10 Piërsow RHEUMHSAri een pmhtot nt'M teqen fheuntotiek Van middernachttot middernacht door FRANZ WENDELMUTH Geautor. vertaling van B. L. Venzelaar VET EXdEH HAA6I INKOOP STADSNIEUWS BINNENLAND KRANIGE REDDER SPORT FEUILLETON BEDRIJFSFEEST FIRMA WESTLAND HAAGSCHE COURANT Maandag 25 OcloHer 1'9'43 Te bl. pag. 2 J Verscherpte bestraffing verduisterings-overtredingen De Plaatselijk Luchfbeschermingsleider maakt bekend, dat de navolgende nieuwe algemeene voorschriften betreffende af snijding lichttoevoer en bestraffing ver- duisteringsovertredingen binnenkort in werking zullen treden: Meisjes den B.D.M. gaan van over in de N.S. Frauenschaft HERMES EN V.U.C. VERSPEELDEN EEN PUNT 1 12 22—6 6 11—9 7 8—8 7 20—17 1 7 11—11 1.— 9—14 0.57 7— 16 0.57 8— 15 0.50 8—24 0.42 1 10 16—9 9—10 K— 6 16—15 0.85 5 6—8 0.71 KLOKKEN, UURWERKEN, JUWEELEN, GOUD, ZILVER, REPARATIE 952 MIDDENSTAT1DSOPLEI Boekhouden - Hondeiscoeresp. Talen ZA p mnd. Boeken qroti- teen.Opl. Acte la-HO. Wiskunde STENO TYPENf. 2Kz Bejaard veehouder vermoord vakkundige reparatie/^ van Aoé/S'e/7 tricotages li.j overhemden Y Courses op Duindigt Boksbond onder nieuwe leiding Rede van Dienstleiter Ritterbusch A.D.O. had verdiend te winnen Opklapbeddenhuis Ideaal" Regentessel. 34 bij de L.v.M. Tel. 39.17.68 Laat nu Uw bedden en matrassen opnieuw overtrekken, repareeren of opmaken IN «ÉN DAG TERUG VOORAF PRIJSOPGAVE Actie voor pleegouders van kri j gsgevangenen Het Westelijk Elftal binnenkort in Van (Schimmelpenning)? Hier 8—5 1.42 6 5—17 0.16 VOETBAL verdiend was. De stand is een en [INLICHTINGEN van 1U-ÏÖUUI* t Eén geworstel voor het doel van V.U.C. de de Zij en aan 2 1 3 2 4 3 4 5 4 4 3 3 7 6 6 7 6 7 7 7 7 on- ge- 1.71 1.20 1.16 H.D.V.S. Volewijckers H.B.S. EDO. Sparta D.W.S. A D O. D.F.C. Xerxes Stormvogels VIJFTIG GEDUPEERDEN! Door verbre king van een ruit verschafte men zich toegang tot een schoenmakerij. Meegeno men werden 50 paar in reparatie gege ven schoenen. 39 Nadruk verboden Moderne s in bruik- LO.KI.KV C. en J. BURGER, WAGENSTRAAT 120 TEL. 180.372 Verder kwam hij niet. Harald was opgesprongen en greep hem met zijn sterke handen in den kraag van zijn jas, zoodat hij hulpeloos als een hoopje vodden in de lucht hing te spartelen. In de vroolijk versierde Dierentuinzaal vond Zaterdagavond een bedrijfsfeest plaats van de firma Westland, verzorgd door „Vreugde en Arbeid”. De districtlei- der van „Vreugde en Arbeid”, de heer Si- monis, heette de aanwezigen, o.w. zich verscheidene Duitsche gasten bevonden, welkom, waarna een onderhoudend varié- té-programma werd afgewerkt. Er was acrobatiek van „De Kentons” en het Joan Treu-Man Trio, Mr. Gordonni goochelde, „Les Astra's” brachten accordeonspel, Han Rijnbeek en Leonid Stroganoff bekoorden met dansen en Erica Rosch zong met wel luidende stem. De nummers werden inge leid door den confrencier André Carrell, die vaak geestig en steeds amusant was. Na de pauze stond op het programma een groote schouw door het bekende radio- orkest van Otto Hendriks. In den loop van den avond werd een propagandarede uit gesproken door den heer J. Ph. van Kam pen van het N-A.F. 'Handelsinstituu't LOOSOUIHSCHE WtC 355 7 7 5 6 7 7 7 7 6 1 7 1 GROSSIER TOT ƒ25.000 VEROORDEELD De grossier in groenten en fruit, H. de Waal uit Waspik had in den afgeloopen zomer bij een teler in Gelderland' een zeer groote partij kersen opgehaald zon der daarvan de veiling in kennis te stel len Hij verkocht de kersen clandestien tegen enorme prijzen. De inspecteur voor de prijsbeheersching te den Bosch ver oordeelde de Waal tot 25.000 boete, ter wijl hem tevens werd verboden geduren de vijf jaar zijn beroep uit te oefenen of’ op eenige wijze bij den groente- of fruit handel betrokken te zijn GROOTE VOORRADEN TEXTIEL ACH- TERGEHOUDEN: Duizenden kledingstuk ken van oude samenstelling zijn in de manufacturenzaken van R. Tjerkstra aani de Nieuwestad en W. K. Houwen aan de Nieuwe Oosterstraat te Leeuwarden voor den dag gekomen. Het feit, dat hier aan zienlijke hoeveelheden kleeding, waaraan dringend behoefte bestond, aan het pu bliek waren onthouden, gaf den inspecteur aanleiding Tjerkstra 25.000 en Houwen 7500 boete op te leggen. ROOKEN OP DE BALCONS VAN DE ELECTRISCHE TREINEN: Op vele bal- cons van het electrische stroomlijnmate riaal van de Nederlandsche Spoorwegen bestond een rookverbod. In verband met ondervonden bezwaren bij de handhaving van dit verbod is besloten dit op te hef fen. De op die balcons aanwezige bord jes met het opschrift „Verboden te roo- ken” zullen geleidelijk worden verwijderd. UIT TRAM GEVALLEN: De 21-jarige J. van T. uit Hilversum viel in de Rijnstraat uit een tram, waaruit hij wilde stappen, doch welke zich plotseling in beweging zette. Hij kreeg een lichte hersenschudding en een hoofdwond en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. Alle leiders hebben zich gisteren op hun plaats weten te handhaven. Overal is nog volop spanning Het was gisteren de dag der gelijke spelen, want in niet minder dan 11 wedstrijden werden de punten gedeeld. In het eerste district heeft Her mes D.V.S. haar ongeslagen record weten te handhaven, al heeft zij, in den 7en wedstrijd nu ook het eerste punt inge boet. Maar het is een dubbeltje op zijn kant geweest, want in het Haagsche Zui. derpark zijn de Schiedammers gisteren ternauwernood aan een nederlaag ont snapt. Of het een bevlieging is geweest, of dat het een blijvertje zal zijn, zullen we moeten afwachten, doch in ieder ge val had A.D.O. zich gisteren danig her- zat klein, lief huisje in het dorp; daarach ter een werkplaats, een aardig, goed verzorgd tuintje en wat bouwland. Voor eenige jaren had hij gelegenheid een groote sere-opdracht van een meubel fabriek te krjjgen. Voor dat doel had hij eenige moderne machines noodig, welke hij nog niet bezat. Hij kocht ze op crediet, in de hoop, door de winst, welke hij met deze opdracht zou ma ken, snel het bedrag der machines te kunnen aflossen. Hij kwam echter tij dens zijn werk te dicht bij de lintzaag. Een der handen werd hem afgesneden en hij kwam in het ziekenhuis. Maan denlang moest hij daar blijven. (Wordt vervolgd), In het dorp Schellinkhout nabij Hoorn is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de 72-jarige veehouder G. Palenstijn het slachtoffer geworden van een moord. P bewoonde geheel alleen een afgelegen boerderij aan het Noordeinde van het dorp. Van deze omstandigheid heeft men gebruik gemaakt om binnen te dringen en den ouden man met een hard voor werp van het leven te berooven De mis daad werd ontdekt door> den kleinzoon van het slachtoffer, die de boerderij be zocht èn alles gesloten vond. Waarschijn lijk heeft men met een roofmoord te doen, hoewel op het oogenblik nog niet kon worden nagegaan of een belangrijk be drag wordt vermist. Wel had het slacht offer eenigen tijd geleden de boerderij verkocht wordt gehouden, is de opstelling van het Westelijk elftal als volgt Westen: Kraak (Stormvogels) Calden- hove (DWS) en Wilders (Bl.-Wit); Pou- lus (HDVS), de Vriei (VSV) en de Vroet diepe minachting huilde van ONGEVALLEN: Op de Hoefkade bij den Marktweg werd de 63-jarige wielrijder W. C. S. uit de Spionkopstraat aangereden door een vrachtauto. De man kneusde beide beenen en werd aan den Centralen Post behandeld, waarna hij naar zijn wo ning werd vervoerd.. De 14-jarige voet ganger J. L. uit de Warmoezierstraat, werd op den Rijswijkscheweg aangereden door een autobus van lijn T. De jongen kreeg scheurwonden tusschen feenen van den rechtervoet Na in het ziekenhuis West- einde te* zijn behandeld, kon hij huis waarts gaan. De 19-jarige J. v. U. viel uit de tram in de Zoutmanstraat toen deze bij een halte stilstond, kreeg een rechterbovenarmfractuur werd opgenomen in het ziekenhuis den Zuidwal. Donderdag in den namiddag geraakte, zoo lezen we in de Goudsche Courant, een tweejarig jongetje hij het spelen in het Houtmansplantsoen te Gouda in Fluweelensingelgracht ter hoogte van muziektent., Er was geen grootere in de buurt* om den kleine te helpen, maar toch werd het ongeluk opgemerkteen pas sagier in den over den Fluweelensingel passeerenden autobus uit Oudewater zag het gebeuren. Stop, riep hij tegen den chauffeur, snelde de bus uit, deed z’n jas uit en sprong kordaat te water, zwom den singel over en redde het ventje, nog voordat dit gezonken was. De kranige redder zette den hummel op den kant, liep via de Doelebrug naar den Fluwee lensingel terug, stapte in den autobus en reed naazr het station door. Wie de pas sagier is' geweest, is onbekend gebleven, men weet alleen, dat hij uit den Haag komt Maar een flinke kerel is-ie Uit een woning in de van Kinsbergenstraat zijn diverse gouden sie. raden ontvreemd. Men was binnengeko men door opensluiting van de voordeur. In elk geval van overtreding zal wor den overgegaan tot afsnijding van den lichttoevoer voor dén duur van ten minste 14 dagen. Bovendien zal iedere overtreding (behalve de afsnijding van den lichttoevoer) door het plaatselijk hoofd van de politie worden gestraft met een minimum boete van 25. Tenslotte zullen in elk geval van ver- duisteringsovertreding de gloeilampen, waarmede de overtreding werd ge pleegd, in beslag worden genomen. In gevallen van herhaling van ver- duisteringsovertredingen volgt lichtaf- snijding voor langeren termijn en even- tueel bestraffing door een Duitscb Gerecht. PAARDEN 4» De Zaterdag-meeting had. ondanks het overladen programma (6 draverijen en 4 rennen) een vlot en spannend verloop. Ditmaal was het entrainement Jan Kruit hof flink aan bod. Zelf reed hij 3 paar den ter overwinning, terwijl de eigenaar van Monsieur le Major, de heer Smit en de leerling-pikeur Heldoorn voor de twee andere successen zorg droegen. In den amateur-ren, door H. G. Dekkers on Hendaye gewonnen, kwam in het laatste rechte eind Quercy ten val. Zijn berijder kwam er goed af Verschillende deel nemers, daardoor gehinderd, konden niet aan den eindstrijd deelnemen. Zoowel Marjolet als Young Phalaris twee cracks konden het met hun hoog ge- wieht niet bolwerken tegen Moneron van stal Soesdorp. door Decoster meesterlijk gereden Dezelfde jockey bracht later ook den outsider Nicorina het eerst over den finish voor den favoriet Rimini. In de tweede draverij van den dag bleef ten gevolge van een twijfelachtigen -start een deel der paarden staan. Na lang beraad besloot het draverii-oomité den uitslag te handhaven. De paarden die niet aan de course hadden deelgenomen, werden geacht niet te ziin gestart. De tickets op hen genomen bij den toto werden ge restitueerd. Bily won tenslotte den hor denren voor den favoriet Little Mav Dun, De uitslagen waren le c.: 1. D. Ma drigal (Kruithof) 7.60—2: 2 Jack F 4; 3 Godin 3; 4. Gérardin 2.60. 2e c.: 1. Hendaye (H. G. Dekkers) 2.801.30: 2. Medinette 1.50; 3. Echillais 2.40. 3e c 1 M. le Major (Hr. Smit) 3.602: 2. Lord Maire 2.30: 3. Donum Vita 4 60 4e e 1 Nemetor (Kruithof) 2—1.40; 2 Lex K, 1.60. 5e c.: 1. Moneron (Decoster) 4.20— 1.10; 2 Marjolet 1; 3. Young Pha laris 1.30. 6e e.: 1. O. Lapize (Kruit hof) 1.40—1.40; 2. Zoon van Silladar 2.90. 7e c.: 1. Nicorina (Decoster) 9 40 —1.50; 2. Rimini 1.20; 3. Princesse d'Au. berge 1.40. 8e c.: 1. Floris A. (Bosveld)' 13.202.70; 2.3. Peniche en Eulogie Scott 2,60 en 6; 4 Excellentie Brewer 4. 9e c.: 1. Edel Scott (Heldoorn) 31 20: 2 Duco Scott 1 60; 3. Darnon 1.20: 4. Se nator Norris 2 60. 10e e.: 1 Bily (J. Pex) 3.10—1.20; 2. Little May Dun 1.20. BOKSEN De Ned. Boksbond heeft gisteren te Amsterdam vergaderd onder leiding van een nieuwen op de districtsvergaderingen gekozen, voorzitter onzen stadgenoot, den heer H. S.. Bakker, die in zijn openings rede de nieuwe, verstrekkende plannen van het bestuur heeft ontwikkeld. Er komt een bondsbureau. dat onder leiding van den heer F. G. Bouwens komt te staan, de heer B. Bergström werd aangesteld ala hoofdinstructeur in het kader van een Technische commissie wier taak het o.m. zal zijn nieuwe boksleeraren te kweeken. De heer Bergström werd voorzitter van deze commissie. Het hoofdbestuur werd als volgt samengesteld: H. S. Bakker (alhier) voorzitter; A. Scharroo (alhier) vice-voorzitter; F. G. Bouwens (A’dam) secr -penningmeester; C, G. Knol D. de jong, J Baan, W. Rasenberg, K. van Zanten en J. v. d. Laan. Alle scheids- K rechters zullen optreden als rapporteurs van de T.C. De kampioenschappen zullen rouleeren in de districten; volgend jaar is Groningen aan de beurt. WEDSTRIJDEN IN HET GEBOUW: We gerts een blessure van de Roode kan de ontmoeting van dezen Hagenaar tegen Lucas Woensdag a.s. in het Gebouw voor K. en W. niet doorgaan. In de plaats daarvan komt Hendriks (R’dam)—Willems (Terneuzen) (Zie verder le blad pag. 3)] 6 1 13 26—10 1.85 6 3 2 3 2 1 beweging zich woede. Ik heb. de bewijzen voor haar trouw! schreeuwde hij. Ik heb tuigen, ik... Hij zweeg plotseling en terwijl hi. haastig met zijn tong over de lippen streek, gloeide een onverholen boosaar digheid in zijn oogen. Lafhartig trok hij zich in een hoek van de kamer terug, Eer ik zal toelaten, dat je nog voor hij zijn arm ophief en op Harald een enkel beleedigend woord tegenover wees. 5 3 3 4 2 2 2 2 1 6 1 2 12 31—15 1.71. 3—9 8—5 1.50 3—9 18—12 1.50 2 2 2 1 1 1 Ajax-doel. Er zat weer „combinatie” iri het elftal waarin Stam zich opwerkte tot internatiorïalen vorm. Ajax trok zich met acht man in de verdediging terug. Toch gelukte het na 10 minuten aan den Hoed een voorzet van Holleman hard in te schieten (12). En weer 10 minuten later lag de gelijkmaker achter Keizer uit een lagen kopbal van B. df Harder (22). Ajax ging hierna weer op den aanval spelen, doch V.U.C. behield het beste van het spel, zonder dit evenwel in doelpunten te kunnen uitdrukken. Te Delft heeft D.H.C. minder goed ge speeld, dan we hadden verwacht; het was maar een matig spelletje van de groen zwarten Van den aftrap af zaten de Rot terdammers dan ook voor het Delftsche doel en indien de voorhoede beter had geschoten, zou het een groote zege voor Feijenoord zijn geworden. Nu werd net slechts 21 voor de Rotterdammers, die tweemaal fortuinlijk scoorden. In het Stadion te Amsterdam trad V. S. V. zonder van der Lugt aan tegen Blauw Wit. De middenvoor werd echter uitste kend vervangen door Bauwens, die voor de rust V.S.V. de leiding bezorgde. Na de pauze bracht Bergman de partijen op gelijken voet, waarna geen verandering meer kwam. Voor de rust domineerden de bezoekers, doch na de pauze waren de Zebra’s beter en zij zouden zelfs een kleine overwinning hebben verdiend. De strijd tusschen, Emma en Haarlem was een zeer merkwaardige. Voor de rust had den de Dordtenaren verreweg het beste van het spel, maar doelpunten bleven uit. Na de hervatting ging de strijd een half uur gelijk op en toen was het met de thuisclub gedaan. In het laatste kwartier scoorden linksbinnen Koning (2). midden voor Boeree eh Rechtsbuiten de Winter 4 doelpunten, zoodat Haarlem met 40 won, hetgeen geflatteerd was. Thuisspelende heeft 't Gooi eindelijk het eerste winst- puntje in dit seizoen geboekt door met 11 gelijk te spelen tegen R.F.C. is de stand: V.U.C. Feijenoord V.S.V. Haarlem Blauw Wit Ajax D.HC. Emma RFC. ’t Gooi Li de tweede klasse A van district II is Quick van een koude kermis thuisgeko men bij haar bezoek aan het Leidsche U.V.S., want de Haantjes werden niet du bieus met 25 geklopt Quick kwam spoedig vrij fortuinlijk door een doelpunt van Arkema aan de leiding, doch daar na nam U.V S. het spel geheel in handen en voerde nog voor de rust den stand op tot 41. Na de pauze speelden de Lei- denaars vooral op veiligheid, maar deden toch nog 51 noteeren. Quick scoorde toen nog eenmaal. De Leidsche overwin ning was volkomen verdiend en U.V.S. prijkt nu op de eerste plaats met één punt voorsprong op Quick. Verleden week schoot V.D.L. uit haar slof tegen El ink wijk, maar nu moest zij op eigen grond met 25 het onderspit delven te gen H.V.V., dat aldus op de derde plaats belandde Gouda behaalde thuis met 31 de verwachte overwinning op U V.V. De Haagsche derby in het Zuiderpark tus schen V.I.O.S. en B M.T. is geëindigd in een ferme 51 overwinning van de gast- heeren, die de zege volkomen verdienden. Na een teleurstellend begin heeft V.I.O.S. zjch prachtig hersteld én zij staat nu gelijk met Gouda! Elinkwijk en Velox deelden met 22 de eer. tijen bevredigend kan worden genoemd. Het stond bij voorbaat wel vast, dat V.U.C. het niet gemakkelijk zou krijgen. In de eerste helft domineerden de Amster dammers over alle linies, terwijl het bij de zwart-witten maar niet wilde vlotten. De geheele ploeg rammelde en verschei dene spelers o.w. Oostdijk, v. d. Hoek K. de Harder en ook zijn broer speelden beneden hun normalen vorm. Bovendien genoot B de Harder een zware bewaking van Loois, hetgeen ook al niet ten goede kwam aan de Haagsche aanvalskracht. Van den aanvang af waren de Ajaxieden gevaarlijker; fraai werden de aanvallen opgebouwd en soepel snelden de voor hoedespelers door de V.U.C.-verdediging. Fischer, Drager en Broekman waren alle warring voor de vijandelijke veste. Voor- loopig mankeerde het alleen nog maar aan goede schutters. Harde schoten van Fischer, Drager en Brokman waren allen slecht gericht. Ruim een half uur hield V.U.C. stand tegen den zwaren druk Toen kwam door een fout van K. de Harder het leder bij Fischer, die het snel op bracht en onhoudbaar inschoot (01). Fel bleven de Amsterdammers de Haagsche veste bestoken en nog voor de rust had den zij voor den tweeden keer succes. Drager ving een verren pass op. zwenkte naar binnen, passeerde Rolfes en gaf Hol- zenbosch met een welgeplaatst schot het nakijken (0—2). Het rustsignaal bracht de zoo noodige verademing voor V.U.C. Somber waren de voorspellingen voor de tweede helft. Zou dit V.U.C.’s eerste nederlaag worden? Stam en zijn mannen dachten er anders over en, de hervatting bracht een totaal gewijzigd spelbeeld. VUC nam van den aftrap af het initiatief. Stormloop na stormloop volgde op het i Natuurlijk zal ik mij laten schei den. Tegen u echter ^al ik een aan- I klacht indienen wegens huisvredebreuk, mijnheer. U zult moeten voelen, wat het zeggen wil, Bernhard Bernstein tot i vijand te hebben! Harald wierp hem een verachtelijken blik toe en verliet de kamer. Ikzelf was het weenen nabij, maar ik be- heerschte mij en poogde, zoo goed het ging, onverschillig te schijnen. Ik vermoed, dat de getuige, over wien je sprak, je bediende is? vroeg i ik met koele stem. Bernhard had, l heengegaan, zijn weergevonden. Van ledikanten beugelmatrassen, enz, maken wij voor U een origineel opklapbed Als je het weet, antwoordde hij, behoef ik je vraag niet meer te beantwoorden. Nu was alles mjj duidelijk. De be diende is een m.ensch met zeer weinig moreele kwaliteiten. Voor geld zou hij zich er waarschijnlijk toe leenen, een meineed af te leggen. Ik weet nu, wat ik te doen heb. Ik moet de menschen waarschuwen, opdat ze niet in zijn misdadige handen Vallen, want dan zijn ze verloren. 4 November. Hedenmiddag weer zulk een weerzin wekkende scène in Bernsteins kamer. Ik kon de klagende stem en het hate- In Aug. 1942 werd, met steun van het commissariaat belangen voormalige Ne- derlamdsche Weermacht en van het Ne. derlandsche Roode Kruis, spontaan een actie voor pleegouders voor krijgsgevan genen geboren, welke bij afkorting A.P.K. werd genoemd en haar zetel vestigde in den Haag. Adelheidsstraat 183. Zij beoogde langs volkomen legalen weg pleegouders te werven, die zich bereid en in staat verklaarden onzen krijgsgevan genen regelmatig en zoo mogelijk weke lijks een of meer pakketten levensmidde len te sturen, nadat vatfi een dergelijke steunbehoefte van de zijde hunner naaste verwanten blijk was gegeven. Geconsta teerd was namelijk, dat verschillende de. zer niet in staat waren regelmatig een pakket te zenden. ,De zgn. pakketten-pleegouders namen op zich, alvorens hun wekelijksche pakket- zendingen aan te vangen, over de behoef te aan pakketten-steun bij de naaste ver wanten van den krijgsgevangene te in- formeeren. Samenstelling van den inhoud, inkoop en financiering der pakketten bleef uitsluitend een zaak van pleegouders en de verwanten. Deze A.P.K. heeft in stilte veel nuttig werk kunnen verrichten voor de oudste categorie van krijgsgevangenen en dik wijls ook voor die ouders en verwanten die zelf hulp noodig hadden. Aangezien men ook de jongste categorie van krijgsgevangenen pakketten levens middelen als groet vit het vaderland wenscht te sturen is overwogen het werk der A.P.K. uit te breiden tot deze groep. Behoudens nadere goedkeuring van het hoofdbestuur, heeft de afd. IV B. (pak- ketzendingen) van het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis zich bereid verklaard de werkzaamheden van het hooldkanfoor dfh Haag A.P.K. te ver richten. De afdeeling is door haar outillage hiertoe beter in staat. Adspirant-pleegouders kunnen zich voor inlichtingen en adressen wenden tot de plaatselijke afdeelingen van het Ne derlandsche Roode Kruis of tot genoemde afd. IV B. van het informatiebureau. Ha merstraat 17, ’s-Gravenhage. BEGRAFENIS H. C. HAAZER: Onder zeer groote belangstelling is op Nieuw Eik en Duinen feraardebesteld het stof felijk. overschot van den heer H. C. Haa- zer, in leven administrateur van hét ker kelijk bureau van de Geref. kerk van ’s-Gravenhage-West, die in de Stads evangelisatie een vooraanstaande plaats innam als secretaris van de afdeeling Huisbezoek. Bij het betreden van de aula bracht de organist de melodie van Ps. 116 ten gehoore en bij het uitdragen van de kist „Veilig in Jezus armen”. Ds. L. Oranje, Geref predikant te ’s-Gravenhage- West,. die aan het sterfhuis ook de rouw, dienst leidde, heeft een kort woord aan de groeve gesproken. 3 1 3 2 4 1 1 In het tweededistrictlsde span ning eveneens toegenomen, doordat V.U.C. opnieuw een punt verspeelde en Feijen oord den uitwedstrijd tegen D.H.C. won. Voor V.U.C was het intusschen prettig dat ook V.S.V. een veertje moest laten. Het stadion aan de Schenkkade^was ter gelegenheid van den wedstrijd tegen Ajax totaal uitverkocht en de vele toeschou wers hebben zich kunnen verlustigen in een aantrekkelijke, spannende partij, waar van het resultaat (22) voor beide par- 2 3 4 4 5 1Ó—17 0.71 5 3 14—25 0.42 5 1 Geheele of gedeelten van le klas inboedels. 288 Vrijblijvende taxatie. N.V. „PERZITA" Heulstraat 13 Tel. 11.65.11, Geopend van 96 uur. haar gebruikt, sla ik je neer als een dollen hond! Hij slingerde hem een paar maal heen en weer en wierp hem toen met een beweging van c”“ - van zich af. Bernhard (Feijenoord)DrSger (Ajax), v. d. Vegt (HBS), Dumortier (DOS), Smit (HBO en de Harder (VUC). Reserves: Liefaart (DFC) v. d. Heide (Feijenoord) en Stolk (HDVS). Oosten: Pieters (Enschedé); Nagels (Enschedé) en Jansen (Wageningen)van Spierenburg (NEC); Möhring (Enschedé) en Roelofs (Go-Ahead); Beumer (AGO VV), Engelsman (Quick), ten Velde (NEC), Thuis (NVB) en Jaarsma (Hera cles). Reserves: Steinvoort (Quick) v. d, Burgt (Go-Ahead) en Wiskamp (NEC), Gisterochtend had in het gebouw van het Rijkscommissariaat aan den Kneu terdijk de overgang plaats van meisjes, die den 21-jarigen leeftijd hebben be reikt en die tot den B.D.M. (Bund Deutscher Madel) behooren in de N.S. Frauenschaft. De filmzaal, waarin deze plechtigheid plaats vond, was versierd met de Hakenkruisvlag en met groen en bloemen. Onder de aanwezigen be vonden zich o.a. de leider van het Ar- beitsbereich Dienstleiter Ritterbusch, de Gevolmachtigde van den Rijkscom- missaris in de provincie Zuid-Holland, Schwebel, en Kreisleiter Bojes, uit den Haag. Haupt Mëdel Führerin W. Hagenmense van den B.D.M. droeg de meisjes over aan de Frauenschafsleiterin van het Arbeitsbereich, Frau de la Fontaine. Zij vermaande de meisjes haar plicht te blij ven vervullen, zooals zij dat tot nog toe hebben gedaan en zich ten volle te blijven ffeven voor de gemeenschap der jeugd. Neemt de kameraadschap der jeugd met u mee; in dien zin geef ik U over aan de N.S.F. Frau de la Fontaine zeide, dat de vrouwen van de N.S.F. steeds moeten bedenken, dat zij anderen tot voorbeeld moeten strekken en dat zij nooit mogen vergeten, Natio- naal-Socialisten te zyn. Wij verheugen er ons over, dat ge bij ons komt. Alles, wat we doen, moet uit ons zelf voortkomen. De Führer heeft eens ge zegd, dat gij vrouwen ztfn onbegrensd vertrouwen bezit. Het is Uw plicht, U dit vertrouwen waardig te toonen, door te arbeiden, mede te helpen en mede te strijden voor onzen Führer en voor ons vaderland. De leider van het Arbeitsbereich, Dienstleiter Ritterbusch, wees er in zijn rede op, dat volksgenoote en volksgenoot worden het hoogste ideaal is, want dan leggen we de be lofte af, voor anderen te leven en an deren te dienen. Het is goed, juist in dit oogenblik, nu gij dezen stap doet, Uw blik te richteh op den zin dezer dingen. Wie uitsluitend materialistisch denkt, is geestelijk onvrij; deze levens houding is' daarom niet de onze. Boven dit lagere niveau moeten wij uitstijgen, om te komen tot die geestelijke vrij heid, die ons drijft naar het hoogste ideaal. Niemand van ons kan zich ge heel van het materieele bevrijden, doch juist daarom moeten wij blijven strij den voor het hooge ideaal, dat wij ons hebben gesteld. Uw leven als Nationaal- Socialiste moet staan in het teeken van trouw aan den Führer, Adolf Hitler. Steeds moet ge naar omhoog streven, bestrijden datgene, wat ons zwak zou kunnen maken en wat zou kunnen ver hinderen, het hoogste te bereiken. Voor de gemeenschap moet ge bereid zijn, alle offers te brengen. Bewaar uw jeugd, d.w.z. blijf inner lijk jong! Dat zult ge blijven, indien ge streeft naar de hoogste idealen van Uw volk. In een groote gemeenschap hebt ge thans een schrede voorwaarts ge daan, in de gemeenschap van de N.S.D.A.P., die den Duitschen mensch moet leiden. Dit bewustzijn moet in U wakker en levendig blijven; gij alleen beslist, of Uw leven positief of negatief zal zijn, strevend naar omhoog of af dalend naar een lager niveau. Daarover beslist gij, als vrije Duitsche vrouwen. In onveranderlijke liefde voor Uw volk en Uw. Führer zult ge Voortgaan, we tende, dat gij niets zijt, doch Uw volk alles. De plechtigheid, die door muziek, zang en declamatie werd opgeluisterd, werd met het zingen van het Deutsch- landlied besloten. nadat Harald was dreigende kalmte De verantwoordelijkheid in hotels en pensions Ten aanzien van de verantwoordelijk heid in hotels en pensions is het volgende bepaald In beginsel is de luchtbeschermings- plichtige-eigenaar verantwoordelijk. Voor het volgens de voorschriften verduisteren van een verhuurde kamer kan tijdens diens aanwezigheid de logeergast verant woordelijk worden gesteld, als bij een overtreding blijkt, dat deze de nalatige is. Hierbij dient vooropgesteld fe worden, dat in iedere hotel- en pensionkamer een mededeeling moet zijn aangebracht, waar door de gast op zijn verantwoordelijkheid voor een juiste wijze van verduisteren wordt gewezen. De politie en in het algemeen de orga nen welke met de contröle op de verduis tering zijn belast, richten zich bij het vaststellen van een verduisteringsover- treding in de eerste plaats tot den eige naar of verantwoordelijken leider van pension of hotel en stellen eerst dan den gast vetrantwoordelijk, als de eigenaar overtuigend kan aantoonen, dat noch hem, noch zijn personeel schuld aan de overtreding treft. Dit zal in het bijzonder dan het geval zijn, als de gast zich op .zijn kamer bevindt en, nadat er volgens de voorschriften verduisterd is (b.v. zelf een venster opent). Is de verduisteringsovertreding veroor zaakt, doordat het verduisteringsmateriaal zich niet in goeden staat bevindt, dan zal de eigenaar verantwoordelijk worden ge steld. Het is praktisch niet mogelijk gebleken een regelmatige intensieve verduisterings- contróle uitsluitend door de organen der politie te laten verrichten. Daarom wor den dan ook de blokhoofden en de plaats vervangend blokhoofden van de Zelfbe scherming bij deze contröle ingeschakeld. De controle door de blokhoofden en hun plaatsvervangers wordt meer instrueerend dan controleerend uitgevoerd, d.w.z. dat bij geconstateerde overtredingen uitslui tend gewaarschuwd wordt. Deze waar schuwing heeft geen verdere beteekenis dan een tactische herinnering aan den verduisteringsplicht. Voor den overtreder bestaat dan de mo gelijkheid de overtreding te doen ophou den, zonder dat strafmaatregelen genomen worden. Indien dus een blokhoofd een bewoner waarschuwt dat zijn woning niet goed ver duisterd is, doet men verstandig onmid dellijk maatregelen tot opheffing te ne men om strafmaatregelen te voorkomen. In het algemeen wordt het publiek daar om aangeraden geregeld de verduiste- ringsmaatregelen te controleeren en daar door zelf ipede te werken om straf en moeilijkheden te voorkomen. steld van de malaise waarin zij tot verre in dit seizoen had gezeten. E>_ weer fut in de ploeg en er werd door achfertrio en middenlinie eindelijk weer eens uitmuntend voetbal te zien gegeven. En had het elftal beschikt over een mid denvoor, die ook maar eenigszins voor zijn taak berekend zou zijn geweest, dan zou het zeer zeker zijn uitgedraaid op ee» Haagsche overwinning, welke ook nu wel binnen het bereik der roodgroenen lag, maar door eenige tegenslagen toch niet werd behaald. Het volkomen falen van Piet Eversteyn is de voornaamste, zoo niet eenige oorzaak van het uitblijven van de A.D.O -zege, al hadden ook andere voorhoedespelers hun ouden vorm nog niet bereikt. Zoo was Vreken nog te langzaam en Clavan liet enkele fraaie scoringskansen onbenut. Over de rest van het elftal dezen middag niets dan lof en vooral Roosenburg (linkshalf), de Jong, Choufoer en van Kampen, dienen met eere te worden vermeld. De betere Schie- damsche voorhoede nog steeds zonder Lex Janse met kundige spelers als Borrani, Lengkeek en Daudey, werd vol komen in bedwang gehouden door de Hagenaars. De als betrekkelijk zwak ge kwalificeerde Schiedamsche verdediging weerde zich gisteren met volop steun van de middenlinie, waarin spil Poulus en van Buitene knap werk dedën ge ducht en aldus deed het merkwaardige feit zich voor, dat over het geheel ge nomen geen der beide doelverdedigers veel te doen heeft gehad. Aan beide kan ten strandden de meeste aanvallen direct op de verdedigingslijnen. Geen wonder dus, dat de score laag is gebleven. De vele toeschouwers A.D.O. trekt nog steeds onder wie tal van Schiedam mers, hebben een vlotten, levendigen en goeden wedstrijd te zien gekregen, één der beste, die tot dusverre in dit seizoen in den Haag zijn gespeeld. Gedu rende de geheele eerste helft hebben de partijen elkaar nagenoeg niet ontloopen. Er werd steeds in snel tempo en met p, veel élan gespeeld. Hermes nam in de 16de minuut de leiding; C. Poulus had den bal goed opgebracht en daar na scoorde Daudey, 01. Het scheelde niet veel of Tap had kort daarop uit een vrijen schop gelijk gemaakt en Cla van liet 2 goede kansen achter elkaar glippen. Snel golfde het spel daarna'van doel tot doel, maar doelpunten bleven uit, zoodat met onveranderdèn stand werd gedraaid. De tweede helft is bijna voort durend gekenmerkt door een overwicht van A.D.O. Wel waren een aantal Schie damsche uitvallen niet zonder gevaar, maar de druk op het Hermes-doel was soms zeer zwaar Dat bracht de noodige spanning., welke niet meer week. In de 16e min. leverde mooi solospel van de Heer succes op; met een fraai doelpunt bracht hij de partijen op gelijken voet. Vijf min. later scoorde Neuteboom, maar dit doelpunt werd wegens buitenspel af gekeurd. A.D.O. bleef sterker, doch het doelpunt, dat door de Heer en Neuteboom werd gefabriceerd, werd eveneens ongel dig verklaard. Even dreigde nog gevaar voor de Haagsche veste, na een hoek schop. doch dit werd spoedig bezworen en toen kwamen de Schiedammers weer in het nauw. Kort voor het einde had A.D.O. wel recht gehad op een strafschop, toen een der Hagenaars door den Schiedam- schen doelman werd vastgehouden, maar de arbiter liet doorspelen en aangezien er geen regelmatig doelpunt meer kwam, bleef het 11, waarmee Hermes te royaal werd beloond De strijd om de eerste plaats is nu ver scherpt, want met de draw van Hermes ging een nieuwe overwinning van Vole wijckers gepaard. De hoofdstedelingen demonstreerden een veel beter ploegver- band dan de elf hard zwoegende Xerxes-/ spelers, die met een 04 nederlaag huis waarts moesten keeren. H.B.S., met twee minder gespeelde wedstrijden, is op de derde plaats gebleven, doch de Hagenaars hebben in het Kasteel op Spangen met 24 de meerderheid moeten erkennen van het verjongde Sparta De Rotterdam mers probeerden wederom een anderen achterspeler, de Bruyn, die echter een zwakken indruk maakte. De Hagenaars waren van stonde af aan in de meerder heid. Hun voorhoede combineerde snel en vlot en zoo kon het niet verwonderen, dgt zij binnen tien minuten reeds de lei ding hadden door een fraaien kopbal van v. d. Vegt (0—1). Eerst na een half uur kwam Sparta er beter in en na harde schoten van Seton en Weber, welke goed door Boas gekeerd werden, miste van der Kloet een eenvoudige kans. Kort voor de rust ondernam Sparta een keurigen aan val, waaruit Seton de partijen op gelijken voet bracht (11). Van den aftrap na de rust trok de voorhoede van Sparta er tus schen uit. De bal kwam bij van der Kloet, die echter in buitenspelpositie stond, het geen den scheidsrechter ontging, zoodat Sparta gemakkelijk aan een tweede doel punt kwam (21). Vijf minuten later pikte Mostert een voorzet van links op en met een welgericht schot in het hoekje was het 31. Direct daarna veroorzaakte de Bruyn een strafschop, waaruit Her- klotz den achterstand verkleinde (3—2). H.B.S. had vervolgens weer een tijdlang het beste van het spel, doch haar voor hoede verknoeide eenige kansen. Tien mi nuten voor het slot maakte Weber aan alle onzekerheid een eind door den stand op 42 te brengen. D.F.C. heeft zich te Haarlem hiet slecht geweerd, want de Dordtenaren wisten tegen E.D.O met 00 de eer te deelen, hetgeen de verhouding wel goed weer gaf. Aan beide kanten waren de verdedigingen veel sterker dan de aanvalslijnen. Stormvogels heeft gisteren ’t eerste suc ces op eigen terrein kunnen behalen door met 2—2 gelijk te spelen tegen D.W.S. het had maar weinig gescheeld of de Vogels hadden gewonnen, doch in de laatste minuut maakten de Amsterdam mers nog gelijk, hetgeen overigens zeer lijk hoonende lachen van mijn man hooren. Er was een meubelmaker uit het dorp bij hem gekomen, die geld aan Bernhard schuldig is. De geheele wereld weet, dat mijn man een woe keraar is van de ergste soort en daar- tusschen bij zoo sluw, dat hij steeds tusschen de mazen der wet doorkruipt. Hjj heeft alle mogelijke systemen om den men schen geld af te persen. Hij heeft een fijnen neus voor nood en hulpbehoe vendheid in geldzaken. Dan gaa» hij op het juiste oogenblik bij de menschen op bezoek en wordt door hen voor een edelmoedig en rechtschapen mersch gehouden. De meubelmaker Balzer bezit een Reinigingsproces voor de vierbeenige kameraden. Ook de paarden der Duitsche kanonniers en grenadiers wor den nauwkeurig verzorgd. Tweemaal per week krijgen zij een bad en worden dan terdege afgeschrobt, hetgeen de dieren zich met een tevreden gesnuif laten welgevallen. (PK. Wehmeyer-Wè^C.N.F.) Voor den Technischen Dag. welke op 14 November a.s. i van 1 1 "H <-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2