Zaterdag 30 October. No. 18630. 1943 Azof en van Afweerslag tusschen Zee Dnjepr duurt voort T OW 7 7 7 •M Opnieuw moordaanslagen Amerika’s inmenging in Europa Gewonde man in bed dood- Distributienieuws De fascistische Raad N.A.D. pioniers uit het Oosten terug ver een en I aan land< van Krijgsgevangenen op Java Roosevelt over de Moskousche conferentie WIJZIGING BEPERKT TELEFOON- ABONNEMENT - f Regeling voor zelfverzorgers Vergeefsche aanvallen van de Sovjets bij Kriwoi Rog, Gomel en Smolensk geschoten X HAAGSCHE COURANT 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 10la. Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 opoffert opdat wij weer De stelling). binnen. Neder- den corps Meisjes aan het vlashoopen. (C.N.F.-Kuiperf ROOSEVELT OVER DE BUITEN LANDSCHE POLITIEK den Vele -g de IJprenburg werd Aan de haven van Genua. Leden van de Duitsche Weer macht controleeren voertuigen en burgers. (P.K. Schottel-dreier-O.H.) „Helpt de koe met schillen en de koe helpt U” Begroeting te Amersfoort „Ik meld u Oost 10 ter inspectie, com mandant”, Met deze woorden, die het beteekenden. einde van een lange reis Pot zijn mannen van dader, bekend is, nam vlucht op een naar het gemeente- aan ver- het Londensche havenarbeiders in staking Naar Reuter meldt, zijn eenige hon derden havenarbeiders van de kaden aan den Theems in staking gegaan, om dat zij premies verlangen tegen de hen bedreigende gevaren bij het lossen van bepaalde vrachtgoederen. Gisteren heb ben nog meer arbeiders het werk neer gelegd. Soldaten hebben hun plaats in genomen. Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen be neden den rang van officier, beginnende met de letter R tot en met de letter S. Zij die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelie ven zich te wenden tot het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, ’s-Gravenhage, onder opgave van naam, voornamen, ge boortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, militairen rang en laatst bekende standplaats. S.P.T. meldt uit Washington: President Roosevelt is de eerste, die iets positiefs heeft bekend gemaakt over de besprekin. gen te Moskou. Tijdens de persconferen tie van gisteren heeft hij verklaard, dat een overeenkomst is bereikt, welke alleen nog maar behoeft te worden ondertee- kend. De resultaten van deze conferentie, zeide de president, hebben mij in de mea ning versterkt, dat de Sovjet-Unie ook na den oorlog bereid is met Groot-Brit- tannië en de Vereenigde Staten samen te werken. Ondanks vragen der aanwezige journa listen is Roosevelt niet verder op de suc cessen dezer conferentie ingegaan. Hij verklaarde slechts dat de gesloten ver dragen binnenkort zullen worden gepubli. ceerd en waarschijnlijk in Moskou zelf. Hij wees het echter van de hand nadere mededeelingen te verstrekken over den aard der overeenkomsten. De conferentie heeft, zoo voegde de president aan zijn verklaringen toe. zoowel détails als alge, meenheden behandeld. b Kaart van Pelt uitzondering hierop geldt voor mijnwerkers. Deze behouden steeds hun recht op toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid, ongeacht of zij zelfverzorger zijn voor één of meer producten Voorts wordt geen onderscheid meer gemaakt tusschen zelfverzorgers met meer dan één h.a. en zelfverzorgers met minder dan 1 h.a. cul tuurgrond. Voorts kunnen ook landarbei ders, die een telerspremie ontvangen, evenals telers, in aanmerking komen voor toeslagkaarten. Zelfverzorging van melk. Ieder, die één of meer melkkoeien, dan wel tenminste twee geiten houdt, is verplicht aan de zelfverzorging voor melk deel te nemen. A.s. en jonge moeders. Tot zelfverzor- gingsgezinnen behoorende a.s. en jonge moeders ontvangen geen rantsoenbonnen voor melk meer. In plaats daarvan reikt de distributiedienst haar een verklaring uit, welke het aantal rantsoenen melk ver meldt, hetwelk zij boven de hoeveelheid, welke zij krachtens de zelfverzorgings- regeling ontvangen, uit de productie van hun eigen vee of van het vee van hun werkgever mogen betrekken. Instellingen. Bewoners van gestichten, kloosters enz., die volledig in het land bouw- of veeteeltbedrijf werkzaam zijn, ontvangen dezelfde rantsoenen als parti culiere zelfverzorgers. Veranderingen. Alle blijvende verande ringen in het gezin van een zelfverzorger, b.v geboorte overlijden, vertrek naar het buitenland, verhuizing, moeten aan den plaatselijken bureauhouder worden opge geven onder overlegging van de zegel- kaarten in omslag. De plaatselijke bureau houder teekent de wijzigingen aan op den omslag en de zegelkaarten. De plaatse lijke bureauhouder teekent eveneens op de zegelkaarten aan, of de zelfverzorger tengevolge van droogstaan e.d. van het vee, of tengevolge van de omstandigheid, dat hij tijdelijk niet over aardappelen be schikt, in aanmerking komt voor rant soenbonnen voor melk of aardappelen. Veranderingen van tijdelijken aard kun- nnn door den distributiedienst op den omslag en de zegelkaarten worden ver meld. Dit geldt dus b.v. bij opneming in een ziekenhuis. „Ons nationale eenheidsfront” De titel van het politieke weekpraatje a.s. Maandag over Hilversum 1 om 18.45 uur is: „Ons nationale eenheidsfront”. De Stem der SS Luistert op Zondag 31 October van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum 1 op golflengte 415 meter, naar de Stem der SS, De voorman der Ger- maansche SS in Ne derland spreekt over het onderwerp: „Nu eerst recht”. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) 1 65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) /0.1S. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. f 0.51 p m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opi.) f 0.57, Dienstaanb. 0.38. Pers. gevr. 0.48. Adv „Br. bur. v, d. bl.” 10 C. meer. Zooals men weet, bestaat in onze ge meente de mogelijkheid om zich tegen speciaal tarief op den plaatselijken tele foondienst te abonneeren, hetgeen inhoudt, dat slechts na half 6 n.m. tot 8.30 u. v.m^ uitgaande gesprekken kunnen worden ge voerd Naar wij vernemen, zal dit be perkte abonnement komen te vervallen en zullen abonné’s tusschen 8.30 uur v.m, tot half 6 n.m. ook kunnen opbellen enl wel tegen dubbel tarief. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikerik „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.’'’ en „Letterk Bij'bl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten!, ƒ9.45*. Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Plaatselijke Britsch-Amerikaansche aan vallen aan weerszijden van de Volturno afgeslagen DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 30 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Tusschen de Zee van Azof en den Dnjepr duurt de afweerslag met onver minderde felheid voort. In de bocht van den Dnjepr waren de gevechten bij Kriwoi Rog bijzonder hard. Doorbraakpogingen van superieure in fanterie- en tankstrijdkrachten werden opgevangen, de eigen stellingen in zware gevechten gehandhaafd en 43 bolsjewis tische tanks vernietigd. Ten Noorden van Kriwoi Rog boden de bolsjewieken onzen energieken tegenaan vallen verbitterden weerstand. Verschei dene vijandelijke formaties infanterie en tanks leden bij deze gevechten uiterst zware verliezen. Aan weerszijden van Gomel bleven de ook gisteren voortgezette aanvallen der bolsjewieken vergeefsch. Eigen tegenaan vallen herwonnen tijdelijk verloren ge gaan terrein. Daarbij werden in den strijd om een plaats, die verschillende malen van bezetter wisselde, alleen 36 zware bolsjewistische tanks vernield. Ten Westen van Smolensk ontbrandden nieuwe, zware afweergevechten. Na felle artillerievoorbereiding dreef de vijand den geheelen dag door steeds weer zijn door talrijke tanks en slagvliegers gesteunde aanvalsgolven naar voren. In verbitterde gevechten handhaafde onze schitterend strijdende infanterie, die door eigen artil lerie- en granaatwerpersvuur doeltreffend gesteund werd, haar stellingen. Van de rest van het Oostelijke front worden slechts levendige plaatselijke ge vechten, vooral in het gebied ten Westen van Kritsjew gemeld Aan het Zuid-Italiaansche front zijn eenige plaatselijke aanvallen van Britsch- Amerikaansche strijdkrachten op onze stellingen aan weerszijden van de Vol turno afgeslagen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben daar met succes ravitailleeringscolon- nes van den vijand op de naar het front leidende wegen aangevallen. Op 31 Oct. begint het nieuwe zelfver - zorgingsseizoen. De nieuwe regeling voor zelfverzorgers is. voor zoover het betreft de rantsoenen en de vereischten, waaraan men moet voldoen om zelfverzorger te worden, gelijk aan die, welke gedurende het vorige seizoen gold. Ten aanzien van de administratie zijn echter eenige wijzi gingen aangebracht. De plaatselijke bu- reauhouders van den provincialen voed- selcommissaris reiken dit seizoen zegel kaarten uit, en wel één zegelkaart per gezin voor ieder artikel, waarvoor het gezin zelfverzorger is. De plaatselijke bureauhouders reiken deze zegelkaarten uit in een omslag. De gegevens op den omslag worden gedeeltelijk door de plaat selijke bureauhouders en gedeeltelijk door den distributiedienst ingevuld. Men moet de kaarten in den omslag zorgvuldig bewaren, daar deze aan het einde van het seizoen wederom ingeleverd moeten wor den. Bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen teekent de distri butiedienst telkens op de zegelkaart aan, hoeveel bonnen zijn ingehouden. Ont vangstbewijzen worden derhalve niet meer uitgereikt. Zelfverzorgers voor bo ter ontvangen evenwel een z.g. „aankoop- vergunning”, welke zij moeten inleveren bij de fabriek, waar zij blijkens de aan- teekening op den omslag der zegelkaar ten hun boter betrekken. Regeling voor landarbeiders. Vaste land arbeiders in dienst van melkveehouders en landarbeiders in dienst van aardappel telers zijn verplicht om voor zich en hun gezin hun melk of aardappelen te betrek ken van hun werkgever. De hoeveelheid melk en aardappelen, welke zij ontvan gen, is gelijk aan die, welke de zelfver zorger ontvangt, n.l. J liter melk per dag en 7J kg. aardappelen per week. Bijzondere arbeid. Volj.ens de nieuwe regeling kunnen zelfverzorgers voor één product, alsmede landarbeiders, die melk of aardappelen van hun werkgever be trekken, wanneer zij bijzonderen arbeid verrichten in aanmerking komen voor toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid, op dezelfde wijze, als wanneer zij geen zelfverzorgers waren. Geen toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid ontvangen1. Zelfverzorgers voor meer dan één product; 2. landarbeiders die melk en aardappelen HONDEN- EN KATTENBROOD. Va.. 1 tot en met 30 Nov. worden op bon no. 25 van de voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden honden brood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon no. 25 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor vermelde periode IJ kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Van 31 Oct. tot en met 13 Nov. geeft elk van de bonnen „40 verlichting” en „41 verlichting” der bonkaart „S 121” recht op één liter petroleum. De geldig heidsduur der bonnen „37 verlichting”, „33 verlichting" en „39 verlichting” der bonkaart ,.S 121” en de bonnen „61 ver lichting” der bonkaart „S 221" is ver lengd tot en met 13 Nov. 1943. Zooals bekend geeft elk dezer bonnen recht op het koopen van één liter petroleum. VASTE BRANDSTOFFEN KOOK- Duitschland en het Vaticaan Teneinde alle, vooral in het buiten land circuleerende ongemotiveerde ge ruchten over het optreden van de Duit sche troepen jegens het Vaticaan te ontzenuwen, heeft de Duitsche ambas sadeur bij het Vaticaan, von Weiz- sacker, in opdracht der Rijksregeering, den Heiligen Stoel de verzekering ge geven, meldt de „Osservatore Roma no”, dat Duitschland evenals tot dusver ook in de toekomst de bureaux en de werkzaamheden van de Romeinsche Curie, alsmede de souvereiniteit en de integriteit van Vaticaanstad zal eerbie digen. Gezien het feit, dat de Duitsche troepen de Romeinsche Curie en Vati caanstad geëerbiedigd hebben, heeft de Heilige Stoel met genoegen kennis ge nomen van deze, ook voor de toekomst gegeven toezegging van Duitschland. BRANDSTOFFEN DOELEINDEN. Van 1 Nov. tot en met 30 April geven de bonnen „17 KF” der kookkaarten voor vaste brandstoffen „U 115” recht op één eenheid vaste brandstoffen met uit zondering van fabrieksturf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het in de be doeling ligt, behalve bon „17 KF” nog éénmaal een bonaanwijzing voor kook- doeleinden voor het stookseizoen 1943/ 1944 te doen plaats vinden en wel op 1 Februari. GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF. Van 1 tot en met 30 Nov. geeft elk der met de woorden „generator-anthraciet drie en twintigste periode” gemerkte bonnen recht op 1 hectoliter (max. 75 kg' anthracietnootjes 4 of 5 (rom); ge durende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „generator-turf drie en twintigste periode” gemerkte bonnen recht op 50 stuks baggerturf J. -> Deze moorden zijn misdaden van een beestachtigen aard, misdaden van een formaat, zooals wij ze in ons land niet hebben gekend en die zeker ook niet kunnen worden verzacht of goed gepraat met de opmerking, dat we in tijden van revolutie leven. Het wordt een lange, sinistere reeks van macabere namen: Meppel, Blaricum, nu weer Wageningen en de Wijk, om ons tot de paar laatste weken te bepalen. Ons artikel „Gifmengers” in ons blad van Maandag j.l. heeft nauwelijks scherp genoeg zich bezig gehouden met een realiteit van moreele ontbinding, waar tegen niet scherp genoeg kan worden opgetreden. Er zijn op het oogenblik individuen in ons land aan het werk, die behooren tot een onderwereld, die als pleitbezorgster en draagster van den meest verfoeilijken geest van het bols jewisme kan worden beschouwd. Het Nederlandsche volk heeft een hartgrondigen afschuw van beestachtige misdaden als hier vermeld en men mag aannemen, dat het uit alle macht al het mogelijke zal doen dergelijke misdaden te bestrijden en de aanstichters en be drijvers voor goed onschadelijk te maken. Het Nederlandsche volk zal er een eer in vinden het zijne te kunnen bijdragen, opdat de vervolging van dergelijke misdaden door de Duitsche Sicherheitspolizei in nauwe samenwer king met de Nederlandsche politie met snel en klimmend succes kan ge schieden. van hun werkgever betrekken3. arbeiders, die melk of aardappelen hun werkgever betrekken en tevens zelf verzorger zijn. Een ten, en het ontwateren van een complex weidegrond ter grootte van 250 ha., het geen hoofdzakelijk door zijn afdeeling werd verricht. Hopman Fenijn had zeer goede indrukken meegebracht uit het Oosten, naar hij verklaarde zijn de rno- van VERDUISTEREN Van 17.15 uur tot 7.30 uur Maan: 30 Oct. op 8.43 u.. onder 18,31 u.; 31 Oct. op 9.56 u„ onder 19 04 u.; 1 Nov. op 11.07 u., onder 19.47 u. 5 Nov. E. K. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. etl 7 u. No. 113058. Revolver in bloemen verborgen Te Wageningen werd de Nederland sche staatsburger IJprenburg door een man neergeschoten. De dader, wiens signalement bekend is, nam na den aanslag de vlucht op een rijwiel. IJprenburg werd L-i e_... ziekenhuis te Wageningen overgebracht. gram toiletzeep (oude samen- Nadat zijn familieleden hem een bezoek gebracht hadden, kwam des avonds nog een onbekend persoon met een bou quet bloemen de ziekenkamer binnen. De gewonde IJprenburg en de onbe kende brenger der bloemen bevonden zich alleen in de ziekenkamer. De be zoeker zette den in bed liggenden IJprenburg een pistool op de borst en loste 'n schot, waarna IJprenburg kor ten tijd later overleed. Voordat hij stierf, kon IJprenburg de toegesnelde politie nog belangrijke gegevens om trent de persoon van den dader ver strekken, die voor het onderzoek van groot belang zijn. In zeer nauwe samenwerking me* de Duitsche Sicherheitspolizei en de Ne derlandsche recherche, zijn maatrege len genomen voor het ophelderen van de beide moordaanslagen en voor de arrestatie van de daders. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310. Fil.: Rijsw. Kantoorbvekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 77*03»; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. meldde arbeidsleider aan den commandant landschen Arbeidsdienst op het station te Amersfoort. Even tevoren was de lange trein binnengerold, waarmede de man nen van genoemd corps van hun inzet in het Oosten terugkeerden, en thans wer den zij begroet door den commandant N.A.D. en den General-Arbeitsführer Bethmann. Vele anderen, onder wie Oberst-Feldmeister Schulze, die als Transportführer dit corps w zoovele diensten heeft bewezen, waren eveneens aanwezig. De 650 mannen waren Maan dagmorgen uit Bialowitz vertrokken, doch de lange treinreis had geen afbreuk gedaan aan de opgewektheid der terug keerenden; luid schalden de arbeids- dienstliederen over het perron, waar spoedig allen stonden opgesteld. Met een korte toespraak heette commandant de Bock de afdeelingen 101, 102, 103 en 104 weer welkom op den vaderlandschen bo dem, waarbij hij memoreerde, dat het precies 100 dagen geleden is, dat zij ver trokken waren om in het Oosten hun krachten te geven ten dienste van hun volk Spreker zeide geen lange toespraak te willen houden, daar hij Vrijdag in de kampen Nunspeet en Waterloo in hun midden zou vertoeven en dan nog ge legenheid daartoe zou hebben. Na deze korte plechtigheid marcheer den de afdeelingen 101, 102 en 103 af naar het kamp Waterloo, waar zij voor- loopig gelegerd worden, terwijl afdee ling 104 per trein verder ging naar Nunspeet, het kamp, waar deze afdeeling voorloopig wordt ondergebracht. Des middags vertoefde de commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst in het kamp te Nunspeet, waar hij met de mannen van afdeeling 104 een maaltijd gebruikte en hen toesprak. Des avonds was hij aanwezig in het kamp Waterloo, bij Amersfoort In een korte kernachtige toespraak richtte commandant de Bock zich tot de mannen, waarbij hij o.a. zeide, dat zij pioniers zijn geweest van een werk dat de N.A.D. volgend jaar hoopt voort te zetten. In het bijzonder richtte hij zich tot hen, die naar de kaderschool zullen gaan en sprak de hoop uit. dat zij zich daar evenzeer zouden geven, als zij dit in het Oosten hebben gedaan. Als dat het geval is, vervolgde spreker, dan krijgen wij kader, waar de N.A.D. prijs op stelt. Jullie hebt daar getoond, dat je kunt doorzetten, doet hetzelfde nu ook hier in ons vaderland, besloot spreker. In een prettige kameraadschappelijke sfeer werd de maaltijd beëindigd. Van daan gingen de mannen met twee weken verlof naar huis. Van het oponthoud te Amersfoort maakte een redacteur van het A.N.P. ge bruik om een kort onderhoud te hebben met den commandant van de afdee ling 104, hopman C. Fenijn, die hem eenige bijzonderheden mededeelde over hetgeen achter hen lag. Hij vertelde, dat 650 man zijn teruggekeerd, terwijl 100 man zijn achtergebleven voor bewaking van de gebouwen, enz. De werkobjecten bestonden uit den aanleg van een weg van 1200 meter lang, waaraan voorname lijk de afdeelingen 101, 102 en 103 werk- Verklaringen van uit Engeland terug gekeerde geïnterneerden Een vertegenwoordiger van het Duit sche Nieuwsbureau is in de gelegen heid geweest te spreken met een deel van de dezer dagen uit Engeland te ruggekeerde uitgewisselde geïnterneer den, onder wie zich gewonde soldaten, kapiteins en zeelieden van Duitsche koopvaardijschepen en ook enkele vrou wen bevonden. Zij berichten o.a. over de stemming in Engeland, dat aldaar groote teleurstelling bestaat over den langen duur van den oorlog, daar men langen tijd geloofd heeft, dat deze in 1943 zou eindigen. De Engelschen, even als de Canadeezen, zijn uitgesproken oorlogsmoede. Ook de dikwijls aan den dag tredende tegenstellingen tusschen Britten en Amerikanen worden door de teruggekeerden bevestigd. Er bestaat in Engeland een uitgesproken haat tegen de Amerikanen. Enkele weken geleden werden verscheidene duizenden negers uit de Ver. Staten in Engeland aan land ge zet. Hun optreden heeft een felle ver ontwaardiging veroorzaakt. Over de slechte voedselvoorziening wordt alge meen geklaagd. De terreuraanvallen worden door het Engelsche publiek pro blematisch geacht en de vrees voor een Duitsche vergelding neemt toe. Buitengewone belangstelling heeft de eenvoudige man in Engeland voor de socialistische prestaties en instellingen in Duitschland, die in schrille tegen stelling staan tot de ellendige toestan den onder de breede arbeidersmassa in Engeland. Er werden den geïnterneer den geregeld vragen gesteld over de instellingen van het Duitsche Arbeids front, over de KDF-organisatie, over de betaalde vacanties en over andere den Engelschen onbekende sociale regelin gen. Een van de teruggekeerden ver telde, hoe hij tijdens zijn ritten naar het hospitaal steeds weer de straten van de armelijkste arbeiderswijken moest passeeren, straten, waar de men- schen in lompen gehuld en half verhon gerd hun leven voortsleeipen. Ook het jodenvraagstuk houdt het eenvoudige Engelsche volk buitenge woon sterk bezig. Er heerscht een diepe verbittering over de meedoogen- looze wijze, waarop de joden aan den oorlog verdienen. De geheele Britsche middenstand constateert verontwaar digd, dat de groote joodsche onderne mingen stelselmatig kleine neringdoen den vernietigen. De vrees bestaat, dat de jood profijt zal trekken uit de na den oorlog in Engeland en Amerika zeker komende economische ineenstor ting. Het meerendeel van de Engelsche soldaten stelde steeds weer opnieuw de vraag: „Voor wie vecht Engeland eigenlijk? Toch voor niemand anders dan voor joden en kapitalisten”. gelijkheden voor flinke kerels die aanpakken weten daar zeer groot. Ook over den verrichten arbeid was hij zeer goed te spreken, de mannen hadden zich volkomen gegeven en het resultaat mag gezien worden. Dit was ook het oordeel van den General-Arbeitsführer Eisen- beck, commandant van Gau 1, waaronder het arbeidsgebied ressorteerde, terwijl ook de Reichsarbeitsführer, die een be zoek bracht aan de afdeelingen. eveneens zijn tevredenheid uitte. De bevolking stond sympathiek tegenover de Neder landsche arbeidsmannen en een goede verhouding bleef tot het laatst toe be waard. Tot slot verklaarde hopman Fenijn nog uiterst tevreden te zijn over zijn man nen, die met enthousiasme hebben ge werkt en niet voor moeilijkheden terug deinsden. „Er is nog veel en mooi werk in het Oosten te doen en laten wij hopen dat ook het volgend jaar zich weer Ne derlanders daarvoor zullen geven, opdat onze goede naam als kolonisators, even als dit jaar, weer wordt bevestigd." Te Wijkbrug, gemeente De Wijk, is boerenechtpaar Osterveen het slachtoffer geworden van een moord aanslag. Reeds eenigen tijd geleden was de boerderij van boer Osterveen, bestaande uit woonhuis en stallen, door terroristen in brand gestoken en nietigd. Het gezin Osterveen had schamel onderdak gevonden in een hou ten barak, die Osterveen op zijn land had laten bouwen. Op den tweeden avond nadat het gezin de barak had betrpkken, verschenen twee onbekende personen, die verzochten binnen gela ten te worden. Zij gaven zich uit als politie-ambtenaren en wilden Osterveen over den brand spreken. Osterveen liet hen binnen. De beide onbekenden spra ken drie kwartier met het echtpaar Os terveen. Toen zij daarop met een hand druk afscheid namen, bracht een der onbekenden een pistool te voorschijn. Toen Osterveen van schrik achteruit liep, stelde de onbekende hem gerust met de opmerking, dat hij het pistool zoomaar te voorschijn had gehaald. Os terveen, die gerustgesteld was en met uitgestrekten arm op den onbekende toekwam, werd op dit oogenblik door den misdadiger neergeschoten. Tegelij kertijd schoot de tweede onbekende op vrouw Osterveen. Boer Osterveen werd doodelijk getroffen, terwijl vrouw Oster veen zwaar gewond werd. De moorde naars vluchtten na hun daad. De in een naastgelegen vertrek slapende kin deren waren door de schoten wakker geworden en vonden hun ouders badend in hun bloed. Zij gingen naar hun zwaargewonde moeder en waren niet te bewegen haar te verlaten om zoo doende hulp te halen. Zoo werd eerst by het aanbreken van den dag de mis daad ontdekt. Bonaanwijzing zeep Gedurende November geven bon „Al gemeen 697” van de bonkaart voor voe dingsmiddelen en bon „A A eenheids- zeep” van de aan kinderen beneden 8 jaar uitgereikte kaarten recht op een stukje luchtgevulde eenheidstoiletzeep (40 of 57 of op het koopen van een stukje eenheidstoiletzeep (14, 15 of 21 of op het doen wasschen van 5 kg. droge vuile wasch. Voorts geven bon „Algemeen 698” van de bonkaart voor voedingsmid delen en bc -. ,,A A waschpoeder” van de aan kinderen beneden 8 jaar uitgereikte kaarten recht op 250 gram waschpoeder of zeeppoeder of op het doen wasschen van 9 kg droge vuile wasch. Bon „A A toiletzeep” van de aan kinderen beneden 2 jaar uitgereikte kaarten geeft recht op een stukje van 50 of voor zoover voor- Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, werd gisteren Roosevelt op de persconferentie zocht een algemeene verklaring af te leggen over de buitenlandsche politiek der Ver. Staten. Roosevelt antwoordde daar op, dat hij voor een algemeene re solutie is, soortgeiyk aan die, welke op het oogenblik in den Senaat behandeld wordt. Hij liet zich verder uit ten gunste van de Senaatsverklaring, dat de Ver. Staten om een nieuwen oorlog te voorkomen, in de toekomst met an dere staten zullen samenwerken. Hij wenschte echter niet te zeggen, dat de resolutie-Connally, die op het oogenblik in den Senaat besproken wordt, aan alle eischen voldoet. De resolutie inzake de deelneming van de Ver. Staten aan de reorganisa tie van de wereld na den oorlog, zal waarschynlijk, naar senator Wheeler in een rede verklaarde, door de Sovjet- Unie zoodanig worden uitgelegd, dat de Ver. Staten de Sovjet-eischen omtrent een groot stuk van Polen, van den Bal kan, den Bosporus en de Baltische sta ten steunen. De Ver. Staten garandee- ren de Sovjet-Unie door deze resolutie, verklaarde Wheeler, practisch de con trole over geheel Epropa. Russell komt op voor behoud van steunpunten Amerikaansche senator Russell heeft met instemming van vele andere leden in den Senaat het verlangen uit gesproken, dat de Ver. Staten alle ver- eischte maatregelen zullen treffen, om de steunpunten te behouden, die door de Amerikanen tijdens den oorlog zijn aangelegd. Spr. wees er daarby vooral op, hoe belangrqk de Amerikaansche steunpunten op Ijsland, op het Fran- sche eiland Nieuw-Caledonië en op de van Groot-Brittannië gepachte eilanden in de Caraibische Zee zijn. Vele sena toren sloten zich bij het voorstel van Russell aan. Zij legden daarbij den na druk op den wensch naar versterking der buitenlandsche politieke en strate gische positie van de Ver. Staten. In Amerikaansche militaire kringen huldigt men de opvatting, dat vooral Ijsland de allergrootste beteekenis heeft voor de Ver. Staten, omdat Ijs land de scheepvaartwegen over het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan controleert. Ook op Nieuw-Ca- ledonië zijn sterke steunpunten aange legd. In breede kringen van de Ver. Staten beschouwt men ook Dakar als een zeer belangrijk steunpunt voor de Ver. Staten, dat de Ver. Staten ook voor den tijd na den oorlog dienen te behouden. SOMMIGE LEDEN ZOUDEN TER DOOD WORDEN VEROORDEELD In welingelichte fascistische kringen verwacht men, naar S.P.T. uit Rome meldt, dat tenminste 6 a 8 leden van den grooten fascistischen Raad, die tegen Mus. solini hebben gestemd en eenige honder den fascisten uit de provincie, op grond van de besluiten, die de ministerraad on der voorzitterschap van Mussolini in den loop van deze week heeft genomen, ter dood zullen worden veroordeeld. De eersten, die hiervoor in aanmerking komen, zoo verklaart men te Rome, zijn Grandi, Ciano en Bottai, terwijl men van meening is, dat ook de ex-minister van Binnenlandsche Zaken Albini, de Berlijn- sche ambassadeur Alfieri en de quadrum- vir de Vecchi zich moeilijk aan het dood vonnis zullen kunnen onttrekken. Al deze personen worden er van be schuldigd, hun machtspositie te hebben willen versterken door tegen Mussolini te stemmen. De vroegere onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken Bastianini de partij-secretaris Scorza en de minister van Coöperatie Cianetti. zou den lichtere straffen krijgen. zekerste bron, dat Stalin zijn divisies alleen maar kunnen regeeren.” lïkopol - SEBASTQI

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1