HARDE STRIJD IN HET OOSTEN REDE VAN MUSSOLINI 1943. Donderdag 28 October. I No. 18628. STADSNIEUWS BINNENLAND KUNST EN LETTEREN AGENDA Vorming nationale Weermacht I De diphteriebestrijding De strijd in Oost-Azië Verduisteringsplicht is burgerplicht Doorbraakpogingen op verschillende punten afgegrendeld Koning George dreigt afstand te doen - J- SL- C A. V< NEDERLANDERS LEEREN RUSSISCH DUITSCH THEATER: DE TROUBADOUR De Nederlandsche Jeugd herbergen Afhalen distributiebescheiden BURGERLIJKE STAND V’ v. COURANT HAAGSCHE te Ik wil er wel iets meer van we'Jsn' men vergoeding van reis- „Helpt de koe met schillen en de koe helpt u” kamers kamers sluit om Max Blokzijl voor de radio Max Blokzijl spreekt in de serie Bran dende Kwesties uit te zenden op Don derdag 28 Oct. 1943 over Hilv. I om 18.45 uur. De titel van dit praatje is „Er zijn van die dingen. uit aan, wanneer lichtingen en af, dent??.’. alsmede - de buitengewone -i treden voor de groote consti- vasten sociale Felle gevechten aan weerszijden van de Volturno Geen gelukwenschen meer in telegrammen De persdienst van de P.T.T. deelt mede, dat telegrammen, waarin gelukwenschen of zinswendingen van dien aard zooals groeten voorkomen, van heden af niet meer zijn toegelaten, ook niet in combi natie met andere mededeelingen; de aan bieders moeten die gedeelten schrappen of het telegram in zijn geheel terugnemen □e nieuwe Weermachtswet De gisteren door den ministerraad aan genomen Weermachtswet begint met de mededeeling dat de Italiaansche Weer macht door de dynastie en de aan haar verbonden leiders verraden is en dat met de capitulatie en het verraad van den 8en September de dynastie en haar militaire leiders de Italiaansche Weermacht tegen over het eigen volk en de wereld hebben onteerd. Artikel 1 zegt, dat het koninklijke leger, de koninklijke marine en de konink lijke luchtmacht op den 8en September 1943 hebben opgehouden te bestaan. Offi cieren en onderofficieren die toen in dienst waren en zich niet aan eerloosheid hebben schuldig gemaakt, worden op wet telijke wijze ontslagen Artikel 2 zegt, dat met ingang van 9 September 1943 het nationale republikein. sche leger, de marine en de luchtmacht zijn opgericht. Militairen van alle rangen, die uit nationaal eergevoel onder de repu. blikeinsche vlag verder hebben gediend en verzoeken om te worden opgenomen in de nieuwe Weermacht, worden in actieven dienst genomen. Wat verzorging en soldij betreft wordt de nieuwe Italiaansche Weermacht gelijkgesteld met het Duitsche. Het corps carabinieri blijft bestaan voor het handhaven van de orde. Op het gebied van de economie en de valuta hebben de gebeurtenissen van Juli, Augustus en September de ernstig ste gevolgen gehad. Ondanks de ravi- tailleerings- en verkeersmoeilijkheden konden ook op dat terrein eenige tee- kenen van verbetering worden waarge nomen. Tenslotte wees spr. nog bijzon der op de beide volgende feiten: In verschillende gebieden hebben Italiaan sche soldaten reeds vrijwillig hun plaats aan de zijde der Duitsche kame raden weder ingenomen; in de door ons gecontroleerde provincies beginnen or de en normale toestanden weder terug te keeren. De belangstelling, welke in Nederland voor den opbouwenden arbeid in hef Oosten steeds groeiende is, komt zo° nu en dan op frappante wijze tot uitdruk king. Dit is dezer dagen weer gebleken bij de cursussen in de Russische taal, welke door het Nederlandsch Oost Insti tuut, gehoor gevend aan den wensch van velen, in de vier groote steden van ons land, n.l. Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht, zijn georganiseerd. In den Haag moeten zelfs twee parallel-cur. sussen worden gegeven. De eerste les van dezen cursus in de Russische taal werd gisteravond hier ter stede gehouden en werd met een inleidend woord geopend door drs. W Goedhuys, directeur van het Nederlandsch Oost In stituut. De eerste opvoering van Verdi’s „Trou badour’ bij het Duitsche theater, is tot een groot en welverdiend succes gewor den. Vooral het gedeelte na de pauze stond zoowel in vocaal-instrumentaal als scenisch opzicht op een peil van voor treffelijkheid dat wij sinds vele jaren bij voorstellingen van dit werk niet meer hebben waargenomen, al werkte dan het gebruik van een andere dan de oorspron kelijke taal niet mee. Van de dramatis personae waren Ilse Wald. Hildegard Jachnow en Stefan Ivelja. resp. als Leo nore Azucena en Maurico degenen, die de opvoering droegen. Laatstge noemde is een tenore dramatico met stra lende hoogte, waaraan de fameuze hooge ut de poitrine niet ontbreekt. Hij deed het zoo geweldig dat het slot van scène 8 in III moest worden herhaald; de stemcul- tuur is weliswaar nog niet au point, maar er zitten toch groote toekomstmogelijkhe den in dezen zanger. Zeer schoon van timbre en expressie werd de Azucenapartij gezongen en uitgebeeld Van Ilse Walds Leonore mag m. i. hetzelfde worden ge tuigd. De voor graaf Luna misschien wat te lyrisch aangelegde, maar uitstekend zin gende dragende bariton van den Ham burger gast Johannes Draht, deed het uit stekend, evenals de klankrijke bas van Hermann Greiner in de rol van Ferrando. Meer dan voldoende waren ook de klei nere partijen bezet. Mise en scène dé cors (Wolfgang Schnell en Ernst Rufer) waren als steeds uitermate verzorgd, des gelijks de koorzang, onder leiding van Paul Wirtz. Wilhelm Franzen had de mu zikale leiding vast in de hand zoodat het geheel een vlot verloop had. Veel geest drift vooral aan het slot in den dichtbe- zetten schouwburg. Mr. A. J. F. J. Jung Uitwisseling van krijgsgevangenen De beide schepen met de teruggekeer de uitgewisselde krijgsgevangenen zijn gisteren uit Barcelona vertrokken. De Duitsche ambassadeur, dr. Dieckhoff, heeft uitvoerig gesproken met de ver schillende repatrianten, die steeds weer hun vreugde er over uitspraken, dat zij weer op Duitschen grond kwamen te staan en zich konden inschakelen in den ar beid van het vaderland. De Ned. Corresp. dienst meldt Stockholm; De geruchten houden dat er tusschen Churchill en Koning George VI een steeds grootèr wordende verwijdering aan den dag treedt ten opzichte van de Russische politiek en de verhouding met Amerika. Koning George moet zich met Churchills in zichten niet kunnen vereenigen, daar hij den toenemenden invloed vreest der communisten, terwijl hij tevens van in zicht is, dat Groot-Brittannië, tenge volge van Churchills beleid met be trekking tot de Ver. Staten, in een va zallenpositie zal geraken. In een dra matisch onderhoud, dat onlangs moet hebben plaats gehad, zou de Koning Churchill hebben gedreigd afstand van den troon te doen. ONGEVALLEN: Op de Apeldoornschelaan bij de Dierenschelaan botste de 63-jarige wielrijder A. J. de H. uit de Hulshorst- straat tegen lijn 6. Hij kreeg een hersen schudding en werd opgenomen in het zie kenhuis Westeinde. Twee transportrij- wielen kwamen op de Beeklaan in bot sing. De eene bestuurder, de 63-jarige A. H. uit de Meidoornstraat liep een lin- kerbovenbeenfractuur op en werd opgeno men in het Roode Kruis ziekenhuis. Door onbekende oorzaak liep op de Groen markt de 70-jarige J. v. D. uit de Rubens- straat tegen lijn 3. Met een hersenschud ding werd hij opgenomen in het zieken huis Westeinde In hetzelfde ziekenhuis werd opgenomen het 20-jarige meisje A. G. uit de Jan Hendrikstraat, die op de Weteringkade bij een ander achter op de fiets meereed en er af viel. Zij kreeg een hersenschudding E DAPPERE REDDING TE GOUDA De autobuspassagier, die zooals gemeld, verleden week Donderdag te Gouda op zoo kranige wijze een twee-jarig jon getje uit het water redde, was de heer S. G. van Vliet, wonende Jaarsveldstraat 133, alhier Hij had een bezoek gebracht aan zijn moeder in zijn geboorteplaats Oudewater tijdens een week verlof, dat hij van zijn werk in België had. In zijn natte kleeren is de heer van Vliet na de redding naar den Haag doorgereisd. DIVERSE DIEFSTALLEN Drie bakkers gezellen, t.w. de 26-jarige P. van D._ de 16-jarige A. B. en de 15-jarige A. O. zijn aangehouden, omdat zij uit een bakkerij in de Jacob Catsstraat flesschen raap olie hadden gestolen. Uit het slacht huis ontvreemdden de 59-jarige C. M. K. en de 61-jarige J. F. T. een ossen tong; zij werden deswege aangehouden. INBRAKEN Ingebroken is in een schoe nenwinkel aan de Dierenschelaan, waar bij 61 paar schoenen en 44 schoenen bonnen werden gestolen. Uit een wo ning in de Maystraat zijn bij een inbraak 400 ontvreemd. OPROEP: De politie verzoekt de(n)gene. die Maandag j.l. omstreeks half vier op het Marktterrein aan de Herman Coster- straat een damespolshorloge heeft verlo ren zich aan te melden aan het bureau Alexanderplein 13 op werkdagen tusschen 12 en 14 uur Tot leerares M.O. gymnastiek aan de Chr. Huishoud- en Industrieschool te Katwijk aan Zee is benoemd onze stadgenoote mej. A. J. Harteveld. D e 13-j arige jongen M. A. werd betrapt bij het rollen van een portemon- naie in de Schoolstraat In ons blad van 16 dezer hebben wij reeds aan de hand van hetgeen de heer G. A. van Dieren, leider van de Nederl. Jeugdherbergcentrale, daarover in een bijeenkomst in Rotterdam had gezegd, het een en ander medegedeeld over het werk van de jeugdherbergcentrale in dezen tijd. Thans heeft de heer van Die ren gegevens bekend gemaakt betreffen de de tentoonstelling met betrekking tot het jeugdherbergwerk, die 1 Nov. a.s zal worden geopend in het Stedelijk Museum in Amsterdam, welke tentoon stelling tot 30 Nov. geopend zal blijven Aanleiding tot het organiseeren van deze tentoonstelling is geweest de prijs vraag, welke was uitgeschreven voor een ontwerp van een Jeugdherberg voor 300 bedden in de omgeving van Amersfoort. Deze jeugdherberg werd destijds door de Duitsche jeugd aan de Nederl. jeugd aangeboden, waarbij bepaald was, dat voor bouw, inrichting en instandhouding een bedrag van 500.000 mocht worden begroot. Langs den Leusderweg heeft men bereids 8 a 9 h.a. grond gekocht. Het aantal inzendingen op deze prijs vraag was bijzonder groot; 199 architec ten verzochten een programma en 60 ar chitecten zonden in. van wie er 56 zijn toegelaten. De jury was samengesteld uit Nederlandsche en Duitsche architecten, o.a. Valk, Wijdeveld en van Duitsche zijde de heer Gonser, aan wie enkele personen speciaal op de hoogte van het jeugdherbergwerk waren toegevoegd De inzendingen stonden alle op hoog peil buiten de 3 prijzen werden 5 in plaats van 4 ontwerpen aangekocht. Een jong architect ir. van Emden, in Arnhem, ont ving den eersten prijs. Ongeveer 20 Ne derlandsche architecten doen op het oogenblik ervaringen in Duitschland op op het gebied der jeugdherbergen. Architect Wijdeveld heeft de tentoon stelling, waarop alle ontwerpen te zien zullen zijn, ingericht. Ook zullen er kaar ten en maquettes te zien zijn van ste denbouw en -ontwikkeling, voorbeelden van hoe een jeugdherberg wèl en niet moet zijn ingericht enz. enz. De Jeugd- herbergbeweging neemt snel in bloei toe in weinig maanden traden 5 tot 6000 nieuwe leden toe. Civiele lijst ingetrokken De Italiaansche ministerraad heeft gis teren voorts nog een wet aangenomen krachtens welke de tot dusver geldende wetten inzake de civiele lijst van den Ko ning en de jaarlijksche toelagen aan de leden van het voormalige regeerende Huis van Savoie worden ingetrokken. Buitengewoon gerechtshof Verder werd een door den minister van Justitie ingediend wetsontwerp aangeno men, dat de door de regeering-Badoglio op 9 Augustus afgekondigde en eenzijdig tegen het fascisme toegepaste wet tot in beslagneming van onrechtmatig verkregen vermogens, niet slechts naar den geest daarvan overneemt, doch tot alle ambte naren uitbreidt en nog verscherpt. De reeds door de regeering-Badoglio inge stelde buitengewone commissie van on derzoek naar onrechtmatig verkregen ver. mogens blijft volgens dit wetsontwerp ge handhaafd. De periode van onderzoek is door den ministerraad verschoven van October 1922 (marsch naar Rome) naar den 4en November 1918 (wapenstilstands- dag van den eersten wereldoorlog). Verder werd besloten tot instelling van de door den minister van Justitie voor gestelde buitengewone provinciale ge rechtshoven en van een buitengewoon ge rechtshof LEZING DR. FRANZ REIBLE: Voor le. den van de Nederlandsch-Duitsche KuL- tuurgemeenschap heeft gisteravond dr. Franz Reible een lezing gehouden onder den titel: ,,De afhankelijkheid der muziek van tijd en volk” waaraan als uitvoeren den van een zeer gevarieerd, ter illustra tie samengesteld programma de zangeres Gusta Schmidt en de pianist Wim Schmidt medewerkten. Dr. Franz Reible heeft met deze voordracht den invloed van het ka rakter van het volk en van den tijdgeest op de muziek belicht. Spr. merkte daarbij o.m. op, dat de tijd, waarin gepropageerd werd dat de kunst internationaal is, nog zeer kort achter ons ligt Het is de tijd geweest welke naar gemeenschappelijke uitdrukkingsvormen niet alleen in de mu. ziek, doch ook in bouw- en schilderkunst heeft gestreefd, de tijd welke niet heeft willen erkennen, dat de kunst uit het volk wordt geboren. De kunstenaar reprodu ceert niet, doch schept uit zichzelf, ge dreven door de innerlijke wetten van eigen aard gn karakter welke door bloed, bodem en volk zijn bepaald. Met composL ties van niet minder dan J6 toondichters uit verschillende volken en tijdperken, heeft dr Franz Reible zijn ideeën doen onderstreepen. Gusta Schmidt vertolkte daarbij de liederen met voortreffelijk tech nisch kunnen en groote muzikale intelli gentie terwijl Wim Schmidt zich in ietwat schools voorgedragen soli en begeleidin gen een toegewijd kunstenaar toonde. Morgen van 9.0016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden aan de Groot-Hertoginne- laan (voor bijkantoor Loosduinen Alida- straat 1) de letters Weh t.m einde Z. Van 8.309 uur uitsluitend joden. Aan het bijKantoor Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 9.3016.30 uur de letters Wel t.m. einde Z. (Van 9.00—9.30 uitslui tend joden) en aan het bijkantoor Benoor. denhout (van Diepenburchstraat 1) van 9.3016,30 uur de letters W t.m. einde Z. (Van 9.009.30 uur joden.) Na-uitreiking Voor hen, die niet in staat zijn ge weest de distributiebescheiden op den voor hun naam aangewezen dag in ont vangst te nemen zal morgen (voor de letters S t.m. Z) gelegenheid worden ge geven de bonkaarten af te halen (Groot- Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1 van 8.3016.30 en bijkantoren Oost- straat 1 en van Diepenburchstraat 1 van 9—16.30). Steeds meer Sovjet-vrouwen aan ’t front Door de zware verliezen der laatste weken gedwongen, zijn de bolsjewieken ertoe overgegaan, meer en meer vrou wen aan het front op te stellen, meldt het D.N.B. Thans worden door de Sov jets zelfs machinepistool-compagnieën uit vrouwen der lichtingen 1920 tot 1923 opgesteld, die in de voorste linie strij den. Ook vrouwen als scherpschutters worden steeds weer aangetroffen. Naar de in den Centralen sector van het Oostfront gevangengenomen 22-jarige Ilona Sidorrowa vertelt, worden thans alle vrouwen der lichtingen 1913 tot 1923 in het Sovjetleger opgenomen. We gens de zware verliezen der strijdende troepen, worden vrouwen als eerste aanvulling naar het front gestuurd. Ook bij de Sovjetluchtmacht bestaan reeds vrouwelijke soldaten en piloten, en wel in hoofdzaak bij lichtere vlieg tuigen, als pilotenwaarneemsters. Bij de 332e Sovjet-divisie tirailleurs vond men onder de gevangenen talrijke vrou wen in den leeftijd van 15 tot 30 jaar, die gestreden hadden in afdeelingen pantserafweergeschut, zelfs als stuks- commandant. De zware bloedige verliezen der bol sjewieken hebben op vele plaatsen er toe geleid, dat de Sovjets inplaats van mannen, vrouwen en meisjes als strij dende soldaten moeten gebruiken. In dit verband is het overigens interes- l sant, dat vrouwen, die na haar oproe- I ping zwanger werden, tot dusver als saboteurs zwaar gestraft werden, een bepaling, die thans moest worden inge trokken. De geboorten bij de vrouwen bataljons namen zoo sterk toe, dat de straffen niet meer uit te voeren waren. De zwangere vrouwen, die dienst doen in het roode leger, zijn thans in spe- ciale afdeelingen geconcentreerd in het achterwaartsche gebied. Vijandelijke landing op het eiland Mono Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat een vijandelijke formatie op den vroegen ochtend van 27 October een landing heeft verricht op het eiland Mono (Salomonsgroep). De Japansche marineluchtmacht viel vijandelijke oor logsschepen en andere vaartuigen in de nabijheid van de landingsplek aan en bracht onmiddellijk een kruiser tot zin ken, terwijl een andere kruiser zwaar beschadigd werd. VRIJDAG 29 OCTOBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over „Kometen en Meteo ren”. 15.45 en 19.30 u. Princesse- Schouwburg. ,,Een huwelijk onder Lode, wijk XV”. 19.15 u Geb. v. K. en W. Groote specialiteitenschouw 1943. 19.30 u. Diligentia. Kamermuziekavond door J. van Ittersum, sopraan, Louise Wijn gaarden, violiste en Willy Meeuwisse, piano. 19.30 u. City. „Toktok tokalweer een ei”. 19 u- Metro* pole. ,,De dragonders van Villars” 19.15 u. Scala. „Pas op je vrouw”. 19,30 u. Eden bij Stalin Stalin heeft gisteren, naar Tass jneldt, minister Eden ontvangen. Bij net onderhoud waren aanwezig Molotof en de Engelsche ambassadeur in Mos kou, Clar Kerr. Verklaring van Tojo De Japansche premier Tojo heeft voor den Rijksdag ook als minister van Oor log gesproken over de gebeurtenissen op de Oost.Aziatische oorlogstooneelen. Het aantal op Nieuw-Guinea gestationneerde vijandelijke vliegtuigen wordt, zeide spr., geschat op ongeveer 3000. Het is de tac tiek van den vijand, in de eerste plaats te landen op de plaatsen, waar hij zich van de heerschappij in de lucht kan ver zekeren. Botsingen met de Japansche troepen te land vermijdt hij zooveel mo gelijk. Voorts streeft de vijand er naar, de Japansche ravitailleeringslinie door luchtmacht en vloot te vernietigen, waar tegen echter door de Japansche strijd krachten wordt opgetreden. Behalve dat zij de zeeverbindingen be schermen, hebben de Japansche vlieg tuigen voortdurend met de beste resul taten de vijandelijke luchtbases aange vallen, waarbij den vijandelijken aanvoer de grootste schade is toegebracht. Uit de frontberichten blijkt duidelijk, dat de vijandelijke verliezen bij de luchtgevech ten steeds een veelvoud van de Japan sche bedragen. Tojo verklaarde voorts, dat de gevech ten op de onherbergzame eilanden en in het oerwoud van het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan een onbeschrijfelijke inspanning eischen Volgens de verkla ringen van gevangenen heeft de vijand echter met nog grootere moeilijkheden te kampen. Alleen al door tropische ziek ten en zenuwinstortingen verliest hij zooveel menschen, dat Engeland en de Vereenigde Staten een langen oorlog niet kunnen doorstaan. Ten aanzien van Birma zeide spr., dat de vijand daar zijn reeds lang aange- kondigd offensief wil beginnen. Het Ja pansche leger heeft echter reeds midden- October den Tsjoengkineeschen strijd krachten aan de grens tusschen Birma en Junan een zwaren slag toegebracht. In het bezette gebied in het Zuiden heerschen overal orde en rust. In China ondernemen de Japansche strijdkrachten voortdurend geslaagde operaties, vooral tegen vijandelijke steunpunten. Tenge volge van de Japansche politiek jegens China valt een voortdurend dalen van het moreel bij de troepen van Tsjoeng- king waar te nemen, wat ook blijkt uit het toenemend aantal deserties. scheidenlijk vrijwillig-verzekerde waren ingeschreven. 4. Personen, die tijdelijk niet verzekerd zijn geweest en vóór hun afschrijving als verzekerde op naam van dien arts waren ingeschreven. 5. Een niet verzekerde, die huwt met een ver zekerde, die op naam van dien arts is in geschreven. Tenslotte mag bij een huwelijk tus schen twee verzekerden overschrijving van een dezer verzekerden plaats vinden naar den arts, op naam van wien de andere verzekerde is ingeschreven, ook indien deze arts het vastgestelde maxi mum heeft bereikt of overschreden. In gevallen, waarin door deze nadere voor schriften niet wordt voorzien, beslist de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen. OVERSCHRIJDING MAXIMUM AANTAL INGESCHREVENEN BIJ ARTS: Ten einde te voorkomen, dat de stopzetting van de inschrijving van ziekenfondsleden bij een huisarts, die het maximum aan tal verzekerden heeft bereikt of over schreden, tot onbillijkheden leidt, heeft de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen een aantal afwij kingen toegestaan. Daaruit blijkt, dat inschrijvingen op naam van een arts, op wiens; naam reeds 3000 of meer verze kerden zijn ingeschreven zoowel ten aanzien van de verplichte als van de vrijwillige verzekering mag geschieden, indien het betreft 1. Personen, die ge durende tenminste 6 maanden vooraf gaande aan den datum van inschryving als verzekerde, dien arts als huisarts hadden gekozen, hetgeen moet blijken uit een aan het fonds over te leggen schriftelijke verklaring, welke dient te zijn voorzien van een accoordverklaring van den bedoelden arts. 2. Nieuwe leden, van een op naam van dien huisarts in geschreven gezin. 3. Personen, die over gaan van de verplichte naar de vrij willige verzekering of omgekeerd en op naam van dien arts als verplicht- onder- bedoeling, volgende ook tegen roodvonk in te enten. Mocht de opkomst onverhoopt onvoldoende zijn, dan zal van verdere inenting worden afgezien. Men heeft dus een moreelen plicht te vervullen niet alleen tegenover zichzelf, maar ook tegenover de gemeen schap door zich stipt aan den oproep te houden DUITSCH WEERMAOHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER 28 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Tusschen de Zee van Azof en den Dnjepr lag het zwaartepunt van de ver bitterde afweergevechfen ook gisteren nog in den sector ten Westen van Meli topol. De pogingen van den vijand om zijn penetratieplaats grooter te maken werden in harde gevechten op korten af stand of in tegenaanvallen van beweeg lijke reserves opgevangen. De strijd gaat met onverminderde hardheid voort. In de bocht van den Dnjepr mislukten bij Saporosje, ten Noorden van Kriwoi Rog en ten Zuidwesten van Dnjeprope- trowsk talrijke vijandelijke infanterie- en tankaanvallen. In den Centralen sector van het front deden de bolsjewieken nieuwe aanvallen op onze stelling ten Noorden van Gomel en zetten hun doorbraakpogingen in het gebied ten Westen van Kritsjew en ten Westen van Smolensk voort. De aanvallen werden reeds tijdens den opmarsch door geconcentreerd artillerievuur uiteenge slagen dan wel in harde gevechten bloe dig afgeslagen. In het afweersucces ten Westen van Kritsjew heeft het luchtwapen, dat in de ■gevechten op den grond ingreep met sterke gevechtsstrijdkrachten en vliegtui gen voor den strijd op korten afstand, een bijzonder aandeel. Van de rest van het Oostelijke front ko men berichten over plaatselijke gevechten bij Kief en levendige verkenningsbedrij- vigheid in den Noordelijken frontsector. In Zuid-Italië zijn felle gevechten aan weerszijden van de Volturno aan den gang. Herhaalde aanvallen van Britsch- Amerikaansche strijdkrachten mislusten. Plaatselijke penetraties werden in tegen aanvallen opgeheven of afgegrendeld. Van het overige front is, behalve eenige voorpostengevechten slechts een vergeef- sche vijandelijke aanval aan de kustspoor. lijn ten Noordwesten van Termoli te melden. In het Oosten Van de Middellandsche Zee bombardeerden zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen met succes militaire doe. len op het eiland Leros. „■rw «vu ui nui inpui vmi Dat denken velen, die de oproepen voor de weersportkampen in Duitschland in de couranten lezen. Zij willen wel iets meer weten van deze kampen, waarin iedere Nederlandsche jongen van 16 18 jaar een maand kan doorbrengen. Maar dat is een kleine moeite 1 Een briefje aan het aanmeldingsbureau voor de weersportkampen, Koningslaan 9 te Utrecht en je ontvangt gratis een bro- chure, waarin je alles over deze kam pen kunt lezen. (Foto: Fritz Emde-Stapf) Poethume overweging. „Hmmet geestelijke wapenen was ik het Bolsje wisme natuurlijk wel de baas geweest Het loffelijk initiatief van den Nederl. Arbeidsdienst Gisteren heeft men reeds in ons blad kunnen lezen, dat de N A.D. maatregelen heeft genomen om, tusschen 2 November en 10 December, 20.000 jonge mannen in de gelegenheid te stellen kosteloos te worden ingeënt tegen diphtherie. Van bevoegde zijde heeft men op dit bericht nog een nadere toelichting ge geven. De gevallen van diphtherie nemen hand over hand toe, zoodat, zonder dat gelukkig nog van eenige. paniek stemming sprake kan zijn op ’t oogen blik toch wel gesproken kan worden van een onrustbarende uitbreiding der ziekte. Verschillende gemeenten zijn er reeds toe overgegaan, zonder nochtans de in enting verplicht te stellen op groote schaal schoolkinderen gelegenheid te geven zich te laten inenten. Wat in het bijzonder den Ned. Arbeids dienst betreft, reeds moesten in verband met het heerschen der ziekte verschillende kampen worden gesloten of althans ge ïsoleerd. De besmetting is door het ge- heele land gebracht en scherpe maat regelen in verband met de bestrijding van deze ziekte vormen dus een direct volksbelang. De 20.000 jonge mannen, die de N.A.D. kosteloos wil helpen, komen uiteraard niet allen in aanmerking om begin Januari voor de dan te beginnen kam pen te worden opgeroepen, er is ook een deel reserve bij. Aan de organisatie voor deze inenting op groote schaal zijn uiter aard voor den N.AD. groote kosten ver bonden, maar wanneer algemeen aan dezen oproep tot inenting gevolg wordt ge geven, dan zijn kosten en moeiten vol doende beloond. Zij, die zich melden voor de inenting krijgen reisgeld en ook eventueele loonderving van den N.A.D. vergoed. Ieder ontvangt een op roepkaart, waarop de data staan ver meld, waarop hij komen moet. Men weet, dat men tegen diphtherie driemaal moet worden ingeënt met een tusschenpoos van 6 a 7 dagen. Het is noodzakelijk, dat men alle drie injecties krijgtwanneer men er één heeft gemist, is de behande ling vrijwel waardeloos. In het belang van een goed en vlot verloop moet dus aan den oproep precies worden voldaan. Komt men op een anderen datum dan aangegeven op de oproepkaart, dan ont vangt men geen kosten en loon. Het ligt in de deze actie slaagt, BEVALLEN: J. M. Tillema geb de Leeuw, z. J. Ales geb Hees d. M, C. Hakkens geb. Weerwag, d. M. H, Gordijn geb. Merks, z. J. A. Stallinga geb. Senf, d. A. van der Kleijn geb. Bosman, d. P. Wolterman geb. Noor- dijk z. A M. P. van der Laan geb, Blankers d. A. A. van der Bol geb, Vonk. z. J. E. de Niet geb. Hogerbrug, z. M. M. Verhoef geb Bacas, d. G. de Noord geb. Tor, d. J. Th. van der Kolk geb. Hijnekamp, z. M. H. Schra- ma geb. Theunissen d. A. A, Verheijen geb. Verschoor, z. A. Groen geb. Spaans, d. J. C. Verkuylen geb van den Assem, z. C. Nuijen geb. Reijne- ker, d C J. Rozier geb. van Steijn d. J. Mulder geb: Sollie, z. A. 'erschuren geb van Bekhoven, d, H. van der Slagt geb. Koolmees, z. D. H. A. Schouten geb. Schagen. d, W Barbier geb. Vink d. C Sierts geb. de Mos d. OVERLEDEN D. Knoester, weduwe van P. Taal, 66 j. J. Toet, vrouw van L. Rog. 59 j. J. S Gey, weduwe van W. W. A. Kool, 76 j. M. L. Nulle, man var. P. Tak, 78 j. C. Kramers, vrouw van A. A. de Wolf, 75 j J. M. de Bruijn, weduwe van Z. de Jong, 81 j. H. Carmiggelt. man van A. Bik, 70 j. J. J. Oskam, weduwe van T. Kroon, 59 j. W. S. Pool, vrouw van P. Geluk, 44 j J. de Graaf, man van P. E. Timp, 50 j. M. C. van Rest, vrouw van T. L. J. Wanders, 69 j. Voor deze lieden zijn thans harde strafmaatregelen in het vooruitzicht gesteld. De verduisteringsplicht, welke op ons is gelegd, is waarlijk niet een van de zwaarste. De verduisteringsvoorschrif- ten zijn gemakkelijk na te leven. Men voere niet aan: er is geen papier. Zoo langzaam aan, wij beleven al zooveel oorlogsjaren, heeft iedereen zich het noodige verduisteringsmateriaal kunnen aanschaffen. En mocht men door slij- tage wat minder goed in zijn materiaal zitten, dan verduistere men minder de niet gebruikte I te voorkomen, dat iemand deze gedachteloos binnentreedt en het licht ontsteekt. Men denke niet, wat doet het er toe of ik het licht maar voor een kort oogenblikje ontsteek. De practijk heeft bewezen, dat de vliegers juist op dat eene lichtpuntje, dat kilo meters ver te zien is, afkomen. En dan is het gevaar er. Laat iedereen, vooral den achterkant van zijn huis eens con- troleeren. Dan kan hij zien hoeveel licht er nog uitstraalt. Wij hebben straten aan den achterkant gezien, waar de ver duistering op een illuminatie begon te gelijken. Het is geen wonder, dat de Overheid besloten heeft hardere strafmaatregelen tegen overtreders te nemen. Men heeft het er naar gemaakt. De minste straf, waaraan men zich thans blootstelt, is vijf en twintig gul den boete, veertien dagen afsnijden van lichttoevoer, inbeslagneming van de zoo moeilijk te vervangen gloeilampen uit de kamer, waar gebleken is, dat ’t licht uitstraalde. Mochten deze straf fen niet baten, dan bestaat de kans, dat men zich voor het gerecht te ver antwoorden heeft en men kan er zeker van zijn, dat de straffen dan zeker niet malsch zullen zijn. Echter zonder al deze scherpe be palingen moet het mogelijk zijn, dat huis en hof zoo tegen lichtuitstraling beschermd zijn, dat ook geen enkel straaltje, zelfs niet bij het onverhoeds openen van een deur, naar buiten kan treden. Men bedenke: Verduisterings plicht is burgerplicht! Onder voorzitterschap van den Duce is gisteren in diens hoofdkwartier de tweede ministerraad gehouden van de nieuwe fascistisch-republikeinsche re- geering. Het voornaamste onderwerp van bespreking werd gevormd door het door den minister van oorlog, Graziani, ingediende ontwerp voor de nieuwe Weermachtswet. Daarbij hield de Duce een programma-rede, waarin hf de richtlijnen schetste voor den wederop bouw van de Italiaansche Weermacht en wees op de beslissende beteekenis van de medewerking der verbonden Duitsche Weermacht. De Duce verklaarde o.a., dat sedert den eersten ministerraad de teekenen van het wederopleven van den nationa- len geest duidelijker geworden zijn. Het Italiaansche volk staat op het punt zich weder te verheffen uit den diepen af grond van vernedering en moreele en materieele ineenstorting, waarin het door de verraders van Juli en Septem ber is gesleurd. Op verschillende ge bieden van het nationale leven teekenen zich thans vrij duidelijk de lijnen der nieuwe ordening af, in de eerste plaats op militair gebied. De nieuwe organi satie van de Italiaansche Weermacht is bezig zich te ontwikkelen. De phase van het plunderen en de eigenmachtige de mobilisatie is men bijkans te boven. Maarschalk Graziani, thans gesteund door generaal Gambara, zal de ver wachtingen van alle Italianen, die waar dig zijn zoo snel mogelijk onze strijd plaats aan de zijde van de kameraden der As van het driemogendhedenver- drag weer in te nemen, verwezenlijken. Het opstellen van nieuwe eenheden kan elk oogenblik worden verwacht. De hoofdwet voor de Weermacht, die aan den ministerraad is voorgelegd, zoo zeide spr., vormt den zekeren en ra- tioneelen grondslag voor de vorming van een sterke, moderne militaire or ganisatie, die beantwoordt aan de Ita liaansche behoeften en de ervaringen van deze 4 oorlogsjaren. Op basis van deze wet zal de nieuwe organisatie van het nationaal-republikeinsche leger, de marine en de luchtmacht worden vast gesteld. Reeds thans ligt het in de be doeling de luchtbescherming geheel te brengen onder het ministerie van lucht vaart. De afdeelingen worden reeds ge vormd. De Duce verklaarde verder, dat de militie een integreerend bestanddeel zal uitmaken van het leger en evenals het bersagliericorps, het nieuwe zwart- nemdencorps zal vormen. P pc^itiek en administratief gebied nisaH» g®maakt met de reorga- der nrd°orde ben°eming van de chefs denten a?CleSd en van de politiepresi- reouMik^n kde, door de vorming der fasci. terwijl binnenkort kinv znYforT"/ j gerechtshoven in wer- t“eer,ei?de vergadering, die den grondslag za! vormen van de italiaansche republiek. Verduisteringsplicht is burgerplichtl Dit is geen zinlooze phrase, doch nuch tere werkelijkheid. Wij leven in oorlogs tijd, waarin iedereen verplicht is niet alleen voor zijn eigen veiligheid te waken, doch ook voor die van zijn medeburgers. Nog steeds zijn er, die dezen plicht verzaken, hetzij uit onwil, hetzij door grenzelooze nalatigheid, I welke hun oorzaak vinden in ’n onder- j schatting van het gevaar uit de lucht, omdat men de ellende van een bom bardement nog niet van nabij heeft meegemaakt, nog niet aan den lijve heeft gevoeld. 1

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1