Donderdag 7 October. No. 18610. Gevechten ten Zuiden van Welikije Loeki 1943. Waar het om gaat De Italiaansche regeering BINNENLAND STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN 9 tegehover den Staat Londen aangevallen Twee Engelsche torpedojagers Wijziging Ziektewet Aanmelding Weersportkamp hout, z. DUITSCHE OPERETTE* „CLIVIA” De plaag der clandestiene slachters De nieuwere Duitsche wijsbegeerte Het Deutsche Obergericht legt zware straffen op Drie Sovjet-torpedojagers in den grond geboord „zelfbescherming*/ Een monumen tale rede Afhalen distributiebescheiden Obergericht straft bonnen zwendelaars Zetel naar het Noorden verplaatst Nieuwe „Reise- und Gaststattemarken” Hoofdprijzen Staatsloterij VERDUISTEREN Van 18.15 uur tot 6.30 uur Rede jhr. mr. S. M. S. de Ranitz De vrije boer op vrijen bodem Wellicht één suikerbon voor de De journalist verantwoordelijk geheele maand October BURGERLIJKE STAND *4 COURANT OM 5196. 5985, 13577, 14054 geschreven hóe zij dit jaar een zéstal we. A. M. Immink 25 j. 4 4 9 Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappelschillen voeden het vee Schrifteljjke aangifte: Hoofd bestuur P. T. J1., Roggestraat 13, Arnhem. Inlevering te Den Haag (ook Loosduinen): Zonnebloem - straat 68; Rüswjjk: Héerenstr. 77; Voorburg: Parkweg 121; Wasse naar: gemeentehuis. 1 i den de van de clandi nemers in 1.. VOORKOMT ERGER LEVERT UW RADIOTOESTEL IN! een kan zoo van Ba- tram is morgen gestationneerd: lijp 1, Zui. derparklaan. i. van Geest, les, z. H. De landarbeider Bastiaan Versluis HAAGSCHE TENTOONSTELLING 1 De luchtbeschermings-tentoonstellings- Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden aan de Groot-Hertóginne- laan (voor bijkantoor Loosduinen Alida- straat 1) de’letters Ben t.m. Bos. Aan het bijkantoor ScheveningenNoord. (Oost- straat 1) vgn 916.30 uur de letters Bj t.m Bro en aan het bijkantoor Benoorden, hout (van Diepenburchstraat 1) van 9 16.30 uur de letters Bi 't.m. Bra. ’stoffen zal brengst ten gevolge hebben, productievermogen van den schen landbouw sprekend. Rijkscommissaris nog Stil bij ties aan vele sprookje over de. naar men beweert inorme leveranties aan Duitschland. heeft le Rijkscommissaris. een einde gemaakt. Zoo is deze rede van Riiksminister dr. Seyss Inquart vruchtbaar 'geweest op velerlei gebied. Om in den geest van het Oogstdankfeest te blijven ook deze rede heeft doen beseffen, dat door ,de nauwe samenwerking van de Duitsche ei» Ne- derlandsche Nationaal-Socialisten in on zen vaderlandschen bodem met kwistige' hand het zaad wordt geworpen waarvan straks de oogst zal worden binnenge haald, welke van onschatbare beteekenis voor geheel ons volk zal zijn Mijnenvegers aan den arbeid. Een formatie mijnenvegers verlaat iri kiel- linie een basis om den strijd tegen den onzichtbaren vijand, dé mijn, aan te binden. (P.K. Richleske-Ati.H.) De kunstschilder Busser had de naïeve meening dat het het eenvoudigste is. le vensmiddelenbonnen zelf te drukken om er zélf genoeg van te hebben en ook nog geld te verdienen met den handel in der gelijke valsche bonnen. Hij moest zich verantwoorden voor het Deutsche Oberge richt, Het namaken van bonnen beteekent een buitengewoon grootgevaar voor de voedselvoorziening. Het Obergericht heeft derhalve in het onderhavige geval, even als in een dprgelijk geval van een aantal weken geleden, elfen beklaagde veroor deeld tot 5-jaar tuchthuisstraf én 600 gul den boete. De timmerman Frederik Huijerman kocht in de periode van April tot Juni 1943 zonder onderscheid een reeks levens middelenbonnen op die hij met winst weer verkocht. Met het oog op het risico, dat hij daarbij droeg moet de behaalde verdienste van 150 gulden zeer bescheiden genoemd worden. Het Obergericht strafte hem met een jaar en 6 maanden tuchthuis en bovendien mèt een boete, tweemaal zoo groot als de behaalde winst n.l. 300 gul den, die bij niet-betaling door meer tucht huisstraf vervangen wordt. Met de verplaatsing van den zetel der Italiaansche regeering uit Rome naar een stad jn Noord-Italië is, naar de correspon. dent van de Berliner Börsenztg, dr. J. Schmitz Forst, meldt, een verplaatsing vari het politieke gewicht ten uitvoer gelegd,, welke door den oorlog noodzakelijk is ge worden. Het besluit van de onder Musso lini staande nieuwe regeering om Rome, als regeeringszetel op te geven is niet, aldus de correspondent, een onder den druk vah den vijand genomen maatregel, maar een vrijwillig .besluit van groote draagwijdte. De repubükeinsche regee ring van Italië gaat naar hét Noorden omdat daar aangeleund tegen Middeh\ Europa en den Duitschen bondgenoot de arbeids- en strijdbasis van Italië Mgt. Het zou zijn valsche feiten voor te spie gelen en den toestand onduidelijk voor stellen,’ wanneer men, aldtis de 'Corres pondent verder, de fictie in stand zou willen houden dat Rome déze taak zou kunnen verrichten. Rome kan dit niet, ómdat het uit' zee in gevaar is en aange zien ook zijn verkeersverbindingen gezien de ligging der vijandelijke vliegvelden voor korter of langer tijd verbroken kun- nén worden. De aandacht van belanghebbenden wordt" erop gevestigd, dat nieuwe„Reise- und Gaststatté-marken” in gebruik genomen zijn, welke Duitsche reizigers uitsluitend in hotels e. d. kunnen gebruiken ter ver krijging'van de daarop vermelde artike len tot de daarbij vermelde hoeveelheden. In gebruik genomen zijn: Reise- und Gaststatte-marken met rooden ondergrond, met witten opdruk voor 50 gram brood; idem met blauwen ondergrond, - met witten opdruk voor 50 gram vleesch; idem met groenen ondergrond, met witten opdruk voor ?0 gram kaas; id. met gelen ondergrond, met witten op. druk voor 5 gram boter; id. mef gelen ondergrond, met witten opdruk voor 624 gram boterid. met bruinen ondergrond met witten opdruk yoor 5 gram marga rine; idem met oranje ondergrond, met .witten opdruk voor 25 gram „Nahrmit- tel”. Het modél der bonen is vierkant met uitzondering van die voor 62$ gram bo ter, die langwerpig- zijn. Ze zijn b'lijkgns het daarop aangebrachte opschrift geldig tot 6 Februari 1944. De aandacht wordt erop gevestigd', dat weigeren om de bovengenoemde. ,,Reise- uind Gaststatte-marken” aan te nemen, ernstige gevolgen voor de "betrokken hotemouders enz. met ’zich medebrengt. Zaterdagmiddag a. s. concer. teert in de Bethlehemkerk de organist Alex Schellevis met als soliste Miep Ochse (alt). in den grond geboord Japansche duikbooten hebb'en 3den October in het Zuiden van Stille Zuidzee van 3 op verkenning zijn de Engelsche torpedojagers, er 2 in den grond ’geboord. De vijandelijke tor pedojagers behooren tbt de „Admiral”- klasse, hadden’8 lanceerbuizen en kon den een snelheid van 37 knoopen ont- wikkelèn. Verder wordt iri een frontbericht me degedeeld, dat de Japansche lucht macht met goed gevolg een bomaanval heeft ondernomen op de vija'ndelijke steunpunten op de eilanden Gooderiough en Trobriand, voor de Oostpupt van Nieuw-Guinea. Ondanks het hevige af weervuur slaagden tde Japansche toe stellen er in,. de uitgekozen militaire doelen met groot succes te bombardeer ren. Op de eilandenkonden groote branden worden waargerlbmen. Alle Ja pansche bommenwerpers keerden op hun steunpunten terug. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 7 Oct Het Opperbevel van de W.eermacht deelt mede: Op het Taman-schiereiland en aan het front tusschen Melitopol en Saporosje kwam het slechts tot plaatselijke gevech ten. In de zwaartepuntsectoren yan het Zuidelijke en Centrale Oostelijke front werden ook gisteren vijandelijke aanval len grootendeels in tegenaanvallen afge slagen. Ten Zuiden van Welikije Loeki gingen de Sovjets mét vrij sterke door vliegtuig formaties ondersteunde infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den aanval over; De gevéchten zijn in vollen gang." Van het front tusschen Ilmen- en Lado- gameer wordt melding gemaakt van leven dige plaatselijke gevechtsactie.- Duitsche duikbommenwerpers vielen in de Zwarte Zee een formatie van 3 Sov- jettorpedojagersaan die poogden de Zuid kust van de Krïm te beschieten. Door bomtreffers werden alle 3 torpedojagers in den grond geboord Tijdens de harde afweergevechten aan het Koebanbruggenhoofd en in den Zui delijken en Centralen sector van het Oos telijk front hebben jich het 2de bataljon van het regiment grenadiers 290, de Oost- marksche 9de pantserdivisie, de Rijn- landsch-Westfaalsche 306e en de Beiersche 337ste 'infanteriedivisie bijzonder onder-, scheiden. 71 In Zuid-Italië werden aan de Voltumo herhaaldelijk vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrachten, meest in tegenaan val, afgeslagen terwijl in de Zuidelijke Apennijnen onze achterhoeden na afweet van krachtige vijandelijke, aanvallen lang zaam naar het Noordwesten uitwijken. In het gebied van Termoli duren de verbit terde gevechten met den zich versterken den vijand voort. De luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht doelen in het gebied van Londen- met brisantbommen van zwaar kaliber aangevallen. Alle vliegtuigen zijn op hun steunpunten teruggekeerd. Vijfde klasse 1000 14227 16702 400 8225, 17153, 19295 200 4599, 8008 100 4502, 15806, 18003. 20192 Maan: 7 Oct. op 15.10 u., onder 23.49 u.; 8 Oct. op 15.55 u„ onder 9 Oct. 1.03 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u en 7 u No. 113058 I, Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364 z.g. Stadspatiënten No. 49 Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No. 115^95. EEN FIETSENDIEVEGGE: Een burger be_ te bekore"- De monteering trapte de 18-jarige mej. E. v. d. M, bij het een en ander was bulteng<^ ontvreemden van een rijwiel in de Wei- mafrstraat. Zij werd gegrepen en over geleverd aan de politie die haar in be waring stelde. Terzake van rijwieldiefstal in dé Kettingstraat werd aangehouden de 18-jarige F. H. A. M. WINKELDIEVEGGEN: Drie gezusters uit Tilburg staler! in een magazijn in de bin, nenstad 4 hemdgn. Het drietal, dat werd betrapt, is aangehouden. Twee meisjes, 14 en 15 jaar oud, onder- hamen een strooptocht langs verschillende winkels. Allerlei snuisterijen kaapten zzij mee en zelfs een bezem werd door de jeugdige dieveggen meegenomen. ,De po litie hield het tweetal aan. HERDENKING KERKHERVORMING: Ter herdenking van de. Kerkhervorming zul len op Zondagmorgen 31 Oct. a.s. in een feestelijke godsdienstoefening in de Ev. Luth. Kerk hier ter stede voorgaan ds. J. H. Grottendieck em, predikant en dr. H. A. ten Bruggencate, "hulpprediker, bei den alhier. Het Luth. kerkkoor verleent medewerking. JUBILEUM: Mej. C. Triezeniberg. com mies bij het Hoofdbestuur der P.T.T., herdenkt morgen den dag waarop zij 25 jaar geleden in dienst trad bij dit Staats bedrijf - 1 LICHTVAARDIGE ZIEKTEMELDIN- GEN TE BETEUGELEN Van de ziekengeldverzekering werd in den laatsten tijd in toenemende maté mis bruik gemaakt, zoodat het noodzakelijk werd om diegenen, die eens een paar da gen thuis willen blijven, omdat het werk hun niet aanstaat, te laten gevoélen, dat zulk een spijbelen zich wreekt in een be langrijke vermindering van inkomsten. Daartoe is in de Ziektewet een wijziging aangebracht. De tot dusver geldende voor schriften kenden aan de verzekerde ar beiders bij ziekte gedurende 26 weken een ziekengeld van 80 p<ocent van het dagloon toe, waarbij geen onderscheid werd ge maakt tusschen ziekten van korteren of langeren duur. Onlangs is echter een bepaling in gevoerd, op grond waarvan na het ver strijken van drie verplichte wacht- dagen, gedurende de eerste zes dagen, waarover uitkeering wordt, verstrekt, een ziekengeld van 50 procent van het loon wordt gegeven. Daa»na heeft de normale uitkeering van 80 procent van het loon plaat?. Indien evenwel de ongeschiktheid tot werken langer duurt dan "vier weken, verkrijgt de verzekerde achteraf nog, een uitkee ring, waarbij hem het gedurende de eer ste zes’dagen minder betaalde wordt ver goed. De bedoeling van dpzen maatregel is om het in den laatsten tijd opgekomen verschijnsel van te lichtvaardige ziekte- meldingen te beteugelen, zonder dat daar bij de werkelijk ernstige patiënten, met een ziekte van langeren duur, worden ge troffen. Deze immers krijgen later het aanvankelijk minder ontvangene uitbei- taald. Na drukkelijk zij en op gewezen, dat de getroffen maatregel, die slechts noode werd genomen, een tüdeliik karakter draagt. Het ligt in. de bedoeling hem on gedaan te maken, zoodra het verschijn sel, waartegen hij zich keert, een einde neemt. In een dezer dagen voor journalisten gehouden *rede heeft jhr. mr. S. M. S. de Ranifz, waarnemend secretaris-generaal van het departement van Volksvoprlich- i- ting en Kunsten, gesproken over de betee kenis van het Journalistéhbesluit. Spreker noemde de uitvaardiging van het Journalistenbesluit een mijlpaal in de staatsrechtelijke geschiedenis van Neder, land. Door dit besluit regelde de Staat de beroepsuitoefening van de belangrijkste, groep van volksvoorlichters: de journalis ten. Er werd een band gelegd tusschen den Staat en de journalisten. Het journalis- tenberoep werd een openbare functie. De journalisten werden daardoor bij de uit oefening van die functie verantwoordelijk tegenover den Staat. Dit Journalistenbesluit is een duidelijk symptoom van een geheel nieuwe rich ting. Zoodra de volksgemeenschap als primair werd beschouwd, mocht de volks voorlichting niet meer gebonden zijn aan de willekeur van individuen, doch aan het orgaan, hetwelk de volksgemeenschap representeert: den Staat. De pers werd voor de eerste maal een zaak van voort durende zorg voor den Staat. En deze Staat, die bet orgaan van de volksge meenschap is, is op zijn beurt gebonden aan de leidende idee dezer gemeenschap De Staat, aldus jhr. de Ranitz, kan vol gens onze opvattingen niet neutraal zijn. De Staat neemt de volksvoorlichting ter hand, omdat deze gebaseerd moet zijn op de. leidende idee. Deze' idee moet ook het richtsnoer zijn van de, tót publieke functionarissen gepromoveerde journalis ten. Spreker toonde vervolgens met voor beelden uit de geschiedenis o.a. betref fende den strijd tegenSpanje, den schoolstrijd en de radio, dat ons volk, ondanks zijn beweerde nuchterheid en zakelijkheid, krachtens zijn Germaan- schen aard wel degelijk warm kan loopen voor beginselen. Ook de bijltjesdag-men- taliteit, aldus spreker, is niet ontstaan, doordat men vaneen idylle beroofd is. doch omdat men voelt, dat het hier gaat om een wereldbeschouwing, welke geen s stuk van ons leven ongemoeid laat In stinctief voelt men. dat het Nationaal- Socialism^ gedragen wordt door een nieuwe idee, een nieuwe mythe. .Langzamerhand is doorgedrongen, dat wij Natioftaal-Socialisten streden voor een overtuiging, daarvoor zware offers over hadden, zelfs ons leven. Men voelde instinctief, dat het gaat om hoogere dingen, voqr een levensbeginsel. De pers, aldus vervolgde jhr. de Ra nitz. heeft dus tot taak ons volk voor te lichten. Niet alleen door een juiste be richtgeving; door de verschillende be richten op de juiste wijze te brengen, doch bovenal door voorlichtende be schouwingen te brengen De huidige oorlog is een vorm van een revqlutie. welke alomvattend is. De uit slag vart den strijd zal beslissen of een volksche socialistische uit- onzen Ger-, maanschen aard gegroeide gémeenschao kan oatstaan. dan wel of onze eigen kuituur zal vernietigd worden door die krachten, dje in wezen vijandig staan tegenover orue Germaansche kuituur In het midden van de nieuwe maat schappij staat niet een staatsche orde ning. In het midden staat de volksge meenschap en de groeiende volkerenge meenschap. een organische groeiende Germaansche gemeenschap Het gaat hier om wezenlijke .begin selen. welke elk gebied beheerschen Ik denk-hiqr aan de beteekenis van den ar beid. de beteekenis van het kapitaal, de opvattingen over recht, de beteékenis van den boerenstand, de verschijnselen van kunst en kuituur Journalisten, aldus besloot jhr de Ra nitz zijn rede. m<Wten volkomen weteh en beleven, dat ook. onze kuituur ten onder gaat, jndien niet tegen een ras dood wordt gewaakt, Zij moeten dit steeds en overal tot uiting kunnen bren gen. Zij moeten op.elk gebied voort durend doen blijken, dat het hier gaat om de^meest eigen waarden van ons volk en van de Germaansche volkerenge- E rede, welke de Riikscommissaris Zondag j.l. in Groningen heeft uit- 9 gesproken bij gelegenheid van het in de Germaansche landen op [iien dag gehouden Oogstdankfeest. was zod m'ogelijk. nog monumentaler van opzet eri constructie -dan bij vorige gelegenheden uitgesproken'redevoeringen. Zij is uitge- groéid tot een oratorisch document van groote beteekenis en rijk aan inhoud. Zooveel „bran-* dende kwesties” heeft de Riiks- commissaris op de hem eigen klare »n tot de kern doordringende wijze in deze belangrijke rede behandeld dat het niet wel mogelijk is in één samenvattende beschouwing haar ten volle recht te doen. Wjj moeten ons tot een enkel onderwerp beperken. Zoo nog een bevestiging noodig was van het feit der nauwe samenwerking en in nige lotsverbondenheid der Duitsche en Nederlandsche Nationaal-Socialisten dan heeft men deze in de op Zondag gehou den redevoeringen van den Rijkscommis- saris en van den Leider der Nationaal- Socialistische- Beweging der Nederlanden kunnen aantreffen. In deze samenwerking ligt besloten het geloof in de toekomst, het vertrouwen in de geestkracht vin ons volk dat straks een nieuw Nederland wil bewonen jn een nieuw Europa. De felle aanvallen van den Rijkscommis. saris op de zwarte handelaren en op de terroristen verdienen de volle aandacht. Sprekende over de moordaanslagen, drong hij er op aan hem zijn taak uLet mceilij- ker te maken dan zij reeds is. xlij kunt er van overtuigd zijn, zoo zei hij dat ik het hier als een van mijn voornaamste taken beschouw om, bij alle moeilijkheden 'die de,tijd nu eenmaal met zich mede brengt, de biologische substantie van het Nederlandsche volk, zoo goed als dit op eenigerlei wijze mogelijk is, door dezen tijd heeA te helpen. Er zijn natuurlijk be voegde en van Duitsch standpunt uit ge zien gerechtvaardigde stemmen, die er op wijzen, dat het'Duitsche volk de volle kracht en zwaarte van dezen strijd, vooral in het Oosten draagt en dat derhalve het Duitsche volk ten laste «ah de bezette .ge bieden werkelijk alles moet krijgen, wat op eenigerlei wijze mogelijk is. Ik heb tot dusver altijd begrip ontmoet en een mid del gevonden om een tusschenweg tot stand te brengen tusschen deze gestelde eiscnen en de Nederlandsche behoeften. Wanneer evenwel, zoo ging de Riiks commissaris verder thans dergeliike dingen bekend worden, als die afschu welijke moorden, die niet alleen jegens mannen, doch ook negen* vrouwen en voor de oogen van de kinderen gepleegd zijn, wanneer b.v kinderen gedwon gen worden een geheelen nacht in een vertrek bij hun verrfiporde ouders door te. brengen dan weet ik niet hoe lang men in Duitschland met de mMischeltike noodenin Nederland nog rekeninig wil houden. Het Bolsjewisipe en het Amerikanisme vormden andere onderwerpen, die in de rede omstandig werden beschouwd, even- als de militaire situatie van dj) oogen- blik. maar de gebeurtenissen van den dag geven herhaaldelijk aanleidfhg het een en -ander over deze 'materie te zeg gen, zoodat wij ze ditmaal voorbij willen ga’an. Maar wel willen wij nog stilstaan bij datgene, wat ook binnen het kader van het Oogstdankfeest -het belangrijkste was: de positie van den Nederlandschen boer, zijn leven en streVen en .zijn arbeid voor' de gemeenschap des volks. Het gaat in den huidigen strijd niet om variaties van het leven in de Európeesche landen. Het gaat er veeleer om. zoo zei de Rijksconomissaris of onze Európeesche levensorde überhaupt voort bestaan zal met den vrijen boer op den vrijen bodem, of dat de instellingen van het Bolsjewisme, van de kolchose, of die van- het Amerikanisme, van de farmers, voor ons bindend zullen zijn. Het is ons duidelijk, dat het Bolsjewisme het tyrute geweld, de volkomen slavernij van den boer beteekent en dat de farmer, die zoo genaamd woont in het land der onbe grensde mogelijkheden en in volkomen r vrijheid, zich toch geplaatst ziet tegen over de volkomen ongeremde vrijheid van kapitalistische uitbuiting. De natuurlijke ordening in, het leven van den boer en in zijn positie in de volksgemeenschap waarop thans onze ge- dachten gericht worden, bevat ook de beginselen volgens welke ’het boerendom hier in Nederland en. naar wij meenen. in elk Germaansch land geordend, moet wor den Daarin ligt de beteekenis en de taak van den Landstand. De Landstand moet de boeren bijeen brengen, hun volgens deze nationaal-socialistische grondbegin selen een plaats geven in de volksge meenschap -en de zorg voor elk afzonder lijk lid van ‘den boerenstand op zich neiflen. Het gaat er niet in de eerste plaa.ts om dat de landbouwer individueel een volm^kt Nationaal-Socialist is. want tot het Nationaal-Socialisme kan iemand nooit geraken door een bevel van de overheid Iemand winnen voor het Natio naal-Socialisme is een taak, die bepaald met de hartstocht eener missie in ons leeft, teneinde de medemenschen te over tuigen, dat de weg van de Nationaal-So cialisten de juiste rs. In den Landstand is het de .voornaamste taak, dat elkeen een goed en redelijk landbouwer is. De leiding vdh den Landstand richt zich naar de vereischten van het werkelijke en van de verantwoordelijkheid bewuste" leven van het boerendom. De taak v»n den Landstand is er zoowel een van vakkun- digen aard als cfok eei| taak van men. schelijke leiding. De Rijkscommissaris heeft onomwonden verklaard, dat de boerenstand zich op het oogenblik in geen gemakkelijke po sitie bevindt. Hij wees, bijvoorbeeld, óp de moeilijkheden voor het verkrijgen van de noodige meststoffen, noodig om de prestaties van den Nederlandschen land- bouw, die vooraan staan, niet alleen in Europa- maar in de geheele wereld, op peil te houden. Een tekort «aan mest een verlaging van de op- Over het Nederland- stond de de leveran- Duitschland waaromtrent zoo- sprookjes in omloop zijn. Aan het Stapf) Nog bestaat de mogelijkheid....r. om «Jeel te nemen aan hetWeersportkamp. dat. Zaterdag 9 October a.s. vertrekt, flinke- kerels van 16 tot en met 18 jaar. die aan dit kamp willen deelnemen, gunnen zich Vrijdag 8 October van des morgens 8.30 tot des midbags 2 .uur jn den Dierentuin in den Haag voor de keuring melden. Keiskosten vanaf woon plaats naar den Haag èn terug worden ^®rgoed. Volgens verordening van d£i H>jkscommissaris moeten werkgevers en scholen voor deze kampen, die een maand uU.ren’ vrij geven. Werkgevers moeten e‘ loon doorbetalen en mogen deze aand niet als’vacantie rekenen. Kosten .®.an deze kampen niet verbonden schW1,1 'n de dampen djenstkleeding. "'-"Tenen en sportgoed. alsmede een zak- den Xan 50 Der dag verstrekt wor- je in a romAarzel niet langer en laat Weers -HJag. voor het eerstvolgende "eersportkamp keuren en de schilder Willem Cornells Sterk, bei den woonachtig te Spijk, hadden bëslo- ten, gezamenlijk door> den handel* in vleesch geld te verdienen. Te dien einde .kochten zij een aanzienlijk aantal scha pen en slachtten die clandestien, waarop zij het vleesch met winst verkochten. Met het oog op de hardnekkigheid, waar mede zij gedurende geruimen tijd hun bedrijf voortzetten, veroordeelde het Deutsche Obergericht Versluis tot een tuchthuisstraf van vijf jaar en Sterk tot drie jaar tuchthuisstraf, beiden bovendien tot een boete van 300 gulden, subs, nog zes maanden tuchthuisstraf. Als bijzonder gewetenloos clandestien slachter moest zich de boerenknecht An- tonius. Molkenboer uit Purmerend met ’n aantal van zijn afnemers voor het Deut sche Obergericht verantwoorden. Molken boer heeft op de meest gewetenlooze wijze een aanzienlijk aantal runderèn en kalveren clandestien geslacht en bij den zwarten handel in vleesch een buitenge woon grooten omzet bereikt Het Ober gericht veroordeelde 'hem deswege op 30 September 1943*tot zes jaar tuchthuis straf en een boete van twintigduizend gulden, subsidiair nog een maand tucht huisstraf voor elke niet betaalde duizend gulden. Zijn voornaamste afnemers war^n de melkhandelaar Hein Demmers, dig ver oordeeld werd tot 3 jaar tuchthuisstraf en 25Ü0 gulden boete, de arbeider Dirk Salm en de slager Hein Korting die bei den werden veroordeeld tot twee jaar en zes maanden tuchthuisstraf en tót boeten van 1000 en 2000 dulden, voorts de koffiehuishouder Cornells Johannes Vijselaar en de hotelhouder Arend Hen drik van Linge wier delicter^ werden gestraft met een jaat en drie manden, tuchthuisstraf voor beiden ep voor Vii-. selaar. bovendien met 300 gulden boete. De employé Simon Spaans, die binnen betrekkelijk bescheiden grenzen was ge bleven, kwam er met een jaar tuchthuis straf af Dit proces heeft op buitengewoon scherpe wijze het verwerpelijke’ optreden idqstiene slachters en hun af- het licht gesteld. Ieder moet het zich voor gezegd houden dat deréelijk optreden niet verborgen blijven. De veestapel staat onder scherpe contröle dat het er slechts op aan komt, wanneer er weer eens con trole plaats vindt. Dat kan nu eens kor ter, dan weer langer duren. Altijd ech ter kan verwacht worden, dat de daad ontdekt wordt. In het onderhavige "geval zijn de straffen der’ afnemers van het vleesch vastgesteld naar de grootte vah de gekochte hoeveelheid De opgelegde boeten bedragen in totaal meefr dan de winst, verkregen dool" den clandestienen handel in vleesch. Première in den Stadsschouwburg De afdeeling opera en operette van het Duitsche theater, heeft ons een eerste op voering gebracht van Nico Dostal’s groote revue-operette „Clivia” Clivia is, zooals de ondertitel reeds aanduidt, een revue- werk in operetten-stijl, waarbij de muziek niet ‘in de eerste plaats de aandacht vraagt. In zestien tooneelen wordt «een costuumluxe en een choreografische gratie en élégance ten toon gespreid, die niet nalaten dén toeschouwer in hpoge mate ■ft 'en regie buitengewoon. In over eenstemming met het filmachtig karakter van het werk dat in een fantasiestaat speelt was aan het tooneelbeeld een too- verachtig fantastisch voorkomen gegeven. waaraan de bijzonder verzorgde „Tanzein- lagen” van Franz, Lutz nog een zeer bij zonder cachet gaven. De massaregie van Paul Helmuth Schüssler waarbij zelfs een rijpaard aan de handeling moest deélne- men, droeg niet weinig bij tot het ver krijgen van een boeiend geheel. Dostal heeft bij- dit fantastisch gegeven vlotte, gemakkelijk aansprekende, aan vloeiend operette-melos fijke muziek met enkele - pakkende Schlagers geschreven, die ‘welis. waar geen sterk sprekende physiognomic vertoont, doch zich van banaliteit weet vrij te houden. Het komische element speelt in deze operette een rol van beteekenis. De kwinkslagen zijn hier bijna niet van i de lucht. Dat zij door Kurt Grosskurth, als multi-millibnnair Theo Lucas als re porter en Herbert Bach als Berliner type, met een aanstekelijke vis comica werden gelanceerd, spreekt’ welhaast vanzelf. In de titelrol hoorde en zag men' Luise Rai ner een operettezangeres, die goed weet te zingen afgezien van enkele onzuiver- heden aan de grenshoogte en nog beter acteert. Naast haar deden zich de soubret- 1 te Helga Hell en de tenor Anton Lehmbach als gelijkwaardige partners gelden Ook Max Adelhütte mag hier met eere ge noemd worden. In het tweede gedeelte werd een kleine baritonsolo in het orkest door onzen stall- k genoot Frank Delboy op talentvolle wijze vervuld. De opvoering, die door den Rijks commissaris werd bijgewoond, had 'n door-' slaand succes. Veel geestdrift in de/dicht- bezette schouwburgzaal en rijke bloemen hulde ten tooneele, Mr. A. J. F. J. Jung VOORDRACHT VAN PROF. DR. T. GOEDEWAAGEN Voor de werkgemeenschap den Haag van de Nederlandsch-Duitsche Kultuurge- meenschap heeft prof, dr T. Goedewaa- gen over de nieuwere Duitsche wijsbe geerte gesproken. Het Leitmotiv der Duitsche wijsbegeer te was steeds: de willende mensch in het verband van het wordende zijn zooals dit in het klassieke tijdvak van hét Duitsche denken in het ontwikkelingsproces van. Leibniz en Kant tot Heg ad tot ideale uit drukking is gekomen. Na Heges dood in 1831 breekt dit proces af en verzandt de Duitsche wijsbegeerte onder invloed van Fransch en. Engelsch positivisme in een vlak perspectiefloos materialisme. Dan zet in het midden der eeuw, een „repetitiecursuï” in, waarin het Duitsche denkeri zichzelf hervindt. Het nationaal-socialisme aldus spr. is geen politieke revolutie; alleen maar een geestelijke omwentelihg, te vergelij ken met het protestantisme het humanis me, de romantiek. Het is arfti-humanistisch en beoogt de inschakeling van den mensch in het organische verband vart het ge heele leven. Twee problemen beheerschen sinds 1933 vooral het Duitsche* denken: het vraagstuk van den totalen mensch en het vraagstuk van diens plaats in het wordende zijn, Duitschlands zending aldus prof. Goedewaagen is: zichzelf te vinden en te realiseeren en dahrmee ook in de wijs begeerte Europa leiding te geven. Dit neemt niet weg, ja veronderstelt, dat met ■name van Nederland uit sterke impulsen' kunnen komen en reeds gekomen zijn, in welk verband spr. op de beoefening van het Hegeliaansche denken in ons land sind?‘Bolland wees. Eenheid van Europa beteekent activiteit zijner beste deelén. Dit geldt ook voor Nederland en ook'voor de philosophic in Nederland.’ Dr. Schwebel Beauftragte van den niêenschap Rijkscommissaris voor Zuid-Holland. sprak een slotwoord, waarin hij de betee kenis’ van Duitschlands strijd en Duitsch lands taak in de wereld aanstipte Tengevolge van enkele maatregelen was in de suikerpositie van ons land een zoo danige verbetering ingetreflen, dat het .Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd eenigen tijd geleden kon aan kondigen, dat het aanvankelijk voorne men, de suikerdistributié óver een periode van vier weken £top te zetten, geen door gang behoefde te vinden. Wel moestemen rekening blijven houden met de mogelijk heid, dat het voor de eerste helft van October bestemde" halve kilogram, pas later beschikbaar gesteld zou kunnen worden. Echter zijn moeilijkheden waarmede het vervoer te kampen heeft gekregen, oorzaak dat één der ter verbetering van de suikerpositie getroffen maatregelen, tot dusverre zonder effect is gebleven. Het zijn ook vervoersmoeilijkheden die bewer ken dat de aanvqer van suikerbieten ii! de inmiddels aangevangen campagne, min der vlot verloopt dan voor een ongestoor de suikervoorziening in den tijd van over- gang van den ouden naar den nieuwen suikeroogst noodzakelijk geacht moet worden. Deze’ omstandigheden hebben er toe geleid, dat, ofschoon Voor de eerste helft van October inmiddels een suiker bon is aangewezen, het vooralsnog niet vaststaat, of voor de tweede helft van deze^maand de bonaanwijzing reeds op het daarvoor vastgestelde tijdstip zal volgen. Dat beteekent, dat het nigt uitgeslo ten is, dat men met de op den thans gel denden bon verkregen suiker, wellicht de geheele maand October zal moeten toekomen. BEVALLENJ. Westerduin geb. der Kruk, z. W. C. Schijf geb. rendregt, d. C. E. van der Kooij geb. Wijnmalen, z. E. W, A. M. Immink geb. Bruijn, z. A. Th. Batenburg geb. Richter d. J. Schildt geb. van Geest, d. R, M. Liems geb. Alles, z. H. Nagtegaal geb. Broekhuysen, z. E. C. van der Ven geb. Coutinho, d. H. van Wees geb. de Vries, d. J. M. P. van Leenen geb. Schnjal, z. G. A. W. van der Meijs geb. van Lochem, z. B. ,W. Ruivenkamp geb. van Zijl, z. C. A. van der Veer geb.’Beeloo, z J. W. Worst geb. Kuling z. P. M. Otten geb van Delft d J A. de Bruin geb. .Oostland, d J H. M van Hooff geb. Halver- G W Verbrugge geb. Kloos terman, z. C. C. van Eijnsbergen geb. L OVERLEDEN: E.'H. Luchtmans. wed. van Fr L Abresch, 87 j. H. R. Roskam, man van S. M. Bentleij, 44 j. J. den Heijer man van J. Beekhuizen, 85 j, G C Loeven, vrouw van J. Verbaan, n/ 1 T G Th Peppinck. weduwnaar 74 .de Vink 72 j - C. J. van Rijn, van W. B.me vinx. J. M w a., weduwe van J. Henke, öj j den Roland docbt%‘ 1 w 54 j M. van -Heuvel, gescheiden iAouw m j j L Z Dipter. ongehuwde mam 6» D navel man van E. g Pront ongehuwde man. 25], KINDEREN SCHREVEN REISVERHAAL- TJES: Een groot aantal kinderen heeft ken hebben doorgebracht in de mooiste omgeving van ons eigen land of van Duitschland. De een is hierin wat beter geslaagd dan de ander, doch uit alle op stellen. die de Nederlandsche Volksdienst verzocht had in te zenden bleek hoe goed den kinderen deze reizen bevallen zijn. De opstelwedstrijd is thans gesloten. Zij. die een prijs gewonnen hebben, ontvangen daarvan bericht; bovendien zullen egnige kinderen hun opstel voor de radio mo gen voorlezen.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1