No. 18611. 1943. Doeltreffende Duitsche luchtactie in het Oosten Vrijdag 8 October. BINNENLAND STADSNIEUWS Hoe de Italiaansche SPORT g- slagvloot werd uitgeleverd De afweer aan Oostfront KUNST EN LETTEREN het De nieuwe postzegel Noodlottige aanrijding Geboorte Sportrevue KERKNIEUWS BURGERLIJKE STAND Van Geelkerken sprak te Amsterdam Vijand deed vergeefsche aanvallen in Zuid-Italië VERDUISTEREN Van 18.15 uur tot 6.30 uur Maan: 8 Oct. op 15.55 u., onder 9 Oct. 1.03 u„ op 16.34 u.; 10 Oct. onder 221 u„ op 17.05 u. Aanval op Wake afgeslagen Uitgebreide branden na bombardementen op Londen en Norwich Afhalen distributiebescheiden Drie maanden Sovjetoffensief practisch vergeefsch en sterfte in cijfers Sovjets verloren sedert Juli 2 millioen man HAAGSCHE COURANT Voor den „Dag ran den postzegel” EEN DOODE EN EEN GEWONDE ■■■■■■■■a DUITSCH WEERMACHTBERICHT den in ’39, TENTOON STELLING „ZELFBESCHERMING* wegens een oogblessure de cijfers voor 1943 en 8 October van rn DR, P. v. d. SPEK: Naar wij vernemen, is dr. P. v. d. Spek, predikant bij de Ge- reform kerk van ’s-Gravenhage-Zuid ter verpleging in het R K. ziekenhuis hier ter stede opgenomen, waar hij een opera tie ondergaan heeft. Zijn toestand was bevredigend. NOG IS HET TIJD LEVERT UW RADIOTOESTEL IN! Schrifteiyke aangifte: Hoofd- bestuur P. T. T„ Roggestraat 13, J Arnhem. Inlevering vóór 20 Oct. -I te Den Haag (ook Loosduinen): I I Zonnebloemstraat 68; Rijswijk: Heerenstraat 77; Voorburg: Park- weg 121; Wassenaar: gemeente- huis. (P.T.T.-Stapf) Besprekingen te Lissabon De Engelsche ambassadeur te Lissabon Sir Ronald Campbell, heeft, naar S.P.T. Er worden meer jongens geboren dan vroeger Zoo vaak hoort men beweren, dat er in oorlogstijd veel meer jongens worden ge. boren dan meisjes. Een nadere beschou wing van de statistische cijfers over de geboorte wijst, hoe wonderlijk het ook klinken moge, inderdaad uit, dat de ver- De tentoonstellingstram voor de Zelf bescherming zal 9 en 10 October stand plaats innemen op de Stadhouderslaan. Wanneer de voorziening van de front- troepen op andere wijze niet mogelijk is geschiedt deze uit de lucht. Oor logsmateriaal, voedingsmiddelen enz. worden daartoe zoodanig verpakt dat zij uit vliegtuigen kunnen worden af geworpen. (P.K.-Baier-Atl.H.) Generaal-veldmaarschalk Milch over de Duitsche luchtmacht Generaal-veldmaarschalk Milch heeft in een rede, waarin hij den opbouw der nieuwe Duitsche formaties bommenwer pers en jachtvliegtuigen en de technische prestaties zoowel van de Duitsche lucht macht als van die van den vijand behan delde, interessante mededeelingen gedaan omtrent de successen der Duitsche lucht macht. In de afgeloopen oorlogsjaren zoo zei- de hij o.a., heeft de Duitsche luchtmacht 35 millioen bommen geworpen meer dan 61.000 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten, 6 millioen brt. vijandelijke scheeps- ruimte tot zinken gebracht en 12.9 mil lioen brt. vijandelijke scheepsruimte be schadigd. Met dezelfde kracht, met de zelfde energie en vastbeslotenheid, die tot deze prestaties hebben geleid, vat de Duitsche luchtmacht ook de groote eischen aan, die de zware luchtoorlog van het hui dige oogenblik stelt en zij ziet met ver trouwen de toekomst tegemoet. In de van der Vennestraat is gister middag omstreeks half vijf, een ongeluk geschied dat een menschenleven heeft geëischt.- Het 18-jarige meisje J7 de B. uit de Krayenhofstraat, fietste daar en kwam bij het voorbijrijden van een wielrijder, den 60-jarigen P. S. uit de Den Helder- straat met dezen in aanraking. Het gevolg was, dat beiden vielen. Mej. de B. kwam daarbij ongelukkigerwijze juist onder een passeerenden wagen van lijn 12 terecht; zij was op slag dood. S. kreeg een rib- fractuur en is in het ziekenhuis aan den Zuidwal opgenomen. Het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeldOp 6 en 7 October deden sterke vijandelijke strijdkrachten een aanval op Otorisjima op het eiland Wake. Uit zee en uit de lucht namen zij dit ge bied onder vuur. Leger- en vlootafdee- lingen, op het eiland gestationneerd, sloe gen den vijandelijken aanval af. De bijzondere postzegel voor den „Dag van den postzegel”, die van morgen af verkrijgbaar zal zijn, toont een tweewie lige postkar uit de 19e eeuw. Deze karren werden gebruikt voor het vervoer der brievenmalen van de eene plaats naar de andere. Reeds voor dien tijd werden op sommige postritten karren gebruikt, maar eerst in 1818 stelden de Posterijen een algemeen geldend model vast Later .zijn ook de vierwielige rijtuigen ingevoerd, maar daarnaast heeft de kar zich gehand haafd als het lichtste en bruikbaarste ver voermiddel totdat de paardentractie werd afgeschaft, wat van 1915 af geleidelijk aan op alle postritten is geschied Het vervoer der brievenmalen werd door de Posterijen aanbesteed bij particuliere stalhouders, die verplicht waren karren van het voorgeschreven model te gebrui ken en hun voerlieden postiljons ge naamd van uniformkleeding te voorzien. De ontwerper van den nieuwen zegel, de heer J. H. Strube heeft een model uit het postmuseum tot voorbeeld genomen, dat volgens de bestekteekeningen zuiver op schaal is gebouwd. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN HET BUITENLAND: Het ANP. meldt uit Berlijn: De laatste weken is het aantal der in Duitschland te werk gestelde Ne- derlandsche arbeiders verder gestegen tot boven de 400.000. Het aantal in Frankrijk en België werkzame arbeiders bedraagt rond 40.000. In „La Nuova Italia" onthult Sergio Bernacconi op welke wijze een belangrijk gedeelte van de Italiaansche vloot aan de Geallieerden in handen werd gespeeld, ofschoon, naar hij te kennen geeft de groote meerderheid der Italiaansche ma rine trouw was aan haar eer haar tradi ties en het bewind van Mussolini. ,Voor alles dient gezegd te worden”, merkt Bernacconi op, „dat de eenheden die in den vreemde gedetacheerd waren, zooals de duikbooten van de Atlantische bases, de Zwarte Zee de Egeische Zee, de Grieksche wt teren en in het Verre Oos ten. en bovendien 2 slagschepen 2 zware kruisers en talrijke andere kleinere een heden vastbesloten in hun havens zijn ge bleven, zonder dat hun officieren en be manningen de bevelen om alle bodems tot zinken te brengen welke zij gelijk tijdig met de afkondiging van den wapen stilstand ontvingen, hebben ten uitvoer gelegd. Wat het eskader betreft dat in de vijan delijke havens is binnengeloopen hebben de berichten der Europeesche pers en bovenal de eerste, nog incomplete tijdin gen ons veel omtrent de groote tragedie van onze marine onthuld. Terwijl zij op de meest ernstige manier de groote heeren van den generalen staf beschuldigen, ont lasten zij tevens ten volle het övergroote deel der officieren en der bemanningen van de in Britsche havens aangekomen' eenheden. meldt, den Portugeeschen premier, dr. Salazar, bezocht. Daarvoor had de pre mier den Japanschen gezant, Morito Mo- risjima, ontvangen. Na het onderhoud met Sir Ronald, dat ongeveer anderhalf uur duurde, verliet de ministerpresident per auto de hoofdstad en begaf zich naar zijn landgoed te Santa Compadao, het geen hij gewoonlijk doet alvorens belang, rijke politieke besluiten te nemen. Groei naar de Gennaansche gemeenschap toe Tn het Concertgebouw te Amsterdam, dat tot de laatste plaats bezet was heeft Donderdagavond de plaatsvervanger van den Leider, C. van Geelkerken, w>or de leden van den kring Zuid van de N.S B. het woord gevoerd. Hij wees erop, dat om verschillende redenen menschen de rijen der N.S.B. verlaten hebben. Er zijn er. die het in geweten niet langer eens zijn met-de N. S.B. en daarom zijn zij weggegaan. Men zal het dezen menschen niet kwalijk ne men, mits zij loyaal blijven staan tegen over de Beweging. Anderen zijn gegaan toen de tegenslagen kwamen. Laat hen gaan, aldus spr. De derde soort echter wordt gevormd door de lafhartigen. die zich dekken willen voor liet geval dat de tegenstanders zouden kunnen overwin nen. Zij loopen over naar de tegenstan ders om het veege lijf te redden. Als wij hen in handen krijgen zullen zij niet ge lukkig zijn. Want zij, die dé N.S.B.-vanen in den steek laten op het oogenblik dat de mannen aan de fronten het offer van hun leven brengen, zijn lafaards en ver raders en de verraders zullen behandeld worden met de hardheid die wij aan het front hebben leeren kennen. Sprekende over de bewapening der N. S.B.’ers zeide van Geelkerken, trotsch te zijn op het vertrouwen, dat de Rijkscom- missaris in de „Nederlandsche Nationaal- Socialisten stelt door hun een groote ver antwoordelijkheid op te leggen. De N.S. B.’ers zelf zullen bewijzen, dit vertrouwen waardig te zijn. Maar men:moet goed be grijpen, dat men wapens heeft gekregen om zich te verdedigen. En wanneer men meent te kunnen doorgaan met terreur daden tegen N.S.B.’ers, dan moge men van de andere zijde weten, dat voor elk van ons er d?ie van hen zullen aan gaan. Dit zij gezegd tot de onderwereld, tot joden en halfjoden, tot het schuim uit de kunstenaarskringen en tot de ontwortel den uit de Christenwereld. Wij zijn er niet om afgemaakt te worden door joden en razende studenten. Voor deze moorde naars is de kogel nog te veel eer. Men zal ze moéten ophangen Wij dienen ons thans zoo zeide van Geelkerken, te bezin nen op heden en toekomst. Bij de massa moeten wij niet om waar- deering voor ons werk zoeken. Dat zou belachelijk zijn. Onze houding moet doel bewust zijn en onafhankelijk van instem ming of sympathie Wij zullen niet negatief worden doch positief blijven En bij de gedachte aan wat de Duitschers in de gebombardeerde steden hebben moeten lijden en verliezen, zal ons de lust tot mopperen moeten ver gaan. Want bij hun offers vergeleken zijn onze zorgen slechts gering. Beslissend is niet de stemming maar wel de houding van de Nationaal-Socialisten want alleen de houding doet een krach- tigen invloed op het Nederlandsche volk uitgaan. Onfeilbaar kunnen wij nooit wor den en er zullen altijd fouten worden ge maakt, maar zeker is dat wij in onze rijen zullen handhaven, alles wat recht en waarheid voorstaat en al het andere er uit zullen verwijderen. - En wat de toekomst betreft: Wij zijn tot in onze ziel er van overtuigd, dat Duitschland wint. Daarom is er geen twij. fel bij ons, wanneer fronten worden te ruggelegd. Wij blijven gelooven en ver trouwen. omdat er een goddelijke recht vaardigheid en voorzienigheid is die het onmogelijk maakt dat bolsjewisme, anar chie en jodendom de overhand zullen krij gen op Christenen en beschaving. Uit de kleinheid van onzen eigen strijd van vóór 1940 zijn wij^nu sterk gewor den. Wij staan hier e^beslissen straks mee. Niemand behoeft bang te zijn dat wij geen Nederlanders zullen blijven of dat wij onze taal, cultuur en zeden zullen verliezen Alleen groeien wij naar de Ger maansche gemeenschap toe. En daarom, zoo besloot van Geelkerken zijn herhaal delijk door applaus onderbroken rede, gaan wij samen met de Duitsche broeders op leven en dood de toekomst tegemoet, wat die ons ook brengen zal. „LA BOHEME” BIJ DE AMSTERDAM- SCHE OPERA De bezetting van „La Bohème” is nagenoeg dezelfde gebleven. Alleen vervulde nu Gerard Holthaus de rol van Schaunard. Een betere vertolkster dan Greet Koeman voor Mimi is wel moeilijk te vinden. Chris Reumeur, die met zijn gemakkelijke forte-hoogte de Rodolfo-partij prachtig beheerscht. stond haar waardig ter zijde. De koren, die vooral in de woelige tweede acte dikwijls voor een moeilijke taak staan, hebben zich weer kranig gehouden. De muzikale leiding van den Hertog kenmerkte zich door volledige beheersching van het con tact tusschen tooneel en orkest, vooral in de tweede acte geen geringe taak. De regie week, evenals bij de eerste opvoe ring, in dit bpdrijf nog al sterk af van de traditie. Of nu echter de verplaatsing van het café Momus, die zich te voren reeds door een siddering van het gebouw aan- kondigt, iq het milieu van het scenisch en partituurlijk gebeuren op goede gron den te verdedige/i is, blijft voor mij nog steeds een open vraag. De décors voldeden uitstekend. Inzonderheid het sneeuwdécor in de derde acte waarvan het slot ge bisseerd werd. Er werd geestdriftig en langdurig geapplaudisseerd. Mr. A. J. F. J. Jung. Morgen van 8.3012.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden aan de Groot-Hertoginne. laan (voor bijkantoor Loosduinen Alida- straat 1) de letters Bot t.m. Bro. Aan het bijkantoor Scheveningen-Noord (Oost. straat 1) van 912 uur de letters Bru t.m. einde C en aan het bijkantoor Be noordenhout (van Diepenburchstraat 1) van 9—12 uur de letters Bre t.m einde B Terwijl dè bewoners in de buurt op visite waren, werd in de avonduren in gebroken in een woning in de Czaar Pe terstraat te Amsterdam. Verscheidene sieraden ringen, horloges met ketting, halssnoeren en armbanden, ter waarde van 4000, alsmede een bedrag in con tanten ad 2560 werden gestolen. DE 80S TE VERJAARDAG VAN JAN VAN ZUTPHEN 1 De populaire stichter en de voorzitter van „Zonnestraal”, Jan van Zutphen. die gisteren te Hilversum zijn 80sten verjaardag vierde, heeft talrijke bewijzen van hartelijke vriendschap mo gen ontvangen. Dr. Kersbergen, uit Haar lem. voorzitter van de Nederlandsche Centrale Vereeniging ter bestrijding der t.b.c. en vice-voorzitter van het „Zonne straal’’-bestuur, sprak den 80-jarigen voorzitter op allerhartelijkste wijze toe. Als herinnering boqd spreker namens .Zonnestraal” een fraai uitgevoerde oor konde aan. Hedenmiddag is Jan van Zutphen op zeer hartelijke wijze in intiemen kring op „Zonnestraal” gehuldigd, waarbij de ge- neesheer-directeur, dr. Bierhorst, den 80- jarigen namens de patiënten en het per soneel eenige geschenken aanbood De Geallieerden en Badoglio Uit Algiers meldt S.P.T.: Aan de re- J**ring-Badoglio in, Italië is pen Gealli- •*rde militaire missie toegevoegd onder leiding van den gouverneur van Gibral tar, generaal Mason Mc Farlane. Dit “®eft de erkenning van den Italiaanschen ’Maarschalk als „mede-oorlogvoerende” een stap naderbij gebracht. De correspon. dent van Reuter bij het Geallieerde Aoofdkwartier van generaal Eisenhower, Stanley Burch, deelt mede, dat de er- «enning-de facto van de Italiaansche re- •eering reeds bestaat. Verder deelt hij Voor het eerst mede dat „eenheden van het Italiaansche leger op bepaalde pun ten aan het front met de Geallieerden (rijden”, j In aanvulling op het Weermachtbericht verneemt het D.N.B.: De Sovjets zijn thans ruim 3 maanden met hun groote offensief aan den gang. Op 5 Juli begon nen zij met hun doorbraakpogingen, op 5 October evenwel staan zij voor het in zicht, dat tenslotte toch alles practisch vergeefsch is geweest. Niet alleen, dat het plan om het Duitsche front op te rollen mislukt is, ook de aanvoer van nieuwe Duitsche reserves, zooals door de Duitsche tactiek werd mogelijk gemaakt, kon door de Sovjetleiding niet verhinderd wofden. De Duitsche afweer is thans ster, ker en geconcentreerder dan 3 maanden geleden, terwijl tegenover dezen ver sterkten Duitschen afweer thans een aanmerkelijk verzwakte Sovjetaanvals- kracht staat. De wederzijdsche verhouding van krachten heeft door het mislukte groote offensief der Sovjets en door de logische uitvoering van het Duitsche afweerplan een verandering ondergaan zooals deze van het begin af aan in de bedoeling lag van de Duitsche leiding. Dat de uit voering van dit Duitsche defensieve plan door de Sovjets ondanks de grootste offers niet kon verhinderd worden, is de eigenlijke reden voor den oorspronkelijk wel nauwelijks in het voornemen liggen- den langen duur van het Sovjetoffensief, dat na 3 maanden van de zwaarste ver liezen nog voor aanzienlijk grootere moeilijkheden staat dan begin Juli. De aanvulling van de enorme verliezen, welke het opstellen van geheel nieuwe legers vereischt, plaatst de Sovjetleiding voor dezelfde moeilijkheden als de voort durende verzorging van den aanvoer over grorte, onbegaanbare afstanden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Oct. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Van het geheele Oostelijke front wordt levendige plaatselijke gevechtsactie ge meld. die in eenige sectoren een grooteren omvang aannam. In het gevechtsgebied ten’ Zuiden van Welikije Loeki werd ook gisteren verbitterd gestreden. De bolsje wieken poogden met steun van slagvlieg- tuigen een plaats, waar zij den vorigen dag waren binnengedrongen, uit te brei den. Duitsche tegenmaatregelen zijn be gonnen. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen en vliegtuigen voor der» strijd op korten afstand van de Duitsche lucht macht kwamen den geheelen dag op doel treffende wijzé in de zware afweergevech. ten tusschenbeide. Dé 7de pantserdivisie onder bevel van generaal-majoor von Manteuffel heeft zich in de gevechten aan den Midden- Dnjepr door kordate aanvallen en taai volharden roemvol onderscheiden In Zuid-Italië werden in den Volturno- sector verscheidene vijandelijke pantser- aanvallen afgeslagen. IrF de Zuidelijke Apennijnen namen de gevechten in hevig heid toe. Na een verbitterde worsteling werden de pogingen van sterke Britsche strijdkrachten om bij Termoli den linker vleugel van ons front in te drukken en te omsingelen verijdeld. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee plaatsten Duitsche duikbom menwerpers treffers op 2 vijandelijke kruisers en bombardeerden zeer effectief artilleriestellingen van een vijandelijke eilandbasis. Britsche luchtstrijdkrachten wierpen in den afgeloopen nacht bommen öp plaatsen in het gebied van de Duitsche Bocht en ondernamen met schending van de Zwit- sersche so<uvereiniteit terreuraanaanvallen op plaatsen in het Zuidwest-Duitsche ge bied. Vooral't-te Stuttgart ontstond vrij groote schade. Négen vijandelijke vliegtui gen werden neergèschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 7 op 8 October Londen en Norwich aan en veroorzaakten in beide steden uitgebreide branden. houding tusschen het aantal levend ge boren jongens en dat van de levend ge boren meisjes zich wijzigt ten gunste van de aanstaande mannen. Zoo werden op 100 levend geboren meisjefc in 1939, 1940, 1941 en 1942 resp. 105,1. 105,2. 107,1 en 108,3 jongens geboren. De bevolkingsdes kundigen breken zich nog het hoofd over dit merkwaardige verschijnsel. Zij kun nen niet zeggen of het zijn oorzaak vindt in ••de oorlogsomstandigheden, m.a.w. of de natuur ten deele herstelt wat de mensch in den oorlog aan zichzelf ver liest, of dat het een toevallig verschijnsel is. Wanneer de verhouding jongens meisjes zich in dezelfde richting blijft verschuiven de eerstvolgende jaren, dan is het zeer wel mogelijk, dat het over schot meisjes en vrouwen, dat nog altijd bestaat, al wordt het steeds kleiner, op den duur zal verdwijnen. Wel een oorlogsver schijnsel is de toe neming van het_ aantal geboorten in de wer- Bij de afweergevechten aan het Oost front hebben, naar het D.N.B. meldt, de bolsjewieken pok de laatste 3 maan den uiterst zware verliezen geleden en ongewoon veel soldaten verloren. Sinds Juli van dit jaar heeft het Sovjetleger alleen 2 millioen man verloren, waar van ongeveer de helft aan dooden en ruim 120.000 gevangener}. Ook de zware verliezen der Sovjets aan wapens en ma teriaal zijn een teeken van de felheid der gevechten. Bijzonder zwaar waren de verliezen aan pantserwagens, die sinds Juli van dit jaar met ruim 20.000 zijn toegenomen. Daarmede bedraagt het aantal der sinds het begin van den veldtocht in het Oosten kapotgeschoten Sovjetpantserwagens thans meer dan 70.000. Aan kanonnen verloren de Sov iets bovendien 7000 stukken, zoodat het totale verlies hiervan thans 75.000 stuk ken bedraagt. De wapenen van het leger *n de luchtmacht haalden de laatste 3 panden nog 7500 vliegtuigen omlaag. ?*t aantal der Sovjetvliegtuigverliezen daarmede gestegen tot 52.000. DIVERSEN HET NEDERLANDSCHE SPORTLEVEN IN DUITSCHLAND Het door den Rijks- gevolmachtigde voor de Sport genomen initiatief, waarbij den Nederlandschen sportbonden verzocht wordt een vertegen woordiger in Berlijn te benoemen om op deze wijze de belangen van onze in Duitschland werkende landgenooten bij de beoefening vah hun tak van sport zoo goed mogelijk te behartigen, is aan de overzijde van de grens met instem ming ontvangen. Niet dat men tot nu toe had stilgezeten. Verre van dat. Reeds is men daar zoo ver gevorderd, dat van een gezonde beginnende ontwikkeling van het Nederlandsche sportleven in Duitsch land kan worden gesproken. Grootez or ganisatorische moeilijkheden moesten hierbij worden overwonnen, waarbij een echte pioniersarbeid moest worden ver richt. Het heeft vooral veel tijd en ge duld gevergd om den juisten vorm te vinden. Men dient hierbij vooral voor oogen te houden, dat de organisatie, welke ongetwijfeld duizenden personen tot zich zal trekken, natuuMijk de vol ledige toestemming noodig heeft var. de Duitsche autoriteiten. Er moest een In stantie zijn, die de verantwoordelijkheid op zich neemt. De afdeeling Vreugde en Arbeid van het N.A.F. draagt thans deze verantwoordelijkheid en de groote lasten, welke hieraan verbonden zijn. Onze land genooten in Duitschland hebben reeds op velerlei terrein kunnen ervaren, dat deze organisatie, ongeacht, welke richting men ook is toegedaan, steeds gereed staat om de belangen van een ieder zonder onder scheid mits hij maar Nederlander is en in Duitschland te werk gesteld, te dienen. Zoo zijn er dan ook vele landgenooten, die in eigen land niet onder leiding van deze organisatie sport zouden beoefenen of verpoozing zoeken in hun vrijen tijd. In Duitschland doen zij het wel. Daar is de situatie immers anders. Heeft men in eigen land nog de keus op welke wijze men zijn sport wenscht te be oefenen, daar is het voor de buitenlan ders slechts mogelijk op de door de offi- cieele instanties goedgekeurde wijze. Daarom is het zoo verheugend, dat de Rijksgevolmachtigde voor de Sport het thans zoo-leidt, dat niet Vreugde en Ar beid ook de vertegenwoordigers van de Nederlandsche sportbonden zich zullen gaan bezig houden met het organiseeren van het sportleven voor de Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Dat wil zeggen, dat de mogelijkheid is geschapen <tot een verstandig overleg ter oplossing der moei lijkheden, welke zich eventueel kunnen voordoen, o.a. voor wat betreft het ma teriaal, de theorie en de practijk van het sportwezen. zooals men zich dat wenscht te scheppen op vreemden bodem. Inmid dels staat een uitgebreid programma op stapel. Boksen Onder leiding van „Ursus” wordt Woensdag a.s. te 19.15 uur een stedenwedstrijd den HaagAmsterdam voor amateurs gehouden in het Gebouw voor K. en W. Op Maandag 18 dezer te 19 uur worden in het Concertgebouw te Amsterdam de volgende partijen ver werkt Luc van DamDorus Elten, Nol KleinDaa-f Baan, W. QuentemeyerP, Doorenbosch en R. QuentemeyerJac Nolle. Te Groningen won Luc van Dam gisteravond in een goed gevecht van den Hagenaar Gerard van Loon op punten. De overige resultaten waren Luc Lucas wint o.p. van Daaf Baan (in de 6e ronde). Jac. Nolle wint o.p van Roel Erkelens (in de 4e ronde gestaakt wegens een oogblessure van Erkelens), Georg Mulder wint o.p. van Rinus de Boer. Dammen Met nog één ronde voor den boeg luidt de stand in het persoonlijk damkampioenschap van Zuid-Holland 1 H. Kinnegin 15 pnt.; 2 W. Huisman 14 pnt.3 P. M. v. Oosten 13 pnt.; 4 B. de Jong 11 pnt.; 5 T. Domburg 9 pnt.; 6 A. v. d. Berg. A. Hagenaars en L. D. Hartog, allen 7 pnt.; 9 H. v. Ravesteyn 6 pnt.; 10 G. Couprie 5 pnt.; 11 L. F. v. Steen bergen 6 pnt. (uitgespeeld). De laatste roride wordt morgenmiddag, aanvangen de te 15.30 uur, gehouden in „Hof van Holland”, alhier. De meest belangwek kende partijen zijn Kinnegin (wit) Huisman en den Hartogn. Oosten. De beide eerstaankomenden mogen deelnemen aan de voorwedstrijden voor het nationale kampioenschap. Zwemmen Te Hilversum werden gis teren zwemwedstrijden gehouden. Op de 3 x 50 m. wisselslag won Annie Veld huizen (Robben) in 2 min. 8.5 sec. van de Duitsche Erna Westhelle 2 min. 13.4 sec. en van Wil Haverlag 2 min. 14.5 sec. Laatstgenoemde won de 100 m. school slag in 1 min. 24 sec. vóór Nel v. Vliet 1 min. 24.8 sec. laatste jaren. Per 1000 inwoners den in ’39, ’40. ’41 en ’42 geboren 21.0, 20.3, 20,8, 20,6 en 20,5 kinderen. Duide lijker nog dan uit deze cijfers blijkt de vermeerdering van het aantal geboorten uit de maandcijfers van 1943. In Januari 1943 werden per 1000 in woners in 1943 en 1942 geboren resp 21.1 en 19.9 kinderen, in Februari waren deze cijfers voor 1943 en 1942 23.3 en 20.9, in Maart 23.8 en 22.6. in April 22.5 n 21.7. in Mei 22.8 en 21 en in Juni 22 en 20.9 Sterftecijfers Vergelijkt men de sterftecijfers van de eerste zes maanden van 1943 met die van de eerste zes maanden van het vo rige jaar. dan valt het op. dat zij in Januari en Februari lager zijn en de vier andere maanden hooger dan die van ’42. De gunstigere cijfers van de eerste twee maanden zijn waarschijnlijk een gevolg van de veel betere climatologische om standigheden. Hier volgen 1942 (per 1000 inwoners): Januari 11 en 11.9, Februari 10.2 en 13.1. Maart 11 6 en 11.1. April 10.6 en 9.4, Mei 9 9 en 9 4. Juni 8.6 en 8.4. Hoewel er dus zoowel in de geboorte- als in de sterftecijfers verschuivingen optreden, die te wijten zijn aan de oor logsomstandigheden. kan echter niet ge sproken worden van groote verande ringen. Het gaat hier nog slechts om enkele procenten S. V. d. SCHAAF t: Hier ter stede is plotseling overleden in den ouderdom van 50 jaar de heer S. v. d. Schaaf, een voor aanstaande figuur in het kerkelijk leven der Geref kerk van ’s-Gravenhage-West. De heer v. d. Schaaf, die om gezond heidsredenen reeds tal van jaren geleden de Elout v. Soeterwoudeschool, waaraan hij als onderwijzer verbonden was met pensioen verliet diende de Geref kerk van ’s-Gravenhage-West als scriba van den breeden kerkeraad, als ouderling en als administrateur van het kerkelijk bu reau voor alle kerkeraadszaken. De ter aardebestelling zal morgenmiddag plaats vinden op Nieuw Eik en Duinen. De rouwstoet vertrekt om half 3 van het sterfhuis in de Halleystraat ONGEVALLEN: Op de Vaillantlaan is de 56-jarige voetgangster J. E. v, d. D. bij het oversteken, aangereden door een bak fiets. Zij bekwam een lichte hersenschud ding en is opgenomen in het R.K. zieken huis aan het Westeinde. De 77-jarige voetgangster C. van D kwam op de Paul Krugerlaan in botsing met een onbekend gebleven voetganger en viel. De bejaarde vrouw kreeg een heupfractuuf en is over gebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. ARTISTE IN BRAND GERAAKT: Tijdens de voorstelling in het City-theater is Dins dag j.l. de 20-jarige artiste C J. B. uit Amsterdam in een kleedkamer met haar tule kleeding in aanraking gekomen met een electrisch kacheltje. De kleeding vatte vlam en mej. B. sloeg op de vlucht. Hier door begonnen de kleeren nog feller te branden. De artiste werd met talrijke brandwonden overgebracht naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Haar toe stand is vrij gunstig DIEFSTALLEN: Terzake van diefstal van een koffer met textielgoederen uit een café in de Wagenstraat, is aangehouden de 46-jarige F. H. J. H. De 29-jarige schoorsteenveger F C. L. had opdracht in een woning aan de Laan van Meerder- voort den schoorsteen te reinigen. Hij kweet zich van deze taak maar zag tevens kans een gouden ring van den schoor steenmantel weg te nemen. L. is in be waring gesteld Slagvloot loopt uit Op den 8sten September, 2 uur voordat de wereld door middel van de Amerikaan- sche radio op de höogte werd gesteld van den overeengekomen wapenstilstand, liep het eskader de haven van Spezia uit ge formeerd in slagorde, de waterdichte schotten en de gangen tusschen de dekken hermetisch gesloten en alle mannen op hun gerechtspost. Een paar dagen geleden waren enkele admiraals en commandanten vervangen door officieren die nauwer aan de regeering-Badoglio verbonden waren. Ook de chef van den generalen staf der marine zelf, die door den verrader was benoemd, schijnt zich aan boord van een slagschip te hebben ingescheept. Dit vertrek in volledige gevechtsbereid- heid en in Zuidelijke richting had een be- teekenis die door de officieren en de be manningen welke niet op de hoogte waren en in volledige goede trouw verkeerden, niet kon worden misverstaan. Thans ging men den grooten zeeslag tegemoet, waar naar men zoo langen tijd reikhalzend had uitgezien De Italiaansche vloot zou zich eindelijk met al haar krachten meten met de Anglo-Amerikaansche en wat ook de uitslag hiervan zou zijn, zij zou de eer van haar vlag weten te handhaven. Slechts een zeer beperkt aantal hooge officieren misschien een twintigtal wist waarheen de vloot werd gedirigeerd. En toen, tegen den avond, de formatie door eenige vliegtuigen werd aangevallen, ge loofden de meesten vast en zeker dat dit Engelsche en Amerikaansche toestellen waren. Slechts de eenheden der achter hoede zagen de hakenkruisen onder de vleugels van een apparaat dat zeer laag gedaald was en vroegen dadelijk bevelen en ophelderingen. Waarschijnlijk ontvin gen zij het een noch het ander, ofwel or ders, die hun zoo vreemd toeleken dat de commandanten van deze eenheden wien onverwacht een licht opging, de overige vlootformatie niet langer volgden, doch bekommerd en verontwaardigd het bevel gaven koers op de Balearen te zetten, waar zij hun schepen voor een deel zelf tot zin ken brachten. Op de slagschepen heeft niemand iets kunnen wéten omtrent dit eerste bedrijf der op handen zijnde tragedie: meer dan één heeft verzekerd, dat hij de „Roma” in een groote rookwolk gehuld had gezien. De nacht ging voor de bemanningen in onzekerheid en spanning voorbij. Waar heen was men onderweg? En waarom wa ren de manschappen van het geschut te ruggenomen? Waarom hulden de bevel hebbers zich in zulk een geheimzinnig stilzwijgen? Bij den dageraad bleek de formatie zich vervijfvoudigd te hebben. Wat beteekende dit? Rondom de mpoie Italiaansche sche pen. in zuivere orde, navigeerde de An glo-Amerikaansche vloot. Vijandelijke schepen voeren aan den kop, andere groote en zware eenheden hebben zich aan de flanken geschaard; nog andere volgden,-niemand vuurt. De gevechtsvlag gaat niet naar den top Men is thans in het gezicht van Malta! De manschappen komen bijeen op het achterdek: De commandant spreekt. Hij deelt mede dat de Koning en Badoglio een wapenstilstand gesloten hebben en dat de schepen naar Malta moeten gaan; de bemanningen zullen aan boord blijven en geen enkele eenheid zal door den vijand gebruikt worden. De Koning en het gou vernement bevelen, dat zonder beslui teloosheid en zonder uitzondering gehoor zaamd dient te worden omdat het gaat om de toekomst en het voortbestaan van Italië. Overigens zou men thans ook niets meer kunnen uitrichten. Elke poging om zich te verdedigen of te verzetten zou een daad van krankzinnigheid zijn en met den dood worden gestraft. De tragedie is daarmee geëindigd”. De conferentie te Moskou De Washingtonsche correspondent van Stockholms Tidningen” meldt, dat men m Washingtonsche kringen verwacht, dat de Sovjet-Unie op de komende Moskou- sche conferentie 3 vragen zal stellen, die als volgt luidenZijn Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten bereid na den oor log de samenwerking met de Sovjet-Unie te garandeeren Met welke middelen willen zij deze garantie steunen? Zijn Engeland en Amerika bereid om de Sov jet-Unie sterken invloed in het Oosten van Europa te verzekeren, een zwak Europa te garandeeren en aan een ge meenschappelijk klein houden Duitschland mede te werken BEVALLEN M. B. Roede geb. Lee- wens, d. J. M. W. van der Heijdt geb. van den Hoogenband, d. J. de Zwart geb. Blauw, z. A. H. A.' van der Hoe ven geb. van Gulden, d. E. J. W. Ver boom geb. Cortjens, d. A. M. van der Spek geb. Stade, z. L. van Zwieten de Blom geb. Kisjes, d. E. M J. Adam geb. Koolmees, z. S. van der Voort geb. Bosman, d. N. M. Holtes geb. Nelisse, d. G. A. Bergman geb. Vor- kink, d W. J. H. van Dillen geb. van der Lelie, d. A. C. van Strien geb. Velders, z. E. Schoonhoven geb. On rust, d. E, G. A. Juten geb. Wijdeveld, d. C. J. L Jongeneel geb. Batenburg, z. J. W. Waasdorp geb. van Noort, z. C. M. J. de Heer geb. Nederpel z. W. Brinksma geb. Dreunhuizen, z C. van Houte geb. Bareman, z. P. A. Zee- gers geb. Baaij, d. C. J. Korenhof geb. Benning, z. J. Pl Bulsing geb. Kolb, z. H. W. Groen geb. Valkenburg, d. H. A. Löhe geb. Koch, d. J. M. van Ierland geb. Evertz d. J. Franken geb. Klein, z. J. Scheiwe geb. Hebers. z. Th. A. Thiebou geb. van der Plas, z. E. C. M. van Gils geb. Rosenboom a. E. van der Hulst geb. du Chate- nier, z. OVERLEDEN: H. W. Goldberg, man van M. A. Kerslake 56 j. A. J. Hartwijk, weduwe van Christ. Ignatz, 81 j. L. P. M. van Dam. weduwe van H. J. Severijn, 75 j. A. Ejjsvogel vrouw van F. Hof steden. 77 j. F. J. Bielefeld, man van M. J. A. P. Langendijk 39 j. M. L, P. de Vlieger, ongehuwde vrouw, 59 j. W. van der Plas man van L H. Lang- schmidt 53 j L. P. Panhorst, man van J. C. van Graafeiland, 70 j. P. J. Vroeg, op, vrouw van J.'G. Springvloed 57 j. A. Katoen weduwnaar van J. de Vries, 85 j. J. W. Zandvliet, vrouw van P. J. A. de Haan, 63 j. S. van der Schaaf, man van A. F Looijenga. 50 j. F. van Ree, weduwe van J. van Ast 65 j. J. A. van Lijnschooten, man van A. Gouds waard 56 j.' I

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1