NEDERLAND g 10 11 B 1943. Vrijdag 22 October. JNo. 18623. De strijd in Zuid-Italië Anglo-Amerikaansche plannen in Italië Sovjetaanvallen tot nieuwe sectoren uitgebreid De distributiebonnen BUITENLAND BINNENLAND UIT DE PERS KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS Tegen de spoorwegdiefstallen ONDERWIJS SPORT Roosevelt VAN OVERAL Landingspoging aan de Oostkust van de Krim mislukt Geeft de Itoe schillen dan geeft de koe melis Voorloopige Indische regeering gevormd BURGERLIJKE STAND AGENDA Afhalen distributiebescheiden Te Rotterdam weer een meisje door panter gegrepen FAILLISSEMENTEN Voorloopige leiding Ned. Landstaïïd Een honderdjarige Tegen het bolsjewisme. Meldt u voor de Waffen-SS en den Landstorm Besprekingen van Vijand verloor op 20 en 21 October 190 vliegtuigen j HAAGSCHE COURANT r I I Pol. Café i MINISTER 43/44 A Vleesch 1 1 Serviesg. enz, 2 pt, p. b< No. staats- tevens en Rechter- Curatbr 43/44 A Brood 43/44B Brood 678 Algemeen 679 Algemeen 680 Algemeen Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koo> pen. Offert voor haar aan Win terhulp. Giro 5553. 43A Boter 43 B Boter 681 Algemeen 43/44 Melk 43/44 Taptem. 43/44 Toeslag 682 Algemeen 42 Versnaper. 43 Versnaper. 43/44 Tabak Bijz. rants-: 44 B Boter 4-62 Reserve 134 liter .Melk kg Aardappelen kg Aardappelen en Zaken Overige bonnen: 2-14, 2-15 Serv. Serviesg. enf. 4 pt. p. bi. 3, 4-48, 3, 4-49 Reserve Textiel 1 een V 115 674 Algemeen 675 Algemeen Z. Toiletzeep LOONREGELING LANDBOUW: De ge machtigde voor den arbeid heeft den wer kingsduur van de door hem op 1 April 1943 vastgestelde voorloopige landelijke regeling van loonen en andere arbeids voorwaarden in den landbouw, die op 31 Oct. a.s. ten einde loopt, verlengd tot 31 Maart 1944. 45 gr. Scheerzeep 31 Dec* Z 1 st. eenh.zeep 31 Oct* Z Waschpoeder 31 Oct, 50 of 75 g. toiletz. 31 Oct, 19 H. en k.br. Hond- en k.br. 31 Oc£ 13, 14, U215 pet 1 L. Petroleum 19 Nov* 15 t.m. 19 BV 1 eenh. Brandst 31 Dec,, 20 t.m. 22 BV 1 eenh. Brandst. 29 Febr» 11 t.m. 16 KF 1 eenh. Br.st, 30 Apr ’44 Brandstoffen 1 eenheid perioden 1 t.m. 8 1 eenheid Brandstoffen (voor bijzondere doeleinden) 30 April. Textielkaart V 115 Kousenbonnen J. K. L, M en punten 51 t.m. 80; V 215 punten 80 t.m. 50 en Kousenbon M; V 315 punten 100 t.m. 61 en kousenbon M; V 415 punten 61 tm. 100 en Kousenbon M; V 515 punten 61 t.m. 100; V 516 punten 100 t.m. 81/81J V 615 (alle punten).toeslag: V 815 pun-< ten 30 t.m. 21/21; V 715 punten 30 t.m. 11, PAARDEN COURSES OP DUINDIGT: Morgenmid dag. aanvangende te 1 uur. worden op Duindigt weer courses gehouden. Er wor den niet minder dan 10 nummers ver werkt. waarvan goede inschrijvingen bin nengekomen zijn. Onze verwachtingen zijn: le course: Happy Saint Dictator; 2e c.: L’Infante Bon Voyage; 3e c.: Bobichon Nivillers D; 4e c.: keuze Kruithof 'x- Lex K; 5e c.: Monéron stal Tonnetty; 6e c.: O. Lapize Mesnil Cher; 7e c.: Reine Balkis Nicorina; 8e c,: Peniche Dictator Spears; 9e c.: Edel Scott Darnon; 10e c.: Little May Dun Bily. Strenge straffen aangekondigd Een groot aantal rechercheurs der Ned. Spoorwegen welk aantal het vorig jaar met vier en twintig man werd uitgebreid, werkt dag en nacht om paal en perk te stellen aan de rooverijen waaraan dé spoorwegen, en in de eerste plaats de verzenders van goederen, bloot staan. Hun werk is welhaast troosteloos te noemen;' het is een wassende stroom die bijna niet te keeren is. De eigen recherche der spoorwegen arresteerde in 1942 totaal 229 dieven, maar dit is slechts een klein per centage van de dieven die nog rondloo- pen en hun misdadig werk iederen dag bedrijven. Zooals de procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof, mr. van Vloten, ter zitting van h^t hof mededeelde, zal de justitie met groote kracht tegen spoor- wegroovers optreden. Ter illustratie van dit voornemen vermeldde de procureur- generaal, dat in 1942 totaal 38.041 dief stallen werden gepleegd uit spoorweg- loodsen. Doeh de eerste1 drié maanden van dit jaar bedroeg dit aantal diefstallen reeds ruim 13.000. In 1942 werden totaal 4075 spoorwagons open gebroken en daar uit goederen gestolen, de eerste drie maanden van dit jaar bedroeg dit aantal 803.-Bij deze diefstallen komen dan nog een paar duizend diefstallen op perrons en van expres goederen, zoodat in 1942 meer dan 40.000 spoorwegdiefstallen werl den gepleegd. Welk een enorme schade .toegebracht wordt aan de spoorwegen valt te begrijpen. Het is het algemeen belang dat het noodzakelijk maakt zoo scherp mogelijk deze rooverijen tegen ‘te gaan, velen vertrouwen thans met angst en vreeze hun goederen aap de spoorwegen toe. De justitie zal, dit bleek ook uit de eischen welke de procureur-generaal tegen spoor„wegdieven die terecht stonden, stel de, harde slagen voor de spoorwegroovers gaan uitdeelen. VERDUISTEREN Van 17.45 uur tot 7 uur Maan: 22 Oct. onder 15.21 u.: 23 Oct. dp 0.42 u„ onder 15.50 u. 29 Oct. N. M Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u No. 113058, Ziekenfondsleden de Volharding 116364 z.g. Stadspatiënten No 49 Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No. 115995. BEVALLEN: A. Koot geb. de Visser, z. G. J. de Greef geb. Schrama, d. M. C. Vrolijk geb. Oskam, z. M. Geradts geb. van Broekhoven, d. E. Pape geb. de Rijke, z. J. W. Tooren- burg geb. Tempelman, d. Z A. Bak kér geb. Mesland, d. B. M. W. van der Pluijm geb. Moerel, z AM. Wagema kers geb. Knappers, z. H. A. Nuijen geb. Paesie. z. J. M. E. Vierhout geb. Kooter. z. P. Westerduin geb. den Duik, d. G. Marris geb. Kokker, z. M. van den Houten geb. Schuil, z. C. P. Wolterbeek geb. Avenarius, d. M. J. van der Nat geb. Vermeulen, z. A. Franse geb. Woerlee, z. G. de Vos geb Reudink, d. J. M. van Hilten geb^ Schuyrhuis z. J. Verheijdt geb. le Noble, z. W. van der Werf geb. Berg werf, z. H. Sommer geb Staphorst, d C. D. F. Innemee geb. Theil, z. J. J. Moes geb. Verlegh, z. H. E. da rijs geb. Vissers, d. H W. Degens geb. van der Horst, d. OVERLEDEN C. F. Drabbe, man van E. Sommer, 67 j. S. Gorter, man van C. M. van Bockxmeer. 57 j. J. A. G. M.’van Gelder, zoon. 6 w. J. M Ovar- vliet. zoon, 7 j. G. Driehuüs. man van M. G. R- Maret, 56 j. J. A. Bronkhorst, weduwnaar van M. Evenblij, 80 j. C. A. van Wissen, vrouw van G. Boek. 45 j. WILLEM VAN DER LOOS: In „Diligen- tia” heeft de voordrachtkunstenaar Willem van der Loos zijn eersten avond gegeven. Een jonge nieuwe kracht dus. Talent heeft hij zeker, maar van der Loos zal de voor loopige grenzen van zijn kunnen nog scherper moeten trekken. In Hamlet greep hij boven zijn kracht: Psychisch ging deze rol niet diep genoeg, physiek kon hij haar nauwelijks aan men zag en voelde hoe de voordrager uitgeput raakte. Hij struikelde af en toe over de haastige vaart der woorden, over zijn gebaren en het afwis selen van personen. Beperking en grooter beheersching zijn absoluut .geboden. Toch doet men van der Loos onrecht al* men hem alleen naar het resultaat van dezen Hamlet beoordeelt. Hij heeft ongetwijfeld positieve kwaliteiten in zijn voordracht, men zou hem ook eens in een ander reper toire moeten hooren en zien. Nu bleef het bij een soms vrij hysterisch schreeu wenden prins van Denemarken, ’n koning Claudius die niets had van Shakespeare’s uitbundigen levensgenieter, een" wel zeer gechargeerde Polonius en een paar vrou wen, die er zeer zonderling afkwamen. Dat Hamlet hier in den Haag juist dezer dagen (ook gisteravond weer )in den Princesse-schouwburg zulk een voortref- felijken vertolker vond, had Willem v. d.’ Loos ook tegen. Het is eigenlijk jammer, dat van der Loos zich met dezen Hamlet het eerst heeft laten hooren en zien. Een oordeel over zijn kunst en zijn kunnen diene tot een volgenden keer opgeschort. B. v. Eysselsteijn. MEISJE VERMIST: De commandant van politie te Naarden verzoekt opsporing van het minderjarig meisje Adriaantje van der Hulst, geboren te Naarden 12 Maart 1925, wonende te Naarden, Marktstraat 21. Zij heeft op Woensdag j.l. des mid dags om twee uur de ouderlijke woning verlaten en is daarin tot op heden niet teruggekeerd. Zij lijdt aan zwaarmoedig heid, zoodat een ongeluk niet ^uitgesloten geacht moet worden. Zij is niet in het bezit van persoonsbewijs of distributie bescheiden. Het signalement is als volgt: lang ongeveer 1.60 m flink postuur, blo zend uiterlijk, donkerblond gepermanent polkahaar, gele gebreide wollen trui, blauwe rok, groene mantel, bruine lage schoerfen en bruine kousen. Morgen van 8.3012.30 zijn aan de beurt voor het afhalen yan nieuwe distri butiebescheiden aan de Groot-Hertoginne- laan (voor bijkantoor Loosduinen Alida- straat 1) de letters Ps t.m. Roel. Aan het bijkantoor ScheveningenNoord (Oost- straat 1) van 9-12 u. de letters Sche t.m. Si en aan het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) van 912 uur de letters Q t.m. Ri. In weerwil van het waarschuwende voorval van qenige maanden geleden, toen een driejarig kind zoo onvoorzichtig is geweest onder de balustrade voor de kooi van den panter in de diergaarde Blij Dorp te Rotterdam te kruipen, waarbij het ver scheurende dier haar kon grijpen, is Don derdagmiddag een dergelijk ongeluk ge beurd. Omstreeks half twee was het tienjarige meisje R. Hoogwerf van den Nieuwe Binnenweg met een familielid bij de kooi van den panter, toen zij achter de basis trade een gevallen kaakje wilde oprapen. In kinderlijke onbedachtzaamheid klom zij over het hekje en van dat moment heeft de panter gebruik gemaakt om zijn klauw tusschen de spijlen van zijn kooi te wringen en het meisje aan hoofd en arm te verwonden. Haar begeleider was te ontsteld om het kind hulp te bieden, maar een van de leden van het personeel van de diergaarde, de 31-jarige Leen de Wild uit Capelle aan den IJsel die in den tuin aan het werk was, schoot ijlings op de kooi toe en gaf den panter een klap, zoo dat het beest het meisje moest loslaten. Zijn kranig opreden kostte hem echter een scheurwond aan den linkerarm. Redder en geredde zijn per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het zie kenhuis aan den Cóolsingel vervoerd, waar de wonden zijn verbonden. Daarna kon den beiden naar huis gaan. de Amerikanen aldaar de conferentie hoopvol 1 en van oordeel zijn, dat alles volkomen harmonieus in zijn werk gaat. Men hqopt. dat er vele concrete resultaten het gevolg van mogen zijn. Wat de aanstaande ontmoeting tusschen Churchill, Roosevelt en Stalin betreft, deze kwestie is te Moskou nog niet be sproken. De nalatenschap van wijlen J. C. Bood. Jan Blankenstraat 4. alhier. Cómm.: mr. A. J. Veldman. mr. F. Schaap, alhier. - B M du Crocq. handelende onder den naam of firma Handelsbedrijf B M du Crocq en Co., te Rijswijk. Jozef Israëls- laa'n 30. Rechter-Comm.: jhr mr. H. O Feith. Curatormr. A. N. de Snoo. alhier Op'feeheven het faillissement van J Zwaan, te Leiden. ZATERDAG 23 OCTOBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Eerste les leergang..Ruimte. Tijd. Ma terie”. 14,15 u. „Kometen en Meteo ren”. 15.45 en 19.30 u. Bethlehemkerk. Concert o.l.v. Alex Schellevis m.m.v. Lini Schröder, alt en Jaap Stotijn. hobo. 15 u. Regentessekerk. Orgelconcert door H. A. Wegerif m.m.v. Gertrude Schut, mezzo-sopraan. 15 u. Stadsschouwburg. „Orpheus und Eurydike”. 19.30 u Princesse-Schouwburg. „Een huwelijk on der Lodewijk XV” 19.15 u. Geb. v. K. en W. „Boyd Bachman” 19.30 u. City. „Toktoktokalweer een ei” 19 u. Scala. „Pas op je vrouw” 19.30 u. Paarden. Courses op Duin digt 13 u. ACADEMISCHE EXAMENS: Utrecht. Be. vorderd tot doctor in de veeartsenijkunde op proefschrift de heer D. J. Voute jr. DIVERSE EXAMENS: Wiskunde M O. KI Geslaagd o.a. T. A. Springer, den Haag, Wiskunde L.O. Geslaagd o.a. mej* A. J, M, Martens, te Delft, Scheepswerktuigkundige: Geslaagd voor het voorloopige dipl. o.a. P. J v.d, Krogt, Delft; Th, L Lock, den Haag, Apothekersassistent: Geslaagd o.a, mej. F. Sauerbier, den Haag. Zware verliezen dwingen Anglo- Amerikanen tot hergroepeering Aan het Zuid-Itafïaansche front zagen de Britten zich door hun zware verliezen de voorgaande dagen geleden, gedwongen hun formaties te hergroepeeren. Der halve werden op 19 en 20 October slechts plaatselijke, zij het ook deels hevige gevechten geleverd. Op den rechter Duifschen vleugel dron gen de Amerikaansche strijdkrachten aan de bocht van de Volturno stroomopwaarts op. Zij leden echter bij Dragoni en ten Oosten hiervan bij Rocco Romana bloe dige nederlagen en moesten tijdelijk ver overde plaatselijke terreinwinsten als gevolg van de energieke tegenaanvallen van onze troepen weer prijsgeven. In den Centralen sector naderden vij andelijke strijdkrachten dichter de Duit- sche hoofdstellingen. Ten Zuidwesten van Campobasso vielen sterke Britsche froe- pen na een voorbereiding door de artil lerie van verscheidene uren driemaal ach ter elkaar het door onze troepen deh vo- rigen dag stormenderhand veroverde plaatsje Baranello zonder succes aan. Hier, evenals ten Noorden van Campo basso zijn de gevechten nog aan den gang. In den Oostelijkep sector blijven de krijgsoperaties beperkt tot wederzijdsch artillerievuur en plaatselijke gevechten tusschen vooruitgeschoven afdeelingen. Duitsche stormtroepen, die in het gebied ten Zuidwesten van Termoli oprukten, maakten gevangenen en maakten zware wapens buit, terwijl een Britsche aanval langs den kustweg bloedig werd afge slagen. Minister Stimson heeft meegedeeld, dat de Amerikaansche verliezen in Italië tot aan het begin van den slag bij de Vol- 'turno 6774 man bedragen. De Britsche verliezen zijn in hetzelfde tijdvak iets hooger geweest. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft den boerenlei der voor de provincie Friesland B. J. Bier- ma in Het Bildt belast met de voorloopige leiding van den Nederlandschen Land stand. Bij het waarnemen van deze functie voert hij den. titel van „waarnemend hoofd van den Nederlandschen Land stand”. De Rijkscommissaris heeft aan den bur gemeester P. F. Tammens te -Groningen het aigemeene toezicht opgedragen over den Nederlandschen Landstand. Óp grond van deze taak is hij bevoegd, de hem noodzakelijk voorkomende aanwijzingen te geven ten aanzien van het werk van den Nederlandschen Landstand. (C.N.F -P.T.T.) NIEUWE POSTZEGEL VAN 4 CENT: In de serie nieuwe postzegels zal van 1 Nov. a.s.-af verkrijgbaar zijn de zegel van 4 cent, uitgevoerd in donkerbruine kleur, met een afbeelding van het oude ornament ruiter en pfcard, een voorstelling, die in vele vormen in alle tijden wordt aange troffen, van Wodan of Odin, via St. Maar ten tot aan Sf. Nicolaas toe. Het geschil derde ontwerp is van Pyke Koch; staand model, afmetingen beeldvlak 28 x 21J mm, zegel 31J x 241 mm. De zegels zijn uit gevoerd rotogravuredruk, in vellen van 100 en van 50 stuks. Roep om onkreukbare mannen In het >,Dagblad van het Zuiden” wordt een aangelegenheid behandeld, welke yoor ons land van actueele betee- kenis is. De schrijver ervan bespreekt eerst de aantijgingen, welke na den val van Mussolini tegen de fascistische lei ders zijn uitgebifccht. aantijgingen, vol gens welke hoogergenoemde leiders zichi op schandelijke wijze zouden hebben ver rijkt. „Feit is echter, aldus het artikel dat de groote massa dezer functionna- rissen even arm is gebleven als zü steeds was en dat van snel toegenomen rijkdom slechts gesproken kan worden ten aan zien van een aantal leidende personen, waaronder een verrader als Grandi niet op de laatste plaats komt.” Mussolini heeft bevolen juist de fascisten streng te straffen, wanneer zij schuldig bevonden worden aan zelfbevoordeeling, omdat zijl fascisten zijn. Het blad gaat dan verder: „In ons land wordt ook aan een nieuwe orde gebouwd, worden nationaal-socialjs- tische idealen beleden, die van de be lijders een absolute moreele integriteit vorderen. Wanneer afgerekend wordt met alle egoïstisch streven en het volks heil als het eenige doel wordt aange geven, wanneer men spreekt van eerlijk heid. onbaatzuchtigheid, dienstbaarheid, dan moeten de persoonlijke handelingen daarvan ook metterdaad getuigen. Dat wil heusch nog niet zeggen, dat de pro pagandisten dezer nationaal-socialisti- sche idealen wondermenschen moeten zijn waaraan ook niet het geringste mag mankeeren. Zulke menschen worden on der schepselen nooit gevonden. Maar wel mag en moet van hen geëischt worden.' dat zij. bewust, hun leven en werken aan die idealen doen beantwoorden, het voorbeeld geven, gemeenschapszin toonen tegenover het alomheerschende egoïsme, een krachtige moreele houding stellen tegenover oneerlijkheid, onbaatzuchtig heid tegenover baatzucht, eerlijken han del tegenover zooveel zwarten handel kortom, zij moeten de levende getuige nissen van hun idealen zijn. Juist in dezen tijd zijn volkomen integre man nen allernoodzakelijkst. De roep om ..sau- bere Manner” is een wek- en noodroep in een tijd, waarin zoovelen helaas te kort schieten Als er dan lieden zijn, die onder de vlag der nationaal-socialistische idealen persoonlijke handelingen ver bergen, die deze idealen verkrachten, dat zij dan ook onbarmhartig worden aange pakt, want zij slaan daardoor in wei nig tijd meer kapot, dan in lange jaren kan worden opgebouwd. J)at zulks ook gebeurt, dat dezulken hier niet worden gespaard en voor de-verantwoording van hun daden worden geplaatst, kan niet anders dan bevorderlijk zijn voor de doorwerking van de nationaal-socialisti sche beginselen en voor de versteviging van het vertrouwen in de aigemeene lei ding. Daardoor worden de wapens ge slagen uit de handen dier tegenstanders, die met het gedrag van enkelingen ook de zaak zelf meenen te kunnen veroor- deelen. Zij maken een misbaar, alsof zii geplaagd worden door een brandenden dorst naar gerechtigheid, al hebben ze dien dorst veelal eerst ontdekt nadat ze op het spoor van ’n affaire aan de over zijde gekomen waren.” BOSE STAATSHOOFD EN PRESIDENT In de gisteren gehouden vergadering der Indische onafhankelijl^heidsliga heeft Soebhas Chandra Bose de samenstelling bekend gemaakt van de voorloopige re geering van het vrije Indië. Soebhas Chandra Bose wordt hoofd en ministerpresident minister vair Buitenlandsche van Oorlog. In een verklaring over de organisatie van het voorloopige bewind ..Azad Hind” wordt o.a. gezegd De 21e October 1943 zal in de Indische geschiedenis worden opgeteekend als de dag waaróp de vrije Indiërs hun eigen regeering hebben .gevormd met het eenige doel, het Britsche Empire in Indië te vernietigen en 388 millioen van hun landgenooten te bevrijden van het eeuwenoude Britsche juk. Deze regeering van het vrije Indië zal al haar kracht menschen en materiaal wijden aan den strijd tegen de EngelschAmerikaansche legers, die den Indischen bodem bezet hebben, totdat zij uit Indië verdreven of vernietigd zijn en totdat Indië vrij is. Achter de voorloopige regeering van het vrije Indië staat een leger „Azad Hind Fauj”, het Indische bevrijdings leger, dat kan rekenen op de machtige ondersteuning van de onoverwinnelijke Japansche troepen. Japan heeft bovendien herhaaldelijk verklaard, dat het in Indië geenerleï politieke, economische, mili taire of territoriale bedoelingen koestert De voorloopige regeering van het vrije Indië zal derhalve niet aarzelen. Japan’s uitgebreide hulp in dezen oorlog tegen de Engelschen en Amerikanen, de ge meenschappelijke vijanden, te aanvaarden. ranta. Margarine Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 38A Boter 19 Sept. t.m. 30 Oct. 40A/B Boter 5 Sept. t.m. 30 Oct, Eerstvolgende bouaanwijzing op 31 Oct, voor alle artikelen, uitgezonderd: Vervangingsmiddelen en Chocolade oj» 14 November. Dinsdag a.s. zal mevr. C. Rijnbende Gerdenier, wonende Groot-Hertoginne- laan 138. den respectabelen leeftijd van 100 jaar bereiken. Naar wij vernemen, verheugt de oude dame zich nog in een goede gezoqdheid. Zij is zelfs nog zoo goed bij de pinken, dat zij haar eigen correspondentie nog steeds voert. Ook stelt zij nog belang in alles wat haar omgeving betreft en volgt zij trouw iede ren dag het wereldgebeuren in de courant. Haar wensch is echter, dat de komende feestdag zoo kalm mogélijk zal verloopen. Te veel aanloop en drukte zou vermoeiend voor haar zijn. Slechts enkele familie leden zullen tezamen met haar den ge- denkwaardigen dag vieren. voor de periode van 17 Oct. t.m. 30 Oct, rants Br. of Geb. rants. Br. of Geb. rants. Br., Geb., Bes, rants. Br. Geb., BI, Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm. Tjjdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Grootscheepsche landingsoperatie op til? S.P T. meldt uit Berlijn: Door waarnemingen van Duitsche vlieg tuigen en duikbooten, die boven en in de wateren ten Westen van Italië operee- ren, krijgt men in militaire kringen te Berlijn den indruk, dat de Engelschen en Amerikanen in Italië voornemens zijn een nieuwe tactiek toe te passen.,Men acht het niet uitgesloten, dat zij een groot scheepsche landingsoperatie beramen, waaraan vloot en luchtmacht zullen me dewerken. Door zulk een operatie zal men ongetwijfeld trachten het tijdverlies, ontstaan door den hardnekkigen tegen stand in Zuid-Italië, in te halen, aldus het oordeel van bevoegde kringen te Ber lijn. President Roosevelt heeft gisteren uit voerige besprekingen gehad met den chef van den Amerikaanschen generalen staf. Marshall en met admiraal Leahy. Generaal Marshall zou tijdens een ge heime bijeenkomst van leden van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden hebben verklaard, dat het voortdurend aandringen van de Sovjets op een tweede front schijnbaar voortvloeit uit het feit, dat de Sovjet-Unie geen begrip heeft van de technische problemen'der amphi- bische oorlogvoeri/ig. Gezien haar ge ringe ervaringen op het gebied van der gelijke operaties onderschat de Sovjet- Unie de moeilijkheden daarvan, terwijl de Amerikaansche en Britsche soldaten in Afrika, op Sicilië, in Italië en in den Stillen Oceaan bittere ervaringen heb ben opgedaan. 1 De conferentie te Moskou Op de derde zitting van de conferentie te Moskou zijn gisteren naar de Britsche berichtendienst meldt, militaire proble- 1 men het voornaamste onderwerp van de besprekingen geweest. Stalin heeft gisteren minister Eden DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 22 October. Het Opperbevel van de .Weermacht maakt bekend Aan het Oostelijke front hebben de Sovjets hun aanvallen tot nieuwe front- eectoren uitgebreid. Tusschen de Zee van Azof en Saparosje is de vijand na hevige voorbereiding door de artillerie opnieuw tot den aanval overgegaan, doch werd onder zware verliezen in hoofdzaak af- fieslagen. De gevechten duren nog voort. In het strijdgebied ten Zuidoosten van KrementSjoeg probeerden de Sovjets ook gisteren hun bres aan de zijkanten uit te breiden, In de hevige, nog voortdurende gevechten, werd een doorgebroken vijan delijke pantsergroep in de pan gehakt. Ook in de Dnjepr-bocht ten Zuidoosten van Kief verliepen vijandelijke aanvallen ^ondanks sterk gebruik van strijdkrachten zonder succes, met uitzondering van een -inmiddels afgegrendelde plaatselijke bres. Ten Noorden van Kief werd door een eigen aanvalsactie een belangrijke rivier- sector, bereikt en van den vijand gezui verd. Ten Npordwesten van Tsjernigof vingen onze troepen de steeds herhaalde doorbraakpogingen der Sovjets in verbit terde gevechten op. Ook ten Westen van Smolensk nam de gevechtsactie weer toe. De vijand, die aan •weerskanten van den autoweg met krach tige ondersteuning vanz artillerie en slag- vliegers over een smal front aanviel, werd gfgeslagen. Een landingspoging van de Sovjets, die met zwakke strijdkrachten aan de Öost- kust van de Krim werd ondernomen, mis lukte. Van de rest van het Oostelijke front ■worden vergeefsche vijandelijke pogingen gemeld om de Wolchof en de Newa over te steken alsmede een succesvolle eigen aanvalsonderneming ten Zuidwesten van Welikije Loeki. Duitsche eskaders gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie tezamen met Roemeen- sche slagvliegers grepen herhaaldelijk in de afweergevechten in en ondernamen bij. zonder hevige aanvallen pp vijandelijke concentraties en troepenbewegingen in het penetratiegebied ten Zuidoosten van Kre- mentsjoeg. Op 20 en 21 October werden in luchtgevechten en door luchtdoelartil- lerie 190 Sovjet-vliegtuigen vernietigd, ter wijl 6 eigen machines verloren gingen. Luitenant Lang, Staffelführer in een es kader jachtvliegtuigen, behaalde gisteren 12 overwinningen in de lucht. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte slechts in den Westelijken sec tor plaatselijke gevechtsactie. In de wa teren ten Westen van Algiers deden Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen een aanval op een vrij groot vijandelijk convooi. Verscheidene transportschepen en een bewakingsvaartuig werden ge troffen. De vernietiging van een deel van deze schepen kan zeker geacht wor den. 5 VlTtegtuigen keerden van dit op treden niet terug. Enkele Britsche storingsvliegtuiigen hebben in den afgeloopen nacht lukraak eenige bommen laten vallen in het Noord- •westelijke Rijksgebied Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen drongen in den nacht van 21 op 22 Óct. tot Londen door en plaatsten bömtreffers in de als doel aangewezen gebieden. Vol gens de definitieve berichten van de lucht, verdedigingsstrijdkrachten heeft de vijand bij zijn aanvallen van overdag en des nachts op het Rijksgebied op 20 October niet 18 maar 28 vliegtuigen verloren. -I ontvangen. Engelsche en Amerikaansche correspon denten meldenruit Moskou, dat de eerste zitting van de conferentie „op zijn minst gezegd tevredenstellend” is verloopen. Evenals de vorige dagen zijn ook Don derdag de militaire adviseurs van de 3 delegaties bij de besprekingen aanwezig 1. geweest. Harold King van Reuter deelt mede, dat, op wensch van de SovjeLUnie. de militaire problemen, als de meest ur gente, het eerste zullen wórden behan deld. Vervolgei» wijdt King eenige woor den aan de/jongste rede van den Zuid- afrikaanschen premier, generaal Smuts die, naar men weet, laatst heeft gezegd, dat er dit jaar geen tweede front in Europa zal komen' ..Smuts is te Moskou op het oogenblik”, zegt King voorzichtig, „even populair als tijdens den Boeren oorlog te Londen.” Uit de berichten uit Moskou blijkt, dat de Engelschen en den uitslag van ■tegemoet zien UITVAART PIET VAN DEN OEVER: Buitengewoon groot was hedenochtend de belangstelling vooral uit zangerskrin- genftbij de plechtige uitvaart en de ter aardebestelling van het stoffelijk over schot van den heer Piet van den Oever, directeur van het zangkoor ..Cantemus Domino” der St. Jacobuskerk, die j.l. Maandag op zoo tragische wijze het leven liet. In de geheel gevulde kerk droeg deken mgr. J. M. van der Tuyn met assisten tie van de parochie-kapelhans de plechtige requiem op, waaronder het versterkte zangkoor onder leiding van den heer Ernst Jansen uit Arnhem de mis van L. Perosi uitvoerde. Na den dienst werd de, kist door leden van het zangkoor langs de dicht bezette rijen uitgedragen, terwijl het koor het „In Paradisum” gevolgd door de meerstemmige ps. ,De Profun- dis” zong. Ook op de oude R.K. begraafplaats wa ren velen aanwezig o.m. koordirecteuren en organisten, leden van zangcolleges en vrienden van den overledene. Hier verrichtte deken Van der Tuyn, met assistentie van de kapelaans Buis en Kraakman, de atfsoute in de kapel, ter wijl het koor de liturgische gezangen zong. Na de beaarding zong het koor nog „Ave Maria” van Fr. Witt. Namens de familie sprak mr. D. van den Oever een dankwoord. Onder de vele bloemstukken was er ook een van „Cantemus Domino” JUBILEA De heer J. S. W. Sies. bak- ker-bezorger bij de N.V. Meel- en Brood fabrieken ,.De Zeeuw” B. Hus, herdacht zijn 25-jarig jubileum. De jubilaris werd met zijn echtgenoote ontvangen op het hoofdkantoor, waar hij door de directie en chefs werd gehuldigd. Op 1 No vember herdenkt de heer P J. Leunis den dag, waarop hij voor 50 jaar in dienst is getreden bij de N.V Th. J. de Koning, kantoorboekhandel. De heer Leu nis is beheerder van het filiaal aan de Goudsbloemlaan. OPLICHTER SLOEG ZIJN SLAG: Gis teren 'vervoegde-zich’ aan een woning aan de Thorbeckelaan een man. die' voorgaf verwarmingsmonteur te zijn en zeide aan de centrale verwarmingsin- stallatie eenige reparaties te moeten ver richten. De bewoonster, die geen argwaan koesterde, liet hem binnen, doch miste na zijn vertrek een gouden armband en een diamanten ring. ONGEVALLEN: De 17-jarige G. V. uit de Joh. Gramstraat viel op den hoek van de Pauwenlaan en de Kwartellaan van een vrachtauto. Met een groote hoofdwonde en een hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis Westeinde vervoerd. In de Jan van Nassaustraat liep de 6-jarige F. v. E. van den Waalsdorperweg tegen een vrachtauto. Hij brak zijn linkerbeen en werd vervoerd naar het ziekenhuis Zuidwal. A. VAN DER VEEN—VONK t: Woensdag is alhier overleden de heer A. van der Veen-Vonk, directeur van de eerste am- bachtsschoól. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. De begrafe nis is vastgesteld morgen om twee uur op de Aigemeene Begraafplaats te Vlaardin- gen. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-Wachtbathljorf in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche I Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij die tot de Germaansche SS in Neder land toetreden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zyn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie," 23- 10-43 912.00 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat, 24- 10-43 914.00 uur Amsterdam. Dam 4, .25-10-43 913.00 uur Utrecht, -N.V.-Huis, O*de Gracht 245, 26- 10-43 914.00 uur Amersfoort, Durchgangslager, Leusderweg. 27- 10-43 914.00 uur Den Haag den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Rijksminister Rust kwam in Neder land ter bezichtiging van Duitjche opvoe- dingsinrichtingen. Op onze foto de be groeting door Rijks commissaris Rijks minister Dr. Sevss- Inquart. (S.S. Bildber. S. Fritz-St.) Buitenland De Britsche regeering heeft, als ant woord op de Zweedsche protestnota van den 4den September, door haar gezant f haar leedwezen uitgedrukt over het feit, dat in begin September'vliegtuigen van Engelsche nationaliteit de Zweedsche neu traliteit hebben geschonden door boven groote deelen van Zuid-Zweden te vliegen, De Italiaansche staatssecretaris voor Marine, admiraal Antonio Legnani. is tus schen Vicqnza en Verona bij een auto- ongeluk omgekomen. De Sovjet-Unie heeft tot buitenge woon gevolmachtigde voor Columbia be noemd Gregorij Rezanow, die binnenkort naar Bogota zal vertrekken. ,nieuwe Amerikaansche ambassa- Mosltou. Averill Harriman, heeft d®n commissaris van Zaken Motetef. zon •»ieven overhand!*^ 4 1 43/44 Beschuit 1 676/677 Algem. 1 125 gram Havermout 125 gram Peulvruchten 1 rants. Verv.midd. 43A Kind.voeds 250 gram Gort - 43B Kind.voeds 250 grhm Rijst of Gort 2 rants. Vleesch 43/44B Vleesch rants. Vleesch i/2 rants. Bot. of Rundv„ rants. Margarine 150 gram Kaas 13^ liter Taptemelk 43/44 Aardapp. 2 - 1 250 gram Jam 100 gram suikw. of Choc, 100 gram Suikerwerken rants. Sig., Tab.. Sigt,

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1