchten. Later stelde men hun verdwijning vast. Eén der ont snapten werd denzelfden avond nog aan gehouden. De Amerikaansche minister van Ma rine, Knox, is aangekomen op het lucht en vlootsteunpunt Pernambuco. Boksen: Gisteravond zijn de finales ver werkt van de amateur-kampioenschappen van Zuid-Hollarfd voor C-klassers. De uit slagen luiden: Heesbeen w.o.p. van Van Oosten Krapman w.o.p. van Adorian Elliswijk w.o.p.' van G. Dekker; Sweeres wint van J. Sorber door k.o. in de eerste ronde; P. Brummer w.o.p. van Van Ves_ sem; Zuidervaart w.o.p. van Van Snik; Bron w.o.p. van Oerlemans; H. Nicolaas w.o.p. van Korte; A. M. de Wolf w.o.p. van v. d. Togt. Nas wint van Alke door opgave in de 2e ronde. Bovenlander w.o.p. van De Wilde. Dadema w.o.p. van Kreffer. Finale vlieggewicht: Krapman wint van Heesbeen door opgave in de 2e ronde. Finale banfamgewicht: Waanders w.o.p. van Tepas. Finale zwaargewicht: Lan- genberg wint van Elliswijk door inter ventie van den scheidsrechter in de 2de ronde. Voetbal: Een der beste Zwitsersche voet ballers, Rudolf Ramgeyer, is in Bern ten gevolge van een beroerte overleden, aldus meldt het „Hamburger Fremdenblatt”. Ramseyer speelde tusschen 1920 en 1931 niet minder dan zestig maal in het Zwit sersche nationale elftal; eerst als vleu gel- en later als achterspeler. Handbal: Het Nederlandsche Handbal Verbond heeft den vierden Zondag van October als Technischen Dag gereser veerd. Dien dag zullen de competities in het geheele land stil staan en vertegen woordigende elftallen in het veld komen„ De dames-Antilopen spelen 23 October te Winschoten tegen een Bondselftal en 24 October te Assen tegen het Noordelijk* elftal. Te Winschoten zal van het Anti- lopen-elftal mej. Waltman (Hygiëa, al hier) deel uitmaken; van het Bondselftal mej. Leeksma, eveneens Hygiëa alhier. K®rL7?e?elhebber voor het Zui- •••nk»; “^-veldmaarschalk Kesselring der rT*6! ri<Werkruisdrager gene- n‘settroepen Von Vietirrg- °Peratie??„ bespreking van de s in hun frontieector (A.K. Lfi^ce-H.a.) Den len October hebben vliegtuigen van de Japansche marine een landingsplaats der Amerikanen bij Finschhafen, Arndt, aangevallen en ondanks het vijandelijke afweervuur de vijapdelijke landingsplaats met bommen bestookt, ^lle Japansche vliegtuigen zijn op hun steunpunten terug gekeerd. Dienzelfden dag hebben Japansche ma- punt in het duiden van den Stillen Oceaan meldt, tijdens twee acties vijf vijandelijke stellingen bij Moenda op Nieuw-Georgië aangevallen. Op 2 plaatsen werden groote branden veroorzaakt. In den nacht van 1 op 2 October was Moenda het doel der bommenwerpers van de marine, die bovendien een plaatsje in het uiterste Noorden van Nieuw-Georgië aanvielen en zware schade toebrachten aan de vijandelijke stellingen. Wederom werden groote branden veroorzaakt. Alle Japansche vliegtuigen, die aan deze opera ties deelnamen zijn onbeschadigd op hun steunpunten teruggekeerd. Roosevelt ontyangt nieuwen Sovjet-ambassadeur Roosevelt heeft gisteren den nieuwen Sovjetambassadeur te Washington, Gro myko, ontvangen, die hem zijn geloofs brieven overhandigde. Ter gelegenheid van dit bezoek verklaarde de ambassa deur, dat de Sovjetregeering het volste vertrouwen stelt in den Amerikaan* schen bondgenoot en gelooft en ver trouwt, dat de Ver. Staten en de Sov- jet-Unie na. den oorlog hun „vriend schapsverhouding” verder zullen kun nen versterken. De vriendschap der Soyjet-Unie en de Ver. Staten is de uiting van de „fundamenteele gemeen schappelijke belangen” van beide sta ten. De vuilnisemmer is een gema'kkelijk voorwerp in het huishouden. Alles wat af gedaan heeft of van geen nut meer is, wordt in den vuilnisemmer geworpen, jjoeveel aardappelschillen en groente-af- vallen zouden er vóór den oorlog wel niet verdwenen zijn in de vuilnisemmers van de Nederlandsèhe huishoudingen? Zeker, de „schilleman” kreeg er zijn deel van, maar heusch, het was maar een bescheiden deel. Nu, in dezen oorlogstijd, mag niets meer in den vuilnisemmer verdwijnen, dat ons nog van verder nut kan zijn. Dat is een Nederlandsch belang. De 5000 ton schillen die in 60 van de belangrijkste gemeenten van ons land per week worden opgehaald, kunnen 30.000 koeien voeden. Dat is niet veel, zal men misschien zeggen, maar het is w e 1 veel als men bedenkt, dat dit voedsel ten goede komt aan koeien die juist dóór gehouden worden, waar, het bijzonder te pas komt namelijk in de buurt van de groote steden van ons land. Helpt de koeien en de koeien helpen u! Bewaart de aardappelschillen en geeft ze aan den op haler mee! Het feit, dat de winter voor de deur staat, zal ongetwijfeld de belangstelling voor zaklantaarnbatterijen weer doen stijgen In verband hiermee volgt hier onder nog eens een samenvatting van de thans voor deze batterijen geldende dis- tributieregeling. Gedurende de derde dis- tributieperiode (15 Maart1 Mei 1943) en in mindere mate ook daarna heeft het Bureau voor de metalenverwerkende in- dustrie. te den Haag, aan tot aankoop rinevliegtuigen naar Domei uit een steun- van batterijen gerechtigden zoogenaamde - - - - - '„repeteerende koopvergunningen” uitge geven. Als gerechtigden werden be schouwd doktoren, verpleegsters en an deren. die batterijeij voor de uitoefening van hun beroep noodig hadden. Gebroken werd met het systeem, waarbij telkens nieuwe koopvergunningen op aanvrage werden uitgereikt. Op deze ..repeteeren de” koopvergunningen kan door den han del het daarop vermelde 'aantal batterijen worden 'verstrekt, telkens wanneer een publicatie van het bureau in de dag bladen de leveranciers daartoe machtigt. Practisch verschijnt thans iedere maand zulk een publicatie. De gerechtigden hadden dus niets anders te doen dan zich, onder overlegging van hun repetee rende koopvergunning. te laten inschrij ven bij den leveraricier. die daarop zijn toewijzing verkreeg, en zich vervolgens aan het begin van iedere periode tot dezen leverancier te wenden. De bevoor rading der detaillisten geschiedt niet automatisch. Deze moeten telkens opnieuw de gewenschte hoeveelheid batterijen bij den grossier bestellen. Hiernaast zijn ook kpopvergunningen verstrekt, voor zien van een stempel „speciale toewij zing”. Deze komen niet voor herhaalde leverantie in aanmerking. Grootverbrui kers kregen een aparte toewijzing, slechthoorenden een maandelijksche toe wijzing Uit een en ander blijkt, dat de distributie van zaklantaarnbatterijen gedu rende den zomer niet heeft stilgestaan. Met het oog op den langeren dagduur werden toen alleen de perioden, welke thans ongeveer 30 dagen bedragen, rui mer genomen. Voor het indienen van een aanvrage zulks natuurlijk alleen... indieh men tot de categorie der gerech tigden behoortwordt geen formulier Bij gelegenheid van de plechtige over-< dracht door‘S.S.-Obergruppenführer Rau- ter van het nieuwe sportveld aan het S.S.-opleidingskamp Avegoor zijn herfst- wedstrijden der S.S, gehouden. Het pro gramma was veel omvattend. Naast loo- pen op verschillende afstanden prijkten daaropvèrspringen. hoogspringen, speer werpen, discuswerpen. granaatwerper:, kogelstooten. estafette en pendel-esta- fette. Verschillende nummers beoogden meer de prestatie van de ploeg dan die van den enkeling te laten zien, hoewel natuurlijk cracks als Osendarp. de Bruvn en Pen hun ploegen aanzienlijk voordeel deden. Zoo bezorgde Osendarp b.v. in de.4 maal 100 m. estafette als laatste looper zijn Standarte de leiding Reke ning houdend met het feit, dat vaak de besten uit de S.S. aan het front staan, waren de resultaten toch niet onaardig. De och tend wedstrijden waren gereser veerd voor de Germaansche S.S. in Ne derland. In den driekamp. bestaande uit 100 m., vèrspringen en granaatwerpen. kwamen 6 Standarten uit. Standarte 6 plaatste zich no. 1 met 2329 punten, ge volgd door Standarte 4 met 2155 en Stan darte 2 met 1537. Het resultaat van de 100 m. was1. Osendarp (Stand 4) 11 sec.: Schali (Stand. 6) 11.3 sec. en Visser (Stand. 4) 11;5 sec. De 3000 m. liep de Bruyn (Stand. 4) met een voorsprong van 60 m. in 9 min 55.5 sec. Bil het vèr springen bereikte Osendarp 6.52 m. In de middaguren kwam de S.S.- en Politiesportgemeenschap uit en werden de jeugdwedstrijden gehouden. Hier had Osendarp op de 100 m. wat meer con currentie en werd zijn tijd 10 7 sec.: 2. Pen 11 sec. en 3. Wischner 11.2 sec. Oo de 1500 m. maakte de Bruyn een tijd van 4 min. 30.4 sec. De tijden, die de H.J. en de Jeugd storm maakten, waren evenmin slecht. Een fraaie demonstratie van handbal leverde voorts de wedstrijd tusschen de S.S- en Politiesportgemeenschap en de Luftgau Holland, die in een gelijk spel (88) eindigde. (4) In het Z.W. van het Bezirk Bialystok waarheen het uit omstreeks 750 vrij(Willi_ gers gevormde Korps-Oost 10 van den Nederlandschen Arbeidsdienst is gereisd, om daar arbeid aan den bodem te ver richten, stroomt een 160 km lange rivier, de Nurzec. Toch is de plaats, waar zij in fee Boeg uitmondt nabij het stadje Czichanowic, hemelsbreed slechts 66 km van haar oorsprong ten Zuièen van Klesczele verwijderd. En was haar enor me lengte nu alleen het gevolg van een of meer groote bochten, dan zou alles in orde zijn geweest, althans voor Polen, waar afwateringsstelsels vrijwel onbe kende grootheden zijn. Maar neen, de Nurzec bezit ontelbare haarspeldbochten, waardoor haar strooming veel te traag en haar bedding te smal is, terwijl, als de zich ter' weerszijden van deze rivier uitstrekkende moerassen op een juiste wijze werden ontwaterd, haar capaciteit daarvoor veel te gering zou zijn. Norma- liseering is dus geboden om vervolgens 25.000 ha nieuw bouw- en weiland te kun nen scheppen en dat grootsche werkos nu aangepakt door den Nederlandschen Arbeidsdienst, die dit jaar met vier vrij- willigersafdeelingen naar het Bezirk Bia lystok is getogen. Niet alleen komt die pioniersarbeid, via de Europeesche voed selvoorziening, ons eigen volk indirect ten goede, maar ook direct. Want de Duitsche Rijksregeering die volledig begrip *eft voor den nood van Nederland zonder ko loniën, heeft te kennen gegeven, dat zij het vormen van Nederlandsche koloni- satiecentra in genoemd Bezirk ten zeerste zou toejuichen en daadkrachtig zal steu nen. In de toekomst kunnen dus Neder landers profiteeren van den zwaren ar beid, welken de Nederlandsche Arbeids dienst daarginds presteert. Behalve het scheppen van nieuw bouw- en weideland omvat het werk evenwel nog eerf factor vap beteekenis en wel het ontwateren van reeds bestaande weiden, waardoor het verzuurde gras dermate wordt verbeterd, dat van het daar thans grazende vee een 50 pCt. hoogere melkproductie kan worden verwacht. De Oost-afdeeling 103 te Klesczele heeft de normaliseering van de Nurzec in haar bovenloop op 2 Augustus j.l. aan gevangen en het werk vordert gestadig, nadat zij eerst den weg, waarlangs het daar zeer smalle riviertje moest worden bereikt, in belangrijke mate had verbe terd. De Korpscommandant heeft dit jaar de helft zijner mannen voor het werk langs de Nurzec bestemd, m.a.w. nog een N.A.D.-afdeeling arbeidt aan hetzelfde uitgestrekte, werkobject. Dat geschiedt te Czichanowic, beter gezegd: zal geschie den, want de Oost-afdeeling 102 kan haar moerasontwateringsarbeid eerst aanvan gen, zoodra het voor die streek vrij inge wikkelde project is gereed gekomen. Thans is deze afdeeling nog bezig met het verbeteren van den weg langs de Nurzec naar Kuczijn, n.l. het doorspitten van den voor water ondoordringbaren onder grond, vervolgens het aanmerkelijk ver- breeden en tevens egaliseeren van de zandlaag en verder het graven van berm- slooten; bovendien moet 6 meter van den 9 60 m breeden weg worden geplaveid. Waarom niet over de geheele breedte? zullen vele lezers van dit artikel willen vragen En daarop zij het volgende geant woord de paarden voor de panjewagens der Polen zijn onbeslagen en voor het be houd hunner hoeven is een zachte strook in den weg niet alleen gewenscht. doch vereischt. De Oost-afdeeling 102 heeft het met haar kwartieren ook best getroffen even als de andere onderdeden van het N.A.D.- korps 10, want behalve over een aantal houten barakken heeft zij de beschikking gekregen over een buitengewoon ruim schoolgebouw. Ook in dit kamp is de stemming onder de Arbeidsmannen voor treffelijk en velen hunner zullen het be treuren als in den aanvang wan Novem ber de terugreis naar Nederland moet wort' den aanvaard. In het komende voorjaar zal de Nederlandsche Arbeidsdienst even wel een tweeden Oqst-inzet paar het Be zirk Bialystok afvaardigen welke uit be langrijk meer afdee.ingen zal bestaan en dan zal o.m. het Nn>- ce-projcet op nog and-rc plagen t-'t uitvoe- saag ’lU—rtcn gebracht horst, geb. Wildervanck de Blécourt, d. L. Bieseman geb. Geerling, z. J. den Aantrekker geb. Slootmaker,' d. M. J. Grootveld geb. Prangers, d. J. E. v. Berkel geb. v. d. Ploeg, d. J. C' A. A. v. Ballegooijen geb. Wagemans d. C. de VreugcLgeb. de Vries, z. G. J. Bolluijt geb. Buhrman, z. J. M. v. Klooster geb. Kuijper, z. A E. Schür-* inann geb. Drijver, d. M. Boon geb. Broer, z. H. J. Landwier geb. v. d. Velde, d. H Ooms geb. Heeling, z. E. Stoutjesdijk geb. Stenersen, d. M. Spaans geb. Spaans, d. A. A. C. Jan sen geb. Brokken, z. M Scholten geb. Ruitenberg, z. H. H. J. Leidekker geb. Neervoort, z. J. M. Appeldoorn geb. Keus, z. C. Troost geb. Martens, d. A. C. C. Dubbink geb. Waijboer, d. 17256 19472 7314 9228 14811 18607 20804 verstrefet Zij kan, voorzien van de noo- dige gegevens, in briefvorm tot genoemd bureau worden gericht. Voor bepaalde categorieën als binnenschippers, leden van E.H.B.O., luchtbeschermingsnerso- neel enz. zijn de betreffende organisa ties ingeschakeld. Zoo nu en dan zal het misschien ook niet-gerechtigden mogelük zijn van installateurs en detaillisten een batterij te betrekken. In verband met de verminderde houdbaarheid is het dezen namelijk toegestaan niet afgehaalde bat terijen aan het einde van iedere periode tegen den vastgestelden prijs van de hand t,e doen. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 5 October. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Op het Koebanbruggenhoofd werden hevige doorbraakaanvallen der bolsje wieken bloedig afgeslagen. Aan den Mid- den-Dnjepr, in het Centrum en op eenige, plaqtsen in het Noorden van het Ooste- lijke front mislukten plaatselijke aan vallen van den vijand. Daarbij kwam het vooral in het gebied der Pripjetmonding en ten Westen van Smolensk tot heftige gevechten, die op het oogenblik nog voortduren. In Zuid-Italië versterkte de vijand zijn druk tegen den Oostelijken sector van het front en landde tegelijkertijd dicht achter ons front bij Termoli. Sterke Duitsche strijdkrachten zijq tot den tegenaanval overgegaan. In aansluiting op de overbrenging van alle op Sardinië gestationneerde Duitsche troepen naar Corsica werd thans ook dit eiland volgens de bevelen ontruimd en «alle troepen met inbegrip van hun zware wapenen, stukken geschut pantserwagens, motorvoertuigen en alle materiaal naar het vasteland overgebracht. Onder bevel van ïuitanant-generaal von Senger und Etterlin, die als laatste met zijn staf het eiland verliet, is hier in voortdurenden strijd tegen de volgende roepen van Badoglio. Gaullisten en Ame rikanen en tegen een gtroote vijandelüke meerderheid ter zee en in de lucht op nieuw een unieke prestatie geleverd. Zelfs de- inscheping van onze laatste vemielin.gsafdeeling kon deor den vijand niet verhinderd worden. Evenals de onder bevel van schout-bij-nacht Meendsen- Bohlken en kapitein ter zee Engelhardt staande formaties der marine, die, voor het meerendeel met kleine schepen, ge weldige vervoersprestaties volbrachten, hebben zich transportiormaties der lucht macht bijzonder onderscheiden. De eigen verliezen bij de totale operatie zijn uiterst gering. Op 3 October begon in het Oostelijke deel der Middellandsche Zee een landings- i operatie van alle Weermachtsonderdeelen tegen het ten Noorden van Rhodos liggen de eiland Cos. In gevechten die 2 dagen duurden, werd het verzet van den vijand gebroken en het eiland bezet. 600 Man van de Britsche bezetting en 2500 man troepen van Badoglio werden gevangen genomen40 stukken geschut. 22 vliegtuigen en een schip buitgemaakt. De zuivering van het eiland van de laat ste verstrooide resten van den vijand is nog gaande. Duitsche duikbooten hebben in de Mid dellandsche Zee voor de. Noord-Afrikaan- sche kust uit beschermde vijandelijke convooien 7 schepen met een gezamenlij- ken inhoud van 59.000 ton en een torpedo jager tot zinken gebracht. Formaties gevechtsvliegtuigen vielen in hetzelfde gebied een convooi aan en be schadigden volgens de tot dusverre ont vangen rapporten 8 vrij groote schepen zwaar. Formaties vijandelijke vliegtuigen on dernamen overdag en des nachts terreur- aanvallen op plaatsen in het Rijn- Main_ en Saargebied. Buitengewoon zwaar wer den de woonwijken der stad 'Frankfort' am Main getroffen. Andere vernielingen worden gemeld uit Offenbach, Mannheim. Ludwigshafen. Worms en Saarlautern. Door luchtver- dedigingsstrijdkrachten werden gisteren 41 vijandelijke vliegtuigen, voor het grootste deel zware bommenwerpers neergeschoten. De Duitsche Weermacht ondernam in den afgeloopen nacht een reeks afzonder lijke aanvallen op belangrijke objecten in Engeland. Aan de West-Fransche kust kwam het in den nacht van 3 op 4 October tot een gevecht tusschen lichte Duitsche vloot- strijdkrachten en Britsche torjedojagers. Een vijandelijke torpedojager werd ge torpedeerd; op eenige andere werden tal rijke artillerietreffers geplaatst. De Duit sche formaties keerde met geringe schade op haar basis terug.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1