De Troepen uit Kief op Westelijk gelegen stellingen teruggenomen No. 18636. Zaterdag 6 November. moeilijkheden in het vijandelijke kamp vrijwel alle teruggekeerden, het anti semitisme onder het Britsche volk on weerstaanbaar toeneemt, in weerwil van alle philosemitische propaganda der regeering. Wij kunnen, aldus de minister, deze ontwikkeling slechts met groote voldoening gadeslaan. Zij kan niet meer worden tegengehouden en dezelfde joden, die meenden, in den langen duur van den oorlog een zekere kans op vernietiging der door hen zoo gehate cultuurwereld te hebben, zullen juist het slachtoffer worden van dien langen duur. Ten overstaan van dit vreeselijke volkerendrama hoort men in het vijandelijke kamp steeds luider de vraag: „Waarvoor?” De joden zul len deze vraag eens hebben te beant woorden. 1943. Bommen op Vaticaanstad Het Sovjet-offensief I bij U-bootsuccessen op den Atlantischen Oceaan De zwarte woekeraar Opcenten personeele belasting in Zuid-Holland Groote verontwaardiging onder de bevolking van Rome Uitreiking distributiebescheiden Sovjetaanvallen in de Krim en Newel afgeslagen; penetraties in de Dnjeprbocht afgegrendeld Mannen Senaat neemt resolutie- Conally aan Geen definitieve beslissing bereikt BONTE PROPAGANDA-AVOND Krijgsgevangenen op Java Dr. Göbbels over den toestand in Engeland De slag van Bougainville „Die gestolen heeft, stele niet weer...” 4 Aanvragen winterjassen en wintermantels Roofmoordenaar terechtgesteld HAAGSCHE COURANT NOVEMBSR on- Zuiden ..Werp geen „scherp” tusschen de aardappelschillen*' Bij terreuraanvallen in West-Duitschland werden 19 bommenwerpers neergeschoten REMEMBER, REHEMBE^ THE 9™ OF NOVEMBER verwoestingen mozaïekwerk- „Denkt U aan de speelgoedinzameling van den Jeugdstorm?” De commissaris der provincie Zuid- Holland heeft bepaald, dat over 1943 ten behoeve van deze provincie op de hoofdsom der personeele belasting een en veertig opcenten worden geheven. Weermacht- het Schade aangericht in den omtrek van den St Pieter De Stem der SS Luistert op Zondag 7 Nov. van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum I, op golflengte 415 meter, naar de Stem der SS. De voorman der Ger- maansche SS in Nederland spreekt over het onderwerp: „Nu eerst recht” (2de gedeelte). En gaat de bevrijdlng den 10den niet In Dan noem Ik mij nimmer meer JODEWIN PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijt>l.’J en „Letterk Bijbl.” 3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten!. ƒ9.45 Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. De zender van Rome heeft heden morgen medegedeeld, dat Vaticaanstad gisteravond om 21 uur gebombardeerd is. Vier bommen zyn neergekomen in de nabijheid van de St. Pieterskerk. Een bom heeft de ongeveer 100 m. van de St. Pieterskerk staande beroemde mozaiekfabriek getroffen en zwaar be schadigd. Een tweede bom kwam neer dicht bij het groote paleis van den Vati- caanschen gouverneur. Bijna alle ven sterruiten van het paleis zijn vernield. Ook de Vaticaansche waterleiding is zwaar beschadigd. Nog 2 bommen zijn neergekomen in de nabijheid van de basiliek. Een hooggeplaatste geestelijke persoonlijkheid heeft uitdrukking ge geven aan de diepe verontwaardiging, die de Vaticaansche autoriteiten over dezen aanval vervult. Onder de bevol king der stad Rome heerscht over dezen aanval op het gebied der Vaticaansche stad groote verontwaardiging. Churchill over den oorlog Volgens Associated Press heeft Chur chill in een rede in de Harrow-school ver klaard: ,,De weg van dezen oorlog is moeilijk en lang en niemand zal zoo dwaas zijn te trachten een of anderen termijn vast te stellen voor hef eind van den oor log. Hoe zwaar en hoe lang de weg ook moge zijn, wij zullen verder marcheeren. Niemand kan zeggen op welk oogenblik de tegenstand van den vijand ineenstort. Dat is niet onze zaak, maar die van den vijand”. Zes Amerikaansche oorlogsschepen gezonken Betreffende den slag van Bougainville zijn te Tokio de volgende bijzonderheden bekend gewordenÓp 5 November ont dekten Japansche verkenningsvliegtuigen vijandelijke vlooteenheden. bestaande uit 2 vliegtuigschepen. 4 kruisers en 5 tor- pedobbotjagers. die ten Zuiden van Bou gainville in Noordelijke richting voeren Voor onmiddellijk te ondernemen aan vallen stegen 14 torpedovliegtuigen van Rabaul op en bereikten de vijandelijke schepen op 17 uur 30 een half uur na zonsondergang. Een vliegtuigschip van groot type van de Island-klasse. werd terstond door torpedo’s getroffen en zonk na een zware ontploffing binnen 2 rr nuten. Het andere vliegtuigschip van middelbare grootte werd, eveneens door „Tijgers” op een bijzonder en wagen der Duitsche Spoor wegen voor het vervoer naa r een nieuw gedeelte van het front. (P.K. Wolfj-H.H -St.) Kaart ran Pelt. torpedo’s, In brand geworpen en zonk. Vier kruisers, waarvan 2 torpedoboot- jagers zouden kunnen zijn, werden ook vernietigd. Tegenover het vijandelijke verlies van 6 oorlogsschepen uit de for matie van 11 bodems staat een Japansch verlies van slechts 3 vliegtuigen. Maandag van 8.3016.30 uur vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats in het gebouw aan de Groot-Hertoginne. laan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 voor de namen beginnende met: Cot t/m Eng. In het bijkantoor Scheveningen-Noord (Ooststraat 1) van 916.30 voor de letters Ev t/m Hak en in het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) van 916.30 voor de letters Ci t/m Dor. Engelsch koeriervliegtuig boven Zweden beschoten Een Engelsch koeriersvliegtuig is naar de Zweedsche weermachtstaf meldt, gis teravond door het Zweedsche afweerge schut in de nabijheid van het bewape- ningsdistrict Bofors met waarschuwings schoten bestookt. Na de beschieting wij zigde het Engelsche vliegtuig zijn koers. S.S.-P.K. Het is het borreluurtje in Verona. Dicht achter de groote spiegel ruit van de Trattoria Emilia zitten twee Duitsche officieren. Beiden nog heel jong, maar door de oorlogsjaren reeds gerijpt. Met stille bevreemding kijken ze naar het gewoel daarbuiten. Nog zegt de le vendigheid en kleurenrijkdom van het Zui den dezen mannen, die al te lang slechts de troostelooze verten van het Oosten om zich hadden, niet veel. Nonchalant flanee. ren naast felrood geschminkte, altijd nog verlokkend-elegante vrouwen cavaliers, voor wie de ernstige problemen van de zen tijd niet schijnen te bestaan. De officieren zien elkaar eens aan en hoofdschuddend vraagt de een: zijn dat nu de mannen, die Europa op dit oogen blik noodig heeft? Daar duikt uit de bonte massa der passanten de figuur van een capitano op. Hij loopt met een stok, trekt pijnlijk met één been. De hoogste medailles voor dapperheid van zijn eigen land en ook het Duitsche Ijzeren Kruis tweede en eerste klasse en de Nahkampf. spange. het teeken voor dapperheid in den strijd van man tegen man. sieren zijn borst In gedachten verzonken loopt de offi cier te midden van de mondaine menigte, door niemand eigenlijk opgemerkt. Bijna is hij aan het venster voorbij, dan houdt hij plotseling den tred in en bemerkt nog juist de Duitsche kameraden. Met een ruk wendt hij zich om en heft langzaam de hand op tot een eervollen groet. De Duit, sche officieren springen op en danken in stramme houding. Een klein evenement, slechts door wei nigen opgemerkt Maar tegelijk zoo be langrijk, dat het heel het gebeuren in dit land omvat: dit zijn de mannen die, ook in Italië, het lot van hun volk beslissen zullen. - FERNAU. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) /0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. /0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. /0.38. Pers. gevr. /0.48. Adv. ,J3i. bur. v. d. bi.” 10 c. meer. Bommen op Londen Volgens een officieel Engelsche commu niqué zijn in den afgeloopen nacht in Londen door neergeworpen bommen „ver. nielingan” veroorzaakt. VERDUISTEREN Van 17 uur tot 7.45 uur Maan: 6 Nov onder 0.07 u. op la 09 u.; 7 Nov. onder 1.26 u.. op 15.36 u.; 8 Nov. onder 2 44 u.. op 16 u 12 Nov. V M. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364 z.g. Stadspatiënten No. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienct den Kaag) No 115995. Het zal ook de Engelsche plutocrati sche bovenlaag wel niet gelukken het Engelsche volk buiten den grooten wer- velstroom te houden, die thans door de geheele wereld woelt, om het na den oorlog te bedriegen ten aanzien van alle beloften, die tegenwoordig op de Engelsche markt even goedkoop zijn als bramen. Het onophoudelijke streven van de vroeger heerschende klassen in alle volken, om de ontwikkeling terug te dringen en de volken terug te bren gen tot een toestand, waarin ze totaal afhankelijk van het geld en het bezit zonder plichten zijn, zal stranden op de harde feiten. Het Engelsche volk vormt in dat opzicht geen uitzondering. De gewone Engelschman heeft, zoo- als de teruggekeerden melden, voor niets zooveel belangstelling als voor de sociale instellingen en het sociale stre ven in Duitschland. Hij maakt verge lijkingen tusschen de verwaterde belof ten van zijn plutocratische bovenlaag en de Duitsche werkelijkheid. Van dag tot dag groeit in Engeland de argwaan om niet te zeggen de haat tegen de Vereenigde Staten, die het Britsche Rijk liefst zouden erven, en tegen de Sovjet-Unie, die er op uit is in Europa voldongen feiten te stellen en daardoor de laatste Engelsche hoop op een over winning omver te werpen. Daarbij komt een stijgende angst voor de Duitsche vergelding, die als een nachtmerrie op de groote massa drukt, waarschijnlijk als uiting van een kwaad geweten over den barbaarschen Engelschen luchtoor log tegen Duitschland, die, zooals aan de overzijde iedereen weet, op zekeren dag op vreeselijke wijze beantwoord zal worden. Na dit alles, zoo besluit de minister, is het meer dan begrijpelijk, dat onze zwaargewonden met een onverzwakt geloof in de Duitsche eindoverwinning zijn teruggekeerd. De Amerikaansche Senaat heeft gis teren de resolutie-Conally, betreffende internationale samenwerking in den tijd na den oorlog, aangenomen in den vorm, waarin zij reeds door de com missie van buitenlandsche zaken was goedgekeurd. De aanvaarding is geschied met 85 tegen 5 stemmen. In deze resolutie werden 7 punten van de Moskousche „overeenkomst” opgenomen. Staking bij Fordfabriek De woordvoerder van de Ford Motor Company heeft gisteren medegedeeld, dat 3750 employé’s en arbeiders van de montage-afdeeling der Fordfabriek aan de River Rouge bij Detroit, de grootste automobielfabriek ter wereld, wegens interne moeilijkheden in staking zijn gegaan. In aanvulling op het bericht van giéteren, verneemt D.N.B. het volgende: Gisteren (5 Nov.) 4 maanden geleden, zijn de bolsjewieken met hun lang te voren voorbereide zoogenaamde ,,zo- meroffensiefbegonnen, dat thans zeer tegen hun zin intusschen een „herfst offensief” geworden is, daar het voor opgezette doel, n.l. het verkrijgen van een definitieve beslissing in de beide zomermaanden niet bereikt kon worden. Het is echter ook in de verstreken herfstmaanden niet bereikt, want een „beslissing” teekent zich in geen enke len sector van het Oostfront af, ook niet in den Zuidelijken sector, waar men bij een vluchtigen blik op de kaart mis schien den indruk zou kunnen krijgen, alsof de bolsjewistische beginsuccessen operatieve gevolgen beginnen te krijgen. Dat zulks niet het geval is, wordt ook weer bewezen door de op 4 Nov. ge voerde gevechten in de randgebieden van de Nbgaisfhe steppe en op de uiterste Oostelijke punt van het schiereiland Kertsj. De aanvallen, die de bolsjewieken weer met sterke infan terie- en pantserstrijdkrachten op de Duitsche afgrendeling op de landengte van Perekop ondernamen, stortten met zware verliezen ineen. Ook aan de beide bolsjewistische landingshoofden aan weerszijden van Kertsj, brachten de bolsjewieken met hun herhaalde storm- loopen op de Duitsche grendelstellingen geen uitbreiding van hun landingsbases tot stand. Op Maandag 15 November a.s. zal in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage een groote „bonte propaganda-avond” worden gehou den ten bate van het Fonds gezins- en jeugdzorg. De heer M. Blokzijl zal spreken over .Problemen van den dag”, verder wordt o.m. medewerking verleend door het Zondagmiddagcabaret van Paulus de Ruiter. Een 100 man sterk koor van den Jeugdstorm zal zich doen hooren. De voorstelling vangt aan te 19 uur. Rijksmaarschalk Göring op inspectie bij den luchtaf weer in het Zuiden en Westen van het Rijk. De Rijks maarschalk bij zijn bezoek aan een afdeeling van de lucht macht. Links van den Rijksmaarschalk. Generaal der Vliegers Christiansen, rechts Kolonel Generaal Loerzer. (P.K. Eitel-Lange-We-C.N.F.) Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen be. neden den rang van officier, beginnende met de letter S tot en met de letter V. Zij. die inlichtingen wenschen om trent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het infor- matie-bureau v|in het Nederlandsche Roode Kruis. Korte Voorhout 14, ’s-Gra venhage onder opgave van naam, voor namen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer. militairen rang en laatst bekende standplaats. In „Das Reich” houdt minister dr. Göbbels zich bezig met den binnenland- schen toestand in Engeland. Hij deelt mede, dat hij uitvoerig heeft gesproken met zwaargewonde krijgsgevangenen, die op grond van de uitwisseling uit Engeland zijn teruggekeerd en consta teert, dat geen enkele hunner ook maar den minsten twijfel koestert ten aan zien van de overwinning der Duitsche wapenen. De teruggekeerden hebben, zoo schrijft dr. Göbbels, in de afgeloopen jaren de enorme moeilijkheden in het kamp van den vijand, waarvan hij in zijn propaganda natuurlijk met geen enkel woord spreekt, met eigen oogen gezien. Op eenige terreinen zijn de moeilijkheden even groot als bij ons, aldus de minister, op velerlei gebied zijn zij veel grooter en er is nauwe lijks een terrein, waarop de Engelsche moeilijkheden kleiner zijn dan de onze. Alle teruggekeerden zijn het er b.v. over eens, dat de Engelsche voedsel positie zeer slecht is, in ieder geval veel slechter dan de onze. Bij het En gelsche volk is schraalhans keuken meester en een geheele reeks sluipende volksziekten moet worden toegeschreven aan de volkomen ontoereikende voeding der groote massa, die in de Britsche oorlogsproductie werkt. Dit is immers ook een belangrijke oorzaak van de steeds weer uitbrekende stakingen in de kolendistricten. Ten aanzien van het vraagstuk der klassentegenstellingen waren de uitge wisselde gevangenen het er over eens, dat de maatschappelijke kloven in En geland breeder zijn dan ooit. De Brit sche arbeider beschouwt dezen oorlog niet als zijn oorlog, maar als dien der heerschende bovenlaag. „Wij zijn toch weer het kind van de rekening,” is de steeds weerkeerende bedenking van den gewonen man tegen den oorlog. In Duitschland daarentegen weet iedereen, dat deze oorlog ons is opgedrongen en dat ons volk zijn leven moet verdedi gen. Sooiale tegenstellingen spelen bij ons nauwelijks een rol. De voornaamste drijvers van tiet vijandelijke streven, den onwrikbaren grondslag van het geloof van het Duit sche volk aan het komende definitieve succes zijner wapenen te vernietigen, zijn, aldus vervolgt dr. Göbbels, de jo den. Zij meenen, dat hun wereldtriomf voor de deur staat. Maar ook op dit punt is het weer buitengewoon teeke- nend, dat volgens de verklaringen van Het eenvoudige gebod: „Die ge stolen heeft, stele niet weer”, legt de woorden vast van datgene wat Paulus heeft bedoeld met den allereersten eisch, dien hij aan elkèn Christen heeft gesteld, een eisch door talloozen slecht verstaan en in dezen tijd door duizen den Christenen uit het kader van hun vrome overtuiging geschrapt. Zwart koopen is diefstal, wie zwart koopt, rooft goederen van de gemeenschap, die haar toebehooren en waarvan de rechtvaardige verdeeling van hooger hand ieder ten goede zou komen, die tot deze gemeenschap behoort. Men kan hierover nu nog zooveel praten, en dat doet men gaarne om zijn geweten te sussen aan het nuchtere feit ver andert het niets. Misschien hebben velen een moment van inkeer gekend, toen zij de verklaringen hebben gelezen van ir. Louwes over den stand onzer voedselvoorziening, maar nauwelijks zullen de woorden van den directeur- generaal een dag oud zijn geweest of „zoo’n paar pakjes haver mout”, niet waar, men moet zijn geld toch ergens aan uitgeven! k zullen tegen woekerprijzen weer van eigenaar veranderd zijn. Juist in die oogenschijnlijk kleine transacties van zwarte voorraden schuilt het verderfe lijke kwaad. Men heeft het reeds zoo vaak gedaan, waarom zou men er nu opeens mee ophouden? Velen stellen die vraag niet eens. De zwarte woeke raar doet zijn verleidelijke aanbiedin gen en men moet er vlug bij zijn, anders profiteert een ander ervan. Toch waren de verklaringen van ir. Louwes van dien aard, dat ieder, met verantwoorde lijkheidsgevoel, zichzelf een halt zou moeten toeroepen en het woord van Paulus indachtig worden: die gestolen heeft, stele niet weer Men make er een eind aan; als de nood stijgt, drukt de misdaad tegenover de gemeenschap zwaarder en zwaarder. Het is diep treu- dig, dat deze waarheid niet algemeen wordt erkend en moet worden inge stampt, van dag tot dag. De verklaringen van ir. Louwes lie ten aan duidelijkheid niets te wenschen. Hij heeft scherp de individuen gebrand merkt, die voorraden levensmiddelen aan een normale verdeeling onttrekken voor eigen woekergewin. Hij heeft ge wezen op het spook van den honger, dat dreigend nabij is, op de fatale con sequenties zoo ooit ons nu nog voor treffelijk distributie-apparaat mocht gaan falen als gevolg van het gewroet van duistere scharrelaars zonder ge weten en gemeenschapsbesef. De ver klaringen van den directeur-generaal voor de voedselvoorziening hebben reacties verwekt, óók en natuurlijk bij de anonieme briefschrijvers, die op ieder door hen gunstig geacht oogenblik hun epistels aan de redactie doen xoeKumen. Wat deze anonieme „oppositie” vóór alles kenmerkt, is een volkomen g«bre'c aan schranderheid, aan inzicht, maar vooral aan verantwoordelijk'ae.dujcvoei. Ir. Louwes heeft, wil hij een deel van ons volk niet aan de uithongering prijs geven, een schier bovenmensaielijk zware taak te vervullen. Men reaLse^re eens goed de moeilijke positie van een hoofdambtenaar als den heer Louwes, die, zoo vonden wij het dezer dagen omschreven zittend tusschen twee vuren, de eindjes aan elkaar probeert te knoopen om tien millioen landgenoo- ten niet van den honger dood tc laten gaan en die in deze zware taak wordt gedwarsboomd door lieden, die zestig gulden winst maken op één pond als koffie verkochte gebrande bruine boo- nenLaat ieder ir. Louwes toch bij staan bij het verrichten van zijn voor net welzijn van ons volk hoogst gewich- tigen arbeid. Laat ook hij tot in zicht mogen komen, die aan het zwarte bedrijf heeft meegedaan, indachtig het oude gebod voor lederen Christen: die gestolen heeft, stele niet weer Dan hebben we reeds veel gewonnen. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt in verband met de distribu tie van textielproducten bekend, dat uit sluitend in het tijdvak van 8 tot en met 20 November 1943 bij de distributiedien- sten aanvragen kunnen worden ingediend voor speciale vergunningen voor winter jassen en wintermantels, zoodat na dit tijdvak geen aanvragen daarvoor in be handeling kunnen worden genomen. In verband met den geringen voorraad dezer artikelen zal echter de uitgifte van de vergunningen zeer beperkt blijven. Voor hen, die reeds in het bezit zijn, hetzij van een winterjas of -mantel of eenig ander soort jas of mantel, is het onnoodig een aanvrage in te dienen, daar zij niet in aanmerking komen voor een speciale vergunning. Evenmin komen in aanmerking zij, die reeds gedurende deze of in een vorige distributieperiode een speciale vergunning voor een jas of mantel hebben bekomen Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat in elk geval op het aanvraagformulier moet worden vermeld, dat over geen en kel soort jas of mantel wordt beschikt, hetwelk aan een contröle zal worden onderworpen. Aanvraagformulieren waar op een dergelijke verklaring ontbreekt, worden onbehandeld terzijde gelegd. Officieel wordt bekend gemaakt: Het doodvonnis, uitgesproken door het Deutsche Obergericht op 14 Sep tember 1943 tegen den landarbeider Wilhelm Ortmann uit Herveld wegens viervoudigen moord, is heden na be- studeering der gratiekwestie vol trokken. Ortmann had om zich geld te ver schaffen een boer en diens knecht en om zich voor ontdekking te vrij waren, een echtpaar met bijlslagen vermoord en de woningen der ver moorden vervolgens deels leeg geplunderd. DUITSCH WEERM ACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 November. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Op de Krim werden aanvallen der Sov jets van hun landingshoofden aan weers kanten van Kertsj uit en op de land, engte van Perekop in verbitterde ge vechten door Duitsch-Roemeensche troe pen bloedig afgeslagen. Aan den benedenloop van den Dnjepr ■werden verscheidene vijandelijke aanval len op de bruggenhoofden Cherson en Nikopol afgeslagen. In de groote bocht van den Dnjepr be haalde de vijand bij verscheidene vrij ster, ke aanvallen slechts eenige plaatselijke penetraties die afgegrendeld of in tegen aanvallen gezuiverd werden. Een eigen tegenaanval ten Zuiden van Dnjeprope- trowsk, won, ondanks verbitterden vijan- delijken tegenstand, terrein. Tusschen Krementsjoeg en Kief verdre ven onze troepen de Sovjets van eenige eilanden in den Dnjepr en sloegen her haalde vijandelijke aanvallen in de lus van den Dnjepr ten Zuidoosten van Kief af In deze gevechten vernietigde de SS- pantsergrenadierdivisie „Das Reich” sinds het begin van dit jaar den 2000en vijande- lijken pantserwagen. Ten Noorden van Kief wierpen de Sovjets versch aangevoerde superieure troepen in den strijd. Om een dreigende doorbraak te verijdelen, werden onze taai en verbeten strijdende troepen op meer Westelijk gelegen stellingen terug genomen. Daarbij werden onze troepen teruggenomen uit de reeds sinds weken in de gevechtslinie liggende deelen der stad. In het strijdgebied van Welikije Loeki werden sterke vijandelijke aanvallen ten Zuiden en Westen van Newel met doel treffende ondersteuning van de luchtmacht afgeslagen. In de onoverzichtelijke bosch- en moerasstreek ten Zuidwesten van Newel zijn gevechten met doorgedrongen vijandelijke gevechtsgroepen aan den gang. Van de rest van het Oostelijke front worden nog slechts vergeefsche plaatse lijke aanvallen der Sovjets ten Zuiden van het Ladogameer gemeld. Van 3 tot 5 November heeft de lucht macht aan het Oostelijk front vernietigd 140 Sovjetvliegtuigen. Zes eigen vlieg tuigen worden vermist. In de zware gevechten ten Zuidoosten van Krementsjoeg heeft de Rijnsch- Westfaalsche 106e divisie infanterie onder bevel van luitenant-generaal Forst in voortreffelijke houding alle doorbraak pogingen van den vijand verhinderd en bijzondere afweerresultaten behaald. In Zuid-Italië nemen de zware gevech ten aan de Volturno voortdurend in hevig heid toe. Bij hun aanvallen op onze heu- velstellingen lijden de Britten en Ameri kanen voortdurend zware bloedige verlie zen. Een vooruitgeschoven, tijdelijk door den vijand ingesloten gevechtsgroep, wist in den loop van den nacht den omsinge- lingsring te verbreken en zich al vechtend een weg terug te banen naar onze hoofd strijdmacht. Ten Zuiden van Istonio viel de vijand nok gisteren weer met sterke strijdkrach ten zonder succes aan. Een sterke for matie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen viel des nachts scheepsdoelen en uitladin gen van den vijand in de haven van Napels aan. Volgens voorloopige berich ten werden een koopvaardijschip tot zin ken gebracht en 9 andere schepen zwaar getroffen. Vüandelqke vliegers vielen gisteravond de Vaticaanstad te Rome aan. Bom- treffers veroorzaakten in de wereldberoemde plaats alsmede schade aan het paleis van den gouverneur. Vijandelijke formaties vliegtuigen dron gen in de middaguren van 5 November West-Duitschland binnen en wierpen bri sant- en brandbommen op verscheidene plaatsen, waardoor vooral in Essen, Gel senkirchen en Münster verliezen onder de bevolking en eenige schade werden aan gericht. Volgens voorloopige berichten werden 19 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht ondernam een gering aantal Britsche bombardements vliegtuigen storingsaanvallen op het Wes telijke en Noordelijke Rijksgebied. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 5 op 6 November opnieuw doe len aangevallen in het gebied van Londen. Motortorpedobooten vielen in den nacht van 4 op 5 November opnieuw het con- vooiverkeer aan de Engelsche Oostkust aan en torpedeerden 3 schepen met een gezamenlijken inhoud van 9000 brt. Het zinken van deze schepen kon als gevolg van den terstond beginnenden sterken af weer niet worden waargenomen doch is waarschijnlijk te achten. In het Noordelijke en Centrale deel van den Atlantischen Oceaan brachten Duit sche onderzeebooten in den strijd tegen vijandelijke convooien tot zinken 4 torpe dojagers, 1 korvet en 5 schepen, met een gezamenlijken inhoud van 29.500 brt.; een ander schip en een bewakingsvaartuig Werden getorpedeerd. en van de natuurlijke levensrechten der natie.” De afgevaardigde Sadak schrijft in het blad „Aksjam”: „Turkije bevindt zich wel niet in oorlog, maar het is niet gedesinteresseerd bij de plannen voor Politieke kringen te Ankara deze uitlating een opmerkelijke spraak ten aanzien van Turkije’s ding tegenover de vraagstukken dit oogenblik. Turkije is vervuld wantrouwen jegens de plannen van de Sovjets, die ten koste gaan van de Turksche souvereiniteit. De Turksche regeering zal in dit opzicht echter voor geenerlei concessies te vinden zijn. De jongste uitspraak van president Inonoe, ook bereid te zijn tot offers in bloed om den nationalen status te bewaren, vormt den doorslaggevenden factor voor de houding van Turkije, daar men weet, dat de huidige ontwikkeling met inbegrip van de Moskousche besprekingen ook het lot omvat van de Turksche nationale republiek. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAfl-ENSTRA AT 3537 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr, 319, Tel. 550310. FU.: Rijs*., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvée, v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 De besprekingen te Cairo Eden heeft gisteren te Cairo een derhoud gehad met den Turkschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Me- nemendjogloe. De Britsche ambassa deur in Ankara, Sir Knatchbull Huges- sen, was bij de besprekingen aanwezig. Menemendjogloe heeft gisteren een bezoek gebracht aan koning Faroek. Naar Interinf. uit Ankara meldt, ver wacht de Turksche politieke wereld een pijzonder begrip van de Engelschen en ook van de Amerikanen, voor de positie van Turkije in het kader van de over eenkomsten van Moskou. Een afgevaardigde schrijft in het blad „Vakit”: „Turksche politieke krin gen blijven nadrukkelijk vasthouden aan den bekenden richtsnoer der buitenland sche politiek van Turkije n.l., dat het gebouw van den toekomstigen vrede slechts mag worden opgericht door loyale samenwerking, met behoud van de volledige nationale onafhankelijkheid van de natuurlijke levensrechten der afgevaardigde Sadak schrijft in ïd Alz-cinm”* 'Tiirlriia hovindt zich wel niet in oorlog. de reorganisatie van Europa.” i—- --> Ankara achten uit- hou- van van Austalfê (43SS) *■- «gi A'j

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1