KISTENFABRIEK Van middernacht tot middernacht door FRANZ WENDELMUTH Geautor. vertaling van B. L. Venzelaar BINNENLAND KUNST EN LETTEREN SPORT STADSNIEUWS FEUILLETON Het terroristen-proces te Amsterdam N.V. „PERZITA” vakkundige reparatie/* vonXro^e/7 HAAGSCHE COURANT MaAndag TT Ocfob'er 1943 Té bl. pag. 2 INBRAAK IN HORLOGERIE ft In den nacht van Zaterdag op Zondag j.I. is in gebroken in een horlogerie in de Prins Hendrikstraat. Door het openbreken van de deur, vermoedelijk met hen breekijzer, is men binnengekomen. Uit de étalage werd een aantal zilveren theelepeltjes, horlogekettingen en zilveren en doublé ringen weggenomen. De totale waarde van het gestolene kon nog biet worden opgegeven. Prof. dr. P. Zeeman j* 1 V.U.C. deelde met V.S.V. ïn ?GÊEF M'J A ^MAAP.MOQg*^ HÈT KOFFlESURROGAfiT MET ECHTE KOFFIE Tricotages overhemden VET EJCoeti haag 1 HET CONCERTGEBOUW ORKEST Hoofdprijzen Staatsloterij Onthulling Gedenkteeken voor Weerman Bannink Redacteur van „Volk en Vaderland” was tegenwoordig 2088 t 3 haar De verdachten EDUARDO GE- van den Engelschen 1000 5053 11971 12269 13905 18209 5680 9278 10392 11922 13482 f SS. naar de (Wordt narvolfld) [Z/ygyr Uw winkelier of bei 11.36 50 VOETBAL i i i i i Slachtoffers zender Na er uitvoerig hebben gevestigd, het f f weten, vertrek 2 2 1 1 1 1 1 1 2 2 3 3 2 4 een den 5 4 4 5 5 5 4 5 5 9 6 H.D.V.S. Volewijckers H.B.S. E.D.O. D.W.S. Xerxes Sparta A.D.O. D.F.C. Stormvogels het Lid van TERNOOTSTRAAT IA TEL. 77.23.4» is HET adres voor MAATKISTEN. 1026 K. SCHEEPMAKER. 2.— 1,60 1.33 1.25 1 0.75 27 Nadruk verboden aan de Amsterdamsche winnaar van den Pieter Zeeman tuurkunde ondér delijkheid leeren begrijpen. Het is al tijd beter ten halve te keeren dan ten heele te dwalen. Vooral wanneer het ten heele dwalen met onfeilbare zeker heid voor het vuurpeloton eindigt” De vorige week vierde Jan v. Zutphen. die veel gedaan heeft ter bestrij ding der T.B.C., onder groote belang stelling zlin 80sten verjaardag. O.a. is het bekende sanatorium „Zonnestraal” voor een groot deel zijn werk. ,,Oome Jan” tusschen de bloemen. (Stapf-Reijnhoudt) 1831 21503 400 10844 200 4171 19008 100 2905 14895 15601 16554 17874 Hebt u den Mexicaanschen misdruk weergevonden? Helaas niet, maar aangezien nie mand het huis heeft verlaten, zullen die postzegels zich nog-wel in huis bevin den. Ik geloof niet, dat de postzegel- diefstal iets met den moord te maken heeft. De een of andere dief zal in de veronderstelling zijn geweest, dat de al- gemeene verwarring zyn daad zou ver bergen. Aan, uw waakzaamheid is het te danken, dat de dief zich vergist heeft. De verdwenen stukken zijn van zeer groote waarde, mopperde Bern stein. Bötefür maakte een ongeduldige be weging. Roep den jongen Bernstein hier! wendde Bötefür zich tot sergeant Polier. Daarna keek hij brommend in de merkwaardige ruimte met het glazen dak rond. Eigenaardige gril, dacht hij, rich in zulk een groot huis in een der- 8 16—5 4 6—4 5 7—7 5 8—8 3 7—7 3 12—14 0.60 7—11 0.60 3 7—12 0.60 2 5—19 0.40 ZIJ VERWACHTTEN DE INVASIE Alleen reeds him geschetter over de komst van het roemrachte tweede front heeft heillooze gevolgen gehad. In deze communistische sabotagegroep rekende men er stellig op, dat eind Augustus 1943 de invasie zou komen. Op een ge heim seintje van den Londenschen zen der zouden dertig spoorwegaanslagen tegelijk moeten worden gepleegd, om den Duitschen troepen den terugtocht af te snijden. Voor dit doel hebben twintigjarige jongens „stafbesprekin- gen” gevoerd; de Secret Service zou voor ontplofbare stof en revolvers zor gen! INKOOP geheele of aadeekten van le KLAS INBOEDELS Vrijblijvende taxatie, HEUL8TRAAT 13 TEL. 11.65.11 Geopend van 9—6 uur. gelijke ruimte af te zonderen. Het ge- heele huiselijke leven van Bernstein schijnt zich tusschen deze vier muren te hebben afgespeeld. Emanuel Bernstein verscheen met verward haar en een slaperige uitdruk king in zijn oogen. Het doet mij leed, dat ik u weer in uw slaap heb moeten storen, zei Bö tefür. Indien ik had geweten, dat u zich reeds ter ruste had begeven, dan zou ik nog een poosje hebben gewacht. Hetgeen ik u heb te vragen, heeft geen haast. Ach, dat heeft niets te beteekenen, zei de .jongeman^ terwijl hij met zijn hand door het krullende haar streek. bruikte. Mijn stiefmoeder was er na tuurlek vreeselijk woedend over, dat hij haar zoo miskende, maar vader strafte haar verwijten af met een zwijgende minachting. Zou een scheiding hier niet beter op haar plaats zijn geweest? merkte Bö tefür op. Vader was op het punt, zich van haar te laten scheiden, antwoordde de jonge Bernstein. Na een driejarig ongelukkig huwe lijk? Had uw vader niet reeds eerder aan een scheiding gedacht, toen hij zich van haar terugbak en zijn in trek nam in deze kamer? 21—10 1.80 5—3 1.50 15—11 1.50 11—8 1.40 14—11 1.— 8—10 1.— 5—7 0.75 3— 6 0.60 10—16 0.40 4— 14 0.— STAMKAARTENZWENDELAARS PAKTTe ’s-Hertogenbosch heeft de po litie in een logement een mari en een vrouw aangehouden, die, naar het bleek, in verschillende gemeenten aangifte had den gedaan, dat zij hun stamkaarten ver loren hadden. In verscheidene gevallen ging deze vlieger op, zoodat het paar over een respectabelen voorraad levens- middelen-kaarten beschikte, die het tegen grof geld weer van de hand deed. Het tweetal bleek dan ook nog in het bezit te zijn van een flink bedrag aan geld, dat van dezen „handel” afkomstig was. VW N.V. Voorschotbank MTEmW v/h Rott. Cred. Bk. Thorn Prikker laan 57 Tel. 77.55.74, Pers, in vast, openb. dienst.z.b. Wett. tar. Onder leiding van zijn dirigent Eduard van Beinum heeft het Concertgebouw orkest Zaterdagmiddag in het Gebouw voor K. en W. een concert gegeven, waaraan de pianist Cor de Groot, als so list medewerkte. Cor de Groot bracht hierbij Brahms’ 2e Pianoconcert in Bes gr. t. op. 83 ten gehoore. De Brahms- concerten zijn, in verband met de be oogde instrumentale effecten niet bijzon, der dankbaar voor het klavier geschre ven. Dat Cor de Groot desondanks aan Brahms’ „tweede” een smetfelsoze vir tuoze allure en de vanzelfsprekendheid van een idealen pianostijl heeft verleend; is een prestatie geweest, welke van hem als eerste-rangs klavier-heros kon wor den verwacht, doch die niettemin diepe bewondering heeft afgedwongen. Cor de Groot was echter meer dan virtuoos hij is de fijnzinnige mensch geweest, die de grootschheid en beteekenis van Brahms’ poëzie ten volle heeft door grond. Een applaus-ovatie en een bloe menhulde werden Cor de Groot gebracht. Het orkest, dat een sublieme begeleiding schonk, vertolkte de Ouverture voor een Oud-Hdllandsch blijspel van J. Röntgen, Pijper’s „Zes Epigrammen” en de „Hary- Janos”-suite van Zoltén Kodély. De bui tengewone techniek van het Concertge bouworkest is in het bijzonder in de beide laatstgenoemde composities, in Pijper’s harmonisch geniaal gevonden en bijna cerebraal uitgewerkte epigrammen en de warm-kleurige, sterk geïnspireerde „Ha- ry-Janos”-suite van, Kodély tot uiting gekomen. De prachtige verhoudingen der instrumentengroepen, de klankkleur, de bewonderenswaardige rhythmiek en van Beinum’s scherpzinnige muzikale, inten ties zijn de volmaakte kwaliteiten van een muzikaal evenement geweest. Het auditorium bracht den dirigent staande een ovatie, waarin het orkest deelde. K. Brinkman. PI ANO-MATINEE EDUARDO DEL PUEYO Zondagmiddag heeft de Spaan- sche pianist Eduardo del Pueyo met een programma dat in het eerste gedeelte de Sonate op. 31 no. 3 van L. van Beet hoven, een Mazurka en de Etudes op. 10 no. 5 en op. 25 no. 9 van Chopin en de 12e Hongaarsche Rhapsodic van Liszt en in de tweede helft composities van zijn landgenooten Haeffter, Albé%iz en Grana dos omvatte, een recital in „Diligentia” gegeven. Datgene, wat de kunstenaar hiermede heeft geschonken, is niet alleen van een wonderbaarlijke technische gaaf heid en knapheid geweest, doch heeft bovendien de geestelijke oorspronkelijk heid, de dichterlijke spanning en het vuur van het genie in zich gedragen. Zelfs de meest bekende werkep van het programma waren zóó verrassend, zóó nieuw van gedaante en inhoud, gezien door de visie van dezen begenadigde on der de grootsten van het klavier, dat het leek, alsof zij thans voor het eerst in hun ware diepte en levenskracht werden geopenbaard. Het waren bovendien niet alleen de nationale kleuren in de composities fijner landgenooten, doch ook de warme, don kere en sonore tinten in Beethoven, Chopin en Liszt, welke een diepe emotie schonken. Eduardo del Pueyo is voor mij dan ook een Murillo onder de pianisten. Zijn kunst is onnavolgbaar en -onverge lijkbaar in haar strakheid en statigheid van lijn en rhythmiek. Eduardo del Pueyo staat daarmede alleen, zooa|g elk genie, dat het menschdom waarlijk iets te zeg gen heeft. Het enthousiasme van het auditorium steeg reeds vóór de pauze tot geestdrift, zoodat verscheidene toe giften moesten volgen. K. Brinkman. Jong en oud zijn momenteel bezig met het zoekten van eikels en kastanjes en leveren deze op de daarvoor vast gestelde plaatsen in. (C.N.F.-Bouvet) UW OUDE HEERENDASSEN hersteld en gereinigd a 0.45, overhemden van ƒ0.50 af door „WILBE”, Bilderdijkstr. 119, Tel. 33.78.21 Depóts: Beukstraat 48, Viljoenstraat 148. Wordt gehaald en bezorgd. 1967, GEBOORTE EN STERFTE IN CIJFERS: In ons artikel „Geboorte en sterfte in cijfers” is een fout geslopen. Er staat Per 1000 inwoners werden in 1939, ’40, ’41 en ’42 geboren 21.0, 20.3, 20.8, 20.6 en 20.5 kinderen. Dit moet zijn. Per 1000 inwo ners werden in 1939, ’40, ’41 en '42 ge boren 20.6, 20.8, 20.3 en 21.0 kinderen. Ik- wilde van u weten, voor welke doeleinden dit vertrek alzoo wordt gebruikt. Kunt u mij zeggen, met welk doel deze eigenaardige bouwstijl is gekozen? Bernstein liet zich In'een der stoelen vallen, welke om de ronde tafel met het messingblad stonden en stak de handen diep in zijn zakken. Vroeger, toen mijn moeder nog leefde, was dat anders, zei hij op ach- teloozen toon, waarbij hij een geeuw on derdrukte. Hier, waar zich nu dit ver trek bevindt, was een kleine voortuin met een afgesloten hek. Achter waren de stallen. Later werden de stallen ge deeltelijk afgebroken en tot woonruimte Vijfde klasse 7199 9002 13372 14197 20918 den uitwedstrijd tegen ’t Gooi met 21 gewonnen; de Hilversummers wachten dus nog op het eerste winstpunt. De stand is hier: V.U.C. Feijenoord V.S.V. Haarlem Ajax Emma Blauw Wit D.H.C. R.F.C. ’t Gooi celijk dienen voor bureau. En later? Bernstein keek nadenkend naar de scherpe vouwen in zijn broekspijpen. Vaders tweede huwelijk was een mislukking. Mijn stiefmoeder was slechts met hem getrouwd om zijn geld. Haar ouders, die een groot, maar zwaar belast landgoed in Mecklenburg bezaten, wisten geen andere redding meer, dan hun dochter aan een rijk man uit te huwelijken. Na een jaar trok mijn vader zich geheel van deze vrouw terug. Hij verhuisde naar deze kamer, waar hij werkte, sliep en zelfs zijn maaltijden ge- SONATENAVOND ALIDE DOORMAN EN Bé GERRIS: In een zeer gevulde „Di- ligentia”-zaal hebben de celliste Alide Doorman en de pianiste Bé Gerris Zater dag een sonatenavond gegeven. In de vier sonaten, welke ten gehoore werden ge bracht, t.w. de Sonate in D gr. t. van J. S. Bach. de Sonate in F gr. t. op. 5 no. 1 van L, van Beethoven, de Sonate van Cl, A. Debussy en de le Sonate op. 32 van Saint-Saëns is een zeer sterk wederzijdsch begrijpen van deze kunstenaressen tot uiting gekomen. Zoowel door het waarlijk voorbeeldige samenspel als door de gelijk gerichte zeer intelligente en fijnzinnige muzikale intenties en het karakter der loonvormingen is in de vertolkingen ’n be wonderenswaardige twee-eenheid ontstaan Daarentegen zou menig sprankelend the ma levensvoller, bezielder en expressiever tot haar recht hebben kunnen komen. De intonaties van Alide Doorman waren bo vendien tallooze malen rijkelijk laag, ter wijl het volume van haar toon nog meer opgevoerd had kunnen worden. Het spel van Bé Gerris domineerde dan ook in Beethovens F-dur Sonate. Doch deze avond heeft desondanks de technische en aesthetische kwaliteiten van een uiterst sensitief doordacht musiceeren in zeer in_ tiemen kamermuziekstijl gehad. Vooral de knap uitgewerkte vertolking van Debus sy’s Sonate en het geestelijk voorname Bach-spel verdienden allen lof. Bloemen en applaus vormden de hulde. K. Brinkman. GEMEENSCHAP VREUGDE EN AR BEID Op den „Bonte Radio-avond” in den Dierentuin morgen zullen in verband met de uitzending door den Nederland- schen Omroep, de plaatsen uiterlijk om 7 uur moeten zijn ingenomen. De voor stelling vangt precies te 7 uur aan en niet; zooals op de entréekaarten vermeld staat, te 7.10 uur. Neder landsch. geweest van H.F.C. Van de heer Kuipers ;eweest; bij zijn aftreden lij benoemd tot lid van verbouwd. De voortuin werd van een [lazen dak voorzien en moest oorspron- Vervolgens worden de verschillende verdachten besproken. Onder hen be vond zich de gemeente-arbeider Petrus Poolers, die indertijd uit de Communis tische Partij Nederland is gestooten, omdat hij niet actief genoeg was. Hij trachtte studenten te winnen voor een communistische democratie en hield daartoe in verschillende universiteits steden lezingen in besloten kring. Daar hij de tewerkstelling in Duitschland en het terugvoeren van de Nederlandsche militairen in krijgsgevangenschap in strijd met het Volkenrecht achtte, keur de hij de moorden en de sabotageda den goed, hoewel hij er zelf niet aan meedeed. De voorzitter van het Polizei- gericht informeerde met groote bitter heid in zijn stem, Wat verdachte dan wel dacht van de misdadige aanvallen met fosforbommgn op de bevolking van Hamburg Nu, daar moest P. ook niets van hebben en hij had zijn lezingen juist gehouden om te voorkomen, dat het oude regime terugkeerde... Een andere volbloed communist, Martin van Gilse, was ondergedoken, omdat hij geen lid wilde worden van... de Kultuurkamer. Door verkoop van valsche persoonsbewijzen en het plegen van spoorwegaanslagen, poogde hij aan zijn trek te komen. Onder meer heeft hij de moordenaars van generaal Seyf- fardt aan valsche persoonsbewijzen ge holpen. Op de vraag waarom, ant woordde hij zonder blikken of blozen: „Omdat generaal Seyffardt in onze oogen een verrader is, die zijn eed jegens de Koningin gebroken had; ik heb trouwens alles gedaan in de over tuiging mijn vaderland te dienen”. De 22-jarige student in de medicijnen, Johan Roemer, heeft met zijn poging tot brandstichting in de Amsterdamsche universiteit niet willen ageeren tegen de bezettende overheid, maar tegen de studenten, die de loyaliteitsverklaring hebben geteekend. Een bijzonder geval was wel dat van den 20-jarigen student Johan Katshoven, die heeft meegedaan aan den moord op den garagehouder Hoff en den- re chercheur Blonk heeft doodgeschoten. Hij heeft sterk met het Nationaal-Socia- lisme gesympathiseerd en is zelfs lid van de Beweging geweest. Later heeft hij zich op „neutraal” standpunt ge steld, zooals hij het zelf uitdrukte. In de kerk leerde hij daarna een meisje Jcennen, dat óndanks haar kerkgang in uiterst-linksche kringen vertoefde en een terroriste bleek te zijn. Aan verdachtes verzoek, als vrijwil liger naar het front te mogen gaan, kon niet worden voldaan. Walther Brandligt, romanschrijver, Gereformeerd gedoopt, wilde geen lid van de Kultuurkamer worden en dook onder. Hij werd gesteund met 110 per maand, waarvoor hij artikelen voor een illëgaal blaadje voor kunstenaars moest corrigeeren en persoonsbewijzen moest invullen. Later werd hij bij een affaire met wapenen betrokken. gaf geen krimp. Kort voor het einde bracht Mostert met een mooi schot den stand op 41. In de laatste minuut stop te de doelman van A.D.O. een schot van Weber een halven meter achter de doel lijn, maar ook dat ontging den scheids rechter. Het was en bleef 4—1. Door deze nederlaag zijn nu alle kan sen van de Hagenaars, om het opnieuw tot een kampioenschap te brengen, ver keken. Uit vijf wedstrijden hebben zij nog maar 3 punten kunnen vergaren en zij deelen met D.F.C. de voorlaatst^ plaats. Min of meer verrassend was ook het re sultaat van den strijd te IJmuiden tus schen Stormvogels en Xerxes, welke door de Rotterdammers werd 41 werd ge wonnen. In verband met het jubileum der Kraaien, ging de wedstrijd E.D.O. H.B.S. niet door. De stand is hier: 5-10 21—9 4 2 1 1 1 1 1 3 Hennes bracht Volewijckers de eerste nederlaag toe De vijfde competitiedag, zoo belangrijk in verband met enkele wedstrijden tus schen kopclubs, is vlot verloopen, maar heeft diverse verrassingen gebracht. Van de kampioenen va» het vorige sei zoen hebben tot dusverre slechts twee (Eindhoven en Heerenveen) zich opnieuw aan den kop genesteld. A.D.O., tevens landskampioen, bezet op 1 ?t oogenblik de 8e plaats, Feijenoord de 2e en Enschedé do 6e plaats. In het eerste district was de voornaam ste wedstrijd die te Amsterdam tusschen Volewijckers en Hermes D.V.S., de twee eenige clubs in deze afdeeling, welke nog geen punt verloren hadden. De Schie dammers moesten hun eminenten mld- voor Lex Janse missen en aangezien de verdediging meestal het zwakke punt uitmaakt, waren de vooruitzichten tegen de strijdvaardige Volewijckers niet erg hoopvol. Edoch, de bezoekers hadden doelman Verstraaten weer van stal ge haald en dat bleek een aanzienlijke ver betering, welke bovendien veel meer vertrouwen gaf aan dé’ backs, die nu een hechte verdediging vormden. Boven dien bleek Daudey, die nu naar de center-voor-plaats was verhuisd, bui tengewoon op dreef. Hij maakte alle drie de Schiedamsche doelpunten, waar door hij zijn club aan een 32 over winning hielp. Hij was de verrassing van den dag. Lengkeek, die voor de rust op halve kracht speelde, werd na de pauze vervangen door v. d. Have. Het is een spannende, emotioneele wedstrijd gewor den; de gastheeren waren het meest in den aanval, maar Daudey wist de kansen beter te benutten dan zijn collega’s aan de andere zijde. Toch zou een verdeeling der punten wel verdiend zijn geweest. De Schiedammers vormen nu nog de eenige ongeslagen ploeg in deze afdeeling en zij leiden met 2 punten voorsprong op de Volewijckers. D.F.C. heeft odk nu haar eerste overwinning nog niet kunnen boeken, doch, na tweemaal de leiding te hebben gehad, slaagde zij er toch in tegen het bezoekende D.W.S. een punt te ver overen door met 22 gelijk te spelen. Een van de verrassingen in deze afdee ling was de 14 nederlaag, welke A.D.O. te Rotterdam te slikken kreeg tegen het toch werkelijk niet sterke Sparta. Voor de rust had het spel, dat over het alge meen gelijk opging, niet veel te betee kenen. De sterk gewijzigde ploeg van Sparta was in technisch opzicht vaak wel de mindere, maar dat neutraliseerde zij door een flinke dosis geestdrift. Het was daardoor, dat de verdediging van A.D.O. .waarin Choufoer niet al te zeker was, nog al eens voor lastige vraag stukken gesteld werd. Nadat Weber een schot via de lat over het doel had zien gaan, veroorzaakte de Jong bij A.D.O. een strafschop. Den Boer, die ditmaal bij Sparta als spil fungeerde, gaf daaruit de thuisclub de leiding. (10). A.D.O. gooi de er toen een schepje op en herhaaldelijk was haar voorhoede zeer gevaarlijk, maar van der Draay, de nieuwe doelman van Sparta, weerde zich flink en hield er ver scheidene moeilijke schoten goed uit. Vijf minuten na de rust maakte Sparta een tweede doelpunt, dat echter wegens bui tenspel niet toegekend had mogen wor den. Mostert was er de maker van. Even daarna maakte Sparta een tweede bui- tenspeldoelpunt en ook nu zag scheids rechter Zielstra de overtreding niet. Het was weer Mostert, die de arbitrale fout profiteerde. Kort daarop wist Ever- steyn uit een voor zet van Neuteboom den achterstand te verkleinen. A.D.O. werd toen sterker .doch de verdediging van 4 2 2 3 2 2 1 1 1 4- Quick sloeg H./.V. In de 2e klasse A van district II was de ontmoeting tusschen de oude rivalen HVV en Quick van veel beteekenis in verband met de bezetting van de eerste plaats. De strijd moest worden afgewikkeld in het Zuiderpark waar heel veel toeschouwers de rangen vulden De Haantjes hebben dezen kamp met 4-2 gewonnen en zich daardoor voorloopig van de eerste plaats verzekerd; HVV is nu derde. De overwin ning was volkomen verdiend en de cijfers hadden nog grooter in het voordeel van Quick kunnen zijn, indien linksbuiten de Groot wat doortastender zou zijn opge treden. Het spel van de bezoekende Ha nen was over alle linies beter, de techniek stond op hooger plan en het veldwerk fraai was het open spel over de vleugels —was meer verzorgd dan bij HW. In de eerste helft speelden de Haantjes een klasse beter en de 30 voorsprong door Schoemaker, K/amer en de Groot verkre gen, gaf maar nauwelijks een weergave van de krachtsverhoudingen. Na de rust verslapte het spel van Quick en kwam HVV wat meer opzetten, hetgeen twee doelpunten (van v. Steyn en de Ville neuve) opleverde, doch Kramer maakte weldra een einde aan de spanning door Dankelman opnieuw te passeeren (24). Quick behield ook hierna het beste van hef spel, doch 'vermocht geen verandering meer in den stand te brengen. De beide andere Haagsche tweedeklassers hebben aan onze verwachtingen beantwoord BMT veroverde thnis tegen Velox het ver wachte winstpunt door met 22 gelijk te spelen en VIOS won met 42 den thuiswedstrijd tegen het nog puntloos onderaan staande VDL. Gouda heeft haar aanhang teleurgesteld door thuis met 12 te verliezen van UVS, dat nu de 2e plaats bezet Elinkwijk won thuis met 42 van UW. F. C. KUIPERS OVERLEDEN: Onver wacht is overleden de heer J*. C. Kui pers arts te Haarlem, die tusschen 1920 Op 10 Februari van dit jaar is te Haar lem de W.A.-man H. Bannink door moor denaarshand gevallen. Zijn kameraden hebben op zijn graf een eenvoudig, doch stijlvol gedenkteeken doen plaatsen, dat Zondagmiddag door heerbancommandant J. Nederkoorn aan de familie is overge dragen. Tevoren was de W.A. aangetre den voor het gouvernementsgebouw in den Hout, waar de algemeen comman dant, mr. Zondervan, inspectie hield en armbanden met het opschrift „Vendel Bannink” uitreikte. Daarna marcheerden de W.A.-mannen, voorafgegaan door het vendel tamboers en pijpers uit Rotter dam, naar de begraafplaats, waar de heerbancommandant het gedenkteeken met een korte toespraak -aan de familie overdroeg. Voorts sprak opperhopman C. L. Swaalf, heerbanvormihgsleider van Noord-Holland, die o.a. zeide, dat weer man Bannink in den geest verder strijdt in de gelederen van de W.A. Tenslotte voerde mr. Zondervan het woord, die herinnerde aan de velen, die de laatste maanden als slachtoffer van terreur zijn gevallen. Thans is ons ge duld ten einde, zeide spreker. De Bewe ging wordt bewapend en wij zullen een einde maken aan de terreur. Het passieve tijdperk is thans voorbij. Ons bezielt de geest van het front enwij zullen uit roeien wat uitgeroeid moet worden. Nadat een krans bij het gedenkteeken was gelegd, werd langs het graf gedefi leerd. Als eenige journalist is een redacteur van „Volk en Vaderland” tegenwoordig geweest bij de zitting van het Pollzel- standgericht te Amsterdam, waar zich op 30 September negentien Nederlan ders hadden te verantwoorden wegens politieke moordaanslagen, aanslagen op spoorwegen, brandstichting, overvallen met berooving en sabotagehandelingen, in het bijzonder verboden bezit van wa penen. Aan zjjn beschouwingen zijn de vol gende bijzonderheden ontleend: De hoofddaders stonden hier niet voor hun rechters. Die zitten in Londen, waar zij ook nu nog hun even waan zinnige als misdadige parolen uitgeven, kwijlend van valsche vaderlandsliefde en Engelsche hoorigheid. Waageer zij van het fusitleerén van deze rampzalige twintig kerels zullen vernemen, zullen zij hun namen met een zekere plecht statigheid opnoemen, hen eeren als va- derlandsche helden en den wensch uit spreken, dat zij mogen „rusten in vrede”, om tenslotte deze valsche ver- tooning te besluiten met het Wilhelmus op een gramofoonplaat. Wellicht in de zelfde uitzending zullen zij met hun misdadige oproepen nieuwe jongelui in het ongeluk storten... terwijl zij zelf als laffe honden buiten schot blijven. de aandacht op te dat de jongelieden slachtoffer zijn geworden van dwaze inblazingen van den Engelschen zender en van den steun van „rijke edele vaderlanders, d(p intusschen soms een stevigen duit aan de gehate Duit- sche weermacht verdienen”, besluit het verslag: - „Wat ons zorgen maakt, is het feit, dat overigens fatsoenlijke jongelui, die alleen maar zoo dom geweest zijn aan de inblazingen van radio-Oranje gehoor te geven, door nood gedreven tegen wil en dank in handen van heele en halve» bolsjewistische raddraaiers val- *len. In het bijzonder de ouders van deze jongens mogen uit ait verschrik kelijke proces een groote verantwoor- Nobelprijs-winnaar In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Amsterdam op 78-jarigen leeftijd overleden prof. dr. P. Zeeman, oud-hoog- leeraar in de experimenteele natuurkunde Universiteit en Nobelprijs. studeerde te Leiden na- de groote geleerden Lorentz en Kamerlingh Onnës en promo veerde in 1893, waarna hij zijn studie te ^Straatsburg voortzette. In 1896 deed hij zijn groote ontdekking van het „Zeeman- effect” de magnetische splitsing van spectraallijnen die hem wereldver maardheid en in 1902 den Nobelprijs voor natuurkunde verschaften. In 1897 werd hij lector, in 1900 hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam, die hem in 1923 zijn eigen, naar hem genoemde laboratorium verschafte Prof. Zeeman was eeredoctor aan tien univérsiteiten en talrijke andere weten schappelijke onderscheidingen uit binnen- en buitenland zijn hem ten deel gevallen; hij was voorts ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandêur in de orde van Oranje-Nassau. BEGRAFENIS S. v. d. SCHAAF: Onder zeer groote belangstelling vond op Nieuw Eik en Duinen de teraardebestelling plaats van het stoffelijke overschot van den heer S. v. d. Schaaf, in leven scriba van den kerkeraad der Geref. kerk van 's-Gravenhage-West. Aangezien de aula de groote schare niet bevatten kon, wer den de toespraken aan de groeve gehou den. Daar heeft allereerst ds. P. Nomes, die als wijkpredikant tevoren aan het sterfhuis ook een rouwdienst leidde, het woord gevoerd. Namens den kerkeraad vertolkte ds. L. Oranje Czn. de gevoelens van rouw. Als vriend en namens de col lega’s van de Elout v. Soeterwoudeschool, waaraan de heer v. d. Schaaf verbonden was, sprak de oudste onderwijzer der school, de heer A. de Jong. Nadat een familielid voor de betoonde belangstftling had dank gezegd, heeft ds. Nomes ten be sluite het Apostolicum gezegd, waarna gemeenschappelijk gezongen werd Ps. 89:7. W.A. FRONTZORGACTIE In het kader van de W.A. frontzorgactie is Zaterdag middag wederom een voorstelling voor kinderen gegeven in den Dierentuin. De kinderen hebben zich uitstekend ver maakt. Er was dan ook een programma, dat speciaal voor kinderooren was samen gesteld. Mr. Jopi, in den Haag een goede bekende, vertoonde een poppenkast, „tante Betje’s verjaardag”. Voorts bracht hij de kinderen in verrukking met zijn snelteekenen en goochelkunsten. L. v d. Berg bespeelde de harmonica. Ook de Jeugdstorm droeg er toe bij het program ma attractief te maken. In de pauze wer den versnaperingen uitgedeeld. TACHTIGSTE VERJAARDAG GENE RAAL SWART De gep. luitenant-gene- raal van het Indische leger en oud-vice- president van den Raad van Ned.-Indië, H. N. A. Swart, wordt morgen 80 jaar. 1 2 2—6 1 7 2 5 2 5 2 3 3 3 4 2 4 en 1923 vijfmaal in elftal speelde. Hij is Quick (N.) en later Haarlemsche club is de vice-voorzitter g< in 1933 werd h: verdienste. PAARDEN RENNEN OP DUINDIGT: Het programma van Dulndigt vermeldde Zaterdag alleen rennen. De belangstelling was niet zoo groot als men op deze baan gewend is sedert de wederinvoering van den totali» sator De resultaten waren: le ren (Gou den Speld amateurrijders): 1. Hendaye (eig. stal Massine ber. H. Dekkers) in 2 min. 12.6 sec., 10.40 en 1.90; 2 op 8 leng ten Medinette 1.40; 3. Billy 1.50. Tweede ren: 1. Young Phalaris 2.30 en 1.70; 2. Magnor 2 90. Derde ren (amateurs): 1. Cassagnac feig. en ber. H. Dekkers) 2.10 en 1.20; 2. Princesse d'Aubérge 1.20. Vier, de ren (Groote Sprintershandicap): 1. Plaisir de France (eig Stal Marika, ber. F. Descoster) 2.50 en 1.70; 2. Olympius 2.10. Vijfde ren: 1 L’Infante 13.40 en 3.30; 2. Nita 1.70. Zesde ren: 1. Little May Dun (in stalverband met Altitude) 2.40 en 1.40; 2. Suze 1.60. DAMMEN KINNEGIN KAMPIOEN VAN ZUID- HOLLAND: Zaterdag werd alhier de laatste ronde om het kampioenschap van Zuid-Holland gespeeld. De -uitslagen luiden: den Hartog—van Oosten 0—2; Coupriev. d. Berg 20; KinneginHuis, man 1—U Hagenaars—Domburg 1—1; de Jongvan Ravesteyn 20. De eindstand luidt: 1. kampioen H. Kinnegin 16 pnt.; 2. Huisman en van Oosten 15 pnt.; 4. de Jong. 13 pnt.; 5, Domburg, 10 pnt.; 6. Hagenaars 8 pnt.; 7. v.d Berg den Har tog en Couprie, 7. pnt.; 1Ó. van Ravesteyn en van Steenbergen, 6 pnt. Kinnegin is thans gerechtigd om uit te komen in den voorwedstrijd om het kampioenschap van Nederland; Huisman en van Oosten moe ten hiervoor nog een herkansing spelen. (Zw uerde» lt t>Laa oag 3) Naar de directie van het Ruys-ensemble mededeelt, kunnen de aangekondigde voorstellingen van „Ik zou zoo graagmorgenavond en Woensdagmiddag in den Princesse- schouwburg niet doorgaan. In plaats daarvan zal opgevoerd worden het groote blijspel-succes „Johan” (Uw onderdanige dienaar), van Theo Lingen, met Cor Ruys in de titelrol. Adrian Aeschbacher zal Zondagmiddag 24 dezer in „Diligentia’ de sonates van Mozart (B-dur K. V. nr. 570) en Schubert (D.Dur op. 53), Cha conne van Handel en de Variationen und Fuge über ein Thema von Handel op. 24 spelen. 5 5 3 4 5 4 5 5 5 5 1 Spanning aan de Schenkkade Eindelijk heeft V.U.C., dit seizoen zoó verrassend uit haar slof geschoten, tegenpartij gevonden, welke voet heeft kunnen dwars zetten en de zegereeks der zwart-witte Hagenaars heeft kunnen stuiten. Het op de tweede plaats tronende V.S.V. heeft n.l. gis teren voor een uitverkocht stadion aan de Schenkkade V.U.C. een 33 gelijk spel weten af te dwingen. Ondapks dit verliespunt, het eerste in dit seizoen, zijn de Harder c.s. fraai op de eerste plaats gebleven met zeer goede perspectieven voor de naaste toekomst. Geheel in over eenstemming met de verwachtingen is de strijd tusschen deze twee kopploegen bui tengewoon spannend geworden en ge lukkig viel er bovendien herhaaldelijk van goed voetbal te genieten, zoodat allen volop waar voor hun geld hebben ge kregen. Er zat zelfs zooveel spanning in dat men één minuut voor het einde nog het gevoel had, dat er uit deze, tot dus verre onbeslist gebleven partij, toch nog een winnaar te voorschijn zou kunnen komen. Het was werkelijk een opluch ting voor de gespannen zenuwen, toen het eindsignaal klonk .bij onveranderden stand. Deze draw geeft de verhouding der krachten wel goed weer. De balans sloeg nu eens naar de eene, dan weer naar de andëre zijde door, maar van een uitgesproken overwicht was, alles bijeen genomen, geen sprake. De Velseroorders hebben wel een paar goede scorings kansen meer gehad, maarzij hebben deze niet weten te benutten. Aan beide zijden werd van meet af met zeer veel élan gespeeld en in een buitengewoon hoog tempo, dat natuurlijk niet kon wor den volgehouden, zoodat de kwaliteit van de tweede helft veel minder was dan die van de eerste, zonder nochtans onder het bevredigende te komen het bleef een levendige, spannende en aantrekke lijke partij. De voorhoede der Veiser- oorders, met het vermaarde trio v. d. LugtBalversSterk als toonaangevende figuren, was beter dan die van V.U.C., waarin het dezen middag vrijwel alleen moest komen van Bertus de Harder en Holleman (die echter heel goede met heel zwakke momenten te veel treu zelen afwisselde). De nieuwe aanwinst, den Hoet. deed wel zijn best, maar Ka rei de Harder en vooral Brandes stonden bij hun medespelers verre in de schaduw. Tegenover de betere Velser voorhoede stond echter een hechter Haagsche de fensie. Oostdijk was een voortdurend struikelbloken ook Rolfes deed veel goed werk al was zijn spel weinig con stant. De bezoekers hadden den door loopenden steun van spil de Vries, die als 3e back fungeerde en de beste was hard noodig, vooral voor de rust, toen het tempo voor de Velser-ver- dedigers blijkbaar wat te hoog was. Het werk van de Haagsche middenlinie, waar in v. Hoek en Stam de besten waren, was naar onzen smaak wat beter dan dat van de Velser-linle, wier taak echter zwaarder was door de teruggetrokken positie van‘den spil. Wel hadden we de Hagenaars wat meer naar voren willen zien. De doelverdedigers, Michel en Hol- zenbosch, hebben beiden vaal moeilijk werk verzet. De Hagenaar had enkele momenten van weinig klemvastheid, maar dat liep goed af. In de le min. had V.U.C. bijna de leiding genomen door B. de Harder uit een mooien voorzet van Holleman. De Haagsche linksbuiten schoot echter tegen een tegenstander aan. Na een hoekschop aan eiken kant be gon VUC wat druk uit te oefenen en in de 7e minuut was het raak. Van Holleman kwam de bal via den Hoet bij B. de Har der, die er met een fraaien kopbal 10 van maakte. Vier minuten later was de stand echter al weer gelijk; na fraai werk van v. d. Lugt schoot Sterk tegen de lat en toen de terugspringende bal weer voor het doel kwam werkte v. d Lugt hem er met het hoofd in. 11. De bezoekers werden langzamerhandsterker, maar de Hagenaars roerden zich ook geducht en ieder oogenblik verkeerden de doelen beurtelings in gevaar. Het duurde tot 5 min. voor de rust eer de stand vérander- de Bij een doorbraak van v. d. Lugt. die o.i buitenspel stond, werkte Rolfes den bal in eigen doel, 1—2 Een minuut later was deze fout alweer goed gemaakt; uit een voorzet van Holleman maakte Bran des er met een mooien omhaal 22 van. Tot de rust bleef het zoo. Van den af trap af stormde V.U.C. naar voren; de Velser verdediging weifelde en toen Mi chel uitliep scoorde B. de Harder prachtig 32. Na 2 mislukte scoringspogingen van V.S.V schoot B. de Harder tegen den paal. Kort daarop schoot dezelfde speler tegen de lat. Het spel bleef snel heen en weer golven en in de 18 min. maakte Sterk, uit een doelworsteling na een hoek, schop gelijk, 3—3 Langzamerhand werd VSV weer* wat sterker maar de Velsen- oorders kwamen niet door de Haagsche defensie heen en waar de gevaarlijke uit vallen def zwart-witten ook zonder succes bleven kwam het einde met den stand 33. F-ijenoord heeft hier VSV van de tweede plaats verdrongen door thuis met 2—1 te winnen van haar oude rivale Ajax De Rottèrdamsche zége was verdiend; Feijenoord was gedurende het grootste deel van den strijd in de meerderheid en indien de voorhoede beter had geschoten, zou de overwinning met grootere cijfers zijn behaald Ook in deze afdeeling waren twee verrassingen te noteeren; de eene was de 0—2 nederlaag, welke DHC thuis leed tegen RFC en de tweede was de 21 overwinning van Haarlem in den uitwed strijd tegen Blauw Wit. Voor de Delftena- w ten was het uitvallen van Ditmars na 10 Sparta, met dén doelman aan het hoofd, min. een gevoelig verlies. Emma heeft in

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2