Hevige gevechten aan den Midden-Dnjepr 1943. No. 18620. Dinsdag 19 October. ■1 Wandeling door de illegaliteit BINNENLAND STADSNIEUWS Duitschland’s nieuwe c uitrusting KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN het VAN OVERAL De driemogendheden- conferentie De strijd aan Oostfront Londen Hannover gebombardeen en I Hull te Moskou aangekomen Eden en - ONDERWIJS Vesting Europa zal alle aanvallen kunnen afslaan Sovjet-gevechtsgroep ten Nqprden van Kief afgesneden Aardappelschillen zijn van groot belang voor menig veebedrijf Afhalen distributiebescheiden BURGERLIJKE STAND p is "toi HAAGSCHE COURANT B8SS=^ I w het w NAT.-SOC. J J Wijnvoord eeb Barensen geb. Berens, d. vol- Geeft de koe schillen dan geeft de koe melk z M F De Italiaansche minister van Oorlog maarschalk Graziani (links) ver toefde voor besprekingen in het Hoofd kwartier van den Führer Rechts:j Generaalveldmaarschalk Keitel. (Hoffmann-Stapt) Elke streek heeft zijn gewoonten en gebruiken. Zoo is het in Twenthe het gebruik dat de bruidegom bij on dertrouw van de naaste familieleden een „broedspiepe” dit is een lange Goudsche pijp versierd met strikjes en roosjes, ontvangt. Een Markelosche boer met de „broedspiepe” (C.N.F.-Hartgeriqliï Wielrijder door Blauwe tram gegrepen en gedood Gisteravond ongeveer half 8 wilde te Voorburg de 56-jarige winkelier P. J. G, uit de Oude Molstraat 2d alhier, komen de per rijwiel uit de Jan Willem Friso- straat bij den Parkweg de trambaan over steken. Hij zag uit de richting Vronesteyn een tram aankomen Hij stopte met de bedoeling 'de tram te laten voorbijgaan, doch moet zich toen op het tramspoor hebben bevonden, inplaats van op vol doenden afstand daarnaast, zooals hij ver onderstelde. Hij werd door de tram ge grepen en ongeveer 20 meter meege sleurd. Zwaar gewond werd hij onder den tramwagen vandaan gehaald en kort daarna is hij overleden. Het lijk is naar St. Antoniushpve overgebracht. ARBEIDSDIENST VOOR MEISJES: De stafbureaux van den Arbeidsdienst voor Meisjes zijn verplaatst van Woestduinlaan 1 naar Huize „Berkenheuvel”. Dorps straat te Doorn. Tel. 2387 (na 19 uur 2073). INLICHTINGEN GEVRAAGD: Aan den recherche-post van het bureau van politie aan hefc Buitenhof te ’s-Gravénhage, be vindt zich een stofzuiger, merk „Hollin- du” product van de „Holland-electra”. fabricage no. 38872. 220 volt, 210 watt, van donkerbruin metaal, voorzien van nik- kelen slede, nikkelen handvat en schake laar met drukbouten. Deze stofzuiger is vermoedelijk van misdrijf afkomstig. Hun, die hieromtrent inlichtingen kunnen ver schaffen, wordt verzocht zich te wenden tot genoemden recherche-post. ECONOMISCH FRONT: 'Gistermiddag heeft Direktor K. Jannott uit Gotha in „Pulchri Studio” een lezing gehouden over ,.Die soziale Struktur des Versiche- rungswesens gesehen im Lijhte des neuen Europas”. Deze lezing was georganiseerd door de hoofdsectie Verzekering van het Economisch Front in samenwerking met het Sóciaal-Economisch Gepootschap „Ne derland en Europa” en verzekeringsvak- menschen en een aantal belangstellenden uit het bedrijfsleven waren hiervoor uit- genoodigd. JAN BAX OVERLEDEN Donderdag a.s. yindt op Oud Eik en Duinen alhier de teraardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van den oud-journalist Jan Bax een bekende figuur uit het Bossche carnavalsleven. die op 78-jarigen leeftijd te Nunspeet overleden is. Tien jaar ach tereen van 1900 tot 1910 heeft hii als Prins Amadeiro IV den scepter ge zwaaid in het Bossche carnavalrijk Oetel- donk en zich een zeer groote populariteit verworven. VAN LADDER GEVALLEN: In de Wa genstraat viel gisteren de 31-jsft"ige G. E. uit de Spakenburgschestr. van een ladder en brak den linkervoet. Hij- is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. Op het terrein van het G.E.B viel de 47-ja- rige H. F B. uit de Noorderbeekdwars- straat van een ladder en kreeg kneuzin gen in de borstkas De man werd over gebracht naar het ziekenhuis., aan den Zuidwal. ALS OE WIJN IS IN DEN MAN... Een stadgenoot, die rijkelijk veel sterken drank tot zich genomen had ontdekte op een ge. geven.oogenblik dat hij ƒ3200 kwijt was Slechts gedeeltelijk ontnuchterd stapte hij een politiebureau binnen en deed aangifte van de vermissing. Uit zijn verwarde mededeelingen is men nipt veel wijs kun nen worden waar hij het geld is kwijt ge raakt. Met het oplossen van dpze puzzle is de politie nu nog doende. JUBILEUM: 1 November a.s. ONGEVALLEN: Op het Spui geraakte de 15-jarige jongen K. uit de Scheldestraat onder het achterwiel van een vrachtauto. Hij brak zijn rechterbeen en werd naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. Op den Loosduinscheweg werd het 6-jartge knaapje M. H. uit de Noorderbeekdwars- straat aangereden door een wielrijder Het kind brak den linkerenkel en werd opge nomen in het ziekenhuis Westeinde. Naar hetzelfde ziekenhuis werd vervoerd de voetganger L de H.. die op den Hoo- gewal aangereden werd door een gasdolly van een auto van den Geneeskundigen Dienst. Hij brak daardoor zijn linker bovenbeen JUBILEUM: 1 November a.s. hoopt de heer P. J J. Hetem. alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad als letterzetter bij de firma W. Zwagers, te Rotterdam. PSEUDO-POLITIEAMBTENAAR PLEEG. DE OPLICHTING EN DIEFSTAL: In den avond van den 8en Maart van dit jaar vervoegden zich aan de woning van een winkelier in zuivelproducten hier ter stede twee personen, die zich voordeden als ambtenaren van de economische po litie Zij deelden den winkelier mee. te weten dat deze voor f 6 een pond kaas had verkocht, hetgeen voor hem zeer noodlottige gevolgen zou kunnen hebben. Zij hadden echter laten doorschemeren, dat tegen betaling van f 200 aan ieder hunner vervolging zou kunnen worden voorkomen. De winkelier had toen t 400 neergeteld. Toen hem na hun vertrek bleek dat een aantal opplakvellen met bonnen voor 170 rantsoenen melk waren verdwenen, werd de achterdocht van den gedupeerden koopman opgewekt Toeft deze één van de pseudo-agenten eenigen tijd later in de Papestraat ont- moetffe. kon de man gearresteerd worden. Na bij het vooronderzoek te hebben ont kend, legde verdachte thans een volledige bekentenis af. Het O M bij de Haagsche rechtbank eischte wegens het zeer erger lijk karakter van deze feiten twee en een half jaar gevangenisstraf tegen den dader, ’den 32-jarigen. hier ter stede woonach tigen slagersknecht W. J. C. M. v d. W Binnenland In het midden van de vorige week werd het bejaarde echtpaar van H. in zijn woning aan de Paul Krugerstraat te Vlissingen tengevolge van kolendampver- giftiging bewusteloos in de slaapkamer aangetroffen. Beiden werden onmiddellijk naar het St. Joseph-ziekenhuis overge bracht, waar de vrouw Zondag zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd, is over leden De man maakt het naar omstan digheden goed. Tijdens werkzaamheden te Breskens is een rijdende kraan in aanraking ce komen met een hoogspanningsleiding Een 20-jarige arbeider uit Sas van Gent is door den electrfschen stroom gedood ACADEMISCHE EXAMENS: Delft Prop ex. civ.-ing.: R. Boersma. C. B W. D. Determan. J. P Heijliaers. P J. J van Hout, H. T Hoving. J. C. Verstoep en G. J de Wolf. DIVERSE EXAMENS: Scheepswerktuig- kundige. Geslaagd voor het voorloopige diploma o.a. E. F. A. M. van Dijck alhier. Bijeenkomst Zweedschen Rijksdag De Zweedsche minister-prèsident 'Hans- son en de minister van Buitenlandsche Zaken Günther hebben gisteren in den Rijksdag een verklaring over de buiten landsche politiek afgelegd. In den Rijks dag werd een aantal regeeringsvoorstellen ingediend o.a. inzake den bouw van een grooteren kanonneer-torpedojager. Voor de bijzondere aanschaffing van munitie werd een bedrag van 52.5 millioen kronen verlangd. Bommen op Boelgaarsche steden Vijandelijke vliegtuigen hebben giste ren boven Boelgaarsch gebied gevlogen. Op eenigè steden werden bommen gewor pen. De vijandelijke machines bestookten de straten* met machinegeweervuur. In de buitenwijken van Skoplje werden eenige huizen verwoest. Onder de burgerbevol king vallen ook dooden en gewonden te betreuren. DE MOORD BIJ APELDOORN: In verband met den moord op den heer L. R. H. Dobbelman te Apeldoorn ver zoekt de majoor, corpschef der Apel- doornsche gemeentepolitie inlichtingen betreffende een groote donkergekleurde auto voorzien van twee koplichten, ge stookt met benzine, of mogelijk voor zien van gascylinders boven op den wagen. Een chlqfoformlucht 'werd hier bij waargenomen. Voorts worden inlich tingen gevraagd over een groote auto, blauwgrijs of donkergekleurd, voorzien van gedeeltelijk zwart geverfde voor lichten en twee roode stoplichten, even eens gestookt met benzine of voorzien van gascylinders. Eerstbedoelde auto is Vrijdag 15 dezer ’s avonds omstreeks 22.45 uur waargenomen op den Wiessel- schewegGreutelscheweg te Apeldoorn en laatstbedoelde den ochtend van 16 dezer te ongeveer 8 uur op den Wies- selscheweg en later op den weg van Wiesselscheweg naar de zgn. Spaan- sche Kappen te Apeldoorn, in de rich ting van Elspeet. Op laatstgenóemden weg werd met groote snelheid gereden. Allen, die een der bedoelde auto’s heb ben waargenomen of daarover inlich tingen kunnen geven en nog niet door de politie verhoord zijn, wordt verzocht zich ten spoedigste te melden bij de afdeeling recherche, Deventerstraat 23 te Apeldoorn, tel. 4041. STUDENTENFRONT: Ruim 174 duizend voor onze volksgenooten In de eerste week van October heb ben onze volksgenooten voor de min der bedeelden een bedrag bijeenge bracht van niet minder dan 174.441.85. Deze som is van alle kantoren van Winterhulp ontvangen in bedragen van enkele centen tot tienduizenden guldens. Moge dit goede voorbeeld in het begin van het Winterhulpseizoen anderen op wekken ook hun offer te brengen. Het gironummer van Winterhulp is 5553. Vele volksgenooten zien reikhalzend uit naar het oogenblik, waarop hun extra zorgen, die de wintermaanden nu een maal altijd met zich medebrengen, eenigszins verlicht worden. Dit kan al leen geschieden door aller medewer king. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 19 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend; Ten Noorden van de Zee van Azof zijn de vijandelijke aanvallen vergeleken met de voorafgaande dagen in hevigheid afge nomen. Zij werden opnieuw onder zware bloedige verliezen der Sovjets verijdeld. Aan den middenloop van den Dnjepr doet de vijand tusschen Dnjepropetrowsk en Krementsjoeg sinds eenige dagen groote moeite om onder concentratie van sterke strijdkrachten doop ons afweerfront heen te breken. Met de in een sector, binnen gedrongen Sovjetstrijdkrachten zijn hevige gevechten aan den gang. Ten Noorden van Kief werden sterke vijandelijke aanval len in felle gevechten, die verscheidene da gen duurden, opgevangen. In een tegen aanval braken pantserwagens en pantser. grenadiers het taaie verzet van de Sovjets en sneden een vijandelijke gevechtsgroep van .haar achterwaartsche verbindingen af. In den Centralen frontsector werden de ten Noordwesten van Tsjernigof. ten Zuiden van Gomel en ten Noordwesten van Smolensk aanvallende Sovjets overal bloedig afgeslagen. Ten Zuiden van Welikije Loeki veroverden onze troepen na het afweren van vijandelijke aanvallen het op de vorige dagen verloren gegane terrein in een tegenaanval weer terug Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het alleen in de bergen van de Zuidelijke Apennijnen tot levendige plaatselijke ge- veehtsactiviteit. In het gebied van Cam- pqbasso wierp een eigen aanval Britsch Amerikaansche strijdkrachten uit een taai verdedigde plaats. Tegenaanvallen van den vijand bleven vruchteloos. Britsche luchtstrijdkrachten drongen in den afgeloopen nacht Noord- en West- Duitschland binnen. Terwijl enkele vijan delijke vliegtuigen bommen lieten vallen op eenige plaatsen, viel de kern der Brit sche bommenwerpers Hannover aan. Door dezen terreuraanval ontstond er in het stadsgebied opnieuw aanzienlijke schade. De bevolking leed verliezen. Lqchtverdedigingsstrijdkrachten vernie tigden volgens onvolledige berichten 15 vijandelijke bommenwerpers. Vijf vlieg tuigen werden boven de bezette Weste lijke gebieden neer geschoten. In den nacht van 18 op 19 October Vielen Duitsche vliegtuigen doelen in het gebied van Londen aan NAT.-SOC. STUDENTENFRONT: De persdienst van <fe N.S.B. meldt; Zaterdag 30 Oct. zal het Nat.-Soc. Studentenfront te Utrecht zijn derden landdag houden. Op dezen landdag zullen de afbeid in het Gouvernement-Generaal en de’ actueele universitaire problemen worden behan deld. De Leider zal op de middagbijeen- komst het woord Voeren. CONCERT BETHLEHEMKERK: Behalve de organist Alex Schellevis vormde de populaire tenor Louis van Tulder de aan trekkelijkheid van dit Zaterdagmiddag concert. Na Bach’s rijke en verheven Fan tasie en Fuga voor orgel, met treffende phraseering, rhythme en uitdrukking voorgedragen, zong van Tulder. als uit- gebreidste nummer van den zelfden com ponist de Cantate no. 160, waarbij Wim v. Hoek de obligaat vioolpartij vertolkte. De bekende stem deed hét zeer goed in deze kerkruimte. De natuurlijke en te vens zoo gecultiveerde muzikaliteit gaf het afwisselende werk met doordringend begrip voor zijn diepe verhev.en beteeke. nis te hooren. De organist en v Hoek pasten zich zinvol aan. Een teedere weelde gaf de Fantaisie in A van Franck. Een warme bewogenheid bovendien. Smaak vol waren registerkleuring en vrijheid van voordracht. Met devotie en innigheid droeg de vocalist fijnkleurige en stem mingsvolle composities van Chausson en Grovlez voor. Met S.-Saëns’ Fantaisie op. 101 bracht de organist een welkome zoet en levendigheid naar voren die, zoo niet verinnerlijkt, dan toch ingetogen aandeed. Zeer schoon klonk Diepenbrock’s „Me morare” voor tenor en orgel. Een muziek van vrome vervoering en extase, die tref fend is overgekomen en een hoogtepunt van het programma heeft gevormd. Be sloten werd met ..lek wil mij ga&n ver troosten” voor orgel van Adr. Anto- nisse jr. een stuk dat het concert wij dingsvol en opwekkend liet uitklinken. J C. Manifarges ROMAIN ROLLAND OVERLEDEN: De bekende Fransche schrijver Romain Rol land is in den leeftijd van 75 jaar over leden. Met, zijn Jean-Christophe-roman in tien deelen. waarin het leven van Beethoven geromantiseerd en vermengd met veel autobiographische elementen wordt weergegeven, heeft hij een wereld naam verworven. In Nederland wordt het eerste deel van dezen roman (l’Aube) op tal van middelbare scholen gelezen Hiqr te lande werd Rolland ook bekend als vriend en correspondent van Frederik van Eeden Audessus de la Mêlée keerde een groot gedeelte van de Fransche openbare meening tegen hem In ..Mahatma Gandhi” gaf hij een felle verdediging van den Indischen leider Van zijn overige werken mogen nog ge noemd worden: ..Beethoven” (1903). ..Michel-Angelo” (1906). ..Le triomphe de la raison” (1913), ,.Le jeu de l’amour etde la mort” (1909), ,.1’Eté” (1924) en „Mère et Fils” (1927). In 1915 werd Romain Rol land de Nobelprijs voor letterkunde toe gekend Heden en morgen geeft het Residentie Tooneel in den Prin- cesse-schouwburg twee voorstellingen van het blijspel: ..Het begon in het bosch". DeUfa_jubi-leumfilminkleu_ ren „Münchhausen” wordt Vrijdag a.s. in Asta vertoond. Aan een beschouwing van den Ned Corresp.dienst uit Berlijn ontleenen wij het volgende In welingelichte kringen te Berlijn verklaart men dat Duitschland in de laatste maanden een geheel nieuwe en moderne bewapening in zijn legers is gaan invoeren, welke in staa't zal zijn alle aanvallen der Geallieerden op de* vesting Europa af te slaan en dat men bovendien na verloop van tijd weer in staat zal zijn, ook offensief met groote verrassingen voor den dag te komen. duwnaar van A. J. Fr. Aniba’. 73 j. 'r van der Beek, weduwe van P. J. Goede. 91 j. H. Storm, ongeh. man, 23 j. M. W. Bakker, weduwe van L. Hoogendoorn, 56 j. J. M. P. Kooijman, echtgenoote van R. Moes, 59 j. Fr.. Dieke, zoon, 14 j. A. M. Pieterman, vrouw van H. A. Piket, 52 j. G. A. van Beek, vrouw van J. de Rijk, 60 j. E Fr. ter Wolbeek, vrouw van G. A. K. Lubbers. 50 j. G. Zondergeld, vróuw van A. Slotboom. 54 j. A. H. Chr. Peyffers, weduwe van M. N. van der Hulst, 81 j. M Biesot, zoon. Ij. J. E. Kleinbentink, man van A. M. de Bra- ber, 77 j. J. Moonen, dochter. 15 j. Fr. E. R. E. von Derachau, man van E. A. M. Meinesz, 46 j. W J. P. van Delft, man van G. H. C. Sick, 30 j A. W. van Schenkhof, weduwe van D. J. Weeber, 78 j. M. J. J Bergman, man van Pl. M. Valk. 33 j. „VREUGDE EN ARBEID”: Binnenkort wordt er begonnen met een cursus E. H. B. O georganiseerd door „Vreugde en Arbeid”. Zij, die wenschen deel te ne men. moeten zich hiervoor spoedig op geven inlichtingenbureau Hofweg INBRAAK: Door verbreking van een ruit heeft men zich toegang verschaft tot een woning in de Maaswijkstraat. Ontvreemd werden diverse gouden en zilveren voor werpen. We beschikken in ons land al lang niet meer over het vroeger zoo over vloedige kracht’voeder voor ons vee, dat van overzee moest worden aange voerd. Nu we, wat de veevoeder-positie betreft, geheel op ons zelf zijn aange wezen, hebben de levensmiddelenafval- len groote waarde gekregen. Immers, die afvallen worden door de koe om gezet in melk en daaruit produceeren wij weer den kostbaren zuivel. Daarom mogen geen afvallen verloren gaan. Ieder, die* de belangen van ons volk dat is dus ook van zichzelf en van zijn gezin vóór staat, werke er toe mee, dat deze afvallen zooveel mo- gefijk aan de volksvoeding ten goede komen. Vooral de sterk melkdrijvende aardappelschillen spelen hierbij een rol. Zij mogen niet vermengd worden met groentenafvallen, want anders kunnen die schillen niet bewaard worden als veevoeder voor den winter. (De groen tenafvallen zijn uitmuntend voedsel voor geiten en konijnen). Laten de huis moeders er vooral aan denken, dat menig veebedrijf „drijft” op de aard appelschillen. Men geve ze dus aan de wijkophalers mee. Morgen van 8,3016.30'zijn aan de beurt voor het afhalen vaknieuwe distributie bescheiden aan de Groot-Hertoginnelaan (voor bijkantoor Loosdujnen Alidastraat 1) de letters Len t/m Mes. Aan het bij kantoor ScheveningenNoord (Ooststraat 1) van 916.30 uur de letters Pa t/m Por en aan het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) van 916.30 uur de .letters Len t/m Ma De militaire correspondent van D.N.B. schrij/t o.a.. dat het zwaartepunt van de gevechten tijdens het weekeinde verplaatst is naar het gebied van Kre- mentsjoeg Hier hebben de bolsjewieken een strijdmacht geconcentreerd, zooals men slechts kent van hun doorbraak pogingen tijdens de hoogtepunten van hun zomeroffensief Zij hebben alles samengebracht, massa’s artillerie pant serwagens, slagvliegtuigen en vele infan teriedivisies. om van dit bruggenhoofd uit de Duitsche Unies te doorbreken Hun aanval is vooral naar het Zuiden gericht Het operatieve doel is daardoor duide lijk: Het geheele Duitsche Zuidelijke front moet. wat de bolsjewieken den laatsten tijd reeds zoo vaak tevergeefs hebben geprobeerd door omsingeling vernietigd worden. Dpor hun numerieke meerderheid slaagden de bolsjewieken er in. bij bun eersten stormloop In de Duit sche stellingen binnen te dringen De Düitschers werpen thans nieuwe divisies in den strijd. De bolsjewieken blijven voortdurend pogen een doorbraak te for- ceeren door in golf na golf aan te vallen Het ziet er echter naar uit. dat zij ook in het verdere verloop van de gevechten het nagejaagde doel niet zullen bereiken Men kan dit aannemen op grond van het feit dat de Duitsche tegenmaatregelen die zeer omvangrijk zijn, reeds thans den voornaamsten stoot hebben kunnen neu- traliseeren. Een succes van beteekenis behaalde ook de Duitsche afweer in het gebied van Melitopol en ten Noorden van Kief, waar de bolsjewieken eveneens massale aanvallen deden Van hier af naar het Noorden wordt de situatie in belangrijke mate gekenmerkt door vastberaden Duit sche tegenaanvallen, die alleen in den „natten driehoek” tusschen Pripet en Dnjepr voorloopig geëindigd zijn. n.l. door de overwinning van luit.-generaal Hossbach. Noordwestelijk van Tsjernigof en Zuidelijk van .Gomel duren de zware heen-en-weergolvende gevechten nog voort. Ook bij Orsja en Newel is de ge- vechtsactie weer toegenomen Het weer is de laatste dagen ziender- oogen slechter geworden. Hier en daar is de herfstregen begonnen Men kan ech ter nog niet zeggen, dat de modder- periode is begonnen. De eerstvolgende dagen en weken zal er dus nog verbitterd worden gevochten. Vooral als ik dan verder lees, dat dit edele geschrift, na in het voorbijgaan ’n rialuiCu KW anderen pamfletschrijver een veeg uit de c s Pluimei.t geb' pan te hebben gegeven, omdat die blijk- OVERLEDEN :~M. A. baar iets tegen de politieke sluipmoorde- - - naars had gezegd, dan op de laatste pa gina een verslag geeft van Koninginnedag 1943 in Nederland en begint met de woorden ,,De vierde verjaardag van onze Ko ningin is in Nederland slecht gevierd. Het Nederlandsche volk als zoodanig heeft dezen dag weinig demonstratief herdacht Wij vragen ons af of, nu de bevrijding van den Nazi-tyran zoo ongekend dicht nabij schijnt, of- wij juist dezen ver jaardag niet hadden moeten aangrijpen om onze onderlinge verbondenheid duide lijk en onmiskenbaar te demonstreeren. Waar bleven al die brave, knikkende, ge niepig fluisterende Oranjezwijmelaars toch? Zij gluurden tusschen de spleten van hun raamgordijnen door om te zien of anderen de kat de bel durfden aanbin- den. In plaats van hun eigen vinding rijkheid aan te wenden om dezen dag tot een dag van glorieuse nationale eenheid te maken en hun liefde voor onze Ko ningin naar buiten uit te demonstreeren en zoodoende anderen den riem onder het hart te steken, vertoonde vrijwel nienjand van deze categorie de benoodigde durf en strijdlust”. Nou, nou zou ik willen opmerken is daf niet een beetje erg onvriendelijk gezegd van de „Oranjekrant”? Ik heb wel degelijk een dame diet een oranje bloemetje op dien dag gezien, en in het dorp waar ik woon, waren voor drie rui ten oranje bloemen in een vaasje neer gezet. Maar overigens: de schrijver heeft geen ongelijk, het was alles samen geno men, een dooie boel. Met vorige oorlogs jaren vergeleken. Ach ja men begint er langzaam maar zeker achter te komen dat het heil niet uit Engeland is te ver wachten. Maar nog minder uit Moskou stiektf- mers .van de zoogenaamde „Oranjekrant”! Want wij weten wel, dat al dat sentimen- teele gedoe rondom een gevluchte dynas tie maar camouflage is en uit den koffer van de bolsjewistische propaganda afkom. stlg- 7? hebben de verslagen over de rechtzitting, waarin de sluipmoordenaars en saboteurs onlangs weer eens de ach- tergronden van dit misdadig gedoe moes ten onthullen met aandacht gelezen. Nieuw was dit niet, alleen maar een bevestig °°k de fraaie Seschriftjes over den opbouw van het bezette Nederland en zijn niet zoo dom, er In te looDei”’ ondergang” ware juister. neerwnd s Naar uit een bericht van radio-Moskou blijkt, zijn de voornaamste vertegen- woordigers ter driemogendhedenconferen- tie van Groot-Brittannië en de Ver* Staten, Eden en Huil, alsmede de nieuwe Amerikaansche ambassadeur te Moskou. Harriman, gisteren aldaar aangekomen. (Volgens S.P.T arriveerden zij per vliegtuig. Op het vliegveld waren de commissaris van Buitenlandsche Zaken. Molotof alsmede zijn 2 plaatsvervangers. Litwinof en Dekanosof. aanwezig. Ver der zag mei) hooge vertegenwoordigers van de generaliteit, den militairen com mandant van Moskou en talrijke leden van het commissariaat van Buitenland sche Zaken. Bij hun aankomst verklaarden Eden en Hult dat zij de conferentie met groot genoegen gingen bijwonen .De „Roode Ster” het blad van het roode leger, zegt dat het voornaamste thema van de conferentie te Moskou de spoedige beëindiging van den oorlog is Het blad eischt wederom het tweede front in het Westen en is yan oordeel, dat de gevechten in Italië niet veel bij dragen tot de verkorting van den oorlog Te Lwiden rekent men. en wel voor het eerst, zegt S.P.T.. met de mogelijk heid dat ook de verhouding Sovjet unieJapan op de aanstaande conferentie te Moskou zou kunnen worden besproken De Londensche correspondent van ..So- cial-Demokraten” deelt mede dat mten thans in Londen van opvatting is. dat er geen onduidelijkheden meer zullen wor den geduld. Als de Sovjets aandringen op een spoedig beëindigen van dien oorlog door onmiddellijke oprichting van een tweede front, dan is men een belang rijken stap nader tot dit doel gekomen indien de Sovjet-Unie op haar gebied steunpunten tegen Japan afstaat. Het feit, dat de Sovjet-Unie en Japan nog op voet van vrede leven, is dus in dit ver band een blok aan het been Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, zal hedenmiddag de eerste bijeenkomst der dciemogendhedenco'nferentie te Moskou plaatsvinden. Eden en Huil hebben gis teravond reeds een onderhóud gehad met Molotof. De resultaten der laatste weken hebben laten zien, dat de vele weken geleden be gonnen uitbreidingen, thans inderdaad rijpe vluchten beginnen af te werpen, waarbij natuurlijk afgewacht dTent te worden, of men aan de overzijde van het Kanaal ook reeds weer tot het ontwik kelen van nieuwe aanvalswapenen', is overgegaan Parallel met de uitbreiding van het jachtwapen loopt de ontwikke ling van een modem aanvalswapen tegen Engeland, dat onder het motto Vergel ding” reeds veel van zich heeft doen spreken, maar waarover niemand nog eigenlijk het rechte weet Wilde geruch ten doen den omloop en zelfs een Jules Verne zou huiveren bij het hooren van de verhalen, die op het oogenblik van mond tot mond gaan Van bevoegde ziide verklaart men evenwel dat de vergel ding die ongetwijfeld komt, niet als het laatste oordeel van vandaag op morgen over Engeland zal komen, doch dat ook hier sprake zal zijn van een ‘systemati sche ontwikkeling en van een systemati sche agressieve operatie Geheel dus in de lijn van de Duitsche oorlogvoering Anderzijds wijzen vele symptomen er op. dat de bewapening van het Duitsche leger thans voor een groot deel haar voltooiing nadert, getuige het bekend maken van een aantal nieuwe wapens in den vorm van tanks en vliegtuigen, van springstoffen en van nieuwe verdedi gingsmiddelen tegen de aanvallen uit de lucht. Ook de duikbooten. die lang niet van zich deden spreken, schijnen voor den nieuwen strijd te zijn uitgerust Het feit, dat thans rond drieduizend nieuwe wapenfabrieken voor het front werken is wellicht bij dit alles van nog grootere beteekenis De moderne oorlog heeft bewezen dat een oorlogvoerende macht te allen tijde en doorloopend heeft te werken aan de verbetering en de moderniseering van haar bewapening De ervaring in de Sovjet-Unie en de machtsontplooiing der Anglo-Amerikanen brachten Duitschland ertoe een nog snel lere moderniseering en ontwikkeling uit te voeren. Of het hierin ten volle ge slaagd is, kan op het opgenblik nog niet worden overzien doch het optimisme dat dienaangaande in militaire kringen te Berlijn heerscht. zal wel niet ongegrond zijn van knechtschap, niet een nieuwen vorm van dictatuur te zien ontstaan”, zegt het pamflet en gaat verder: „Wt willen hierop nog in het geheel niet aanvoeren, dat ons vertrouwen in het militaire apparaat volkomen nihil is. De oorlogsdagen van 1940 hebben ons onomwonden de onbeduidendheid der hoogere militairen getoond. De eemge herinnering, die wij aan hen hebben bewaard is, dat onze officieren naast fuiven, champagnezwelgen en indruk wekkend doen, voornamelijk een ont stellende dosis lafheid en eigenbelang wisten te demonstreeren. Door de ken nis van de geschiedenis weten we maar al te wel, wat militair bewind in we zen beduidt. Militairisme en grootkapi taal zijn twee handen op één buik”. Aldus de „Oranjekrant” als antwoord aan Radio-Oranje. Ik ga verder en, lees nog het gende: „Ons volk heeft, evenals de andere volken in Europa begrepen, dat het ka pitalisme zijn wereldhistorische taak heeft vervuld; dat de wereld slechts hoogere ontwikkelingsmogelijkheden heeft in socialistische richting”. Aldus alweer de „Oranjekrant”. En het pamflet meent daarom nog te moe ten *zé^gen: „Derhalve waarschuwen wjj hen, die in hun domheid meenen aan dezen vorm van na-oorlogsch herstel te moe ten medewerken, dat zij een ernstige, ontegenzeggelijk bloedige revolutie ris- keeren”. Ik doe afstand van het recht op com mentaar. Het geval is te kostelijk. Het tweede bezwaar van deze zich noe mende „Oranjekrant” tegen de majestei telijke radiorede is dan, dat de Koningin in hoogsteigen persoon de benoeming van den volkomen onbekenden deserteur mr. Burger tot minister aankondigde. „Mr. Burger” zegt het pamflet, „is een advo caat uit Dordrecht en zoowel in het poli- 'tieke leven als in de illegale wereld een .volslagen onbekende. Dat de heer Burger eerst in Mei j.l. uit Nederland naar Enge land wist te ontkomen, zegt ons niets. Wel verwondert het ons, dat men iemand als mr. Burger, van wiens kwaliteiten er in Nederland duizenden rondloopen, het zoo uiterst subtiele en belangrijke werk als de organisme van het na-oorlogsche bewind heeft toeveri^uwd” Ik moet zeggen, luisteraars, deze file- kc^teC worde vee^ sympathie. Radiopraatje van Max Blokzijl In zijn jongste radiopraatje heeft Max Blokzijl de illegale krantjes be sproken en daarbij verklaard, dat bijna alles, wat langs dezen weg de brieven bussen van, naar men meent hevig anti-Duitsche en anti-nationalistische volksgenooten bereikt, door wasechte aanhangers van Stalin is opgesteld. Tot voor kort werd daarbij veel handigheid betracht, maar nu is men onvoorzich tig geworden. De radio-spreker vervolg de dan: Laat ik voorbeelden geven: Daar heb ik zoo’n illegaal ding „De Oranjekrant” geheeten voor mij liggen, dat zich met een radiorede van Ko ningin Wilhelmina bezig houdt, dat ver klaart, die rede „met groote belangstel ling” beluisterd te hebben, bekent, doet althans alsof, dat die rede „in vele op zichten een hart onder den riem ge stoken” heeft. Om dan echter den com- munistischen aap uit den mouw te la ten komen door op te merken: „In de redevoering \an onze notabene „onze”, merkt u wat, illegale lezer? van onze Koningin waren ech ter twee punten, waarop wij meenen te moeten terugkomen en waartegen wij niet mogen nalaten onze bedenkingen aan te voeren”. En nu moet men ’t misselijk meng sel van gehuichelde Orapjeliefde en het meest geraffineerde bolsjewistische própagandagedoe ter kennis nemen! „Koningin Wilhelmina meldde ons”, zegt het pamflet verder, „dat onmiddel lijk na de bevrijding van ons geliefd vaderland, een militair bewind zich met het bestuur van 's Lands zaken zou belasten”. Dat past den heeren com munisten in hun Oranjekrant natuurlijk heelemaal met. Ze schrijven: „We er kennen de noodzakelijkheid van een uiterst kortstondig militair bewind”. Maar dan verklaren ze kennis gemaakt te hebben met naar verder woordelijk staat te lezen: „een min of meer uit voerige brochure welke uit Engeland tot ons overwaaide en waarin beang stigende suggestie^ worden geponeerd”. Voor alle luisteraars, die liever Neder- landsch dan dit wonderlijk taaltje voor gezet krijgen, merk ik op, dat de schrijver zeggen wil: „waar we niks van hebbéh moeten”. Hij neemt aan, dat deze brochure van „hoogerhand” komt, en nu begint hij al dadelijk van leer te trekken. „Het Nederlandsche volk wenscht na drie en een half jaren BEVALLEN H. Hoorenman geb Fran cois. z. C E Lagendijk geb de Valk, d J. P. van der Gaag geb Zoons z. C. J. Overzee geb Hensbroek. z M. P. J ter Horst geb van Hooft d. G H. Thierens geb Hondius van Gessel. d I. M. Klokkers geb Classens, d A. C. Rademakers geb Rotteveel, z H. J C. Scheitinga geb de Keiizer. d P W Kok geb Kooima. z. M. P, Beudeker geb Groeneveld. 2d M J. Verkerk geb Harmsen. d. J van Duijne geb. Bezemer. d. W Maks geb. Essenstam d. A. M vah Os geb. Schulte, d S M van Diemen geb. Maas, d MP van der Zalm geb. Langezaal. d. M. E Heyman geb van den IJsseL z. C de Roode geb de Bruijn. z. A. M Vroomen geb. Lee man. d A. P Bergwerf geb van Schie. d. H. J L Hupse geb. van Westing, d. E. A. van Hoorh geb Veltkamn z. C. M Eckhardt geb Kramers, d J Schwarzkachel geb van Diggelen, z C A. Joolen geb Floris, z C Oos- terveen geb Wagenaar. d. J. M van der Waart geb Gram, z J M Don-eel- mans geb. van der Ark. z. A Vierhout geb van der Linden, z A. S. Molier geb Bandel. z C. Th Smid geb Hil- gersom. z. F H. Boogerd geb van Efferen. d. M M ten Tije geb. Kupka. -2 __’j Reule. d E W Zaat geb van Oiien. d A, van Leeuwen geb. Gordijn, d W. J van Rhijn geb Fritz z. M Th J. Barensen geb. Berens, d. W A dé Haas geb Bordewieck, d. J de Boer geb Paauw. d. J Sluimer geb van de Peppel, d G Harteveld geb. Plug. d. J M Franken geb. van der Hark z' van A.lff. z. van der Plas we- - j de c:

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1