voltrokken en Zware afweergevechten duren voort Zeven doodvonnissen Kameraadschap tusschen N.S.D.A.P, N.S.B. opnieuw bevestigd iU No. 18625. Maandag 25 October. 1943. Gifmengers VERDUISTEREN 11 Londen weer aangevallen voor Britsch-Indië dan geeft de koe melk De hongersnood in Bengalen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Gir. "o. imoo Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. S50310. Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119«61; Voorb.. Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 773039N.V. Kantoorb, Th. J. de Kening, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ Theresiastr. iota. Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Heytemastr. 66, Tel.721197 Afhalen distributiebescheiden De wegen naar Rome Bemoeilijking van de Sovjetoperaties Van 17.30 uur tot 7.15 uur Sovjets pogen naar Kriwoi Rog door te breken; in 2 dagen verloor de vijand 282 pantserwagens Geallieerde vliegtuigen boven Stiermarken en Hongarije Oorlogsverklaring van Gasvergiftiging De aanval op Kassei Tegen het bolsjewisme. Meldt u Waffen-SS en Landstorm Redevoeringen van Dienstleiter Ritterbusch en van Geelkerken Radiotoespraak van Pangalos IIAAGSCHE COURANT het Geeft de koe schillen -• straat 1) van 916.30 uur de Schip t/m Ste. lijk zoolang de interessen aanwezig zijn en parallel, loopen. Daarom moet de Nat- socialist zijn strijd richten op het inner lijke, op den geestelijken wil van het volk. lukkig nog grootste deel van ons, over ’t algemeen nuchter volk, heeft diepen afschuw voor hen, die op den achter grond blijven, echter oorzaak zijn, dat anderen -met hun_leven moeten boeten. Het- aantal personen, dat zich van honger ziek geworden in de ziekenhui zen te Calcutta bevindt, bedraagt reeds meer dan 10.000, meldt de „Statesman” uit Calcutta. Van 16 Augustus tot en met 21 October bedroeg het aantal 32159. In vele streken zijn ziekten uitgebroken, daar de menschen onverteerbare groen te en‘ planten hebben gegeten. dat het alleen gewonnen Naar de Höhere SS- und Polizei- führer Nordwest mededeelt, heeft het Polizeistandgericht Amsterdam den 22sten October 1943 de volgende Neder- landsche staatsburgers ter dood veroor deeld: 1) den student Johan Kemper, ge boren 27 October 1922 te Bussum; 2) den student Martinus R a b e n, ge boren 27 December 1922 te Palembang (Nederlandsch-Indië) 3) flen distributie-ambtenaar Karei Ra ben, geboren 21 Januari 1918 te Soerabaja (Nederlandsch-Indië); 4) den student Johan Schimmel, geboren 7 April 1919 te Amsterdam; 5) Willy van Breukelen, zonder beroep, geboren 27 Februari 1921 te Amsterdam; 6) den student Herman R u y s, ge boren 19 Januari 1923 te Bussum; 7) den arts Antonius Te liegen, geboren 25 Mei 1907 te Zwolle; 8) den student Abraham Cornells Kuiper, geboren 28 Augustus 1922 te Arnhem. Vóór alles is vertrouwen noodig in een goddelijke rechtvaardigheid, die niet kan gedoogen, dat Europa ten prooi valt aan bolsjewisme, jodendom en amerikanisme en vertrouwen in de leiding van den Führer. Daarbij bedenke men, met welk een discipline en in welk grenzenloos vertrouwen op de leiding, de frontsoldaat in het Oosten moeizaam veroverde gebie den ontruimt. Morgen van 8 3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden aan de Groot-Hertoginne. laan (voor bijkantoor Loosduinen Alida- straat 1) dé letters Schu t/mf Str. Aan het bijkantoor ScneveningenNoord (Oostsfraat 1) van 916.30 uur de let ters Te t/m einde T. en aan het bijkan toor Benoordenhout '(van Diepenburch- letters Generaal Alexander, commandant van het 8ste Britsche leger, heeft gisteren tegenover persvertegenwoordigers ver klaard: „De veldtocht in Italië vordert slechts langzaam. Wij zijn niet zoo snel vooruitgekomen als wij hadden ge- wenscht. Het spreekwoord zegt wel, dat alle wegen naar Rome leiden, maar he laas zijn thans alle wegen ondermijnd.” Dienstleiter Ritterbusch spreekt Na zijn bovenaangehaalde verklaring te hebben afgelegd, zeide Dienstleiter Ritter busch, de. ervaring te hebben opgedaan, dat bij alles wat de Duitschers hier doen, het hart betrokken moet zijn. De Rijks- commissaris heeft indertijd verklaard, dat het er om ging, het Nederlandsche volk te winnen. Daarin liggen achting en er- kentelijkhetd jegens het Nederlandsche volk besloten Tevens hield dit in, dat dit „winnen” zou geschieden langs den weg der innerlijke overtuiging. Hierop is de en Bij den overtocht naar den Weste lijken oever van den Midden-Dnjepr hebben de Duitsche troepen, naar het D.N.B. verneemt, steeds hun volle vrij heid van handelen tegenover de volgen de bolsjewieken gehandhaafd en zich, ten aanzien van hun militaire en eco nomische maatregelen, niet van de wijs laten brengen. Doot omvangrijke ver nielingen en het bergen van alle ravi- tailleeringsgoederen zorgden zij er voor, dat de Sovjettroepen in het ontruimde gebied voor hun verdere aanvallen niets bruikbaars vonden. Zoo werd in den sector van één enkel Duitsch leger, be halve alle wapenen en oorlogsvoertui- gen, nog meer dan 146.000 ton brood graan, afkomstig van oogstoverschotten uit het gebied van Charkof en Worskla, weggevoerd. met goed resultaat de vijandelijke ravi- tailleeringsbasis Napels aan. Volgens intusschen binnengekomen rap porten heeft de luchtmacht in den nacht van 21 op 22 October in het Oostelijke deel der Middellandsche Zee een vijan- delijken torpedojager tot zinken gebracht en een tweeden door bomtreffers be schadigd Boven het bezette gebied in het Westen werden gisteren 11 vijgndelijke vliegtuigen neergeschoten, waarvan 9 door afweer geschut der luchtmacht. Amerikaansche bommenwerpers vlogen bij dicht wolkendek en regen over Zuid- Oost-Duitschland en lieten lukraak en ver uiteen bommen op eenigC- plaatsen vallen. In den afgeloopen nacht deden vijandelijke stoorvliegtuigen afzonderlijke aanvallen op West-Duitschland. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar deerden afzonderlijke doelen in het stads gebied van Londen. Maan: 25 Oct. op 2.50 u., onder 16.36 u.26 Oct op 3.58 u., onder 16.56 u. 29 Oct. N. M. kameraadschap met de N.S.B. gelijkberechtigd-zijn gebaseerd.' Met nadruk verklaarde spreker, deze strijd om ziel en geest van Nederlandsche volk uiteindelijk kan worden uitgevochten en door haar, die de politieke wildraagster is in dit land, door de N.S.B. De Duit- schers kunnen hier slechts als trouwe ka meraden terzijde staan. Deze eenheid in het Nat.-Socialisme kan men langs verschillende wegen trach ten te bereiken. Vroeger heeft men dik wijls getracht volken sSmen te brengen door het materieele voordeel van samen werking op den voorgrond te stellen. Hoewel de zorg voor het dagelijksch brood noodig en nuttig is, mag deze ons echter niet naar beneden trekken. Boven dien, een materieele basis kan op den duur geen bevrediging geven. En voor materieele dingen strijdt en sterft geen mensch. Tpsschen Duitschers en Neder landers is een hoogere gemeenschap mo gelijk dan die, gebaseerd op interessen, namelijk een gemeenschap van geest en idee in het Nationaal-Socialisme. Hierin vinden we ons tevens in ons gemeen schappelijk bloed. Door ons te onderwer pen aan de wetten van het bloed, gehoor zamen we aan den hoogeren wil, die daar in besloten ligt. Met volkeren, die niet tot onze bloedgemeenschap behooren, is slechts een belangengemeenschap moge- PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. Telefoon 116309 (zeven lijnen) met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Lette’rk Bijbl.” Bijkant. Schev Keizerstr. 319 ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiteni. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p, 10 c. De veroordeelden hebben zich in het gifcim verbonden met het doel moord aanslagen te plegen op personen uit het openbare leven in Nederland, sabo tagedaden te verrichten, ondergedoken personen met geld en levensmiddelen bonnen te steunen en spionnage te ver richten. De groep heeft in nauwe be trekking gestaan tot de door het Poli zeistandgericht Amsterdam den 30sten September 1943 veroordeelde terreur groep, waartoe de communist Louis Boissevain en de rVioordenaars van luistenant-generaal Seyffardt hebben behoord, en is een voortzetting daar van geweest. De veroordeelden hebben zich schietwapenen en munitie ver schaft. De veroordeelde Johan Kemper heeft bovendien zich schuldig gemaakt aan medeplichtigheid aan den moord aanslag op den politieambtenaar Woerts te Bussum en den op 3 September 1943 gepleegden moord op den politiepresi- dent van Utrecht, Kerlen. De onder 1 tot 7 genoemde daders hadden afspra ken gemaakt voor moorden en sabotage daden, die ingeval zij tot uitvoering waren gekomen, de openbare orde in de bezette Nederlandsche gebieden hadden kunnen verstoren. Reeds in deze afspraak voor misdaden heeft het standgericht een vergrijp gezien tegen de voprschriften van de Verordening betreffende de handhaving van de openbare orde van 9 Januari 1943. Het meerendeel der daders, in het bijzonder de arts Antonius Tellegen, heeft actief spionnage bedreven. Door het snelle arresteeren van deze veroordeelden is het de Sicherheitspolizei gelukt de sabotage-organisatie, waarvan de voor naamste deelnemers reeds op 30 Sep tember 1943 zijn veroordeeld, in vollen omvang te vernietigen. Het vonnis is na onderzoek van dé gratiekwestie aan zeven veroordeelden Vrijdag j.l. door den kogel voltrokken. De distributie-ambtenaar Karei R a b e n, een broer van den ter dood veroordeelden en doodgeschoten Marti nus Raben, werd begenadigd, daar hij niet in die mate als de overige veroor deelden zich aan terrorisme had schul dig gemaakt. Rede van Geelkerken Van Geelkerken wees ér op, dat deze vormingsbijeenkomsten een noodzakelijk heid zijn; omdat.hef verwerkelijken van een Nat.-Socialistische revolutie in onze volkeren en de uitwerking daarvan op Europa niet in een handomdraaien kunnen geschieden. Dat men zich daarop voortdurend moet bezinnen is gebleken uit het feit, dat verschillenden, die het Nat.-Socialisme met den mond beleden, zich in moeilijke oogenblikken terugtrokken. Evenwel, dat is geen wonder. Als je op marsch bent, verlies je altijd wel wat en zulke indivi duen kan men beter kwijt dan rijk zijn. Wat het Nat-Socialisme dan wel inhoudt? Eerste vereischte is, dat het ons karakter geeft in alle levensuitingen, opdat we niet beïnvloed worden door de omstandig heden. Zou het slechts een uiterlijken po- litieken vorm brengen, dan heeft het zijn roeping gemist Was de democratie iets voor de massa, het Nat.-Socialisme is iets, waartoe de enkeling zich getrokken voelt, waarvoor hij zich tenslotte inzet, waar voor hij verantwoordelijkheid aanvaardt en niet vreest onpopulair te zijn. Nadat spreker het bezoek van den bisschop van York aan Moskou had gehekeld, behandelde hij nog eens de kwestie van de bewapening der N.S.B. Ieder lid dient in dit verband te be seffen, dat hij niet tegenover zijn volk staat, doch i n zijn volk, en dat hij zich niet in de verdediging moet laten drin gen, doch het doel in het oog moet houden. Bereikt moet worden, dat ons vólk de nat.-socialistische levenshou ding aanvaardt, opdat het niet meer vervalle in de oude. De Volksvoorlichter hij moge journalist zijn, radio-omroeper, cineast dan wel redenaar, ’t doet er weinig toe ontmoet heden ten dage; aller zonderlingste „vaderlanders”, betweters in het groot. Bij den kapper, op de tram én in den trein, in eet- en drink- gelegenheden, zijn' zij te vinden. Zij maken den vóórlichtenden man, die meent ingelicht te zijn, zelfs beschaamd. Zoovéél weten zij. Zij vertellen u, dat weldra de oorlog geëindigd zal zijn sommigen willen zelfs voor groote be dragen wedden zij zijn de beste stra tegen, waar de eminentste generaals uit de hoofdkwartieren niet van terug hebben. Heel vroeg in den ochtend heb ben zij de radio natuurlijk clan destien beluisterd en zijn dan de ver spreiders van het laatste nieuws. En terwijl de kapper u inzeept, wordt u met groot misbaar een betoog voor gedragen, alsof zij het zelf zijn, die de komende dingen regelen. Critiek op alles en nog wat. De krant moet het zwa?* ontgelden. Die persmuskieten zijn allemaal betaalde knechten, die alleen maar neerschrijven, wat hun gedicteerd wordt op de persconferenties. Schrijven behoeven zij niet eens meer, zij krijgen het zóó toegeschoven. Wat een bestaan! Maar dat zal niet lang meer duren daar zullen zij straks wel voor zorgen. En dan dat gewroet tegen den zwarten handel. Mogen zij soms niet meer eten? Moet er nog meer de grens over? Wanneer dan een'nuchter, doodgewoon medeburger het waagt te releveeren, wat Ir. Louwes daarover heeft gezegd, dan krijgt hij er van langs: „Wat een naïveling. Zeker, die heer Louwes is geen N.S.B.-er, maar zijn cijfers deugen toch niet. Wij weten wel beter luidt dan ’t holklinkend betoog wij kunnen u man en paard noemen, die gisteren nog hebben gezien, hoeveel boter, koeien, schapen, fruit enz. enz. over de grens zijn gegaan.”... En dan volgt met het noodige pathos: „Straks zullen de oogen open gaan, als wij maar weer eens vrij zijn en kunnen doen wat wij willen, zooals vroeger!”Wanneer deze raaskallerij anders kunnen wij het niet noemen ons voldoende ge ërgerd heeft de kapper jntusschen gereed gekomen is, of met den ober is afgerekend, dan wel heeft de conduc teur ons het einde "van den rit aan- gekondigd hebben wij dergelijken concurreerenden passieven voorlichters de vraag gesteld, of het niet hoog tijd wordt, dat er aan hun vrijen gedachten loop een einde wordt gemaakt. Immers, zij verpesten de atmosfeer. Zij zijn on ruststokers in optima forma, versprei ders van kwade en valsche geruchten. Zij zijn de directe oorzaak, dat zoovele jongeren den kogel krijgen, omdat dezen zich hebben laten opstoken tot het plegen van daden, die in een georden- den staat ontoelaatbaar zijn. Zij zijn gruwelijke gifmengers, die telkens weer de menschen tegen elkaar opzetten en goedgeloovigen er toe krijgen de dwaaste en gemeenste geruchten té ver spreiden. Bij onze omzwervingen door stad en land, gedurende de laatste weken, hebben wij ervaren, dat zoowel mannen als vrouwen, meestal boven de 30 en 40 jaar, zich hieraan schuldig ma ken. En onder hun gehoor bevinden zich dan velen, die alleen maar luiste ren, hoogstens goedkeurend knikken, maar den moed missen stelling te nemen tegen al dat geroddel en die verdacht makingen. Is er dan eens een enkeling die dit wel durft en den gifmenger aanpakt, dan verschiet de lafaard van kleur en betoogt dan, dat hij het zoo niet heeft bedoeld, of nog erger, dat hij bij wijze van spreken” maar een grapje heeft willen maken. Intus schen heeft het gif zijn uitwerking reeds gehad. De stille luisteraar(ster) is thuis of op kantoor de overbren- ger(ster). Veelal onbewust zijn dus handlangers(sters) gevonden van deze opzettelijke kwaad-stichters en gezag- ondermijners, die, wanneer men hun vraagt hoeveel zij in al die jaren ge offerd hebben voor hun medemenschen meewarig hun schouders ophalen en vol trots erkennen, dat zij nog nooit ook maar één cent aan Winterhulp hebben gegeven, omdat al dat geld gelijkelijk verdeeld wordt tusschen de N.S.B.-ers en de Duitschers. Of zij dan niets over hebben voor hun nood lijdende landgenooten? Nee, daar moe ten anderen maar voor zorgen, dat is hun taak toch niet. Van opbouwen, samenwerken, hulp verleenen moeten zij niets hebben. Deze geniepige woor- den-zwendelaars hooren in onze samen leving niet thuis. Zij eten hun buikje zwart rond, rooken voor-oorlogsche sigaren van 4 gulden het stuk of pakjes sigaretten bij de vleet a 10 gulden en houden hun deur gesloten, wanneer men een beroep doet op hun gemeenschaps zin. Inkwartiering zou hun den mond snoeren. Wordt het niet hoog tijd, dat tegen dergelijk kwaad stelling wordt genomen en deze gif-mengers voor goed onschadelijk worden gemaakt? De atmosfeer dient gezuiverd. Anders is het leed niet te overzien en zullen de doodvonnissen in nog grootere mate volgen. De Overheid versaagt niet en heeft de middelen dat weet nu zoo langzamerhand iedereen de schul- fltaen te achterhalen. Het goede, ge- Wederom hebben, naar het D.N.B. verneemt, formaties vijandelijke bom menwerpers van het bedekte weer bo ven Zuid-Duitschland gebruik gemaakt voor een operatie tegen deelen van de Ostmark. In de middaguren van 24 Oc tober verschenen zij bij een volkomen gesloten wolkendek en regen boven Stiermarken. “Volgens de tot gisteren ontvangen berichten werden hier en daar bommen geworpen op plattelands gemeenten. Duitsche afweerbatterijen openden een doeltreffend verspewings- vuur. Bijzonderheden zijn nog niet be kend. Anglo-Amerikaansche vliegtuigen heb ben, naar het D.N.B. verneemt, gister middag, na de Zuidwestelijke grens ge passeerd te hebben, boven Hongarije gevlogen. Uit verschillende deelen van Transdariubië wordt melding gemaakt van enkele neergeworpen bommen. De aanvallende Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen hebben boven de Westelijke en Zuidwestelijke deelen van Hongarije ge vlogen, waarna zij het luchtgebied bo ven Hongarije verlieten. Tot gisteren zijn geen berichten ontvangen over slachtoffers of materieele schade. In een persgesprek, zoo wordt uit Sjo- nan (Singapore) gemeld, heeft Soebhas Chandra Bose medegedeeld, dat de voor-, loopige Britsch-Indische regeering Enge land en den Vereenigden Staten den oorlog heeft verklaard. De 67-jarige Scheveningsche vrouw P. T.-K. is in den nacht van Zaterdag op Zondag in haar kamer aan de 2e Schuyt- straat door gasvergiftiging om.het leven gekomen. Onoordeelkundig gebruik van een gasstel in deze kamer, waarheen de vrouw was geëvacueerd, is de oorzaak van dit ongeval gebleken. Bij haar aanval op Kassei in den nacht van 22 op 23 October heeft de Britsche luchtmacht, naar het D.N.B. verneemt, opnieuw zware schade toege bracht aan niet-militaire objecten. Cul tuurinstellingen en monumenten, kerken en ziekenhuizen- waren haar geliefkoos de doelen. Daarbij werden talrijke oude, waardevolle gebouwen door de Britsche bommen getroffen en zwaar beschadigd of vernield. Het meeste geleden hebben o.a. het staatstheater, de schilderijen galerij, het witte slot, het landgrafelijke museum, de kostbare Murhard-biblio- theek en het paleis Bellevue. Bovendien werden^4 ziekenhuizen en 10 kerken zwaar getroffen. Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Britsche luchtmacht bij haar aanval op Kassei 44 bommenwerpers heeft verloren. Deze Samojeed heeft zijn vrouw haren een prachtige, geheel van trui, geleverd. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche Marine Het einde van den dag ..het geweer flink aanpakken, aan leggen, rustig nukken en den haan op het juiste moment overhalen”. Door zijn rustige, zakelijke leiding boezemt de meerdere den jongen schutter vertrouwen in. Met de schiet- oeferungea.wordt al gauw.begonnen. (Andres-RJf Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar. kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nwnen bij den Landstorm of bii het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriagsmarine kunnen zich aanmelden Zij. die tot de Germaansche SS in Neder, land toetreden willen, kunnen zich even eens aanmelden Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijnkarakter, gedrag, prestatie. 26-10-43 914,00 uur. Amersfoort Pol. Durchgangslager. Leusderweg. 27-10-43 914.00 uur, Den Haag. Café den Hout Bezuidenhoutscbewee. Op een drukbezochte vormingsbijeen komst van .N.S.D A.P. en N.S.B., welke te Tilburg is gehouden, hebben Dienstleiter W.' Ritterbusch, wnd. commissaris-gène- raal voor bijzondere aangelegenheden en de plaatsvervanger van den Leider, van Geelkerken, een rede gehouden. Beiden herdachten den overleden Hauptdienstleiter Fr. Schmidt Van Geel kerken noemde dezen een voorbeeld van Nat.-Sociaiistische trouw en plichtsvervul ling. Dienstleiter Ritterbusch verklaarde uit denzelfden geest en dezelfde idee te leven als die welke zijn vriend Schmidt beziel den. Daaraan voegde hij de verzekering toe, dat ook hem een onverbreekbare ka meraadschap met de NSB. bindt Hij wilde daarom slechts naar het positieve zien, namelijk de bereidheid van vele duizenden Nederlandsche kameraden aan de zijde van Duitschland te strijden en zoc noodig te vallen voor een idee, voor de toekomst. Vervolgens ging Dienstleiter Ritter busch na wat Nationaal-Socialisme eigenlijk inhoudt. Nat.-Socialist is men eerst dan, wanneer men zich bewust wordt, wat zijn volk werkelijk is en beteekent, en men bereid is dit volk tot het uiterste te dienen. Hieruit volgt, dat het nimmer de bedoeling der Duit sche Nat. Socialisten kan zijn, aard en wezen van het Nederlandsche volk aan te tasten. Zij hopen immers, dat de Nederlanders langs denzelfden weg Nat. Socialist worden als zij het ge worden zijn. Wat de Duitsche Nationaal Socialist zich in langen strijd verwor- ven heeft, kan hij niet op een presen teerblaadje overreiken. In dezen zin is het Nat. Socialisme geen export artikel. De Duitsche Nat. Socialisten willen dus slechts mede helpen, Neer land tot hoogste schoonheid, bloei en kracht te brengen. Spreker schetste hierna het groote en machtige gebouw der groot Germaansche gemeenschap, dat het' geheel zal over koepelen. Hij hield er zich van overtuigd, dat de Nederlanders zich daarin naar aard en wezen ruim zouden kunnen be wegen en ontplooien. Over den vorm daar, van behoeft men zich niet al te zeer te bekommeren. Die komt vanzelf terecht, wanneer we eerst maar de zege hebben bevochten. Alvorens we daaraan toe zijn, zullen wellicht nog tegenslagen komen. Men spiegele zich dan echter aan den on gebroken wil der soldaten. Persoonlijk zeide Dienstleiter Ritterbusch ervan over tuigd te zijn, dat al deze beproevingen noodzakelijk zijn en een eisch van het .lot. dat de volken toetst. Nu eerst recht (ontwaakt in werkelijkheid de Duitsche ziel, die diep en ondoorgrondelijk als de zee, stormen noodig heeft om in hevige beweging te komen. De Germaansche ziel, aldus spreker, begint eerst te ademen. Wie dit aanvoelt twijfelt niet aan de lei ding van den Führer. Nadat spreker aan de hand van een brief aan kameraden, welken hij als Kreisleiter eens had geschreven, de figuur van Adolf Hitler in al haar kracht had doen uit komen, besloot hij zijn rede met erop te wijzen, dat de Nat.-Socialisten onder Hitlers leiding liever zullen sterven dan capituleeren. Laten we aldus Dienst leiter Ritterbusch, zoo samen strijden ons bewust van onze ‘verantwoordelijkheid voor hen voor wie wij de verantwoorde lijkheid op ons genomen hebben. Beide redevoeringen oogstten luiden bij val. De sprekers die bij hun binnen komst hartelijk waren toegejuicht, waren voor den schouwburg Opgewacht door dienstgroepen van Partij, Beweging, Hitlerjugend en Jeugdstorm. De voormalige opperbevelhebber van het Grieksche leger en latere staats president van Griekenland, generaal Pangalos, heeft voor radio-Athene ge sproken. Zijn rede was voornamelijk gericht tegen den gevluchten ex-Koning. George van Griekenland, zoo zeide Pangalos, heeft zijn land verraden, het vermogen van het Grieksche volk ge stolen en op zijn rekening bij de En- gelsche banken gestort. Terwijl de zo nen van Griekenland in Albanië tegen Italië streden, bevond zich hun Koning in een schuilkelder te Athene. Bij de eerste wankeling van het front had de Koning maar één zorg en wel zichzelf en het geroofde vermogen in veiligheid te brengen. Nooit zal het Grieksche volk het toelaten, dat hij weer Griek^Ch grondgebied betreedt. van zijn afgeschoren hondenwol vervaardigde (C.N.F.-Stuvel) DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 24 Oct. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Nieuwe heftige doorbraakpogingen der bolsjewieken tusschen de Zee van Azof en Saporosje mislukten ook giste ren in zware gevechten, waarbij zich de 3de Oostmarksche bergdivisie, onder bevel van generaal-majoor Wittmann, bijzonder heeft onderscheiden. In den nacht van 21 op 22 October werden onze troepen na dagenlange straatgevechten in Melitopol op stellin gen aan den Westelijken rand der stad teruggenomen. UA het gebied ten N8orden van Sa porosje en uit het penetratiegebied ten Zuidoosten van Krementsjoeg ging de vijand met sterke strijdkrachten gelijk tijdig tot een grooten aanval over. Wel kon hij in verschillende sectoren ter reinwinst behalen, doch onze troepen slaagden er in, in verbitterden strijd de bedoelde doorbraak op te vangen. De slag duurt met onverminderde heftig heid voort. Aan den Dnjepr ten Zuidoosten van Kief en aan den mond van de Sosh bleven bolsjewistische aanvallen ook gisteren zonder resultaat. Een eigen aanvalsactie ten Noorden van Kief leid de tot verkleining van een bij de ge vechten der voorgaande dagen ontstane penetratie. Ook op den derden dag van den in het gebied ten Westen van Smolensk voortdurenden afweerslag werden de doorbraakaanvallen, door de bolsjewie ken voortgezet onder een allerhevigst artillerievhur en aanvoer van versche strijdkrachten, bloedig afgeslagen. Aan de afweersuccessen in den Cen- tralen frontsector hebben het 39ste pantsercorps, onder bevel van den ge neraal der artillerie Martinek en de Rijnlandsch-Westfaalsche 253ste divisie infanterie onder bevel van luitenant- generaal Becker, een bijzonder aandeel gehad. In den Westelijken en den Centralen sector van het Zuiditaliaansche front ondernam de vijand na krachtige ar- tillerievoorbereiding verscheidene plaat selijke aanvallen. Zij strandden meestal reeds in het geconcentreerde vuur voor de stellingen onzer gevechtsvoorposten of in den eigen tegenaanval. In het Oostelijke deel der Middelland sche Zee slaagden Duitsche soldaten, die tijdelijk in krijgsgevangenschap ge raakt waren, er in zich te bevrijden. Na versterking te hebben gekregen en met steun van de luchtmacht namen zij het door den vijand bezette ^iland Le- vitha in de Dodecanesus door een coup de main. Op 22 October landden boven dien formaties der luchtmacht, ver sterkt door legergroepen, op het door Britten en troepen van Badoglio bezette eiland Stampalia. Zij sloegen den vijan- delijken tegenstand uiten en bezetten het eiland. Gevangenen en buit werden gemaakt. In den afgeloopen nacht heeft een for matie Duitsche gevechtsvliegtuigen met goed resultaat de aan de Engelsche kust gelegen havenstad Great-Yarmouth aangevallen. Andere vliegtuigen bom bardeerden afzonderlijke doelen in Zuid- Engeland. Op den Atlantischen Oceaan plaatsten gevechtsvliegtuigen bomtreffers op 2 landingsschepen, waarvan 1 als vernie tigd kan worden beschouwd. In den nacht van 22 op 23 October vond in het Kanaal een gevecht plaats tusschen eigen torpedobooten en een superieure formatie Britsche kruisers. Hierbij behaalden de Duitsche strijd krachten een volledig succes. Zij brach ten een Britschen kruiser tot zinken en torpedeerden bovendien 2 torpedojagers. Aan Duitschen kant werden geen scha de en verliezen geleden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 25 October. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Op de zwaartepunten van den grooten afweerslag in den Zuidelijken en Centra len sector van het Oostelijke front kwam het gisteren tot buitengewoon verbitterde gevechten. Verscheidene ten Zuiden van Melitopol en ten Zuidoosten van Sapa- rosje over een smal front aanvallende Sovjetdivisies werden met zware verlie zen afgeslagen, eenige penetraties afge grendeld. Aan weerszijden van Dnjepr- opetrowsk slaagden vijandelijke strijd krachten onder bescherming van een dichten mist erin, bruggenhoofden te vor men aan den Westelijken Dnjepr-oever. In het penetratiegebied ten Zuidoosten van Krementsjoeg, wisselden krachtige vijandelijke aanvallen op onze afgrende- lingsfronten af met eigen tegenaanvallen. De bolsjewieken verhoogden hun krachts inspanning om naar Kriwoi Rog door te breken. De zware afweergevechten duren onverminderd voort Tot zware gevechten kwam het ook ten Westen van Smolensk. Herige door braakaanvallen der bolsjewieken strand den daar op den hardnekkigen tegen stand onzer troepen, die in een tegen aanval tijdelijk verloren gegaan terrein heroverden en daarbij een vrij zwakke vijandelijke groep vernietigden.. Van de rest van het Oostelijke front zijn slechts plaatselijke gevechten uit de sectoren ten Noorden van Kief, aan weers- kanten van den Soshmond, ten Zuid westen van Welikije Loeki en ten Zuiden van het Ladogameer te melden. In de zware gevechten der beide laatste dagen zijn 282 Sovjetpantserwagens stukge schoten. waarvan het meerendeel aan het front tusschen de Zee van Azof en Kre- mentsjoeg. Aata het Zuid-Italiaansche front vónden gisteren geen noemenswaardige gevechts handelingen plaats. Stepke formaties Duitsche gevechtsvliegers vielen opnieuw PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M (5 regi.) ƒ1.66, elke m.M. m. tot 22 m.M. (18 reg.) ƒ0.19. Elke m M m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct.-Ki. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1