121 Amerikaansche bommenwerpers neergehaald 1943. No. 18617. Vrijdag 15 October. De STADSNIEUWS bonnen nieuwe SPORT BINNENLAND KUNST EN LETTEREN Geschenk van den Führer, aan al Zijn strijders en f 6000.- boete voor Wassenaarschen schoenwinkelier ^aporosje ontruimd Maandag a.s. bonaanwijzing vleesch De ontruiming van Saporosje ONDERWIJS Elf schepen (74.000 brt.) en twee torpedojagers tot zinken gebracht Nederlandsche studenten bezoeken Polen Hoofdprijzen Staatsloterij Afhalen distributiebescheiden Sport revue De Philippijnen onafhankelijk Duitsch protest te Lissabon BURGERLIJKE STAND FAILLISSEMENTEN Tegen het bolsjewisme. Meldt u voor de Waffen-SS de Landwacht COURANT HAAGSCHE DUITSCH WEERMACHTBERICHT DE NIEUWE BOTERBONNEN Boude- 20-10-43 9—12.00 uur Venlo Pol. wordt beschouwd alle arbeid van Dc koeien loeien om aardappelschillen (C.N.F.-Meijer) Indrukken van de reis Alle voorraden en oorlogsmateriaal geborgen de ten Anderhalve ton voor Winterhulp De Nederlandsche Bank heeft aan Win terhulp een bedrag ter beschikking gesteld van 150.000, waardoor wederom talrijke gezinnen in de komende maanden gehol pen kunnen worden. Vijfde klasse Premie 3000: 14960. 100: 2794. Breda 15—18.00 VERDUISTEREN Van 18.00 uur tot 6.45 uur Maan: 15 Oct. onder 9 u„ op 19.16 u.l 16 Oct. onder 10.13 u., op 19.46 u. 21 Oct. L K. OVERWERK BIJ BEROEPSGOEDEREN- VERKEER: In’ de loon, en vacantierege- ling voor werknemers, werkzaam in het beroepsgoederenvervoer langs den weg is een bepaling opgenomen krachtens welke als overwerk welke wordt verricht boven een arbeids duur van 55 uur per week, voor voerlieden de arbeid boven een arbeidsduur van 60 uur per week. Voor overwerk wordt een toeslag van 25 pCt. betaald. Op het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten in Haag had WACHT NIET TOT HET TE LAAT IS LEVERT UW RADIOTOESTEL IN! Schriftelijke aangifte: Hoofd- bestuur P. T. T„ Roggestraat 13, Arnhem. Inlevering vóór 20 Oct. te Den Haag (ook Loosduinen): J Zonnebloemstraat 68; Rijswijk: J Heerenstraat 77; Voorburg: Park- S weg 121; Wassenaar: gemeente- S huis. UITOEFENING VAN ZIJN BEROEP VOOR DEN TIJD VAN ÉÉN JAAR ONTZEGD Meer dan 3500 paar deels vooroorlogsche schoenen had de Wassenaarsche schoen winkelier J. Boon in huis, maar toch was het niet gemakkelijk bij hem tegen inle vering van een schoenenbon een paar schoenen te koopen. Het „neen” van Boon op de welbekende vraag van adspirant- koopers werd nog versterkt door dë schoenendoozen in den winkel, die óf leeg waren óf gevuld met houten sandaaltjes. Maar boven in allerlei kasten en op zol der waren ze wel, de door een ieder zoo begeerde schoenen van behoorlijke kwali teit. Ze lagen daar en wachtten op hun nieuwen eigenaar die veelal dan kwam als Boon een „zwarten” prijs kreeg aange boden dan wel jenever of boter. Hieraan is thans een einde gekomen. De inspecteur voor de prijsbeheersching heeft de schoe nen. die inmiddels door opsporingsamb tenaren in beslag waren genomen, ver beurd verklaard. Slechts langs legalen weg zullen zij in de toekomst de voeten van la-bonbezitters kunnen bereiken.Maar niet alleen heeft de inspecteur Boon diens schoenenvoorraad afgenomen ook heeft hij hem een boete van 6000 opgelegd en hem voor den tijd van één jaar de uit oefening van zijn beroep ontzegd. De win kel zal gedurende dien'tijd van overheids wege gesloten worden gehouden. Morgen van 8.3012.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden aan de Groot-Hertoginne- laan (voor bijkantoor Loosduinen Alida- straat 1) de letters Je t.m. Kam. Aan het bijkantoor Scheveningen—Noora (Oost- straat 1) van 912 uur de letters Ks t.m. Lem en aan het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) van 912 uur de letters Hey t.m Hu. Wielrennen „Hollandia” houdt Zondag a.s. haar clubkamp op den weg over den langen afstand. Gestart wordt om 10 uur te Leidschendam. Te Manilla is de onafhankelijkheid yan de Philippijnen afgekondigd in tegen woordigheid van een groote menschen- mejiigte. Dr. Laurel werd geïnstalleerd als eerste president van de Philippijn- sche republiek Met ingang van gisteren is een eind gekomen aan het Japansche mi litaire bestuur op de Philippijnen. Een desbetreffende proclamatie is afgekon digd door luitenant-generaal Koeroda, tot dusver opperbevelhebber van de Ja pansche strijdkrachten op de Philippijnen. Gelijktijdig met de afkondiging van de onafhankelijkheid is de uitvoerende com missie automatisch de regeering gewor den van de Philippijnsche .republiek. Pre sident José Laurel is tevens hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken. Na de onafhankelijkheidsverklaring der Philippijnen heeft Japan op 14 October terstond de regeering te Manilla erkend. Tevens is te Tokio een verdrag van bond genootschap onderteekend tusschen Japan en de Philippijnen. Hierbij wordt o.a be paald: Beide landen zullen nauw samen werken in aangelegenheden van politie- ken economischen en militairen aard voor de succesvolle voortzetting van den groot- Oost-Aziatischen oorlog. Beide landen zul len nauw samenwerken voor de stichting van een grooter Oost-Azië S.P.T. meldt Uit Berlijn: Officieel wordt medegedeeld: „De Duitsche regee ring heeft hedenmorgen door haar gezant een officieele nota aan de Portugeesche regeering doen overhandigen, die een scherp protest bevat tegen het toegeven van Portugal aa® den Engelschen druk, hetgeen tot de bezetting der Azoren door Engeland heeft geleid. In deze nota stelt de Duitsche regeering vast, dat Por tugal zich aan een ernstige afwijking van haar neutraliteitspolitiek heeft schuldig gemaakt. De Duitsche regeering heeft zich het recht voorbehouden, die maatregelen te treffen, die als gevolg vaqde veranderde omstandigheden op de Azoren. roodzake lijk worden geacht Ook Japansch protest De Japansche regeering heeft op 15 Oc tober via haar gezant te Lissabon een protest ingediend bij de Portugeesche re geering tegen de bezetting van de Azoren door Engelsche en Amerikaansche troe pen. Bij onze mannen in het Oosten. (S.S.P.K. Buschschulte-O.H.) BIJ VERZET TEGEN MARECHAUSSEE DOODGESCHOTEN: Wegens verzet tegen den hoofdwachtmeester der marechaussee v. d. Zalm werd hedenmorgen om onge veer half elf de 35-jarige L. (ie Rooy te Bergen op Zoom door eerstgenoemde door een revolverschot doodelijk getroffen De Rooy werd aanvankelijk gevraagd het per soonsbewijs te toonen, waarop verzet te gen genoemden politieman volgde, die uit zelfverdediging van zijn schietwapen ge bruik maakte met gevolg, dat de Rooy dermate gewond werd, dat hij kort daarop overleed. De Rooy was gehuwd en vader van 5 kinderen. De Italiaansche krijgsgevangenen in Engeland In het Lagerhuis heeft een lid der La- bourpartij gevraagd of den Italiaanschen krijgsgevangenen in Engeland thans geen andere werkzaamheden zoudeh kunnen worden opgégeven „dan alleen werk op het land en de lichtere werkzaamheden”. Men zegde toe, deze kwestie te bestudee- ren. 1 BEVALLEN: A. H. Munnik geb. Don- selaar d Th. J. Maasland geb. van Rijswijk, z. A. M'. van der Tang geb. van Zee 2 z A. Taal geb. Buis, d. T. van der Sluis geb. de Wilde, d. S. C. van der Burgh geb. Hazebroek, z. J. M. Riebroek geb. Guldemond, d. C. C. Meinders geb. Lankhuyzen z. C. C. Breuker geb. Arena, z. S. N. den Otter geb. Ossewaarde, A. P. Hubert geb. Bontenbal'*d. M. H. Kruithof geb. de With z. A. van der Burg geb. Oosterlaken, d. J. C. H. Guldenmundt geb Droog; d. C. G. Derwig geb. van der Voorn z. G. G. Alihk geb. Hor- tensius. d. J. F de Roode geb. Nieuw- kerk, d. T. Hendrikx geb. Wagner, z. H. J. Vrolijk geb. Hielscher z. H. Stikkelman geb. Weber, d. C. Toet geb. Hoos, z. J. van Dongen geb. Hagers, d. A. Wenink geb. ’t Hart z. H G. Noordijk geb. van Steenis, z. G. Delf- gaauw geb. Sprang, z. J. G. de Wal geb. Hazeloop d. T. Uiterwijk geb. Olijve. d. M. B. Rutgers geb. Valk. d. J. G. Wouters geb. Flaton, z. S. A. Datema geb. den Boer z. H. J. C. E. Muller geb. Keiler, d. OVERLEDEN: St. J. M. de Jong, man van A. Chr. van Bussel, 36 j. H. W. Oomen. ongeh. vrouw. 25 j. T. E. van Gorkum, dochter. 8 j. W. Strubben, vrouw van J. Beeling, 62 j. H. Staart jes vrouw van J. Paats, 52 j. J G. Scheer, ongeh. man, 63 j. C. J. Fr. Nljhof, man van S. J. Waagenaar, 47 j. A. van Dieren, ongeh. vrouw. 27 j. P Kouprie, weduwnaar van M Lager- man, 81 j. J. P. Thomas, ongehuwde vrouw, 68 j. Chr. Klok, man van G, van Meerten. 74 j. Fr. C. C. J. binks, dochter. 22 m. A. J. C Faas, dochter, 6 j. I. B. Elemans. ongeh. vrouw, 72 j. ACADEMISCHE EXAMENS: Prop, exa men voor werkfuigk. ing.: H. R. Arm- brust, R. Boorsma A Eggink, M. A. Groenewegen, H. A. Més en C. van der Rest; id. vliegtuigbouwk. ing. F. J. Bruijn; id. scheik. ing. mej. H. ten Bok- kel en H. Goldhoorn; id. mijn-ing. M. H. de Groot en B. de Jonge; cand. ex. werk- tuigk. ing. C. d% Beer, R. C. van der Eyk. J. H. Laarman, A. W. de Roij, A. H. W Schipper, D. C. Stoppelenburg en J. Toét. DIVERSE EXAMENS: Wiskunde L.O Ge slaagd o.a. N. Verboom te Loosduinen. Wiskunde M.O.. K 1 Geslaagd A. J. Scholtes^ den Haag. Apothekersassistent. Gesl. o.a. de dames K Siebenga M C. Koot, alhier. BENOEMING: Tot onderwijzer aan dc Geref. School te Beilen (Dr.) is benoemd de hcér V. J. van Delden. alhier. De nalatenschap van S. C. Lieverse Schalkburgerstraat 35, alhier. Rechter- comm.: mr. M. Ch. de Jong. Curator: mr. J- H J. Schmidt, alhier. W. van Wilgen, Prinsevinkenpark 21, alhier, handelende onder de benaming of firma Handelshuis Ernati alhier. Rechter- comm.; mr. P. van der’Grijp. Curator: mr. U J. W. Sibmachéd van Nooten, al hier. A.s. Zaterdag, Z ondag m i d- dag- en avond geeft het Residentie-Too- neel in den Princesse-Schouwburg de eer ste voorstellingen van: ,.Als ’t water wast. („Der Strom”), drama in .drie bedrijven van Max Halbe. Onder regie van Richard Flink treden op: Mieke Flink, Marie Meunier-NagtegaalRichard Flink, Jan v. d. Linden Henk Rigters Robert Martin en Teddy Schaank. Het tweede paedagogische volksconcert van het Residentie-Orkest vindt a.s. Dinsdag plaats in het Gebouw voor K. en W., onder leiding van Yvon Baarspul met solistische medewerking van den eersten solo-fagottist Louis Stotijn. V a n 16 d e ze r t o t e n m e t 7 N o- vember worden in het gebouw Panorama Mesdag werken geëxposeerd van Edmond Wingen In de Kunstzalen Koch. wordt tot 6 November ,een tentoonstelling gehouden van „Het interieur en zijn be woners van den pruikentijd af”, geschil derd door Simon Maris, J. S H. Kever H Scheeres. J- Rosierse. G. C Haanen. E Brandt, prof N. van der Waay. J W H M. Schreuder van den Coolwijk. B. Pothast P van Boxel. S. van Beek. J L. Kleintjes,‘W. de Visser. Dé Ruys Tyde- M Baragwory. A. Serrure. A. Du- G M. Borione. A Arpad en J. L. het de komende week ZES JONGENS EN EEN AUTO: Zes jon gens. in leeftijd varieerende van 13 tot 17 jaar ontdekten in de Huygensstraat een tijdelijk onbeheerd gelaten personen auto De knapen installeerden zich^op hun gemak in het vehikel en een van hen. die de stuurkunst machtig was. wist den wagen op gang te brengen en weg reed het zestal. In den beginne ging alles voortreffelijk, maar in Voorschoten, waar de jongens aangeland waren, doemde de pech op. Er moest n.l. uitgeweken wor den voor een obstakel. Toen ging het mis want de auto stoof met flinke vaart in een heg en zat klem. Omstanders, die de jeugdige automobilisten met den wagen zagen haspelen, waarschuwden de politie, die het zestal inrekende. Zij wer den naar hier gebracht en zullen zich terzake autodiefstal t.z.t. te verantwoor den hebben JUBILEA: Met een toepasselijk woord werden Donderdag door den wnd. -direc teur van den Gemeentel. Reinigingsdienst namens den burgemeester aan den chauf. feur J. van Nieuwenhoven de gebruike lijke eervolle vermelding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand ge steld. Op Donderdag 21 October a.s. hoopt de heer B. Th. v. d. Kooy por tier bij het dept, van Justitie (thans te Apeldoorn) den dag te herdenken, dat hij 25 jaar aan het departement is verbonden. Heden herdachten de heeren P. J. Steen, monteur en P. J. M. v. d Bosch, ass.-monteur, beiden in dienst van het G.E.B., den dag, waarop zij voor 25 jaar in gemeentedienst traden. Zij werden door de directie gelukg-ewenscht, die hun de door den burgemeester toegekende eer volle vermelding en een gratificatie over handigde DIEFSTALLEN: Een 24-jarige dienstbode stal ten nadeele van haar mevrouw eenig dameslingerie en wat tafelzilver. Zij werd aangehouden. Vier jongens in den leeftijd van 14 tot 21 jaar schoven van een groentewinkel in de Brederodestraat het raam op en ontvreemdden eenige kistjes met druiven De politie hield het viertal aan. Terzake van diefstal van een geit en 11 konijnen werd aangehouden de 35-jarige bouw kundige J van O uit Voorburg. De 38- jarige schipper J. L. D eigende zich op de groentemarkt wederrechtelijk kisten met uien en appelen toe en werd deswege gearresteerd De Nationale Bibliotheek zal voorloopig tijdelijk des Woensdags voor het publiek gesloten zijn. Restaurant uur den Bosch. Hotel Noord-Brabant Markt 45 Deutsches Haus. Egmondstraat 16 1518 00 uur Arnhem Café Royal 21- 10-43 9—1200 uur Hengelo Café Mo dern, Spoorstraat 18 1518.00 uur Zwolle Hotel Gijtenbeek 22- 10-43 912.00 uur Assen Concerthuis a. d. Vaart1518.00 uur Groningen Concerthuis Poelestraat. 23- 10-43 912.00 uur Leeuwarden Huize Schaaf. Breedstrdaj. 24- 10-43 944.00 uur Amsterdam Dam 4. 25- 10-43 9—13.00 uur Utrecht N V-Huis. Oude Gracht'245 26- 10-43 914.00 uur Amersfoort Durchgangslager. Leusderweg. 27- 10-43 914.00 uur Den Haag Café den Hout. Bezuidenhoutschewee Vergeefsche aanval op Rabaul Het Japansche hoofdkiyartier maakt bekend Japansche marinevliegtuigen en eenheden van leger en vloot te Rabaul hebben met spcces op den ochtend van 12 Oct. een poging verijdeld van een formatie van ongeveer 200 viiandeliike vliegtuigen, die Rabaul wilden aanvallen Aan de formatie werden /zware verliezen toegebracht. In een luchtgevecht werden 8 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 4 andere beschadigd, terwijl de af- weerbatterijen nog 5 toestellen neerhaal- den. Onze verliezen bestonden uit 15 ver loren gegane vliegtuigen en een tot zinken gebtacht vaartuig. Voor de volgende veertiendaagsche periode van 17 tot 30 Oct. zijn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk en aard appelen en tabakswarenaangewezen de bonnen 43 en 44. Voorts zijn voor deze periode geldig ver klaar^ de bonnen; 676 en 677 voor bloem 678 voor 125 gram havermout, 679 voor 125 gram peulvruchten. 680 voor vervan gingsmiddelen, 681 voor 150 gram kaas, 682 voor 250 gram jam, 43A boter voor een half rantsoen boter of rundvet. 43B bo ter voor een half rantsoen magarine. 43A kindervoedsel voor 250 gram gort, 43B kindervoedsel voor 250 gram rijst of gort. 42 versnaperingen voor 100 gram suiker werken of chocolade en 43 versnaperingen voor 100 gram suikerwerken. Tenslotte zijn voor bijzondere rantsoe nen aangewezen bon 44B boter voor een half rantsoen margarine en 4—62 reserve eveneens voor een half rantsoen marga rine. Voor vervangingsmiddelen en chocolade zal de eerstvolgende bonaanwijzing ge schieden op 14 November. Er zij aan herinnerd, dat de bonnen 38A botér, 40A en 40B boter geldig blijven tot 30 October. GROOTE STUWDAM OPGEBLAZEN Van welingelichte Duitsche zijde werd hedenmorgen de ontruiming yan Sapo rosje, aan den Oostelijken oever van de Dnjepr door de Duitsche troepen, mede gedeeld, meldt S.P.T. uit Berlijn. De ont ruiming is volkomen ordelijk verloopen, nadat diverse aanvallen der Sovjets waren afgeslagen. In den loop van Donderdag middag heeft de Duitsche legerleiding eerst de zware wapenen, alle voertuigen en groote voorraden ander oorlogsmafe- rieel uit de stad teruggetrokkeh. Pioniers hebben daarna de voorbereidingen getrof fen voor het onkla'ar maken van vele in richtingen, die voor den vijand van be lang werden geacht. Bij het begin van de schemering had de hoofdmacht der Duit sche strijdkrachten onder bescherming van de achterhoede reeds nieuwe stellingen aan den Westelijken oever van den Dnjepr betrokken. Daarna vloog de groote stuw dam in de lucht. Gedurende den nacht hebben de laatste dekkingStroepen zich met kleine bootjes op den anderen oever teruggetrokken, zonder daarbij door den vijand te worden gehinderd. PAARDEN CONCOURS-HIPPIQUE TE WASSENAAR Op Duim-ell is het traditioneele concours- hippique van Wassenaar gehouden dat weer een groot succes is geworden. Paar den van het beste bloed waren vertegen woordigd en er. werd goede sport geboden, zoodat er voor de talrijke toeschouwers veel te genieten was. De voornaamste uitslagen waren: Eenspannen (nieuwelingen-klasse): 1, Empereur. eig. G. van Delden te A’dam; 2. Belleretta eig. M.. P. Vrij te Nootdorp; 3. Dilbora. eig. j M. Vrij te Leidschen dam Landbouwtuigpaarden, ingespannen voor boerenwagens: 1. Upacha eig. H. G van Straaten te Utrecht; 2. Belleretta; 3. Dil bora. Eenspannen (limietklasse): 1. Boude- wijn eig. Jac van Abeelen te Tilburg; 2. Ideaal, eig. C. Zwetsloot te Leiden; 3. Rudolf idem. Shetland poney’s ingespannen en voor gereden door peramen onder 18 jaar: 1. Halfwat rijder A Beck eig. J. Knijnen- burg, te Wassenaar; 2. Punch, rijder G. Z. van Rijn jr.. eig. van Rijn te Scheve- .ningen Eenspannen (open klasse, geen hack neys): 1, Constarrtijn eig Jac. van Bee- len; 2 Gloriette Jaap, eig. Stal Bischof te Amsterdam; 3. Ideaal. Schoonste harddraver voorgereden voor sulkey en in kleuren van. de stal: 1. Dic tator Spears, rijder Beb v. d. Touw. eig. P H. Knijnenburg alhier: 2. Oeagre rij der J. v. d. Berg eig Zr. W. Beek te Wassenaar; 3 Dibbels, rijder A. Schmal, eig. Joh. Tettero te Leiden. Eenspannen hackney’s, kleine klasse: 1, Boomhark Shotlight, eig. mevr. M F. Hollman. Groote klasse: 1. Danty eig. Jac. Rijks te Nijmegen. Algemeen kam pioen: Danty. Geschiktheidsproef voor rijpaarden: lichte klasse: 1. Opal, eig. stal Wilde Zee te Wassenaar ber. C. Dietrich; 2. Romeijs Pridi, eig en berijder E, S. Tak. alhier. Zware klasse: 1. Javeline eig mevr. Pas- man-Wijnja Wassenaar ber. Rodenwald; 2. Ditro. eig. stal Wilde Zee, ber. C. Die trich. Jweespannen open klasse (geen hack neys): 1. Gloriette en Jofiera Jaap. eig. Stal Bischof Amsterdam; 2 Boudewijn en Constantijn eig. Jac. van Abeelen. Tweespannen landbouwtuigpaard. voor gereden voor boerenwagen: 1 Belleretta en Rozette; 2. Upacha en Dumandida. eig. H. G van Straaten te Utrecht. Tweespannen hackneys: groote klasse: I. (eenige deelnemers): Fleetwood NightL gaal en Danty Lady, eig. Jac Rijks te Nijmegen. Kleine klasse: 1. (eenige deel nemers): Boompark Shotlight en- Broom park, Fire Flash. Springcohcours voor amateurs en beroepsrijders: 1, Tonny met J. Rijks jr., eig. Jac. Rijks 0 fouten 52 sec.; 2. Kadisha met K Hensen eig. Manege van de Rijks universiteit te Leiden 0 fouten 54 sec.; 3 Blarney Boy met K. Hensen, eig. dr. H. M. E. Schürmann, alhier. Tandems (langspan) gereden voor twee wielig rijtuig: 1. Gloriette Jaap en Jo- fiers; 2. Danty Lady en Fleetwood Nighti- gaal. TWEEDAAGSCHE OP OUINDIGT: Dit weekeinde wordt weer een tweedaagsche meeting op Duindigt gehouden. Morgen wordt begonnen om 13 uur. Zondag om 12.30 uur Er zijn vele inschrijvingen, vooral voor de drafnummers. Onze voorspellingen voor morgen zijn: le course: Iboya, Illustre Hanover; 2e c.: Medinette Hendaye; 3e course: Douglas, Eduard Anvil; 4e course: Nita. Sirdar; 5e course: Barones Spencer rijder Verka- de Baronesse K.; 6e course: Young Pha_ laris. Paturion: 7e course: Dalver, Xave- rfus; 8e course: Job. Eppo Ooststar; 9e course: Bily, Altitude Voor Zondag: le courses^ Crisisduifje, Fantast; 2e course: Blanche Neige. Nec Plus Ultra; 3e course: keuze Kruithof, Fer van Silladar; 4e course: Olympius Rose Queen; 5e course: keuze Kruithof, keuze Geersen; 6e course: Cisca B. Admiral Guy; 7e course: Hollandia Holland Hanover; 8e course: Barones Spencer, Zoon van Silla dar; 9e course: Etna II, Napo. Het SS-Ersatzkommando deelt mede': Ieder gqzonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar. kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen verT voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij. die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zün voor dc te werkstelling kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver te werkstelling vrij den dezer dag«n de uit reiking plaats van de Rietstapprijzen voor heraldieke kunst. De prijsuitrei king geschiedde door den waarnemend se cretaris-generaal var het departement, ihr wr. S M S. de R& nitz. De secretaris. Keneraal in K met de prfiswin v'.n.r.: Aiff. M de waarn jj11- mr s G' Ranitz, r De oorlogsverklaring van Badoglio De z.g. oorlogsverklaring van Badoglio aan Duitschland wordt door de Noord- Italiaansche bladen met de grootste ver ontwaardiging van de hand gewezen en gebrandmerkt als nieuw, ongehoord ver raad van Badoglio. Al had men ook al gemeen aangenomen, dat een kroon en een zwaard niet dieper konden dalen dan het geval was met den schandelijken wapen stilstand, zoo schrijft de '„Pomerigio”, thans is toch de verontwaardiging nog grooter, daar deze mannen er zich toe hebben laten brengen een oprecht vriend en wapenmakker den oorlog te verklaren. Daarmede is, aldus het blad verder, tege lijk ook bewezen, dat Badoglio en de Koning het Italiaansche volk met hun verraad niet den vrede; maar slechts een nieuwen oorlog hebben gebracht.'Het blad wijst op de verwerping van het Angelsak- sendom door de Italianen en besluit woordelijk: Het vaderland moet leven en zal ook deze treurige gebeurtenis over leven. Wie zich verzet tegen het vader land heeft geen recht meer als Italiaan te worden beschouwd, maar moet als vijand beschouwd worden. Italië zal, op nieuw door één enkelen wil bezield, aan treden voor den strijd en de Anglo- Amerikanen uit zijn gebied verdrijven. Op de dagelijksche persconferentie heeft heden ir. J. P. Noordijk. van het Studen tenfront, die als leider in Augustus j.l. met een honderdtal studenten naar Polen is gegaan enkele indrukken van dit be zoek medegedeeld De bedoeling van de reis was een paar maanden in Polen practisch werkzaam te zijn én zich aldaar van verschillende toe standen cp de hoogte te stellen. De stu denten vertoefden gedurende deze weken in het district Lublin, waarheen op vrij groote schaal volksduitsche boeren uit Bessarabië. uit Sovjet-Rusland en elders worden overgebracht. Men wil deze ge bieden namelijk Germaansch „ansiedeln”. Het was voor de studenten een vakin- zet. De medisqhe studenten werkten bij een plattelandsdokter of in een ziekenhuis of vestigden, wanneer ze ver genoeg met hun studie waren, zelfstandig. De medi sche verzorging is bij een proef als thans in Lublin wordt genomen uiteraard van groote beteekenis De juridische en economische studenl ten werden voor een groot gedeelte in het bestuursapparaat ingeschakeld. Velen ook hebben zich zelfstandig ingezet. Technische studenten werkten bij den aanbouw van nieuwe boerderijen in de plaats van de oude Poolsche boeren woningen. die niet goed bewoonbaar meer waren. Er moest gebouwd worden met oud materiaal en met veelal ongeschool de werkkrachten Dit waren evenals in de fabrieken, waar ook technische studenten werkten, joodsche werkkrachten Ook werden prannen ontworpen voor aanleg van nieuwe dorpen en uitbreiding van be staande er werd op veenderijen gewerkt en bij den houtaankap door Wage- ningsche studenten en turf en hout werdea op kwaliteit onderzocht. Dq dagen waren alle vol bezet; want er is volop werk in dit gebied waar men bewonde ring moethebben voor de wijze waarop alles opnieuw wordt opgebouwd en ge organiseerd, daar waar vroeger alles ver waarloosd en verarmd was. Voor de studenten was het vaak een verrassing te zien hoe weinig de werke lijkheid klopte met de voorstelling, die mén zich in Holland van deze Oostelijke gebieden maakt. De eerste week wilden- •elen terugna er twee maanden ge werkt te hebben, wilden de meesten er blijven. Dit ging natuurlijk niet. Enkelen, die afgestudeerd waren zijn echter ge bleven De heer Noordijk zag hierin aan leiding ondernemende Nederlanders op te wekken zich ook in het Oostgebied een levenstaak ter vervulling te stellen. Hij hoopte het volgende jaar met een nog grooter aantal studenten het bezoek te herhalen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 15 Oct. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ten Noorden van de Zee van Azof en aan den Midden-Dnjepr heeft de vijand in verscheidene sectofen hevige maar ver- geefsche aanvallen ondernomen. Het brug genhoofd van Saporosje werd door onze troepen volgens het bevel na verwoesting van belangrijke inrichtingen ontruimd. Aan den Dnjepr aan 4en mond van de Pripet en aan de Sjosh leverden eigen aan- valsondernemingen nieuwe successen op. Eenige vijandelijke landingshoofden op den Westelijken oever der rivieren wer den opgeruimd, andere werden ingekrom- Pen. Ten Westen van Kritsjef en vooral ten Westen van Smolensk mislukten ook gis teren sterke doorbraakpogingen van Sovjets. Alleen in het strijdgebied Zuidwesten van Smolensk werden daarbij 46 Sovjet-pantserwagens verniétigd. De laatste 3 dagen heeft de vijand bij zijn vergeefsche aanvallen in totaal verloren 354 pantserwagens en 233 vlie^tuigeri. Kapitein Novotny, groepscommandant van een jachteskader. heeft gisteren aan het Oost'elijke front de 250e overwinning in de lucht behaald, In de hevige gfweergevechten in den Centralen firontsector heeft zich, de eerste SS-Freiwilllgen-gren^dier-brigade (Mot) bijzonder-onderscheiden. In Zuid-Italië zijn de BritschAmeri kaansche troepen in den middag van 14 October met superieure infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den verwachten aanval op onze vooruitgeschoven stel lingen aan de Volturno aan weerskanten van Capua overgegaan. Zware en ver bitterde gevechten zijn nog aan den gang. Sterke Amerikaansche formaties bom menwerpers vielen gisteren de stad Schweinfurt aan en veroorzaakten aan zienlijke schade in woon- en zakenwijken. Duitsche eskaders jachtvliegtuigen en jachtkruisers wierpen zich op den vijand en brachten hem in een hevigen lucht slag in samenwerking met de luchtdoel- artillerie een zware nederlaag toe Van ongeveer 250 tot 300 aanvallende bom menwerpers werden volgens de voorloo- pige berichten 121 omlaag gehaald. Het is waarschijnlijk, dat nog meer bombar dementsvliegtuigen zijn neergeschoten. In zware gevechten tegen Britsch Amerikaansche convooien hebben duik- booten 11 schepen met een gezamenlijken inhoud van 74.000 brt. en 2 torpedojagers tot zinken gebracht. Twee andere sche pen en een torpedojager werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Churchill’s verklaring over de Azoren De „Daily Telegraph” maakt melding van een incident bij Churchilfs verkla ring over de overeenkomst met Portugal in het Lagerhuis. De gedachte, dat de nieuwe overeenkomsten berusten op een verdrag van het jaar 1373, was voor de afgevaardigden buitengewoon komisch, want toen Churchill dit jaartal noemde, barstte er een daverend gelach los, zoo dat de premier een poosje niet kon spre ken, Tenslotte aldus het blad, slaagde hij er toch in het parlement te overtui gen „van den ernst van zijn verklaring”. De Amerikaapsche minister van Marine Knox heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat wil men de door de Ge allieerde troepen bezette eilanden der Azoren geheel benutten, belangrijke repa raties en verbouwingen zullen moeten worden uitgevoerd. Knox zeide voorts, dat eveneens plannen zijn ontworpen om de vliegvelden aldaar zoo snel mogelijk in orde te brengen. Hoewel de Turksche regeering via ge heime diplomatieke kanalen reeds een en ander ter oore was gekomen, heeft het bericht, dat de Britsche troepen een der Azoreneilanden hebben bezet, toch noa verrassing in Turkije gewékt. meldt S P.T. uit Ankara. De bladen wijzen er vooral op. dat dit het eerste geval in dezen oorlog is. waarin een belligerente macht onder ver wijzing naar een bestaand pact, aanspraak rrfaakt on aan een neutrale toebehoorende bezitting® Politieke kringen te Ankara beschouwen dit geval als een belangrijk precedent voor andere neutrale staten De verklaring van de Portugeesche regee ring bij de bekendmaking van het feit der bezetting, dat zij nu in het bezit is gekomen van een Britsche garantie vóór de Portugeesche koloniën, w^egt nauwe lijks tegen de bezwaren van een deree- 'ijke situatie op Ter toelichting op de heden gepubli ceerde bonnenlijst wordt medegedeeld, dat de vleeschbonnen voor het tijdvak van 17 tot en met 30 Oct. op Maandag 18 Oct. bekend zullen worden gemaakt. Op bon „versnaperingen 42” worden 100 gram suikerwerken of voor zoover voorradig, 100 gram chocolade beschik baar gesteld. Het publiek dient derhalve genoegen te nemen met wat de winkelier kan aanbieden. Voorts is voor het tijdvak van 17 tot en met 30 Oct. bon „44B boter” voor per sonen van 4 t/m 20. jaar en bon „reserve 4-62” voor personen van 0 t/m 3 jaar aangewezen voor het koopen van 125 'gram margarine naast de voor de ge- heele bevolking aangewezen bonnen „bo ter 43A”, waarop 12 gram boter of 100 gram rundvet en „43B boter” waarop 125 gram margarine verkrijgbaar is. Als dank van den Führer voor hun optreden ontvangen van 15 Oct.' 1943 af de leden van alle Weermachtonder- deelen en de Waffen-SS, alsmede de leden van de verschillende organisaties, die in het kader van de Weerinacht aan het geheele Oostelijke front worden ge bruikt, in Italië, Griekenland, Servië, Kroatië en Noorwegen, alsmede alle in den strijd geworpen duikbootbemannin- gen en het in den strijd geworpen vlie gende personeel van de luchtmacht, die als gewonden, zieken of als verlof gangers in het vaderland komen en op hun papieren het hiertoe recht gevende stempel bezitten, weer een „Führer- geschenk” in den vorm van een levens middelenpakket of een dienovereen komstige extra - levensmiddelenkaart met een bedrag in geld. bintenis van de gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie 18- 10-43 9—14.00 uur Rotterdam Deutsches Haus, Westzeedijk. 19- 10-43 9—12.00 uur Modern, Markt gesprek maars: Paul van v d Poel L -'ecr.-gen t-- -I. S de 4 «.are! v. d. Sigtenhorst en mr. A.|K. Vink. man, val M. Cosson Het programma Duitsche theater voor luidt als volgt: Stadsschouwburg Zon dagmiddag „Der blaue Strohhut” en Zon- dacavond „Die Hochzeit des Figaro Dinsdag .Florentiner Brokat” Woensdag D’e Hochzeit des Figaro”. Zaterdag 23 dezer Orpheus und Eurydike Zondag 24 dezer „Florentiner Brokat” ’s middags ^Vz^nrfeKal a.s. Zondag- middag in „Diligentia”, zal Willem An. driessen werken van Chopin (Sonate met de marche funèbre). Ravel en Schumann tenE dSeuha°r d ordneTp u e y o z a I n o g. een Iweede recital geven in „Diligentia op Donderdagavond 11 Nov. a.s.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1