ZWARE GEVECHTEN IN HET DNJEPR-GEBIED No. 18633. 1943. Woensdag 3 November. BINNENLAND De Krim wordt niet ontruimd KUNST EN LETTEREN AGENDA het communiqué van Moskou Commentaren SPORT STADSNIEUWS Rede van den Turkschen Sterke Duitsche strijdkrachten aanwezig Toont offervaardigheid! OP aan I Gevoelige verliezen aan Anglo- Amerikanen toegebracht VARIÉTÉ IN SCALA VERDUISTEREN Van 17.15 uur tot 7.30 uur Maan: 3 Nov. op 13.10 u., onder 21.41 u.; 4 Nov. op 13.57 u„ onder 22.51 u. SovjetaanvaHen afgeslagen en penetraties afgegrendeld Jitreiking distributiebescheiden BURGERLIJKE STAND De Amerikaansche mijnwerkersstaking president Uitlevering van Europa het bolsjewisme De huid verkocht Nederlandsche vrijwilligers naar het Oostfront y HAAGSCHE COURANT van Dorus M. W. Ko- LANDINGSPOGINGEN BIJ KERTSJ GROOTENDEELS AFGESLAGEN „Werp geen „scherp” tusschen de aardappelschillen” Wetsel, wonende van Faukenbergestraat 144 te Voorburg, het feit, dat het 50 jaar geleden in het huwelijk getreden is. NIEUWE VASTE Zijn broer gedood Twee zoons van den schipper J. M. aan de Leidschekade te Leidschendam, waren in een kelder van hun woning aan het knutselen. Omtrent hetgeen daar is voor zouden nieuwe VERPLICHTE INENTING TEGEN DIPH^ TH ER IE: Onder de „Officieele Mededee- lingen” op pagina 2 van ons blad vinden ouders of verzorgers van kinderen van 2 tot en met 13 jaar nadere mededeelingcn betreffende de verplichte inenting tegen diphtheric. knoop door dingsbureau Ook in het Noorden ziet de toestand er niet erg veelbelovend voor de bols jewieken uit, geheel afgezien van het feit, dat de bolsjewistische successen in de Nogaische steppe vergeleken die nen te worden met de operaties aan de andere brandpunten van den slag en dat het juist door dit aspect begrijpe lijk wordt, waarom de Duitsche leger leiding geen aanleiding aanwezig acht om de Krim te ontruimen, waar on getwijfeld sterke strijdkrachten liggen. Radiopraatje Max Blokzijl In de serie Brandende Kwesties uit te zenden op Donderdag 4 November om 18.45 uur over Hilversum I zal Max Blok zijl spreken over„Een mep met de bus op hun kop Het idee is niet zoo kwaad om tusschen de andere opvoeringen door zoo nu en dan in Scala een uitgebreid variété-program- ma te geven. Want er blijkt zeer groote belangstelling voor te bestaan. De Scala- zaai vertoonde Maandag tenminste geen enkele leegen stoel. Twee uren achtereen heeft men kunnen genieten van de bonte Vrouwelijke postbode in Nederland. (C.N.F.-Meyer.) volgens één lezing zijn de jongens aan het stoeien geraakt. Volgens een andere lezing hebben zij verschil van meening gekregen en is een handgemeen ontstaan. Het resul taat was echter, dat de oudste, een 17- jarige metaalbewerker, met een vijl den jongste zoo zwaar verwondde, dat het slachtoffer kort daarna is overleden. in ieder geval op een sterke versper- ringslinie stooten. De weersomstandigheden zijn overi gens in het Zuiden, zonder dat zij tot dusver de krijgsoperaties ook maar in het minste hebben kunnen beïnvloeden, slechter geworden. Er heerscht hier slecht weer. In het Noorden daarente gen begint de modderperiode langza merhand haar invloed te doen gelden en groote bewegingen onmogelijk te maken: Hier en daar is reeds een wei nig sneeuw gevallen. of de kracht. Ook dit keer wisselen span, ning en ontspanning elkaar af. Accordeon- nisten met acrobaten.bloed in de aderen zijn de 2 Berwy’s. de 2 Korly’s zijn knap pe parterre-acrobaten. Jack Gordon jong leert °P zijn één-wieler, de twee Mickels brengen een zeer grappig nummer de 3 Stanley’s goede acrobatiek, zang en dans bieden drie charmante jongedames, de 3 Annebelles. Louisette sluit het program voor de pauze met een liedje en een schetsje en ze had veel succes, ook met haar samenzang. Na de pauze een aardig nummer van gedresseerde poedels, onge looflijke lichaamskronkelingen van den gummimensch Alberto, Koos Speenhoff jr. met vlotte en leuke liedjes (o.a. een jubi- leumdroom op rijm met goede imitaties van enkele beroemdheden) waarmede hij een zeer vroolijke stemming wist te schep pen. De hekkesluiters zijn de 3 Rehlems, bekwame handvoltigeurs en de 2 Roset- ties met hun sensationeel nummer hoog boven het tooneel. A. G. H. Holslag. Extra vacantie. Wie zou daar niet voor te vinden zijn Een heele maand in een der mooiste streken van Duitschland, met eiken dag sport, spel en veldwerk enz.! Waarom zou jij daar ook niet van profiteeren 7 Iedere Ne derlandsche jongen van 1618 jaar kan zich aanmelden. Werlegevers en scho len moeten vrij geven, loon wordt door betaald. Honderden zijn al in een weer- sportkamp geweest. Het wordt tijd, dat zij. die tot nu toe nog geaarzeld heb ben. thans ook dezen keer een heele maand vacantie aangrijpen hakt den knoop door en meldt je aan Aanmel- weersportkampen ningslaan 9 te Utrecht. (Fritz Emde-Stapf) geb. Lelieveld, z. M. Kemmers geb. van Doorn, d. C. M. Meershoek geb. Hegi, d. M. H. Beijl geb. Rutgers, d. M. C. van Drongelen geb. Le Noble* d. A. Hoogendorp geb. Hertog, d. H. Seriese geb. Meijer, d. OVERLEDENJ. F. Gobius du Sart* man van L. M. A. de Groot, 75 j. Jkvr. H. J. Bowier, weduwe van Jkhr. A. Calkoen, 85 j. D. J. van Reyn, man var» H. Bogaerts, 60 j. J. de Jonge, vrouw) van A. Schipper, 67 j. A. A. M. Wrees- man, weduwe van Th. F. C. Zuhorn, 74 j. M. de Visser weduwe van G. van Steenis, 86 j. M. van Mierlo, zoon, 10 m. B. Horringa, ongehuwde vrouw', 86 i. C. C. Mallee, weduwe van H. J. van Gulick, 86 j. R. Aarssen, weduwe van B. Stroowinder, 80 j. R. H. Ederveen, man van H. Kunz, 38 j. P. A. Pieter- sen, weduwe van J. Tissot, 75 j. C. H. Waterman, ongehuwde vrouw, 82 j, H. C. J. N. Lejuwaan, man van N, van den Hout, 76 j. G. Aantjes. man van J. C. van Akkeren, 56 j. van acrobatiek, evenwichtskunst, lucht sensatie, met zang, dans en vroolijke klanken. Het programma, dat onder lei ding van Harry Meurs gepresenteerd wordt, wist weer te boeien om het ver bazingwekkende. dat de meeste artisten in hun nummer gaven en om de groote verscheidenheid. ’t Is altijd weer nieuw zoo’n variété. Want altijd zijn er nieuwe verrassingen van originaliteit en ook is het zoo, dat de prestaties steeds opnieuw bewondering RESIDENTIE-ORKEST: Ook dit laatste paedagogische volksconcert werd door Schuurman ingeleid met een mondelinge toelichting, waarin hij vrij uitvoerig op de hem eigen duidelijke en boeiende wijze een welgestyleerd exposé gaf van het mu zikaal impressionisme, dat in Debussy zijn climax vond. Debussy werkt niet, zooals de componisten van symfo nieën en fuga’s met groote lijnen en me. lodiebogen, zijn korte motieven duiken telkens weer op onder een ander licht aspect, omsluierd door brooze harmonieën. Een en ander werd analystisch en synthe- tiseerend met fijnzinnig gekozen orkest- voorbeelden nader toegelicht. Schuurman heeft voor zulke uiteenzettingen wel een bijzonder talent waarmee hij de aandacht van zijn hoorders gevangen houdt. Na de pauze werd Pijpers pianoconcert met zijn veel feller karakter en zijn bitonale struc tuur zeer in het kort getypeerd. De uit voering vond geestdriftigen bijval, die on getwijfeld ook het meesterlijke spel van de soliste Willy Fens zal hebben gegolden. Ravels „Bolero”, waarin het geheele or- kestapparaat de revue passeert, vormde een passend slot van deze reeks concer ten waarmee een overzicht in vogelvlucht van de ontwikkeling van het orkest werd gegeven. De soliste ontving bloemen. Mr. A. J. F. J. Jung. Franz Konnitschny General, musikdirektor van de stad Frankfurt a. d. Main, zal op uitnoodiging van intendant dr. Wolfgang Nufer van het Duitsche theater in Nederland als gast twee uit voeringen dirigeeren van de opera van Mozar „Die Hochzeit des Figaro”, en wel in den Stadsschouwburg op 6 en 8 dezer. In dit verband dient gewag te wor den gemaakt van het feit, dat het vijandelijke bericht over de z.g. ver overing van Perekop door de bolsjewie ken, van Duitsche zijde geenerlei be vestiging vindt. Het kan zijn, dat en kele bolsjewistische tanks in het vlakke, boomlooze terrein rondrijden in zekeren zin op hun eigen houtje, doch op de landengte van Perekop zullen zij Het centrum van den grooten herfst- slag ligt in het gebied ten Zuiden van Krementsjoeg, waar op het oogenblik de omvangrijkste hoeveelheden tanks en artillerie van tot dusver in een ma- teriaalstrijd gewikkeld zijn, waarvan het einde tengevolge van den ononder broken wederzijdschen aanvoer van versche strijdkrachten nog niet te zien is, zoo meldt de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben. Zoowel de gevechten in dit centrale ge bied van den slag, als ook de gebeur tenissen ten Noorden van Kriwoi Rog, in de Nogaische steppe en in de Straat van Kertsj vormen één geheel en be- hooren tot het totale kader van den thans woedenden slag. De Krim moet door de bolsjewieken hierbij gelijktijdig geïsoleerd, van het Noorden uit geblok keerd en van het Oosten uit worden aangevallen. Met deze ontwikkeling schijnt men echter van Duitsche zijde rekening gehouden te hebben. Want de vijandelijke strijdkrachten, die de lan- dingsoperatie aan weerszijden van Kertsj trachtten uit te voeren en be stonden uit vrij sterke contingenten, werden voor het grootste deel reeds vóór dat zij voet aan wal konden zet ten, vernietigd. Slechts op één plaats lukte een gedeeltelijke landing, die ech ter, volgens de ontvangen berichten, tengevolge van het ontbreken van een flankeerenden bolsjewistischen vleugel, die in het geheel niet aan land kwam, zeer weinig kansen heeft. De Oostelijke zijde schijnt dus door de Duitschers sterk beschermd te zijn, daar toch re kening gehouden moest worden met bolsjewistische landingspogingen, waar op men ook in de toekomst voortdurend voorbereid zal moeten zijn. JUBILEA: De heer B. J. van der Vlugt, ploegbaas-ketelstoker in dienst van het G.E.B., herdacht den dag, waarop hij voor 25 jaar in gemeentedienst trad. Hij werd door de directie gelukgewenscht, die hem de door den burgemeester toegekende eer. volle vermelding en een gratificatie over handigde. De heer P. G. Sonneville heeft herdacht, dat hij 40 jaar geleden bij het Centraal Bureau voor de Statistiek in dienst trad. De jubilaris werd ontvan gen door den directeur van het C.B.S., die hem de gebruikelijke gratificatie over reikte en door den chef zijner afdeeling, die hem namens zijn collega’s een ge schenk aanbood. Morgen herdenkt- mej. C. C Heystraten den dag waarop zij 25 jaar geleden als strijkster in dienst is getreden bij de Wasscherij De Zon. GOUDEN HUWELIJKSFEEST 8 Novem ber a.s, herdenkt het echtpaar J. L. Th Morgen van 8.3016.30 uur vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats in het gebouw aan de Groot-Hertoginne- laan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 voor de namen beginnende - met: A tot en met Bid. In het bijkantoor Scheveningen-Noord (Ooststraat 1) van 916.30 voor de letters A tot en met Bo en in het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) van 916.30 voor de letters A tot en met Bla. lezen, zal den hemel dank er voor bren gen, dat het lot van Europa niet door ge zwets in Moskousche conferentiezalen en dwaas propagandistisch maakwerk, maar door de trefkracht der wapens van Duitschland en zijn kameraden op de slagvelden wordt beslist. Een onvoorwaardelijke capitulatie van de Britten en Amerikanen voor Stalin, al dus noemt de „Völkischer Beobachter” de conferentie van Moskou. Stalin kan de conferentie met goed recht boeken als een succes voor zichzelf Zijn partners heb ben alles wat gewenscht werd, toegezegd. „Samenwerking”, die voor Moskou alle deuren wijd opent, zware bloedige offers voor de bespoediging van het einde van den oorlog Sovjetiseering van Italië en de vermomming van de bolsjewistische wraakzucht jegens politieke tegenstanders met het aureool van een humanitair ge motiveerde strafactie. In Moskou, zoo schrijft het blad verder o.a., doorziet men de zwakheid der Britten en men behan delt ze dienovereenkomstig. Toekomstpro- blemea worden volgens de hoop van Sta lin, niet aan de conferentietafel beslist, maar door de wapens, de gedachte aan een Britsch „tegenwicht” tegenover het roode leger kan hem slechts in lachen -doen uitbarsten. Het spreekt vanzelf, dat dit verraad zooveel mogelijk in clausules verborgen wordt. Dit verandert echter niets aan het resultaat, dat zou moeten komen in het in Moskou aangenomen ge val van een volkomen vernietiging van Duitschland. Over Europa zou de stilte van het graf neerdalen. Het bolsjewisme zou het overstroomen nadat tevoren de zg. democratische volksfronten hun werk zou. den hebben gedaan. Hierbij heeft men ech. ter buiten den waard gerekend, zonder het Oostelijk front en het Duitsche volk, dat zich op geenerlei wijze op een dwaalspoor laat brengen door dreigementen, dat den oorlog tot het zegevierende einde zal voortzetten en dat alleen een waardige en vrije toekomst van Duitschland en Europa waarborgt. Leemten in het communiqué Eenige Engelsche bladen geven uiting aan hun overtuiging, dat te Moskou talrijke kwesties en problemen bespro ken zijn, die men in het officieele com muniqué om politieke en andere rede nen niet vermeld heeft. Zoo spreekt Vernon Bartlett van het Poolsche vraagstuk, dat stellig is aangesneden en waarvan men kan aannemen, dat het door de z.g. „Commissie voor Euro pa” in behandeling zal blijven. Ook de diplomatieke medewerker van de Daily Mail, Broadbent, meent, dat er aanlei ding bestaat om te veronderstellen, dat bij de beraadslagyigen te Moskou ook gesproken is over de positie van het vroegere Polen. De News Chronicle schrijft: „De resultaten van de confe- rentie vertoonen een geweldige leemte, J 1 e" n BEVALLEN J. B. E. Molier geb. Hessf d. A. B. Hemmes geb. de Boer, d. L. M. Leinweber geb Saraber, z. M. P. Hofman geb. Simonis, z. M. W., Visser geb. van der Maas, d. J. D, Boon geb. Voorduin. d. J. R. Heijse geb. Schoppers, z. G. Felder geb. Mons, z. C. M. van de Lang geb. Krane. d. H. P. Duetz geb. Timmers Verhoeven, d. A. T. A. van der Torn geb. van Berkesteijn. z. M J. Bleeke- molen geb. Segers, z. C. H. P. Born zal iedere volksgenoot in de gelegenheid wor den gesteld van zijn plicht, ten opzichte van zijn misdeelden medemensch te doen blijken. Van Zaterdag 6 tot en met Maan dag 8 dezer zal de groote Najaarscol- lecte van Winterhulp Nederland worden gehouden, onder het motto: „Wij worden rijker naarmate wij meer aan anderen geven”. De strijd om het bestaan wordt met den dag zwaarder en het zijn vooral de armen die met groote bezorgdheid den komenden v<®ter tegemoet gaan. Degenen die zich verzekerd weten van een vast inkomen, hetzij groot of klein, dienen te beseffen, dat er duizenden zijn, die dag aan dag met financieele zorgen te kampen hebben. Doch ook deze menschen hebben recht op een behoorlijk bestaan, zij zijn niet minder dan anderen. Ieder welden kend mensch zal dan ook zijn burger plicht hebben te doen. Daarom is het goed om niet bij een collecte van Winterhulp te spreken van „geven”, maar van „offe ren”, want alleen door het brengen van een werkelijk offer zal er hulp in den meest uitgebreiden zin des woords kunnen worden geboden. Het .draagt elkanders lasten” moet in zorgelijke tijden iederen landgenoot in het hart zijn gegrift. Wij Hollanders zijn er immers prat op ge gaan ons te kunnen rangschikken onder de volken, die op het gebied van de wel dadigheid een eereplaats innamen. Laten wij ons dien naam waardig blijven en steunen daar, waar hulp het meest noo- dig is. Laat alle vooroordeel varen! Win terhulp Nederland vervult bij het geven van hulp en steun aan den minder bedeeL gevallen, is nog geen zekerheid verkregen hen volksgenoot slechts een organisatori- "-1j- 4-u_Zr sche. bemiddelende rol. natuurlijk zijn er menschen, hoe ook wilden, die niet in 'staat zijn om een geldelijk offer te brengen. Doch ook zij behoeven niet aan den kant te blijven staan, maar kunnen zich op geven als cöllectant bij een van de buurt- schapshoofden of aan een der kantoren van W. H. N. 'Laat ook de komende col lecte een doorslaand succes worden. Men helpt er zijn medemensch door en verrijkt zichzelf want „Wij worden rijker, naar mate wij meer aan anderen geven”! United Press noemt de kplenstaking in Amerika een „ineenstorting van de na tionale kolenproductie’^en een zwaren slag voor de oorlog^ïidustrie. Reeds thans lijdt de staalindustrie ernstig van de gevolgen van de staking Te New York (Zijn de voorraden voor de behoeften der ’/burgers nog slechts voor twee a drie dagen voldoende. Twee miliioen ton bruinkool, die reeds per spoor werden vervoerd, zijn door den gevolmachtigde voor de brandstoffenvoor- ziening Ickes in beslag genomen. Hij heeft bevel gegeven, dat aan geen enkelen verbruiker, die steenkool in voorraad i heeft voor meer dan 10 dagen, geleverd mag worden. De voorzitter van het mijnwerkersver- bond, John Lewis, heeft gisteren een on derhoud gehad met minister Ickes. Over den inhoud dezer bespreking is niets bekend. Slechts een klein deel van de stakers heeft gisteren het werk hervatin Penn sylvania bijvoorbeeld 280 van de 80.000. De eerste zitting van de 7de wetgevende periode van de Turksche Nationale ver gadering is geopend met een rede van president Ismet fciönoe. Over de buiten- landsche politiek zeide de president o.a.: Het is ons ideaal, de grondslagen te steu nen van een beschaving, die berust op de vrijheid en de onafhankelijkheid der volken. Het is onze politieke werkzaam heid ons te plaatsen tegenover alle pogin gen die deze beschaving willen vernie tigen. Om den oorlog te verhinderen, heeft ons land zonder aarzelen deelgeno men aan initiatieven, die den grootsten moed vergden en het heeft .ook niet ge aarzeld. op gevaarlijke oogenblikken een krachtige houding aan te nemen om te verhinderen, dat de naties zich tot sla vernij vernederden. Zooals wij voorzien hebben, heeft de wereldcrisis zich steeds meer ontwikkeld in de richting van ruïnes. Het zijn niet alleen de groote werken der beschaving zelf, die onder de puinhoopen van ver nielde steden begraven liggen. Op een oogenblik, waarop het toekomstige we reldbeeld zich afteekent, gelooven wij niet aan een geest van beheersching, die toch altijd tot ineenstorting gedoemd is. Wij gelooven veeleer aan de instelling van een orde, die steunt op de oprechte samen werking van alle vrije groote en kleine volken. Wij hebben aan die overtuiging vastgehouden zelfs toen ieder daaraan kon twijfelen. De weg, dien wij ook voortaan zullen volgen, is die van medewerking aan de instelling eener orde van gerechtigheid, die ons ideaai is. Ofschoon het Turksche volk buiten den oorlog is gebleven, heeft het in de afgeloopen 4 jaar temidden van offers en lijden de gevolgen van de we reldcrisis duidelijk gevoeld. Wij zullen zonder aarzelen al deze offers brengen en zelfs nog veel grootere. opdat deze zware last niet meer op de wereld zal drukken en de menschheid kan herademen in een atmosfeer van veiligheid Wij wil len, dat overwinnaars in dezen oorlog de beschaving en de menschelijkheid mogen zijn. Wij zien den dageraad van geluk en algemeene vrijheid niet in de oneenigheid dergenen. die geroepen zijn om bescha ving en menschelijkheid te dienen, maar in hun eendracht.’ Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In de WiL helmstrasse is men van oordeel, dat door het communiqué van Moskou de Duitsche verwachtingen omtrent de conferentie van 3 volledig bevestigd worden. Het communiqué, aldus zegt men, is de rati- ficafie-oorkonde van de op grond der krachtverhoudingen reeds lang voltrokken capitulatie van Engeland en de Vereenig- de Staten voor de Sovjethegemonie in Europa en tevens de ratificatie-oorkonde der totale uitlevering van Europa aan het bolsjewisme. Het communiqué documenteert, vol gens het oordeel van Berlijn, ook de hul peloosheid en radeloosheid van de Brit- sche en Amerikaansche politiek. Men wijst er op, dat tot verbazing der geheele we reld niet de landen genoemd zijn, die bij zonder door de Sovjetaspiraties getroffen zijn, maar alleen Oostenrijk dat sedert 1938 op grond van een vrije volksbeslis- sing, zooals men zich niet grooter en ge weldiger kan indenken, zich onverbrekelijk bij het Duitsche Rijk heeft aangesloten. In dit verband herinnert men er aan. dat reeds na den eersten wereldoorlog onder democratisch regime een volksstemming in Oostenrijk zich uitsprak voor aansluiting bij het Duitsche Rijk, hetgeen echter ge annuleerd werd op grond van de dictaat- bepalingen van Versailles. Men noemt het te Berlijn eenvoudig belachelijk, dat met een beroep op de Atlantische Charta een land een „demo cratische vrijheid” moet worden opgedron gen. hetgeen in flagranten strijd is met de afkondiging der vrije zelfbeschikXing der volken. Bijzonder schaamteloos en typisch voor den geest van het communiqué noemt men te Berlijn met het oog op de massagraven van Katyn den eisch tot bestraffing van de Duitsche officieren, die zoogenaamd Poolsche officieren zouden hebben omgebracht. Een diplomatiek Duinkerken „De Geallieerde pers geeft zich over aan een illusie, wanneer zij meent, dat het communiqué van Moskou ons vier kant op den rug zal werpen”, aldus de Berl Börsen Ztg.” Een moreele schok zal hoogstens in Engelgnd teweeggebracht worden n 1 wanneer het Engelsche volk gewaar wordt, dat Eden een diplomatiek Duinkerken heeft onderteekend. n.l. den afstand van aanspraken op de heerschap pij in Europa zelve, uitgesproken ten gunste van de Sovjet-Unie in het theore tische geval van een overwinning op Duitschland. Wat Engeland en de Ver. Staten thans afgestaan hebben aan de bolsjewieken, beteekent een nederlaag van de verst strekkende beteekenis. welker gevolgen voor Europa echter de Duitsche Weermacht weet te keeren. Aan Geallieer de zijde spreekt men van een volledig succes en inderdaad kan, zoo schrijft het blad, het communiqué van Moskou een volledig succes genoemd worden van de ophelderingsactie betreffende het karak ter en het doel van de plutocratisch- bolsjcwistischc coalitie. Wie dit weet te DRIEJARIG JONGETJE OVERREDEN Gistermiddag ging in de Herzogstraat de driejarige Leo M„ vlak voor zijn ouder lijke woning, tusschen een auto van den Geneesk. dienst en de daaraan gekoppel de gasdolley loopen op het moment, waarop de auto zich in beweging zette. Het kind werd door de gasdolley over reden en het bekwam een schedelbasis- fractuur en een linkerdijbeenbreuk. Zijn toestand is zorgelijk. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN: Het achtjarige meisje A. van.S. wonende aan de Trompstraat te Loosduinen, dat zooals gemeld gisterochtend op den Haag- weg aldaar bij het onvoorzichtig overste ken van den rijweg door een vrachtauto werd gegrepen en ernstig gewond is gis termiddag aan de bekomen verwondingen overleden. DIEFSTALLEN: Door openschuiving van een raam is men binnengedrongen in een Rijksbureau. Ontvreemd werd een schrijf machine. In verband hiermede is aan gehouden de 20-jarige J. W. P. Uit een reparatie-inrichting aan de Gedempte Gracht werden 200 horloges ontvreemd. Ingebroken is in een groot magazijn in de binnenstad, waarbij een Perzisch kleed werd gestolen. De wereld weet het nu: de oudë heer Cordell Hull en zijn jongere col lega Anthony Eden zijn volkomen be vredigd. Zij hebben in Moskou eenige genoegelijke dagen doorgebracht. De heer Molotof schijnt bijzonder vriende lijk tegen hen te zijn geweest en ook de heer Stalin heeft de moeite genomen hen te ontvangen, waarna tenslotte bij een feestmaaltijd de vriendelijke ver standhouding voor goed is bezegeld. Er schijnt ook nog een afgevaardigde van Tsjang Kai Sjek te hebben aangezeten en zoo is dan een viervoudig verbond gesloten, dat het lot van Europa heeft geregeld, in dien zin dan, dat hetzelfde Europa is overgeleverd aan het bols jewisme. Na hun minder aangename ervaring in Zuid-Italië zullen Sammies en Tommies er weinig voor voelen Europa nog verder te leeren kennen, terwijl de Chineezen tevol van eigen zorgen zijn en Engeland ook: nog wel wat anders te doen heeft. De Vrienden-van-Stölin zouden dus kun nen juichen, ware het niet, dat er nog een hindernis bestond. De en onze huid is in Moskou weliswaar verkocht aan Stalin, de beer is nog niet dood, ja, hij is zelfs niet eens geschoten Bij een nuchter volk als het onzs maken de met veel omhaal en geschet ter aangekondigde resultaten der Mos- kou-conferentie niet den minsten in druk. Dat de Vereenigde Staten en Engeland hun ministers van buitenland- sche zaken daarheen zonden getuigt van een zwakheid, die gelijk staat met een capitulatie voor het bolsjewisme, waarvan de groote massa hier in Nederland niets weten wil. Aan de rest van het Oostelijke front werden gisteren slechts gevechten van plaatselijke beteekenis geleverd. Een vij andelijke groep, die trachtte zich te nes telen op een Dnjepr-eiland ten Oosten van Tsjerkassy, werd in de pan gehakt. Ten Zuidoosten en Noorden van Kief, en ten Westen van Smolensk wei»den aanval len der bolsjewieken in tegenaanvallen afgeslagen. In het gevechtsgebied van Welikije Loeki zijn gevechten met den hier hard nekkig aanvallenden vijand nog aan den gang. Een afweerspoortrein onder leiding van It. Muhr vernietigde in den Zuide lijken sector van het Oostelijke front op één dag 15 Sovjettanks en schoot nog een buitengewoon zwaren vijandelijken tank buiten gevecht. In de Finsche Golf kwamen beveili- gingsvaartuigen der marine in gevecht met lichte vijandelijke zeestrijdkrachten. Zij brachten 3 Sovjetrussische motor- torpedobooten tot zinken en beschadig den verscheidene andere, waarvan 1 zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat ook zij vernietigd is. In Zuid-Italië werden verscheidene nachtelijke aanvallen ven Amerikaansche troepen ten Westen van de Volturno af geslagen. Ten Oosten van de Volturno leed de vijand bij een poging om onze terugtrekkende beveiligingstroepen te ach tervolgen door geconcentreerd vuur van artillerie en granaatwerpers en door aan vallen van Duitsche slagvliegtuigen ge voelige verliezen. In den Oostelijken sec tor vielen 2 Britsche regimenten met sterken steun van artillerie en tanks onze stellingen aan de rivier Trigno aan. Zij werden met zware verliezen voor den vijand teruggeslagen. Door neergeworpen bommen van vijan- delijke formaties vliegtuigen in Zuid-Oos- telijk Duitsch gebied ontstonden gisteren overdag verliezen van mfenschenlevens en schade aan gebouwen. Zeven der aanval lende viermotorige bommenwerpers wer den neergeschoten. Ons luchtwapen bombardeerde in den afgeloopen nacht opnieuw doelen in Lon den. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten heb ben in den nacht van 2 op 3 November een aanval gedaan op de Zuidkust van Engeland en van een sterk beveiligd con- vooi zonder eigen verliezen 2 schepen tot zinken gebracht met tezamen een inhoud van 4500 brt. DONDERDAG 4 NOVEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„De sterrenhemel nu en over 13000 jaren”. 15.45 en 19.30 u. Princesse-Schouwburg. „Mademoiselle Pa nama”. 19.15 u Geb. v. K. en W. „La Traviata”. 19 u. Diligentia. Dansavond Gabrielle Destrée. 19.30 u. City, „Toktoktokalweer een ei”. 14 en 19 u. Metropole. „De dragon ders van Villars”. 19.15 u. Scala. Va riété. 19.30 u. Winterhulp doet een beroep op den gemeenschapszin Nog enkele dagen en wederom sche, bemiddelende rol. En graag ze Maandag is wederom een contingent van een kleine 400 Nederlandsche vrij willigers voor deelneming aan den strijd tegen het bolsjewisme vertrokken. Voor het eerst was er ditmaal een troep soldaten van den Nederlandschen Landstorm, ten getale van 105 man, onder hen, die vrijwillig een verbinte nis voor het Oostfront hadden aange gaan. In de op de gebruikelijke' wijze ver sierde zaal stonden allen, met een mi litair muziekkorps op den rechtervleu gel, in carrévorm opgesteld, toen tegen drie uur de plv. leider van de Natio naal Socialistische Beweging, de heer van Geelkerken, als vertegenwoordiger Mussert, en SS-Sturmbannführer Rouenhoff, als vertegenwoordiger van SS-Obergruppenführer Rauter, binnen traden voor de inspectie, waarbij het muziekkorps zich deed hooren. De heer van Geelkerken hield een toespraak waarin hij herinnerde aan de mentaliteit van vroeger ten opzichte van het soldaat-zijn, in vergelijking met thans nu zoovele duizenden Nederlanders vrijwillig de taak om voor volk en vader land te strijden, op zich hebben geno men. Bijzonder verheugde spr. zich er over, dat voor het eerst ruim 100 man aanwezig waren, die hun opleiding bij den Landstorm hebben genoten. Allen drukte hij op het hart een voorbeeld te zijn van kameraadschap en trouw. Hierna speelde het muziekkorps het Wilhelmus. SS-Sturmbannführer Rouenhoff sprak hierna uit naam van SS-Obergruppen führer Rauter en constateerde eveneens met groote voldoening, dat ditmaal een groep van ruim 100 man landstormers zich onder de vrijwilligers voor den strijd in het Oosten bevond. Het gaat in dezen strijd niet in de eerste plaats om Duitschland, Nederland, Denemar ken of eenig ander Germaansch land, doch het gaat alleen om het bestaan van Europa. Spreker wees zijn hoor ders op het nut en de noodzakelijkheid van volstrekte orde en discipline, zon der welke men geen goed soldaat kan zijn. Het was echter zijn overtuiging, dat de Nederlander, mits hij een goede opleiding heeft ontvangen, een even goed soldaat als de Duitscher kan zijn. Verder spoorde hij allen aan een goede kameraadschap te betrachten. Voor den SS-man geldt het woord „mijn eer heet trouw.” Spreker eindigde met een woord van dank en met den wensch, dat allen gemeenschappelijk marcheeren tot het doel: het Europa, is bereikt. De plechtigheid eindigde met het spe len van de Duitsche volksliederen. Daarna marcheerde de troep onder muzikale begeleiding naar het station. RANTSOENBONNEN VOOR BRANDSTOFFEN: Met ingang van 1 Nov. j.l. zijn nieuwe rantsoenbon- nen voor vaste brandstoffen in gebruik gesteld Deze rantsoenbonnen, waarvan de - ondergrond In groene kleur is uitgevoerd, variete-wereld met verbluffende ^staaltjes zijn van een horizontale roode gegolfde lijn voorzien en dragen in den linkerbo venhoek in rood het nummer 73, terwijl in den rechterbovenhoek het cijfer 1 en de letter E in zwart voorkomen, evenals het woord „brandstoffen” dat onder aan den bon over de geheele breedte is gedrukt. De oude in omloop zijnde rantsoenbonnen voor vaste brandstoffen blijven tot nader order geldig. HIER W.A.: De persdienst van de N.S.B. _r meldt: In de W.A.-uitzending „Hier W.A.” wekken'om de behendigheid, de lenïgheid op 6 Nov. a.s. zal banleider J. J. van der Hout, hoofd van de afd. vorming en voor lichting der W.A.. over den zender Hil versum I van 18.4518.55 uur spreken over het onderwerp: „Wij zijn er nog”. DUITSCH WEERMACHTBERICHT hoofdkwartier van den FÜH. RER 3 November. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede. Op de Krim is ten Zuiden van Kertsj het vijandelijke landingshoofd ondanks verbitterden tegenstand verder ineenge drongen. Aan de Noordelijke toegangen tot de Krim, in het gebied ten Oosten van Cher- son en in de groote bocht van den Dnjepr duren de zware gevechten met sterke vijandelijke infanterie- en tankstrijdkrach. ten onder zware verliezen voor den tegen- li stander voort. De aanvallen der bolsjewie. ken werden afgeslagen en penetraties af gegrendeld, eigen tegenaanvallen hadden ondanks verbeten tegenstand der bolsje wieken succes. Een groot aantal tanks werd vernield en een afgesneden vrij kleine groep van den vijand werd in de pan gehakt. BOKSEN GEMAKKELIJKE ZEGE VAN LAGRAND Onlangs won Arnold Lagrand door knock-out van Nol Klein. Maandagavond stonden zij te Amsterdam weer tegenover elkaar. Lagrand was veel sterker en na de 5e ronde staakte Klein den ongelijken strijd wegens een handblessure. Elten en Gerard van Loon boksten onbe slist. Paul Hofman kwam, na een afwe zigheid van 8 jaar, weer in den ring, maar hij moest het royaal afleggen tegen den jeugdigen Jac. Nolle; na 4 ronden werd de strijd gestaakt, toen Hofman een oogblessure had opgeloopen. Rinus de Boer won o. p. van Toon de Pauw. VOETBAL HET HAAGSCH ELFTAL: Het Haagsche elftal voor den Technischen Dag is aldus Boas (HBS)- Walhain (HBS) en Chou- foer (ADO);Tap (ADO), Stam (VUC) en van Hoek (VUC); Holleman (VUC), Schreuder (DHC). Langelaan (HBS), de Heer (ADO) en Neuteboom (ADO). schrijft: daar elke aanwijzing ontbreekt omtrent de Westelijke grenzen van de Sovjet- Unie, vooral ook ten aanzien van Po len. Een ernstig tekort is het ook. dat de Fransche dissidenten ontbreken in de adviseerende „Commissie voor Europa.”

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1