Verbitterde gevechten op de zwaarte punten in het Oosten De verliezen van de Amerikaansche luchtmacht Zaterdag 16 October. I 1943. No. 18618. communisten voltrokken Doodvonnis twee aan een De strijd in Zuid-Italië Hitler schenkt Horthy jacht MS "F Niet ingeleverde radio’s V erbeurdverklaring huisraad van Bon groente 12e periode 4 Nieuwe aanvallen Von Rundstedt aan de Middellandsche Zee Duitsche gezant bij Salazar Krijgsgevangenen op Java De luchtoorlog en de burgerbevolking Anglo-Amerikaansche aanvallen in de vlakte van Campania afgeslagen Nieuwe luchtdoelwapens Tegen het bolsj'ewisme. Meldt u voor Waffen-SS en Landwacht Verklaring van Churchill De Moskousche conferentie COURANT HAAGSCHE und Polizeiführer 4a«/7 vtm ptlt. Boven operaties of Huil wel bezitten. in- Onze mannen in het Oosten. Pol. De koeien loeien om aardappelschillen Britsche motortorpedoboot bij Neder- iandsche kust tot zinken gebracht De A.N.P.-correspondent be de dat van (S.S.P.K. Klerk-O.H.) Breda 15—18.00 De Stem der S.S. Luistert op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golf lengte 415 m. naar de Stem der SS. Onderwerp: „Edda I". Schriftelijke aangifte: Hoofd bestuur P. T. T„ Roggestraat 13 Arnhem. Inlevering vóór 20 Oct te Den Haag (ook Loosduinen): Zonnebloemstraat 68; Rijswijk: Heerenstraat 77; Voorburg: Park weg 121; Wassenaar: gemeente huis. Naar het D. N. B. verneemt, heeft generaal-veldmaarschalk von Rund stedt dezer dagen een uitvoerig in spectiebezoek gebracht aan de verdedi gingswerken aan de Fransche Middel landsche Zeekust. In een arbeid van maanden lang is tusschen Alpen en Pyreneeën een sterk afweerstelsel ont staan, van welks kracht de maarschalk zich kon overtuigen. De Duitsche gezant te Lissabon von Hoyningen-Huene is gistermiddag door den Portugeeschen minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken dr. Oïfvera Salazar ontvangen. Bij deze gelegenheid overhandigde de Duitsche gezant de nota der Rijks- regeering, waarin het Duitsche stand punt inzake de Engelsch-Portugeesche overeenkomst over de Azoren wordt uiteengezet. Pas na anderhalf uur heeft de auto van den Duitschen gezant het paleis Sao Bento verlaten. Geëvacueerden zijn ook verplicht hun eventueel opgeslagen toestellen in te leveren Een artikel in de „Vliegwereld” In de „Vliegwereld” van 1 dezer komt een uitgebreid artikel voor over de ontaarding van den luchtoorlog. De schrijver, die met F. teekerit, stelt vast, dat alleen Engeland schuld draagt aan den luchtoorlog tegen de burgerbevol king. De Duitsche' regeering heeft reeds in een „Witboek” van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken (Nr. 8, 1943) waaraan wij destijds uitvoerig aandacht hebben geschonken, aan de hand van vele documenten onomstootelijk kun nen vaststellen, dat alleen Engeland de schuld treft voor deze barbaarsche oorlogvoering. Op dit „Witboek” ba seert de schrijver in de „Vliegwereld” zijn beschouwingen en hij ontleent er ook verschillende argumenten aan, zoo- dat hij geen gezichtspunten vaststelt, welke nog niet bekend waren, al kan daarop natuurlijk niet genoeg worden gewezen. En toch zijn deze er nog wel. Zoo werd, bijvoorbeeld, nog kort ge leden, door enkele Amerikaansche bla den erop gewezen, dat het bombardee- ren van Duitsche fabrieken ook dit voordeel heeft, dat na den oorlog de Amerikanen met heel wat minder con currentie te doen zullen hebben dan vroeger het geval is geweest. Het cy nisme, dat hieruit spreekt, zal ieder met weerzin afwijzen behalve zij, die bewondering koesteren voor wat men het „Amerikanisme” is gaan noemen. Zóó zeer is dus de luchtoorlog ontaard, dat het „militaire object” bijzaak is geworden. In dit opzicht, zoo besluit de schrijver in de „Vliegwereld”, hebben de Vereenigde Staten zich niet alleen militair, maar ook moreel op één lijn gesteld met de Britten. Engeland en de Vereenigde Staten dragen de schuld en zij zullen voor de misdaden, die zij tegenover Europa hebben begaan en in de toekomst nog zullen begaan, moeten boeten. m'- De illegale actie van Louis Jansen en Jan Dieters De Führer heeft den koninklijk Hon- gaarschen Rijksbestuurder admiraal Nicolaas von Horthy ter gelegenheid van zijn 75en verjaardag een jacht ten geschenke gegeven. Heden is het jacht in opdracht van den Führer door groot- admiraal Rader in het bezit gesteld van den koninklijk Hongaarschen Rijks bestuurder. Beschikking over de verbeurdverklaring van radio-ontvangtoestellen De H T.M. treft reeds maatregelen voor den winter. Het vullen van de tank‘ der pekelwagens (C.N .F.-Meyer Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen be neden den rang van officier beginnende met de letters Mi tot en met de letter Q. Zij. die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het informatie-bureau van het Neder landsche Roode Kruis. Korte Voorhout 14. ’s-Gravenhage. onder opgave van naam. voornamen, geboorte datum en -plaats en zoo mogelijk stam- bceknummer. militairen rang en laatst bekende standplaats. Mijnwerkersstaking in Amerika Uit Alabama meldt de Britsche richtendienst, dat tengevolge van staking van 20.000 mijnwerkers daar de productie der staalfabrieken reeds ver minderd is. De Tennessee coal iron and railroad co. heeft medegedeeld, dat 4 harer hoogovens zullen worden stilge zet. Een andere maatschappij heeft het vuur in 2 hoogovens gedoofd. In den staat Indiana staken 3500 mijnwerkers. len tegen eiken bezittende zonder meer. De misdadige methoden, die Moskou hun had voorgeschreven en de verschrik kelijke gevolgen van hun vernietigenden arbeid hadden den laatsten tijd bij hen in toenemende mate een afschuw van hun eigen leven doen verwekken. Zij hadden tenslotte duidelijk ingezien, dat langs dien weg in geen geval een betere toe komst zou ontstaan voor het Nederland- sche volk en vooral niet voor de arbei ders. Het was hun echter duidelijk ge weest, dat de eenmaal door hen ingesla gen misdadige weg ook henzelf in het verderf zou storten. Door de voortdurende misdadige han delingen der beklaagden was volgens par. 1 der „Ordnungsschutzverordnung” van Mei 1943 de toedracht der sabotage ge bleken. die met den dood gestraft moet worden. sen of in verzegelde huizen of kamers. De geëvacueerden kunnen aan de politie van hun nieuwe vestigingsplaats een machtiging geven dan wel door bemid deling van deze politie een machtiging aan een familielid doen geven om het toestel weg te halen en onverwijld in te leveren. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijbl.” en .Xetterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl ƒ9.45. Bij postkant te^en de geld, goedgek abonn.pr. Afz nr. 5 c.. fr. p p 10 c. Een staaltje van uitmuntende camou flage. Met behulp van dit masker kan de soldaat zich reheel aan het ter rein aanpassen, terwijl hij toch nog vrij naar alle kanten kan uitzien Voor den tegenstander is hij echter onzicht baar. (P.K. Genzler-O.H.) De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Zooals in het Weermachtbericht van 15 Oct. reeds werd medegedeeld, ondernamen sterke groepen Amerikaan sche bommenwerpers op 14 Oct. een aanval op de Zuidduitsche stad Schweinfurt. De onmiddellijk in actie komende Duitsche luchtstrijdkrachten, voornamelijk jagers en luchtdoelartille- rie, vingen de vijandelijke bommenwer pers reeds boven Frankrijk en België op en verwikkelden den vijand in he vige luchtgevechten, 'aarbij volgens de tot nu toe bekend geworden resultaten, ongeveer de helft der aanvallende ma chines werd vernietigd. Van Duitsche militaire zijde wordt' verklaard, dat dit succes, dat thans voor het eerst bereikt is, hoofdzakelijk is toe te schrijven aan de aanmerke lijke versterking van het Duitsche jachtwapen in de laatste maanden en aan de toepassing van nieuwe lucht doelwapens, zoowel bij de jagers als bij de luchtdoelartillerie. De Duitsche en Engelsche berichten spreken in dit verband van een nieuw soort nevelgra- naat, waarvan de Duitsche luchtdoel artillerie zich voor het eerst bediend heeft. Met nadruk wordt erop gewezen dat geëvacueerden eraan moeten denken radiotoestellen, die zij nog niet hebben afgegeven, eveneens vóór 20 dezer in te leveren óók wanneer deze toestel len zich bevinden in meubelopslagplaat- PRIJS OER ADVERT.: 1—11 m.M (5 reg.) ƒ1.66, ’Ike m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) /0.19. Elke mM m 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct.. fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48. Adv .,Br our. v d bl.” 10 c. meer. De Höhere SS- maakt bekend: Aan mijn bekendmaking van 2 Octo ber 1943, volgens welke aan de per sonen, die hun radiotoestel, voor zoover dit valt onder den inleveringspllcht, vóór 20 October 1943 inleveren, vrijheid van straf wordt toegezegd, hebben reeds duizenden gevolg gegeven. Er wordt nogmaals nadrukkeljjk op gewezen, dat tegen personen, die na 20 October 1943 nog, zonder daartoe ge rechtigd te zijn, in het bezit zijn van een radiotoestel, met bijzondere streng heid zal worden opgetreden. Tegen hen kunnen volgens par. 10 van mijn verordening van 13 Mei 1943 betreffende het verbeurdverklaren van radio - ontvangtoestellen gevangenis straffen en boeten tot een onbeperkten omvang worden uitgesproken. Boven dien kunnen tegen hen maatregelen der Sicherheits-polizei bevolen worden, in het bijzonder ook verbeurdverklaring van hun roerend en onroerend vermo gen. Ik vestig er in het bijzon- derde aandacht op, dat ik in ieder geval van niet-inleve- ring of van heimelijk weg werken van een toestel als eersten strafmaatregel last zal geven tot o n m i d d e 11 ij k e verbeurdverklaring van ’t geheele huisraad, met inbe grip van de meubels, ten gunste van slachtoffers van bombardementen. Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede Iedere gezonde Ne derlander, in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich vrij- willig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waf fen-SS of de Land wacht. Tijdens de keurin gen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen.zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zjjn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers- De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Na wekenlange voorbereidingen zijn de Geallieerden thans aan de Volturno tot een grooten aanval met richting Rome overgegaan, waarbij zij een overmacht aan menschen en materiaal in den strijd hebben geworpen. Tot dusver had de Volturno, die ter plaatse van het offensief door een diep dal stroomt, hoog water. Aan de Noord zijde van de rivier, in de bergen, had den de Duitschers op 14 Oct., bij het begin van het offensief hun stellingen in de bergen bij Capua, waar het zwaartepunt van den slag ligt. Da Ge allieerden hadden zich aan de Zuidzijde opgesteld. Aan beide zijden wordt zeer veel gebruik gemaakt van artillerie. De Geallieerden trachten met behulp van hun geschut de Duitsche stellingen stormrjjp te schieten, terwijl aan den anderen kant uit Engelsche en Ameri kaansche frontberichten blijkt, dat de Duitsche artillerie zeer veel moeilijk heden bereidt' bij het oversteken van de rivier bij Capua. Ter versterking hunner operaties hebben de Geallieerden,bij de monding van de Volturno, dat wil zeggen aan de Noordzijde, nieuwe troepen aan land gezet, die echter onmiddellijk door Duitsche reserves werden opgevangen en volgens de laatste berichten in het beginstadium van deze locale 'gevech ten zware verliezen hebben geleden en °P het oogenblik weer voor een deel zijn teruggedrongen. Ofschoon van Duitsche zijde reeds meermalen verklaard is, dat de hui dige positie in Zuid-Italië niet als hoofd verdedigingslinie moet worden aange zien, blijkt uit de formuleering van het Weermachtbericht toch, dat men met van zins is de Volturno-stellingen zon der meer prijs te geven. Het doel van de verdediging is blijkbaar het ophou den der Anglo-Amerikaansche troepen en het toebrengen van zoo groot mo gelijke verliezen. Dat dit streven door het bergachtige terrein wordt begun- r^palïie^rde Z^n’ temeer daar de £n alnvM ^krachten door het dal ten aanval moeten eaan de bescherming van de ^ler ^us die de Duitschers wel mlssen’ gere regeeringen en der vroeger - B. i 2 aoor sociale omstandigheden gewaarborgd opleiding heeft bewezer.. Zijn schooloplei- leven te kunnen leiden, hadden in hen ding is niet doorslaggevend. Beslissend onder den invloed der cummunistische ge- voor bevordering zijn: karakter, gedrag, dachtenwereld een haat doen ontwikke- prestatie J Amerikanen verloren 1200 man De militaire correspondent van het D.N.B. noemt het resultaat van den luchtslag van Schweinfurt een indruk wekkende Duitsche overwinning in de lucht. Hij schrijft: Van 300 aanvallende Amerikaansche bommenwerrpers heeft de Duitsche luchtafweer bijna de helft in slechts uur neergeschoten. De „vliegende vestingen”, door den vijand onoverwinnelijk genoemd, zijn daarbij „vliegende doodkisten” geworden. Meer dan 1200 man keurmanschappen heeft deze aanval den vijand gekost. Dat zijn percentages die van belang zijn, onver schillig wat de vijand nog aan mate riaal achter de hand heeft. Want ge schoold personeel, zooals dat noodig is voor de bediening van en den strijd in deze groote viermotorige vliegtuigen, kan slechts in zeer beperkte mate snel worden aangevuld. En op snelheid komt het aan, daar de luchtoorlog bij de verbeterde afweermethoden tegelij kertijd ook een worsteling met den tijd is geworden. Deskundigen op luchtvaartgebied staan verbaasd, dat Duitschland in het 5de oorlogsjaar met een dergelijke snelheid een reeds zoo duidelijk zicht bare resultaten afwerpenden afweer te genover deze zwaargepantserde bom menwerpers heeft weten tot stand te brengen. Daarbij moet men bedenken, dat aan Duitsche zijde de afweer nog in wording verkeert en dat alle ener gie op luchtvaarttechnisch gebied ge bruikt wordt, om den een of anderen dag het antwoord te geven op de .lucht- terreur van den vijand, waarbij het resultaat aan neergeschoten vliegtuigen van Schweinfurt slechts wordt be schouwd als een mijlpaal op den weg naar dat doel. Verder wijst men te Berlijn op de algemeen in Duitschland heerschende nuchtere meening, dat de Engelschen en Amerikanen, ongeacht hun verliezen, zeker nieuwe zware luchtaanvallen zullen ondernemen. De jachteskaders, die de overwinning van Schweinfurt hebben behaald, heb ben de vijandelijke formaties op de hielen gezeten van het oogenblik der. nadering tot het verlaten van Europa en ook nog boven zee. De heen- en terugweg van de Amerikaansche vlieg tuigen ligt bezaaid met brokstukken van uiteengesprongen Amerikaansche toestellen. Er wordt nogmaals op gewezen, slechts die personen vrijgesteld zijn den plicht tot inlevering van hun radio- toestel die in het bezit zijn van een offi- cieele voorloopige Bescheinigung” De officieele voorloopige .Bescheiniguneen” zijn op volgorde genummerd aan de eene zijde bedrukt met Duitschen. aan de an dere met Nederlandschen tekst. dien moeten de Bescheinigungen” voor zien zijn van een dienststempel der Dienststelle. die de Bescheinigung heeft uitgereikt. Alle andere Bescheinigungen van Dienststellen of personen zijn on geldig en beschermen de bezitters niet tegen bestraffing wanneer de toestellen niet voor den vastgestelden termijn wor den ingeleverd Wie een verzoek om vrijstelling van de inleveringsverplichting heeft ingediend en tot heden nog niet de bovengenoemde Bescheinigung heeft ontvangen, naoet zijn verzoek als afgewezen beschouwen en derhalve zijn radiotoestel onverwijld in leveren 18- 10-43 914.00 uur Rotterdam Deutsches Haus, Westzeedijk. 19- 10-43 912.00 uur Breda Restaurant Modern, Markt; 1518.00 uuj den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45, 20- 10-43 9—12.00 uur, Venlo Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 15—18.00 uur Arnhem Café Royal. 21- 10-43 9—12.00 uur Hengelo Café Mo dern, Spoorstraat 18; 1518.00 uur Zwolle, Hotel Gij tenbeek. 22- 10-43 912.00 uur Assen Concerthuis OUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 16 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In het Oosten heeft de vijand op de bestaande zwaartepunten zijn aanvallen voortgezet. Bijzonder verbitterde gevech ten zijn nog aan den gang ten Zuidoosten van Krementsjoeg, waar de Sovjets na hevige voorbereiding door de artillerie met sterke strijdkrachten tot den aanval zijn overgegaan. Ook aan weerskanten van Kief, ten Noordwesten van Tsjerni- gof. ten Zuidwesten van Smolensk en in het gebied van Welikije Loeki ondernam de vijand, door sterke formaties vlieg tuigen gesteund, nieuwe doorbraakpo gingen. Zij werden overal in verbitterde gevechten op korten afstand in terstond losbrekende tegenaanvallen afgeslagen. Aan het Zuid-Italiaansche front sloegen onze vooruitgeschoven gevechtsgroepen in de vlakte van Campania sterke aanval len. van superieure BritschAmerikaan sche strijdkrachten af, In deze gevechten grepen snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen doeltreffend in. De bij Capua opdrin gende vijand werd ten Noordoosten der sjad door een krachtigen tegenaanval getroffen en onder bloedige verliezen af geslagen. Van het front in de Zuidelijke Apennijnen en in Noord-Apulië worden geen noemenswaardige gevechtshandelin gen gemeld. Bij het eiland Elba brachten Duitsche transportvaartuigen een vijande lijke artillerie-snelboot t°t zinken en schoten een tweede" in brand. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brachten in den afgeloopen nacht voor de Nederlandsche kust een Britsche motortorpedoboot .tot zinken. a. d. Vaart; 1518.00 uur Groningen Concerthuis Poelestraat. 23- 10-43 912.00 uur Leeuwarden Huize Schaaf. Breedstraat. 24- 10-43 9—14.00 uur Amsterdam Dam 4. 25- 10-43 9—13.00 uur Vtrecht N V.-Huis, Oude Gracht 245. 26j10-43 914.00 uur, Amersfoort. Durchgangslager. Leusderweg. 27-10-43 914.00 uur Den Haag Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Inwoners van de gemeenten, waarin de klantenbinding voor groente geldt, dienen bon „Groente 12e periode 1943” gedurende de week van 17 tot en met 23 October a.s. in te leveren bij den handelaar, van wien zij van 31 October tot 27 November a.s. groente en fruit wenschen te betrekken. Desgewenscht kunnen de bonnen, ‘waarover een gezin beschikt, over twee verschillende handelaren worden ver deeld. OnverwacljJ heeft Churchill op den tweeden dag,der steenkooldebatten in het Lagerhuis een-vrij langdurige rede uit- Wsproken, waarin hij de door de linksche Partijen geëischte etatiseering van de Britsche steenkoolmijnen van de hand wees niet de motiveering, dat dit niet kan geschieden zonder dat tevoren alge- meene verkiezingen worden gehouden. Men moet te dien aanzien eerst eens de werkelijke volksmeening nagaan. Alge- meene verkiezingen echter kunnen voor- loopig nog niet gehouden worden, zoo ging de premier verder, aangezien „de bliksemoorlog” opnieuw kan beginnen. Wederom wees spr. er op dat bet dwaas is een spoedig einde van den oorlog te Verwachten. De zwaarste gevechten zijn, wat het Britsche volk betreft. nog te wachten. In Berlijnsche politieke kringen heeft men zich nogmaals bezig gehouden met het befaamde artikel in de „Prawda”, waarin iedere discussie over de Sovjet grenzen na den oorlog op de driemo- gendhedenconferentie te Moskou reeds van te voren van de hand wordt ge wezen. Het meeste interesseert men zich te Berlijn voor de reactie, die dit ar tikel in de Ver. Staten en Groot-Brit- tannië heeft veroorzaakt, meldt S.P.T. De uitlatingen in de Britsche pers ge ven sterk den indruk, aldus zegt men in de Wilhelmstrasse, dat men in En geland is begonnen een toontje lager te zingen en reeds nu veel van de eischen, die men Moskou wilde stellen, heeft laten varen. Het schijnt, aldus gelooft men in Berlijn, dat men er zich in Engeland reeds bij heeft neergelegd, om op de conferentie te Moskou over Sovjetgrensproblemen in het geheel niet te spreken. Ook uit Amerika komen stemmen, die dezelfde opvatting ver kondigen. Van bepaalde zijde in Ame rika heeft men zelfs geëischt, Huil en Eden volmachten mede te geven naar Moskou, ten aanzien van een tweede front in het Westen, daar anders hun aanwezigheid op de conferentie geen zin heeft In een uit Washington gedateerd arti kel van het Argentijnsche blad „Noticias Graficas” schrijft de correspondent Hut chinson, dat het jongste artikel van de „Prawda”, waarin de bespreking van het tweede front op de a.s. conferentie te Moskou geëischt werd, in de Amerikaan sche hoofdstad als een bom is ingeslagen. Bij de voorbesprekingen hebben de Sov jets er niets van laten verluiden, dat over het tweede front gesproken zou moe ten wordep. Volgens de meening van een in nauw contact met Huil staande persoon lijkheid zal de Amerikaansche minister, aldus de correspondent, weigeren in Mos kou te spreken over militaire zaken, daar hij daarvoor niet bevoegd is. De Amerikaansche minister Huil zal naar de driemogendhedenconferentie te Moskou worden vergezeld door James Clement Dunn, politiek adviseur van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, Green H. Hackworts, juridisch adviseur, Charles E. Behlen, assistent van den chef der afdeellng Europa, en Michaël Moder- mott, leider der afdeeling loopende lichtingen. Telefoon 116309 (zeven lijnen) BUREAUX: W A ftEN STR A A T 3537 Giro No. I2500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319. Tel. 550310. Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. -eeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. 8. v. Seters jr.. Theresiastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 Officieel wordt bekend gemaakt: Het door het Duitsche Obergericht op 24 Augustus 1943 tegen de com munisten Louis Jansen en Jan Dieters’ uit Amsterdam gevelde doodvonnis is na onderzoek van de kwestie der gra tieverlening voltrokken. Jansen en Dieters, die reeds voor den oorlog hooge functies bekleedden in de Communistische Partij, hebben ook de laatste jaren deze vernietigende agita tie voortgezet en in belangrijke mate sabotage bedreven Hieromtrent verneemt het A.N.P. nog de volgende bijzonderheden: De beide veroordeelden behoorden reeds sinds de jaren 1930 en 1931 tot de toen nog toegelaten Communistische Partij. Reeds in het jaar 1938 bekleedden zij hooge of ficieele functies. Toen de C.P.N, in Juli 1940 door de bezettende overheid werd ontbonden en elke verdere actie aan haar werd verboden richtten Jansen en Dieters een Ulegale communistische organisatie op. Als toonaangevende en verantwoorde lijke leden van de leiding hier te lande waren Jansen en Dieters in zeker opzicht de ziel van deze illegale agitatie. Zij wa ren voor die taak bijzonder geschikt, daar zij de door de Komintern te Moskou uit gegeven parolen en richtsnoeren voor de ontketening van machinaties der wereld revolutie heel nauwkeurig kenden. Volgens hun eigen mededeelingen zijn Jansen en Dieters voor den oorlog min stens een maal in Moskou geweest om in structies in ontvangst te nemen. Zooals alle andere communistische landsorganisaties moest ook deze organi satie door het aanzetten tot stakingen en door terreur de roode wereldrevolu tie helpen voorbereiden. Zoo was b.v. het bloedige oproer in Amsterdam in het jaar 1934, dat door de toenmalige Neder landsche regeering slechts door het ge bruik van militaire machtsmiddelen kor. worden onderdrukt, te wijten aan den woelarbeid van de C.P.N., hetgeen dui delijk gebleken is uit de bekentenis van de beide veroordeelden Ook op buitenlandsch politiek gebied handelde de C.P.N volgens de aanwij zingen van Moskou In de aanwerving van vrijwilligers en het bijeenbrengen van geldmiddelen voor het rood Spaan- sche leger had de beklaagde Dieters, als leider van de inzamelingsactie in Neder land een toonaangevend aandeel In deze eigenschap is Dieters toen ook naar Spanje gereisd, waar hij besprekingen gevoerd heeft met de roode leiders Ook na het verbod van de C.P.N door de bezettende overheid in Juli 1940 werd het contact met Moskou gehandhaafd Reeds de oprichting van de illegale or ganisatie geschiedde voieens richtsnoe ren. die door de Komintern aan de com munistische landsorganisaties waren uit gegeven voor het geval zn verboden werden Onder den druk van de omstandighe den veranderde de C.P-N. weliswaar haar vormen van organisatie, maar haar prak tijken bleven dezelfde. In den winter van 1940 zette zij aan tot een staking bij de werkverschaffing te Amsterdam en in Noord-Holland, en in het voorjaar van 1941 riep zij op tot een algemeene staking, een ophitsing, die in de dagen van 25 en 26 Februari ook eenig succes had Een andere poging, om op 6 Maart 1941 een staking te verwekken, mislukte. Aan de organisatie van deze staking heeft vooral Jansen een groot aandeel gehad Na het uitbreken van den oorlog tegen de Sovjet-Unie in Juni 1941 kreeg de illegale C.P.N uit Moskou nieuwe richt snoeren ter verscherping van haar actie. Speciaal eischte Moskou toen de vorming van groepen partisanen, die met gebruik, making van patriottische denkbeelden, daden van terreur en sabotage moesten plegen. De beide beklaagden besloten tot het uitvoeren der eischen van hun Mos kousche lastgevers, en inderdaad werd toen een z.g. „moordcentrale” opgericht, die daarna meer dan 60 daden van sabo tage op Nederlandsch gebied heeft ge pleegd. Om de uitvoering der misdadige aan slagen te v'aarborgen. schrokken de be klaagden voor geen- middel terug. Zij hebben zelfs toegegeven. jht een lid van hun eigen organisatie, dat hun niet vol komen betrouwbaar leek, op hun bevel werd vermoord Een ander lid van hun organisatie is aan dit lot slechts ont komen door het tijdige ingrijpen der politie. Volgens de eigen mededeelingen van de beklaagden dienden alle ondernemin gen overeenkomstig den wil van de bols jewistische machthebbers te Moskou ertoe, de openbare orde in Nederland omver te werpen, de bezettende macht schade te berokkenen en het land rijp te maken voor een bolsjewistisch bewind. Het is daarbij niet zonder belang dat volgens hetgeen in het proces werd ge constateerd, door Moskou in de eerste maanden van het jaar 1943 aanwijzingen zijn verstrekt voor de illegale communis tische organisaties in Wesf-Europa, vol gens welke toebereidselen getroffen moes ten worden voor een latere uitgebreide uitwisseling van bevolking met het doel, de voor een communistisch bewind onge schikte elementen te verwijderen en op hun plaats betrouwbare bolsjewisten te vestigen. Als Leidende kopstukken van deze or ganisatie waren Jansen en Dieters ge wetenloos genoeg, om gebruik te maken van elke kans, die zich aan hen voor deed om dit hun gestelde doel te be reiken. De houding van bepaalde Neder landers. die elke daad van sabotage als een vaderlandslievende handeling prij zen. kwam hun daarbij zeer van pas. Onomwonden verklaarden de beklaagden, dat juist de argeloosheid van deze krin gen voor de aan ledental zeer kleine terreur- en sabotage-groepen der illegale communistische organisaties pas de voor waarden gebracht heeft voor de uitvoe ring van de afzonderlijke misdaden, die gericht waren op het verre doel van de omwenteling Beide beklaagden verklaarden, dat de sociale wantoestanden na den eersten wereldoorlog hen in de armen van het communisme gedreven hadden. Jarenlan ge werkloosheid en het gebrek aan uit zicht om onder het wapbegrip der vroe- -heer- 'chende partijen ooit een door beroep en leven te kunnen leiden, hadden in hen onder den invloed der cummunistische ge-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1