No. 18635. Vergeefsche aanval op Noordelijke toegang tot de Krim Sovjetpenetraties bij Kief Ar*- xs dk:?'s:1 Vrijdag 5 November. 1943., KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS 4 SPORT BINNENLAND De distributiebonnen I voor de periode van 31 Oct. t/m 13 Nov, rants. Br. of Geb. rants. Br. of Geb. rants. Br., Geb., Bes, rants. Br., Geb., Bi, Tl De strijd bij de Salomonseilanden MorgenCollecte Winterhulp De Bedrijfsgemeenschap FAILLISSEMENTEN ’t Heerlijk avondje is gekomen Uitreiking distributiebescheiden De gevechten aan de Duitsche afweerfronten De Amerikaansche mijnwerkers- staking BURGERLIJKE STAND Besprekingen te Cairo Massagraf in Istrië ontdekt VERDUISTEREN Van 17.15 uur tot 7.30 uur De hernieuwde aanval op den Dom te Keulen i HAAGSCHE COURANT ZEESLAG BIJ BOUGAINVILLE Ar. van „De Na de conferentie te Moskou 1 Servierg. enz. 2 pnf. p. b4 Victor Emanuel 45 gr. Scheerzeep 31 Dec n.m.; „Werp geen „scherp” tusschcn de aardappelschillen” 1 1 op de 15 t.m. 19 BV 20 t.m. 22 BV 11 t.m. 17 KF doeleinden) 30 April. Textielkaart V 115 Kousenbonnen J. K. 45/46A Brood 45/46B Brood Keulen, Ztg.”: gram Rijst of Gorj rants. Vleesch 30 Nw, 19 Nov. Vernietigd het faillissement van: E W van Wilgen handelende onder den naani Handelsonderneming „Ernati” te ’s-Gra- venhage. Opgeheven 'riet faillissement van de N.V. Discontobank voor Crediet-Insteliingen te ’s-Gravenhage. Ja, ook voor die kinderen, wier ouders niet in staat zijn den goeden Sint te latei* rijden, wanneer U medewerkt aan de speelgoedinzameling van den Jeugdstorm. Even een briefkaartje en het wordt bil U gehaald, oud of nieuw, het hindert niet. Het adres is: Soendastr. 25 den Haag. Morgen van 8.3012.30 uur vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats in het gebouw aan de Groot-Hertoginne- laan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 voor de namen beginnende met Bruj t.m. Cos. In het bijkantoor Scheveningen-Noord (Ooststraat 1) van 912 voor de letters Ch. t.m. Eu en in het bijkantoor Benoordenhout (van Die- penburchstraat 1) van 912 voor de let ters Bru t.m. einde Ch. Een lat tusschen schuifraam en bovensponning Het veelvuldig voorkomen van inbraken doet begrijpelijk velen zinnen op midde len om den dieven het binnentreden on mogelijk te maken. Een door de inbrekers veel gebruikte methode om zich toegang te verschaffen is het uitboren van de raampennen. Men wijst ons op een zeer eenvoudig, maar te vens afdoend middel hiertegen. Indien een latje wordt geplaatst tusschen het schuifraam en de bovensponning, zoo noo_ dig aan iedere zijde één, wordt het on mogelijk om het raam op te schuiven, zelfs al is de raampen verwijderd. Indien men er voor zorgt ’s avonds en vooral indien men eenige dagen zijn huis ver laat, deze beveiliging aan te brengen be hoedt men zichzelf voor vaak aanzien lijke schade. Het Japansche hoofdkwartier heeft een communiqué uitgegeven over de zware gevechten, die sedert 31 October geleverd worden in het gebied van de Salomons eilanden. Daarin wordt gezegd, dat ten Zuiden van Nieuw Georgië sterke con- vooien van den tegenstander, in den nacht van 31 October tot 2 November door eenheden van het Japansche marine- luchtwapen in verscheidene golven voort durend werden aangevallen. Terstond in den grond geboord werden daarbij 2 groote transportschepen, 1 kruiser, 1 tor- pedobootjager en ruim 40 landingsbooten. In luchtgevechten werden 10 vliegtuigen neergeschoten. De tegenstander legde in den ochtend van 1 November in de nabijheid van Kaap Torokina op het eiland Bougainville en op een andere plaats van het eiland lan dingen ten uitvoer. Landtroepen werken or het oogenblik nauw samen met lucht eenheden. Zij zijn bezig met de vernieti ging van deze vijandelijke eenheden. Om deze landingen te steunen hebben vijan delijke luchteenheden tegelijkertijd aan vallen ondernomen op Japansche stel lingen op de eilanden Nieuw Brittannië en Bougainville. Zij werden echter door Japansche luchteskaders teruggeslagen. Gedurende de laatste dagen heeft de te genstander met ongeveer 250 machines Rabaul aangevallen. In felle luchtgevech ten verloor hij daarbij in totaal 201 ma chines. Het verlies van 27 dezer machi nes kon nog niet nauwkeurig vastgesteld worden. Aan Japansche zijde gingen 15 vliegtuigen verloren, deels doordat zij zich op hun doel stortten. Op 2 Novem ber heeft een uit 135 vliegtuigen bestaan de vijandelijke eenheid Buka ten Noorden van Bougainville aangevallen De tegen stander verloor hierbij 39 machines tegen over eigen verliezen van 15 toestellen. In den nacht van 1 November is het in de wateren van het eiland Bougainville ge komen tot een zeeslag met sterke vijan delijke eenheden, die vooral bestonden uit kruisers en torpedobootjagers. Tot zinken gebracht werden daarbij 3 krui sers en 2 torpedobootjagers. Bovendien werden verscheidene andere kruisers en torpedobootjagers zeer zwaar beschadigd. Aan Japansche zijde ging één torpedo- bootjager verloren, terwijl 1 kruiser licht beschadigd is. Deze zeeslag zal in het vervolg den naam dragen „Zeeslag bij het eiland Bougainville”. DANSAVOND GABRIELLE DESTRÉEj Begeleid door het piano-duo Beuker enl Denijs heeft de danseres Gabriëlle Des- trée gisteravond in „Diligentia” eert groot aantal werken voor het voetlicht gebracht. Aangezien een viertal tradition neel Spaansche dansen volgens de cho reografie van Maria Pretelli-Roiz de beste nummers van het programma vorm den. heeft de kunstenares met dit op treden bewezen groote behoefte te heb ben aan een zeer strenge, critische en deskundige leiding, een leiding, welke niet alleen haar vaak gebrekkige muzi kaliteit en haar ontoereikende techniek. in het bijzonder die, van het volkomen stijve bovenlichaam in de juiste banen zal leiden, doch die tevens orde zal scheppen in den warwinkel der onuitge werkte of zinlooze bewegingen. Gabriëlle Destrée heeft, naar ik uit haar dansen meen te hebben mogen opmaken, naar een zekere oorspronkelijkheid gestreefd. Doch zij is daarmede in haar overvloed van gebaren, welke voor haar zelf en. voor den toeschouwer in hooge mate vermoeiend zijn en in haar ongevoelige kleurencombinaties in een „Polonaise” en een „Primitieve dans” tot een aesthetiek gekomen, welke in geen enkel opzicht td verdedigen is. En over de onaesthetische gillen welke ter begeleiding van een dans voor het „getjilp van Gabriëlle’* moesten doorgaan en als zoodanig hevig op de lachspieren van het publiek werk ten, kan hier beter gezwegen worden. Gabriëlle Destrée heeft een volharding in haar kunst getoond, welke voorloopig haar eenige belofte voor de toekomst is. De pianisten Beuker en Denijs begeleid den op voortreffelijke en muzikale wijze en vertolkten met hun zeer knap samen spel eenige soli, waarop het publiek spontaan reageerde. K. Brinkman. Gespannen toestand in <te Krim De situatie van de Duitsche troepen op de Krim blijft gespannen. De op het schiereiland Kertsj gelande Sovjet-strijd. krachten worden hier als vrij sterk ge kenmerkt, doch aan den anderen kant is ook de Duitsch—Roemeensche bezetting van de Krim zeer sterk. Sovjet-aanvallen op het schiereiland zijn hoofdzakelijk te verwachten bij Kertsj en Perekop. De landengte van Perekop is voor de ver dediging uiterst gunstig. Landingen op andere punten van de Krim verwacht men van Duitsche zijde nauwelijks, daar men de Sovjet Zwarte Zeevloot nauwelijks sterk .genoeg acht voor het ondersteunen <er landingsoperaties. L. M en punten 51 t.m. 80; V 215 punten 80 t.m. 50 en Kousenbon M; V 315 punten 100 t.m. 61 en Kousenbon M; V 415 punten 61 t.m. 100 en Kousenbon M; V 515 punten' 61 t.m. 100; V 516 punten 100 t.m. 81/81. V 615 (alle punten); toeslag: V 815 pun ten 30 t.m. 21/21j V 715 punten 30 t.m. Il, kg Aardappelen kg Aardappelen 500 gram Suiker 250 gram Koffiesurr. 250 gram Jam 100 gram Suikerwerken rants. Sig., Tab., Sigt, rants. Sigaren Offert naar vermogen Morgen zal iedere stadgenoot in de ge. legenheid worden gesteld zijn najaars- offer voor Winterhulp Nederland te bren. gen. Inderdaad een offer, want in de kringen der minderbedeelden is de nood hoog gestegen. Wil men dien nood naar behooren lenigen, dan rust op een ieder de plicht naar vermogen te steunen. Laat men niet met uitvluchten komen als morgen de roode collectebus wordt voor gehouden. Niet geven aan het Winter- hulpwerk is een uiting van egoïsme en zij. die niet geven trachten zich op goed- koope wijze aan hun naastenplicht te ont trekken. Winterhulp wil in practijk bren gen het groote beginsel der volksgemeen schap. De tijden zijn zorgelijk, vooral voor hen, wien het aan geldmiddelen ontbreekt. Daarom helpt, steunt, offert, opdat de coL lecte van morgen een succes worde 1 rants. Margarine rants. Boter 100 gram Kaas 1% liter Melk DAMMEN ZUID HOLLAND—NOORD HOLLAND} Zondag a.s. wordt in „Caland” te Rot terdam. om 10.15 uur. een wedstrijd Zuid HollandNoord Holland gehouden. Vooraf wordt Kinnegin, de Z. H. kam pioen 1943. gehuldigd. Het Zuidholland- sche tiental is aldus Kinnegin (Wad- dinxveen). Huisman (Leiden), van Oos ten (alhier), Ansems (R’dam), Pors (Dordrecht), v. d. Staay (R’dam), Bom (alhier), Haasdonk (alhier), de Jong (Sliedrecht) en Domburg (Bodegraven), DE GROENTEWINKELS TE VOOR BURG: In verband met een nieuwe ver ordening moeten de groentewinkels in Voorburg des Donderdags na 1 uur ge sloten zijn. HANDBAL COMPETITIEPROGRAMMA Het pro gramma voor Zondag luidt aldusD a- m e sle kl.: AnimoDynamo, 10 uur} TurnlustHV ’36, 11 uur; AtheneDo nar. 13.30 uur; AHC ’28—Hellas. 14.15 uur. 2e kl. A SOSClingendaal. 10 uur; OlympiaCWP, 10.15 uur; ESDOHygiëa 2. 10.15 uur; Hellas 2—HV '36 2. 13.15 uur. B HMSNw. Brunhilde, 11.15 uur; Athene 2Spoorwegen, 11.30 uur; HV '36 3—Hygiëa 3, 12.30 uur; AHC 2—VDV. 14 uur. H e e r e n le kl.: HV ’36Olympia, 10.30 uur; AnimoDynamo, 11 uur; Do narDWS, 12.30 uur; HellasRotterdam, 14.30 uur. 2e kl.: AHCTurnlust, 13 uur; Hellas 2—CWP, 15.15 uur. PAARDEN COURSES OP DUINDIGT: Morgen (Za terdag) middag aanvang half één wederom courses op Duindigt: 5 rennen en een serie-draverij voor amateurrijders. Wij geven den navolgenden paarden de beste winkansen: SeriedraverijDarnon, Guard en Benna Dosa. Ie ren: Marquesa Jus; 2e ren; Windy Cliff Plaisir de France Funiculaire; 3e ren: Rimini Euterpe; 4e ren: Moutardier Moné- ron; 5e ren: Cambrai Djelam. De A. N. P.-correspondent te Berlijn tneldt: In den sector ten Noorden van Kief lts de strijd opnieuw in alle felheid op gelaaid. De gevechten op dit strijdtoo- neel van enorme afmetingen vormen een geheel en de strijd in de bocht van den Dnjepr is niet los te denken van dien ten Zuiden van den benedenloop van den Dnjepr. EENVOUDIG MIDDEL TOT VOORKO MING VAN INKLIMMING. De mijnwerkersstaking in de Ver. Sta ten is nog steeds niet geëindigd. '79.000 arbeiders staken alleen al in Pennsyl- vanië. De gevolmachtigde voor steenkool. en benzineproblemen, Ickes, heeft ver klaard dat tot dusver 40 millioen ton steenkolen door de staking verloren is gegaan. United Press meldt, dat een verder te kort in de staalproductie verwacht kan worden. In een bericht uit New York van „Stockholm’s Tidningen” wordt de oplos sing van het mijnconflict slechts voorloo. pig genoemd. Ook is een duurzame ar- beidsvrgde geenszins gewaarborgd. Het tusschen Ickes en Lewis overeengekomen accoord betreffende loonsverhooging der arbeiders moet n.l. zoowel den oorlogs- arbeidsraad als het arbeidscontrólebureau ten behoeve van ratificatie passeeren. Welingelichte waarnemers gelooven. dat noch de oorlogsarbeidsraad, noch de mijn eigenaars het accoord zullen erkennen. Congreskringen oefenen critiek uit op het feit, dat de regeering zich niets heeft aan getrokken van de regeling van den oor logsarbeidsraad om niet met vakvereeni- gingen, welker leden staken, te onder handelen. Een senator eischte, dat de mijnwerkersleider Lewis zou worden ge straft wegens verzet tegen de regeering in den oorlog. PRIJSOVERTREDINGEN IN DEN HOUT. HANDEL: De houthandelaar W. Dupree te Bilthoven wiens zaak gevestigd is te Jutphaas, was in het voorjaar van 1942 al eens tot een boete van 28.000 veroor deeld, daar hij direct na Mei 1940 was begonnen hoogere winsten te berekenen dan was toegestaan. Sinds September 1942 had hij echter zijn overtredingen op geraffineerder wijze en grooter schaal voortgezet. Het meerendeel zijner afne mers kon toen nog slechts hout betrek ken tegen bijbetaling van 50 tot 100 pCt„ soms zelfs nog meer, boven het factuur bedrag. In de boekhouding werden deze toeslagen niet verantwoord. Maart j.l. kreeg hij controle, waarbij alles uitkwam. Onlangs is hij nu door den inspecteur voor de Prijsbeheersching in Algemeenen Dienst tot een boete van 80.000 veroor deeld. Gedurende twee jaren is hij ook verplicht maandelijks een uitvoerig rap port over zijn bedrijfsbeheer bij de afdee- ling prijzencontróle hout van den dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen in te dienen. Voorts bedragen de door hem te betalen proceskosten /4950. MOORDAANSLAG: Te Oud Avereest is een moordaanslag gepleegd op den 58- jarigen alleenwonenden weduwnaar H. Bouwhuis. Toen de man des avonds zijn boerderijtje genaderd was, werd hij met een bijl neergeslagen en ernstig aan het hoofd gewond. Roof schijnt hier de aan leiding te zijn geweest, daar bekend was, dat de man zijn geheele hebben en hou den bij zich droeg. OVERVAL OP TWEE BEJAARDE LAND BOUWERS: Te Wageningen is ingebro- ken bij de gebr. Meinders, twee alleen wonende landbouwers van resp 83 en 75 jaar oud. Zij werden des morgens door de buren aangetroffen, vastgebonden op stoelen. Het onderzoek wees uit. dat de inbrekers pl.m. 10.000 aan effecten, bankpapier en specie hadden ontvreemd, benevens ruim 100 pond spek, eenige ponden boter en enkele gouden sieraden 5 November BEVALLEN: P. F. van der Walt geb. Beeloo, d. G. Hoogeveen geb. Huis man, d. M. Kleijn geb. Dijkhuizen, z. P. C. Weeber geb. Verhuist z. M. Hondé geb. landl, z. W. E. Jordense geb. Polmann, d. A. J. Pico geb. van der Kolk, d. M. C Drewes geb. Roe ten, d. M. L. M. Broks geb. Broek- stra. z. C. M. H. Jansen geb. van Muijden, d. H. Agelink geb. Sauer, M. G. M. Wientjes geb. Klein, d. I. M. Sanders geb. Graf, z. M. H. Hel wig geb. van Kuik. z. J. W. Lassche geb. van Niel. z. A, S. Endlich geb. van der Lee, z. A. Th. Schuit geb. van der Voet, d. M. M. D. Fasting geb. Velders, d. M. Th. J. Disch geb. Smeets, z. P. H. W. Schats geb. Swin- kels, d. C. M. Molenkamp geb. van den Heuvel, z. M. Noordam geb. Kooij, z. P. Fraterman, geb. Krijgsman, d. A. J. Maas geb. Timmermans, d. L. Nicolai geb. Hirse, d. C. M. Laun- spach geb. Kooistra z. G. van Leeu wen geb. Taal, z. M. M. Kingma geb. Jongmans, d. A. S. Faber geb. Week hout, d. W. Th. van der Mark geb. van y cl I* d OVERLEDEN E. J. A. Damen. zoon, 14 in. J. de Mos, zoon, 2 j. A. W. G. van Steijn. dochter, 6 j. I Jansen, man van A. Neuteboom, 65 j. je jj M. Schrama, dochter, 6 d. E. J. Roozen- daal. weduwe van J. de Lange, 62 j. J. Tieman. vrouw van J. Rietveld 36 j. W A. de Wit, man van A. C Benne- broek. 70 j.A. Driessen, weduwe van J. P. Meefout, 92 j. A. A. Berends, man van A. M. Kamphuis, 58 j. M Bassler, vrouw van B. J. Evers, 32 j. J. F. M. Sikking, zoon, 6 j. A. den Hollander dochter, 2 j. J. van Gin- deren, man van M J. Overdevest. 55 i Voor de Winterhulp Nederlan d-collecte welke 6 en 8 No vember gehouden wordt, is deze fraaie affiche uitgegeven. (C.N.F.) De Turksche minister van Buiten- landsche Zaken, Menemendjogloe, is te Cairo aangekomen. Naar S.P.T. meldt, wordt te Cairo van officieele zijde ver klaard, dat de besprekingen tusschen Eden en Menemendjogloe heden zullen beginnen. Gisteren zijn Eden, generaal Hastings Ismay en de overige gedele geerden van Engeland op de conferen tie te Moskou, te Cairo aangekomen. De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft o.m., dat bevestigd wordt, dat in Cairo bij de besprekingen tusschen Eden en Mene mendjogloe door Engeland de duimschroe ven zullen worden aangedraaid. De diplo matieke correspondent van Reuter maakt in verband met de ontmoeting in Cairo o.m. een toespeling op „maatregelen, die genomen moeten worden ter verkorting van den oorlog tegen Duitschland”. Voorts spreekt hij over een „politiek, die met de voortzetting van den oorlog op den Balkan in verband staat”. Tevens duidt hij aan, dat Turkije wellicht zou kunnen worden gevraagd om „den Geal lieerden luchtsteunpunten ter beschikking te stellen en aldus het voorbeeld van Por tugal te volgen”. Daarbij sluit hij de mo gelijkheid niet uit, dat Turkije zou kun nen worden uitgenoodigd aan den kant van de „Geallieerden” aan den oorlog deel te nemen. In Berlijn merkt men op, dat van Anglo- Amerikaansche zijde men politiek kapi. taal wil slaan uit de reis van Eden. Men herinnert er echter aan dat het Turk sche staatshoofd in zijn principieele uit eenzettingen verklaard heeft, dat de voortzetting van de tot dusver gevoerde Turksche neutraliteitspolitiek het alpha et omega is van het buitenlandsche poli tieke standpunt van Turkije. In Duitsche politieke kringen wordt ge. wezen op het verschil in de publicistische behandeling van de reis van den Turk- schen minister van Buitenlandsche Zaken naar Cairo, resp. door de Turksche en de Anglo-Amerikaansche pers. Terwijl de Turksche bladen spreken van een zuiver informatieve reis, trachten vooral de En- gelsche bladen de tendentie te forceeren, dat Turkije op de een of andere wijze nader gebracht zal worden tot den oor log aan den kant van de Geallieerden, 25 H. en k.br, 1* 13, 14, U215 pet. 1 L. Petroleum 1 eenh. Brandst. 31 Dec. 1 eenh. Brandst. 29 Febr. 1 eenh. Br.st. 3Ó Apr. '44 Brandstoffen 1 eenheid perioden 1 t.m. 8 1 eenheid Brandstoffen (voor bijzondere rants. Boter rants. Marg, of Bak* en Braadvet. Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 2-69, 3-69, 4-69 Reserve 31 October t/m 11 December. Bon 683 Algemeen (suiker) blijft geldig t/m 13 November. Bon 46A Boter blijft geldig t/m 11 Dec. Eerstvolgende bonaanwijzing op 14 Nov, voor alle artikelen, uitgezonderd: Koffiesurrogaat op 17 December, Vermicelli op 28 November. Overige bonnen 2-14, 2.15 Serv. Serviesg. enz. 4 pnt. p. b. 3, 4-48, 3, 4.49 Reserve Textiel 1 een V 115 697 Algem. AA 1 stuk eenh,zeep 30 Nov* 698 Algem., AA Waschpoeder 30 Nov. AA Toiletzeep 50 of 75 g. toiletz. 30 Nov, Hond.- en k.br. 4 1 45/46 Beschuit 1 688/689 Algem. 1 690 Algemeen 250 gram Havermout 691 Algemeen 100 gram Vermicelli 45A Kind.voeds 250 gram Gort 45B Kind.voeds 250 45/46A Vleesch 1 45/46B Vleesch 14 rants. Vleesch 45A, 45B Boter 2-69, 3.69 Res. yö 692 Algemeen 45/46 Melk 45/46 Taptem. 13^ liter Taptemelk 45/46 Aardapp. 2 I 45/46 Toeslag 693 Algemeen 694 Algemeen 695 Algemeen 45 Versnaper. 45 Tabak 46 Tabak Bijz. rants.; 4-69 Reserve 46A Boter Naar radio Rome heeft medegedeeld, is in Istrië op het terrein van een bauxietmijn een massagraf ontdekt, dat de lijken van 23 personen bevatte. Uit een ynedisch onderzoek is gebleken, dat deze menschen door schoten op zeer korten afstand afgevuurd, gedood zijn. De lijken werden voor het grootste deel geïdentificeerd als inwoners van een plaatsje in de nabijheid. De plaatselijke hoogwaardigheidsbekleeder van de vroegere fascistische partij had des tijds, naar radio Rome hieromtrent me dedeelt, met het oog op het dreigend gevaar van benden, herhaaldelijk bij de vroegere Italiaansche militaire autori teiten aangedrongen op bewapening van de Italiaansche bevolking en oprichting van een burgerwacht. De Italiaansche bevelhebbers hadden dit echter steeds geweigerd. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 5 November. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan weerszijden van Kertsj duren de felle gevechten om de vijandelijke lan- dingshoofden voort. De marine bracht daar tot zinken 1 vijandelijke kanonneerboot, alsmede 2 landingsvaartuigen en bescha digde een motortorpedoboot en verschei dene landingsvaartuigen ernstig. Bij ver- geefsche vijandelijke aanvallen op de Noordelijke toegangen van het schier eiland de Krim werden gisteren weer eenige Sovjet-pantserwagens stukgescho ten. Bij een succesvollen tegenaanval heeft zich een Roemeensche pantsercompagnie door bijzondere dapperheid sterk onder scheiden. Aan den benedenloop van den Dnjepr ondernamen de Sovjets vergeefsche aan vallen op onze bruggenhoofden. Vrij zwakke strijdkrachten, die de ri vier overstaken, werden vernietigd. In de groote bocht van den Dnjepr mislukten ten Zuiden en Zuidwesten van Dnjepropetrowsk sterke vijandelijke doorbraakaanvallen dank zij het taaie verzet van onze troepen. Eigen tegen aanvallen drongen den tijdelijk doorge broken vijand weer terug. Daarbij wer den in een sector van 40 aanvallende Sovjetpantserwagens 23 stukgeschoten. Bij en ten Noorden van Kief zetten de Sovjets hun door tanks ondersteunde aanvallen voort en maakten eenige pene traties. Zware gevechten zijn daar aan den gang. Ook in het onoverzichtelijke terrein ten Zuidwesten van Welikije Loeki duurden de hevige gevechten voort, waarbij 32 Sovjet-pantserwagens vernietigd werden. Aanvalspogingen van vijandelijke vlie gers op een Duitsch ravitailleeringscon- vooi aan het front van de Ijszee werden door formaties jachtvliegers en jachtkrui- sers verijdeld. In luchtgevechten en door luchtdoelge schut van het leger werden 16 Sovjet- vliegtuigen neergeschoten, zonder dat eigen verliezen werden geleden. Aan het Zuid-Italiaansche front zijn hevige gevechten begonnen met verschei dene vijandelijke'divisies die aan weers kanten van de Volturno tot den aanval zijn overgegaan. In den Oostelijken sector leed de vijand bij nieuwe vergeefsche aanvallen gevoe lige verliezen. Ten Zuiden van Istonio zijn de gevechten nog aan den gang. Op de voorafgaande dagen werden in dezen sector meer dan 30 vijandelijke pantser wagens stukgeschoten.- Onze kustverdediging verhinderde vij andelijke landingspogingen in het gebied van Istonio en Pescara en bracht daarbij een vijandelijke motortorpedoboot tot zin ken. Vrij zwakke formaties Britsche bom menwerpers vlogen in den afgeloopen nacht het Deensche kustgebied alsmede West-Duitschland binnen en veroorzaakten door het uitwerpen van bommen eenige schade aan gebouwen. Negen bombardementsvliegtuigen wer den neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 4 op 5 November doelen in het stadsgebied van Londen aan. Landingspoging bij Istonio en Petcara verhinderd Rede van Woudenberg De leider van het Nederlandsche beidsfront, Woudenberg, heeft gistermid dag in Diligentia gesproken in een bijeen komst van bedrijfsvoerders en sociale voormannen over: de bedrijfsgemeenschap. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door den Haagschen burgemeester, prof, mr. H. Westra. Na een korte inleiding van den provin cialen leider van het N.A.F. was het woord aan den heer Woudenberg, die uiteen zette dat het woord „bedrijfsvoerder” is gekozen, omdat hiermee ook wordt be doeld de man, aan wiens zorgen de men schen in zijn bedrijf zijn toevertrouwd. Het N.A.F. staat diametraal tegenover de vakvereenigingen. Om een goed begrip te krijgen, van wat het arbeidsfront nu eigenlijk is en wat het beteekent. is het noodig, dat we ons telkens weer bezinnen op de grondslagen van het Arbeidsfront; de sociale voormannen moeten met de menschen gaan praten en als het ware man voor man overtuigen. Het mag geen gedwongen organisatie worden, want dan gebeurt er innerlijk niets. Het uitloven van premies voor verbe tering van het arbeidsproces heeft veel succes gehad. In een fabriek met 1400 man personeel, werden ruim 300 voorstellen door het personeel gedaan en werden er ruim 50 premies toegekend. Zoo wordt in den arbeider belangstelling voor zijn werk gewekt en wordt het bedrijf zelf verbeterd Om de vreugde in den arbeid te vergroóten, zijn er ontspanningsoorden opgericht. Men bedenke daarbij, dat de sociale voorman de voornaamste steun pilaar is van het Arbeidsfront, ja, zelfs van den nieuwen staat, die zonder hem nooit een socialistische staat zou kun nen zijn. Het Arbeidsfront is niet door spr. uit-, gevonden, doch door een eenvoudigen ar beider, die thans deze geweldige wereld- worsteling leidt. Die man heeft eens ge zegd, dat er den werkelijke volks- en ar beidsgemeenschap moet zijn. Dit werke lijke socialisme, aldus spr., kunnen we het beste belijden en beleven in de onderne ming die daarbij ook zakelijk is gebaat. Uitvoerig zette spr. uiteen dat bij de menschen een geestesverandering nood zakelijk is, om zich los te maken van het minderwaardigheidsstempel, dat het Marxisme en het liberalisme op hen heeft gedrukt. Dit is ook een der taken van het Arbeidsfront. Juist nu, in deze moei lijke omstandigheden, moet deze bevrijding tot stand worden gebracht. Spr. wekte tenslotte zijn hoorders op, in dezen zin werkzaam te zijn. Maant 5 Nov. op 14.37 u. 6 Nov. onder 0.07 u„ op 15.09 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364 z.g. Stadspatiënten No. 49. Ten aanzien van de Moskousche confe rentie schrijft de „New Statesman and Nation” o.m.: Er wordt gezegd, dat de besprekingen met Molotof goed verloopen zijn. Dat beteekent practisch. dat Molotof het zijne heeft gezegd over het tweede front en dat Huil een van zijn gebruike lijke redevoeringen heeft uitgesproken, die eindigen met theoretische uiteenzettin gen over den vrijhandel. Het komt alle maal hierop neer, zoo gaat het blad ver der, dat Engelschen en Amerikanen den bolsjewieken hun aanspraken op de Balti- sche landen en Finsche steunpunten niet hebben bestreden en dat men voorts er over tot overeenstemming is gekomen niet te twisten over zoo netelige problemen als de Poolsche grenzen en de toekomst van Midden- en Zuidoost-Europa. De Brit sche en Amerikaansche diplomatie hebben opgehouden, zoo constateert het blad, een afwijzende houding aan te nemen tegen over de Sovjet-Unie of haar te onderschat ten. In ernst kan niet meer getwist worden over den toekomstigen invloed van de Sovjet-Unie in Oost- en Midden-Europa. Grof uitgedrukt zien de zaken in machts politiek opzicht er aldus uit Het is be grijpelijk, zoo verklaart hetblad, dat hierbij alle problemen van de rechten der kleine volkeren terzijde zijn geschoven. JUBILEUM: De heer A. Burggraaf, con troleur bij de N.V. Meel en Broodfabrieken „De Zeeuw” B. Hus, vierde zijn 25-jarig jubileum. Op het hoofdkantoor had een hartelijke huldiging plaats met het aan bieden van bloemen en geschenken door de directie, chefs en overig personeel. FLINKE BUITGisteravond is inge broken in een perceel in de Assendelft- straat Ontvreemd werden een bedrag van 700, 46 stuks tafelzilver, 1 flesch cognac, 36 lakens en een groot aantal distributiebescheiden. Men was binnenge komen door verbreking van de deur. CONCERT STAFMUZIEK ORDNUNGS- POLIZEI: Het Stafmuziekkorps van den bevelhebber der Ordnungspolizei geeft een concert hier ter stede op Zondag 14 November van 15 tot 16 uur, op het Plein. MET VOET BEKNELD: Naar het Roode Kruisziekenhuis is overgebracht de 32- jarige N. K. uit de Ermelostraat, die aan boord van een schokker met den rechtervoet beleid geraakte tusschen de koppeling van een motor. De voet werd ernstig gekneusd. Tangbeweging aan den Dnjepr De opzet van de Sovjeb-legerleiding fts duidelijk: Met de aan weerszijden van den Dnjepr opereerende strijdkrachten de Duitschers in een tang nemen en ver nietigen. Dit plan heeft zij evenwel tot dusver niet kunnen verwezenlijken, daar de eene arm van den tang in de bocht van den Dnjepr door den hardnekki- gen Duitschen tegenstand bij Kriwoi Rog niet verder is gekomen. Hoewel hier nog steeds verbitterd gevochten wordt, schijnt de Sovjet-opmarsch naar het Zui den voorloopig tot staan te zijn gebracht en er is tot op zekere hoogte een conso lidatie ingetreden, doordat de krachten in evenwicht schijnen te zijn. De Sovjet-opmarsch in de steppe Daarentegen wordt ten Zuiden van dea Dnjepr een bewegingsoorlog gevoerd. Deze vorm van oorlogvoering is de eenig mogelijke in de uitgestrekte Nogaische steppe, die geenerlei natuurlijke verdedi- gingsmogelijkheden biedt. Juist om deze reden verklaart men van Duitsche zijde aan het bezit van dit gebied geen waarde te hechten. De door het steppengebied op. rukkende bolsjewieken hebben blijkbaar reeds pogingen gedaan om den beneden loop van den Dnjepr over te steken, doch deze zijn verijdeld. Zij stuitten op 3 Duit sche afweerfronten, namelijk ten Zuiden van Nikopol, ten Oosten van Cherson en aan de Noordelijke toegangen van de Krim. Dat de bolsjewieken in de bocht van den Dnjepr niet verder naar het Zui den zijn opgerukt, heeft uiteraard het ge vaar, dat de Duitschers in den rug aange vallen kunnen worden en omsingeld kun nen worden, aanzienlijk verminderd. Kriwoi Rog is in dit licht bezien, een sleutelstelling van de eerste orde en het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat men er van Duitsche zijde alles op zet deze belangrijke stad te be houden. Koning Victor Emanuel is Dinsdag, aldus „Associated Press”, incognito te Napels aangekomen. Hij wilde bespre kingen voeren met graaf Sforza en an- der.e vertegenwoordigers van anti-fas- cistische Italiaansche partijen. Sforza tot nu toe hebben gewei- £*£d Koning te ontvangen. Victor in comart2?11 r°g eens hebben getracht wel te1 BrineH k?men met den 8raaf> en zouden aftreden. '8 Cn de KroonPrins Omtrent den hernieuwden aanval den Dom te Keulen, verklaart „Deutsche Allg. Ztg.”: „Het is heel logisch, dat de eerste zichtbare actie na de conferentie te Moskou een nieuwe aanval is op den Dom te Keulen. De pleitbezorgers van het bolsjewisme. Engeland en Amerika, zetten hierdoor de aanwijzingen in daden om, die zij te Moskou gekregen hebben. De aarts bisschop van Canterbury, die juist nu het „Christelijke karakter” van de bolsjewistische moordenaars, en brand stichters naar voren heeft gebracht, zal in den aanval een aanleiding zien om uiting te geven aan zijn voldoening. Voor den chef van de Britsche bom menwerpers, luitenant-generaal van de luchtmacht Harris, zijn de gedenktee- kenen van de Europeesche kunst e|i cultuur, volgens zijn eigen verklaring, toch niets anders dan „Ansichtkaarten- rommel.” Dergelijke woorden alleen al, zoo verklaart het blad, toonen aan, dat tusschen Moskou en de Anglo-Amerika nen niet alleen een bondgenootschap met een bepaald doel, doch ook een overeenstemming in de barbaarschheid van gezindheid bestaat. De „Völkischer Beobachter” noemt den nieuwen aanval op het eerbied waardige bouwwerk een „onuitwisch- bare schande.” „Geen woord van af schuw kan hard genoeg, geen toon van den haat kan diep genoeg zijn, zoo ver klaart het blad woordelijk, om aan onze gevoelens jegens dit barbarendom uiting te geven. Juist de menschen, die het woord Gods niet dikwijls en luid genoeg in den mond kunnen nemen, hebben het bevel tot deze nieuwe schanddaad ge geven. En het zijn dezelfde menschen, die zich tevoren nog door Amerikaan sche geestelijken lieten zegenen, die dit bevel ten uitvoer gelegd hebben. Wan neer Engeland al niet zooveel schuld op zich geladen had, zoo verklaart het blad tenslotte, zou de naam van Enge land alleen al door deze nieuwe mis daad jegens den Dom te Keulen reeds voor altijd bevlekt zijn en wij kennen niets, dat deze schuld van Engeland zou kunnen delgen.” De „Berl. Börsenztg.” schrijft: nieuwe verachtelijke misdaad tegen den Dom van Keulen is een blijvende schande voor de vijandelijke oorlogvoe ring, die haar bomaanvallen duidelijk tegen de Duitsche bevolking richt. Ook de terreuraanvallen op Wilhelmshafen en Düsseldorf golden de Duitsche bevol king. Het Duitsche volk neemt tegen over deze vijandelijke poging, zijn mo reel te beïnvloeden, een kalme, krach tige houding aan, vooral doordat het zich bewust is van de toenemende kracht der Duitsche luchtverdediging”. Wacht op Kreta!Hem. die Kreta aanvalt, wacht een warme ontvangst! Op onze foto: een ,van de kustbat- terijen. (P.K Segers-We.-C.N F.) 1 O

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1