No. 18637. Maandag 8 November. 194e. De 9e November Nationaal-Socialisten den Rijkscommissaris Rede van De rede van Mussert SUCCESVOLLE AANVAL OP CONVOOi Massale herdenking van 9 November 1923 door Duitsche en Nederlandsche Mijlpaal op den weg Europa’s naar 7? ijkscom m issa ris Mussert spraken te Utrecht en Eén groote Staats- 13 Passagiersschepen en 2 torpedojagers vernietigend getroffen Grootsche manifestatie van lotsverbondenheid Verbitterde tegenstand tegen Sovjet- strijdkrachten in het gebied van Kief „De historische negende November” Andere loterijen verboden Uitreiking distributiebescheiden Worsteling om de solidariteit Herdenking in de Duitsche pers IIAAGSCHE COURANT 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E.D. Couvéo, v.Hoytemastr. 66, Tel.721187 Dienstaanb. ƒ0.38 Pers, gevr ƒ0.48 Adv „Bi bur v. d bL.” 10 e meer. DE DAG VAN DE SOLIDARITEIT Mijnheer de Rijkscommissaris, mijne over (Zie verder la blad cao I.) werden „Werp geen „scherp” tusschen de aardappelschillen” Zware Amerikaansche verliezen bij Venafro PRIJS DEZER COURANT; Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’'. „Kol Bijbl.” en „Letterk Bij'bl.” ƒ3.15. Fr. p p. met Modebl ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.49 Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr Afz mr, 5 c„ fr, p. p. 10 c. i om twee geschiedenis en 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 J A r 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 f In Utrecht, de hoofdstad der Nat. Soc. Beweging der Nederlanden, is de be langrijkste bijeenkomst gehouden van de dertien gecombineerde vergaderingen van N.S.D.A.P. en N.S.B., welke Zondag in alle hoofdsteden van de provincies, benevens in Amsterdam en Rotterdam zijn gehouden in het kader van den „Dag der Solidariteit”. Op dezen dag der solidariteit zijn Duitsche en Nederlandsche Nat. Socialisten samengekomen om, den negenden November 1923 te München als mijlpaal op den weg naar de herrijzenis van Europa voor oogen, de gemeen schappelijk gebrachte offers in de jaren van strijd te herdenken, die op 11 No vember 1918 met het bedrog der 14 punten van Wilson is ingezet en die leiden zal tot de solidariteit der Germaansche volken. Schijn en bedrog Elf November, een dag van schijn en bedrog. Schijn voor millioenen men- schen, wien werd gezegd, dat de dage raad van een betere wereld aanstaande was. En bedrog aan millioenen men- schen, die al zooveel geleden hadden, zoo ontzaggelijk veel in vier jaren tijds en wien werd wijsgemaakt „leg de wa pens neer en aan uw lijden zal een eind komen!”, terwijl juist een nieuwe phase daartoe werd ingeluid. Millioe nen menschen waren aanwezig en wa ren vreugdevol op 11 November 1918. Van deze millioenen leven nog millioe nen. Waar zjjn diegenen, die nu nog na 25 jaar vreugdevol denken aan 11 No vember 1918, dien dag van schijn en bedrog? Het onderwerp van het politiek week. praatje van Max Blokzijl, uit te zenden heden over Hilversum I om 18.45 uur is worden, des te sterker wordt „De historische negende November”, voor de laatste beproeving. Laat dit ons een leering zijn, mijne kameraden. Het oud-Nederlandsche spreek woord zegt „een schip op het strand, een baken in zee”. En nu na 25 jaar, nu wordt Europa wederom gepaaid met beloften. Was het een of anderhalf jaar geleden, dat de wereld ervan dreunde, van de schoo- ne verhalen over dat Atlantische Charter, dat opgemaakt was door Churchill en Roo sevelt Wie spreekt er nog over en denkt er nog aan, aan de vrome gezangen, die daarbij werden gezongen Niemand meer, dat is al weer vervangen. Hebben wij dat niet geleerd, zoo even juist van de confe rentie van drie, van de drie groote mo gendheden, Sovjet-Rusland, het Britsche imperium (voor zoover aanwezig) en ver der Amerika daar bij Stalin in Moskou 1 De punten van Wilson zijn vergeten. Wie onzer aou in staat zijn om deze 14 punten op te noemen of nog slechts aan te dui den Zij zijn vergeten, alleen de herinne ring is gebleven aan den schijn en aan het bedrog. En nu zijn er waarschijnlijk weer punten verschenen, maar nu niet van Wil son, maar nu zijn het punten van Stalin. Deze worden ons niet geopenbaard. Wij weten niet welke punten het zijn en of het er 10, 14 of honderd zijn. (Vervolg 2e blad. pag. 1.) De bolsjewieken Zoo wil ik eens over het Oosten spre ken, over de bolsjewieken. Wij hebben deze volkeren reeds eenmaal in de jaren 1914, 1915 en 1916 meegemaakt, toen wij in den eersten wereldoorlog tegen Rus. land zijn opgetrokken. Toen kwam ons de Russische soldaat tegemoet en maak te op ons den indruk van een op de een of andere wijze handelbaren en tenslotte goedmoedigen boer. Hetgeen thans op ons afkomt is heel iets anders. Men zal zeggen het bolsjewisme heeft hier andere het gesproken hartelijk onder in alle dealen van Nederland vonden bijeenkomsten plaats van het Arbeitsbe- reich der N.S.D.A.P en N.S.B. in Neder land onder het motto Dag der solidariteit. Op onze foto een overzicht van de bij eenkomst te Utrecht in den Tivoli- schouwburg. waar de Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Seyss-Inquart en de Leider het woord voerden. 'Büdarchie-f Arbeits- bereich der NSDAP- Stapf) Führer ontvangt Italiaanschen ambassadeur De Führer heeft Zaterdag in aanwe zigheid van den Rijksminister van Bul- tenlandsche Zaken, von Ribbentrop, den nieuwen Italiaanschen ambassadeur te Berlijn, Pilippo Anfuso, ontvangen, die zijn geloofsbrieven overhandigde. In de Staatscourant is afgekon- digd een besluit van de secrta- rissen-generaal van de departe menten van Financiën en Jus titie, waarbij wordt bepaald, dat er zal zijn één Staatsloterij, waar omtrent nader voorschriften zul len worden gegeven door den secretaris-generaal van het de partement van Financiën. De inwerkingtreding van de nieuwe regeling zal tengevolge hebben, dat de verkoop van an dere loten dan Staatsloten ver boden zal zijn. De Staatsloten zul len in grooter getale dan tot dus ver worden uitgegeven en op meer plaatsen verkrijgbaar wor den gesteld. De inwerkingtreding zal ver moedelijk ongeveer 1 Maart 1944 plaats hebben. Morgen van 8.3016 30 uur vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats in het gebouw aan de Groot-Hertoginne- laan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 voor de namen beginnende met Enh t.m Gro. In het bijkantoor Sch veningen-Noord (Ooststraat 1) van 916.30 uur voor de letters Hal t.m. Hu en in het bijkantoor Benoordenhout (van Diepenburchstraat 1) van 916.30 ui' voor de letters Dos t.m. Fet In Zuid-Italië versterkte de vijand zijn aanvallen om onze stellingen ten Noorden van de Volturno met gecon centreerde krachten te doorbreken. Eigen formaties gingen tot den tegen aanval over, wierpen den in onze stel lingen binnengedrongen vijand na he vige gevechten weer in het Volturnodal en heroverden de oude stellingen. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht vijandelijke aan- voerhavens aan de Oost- en Westkust van Zuid-Italië met goed gevolg aan. Zwakke formaties vijandelijke vlieg tuigen vlogen gisteren het bezette ge bied in het Westen binnen en onderna men nachtelijke stooraanvallen op eeni- ge Westduitsche steden. Zes vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche vliegtuigen lieten ook in den afgeloopen nacht weer bommen vallen op doelen in het stadsgebied van Lon den en in Oost- en Zuid-Engeland. November. Zij de beteekenis Te Utrecht is de samenkomst van Duitsche en Nederlandsche Nat.-Socia- listen geworden een grootsche manifes tatie van de lotsverbondenheid en zoo wel de Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart, als de Leider van het Nederlandsche volk Mussert hebben hiervan in redevoeringen getuigenis af gelegd. De groote zaal van „Tivoli” sober maar smaakvol versierd be vatte circa tweeduizend Nat. Socialis ten en zij hebben door luide toejuichin gen en instemming woord op hun beurt streept. Ziet u, kameraden, zoo bewijst No vember 1918, dat elk optreden tegen de solidariteit, dood, vernietiging en einde beteekent en zoo bewijst November 1923, dat elk optreden uit volksche ver antwoordelijkheid, ook wanneer het niet terstond tot het succes leidt, toch tenslotte de overwinning voor volk en gemeenschap zal beteekenen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 November. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Op de landengte van Perekop hadden ook gisteren de met sterke strijdkrachten ondernomen aanvallen der bolsjewieken slechts geringe plaatselijke successen. Al dagen lang gedragen zich in dezen front sector op bijzondere wijze het Branden- burgsche pionierbataillon 71, welks com mandant, majoor Schneider, in de laatste gevechten is gesneuveld, en de in den strijd op den grond gebruikte deelen van de negende luchtafweerdivisie Aan het front van de Dnjepr verliep de dag, afgezien van succesvolle eigen aan vallen, rustig. Bij de voortzetting van onze aanvalsactie ten Zuiden van Nikopol werd een ingesloten vijandelijke groep strijdkrachten uiteen geslagen en nieuwe gevangenen en buit binnengebracht. In het gevechtsgebied van Kief bieden onze troepen op breed front aan bolsje wieken. die met verre superieure strijd krachten oprukken, verbitterden tegen stand In deze met onverminderde felheid voortdurende afweergevechten hebben zich de Frankisch-Sudetenduitsche 183ste infanterie-divisie. onder leiding van lt.- generaal Dettling en de Oost-Pruisische 217e infanterie-divisie onder leiding van It -generaal Poppel bijzonder onder scheiden. In het onoverzichtelijke meren- en moe. rassenterre’ i van het penetratiegebied van Newel staan eigen gevechtsgroepen in afweerstrijd tegenover vrij sterke vij andelijke strijdkrachten Pogingen van de bolsjewieken om het penetratiegebied naar de kanten uit te breiden, mislukten. Naar de laatste groote beslissing Kameraden! Alles is een duidelijke weg naar deze laatste groote beslissing, waarin wij thans geplaatst zjjn en die het aanschijn van Europa, doch daar naast ook van de geheele wereld, voor generaties, waarschijnlijk voor eeuwen zal bepalen. Want het beeld van de wereld, zooals wij het in het jaar 1914 en tevoren gehad hebben is volledig veranderd. Wat men toen kon bestempelen als overheersching van Europa en van het Europeesche ras is voorbij. Nieuwe machtsgroepeeringen vormen thans de wereld. De machtsgroe. peering Oost-Europa en Azië, met de Sla- visch-orientaalsch mongoolachtige volke. ren, voortgekomen uit de steppe, is net, die altijd weer om de zooveel eeuwen op Europa toestormt. Eens was het Dzjinghis Khan, daarna waren het andere. Thans is het het bolsjewisme van Stalin. En aan den anderen kant over den Atlantischen Oceaan vormt zich iets nieuws. Het Ame. rikaansche continent wordt t°t het Wes telijke halfrond van Roosevelt samengevat en verheft zich met een machtige en onbeperkte aanspraak op heerschappij en daarginds in Oost-Azië vormt zich eveneens een nieuwe groepeering. Dan blijven wij. Europeanen, nog over. Dat zijn de vier groote machtsgroepen, die thans de wereld beginnen te vormen. De vier machtsgroepen, die’ thans bezig zijn te ontstaan, worstelen met elkaar om de vormgeving van de wereld. Waar ligt de laatste implus voor de uiterlijke militaire en politieke verschijn, selen? DUITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 7 Nov. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Op de Krim wisselden gisteren krach tige vijandelijke aanvallen af met eigen tegenaanvallen. Het kwam tot harde gevechten, waarbij de vijand zware verliezen leed. In de Straat van Kertsj brachten bewakingsvaartuigen der ma rine 4 geheel bezette vijandelijke lan- dingsbooten en een torpedomotorboot tot zinken. Een vijandelijke lichter met 15 stukken geschut werd buitgemaakt. In de groote bocht van den Dnjepr, alsmede aan de rest van het Dnjepr- front, heerschte over het algemeen slechts geringe gevechtsbedrijvigheid, afgezien van verscheidene geslaagde eigen aanvallen. Ten Zuiden van Niko> pol slaagde een eigen gevechtsgroep ei in, bij verrassing de vijandelijke stel lingen binnen te dringen, 40 stukken geschut buit te maken en gevangenen te maken. In het gevechtsgebied van Kief kwam het tot verbitterde gevechten met Steeds weer stormloopende vijandelijke aanvalsgolven. Verscheidene hevige aanvallen werden met aanzienlijke ver liezen voor de bolsjewieken afgeslagen. Ten Zuidwesten van de stad zijn ge vechten met vijandelijke pantserstrijd- krachten gaande. De luchtmacht meng de zich met sterke formaties met suc ces in de gevechten op den beganen grond en schoot hier en boven andere gevechtsgebieden gisteren 91 Sovjet- vliegtuigen neer. In het penetratiegebied ten Zuidwes ten van Welikije Loeki hadden eigen tegenaanvallen ten Zuiden van Newel een succesvol verloop. Westelijk van de stad behaalden onze troepen tegen den sterken, door pantserwagens en slag- vliegtuigen gesteunden vijand, een nieuw afweersucces. De herhaaldelijk aanvallende bolsjewieken werden op hun uitgangsstellingen teruggeworpen, waarbij 51 pantserwagens werden ver nietigd. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 85—87 Giro No. 1250# Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310. Fi>.: Rijs*., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H.E.G.Ruys. Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. Kameraden. Het district Utrecht der Beweging is hier bijeengekomen met onze Duitsche kameraden om gezamenlijk te herden ken twee dagen, die van groote betee kenis zijn in de worsteling van dezen tijd. Het zijn twee Novemberdagen. Wij herdenken tezamen 11 November van het jaar 1918: wapenstilstandsdag, over enkele dagen 25 jaar geleden. En wij herdenken hier met elkander 9 Novem ber 1923, den opmarsch van de Natio naal-Socialisten in München, over een paar dagen 20 jaar geleden. Deze twee dagen zijn van de grootste beteekenis en wij hebben deze gelegen heid gebruikt om samen te betuigen onzen wil tot solidariteit, onzen wil om voort te gaan op datgene, wat vorige Nationaal-Socialisten gebouwd hebben voor ons. Velen zullen er zijn, die zeggen: „Wat hebben wij Nederlanders te maken met dien wapenstilstandsdag, wij waren toch niet in den oorlog van 1914-1918” en andere honderdduizenden zullen zeggen: „Wat hebben wij Nederlanders te ma ken met die Duitsche Nationaal-Socia listen, die daar in München in 1923 op marcheerden?” En dan zijn er nette tegenstanders van ons en die zeggen: „Zie eens, dat is overdreven, dat is iets van die N.S.B.-ers, die weer hoffelijk willen zijn tegenover de Duitsche bezetting”. En dan zijn er minder nette tegenstanders, die zeggen: „Daar heb je weer die hie- lenlikkerij van de N.S.B.-ers”. Wij zeg gen: wij hebben er alles mee te maken, want het hangt samen met de solidari teit en die moet er zijn tusschen Na tionaal-Socialisten en solidariteit moet er zijn tusschen Germaansche volkeren, tusschen het Duitsche, het Nederland sche, het Noorsche, het Deensche en het Zweedsche en daar overheen weer de solidariteit van het continent Euro pa, dat zich nog altijd niet weet te gedragen als een continent. D.w.z. als een eenheid in den afweer naar buiten. Deze worsteling om de solidariteit als levensvoorwaarde voor het Avondland, dat is de grootste geschiedkundige ge beurtenis van onze 20ste eeuw. En te getuigen van de noodzakelijkheid daar van, wij kunnen het moeilijk beter doen dan op dezen dag nu wjj terugdenken aan dien wapenstilstandsdag van 25 jaar geleden en aan dezen opmarsch in München 20 jaar geleden. In 1917 was Amerika den oorlog ingegaan onder Wilson en 11 November was de triomf dag voor Amerika. Amerika had voor het eerst over Europa getriomfeerd. Voor het eerst over Europa, ja, maar dan toch over een verdeeld Europa, een Europa, dat in een worsteling van jaren tegenover elkander stond en vol komen verscheurd was. Twee millioen Franschen hadden hun leven gegeven in de gedachte, dat z|j dit deden „pour la gloire de la grande patrie” en in werkelijkheid hadden zij hun leven ge geven voor de Amerikaansche bankiers. Wilson was met zijn 14 punten geko men, die van alles voorspiegelden. Duitschland moest de wapenen neerleg gen en dan zou het heil over de wereld komen. En nauwelijks had Duitschland de wapenen neergelegd, of er werd een aanvang gemaakt met de knechting, ontwrichting en berooving en er werd een Volkenbond onder Engelsche leiding opgericht om het onrecht in stand te houden. De oorlog werd met andere middelen voortgezet. De Engelschen en Amerikanen probeerden binnen te ko- Onder een dreunend „Heil” en „Hou- zee” geroep betraden de Rijkscommissaris en Mussert de zaal. De secr.-generaal der N.S.B.Huygen, heette de hooge gasten welkom en getuigde er voorts van. dat deze gemeenschappelijke bijeenkomst in het teeken der lotsverbondenheid stond Onder doodsche stilte herdachten de aanwezigen staande de dooden, waartoe de vaandels zich neigden en zwak trom geroffel op indrukwekkende wijze deze plechtigheid begeleidde. Het eerst sprak Mussert, die bij het be treden van het podium met een donde rend „Hou-zee” werd begroet. De Rijkscommissaris werd met een lang durig „Heil” begroet. menschen gevormd, het heeft deze men schen in een nieuwen vorm gebracht, maar hetgeen wij thans zien, dat was in hen aanwezig Het bolsjewisme heeft het positieve, het goede van den Russischen boer onderdrukt en het heeft twee eigen schappen die in deze menschen altijd sluimeren, tevoorschijngebracht. Ook deze eigenschappen kunnen uit het landschap worden afgeleid Dat landschap immers is oneindig groot. De steppe maakt melan. choliek U zult zeggen, de zee is óók groot, maar de zee is altijd in beweging. Zij is dynamisch, zij verwekt in ons krachten, terwijl de steppe groot en als dood is. Zij maakt melancholiek, zij maakt bereid om te lijden. De menschen van de steppe hebben bepaald een heimwee, zij voelen zich bevredigd wanneer zij kunnen lij. den, wanneer zij gekweld worden. En het tweede is de onbegrensdheid van de step pe Zij maakt losbandig en teugelloos Deze menschen kunnen in een roes ge bracht worden, waaruit zij bepaald ele mentair losbarsten, zooals wij dat juist kunnen constateeren aan die stormloopen uit het Oosten, die altijd weer tegen Euro pa komen aanrollen. Deze beide eigenschappen heeft het bolsjewisme tot een „politicum” gemaakt. Het laat de menschen lijden door hun al les te ontnemen wat slechts eenigszins mogelijk is. Dat kan het zich veroorloo- ven omdat deze ostische menschen in het lijden zelf een zekere bevrediging vinden en wel voor een doel, dat weer sterk los bandig is. voor de oroletarische wereld revolutie. Uit deze beide eigenschappen en naar politieke uitwerking kunt u zich het wezen van het bolsjewisme en van den bolsje- wistischen massamensch verklaren. Tevens kunt u daaraan zien, dat wij hier te doen hebben met menschen en een systeem, waarmede wij het volgens Europeesche spelregels nooit zullen klaarspelen. Dat moeten wjj duidelijk inzien. Een vergelijk met het bolsje wisme is niet mogelijk, alleen een tegen over elkaar staan, hoogstens een scherpe afbakening. Het bolsjewisme draagt zijn gevaarlijk, heid niet zoozeer in zijn methoden dan wel m zijn doelstelling Het bolsjewisme drukt het individu terneer tot een minimale le venshouding, opdat het de krachten, die zich aldus verzamelen samengebundeld voor een bepaald politiek doel kan laten optreden In dit opzicht is het alle andere systemen de oaas, om maar in het geheel niet te spreken over een liberaal of over een democratisch systeem In die syste men gaan alle mogelijke energieën op in de bevrediging van de eigen behoeften, cultureele wenschen enz. Deze energieën eischt het bolsjewisme voor zich op. De mensch meet werken, hij moet heeren- dienstea verrichten, hij wordt geknecht, opdat de volledige som van zijn prestaties gestoken wordt in een bepaald politiek doel, in dit geval de proletarische wereld, revolutie. Dit doel echter is van een vernietigend karakter Ook de totale oorlog, kamera den, dwingt ons thans tot soortgelijke methoden. Echter hier is de impuls onze belijdenis aan het volk en het vaderland, dat ons er toe brengt niet meer aan ons zelf te denken en alles wat wij bezitten te richten op een enkel doel namelijk op de verdediging van ons volk en van ons vaderland. Maar dat is een positief, een mooi, een edel doel, terwijl het bolsjewis me de knechting en concentratie van zijn menschen wijdt aan het vernietigende en onnatuurlijke doel van de proletarische wereldrevolutie. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M (5 rog.) ƒ1.95, elke m.M m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19 Elke mM m 21 ct Halve oplaag halve pr Reel. ƒ0.51 p m.M Bewijsn 5 ct., fr. p. p 10 ct KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. men in het groote Russische rijk, dat zoo in beroering was en waar de Sov jets het bewind in handen hadden ge nomen. Zij zouden den Sovjets het be wind uit handen nemen en er Kerenski of den Czaar, of wie dan ook weer op den troon zetten. Niets is daarvan ge komen. Zij zijn er uitgegooid. De Sov- jet-Unie werd aan haar lot overgelaten en ging bouwen. Maar terwijl de Sovjet unie nog in haar kinderschoenen stond, probeerde het al haar greep te leggen op Europa. Bela Kun in Hongarije, Eis ner in Beieren, in de Povlakte, in Mi laan, het Roergebied, in Berlijn, overal begon de Sovjet zijn invloed uit te brei den. En toenmaals stond Sovjet-Rusland nauwelijks in de kinderschoenen. Mijnheer MussertNederlandsche en Duitsche kameraden Wij zijn hier bijeengekomen gebeurtenissen in de geschiedenis van het Duitsche volk te herdenken en de heer Mussert heeft de beteekenis van deze herinnering en deze herdenking samengevat door onze samenkomst en dezen dag te bestempelen als den dag der solidariteit. Ik neem dit woord volkomen over. Ook voor mij is juist deze dag. die gewijd is aan twee tragische oogen- blikken in het Duitsche volk de dag der solidariteit. Want ik vat deze kenmerking zoo op dat deze dag ons in de eerste plaats uidelijk bijbrengt het belang van de saamhoorigheid en het belang van het aaneengesloten blijven van een volk en in de tweede plaats, dat deze dag een soortgelijke vermaning is voor de om standigheid dat wij allen, of wij nu in een volksgemeenschap zijn bijeenge- l -acht of meer dan dat in een gemeen schap van gezindheid, altijd en in alle omstandigheden bereid moeten zijn voor deze gemeenschap tot het uiterste op te komen Kameraden. November 1918 bewijst ons juist het tegendeel. Toen heeft het Duit sche volk deze solidariteit vergeten; daar, uit ontstond de verschrikkelijkste ineen storting van zijn geschiedenis. Die ineen storting blijft een eeuwige vermaning voor ons allen nooit de solidariteit, deze door God gewilde saamhoorigheid van een volk, te vergeten. November 1923 echter, die toen bij den afloop der gebeurtenissen niet tot succes heeft geleid, maar die doo den zag liggen op de straten en pleinen, bewijst ons. dat het tijdelijk mislukken van een daad, die gesteld werd uit de diep ste volksche verantwoordelijkheid, nooit vergeefsch is. Want van dezen dag af van dezen offergang der partij uit. stroomt geleid en altijd waakzaam gehouden door onzen Führer de oneindige kracht door het geheele Duitsche volk, die dit volk heeft opgeroepen, heeft wakker geroe pen en capabel, groot en sterk heeft ge maakt tot deze enorme prestatie, die het thans noodig heeft om het tegen zijn vijanden vol te houden. Nationaal-Socialisten! Een beschou wing over deze historische gebeurtenis sen bewijst ons, dat moedige volkeren niets verdragen dat van nadeeligen in vloed is op him vrijheid. Het is uitge sloten, dat men een Germaanseh volk op den duur doet buigen. Het verweert zich en laat zich liever vernietigen, al vorens zich te laten buigen en zijn vrij heid en innerlijke kracht prijs te geven. Ook dit inzicht brengt ons de beschou wing van November 1918, die scheen te bewijzen, alsof wij Duitschers ons wil den buigen, die echter leidden tot No vember 1923, die het eerste verzet be- teekende tegen een schijnbaar hopeloo- zen toestand. Wat konden die paar mannen toen tegen de overmachtige Entente, tegen het nog heel groote en sterke Frankrijk en de almachtige tegenstanders onder het eigen volk feitelijk willen? Wat konden zij hopen? Die hebben niet gevraagd, maar zij zijn aangetre den, omdat zij wisten en omdat hun innerlijke stem hun heeft toegeroepen: jullie moet thans voor Duitschland’s eer en vrijheid aantreden. Thans verstaan wij den diepen zin van L?ide gebeurtenissen. Toen wij in Novem ber 1918 de ineenstorting beleefden, viel het niet te verwonderen, dat velen van ons aan den zin van het gebeuren in het gehe-1 begonnen zijn te wanhopen. Vier jaren en meer van de zwaarste offers werden gebracht, heldendaden, die haars gelijken in de geschiedenis nog nauwe lijks gehad hebben, werden volbracht. En dat alles zou tevergeefsch geweest zijn En toen kwam November 1923 en weer trad een vastberaden schare aan en werd neergeworpen en neergeslagen en weer kon bij iemand de gedachte opkomen Waartoe Het is zinloos I Neen, kame raden, uit het gebeuren van de laatste jaren zien wij in, dat alles een diepen zin heeft gehad en voorbestemd was in de Voorzienigheid, dat de ineenstorting van het 1918 gekomen is, opdat met het oogenblik van de diepste geschoktheid, ook het oogenblik aanwezig was van in- zichzelf te keeren om het Duitsche volk in staat te stellen tot de groote taak, die het te wachten stond, toen de bolsjewis ten in Juni 1941 met honderden divisies naar onze Oostgrens waren opgetrokken Op dat oogenblik heeft het Duitsche volk, dat weet wat lijden beteekent ook de kracht gevonden dit gevaar te boven te komen. Hetzelfde geldt voor November 1923. Het is niet een rechtstreeksche zegetocht naar de macht geweest en hoe zwaarder een zoodanige strijd is, hoe meer offers er gebracht zullen moeten een volk Alle Berlijnsche bladen hebben in hun edities van gisteren uitvoerige artikelen gewijd aan den 9den leggen den nadruk op van dezen gedenkdag, die 25 jaar ge leden de dag van de ineenstorting en het verraad was en 20 jaar geleden de dag van de wederopstanding was. In een artikel in de „Völkischer Be- obachter’ schrijft Wilhelm Weiss: Op 9 November 1923 werd de beslis sende steen voor de vernieuwing van het Rijk gelegd, zooals wij het thans voor onze oogen beleven. „Toch over wonnen”, zoo luidt het opschrift boven een artikel in de „Deutsche AUg. Ztg.”, waarin gezegd wordt, dat Duitschland thans geen vergelijking maakt tusschen den huldigen toestand en dien van 1918, hoewel deze vergelijking op elk gebied voor het heden gunstig is. Noodig is alleen den blik vooruit te richten, nu het Duitsche volk het minderwaardigheids complex van 1918, waarop de vijand, zich op fatale wijze vergissend, nog steeds speculeert, al lang van zich af geschud heeft. De strijdende generatie van thans, heeft niets meer gemeen met de November-mentaliteit van 1918. Doch de natie van thans weet, dat het om alles gaat, om de erfenis van eeuwen en om de toekomst voor eeuwen. Zij weet, dat, wanneer zij nu zou ver sagen, niet alleen een Versailles zou volgen, doch de bolsjewistische vernie tiging, het schot in den nek voor mil lioenen. de deportatie van millioenen. de hongerdood van millioenen, het einde van het Rijk, het einde van de Duit sche en de Europeesche cultuur. Het Duitsche volk weet, dat het erop aan komt, den vijand aan het verstand te brengen, dat het Duitsche volk wan thans geen November-gezindheid duldt. Daarenboven echter, zoo verklaart het blad, is het Duitsche volk vastberaden en dit zal het ook in de laatste secon de van den oorlog bewijzen. r' 4 4 4 l 4 4 4 4 i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 l 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4.- Uit d- overige sectoren van het Cen trale en Noordelijke Oostelijke front wordt cok gisteren Rechts plaatselijke verkennings- en stoottroepen activiteit gemeld. Aan het Zuid-Italiaansche front blijft de vijand met geconcentreerde strijdkrach ten hardnekkig onze stellingen ten Noord westen van de Volturno aanvallen. Daar bij is het vooral bij Venafro tot felle en voor de Britten en Amerikanen uiterst verliesrijke gevechten gekomen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben doel treffende aanvallen in scheervlucht ge richt op vijandelijke concentraties van auto’s. Formaties vijandelijke vliegers zijn gis teren overdag de bezette Westelijke ge bieden binnengevlogen en zijn bij weers omstandigheden, die slecht zicht boden, doorgedrongen tot in West-Duitsch gebied. Ook storingsaanvallen in den afgeloopen nacht hadden slechts gering effect Vijf Britsch-Amerikaansche vliegtuigen wer den neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben ook in den nacht van 7 op 8 November afzonderlijke doelen in het stedelijk gebied van Lon den met bommen van zwaar kaliber be stookt Zooals in een extra bericht is bekend gemaakt, heeft de Duitsche luchtmacht opnieuw een zwaren slag toegebracht aan vijandelijke troepen- en ravitall- leeringstransporten in het Westelijke deel van de Middellandsche Zee. For maties gevechtsvliegtuigen hebben in stoutmoedige scheervlucht voor de Noord-Afrikaansche kust een uit 22 vol geladen troepentransportschepen be staand, door 8 torpedojagers beschermd convool aangevallen. Talrijke bommen en torpedo’s troffen 13 groote passa giersschepen met een gezamenlijken in houd van 140.000 brt., alsmede 2 tor pedojagers vernietigend. Reeds bij het vertrek werden verscheidene der ge troffen transportschepen in brandenden en zinkenden toestand waargenomen. Met de vernietigde schepen vonden vele duizenden jonge Amerikaansche en Britsche recruten hun graf in de golven.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1