Zware Sovjetverliezen in het Dnjepr-gebied het Studentenfront Landdag van 1943. Maandag 1 November. No. 18631. De slag in het Dnjepr- De missie van het Nationaal-Socialisme w. Nieuwe regeling voor kraamgelduitkeering «Helpt de koe met schillen en 9 VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN HET NOODDIPLOMA VOOR MIDDEL BARE EN VOORBEREIDEND HOOGERE SCHOLEN Nieuwe burgemeesters Rede van den Leider Vervroegd „Staatsexamen Onbillijkheden weggenomen Stoottroepen-actie van het Ilmen- meer tot Leningrad De Moskousche conferentie TENTOONSTELLING VAN WERK DOOR DUITSCHE SOLDATEN De bolsjewisten komen er niet dporheen Bon 45 en 46 voor vleesch HAAGSCHE COURANT dok- van pleegmoeder7 (C.N.F.-Noske). Controleuse aan het Centraal Station. de koe helpt U” Doorbraakpogingen aan weerszijden de Volturno afgeslagen Betooging ter gelegenheid van den derden verjaardag van de oprichting van het Arbeitsbereich der N.S.D A.P. in Nederland Kerstrapport is beslissend Zooals wij reeds gemeld hebben, zullen jongelui uit de hoogste klassen van Gym nasia H B.S.- en Handelsdagscholen die voor 1 Januari 1944 19 jaar worden een nooddiploma kunnen verkrijgen dat ge heel dezelfde waarde heeft als het gewone diploma Het Kerstrapport zal voor de uitreiking van dit diploma beslissend zijn. De betrokken jongelui doen dus geen apart examen, maar maken dezelfde repe tities als de andere, die normaal eind examen zullen doen. Op grond van het Kerstrapport, dat in het begin van de tweede helft van December wordt uitge reikt, wordt door den directeur, in overleg met de leeraarsvergadering, bepaald of een nooddiploma uitgereikt kan worden. Zij, van wie redelijkerwijze verwacht kan worden, dat zij met gunstig gevolg het eindexamen zouden hebben afgelegd, ont vangen een nooddiploma, wanneer zeker is, dat zij niet in staat zullen zijn deel te nemen aan het eindexamen. Het diploma zal hen ook pas uitgereikt worden, als de betrokkene de school verlaat. Uiterlijk zal het diploma afwijken van het normale, maar het geeft, wij wezen daarop reeds geheel dezelfde rechten. In het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort 57 wordt tot en met Woens dag een tentoonstelling gehouden, „Voe- dir.~-~ewassen in eigen tuin”, welke een groote belangstelling verdient. Door een gro< t aantal duidelijke, smaakvol uitge voerde en overzichtelijke maquette’s wordt de bezoeker ingelicht over de on derwerpen, die van beteekenis zijn voor de teelt van voedingsgewassen. Gelet op de groote uitbreiding van de groep per sonen, die zich hiermede bezighoudt, is deze tentoonstelling zeer op haar plaats Enkele van de behandelde onderwerpen zijn: opbrengst, teeltplan, bemesting, za den, schadelijke en nuttige dieren, in maak, bewaren van aardappelen en win terpeen. Voorts is er een aparte afdeeling voor de teelt van tabak en een voor het houden van konijnen. De Haagsche Bond van Volkstuinders heeft in het midden van de zaal een stand met voedingsge wassen en bloemen. w DUITSCH WEERM A CHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 1 November. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Ten Zuiden van den benedenloop van den Dnjepr zijn hevige gevechten Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeesters be noemd den heer M. J. Tolhoek te Eind hoven tot burgemeester van St. Oeden- rode, den heer L. Wilmot te Halsteren tot burgemeester van Made, den heer Ch. J. W. H. Stakenborg te Eindhoven tot burgemeester van Cuyck, den heer N. J. M. van Duist te Utrecht tot burgemeester van Werkendam, de Werken en Sleeuwijk, den heer A. W. Knipscheer te Baarn tot burgemeester van Laren en den heer J. K Nieuwenhuys te Aalsmeer tot burge meester van Zijpe. Aan het einde van den derden landdag van het Nat. Soc. Studentenfront is een bijeenkomst gehouden in het groot-audi- torium van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Onder de genoodigden merkten wij o.m. op behalve den Leider, prof. Jeswiet, den heer Engelbrecht, commissaris van de provincie Utrecht, prof. Westra en den heer v. Ravenswaay, resp. burgemeester van den Haag en Utrecht, mr. Zondervan, commandant van de W.A., prof. Nie- schulz, dr. Keyer, den heer Waternaux van het V.N.V. en vele anderen. Nadat de vergaderingsleider de land- dagsamenkomst had geopend, herdacht de vergadering staande de gevallen studenten van het Oostfront. Vervolgens sprak de leider van de afd. buitenla ndsche betrekkingen van het front ir. J. P. Noordijk over de betee kenis van den Oostinzet. Na het zingen van een strijdlied sprak de fronfleider dr. B. F. Saris, die ervan gewaagde dat het front een uiterst moei lijk jaar achter zich heeft. De universi taire wereld bevindt zich nog steeds in een gevaarlijken toestand. De oorzaken van den thans ontstanen chaos liggen in de jaren van vóór 1940, toen de studee- rende jeugd in volkomen onbekendheid is gelaten omtrent de wereldgebeurtenis sen. De studentenwereld is uit elkaar ge slagen. Vele politiek onmondigen zijn door in het geheim werkende communisten t°t sluipmoord aangedreven. Anderen, die beter beveiligd zijn, werken in Duitsch- land. Zij zijn meer slachtoffers dan schul digen van hun tijd. Weinigen strijden aan de fronten. Uitvoerig weidde spr. uit over de stille en openlijke sabotage van de hoogleeraren, die voor het meerendeel ook thans nog voortgaan met hun ge treiter. Nadat nogmaals een strijdlied was gezongen was het woord aan den Leider. Mussert ving zijn rede aan met de op merking, dat hij niet wilde ingaan op het hier besprokene. Over wat thans geschiedt, kunnen wij aldus als Nationaal-Socialis- Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche Marine. „De beëediging”. De kapel der D uitsche Marine komt met muziek terug van de plechtigheid der beëediging der Ne derlandsche Vrijwilligers. (Andres-Stapj) Blijkens oproeping in de Staatscourant bestaat voor mannelijke personen die vóór 1 Januari 1926 zijn geboren en voornemens waren aan het staatsexamen ter toelating tot de universiteiten, bedoeld in artikel 12 der Hooger-Onderwijswet in 1944 deel te nemen, de gelegenheid om dit examen reeds in Dec. 1943 af te leggen, wanneer zij vóór 4 Nov. zich opgeven bij den voor zitter der examencommissie, dr. E. H. Renkema, te 's-Gravenhage, Jan van Nas- saustraat 104 met gelijktijdige storting van het examengeld op postrekening 93520 Met de bijzondere omstandigheden van deze candidaten zal zooveel mogelijk reke ning worden gehouden. Bij besluit van de secretarissen.generaal van Sociale Zaken en Financiën is de re geling der Ziektewet inzake uitkeering van ƒ55 bij bevalling kortelings aan een ingrijpende herziening onderworpen. Op grond van de herziene regeling, waaraan terugwerkende kracht is verleend tot 1 Nov. 1942. kunnen thans de volgende per. 'sonen voor een kraamgeld dit is voort aan de officieele benaming voor de uit keering bij bevalling in aanmerking komen: 1. de verplicht verzekerde vrouw; 2. de echtgenoote van een verplicht ver zekerde 3. de dochters, stief- en pleeg dochters van een verplicht verzekerden man onderscheidenlijk van een verplicht verzekerde vrouw; 4. de vrouw, wier be valling plaats vindt binnen 10 weken na het einde van haar verplichte verzekering 5. de echtgenoote, wier bevalling plaats vindt binnen eeh maand, c.p. binnen 8 dagen na het einde van de verplichte verzekering van haar man; 6. de dochters, stief- en pleegdochters, wier bevalling plaats vindt binnen een maand, c.q. bin nen 8 dagen na het einde van de verplich te verzekering van haar vader, stief- of pleegvader of van haar moeder, stief- of pleegmoeder; 7. de weduwe, wier beval ling plaats vindt binnen een maand na het overlijden van haar verplicht verze kerden echtgenoot; 8. de dochters, stiet en pleegdochters, wier bevalling plaats vindt binnen een maand na het overlijden van haar verplicht verzekerden vader, sfief- of pleegvader of van haar verplicht verzekerde moeder, stief- of pleegmoeder 9. de vrijwillig verzekerde vrouw, die bij het einde van haar verplichte verzekering zwanger was. Voor het recht op kraamgeld ia ver- eischt dat degene aan wiens (wier) ver zekering de aanspraak wordt ontleend, in het jaar, voorafgaande aan de bevalling of, betreft het een aanspraak op grond van een kortelings beëindigde verzekering, in het jaar voorafgaande aan het einde dier verzekering, op tenminste 156 werk dagen verplicht verzekerd is geweest. Deze voorwaarde voor het recht op kraam geld, die reeds in de regeling van Novem ber 1942 werd opgenomen, bleek in de practijk tot onbillijkheden te kunnen lei den. Zoo kon dit het geval zijn bij per sonen die door verandering van betrek king onder de Ziektewet kwamen te val len, terwijl zij voorheen daarbuiten bleven, omdat voor hen een bijzondere zieken geldregeling gold. Moeilijkheden van ge lijken aard konden zich voordoen bij per sonen, die tengevolge van ziekte of onge val eenigen tijd niet hadden gewerkt, als. mede bij personen, die vóór hun tewerk stelling hier te lande buitenslands werk zaam waren. Door het opnemen van een bepaling, dat-de betrokkenen geacht wor den verplicht verzekerd te zijn geweest gedurende den tijd waarin zij in vorenbe doelde omstandigheden verkeerden is thans voorkomen dat de eisch, dat men om aanspraak te kunnen doen gelden op kraamgeld, in het jaar voorafgaande aan de bevalling, gedurende 156 dagen ver plicht verzekerd moet zijn geweest, tot een onbillijke wetspractijk aanleiding zou kunnen geven. Overigens zij hierbij aan- geteekend. dat evengenoemde eisen één uitzondering kent., n.l. het feit, dat voor een vrouw die bij het einde harer ver plichte verzekering zwanger was en die sindsdien een vrijwillige verzekering aan ging, ook de werkdagen, waarop zij vrij willig verzekerd is geweest, medetellen. Voorts is van de gelegenheid dezer wetswijziging gebruik gemaakt om nog eens duidelijk te doen uitkomen, dat de dochters, stief, en pleegdochters, om aan spraak te kunnen doen gelden op kraam geld gedurende de laatste drie maanden vóór de bevalling met den verplicht ver zekerde in gezinsverband moeten hebben geleefd. Deze eisch geldt niet voor de echtgenoote. De gelegenheid tot het instellen van beroep tegen afwijzende uitspraken is thans verruimd tot alle gevallen, waarin aanspraak op kraamgeld bestaat. Eindelijk is nog bepaald, dat ook de ge huwde vrouw voor het kraamgeld kwij ting kan geven en daarover vrijelijk kan beschikken, zoodat zich bij de uitbetaling geen moeilijkheden kunnen voordoen, in dien de man buitenslands mocht zijn of om andere redenen niet in staat is voor ontvangst te teekenen. Tegelijk met de hiervoren weergegeven herziening van de Ziektewet kwam een herziening tot stand van de bestaande re geling voor de toekenning van bevallings- geld ten behoeve van personen met een loon van niet meer dan f 3000, die buiten de Ziektewet zijn gehouden omdat voor hen een bijzondere ziekengeldregeling gold. Voor deze belangrijke categorie voor namelijk bestaande uit ambtenaren en ar- beidscontractanten in overheidsdienst, is de toestand op dit gebied thans belang rijk verbeterd. Ingevolge de nieuwe regeling waaraan eveneens terugwerkende kracht is ver leend tot 1 Nov. 1942, kunnen namelijk, wat deze groepen betreft, de volgende per sonen voor kraamgeld in aanmerking ko men: 1. de vrouwelijke arbeider; 2. de on der 1 bedoelde vrouw indien haar beval ling plaats vipdt binnen een maand na het einde van haar dienstbetrekking3. de echtgenoote van een mannelijken arbei der; 4. de echtgenoote bedoeld onder 3, indien-haar bevalling plaats vindt binnen een maand na het einde van de dienstbe trekking van haar man. 5. De dochters, stief- of pleegdochters van een mannelijken of vrouwelijke ar beider 6. de weduwe van een mannelijken arbeider, indien haar bevalling plaats vindt binnen een maand na het overlijden van haar echtgenoot. 7. de dochters, stief, óf pleegdochters van een mannelijken of vrouwelijke arbeider indien haar beval ling plaats vindt binnen een maand na het overlijden van haar vader, stief, of pleeg vader, onderscheidenlijk van haar moeder, stief- of pleegmoeder. Voorwaarde voor het kunnen ontvangen van kraamgeld is voor al deze categorieën, dat de arbeider in het jaar, voorafgaande aan de bevalling, op ten minste 156 werk dagen onder een goedgekeurde bijzondere ziekengeldregeling viel, waardoor hij/zij buiten de Ziektewet werd gehouden. Voor de berekening van die 156 werkdagen tel- len mede de werkdagen, waarop de be trokkene verplicht verzekerd was ingevoL ge de Ziektewet of waarop hij tengevolge van ziekte of ongeval niet heeft gewerkt, of wel in het buitenland werkte tegen een loon van niet meer dan 3000 gulden per jaar. Ook voor de onderwerpelijke groe pen van personen is dus op gelijke wijze als bij de verplicht verzekerden aan eenige onbillijkheden de pas af gesneden. S.S.P.K. Bij de zware afweergevech- ten ten Zuidoosten van Krementsioee heeft een S.S.-Panzergrenadier-divisie on 22 en 23 October weder groote afweer. successen kunnen boeken. Zonder oo- houden viel de vijand in den geheelen sector der divisie aan. Plaatseliike nene- traties werden bij een tegenaanval ter stond opgeruimd Alleen op 23 October werden door de divisie acht aanvallen afgeslagen en penetraties in tegenaan vallen teruggedreven, waardoor een uit breiding der penetratieplekken werd ver hinderd Aan massale vijandelijke strijd krachten was het gelukt een van onze compagnieën af te snijden. Tegen die numerieke superioriteit kon den onze grenadiers stand houden Zij vormden een egelstelling. Den vijand ge lukte het de compagnie op zeer nauw ter rein opeen te dringen. Alleen door han dige stellingverandering konden de SS- Panzergrenadiere zich aan het vijande lijke vuur onttrekken Doordat de com- pagniesc<9mmandant.«n verscheidene on. dercommandanten sneuvelden, raakten de SS-Grenadiere in een benarde positie Toen de vijand hernieuwde aanvallen wilde be ginnen. kwamen de zware Duitsche wa pens den grenadiers te hulp. Er was nau welijks nog een schot munitie voorhan den. toen vervangingstroepen zich een weg naar hen baanden en daarmede de verbinding met de eigen gevechtsgroep herstelden. FRANZ SODENKAMP. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p 3 mnd, met „Kikerik „De N.euwsti Mode", „Kol Bijbl.’’’ en .Detterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr p p. met Modebl ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. ten slechts de schouders ophalen en lachen. Het is meer een klucht dan een drama. Waar het evenwel in dezen tijd om gaat is de vraag h o e de oorlog zal afloopen. Want het gaat om het behoud van de Europeesche beschaving. In vroe ger eeuwen zijn meer beschavingen ten onder gegaan en thans staan wij voor de vraag of het avondland inderdaad dreigt te verdwijnen. Wij leven in stormgetij en wat wij voor alles noodig hebben is be grip van de grootte van dezen tijd. De Fransche revolutie begon in wezen op 14 Juli 1789, toen te Parijs de Bastille werd bestormd. Het einde van deze revo lutie was de laatste zitting van het Wee ner congres onder Metternich in 1815. De huidige revolutie begon op 28 Juli ’14 te Serajewo en de eerste fase werd afge sloten op 9 Nov. 1918, toen, nu bijna 25 jaar geleden, de wapenstilstand werd af- gekondigd. Toen begon de tweede fase, die eindigde op 1 Sept. 1939 en heden be vinden wij ons in het slotbedrijf. Wanneer men bedenkt, aldus de Leider, dat nog in 1932 in Duitschland zes millioen stemmen op de communisten werden uit gebracht, dan is het een wonder van de eerste orde, dat Hitler de wals van het bolsjewisme heeft kunnen tegenhouden. Vervolgens zette de Leider Uiteen hoe men dezen tijd historisch moet zien en hij deed dit aan de hand van een over zicht van de laatste duizend jaar. Waar het in deze jaren op aankomt is het geloof in het behoud van Europa. Thans wordt in een geweldige smidse het nieuwe Europa gesmeed. Aan het einde van zijn rede bracht Mussert dank aan allen die in het Stu dentenfront zijn blijven staan en hun plicht hebben gedaan. Het pionier zijn be. teekent lid zijn van een minderheid En dat is een eer. Met den wensch dat het het Studentenfront in het komende jaar zal gelukken goed werk te verrichten be sloot Mussert zijn rede. Met hef zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten. De mijnwerkersstaking in Amerika In de Ver. Staten verwacht men, dat het steenkoolmijnconflict thans de af metingen van een algemeene staking zal aannemen, zoo meldt de Washing- tonsche correspondent van „Stock holm’s Tidningen”. In den afgeloopen nacht is het op 1 Juni j.l. gesloten handhavingsaccoord afgeloopen. Men verwacht derhalve, dat het aantal sta kers tot minstens een half millioen zal stijgen. De mijnwerkers hebben de loonsverhooging, waarvoor zij gestreden hebben, niet gekregen. De levensstan daard is intusschen, ondanks de strenge prijscontrole, opnieuw gestegen. Roosevelt heeft den stakenden mijn werkers Zaterdagavond een ultimatum gesteld. Hij eischt daarin, dat de mijn werkers het loonvoorstel van het bureau voor oorlogsarbeid aannemen. Voor het geval, ^fiat zij weigeren, kondigt hij strenge maatregelen aan. Men ver moedt, dat hij daarmede doelt op in beslagneming van de kolenmijnen. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. /0.51 p m.M Bewijsn. 5 ct„ fr p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48. Adv „Br. bur. v. d. bl.’-’ 10 c. meer. Uit de gisteravond te Stockholm bin nengekomen berichten uit Washington en Londen kan men de slotsom trek ken, meldt S.P.T., dat op de conferen tie te Moskou tot nu toe in de eerste plaats militaire plannen zijn besproken. De „New York Times” deelt mede, dat te Moskou overeenkomsten zijn gesloten met betrekking tot dezen tijd en den tijd na den vrede. De grenskwesties zouden nog niet geheel zijn behandeld. Ook zijn er nog gevallen, waarin het Congres eerst zal moeten beslissen. Volgens het blad is verder een der grootste resultaten van de besprekin gen, dat er is besloten tot het oprich ten van een permanente driemogendhe- dencommissie te Londen. Men neemt aan, dat het een der eerste taken van deze commissie zal zijn een provisori sche regeering voor Frankrijk samen te stellen. Verder zal zij zich, naar het New Yorksche blad meent, voorna melijk bezighouden met den „wederop bouw” .van Europa en een coördinatie van de oorlogsstrategie. Ten aanzien van de conferentie te Moskou deelt de Londensche correspon dent van de „Dagens Nyheter” mede, dat men het te Londen nog niet voor verstandig houdt zich reeds zoo opti mistisch te uiten als president Roose velt dit dezer dagen heeft gedaan. Verder is te Londen, aldus „Stock holm’s Tidningen”, opgevallen, hoe de Sovjet-Unie van leer is getrokken tegen de bondgenooten van Duitschland als Hongarije en Finland. Wat dit laatste land betreft was men te Londen van meening, dat dit wel zwaar gestraft dient te worden, doch niet zijn souve- reiniteit moet verliezen. Te Washington rekent men met ze kerheid op een spoedige samenkomst tusschen Roosevelt en Stalin. De opening van de tentoonstel ling „Soldaten am Atlantik* wall zeigen ihr Freizeitschaf fen” door Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Seyss-Inqua rt. (SS- Bildber. S. Fritz-St.) De soldaten van dé Duitsche Weermacht houden een tentoonstelling van werk, dat zij in hun vrijen tijd hier te lande hebben vervaardigd. „Soldaten am Atlantik-Wall zeigen Ihr Freiheit-schaffen”. zoo luidt de titel van deze omvangrijke expositie, die in het gebouw aan het Lange Voor hout no. 13 wordt gehouden. Het werk, in den vrijen tijd vervaardigd, omvat alle benedenzalen van het groote huis. En niet alleen naar het aantal inzendingen is de expositie omvangrijk, ook naar den aard van het werk. Want behalve schilderwerk zoowel olieverf, aquarellen als pastel tee. keningen grafiek (houtsneden zoowel als etsen) plastiek, smeedwerk, ceramiek, ar chitectuur, fotografie. houtinlegwerk, houtsnijwerk caricaturen, illustraties en letterontwerpen, tooneelontwerpen enz., treft men ook tal van inzendingen aan. die niet zoozeer op het gebied van kunst en kunstnijverheid, maar meer op dat van huisvlijt en knutselarbeid liggen: vlecht werken, houtsnijarbeid, scheepsmodellen, boerderijen poppen, lampen en handige gebruiksvoorwerpen enz. enz. Het geheel maakt een fleurigen en at- tractieven indruk, de tentoonstelling is zoo goed en zoo smaakvol mogelijk ver zorgd. Natuurlijk is hier geen sprake van het werk van beroepskunstenaars, hier valt de nadruk allereerst op het begrip „soldaten in hun vrijen tüd”. Zeker: men treft ook werk aan dat door artisten van professie is vervaardigd, vooral op het gebied van plastiek en grafiek, maar men zou de andere inzenders, die toch ieder naar eigen talent en aanleg hebben ge zwoegd, onrecht doen als men de tentoon stelling wil gaan zien van uit het oog punt van een expositie van werk door beroepskunstenaars. Het gaat om het ge heel. En dat laat den bezoeker een gun stiger: indruk krijgen en de bezoekers uit den aard der zaak vooral leden van de Weermacht worden bij hun rondgang door de vele zalen merkbaar geboeid. Standvastige Duitsche verdediging De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De strijd aan het Oostfront heeft de laatste dagen voortdurend het zelfde karakter gedragen. Hevige en over een zeer breed front gevoerde aanvallen der bolsjewieken wisselden herhaaldelijk af met tegenaanvallen van de Duitsche troepen, die vooral in het gebied tusschen de Zee van Azof en den Dnjepr zeer zware aanvallen te verduren hadden. De bolsjewieken heb ben hier in de Zuidelijke sectoren thans de wijde steppen bereikt, die zich uiter aard niet bijzonder voor een verdedi ging leenen. Dat de Duitschers er des niettemin toch in slaagden gisteren op verschillende punten tot een tegenaan val over te gaan en de Sovjets zelfs weer in Oostelijke richting terug te drijven, pleit voor de standvastigheid der verdediging en de slagvaardigheid van de hier opgestelde Duitsche re serves. In Duitsche militaire kringen wijst men er voorts op, dat de bolsjewieken het belangrijke industriegebied Kriwoi Rog, dat echter reeds zwaar onder het oorlogsgeweld heeft geleden, nog steeds niet hebben kunnen bereiken. In het gebied van Kriwoi Rog wordt zeer hevig gevochten. Het zwaartepunt ligt hier aan de Noordzijde der stad, waar de Duitschers in het begin van de vo rige week tot een tegenaanval in de flanken der ver van hun trossen ver wijderde bolsjewistische pantserregi- menten overgingen. In het verloop van den hier woedenden slag konden de Duitschers diep in de vijandelijke stel lingen binnendringen en gedurende de laatste dagen is er zelfs sprake van een terugwijken der bolsjewieken. Eenige pantserregimenten werden ver nietigd. Ook tusschen Kief en Kre- mentsjoeg slaagden Duitsche troepen erii), verloren gegaan terrein te her overen. De gigantische slag in het gebied van den Dnjepr heeft thans de derde phase bereikt. De eerste was gekenmerkt door de hevige aanvallen van de Sov jets, de tweede door de uitwijkende be wegingen van de Duitsche troepen in haar laatste stadium, d.w.z. door de con solidatie van de fronten en de derde phase, welke thans aangebroken schijnt te zijn, kenmerkt zich door een regel matige toeneming van de Duitsche te genaanvallen, die, zooals uit het boven staande blijkt, niet zonder succes zijn gebleven. Volgens de laatste berichten werden de bolsjewieken gisteren ook bij Kre- mentsjoeg eenige malen achtereen door gemotoriseerde Duitsche troepen aan gevallen, die eenige stellingen herover den. Toen drie jaar geleden het politieke leiderscorps in Utrecht bijeenkwam ter oprichting van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, werd door den Rijkscommissaris. Rijksminister Seyss- Inquart, het parool gegeven een levend voorbeeld van de Nationaal Socialistische gemeenschap te zijn in het Nederlandsche gebied. Dit parool werd opnieuw gegeven tijdens de groote betooging in Arnhem, welke op den derden verjaardag der op richting van het Arbeitsbereich de lei ders der afdeelingen en organisaties, be nevens talrijke functionarissen der partij Zondag in Arnhem bijeen heeft ge bracht Met de inwijding van de nieuwe haken kruisvlaggen, welke voltrokken werd door Dienstleiter Ritterbusch in den aan vang der betooging, bleek naar buiten de uitbreiding van de partijorganisatie. die van jaar tot jaar voortdurende vor deringen maakt. Dat dit werk wordt voortgezet in den geest van de dooden, die gestaan hebben in de gelederen van het Arbeitsbereich, bracht de Dienst leiter naar voren tijdens de herdenking der dooden, waarbij hij in het bijzonder lovende woorden sprak over den ge storven leider van het Arbeitsbereich, die in het Nederlandsche gebied den hoogsten zin en de schoonste voltooiing van zijn leven heeft gevonden. Dat de Duitsche missie geen machts politieke plannen tot wereldverovering na streeft zooals het Amerikanisme en bol sjewisme, die uitgaan naar onderdrukking der volken, maar in de verwezenlijking van een nieuwe op het beginsel der sociale gerechtigheid opgebouwde orde haar taak ziet, dit was de zin van de fundamenteele uiteenzettingen, waarmede zich de Rijks commissaris in Arnhem richtte tot het politieke leiderscorps. Wereldkapitalisme en bolsjewisme moeten noodzakelijkerwijs leiden tot een smeltpot der rassen, hetgeen den dood der Europeesche volken zou be- teekenen. Daartegenover stelde spr. de menigvuldigheid der Europeesche volken, die gevoegd in een organische gemeen schap hun beste waarden vrijelijk kunnen ontplooien. Nadrukkelijk keerde hij zich daarbij tegen het in zekere lagen van het Nederlandsche volk verspreide geloof, dat een overwinning van het Westen geen ge vaar zou beteekenen voor de volksche krachten van dit land, een fundamenteele hervorming der levensvormen in de rich ting van een nivelleering zou het onver mijdelijk gevolg van een overwinning der Westelijke mogendheden zijn. Tegenover de ontbindingsverschijnselen in Europeesche landen stelde de Rijks commissaris als taak van hef Nationaal- Socialisme duidelijk in het licht, dat geestelijke penetraties uit Oost en West moesten worden afgeweerd en dat het Duitsche volk geleid moest worden naar het volksche socialisme. Zijn waardeering uitsprekende voor den tot dusver gepresteerden arbeid, welks belang de Rijkscommissaris in het bijzon der onderstreepte, wees spr. op het ver- groote complex van taken. Met den wensch, dat de parfijgenooten van het Arbeitsbereich in de nauwste gemeenschap met de kameraden der N.S.B. tezamen den weg zullen begaan, werd opnieuw het bondgenootschap bevestigd, dat sedert drie jaren de Duitsche en Nederlandsche Nationaal-Socialisten in dit gebied ver- eenigt. De duidelijke lijn, die van den aanvang af het politieke leiderscorps in Nederland is aangegeven, stelde de Rijks commissaris in het licht door er op te wijzen, dat de nieuwe leider van het Ar beitsbereich de nalatenschap van den overleden partijgenoot Schmidt ten uitvoer zal leggen. Het samengaan van alle Na- tionaaUSocialisten is, naar spr. verklaar de, een der essentieele politieke taken in dit gebied. De Rijkscommissaris besloot zijn funda menteele uiteenzettingen met een blik op den militairen toestand, dien hij aan alle fronten ongeschokt noemde. Duitschlands vertrouwen is gebaseerd op den Führer en de Duitsche soldaten. Daaruit put het Duitsche volk de onwrikbare zekerheid, dat geen macht ter wereld in staat is Duitschland op de knieën te krijgen. Zijn gelofte alle krachten in den strijd te brengen voor de overwinning vond in de geestdriftige instemming van de politieke leiders van het Arbeitsbereich sterken weerklank. Telefoon 1163"9 «zeven lijnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 G’r« No. 12509 Bijkant. Schev. Keizeretr. 319, Tel. 550319. Fil.: Rijsw. Kantoorb„eKh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voort.. Boekh. H.E.G.luys, Heerenstr 124. Tel. 774038: N.V. Kantoort Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Betere Jr„ Theresiastr, iota Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée v.Hoytemastr 66, Tel.7211«7 VERDUISTEREN Van 17.45—7.30 n. Maan: 1 Nov. op 11.07 u onder 19.47 u.; 2 Nov. op 12,13 u., onder 20.37 u. 5 Nov. E. K. Nachtdienst ters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364; z.g. Stads patiënten No. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No. 115995. Van 2 tot en met 13 Nov. geeft elk der bonnen „Vleesch 45 A” en „Vleesch 46 A” recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) bf van één rantsoen vleeschwaren. Gedurende het zelfde tijdvak geeft elk der bonnen „45 B vleesch” en „46 B vleesch” recht op het koopen van van boven genoemde hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. den Dnjepr zijn hevige gevechten aan den gang met doorgebroken deelen van snelle vijandelijke afdeelingen. Door dap pere aanvallen in de flank van mobiele Duitsche gevechtsgroepen leden de Sov jets daar gevoelige verliezen. In den slag in de bocht van den Dnjepr blijft onze tegenaanval goede vorderin gen maken. Sterke aanvallen van den vijand ten Zuidwesten van Dnjeprope- trowsk en ten Zuidoosten van Kre- mentsjoeg stortten in het afweervuur in een. In het midden van het Oostelijke front beperkte de gevechtsactie zich tot plaat selijke aanvallen der Sovjets in de be staande sectoren van het zwaartepunt, die, ten deele in tegenaanvallen, werden afgeslagen. Van het front van het Ilmenmeer tot ten Westen van Leningrad wordt slechts melding gemaakt van levendige weder- zijdsche actie van stoottroepen. In de maand October werden aan het Oostelijke front 2795 pantserwagens en 1442 vliegtuigen van den vijand ver nietigd. In Zuid-Italië sloegen onze troepen sterke BritschAmerikaansche door braakpogingen aan weerskanten van de Volturno af. Zij betrekken thans tus schen de Italiaansche Westkust en het Matese-gebergte meer Noordwestelijk ge legen heuvelstellingen. Terwijl de vijand in den sector van de Volturno terstond nakwam, volgde hij onze bewegingen verder Westelijk slechts aarzelend. Enkele Britsche vliegtuigen vlogen overdag naar de bezette Westelijke ge bieden en in den afgeloopen nacht naar Noordwest-Duitschland en lieten hier en daar bommen valllen. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. De luchtmacht viel in den nacht van 31 October op 1 November opnieuw afzon derlijke doelen in het gebied van Londen aan. In den strijd tegen de Britsch-Ame- rikaansche verbindingen ter zee brach'- ten marine en luchtmacht in de maand October tot zinken: 52 koopvaardij schepen met een gezamenljjken inhoud van 301.700 brt. 18 Vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenljjken inhoud van ruim 100.000 brt. werden zoo zwaar beschadigd, dat de meeste van deze schepen als verloren be schouwd kunnen worden. Voorts wer den 27 koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 170.000 brt. be schadigd. In den strijd tegen de vijandelijke vlootstrjjdkrachten vernietigden marine en luchtmacht 1 kruiser, 11 torpedo jagers, 2 bewakingsvaartuigen en vier motortorpedobooten. 5 Kruisers, 7 tor pedojagers en talrijke andere oorlogs bodems werden zoo zwaar beschadigd, dat ook een deel van deze schepen als vernietigd beschouwd kan worden.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1