No. 18622. Donderdag 21 October. rl 943. De Sovjetverliezen KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS SPORT BINNENLAND De aanvallen bij Krementsjoeg BUITENLED Aanvallen in penetratie- gebied ten Zuidoosten van Krementsjoeg afgeslagen ONDERWIJS Britten beschoten schip breukelingen 18 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen neergehaald den dé de de en Een aan W van VISSCHERIJBERICHTEN. Wie zich onttrekt aan de tewerkstelling, wordt gestraft „Het einde van een sprookje” De belasting op gratificaties Afhalen distributiebescheiden Strijd om den straatweg Foggia-Rome Snelle Duitsche reactie Wanneer de tijd van bouwen weer daar is Publiek en schoenwinkelier BURGERLIJKE STAND COURANT het Ned. het het die o.a. is geb. pijkstra veld ge o M. P. Pleijsier geb. op In de. kliniek, van van Zeven schepen (54.000 brt.) in de Middellandsche Zee tot zinken gebracht 2000 SOLDATEN VAN. BADOGLIO OMGEKOMEN Geeft de koe schillen dan geeft de koe melk SCHEVENINGEN 20 October - Ka beljauw 2 gullen f 0.801.50. wijting 0.80. gestripte wijting t 0.88. kleinschol le srt 2, idem 2e srt. f 0.80. pufschol f 0.50, bot 1. groote schar t 0.60. puf- schar f 0.30, rog f 0.701. kleine tong 4—5.50. vischpuf f 0 10, alles per kilo HAAGSCHE DIVERSE EXAMENS: Scheepswerktuig- kundige. Geslaagd voor het voorloopig di ploma o.a.: C. R. Rosbergen, y/. C. van Schaik, P. H. Bartelds, B. M. Bakker, al len den Haag, J. J. Colbe, te Delft. Apothekersassistent. Geslaagd mej. C. H. van Leeuwen, alhier. De kantoorbediende Westenend uit Nij megen, de vroegere politiebeambte Schol ten uit Tilburg, de schilder Bos uit Eist, de bakker van Campenhout uit Tete- ringen, de bedrijfsleider Theodorus van Asseldonk de timmerman Leenders en de kantoorbediende Bernardus van Assel donk hadden van het arbeidsbureau te Nijmegen bepaalde plaatsen in Duitsch- land aangewezen gekregen voor het ver richten van arbeid Zij onttrokken zich aan de tewerkstelling door zich op on eerlijke wijze ..Ausweise” voor het kleine grensverkeer te verschaffen, waarmede ?ij in de nabijheid van de grens werk zochten Het Duitsche Obergericht heeft tegen hen gevangenisstraffen uitgesproken van 5 tot 8 maanden Onder dit hoofd ontleenden wij Maan dag j.l. een artikel aan het weekblad „Van HortH” betreffende den invloed van den uitvoer naar Duitschland op de Neder - landsche rantsoenen. Uit de redactie van bedoeld artikel in genoemd weekblad viel op te maken, dat de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek de cij fers zou hebben na gerekend en daaruit conclusies zou hebben gemaakt welke den uitvóer van ons land naar Duitsch land bepalen. De Directeur van het Cen traal Bureau voor de Statistiek verzoekt ons echter mede te deelen, dat de bere keningen in het weekblad „Van Honk” niet van hem afkomstig zijn. Hooge onderscheiding voor kapitein Nowotny Führer heeft aan kapitein No- groepscommandant van een Ook in de andere sectoren zijn de bols jewieken actief. Blijkbaar willen zij den Duitschers verhinderen, troepen weg te nemen voor h'et gebied van Krements joeg. doch deze overweging berust op een verkeerde veronderstelling, aangezien de Duitschers over genoeg vrije krachten beschikken. Tusschen de Zee van Azof en Melrfhpol en Noordelijk en Zuidelijk van den weg naar Smolensk zijn de bolsjewis tische aanvallen verminderd, zoodat ze nog slechts plaatselijk genoemd kunnen worden paarentiegen heeft de Duitsche luchtverkenning in het gebied van Lenin grad omvangrijke offensieve voorberei dingen der bolsjewieken waargenomen, zoodat men binnen afzienbaren tijd ook hier een nieuwe golf van Sovjetaanvallen moet verwachten De centrale persdienst van het Neder- landsche Arbeidsfront schrijft ons: Het departement van Financiën heeft op verzoek van het Nederlandsche Ar beidsfront, dat ten deze samenwerkte met den gemachtigde voor den arbeid, de na volgende regeling getroffen, welke in hoofdzaak als een herhaling en uitbreiding van een soortgelijke regeling voor het jaar 1942 is te beschouwen: ^ij het uitbe talen van een door den gemachtigde voor den arbeid goedgekeurde gratificatie zal de verschuldigde belasting niet berekend worden volgens de hoogere maatstaven, welke gelden voor gratificaties in het al gemeen, doch volgens de voor belangheb benden veel gühstiger tabellen der loon belasting. Blijkens een aan de directeuren der directe belastingen gezonden richt lijn, geldt deze regeling indien aan de volgende voorwaarden is voldaan: a. De gratificatie moet worden toege kend in den vorm van hetzij een week loon, hetzij een gedeelte van een week loon of van een maandloon b.v. maand loon J dagloon, weekloonb. de gratifi catie mag het loon van één week, c.q. een kwart van het- loon van één maand, niet overtreffen; c. de gratificatie mag slechts éénmaal en wel hetzij met St. Nico, laas, hetzij met Kerstmis, hetzij met Nieuwjaar worden toegekend (de regeling is mitsdien niet van toepassing indien bij twee of bij alle drie dezer gelegenheden een gratificatie wordt toegekend en even, min op gratificatiën welke bij andere ge legenheden wotden toegekend)'; d. de gra tificatie moet tusschen 30 Nov. en den daaropvolgenden 15en Januari worden uit betaald. De voordeelen welke door de boven gegeven regeling zijn bewerkstelligd ko men in het kort dus hierop neer, dat waar de gratificatiën als bovenbedoeld thans voor de berekeningder loonbelasting als deel van het loon gelden, en niet als af zonderlijk- inkomen, de belasting dienover eenkomstig een zeer belangrijke verlaging heeft ondergaan, welke in sommige ge vallen tot een derde of zelfs nog minder is teruggebracht. tsernardon g< Andreani, z. Th. H. M. Valkenh geb. Wijnants, d. J. C. de Zwaan geb. Hooft, z. J. Verheijdt geb. le Noble, het niets kan ver- zoowel als Duit- aroote schaal nieuwe formaties en nieuw materiaal Interessant is het. dat de Duitsche lucht macht over het geheele gebied in actie is gekomen, hoewel het weer dat niet zou doen denken. Zij heeft blijkbaar tot taak de uitwerking te neutraliseeren van de vijandelijke artillerie, die hier op on gekende schaal optreedt. „De krant van vandaag” De titel ven het radiopraatje van Max Blokzijl in de serie „Brandende Kwes ties”, te zenden hedenavond oVer Hilver sum I, om 18.45 uur, is „De krant van vanduc”. Marine. - de mooiste Spelen met ..Medisinball” zeer geliefd vooral als het gaat om wedstrijden met verschillende groepen. (Andres-Stapf) Nederlandsche Vrij willigers bil de Duit sche ..Sport dienst” den zijn’ 40.000 Gulden boete voor verhuizer Drie keer per maand ongeveer maakte de opsporingsdienst van de Prijs|peheer- sching te ’s-Gravenhage in het eerste halfjaar van 1943 proces-verbaal op tegen den Rotterdamschen verhuizer H W Groenendijk. Steeds weer bleek dat deze expediteur niet ophield met het .bere kenen van veel te hooge prijzen. Niet zelden vroeg hij het dubbele van wat ge oorloofd is. Aanvankelijk verklaarde Groenendijk slechts 1500 te hebben verdiend aan de acht i negen honderd verhuizingen „De Volharding” die hij tijdens de evacuatienerir>de bad H. C. HAAZER t: Hier ter stede is in den ouderdom van 47 jaar overleden de heer H. C. Haazer, gedurende tal van jaren administrateur van het kerkelijk bureau van de Geref. kerk van ’s-Gravenhage- West, Zijg stoffelijk overschot zal a.s. Zaterdagmiddag om 1 uur op Nieuw Eik en Duinen worden teraardebesteld. JUBILEUM De heer J L. Trumpi her denkt 23 October het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst getreden is bij de In- cassobank alhier Getuigen van de aanrijding tusschen een bestelauto en eën wielrijder op Dinsdagochtend j.l. te 11 uur, wordt verzocht zich te melden aan het bureau Alexanderplein 15a. De Moskousche conferentie Cordell Hull heeft gisteren ter voor bereiding van de tweede zitting van de conferentie te Moskou, besprekingen gevoerd met zijn staf, waarbij ook de rechtskundige adviseur en de vertegen woordiger van de afdeeling-Europa van zijn ministerie aanwezig waren. Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden aan de Groot-Herto- ginnelaan (voor bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1) de letters Om t.m. Pr. Aan het bijkantoor Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 9—16.30 uur de letters Rif t.m. Scha en aan het bijkantoor Benoor denhout (van Diepenburchstraat 1) van 916.30 uur de letters O t.m einde P. Massale terechtstellingen door de bolsjewieken In het gebied van Newel hebben bolsjewieken hun bloedterreur in wederbezette gebieden voortgezet zijn zij overgegaan tot massale terecht stellingen. De uit Newel gevluchte 52- jarige Wassili Koeroesef verhaalde, dat speciale commando’s, van de N.K.D.W. daar in het openbaar tallooze mannen hebben terechtgesteld, wier eenige mis daad’ erin bestond, dat zij onder Duitsche bestuur gewerkt hadden. verricht Later was het niet f 1500 maar 25.000. Door de gebrekkige admini stratie kon de juistheid van deze ver klaring echter niet worden vastgesteld De inspecteur voor de Prijsbeheer- sehing te Rotterdam becijferde de on rechtmatig verkregen winst op grond van de talrijke achtethaalde gevallen on 20.000 Het boetebedrag bepaalde hij od f 40.000 Bovendien legde hij den expe diteur de verplichting op het door ver schillende geëvacueerden teveel betaalde be|rag aan deze personen te restltueeren In 4 maanden Z1/^ millioen dooden en gewonden Tot de sinds 1 October zwaar geteis terde of bijna volkomen vernietigde Sovjet-eenheden behoorde ook de 17cle zoo mogelijk geheel te verijdelen, divisie tirailleurs.' Volgens een relaas van den Sovjet- luitenant Andrei Oesjakof beschikken de 2 nog opgestelde Q regimenten der divisie, het 45e en 48e regiment tirail leurs, tezamen nog slechts over 300 man. Alle anderen zijn dood of gewond. Ook de 234e Sovjet-divisie tirailleurs heeft de laatste dagen zoo zware verliezen geleden, dat zij practisch niet meer kan worden opgesteld, nu 90 pCt. van de bemanning is uitgevallen. De aanhou dend felle gevechten en de blijvend zware verliezen der Sovjets hebben het roode leger alleen in de laatste vier maanden ruim 2.500.000 man aan doo den en gewonden gekost. Volturno nog steeds basis van Duitsche front De Ned. Corresp. dienst meldt uit Berlijn: Over het algemeen heeft front in Zuid-Italië in de laatste dagen weinig veranderingen ondergaan. Uit de Duitsche, Engelsche en Amerikaan- sche berichten blijkt, dat de troepen van generaal Clark op het oogenblik weliswaar pogen den straatweg van Foggia, door de Zuidelijke Apennijnen naar Rome te bereiken, doch dat alle aanvallen tot dusver door de Duitsche verdedigers konden worden afgeslagen. Het zal duidelijk zijn, dat deze straat weg in het kader van de Geallieerde een voornaam bestanddeel temeer Boksen: Bij de te Rotterdam gehouden wedstrijden was de hoofdpartij een ge vecht van 10 x 3 min. tusschen den licht- gewichtkampioen Arnold Lagrand en G. de Roode. Aanvankelijk leek het er op, of Lagrand zijn tegenstander geheel zou overklassen, maar na de vierde ronde kwam de Roode er beter in en ondanks een hinderlijke oogwond bleek hij een niet te onderschatten tegenstander, wiens rechtervuist vooral een geducht wapen bleek. Lagrand bleef echter de situatie 1. De verdere uitslagen zijn: Willems wint van Erkelens na staking in de 2e ronde wegens oog- blessure van Erkelens; Jan de Paauw wint van Graafland door opgave in de 5e ronde, Lucas onbeslist met Sprenkels, Hendriks wint van B. Diessen door op gave wegens armblessure in de le ronde. Bij de Woensdagavond te Haarlem ge. houden wedstrijden voor amateurs be reikten de deelnemende Hagenaars de vol gende resultaten: Andriessen verl. o. p. van Paré (A’dam); Spiegel wint door opgeven van D. Brouwer (Haarlem)H. te Pas verl. o. p. van J. v. Slooten (Haar lem) C. Alewijn verl. door opgeven te gen J. Brouwer (Haarlem); J. Buschgen wint door opgeven van de Water (Lei- zal im- den). De militaire correspondent van D.N.B. schrijft, dat de slag van Kre mentsjoeg zich heeft uitgebreid tot de grootste krachtsinspanning, tot dusver 'door de bolsjewieken ontplooid, zonder dat zij er in geslaagd zijn het gebied van penetratie te vergrooten. Door de diepe Sovjet-penetratie in de Duitsche stellingen tusschen Krements joeg en Dnjepropetrofsk op den Weste lijken oever van den Dnjepr is een ge- vechtsdriehoek ontstaan welks basis on geveer wordt gevormd door de lijn Kre mentsjoeg—Dnjepropetrofsk en welks top Zuidwestelijk van die lijn ligt. Nog steeds vallen de bolsjewieken met de grootste hevigheid aan. Na hun aanvankelijke successen zijn zij er echter niet meer in geslaagd, den slag verder naar het Zui den of Westen uit te breiden. Dit moet worden toegeschreven aan de bliksem snelle reactie van het Duitsche com mando, dat met het oog op de buitenge wone numerieke meerderheid van vijand in menschen en materiaal Duitsche divisies heeft teruggenomen, 'om zoo den eersten hoofdstoot te kunnen opvangen Volgens alle berichten beschikbaar zijn, js aat O0k gelukt. De hevigheid van .de worsteling daarbij niet verminderd Integendeel, zij is nog toegenomen, waaraan ook weinig gunstige weer niets kan anderen. Bolsjewieken schers concentreeren op en VERDUISTEREN Van 17.4S uur tot 7 uur Maan: 21 Oct onder 14 47 u. 23,40 u. L. K.; 22 Oct. onder 15.21 Plannen voor den bouw van een 4000-tal woningen Men mpldt ons van bevoegde zijde: Het is alom wel voldoende bekend, dat in deze gemeente thans een zoo nijpend tekort aan woningen heerscht, dat zeker van woningnood kan worden gesproken. De reeds eenige jaren be staande gedwongen stilstand in het bouwbedrijf was op zichzelf reeds vol doende om een dergelijken toestand te scheppen. Daarbij, kwamen dan nog de door de bezettingsoverheid bevolen eva cuatie- maatregelen. Het behoeft dan ook geen betoog, dat na den oorlog dp aanbouw van nieuwe woningen in grooten getale een eerste vereischte zal zijn. Teneinde hiermede zoo spoedig als maar eenigszins moge lijk is te kunnen doen aanvangen, wor den van Overheidswege reeds geruimen tijd, in overleg met de desbetreffende instanties, plannen van technischen en organisatorischen aard voorbereid, om hiermede klaar te zijn, wanneer de tijd van bouwen weder daar is. De eerste plannen omvatten een 4000-tal woningen, voor ongeveer de helft te bouwen op gemeentegronden en voor het overige deel te bouwen op gronden,, toebehoorende aan particu- meester en "won op punter, lieren, en gelegen ongeveer tusschen het verlengde van de Escamplaan, de Soest- dijkschckade, de Vreeswijkstraat en den Leyweg. Het spreekt vanzelf, dat bij de vol tooiing hiervan het tekort niet zal zijn opgeheven, ook al zullen in het alge meen de ontruimde woningen na den oor log weer kunnen worden betrokken. Het bleek niettemin raadzaam de plannen voorshands tot genoemd, aantal te be perken, omdat rekening moest worden gehouden met de mogelijkheid, da* de toevoer van materialen voorloopig nog wel niet zoo snel zal geschieden en bet aantal beschikbare arbeidskrachten wel niet zoo groot' zal zijn er mers ook op ander terrein zoo veel te doen zijn! als noodig voor de uit voering van verdere plannen. Tevens moest uiteraard rekening worden ge houden met de beschikbare hoeveelheid bouwrijpen grond. De uitvoering van de onderhavige plannen zal dan ook slechts den allergrootsten nood kunnen lenigen. Het is daarom ongetwijfeld te meer van belang, dat alle bij deze aangele genheid betrokken krachten samenwer ken, opdat althans deze 4000 woningen zoo spoedig mogelijk aan den voorraad worden toegevoegd, waardoor dan tevens weer werkkrachten vrij zullen kunnen komen voor de uitvoering van verdere plannen. Met name is het in dit stadium in de eerste plaats noodig, dat de eigenaren van en andere recht hebbenden op de bij de thans aan hangige plannen betrokken bouwterrei nen hun volle medewerking verleenen, teneinde spoedig tqt een billijk® en zoo doeltreffend mogelijke verdeeling van de te bouwen woningen over de be schikbare terreinen te kungen geraken. Dit is niet alleen in het belang van een vlotte uitvoering der plannen, doch ook in het belang van die eigenaren en rechthebbenden zelf. Immers, wan neer mocht blijken, dat tengevolge, van onvoldoende medewerking van de zijde der grondeigenaren en andere recht hebbenden de voorbereiding der plan nen zou stagneeren, zou de overheid, hoe ongaarne ook, gedwongen zijn tegen dezen, voorzoover niet tot medewerking bereid, de noodige maatregelen te ne men; hierdoor zou het niet uitgesloten ren buiten het productieproces zouden staan, gelet ook op de omstandigheid, dat, zooals boven reeds gezegd, bet aanvatten van nieuwe plannen, met het oog op de materialenpositie en de be schikbare arbeidskrachten, voorloopig wel niet mogelijk zal zijn. De overheid vertrouwt er echter ten volle op, dat belanghebbenden volledig begrip zullen toonen voor het groote belang van een zeer spoedige totstandkoming van de zoo noodige woningen. Eigenaren van en andere rechtheb benden op gronden, welke blijkens het bovenstaande voor de uitvoering van de plannen in aanmerking komen, en die bereid zijn aan die uitvoering mede te werken, kunnen zich daartoe aan melden bij den assistent van den Wet houder voor de Openbare Werken, ka- ’mer 29, Stadhuis, Groenmarkt. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 21 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In het penetratiegebied ten Zuidoosten van Krementsjoeg hebben de Soviets gisteren tijdeliik slechts plaatseliike aan vallen ondernomen, waarmede zij de bres naar de zijkanten probeerden te ver- breeden. In gevechten, die hier en daar ean verbitterd karakter aannamen, wer den deze aanvallen afgeslagen. Aan het fronttusschen Kief en Tsier- nigof zette de Vijand zijn sterke door braakpogingen voort, die telkens met verscheidene divisies werden ondernomen. Terwijl ten Noorden van Kief alle aan vallen bloedig mislukten, duren de ge vechten ten Noordwesten van Tsjemigof nog voort. Van de overige deelen van het Ooste lijke front worden slechts uit de sectoren van Melitopol, Gomel en ten Zuidwesten van Welikije Loeki vrij levendige plaat selijke gevechten gemeld. Ten Noorden van Kief heeft zich de gevechtsgroen van de 323e divisie infanterie onder kolonel Glatz door voortreffelijke houding en gevechtsprestaties in den aanval en. den afweer bijzonder onderscheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front ont stonden gisteren geen gevechtshandelin gen van beteekenis. Vijandelijke opdrin- gingspogingen bij Campobasso en aan den kustweg ten Noordwesten van Termoli werden afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen drongen giste ren overdag alsmede in -den afgeloopen nacht onder bescherming Azan het wol kendek het rijksgebied binnen en wierpen bommen op eenige plaatsen, waaronder kleine landelijke gemeenten. Er werd een gering aantal slachtoffers gefnaakt en er werd schade aangericht aan gebouwen. Luchtverdedigingsstrijdkrachten haalden 115 viermotorige Britsch-Amerikaansche bommenwerpers en 2 jagers omlaag. De Duitsche luchtmacht ondernam in den nacht van 20 op 21 October een krachtigen aanval op het havengebied van Huil en bestookte bovendien enkele doe len in het stadsgebied van Londen en aan de kust van Zuid-Engeland met bommen. Een Duitsch vliegtuig ging verloren Duitsche duikbooten hebben in de Mid dellandsche Zee van den Britsch-Ameri- kaanschen aanvoer 7 schepen met een gezamenlijken inhoud vbn 54.000 brt, tot zinken gebracht en een ander schfp door torpedotreffers zwaar beschadigd. De wotny, groepscommandant van jachteskader, naar aanleiding van diens 250ste overwinning in de lucht, als 8sten soldaat der Duitsche Weermacht, het eikenloof met zwaarden en brillanten, behoorend bij het ridderkruis van het Ijzeren kruis verleend. Herhaaldelijk wordt er van de zijde van het publiek over geklaagd, dat schoenwinkeliers weigeren te verkoopen. als houders van geldige schoenenbonnen in den winkel komen om schoeisel op die bonnen te bekomen. Naar aanleiditfg van deze vaak lichtvaardige, doch helaas niet minder vaak ook volkomen terecht ge- uite klachten, deelt men van bevoegde zijde het volgende medeDe uitgifte van schoenenbonnen door de distributiedien- sten houdt nauw verband met de pro ductie van schoenen en met de voor raden bij de winkeliers Weliswaar heeft door tal van oorzaken de productie ge durende geruimen tijd niet altijd even vlot kunnen verloopen. doch de aldus hier en daar ontstane lijdelijke achter stand kan thans als ingehaald worden beschouwd Als regel bezit de schoen- win keiler dan ook voldoenden' voorraad en kan aflevering onmiddeUiik of in bepaalde maten met geringe vertra ging plaatsvinden. Indien het publiek gegronde reden heeft oni aan te nemen, dat de een of andere schoenwinkelier weigerachtig is om te verkoopen. zal het goed doen zich terstond in verbinding te stellen met het Rijksbureau voor hui den en leder. Keizersgracht 277. Amster dam dat zoo noodig niet zal nalaten krachtig tegen den in ziin nlicht te kort schietenden winkelier on te treden Het behoeft wel geen betoog dat dit ook geldt voor gevallen, waarin hoogere prijzen of levensmiddelenbonnen mochten worden gevraagd Van ziin kant dient het publiek natuurlijk te beseffen, dat aan den winkelier geen onmogeliike eischen mogen worden gesteld Men zal genoegen moeten nemen met het door de omstandigheden uiteraard zeer be perkte sortiment, dat deze voorradig heeft in de verschillende soorten schoe nen. welke op de overeenkomstige soor ten bonnen mogen worden afgeleverd Men klage dus niet lichtvaardig I DANSAVOND MAUD KOOL: Dinsdagav. heeft de danseres Maud Kool met een ge varieerd programma, dat de kunstenares, in verband met het feit, dat zij reeds vóór de pauze haar enkel verzwikte, op bewonderenswaardige wijze afwerkte, een uitvoering in „Diligentia” gegeven. Maud Kool heeft daarmede een kunst van bij zondere subtiliteit, charme, jeugdige sou plesse en lieftalligheid, welke door een voortreffelijke techniek werd „gedragen’* ten tooneele gebracht. In datgene, waarin de danseres haar toeschouwers uitslui tend van deze aangename' kwaliteiten heeft willen doen genieten in een „Pavane” (Poulenc). „Twee oude Melo dieën”, „Ballonné” (Bizet) en „Valse Joyeuse” (Ravel) heeft haar werk dan ook zijn bekroning gevonden. Doch de formuleering der gedachte laat in den dans van Maud Kool nog veel aan klaar heid te wënschen over. Om in „Soirée dans Grenade” de nachtelijk zwoele, droomerige sfeer van Debussy’s muziek te kunnen benadelen ontbrak het Maud K<*>1 dan ook niet alleen aan muzikaliteit, doch schoten haar bewegingen in dramatische spanning, inhoud en innerlijke, beeldende kracht te kort. Evenals van „Daphne” heb ik hiervan slechts een indruk van oppervlakkigheid overgehjuden. Zoo. doende is deze avond, mede door de ver zorgde costumeering vóór alles een luch tige verstrooiing voor het oog geweest. Johan Otten begeleidde en vertolkte eenige soli, waarmede hij blijk gaf van een fraaie techniek en een gezonde muzi kaliteit, welke op een nadere ontwikke ling wacht. K. Brinkman. HANS SCHOUWMAN: Het was ditmaal in Pulchri dat men Dinsdagavond boven, genoemden pianist beluisteren kon. Bach, Beethoven, Fauré, Brahms. Het spel van den pianist met zijn vergeestelijkten in slag leent zich voor Bach’s Préludes en F.uga’s wonderwel. Het was een die nend, dichterlijk-bezonken musiceeren, evenals in Beethoven’s Sonate. As-dur opus 110. DA voordracht was ook hier vol_ komen boveh het virtuose uit en enkel een puur, verinnerlijkt opgaan in de ziel, den geest van het verheven kunstwerk. Fauré bekoorde door zoetheid, gratie, zachte gevoeligheid. Aanslag en expressie van den speler waren in overeenstemming met deze zwoelere, geurige muziek. Hare vlakkere maar weldadige streeling is ten volle ondergaan. Met Brahms kwam ten slotte weer de ernst, maar naast deze in haar ruigheid ook het betooverend-liefe- lijke en -teedere en het is de innige weer- gave der poëtische weemoedigheid, der zielvol-teedere verrukking die in haar veelheid van schakeering wel heel sterk heeft ontroerd. J. C. Manifarges. PAEDAGOGISCH CONCERT RESIDEN TIEORKEST Voor het tweede paedago- gische concert was een programma ge- kozen. dat vóór de pauze was samenge steld uit Mozarts ouverture ..die Zauoer- flöte” en diens concert voor fagot met orkest in bes gr. t. Daarna was Beet hoven aan het woord met Egmont- en derde Leonore-ouverture. Yvon Baarspul dirigeerde en lichtte ieder werk beknopt en duidelijk toe daarbij de ontwikkeling van het orkest sinds Haydn via Mozart naar Beethoven behandelend en inzon derheid de aandacht der hoorders vesti gend op de steeds veelzijdiger wordende bezetting Met citaten uit de te vertolken werken werden juiste begrippen omtrent homo- en polyphonen stijl bijgebracht: de fagottlst Louis Stotijn demonstreerde ad oculos et aures den grooten omvang en de uiteenloopende timbres van zijn instrument, de eerste hoornist gaf enkele proeven ter illustratie van Baarspuls uiteenzettingen met betrekking tot de ontwikkeling van den hoorn tot ventieL instrument. De uitvoering van een en ander onder de energieke en bezie lende leiding van den jongen diri gent kenmerkte zich door haar sfeerwekkend, waar noodig hartstochte lijk bewogen karakter. Solist en dirigent ontvingen bloemen- en applaushulde. Een dicht bezette zaal. Mr. A. J. F. J. Jung. RUCKY VAN MILL: Voor leden van de Nederl.Duitsche Kultuurgemeenschap heeft Rucky van Mill gisteren een piano- avond in de zaal van het clubgebouw op het Buitenhof gegeven. De kunstenares heeft zich reeds tallooze malen als een door Claudio Arrau technisch voorbeeldig onderlegde zeer temperamentvolle en plastisch sterk beeldende instrumentaliste doen kennen. Een programma, dat wer ken van Chopin, Schumann, Brahms. Dohnanyi en Liszt omvatte, heeft haar de gelegenheid geschonken deze voortref felijke hoedanigheden wederom naar voren te brengen. Weliswaar zou meh de innig heid van Schumann’s poëzie in diens „Car naval” op. 9 grooter kungsn denken en zouden minder plotselinge en onstuimige - tempowisselingen binnen engere grenzen de rhythmiek in Chopin’s „Fantasie” in f kl. t. op. 49 een meer essentieele waar de hebben verleend doch de hartstochte lijke dichterlijke geladenheid, de felle dy namische contrasten en de zeer glansrijke toon gaven het spel van Rucky van Mill een fascineerende bekoorlijkheid. De mannelijke allure en de innerlijke doel bewustheid van deze vertolkingen hebben de soliste als een zeer persoonlijk den kend pianistisch gekenmerkt. Het auditorium bracht een spontane applaus hulde. K. Brinkman. In Berlijnsche militaire kringen ver heelt men niet, dat van den afloop van dezen slag veel afhangt. Het schijnt het doel van het Duitsche commando te ziin. met zoo klein mogelijke offers door uit wijkende bewegingen en tegenaanvallen een linie te handhaven, van waaruit de overgang van herfst- naar winterveld- tocht het gemakkelijkste bewerkstellifid kan worden. BEVALLEN: G. de Zwaan geb. Ver hoeven, d. - C. E. A. - Drechsler, z. C. Harteveld geo Pie ters, d. A. J. van der Meij geb. Bun schoten, z. M. P. Pleijsier geb. Louwaars, d. J. van der Meulen geb. Akse, z. L. Reedijk geb. Kievith, d. A. Jongejan geb. van der Gaag, d. Ch. A. M. Braun geb. Grooten, d. L. C. Schouten geb. Alérs, d. C. C. Fortuin geb. Niemansverdriet, z. O. Kerstens get>. Langerhorst- z. C. J. van Dru- nick geb Mulder, d. E. C. van Wijk geb. Scheffelaar, d. T. Bernardon geb. - - -- off [eb Wijnants,_d.J. C. de Zwaan geb. zijn, dat zij gedurende verscheidene ja^j d*~— A?van DreumeTgeb. van' der Laars^ z. C. Gerritsen geb Kavelaar. d J. M J. van Westenbrügge geb. Groene- woudt, z. S. W. van der Geest geb. Kouwer. z. A. C. J Mioch. geb Schou ten. z. C. de Rooij geb. Vis. d. OVERLEDEN A. H. van Breukeien. zoon 19 d. Wde Bont dochter. 8 w. W, Ansink. weduwnaar van A Kelder man. 66 j. W Sanders, gescheiden man. 73 j. J. J van Rooden. weduw naar van Chr. C Bertram. 62 j. van Nierop weduwe van H J J der Hoeven 85 j G A Nieuwenhuizen vrouw van J J van Riisinee 56 i W P. van der Schoot man van M A Arkenbout. 66 j L Loopik. weduwe van C.’ van der Blom. 63 Op weg naar een haven op het Grieksche vasteland is, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 18 op 19 October een Duitsch stoomschip in de wateren tén Noorden van Kreta, op ongeveer 25 zeemijlen afstand van het eiland, door 10 Britsche bommen werpers aangevallen en in den grond geboord. Het stoomschip had meer dan 2300 soldaten van de Badoglio-kliek aan hoord, onder wie 150 officieren. Daar van kogden slechts ongeveer 400 man gered worden. Het groote aantal dooden is vooral daaraan te wijten, dat, toen het licht werd, opnieuw Britsche bommenwer pers verschenen boven de plaats, waar het stoomschip was ondergegaan, om het begonnen reddingswerk va Duit sche reddingsvaartuigen te storen en J De bommen vielen midden tusschen de in het water drijvende overlevenden. Bo vendien schoten de Britten ook met de zich aan boord bevindende wapens op de schipbreukelingen, zoodat verreweg het grootste deel van hen den dood vond. Een Duitsch reddingsvliegtuig, dat aan de reddingswerkzaamheden deelnam, zonk eveneens na bomtref- fers. Bovendien werden verscheidene reddingsvaartuigen, die duidelijk als zoodanig gekenmerkt waren, bescha digd. Zooals de Engelschen wisten, bevon den zich aan boord van het stoomschip geïnterneerde troepen van Badoglio, dus „bondgenooten”. Dit is binnen een maand de tweede maal, dat schipbreu kelingen in de Egeische Zee door de Britten beschoten en gedood worden. Den eersten keer vond dit den 7den October plaats, toen Britsche kruisers en torpedojagers met middelzware ar tillerie schoten op Duitsche schipbreu kelingen. plannen een voornaam vormt, temeer daar hij vrijwel de eenige behoorlijke aanvoerweg naar Midden-Italië is, indien men althans de straatwegen langs de kusten in het Westen en in het Oosten niet meere kent. Zouden de Geallieerde troepen een maal den straatweg van Foggia bereikt hebben, dan zou dit hun verderen op- marsch vergemakkelijken. Op het oogenblik spelen d$ voornaamste ge vechten in dezen sector zich af bij Baranello, dat aan den veelomstreden weg gelegen is. Uit de /rontberichten blijkt, dat de troepen van het 5de Amerikaansche leger hier aanvankelijk vorderingen hebben kunnen maken, doch dat zij thans weer een gedeelte van het ver overde terrein hebben moeten prijsge ven, waarbij zij, volgens Duitsche ver klaringen, de massa van vier regimen ten hebben verloren. Hard werd ook gevochten bij Ripoli- morfani, waar een Canadeesch regi ment, dat tot achter de Duitsche stel lingen was doorgedrongen, na hevige schermutselingen werd omsingeld. Een deel dezer troepen moest zich gevan gen geven, terwijl de rest, die aan de omsingeling had kunnen ontkomen, op de vlucht werd gejaagd en eenige kilo meters naar het Zuiden werd terugge slagen. In de kustgebieden hebben de Duit sche troepen nog steeds geen stelling genomen. Zij trekken zich zeer lang zaam terug, doch schijnen wel het ge- vechtscontact met de eveneens lang zaam volgende Geallieerde strijdkrach ten te willen houden, getuigen de be richten over een aantal gevechten van ondergeschikt belang. Voor de rest kan nog gezegd wor den, dat de Volturno nog steeds voor een groot deel de basis van het Duit sche front vormt. heeft mevrouw Don- kers-Voorduyn ®en dezer dagen het te ven geschonken aan een djieling r twee jongens en één meisje. Adri. Rini en Freddy met hun zorgzame ver- pleeestera tCJi.F.’Meyer)

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1