pg. No. 18615. 1943. Woensdag 13 October. STADSNIEUWS BUITENLAND BINNENLAND en Niet ingeleverde radio’s KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN en AGENDA Aanvallen bij Saporosje Kief afgeslagen Britsche lucht- en vloot- bases op de Azoren g Bonte Radio-Avond in den Dierentuin huisraad Verbeurdverklaring van i en Toenemende artillerie-actie in Zuid-Italië ver- De koeien loeien om aardappelschillen Groote clandestiene slachterij ontdekt Brand moest bonnenzwendel verbergen VAN VER- VERDUISTEREN Van 18.00 uur tot 6.45 uur Maan: 13 Oct onder 6.23 u., op 18.24 u. V.M.; 14 Oct. onder 7.42 u„ op 18.48 u. Onze mannen in het Oosten. Nieuwe verordeningen betreffende de civiele Duitsche jurisdictie OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant Afhalen distributiebescheiden „ZELFBESCHERMING^/ Benoemingen bij de Staatspolitie PAEDAGOGISCHE VOLKS CONCERTEN Verscheidene plaatsen aan Pripet- monding en bij Gomel heroverd d DE VERTEGENWOORDIGING MOEDERS OF VOOGDEN BIJ ZOEKEN TOT VASTSTELLING VAN HET VADERSCHAP Hoofdprijzen Staatsloterij* Vijfde klasse 17277 19649 21744 Overeenkomst met Portugal DE AZOREN Beschikking over de verbeurdverklaring van radio-ontvangtoestellen BURGERLIJKE STAND Tegen het bolsjewisme. Meldt u voor de Waffen-SS de Landwacht 25 Verdachten Waarom Salazar toegaf In politieke kringen f®* Lissabon HAAGSCHE COURANT VERRADERS Ss-” Q De avond „waakzame uit d Op 11 van VIJFTIG ARRESTATIES genblad een verordenini De van Ver- van en bovendien nog een partij een partij groente. en in werd gevangenisstraf (S.S.P.K. Stengl-O.H.) tot eiland Bij besluit van den secr.-gen. van Justi tie is benoemd tot militair lid van het Vredegerechtshof F. J. Quanjer, luitenant- generaal b.d., te ’s-Gravenhage. Bij besluit van den secr.-gen. van Justi tie zijn, gerekend van 1 Maart 1943, op geheven de commissariaten van politie in de gemeenten Amsterdam, Arnhem, Eind hoven, ’s-Gravenhage Groningen, Haar lem, Rotterdam en Utrecht, in politieke kringen t®* Lissabon ver klaart men, volgens Interinf, dat Salazar, zijde ten aanzien uitgelaten op een Judas Iscarioth: ..Ik ben de grootste verrader, die er bestaat.” „Victor Emanuel „En wat denkt u van mij, collega (Zuk-Orbis-Holland Pax-C) ONGEVAL BIJ OPPOMPEN VAN BAND: In het R. K. ziekenhuis Westeinde is op genomen de 36-jarige J. F. uit de Boe ren straat, die bij het oppompen van een autoband den knelband tegen het hoofd kreeg. Hij kreeg een zeer ernstige hoofd wonde zijn toestand is ernstig. AAN GEVOLGEN OVERLEDEN: Maan dagavond is op het Valkenboschplein de 28-jarige C J. F. N. uit de Gooilaan uit een wagen van lijn 3 gevallen. Hij be kwam een hersenschudding, alsmede won den aan het gelaat en is vandaag aan de gevolgen van zijn val overleden. Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het>afhalen van nieuwe distri butiebescheiden aan de Groot-Hertoginne- laan (voor bijkantoor Loosduinen Alida- straat 1) de letters Gro t.m Hey. Aan net bijkantoor ScheveningenNoord (Oost- straat 1) van 916.30 uur de letters I t m. KI en aan het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) van 916.30 u de letters Fj' t.m. Ga. 1 TENTOON STELLING 1 De luchtbeschermings-tentoonstellings- tranr is morgen gestationneerd op de Laan van Meerdervoort bij het Valken boschplein (lijn 7). In verband met hun benoeming tot lui- tenant-kolonel der Staatspolitie zijn eer vol ontslagen als commissaris van Poli tie: H. Ph. Clasie en H. M. J. Rugers, bei den alhier., Voorts zijn in verband met hun benoeming tot majoor der Staats politie eervol ontslagen als commissaris van Politie: F. W. Simon en W. Hol, al hier. op de Azoren geland, mee hoeveel het er wapens ze behooren Londen Het Residentie-orkest geeft in de maan den October en November een cyclus van vier paedagogische volksconcerten onder leiding van zijn dirigenten. Het eerste daarvan had gisteravond in het „Gebouw” plaats en stond onder leiding van Toon Verhey. Na een niet op het programma vermelde „Intrada” voor trompetten en bazuinen, een soort van gestyleerde fan fare, zooals die in de zestiende eeuw geblazen werd bij het binnentreden van vorstelijke personen werden een Paduar.a en Garillard van den in 1560 te Gent ge boren en in 1632 te Kopenhagen overleden Melchior Borchgreving door het strijkor kest uitgevoerd; vervolgens brachten de violisten Louis de Ruyter en Willem Theuerzeit in samenwerking met dit or kest een concert van J. S. Bach ten ge- hoore terwijl na de pauze de symphonie no. 88 in g kl. t. van Jos. Haydn door het geheele orkest werd vertolkt Verhey leid, de deze werken met een kort woord in en gaf daarbij een beknopt overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van het or kest in den loop der eeuwen tot en met de 18e een geschiedkundige uiteenzet ting van veel belangrijke feiten die in aangenamen vorm samengevat, al zullen dan niet alle hoorders een en ander ter stond hebben kunnen verwerken, onge twijfeld zeer op prijs zal zijn gesteld. De welverzorgde uitvoering van het program ma werd blijkens de applaushulde niet minder gewaardeerd. Den solisten in het •concert werden bloemen aangeboden. Mr. A. J. F. J. Jung. wijze, waaruit kon worden afgeleid, dat men op de hoogte was van den poli- tieken en militairen achtergrond van dit thans actueel geworden vraagstuk. Als de Wilhelmstrasse op dit oogenblik van commentaar afziet, dan is dat wel, omdat men aanvullende inlichtingen, vooral uit Lissabon, afwacht. Niettemin hoort men in Berlijnsche politieke krin gen de opvatting, dat Portugal zeer klaarblijkelijk zich onder sterken Anglo- Amerikaanschen druk bereid verklaard heeft tot de concessies, die in Engeland en dé Vereenigde Staten onmiddellijk worden naar voren gebracht als buiten gewoon waardevolle creditpost in hun strijd tegen Duitschland en dan ook propagandistisch uitgebuit worden”. De Höhere SS- nnd Polizeiführer maakt bekend: Aan mijn bekendmaking van 2 Octo ber 1943, volgens welke aan de perso nen, die hun radiotoestel, voor zoover dit valt onder den inleveringsplicht, vóór 20 October 1943 inleyeren, vrijheid van straf wordt toegezegd. hebben reeds duizenden gevolg gegeven. Er wordt nogmaals nadrukkelijk op gewezen, dat tegen personen, die na 20 October 1943 nog, zonder daartoe ge rechtigd te zijn, in het bezit zijn van een radiotoestel, met bijzondere streng heid zal worden opgetreden. Tegen hen kunnen volgens par. 10 van mijn verordening van 13 Mei 1943 betreffende het verbeurd verklaren van radio-ontvangtoestellen gevangenis straffen en boeten tot een onbeperkten om vang worden uitgesproken. Boven dien kunnen tegen hen maatregelen der Sicherheits-polizei bevolen worden, in het bijzonder ook verbeurdverklaring van hun roerend en onroerend vermo gen. Ikvestigerinhet bijzon der de aandacht op, dat ik in ieder geval van niet-inleve- ringofvanheimelijkwegwer- ken van een toestel als eer sten strafmaatregel last zal geven tot onmiddellijke ver beurdverklaring van het ge heele huisraad, met inbegrip van de meubels, ten gunste van slachtoffers van bom bardementen. Onlangs heeft de politie te Bussum een groote clandestiene slachterij ontdekt, welke in een boerderijtje in de buurt van de buitenplaats Bantam was gevestigd. De slachters gingen zeer onjzichtig te werir en toen de polttie arriveer’de. waren de vogels reeds gevlogen. Doch den buit moesten ze achterlaten en deze was niet gering. Een hoeveelheid vleesch en een pas geslacht varken, een levende, koe, een stierkalf en twaalf voor de clandestiene slachterij bestemde varkens werden in be slag genomen en bovendien nog een partij roggemeel en een partij groente. Naar wij vernemen, heeft het onderzoek naar de daders belangrijke resultaten op- eeleverd Reeds zijn meer dan 50 verdach ten gearresteerd en achter slot en grendel gezet om de behandeling der zaak af te wachten Het onderzoek ia echter nog met beëindigd. Churchill heeft in het Lagerhuis me degedeeld, dat de Portugeesche regee- ring zich op Britsch verzoek bereid verklaard heeft, Engeland bepaalde fa ciliteiten op de Azoren toe te staan, opdat de Britsche koopvaardij op den Atlantischen Oceaan beter beschermd kan worden. De overeenkomsten zijn, naar Churchill zeide, van tijdelijken aard, zoodat alle Britsche strijdkrach ten bij het einde van de vijandelijkhe den van de Azoren teruggetrokken zul len worden. Groot-Brittannië zal den Portugeezen op de Azoren den nood ig en militairen en andefen aanvoer doen toekomen. De overeenkomst, aldus be weerde Churchill, bevat niets, dat op de een of andere wijze invloed zou kunnen oefenen op den nog steeds be- staanden wensch van de Portugeesche regeering, een politiek van neutraliteit op het Europeesche vasteland te hand haven en daardoor een vredeszórte op het Iberische schiereiland te vormen. Amerika en de Azoren President Roosevelt heeft in een kor» commentaar op de BritschPortugeesche overeenkomst over de Azoren verklaard, dat ook de Ver. Staten gebruik zuilen maken van de steunpunten op de Portu geesche eilanden. Het gebruik van Ter- ceira floor de andere Geallieerde ^mo gendheden zal slechts geschieden in bui tengewone omstandigheden. Het plan. Terceira als steunpunt voor de Geallieer den te gebruiken, is door hem. Roosevelt, en Churchill genomen op de jongste con ferentie te Washington Naar -S.P.T. uit Lissabon meldt is het eiland Terceira den Geallieerden ter be schikking gesteld ter bescherming van hun scheepvaart. Een verdere concessie van Portugal is, dat de consulaten van alle landen, behoorende tot het drie- mogendhedenpact. op het eiland zullen worden opgeheven De leden van deze gezantschappen en consulaten alsmede de staatsburgers der tot de As behoorende landen, die op de eilanden verblijf hou den. zullen moeten verdwijnen. Verklaring van de Portugeesche regeering De Portugeesche regeering heeft den tekst gepubliceerd van de verklaring, door de Engelsche regeering in het La gerhuis, in' overleg met de Portugee sche regeering, afgelegd. Ten aanzien van deze verklaring, aldus de officieele mededeeling, meent de Portugeesche regeering te moeten naar voren bren gen respectievelijk toevoegen in de eer ste plaats, dat de regeering er steeds op heeft gewezen, dat, hoewel zij op recht wenschte de neutraliteit te hand haven, zij deze neutraliteit als aan voorwa arden gebonden beschouwde, met het oog op een eventueel in wer king treden van de Engelsch-Portugee- sche alliantie, zooals dat het geval zou zijn, wanneer de Britsche regeering met een beroep op de alliantie facili teiten zou verlangen; in de tweede plaats dat de Portugeesche regeering, die steeds de verplichtingen, voort vloeiende uit het niet-aanvalsverdrag en de aanvullende protocollen met Spanje is nagekomen, heeft kunnen constateeren, dat in dit opzicht de Por« tugeesche politick door de Britsche re geering niet 'slechts gerespecteerd, maar met sympathie gadegeslagen is. De Portugeesche regeering heeft in Spanje reeds een uitvoerige verklaring over deze aangelegenheid der Engelsch- Portugeesche betrekkingen afgelegd. De Duitsche gezant te Lissabon, von Huene-Hoyningen. is gistermiddag in het Portugeesche ministerie van Buitenland- sche Zaken over het nieuwe Britsch Portugeesche verdrag’ ingelio(|t Eerste troepen aan wal De eerste Engelsche troepen zijn reeds Men deelt niet zijn en tot welke meldt SP.T huwde vrouw, 34 j. A. J. van Hall, man van C. W. Schoonhoven, 55 j. H. C. Vinkesteijn, zoon, 9 j. J. W. C. van Dortmont, man van H. H. Gondrie, 42 j. C. A. Janszen, weduwe van J. W. van der Heyden. 82 j. W. de Kam, weduwe van J. C. J. van der Haagen, 87 j. J. G. van Schoonhoven, man van G. Boer 72 j. L. Kooijman, man van B. Middeldorp, 62 j' A. Boere, man van J. Jonker, 80 j. E. A. Meijer, zoon. 1 mnd H. Dooreleijers. man van P. van der Wiel. 31 j, L. J. Kohout, vrouw van G Oost. 32 j. M M. Kulk, vrouw var. G. Guijt, 59 j. T. Maat, weduwe van P. K. Vroegop, 79 j. DONDERDAG 14 OCTOBER Zeiss-Planetariupi „Haagsche Courant" Voordracht over „Kometen en Meteo ren” 15.45 en 19.30 u Prtncesse- Schouwburg. „Amphytrion”. 19.15 u. Diligentia. Voordrachtavond Albert Vo- gel jr. 19.30 u. RiJksconservatorium Voordrachtsoefening door leerlingen 15 u City, Toktoktok- al weer een ei" 14 en 19 u. Scala „Het hoedje van Marius’’. 19.30 u. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: In aansluiting aan artikel 5 der veror dening ter uitvoering van de verordening betreffende de verzorging van kinderen van leden van de Duitsche Weermacht in de bezette gebieden van 13 Februari 1943 (Verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied, bekendma king no. 39/1943) heeft de Rijkscommissa- ris met betrekking tot de vertegenwoor diging van moeders of voogden bij ver-- zoeken om vaststelling var. het vader schap, de navolgende regeling getroffen: Bij het indienen van het verzoek en in de procedure voor den Krijgsraad moet de moeder of de voogd zich doen vertegenwoordigen door den leider van Het Bureau voor Volkswelvaart in het arbeidsgebied van de N.S.D.A.P. in Ne derland, tenzij de moeder is bevallen in een tehuis van de „Lebensborn’*'. In dit geval is de gemachtigde van de „Lebens- born’’ gerechtigd om als vertegenwoor diger op te treden. Tevens wordt bekendgemaakt, dat in Nederland voor de beslissmg over boven bedoelde verzoeken de onderstaande Krijgsraden bevoegd zijn: 1) Voor aanspraken tegen leder, van het Leger: das Gericht des kommandie renden Generals und Befehlshabers der Truppen des Heeres in den Niederlanden (Standtet Utrecht)”, 2) Voor aanspraken tegen leden van de Oorlogsmarine„das Gericht Admiral in den Niederlanden ‘in Utrecht”, 3) Voor aanspraken tegen léden van de Lechtmacht: „das Feidgerieht des kommandierenden Generals und Befehls habers im Luftgau Holland mit dem Sitz in Amsterdam”. In het Verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied van 12 Oct. 1943, no. 25, zijn twee nieuwe verorde ningen verschenen, die een .verdere uit breiding geven aan de bevoegdheid van de civiele Duitsche jurisdictie: de -Ver ordening over de Duitsche1* jurisdictie in voogdijzaken (no. 97/1943) en de Veror dening over de openbare jeugdzorg (no 931943). Reeds sinds lang werd de behoefte ge voeld om Duitsche kinderen toe te ver trouwen aan de zorgen van een Duitsch voogdijgerecht. De twee nieuwe veror deningen zijn voor dat doel uitgevaar digd. De Duitsche voogdijrechter, die een on. derdeel vormt van het Duitsche Landes- gericht in het bezette Nederlandsche ge bied, behartigt in de eerste plaats de be_ langen van kinderen of behoeftigen van Duitsche nationaliteit. Tot zijn bevoegd heid behooren voorts principieel alle staatloozè minderjarigen die staatloos zijn omdat zij zelf, een der ouders of een der grootouders, de Duitsche nationaliteit /verloren hebben. Voorts is het nuttig gebleken om ook buitenechtelijke minderjarigen van vreem de nationaliteit door den Duitschen voog dijrechter te laten verzorgen, voor zoover een Duitsch staatsburger de vader is. De Duitsche voogdjjrechter brengt bij zijn optreden het in het Groot-Duitsche Rijk geldende Duitsche recht in toepas sing. Dit geldt zoowel voor de juridische beoordeeling van een feitelijke toedracht van zaken als voor den loop van de ge rechtelijke behandeling eener zaak Volgt de Duitsche voogdijrechter bij zijn beleid in feite de voorschriften van het in Duitschland geldende recht, zoo werd kon ten aanzien van de jeugdzorgautori- teiten de in Duitschland bestaande rege ling voor de organisatie hier niet wor den overgenomen. Van het oprichten van Duitsche jeugdbureaux werd afgezien De taak van het jeugdbureau is over den Duitschen ambtenaar van den bur gerlijken stand en het „Amt für Volks- wohlfahrt” in het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland zoodanig ver deeld, dat de Duitsche ambtenaar ®van den burgerlijken stand uitsluitend be voegd is voor het voeren van de offi cieele voogdij, terwijl alle andere taken der jeugdbureaux worden waargenomen door het „Amt für Volkswohlfahrt im Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden” Ook voor deze instanties geldt het beginsel, dat zij bij haar op treden het Duitsche recht rechtstreeks of naar den geest moeten toenassen. Overige verordeningen Voorts behelst het nieuwe Verordenin genblad een verordening van den Rijks- commissaris voor het bëzette Nederland sche gebied over de invoering van een nieuwen Weermachtsbon voor een dag- rantsoen tabak (no 99/1943) en een ver ordening van de secretarissen-gener?al der departementen voor Handel. Nijver heid en Scheepvaart en voor Financiën over de opheffing der verordening no 88/1940 over het betalingsverkeer met Zweden (no. 100/1943) Het betalingsver keer met Zweden wordt gelijktijdig op nieuw geregeld door een in de Neder landsche Staatscourant verschenen ordening. Tenslotte bevat het Verordeningenblad nog twee andere verordeningen, die wij zigingen brengen op soqpmige punten in vroeger verschenen verordeningen Spanje’s houding Het afstaan van militaire bases on de Azoren aan Engeland is te Madrid met rust en terughoudendheid opgenomen. De Spaansche staatschef. generaal Franco, heeft verklaard, dat Spanje, ook na het sluiten van het jongste BritschPortu geesche pact zijn „waakzame neutrali teit” zal handhaven. De Azoren vormen een Portugeesche provincie bestaande uit 9 eilanden en eenige’ klippen in den Atlantischen Oceaan. Zij liggen 1380 k.m. ten Westen van Kaap da Roca (Portugal). Gezamen lijk beslaan de eilanden een oppervlakte van ongeveer 2500 km2. Zij zijn verdeeld in 3 districten Angra, Horta en Ponta Delgada onder het bestuur van een gou verneur. San Miquel en Terceira zijn de grootste eilandenop Terceira is het grootste vliegveld gelegen. Het totaal aan tal inwoners bedraagt ongeveer 257.000, de meesten zijn Portugeezen of van Portu geesche afkomst. Hoofdmiddel van be staan is landbouw. De belangrijkste uit- voerproducten zijn zuidvruchten, koffie en tabak. De meest bezochte havens zijn Ponta Delgada, Angra, Terceira en Hqrta. Er wordt nogmaals op gewezen, da’ slechts die '‘personen vrijgesteld zi<". van den plicht tot inlevering van hun radio toestel, die in het bezit zijn van een offi cieele voorloopige „Bescheinigung” De officieele voorloopige „Bescheinigungen" zijn op volgorde genummerd aan de eene zijde bedrukt Tnet Duitschen. aan de an dere met Nederlandschen tekst Boven dien moeten de „Bescheinigungen” voor zien zijn van een dienststempel der Dienststelle. die de Bescheinigung heeft uitgereikt. Alle andere Bescheinigungen van Dienststellen of personen zijn on geldig en beschermen de bezitters niet tegen bestraffing, wanneer de toestellen niet voor den vastgestelden termijn wor den ingqleverd Wie een verzoek om vrijstelling van de in'everingsverplichting\ heeft ingediend en tot heden nog niet de bovengenoemde Bescheinigung heeft ontvangen, moet zijn verzoek als afgewezen beschouwen derhalve zijn radiotoestel onverwijld leveren Sforza te Londen vroegere Italiaan-che minister Buitenlandsche Zaken, graaf Sfor- riip te Londen is aangekomen, heeft Maandagmiddag. naar S.P.T. meldt, Verhandeld met Churchill. Binnenkort zal hij naar Algiers vertrekken In En- "he politieke kringen gelooft men, Sforza's besprekingen het vormen van een meer representatieve Italiaan- «rhe regeering ten doel hebben. Zijn hpzoek re Londen was van groot be- 'ang hetgeen blijkt uit het feit, dat hij ónmiddellijk na aankomst door minister Eden werd ontvangen. Bomaanslag op Eisenhower Op den Amerikaanschen opperbevel hebber generaal Eisenhower is te Tunis een bomaanslag gepleegd, meldt de C.D. uit Vichy Generaal Eisenhower, die voor, nemens was van Tuni» naar Zuid-Italië terug te vliegen maakte zich voor de af reis gereed, toen in het voor hem bestem de vliegtuig een projectiel tot ontploffing kwam Een uitgebreid onderzoek werd in gesteld doch van de daders die men on- der de inheemsche bevolking meent te moeten zoeken, werd geen spoor ontdekt BEVALLEND. Govaars geb. Bruins. C. J. Robbesom geb. Hoppenbrou- wer, z. A. M van den Dungen geb. van der Veer, d C J. de Hoogd geb Otto. z. M. A. P. Rollema geb Dijk. z. A. C. Binken geb Jansen, z. - H. de Jong geb de Vries, d. S M. Schröfer geb Gans. d. H. Bolink geb. Smeenk. d. H, A Hartman geb. van Straaten d. W C. Benoist geb. Snoek, d. C. J. Kooyman geb. Hokke. d. J E. M. Wareman geb Veltman. z. M. Mansveld geb Le Griep, d. M. L. Ter Meer geb. Hoefnagel, z. M. War- risal geb. Ferschl. d S. Masselin» geb. Smidstra, z. K. Schotte «eb. Vos, d. H. M. van den Bosch geb. Bradei. z. C. Seller geb. Karman, d. M. C. de Steur geb. Helsdingen. z. E. E. Hoekstra geb. Oordenbag. z. J. van der Pad geb. Leliiveld, z. G A. J. van der Ark geb. Peeters, d. B Kap- petijn geb. van Aernsbergen. z. C. van der Harst geb Korbee, d. A. W. Galié geb Smits z. E. G. Griffioen geb. Zandbergen, d. OVERLEDEN: E. Heemskerk, vrouw van F. H. Rijkers, 59 j. C. J. Hartmann, man van H. Hartman, 68 j. G. A. de Kater, ongehuwde man, 57 j. A. den Duik- dochter, 4 j. H. A. Gilhuijs, man van E. ten Oever, 59 j. N. van Vlij men ongeh. vrouw,» 79 j. L. B. da Wit van der Hoop, weduwn. van M. Heijstek, 74 j. H. C. S. Clement, ojogeh. vrouw, 72 j. D/S. Aalbrecht, dochter, 3 j. J. M F. Borsboom onga. Het SS-Ersatzkommando deelt meder Ieder gezonde Nederlander/ in den leef tijd van 1745 jaar, kah zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie 18- 10-43 914.00 uur Rotterdam Deutsches Haus, Westzeedijk. 19- 10-43 9—12.00 uur Breda Restaurant Modern, Markt; 1518.00 uur den Bosch Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20- 10-43 912.00 uur Venlo Deutsches Haus, Egmondstr. 161518.00 uur Arnhem Café Royal. 21- 10-43 912.00 uur Hengelo Café Mo dern, Spoorstraat 18; 1518.00 uur Zwolle Hotel Gijtenbeek. 22- 10-43 912.00 uur Assen Concerthuis a. d. Vaart; 1518.00 uur Groningen Concerthuis Poelestraat. 23- 10-43 912.00 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 24- 10-43 914.00 uur Amsterdam Dam 4. 25- 10-43 9—13.00 uur Utrecht N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 26- 10-43 914.00 uur Amersfoort Pol. Durchgangslager, Leusderweg 27- 10-43,914.00 uur Den Haag Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Hedenochtend stonden voor den Econo- mischen Rechter in één zaak niet minder dan 25 personen terecht Het betrof hier een levendigen handel in distributie- stamkaarten en Levensmiddelenkaarten, welke in December 1942 is uitgekomen door brandstichting. Een der voornaamste verdachten. F. Brouwer, huisvrouw van F. W. v. d Berg. Sirtema straat, alhier, zat door het koopen en verkoopen van distributie- stamkaarten m levensmiddelenkaarten, waaronder die van haar eigen gezin, der mate in den knoei, dat zit niets beters wist te doen dan haar huis in brand te steken. Het geschiedde echter op een dergelijk onbenullige wijze, dat de politie argwaan kreeg en haar een verhoor af nam waardoor alles aan het licht kwam. De officier van Justitie vorderde 3 maanden gevangenisstrafde rechter legde haar 6 weken gevangenisstraf op. M Bahar. 39 jaar, een Sumatraan. stu- deerend voor jurist, de hoofdpersoon in deze onverkwikkelijke zaak, bleek niet minder dan 16 distributiestamkaarten in bezit te hebben. Ten einde geen geblok keerde stamkaarten te koopen. had hij zich in verbinding gesteld met den dis- tributieambtenaar J. J. Hardenberg die voor hem naging of de stamkaarten niet geblokkeerd warenHij werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Aan J. J. Hardenberg. die Bahar de bovenvermelde inlichtingen verschafte en bovendien zelf nog stamkaarten kocht en verkocht, legde de rechter een gevange nisstraf van 3 weken op. A. de la Vieter zanger, alhier, had als tusschenpersoon gefungeerd voor Bahar Hij kreeg 200 boete. Zijn vrouw, die eens 2 kaarten voor hem hqd aangenomen en betaald kreeg een boete van ƒ30. r G. Ridderhof alhier kreeg een gevan genisstraf van 2 maanden. A. F, Collard, huisvrouw van R. J. de Jong alhier, een boete van ƒ80, A. W. C. Kinkhoven, al hier ƒ20, A. v. d. Pluym alhier 1 week gevangenisstraf, C. Niesing, huisvrouw van P. Schouw, alhier, 14 dagen gevange nisstraf. B. Niesing alhier, zes we ken gevangenisstraf, J. v. d. Toom, huisvrouw van D. de Bruijn, die zelf wegens diefstal uit een ontruimd huis ge vangen zit, had distributiestamkaarten gestolen en verkocht voor 35. Zij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden. P. van Gils, zonder bekende woon- of verblijfplaats kreeg 14 dagen gevangenisstraf. M. J. Bruystens alhier 1 week gevangenisstraf, H. H. Kuipers, al hier, .1 maand gevangenisstraf, M. de Bruyn, alhier, wegens oplichting gedeti neerd te Veenhuizen. 14 dagen gevange nisstraf, A. de Zwaan, eveneens te Veen huizen. gedetineerd, 1 week gevangenis straf. W. C. v. d. Toorn, alhier, gedeti neerd te Venray, 2 maanden Hij had kaarten, die door zijn zuster J. v. d. Toorn gestolen waren, verkocht voor 100 R L. C. Gondry, die dienst geno men heeft bij de Waffen-SS werd van de rol afgevoerd. De zaak tegen den min derjarigen A. R. Weimar. Udenhout, werd met gesloten deuren behandeld. De 13- jarige knaap had links en rechts distri butiebescheiden gestolen van huisvrou wen, terwijl zij in winkels haar inkoopen dfeden, of in een rij wachtten en verkocht aan mej. Brouwer. Van eenige andere verdachten werd de behandeling der zaak uitgesteld. 1Q00 11420 400 6381, 9399 «003200 12457. 16316, 20545 100: 1829. 4522 4957. 8122. 9182 9490 16301, 16263. 21501 21594 DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 13 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan den Dnjepr viel de vijand giste ren den geheelen dag het bruggenhoofd Saporosje en onze stellingen in den sec tor ten Zuidoosten van Kief met sterke strijdkrachten aan. In hevige gevechten werden de aanvallen afgeslagen 0n 137 pantserwagens kapotgeschoten. Plaatse lijke bressen werden afgegrendeld. Aan den mond van de Pripet en ten Zuiden van Gomel heroverden pantser- troepen en grenadiers in krachtige te genaanvallen verscheidene plaatsen, die op de voorafgaande dagen waren verlo ren gegaan. Ten Noorden van Gomel en ten Westen van Smolensk ondernamen de Sovjets met bijeengeraapte strijdkrachten nieuwe doorbraakpogingen. In verbitter den strijd behaalden onze troepen daar weer een volledig afweersucces. Van de overige deelen van het Ooste lijke front, vooral uit de sectoren ten Noorden van de Zee van Azof en ten Zuidwesten van Welikije Loeki wordt melding gemaakt van vrij levendige plaat- «eliike gevechtsactie. Op 11 en 12 October schoten jagers en luchtdoelartillerie aan het Oostelijke front 142 Sovjetvliegtuigen ormaag. Zes pioen machines .worden vermist. Aan het Zuid-Italiaansche front gisteren de wederzijdsche activtteit jan He artillerie aanzienlijk versterkt, scheidene plaatselijke aaPva1^" Britsch—Amerikaansche strijdkrachten in het dal van de Volturno en m de Zuide- lijke Apennijnen werden onder nev ge bloedige verliezen voor den vijand aige- ciagen In liet gebied üan de Middellandsche Zee bombardeerde de luchtmacht met goed gevolg een vijandelijk eiland-steun- Ximt en ondernanj een doeltreffenden nachtelijken aanval op haven' ep vlieg veld van Ajaccio. De samenwerking tusschen den Neder landschen Omroep en „Vreugde en Ar beid” is er steeds een van vruchtbaren aard geweest. Dit werd gisteren in den Dierentuin nog eens onderstreept op den bonten radio-avond, welke door beide in stanties was georganiseerd ter gelegen heid van de derde Nederlandsche Radio- muziekweek. De provinciale leider van .Vreugde en Arbeid”, de heer Simonis, 'heette de aanwezigen welkom, zich daarbij in het bijzonder richtend tot den wnd. secr.-gen. van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, den dir.-gen. van den Nederlandschen Omroep, ir. Herweyer en den burgemeester prof. mr. dr. H Westra. Daarna is de stampvolle zaal den gehee len avond lang beurtelings geboeid en geamuseerd met ernst en luim, waaraan in hoofdzaak krachten bekend uit den aether en van de radiodistributie mede werking verleenden. Het eerste gedeelte was uitslui tend gewijd aan „Nederlandsche Volks- klanken”. die ten gehoore werden ge bracht door Dora Schrama. Henk Dorel, Fred Menger, voordracht een gemengd koor onder leiding van Fred Boshart en het Omroeporkest onder Jeiding van Ru dolf Karsemeyer, alsmede door de staf- muziek van de Haagsche Politie. Het zoo populaire orkest bracht fleur met vroo- lijke marschen en ondersteunde op loffe lijke wijze den gemeenschappelijken zang Na de pauze namén het Amusements orkest onder leiding van Elzard Kuhlman, het accordeongezelschap Oefening Kweekt Kunst”, dir. Jac. Schutte en de conferencier Hans Snel bezit van het po dium en luidden den geslaagden met opgewekte klanken uit. WlgVUO Ufll kjaxa.Ql, den Portugeeschen premier, al sedert maan, den regelmatig door den Britschen am bassadeur benevens door een reeks an- £er^»ndp blJ Kelegenheid in Lissabon op- hnordal door c^ecSche Persoonlijkheden, vooral aoor Sir Samuel Hoare met aan drang verzocht is de Britschl wenschen tot verleemng van steunpUnten Azoren te vervullen. Salazar was twijfeld oorspronkelijk van zins ntet toe^e geven aan den Engelschen aandrang aan gezien hij er zich van bewust was dat toegevendheid op dit punt zou neerkomen op een opgeven van de tot dusver abso luut correcte neutraliteit jegens alle oor logvoerende partijen. Den laatsten tijd echter stapelden zich de rechtstreeksche aanduidingen van Britsche zijde op, dat Churchill besloten was zijn eischen onder alle omstandigheden te verwezenlijken en dat hij voor het bereiken van dit doel ook niet schuwen zou gebruik te maken van hef middel van een omwenteling in Portugal. Men gelooft, dat het opnemen var de vertegenwoordigers van de Sovjet unie in den Middellandschen Zeeraad, door Salazar is opgevat als een alarm signaal voor de vastberadenheid van Engeland om zoo noodig de roode agita tie in het geheele land In veel sterkere paté aan tot dusver te steunen en dat hij zich onder den druk van deze opdoe- Biende bmnenlandsch-politieke onweers wolken tenslotte heeft gevoegd naar den Putschen aandrang De meeniag te Berlijn dat De diplomatieke correspondent varf cet D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft: »De door Churchill medegedeelde An- flo‘pOrtUgeesche overeenkomst betref- i'-nde het beschinoaarstellen van lucht- p Yjootbases op de Azoren, heeft in «riijnsche politieke kringen geenszins «"rassing gewekt, aangezien sedert •«nigen tijd een toenemende activiteit an Engejsc;le en Amerikaansche agen- te Liisabon en Oporto kon worden ar8«nornen en de laatste dagen de geruchten over aanstaande Anglo-Ame- nsch« actie tegen deze Portugee- *”an<tangroep talrijker werden. »tr=..op iisteren in de Wilhelm- ««houden conferentie voor de bev^n<3s^he Derï' hsd men zlch van a^o®gde Duitsche zijde ten van deze kwestie

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1