1943. No. 18619. mislukt Landstorm Nederland geïnstalleerd Leiding aan menschen in de bedrijven Doorbraakpogingen in Centrale sector Maandag 18 October. w Het einde voor Waffen-SS en Landwacht Verordeningenblad van van en De taal der cijfers 1 1 Moord te Apeldoorn Werkbijeenkomst Betriebsführer Betriebsobmanner der Duitsche bedrijven te den Haag Tegen het bolsjewisme. Meldt u De nieuwe vleeschbonnen Toespraak van Rijksminister Speer een sprookje Stad- en Landwacht in oprichting ter bestrijding van terroristen Afhalen distributiebescheiden UITREIKING VAN LEVENSMIDDELEN KAARTEN AAN RIJKS-DUITSCHERS Twee infanteriedivisies en een tank brigade van de Sovjets vernietigd COURANT HAAGSCHE Verorde- geplaatst op Pol. Café bijzonder De koeien loeien om aardappelschillen beschikking sinds iaren te gaan. Wij MORGEN IS HET DE LAATSTE DAG LEVERT UW RADIOTOESTEL IN en diens echt- natio- en Ne- De Lei- verzette de Tijdens de keurin gen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Schriftelijke aangifte: Hoofd bestuur P. T. T„ Roggestraat 13, Arnhem. Inlevering vóór 20 Oct te Den Haag (ook Loosduinen): Zonnebloemstraat 68; Rijswijk: Heerenstraat 77; Voorburg: Park weg 121; Wassenaar: gemeente huis. „Landwacht Nederland” wordt „Landstorm Nederland” In het Zaterdag verschenen 1 ningenblad zijn opgenomen 1. Een verordening van den Rijkscom- missaris betreffende den ..Landstorm Ne derland” Deze verordening bepaalt, dat de opge richte „Landwacht Nederland” met on- middellijken ingang den naam draagt van ..Landstorm Nederland”. De bestaande rechts- en bestuursvoorschriften worden dienovereenkomstig gewijzigd. De rechten en verplichtingen der leden van de Land wacht worden door deze naamsverande ring niet aangetast 2. Een verordening van den Rijkscom- missaris tot aanvulling der verordening no. 39/1941 houdende bepalingen om- trent den burgerlijken stand van Duit- schers in het bezette Nederlandsche ge bied 3. Een besluit van den secretaris-ge- neraal van het departement van Justitie betreffende de opheffing van de militaire strafkamer van de arrondissementsrecht bank te ’s-Gravenjiage. De taak dezer militaire strafkamer zal voortaan worden waargenomen door de gewone strafka mers van de arrondissementsrechtbank te ’s-Gravenhage 4. Een besluit van den secretaris-ge- neraal van het departement van Opvoe ding. Wetenschap en Kultuurbescherming tot aanvulling van het besluit no. 116/ 1940 betreffende de gelden, verschuldigd wegens het bijwonen der lessen aan de Rijksuniversiteien en de Technische Hoo- geschool te Delft Krachtens dit besluit kan iemand, die in den loop van een studiejaar tot assis tent wordt benoemd, een deel van het gestorte collegegeld gerestitueerd krijgen. Dit besluit trepdt in werking met terug werkende kracht tot 1 Januari 1943. Zaterdagmorgen is te Apeldoorn een moord gebeurd, waarvan de ongeveer 35-jarige heer Dobbèlman te Wiessel het slachtoffer is geworden. Nadat zich reeds Vrijdagavond om half elf twee personen aan de afgelegen woning van den heer D. hadden vervoegd, doch hem toen niet te spreken konden krij gen, kwamen Zaterdagmorgen om 8 uur deze bezoekers terug. Het meisje waarschuwde den heer D., die zich daarop naar de voordeur begat Eeni- gen tijd later vond men op den stoep van de woning het lijk van den heer Dobbèlman. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Neder land toetreden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Bij onze mannen in het Oosten. (S .S.-P.K.-Buschschulte-O.-H.) 1 i --1 "i'.f. ii ■■-.-—-■■iig PRIJS OER ADVERT.» 1—11 m.M (5 reg.) ƒ1.85, elke m.M m. tot 2» m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke mM m 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel, ƒ0.51 p. m.M Rewijsn. 5 ct., fr. p. p 10 Ct KI Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv JBr our. v d bi." 10 c. meer. Van 19 tot en met 30 Oct. geven de bonnen „Vleesch 43A” en „Vleesch 44A” recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van één rantsoen vleeschwaren. Gedurende het zelfde tijdvak geven de bonnen „43B Vleesch” en „44B Vleesch” recht op het koopen van *4 gedeelte van boven genoemde hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. De opperwachtmeester der Haagsche politie. P. Keur, heeft in verband met het redden van een hond, die op het punt was te verdrinken. Zaterdag de reddingsmedaille ont vangen van de Vereenigina tot bescherming van dieren het uitreiken van de medaille: van links naar rechtsmr. F. Donker Curtius. voorzitter van de Vereeni- ting tot bescherming van dieren, kapitein L G. v. d. WiL Ugenbufg en opperwachtmeester P. Keur. (C.NF.-Meijer) bevonden zich voorts de secretaris-gene- raal der N.S.B., ir Huygen, heerbanleider J. Meulenberg en onderstormleider Bettink als vertegenwoordiger van den Voorman der Nederlandsche S.S., alsmede talrijke andere functionarissen van de Nederland sche en Duitsche partijinstanties. De com mandeur van den Landstorm Nederland, S.S.-Oberführer Knapp, sprak als eerste zijn mannen toe en wéés er op, da.t zij den eed van trouw op den Führer aller Germanen Adolf Hitler, hflegden op een oogenblik dat voor de toekomst van Europa en hun eigen vaderland beslissend moest worden geacht. Door dezen eed, aldus Oberführer Knapp, betuigt gij uw trouw aan den Führer, uw lotsverbondenheid met de Germaansche volkeren en uw ge loof in de nieuwe orde van Europa. Gij vérklaart daarmede tevens, dat het Na- tionaal-Socialisme voortaan steeds bij al uwe handelingen het richtsnoer zal zijn. Spreker herinnerde in dit verband aan de trouw en de dapperheid, welke duizenden kameraden van het Legioen en van de Germaansche divisie Wiking in den strijd tegen het Aziatisch bolsjewisme reeds heb ben betoond. Wannéér het hier eens ernst zal worden, bewijst gij dan uw volksgenooten en Führer en uw Leider, dat gij bereid zijt te strij den. te lijden en zoo noodig te sterven. Rede van Mussert De leider, die hierna het woord nam, wees op de belangrijkheid van dezen dag. Er wordt thans, aldus Mussert. geschiede nis gemaakt en wij moeten daaraan deel hebben. Hij herinnerde aan de groote da den onzer voorouders in een glorierijk ver leden. Na de schijnneutraliteit der Neder landsche regeerders vóór 1940 in het licht te hebben gesteld, besprak de Leider de huidige ontwikkeling der nationaal-socia- listische revolutie en wees op het gevaar dat Europa van het bolsjewisme en het Amerikanisme bedreigt. Thans kunnen wij niet meer neutraal zijn en willen het ook niet zijn. Iedere vorm van neutraliteit gaat thans ten koste van de natie. In het Germaan sche Europa moeten wij hand aan hand gaan en wij zullen de kern van dit Ger- Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zyn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een laar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend Beslissend lenkaarten in handen der plunderaars vie len. zoodat verschillende gemeenten zon der distributiebescheiden kwamen te zit ten. En dit, waar de Rijkscommissaris zich alle moeite heeft gegeven om de voedsel positie van het Nederlandsche volk te dek ken. Thans zullen nieuwe nationaal-socia- listische organisaties in het leven worden geroepen, die tot taak zullen hebben de bescherming van hun partijgenooten op zich te nemen en de voedselpositie en de verdeejing der voedingsmiddelen te ver zekeren. Dat deze maatregel genomen moest wor den valt terug op een deel der burge meesters en politiebeambten, die in dezen onvoldoende begrip hebben betoond en in gebreke zijn gebleven op de juiste wijze tegen deze aanslagen op te treden. De Nederlandsche Nationaal-Socialisten zullen thans den weg der zelfbescherming bewandelen. De nieuwe Stad- en Land wacht zal geweren dragen. De leden zullen de bevoegdheid hebben om ieder aan' te houden voor legitimatie of onder zoek op wapens. Zij zullen den strijd tegen de terroristen aanbinden onder com mando van der leider der W.A., Zonder - van en den Voorman der Germaansche SS, Feldmeyer. Obergruppenführer Rau- ter besloot zijn rede met de woorden: Kameraden van den Landstorm, het is vandaag een eeredag, nu gij den eed op Adolf Hitler hebt afgelegd. Gij zult dezen eer gestand doen. Weest goede kameraden en gedraagt u als waardige Nationaal- Socialisten. Wij staan in een moeilijken tijd. Dat wij den Führer hebben om ons te leiden daarvoor kunnen wij niet dank baar genoeg zijn. Wij staan tezamen bij de bestrijding van den gemeenschappelij- ken vijand en wij zullen strijden tot de einclzege is behaald. Met een driewerf Sieg Heil op den Führer en het spelen van het Deutschlandlied, het Horst Wes- sellied en het Wilhelmus werd deze in drukwekkende plechtigheid, besloten. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche Marine. Pittig «n prettig exerceeren Exercities van afdeelingen. Deze oefeningen komen het gedisciplineerde marcheeren in gesloten formatie ten goede (Andres-Stapj) PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijbl. en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant te?en de geld, goedgek abonn.pr Afz nr 5 c.. fr p p 10 c De Rijksminister voor Bewapening en Oorlogsproductie, Speer, heeft zich op een Rijksappèl van de werkende Duit sche jeugd uit een Berlijnsch grootbe drijf, in een rede gericht tot de mil- lioenen jeugdige Duitschers. De minis ter zeide o.m., dat deze oorlog ondub belzinnig aantoont, dat alleen de kwa liteit der productie, de technische su perioriteit en de wetenschappelijke vooruitgang den Duitschen soldaten de bewapening kan geven, die noodig is om zegevierend te bestaan. Na het ze gevierende einde van dezen oorlog, zoo ging de minister voort, zullen deze eischen in meerdere mate voor het Duitsche volk staan. Van de vervulling dier eischen is het in beslissende mate afhankelijk, of ons in latere generaties onze levensruimte en daarmede ons bestaan behouden zal blijven. Naast de heroieke levenshouding moet de tech nische superioriteit staan. Dan zal de voortdurende strijd tegen de het Duit sche volk in het nauw dringende massa, niet te verliezen zijn. IV 7 ANNEER levensmiddelen in den YA/ zwarten handel verdwijnen, T zoodat de volksgemeenschap ervan verstoken blijft, dan doet het verhaal opgeld, dat deze levensmidde len „natuurlijk weer naar Duitschland verdwijnen”. In zijn groote rede op 3 dezer op het Oogstdankfeest in Gro ningen heeft de Rijkscommissaris Rijks minister dr. Seyss Inquart een einde gemaakt aan dit sprookje over de, naar men beweert, enorme leveranties aan Duitschland. „Ik heb, zoo zei de Rijkscommis saris den verantwoordelijken in stanties volledige vrijheid van spreken gegeven, en die kunnen u vertellen, wat er in werkelijkheid aan Duitschland ge leverd wordt. Daarbij zou ik echter reeds willen opmerken, dat de hoeveel heden, die juist in dit nieuwe oogstjaar voor de leverantie in aanmerking ko men, met het oog op de totale toogst- resultaten geringer zijn dan in het vorige jaar. Zij zijn niet grooter dan het geen volgens de Haagsche Conventie over den oorlog te land aan de bezet tingstroepen toekomt en hetgeen nog voor het onderhoud van de in Duitsch land werkende Nederlanders noodig is. Het is juist, dat de uitvoer van groente naar Duitschland omvangrijk is. Daar voor wordt echter aan graan in het ge heel niets verlangd. Integendeel, al het broodgraan, dat de bezettende macht in Nederland noodig heeft, wordt uit Duitschland in Nederland ingevoerd.” De directeur van het Centraal Bureau voor de statistiek heeft eens nage rekend van hoe veel invloed de uitvoeren naar Duitschland zijn geweest op de Neder landsche rantsoenen en in „Van Honk”, het weekblad voor de Nederlandsche werkers in Duitschland, treffen wij enkele cijfers aan, die dezen invloed duidelijk maken. Hij concludeert: „Dat de brood- en vetrattsoenen in ons land er in het ge heel niet onder te lijden hebben gehad. Ons land heeft de beschikking over al het graan, dat onze grond voortbrengt. Er is in den loop der jaren weliswaar boter geëxporteerd, maar deze export vormde een terugbetaling van door ons van Duitschland in het voorjaar geleend vet, dat toen in Nederland noodig was om een moeilijke periode te kunnen overbruggen. Met enkele andere artikelen staat het eenigszins anders. Als ons land geen kaas aan Duitschland zou leveren, zou het kaasrantsoen in Nederland met IC pCt. kunnen worden verhoogd. Als de vleeschexport kwam te vervallen, zóu men in Nederland 25 pCt. meer vleesch krijgen. Gingen er geen peul vruchten de grens over, dan zou het peulvruchtenrantsoen in ons land met *4 kunnen worden verhoogd. En onze groenten? Wij verzenden inderdaad heel wat groenten naar Duitschland. Deden wij dat echter niet, dan zouden wü in Nederland weer als voor den oorlog komkommers, tomaten, sla enz. op de mestvaalt kunnen gooien, maardan zouden wij ook verstoken blijven van tal van dingen, die Duitschland ons thans in ruil voor die groenten bezorgt. Om tenslotte met een cijfer te be sluiten: als Duitschland niets, maar dan ook niets van ons noodig had, zouden de rantsoenen in Nederland per hoofd een verhooging kunnen ondergaan, die zich beweegt tusschen 5 en 7 pCt.!” „Wij stellen ons voor, zoo besluit het artikel in „van Honk” dat de meesten onzer lezers, als zij van boven staande cijfers kennis hebben genomen, en als zij zich vervolgens herinneren hoe men in ons land den toestand altijd heeft voorgesteld, en nog voorstelt, zich toch wel even zullen ergeren aan. dat geleuter en gezemel in de lage landen.” bereikt kunnen worden door de weten schap van hen, die leiding geven, maar dat die resultaten ook bepaalde moge lijkheden veronderstellen, die onder de „Gefolgschaft” aanwezig zijn. Beslis send is de geconcentreerde kracht, die uit het bedrijf voortkomt. Het gaat erom, de menschen voor him taak te interesseeren en de problemen naar hen toe te brengen, opdat zij zich uit eigen beweging daarmede bezig houden. De heer Fiebig deed op allen een be. roep om als pioniers van deze ontwikke ling mee te helpen het hoofd te kunnen bieden aan de ons gestelde politieke en voor de oorlogvoering belangrijke eischen. Het komt op elk bedritf aan’en tevens komt het erop aan. elke mogelijkheid te mobiliseeren en in daden om te zetten. Zoo helpen wij dezen oorlog tot een zegevierend einde te brengen Rede Dienstleiter Ritterbusch Vervolgens sprak de leider van het Ar. beitsbereich, Dienstleiter Ritterbusch. over fundamenteele zaken van leiding ge ven aan menschen. Hij motiveerde de noodzakelijkheid, aard en wezen van het geven van leiding aan menschen te ont wikkelen uit het politieke gezichtspunt, waarbij hij belangwekkende vergelijkingen maakte met het gildewezen Ten opzichte van het bedrijfsleven of dat deel van het bedrijfsleven, dat een bedrijf vormt kan men op tweevoudige wijze stelling nemen: of wel van de kapitalistische of van de socialistische' zijde. Dienstleiter Ritter busch toonde aan, dat uit de kapitalisti sche houding de leiding aan menschen in het bedrijf nooit in volledigen zin ver strekt kan worden. Dat ligt aan de struc tuur van het kapitalistische denken en der. kapitalistischen geest, waarin in het geheel geen plaats aanwezig is voor het begrip der leiding aan menschen, doch uitsluitend het beginsel van de nuttig heid heerscht. Naar socialistische opvatting is het bedrijf daarentegen iets, dat aan de ge meenschap toebehoort en toebehooren moet. Een andere opvatting is niet denk baar, anders kan men van den arbeider niet verlangen, dat hij een innerlijke ver. houding vindt tot zijn bedrijf en zijn arbeid Daarom is het noodig, dat men als socialist het bedrijf verheft uit de oude voltreffers met bommen een vijandelijken kruiser. In den afgeloopen nacht hebben eenige vijandelijke vliegtuigen een gering aan tal bommen geworpen in Westelijk en Noordelijk gebied van Duitschland. Het luchtwapen heeft gisteren overdag en gedurende den nacht afzonderlijke doelen in Zuid-Engeland. vooral in Lon den met succes aangevallen. Een vlieg tuig keerde niet terug maansche Europa vormen. Het nieuwe Europa wordt thans geboren. Indien dit zou mislukken, zou Europa ten onder gaan. Indien er geen Nationaal-Socialis- me geweest was, zoo riep de Leider uit, dan zou het bolsjewisme nu niet aan den Dnjepr staan maar hier. Dat er nog een Europa is, is reeds de onvergankelijke verdienste van het Nationaal-Socialisme. De democratie had dit nooit klaarge speeld. Adolf Hitler is ons geschonken, opdat Europa zou leven. Dat dit Europa weerbaar moet zijn is duidelijk. In de Germaansche Weermacht van de toe komst moet Nederland zijn plaats heb ben. Thans staan hier nog 600 man Eens zullen het er 600.000 moeten zijn, die aan de bescherming van de Europeesche levensruimte deel zullen nemen. Gij zijt de pioniers, aldus spreker. Pionier zijn is zwaar, zeer zwaar, maar ook zeer schoon. Wanneer het noodig zal zijn, wan neer onze kust zal worden aangegrepen wanneer de Engelsche en Amerikaansche aanvallers ons land tot strijdtooneel zou den uitkiezen, dan zult gij niet aarzelen uw plicht te doen om den vijand van Europa terug te dringen in zee. In over eenstemming met den Rijkscommissaris en den höheren SS- und Polizeiführer heb ik bepaald dat gij in de toekomst niet meer Landwacht zult heeten, maar Land storm Als zoodanig zult gij thans ge ïnstalleerd worden en als zoodanig zijt gii trouw verschuldigd aan Adolf Hitler en de door hem aangewezen leiders. Mussert las daarop de eedsformule voor. Rauter spreekt Na de beëediging, welke hierna plaats had, werd het woord gevoerd door qe Obergruppenführer Rauter SS‘ t >°Trt d® omvorming van de Landwacht tot Landstorm te hebben bp memoreerd, kondigde spreker de opric£ ting van land- en stadswachten aan Spr wees in dit verband op de lange reeks van aanslagen welke werd geopend met den sluipmoord op Generaal Seyffardt en welke werd voortgezet met niooVder. op secretaris-generaal Reydon en d;cll P genoote, oud-minister Posthuma.' naal-socialistische burgemeesters derlandsche politieambtenaren der van het Nederlandsche Volk er zich aanvankelijk tegen dat met wapens in de hand stelling zou worden genomen tegen de moordenaars. Deze blë- ven echter doof voor alle waarschuwin gen. Toen dezer dagen in Drente weer een Nederlandsche boer wiens zonen aan het Oostfront strijden, met zijn vrouw het slachtfoffer werd van de sluipmoordenaars was het echter duidelijk, dat andere maat regelen moesten worden genomen Dan waren er nog de aanvallen op dis tributiekantoren en op transporten, waar bij duizenden, tienduizenden levensmidde- Zeshonderd mannen van den Nederland- schen Landstorm stonden in stramme hou ding aangetreden op het binnenplein van ’n kazerne in ons land, waar gistermorgen de beëedigingsplechtigheid van dit nieuwe contingent plaats had in tegenwoordigheid van den Leider van het Nederlandsche Volk, Mussert en den hoogeren SS- und Polizeiführer, Obergruppenführer Rauter. persoonlijke sfeer en verplaatst in de I Onder de talrijke aanwezige autoriteiten sfeer van de gemeenschap. (Zie verder 2e blad, POQ- i.) VERDUISTEREN Van 17.45 uur tot 7 uur Maan: 18 Oct. onder 12.24 u„ op 21.02 u.; 19 Oct. onder 13.20 u. op 21.50 u 21 Oct. L. K Nachtdienst dokters tusschen 22 u en u No. 113058 Ziekenfondsreden de Volharding No. 116364; z.g. Stadspatiënten No 49 Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden aan de Groot-Hertoginne- laan (voor bijkantoor Loosduinen Alida- straat 1) de letters Kop t.m. Lem. Aan het bijkantoor ScheveningenNoord (Ooststraat 1) van 916.30 uur de letters Mij t.m. einde O en aan het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) van 916.30 uur de letters Koo t.m. Lem. Met de uitgifte van levensmiddelen kaarten der 12e periode aan Rijks- Duitschars wordt door het Wirtschafts- amt, Den Haag, Sophialaan IA, heden een aanvang gemaakt. (Het Wirtschafts- amt is voor de uitgifte geopend 7.3012 uur en 25 uur. Zaterdags 7.3012 uur. De datum der uitgifte is voor ieder afzonderlijk afgestempeld op het inleg vel der stamkaart. Voor de Ortsgruppe Wassenaar vindt de uitgifte plaats op Woensdag 27 Octo ber a.s. 36 uur en 2021 uur in het Ortsgruppenhuis, Wassenaar, van Olden- barneveldweg 39. Voor de Ortsgruppe Voorburg vindt de uitgifte plaats op Donderdag 28 Octo ber a.s. 3—6 uur en 2021 uur in het Ortsgruppenhuis Voorburg, Adm. de Ruyterlaan 520. Voor de Ortsgruppe Delft vindt de uit gifte plaats op Vrijdag 29 October a.s. 36 uur in het Ortsgruppenhuis Delft, Hippolytusbuurt 43 b. Verhooging der prestatie In het kader van den prestatiestrijd der Duitsche bedrijven in Nederland heeft het Duitsche Arbeidsfront Vriidas een werkbijeenkomst gehouden der Be triebsführer en Betriebobmanner. die in het teeken stond van de verhooging der prestatie en van het .Betriebliche Vorschlagswesen”. Na woorden van welkom door den Berufswalter. den heer Peters, sprak als Betrie^sfüljrpr yaa een Duitsch bedrüf de heer Schwenn. r Hij zette uiteen, dat het de bedoeling is van het „Betriebliche Vorschlagswesen” dat elke arbeider, meester en ingenieur zich een denkbeeld vormt hoe zijn werk gemakkelijker gemaakt kan worden, hoe er tijd en wegen bespaard kunnen worden om daardoor een verhooging van de pres tatie te bereiken Hiertoe Behoort ook de verbetering aan werktuigen. Pg. Schwenn gaf een levendige schildering van zijn eigen ervaringen als Betriebsführer in Duitschland en hier in Nederland. Het gaat in de eerste plaats om de .Gefolg- schaftsmitglieder” te winnen voor de ge dachte van het „Betriebliche Vorschlags wesen” Om dit doel te bereiken moeten bepaalde bezwaren overwonnen worden, die voortkomen uit ouderwetsche opvat tingen. Wanneer al in het begin de be langstelling gewekt moest worden met materieele voordeelen als premies, de ge dachte van hei „Betriebliche Vorschlags wesen” vatte toch spoedig zóó sterk voet onder de „Gefolgschaft’dat in voort durend toenemenden omvang voorstellen tot verbetering aan de bedrilfsleichng werden voorgelegd Door de eischen die de oorlog stelt, moest het Betriebliche Vorschlagswesen” nog een veel grootere beteekenis verkrijgen Immers, thans gaat het er in de eerste plaats om. materiaal en werkuren te besparen. Met begrip in gaan op de door de .Gefolgschaft inge diende voorstellen was de voorwaarde voor een blijvende medewerking van e k afzonderlijk Aan de hand van sprekende voorbeelden uit de verschillende door hem geleide Duitsche en Nederlandsche bedrnven. gaf spreker een overtuigend beeld van de resultaten, die door doelbewusten arbeid op dit gebied kunnen worden bereikt De Beauftragte van den Rnksmimster voor Bewapening en Munitie, de heer Fiebig. 'egde er in een pakkende uiteen zetting den nadruk op. dat het bu het „Betriebliche Vorschlagswesen niet in de eerste plaats gaat om maar dat de 1 den i van de ideëele zijde wij Duitschers waren dwongen om met de Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede Iedere gezonde Ne derlander. in den leeftijd van 17—45 jaar. kan zich vrij willig bil de hier onder vermelde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden voor de Waf fen-SS of de Land wacht. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310. Fll.t Rljsw.. Kantoorboekh. .eeuwendaai, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb.. Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 77503»; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters |r._ Theresiastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée. v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTEER VAN DEN FÜH RER, 17 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De op 15 October gemelde ontruiming van het bruggenhoofd Saporosje voltrok zich volgens de plannen in het kader van de groote distancieeringsbeweging in het Oosten. Leiding en troepen hebben zich bij de uitvoering van deze beweging schitterend gedragen en alle wapens, oor logstuig, ravitailleerings- en economische goederen over de door den vijand vanuit de lucht en te land bedreigde bruggen over den Dnjepr teruggevoerd. Pioniers hebben aan de vernieling van de voor den oorlog belangrijke installaties, aan het oversteken van den rivierovergang en aan het op het juiste moment verrichte grondige opblazen van den stuwdam en van alle bruggen een bijzonder aandeel. Aan weerszijden van Melitopol werden gisteren krachtige bolsjewistische aan vallen afgeslagen en in een tegenaanval gevechtsgroepen van den vijand vernie tigd. Hierbij maakten onze troepen 648 gevangenen en maakten 50 stukken ge schut buit. Ten Zuidoosten van Krementsjoeg zet ten de bolsjewieken ook gisteren met ge concentreerde strijdkrachten hun door braakpogingen voort. Zij werden in zware gevechten voor het grootste deel afge slagen, plaatselijke bressen zijn gedicht. Meer dan 120 tanks werden daar vernie tigd. Ook op andere plaatsen aan den middenloop van den Dnjepr bleven vijan delijke aarivallen zonder succes. Ten Noordwesten van Tsjernikof en ten Wes ten van Smolensk duren de zware gevech ten onverminderd voort. In harden af weerstrijd werd elk succes van den vijand verhinderd. De bolsjewieken leden hierbij zware verliezen. Aan de overige deelen van het Oostelijke front vonden slechts plaatselijke gevech ten van geringen omvang plaats. In Zuid-ItaÖë viel de vijand in den Westelijken frontsector onze van de Vol- turno teruggetrokken gevechtsvoorposten aan. In het gebied van Capua en Campo- basso kwam het hierbij tot hevige gevech ten. Vijandelijke aanvallen van afwisse lende, sterkte werden afgeslagen, tijdelijk doorgebroken BritschAmerikaansche strijdkrachten werden in een nachtelijken tegenaanval teruggeworpen. Van de overige frontsectoren wordt een toenemende activiteit van artillerie ea stormtroepen gemeld. In het Oostelijke deel van' de Middel- landsche Zee vielen gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers met goed succes een vijandelijk eilandsteunpunt aan Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven het Westelijke Rijksgebied en veroorzaakten door het neerwerpen van enkele bommen geringe schade aan gebouwen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den afgeloopen nacht afzonder lijke doelen in Groot-Brittannië. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 18 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ten Noorden van de Zee van Azof zijn vrij sterke vijandelijke infanterie- en tankaanvallen afgesla^en. Ten Zuidoosten van Krementsjoeg le verden onze troepen gedurende den ge- heelen dag zware ’afweergevechten tegen aanvallende sterke vijandelijke strijd krachten. Daarbij werden gisteren weer 43 tanks kapotgeschoten. Een onder leiding van It.-generaal Hossbach staand Duitsch tankcorps heeft in gevechten die 2 weken hebben ge duurd, een gevaarlijke vijandelijke door braak aan de monding van de Pripet verijdeld en in tegenaanval 2 infanterie divisies en 1 tankbrigade der Sovjets ver nietigd. De vijand verloor 3'500 getelde dooden, bijna 2000 gevangenen en 200 ka nonnen en een groot aantal tanks, pant- sorgeweren, granaatwerpers en andere zware en lichte infanteriewapens. In den Centralen sector van het front hebben de bolsjewieken ten Noordwesten van Tsjernigof en ten Westen van Smo lensk hun herhaalde doorbraakpogingen voortgezet en met vrij sterke strijdkrach ten ook ten Zuiden van Welikije Loeki onze stellingen aangevallen. De vijand werd overal na harde gevechten en door vast beraden eigen tegenaanvallen afgeslagen en plaatselijke penetraties werden afge grendeld. 6 De door It.-generaal Schlemmer ze leide Saksische 134ste divisie infanterie verdient voor haar schitterende houding bij de zware gevechten ten Noordoosten van Gomel bijzondere waardeering. In Zuid-Italië is het slechts on eenige plaatsen van den Westelijken en Cen tralen sector van het front tot olaatse- Hjke gevechten gekomen. Aanvallen van BritschAmerikaansche strijdkrachten in de Volturnobocht werden afgeslagen. Bij de gevechten van de vorige dagen brach ten onze troepen verscheidene honderden Britten en Amerikanen als gevangenen binnen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in het Oosten van de Middellandsche Zee voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 19- 10-43 912.00 uur Breda. Restaurant Modem. Markt1518.00 uur den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20- 10-43 912.00 uur. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 161518.00 uur Arnhem, Café Royal. 21- 10-43 912 00 uur Hengelo Café Mo dern, Spoorstraat 18 1518.00 uur Zwolle. Hotel Gijtenbeefc a 22- 10-43 912.00 uur Assen. Concerthuis a. d. Vaart; 1518.00 uur Groningen Concerthuis Poelestraat. 23- 10-43 912.00 uur Leeuwarden. Huize Schaaf. Breedstraat. 24- 10-43 914.00 uur Amsterdam. Dam 4. 25- 10-43 913.00 uur Utrecht. N.V-Huis. Oude Gracht 245. 26- 10-43 914.00 uur Amersfoort. Durchgangslager, Leusderweg 27- 10-43 914,00 uur Den Haag, den Hout Bezuidenhoutscheweg. voor Bewapening den nadruk op. materieele zaken. L ual de beteekenis nog sterker on voorgrond treedt, wanneer men haar beschouwt Juist door het lot ge- ter staande grondstoffen reeds bijzonder spaarzaam om waren gedwongen, hier 311e krachten tot medewerking op te roepen. Uit die ge- .dachte is het „Betriebliche Vorschlags wesen” geboren De oorlog stelt daarbij den eisch om met de beschikbare krach ten meer te presteeren. Wie leiding wil geven aan menschen moet weten, dat resultaten niet alleen

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1