KRIWOI ROG I DUITSCHE TEGENAANVAL BIJ r JÜih Iio. 18626. 1943. Dinsdag 26 October. BINNENLAND SPORT STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN AGENDA Dnjepropetrowsk ontruimd Waarop men recht heoft bij bevalling te*»*. Bon voor 500 gram suiker aangewezen Arbeidsmannen rooiden mogelijk in KERKNIEUWS «Helpt de koe met schillen en de koe helpt o” Baldadige Jeugd Op 31 October volgt weer een bon Afhalen distributiebescheuïên BURGERLIJKE STAND Dagorder tot het Duitsche duikbootwapen Tegen het bolsjewisme. Meldt u voor Waffen-SS en Landstorm Zeegevechten bij Drontheim en de Engelsche Oostkust aardappelen Sovjets spannen uiterste krachten in Complot van clandestiene slachters ontdekt 1 A HAAGSCHE COURANT Zeep WOENSDAG 27 OCTOBER „Ik heb er schoon genoeg van!" schold oor- Welikiie gevechts- Ned. Herv. Kerk. Aangenomen de benoeming tot hulppred. te Beverwijk H. C. Kranendonk, cand, en hulppred alhier. voedsel- beschik- MEVR NELLY SOETERS-VAN BALEN BLANKEN t: In het Roode Kruiszieken huis is in den ouderdom van 54 jaren overleden mevr. Nelly Soeters-van Balen Blanken, die zich op verschillend gebied van zang en literatuur heeft bewogen. - duikboot, hem op 9 de ter Na-uitreiking Voar-'hen, die niet in staat zijn geweest de distributiebescheiden op den voor hun naam aangewezen dag in ontvangst te nemen zal morgen (voor de let ters A t/m K) gelegenheid worden ge geven de ^bonkaarten af te halen (Groot- Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1 van 8.30—16.30 en bijkantoren Oost- straat 1 en van Diepenburchstraat 1 van 9—16.30). Heeft men liever gas of electriciteit. dan kan men een van deze kiezen in de plaats van een eenheid brandstoffen. In dit laat ste geval ontvangt men van den diatribu- tiedienst een verklaring, welke men op het r gas- of electriciteitsbedrijf moet inlevere- ren Kiest men gas dan ontvangt men be richt dat men kan beschikken over 75 kub. m. gas extra, kiest men electriciteit, dan verkrijgt men 210 kwh extra Boven dien kan men gedurende 15 maanden na de bevalling beschikken over 30 kub. m. gas of 120 kwh electricteit per periode extra ten behoeve van de babywasch. Indien de bevalling volgens verklaring van betrokkene thuis zal plaats vinden kan bij de derde verstrekking aan een a.s. moeder een bon „een rantsoen toilet zeep” worden uitgereikt. Rekent men dat ongeveer 15.000 k.g. in een wagon het resultaat. Baarnsche politiechef was medeplichtig De economische afdeeling van de Zeis ter politie heeft een buitengewoon goede vangst gedaan. Tijdens een uitgebreiden contróletocht werd een auto aangehouden, waarin zaten een Baarnsche wachtmees ter van de politie, een zoon van een Baarn- schen slager en nog een derde persoon. Bij nader onderzoek bleek een halve koe in de auto verborgen te zijn. Nader wordt hierover bekend gemaakt, dat bij deze zaak betrokken zijn de Baarnsche politiechef, de opperluitenant v. d. 13. Eveneens is vast komen te staan, dat er op groote schaal vleesch verhan deld werd, dat afkomstig was uit Nij. kerkerveen. Voorthuizen en Garderen. De Baarnsche politiechef werd evenals een boer uit Nijkerkerveen nog denzelfden nacht van bed gelicht. Ook werden de beide medeplichtige landbouwers van M. en T. aangehouden. Bij dé verhooren kwam vast te staan, dat minstens een maal per week vleesch vervoerd werd, dikwijls in een politieauto. Het clandestiene vleesch was bestemd voor een inwonefvan Baarn, die uit zijn huis andere bewoners in den omtrek van vleesch voorzag. Het in be slaggenomen vleesch is vervoerd naar het Zeister abattoir, waar het onder de be volking werd verdeeld „De politie te Heemstede heeft maat regelen getroffen om de toenemende baldadigheid van de jeugd tegen te gaan”, zoo begint een „Gemengd be richt” dat wij dezer dagen in de bladen lazen. We hadden, reeds eerder, gelijk luidende berichten uit andere plaatsen gelezen en wij vermoeden, dat er nog meer dergelijke berichten in de toe komst zullen volgen. Want het is inder daad een treurig feit, dat de verwilde ring onder een zeker deel van de jeugd, en met dit „zeker deel” wor den niet de zgn. „straatschoffies” alléén bedoeld, maar evenzeer jongens en ♦leisjes uit overigens behoorlijke mi lieu’s hand over hand toeneemt. Men moet, wanneer men dit feit constateert, zich er niet van afmaken met de op merking, dat dit een oorlogsverschijn- Ksel is, dat men, als zoovele andere ge volgen van den oorlogstoestand, te aan vaarden heeft. Daarmede is de zaak al lerminst afgedaan. Zoo denkt, trouwens, de politie er ook niet over; er zijn ech ter aan den anderen kant vele opvoe ders, ouders en onderwijzers, die er wél zoo over denken. Aan dezen geest van lamlendigheid dient een einde te komen. Ttgen het kwaad van deze toenemende jeugdbaldadigheid dient de strijd met alle beschikbare middelen te worden aangebonden. Men kan natuurlijk op de oorzaken van het kwaad dieper ingaan en knappe paedagogen en kenners van de jeugd zullen er boeken en brochures vol over kunnen schrijven. Maar daarvoor is het nu de tijd niet. Er moet tegen dezen vijand van ons volk, want als zoo danig heeft men het verschijnsel dezer on|fpoorde jeugd te zien een „Blitz krieg” worden gevoerd. De feiten sta pelen zich op, het aantal klachten over baldadigheden van de jeugd neemt lede ren dag toe. Om ons tot onze stad te bepalen, er gaat geen dag voorbij of er bereiken ons klachten over het op treden van de jeugd in de wijken der ontruimde woningen. Het fraaie gebouw der Dalton-H.B.S. is bijna een ruïne geworden; zelfs de parketvloeren heb ben het moeten ontgelden. Wij nemen grif de bewerihg van ooggetuigen aan, dat niet alleen kinderen, maar ook vol wassen menschen aan deze roof- en plundertochten deelnemen, maar, hoe vreemd het ook moge klinken, de jeugd heeft hierbij toch de leiding. De politie kan onmogelijk alléén dit kwaad be strijden. In Heemstede, en wij mee nen ook in enkele andere plaatsen was het tot dusver zoo, dat de ouders boete kregen, indien hun kinderen iets hadden uitgehaald dat niet door den beugel kon. Thans werd daar een con troleur belast met het toezicht op de jeugd. Constateert hij de een of andere wandaad, dan wordt de jeugdige delin quent uitgenoodigd zijn vrijen Woens dag- of Zaterdagmiddag op het bureau van politie te komen doorbrengen om daar strafwerk te maken. Dit is natuur lijk een middel om het kwaad te hel pen bestrijden. Maar er moet méér wor den gedaan. In dit opzicht staat het onderwijzend personeel der scholen voor een bijzondere taak. Ook vele ouders zullen eens met zichzelf te ra de moeten gaan of zij wel genoeg doen om hun kinderen in het goede spoor te houden. De oorlogsomstandigheden ma ken het niet gemakkelijk, zeker, maar des te grooter moet de inspanning zijn. Ieder zal toch mettertijd zijn kinderen als moreel-volwaardige menschen in de maatschappij willen onderbrengen. De baldadigheid van de jeugd is op het oogenblik allang geen onschuldig katte- kwaad meer. Zij grenst aan het misda dige, zij ondermijnt het moreele karak ter van de jeugd. Daarom ons dringend appèl op ouders en opvoeders. Hier moet met spoed, straf en streng, wor den opgetreden. Het is mogelijk gebleken den suikerbon, dje per 17 October had dienen te worden bekend gemaakt met ingang van héden geldig te verklaren. Hiertoe is aangewe zen bon .Algemeen 683", die recht geeft op het koopen van de normale hoeveelheid van 500 gram suiker. Deze bon zal geldig zijn tot en met 13 Nov. a.s. Ter ve?X)ijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de op dezen bon verkrijgbare suiker bestemd is voor het tijdvak van 17 Oct. tot en met 30 Oct. Op 31 October zal dan ook weer een bon, eveneens voor 500 gr., worden aangewezen. Men diene er rekening mee te houden, dat niet alle suiker al tegelij kertijd in de winkels zal zijn, zoodat plaat selijk eenige hapering in de voorziening zal optreden. Het schijnt dat velen niet weten waarop men bij bevalling recht kan doen gelden en nog minder schijnt men er van op de hoogte t« zijn, welke formaliteiten men moet vervullen om in het bezit van het begeerde te komen. Dit laatste is eigen lijk eenvoudig genoeg, daar men op elk distributiekantoor ieder volledig kan in lichten omtrent de formulieren, welke moeten worden verstrekt, benevens de be wijzen. welke men dient mede te brengen Teneinde ieder nog eens een duidelijk overzicht te geven omtrent de handelin gen. welke men heeft te verrichten, volgt hieronder een korte uiteenzetting. Heeft men de formulieren juist ingevuld, waar bij de ambtenaren op het distributiekan toor gaarne hun medewerking verleenen. en heeft men de juiste gegevens verstrekt, dan kan men er zeker van zijn, dat de distributiedienst de zaak vlot en juist afwerkt. Hieronder volgen de rantsoenen, enz., welke thans kunnen worden verstrekt. A.N.W.B..onderscheidingen: In de Zater dagmiddag te Rotterdam gehouden verga dering van de afd. Zuid-Holland van den A.N.W.B. werd de onderscheiding wegens het gedurende 25 jaar consul zijn uitge reikt aan den heer P. Bodegraven te Nieuwkoop. De plaquette wegens het 50- jarig Bondslidmaatschap ontvingen o.a. de heeren A. J de Niet te Scheveningen. R. D. van Haersma Burna, G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg, mr. Chr T. Krabbe, G. W. Zandvoort Jr„ F. A Klop- pert en A, Beers, allen alhier, p. H. Scheele te Voorburg. De chauffeurs G. F. Lavigne en P. Rosbergen, beiden alhier, ontvingen het getuigschrift en insigne we gens het gedurende 25 jaar in dienst zijn van een bondslid. Gedurende 12J jaar in dienst van een bondslid waren o a. de chauffeurs Th. Groenstege en J. H. v. Deemter, beiden alhier. Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri. butiebescheiden aan de Groot-Hertoginne. laan (voor bijkantoor Loosduinen Alida straat 1) de letters Stu t/m Verh. Aan het bijkantoor ScheveningenNoord. (Ooststraat 1) van 916 30 uur de letters U t/m Vk en aan het bijkantoor Benoor denhout (vah Diepenburchstraat 1) van 916.30 uur de letters Sti t/m einde T. alles op alles, doch de Duitsche tegen aanvallen zijn niet minder krachtig. De Sovjetstrijdkrachten in de bocht van den Dnjepr, die ten Zuidoosten van Krementsjoeg over deze rivier zijn ge komen, rukken naar het Zuiden op in de richting van Kriwoi Rog. Dit be langrijke spoorwegknooppunt, dat te vens wegens zijn steenkool- en ertsmij nen van groote beteekenis is, bevindt zich nog steeds in Duitsche handen. Zooals de situatie op het oogenblik is, vormt de Dnjepr niet langer meer een beschermende linie, waarachter de Duitschers zich kunnen verdedigen. Niettemin vormt deze in haar beneden loop tot 3 km breede en door uitge strekte moerassen omzoomde rivier een barrière, die de ravitailleering der Sov jetstrijdkrachten ten zeerste moet be moeilijken. Met de gevechten in de bocht van den Dnjepr hangen die tusschen Sapo- rosje en de Zee van Azof ten nauwste samen. Nu de Duitschers Melitopol, een belangrijk bolwerk voor de verdediging van laatstgenoemden sector, ontruimd hebben, ligt achter de Duitsche troepen niets dan de eindelooze vlakte van de Nogaische steppe, die voor de verdedi ging vrijwel geen natuurlijke voordeelen biedt. De positie van de Duitsch^ strijd krachten in dezen sector, die mede den toegang tot de Krim beheerscht, hangt ook uiteraard hiervan af en hieruit blijkt het verband met de gevechten in de bocht van den Dnjepr, of de Duit sche strijdkrachten op den rechteroever dezer rivier'den Sovjetopmarsch naar het Zuiden kunnen tegenhouden. Hier omtrent waagt men zich te Berlijn niet aan voorspellingen. De strijd- is nog in vollen gang en omtrent den afloop kan men voorglsnog niets zeggen. Extra-voeding Een aanstaande moeder heeft recht om gedurende de (vermoedelijk) laatste 26 weken van haar zwangerschap extra-voe ding te ontvangen, terwijl de moeder nog gedurende de eerste 6 weken na de beval ling extra-voeding ontvangt. In t°taal verstrekt de distributiedienst dus geduren. de 32 weken extra-voeding en wel in perioden van vier maal acht weken. .De aanvraag daartoe moet vergezeld gaan van een attest van den behandelenden ge neesheer of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de aanvraagster in de (vermoedelijk) laatste 26 weken van haar zwangerschap is. Dit attest dient verder voor alle extra- verstrekkingen, zooals voor textiel, zeep, enz. Het verdient aanbeveling, dat de ge neesheer of vroedvrouw op dit attest, in dien zulks het geval is vermeldt, dat de te verwachten bevalling een eerste baby betreft. Voedt de moeder haar oaby zelf, dan kan zij in aansluiting op de haar ver strekte extra-voeding. dus t® beginnen 6 weken na de bevalling, nog gedurende 33 weken in het genot zijn van extra-voe- dingsmiddelen. Daartoe is noodig, dat zij deze aanvraagt onder overlegging van een doktersverklaring (een z.g. re ceptenbriefje is voldoende). waaruit blijkt, dat zij haar kind zelf voedt. Een verklaring van een vroedvrouw is in dit geval niet voldoende Ook in dit geval worden de exfra-rantsoenen voor 8 weken uitgereikt onder,voorwaarde, dat voor elke nieuwe uitreiking opnieuw een als boven bedoelde doktersverklaring wordt overge legd. Wat de grootte van de extra- rantsoenen betreft kan worden mede gedeeld. dat a.s. rpoeders, jonge en zoo- gende moeders kunnen kiezen uit 3 groe pen van levensmiddelen. De ambtenaren op het distributiekantoor geven bij de aanvraag gelegenheid tot deze keuze. Elke acht weken kan men opnieuw uit deze drie groepen een keuze doen. Combinaties binnen dezen termijn zijn niet toegestaan. Bij opname in een ziekenhuis worden de verstrekkingen onderbroken. Na ontslag uit het ziekenhuis kan men weer in aan merking komen voor extra-voeding, even wel gaan de termijnen door, zoodat men de verstreken termijnen niet z.g. kan in halen. Bovenstaande regelingen gelden eveneens voor vrouwen, die in de z.g. zelfverzorgingsregeling vallen. Bij het afhalen van de be scheiden voor extra-voeding, welke men onmiddellijk bij de aanvraag in ont vangst kan nemen, dient men bij zich te hebben: 1. distributiestamkaart met inlegvel van de moeder, benevens de doktersverklaring (alleen voor den eersten keer); 2. per soonsbewijs en doktersverklaring, als de moeder het kind zelf voedt; 3. een schrif telijke machtiging van de moeder, als men in de plaats van haar de bescheiden als gemachtigde afhaalt. Deze bepaling geldt eveneens, als de echtgenoot de bescheiden afhaalt. BEVALLENA. M. Schumacher geb. de Kleijn, d. A. J. Prior geb. Wethmar, z. Ch Clarenbeek geb. Kuiper, d M. C. van Weezel geb. Tielens. z. A. C. Nobel geb. Molenaar, z. D. Soorsma geb. Brouwer, d. H. W van Rheenen geb Kooij, d. A. W. Wezenaar ^eb. Bos, d. A. Verheij geb. Pronk, z. F. Ernst geb. Buschgens, d Th. van der Heeft geb. Schaasberg, d. A. de Jong geb. Zoutenbier. z. J. C A. de Koning geb. Borst, z. C. Taal geb. Mos, z. M. Goudswaard geb. Bogaars, z. C. Mos geb. de Ruijter, d. J Chevallerau geb. Huis in ’t Veld, cL K. C. Kruithof geb. Franken, z. G. J. van der Meijs geb. var. Houtert, d, M C. E. Baptiste geb. Vesters, z. M. Votel geb. de Bruin, d. W. J. de Boer geb. Sillmann, z. M. G van Dijk geb. van der Touw. d. S. vai^ Rijn geb. Heijmans, d. C. Drexhage geb. Groe- nink. z. P. L. van der Meer geb. Kluge, d. G Vermin geb. van den Oever, d. J. A. van der Plas geb. PlatteeL d. I van der Loos geb. Mitzka, d. OVERLEDEN: A. Daane, wed. van J. C. van Schelven, 70 j. A. Muller, wedn van G Schmitz, 62 j. M. G. Eertmans wed. van J. A. Magdelijns, 72 j. J. Fr. Jacot, ongeh. man, 66 j. A. M. Bongartz, gesch. vrouw, 48 j. W A E. van Geuns, wedn. van J E. de Kanter, 71 j. R de Vries, ongeh. man, 79 j. M. H. S. Ver hoef, wed van Fr. J. Heskes, 88 j. J Sarosi, echtgen. van G. Bijlstra, 37 j. D. de Wee, wed. van A. Eblie, 78. j. J. Kuiper, man van D. Jansen, 78 j.’A. J. Gompertz, wed. van Fr. Eltzbacher, 64 j. A. M. A. van der Spek. wed. van J. Dolkens, 87 j. B. Lesterhuis, vrouw van J. van Maanen, 57 j. W. Waanders, wed van C. A. Kaffa, 83 j. De Führer heeft korvettenkapitein Luth, commandant van een ontvangen en hem het hem op Augustus 1943 verleende eikenloof met zwaarden en briljanten, behoorende bij het ridderkruis van het Ijzeren kruis overhandigd. De opperbevelhebber van de marine, grootadmiraal Dönitz, heeft ter gele genheid van de hooge onderscheiding voor korvettenkapitein Luth door den Führer, een dagorder tot het duikboot wapen gericht, waarin o.m. het volgen de wordt gezegd: De Führer heeft korvettenkapitein Luth, na terugkeer van zijn dertienden tocht naar den vijand, het eikenloof met zwaarden en briljanten, behooren de bij het ridderkruis van het Ijzeren kruis overhandigd. Zoodoende heeft een van de oudste strijders uit de gelede ren van het duikbootwapen als' eerste officier van de marine de hoogste Duit sche onderscheiding voor dapperheid ontvangen. Van den eersten dag van den oorlog af ononderbroken in dienst op de duikbooten, heeft korvettenkapi tein Luth zich in alle phasen van den duikbootoorlog, in harden strijd onder de Engelsche kust, in de verbitterde worstelingen der convooislagen en op jacht in den uitgestrekten Atlantischen en Indischen Oceaan, schitterend onder scheiden. Henk op zekeren dag tegen zijn vrien den. Zij wisten nergens anders over te spreken dan dat Duitschland den log verloor, dat er hongersnood en revolutie was en wat niet alHij wilde niet meehuilen met de wolven in het bosch, hij wilde zich zelf over tuigen Daarom meldde hij zich dan ook voor het eerstvolgende weersport- kamp in Duitschland. Nederlandsche jongens van 1618 jaar, doet als hij! Breekt een maand uit de alledaagsche sleur. Meldt je aan en geniet van een extra maand vacantie, gevuld met sport, spel en veldwerk! Loon wordt doorbe taald, werkgevers moeten vrij geven. Aanmeldingsbureau Weersportkampen: Koningslaan 9, Utrecht. (Hoffmann-Stapf) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Landstorm. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de vertorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Neder land toetreden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie 27-10-43 9—14.00 uur. Den Haag. Café den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Textiel 26 Weken voor den vcrmoedelijken be- vallingsdatum kan men bij den distributie- dienst een aanvraag indienen uoor de ver krijging van de artikelen, die men voor.de moeder en de baby denkt noodig té heb ben, alsmede voor de vergunning tot aan koop van een baby-pakket als de te ver wachten baby het eerste kind is ofwel een kind welks voorgaand broertje of zusje tenminste vijf jaar oud is op den vermoe- delijken datum van de geboorte. Uit een verklaring van een dokter of vroedvrouw moét blijken, of een é^fste baby zal worden geboren, terwijl men een verkla ring van het bevolkingsregister noodig heeft als het voorgaande kind tenminste 5 jaar oud is. Uit de invulling van het aanvraagfor mulier blijkt of men een baby-pakket A of B verlangt. Pakket A bevat: i kg breigaren, 12 luiers. 3 truitjes en 12 veiligheidsspelden; Pakket B bevat: kg breigaren, 12 luiers, 3 truitjes 1 /wiegdekentje en 12 veilig heidsspelden Voor pakket A moeten 40 voor pakket^ B 50 punten worden afge staan. Voor te verwachten babies, die niet in aanmerking komen voor een babypak- ket kan een aanvraag worden ingediend voor beschikbaarstelling van kg hand- breigaren. Zijn de aanvragen voor baby- pakket of breigaren ingediend dan kan geen ruiling meer plaats vinden. Verder ontvangt iedere moeder na in diening van bovenstaande verklaring een toeslagkaart met 50 direct geldige punten. Is de baby gebosfn. dan ontvangt men een babytextielkaart groot 100 punten; is de baby een eerstgeborene of een baby, die wordt geb&en 5 jaar na de laatste bevalling, dan ontvangt men bovendien een toeslagkaart met 50 punten; voor tweelingen ontvangt men behalve voor ieder een baby-textielkaart van 100 punten bovendien voor ieder een toeslagkaart met 50 punten Bij het afhalen van deze b e- s c heiden dient men voorzien te zijn van: 1. distributiestamkaart van de moe der met inlegvel; 2. schriftelijke machti ging van de moeder als men in de plaats van haar de bescheiden afhaalt. Voor eerstgeboren babies en babies die geboren worden tenminste 5 jaar na de laatste bevalling kan een vergunning tot aankoop van een bedkruikje en een wasch- kom worden aangevraagd Men ontvangt daartoe 2 punten voor een baby-bed- kruikje en 16 punten voor een waschteil Gewoonlijk kan men deze bescheiden tege. lijk met die voor textiel' in ontvangst nemen. Vóór de bevalling plaats heeft, kan men op het plaatselijk distributiekantoor één eenheid extra-brandstoffen aanvragen. gaan, dan kortit men tot dat door den arbeid van het 42ste corps alleen reeds'tien treinen van 65 wagons elk met aardappelen voor voorziening van ons volk king zijn gekomen DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 26 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In het Zuiden van het Oostelijke front bereikten gisteren de gevechten in den sector van Melitopol en ten Zuidoosten van Saporosje bijzondere felheid. In een verbitterde worsteling werden herhaalde lijk uitgevoerde vijandelüke aanvallen opgevangen en eenige penetraties afge grendeld. Ook in de bocht wan den Dnjepr werd verder zwaar gestreden. Onze troepen hebben na vernieling van voor den oor log belangrijke installaties de stad Dnjepropetrowsk ontruimd. Tegen Kriwoi Rog brachten de bolsjewieken nieuwe strydkrachten voor den aanval in het vuur. Ten Noorden van de stad duurden de al dagen aanhoudende gevechten ook gisteren onafgebroken voort Een uit het Noordwesten in de flank van den vijand uitgevoerde tegenaanval van eigen tank- formaties drong door in concentraties van de bolsjewieken en bracht daardoor den bij Kriwoi Rog strijdenden Duitschen troepen belapgrijke verlichting. Op de afgrendelingsfronten van het pe- netratiegebied bleven talrijke aanvallen van den vijand zonder resultaat. Uit een bruggenhoofd ten Noordwesten van Kre mentsjoeg vielen de bolsjewieken met sterke strijdkrachten aan, doch werden in een tegenaanval teruggedrongen. Ten Zuidoosten en Noorden van Kief en ten Noordwesten van Tsjernigow kwam het hier en daar tot felle plaatselijke ge vechten, waarbij de bolsjewieken óveral werden afgeslagen. Ten Westen van Kritsiew gingen de bolsjewieken met verscheidene divisies infanterie op breed front tot den aanval over. In energieke tegenaanvallen werden penetratiepunten opgeruimd en de vijan delijke aanvalsformaties teruggeworpen op hun vertrekstellingen. Uit het gevechtsgebied ten Westen van Smolensk en ten Zuidep Van Loeki wordt slechts geringe activiteit gemeld Het luchtwapen, dat tezamen met Roe- meensche formaties vliegers vooral in het Zuiden van het Oostelijke front in zware afweergevechten staanden troepen merk bare verlichting bracht, schoot in den tijd van 22 tot 25 October 188 bolsjewis tische vliegtuigen neer. 14 Eigen vlieg tuigen gingen in dien tijd verloren. In Zuid-Italië is het slechts in enkele sectoren tot voorpostengevechten gekomen. Beveiligingsvaartuigen der marine heb ben in de wateren ten' Noorden van Drontheim 2 Britsche motortorpedobooten beschadigd, waarvan er één korten tüd later door een Duitschen jager tot zinken werd gebracht. In den nacht van 24 op 25 October heb ben Duitsche motortorpedobooten een aanval gedaan op de Engelsche Oostkust en zijn in gevechten gekomen met een superieure formatie Britsche to^pedoboot- jagers, artillerie-motortorpedobooten en beveiligingsstrijdkrachten. Een Britsch bewakingsvaartuig werd tot zinken ge bracht en verscheidene vijandelijke artil lerie-motortorpedobooten werden be schadigd. Twee eigen motortorpedobooten gingen verloren. Haar bemanningen kon den voor het grootste deel gered worden. Boven de bezette Westelijke gebieden en in het gebied van de Middellandsche Zee hebben formaties van het luchtwapen en de marine 20 BritschArnerikaansphe vliegtuigen neergeschoten. Verhuur van schrijfmachines Hij publicatie in de Staatscourant van 4 December 1942 werd het bestaande ver. bod tot het verkoopen en afleveren van schrijfmachines zonder vergunning uit gebreid tot een ieder, tenzij verkoop en aflevering geschiedt aan bij het bureau voor de metalen.verwerkende industrie ingeschreven handelaren in kantoorma- chines. Ter voorkoming van misverstand wordt er hierbij de aandacht op geves tigd, d^t dit verbod tot aflevering mede omvat de aflevering als gevolg van het sluiten van een overeenkomst van huur en verhuur. Dientengevolge is voor het verhuren van schrijfmachines door een ieder een vergunning vereischt, met uit zondering van de kanfoormachinehandela- ren, voor welke categorie reeds een rege ling is getroffen, welke in de Staatscou rant van 11 Maart 1942 is gepubliceerd. Deze vergunningen kunnen bij bovenge noemd bureau, Riouwstraat 182, den Haag, worden aangevraagd. Verliezen van de Britsche vloot De Britsche admiraliteit heeft mede gedeeld, dat bij een offensieven aanval aan de Fransche kust j.l. Zaterdag, de kruiser „Charybdis” tot zinken is ge bracht. De torpedojager „Limboume” werd beschadigd en is door de eigen bemanning tot zinken gebracht. De commandant van de „Charybdis” wordt vermist. Na een districtsappèl te Leeuwarden onderhield de Leider der Nationaal So cialistische Beweging der Nederlanden zich met de ouders van gesneuvelde kameraden. (C.N.F.-Otto) Vervroegd staatsexamen December De secr.-gen. van Opvoeding. Weten schap en Kultuurbescherming heeft blij kens mededeel ingen in de Staatscourant, bepaald, dat aan mannelijke personen, die vóór I Januari 1926 zijn geboren en voornemens waren in het jaar 1944 deel te nemen aan het staatsexamen, voor toe lating tot de universitaire studie, het staatsexamen hoogere burgerschool B. de gelegenheid zal worden gegeven om het verlangde getuigschrift in de maand De cember 1943 te verkrijgen. Met de bij zondere omstandigheden van hen. die zich voor de examens hebben aangemeld zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Het 42ste corps van den Nederland- schen Arbeidsdienst, dat dezen zomer de opdracht ontving om in het Noorden van ons land, in de omgeving van Belling- wolde. ongeveer 400 h.a aardappelen te gaan rooien, is dezer dagen met zijn ar beid gereed gekomen. Alvorens echter weer naar de kampen terug te keeren heeft het corps afscheid genomen van de bevolking, door een openbare demon stratie’ te Bellingwolde. Ruim 600 ar beidsmannen marcheerden door het dorp naar de demonstratieplaats. waar zij stonden opgesteld toen de commandant van het corps, hopman van Battum. en de burgemeester van Bellingwolde. r..r H Venema aankwamen voor het bij wonen van een feestelijke vlaggenparade. Hopman van Erp leider van de afdeeling vorming bij den staf va'n het 42ste corns gaf nadat op plechtige wijze de vlag was geheschen. de leuze uit die ditmaal luidde„Oogst” De commandant hop man van Battum. zeide vervolgens „Toen wij hier kwamen stonden wij vreemd tegenover elkaardoch snel begreep men. waarom wij hier gekomen waren n.l. om te werker en een offer te bren gen aan ons volk in deze moeilijke tijden.” De burgemeester van Bellingwolde mr Venema. sprak uit naam van de burgerij en zeide o.a dat het aan den N.A.D is te danken dat de asfrdappelen uit den grond zijn gekomen. Hopman van Erp verklaarde aan het A.N P.. dat de mannen op 17 Augustus hier waren aangekomen De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De strijd in het Zuiden van het Oostfront heeft thans een hoogtepunt bereikt. V^n zwaartepunten kan men hier niet spreken, de gevechten vormen een geheel en men kan wel zeggen, dat de afloop ervan het lot van den geheelen Zuidelijken frontvleugel be paalt. De bolsjewieken zetten blijkbaar Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant**. Voordracht over..Kometen en Meteo ren". 15.45 u. Leergang„Bouw in wendige der sterren" 19,30 u. Luth. kerk. Orgelconcert F. Asma 20 u Stads schouwburg. „Der Troubadour” 18.30 u. Princesse Schouwburg. „Johan. uw on derdanige dienaar” 19 u. Dlllgentla. „Lastige vrouwtjes”. 19.30 u City. „Tok tok tok alweer, een ei” 14 en 19 u. Scala. .Pas op je vrouw" 19.30 u. Geb. v. K. en W. Boksen Jan Nicolaas tegen Jan de Bruin 19 u. Aardappelschillen en huishoudbeenderen hebben groote waarde Ook dezen winter zal ons vee weer goed gevoed moeten worden. De aard appelschillen zullen daarbij een welkome aanvulling beteekenen. Vooral in de om geving van de groote steden, waar veel melkveebedrijven voorkomen, komt die aanvulling prachtig van pas. De huisvrou wen dienen dus vooral de schillen aan de ophalers mee te geven. Zij hebben ech ter nog een anderen plicht, n.l. er voor te zorgen, dat alle huishoudbeenderen apart bewaard worden en afgedragen wor den aan de ophalers. Ook beenderen zijn van belang. Wat allemaal uit oude been deren gemaakt kan worden, grenst aan het ongelooflijke. Er gaat vrijwel niets verloren. Om enkele dingen te noemen: beenderen zijn noodig voor de lijmfabri- cage. Uit het vrijkomende beendervet wprden stoffen gemaakt, benoodigd voor het maken van zeep, geneesmiddelen, verf, lak, inkt, kaarsen, stearine, scheerzeep én schoensmeer, enz Fijngemalen beende- rqp, van lijm ontdaan, leveren voedermid. delen en meststoffen op. Aardappelschillen en huishoudbeenderen hebben groote waarde E. A. MEIJER t: Na een langdurige ziekte is in St. Antoniushove te Voorburg over leden de heer E. A. Meijer, oud-wethouder van openbare werken en bedrijven aldaar. De overledene was o.a. voorzitter van de Drinkwater mij. „De Vlietstreek”. De requiemmis zal plaats vinden' morgenoch tend half 10, in de St. Martinuskerk aan het Oosteinde te Voorburg, waarna de teraardebestelling geschiedt op de be graafplaats naast de kerk VOETGANGSTER AANGEREDEN: Op den hoek van de Laan van Meerdervoort en de Conradkade is gisternamiddag de 58-jarige mevr. W. L. S. uit de Columbus- straat, bij het oversteken, aangereden door een vrachtauto. Zij kreeg een zware her senschudding en is opgenomen in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. INBRAKEN: Bij een inbraak in een kleer makerij aan de Valkenboschlaan werden 13 coupons heerenstof gestolen. Een kap- stokkleed en de distributiebescheiden van 7 personen werden ontvreemd bij een in braak in een woning in de Cypresstraat. Op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 November houdt de pluimveevereeniging Wassenaar in „Het Wapen van Wasse naar” een tentoonstelling van pluimvee en konijnen uit genoemde gemeente en omstreken. Donderdagavond 8 uur is de opening. Bij het stoeien in een fabriek, brak gisteren de 15-jarige P. P van den Zuid Buitensingel het linkerbeen. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1