No. 18616. Donderdag 14 October. 1943. BINNENLAND BUITENLAND ten VAN OVERAL SPORT KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS RECHTZAKEN 6 Badoglio verklaart Duitschland den oörlog De gebeurtenissen op de Azoren VOOR DE JEUGD De eischen van de Sovjets Doorbraakpogingen N. van de Zee van Azof en Midden-Dnjepr verijdeld A Practisch van weinig beteekenis in van ineengestort Afhalen distributiebescheiden en week «ZELFBESCHERMING* KERKNIEUWS Vergeefsche luchtaanval op Duitsch convooi f f f f f Anglo-Amerikaansche aanvallen den sector van de Volturno BURGERLIJKE STAND 14 October. Benoeming van nieuwe burgemeesters De nieuwe fascistische regeering Een agitatie-manoeuvre VERDUISTEREN Van 18.00 uur tot 6.45 uur Het standpunt van Berlijn Uitlevering van Ambrosio Roatta geëischt „Een Nederlandsche vrouw aan het woord” Rusland moet geheel Europa tot aan het Kanaal bezitten Ook Zweden op genade of ongenade overgeleverd nale instinct^Lf^bSfd^^H^Lr verstandige Zweed geiooven, d£ m^ gemakkelijker zou kunnen schikken in een Russische overheersching van Eurona dan in een Duitsche? Waar de Sovjet-Unie zal blijven stean, wanneer Duitschland vernietigd wérd, weet niemand, misschien zelfs niet eens Stalin zelf. Vast staat ech ter, dat zij zich niet zou laten ophouden voordat zij de wateren van den Atlanti- schen Oceaan op de een of andere plaats zou hebben bereikt. Telegramwisseling van Mussert Vandaag over een Met den Reichsführer SS en den Leider van het Vlaamsch Nationaal Verbond Hoofdprijzen Staatsloterij 400 8106, 8171, 14106 200: 5511. 5758, 9626. 15304. 16341. 19365 100 10150. 11087. 11183, 12805 14838. De conferentie van Moskou HAAGSCIIE COURANT i 10452 10740. in .Berliin i Uw H. HIMMLER. zen, welken het zich wenscht MUSSERT. naar het stui- uw door Sr*Ö TENTOONSTELLING de de en Rw MUSSERT. De Reichsführer SS heeft dit telegram als volgt beantwoord: Zeer geachte Leider, Over uwe en die der door u geleide N.S.B. ter gelegenheid van mijn verjaar dag gezonden gelukwenschen heb-ik mij oprecht verheugd en ik dank u daarvoor. Het verheugt mij ten zeerste u en uw mannen Germanen te weten en te be zitten als kameraden en pioniers van onze overbrekelijke lotsgemeenschap. In dezen zin groet ik u in opre.chte kameraadschap met Germaanschen groet. Heil Hitler Morgen zal de luchtbeschermingsten- toonstellingstram gestationneerd zijn op het Stuyvesantplein. Akkeren z. OVERLEDEN: H. A. Schadee, zoon, 15 Ter gelegenheid van de derde Neder landsche Radiomuziakweek van den Nederlandschen Omroep Wordt van 10 tot en met 17 October in het Hof van Holland te Hilversum een tentoonstel ling „Rondom de Nederlandsche volks- klanken” gehouden. Een kijkje op de tentoonstelling. (C.N.F.-Vermeulen) Nederlandsche Vrij willigers bii de Ouit- sohe Marine.'De beëediging. De com mandant inspecteert de troepen. (Andres-Stapf) Oplossingen der raadsels: 1. Een verfje. 2. Dagblad. 3. Kogel; Vogel. Nieuwe raadsels: 1. Wat heeft men aan de voeten als men een ijzeren brug over gaat en toch blootvoets loopt? 2. Welke mantel is in den winter het warmst? 3. Mijn eerste is een lidwoord: mijn tweede is iemand die iets te koop aan biedt; mijn geheel is een stad in Neder land. ,Asta” en „Pax” mogen Woensdagmid. dag na 3 uur een prijsje aan één der lo ketten van ons Bureau komen afhalen. de afdeelingen van het 5e Italiaansche leger, dat in Midden-Italië stond, geldt misschien hetzelfde. Van het 2e Ita liaansche leger, dat in hoofdzaak den Balkan bezette, is bekend, dat het in het Noorden gemeene zaak heeft ge maakt met de opstandelingen, terwijl het elders door de Duitschers is ont wapend, ofwel met de Duitschers strijdt, ofwel zich in onherbergzame ge bergten heeft teruggetrokken. Engelsche meening verdeeld Ten aanzien van de z.g. .oorlogsverkla ring” van de regeering-Badoglio aan Duitschland. die bij de Engelsche open bare meening een verdeelden indruk heeft gemaakt, zegt de Britsche berich tendienst o.m., dat het onwaarschijnlijk is, dat de militaire bijdrage, die Badoglio kan levfcren. belangrijk kan zijn. De Italia nen zijn oorlogsmoede en het grootste deel van hun land is door de Duitschers bezet. De „Daily Mail” schrijft, dat wan neer ook de ‘voldoening over den stap van Badoglio gemengd is met zekere re serve, het toch juist is iedere aangeboden hulp, vanwaar die ook komt, te aanvaar den. De „Times” is van meening, dat al leen de practijk de vraag kan beantwoor den of de verklaring van Badoglio inder daad een hulp is. BEVALLEN: B. Middendorp geb. *van der Ven z. S. E. van Aken geb. De rendorp z. A. C Kievit geb. van Hou ten d. M. J.’ Privee geb. Scharroo. z. M. M. van der Mey geb. Wassenbiirg, d. M. A. Raveljé geb. Borsboom, z. J. H. H. Visser geb. van Hattem, d. J. Moolenaar geb. Doornbos, z. C. J. Berends geb. Hofman, z. A. G. Lokker geb. Meij z.C. B. M. Lutterman geb, van Elewouit. z. A. M. Trumpi geb. van de Griend, d. A. C. van der Heijden geb. Grönloh, z. M. C. C; Reebeen geb, Wesbeek, z. <M. J van der Staaij geb, van Brederode, z. M. van Oostrum geb. Quabeck d. C. J. Vallentin geb. SchoL tes. d. C. C. M. van Schijndel geb. Reijgersberg, d. M. D. de Leeuw geb. Boerma. d. C. M. van der Bol geb* Hoogervorst, z H. M. Rietbergen geb. Remmerswaal. z. E. Stevens geb. van Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bier vliet (toez.) A. de Vries, cand. te ’s-Gra- .venhage. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeester be noemd: P. J. E. Dekker, burgemeester te Oudetónge onder eervol ontslag uit deze functie, tot burgemeester van Harlingen; G. W. Frijling, burgemeester te Baarde- radeel onder eervol ontslag uit deze fund, tie tot burgemeester van Tietjerkstera- deel; ir. H. Höltke te Dordrecht tot bur gemeester van Gorinchem; den heer J. L, Brinkerink in Oudetónge tot burgemees ter van Oudetónge en Nieuwetonge; den heer B. J. van Ham in Hoogezand, tot burgemeester van Sappemeer; ir. F J. Overbeek te Hengelo, tot burgemeester van Hardenberg en den heer C. J. Werk hoven te Witmarsum, tot burgemeester van Won sera deel. Het jongste besluit van de reoubli- keinsch-fascistische regeering behelst, naar de Italiaansche pers meldt, het bij eenroepen van een constitueerende ver gadering te zijner tijd ten behoeve van het nemen van besluiten over regeerings- vorm en beëindiging van de huidige con- stitutioneele crisis. De constitueerende vergadering zal op grond van verkiezin gen gevormd worden en in volledigen omvang de volkssouvereiniteit verwezen lijken. Haar bijeenroeping veronderstelt een we^verwogen voorbereiding van de openbare meening. Rommel bij den Duce De Duce heeft op 12 October, naar het D.N.B. verneemt, in zijn regeeringsver- blijf in Italië den opperbevelhebber der Duitsche troepen in dit gêbied. generaal- veldmaarschajk Rommel, ontvangen. Mus solini verwelkomde den veldmaarschalk in de hall voor zijn werkvertrek en had vervolgens een vrij langdurig hartelijk gesprek met hem over den militairen toestand. d. C. W. S. Conradi, weduwe van J. A. de Veer, 76 j. N. M. Verdonk, zoon, 3 j. W. J. M. Harperink, ongeh. vrouw, 43 j. E. J.f Ahrens, echtgenoote van J. Pasman. 79 j. A. van Honstede ónge- huwde vrouw, 80 j. H. B. Ie Maifre weduwe van Chr; Knoop, 83 j M W Kleybergen, weduwe van A. A van'der Horst, 85 j. - E. J. Kalishoek, ongeh man, 31 j. M. Penning, cchtgcnoofc van J. Goedendorp, 38 j, Morgen van 8 3016,30 zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden aan de Groot-Herto- ginnelaan (voor bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1) de letters Hez t.m Ja. Aan het bijkantoor Scheveningen-Noord. (Ooststraat 1) van 9—16.30 uur de let ters Km t.m. Kr en aan het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) van 916.30 uur de letters Ge t.m. Hex. De „oorlogsverklaring” van Badoglio wordt door de Duitsche bladen eenslui dend een agitatiemanoeuvre genpemd, welke geenerlei practische verandering doet ontstaan in de toestanden. Badoglio, zoo schrijft de „Völkischer Beobachter”, gaat dan den weg ten einde, dien hij mef zijn sabotage tegen deoorlogvoering van Italië via den staatsgreep van 25 Juli en het verraad jegens den bondgenoot had ingeslagen. Het capitulatieregime moet van te voren alle politieke en economische maatregelen erkennen, die de bezettings mogendheden gelasten zullen. Over het lot van Italië zal. zoo schrijft het blad ver der, niet Badoglio beslissen. Dit hangt van geheel andere factoren af vooral ook van de strijdvaardige selectie van het Italiaansche volk die zich verzamelt on der het fascistische banier en die den smaad zou willen uitwisschen, welken een onwaardige koning en zijn even onwaar dige adviseurs over het land hebben ge bracht. Buitenland Te, Londen is het verlies van rfen Poolschen torpedojager „Orkan” bekend gemaakt. Deze jager werd als escorte- vaartuig in het Noorden van den Atlan- tischen Oceaan gebruikt De Argentijnsche minister van Justi tie en Onderwijs, kol. Elbio Anayo, ce minister van Financiën, Santa Marina, ea de minister voor Openbare Werken vice- admiraal Galindez, hebben hun ontslag genomen. De redenen hiervoor zijn offi cieel nog niet bekend gemaakt. Volgens den Britschen berichtendienst heeft de clique van Badoglio Duitsch- land den oorlog laten ^erklarén. Een „officieele mededeeling’^zou op 13 Oc tober den Duitschen ambassadeur te Madrid zijn overhandigd Te Berlijn wordt een dergelijk bericht met begrijpelijke ironie ontvangen, daar het feit als zoodanig slechts den sluit steen vormt van het verraad, dat voor de geschiedenis zijn stempel heeft gedrukt op ex-konirig Victor Emanuel. Badoglio en zijn lieden. De practische uitwerking van dezen maatregel is van weinig be teekenis In feite strijden’ reeds weken elementen, die aan Engeland en Amerika onderhoorig zijn, tegen de Duitsche troe pen' in Italië. Er wijzigt zich dus niets in den toestand, meldt het A.N.P., zij het dan dat, naar men gisteren in Berlijn verklaarde. Badoglio en zijn lieden thans ook door een nieuw document van Brit sche zijde hun onderwerping aan de smadelijke Engelsche eischen bekrach tigen en voor de openbare meening der wereld te kennen geven, dat zij voor hun belangen, ook niet voor de smerigste DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 14 October. Het Opperbevel van de .Weermacht maakt bekend< Ten Noorden van de Zee van Azof en aan den middenloop van den Dnjepr zette de vijaid gisteren.op de bestaande zwaar tepunten zijn hevige doorbraakpogingen voort. Zij werden in verbitterden strijd verijdeld. Eenige plaatselijke bressen wer den afgegrendeld. Aan den mond van de Pripet en in het gebied van Gomel lever den eigen tegenaanvallen, na het afweren van vijandelijke aanvallen, terreinwinst op. Sterke vijandelijke aanvallen in het gebied ten Westen van Smolensk misluk ten opnieuw onder bijzonder zware verlie zen voor de Sovjets, die daarbij meer dan 50 pantserwagens verloren. De luchtmacht had door herhaald doeltreffend optreden van sterke formaties gevechtsvliegers en vliegende artillerie een bijzonder aandeel in dit afweersucces. Aan de overige deelen van het Ooste lijke front, ook ten Zuidwesten van Weli- kije Loeki heerschte slechts plaatsélijke gevechtsactiviteit. Bij vergeefsche vijan delijke luchtaanvallen op een eigen con vooi in de wateren van het hooge Noorden ■werden door formaties jagers en torpedo- vliegtuigen 28 en door de bewakingsvaar- tuigen van de marine 4 der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. In totaal ver loren de Sovjets de laatste 24 uur aan het Oostelijke front en in het hooge Noor den 102 vliegtuigen. 5 eigen machines gingen verloren. In Zuid-Italië vielen sterke Britsch- Amerikaansche strijdkrachten gisteren in den sector van de Volturno en, ten Noord westen van Benevento aan. De aanvallen stortten ineen onder het geconcentreerde afweervuur óf in tegenaanvallen. Hier en daar worden nog hevige gevechten ge leverd. Lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen plaatsten in de Golf van Napels op een groot vijandelijk oorlogsschip een zwaren treffer Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen wierpen gisteren boven West-Duitsch ge bied lukraak eenige bommen uit. zuiver persoonlijke meer terugschrikken handelwijze Als belangwekkend wordt hoogstens het feit naar voren gebracht dat de kring van Badoglio als zooge naamde .medeoorlogvoerende macht” niet slechts door Engeland en de Ver. Staten doch ook door de Sovjet-Unie is erkend, waarmede het uitstrekken van den in vloed van de Sovjet-Unie tot ander.e dan haar eigen belangensfeer betreffende kwesties officieel wordt gedocumenteerd. Uit Berlijn meldt Interinf; Ten aanzien van de z.g. oorlogsverklaring der clique van Badoglio aan Duitschland wordt nog vernomen, dat een afgezant van Badoglio deze verklaring aap den Duitschen am bassadeur te Madrid heeft willen over handigen. De ambassadeur, Dieckhoff. heeft den afgezant met oorlogsverklaring en al de deur gewezen. GETUIGEN OPGEROEPEN: Maandag avond j.l. te omstreeks kwart over 10. is X>p de Laan van Meerdervoort, bij de Val- kenboschkade, een conducteur van een aanhangwagen van lijn 3 gevallen, ver moedelijk doordat hij in aanraking kwam met een verkeerszuil Getuigen van dit ongeval wordt verzocht zich fe melden aan hef bureau Alexanderplein 15. WIELRIJDER GEVALLEN: De 37-jarige W K. uit de Katwijkstraat is, toen hij in de Appelstraat fietste, gevallen, vermoe delijk doordat hij een toevak kreeg. Hij kwam met het hoofd op den"rottoirband terecht, kreeg ’n hersenschudding en ver wondingen aan het hoofd. De geneesk. dienst vervoerde hem naar het R.K. zie kenhuis Wesfeinde. ARBEIDSINSPECTIE 10E DISTRICT: Het bureau van de Arbeidsinspectie 10e dis trict wordt met ingang van 15 October 1943 verplaatst van Stadhouderslaan 102 naar Lange Voorhout 27a A. H. SCHIRM OVERLEDEN: In den ouderdom van 70 jaar is overleden’ de heer A. H. Schirm, oud-directeur der Gemeente-apotheek alhier. De crematie vindt plaats Maandag a.s. na aankomst van trein 13.49. halte Driehuis-Westerveld. Maan: 14 Oct onder 7.42 u„ op 18.48 u.; 15 Oct. onder 9 u.. op 19.16 u. 21 Oct L K. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No 113058 Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Vlaamsch Nationaal Verbond, zond de Leider het volgende telegram aan dr. H. J. Elias, leider van het V.N.V.: Leider, Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het Vlaamsch Nationaal Ver bond bied ik u, mede uit naam van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden, mijn hartelijke gelukwen schen aan. Ten zeerste hoop ik, dat de strijd door Staf de Clercq begonnen, voortgezet in volstrekt nationaal-socialistischen geest door u en uw medewerkers, zegenrijk zal worden doorgezet. De trouwe wapenbroederschap waarin thans onze mannen strijden onder de va nen van den Führer, ter bescherming van de Germaansche levensruimfe, is er de beste waarborg voor, dat ook na de over winning deze samenwerking bestendigd zal blijven. In nationaaL-socialistische verbonden heid. Dan moet het gebeurd zijn. Vandaag over een week moet u radiotoestel, zoo u tot die stijfhoofdigen behoort die er nog een bezitten, hebben ingeleverd. U doet echter beter niet te wachten tot den twintigsten. U mocht het dien dag eens vergeten of er moest eens een onvoorziene verhindering optreden... Dan staat u veel ellende te wachten, want de straffen voor hen, die na 20 dezer nog in het bezit van een radiotoestel zonder vergunning worden aangetroffen zullen zwaar, zéér zwaar zijn, daarvan kunt u zich verzekerd houden. Denk niet alleen aan u-zelf, denk ook aan uw familieleden, zij zullen uw bijzijn uw raad en. uw inkomsten missen al die jaren waarin gij binnen vier muren zult zijn opgesloten. Schriftelijke aangifte: Hoofdbestuur P.T.T., Roggestraat 13, Arnhem. In levering te den Haag (ook Loosduinen): Zonnebloemstraat 68; Rijswijk: Heeren- straat 77; Voorburg: Parkweg 121; Was senaar: gemeentehuis. DIEFSTALLEN: Uit een woning aan den Zuid-Buitensingel werden een hoeveel heid levensmiddelen, eenig linnengoed en een partij kleedingstukken ontvreemd. Ter zake van diefstal van ruim 500 kg anthra- ciet, is aangehouden de 38-jarige W. F. D. Uit een school aan de Nieuwe Laan tjes ontvreemdde de 34-jarige C. J. v. d. P. 275 tabaksbladeren; hij is aangehou den. i ITALIAANSCH OPERACONCERTEen, zestal Nederlandsche zangeressen en zan gers concerteerde in de zaal Diligentia, waar zij een programma tot uitvoering •brachten, geheel bestaande uit soli, duet ten en vocale ensembles uit opera’s van het Italiaansche repertoire. Rossini. Bel lini Donizetti, Ponchielli, Verdi, Boito, Puccini, ziedaar de namen der componis ten. die met fragmenten uit hun vocaal- dramafische werken vertegenwoordigd waren. De sopraan Gré Bouwensteyn en Corry Couvreur. de alt Riek van Veen, de ten°r Robert Schlegel, de bariton Frans van der Ven en de bas Henk Wei mar waren de uitvoerenden; vocalistën, begaafd met goed, ten deele zelfs voor treffelijk, frisch en klankrijk stemmate- riaal. waarvan de cultuur nog wel niet over de geheele linie geheel au point is, maar dat toch in het kader van dezen avond, goed ingewerkt als men bleek te zijn in deze operamaterie en gesteund als het werd door zeker uitbundig, sympa thiek stemmend vocaal enthousiasme, zijn uitwerking op het zeer talrijke publiek niet heeft gemist. Het stormachtige ap plaus. dat telkens in de zaal losbarstte en na de pauze zelfs een ovationeel ka rakter aannam, bewees hoezeer dit zin gen de geestdrift der hoorders had ge wekt. De pianist Johan Ligtelijn vertegen woordigde het orkest aan den vleugel en Kweet zich van zijn taak als begeleider op een wijze, die van muzikale intelligen tie en veel vakrontjne getuigde. Ef waren vele terugroepingen en een schat van bloemen voor de solisten. Mr. A. J. F. J Jung WEHRM ACHT-GROSSKONZERTE DER KRIEGSMARINE In samenwerking met de Nat. Soz. Volkswohlfahrt en den N.V.D. geeft het muziekcorps van de Kriegsmarine tfen behoeve van de Win terhulp 1943 een viertal groote concerten voor strijk- en blaasinstrumenten. Hier ter stede heeft het concert plaats op 22 dezer in het Gebouw voor K en W De kaarten voor deze concerten, waarvan de opbrengst geheel ten goede van de Win terhulp komt zijn verkrijgbaar bii Ortskommandanturen. de N.S.V.. buurtschapshoofden van den NV D aan de avondcassa Victor Emanuel uitsluitend koning van Italië De minister van Staat Law heeft gis teren in het Engelsche Lagerhuis het volgende bekend gemaakt: „Het is vol komen ontoelaatbaar, dat de koning van Italië de titels voert van „Keizer van Ethiopië en „Koning van Albanië”, die vervat zijn in zijn decreet van 23 Sep tember Deze beide titels zijn daarin ge plaatst door een vergissing van onder geschikte Italiaansche ambtenaren” De regeering-Badoglio heeft toegezegd: dat de Koning voortaan slechts genoemd zal worden Koning van Italië.” Badoglio’s strijdkrachten Aan een beschouwing van den Ned. Corresp.dienst uit Berlijn ontleenen wij het volgende: Omtrent de strijdkrachten, die Ba- coglio thans op de been gaat brengen, is, behalve dan wat hét uitgeleverde deel van de vloot betreft, niets met zekerheid bekend. Het staat vast, dat een deel van het Italiaansche luchtwa- pen gehoor heeft gegeveh aan het be vel van generaal Eisenhower, om naar Cyprus, Egypte en Lybië te vliegen en zich daar te laten interneeren. Hoe groot dit deel is, valt echter niet na te gaan. Wat het landleger betreft: Het 7e Italiaansche leger, dat in Zuid-Italië stond, is vermoedelijk zoo goed als ge heel onder Geallieerde controle ge- Het standpunt van de Wilhelmstrasse ten aanzien van de gebeurtenissen op de Azoren kan als volgt worden samengevat, meldt het A.N.P uit Berlijn: De door Churchill als een „overeen komst” verkondigde maatregel is tot stand gekomen onder den druk van eischen in den vorm van een ultimatum door de Britsche regeering gesteld aan de Portu- geesche regeering. Deze heeft zich mét het oog op de afpersingen en dreigemen ten blijkbaar-niet in staat geacht zich te gen dezen druk te verzetten. Wanneer Churchill zich beroept op een verdrag uit het jaar 1373, dan is hier sprake van een doorzichtige propagandatruc. daar dit ver drag geen betrekking heeft op de kwestie der neutraliteit, doch beschouwd moet worden als een koloniale overeenkomst van bescherming die in den loop der tij den reeds lang is achterhaald en ten doel had Engeland de mogelijkheid te geven zich te vergrijpen aan het Portugeesche koloniale bezit. De thans gesloten over eenkomst vormt een nieuw’ lid in de reeds lange keten van woordbreuken die Enge land tegen Portugal bedreven heeft. In dit verband moet herinnerd worden aan de plechtige verklaringen, die Engeland en de Ver. Staten bij de landingsactie in Afrika tegenover Portugal en Spanje heb. ben afgelegd In een officieele Britsche verklaring van November 1942 wordt gezegd: „De Portu- geesche regeering krijgt de garantie, dat het in de bedoeling ligt van de regeering van -Zijne Britsche Majesteit dat noch Portugal noch een van zijn overzeesche gebieden betrokken worden bii vijande lijkheden die uit deze operaties zouden kunnen voortvloeien. De regeering van Zijne Majesteit heeft evenmin de bedoe ling eenige actie te ondernemen, die de Portugeesche gebieden, hetzij in eige’n land of overzee, bij oorlogshandelingen zou kunnen betrekken”. Men is er te Berlijn van overtuigd dat bij .de actie van Churchill tegen Portugal sprake ij van de poging om de Portugee sche neutraliteit in haar fundament te treffen en te torpedeeren. Bovendien be treft het hier een poging om kort voor het begin van de conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou een parade-succes te boeken, en voorts een poging, de gevolgen van de herlevende Duitsche duikbootactie te verzwakken. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft een liberaal Lagerhuislid de uit levering geëischt van de aan den kant van Badoglio staande generaals Ambrosio en Roatta als „oorlogsmisdadigers” De minister van Staat Law heeft hierop ge antwoord ervan-op de hoogte te zijn, dat men beschuldigingen tegen Ambrosio en Roatta heeft geuit. Deze beschuldigingen worden thans onderzocht enaindien zij gemotiveerd zijn zal men „tot de dien overeenkomstige maatregelen overgaan” De titel van het praatje van Max Blok zijl. uit te zenden in de serie brandende kwesties op Donderdag 14 October 1943 over den zender Hilversum I om 18.45 uur, luidt„Een Nederlandsche vrouw aan het woord”. Het A.N.P. meldt uit Lissabon: Met het oog op de internationale debatten over den invloed der Sovjet-Unie jn Europa, die thans gevoerd worden, wijst men in anti-bolsjewistische kringen in de Portu geesche hoofdstad op den overvloed van volkomen ondubbelzinnige stemmen <>ver dit onderwerp uit de Ver. Staten. Zoo heeft de bekende Amerikaansche publi cist Dewitt Mackenzie reeds op 3 Augus tus in het dikwijls van officieele zijde ge ïnspireerde blad „Philadelphia Inquirer’’ geschreven, dat men er algemeen^ van pvertuigd is, dat de Sovjet-Unie rife den oorlog door de macht der gebeurtenissen Oost- en Centraal-Europa en misschien zelfs geheel Europa tot aan het Kanaal zal beheerschen. Men zal dan allerlei ver anderingen zien en er zal misschien in vele volken een ontwikkeling communisme komen. Wanneer men zich dergelijke uitlatingen voor oogen houdt, zoo wordt in deze Portugeesche kringeri" verklaard, kan men slechts met de som berste voorgevoelens de voorbereidingen voor de driemogendhedenconferentie te Moskou volgen. „Alleen die Zweed, die geen greintje verstand bezit of van een zinloozen haat vervuld is, kan het doodelijke gqvaar loochenen of onderschatten waarin Zwe den zich zal bevinden op den dag waarop Duitschland den strijd zou staken”. Tot deze conclusie komt hét eerste van een aangekondigde reeks artkelen in „Dags- posle” ??d<jr het 0Pschrift „Ook Zweden OPrit- onge?ade overgeleverd?” De schrijver verklaart, dat de door de meerendeel Pder *7^*' Noorwegen zou in dat geval ondervin den, dat net Duitsche juk hoe zwaar het ook gevoeld wordt, in werkelijkheid ta melijk licht was vergeleken met datgene, wat het land na een Russische overwin ning te wachten staat. - - =>- raakt. Voor de meest Zuidelijk geleger- 4 o a Trï pp] in trtin vnn e— TI i i L- INVAL IN EEN BANKETBAKKERS ZAAK Op 23 Febr. 1941 had C. J v. B.. S A.-man en toentertijd lid van de N.S N.A.P. in de Passage zich met eenige andere N.S.N.A.P.ërs wederrechtelijk toe gang verschaft tot de banketbakkerszaak van den heer C. D. Hij was door den Vrederechter alhier tot 4 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De zaak dien de thans in hooger beroep voor het Vredegerechtshof. Verd B. verklaarde, dat de banketbakker D. door een ruit met een aschbakje en stukken glas had gegooid naar een passeerende formatie S.A.-mannen van de N.S.N.A.P.. onder het uitroepen van de wo Tdenlandver raders, Hitlerknechten. Dit werd een anderen S.A.-man bevestigd. Get. D_, eigenaar van den winkel, zeide. dat de S.A.-mannen waren binnen gedrongen en den boel hadden kort en klein geslagen, omdat zij dachten dat hij een jood was. Zijn overbuurman H. S. zeide. dat de S.A.-mannen den geheelen middag al bezig waren geweest het publiek lastig te vallen en te molesteeren. Van een agressieve houding van D. was volgens hem geen sprake. De proc.-tgen. achtte het niet waar schijnlijk, dat de kwestie zich heeft voorgedragen zooals verd. het voorstelt. temeer daar banketbakker D een rus- tigen en kalmen indruk maakte. Daarom was van noodweer geen sprake. Hij wilde echter in aanmerking nemen dat het ge beurde in een zeer bewogen maand en dat het reeds 2J jaar geleden was. Hii requireerde deswege een Doete van 50 gulden. Uitspraak over 14 dagen. NOODWEER: Het Vredegerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. J. B. te den Dolder, die ’s nachts toen hij ru moer in zijn tuin hoorde, met een bijl naar eenige N.S.B.’ers geslagen heeft. De Vrederechter te Utrecht veroordeelde hem tot 1 maand gevangenisstraf wegens mishandeling. Het hof heeft noodweer exces aanwezig geacht en verdachte ont slagen van rechtsvervolging, De persdienst der N.S.B. deelt mede: Ter gelegenheid van diens 43sten ver jaardag op 6 October, zond Mussert den volgenden telegrafischen gelukwensch aan den Reichsführer SS, Heinrich Himmler: Zeer geachte Reichsführer Op dezen dag *zullen u ontelbare geluk wenschen bereiken. Bij al deze moge ik ook die der N.S.B. voegen, van dat deel van het Nederlandsche volk, dat begrip heeft voor de groote en zware taa^. wel ke gij op uw schouders hebt te dragen. Ik geloof, dat ik u vandaag geen beteren wensch kam doen toekomen dan dien, dat gij ook in uw nieuwe levensjaar veel tot de vernieuwing der Duitsche wapens moogt bijdragen en' dat gij het hooge ideaal der onverbrekelijke lotsgemeen schap van alle vrije Germaansche volke ren mede kunt verwerkelijken. Aanvaardt u van mij de verzekering, dat ik mijner zijds naar beste weten en geweten ook voor de toekomst in dezen zin met u zal samenwerken. En ontvangt u ook, geachte Reichsfüh rer, mijn hartelijkste gelukwenschen op uw verjaardag. Leve de Führer BOKSEN WEDSTRIJDEN VAN URSUS: Voor veel publiek heeft Ursus in het Gebouw voor K. en W. wedstrijden voor amateurbok- sers georganiseerd. Van de 12 partijen waren er twee van opvallende kwaliteit. De kampioen van Zuid-Holland A. v. d. Berg (UrsuS) leverde een zeer beheerscht gevecht tegen den veel langeren kam pioen var» Noord-Hoïland W Kabalt die in de le ronde k.o. werd geslagen en de nationale kampioen 1943 G. de Wolf (Ursus) vocht volgens de regelen der kunst tegen den Amsterdammer P. Brum- mer, die in de 2e ronde de Haagsche meerderheid niet meer kon verwerken en opgaf. Van de andere partijen waren er vele spannend, doch» de meeste bok sers toonden een opvallend tekort aan stijl en boksten te onbeheerscht. Terwille van den aanblik, zal het goed zijn, indien er op Wordt gelet dat de vuistvechters niet met al te lange haren in den ring verschijnen De uitslagen van de partijen over 3x2 min. (alle tusschen Hagenaars) waren: C Verhoef ((Ursus) verl door k.o in de le ronde van J. de Wit (Nico- laas); H. Dieke (Ursus) wint o. p. van K. Remmerswaal (Nicolaas); C. Kip (Laakkwartier) opbeslist met H. Brum- •■mer (Noordeinde); J. Bovenlander (Laakkwartier) wint o. p. van L. Strang (Ursus); H. Braxhoofden (Ursus) onbe slist met B. Brummer (Noordeinde); H. van Drie! (Ursus) wint o. .p. van KL Rosmalen (Laakkwartier); J. Pijnenburg (Ursus) wint a. p. van L. Nas (Laak kwartier). De resultaten van de partijen ■over 3x3 min, waren: A. v. d. Berg (Ursus) wint van W. Kabalt (A’dam) door k.o. in de le ronde; H. Brummer (A’dam) wint o. p. van H. Borgo (Ur sus); C. Cas (Ursus) wint o. p. van H. J. Postma (A’dam); G de Wolf (Ursus) wint van B Brummer (A’dam) door op geven in de 2e ronde; H. Wolf (Noord einde) wint o. p. van L. Strang (Ursus). NICOLAAS TEGEN JAN DE BRUIN: Op Woensdag 27 dezer worden in het Gebouw voor K. en W weer bokswedstrijden voor profs gehouden, waarvan de hoofdpartij zal gaan tusschen den nationalen licht- gewichtkampioen Jan Nicolaas en den voortreffelijken Rotterdamschen coming man Jan de Bruin. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP BANDSTOOTEN: Het kampioenschap van Nederland bandstoo- ten, dat voor de eerste maal zal worden verwerkt, zal worden gehouden op 16, 17,’ 23 en 24 dezer in „De Heemraad” te Rot terdam. De lengte der partijen zal 150 caramboles bedragen. Deelnemers zullen zijn: J. L. Baay (B.V. Rotterdam), D. H. van Eymeren en P v. d. Pol (De Maas stad). H. G, Hoogland. P de Leeuw Jan Sweering Jac. Sweering en P. J. M. Geestman (allen Kras). Reserves zijn: J. Weynjchenk (Kras) en B. H. Bornïcamp (B.V. Rotterdam). De nationale records staan alle op naam van Jan Sweering, die driemaal aan de wereldkampioen schappen heeft deelgenomen en wel: alg. gem. 2.88 hoogste gem. 4,83 en hoogste serie 28. De wereldrecords zijn resp. 3,57, 6.81 (beide op naam van den Duitscher Reicher) en 52 (op naam van den Span jaard J. Domingo), Een proclamatie S.P.T, meldt d.d. 14 October uit Lon den De oorlogsverklaring aan Duitsch land. die maarschalk Badoglio in op dracht Van koning Victor Emanuel over den radiozender Bari heeft voorge'ezen. doet weten, dat de oorlogstoestand tus schen Duitschland en Italië van 15 uur af bestaat. In zijn proclamatie heeft Ba doglio verklaard „dat geen vrede in Italië mogelijk is zoolang nog één Duit- scher zich op Italiaanschen grond be vindt. Italië zal schouder aan schouder met zijn vrienden in Amerika. Groot- Brittannië. in de Sovjet-Unie en in de andere Geallieerde naties marcheeren Na den oorlog zal het Jtaliaansche volk in staat zijj? den regeeringsvorm te kie- Vijfde klasse ƒ15.000 5441 1.500 18841 1.000 met premie van 30.000: 5640 1.000: 1346 15607. 16619. 16915. 17222. 20970 De „Prawda” heeft in een hoofdartikel over de driemogendhedenconferentie te Moskou voor het eerst een omlijnd stand punt ten aanzien daarvan ingenomen. Het Moskousche blad noemt het („ab- •urd" te verwachten, dat op de a.s con ferentie vraagstukken als „de grenzen *fer Sovjet-Unie” of „de status der Bal- t'sche staten” zouden worden besproken. ..Deze onderwerpen staan buiten iedere discussie” aldus het blad. Even onzinnig zou het zijn, een bespreking van de grenzen der Vereenigdë Staten te willen vaststellen, of te debatteeren over den .^status van California”. „De uitsluitende bedoeling van deze conferentie is naar onze meening. aldus de officieuze „Prawda". de bespreking van gemeenschappelijke militaire acties ter bekorting van dezen oorlog

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1