SOVJETAANVALLEN TEN Z. VAN SAPOROSJE MISLUKT No. 18627. Woensdag 27 October. Ï943. W “Ir BINNENLAND STADSNIEUWS nieuwe VAN OVERAL KUNST EN LETTEREN Uitreiking bonkaarten De slag in de Dnjepr- bocht Verklaringen van Tojo Afhalen distributiebescheiden De textielpunten Onwrikbaar Vertrouwen Aanmeldingsplicht commissies en comite’s Nieuwe rantsoenbonnen voor aantal artikelen Ernstig tramongeluk bij Spijkenisse Diphtheriebestrijding door den N.A.D. Nieuwe lichting Ned. Arbeids dienst Verwijderen van antennes BURGERLIJKE STAND Tegenaanval wierp vijand ten N.W. van Krementsjoeg terug 1 Ongekende afmeting HAAGSCHE COURANT Twee tramtreinen op elkaar gebotst Eiland Leros bestookt Zes dooden talrijke Drinkwater Mij. I te 1 =====s=s===SB-====ae®s=a= 20.000 jongemannen kunnen zich kosteloos laten inenten Wegens is De reiken Geen sprake van intrekking Van bevoegde zijde deelt men mede, dat er geen sprake van is textielpunten in te trekken of ongeldig te verklaren. Hiermede is dus allen hardnekkigen geruchten van den laatsten tijd als zou dit per 1 November a.s. geschieden, de kop ingedrukt. De secr.-gen, van Algemeene Zaken heeft het volgende bepaald: Van de mannelijke arbeidsdienstplich- tigen, geboren in het jaar 1925, zullen tot het vervullen van hun arbeidsdienst- plicht gedurende het tijdvak van en met 5 Januari 1944 tot en met 15 Juni 1944 worden opgeroepen: le. zij, die zijn aan gesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, voor zoover zij hun arbeidsdienstplicht niet reeds hebben vervuld; 2e. van de overigen zij, wier opkomst door den commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst noodig wordt geoordeeld. 22 October was de laatste dag voor de inlevering van de radio-toestel- len. Wij herinneren er nog eens aan, dat ook op genoemden datum de antennes van de daken der hui zen verwijderd dienden te zijn. Wie zijn antenne (ook kamer-antenne) dus nog niet heeft laten verwijde ren, stelt zich bloot aan bestraffing. De Moskousche conferentie De Britsche ambassadeur in Turkije, Knatchbull Huggessen die zich naar Cairo wilde begeven, zou óp grond van een telegram, dat hij uit Moskou heeft ont vangen. instructie hebben gekregen om zijn reis uit te stellen. Dit uitstel wordt in verband gebracht met de conferentie te Moskou. „Weest dapper, wordt Stormer” Hedenavond spreekt een Jeugdstormer voor de radio over het onderwerp „Weest dapper, wordt Stormer”. Deze uitzending vindt plaats van 18.45 19.00 uur via den zender Hilversum 1. en talrijke gewonden Vanmorgen omstreeks acht uur is op de stoomtrambaan bij Spijkenisse een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan zes menschen het leven heeft gekost. Twee tramtreinen zijn daar met elkaar in botsing gekomen, vermoedelijk door verkeerden wisselstand. De gevolgen van de botsing waren ontzettend. Wel bleven beide locomotieven op de baan, maar de achterliggende wagons schoven tegen elkaar op en verergerden het on geluk. Onmiddellijk werd om hulp ge vraagd aan Rotterdam en de Gemeente lijke Geneeskundige Dienst rukte met veel materiaal uit. Ook uit de zieken huizen werden medici ter assistentie gezonden. Uit de ravage, die door de botsing is ontstaan, zijn tot nu toe zes dooden en ongeveer dertig zwaar- en lichtgewonden geborgen. Nederlandsche Vrij willigers bij de Duit- sche Marine. ..De bezichtiging". De leider van een troen verklaart aan den commandant en com- pagniechef de situa tie. Een Marinestoot- troep moet een vijan- delijke stelling nemen. (Andres-Stapf) plaatselijke distributiediensten vóór 28 November a.s. tegen overlegging van de stamkaart en tegen de inontvangstneming van een bon van het inlegvel bonkaarten voor voedings middelen alsmede nieuwe groentekaar- ten uit. De groentekaarten zijn geldig van 26 December 1943 tot en met 18 Maart 1944. Uitgereikt worden: aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 123; aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 223; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K. 323; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 423; benevens aan allen een groentekaart. Zij, die geboren zijn tusschen 31 Oct. en 29 Nov. van de jaren 1922, 1929 en 1939 dienen hun inlegvel te ruilen, alvo rens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar men iri het bevolkingsregister is in geschreven. Een uitzondering wordt ge maakt voor schippers, woonwagenbewo. ners (voor zoover zij zijn opgenomen in het centraal bevolkingsregister) gedeta cheerde marechaussee’s, de vaste bevol king van kostscholen e. d, en voor hen, die tengevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der kaarten wordt die bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het nummer overeenkomt met dat van de uitgereikte bonkaart voor voedingsmidde len. Voorts wordt rechts naast het vakje S 13 der stamkaart een kruis geplaatst. Bij uitreiking van de bonkaarten voor bijzonderen arbeid, welke eveneens gedu rende deze periode plaats heeft, wordt rechts naast het vakje S 13 een aantee- kening geplaatst. Men ga direct bij ontvangst der kaarten na, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere recla mes worden niet in behandeling genomen. De data der uitreiking zullen nader plaatselijk worden bekend gemaakt Door de leiding van den Nederlandschen Arbeidsdienst zijn maatregelen genomen, dat in het tijdvak van 2 Nov tot 10 Dec. a.s. 20.000 jongemannen, die in aanmer king komen begin Januari 1944 fe worden opgeroepen om hun arbeidsdienstplicht te vervullen, kosteloos kunnen worden in geënt tegen diphtheric, lyelke besmettelijke ziekte de laatste paar jaar in vrij sterke mate is toegenomen en vanzelfsprekend in het bijzonder in legeringsplaatsen, waar veel menschen bijeen wonen, kans heeft op te treden. Teneinde dit gevaar tot een minimum terug te brengen zal in niet minder dan 24 plaatsen in ons land voor de jongemannen, die in aanmerking ko men om per begin Januari te worden op. geroepen, de gelegenheid bestaan zich kosteloos te laten inenten. Hoewel die in enting niet verplicht is, zal het toch zeer verstandig zijn van deze gelegenheid ge bruik te maken èn in het belang van zich zelf èn in het beiang van de algemeene volksgezondheid. Nieuwe dienstregeling Spoorwegen Maandag a.s. zal een nieuwe dienstrege ling ingaan welke is opgenomen in een nieuwe uitgave van het spoorboekje. Deze dienstregeling is, bij thans vergeleken, slechts op enkele baanvakken en slechts in geringe mate gewijzigd. Het nieuwe spoorboekje zal morgen verkrijgbaar zijn. Met ingang van 1 Nov. a.s worden ook voor artikelen versnaperingen, peulvruch ten, koffiesurrogaat, jam, vervangings middelen, tarwebloem, rijst, havermout, vermicelli, gort, beschuit, spijsolie, kaas, taptemelk, toiletzeep, scheerzeep, een- heidszeep, waschpoeder en groente rant soenbonnen van een nieuw model in ge bruik genomen. De thans voor deze arti kelen in omloop zijnde rantsoenbonnen blijven geldig tot 27 Nov. a.s. Voorts wordt een nieuwe rantsoenbon voor vet, welke «itsluitend recht geeft op het koo. pen van vet, in gebruik genomen. Voor maizena wordt geen nieuwe rantsoenbon ingevoerd. De thans in omloop zijnde bon ,,een rantsoen maizena” is na 27 Nov. a.s. niet meer geldig. Van de oude rant soenbonnen zijn na 27 Nov. a s. uitslui tend nog geldig: de bon „een rantsoen cacao” en de wisselbonnen voor j rant soen brood, 1/50 rantsoen boter, j rant soen kaas, 1/7 rantsoen melk, 1/7 rant soen taptemelk en 1 rantsoen vleesch. De overgang van 21-jarige meisje* van den B.D.M. naar de N.S.-Frauenschaft welke i.l. Zondag in Den Haag in tegenwoordigheid van Dienstleiter Ritterbusch plaats vond- (Arbeitsbereich der N.S.D.A.P.-Stapf) „Helpt de koe met schillen en de koe helpt u” 27 October BEVALLEN: G. A. H Warffemius geb. Matla, d. H. Gemser geb. van Dijk, d. G. H. Helmholdt geb. IJkema, z. J. H. E de Roode geb. de Vries, z. V. C. van Egmond geb. Baan, z. J. C. den Heijer geb. van der Zwan, z. C. Groen geb. Gielbert, d W. Koolma geb. Torn, z. E. A. Soesman geb. van Arnhem, z. E. J. van Diemen geb. Zoutenbier, d W. J. Keemink geb. Matla, z. J. H. Veldhuis geb. Lange- rak, d. P. W. van Es geb. Zwagers, z. -M. Bootsman geb. Lalleman, z C. H. J. Zimmermann geb. Veken, d. J. M. Gemmink geb. Paats, d E. M. A. de Groot geb van der Spek, z. F. M. K. F. Cats geb. Wachenfeld, d. S. E Henneveld geb. Ife. z. C. C. Hoogen- dijk geb. Glasbergen, d. M Kraaijeveld geb. Perridon, z. G. E. van der Ven geb. Tak, d. OVERLEDEN: M. BI. de Poorter, wed. van St. van Rooy, 63 j. L. P. de Zwart, zoon, 6 j. M. E de Gelder, weduwe van L. A. van den Berg 89 j. H. C Gerrit sen, dochter, 5 d. J. Th, E, Geerlings, echtgenoote van L. Fr. L. van Loenen, 90 j. M. Spaans weduwe van K. Rog. 54 j. C. R. J. Vermeulen, ongehuwde man 18 j. Nicolaas Carolus Streur. wedn. van KI. H, de Veer, 84 j. S. van der Meulen, man van R. C. E, Sassin, 69 j. R. Keizer, rpan van J. A. Holt huis, 64 j. P. van Pylen. man van M, Peppel, 63 j. A. H. van der Most man van P E. de Meijer 60 j. R. N. Dek ker, zoon 2 mnd. St. ‘H. van der Zijde, zoon, 11 j Buittftfand In het kader van de grondige zuivering van staat, weermacht en partij in Italië van onbetrouwbare, verraderlijke elemen ten is gisteren generaal Guizzoni, die be last was met de verdediging van Sicilië, gearresteerd. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de vroegere Fransche minister van Luchtvaart generaal Bergeret, te Dakar (Fransch-West-Afrika), waar hij teruggetrokken leefde door de militaire autoriteiten gearresteerd. In Juni, Juli en Augustus zijn meer dan 30.000 menschen door een cholera- epidemie in het district Malabay in de provincie Madras (Britsch-Indië) over leden. De Italiaansche republikeinsche re- geering heeft de Philippijnsche republiek erkend. Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden aan de Groot-Hertoginne- laan (voor bijkantoor Loosduinen Alida- straat 1) de letters Veri t.m. Weg Aan het bijkantoor Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 916.30 uur de letters VI t.m. Wek en aan het bijkantoor Benoor denhout (van Diepenburchstraat 1) van 916.30 uur de letters U t.m einde V. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 27 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend De verbitterde strijd tusschen de Zee van Azof en de knie van den Dnjepr blijft voortduren. Door voortgezette aan vallen van sterke strijdkrachten ver mochten de Sovjets een penetratieplek in het gebied van Melitopol iets uit te brei den. Daarentegen zijn ten Zuiden van Saporosje hevige pantseraanvallen onder zware vijandelijke verliezen mislukt. Van de talrijke in deze gevechten stukge schoten pantserwagens vernietigde een pantsercompagnie onder bevel van den eersten luitenant graaf von Ledebur alleen er 35 zonder zelf verliezen te lijden. In de knie van den Dnjepr bleven de in verschillende sectoren op onze stellingen ondernomen vijandelijke aanvallen zonder succes. Een opgedrongen gemotoriseerde afdeeling van den vijand werd daarbij tot den strijd genoodzaakt en in de pan gehakt. Ten Noordwesten van Kre- mentsjoeg wierp een eigen tegenaanval de Sovjets op hun stellingen van uitgang terug. In den Centralen frontsector werden aanvallen der bolsjewieken ten Westen van Kritsjef en ten Westen van Smolensk door geconcentreerd artillerievuur ver ijdeld of in een strijd op korten afstand afgeslagen. Onbeteekenende plaatselijke penetraties konden in onverwijlde tegen aanvallen worden gezuiverd De Rheinisch-Westfalische 16e pantser- grenadiersdivisie onder bevel van den luitenant-generaal graaf von Schwerin verdient voor haar voorbeeldigen strijdlust tijdens de groote uitwijkbewegingen ten Oosten van den Dnjepr en bij de gevech ten op het bruggenhoofd van Saporosje bijzondere hulde. In eenigp sectoren van het Zuid-Itali- aansche front, vooral aan de Volturno ten Noorden van Capua, vonden gisteren weer levendigere, voor ons succesvolle gevechten plaats. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers bestookten in het Ooste lijke bekken van de Middellandsche Zee haven en batterij stellingen van het vijan- delijke eilandsteunpunt Leros doeltref fend met bommen. Zij vernietigden in deze wateren verscheidene kleinere oor logsschepen en verzorgingsvaartuigen van den vijand. RESIDENTIE-ORKEST: Het derde en voorlaatste paedagogische volksconcert stond onder leiding van Frits Schuurman, die een boeiende beknopte uiteenzetting gaf van de ontwikkeling van het orkest na Beethoven waarbij vooral de nadruk werd gelegd op de beteekenis van Berlioz, Wagner en R. Strauss als vernieuwers. Ter typeering van den vulcanisch geladen romanticus Berlioz, werden fragmenten uit diens symphonic fantastique (marche au supplice) uitgevoerd, Berlioz, aldus spreker, trok er op uit als een moderne Columbus om nieuwe klankgebieden te ontginnen. Het revolutionnaire werk van Strauss heeft eveneens een sprekend pro grammatisch karakter. Het is uitgespro ken realistisch en contrasteert dan ook wel zeer sterk met het geheel in wijdings- atmosfeer leven'de oeuvre van een Anton Bruckner. Met de uitvoering van de Wind- molen-episode en de muzikale verklanking van het gevecht met de schapen uit Don Quichote werd een en ander nader ge demonstreerd. Charpentier wiens suite „Impressions d’Italië” op het programma stond, werd als voorlooper van het Fran sche impressionisme dat met Debussy zijn hoogtepunt bereikte, getypeerd. In ver- 70 transport- inhoud De Japansche Rijksdag is gisteren ge opend in tegenwoordigheid van den Kei zer. Minister-president Tojo las een ver klaring voor waarin het volk wordt aan gespoord zijn innerlijke strijdkracht nog te verhoogen. Slechts als de honderd mil- lioen Japanners als één man deze taak op zich nemen, kan zij ook volbracht wor den. Dit is ook de reden voor de bijeen- roeping van de huidige Rijksdagzitting. De voornaamste eisch van dezen tijd is het. dat het opperbevel en de binnenland- sche politiek volkomen „op elkander wor. den afgestemd”. Tegelijkertijd moeten de politiek en de versterking van het lands bestuur hand in hand gaan. De kern der inwendige kracht is de bespoedigde uit breiding der wapenindustrie, vooral een grootscheepsche versterking der lucht macht. In dit verband heeft de regeering de drie ministeries van handel en land bouw, van munitieproductie en van trans port en verkeer ingesteld. Ik geloof, aldus Tojo. dat de volkomen versterking van den inwendigen opbouw tan het land en de bespoedigde tenuit voerlegging beslissend zullen zijn voor succes of nederlaag in den oorlog in Groot-Oost-Azië. Er kan niet de minste twijfel bestaan, of in dezen oorlog, waarin Japan tegen zijn wil verwikkeld is om te strijden voor bestaan en bevrijding van Groot-Oost-Azië. zal de overwinning aan Japansche zijde zijn. Ten aanzien van het verraad van Ba- doglio zeide spr.. dat dit schaamtelooze bedrog ten zeerste betreurd moet worden, aangezien het het Italiaansche volk in den grootsten nood heeft gebracht De over- winningskansen van de Asmogendheden zijn er echter niet in het minst door aan getast Japan is er vast van overtuigd, dat de Duitsche bondgenoot te zijner tijd bij de nieuwe operaties de gewenschte suc cessen zal behalen en dat de dag spoedig zal komen, waarop het, in volkomen sa menwerking met Japan, de Vereenigde Staten .en Engeland op de knieën zal dwingen. Tojo deelde vervolgens mede, dat de be. vrijding van Oost-Azië binnen de vastge stelde lijnen voortdurend vordert. De on afhankelijkheidsverklaringen van Birma en de Philippijnen bewijzen, dat wat Ja pan Ook belooft, altijd in concreten vorm wordt nagekomen. Ten aanzien van de bewoners van Su matra, Java Borneo en Celebes is de vroeger gedane belofte volgens welke zij Tot politieke medewerking geroepen zou den worden, thans ingelost. Japan zal in dp toekomst de vrije Indische regeering onder Soebhas Chandra Bose de grootste medewerking verleenen. Proclamatie van den Ten no In den Rijksdag heeft de Tenno een proclamatie voorgelezen. Hier wordt ge zegd, dat de Japansche weermacht alle moeilijkheden te boven is gekomen en overal dapper gestreden heeft. De opbouw van Groot-Oost-Azië heeft van dag tot dag vorderingen gemaakt. De bondgenoot schappen met de bevriende naties zijn hechter geworden. Dit vervult met groote vreugde. In den tegenwoordigen ernstigen toestand moet het volk in volkomen eens gezindheid, met totale krachten de valsche eerzucht van den vijand vernietigen. De proclamatie geeft dan uiting aan het ver trouwen van den Tenno in de trouw en dapperheid van zijn onderdanen en in de verwachting, dat het oorlogsdoel spoedig bereikt zal worden. Successen van de Japansche marine De minister van Marine Sjimada heeft infzij<n Rijksdagrede bekend gemaakt, dat de Japansche marine van 15 Juni tot 20 October de volgende vijandelijke sche pen tot zinken heeft gebracht: 17 krui sers, 18 torpedojagers en Schepen met een totalen inhoud van 320.000 ton Het aantal in denzelfden tijd neergeschoten vijandelijke vliegtuigen be draagt 1613. Vormingsbijeenkomst der N.S.D.A.P. en N.S.B. te Tilburg waarbij Dienstleiter Ritterbusch en de plaatsvervanger van. den Leider, van Geelkerken, hret woord voerden. ®«ldarchiv. Arbcitsbereich der N.S.D.A.P.-Stapf) zwager namens Onder de er een van het ge meentebestuur van Voorburg en van de ,De Vlietstreek”. JASSEN EN OVERALLS UIT SCHOOL GESTOLEN: Eergisteren zijn uit een school aan de Achterraamstraat tijdens de avondles de jassen van alle cursisten, 18 in totaal gestolen. Door middel van ver breking heeft men zich in den nacht van Maandag op Dinsdag toegang weten te verschaffen tot een school aan de Ammu- nitiehaven. 38 Overalls werden ontvreemd. JUBILEA: Met een toepasselijk woord werd door den directeur van den Gemeen telijken Reinigingsdienst namens den Burgemeester aan den chauffeur P. H. Schuling en den Voorman H. Starre de ge bruikelijke eervolle vermelding en grati ficatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. DIEFSTAL VAN GOEDEREN UIT VRACHTAUTO: Aangehouden zijn twee jongens, 13 en 14 jaar oud, die op de Laan van Meerdervoort bij de Groot- Hertoginnelaan van een onbekende vracht auto een groote hoeveelheid haarkammen, 3 flesschen sterke drank, nieuwe schoenen en Lingerie hadden gestolen. AANRIJDING Op de Prinsessegracht is. de 64-jarige wielrijder A W uit de Torenstraat te Rijswijk aangereden door lijn 9. Hij kreeg een linkerheupfractuur en werd opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. BEGRAFENIS E. A. MEYER: Nadat in de kerk van St. Martinus te Voorburg door kapelaan van Beinen uit Amster dam, geassisteerd door de kapelaans van de parochie, de Mis van Requiëm was op gedragen, werd onder zeer groote belang stelling op de R.K. Begraafplaats aldaar ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wethouder E. A. Meyer, die op 50- jarigen leeftijd te Voorburg is overleden De beaarding geschiedde door kapelaan van Beinen, waarna een de familie dankte, bloemstukken was Tegenover de algemeen hier te lande waargenomen oorlogs-moeheid, waarbij dan tot uitdrukking komt: „Was het maar spoedig afgeloopen, doet er niet toe wie er wint”, staat het vaste vertrouwen der Duitschers in de eindoverwinning. Het is waarlijk niet alleen Göbbels, die dit zijn landgenoot ten voorhoudt. Wij hebben den laatsten tijd tal van Duitschers gesproken, die dezelfde overtuiging zijn toegedaan. Menschen, die het kunnen weten; geen slappelingen, maar kerels van stavast, die het motto: „leven of sterven” tot de uiterste consequentie doorvoeren. Het Duitsche volk heeft in 1914-’18 ge toond te kunnen lijden. Bevrijd van dit juk door Adolf Hitler, is het herrezen en vecht het nu om zijn bestaan. Het geloof in den Führer is in dezen oorlog eerder grooter geworden, ook bij die Duit- scherj, die niet bij de party zijn aan gesloten. Tegenslagen ten spijt Deze waren trouwens te verwachten na de reeksen éclatante overwinningen jaar in jaar uit behaald. De verzorging van de getroffenen in het thuisfront is bovendien zoo meesterlijk geregeld, dat het geen wonder mag heeten, dat het vertrouwen in de leiding zoo groot is. Laat men toch ook bij ons beseffen, welk een grootsche taak Duitschland op zich genomen heeft door den strijd aan te binden tegen ’t bolsjewisme, dat Europa wilde overmeesteren. Ware in 1941 niet ingegrepen, dan zou ook over ons land een ramp zijn gekomen, waar van de gevolgen niet te overzien zou den zijn geweest. Zij, die hun hoop hebben gevestigd op een spoedig einde van den oorlog hebben zich zwaar misrekend. Zij heb ben het oor geleend aan een verderfte- lijke vijandelijke propaganda, die met een woordenvloed geprobeerd heeft licht-geloovigen te suggereeren; haar daden bleven uit. Het succes in Noord» Afrika en Sicilië kon alleen bereikt wor den met den steun van de Badoglio- kliek, welker verraad elk weldenkend mensph moet tegenstaan. Wanneer straks de Tommies en de Yankeès den grooten strijd moeten aanvaarden tegen de Duitsche Weermacht, dan zullen zij ondervinden, welke kracht er uitgaat van deze goed getrainde en uitgeruste soldaten, die nog altijd aan welk front zij ook staan buiten hun land vechten. De tijd zal leeren hoe verkeerd de meesten onzer landgenooten de situatie beoordeelen, daarbij alleen af gaand op een hooren-zeggen van totaal onbevoegden. In dit vijfde oorlogsjaar is Duitsch land, ondanks het gepleegde verraad der Italiaansche royalisten, de zware afweergevechten aan het Oostfront en de bombardementen, waarvan millioe- nen burgers (hoofdzakelijk vrouwen en kinderen) het slachtoffer werden, ster ker dan ooit te voren, in staat alle mogelijk nog komende moeilijkheden té overwinnen. En de moeheid-maniakken hier te lande dienen nu eindelijk eens te gaan beseffen, dat deze Duitsche hou ding van het grootste belang is ook voor ons vaderland. Wij zouden toch allerminst gebaat zijn bij een verslagen en verarmd Duitschland. Om slechts een voorbeeld te noemen: Voor Rotter dam, onze groote havenstad, is het van vitaal belang, dat Duitschland overwint. Dan zal de bloeitijd van voorheen, maar dan nog intenser, wederkeeren. Als het Rotterdam goed gaat, is heel Nederland daarbij gebaat. En daarom is het zoo dwaas afzijdig te bïijvén staan, of kop pig te ontkennen de gewéldige inspan ning der Duitschers, wier rotsvast ver trouwen in de eindzege bewondering af dwingt. band met het Meistersihgervoorspel. dat den avond besloot, werden enkele beschou wingen gewijd aan Richard Wagner, den grooten synthesevormer tusschen homo, en pólyphónen stijl en verrijker van den orkestklank terwijl bet optreden van Jo han Póth. die het vioolconcert in g kl. L van Max Bruch ten gehoore bracht, den dirigent aanleiding gaf dezen meer con. servatieven toondichter te kenschetsen als epigom der oude romantiek, wiens eerlijke, welluidende gevoelsmuziek geen nieuwe gezichtspunten opende. Poth jr. heeft het dankbare concert vertolkt met technisch achevé en gevoelig muzikale voordracht. Zijn succes was uitbundig en werd nog door een rijke bloemenhulde geaccen tueerd. Mr. A. J. F. J. Jung. TOONEELGEZELSCHAP THEO VINKs Het gezelschap Theo Vink heeft gister avond in .Diligentia” een lang niet onver- dienstelijke voorstelling gegeven van Lenz* blijspel „Lastige vrouwtjes”. Een amusant, luchtig spel zonder veel diepgang, maar charmant en dikwijls geestig. Het werd door dit gezelschap goed gespeeld. Theo Vink was een uitmuntend getypeerde Henk Greve, Diny Sorock speelde be koorlijk en jeugdig de rol van de grillige, verwende Conny. Paul den Hoogh wal baron van Haaftén, Pauky Bigot ’n kittig kamerkatje. Het publiek was gul in zijn bijval en amuseerde zich merkbaar. De vondst van den gescheiden echtgenoot, die als chauffeur bij den tweeden man zijner gescheiden vrouw in dienstbetrekking gaat deed het ook ditmaal weer. Jammer dat de zaal zich niet zoo goed voor tooneel leent en dat het aardige décor toch niet voldoende de luxueuse sfeer en omgeving van het milieu uit het stuk wist te berei ken. Maar deze dingen vergat men tijdens het spelen. B. van Eysselsteijn. Hedenavond zal dr. Rei bel voor leden en genoodigden van de Ned.- Duitsche Kultuurgemeenschap een lezing houden over „De afhankelijkheid der mu ziek van tijd en volk”. ziekte van Theo Lienhard is Kammersanger Johannes Draht van de Hamburgsche Staatsopera geëngageerd voor de rol van Graf Luna in de première van Verdi's .Troubadour” die hedenavond door het Duitsche theater in den Stadsschouwburg wordt gegeven. Wegens ziekte van dr. Klaiber heeft Wolf, gang Schnell de regie dezer opara usb genomen. Bestuursleden persoonlijk aaneprakelijk Het is den commissaris voor niet-com- mercieele vereenigingen en stichtingen ge bleken, dat de voor de aanmelding ver antwoordelijke bestuursleden van niet- commercieele organisaties, welke onder den naam van commissies, comite’s, ju bileumcomité’s of iets dergelijks werden opgericht, ten onrechte van meening zijn, dat de Verordeningen 145/1940 en 41/1941 op deze organisaties niet van toepassing zouden zijn. Verschillende hunner zijn ten gevolge van de niet.aanmelding straf rechtelijk vervolgd. In verband hiermede geeft de commis saris voornoemd op grond van verorde ning no. 41/1941 aan de besturen van niet-commercieele vereenigingen en stich tingen, waaronder derhalve zijn begrepen alle per^onenorganisaties. onverschillig met welke niet op winst gerichte doelstelling zij zijn opgericht, de alge meene aanwijzing zich alsnog vóór 1 November a.s. bij zijn commissariaat, Amaliastraat 13 te ’s-Gravenhage, aan te melden. Bij niet nakoming dezer aanwijzing worden de bestuursleden voor dit ver zuim persoonlijk aansprakeliik gesteld en tuchtrechtelijk beboet. De slag van Krementsjoeg is thans ge worden tot een slag om de geheele bocht van den Dnjepr, aldus de militaire cor respondent van het D.N.B. Hij schrijft De groote herfstslag in het Zuiden van het Oostfront vormt over de geheele linie één groote operatie van de Zee van Azof tot den Dnjepr en verder stroomopwaarts tot in het gebied ten Noorden van Kief. Lag het zwaartepunt van den slag nog voor kort alleen in het gebied ten Zuid oosten van Krementsjoég, thans ligt het in het geheele gebied van de Dnjepr- bocht, waar de bolsjewieken met alle kracht, waartoe zij in staat zijn, trachten in Zuidelijke richting de groote opera tieve doorbraak te bewerkstelligen. Zij streven naar niets meer en niets minder dan naar het begin van de laatste be slissing en vinden in plaats daarvan wederom die gevaarlijke elasticiteit, die het gewicht van zelfs den krachtigsten stoot tenslotte toch opheft. De huidige gevechten, hun hardheid en de noodzakelijkerwijze tot het onmeteliike gestegen slijtage aan den kant van de bolsjewieken, vormen reeds een bewijs, hoe weinig het den tegenstander is ge lukt zijn doel, de vernietiging van het Duitsche veldleger, te naderen. De verplaatsing van het zwaartepunt der gevechten naar het geheele gebied van de Dnjepr-bocht en het aanstormen van steeds nieuwe bolsjewistische aan valsgolven naar het front van Melitopol werden door de Duitsche leiding gezien in zakelijk afwegen van alle kansen en zij leidden in enkele sectoren tot een kerugnemen van de Duitsche troepen van den Dnjepr naar het Westen, waarbij men zonder strijd de stad Dnjeprope- trowsk overliet aan de bolsjewieken, na dat «alle voor den oorlog belangrijke in stallaties vernield en al het oorlogsma teriaal teruggebracht waren. Tegenover een sterke bolsjewistische doorbraakpoging ten Westen van de stad werden overeen komstige Duitsche strijdkrachten ge plaatst en aldus werd deze manoeuvre van den vijand verijdeld. De thans uit den sector van Dniepro- petrowsk vrij gekomen Duitsche divisies zullen vermoedelijk, wanneer men den toestand juist beoordeelt, het Duitsche gevechtsfront bij Kriwoi Rog versterken. Bij den huidigen stand van zaken kan dus een verdere intensiveering van den slag verwacht worden, vooral daar de bolsjewieken sedert eergisteren een mas- salen aanval op de stad Kriwoi Rog ondernemen. Men moet echter aannemen, dat bij de steeds weer aan den dag tre dende elastische oorlogvoering der Duit schers ook deze groote aanval een slag in de lucht zal worden De A.N.P.-correspond ent te Berlijn meldt o.a., dat de slag aan het Oostfront afmetingen heeft aangenomen, die tot dusver in de geschiedenis nauwelijks zijn voorgekomen. Er zullen volgens welingelichte Duit sche kringen nog verscheidene dagen moeten verstrijken, voor de afloop zich zal beginnen af te teekenen. De toestand wordt te Berlijn als ernstig, doch niet als kritiek gekenmerkt. Men put ver trouwen uit het feit dat de Duitsche legerleiding den Sovjetopmarsch heeft kunnen stuiten. Als gevolg hiervan oefenen de bolsjewieken thans hun grootsten druk in Zuidelijke richting uit. met Kriwoi Rog als naastliggend doel. Het is aan te nemen, dat deze stad van Duitsche zijde tot het uiterste zal worden verdedigd, daar hiermede in zekeren zin het lot samenhangt van de Duitsche strijdkrachten in de bocht van den Dnjepr. Sedert eenige dagen regent het in het Noordelijke deel van het front. Terwijl hier de regenperiode haar in trede schijnt te hebben gedaan, is het daarentegen in den Centralen en in den Zuidelijken sector van het front op het oogenblik droog en zonnig weer. Na-uitreiking Voor hen, die niet in staat ziin ge weest de distributiebescheiden op den voor hun naam aangewezen dag in ont vangst te nemen zal morgen (voor de letters L t.m. R) gelegenheid worden gegeven de bonkaarten af te halen (Groot- Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1 van 8.3016.30 en bijkantoren Oost- straat 1 en van Diepenburchstraat 1 van 9—16.30),

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1