CONVOOI VERIJDELD L LUCHTAANVAL OP DUITSCH No. 18621. Onze voedselpositie en de strijd tegen den zwarten handel Woensdag 20 October. 1943. radio- STADSNIEUWS BINNENLAND KUNST EN LETTEREN Laat een nuchter volk de feiten nuchter onder oogen zien 1 De inlevering van toestellen Conferentie in het hoofd kwartier van den Führér Groote bijeenkomst van het Duitsche Arbeids front Tegen het bolsjewisme. Meldt u voor de Waffen-SS en den Landstorm ten De Moskousche conferentie TWEEDE ETAGE UITGEBRAND A. M. DE JONG OVERLEDEN Amerikaansche strijdkrachten Noorden van Capua teruggeworpen Nieuwe wapens Rijksminister Rust in Nederland Afhalen distributiebescheiden Felle strijd bij Krementsjoeg Uiteenzettingen van ir. Louwes Sauckel en dr. Ley aan het woord Rede van Smuts HAAGSCHE in Boter geruild tegen margarine Kaart van Pelt. Pol. Café Reyen. beëediging hier ter ter Geeft de koe schillen dan geeft de koe melk Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. de op meer Onze mannen in het Oosten. (S.S.P.K. Wigforss-O.H.) Op instructie van den Höheren SS- und Polizeiführer wordt de termijn voor de inlevering van de radio-appa- raten, waarvoor een inleveringsplicht bestaat, in .verband met den grooten toeloop bij de inleveringsbureaux met twee dagen, dus tot en met 22 October, verlengd. CRISISCONTROLEUR VERMOORD: Te Baarn is de 27-jarige crisiscor.troleur van den C.C.D., de heer H. W. Muller, toen hij met een collega eenige wielrijders, die clandestiene handelaren bleken, aanhield, door een der mannen doodgeschoten Zijn collega werd ernstig gewond. Eenige ar restaties zijn in verband met dit misdrijf reeds geschied. De „Berliner Lokalanzeiger” publi ceert een indrukwekkende foto van de uitwerking van een nieuw Duitsch wapen. De foto tpont den voltreffer van een nieuwen, specialen bom op een for- tificatiedoeï. De proefneming met de nieuwste wapens, aldus het onder schrift onder de foto tijdens een arbeidsconferentie, welke Rijksminister Speer heeft gehouden in tegenwoordig heid van leidende figuren der Duitsche bewapening op een vliegveld in het Oosten, is een imposant schouwspel ge worden. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 20 Oct. Het Opperbevel van de .Weermacht maakt bekend Ten Noorden van de Zee van Azof heb ben de Sovjets opnieuw ons front aange vallen. Ten Zuidoosten van Krementsjoeg duren de zware afweergevechten met onvermin derde felheid vóórt. Tusschen Kief en Gomel zijn op ver scheidene plaatsen uitgevoerde vijande lijke doorbraakaanvallen na verbitterde, den geheelen dag aanhoudende gevechten, af% eslagen. Aan het overige Oostelijke front hebben Zich alleen ten Zuidwesten van Welikije Loeki en ten Noorden van het Ilmenmeer plaatselijke en voor ons succesvolle ge vechten voorgedaan. In de wateren van Vardö hebben for maties jagers en jachtkruisers opnieuw een vijandelijken luchtaanval op een Duitsch ravitailleeringsconvooi verijdeld. Zonder eigen verliezen werden 14 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. In Zuid-Italië is het in de bocht van de Volturno en in het gebied van Cam- pobasso tot levendige gevechtsactiviteit gekomen. Na wisselvailigen strijd wer den Amerikaansche strijdkrachten uit een tijdelijk verloren gegane plaats ten Noorden vgn Capua teruggeworpen. Uit de andere frontsectoren worden weder- zijdsch artillerievuur en succesvolle eigen stoottroepactiviteit gemeld. Beveiligingsvaartuigen der marine heb ben boven het Nederlands c-h e kust gebied gisteren 6 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht doelen in het ge bied van Londen aangevallen. Rijksminister Rust is ter bezichtiging van Duitsche opvoedingsinrichtingen in Nederland aangekomen. Na een hartelijke begroeting door Rijkscommissaris Rijks minister Seyss-Inquart, werd eerst een be. zoek gebracht aan de school voor oplei ding van onderwijskrachten te Heer bij Maastricht. Voor het schoolgebouw in specteerden de Rijksministers met hun ge. volg de in het uniform der Hitlerjugend opgestelde jongemannen. In een school- plechtigheid sprak Rijksminister Rust tot de toekomstige jonge onderwijzers over de verantwoordelijke taak van den onder wijzer, vooral in den tijd van strijd, die het Duitsche volk nog te wachten staat. ,/jij moet met de menschen. die u in handen worden gegeven een nieuwen tijd, een nieuwe wereld opbouwen”, zeide de minister. Na de plechtigheid woonden de minister en $e Rijkscommissaris verschil lende lesuren en den gemeenschappelijken middagmaaltijd der jongelui bij. Op de bezichtiging van de school te Heer zullen bezoeken aan andere opvoedingsinrichtin. gen in Nederland volgen Morgen van 8.30—16.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden aan de Groot-Hertoginne. laan (voor bijkantoor Loosduinem Alida- straat 1) de letters Met t/m Ol. Aan het bijkantoor ScheveningenNoord (Oost- straat 1) van 916.30 uur de letters Pos t/m Rie en aan het bijkantoor Benoorden, hout (van Diepenburchstraat 1) van 9 10.30 uur de letters -Me t/m einde N AANMELDING VAN WONINGEN TE VOORBURG: Door den burgemeester van Voorburg is vastgesteld een verordening op de aanmelding van woningen. Inge volge die verordening moet van iedere woning in die gemeente, welke op eeniger- lei wijze .vrij” komt en vóórdat deze weer wordt betrekken, aangifte worden ge daan aan de Afdeeling Bevolking ter Gemeente-secretarie van Voorburg. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-Wachtbafaljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Neder, land toetreden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei< ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 21- 10-43 9—12.00 uur Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18; 1518.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 22- 10-43 912.00 uur Assen, Concerthuis a. d. Vaart; 1518.00 uur Groningen. Concerthuis Poelestraat. 23- 10-43 912.00 uur Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat, 24- 10-43 914.00 uur Amsterdam, Dam 4. 25- 10-43 9—13.00 uur Utrecht. N.V.-Huis, HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 19 October. Ten besluite van een door den chef van het Opperbevel der Weermacht georganiseerde bijeenkomst, waarop vóór vooraanstaande personen van Stóat en Partij referaten over wereldbeschouwing en binnenlandsche politiek werden gehouden, heeft de Führer de deelnemers ontvangen en tot hen gesproken over den politieken en militairen toestand. Aan de bijeenkomst werd deelgenomen door de bevelhebbers der weerdistricten. de opperbevelheb bers van de oppercommando’s der ma rine en de commandeerende admiraals, alsmede door de commandeerende generaals der/ Luftgaukommando’s met hun chef-ar'sen :en chef-intendanten. voorts door een aantal hooge officieren en ambtenaren der oppercommando’s Immoreele ruilhandel Heel gevaarlijk en toch in wezen ook heel erg immoreel is de steeds toenemen de ruilhandel Het moge dan niet zoo’n grove stuitende wijze van handelen zijn als die van den woekerhandel, in wezen verschilt hij er toch niet zoo heel veel van Het is hier geen bevoordeeling van de eigen portemonnaie. maar men maakt van zijn door omstandigheden nu een maal veel gunstiger positie gebruik om zich nog meer te bevoordeelen Men gaat geen rijkdommen opstapelen ver kregen uit den nood van anderen en in zooverre doet het niet zoo weerzinwek kend aan. maar het is een beeld van egoïsme, dat ir dezen tiid toch ook alles behalve fraai aandoet Naar Duitschland? Het groote motief, waarom men clan- destienen vorm van verkoop in vele krin gen niet erg vindt en hij zelfs door onder, grondsche propaganda sterk wordt aan bevolen, is dat men zegt dat de waar an ders toch naar Duitschland gaat. Wat is daarvan nu waar? Ik zal mij nu bepalen aldus ir. Louwes. tot ongeveer de laatste twee jaar wijl dit de tijd is, dat wij voor het overgroote deel van onze eigen productie hebben moeten leven. Er is gedurende di^n tijd geëxporteerd en er is beschikbaar moeten worden ge steld voor de bezettende macht. Het is moeilijk, om in één cijfer uit te drukken, hoeveel dit nu voor onze voeding beteekent. Misschien is de vraag, die de menschen het meeste interesseert nog: hoeveel zou de voe dingswaarde van ons rantsoen hooger hebben kunnen zijn, als er geen ex port was en als er niets voor de Weermacht beschikbaar was gesteld. Dit cijfer meen ik naar beste weten te kunnen vaststellen op ongeveer 7 a 9 pCt. Dit wil zeggen, dat als er in ’t geheel niets geëxporteerd was en als er niets voor de Weermacht was beschikbaar gesteld en we alles hier hadden kunnen opeten, wat aan voe dingsmiddelen er uit is gegaan, we 7 a 9 riBt. meer voedingswaarde had den geffregen. Van sommige artikelen hadden we niets of vrijwel niets méér gekregen b..v van brood en boter. Van andere artikelen was het percentage wel van beteekenis. Wat het Iqatste jaar betref1 zouden we b v. pl.m.‘10 pCt. meer kaas hebben kunnen geven Van vleesch was dit in het laatste jaar zelfs 25 pCt. en ook van peulvruch ten heeft export plaats gehad en wel het De beëediging van een contingent van den Landstorm ..Ne derland". Inspec tie der troepen door SS-Obergruppenfüh- rer und General der Polizei Rauter en den Leider der Na tionaal Socialisti sche Beweging der Nederlanden. Mussert. (C.N.F.-Cino). De schrijver A M. de Jong is op 18 October des avonds in zijn woning te Blaricum, door onbekende daders over vallen en door een revolverschot gedood. De Jong werd op 29 Maart 1888 te Nieuw Vósmeer (N.B.) geboren. Hij be zocht te Delft de Rijksnormaalschool. waarna hij van 1906 tot 1919 als onder wijzer werkzaam was. In 1919 trad hij in dienst van het dagblad ..Het Volk” Voorts werkte de Jong eenige jaren aan letterkundige bladen. Den laatsten tiid wijdde hij zich uitsluitend aan de let teren. V. PIET VAN DEN OEVER ft Zooals gemeld, is Maandagavond op den Parkweg te Voorburg een wielrijder door de Blauwe tram overreden en gedood. Het slachtof fer is de bekende directeur van het zang koor der St. Jacobuskerk Parkstraat al hier, de heer Piet van den Oever. Als leerling van Frans Andreoli en Louis van Tulder werkte de heer van den Oevey bij verschillende concerten mede en was steeds een zeer gezocht solist op diverse Katholieke avonden. Piet van den Oever was reeds sinds 1912 lid van het Park- straatkoor, later secretaris en sinds 1934 directeur van dit college. De plechtige uitvaartdienst zal plaats vinden Vrijdag a.s. te J0 uur in de St. Jacobuskerk in de Parkstraat, waarna de begrafenis ge schiedt op het R.K. Kerkhbf. MEJ. A. D. F. v. d. WARTt: Na een on gesteldheid van enkele maanden is hier ter stede overleden mej. A D F. v d. Wart, onderwijzeres aan de (Herv.) Jan v. Nassauschool alhier. Mej. v. d Wart diende het onderwijs eerst op enkele plaatsen in Zeeland en was ruim 22 jaar aan de Jan v. Nassauschool hier ter stede verbonden. IR. A. H. W VAN DER VEGT OVER LEDEN Op 81-jarigen leeftijd is in Houthem bij Valkenburg overleden ir. A. H. W. van der Vegt, oud-hoo£dinspecteur- generaal der Spoor- en Tramwegen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft plaats Vrijdag a.s. om 1 uur op Oud Eik en Duinen alhier. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldtUit alle berichten van het Oost front blijkt de buitengewone felheid, waarmede op het oogenblik wordt ge vochten, meer in het bijzonder in het gebied tusschen Krementsjoeg en Dnje- propetrowsk. waar de strijd een climax heeft bereikt. Nadat de Duitsche verde diging den tegenstander van zich af had weten te schudden om dezen bij het be reiken van den Dnjepr een halt te ge bieden, zijn de bolsjewieken na een stel- selmatigen opmarsch. opnieuw tot een aanval overgegaan, die hen op verschil lende plaatsen over den Dnjepr heeft gevoerd Men kan zeggen, dat deson danks de Dnjepr nog de basis van de Duitsche verdedigingslinie vormt, zoo lang de» Sovjet-bruggenhoofden op den rechteroever van den Dnjepr nog niet de sterkte hebben bereikt, dat zij een vrije operatieve ontplooiing der krachten mo gelijk maken. Tot dusver heeft de Duit sche verdediging alle aanvallen, deels in tegenaanvallen afgeslagen en een door braak is den bolsjewieken nergens ge lukt. Alleen omtrent den afloop van den strijd tusschen Kreme'ntsjoeg en Dne propetrovsk, die 'nog in vollen gang is. verklaart men te Berlijn nog niets te kunnen zeggen. De Sovjettroepen op den Westelijken Dnjepr-oever zijn hier door de Duitsche stellingen gebroken, doch van Duitsche zijde zijn ijlings reserves in den strijd geworpen om een verder opdringen der bolsjewieken te beletten De Duitsche troepen, die zich in de bocht van den Dnjepr bevinden, zijn zoodoende in den rug en in de flank niet meer zoo bedreigd. Het gevaar eener overvleugeling dezer troepen van het Zuiden uit is minder groot, daar de bolsjewieken ten Noorden van de Zee vaii Azof ondanks hun hevige aanvallen den Dnjepr niet hebben kunnen bereiken. Er wordt zeer veel over zwarten handel gesproken en bij die discussie heerscht wel eenige begripsverwarring. De een trekt liet begrip zwarten handel veel rui mer dan de ander. Het hoofdkenmerk van den zwarten handel is, dat met goederen, die voor de verdeeling voor de geheeie gemeenschap bestemd zijn, bepaalde par ticulieren worden bevoorrecht. Of dit nu al dan niet gepaard gaat met weerzinwek- kenden woekerhandel of met een zeer egoïstisch ruilsysteem dat eenvoudig de niet-bezittenden van de gemeenschap uit sluit, is eigenlijk een vraag van secundai- ren aard, aldus drukte ir. Louwes de directeur-generaal van de Voedsel voorzie. ning, zich heden uit in een rede op de dageltjksche persconferentie. Nederland is een zeer dicht bevolkt land; onze bevolkingsdichtheid per h a. cultuurland en daarop komt het aan is alleen maar iets geringer dan de Bel gische en wij overtreffen de op ons vol gende landen Duitschland en Engeland met meer dan 50 pCt Nederland importland Nederland is daarom in normale tijden een importland; onze eigen graan- en peul vruchtenproductie bedraagt in gewone tij. den nog niet de helft van hetgeen we aan granen veekoeken e.d. importeeren. Maar, zegt men, dan wordt er ook zooveel uit gevoerd van onze dierlijke veredelings producten. Zeker er wordt uitgevoerd. We hadden in vredestijd een netto uitvoer van vleesch: ruim 10 pCt. van onze pro ductie: eieren: ongeveer de helft, van onze productie, kaas, niet heelemaal de helft. En boter, zal men zeggen. Ja wij expor teerden meer dan de helft van onze boter, maar importeerden daartegenover bijna de dubbele hoeveelheid aan vetten als grondstof voor spijsvetten oliën en marga rine. Onze voorraden Wij missen nu den invoer van granen en veevoeder sedert Mei 1940. Wij hadden toentertijd groote voorraden, die, dit moge nog wel eens gezegd worden, wat deze artikelen betreft, geheel in Neder land zijn gebleven. Maar wat geeft dat. zelfs al stellen we deze voorraden op on geveer een binnenlandschen oogst. Sedert Mei 1940 zouden we in normalen tijd heb ben ingevoerd tusschen 9 en 10 millioen. ton aan granen en veevoeder. Dan wil dit zeggen.dat wij sedert dien tijd voor men.' schelijke voeding en veevoeding minder ter beschikking hadden pl.m. 8,5 millioen ton of ongeveer de opbrengst van ruim 6 binnenlandsche oogsten. Sedert Mei 1940 hebben we het moeten doen met ongeveer rond berekend 5,5 a 6 millioen ton, ter wijl we normaal ter beschikking zouden hebben gehad pl.m. 15 millioen ton Of voor iemand, die van groote cijfers houdt: wij hebben gemist in dien tijd ongeveer achtduizend vijfhonderd milloen kg graan en krachtvoeder. Men wil aan de hand van deze cijfers nu misschien wel gelooven, dat dit in de structuur van onzen landbouw en van onze voeding ingrijpende wijzigin gen moest brengen en dat dit hier en daar groote beperkingen tengevolge moest hebben. Zal ieder van hetgeen er nu nog ter beschikking kan komen nog een eenigszins dra’gelijk deel krijgen dan is een uiterst nauwkeurige verdee ling noodzakelijk. Nu behoeven niet veel woorden gewijd te worden aan den weleens zoo genoem den „echten” zwarten handel, n.l. den zwarten handel, die met het vragen van woekerprijzen gepaard gaat. Degenen, die zich hieraan schuldig maken, die dus niet schromen, den nood hunner medeburgers op schaamtelooze wijze te exploiteeren. behooren tot de allergevaarlijkste misda digers. die ons volk in zijn midden telt. laatste jaar pl.m. 20 25 pCt. van onzen oogst Van groente zou het nog meer be- teekend hebben, als we alle nu geëxpor teerde groente werkelijk hadden kunnen opeten. Dit was van verschillende groen ten zeker niet het geval (komkommers, tomaten, andijvie, kool, koolrapen e. d.) Niemand kan evenwel ontkennen, dat onze groentepositie in dezen zomer vrij wat gemakkelijker geweest was als we geen export hadden gehad. Op dit lijstje ontbreken twee onzer voornaamste exportproducten, n.l. boter en eieren, wijl die nu niet meer worden geëxporteerd, evenmin als consumptie- vetten. Van onzen in 1939/1940 gevorm- den voorraad vet heeft een belangrijke export plaats gehad (ruim 1/3). terwijl tot Juni ’41 ook regelmatig boter is ge ëxporteerd. zij het dan niet in zulke groote qpanta als normaal. Sedert 'dien heeft de vet- of liever olie- export zich bepaald tot technische olie (speciaal lijnolie) en heeft de boter- export opgehouden. Wel moeten wij een klein deel onzer productie beschikbaar stellen voor onderhoud van het bezet tingsleger i Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm. COURANT. Maandagavond te omstreeks 9 uur heeft een fellé brand gewoed op de 2e étage van het perceel de Gheynstraat 83. bewoond door een echtpaar en twee kin deren. Het vuur is ontstaan op de aan de achterzijdej gelegen zolder, waar een baal stroo lag' opgeslagen. De bewoners namen een schroeilucht waar, doch kon-j den aanvankelijk niet ontdekken, waar die vandaan kwam. Toen men de deur naar den zolder opende bleek, dat dit vertrek in lichtelaaie stond gepaard gaande met een hevige rookontwikkeling. Aan blussqhen met eigen middelen vie' niet meer te denken. De bewoner heeft nog kans gezien een zolderraampje te sluiten, zoodat geen aanvoer van versche lucht meer mogelijk was. Desondanks deelden de vlammen zich aan de overige vertrekken mede t.w. een voorkamer, een kabinet en een kleine gang. Een ge deelte van den huisraad en eenige kle dingstukken gingen verloren Dank zij tijdig ingrijpen van de brandweer, die op het alarm „zware binnenbrand” met veel materiaal aanwezig was. kon de brand tot de tweede étage beperkt blij ven. De bewoners hebben zich tijdig in veiligheid kunnen brengen, zoodat zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan Dit jaar geen invasie Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaansche premier, heeft te Londen in een rede verklaard, dat men dit laar niet meer op een invasie in WesLEuropa behoeft te rekenen. Politieke kringen te Londen wijzen op het feit, aldus ..Stockholm’s Tidnin<gen”. dat er thans eindelijk iemand is geweest, die den moed hééft gehad dit te zeggen. Men is van oordeel, dat de verklaring van Smuts, die lid is van het Engelsche oorlogskabinet. met opzet thans is gegeven, n 1. gelijk met de opening van de conferentie te Moskou De Sovjets tasten thans niet jneer in het duister omtrent de militaire plannen van de Westelijke mogendheden, schrijft het blad. Aan den anderen kant heeft de mede- deeling van Smuts te Londen ook eenige teleurstelling gebaard. ...Dagens Nyhe- ter” deelt in dit verband mede dat voor al zij zijn teleurgesteld, die van opvat ting zijn, dat de illegale bewegingen in de bezette landen niet tot in het onein dige kunnen wachten en dat bovendien het gunstige oogenblik voor de invasie was gekomen, toen het front in het Oosten zich in Westelijke richting in beweging begon te zetten. Toch is er in dezen zomer nog weer boter geëxporteerd, maar dit is een ge volg geweest van een op ons verzoek gedane ruiltransactie. Toen in dezen win ter de melk- en daardoor de boterpro- ductie enorm tegenviel, was het slechts mogelijk om de distributie van spijs vetten eenigszins te blijven regelen zon der rantsoenverlaging. doordat we van Duitschland een zekere hoeveelheid spijs vetten en olie leenden, die als margarine in de consumptie zijn gebracht en die we nu weer |js boter moeten terugleveren. De eieren, die verplicht moeten worden ingeleverd door de pluimveehouders, worden niet geëxporteerd. Ze worden on geveer voor 1/5 deel ter beschikking gesteld van het bezettingsleger en de rest blijft voor zieken, ziekenhuizen enz., terwijl de meeste eieren, die nog worden geproduceerd, vrij zijn. Men vergete niet, als men over eieren praat, dat wij vroe ger wel ongeveer de helft onzer eieren exporteerden, maar dat onze pluimvee- stapel tot op 1/10 van zijn vroegeren omvang is geslonken en dat de voedings- toestand van dezen pluimveestapel on gunstiger is en een kip kan ook geen eieren produceeren, als ze niet behoor lijk wordt gevoed. Onze vroegere pluim veestapel consumeerde naar schatting ongeveer 800.000 ton graan, dit is bijna onze oogst aan broodgraan. Toen onze voorraden op raakten, stonden we dus voor het vraagstuk óf aan den mensch dan wel aan de kip. en hetzelfde geldt zij het niet in zoo’n scherpe verhouding voor het varken, den voorrang te geyen. Waar het nuttig effect van de granen voor den mensch direct zoo enorm veel grooter is dan wanneer we deze aan de kip en het varken geven en in den vorm van eieren en vleesch ter beschikking krijgen, daar is de keuze niet moeilijk. Kippen en varkens moesten verdwijnen. Als men deze cijfers ziet, dan zal men moeten’ concludeeren. dat. hoewel het cij_ fer van 7 9 pCt.. waarmede we de voe dingswaarde van ons rantsoen zoudtn kunnen verhoogen, van beteekenis is, vooral in een tijd, dat dit rantsoen de minimumgrens genaderd is, het ook weer niet zoo is dat het alleen de export is, die de moeilijkheden veroorzaakt. Zeker is dit cijfer niet zoo, dat iemand zou kun nen zeggen: „laat de boel maar in ’t hon derd loopen, dan gaat het tenminste niet naar Duitschland”, zooals r.u van ver schillende zijden ter verdediging van den zwarten handel wordt aangevoerd Zeven a negen procent van onze totale produc tie kan de bezettende overheid zich altijd wel verschaffen, als ze dit wil, en gesteld, dat zs in dit geval niet meer nam, dan zouden wij net als np 91 a 93 pCt. over houden. maar dan onder volkomen chao tische toestanden. Hef maakt een geweldig verschil, of we deze hoeveelheid eerlijk en gelijkmatig kunnen verdeelen over de bevolking, zoo dat ieder zijn deel krijgt, dan wel of we voor de verdeeling den zwarten handel laten zorgen. In dit laatste’geval krijgt de een. die toevallig veel geld of veel kan nissen op het platteland of onder fabri kanten of winkeliers heeft, veel meer dan hem toekomt en de ander krijgt minder of niets. Het zijn de armen, de maatschap pelijk weinig weerbaren, die de dupe worden. Als dit gebeurde, dan zouden we den hongersnood in grooten omvang zijn intrede zien doen met zijn begeleiding van moreele en materieele verwording. Men kan zich de gevolgen hiervan niet ernsjjg genoeg voorstellen. Het gevolg zou zijn een verscheurd volk, verwilde ring op zedelijk en geestelijk gebied ter wijl de gevolgen voor de volksgezondheid, speciaal van de opgroeiende jeugd, in geen jaren weer goed te maken zou den zijn. Tot nu toe is het gelukt, hoewel wij sedert ruim drie jaar onzen grooten im port moesten missen hoewel wij een be zettingsleger gedeeltelijk moesten voeden en hoewel wij een deel van onze produc tie voor den export moesten beschikbaar stellen het Nederlandsche volk te voeden, niet ruim, maar zoo dat ernstige gevol gen van ondervoeding konden worden af gewend. Meer kunnen we niet doen nu onze voorraden geheel op zijn, nu de kunstmestvoorziening moeilijker wordt; maar veel slechter behoeft het ook niet te worden, in sommige opzichten kan het zelfs wat gemakkelijker gaan mits en dit is de absolute voorwaarde de ver deeling zoo goed mogelijk blijft, dus dat de zwarte handel zich niet alleen niet uit- breidt maar wordt teruggedrongen. In de nieuwe aula van de universiteit te Berlijn zijn gisteren, op uitnoodiging van den Reichsorganisationsleiter dr. Ley, de buitenlandsche Rijks- en gouw- verbindingslieden van het Duitsche Ar beidsfront voor een werkvergadering bijeengekomen. De bijeenkomst had plaats onder het motto „Europa over wint” en werd een demonstratie van de socialistische solidariteit van de met Duitschland samenwerkende Europee- sche volken. Duitschland met de buitenlandsche beidskrachten het paard van Troje zelf in zijn land gebracht heeft, verklaarde Reichsorganisationsleiter dr. Ley vervol gens. dat in feite niet alleen arbeiders uit de bevriende naties en staten, doch ook vele millioenen uit de bezette gebieden, de vijandelijke staten voor werk naar Duitschland gekomen zijn. Iedereen die in Duitschland leeft kan echter bevesti gen. dat de beste verstandhouding met de buitenlanders bestaat. Deze hebben tot hun grootste verbazing gezien, dat in het Rijk alle werkers in werkelijke bedrijfs- gemeenschappen aaneengesloten zijn. De buitenlandsche arbeiders hebben voorts gezien, dat in Duitschland iedere volksge noot de hoogere belangen van de gemeen schap stelt boven de persoonlijke belan gen. Zoo is de tewerkstelling van de bui tenlandsche arbeiders naar thans kan worden geconstateerd, een groot succes geworden en een bewijs voor de kracht, die de idee van Adolf Hitler heeft. „Ik ben ervan overtuigd”, zoo verklaar de dr. Ley, „dat thans millioen dergenen, die indertijd zonder eenige belangstelling zijn gekomen, vrienden van Duitschland geworden zijn. Europa zal ondanks den oorlog geen honger lijden. De tijd werkt voor ons. Hoe meer tijd ter beschikking staat om ons werelddeel in evenwicht te brengen, des te beter zal het allen volken in Europa gaan en des te meer energieën en krachten zullen aangewend kunnen worden” Meer dan ooit is waar, dat tusschen ons volk en den honger alleen staat de organisatie van de voedselvoor ziening. Als die organisatie het niet meer kan houden, is de ellende daar. Op enkele oogenblikken heeft men al even gevoeld, wat het beteekent. als de organisatie, door welke oor zaak dan ook, niet regelmatig loopt en de verdeeling in de war komt, zoo als bij groente in den voorzomer en bij boter in het voorjaar. Men steile zich eens voor, wat het beteekent, als dit geen uitzondering, maar regel wordt. De Nederlanders hebben zich altijd gaarne een nuchter volk genoemd. Laat men nu deze feiten nuchter onder oogen zien en men zal tot de conclusie komen, dat de zwarte han del in welken vorm dan ook een ge vaar voor het volk beteekent. Verder is er in officieele kringen te Washington verklaard, dat de leveranties van oorlogstuig aan de Soviet-Unie zullen worden vergroot en wel boven de hoeveelheden, vastgelegd in de leen- en pachtovereenkomst tusschen Washington en Moskou. ROMAIfZ ROLLAND SLECHTS LICHT ONGESTELD; Ofi spreekt uit Parijs het bericht tegen, dat de bekende schrijver Romain Rolland is overleden Het agent schap voegt daaraan toe, dat Rolland slechts licht ongesteld is. De conferentie van de vertegenwoordi gers der Sovjef-Unie. der Ver. Staten en van Groot-Brittannië is gisteren te Moskou begonnen.’Bij de eerste voorbe reidende besprekingen tusschen Molotof. Huil en Eden zijn eenige technische bij zonderheden voor de komende onderhan- delingen vastgelegd. Deze eerste bespre kingen hebben ongeveer anderhalf uur geduurd. Het is aan te nemen, meldt S.P.T., dat over de resultaten van de conferentie niets zal worden bekendge maakt zoolang zij nog aan den gang is. om den tegenstander geen inlichtingen te verschaffen. De Britsclje berichtendienst meldt, dat de Ver. Staten zich ernstig inspannen om de betrekkingen met de Sovjet-Unie te verbeteren. Hooge officieren, die de Sov- jet-Unie „aangenaam” zullen zijn, zullen voortdurend in de Sovjet-Unie blijven Volgens den Sovjet-nieuwsdienst zijn generaalmajoor Deane en brigadegene raal Spalding benoemd tot leiders van een nieuwe Amerikaansche militaire missie in de Sovjet-Unie Het - bureau van den huldigen Amerikaanschen mili- %iren attaché te Moskou is gesloten. Oude Gracht 245. 26- 10-43 914.00 uur Amersfoort, Durchgangslager. Leusderweg. 27- 10-43 914.00 uur Den Haag, den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Rede gouwleider Sauckel De algemeen gemachtigde voor de tewerkstelling, gouwleider en stadhou der Fritz Sauckel, legdé den na druk erop, welke groote beteekenis het D.A.F., als de grootste en geweldigste socialistische instelling ter wereld, toe komt voor de overwinning van een nieuw en beter Europfe. Dit socialisme staat in schrille tegenstelling tot de menschenterreur van de bolsjewistische Sovjetrepublie ken en tot de uitbuitingspractijk in de plutocratische landen. Wanneer Duitsch land in deze geweldige worsteling om het voortbestaan van het Europeesche cultuurcontingent, niet alleen het bloed van zijn eigen zonen moet eischen, doch ook op zijn jeugd, zijn vrouwen en moeders een beroep doet voor ge weldige arbeidsprestaties, dan volgt het desondanks niet het voorbeeld van de plutocratische staten, die den buiten- landschen arbeider meedoogenloos ex ploiteeren, verbruiken en tenslotte weg werpen. Het acht veeleer in hem den arbeidskameraad en mensch met gees telijke en cultureele aanspraken, kort om de menschelijke waardigheid, die het eiken Europeaan toekent. Het Duitsche volk zoo zeide spreker verder, brengt in zijn geheél overweldi gende offers om de Duitsche en daarmede de Europeesche overwinning te waarbor gen. Het verlangt van de millioenen Duit sche arbeiders'niet meer of nog lang zoo veel niet Als het zelf in elk uur doet. De geschiedenis zal eens moeten erkennen, welk een geweldige prestatie het is in het 5de oorlogsjaar deze millioenen geor dend en met succes tewerk* te stellen, vol doende van voedsel te voorzien, geestelijk en cultureel te verzorgen en hun aange name verpoozing te geven in hun vrijen tijd. Daarin alleen ligt al de veiligste ga rantie vqor de eindoverwinning. Deze tewerkstelling yan vreemde naties- in het Rijk, zoo verklaarde Sauckel onder stormachtige toejuichingen, belichaamt in zich reeds het nieuwe onherroepelijk ko mende zegevierende Europa wede dr. Ley1 Uitgaande van de steeds herhaalde be wering van Duitschland’s vijanden, dat Duitschland met de buitenlandsche ar- KIEW 'mentichug

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1