No. 18613. 01 Zware gevechten bij Welikije Loeki Duitsche duikbooten vernietigden 40.200 brt. scheepsruimte „Nederland best” Maandag 11 October. 1943. de aan Bolsjewieken richtten bloedbad op z’n Helpt uw naasten! l de Zware verliezen van Geallieerde luchtmacht Dom te Münster zwaar beschadigd HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, Avondspreekuur Finsche ministers te Stockholm Eerste éénpansmaaltijd in dit seizoen Vijand verloor in de laatste 3 dagen 208 bommenwerpers NOODEXAMEN OP DE MIDDEL BARE SCHOLEN i Varen des nachts in Zeeuwsche wateren vrij Nieuwe terreuraanval op Nederlandsche burgerbevolking van tandartsen Voor verplicht-verzekerden aangekomen Afhalen distributiebescheiden „Het gaat niet meer om Duitschland” Tegen het bolsjewisme. Meldt u voor de Waffen-SS en de Landwacht* 0 0 OO HAAGSCHE COURANT vertrou- 401004. ten Ufenbach, waren uit spoor- Huize PoL Voor jongelui, die in October, November en December 19 jaar worden DUITSCHE WEERMACHT- BERICHTEN Bij onze mannen in het Oosten. (S.S.-P.K.- Buschschulte-O.H.) RIJKSCOMMISSARIS ONDER DE DEELNEMERS tj en de den J groeit, kleine Op 10 October hebben Anglo-Ameri- kaansche vliegers een vrü groot aantal brisant- en brandbommen geworpen op een woonwijk van een stad in het Oosten des lands. Een vrij groot aantal woonhuizen werd vernield. De verlie zen der Nederlandsche burgerbevolking bedragen volgens de tot dusver ont vangen berichten 87 dooden en ruim 100 gewonden. Verscheidene der aan vallende viermotorige bommenwerpers werden neergeschoten. EETHUIS ALS ZWARTE HANDELCEN- TRUM De economische dienst van de Eindhovensche politie heeft een inval ge daan in een eethuis, waar naar men vermoedde regelmatig zwarte handelaars hun zaken plachten te doen. Een groote partij goederen, waaronder bijna 1500 m. elastiek, 150 kammen, een aanzienlijke partij garen en bijna 1000 pakjes haar- I Arnhem. Inlevering vóór 20 Oct. te Den Haag (ook Loosduinen): Zonnebloemstraat 68; Rijswijk: Heerenstraat 77; Voorburg: Park weg 121; Wassenaar: gemeente huis. LOOPT GEEN RISICO LEVERT UW RADIOTOESTEL IN Schriftelijke aangifte: Hoofd bestuur P. T. T., Roggestraat 13, De Dienststelle van den Wehrmacht- befehlshaber in den Niederlanden maakt bekend Met ingang van heden wordt het varen des nachts in de Zeeuwsche wateren tot nader order veroorloofd. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij voornitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste M'ode", „Kol Bijbl.’* en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15, Fr p p. met Modebl. 4,20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant teren de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c.. fr. p. p 10 c. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zjjn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver- commissaris, belast met het toe- op de Ziekenfondsen acht het ge- dat verplicht-verzekerden, die PRIJS OER ADVERT.: 1—14 m.M (5 reg.) ƒ1.65, -Ike m.M. m. tot 22 fn.M. (10 reg.) /0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 Ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) /0.57, Dienstaanb. ƒ0.38. Pers gevr. ƒ0.48. Adv. ..Br. dut. v. d. bl,’’ 10 c. meer. De Finsche -minister van Financiën, Tanner, en die van Sociale Zaken, Fa- gerholm, zijn met een vliegtuig uit Finland te Stockholm aangekomen. Zij nemen deel aan de onderhandelingen van het Noordsche politieke samenwer- kingscomité der sociaal-democraten. De overige Finsche deelnemers aan de on derhandelingen zijn de vakvereenigings leider Vuori en de secretaris van de sociaaldemocratische partij Aaltonen. „Social Dëmokraten” meldt, dat ge meenschappelijke politieke, organisato rische en vakvereenigingsproblemen behandeld zijn. De Zweedsche deelne mers aan de conferentie waren minis terpresident Hansson, de minister van Sociale Zaken, Möller, en sociaaldemo cratische partijleiders. De Geallieerde driemogendheden- conferentie De Geallieerde conferentie te Mos kou, te houden door de groote Ge allieerde mogendheden, welke al dagen lang het voorwerp vormt van commen taren in de pers, zal, naar de Londen- sche correspondent van Stockholms Tidningen” meldt, waarschijnlijk op 17 October beginnen en duren tot het ein de van de maand. De Zweedsche cor respondent schrijft in dit verband, dat de Sovjet-Unie bij deze conferentie, welke op eigen bodem wordt gehouden, een duidelijk psychologisch overwicht heeft. Radiopraatje van Max Blokzijl Wij Nederlanders, aldus Max. Blok zijl Zaterdagavond in zijn (herhaald) radiopraatje zijn, hoever onze per soonlijke- of groepseigenschappen ove rigens uiteen mogen loopen, in één op- Morgen van 8.30«-16.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden aan de Groot-Hertoginne- laan (voor bijkantoor Loosduinen Alida- straat 1) de letters Di t.m. Eu. Aan het bijkantoor Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 916.30 uur de letters Fo t m Hex en aan het bijkantoor Benoor denhout (van Diepenburchstraat 1) van 9 —16 30 uur de letters De t.m. Ek. Naar wij vernemen bestaat het plan op de middelbare schölen en gymnasia een noodexamen in te stellen voor jonge lui uit de hoogste klassen, die tusschen 1 October en 31 December 19 jaar wor den. De bedoeling is, dat dit examen, dat nog vóór 1 Januari 1944 gehouden zal worden, afgenomen wordt door di recteur en leeraren van de scholen. Het diploma, dat verkregen wordt, indien het noodexamen met gunstig ge volg afgelegd zal zijn, zal dezelfde rechten geven als het normale diploma. Evenals voor het eindexamen 1943 zullen de eischen voor dat van 1944, in verband met de ongunstige tijden, ver eenvoudigd worden. VERDUISTEREN Van 18.00 uur tot 6.45 uur Maan: 11 Oct. onder 3.42 u., op 17.33 u.- 12 Oct. onder 5.04 u„ op 17.58 u, 13 Oct. V.M. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aardappelschillen voeden het vee De zicht wenscht, overdag om gegronde redenen, met name wegens hun werkzaamheden, regelmatig buiten hun woonplaats verblijven, zoo noodig ’s avonds tandheelkundige hulp kunnen óhtvangen; Er dient dus op één of meer avonden per week een tandarts (of tandheelkundige) -beschikbaar te zijn, die hulp verleent, tenzij de behandeling eenige uitstel kan lijden en binnen enkele dagen op een gewoon spreekuur mogelijk moet worden geacht. Bij voorbeeld op een vrijen Zaterdagmiddag. Het is, naar het oordeel van den com missaris niet noodzakelijk, dat de ver zekerden des avonds bij hun eigen tandarts terecht kunnenmen kan een rouleeringssysteem invoeren, zoodat alle in een bepaalde plaats wonende tand artsen met fondspraktijk beurtelings be schikbaar zijn voor alle verzekerden. De tandheelkundige hulp, die aan bovenbe doelde verzekerden wordt verstrekt bui ten de gewone spreekuren mag voor hen geen extra-kosten veroorzaken. Om de tandartsen niet noodeloos te be lasten, verdient het krachtige aanbeve ling, dat de werkgevers hun werknemers zooveel mogelijk in de gelegenheid stellen tijdens hun werktijd naar een tandarts te gaan. Ten aanzien van indirect-verzekerden en huispersoneel kan worden aange nomen, dat zij op de gewone spreekuren kunnen komen. Dit geldt ook voor recht. streeks-verzekerden,- die in hun woon plaats werken. Zoo noodig moeten zij zich daarvoor eenige loonderving ge troosten. In verband met zijn in het boven staande weergegeven in?i,ch|er^. heeft de commissaris aan Je ATgemeene Zieken fondsen gevraagd, hem in t* lichten over de bestaande gelegenheid tot het ont vangen van tandheelkundige hulp in dé avonduren en mede te deelen of daarbij bijbetalingen worden verlangd. In zijn politiek weekpraatje spreekt Max Blokzijl hedenavond om 18.45 uur over Hilversum I. De titel van dit praatje is..IBt gaat niet meer om Duitschland”. Amerikaansche boekhouding. „Mijne Heeren, Engelands creditposten kun nen wij ons al besparen." (Fritz Bock-Orbia-HoUand, Pax e.) zicht wel zeer duidelijk erfelijk belast: we staan altijd klaar om te helpen. O wee, denkt de luisteraar, daar komt weer een of andere bedelpartij! En al soms zoo gesproken zegge voor van Naar het D.N.B. van de leiding der Duitsche luchtmacht verneemt, hebben de formaties vijandelijke bommenwer pers ook in den loop van 9 October in den strijd met eskaders Duitsche ja gers boven het Oostzeegebied zeer zware verliezen aan materiaal en vlie gend personeel gpleden. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten is de ver nietiging van 37 viermotorige vijande lijke bommenwerpers met een beman ning van 370 man op ondubbelzinnige wijze vastgesteld. Definitieve cijfers zullen echter eerst na een nauwkeurige bestudeering van alle gevechtsrapporten opgegeven kunnen worden. De met uiterste verbittering gevoer de luchtgevechten duurden verschei dene uren. Steeds meer Messerschmitt- en Fokke-Wulf jagers werden ip den strijd geworpen, die zich op groote hoogte uitstrekte van Jutland tot aan de Danziger Bocht. Bij de nadering der Amerikaansche bommenwerpers meng den zich ook de Duitsche luchtafweer- divisies met zware en zwaarste kanon nen in den strijd. Een gevangengeno men Amerikaansche boordschutter ver telde met ontzetting van de vreeselijke branduitwerking en ’t doordringingsver- mogen van de munitie der Duitsche ja gers. Een afdeeling Duitsche Messer- schmitt-jagers schoot in 9 minuten tijd van een golf vijandelijke bommen werpers een geheel „element”, be staande uit 4 vliegtuigen, die links op zij diep geëcheloneerd naast 3 andere „elementen” vlogen, neer. Het hoofdkwartier van de Ameri kaansche strijdkrachten in Engeland heeft medegedeeld, dat de formaties Amerikaansche bommenwerpers bij haar aanval van 9 Oct. op het Duitsche Oostzeegebied „tijdens de geheele ope ratie op een buitengewoon zwaar ver zet zijn gestooten”. Van het oogenblik af, waarop zij Duitsch gebied naderden, zijn zij voortdurend door vijandelijke jagers aangevallen. Drie Amerikaansche bommenwerpers hebben Zaterdagmiddag op Zweedsch gebied een noodlanding gemaakt. Twee vliegtuigen zijn bij de landing veronge lukt, het derde bleef onbeschadigd. Eenpansmaaltijden, welke reeds zoo dikwijls door Winterhulp Nederland wer den georganiseerd, beoogen in de eerste plaats het zich op de volksgemeenschap bezinnen. Menschen va,n verschillenden rang en stand vereenigen zich aan een eenvoudigen disch en dragen hiermede het begrip volkseenheid naar buiten. Gis teren werd de eerste éénpansmaaltijd in dit seizoen in de groote zaal van den Dierentuin gehouden. De Kreisamtleiter der N.S.V Hundenborn heeft in een ih- leidend woord de beteekenis van deze maaltijden nog eens uiteengezet en vooral de noodzakelijkheid van het houden ervan in een oorlog als thans naar voren ge bracht. Onder de zeer vele deelnemers bevon den zich o.a. de Rijkscommissaris, Rijks- minister dr. Seyss Inquart, SS Obergrup- penführer Rauter, de General-Kommissar Z.B.V. dr. Ritterbusch, burgemeester Wes- tra, de landelijke leider v. i Winterhulp en van den N.V.D., van Vloten en de Ge machtigde van den Leider in Zuid-Hol- land, baron van Haersolte. De maaltijd bestond uit een krachtige erwtensoep en menig bord snert werd geconsumeerd Het Stabsmusikkorps beim Befehlshaber der Ordnungspolizei zorgde voor vroolijke muziek. van ver- klei- kwam in weinige weken tijds zooveel bijeen, dat nu al ongeveer 700 Jeugdstormers en -stormsters volledig gekleed konden worden. En nog altijd kom^n giften binnen, te weinig intusschen, om aan alle aanvragen te voldoen. Want de Nationale Jeugdstorm groeit en en ik kan dien groei met mijn actie niet meer bijhouden. Wanneer ik daarom vanavond voor verschillende doelen nog eens mijn giso-nummer in herinnering breng, dan alweer in de stellige verwachting, dat de trouwe luisteraars mij, voor zoover ik ze langs dezen weg nog bereiken kan, niet in den steek zullen laten. Het is de postrekening nr. 401004. Mag ik -herhalen? 401004. Aan velen, aan duizenden van U is dit nummer bekend. Ik vermeld het nog met een heel ander doel. In de afgeloopen we ken n.l. heb ik de gelegenheid gehad, een aantal rusthuizen te bezoeken, waar jong en oud, kinderen en vrouwen, met ontroerende liefde en toewijding ver pleegd, weer gezond en sterk gemaakt, kortom over de moeilijkheden van dezen tijd heen geholpen worden. Ik moet er dadelijk aan toevoegen, dat het hier om een stichting van c^en nieuwen tijd gaat, tot stand gekomen in - de laatste jaren en bedoeld voor die volksgenoo- ten, die zich achter de vanen der nieuwe orde hebben geschaard, over tuigd daardoor hun volk en vaderland het best te dienen. „Gezins- en Jeugdzorg” is de naam van deze stichting. Zij beschikt op het oogenblik over de volgende tehuizen: Huize Kerstendal, Berg en Dalscheweg 72 te Berg, en Dal, een rusthuis, waar in 25 vrouwen kunnen worden opgeno- mea; Huize Dennenhorst, Spoorweglaan 16 te Baarh, waarin 35 40 vrouwen geplaatst kunnen worden, een rust- en herstellingsoord voor vrouwen en meis jes, die na ’n zware ziekte of operatie voor haar volledig herstel nog enkele weken rust en goede verpleging behoeven. Het Kindertehuis „De Oosterhelling”, Rijksstraatweg 66 te Ellecom, waar voor 90 kinderen plaats is; en tenslotte het Kindertehuis „De Westerhelling”, Sophiaweg 40 te Nijmegen, dat onge veer 50 kinderen kan opnemen. Natio- naal-socialistische tehuizen, alle vier. Wat trouwens elke voorbijganger kan zien aan de zwart-roode vlag der Na- tionaal-SociaUaiische Beweging, die aan den stok op het grasveld voor deze mooie, ten deele zelfs kostelijk-gelegen huizen, lustig pleegt te wapperen. Maar overigens: een actie, die niet speciaal nationaal-socialistisch is, maar die aan knoopt aan de beste tradities van ons volk van Nederland. Het is begrijpelijk, dat wij de behoefte hebben gevoeld, naast het mooie werk van den Neder- landschen Volksdienst, dat de geheele volksgemeenschap wil dienen, een daad van dankbaarheid te stellen jegens die kleinere groep van Nederlanders, die door haar openlijke en zorg brengende bekentenis voor de nieuwe orde in nood is geraakt, door broodroof en laster zeer bijzondere lasten draagt, meer dan de volksgenoot in het algemeen, en daarom recht heeft op steun van hen, die in hetzelfde gelid marcheeren en nog de mogelijkheid hebben van hun kracht en hun bezit iets aan den ar- meren medestrijder of -strijdster af te geven. Als ooit het bewijs te leveren is, dat wij bereid zijn het niet bij mooie geloften en daverende woorden te la ten, maar onze idealen ook in daden om te zetten, dan hier bij het steunen van het nog veel te weinig bekende werk der practische volksgemeenschap van de stichting Gezins- en Jeugdzorg. Ik heb alle vier tehuizen bezocht en kan eenvoudig geen woorden vinden voor de toewijding van de vrouwen en meisjes, die zich voor dit prachtige werk ter beschikking hebben gesteld. ring van aanvallen hervat. Zij mislukten, danks het gebruik van sterke formaties infanterie en tanks. Aan de overige deelen van het Oostelijke front deden de bolsjewieken talrijke plaatselijke aanvallen, die afgeslagen werden. De luchtmacht viel in den nacht vijande lijke ravitailleeringsverbindingen aan en vernietigde o.a. 10 transporttreinen. Bij een verlies van 2 van onze eigen vliegtuigen, werden gisteren 49 bolsje wistische vliegtuigen neergeschoten. Kapitein Nowotny verhoogde, door 8 vliegtuigen neer te schieten, het aantal van zijn overwinningen in de lucht tot 231. Het jachteskader 34 meldt zijn 6000e overwinning in de lucht. Bij de gevechten aan het Koeban- bruggenhoofd heeft zich het Silezische gren^dierregiment 667, onder bevel van ïuitenant-kolonel Ufenbach, bijzonder onderscheiden. In Zuid-Italië viel de vijand in enkele sectoren van de Zuidelijke Apennijnen tevergeefs aan. Aan het overige front heerschte slechts wederzijdsche activi teit van artillerie en stormtroepen. Bij de zuivering verloren de ver meer dan Wanneer wij vandaag de aandacht vragen voor een zuiver Haagsche aan gelegenheid, dan geschiedt dit eener- zijds ter ondersteuning van Overheids maatregelen, anderzijds om een beroep te doen op onze burgerij. Dag en nacht, ook ’s Zondags dit mag wel eens aan de openbaarheid prijs worden gegeven werkt een staf van ambtenaren aan een afdoende oplos sing der ivacuatie-moeilijkheden, ge paard gaande met noodzakelijke in kwartiering. In een gesprek, dat wij met een aantal dier ambtenaren hadden, hoorden wij tot onze verbazing een klacht over een groot deel onzer burgerij, dat in aanmerking komt ande ren kwartier te verleenen. Ons werden ergerlijke staaltjes genoemd. De bezwa ren en tegenwerpingen, welke de onderzoekende ambtenaren te hooren krijgen, zijn van dien aard, dat het ons noodig schijnt er op te wijzen, dat zft, die zoo gelukkig zijn te behooren tot diegenen, welke in hun eigen huis mogen blijven wonen, niet anders dan hun gewonen burgerplicht volbrengen - en daarbij een doodgewoon bewijs van naastenliefde leveren door hun deur wijd open te zetten voor degenen, die elders moeten worden ondergebracht. Half den Haag zoo hoorden wij is in het bezit van een doktersattest, ten einde aldus te pogen vrij te blijven van inkwartiering. Een dergelijk egoïsme verbaast ons van menschen, die er zich op beroepen goede Nederlanders te wil len zijn. Nu zij eindelijk gelegenheid hebben dit te toonen, moeten zij zeker niet afzijdig blijven. Geen woorden, maar daden, ditmaal! Het moet niet kunnen voorkomen, dat menschen, die hun woning hebben moeten verlaten, door tegenwerking van anderen, in ba rakken of schuren op stroo moeten sla pen, omdat er voor hen elders geen plaats zou zijn. Ruimte is er genoeg, dat bewees ons een ambtenaar, die in een bepaalde straat, dank zij flinke overredingskracht, 35 gezinnen had ondergebracht, terwijl aanvankelijk overal botweg huisvesting onder aller lei uitvluchten was geweigerd. Nu weten wij wel, dat woonruimte gevorderd kan worden, maar een der gelijk ingrijpen van Overheidswege moet en kan voorkomen worden. Zij, die door de omstandigheden, hun huizen moeten verlaten, hebben recht op aller medewerking. Zij moeten voorrang ge nieten, verdienen met open armen te worden ontvangen. Dit is eenvoudig een plicht van naastenliefde, waarop wij, Nederlanders, altijd zoo trotsch zijn geweest. Wij kunnen niet aannemen, dat ook deze goede eigenschap, die in ons volk leefde, teloor is gegaan. Met goeden wil valt er veel te bereiken. Men toone dezen goeden wil, door zich spontaan aan te melden en de beschikbare ruimte op te geven. Dit voorkomt veel tijd verlies ,en rompslomp en de wachten den worden daardoor sneller geholpen. Komaan, Hagenaars, toont dat uw hart niet gesloten is voor een goede daad! Trebitsj Lincoln overleden Naar „Stockholms Tidningen” Londen meldt, is de avonturier Trebitsj Lincoln, na een operatie in Sjanghai overleden. Hij werd in Hongarije gebo ren. Na een opleiding als tooneelspeler, werd hij rabbijn, ging daarna als Chris telijk zendeling naar Canada en werd Vervolgens priester m Engeland^ In 1910 werd hij tot Lagerhuislid gekozen, doch vluchtte na het benutten van ge heime mededeelingen naar Amerika. In 1912 bevond hij zich in Roemenië, waar hij zich met petroleum bezig hield. In 1926 was hij leider van een boeddhis tisch klooster op Ceylon, in 1927 poli tiek en financieel adviseur van de Zuid- Chineesche legers. In 1934 keerde hij naar Engeland terug, werd echter bij het aan land gaan gearresteerd en naar Canada gedeporteerd. In 1938 moet hij vergeefs gepoogd hebben troonopvolger in China te worden. Hij heeft zijn veelbewogen leven beschre ven in het boek „De biografie van een avonturier”. was dat zoo, is dat dan erg? Ik heb sinds 2^ jaar voor de microfoon maar schrijve eenmaal gebedeld: jongens en meisjes, die lid Nationalen* Jeugdstorm waren gewor den, maar wier ouders het geld voor de uniform niet snel genoeg bijeen kon den krijgen; voor de leeuwerikjes-in- lompen dus. Met groote dankbaarheid moet ik nog eens vaststellen, dat dit beroep op het vooruitziende deel mijn volksgenooten allesbehalve geefsch is geweest. Aan groote, nere en allerkleinste bijdragen Al deze huizen ademen rust, wen en blijmoedigheid. Het allerminste, wat wij, die door meer bezit en grooter inkomen den strijd gemakkelijker kunnen volhouden, te doen hebben, is te zorgen, dat deze volksgenooten merken, dat we hen niet in den steek laten, als de vrouw ziek is geworden of als steun noodig is. En daarom vraag ik bijdragen op mijn gi ronummer 401004. Zoo men wil ook anoniem. Max Blokzijl doet dan een beroep op de nationaal-socialisten, al dan niet aan gesloten, om dit bij uitstek sociale werk te steunen naar vernjogen. Tenslotte vroeg Max Blokzijl medewerking aan Frontzorg, de instelling van mevr. E. Kröller-Schafer te Rotterdam door in briefwisseling te willen treden met die Nederlandsche frontstrijders, waarvan de banden met familie en vrienden harteloos verbroken zijn en die nimmer een brief uit het vaderland ontvangen. Er is maar een enkel briefje aan zijn woning in Wassenaar voor noodig waarin de luisteraarster of luisteraar, die nog over wat vrijen tijd beschikken, zich be reid verklaren, 'n eenzamen Nederland- schen frontsoldaat zijn met smart ver wachten brief te willen zenden, en het zaakje is gezond. Max Blokzijl zorgt er dan voor, dat ieder luisteraarster of luis teraar, die hier wil meehelpen en het liefst heeft hij de medewerking van vroo- lijke jonge meisjes in briefwisseling komt met een vrijwilliger die geen familie of kennis in het vaderland heeft achter gelaten en juist daarom recht heeft op nog meer dankbaarheid van een volksgenoot. lO^October: Het Opperbevel van de Weer macht maakte bekend: Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Bij Melitopol en ten Noorden van deze stad heeft de vijand na aanvoe- nieuwe strijdkrachten zijn hervat. Zij mislukten, on- Onder Oekraïners in Tsjernikof De „Deutsche Ukraine-Zeitung” maakt gewag van een vreeselijk bloedbad, dat de bolsjewieken bij de bezetting van de stad Tsjernikof onder de Oekrainische bevolking hebben aangericht. „Toen de bolsjewieken weer de stad waren binnengetrokken, werd het nog in de stad achtergebleven deel der bevol-, king door commissarissen van de N.K. W.D. op een» plein der stad bijeenge dreven en nadat ongeveer 40 voormalige G.P.Oe-functionarissen er waren uitge- spelden werd hierbij in beslag genomen, haald, doodgeschoten.” De ,Völkischer Beobachter” schrijft naar aanleiding hiervanDe afschuw wekkende daden van Katyn en Winnitza zijn als manifestaties van den onveran- derlijken aard van het bolsjewisme in het Europeesche bewustzijn doorgedron gen. Behalve deze beide stadsnamen zal voortaan een derde staan Tsjernikof. De Moskousche agitatie begeleidt den in tocht der bolsjewistische legers in de door de Duitschers prijsgegeven gebieden niet alleen met groote berichten over de bestorming van steden, die in werkelijk heid lang tevoren zonder door den vijand gehinderd te worden, ontruimd zijn, doch ook met roerende tafereelen over den z.g. geestdrift van de van de Duitsche heerschappij bevrijde bevolking. Wat van deze zuivere tendentieuze be richten waar is, blijkt het beste uit het feit, dat de inheemsche bevolking in de ontruimde gebieden, voor zoover het haar mogelijk was, zich bij het vertrek der Duitsche divisies aansloot. Zij kende haar voormalige bolsjewistische heeren en wist, wat haar te wachten stond. De we reld zal, zoo verklaart het blad verder, slechts in spaarzame gevallen vernemen, wat zich bij den terugkeer der bolsjewie ken in de door de Duitschers prijsgegeven steden en dorpen afspeelt. Stalin weet, waarom hij geen Britsche en Amerikaan sche oorlogscorrespondenten aan het front toelaat. Het drukkende stilzwijgen, dat reeds voor den oorlog de meeste ter reurdaden van de Sovjet-Unie omgaf en dat alleen verbroken werd, daar waar de Duitsche Weermacht zich een ineicht ver schafte in de ware toestanden, zal ook het lot van de rampzalige menschen omge ven, die nu blootstaan aan de verdubbelde woede van haar vroegere pijnigers. van het schiereiland Istrië vijandelijke benden tot dus- m 4000 dooden, 6850 gevan genen, 32 stukken geschut, meer dan 2000 handvuurwapens en meer dan 100 auto’s. In de wateren vanf den Dodekanesos boorden Duitsche duikbommenwerpers van een vijandelijke vlootformatie een torpedojager in den grond en bescha digden een kruiser door verscheidene voltreffers zwaar. Formaties Amerikaansche bommen werpers vielen, gisteren overdag enkele plaatsen in het kustgebied van de Oost zee, waaronder Anklam en Gotenhafen, aan. Jachteskaders en luchtdoelartille- rie schoten, volgens de tot dusver ont vangen rapporten, van de vijandelijke formaties 62 zware viermotorige bom menwerpers neer. Twaalf eigen jagers gingen in de verbitterde luchtgevechten verloren. Een deel der bemanningen is gered. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi beschadigden in het Kanaal 2 Britsche motortorpedobooten zwaar. Aangenomen kan worden, dat een der booten verloren is gegaan. In den afgeloopen nacht wierpen en kele Britsche bommenwerpers lukraak eenige brisantbommen neer in het Noordduitsche gebied. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Oct. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Tusschen de Zee van Azof en Saporosje hebben de bolsjewieken hun met sterke artillerie-, pantser, en slagyliegerstrijd- krachten gesteunde aanvallen, die echter strandden op den taaien Duitschen afweer, opgevoerd. Ook aan den Midden-Dnjepr, in het ge bied ten Zuiden van Gomel en in het ge- vechtsgebied ten Westen van Smolensk zijn alle aanvallen der bolsjewieken afge slagen. De zware gevechten in het penetratie- gebied ten Zuidwesten van Welikije Loeki duren onverminderd voort. Gedurende de beide laatste dagen wer den aan het Oostelijke front 285 tanks der bolsjewieken vernietigd, waarvan het overwegende meerendeel in het strijdge bied van Melitopol en Saporosje. Het luchtwapen heeft in den Centralen en Zuidelijken sector met sterke strijd krachten den afweerstrijd van het leger gesteund, het ravitailleeringsverkeer van den vijand aangevallen en bij 3 eigen toe stellen. die verloren gingen gisteren 48 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. Bjj de zware afweergevechten iten Wes ten van Smolensk heeft zich de Hessisch- Searpfalzische 197 ste infanteriedivisie onder aanvoering van den It.-generaal Böge bijzonder onderscheiden. In Zuid-Italië heeft de vijand een spoor- wegsteunpunt in de vlakte van Campagnia aangevallen. Hij werd bloedig afgeslagen. Van het overige front zijn slechts plaatse lijke gevechten onzer gevechtsvoorposten met vrij zwakke vijandelijke gevechtsgroe pen te melden, Duitsche jagers en afweergeschut van het luchtwapen, boord- en marineafweer- geschut hebben boven het Middellandsche Zeegdbied 9, voor het meerendeel vier motorige bommenwerpers neergeschoten Duitsche duikbooten hébben in harde gevechten op de Karische Zee ten Oosten van Nova Zerrubla, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan en op de Middelland sche Zee schepen met een inhoud van 40.200 brt- tot zinken gebracht en 2 andere schepen met torpedotreffers zwaar be schadigd, Van de beveiligingsvaartuigen vernietigden zij 3 torpedobootjagers en ®en bewakingsschip. Amerikaansche formaties bommenwer- ®*rs hebben in den loop van gistermiddag ^tst-Duitschland aangevallen. Door bri- f;mt- en brandbommen ontstond, vooral in kl Unster, aanzienlijke schade in woonwij ken. De Dom en nog drie kerken werden ?waar beschadigd. Door den Duitschen af- 'Veer, vooral door formaties jachtvliegers, 'Verd een groot deel van den naderenden ^'jand vernietigd. Tot dusver is gemeld, a‘ 51, voor het njeerdendeel viermotorige bommenwerpers zijn neergeschoten. Daar- n,ede heeft de vijand bij zijn terreuraan- '’allen op het Duitsche Rijksgebied in de aatste 3 dagen in totaal 208. meerendeels *iermotorige bommenwerpers verloren. Telefoon 116300 (zeven HJnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 O'ro No. nsoo Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310. Fil.: RIJsw., Kantoorboekh. '.eeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461} Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 1M. Tel. 778038N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ Theresiastr, 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr, 66, Tel.7211S7 bintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijnkarakter, gedrag, prestatie 18- 10-43 914.0(1 uur Rotterdam Deutsches Haus, Westzeedijk. 19- 10-43 912.00 uur Breda Restaurant Modern. Markt; 15—18 00 uur den Bosch Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20- 10-43 912.00 uur Venlo Deutsches Haus, Egmondstr. 16.1518.00 uur Arnhem Café Royal. 21- 10-43 912.00 uur Hengelo Café Mo dern, Spoorstraat 181518.00 uur Zivolle Hotel Gijtenbeek. 22- 10-43 912.00 uur Assen Concerthuis a.d. Vaart1518.00 uur Groningen. Concerthuis Poelestraat. 23- 10-43 912.00 uur Leeuwarden Schaaf. Breedstraat. 24- 10-43 914 00 uur Amsterdam Dam 4. 25- 10-43 913.00 uur Utrecht N V.-Huis, Oude Gracht 245. 26- 10-43 914.00 uur Amersfoort Durchgangslager. Leusderweg. 27- 10-43 914.Of) uur Den Haag Café deif Hout, Bezuidenhoutscheweg.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1